רוחאני: ישראל הניעה את ארה"ב להתנקש במפקד משמרות המהפכה סולימאני

בפגישת קבינט אמר נשיא איראן כי ארה"ב ביצעה את ההתנקשות בשל "התגרות" של ישראל. בנוסף הורה לחקור את הדלפת השיחה בה נשמע שר החוץ מותח ביקורת על סולימאני, שנועדה לדבריו לשבש את שיחות הגרעין המתנהלות בווינה

הארץ
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוחאני בפגישת קבינט בטהראן, לפני כשבועיים
רוחאני בפגישת קבינט בטהראן, לפני כשבועייםצילום: /אי־פי
הארץ
אי-פי

נשיא איראן, חסן רוחאני, אמר היום (רביעי) כי ישראל הניעה את ארה"ב להתנקש במפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, גנרל קאסם סולימאני בשנה שעברה. בנוסף הורה גם לחקור את הדלפת ההקלטה שפורסמה מוקדם יותר השבוע, בה נשמע שר החוץ מוחמד ג'אווד זריף מותח ביקורת על התערבות משמרות המהפכה והמנהיג העליון, איתוללה עלי חמינאי, בעבודתו הדיפלומטית. זריף עצמו הביע היום צער על פרסום ההקלטות.

על פי דיווח של סוכנות הידיעות האיראנית מאהר, רוחאני אמר בפגישת קבינט היום כי ממשל טראמפ הוציא לפועל את התקיפה בשל מה שכינה "התגרות" מצד המשטר הציוני, לדבריו.

זריף בטהראן, לפני שבועיים. לדבריו, היחסים עם משמרות המהפכה גזלו את מירב זמנו בתפקידצילום: RUSSIAN FOREIGN MINISTRY/רויטרס

בהתייחסו להדלפת השיחה של שר החוץ אמר רוחאני כי מדובר היה באמצעי שנועד לשבש את מהלך שיחות הגרעין המתנהלות בימים אלו בווינה בין איראן והמעצמות החברות בהסכם, והוסיף כי על משרד המודיעין "לעשות את כל שביכולתו כדי לגלות כיצד ההקלטה הזו נגנבה ופורסמה". הוא הוסיף כי "לא נגלה רחמים כלפי מי שאחראי לטעות הזו". לדבריו, השיחה פורסמה "בעוד שהצדדים בווינה היו בדרכם להישג, במטרה ליצור חיכוכים במדינה".

בשיחה שהודלפה נשמע שר החוץ האיראני טוען בפני עיתונאי מהמחנה הרפורמיסטי המקורב אליו כי סולימאני ניסה לסייע לרוסיה לפגוע בהסכם הגרעין. משרד החוץ האיראני אישר את אמיתות ההקלטה, שנעשתה כחלק מפרויקט תיעוד פנימי של עבודת הממשלה בטהראן ולא היה מיועד לפרסום.

קאסם סולימאני, ב-2016צילום: Office of the Iranian Supreme Le

בפוסט שפרסם באינסטגרם כתב היום זריף, "אני מצטער מאוד על כך שדיון תיאורטי וסודי אודות הצורך להגביר את שיתוף הפעולה בין הזרוע הדיפלומטית לבין הזרוע המעשית, שנועד לסייע למחליפים שלנו בממשל, הפך לחיכוך פנים-ארצי". דבריו צורפו לסרטון וידאו בו הוא נראה מבקר בפינת זיכרון לסולימאני.

זריף נמנע מלהתנצל על הדברים שנשמע אומר בשיחה. במקום כתב כי מה שנועד להיות הערות כנות על מה שנראה היה בעיניו כשגיאות בהתנהלות התפרש בטעות כביקורת אישית. "אני לא מצנזר את עצמי, הדבר יהיה בגידה בעם", כתב שר החוץ.

בימים שלאחר פרסום השיחה נחלקו הדעות באיראן לגבי הסיבות להדלפת ההקלטה. יש שסברו כי ההקלטה נועדה להטיל דופי באמינותו של זריף ולפגוע בו מבחינה פוליטית בעיני הציבור האיראני לקראת הבחירות לנשיאות במדינה הצפויות ביוני, אף שזריף אמר כי אין בכוונתו להתמודד. פרשנים אחרים העלו את האפשרות כי מדובר בניסיון מצדו של שר החוץ להרחיק את עצמו מכישלונות דיפלומטיים של הממשל הנוכחי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ