במובלעת המורדים אידליב הזניקו את מבצע החיסונים בסוריה

עובדי רפואה יהיו הראשונים להתחסן במחוז הצפוני, שקיבל משלוח של 53 אלף מנות חיסון. אזורים בשליטת אסד מתנהלים בנפרד מאלו שבהם שולטים המורדים, ויחלקו ביניהם 200 אלף מנות חיסון שהגיעו דרך מנגנון סיוע בינלאומי. דמשק צפויה לקבל משלוחים נוספים מסין, רוסיה ואיחוד האמירויות

אי-פי
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובד בבית החולים איבן סינה באידליב מתחסן, היום
עובד בבית החולים איבן סינה באידליב מתחסן, היוםצילום: OMAR HAJ KADOUR - AFP
אי-פי
הארץ

סוריה החלה היום (שבת) במבצע חיסונים ארצי, שיצא לדרך דווקא במובלעת האחרונה בשליטת המורדים, במחוז אידליב. ניזאר פתוח, סניטר בן 45 בבית החולים איבן סינה, היתה הראשונה לקבל את החיסון של חברת אסטרה־זנקה מתוך משלוח של 53 אלף מנות שהועברו דרך טורקיה אל המחוז שבצפון־מערב סוריה.

החיסונים הועברו לסוריה באמצעות מנגנון COVAX שנועד לסייע למדינות נחשלות לקבל מנות חיסון וזוכה לתמיכת ארגון הבריאות העולמי ב-22 באפריל. משלוח נפרד של כ-200 אלף מנות חיסון הגיע לנמל התעופה בדמשק, במטרה להישלח למחוזות שבשליטת משטרו של הנשיא בשאר אסד. בימים הקרובים יחלו הרשויות במחוזות אלה לחסן את התושבים. מעבר הגבול עם טורקיה שדרכו הועברו החיסונים לאידליב הוא השער היחיד המחבר את סוריה למשלוחי סיוע ולעולם החיצון.

מבצע החיסונים החל ברקע עלייה בתחלואה במדינה השסועה, שציינה בחודש שעבר עשור למלחמת האזרחים שחירבה חלקים נרחבים ממנה ופגעה אנושות בתפקוד מערכת הבריאות. בתי חולים ברחבי סוריה דיווחו על מחסור במכלי חמצן ועל עומסים נרחבים במחלקות האשפוז. יאסר נג'יב, מנהל במערכת הבריאות המחוזית של אידליב, אמר כי מבצע החיסונים, שיימשך 21 יום, החל בשני בתי החולים הגדולים ביותר במחוז. ביום שני יחלו לחסן תושבים במרכזים רפואיים נוספים באידליב.

נג'יב הוסיף כי בשל הכמות הנמוכה יחסית שהגיעה למחוז, עובדי צוותים רפואיים ואלה המסייעים להם יהיו הראשונים להתחסן. לדבריו, שיעור הנדבקים בקרב עובדי רפואה באידליב גבוה במיוחד ובשלב מסוים הגיע ל-30% מכלל הנדבקים. רובם של ארבעה מיליון התושבים באידליב הם עקורים מאזורים אחרים בסוריה.

לפי מעקב אוניברסיטת ג'ונס הופקינס האמריקאית, עד כה נדבקו בסוריה במצטבר יותר מ-22 אלף בני אדם וכ-1,600 מתו מהמחלה Covid-19. באידליב לבדה דווח על 641 מתים. על אף שהלחימה בין המורדים לכוחותיו של אסד שככה בתקופה האחרונה, מעת לעת נרשמים עימותים אלימים. ארגון הבריאות העולמי מסר כי סוריה מתכוונת להשלים את חיסונה של 20% מאוכלוסייתה הכוללת עד סוף השנה הנוכחית.

צילום אוויר של מחנה עקורים באידליב, בחודש שעברצילום: AAREF WATAD - AFP

האזורים שנותרו בשליטת משטר אסד, כ-60% משטחה של סוריה, מתנהלים בנפרד מאזורים שבשליטת המורדים. בנוסף ל-200 אלף מנות החיסון שהגיעו לדמשק באמצעות מנגנון COVAX — גם סין, רוסיה ואיחוד האמירויות העבירו משלוחי חיסונים לדמשק. מבצע חיסון בקנה מידה מצומצם יותר כבר החל בפועל במחוזות שבהם נרשמו עומסים על בתי החולים.

הכוחות הכורדים השולטים בצפון־מזרח סוריה הודיעו השבוע כי האריכו בשבוע את הסגר החלקי שהוטל בשל העלייה בתחלואה. זאת, בנוסף לאזהרות של ארגוני סיוע בינלאומיים מפני מחסור בחמצן בבתי חולים מקומיים. הרשויות במחוז אל־חסכה תלויות במשטר אסד בכל הקשור לאספקת מנות חיסון וערכות בדיקה לזיהוי נדבקים בנגיף הקורונה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ