ארכיאולוגים במצרים חשפו עיר זהב אבודה בת 3,000 שנה סמוך לעמק המלכים

אנשי המשלחת שחשפו את התגלית כינו אותה הגדולה ביותר מסוגה עד כה בתולדות חקר מצרים. "היא שנייה בחשיבותה רק לחשיפת קברו של תות ענח אמון", אמרה אחת החוקרות. בין הממצאים בעיר, שלדים, תכשיטים, כלי חרס וחותמות של המלך אמנחותפ השלישי

גרדיאן
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חלק מרחוב שנחשף בעיר החדשה, היום
חלק מרחוב שנחשף בעיר החדשה, היום. חברי המשלחת הצליחו להבחין בין שכונות מגורים למבני ממשלצילום: KHALED DESOUKI - AFP
גרדיאן
הארץ

ארכיאולוגים במצרים חשפו היום (שבת) עיר זהב אבודה בת 3,000 שנה סמוך לעמק המלכים בלוקסור, מדרום לקהיר. המשלחת, בראשותו של האגיפטולוג הנודע זאהי חוואס, מסרה כי מדובר בעיר הגדולה מסוגה שהתגלתה עד כה בתולדות חקר מצרים.

לדברי חוואס, העיר הוקמה בימי שלטונו של המלך אמונחתפ השלישי אך גם מלכים מאוחרים יותר, כמו תות ענח אמון והפרעה איי, השתמשו בה. לדברי פרופ' בטסי בריאן, חוקרת אמנות וארכיאולוגיה מצרית באוניברסיטת ג'ונס הופקינס האמריקאית, חשיפת העיר היא "התגלית השנייה בחשיבותה מאז נמצא קברו של תות ענח אמון".

בשנים האחרונות מצרים מעלה על נס את המורשת הארכיאולוגית שלה, בין היתר במטרה לעורר מחדש את ענף התיירות במדינה שנפגע בשנות חוסר היציבות של אחרי הדחת הנשיא מובארק, עלייתו לשלטון של מוחמד מורסי וסילוקו בידי הנשיא הנוכחי עבד אל־פתאח א־סיסי.

בשבוע שעבר הוצגו לראווה מומיות של 22 מלכים פרעונים במצעד שהוביל אותן במרכז קהיר, במסגרת העברתן בין שני מוזיאונים, שכונה "מצעד הפרעונים הזהוב". בין המומיות שנחשפו לציבור היו גם אלו של המלך אמונחתפ השלישי ושל מי שהיתה מלכתו, תיה.

תכשיטים וכלים שנמצאו בעירצילום: KHALED DESOUKI - AFP

בין הממצאים בעיר החדשה שנחשפה היו שלדים, תכשיטים, כדי חרס צבועים וחותמות של אמונתחפ השלישי טבועות בלבני בוץ. לדברי חוואס, לשעבר שר העתיקות במצרים, "משלחות זרות רבות חיפשו את העיר הזו ולא מצאו אותה". האימפריה שירש המלך השתרעה מנהר הפרת בצפון ועד לסודאן בדרום.

עבודות החפירה החלו בספטמבר האחרון, באתר שממוקם בין מקדש של אמונחתפ לבין מקדשו של רעמסס השלישי. תוך שבועות ספורים חברי המשלחת הופתעו למצוא מבנים עשויים לבני בוץ בכל עבר. לפי ההודעה הרשמית שפרסמו עם חשיפת העיר, "במקום התגלתה עיר גדולה שמורה במצב טוב, עם קירות שלמים כמעט לגמרי וחדרים מלאים בכלים ששימשו את תושביה בחיי היומיום".

כדי חרס שנמצאו בעבודות החפירה, היוםצילום: Mohamed Elshahed/אי־פי

בשבעת החודשים האחרונים נחשפו שכונות שלמות בעיר, לרבות מאפייה ובה תנורים שלמים ומחסן של כלי חרס. החוקרים הצליחו לזהות גם חלקים בעיר ששימשו כשכונות מגורים ואחרים שבהם נמצאו מבני ממשל. אמונחתפ השלישי שלט במשך כארבעה עשורים, עד למותו בשנת 1354 לפני הספירה. תקופתו היתה ידועה בשל האנדרטאות המפוארות והמרובות שהוקמו בה. בהן פסלי הענק שלו ושל המלכה תיה, בקרבת לוקסור.

בהודעת המשלחת נכתב עוד כי "השכבות הארכיאולוגיות בעיר נשארו ללא פגע במשך אלפי שנים. כאילו התושבים חיו כאן רק אתמול". לדברי פרופ' בריאן, "חשיפת העיר תוכל לספק לנו הצצה נדירה לחייהם של המצרים הקדמונים בתקופה שבה האימפריה היתה בשיא עושרה".

מאובן של דג שנמצא בעבודות החפירה בעיר האבודה, היוםצילום: KHALED DESOUKI - AFP

חברי המשלחת הביעו תקווה לגלות ממצאים נוספים, בעקבות חשיפת קבוצות קברים שבהם נחצבו מדרגות אל תוך הסלע, בדומה למה שהתגלה בעבר בעמק המלכים בלוקסור. "אנו מצפים למצוא קברים שמורים ומלאים באוצרות", נכתב בהודעת המשלחת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ