שר החוץ של איראן, מוחמד ג'אווד זריף, מתח ביקורת על התערבות משמרות המהפכה והמנהיג העליון עלי חמינאי בעבודתו הדיפלומטית. בנוסף טען זריף כי קאסם סולימאני, שהיה מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, ניסה לסייע לרוסיה לפגוע בהסכם הגרעין שנחתם בין איראן למעצמות ב-2015. זריף נשמע אומר את הדברים בשיחה שקיים לפני כשנה עם עיתונאי מהמחנה הרפורמיסטי המקורב אליו, סעיד ליילאז, והודלפה לתקשורת.

השיחה, שהתקיימה כחודשיים לאחר ההתנקשות האמריקאית בסולימאני בנמל התעופה של בגדאד, פורסמה לראשונה באתר "איראן אינטרנשיונל" הפועל מלונדון ומפרסם ידיעות בשפה הפרסית. משרד החוץ האיראני אישר את אמיתות ההקלטה, שנעשתה כחלק מפרויקט תיעוד פנימי של עבודת הממשלה בטהראן ולא היה מיועד לפרסום.

דובר המשרד, סעיד חטיבזאדה, מסר כי דבריו של זריף הוצאו מהקשרם, וכי יבחן אפשרות לפרסם את ההקלטה המלאה, בת שבע שעות, לאחר קבלת אישור מתאים — על מנת להעמיד דברים על דיוקם. הוא הוסיף כי פרסום הקלטת השיחה הוא "פעולה פוליטית בלתי מוסרית".

בשיחתו עם ליילאז האשים זריף כי משמרות המהפכה בוחנים כל סוגיה דרך הזווית הביטחונית וכי בשנותיו בתפקיד הוא השקיע יותר זמן ביחסיו עם הגוף הפרא־צבאי הנענה ישירות לחמינאי, מאשר בכל תחום אחר. לדבריו, השפעתו של הממסד הביטחוני באיראן על הדיפלומטיה גדולה יותר מאשר ההשפעה של האחרונה עליו.

"ברפובליקה האיסלאמית, הכוח הצבאי שולט", נשמע זריף אומר בהקלטת השיחה. "הקרבתי רבות בתחום הדיפלומטי למען הצבא, יותר מאשר זה פעל לסייע ולשרת את יחסי החוץ". בחלק אחר בשיחה טען שר החוץ האיראני כי הדינמיקה בין משרדו לבין משמרות המהפכה דומה למלחמה הקרה.

כך למשל הזכיר זריף כי ב-2015, לאחר החתימה על הסכם הגרעין שהוא היה שותף לקידומו, סולימאני טס לרוסיה "כדי להרוס את מה שהשגנו". לדבריו, מוסקבה לא רצתה לראות בהצלחתו של ההסכם, מכיוון ששיפור היחסים בין איראן למערב מנוגד לאינטרסים שלה, ולכן "הטילה את כל כובד משקלה" כדי להכשילו.

קאסם סולימאני, ב-2016צילום: Office of the Iranian Supreme Le

נושא אחר שבו מתח זריף ביקורת ישירה על מפקד כוח קודס לשעבר היה קשריו ההדוקים והסיוע שהעניק למשטרו של בשאר אסד בסוריה. שר החוץ האיראני גינה את השימוש במטוסים של חברת התעופה הרשמית של איראן כדי להעביר נשק וכוח אדם לסוריה, וכן את ההחלטה לאפשר למטוסי קרב רוסיים לעבור במרחב האווירי של טהראן כדי לתקוף על אדמתה של המדינה השסועה.

מדבריו של זריף בהקלטה עולה עוד כי גם לאחר מותו של סולימאני בתקיפת כלי טיס אמריקאי בבגדאד בינואר אשתקד, משמרות המהפכה המשיכו לפעול מאחורי גבו. כך, כשהוחלט לתקוף ברקטות בסיסים אמריקאיים בעיראק בתגובה להתנקשות בגנרל האיראני הנערץ, קצינים בכירים במשמרות המהפכה הודיעו אישית לראש הממשלה העיראקי על כך, 45 דקות מראש.

לדברי זריף, ההתרעה הועברה לכוחותיה של ארה"ב, וכך קרה שבוושינגטון ידעו על המתקפה הצפויה עוד בטרם זריף עצמו עודכן לגביה. בנוסף לכך, מהקלטת השיחה עולה כי זריף לא היה מודע להיקף המערכה שמנהלת ישראל נגד ההתבססות האיראנית בסוריה. הוא סיפר לבן שיחו כי שר החוץ האמריקאי לשעבר ג'ון קרי, עדכן אותו להפתעתו שיותר מ-200 יעדים איראניים הותקפו בידי ישראל, נכון למועד השיחה.

קצינים בכירים במשמרות המהפכה בטקס אשכבה לסולימאני, בינואר אשתקדצילום: enei.ir/אי־פי

אירוע נוסף שאליו נשמע זריף מתייחס בהקלטה הוא הפלת המטוס האוקראיני מעל שמי טהראן בינואר אשתקד, יום לאחר התקיפה בעיראק שהגיעה בתגובה להתנקשות בסולימאני. רקטה ששיגרו מיליציות הפועלות בחסות משמרות המהפכה פגעה במטוס, שהתרסק וכל 176 נוסעיו נהרגו. רק שלושה ימים לאחר מכן הסכימו במשמרות להודות כי הם אחראים לאסון.

זריף סיפר כי נכח בישיבה של המועצה לביטחון לאומי בטהראן וכי ביקש משני קצינים בכירים במשמרות המהפכה לספק הסברים, שאותם דורשת הקהילה הבינלאומית. לדבריו, השניים זעמו עליו ודרשו כי יכחיש באמצעות חשבון הטוויטר שלו את הטענות לקשר בין ירי הרקטות לעיראק להפלת המטוס. "אמרתי להם שאם רקטה פגעה במטוס שיאמרו לי כדי שנראה איך אפשר לפתור את המצב", הוסיף. "אני מוכן להעיד בפני האל כי הם הסתכלו עלי כאילו הכחשתי את קיומו של אלוהים".

הדעות באיראן חלוקות לגבי הסיבות להדלפת הקלטת השיחה בין זריף לחברו העיתונאי ליילאז. יש הסבורים כי היא נועדה להטיל דופי באמינותו, ולפגוע בו מבחינה פוליטית בעיני הציבור האיראני. פרשנים אחרים העלו את האפשרות כי מדובר בניסיון מצדו של שר החוץ להרחיק את עצמו מכישלונות דיפלומטיים של הממשל הנוכחי.

מוחמד עלי אבטהי, שהיה סגנו של הנשיא מוחמד חתאמי, השווה את הדלפת השיחה לפרסום ארכיון הגרעין האיראני, שישראל חשפה לפני שלוש שנים. פרשנים אחרים הצביעו על כך שחשיפת הדברים עשויה לפגוע במאמצים הדיפלומטיים הנוכחיים של איראן בשיחות על חזרה מלאה להסכם הגרעין, שהחלו החודש בווינה.

לדברי סינה אזודי, עמיתת מחקר במכון המחקר האמריקאי "המועצה האטלנטית", פרסום ההקלטה "כובל את ידיהם" של האיראנים בכל הנוגע לשיחות הגרעין. "זריף מוצג כך כאדם שלא זוכה לאמון בתוך ארצו שלו, והתמונה העולה מהשיחה היא של מדיניות חוץ שמוכתבת בידי תיאטרון פוליטי שגורמי צבא מנהלים", הוסיפה. "זריף נראה כדמות חסרת כל השפעה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ