בעקבות הפעולה שיוחסה לישראל |

גורמי מודיעין: לאיראן יידרשו לפחות תשעה חודשים לחדש את העשרת האורניום בנתאנז

לפי גורמי מודיעין אמריקאיים וישראליים, הנזק נגרם מפיצוץ עוצמתי שהרס לחלוטין את מערכת החשמל הפנימית במתקן הצנטריפוגות התת קרקעי

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המתקן בנתאנז, ב-2019
המתקן בנתאנז, ב-2019צילום: /אי־פי
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

גורמי מודיעין בארה"ב ובישראל אמרו הלילה (שני) כי עקב החבלה במתקן להעשרת אורניום בנתאנז, לאיראן יידרשו לפחות תשעה חודשים עד שתוכל לחדש את פעולת המתקן. שני הגורמים אמרו כי בנתאנז התרחש פיצוץ חזק שהרס לחלוטין את מערכת החשמל הפנימית - המוגנת באופן משמעותי - שמספקת כוח לצנטריפוגות התת קרקעיות שמעשירות את האורניום. הגורמים הוסיפו כי לישראל היתה יד בתקרית.

אתמול מסר דובר הארגון לאנרגיה אטומית באיראן, בהרוז קמלבאנדי, כי תאונה פגעה באספקת החשמל במתקן. "החשמל נפגע במתקן בנתאנז. התקרית לא גרמה לנפגעים או לזיהום", אמר קמלבאנדי. "נסיבות התקרית נמצאות בחקירה". שלשום הודיעה איראן כי החלה בהעשרת אורניום בצנטריפוגות מתקדמות במתקן.

גורמי מודיעין ייחסו אתמול את הפעולה במתקן למוסד הישראלי. קודם לכן כינה ראש הארגון לאנרגיה אטומית של איראן, עלי אכבר סאלחי, את הפעולה "טרור גרעיני", ואמר כי מדינתו "שומרת לעצמה את הזכות להגיב".

"הפעולה שננקטה נגד המתקן בנתאנז ממחישה את כישלון מאמציהם של אלה המתנגדים להתקדמות התעשייתית והפוליטית של איראן למנוע את הפיתוח המשמעותי של תעשיית הגרעין שלה", אמר סאלחי. "כדי לסכל את הישגיהם של מי שפיקדו על פעולת הטרור הזו, איראן תמשיך לשפר את טכנולוגיית הגרעין שלה מצד אחד, וגם תסיר את הסנקציות האמריקאיות המדכאות מצד שני", המשיך. סאלחי קרא לקהילה הבינלאומית ולסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) להגיב למעשים.

בשבוע שעבר הודיעה איראן כי ספינה שלה נפגעה ממוקשים שהוצמדו אליה בים האדום. גורמים רשמיים בישראל סירבו להתייחס לפרסום, אולם גורם אמריקאי רשמי אמר לניו יורק טיימס כי ישראל עדכנה את ארה"ב שהיא עומדת מאחורי התקיפה. הספינה, "סאוויז", שימשה ספינת אם של משמרות המהפכה. לתקרית קדמה סדרת פעולות נגד ספינות איראניות בים התיכון ובים האדום, שיוחסו גם הן לישראל. היעדים הקודמים היו ספינות שעסקו בהברחת נפט מאיראן לסוריה לצורך מימון נשק לחיזבאללה, ולצדן כאלה שהבריחו אמצעי לחימה לארגון השיעי.

ההסלמה בין המדינות מתרחשת על רקע חידוש שיחות הגרעין בין איראן למעצמות, שמטרתן הסופית היא חזרתה של ארה"ב להסכם הגרעין מ-2015. בכיר במשרד החוץ של ארה"ב אמר בשבוע שעבר כי וושינגטון מוכנה להסיר מאיראן סנקציות מסוימות, כדי שזו תשוב לציית להסכם - שאותו הפרה בעקביות מאז פרשה ממנו ארה"ב ב-2018. בשבת הגיע לישראל שר ההגנה החדש של ארה"ב, לויד אוסטין. בהמשך החודש צפויים הרמטכ"ל וראש המוסד לבקר בוושינגטון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ