איך משפחת המלוכה הסעודית הסתכסכה עם עצמה? - המזרח התיכון - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

סעודיה: ממלכה בטלטלה | חלק 4

שושלת המלוכה

לאורך עשורים, סעודיה הצליחה לשמור על יציבות על אף מאבקי כוח פנימיים. גם בעיתות משבר שכללו את הדחתו של מלך, או התנקשות ביורשו, נראה היה כי הממלכה הסונית נשארת במסלולה.

מלכי סעודיה מ-1932 ועד היום.
מלכי סעודיה מ-1932 ועד היום. קרדיט: אי-פי, רויטרס, SPA, רוברט קנודסן והלנה סטיקל/ממשל ארה"ב

כעת נראה כי היריבויות הפנימיות דוחפות את סעודיה לפרשת דרכים שעשויה לערער את המזרח התיכון. לפי הערכות, יורש העצר בן סלמאן ישרוד, השאלה היא מי ייפגע במאבק. בינתיים, פרשנים מתריעים שהפרנויה בצמרת כבר מזכירה את בגדאד של סדאם חוסיין.

איך משפחת המלוכה הסעודית הסתכסכה עם עצמה?

לכתבה

6תגובות

דמיינו משפחה עם 43 אחים, שלהם עשרות ילדים ומאות נכדים, שכל אחד מהם בטוח שהוא ראוי להיות מלך. עכשיו אפשר להפסיק לדמיין - זהו בדיוק המצב במשפחת המלוכה הסעודית.

השיטה הסעודית המסורתית קובעת שהירושה עוברת בין האחים - כלומר בין בניו של מייסד הממלכה עבד אל עזיז אבן סעוד. היא שירתה היטב את מטרתה, אך שונתה ב-2007, אז הקים המלך עבדאללה את "מועצת הנאמנות", מעין פורום משפחתי שבידיו הסמכות לבחור את יורש העצר ולמנות את המלך הבא. עבדאללה, עם זאת, לא יישם את החלטתו שלו ובחר בעצמו את שני יורשי העצר שלו - אחיו הנסיך סולטאן והנסיך נאיף - שמתו ממחלות וזיקנה לפני שקיבלו הזדמנות לעמוד בראש השושלת.

החלטתו של עבדאללה לשנות את שיטת הירושה, ולאחר מכן החלטתו למנות את הנסיך מוקרן לתפקיד סגן ראש הממשלה שמשמש באופן מסורתי כמקפצה לתפקיד המלך, הכעיסו את בני הפלג הסודיירי במשפחת המלוכה. אלו הם בניה של הנסיכה חסה בנת אחמד אל-סודיירי, אחת הנשים הבולטות של המייסד אבן סעוד. נסיכים אלו חשו שהמלך עבדאללה מנסה להרחיקם מהשלטון ולחזק אגפים אחרים במשפחת המלוכה. ככל שחלף הזמן והמלך הזקן התקרב למותו, כך גברה עוצמת האש הרוחשת מתחת לפני הקרקע.

עבדאללה מת בינואר 2015 וסלמאן, המשתייך לנסיכים הסודיירים, הוכתר למלך על סמך גילו. המחנה שלו מיהר לפעול נגד שאר חלקי המשפחה: עוד בטרם התקררה גופתו של עבדאללה, סלמאן פיטר את בניו של המלך המת מתפקידיהם כמושלי מכה וריאד. לאחר מכן פוטרו בכירים נוספים מחצרו של המלך המת ויורש העצר הנסיך מוקרן איבד את מקומו בתור לירושה. הבא בתור למלוכה לפי השיטה הישנה היה הנסיך אחמד, שיצא לגלות מרצון בלונדון. לאחר שנתיים של טלטלות בממלכה, מיום מותו של עבדאללה ועד תחילת 2017, קיבל באופן חריג בנו של סלמאן, מוחמד, את תואר יורש העצר.

מערבל הבטון

המלך סלמאן ובנו מוחמד נראו במסלול בטוח לסילוק יריביהם מעמדות הכוח, לפחות עד התפוצצות פרשת חאשוקג'י. כמה מבני משפחת המלוכה הריחו הזדמנות להיפטר משלטונו של המלך סלמאן ולהחזיר את בנו לגודל שמתאים לו לטעמם. תחת השם "גוש בעלי הברית למען שלטון ישר דרך", הם פרסמו לאחרונה הצהרת תמיכה בנסיך אחמד, אחיו של המלך ששב בינתיים לממלכה, וקראו להעמידו בראש השלטון עד שהעם הסעודי יחליט על עתידו. זה היה המופע הגלוי הראשון של אופוזיציה בתוך משפחת המלוכה, שחששה כי התנהלותו של בן סלמאן דוחפת את סעודיה להתנגשות חריגה עם מדינות המערב.

אם אכן יתגברו הקולות במשפחה שקוראים להחליף את בן סלמאן, עשויה המשפחה למצוא עצמה בתוך מערבל בטון שיפעיל יורש העצר. בן סלמאן כבר הוכיח את כשרונו בשבירת כלים נגד יריבים, כשעצר עשרות נסיכים ואנשי עסקים וסחט מהם את כספם בתמורה לשחרורם. חברי האופוזיציה המלכותית לבן סלמאן יודעים שנשקפת להם סכנה.

הנסיך אל-ואליד בן טלאל, מיליארדר ובן דודו של בן סלמאן, במעצר במלון ריץ קרלטון בריאד, בינואר 2018
STAFF/רויטרס

ככל הידוע, הנהגת הצבא ושירותי המודיעין, שאת ראשיהם מינה בן סלמאן בשנה שעברה, עומדים לצדו, והוא נהנה גם מתמיכה כמעט לא מסויגת מהנשיא דונלד טראמפ. בנוסף, בן סלמאן יכול לסמוך על תמיכת הדור הצעיר של משפחת המלוכה - אותו דור שאיבד את סבלנותו מול מינוים החוזר ונשנה של זקנים וחולים לתפקיד המלך ודרש למנות מלכים מתוכו. בן סלמאן הצעיר מייצג היטב את בני דור זה, אך בה בעת הוא נציגו של פלג משפחתי שאינו אהוד במיוחד בקרב חלקים אחרים במשפחה, שחשים מודרים מתפקידים בכירים בשלטון.

כל ניסיון לסלק את בן סלמאן מהשלטון ייחשב למרד ולבגידה במסורת המשפחה, ככל שמסורת כזאת קיימת. לכולם גם ברור שניסיון שכזה יספיק לבן סלמאן כדי לצאת למסע טיהור מקיף נגד מתנגדיו, שאין לדעת לאין יגרור את סעודיה וכיצד ישפיע על יחסיה עם שאר העולם. בן סלמאן עושה כעת מאמץ אדיר להיחלץ בשלום מפרשת חאשוקג'י, אבל הוא הפך לנסיך פגיע, במשפחה שעד כה לא הפגינה סלחנות כלפי מלכים ונסיכים שטעו. ייתכן שמבחינתה הוא עשה טעות אחת יותר מדי.

לעמוד הפרויקט. לפרקים נוספים:

הרשמה לניוזלטר

הכתבות הטובות של השבוע בהמלצת עורך הארץ, אלוף בן - ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות