לוגו אי-פי
אי-פי

ברחבי העולם מציינים היום (שלישי) את פתיחתו של חודש הרמדאן. במדינות רבות ייאלצו התושבים המוסלמים לציין את החג תחת מגבלות הקורונה המונעות התכנסויות גדולות עבור ארוחות שבירת הצום ותפילות במסגדים. עבורם תהיה זו השנה השנייה ברציפות בה מציינים את החג בצילה של המגפה, אך בחלקים רבים בעולם הוסרו המגבלות והמסגדים שבו לפעילות.

בעיר מכה בסעודיה קיימו היום תפילת אל-תראוויח תחת הקפדה על ריחוק חברתי. מספר המתפללים שיורשו להיכנס למסגד אל-חראם בעיר בימי הצום יוגבל, ורק מתפללים שהתחסנו או החלימו מקורונה יוכלו להתפלל בתוך המתחם. במצרים הרשויות הורו להימנע מקיום ארוחות שבירת צום המוניות במסגדים.

הכנות לפתיחת התפילות במסגד בפשוואר, פקיסטאן, היוםצילום: FAYAZ AZIZ/רויטרס

בלבנון מציינים את הרמדאן תחת השפעתה של אינפלציה גואה. המדינה מצויה במצב הכלכלי החמור ביותר שידעה זה עשרות שנים, בעוד שהמטבע המקומי איבד כ-80% משוויו מול הדולר בחודשים האחרונים. "אנחנו לא יכולים לקנות דבר", סיפרה סמייה אל-טורק, קונה שביקרה בשוק הפתוח בביירות אתמול. "המחירים של החסה, המלפפונים והעגבניות רק מתייקרים. אני לא יודעת איך נעבור את חודש הצום הזה".

בעיראק הטילו הרשויות עוצר לילי בין השעה שבע בערב לחמש לפנות בוקר למשך החודש הקרוב ועוצר מלא הוטל בסופי השבוע. במשרד הבריאות הזהירו כי אם הציבור לא יציית להנחיות יוטל עוצר מלא למשך שלושה ימים.

מסגד בסינגפור, היוםצילום: EDGAR SU/רויטרס

באינדונזיה הבהירו אנשי דת לציבור כי התחסנות לקורונה אינה שוברת את הצום. למרות עלייה במספר הנדבקים בימים האחרונים, הרשויות יאפשרו למסגדים במדינה לערוך תפילות תחת הקפדה על ריחוק חברתי. "ההקלות האלה הן כמו משב אוויר צח עבורנו", סיפרה אנה מרדיאסטוטי, תושבת ג'קרטה. "ברור שצריך לפעול כדי לעצור את הווירוס, אבל אסור למנוע מאיתנו לציין את החג בצורה מוחלטת".

במלזיה, וואן נורדריאנה בלקיס בן ה-21 בירכה על שובן של התפילות הקהילתיות במסגדים, אבל אמרה שתימנע מביקור בשווקי הרמדאן העמוסים. מספר הנדבקים במדינה מצוי במגמת עלייה ושילש את עצמו מאז ינואר. "אני לא חושבת שזה רעיון טוב לפתוח מחדש את השווקים", אמרה. "יש הגבלות אבל רבים לא מצייתים להן".

מתפללים במסגד במנילה, היוםצילום: ELOISA LOPEZ/רויטרס

בהודו, שם נרשם זינוק במספר הנדבקים בקורונה בימים האחרונים, נשמעות קריאות להגביל את ההתאספויות בקרב 200 מיליון המוסלמים תושבי המדינה במהלך החודש הקרוב. ברבים מהערים במדינה הוטל עוצר לילי ולא ברור עדיין אם יתאפשרו תפילות המוניות במסגדים.

בפקיסטאן צפוי הצום להיפתח רק מחר. ראש הממשלה אימרן חאן סירב לסגור את המסגדים במדינה למרות עלייה במספר הנדבקים, שהגיע לרמתו בתחילת המגפה. מנהלי המסגדים הונחו שלא לאפשר למתפללים בני 50 ויותר להיכנס למתחמים ולהקפיד על ריחוק חברתי, אך ההנחיות כמעט ולא נאכפות.

בסאוטה, מובלעת ספרדית בצפון אפריקה בה מחצית מהתושבים הם מוסלמים, נפתחה מחאה שקטה בקריאה לממשל לדחות את העוצר הלילי שהוטל בשל מגפת הקורונה בשעה לטובת הצמים. עם זאת, תושבים מוסלמים רבים הצהירו כי הם תומכים בהגבלות ומוכנים לציין את החג תוך הקפדה עליהן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ