שריפה פרצה במפעל כימיקלים במרכז איראן, שני כבאים נפצעו קשה

יותר ממאה כבאים נשלחו למפעל הנמצא באזור תעשייתי בעיר קום, ושירותי הכיבוי מסרו שהם הצליחו למנוע את התפשטות הלהבות לאזורי מגורים. לפי שעה לא ברור מה גרם לשריפה

לוגו ד-פ-א
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כבאים איראנים מסייעים בכיבוי שריפה באפגניסטאן, בפברואר
כבאים איראנים מסייעים בכיבוי שריפה באפגניסטאן, בפברוארצילום: Hamed Sarfarazi/אי־פי
לוגו ד-פ-א
ד-פ-א

שריפה גדולה פרצה היום (ראשון) במפעל כימיקלים במרכז איראן וגרמה לכמה פיצוצים במקום, והרשויות הזהירו את תושבי האזור מפני סכנות בריאותיות. שישה בני אדם נפצעו בשריפה, בהם שני כבאים.

מכרות האורניום, מתקני ההעשרה ובסיסי הטילים: מפת הגרעין האיראני

גורמי ממשל מקומיים מסרו שיותר ממאה כבאים הגיעו למפעל "מוואלדאן" הנמצא באזור תעשייתי בעיר קום כדי לכבות את הלהבות. מאוחר יותר מסרו שירותי הכיבוי שהם הצליחו למנוע את התפשטות השריפה למכלי אחסון אלכוהול וכן לאזורי מגורים סמוכים.

הרשויות האיראניות מסרו כי השריפה עלולה לגרום לפליטת חומרים מזהמים לאוויר והכריזו על מצב חירום באזור. עוד נמסר שמשמרות המהפכה האיראניים נקראו לסייע באירוע.

סוכנות הידיעות "תסנים" דיווחה ששני כבאים נפצעו קשה ושרכב כיבוי אחד נהרס בשריפה. לפי שעה לא ברור מה גרם לשריפה.

צילום לוויין של המתקן להעשרת אורניום בפורדו, הנמצא ליד העיר קום, בשנה שעברהצילום: Maxar Technologies / AP

על פי אתר המפעל "מוואלדאן", במקום מייצרים פוליוויניל כלוריד (PVC) עבור המגזר הפרטי וכן לייצוא זר.

העיר קום נחשבת למוקד לעלייה לרגל של המוני מאמינים שיעים מאיראן ומחוצה לה. בכפר פורדו הנמצא במרחק של 50 ק"מ מהעיר ממוקם מתקן תת-קרקעי להעשרת אורניום שנכרה בצלע הר. על פי הסכם הגרעין עם איראן ב-2015 הוסבה הפעילות בו למחקר, אולם בסוף 2020 הראו צילומי לוויין כי איראן החלה בבניית מבנה סמוך לאתר.

הסכם הגרעין מאפשר לרפובליקה האיסלאמית להפעיל במתקן כאלף צנטריפוגות מדור ראשון, אך לא להעשיר באמצעותן אורניום. בינואר 2021 הודיעה איראן שהיא חידשה את ההעשרה בפורדו לרמה של 20% - בניגוד להסכם הגרעין. ‎‎

בשנים האחרונות אירעו כמה שריפות ופיצוצים מסתוריים ברחבי איראן שגרמו לנזק במפעלים, במתקנים צבאיים ובכאלה שקשורים לתוכנית הגרעין. בחודש שעבר אירעה תקלה באספקת החשמל למתקן להעשרת אורניום בנתאנז, שגרמה להרס של אלפי צנטריפוגות במקום, ואיראן האשימה את ישראל בחבלה במקום. בחודש יולי אירעה שריפה באותו מתקן שגרמה לנזק משמעותי במקום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ