מזכ"ל סבא"א: איראן הסכימה לאפשר גישה למתקנים צבאיים

ארגון ג'בהת א-נוסרה מצטרף למערכה בהרי אל-קלמון ■ הקואליציה בראשות סעודיה מפציצה ערב כניסת הפסקת האש בתימן לתוקף ■ 4 בכירים באל-קאעדה נהרגו בתקיפת מל"ט בתימן ■ כל מה שחשוב ומעניין באזור

לייב בלוג המזרח התיכון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לייב בלוג המזרח התיכון
LIVE
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לנוכח איום הרפובליקאים: המעצמות דנות בדרכים להסיר הסנקציות על איראן באו"ם

שש המעצמות העוסקות בסוגיית הגרעין החלו בדיונים בינן לבין עצמן בנוגע לאפשרות של הסרת הסנקציות של האו"ם על איראן, אם יושג הסכם קבע בתום השיחות בז'נבה. גורמים מערביים אמרו כי הסרת הסנקציות של האו"ם נתפס כמהלך שיקשה על הקונגרס האמריקאי לבטל את ההסכם. המשא ומתן על הסכם הקבע צפוי להתחדש בשבוע הבא בז'נבה.

מאז שנת 2006 התקבלו שמונה החלטות או"ם נגד איראן, בהן ארבע החלטות המטילות עליה סנקציות שונות, החל מאיסור על מכירת רכיבים לפרויקט העשרת האורניום ועד אמברגו נשק. גורמים מערביים אמרו כי לנוכח איום הרפובליקאים לבטל "הסכם רע" אם יעלה נשיא מטעמם לשלטון בבחירות הבאות, שש המעצמות מעוניינות לקדם נתיב שיאשר את הסרת הסנקציות במועצת הביטחון, החלטה שארה"ב תתקשה שלא לסרב לה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ארדואן לאפיפיור: אל תחזור על דבריך בנוגע לרצח העם הארמני

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, גינה את דבריו של האפיפיור פרנסיסקוס לפיהם רצח 1.5 מיליון ארמנים בידי הטורקים בראשית המאה שעברה, היה "רצח העם הראשון של המאה העשרים". בדבריו בתחילת השבוע קרא פרנסיסקוס לקהילה הבינלאומית להכיר באסון הארמני כרצח עם.

מעבר לגינוי, שיגר ארדואן אזהרה לעבר האפיפיור ובה וקרא לו "שלא לחזור על הטעות שבדבריו פעם נוספת". הוא גם קרא להקמת צוות משותף של היסטוריונים כדי לקבוע מה בדיוק התרחש וחזר על עמדת טורקיה לפיה הארמנים נרצחו כתוצאה מהתקוממות עממית ומלחמת אזרחים.

בתגובה להצהרתו של האפיפיור זימנה אנקרה את שגריר הוותיקאן בטורקיה לשיחה. גורם רשמי בטורקיה אמר כי בשיחה עם השגריר הבהירה אנקרה כי היא מצרה מאוד ומאוכזבת מאמירותיו של האפיפיור וכי הממשלה נדהמה מכך שקרא למעשי הרצח של הארמנים טבח עם, מאחר שמעשים אלה לא מוכרים בצורה דומה על ידי בתי המשפט הבינלאומיים. טורקיה הבהירה עוד כי התבטאויותיו של האפיפיור גרמו לבעיה של אמון ביחסים עם הוותיקאן. בנוסף, החליטה טורקיה להחזיר את השגריר בוותיקאן להתייעצויות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

איראן תמנה שגרירה ראשונה מאז המהפכה האיסלאמית

איראן תמנה את שגרירתה הראשונה מאז המהפכה האיסלאמית ב–1979, כך דיווחה אתמול (שני) סוכנות הידיעות פארס. את המינוי תקבל דוברת משרד החוץ, מארזייה אפחהם, אחת מעובדות הציבור הידועות ביותר באיראן. עם זאת עדיין לא ידוע באיזו מדינה היא תשמש שגרירה. 

הצעד יהפוך את אפחהם לשגרירה השנייה אי פעם בהיסטוריה של איראן. השגרירה הקודמת ייצגה את מדינתה בדנמרק בשנות ה–70, לפני הפלת משטרו של השאה. ארגוני זכויות אדם מותחים לעיתים קרובות ביקורת על יחסה של איראן לזכויות נשים, ובפרט על השיעור הגבוה של מקרי אלימות בתוך המשפחה ועל הנוהג לחתן ילדות צעירות במדינה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

איראן מצפה לקבל את טילי מערכת ההגנה רוסית עד סוף השנה

איראן מצפה שרוסיה תספק לה את טילי ההמערכת המתקדמת נגד מטוסים S-300 עד לסוף השנה, כך אמר (היום) ראש מועצת הביטחון האיראנית. דוברו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר כי אין הגבלות משפטיות על העברתם של טילי S–300 לאיראן, אולם סירב לספק מידע בנוגע לתאריך אספקה מדויק.

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, חתם אתמול על צו נשיאותי המבטל את האיסור על מכירת הטילים לאיראן, צעד שמשך ביקורת מצד ארצות הברית וישראל. טילי ה–S-300 יגדילו באופן משמעותי את יכולתה הצבאית של הרפובליקה האיסלאמית על ידי כך שיאפשרו לה להתגונן מפני כל התקפה אווירית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דו"ח: חיילים סוריים השתמשו ככל הנראה בנשק כימי באידליב

ארגון זכויות האדם הבינלאומי Human Rights Watch אומר כי קיימות ראיות "המצביעות בצורה חזקה" על כך שכוחות הממשלה הסורית השתמשו בכימיקלים רעילים במספר מפצצות החבית שהטילו בצפון־מזרח המדינה בחודש שעבר. 

בדו"ח שפורסם היום (שלישי) מביא ארגון זכויות האדם עדויות מפי עובדי הצלה הטוענים כי ההתקפות במחוז אידליב מה–16 ועד ה–31 במארס פגעו בלפחות 206 בני אדם, בהם 20 אזרחים. על פי הדו"ח נהרגו באחת ההתקפות שישה אזרחים, בהם שלושה ילדים. עוד נכתב כי בני אדם שהיו בסמוך לשלושה מאתרי ההתקפות פיתחו סימפטומים המאפיינים חשיפה לכימיקלים רעילים, וכי נמצאו מיכלי גז בין שרידי הפצצות. בנוסף, עדים תיארו ריח חזק של כלור לאחר ההפצצות.

השימוש הראשון בכלור כנשק כימי נעשה במלחמת העולם הראשונה. מרבית מדינות העולם אסרו על שימושו כנשק באמנת ז'נווה ב–1925.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

איראן השעתה ביקורי צליינים איראנים בסעודיה נוכח המתיחות בין המדינות

הטלוויזיה הממלכתית באיראן דיווחה כי המדינה השעתה את כל טיולי העלייה לרגל לסעודיה על רקע המתיחות הפוליטית בין המדינות נוכח המשבר בתימן. סעודיה החלה לתקוף את המורדים החותים בתימן שהשתלטו על חלקים נרחבים מהמדינה, בשעה שנטען כי איראן מסייעת לחותים ומחמשת אותם.

על פי הדיווח בטלוויזיה האיראנית, שר התרבות האיראני החליט להשעות את הטיולים למדינה בעקבות מקרה של הטרדה מינית לכאורה של שני צליינים איראנים שהגיעו לשדה התעופה בבירת סעודיה, ריאד, בחודש מארס. פרטי המקרה עצמם לא פורסמו אבל הוא הצית הפגנות מול השגרירות הסעודית באיראן.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נשיא תימן במאמר ל"ניו יורק טיימס": המורדים החותים שנתמכים בידי איראן יהפכו להיות כמו חיזבאללה

נשיא תימן, עבד ראבו מנסור האדי, שנמלט מארצו בעקבות השתלטות המורדים החותים על חלקים נרחבים במדינה, פרסם ממקום גלותו בריאד שבסעודיה מאמר דעה מיוחד בניו יורק טיימס שבו כתב: "ארצי מוחזקת בידי כוחות חותים קיצונים שמעשי האימה וההרס שלהם נתמכים הן פוליטית והן צבאית בידי המשטר האיראני שאובססיבי להשתלט על האזור". לדבריו, אין לו ספק בכך שהכאוס בתימן הונע על ידי רעבונה של איראן לכוח ועוצמה והמוטיבציה שלה להשתלט על האזור כולו.

הוא הוסיף כי "המורדים החותים הם בובות של הממשלה האיראנית שלא אכפת לה מגורל העם התימני אלא רק להשיג את ההגמוניה האזורית שלה". האדי הציע לחותים לחזור לשולחן המשא ומתן ולהפסיק את הלחימה שהורסת את המדינה. "אם החותים לא ייעצרו, הם יהפכו להיות כמו חיזבאללה, שמונה על ידי איראן לאיים על אנשים באזור ומעבר לו", הבהיר האדי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

33 חיילים אפגנים נפגעו בתקיפות טליבאן במדינה בימים האחרונים

לפחות 33 חיילים אפגנים נפגעו בהתקפות של לוחמי הטליבאן על עמדות צבא בצפון מזרח אפגניסטאן בשלושת הימים האחרונים. כך הודיעו גורמים רשמיים במדינה. בהודעת משרד ההגנה האפגני נאמר כי "33 חיילים נהרגו, נפצעו וחלקם אף נעדרים בשל ההתקפות". לדבריו, הצבא הגיב לפיגועים והרג 20 חמושים קיצונים ופצע 17 אחרים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דיווח: חיל הים האמריקאי פשט על ספינה פנמית בים האדום בחשד שהיא מובילה נשק איראני לחותים בתימן

כוחות חיל הים האמריקאי בים האדום עצרו בחודש האחרון אניית תובלה בחשד שנשאה משלוח של נשק איראני למורדים החותים בתימן, כך הודיעו גורמים רשמיים בצבא ארה"ב. הוול סטריט ג'ורנל דיווח כי בחיפוש על הספינה הפנמית, שאירע ב-1 באפריל, לא נמצא דבר. עם זאת הגורמים הבהירו כי זו הפעם הראשונה שחיל הים האמריקאי מבצע פשיטה כזו כדי לוודא שאיראן לא מעבירה לחותים נשק שובר שוויון כמו טילים נגד מטוסים, שיוכלו לשמש אותם נגד מטוסי הקואליציה הערבית בהובלת סעודיה שתוקפים בתימן. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פיגוע שני ביממה נגד שגרירות זרה בבירת לוב, לוחמים הנאמנים לדאעש נטלו אחריות

מטען התפוצץ בכניסה לשגרירות מרוקו בבירת לוב טריפולי, אך לא היו נפגעים בפיצוץ. כך דיווח מקור ביטחוני במדינה. תושבים דיווחו כי שער הכניסה למקום וכן בניין מגורים שנמצא בסמוך ניזוקו. לוחמים שנשבעו אמונים לארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בלוב נטלו אחריות לפיגוע בטוויטר.

אתמול נהרג שומר ועובר אורח מקומי לאחר שחמושים פתחו באש לעבר הכניסה לשגרירות הדרום הקוריאנית בלוב. משרד החוץ הדרום קוריאני דיווח כי אף אחד מאנשי השגרירות לא נפגע בהתקפה. לדבריו, החמושים ירו כ-40 כדורים לעבר המבנה. גם על פיגוע זה נטלו אחריות בטוויטר קיצונים המשתייכים למדינה האיסלאמית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תשעה בני אדם, בהם חמישה ילדים, נהרגו בתקיפת חיל האוויר הסורי סמוך לבית ספר בצפון חאלב

לפחות תשעה בני אדם, בהם חמישה ילדים, נהרגו בתקיפה של חיל האוויר הסורי סמוך לבית ספר בשכונה הנשלטת בידי המורדים בצפון חאלב. הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחרי קורבנות הלחימה ומרכז התקשורת של חאלב דיווחו כי התקיפה אירעה בשכונת אנסארי בעיר שמוחזקת בידי האופוזיציה הסורית.

הארגונים ציינו כי מספר ההרוגים עלול להיות גבוה יותר משום שישנם גם פצועים רבים שנמצאים במצב קשה מאוד. אתמול נהרגו יותר מ-30 בני אדם ברחבי העיר בהפגזות של המורדים ובתקיפות של צבא הנשיא אסד. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

14 בני אדם, בהם חיילים ושוטרים מצרים, נהרגו בשני פיגועים בצפון סיני

שישה חיילים מצרים, בהם שני קצינים, נהרגו בפיצוץ מטען צד בעת שנסעו ברכב משוריין בצפון חצי האי סיני. עוד שני חיילים אחרים נפצעו. הפיגוע מתרחש בשעה ששר ההגנה המצרי החליט על חילופי גברי בהנהגת הצבא והודיע על החלפתו של מפקד האוגדה השנייה בגודלה בצבא מצרים האחראית על אבטחת צפון סיני, מוחמד א-שחאט שכיהן בתפקידו במשך כשנה. הוא קודם להיות ראש אגף המודיעין בצבא המצרי. סגנו, נאסר אל-אסי יחליף אותו בתפקיד. בהודעת הצבא נאמר כי "גורמים טרוריסטיים וקיצוניים" עומדים מאחורי ההתקפה נגד המשוריים הצבאי בעיירה שיח' זוויד.

זמן קצר לאחר מכן נהרגו שמונה בני אדם, בהם לפחות חמישה שוטרים ו-37 אחרים נפצעו בפיצוץ מכונית ממולכדת בכניסה לתחנת משטרה באל-עריש הסמוכה לשיח' זוויד. בהרוגים שני קציני משטרה.

טרם פורסמה נטילת אחריות רשמית לפיגועים, אולם בעמוד טוויטר שטוען להיות העמוד הרשמי של ארגון "מחוז סיני", שכונה בעבר גם אנסאר בית אל-מקדס ונשבע אמונים לארגון מדינה האיסלאמית (דאעש), פורסמה נטילת אחריות להתקפה בשיח' זוויד. 

לידיעה המלאה

זירת הפיגוע בכניסה לתחנת המשטרה באל-עריש, היוםצילום: אי־אף־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סרטון של דאעש מראה את הרס העתיקות בנמרוד שבעיראק

סרטון וידאו שפרסם ארגון המדינה האיסלאמית מראה לכאורה את המורדים מפציצים עתיקות בעיר האשורית עתיקה נמרוד (כלח) שבעיראק. בסרטון שהתפרסם אמש נראים לוחמים משתמשים בפטישים, בולדוזר ולבסוף חומרי נפץ לשטח את האתר, הנמצא כ-30 קילומטרים מדרום לעיר מוסול שנשלטת בידי המורדים.

נראה כי התמונות מאשרות דיווחים ממארס לפיהם הג'יהאדיסטים הרסו ובזזו את האתר בנמרוד, הנחשב לאחד האתרים הארכיאולוגיים החשובים בעיראק. העיר נבנתה במאה ה-13 לפני הספירה, שימשה בירת אשור והיתה אחת הערים החשובות בעולם במשך שנים. רבות מהעתיקות בנמרוד נמצאות כיום במוזיאונים במערב, כך כמה פסלים ענקיים ועיטורים נותרו באתר המקורי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דאעש תקף את בירת מחוז אנבאר בעיראק

לוחמי המדינה האיסלאמית תקפו אתמול את בירת מחוז אנבאר שבעיראק מכמה חזיתות, והשתלטו על שני אזורים בפרברי העיר. פיגועים של מכוניות תופת ומחבלים מתאבדים פגעו בקווי הממשלה צפונית לעיר רמאדי במהלך הלילה, לפני שלוחמי הארגון תקפו אותה רגלית, כך מסרו מקורות מקומיים. ראש המועצה המחוזית של אנבר קרא לראש הממשלה חיידר אל-עבדי לשלוח תגבורת צבאי ואספקה דחופה ליחידות הלוחמות בעיר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בימ"ש במצרים גזר עונש מוות על מנהיג האחים המוסלמים

בית המשפט לעניינים פליליים במצרים גזר עונש מוות על מנהיג האחים המוסלמים ועוד 13 מבכירי הארגון. המדריך הכללי של התנועה, מוחמד בדיע, ושאר הבכירים הורשעו בעבירות של הקמת חדר מבצעים ומתן הוראות לפעילי התנועה במטרה לפגוע בסדר הציבורי ובמוסדות המדינה לאחר הדחת הנשיא מוחמד מורסי, אז התבצרו אנשי התנועה בכיכר ראבעיה אלעדאוויה בקהיר. ההחלטה התקבלה בערכאה ראשונה ולפי הערכות בדיע ויתר המורשעים יערערו עליה.

הבכירים שהורשעו הם בין אלפי תומכי התנועה שנעצרו לאחר הדחת מורסי ב-2013. המשפטים ההמוניים במצרים לתומכי האחים המוסלמים עוררו ביקורת בינלאומית על מערכת המשפט של המדינה. התנועה הוצאה מחוץ לחוק והנשיא עבד אל-פתח א-סיסי מתאר אותה כאיום ביטחוני משמעותי. אולם מנהיגיה טוענים כי היא מחויבת לפעילות בדרכי שלום ואינה קשורה לאלימות האיסלאמיסטית במדינה (ג'קי חורי).


מוחמד בדיע, מנהיג האחים המוסלמים, בבית המשפטצילום: אי–פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פקיסטאן: שוחרר מתכנן מתקפת הטרור במומבאי ב-2008

בית המשפט בפקיסטאן שחרר היום (שישי) את מתכנן מתקפת הטרור שאירעה במומבאי ב-2008. ארה"ב והודו הביעו את חששותיהן בעקבות שחרורו של זאכי-אור רחמן לקבי. הוא שוחר בערבות כבר בדצמבר, אך המשיך להיות מוחזק במעצר, חרף התנגדות בית המשפט, מתוקף חוק שמאפשר לממשלה להחזיק אנשים הנחשבים מסוכנים לשלום הציבור. דובר של משרד החוץ ההודי אמר כי "השחרור של הטרוריסט לקבי הוא לא חדשות טובות לעולם". מדוברות משרד החוץ האמריקאי נמסר בתגובה כי הם "מודאגים מאוד" משחרורו בערבות של לקבי. ממשלת פקיסטאן לא הגיבה באופן רשמי. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הפרלמנט בפקיסטאן הצביע נגד התערבות צבאית בתימן

הפרלמנט בתימן קיבל היום החלטה הקוראת למדינה לשמור על ניטרליות בסכסוך בתימן, מבטאת תמיכה בסעודיה וקוראת לכל הפלגים לפתור את המחלוקות בדרכי שלום. חברי הפרלמנט בפקיסטאן התבטאו במהלך הימים האחרונים נגד מעורבות צבאית בלחימה נגד המורדים החותים בתימן. הצבא, ששלט במדינה במהלך יותר מחצי מההיסטוריה שלה, אמר כי הוא יכבד את החלטת הממשלה האזרחית בעניין.

סעודיה ביקשה מפקיסטאן, בעלת בריתה בה ישנו רוב סוני, להצטרף לקואליציה בהובלתה נגד המורדים בתימן ובנוסף ביקשה סיוע בשליחת ספינות מלחמה וחיילים. "הפרלמנט של פקיסטאן מבטא חשש ממשי מההידרדרות המצב הביטחוני וההומניטארי בתימן והשלכותיו על השלום והיציבות באזור", נכתב בהחלטת הפרלמנט. "הוא שואף כי פקיסטאן תשמור על הניטראליות שלה בסכסוך ותהיה מסוגלת למלא תפקיד דיפלומטי פעיל לסיות המשבר".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנשיא רוחאני: להפסיק את התקיפות בתימן, להביא את הצדדים לשולחן המו"מ

נשיא איראן חסן רוחאני קרא לסעודיה לעצור את המבצע הצבאי נגד המורדים החותים בתימן לאחר שבועיים של תקיפות אוויריות נגדם במדינה. לדבריו, מדינות האזור צריכות לעבוד ביחד כדי להביא את הצדדים הלוחמים בתימן לשולחן המשא ומתן.

מוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות ד-פ-א כי המורדים החותים כבשו עיר נפט גדולה בשם עטאק בדרום המדינה. עטאק, בירת מחוז שאבווה, נכבשה למרות שעות ארוכות של תקיפות אוויריות של הקואליציה הערבית, בהובלת סעודיה, באזור. העיר נפלה לידי המורדים ללא שום התנגדות מצד כוחות הביטחון, שהם ככל הנראה נאמנים לנשיא המודח עלי עבדאללה סאלח, בעל בריתם של החותים.

מטוסי הקואליציה הערבית תקפו גם היום מטרות של החותים ומחסני נשק סמוך לבירה צנעא ולאורך הגבול עם סעודיה בצפון תימן, כמו גם בדרום המדינה. בתוך כך דווחה סוכנות הידיעות הממלכתית הסעודית כי רשות התעופה הסעודית מנעה ממטוס נוסעים איראני, שעל סיפונו היו 260 צליינים, להיכנס לשטחה האווירי של המדינה, משום שלא היו לו את האישורים הנדרשים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

11 אזרחים ושני שוטרים מצרים נהרגו בשלוש תקיפות בחצי האי סיני

גורמים צבאיים במצרים אמרו כי 11 אזרחים ושני שוטרים נהרגו בשלוש התקפות טרור בחצי האי סיני. תשעה מההרוגים נפגעו מפצצת מרגמה שפגעה בבית בדרום העיירה שיח זוויד. פצצת מרגמה נוספת פגעה בבית אחר והרגה שני בני אדם. בהתקפה השלישית סמוך לאל-עריש נהרגו שני שוטרים בפיצוץ מטען צד.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חיל האוויר הקנדי תקף בראשונה יעדים של דאעש בסוריה

צבא קנדה ביצע תקיפות אוויריות נגד מטרות המדינה האסלאמית (דאעש) בסוריה, לראשונה מאז אישר הפרלמנט הקנדי להרחיב את הפעילות הצבאית של המדינה נגד הארגון בסוריה ובעיראק. בהודעת שר ההגנה הקנדי, ג'ייסון קני, נאמר כי "התקיפה הראשונה תחת המבצע המורחב ממחיש את נחישות הממשלה לתקוף את איום הטרור נגד קנדה ולהבטיח את היציבות והביטחון הבינלאומיים".

בתקיפות לקחו חלק שני מטוסי CF-18 קנדיים והם תקפו סמוך לעיר א-רקה, הנחשבת בעיני הארגון הקיצוני כבירת החליפות האסלאמית שהקים באזור.

ממשלת שוודיה הודיעה היום כי היא נענית לבקשת ממשלת עיראק ותשלח חיילים למדינה כדי לסייע לכוחות המקומיים במבצעים נגד המדינה האסלאמית. הממשלה אמרה כי 35 חיילים שוודים יישלחו כדי לקחת חלק יחד עם כוחות בינלאומיים אחרים בצפון עיראק באימון הכוחות העיראקים באזור.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דאעש שחרר יותר מ-200 יזידים, בהם 40 ילדים, שנחטפו על ידו בצפון עיראק

ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) שחרר בעיראק יותר מ-200 יזידים אחרי שהוחזקו על ידו בשבי במשך שמנה חודשים. היוואה עבדאללה, מפקד בכוחות המפשמרגה הכורדים בצפון עיראק אמר כי רוב 216 האסירים המשוחררים היו במצב בריאותי רע והם סבלו מהזנחה ומהתעללות. הוא הוסיף כי בין המשוחררים היו כ-40 ילדים. לא ניתן הסבר לשחרור האסירים שנחטפו מאזור סינג'אר שבצפון המדינה. "אנחנו מאוד שמחים עכשיו", אמרה אחת מבין המשוחררים, "דאגנו שהם יקחו אותנו לא-רקה שבסוריה".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קרי: נעמוד מאחורי בעלות בריתנו שחשות מאוימות על ידי איראן

שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי אמר כי מדינתו מודעת לתמיכה שמעניקה איראן לכוחות המורדים החותים בתימן. קרי הוסיף בראיון לתוכנית PBS Newshour כי ארצו תתמוך בכל המדינות במזרח התיכון החשות מאוימות על ידי איראן. " אנחנו כמובן לא מעוניינים בעימות", אמר קרי. "אבל אנחנו לא הולכים לזנוח את הבריתות והחברויות שלנו ואת הצורך לעמוד לצד אלה שחשים מאוימים כתוצאה מהבחירות האפשריות של איראן".  

איראן מאשימה מנגד את המעצמות בכך שאינן פועלות להתפרקות מנשק גרעיני וקוראת לערוך אמנה בנושא. סגן שגריר איראן באו"ם, גולאם חוסיין דהני,  אמר כי ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה וצרפת אינן עומדות בהבטחותיהן לפירוק הנשק הגרעיני וכי צריך לוח זמנים מוגדר במשא ומתן. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

באיראן מדווחים כי אניות של חיל הים יצאו לכיוון מפרץ עדן

אניות מהצי ה-34 של חיל הים האיראני עזבו למפרץ עדן ומצר באב אל-מנדב, כך דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית פרס טי-וי. הספינות יצאו מנמל בדרום איראן ביום רביעי, כך אמר לפי הדיווח מפקד חיל הים חביבוללה סאיירי. לדבריו האניות נשלחו למשימה במטרה "להגן על קווי ההובלה של איראן ועל האינטרסים של הרפובליקה האיסלאמית של איראן בים". הוא הוסיף כי המשט יפעל להגברת הביטחון של כלי השיט נגד שודדי ים.

באב אל-מנדב מחבר בין מפרץ עדן לים האדום, והשניים שוכנים בין תימן שבחצי האי ערב לבין יבשת אפריקה. סעודיה, המובילה את המבצע האווירי נגד המורדים החותים בתימן, בעלי בריתה של איראן, טוענת כי היא שולטת באופן מלא בנמלים בתימן. סעודיה טוענת כי איראן מחמשת את המורדים החותים, טענה אותה מכחישים בטהראן.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שני שוטרים סעודים נהרגו בפיגוע ירי בריאד

שני שוטרים סעודים נהרגו בפיגוע ירי בבירה ריאד, כך דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית של המדינה. חמושים פתחו באש לעבר סיור משטרתי במזרח העיר ממכונית חולפת, כך לפי הדיווח. איש לא לקח אחריות על ההתקפה.

התקפות על כוחות הביטחון נדירות בבירת סעודיה, אף שהמשטרה מתעמתת באופן תדיר עם מפגינים וחמושים מהאזור השיעי ברובו במזרח המדינה. הממלכה הסונית עומדת כעת בראש הקואליציה הבינלאומית התוקפת מהאוויר את המורדים החותים בתימן, המשתייכים לזרם של האיסלאם השיעי ונחשבים לבעלי בריתה של איראן.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ארה"ב מאיצה את משלוחי הנשק לקואליציה נגד החותים בתימן

ארה"ב מאיצה את משלוחי הנשק ושיתוף המידע המודיעיני עם הקואליציה בהובלת סעודיה המבצעת התקפות אוויריות נגד המורדים החותים בתימן, כך אמר סגן שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן.

בלינקן, שאמר את הדברים בבירת סעודיה ריאד, הוסיף כי ארה"ב הקימה מרכז תיאום בסעודיה. הוא האשים את המורדים החותים וכוחות הנאמנים לנשיא לשעבר עלי עבדאללה סאלח באלימות המדינה, ואמר כי הם הורסים את כלכלתה ומוסדותיה ויוצרים אי יציבות אותו אל-קאעדה מבקש לנצל. "סעודיה שולחת מסר חזק לחותים ולבעלי בריתם, שהם אינם יכולים לנהל את תימן באמצעות כוח", אמר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נשיא טורקיה ארדואן מבקר באיראן על רקע חילוקי הדעות סביב המלחמה בתימן ובסוריה

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן מבקר היום באיראן על רקע חילוקי הדעות בין המדינות בנוגע למלחמת האזרחים בסוריה והמלחמה בתימן. ארדואן תמך באופן פומבי בקואליציה הערבית בהובלת סעודיה שתקפה את המורדים החותים בתימן, הנתמכים על ידי המשטר בטהראן. איראן גם תומכת בנשיא סוריה בשאר אסד ומסקת לו סיוע צבאי בעוד שטורקיה תומכת בהחלפת ההנהגה בדמשק.

במהלך הביקור נפגש ארדואן עם נשיא איראן חסן רוחאני שאמר "ניהלנו דיון ענייני על תימן. יש לנו כמה נקודות משותפות ואנחנו צריכים להביא לסיום המלחמה במדינה כמה שיותר מהר".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האו"ם: דורשים לאפשר כניסה של ציוד הומניאטארי לתוך מחנה ירמוכ בסוריה

מועצת הביטחון של האו"ם דורשת לאפשר כניסה של כוחות סיוע של הארגון לתוך מחנה הפליטים הפלסטיני ירמוכ בדרום דמשק, שם כבש ארגון המדינה האיסלאמית 90% משטחו. יו"ר המועצה, השגרירה הירדנית באו"ם, דינה קוואר, קראה להגן על האזרחים במחנה ולאפשר כניסה של ציוד הומניטארי מציל חיים לתוכו.  נציג מארגון הסיוע לפליטים של האו"ם אונרוו"א אמר כי המצב במחנה הוא "נואש יותר מאי פעם".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נחשפו קברי אחים של חיילים עיראקים שנהרגו על ידי דאעש בתיכרית

צוותי זיהוי פלילי עיראקיים החלו בבדיקת גופות שהוצאו מקברי אחים בעיר המשוחררת תיכרית. ככל הנראה מכילים הקברים את גופותיהם של לפחות חלק ממאות חיילים שנהרגו על ידי לוחמי המדינה האיסלאמית (דאעש) בשנה שעברה, כך אמר היום (שלישי) דובר מטעם ממשלת עיראק. כאמיל אמין ממשרד זכויות האדם העיראקי, אמר כי העבודות החלו אתמול בשמונה אתרים שונים בארמונות הנשיאותיים בתיכרית, היכן שככל הנראה הוצאו מרבית החיילים להורג. הטלוויזיה הממלכתית בעיראק שידרה תמונות בהן נראים צוותי הזיהוי חופרים בשטח פתוח בעת שחברי משפחה של ההרוגים עומדים לצידם. "העבודה נמשכת ואנו מצפים לחשוף קברי אחים נוספים באזור", אמר אמין והוסיף: "אנו מצפים לגלות מספר עצום של גופות".

ג'יהאדיסטים מהמדינה האיסלאמית השתלטו ביוני אשתקד על עיר הולדתו של נשיא עיראק לשעבר סדאם חוסיין, ושבו כ–1,700 חיילים בעת שאלו ניסו לברוח לבסיס חיל אוויר אמריקאי לשעבר בפאתי תיכרית. נפילת העיר היתה חלק מהתקפה של המדינה האיסלאמית שהיממה את כוחות הביטחון העיראקיים. לאחר ההתקפה פרסמו הג'יהאדיסטים תמונות בהן הם נראו מוציאים להורג את החיילים השבויים. בשבוע שעבר, הצליח צבא עיראק, בתמיכת מפציצים אמריקאים ומיליציות שיעיות, לשחרר את תיכרית. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חמוש הרג לפחות שמונה שומרי גבול איראניים סמוך לגבול פקיסטאן

חמוש הרג אתמול לפחות שמונה שומרי גבול איראנים בסמוך לגבולה עם פקסיטאן בדרום־מזרח המדינה, כך מסרה סוכנות הידיעות האיראנית פארס. על פי הדיווח ארבעה מן ההורגים הם מגויסים לצבא איראן.

על פי סוכנות הידיעות, התרחשה התקרית במחוז סיסתאן ובלוצ'סתאן, היכן שמתרחשים לעיתים קרובות עימותים אלימים בין כוחות איראניים וחמושים הקשורים ככל הנראה לארגון הטרור אל־קאעדה. עוד נמסר כי זוהי התקרית האלימה השניה ב–24 שעות סמוך לגבול פקסיטאן.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שלושה חיילים פקיסטנים נהרגו בתקיפה ראשונה של חמושי דאעש במדינה

חמושים מארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הרגו שלושה חיילים פקיסטנים במדינה. כך דיווחו גורמים רשמיים בפקיסטאן. זו הפעם הראשונה שהארגון האיסלאמיסטי הקיצוני תוקף במדינה.

כמה עשרות חמושים ברימוני יד וברובים תקפו שיירה צבאית ביום שבת בלילה. מהירי נהרג חייל ושניים נוספים מתו מפצעיהם בדרכם לבית החולים. דובר המדינה האיסלאמית נטל אחריות על הפיגוע ואמר כי הוא ימשיך לתקוף את הצבא הפקיסטני. "הרגנו חיילים, תפסנו תחמושת והבערנו כלי רכב צבאיים, ואנחנו נמשיך בכך", אמר שהידאללה שאהיד.  

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שוטר סעודי נהרג במהלך פשיטה על עיירה שיעית במזרח המדינה

סעודיה הודיעה כי שוטר נהרגו ושלושה אחרים נפצעו במהלך פשיעה על עיירה שיעית במזרח המדינה. בהודעת משרד הפנים הסעודי נאמר כי כוחות הביטחון הסעודים ערכו חיפוש בכמה בתים בעיירה אל-עוואמיה בחשד שמתקיימת בהן פעילות טרור, ואכן הוחרמו משם כלי נשק ותחמושת. במהלך הפשיטה שאירעה אתמול בצהריים, נקלעו כוחות הביטחון לאש כבדה והגיבו בירי. ארבעה אזרחים סעודים נעצרו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טורקיה חסמה את הגישה לטוויטר ויוטיוב

תובע בטורקיה הורה לחסום את אתרי הרשתות החברתיות בעקבות פרסומה בשבוע שעבר של תמונה בה תובע אחר נראה מוחזק בידי חמושים מארגון שמאל קיצוני כשאקדח מכוון לראשו, כך הודיע היום דובר נשיאות טורקיה. "ההוראה באה בעקבות פרסום תמונת התובע. מה שקרה לאחר (ההרג של התובע) הוא מחריד כמו התקרית עצמה", מסר הדובר, איברהים קאלין. התובע ושני המחבלים נהרגו כולם במהלך הסתערות כוחות הביטחון על בית המשפט באיסטנבול בו הוא החוזק כבן ערובה.

מקור בתעשיית התקשורת בטורקיה אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הגישה לטוויטר וליוטיוב נחסמה בעקבות פסיקת בית משפט שהתבססה על תלונות של גולשים. ראש הרשות לטכנולוגיות מידע ותקשורת בטורקיה אמר לעיתון הורייט כי החסימה של פייסבוק בוטלה לאחר שהאתר הסכים להסיר תוכן מסויים. בשנה שעברה, לקראת הבחירות המקומיות, חסמה טורקיה את הגישה לטוויטר ויוטיוב לאחר שגולשים פרסמו מידע המאשים את הממשלה בשחיתות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דיווח: איראן פירקה תא טרור הקשור ל"סוכנות מודיעין זרה"

סוכנות הידיעות הרשמית באיראן מדווחת כי משמרות המהפכה פירקו תא לוחמים הקשור לסוכנות "מודיעין זרה" והרגה את חבריו. הדיווח של סוכנות אירנ"א לא התייחס לזהות קבוצת הטרור, או מסר כמה בני אדם היו חברים בה. לפי הדיווח משמרות המהפכה החרימו מספר רב של כלי נשק וציוד תקשורת של הקבוצה.

הפשיטה על מסתור הקבוצה התרחשה לפי הדיווח במחוז סיסתאן ובלוצ'סתאן שבדרום איראן סמוך לגבול עם פקיסטאן. האזור הוא מוקד לעימותים תכופים בין הכוחות האיראנים לקבוצות מורדים שלפי הערכות קשורות לאל-קאעדה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מאות תושבים נמלטו ממחנה הפליטים ירמוכ שבדמשק

מאות תושבי מחנה הפליטים הפלסטיני ירמוכ שבפאתי דמשק נמלטו היום בשל הפגזות חיל האוויר הסורי והלחימה בין ארגון המדינה האיסלאמית לפלגים פלסטיניים, כך מסרו פעילים. פעיל המתגורר דרומית לדמשק מסר כי תושבים רבים החלו להימלט מירמוכ לאחר חצות, בעקבות הקלה בלחימה. בשבוע שעבר השתלט ארגון המדינה האיסלאמית על מחנה הפליטים, אך מאז הוא נתון תחת הפגזות ותקיפות אוויריות של כוחות הממלשה.

ארגון המשקיפים לזכויות אדם בסוריה שמושבו בבריטניה והפעיל מדמשק מסרו כי הנמלטים הגיעו אל פרברים דרומיים של עיר הבירה, הנמצאים תחת שליטת המורדים בסוריה. בטלוויזיה הסורית דווח כי לפחות 2,000 בני אדם עזבו את המחנה, בו התגוררו 18,000 בני אדם. לדברי הפעיל רבים מהם שוהים כעת בבתי ספר ובבתים נטושים.

תומכי המדינה האיסלאמית פרסמו ברשתות החברתיות תמונות של ראשים שערפו של שני גברים שנלחמו בקבוצה יריבה. בימים האחרונים ישנם דיווחים על מעשי רצח ועריפות של ראש במחנה הפליטים, שתושביו נמצאים תחת מצור והפצצות זה שנתיים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בכיר במורדים החותים: מוכנים למו"מ אם ההתקפות ייפסקו

בכיר בכוחות המורדים החותים בתימן אמר היום לסוכנות הידיעות רויטרס כי החותים יהיו מוכנים להתחיל לנהל שיחות שלום עם צבא תימן, כל עוד יוטל עליהן פיקוח מטעם צד שלישי ניטרלי והקואליציה הצבאית בראשות סעודיה תחדל לתקוף בזמן שיתקיימו. "אנו ממשיכים לתמוך בדיאלוג, למרות כל מה שקורה לאחרונה", אמר סלאח אל סאמד, יועץ לשעבר לנשיא הגולה, עבד-ראבו מנסור האדי, שברח לסעודיה בחודש שעבר לאחר השתלטות החותים על עדן. "אין לנו כל תנאים חוץ מהפסקה של התוקפנות (מצד הקואליציה) והגדרה מראש של הזמן שיינתן לתהליך המשא ומתן".

מטוסי קרב וספינות של הקואליציה בראשות סעודיה תוקפות את מעוזי החותים ב-11 הימים האחרונים, במטרה לבלום אותם ולהשיב את הנשיא האדי לשלטון. לדברי סאמד, החותים דוחים את חזרתו של האדי לשלטון.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לפחות שישה הרוגים בפיצוץ מכונית ממולכדת במערב לוב

שישה בני אדם נהרגו ו-21 נפצעו בפיצוץ מכונית ממולכדת בעיר מיסרתה שבמערב לוב. בין ההרוגים גם שני ילדים. הפיגוע כוון נגד עמדה צבאית במזרחה של העיר, בה מתנהלים בשבועות האחרונים קרבות בין מיליציות מקומיות לבין חמושים המזוהים עם ארגון המדינה האיסלאמית.

עבדאללה אל-תיני, ראש הממשלה הלובית שזוכה להכרה בינלאומית, אמר היום כי ממשלתו תנהל את מכירות הנפט של לוב ותפקיד את ההכנסות בחו"ל. זאת, כחלק ממאבקה בממשלה האיסלאמיסטית ששולטת בטריפולי ואינה מוכרת על ידי הקהילה הבינלאומית. השליטה בקידוחי הנפט הוא אחת הזירות המרכזיות עליהן מתכתשות שתי הממשלות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שוטר מצרי נהרג בפיצוץ מטען חבלה במרכז קהיר

שוטר מצרי נהרג בפיצוץ מטען חבלה על גשר בשכונת זמאלק שבלב קהיר. זהו הפיגוע השני בבירה המצרית ביומיים האחרונים, אחרי שאתמול התפוצץ מטען ברובע אימבאבה מבלי שגרם לנפגעים.

הפיגועים בערי מצרים התגברו מאוד מאז ההפיכה הצבאית ב-2013 והדחתו של הנשיא האיסלאמיסטי מוחמד מורסי. בשבוע שעבר לקחה קבוצה חמושים המכונה "חיילי מצרים" אחריות לפיגוע שהתרחש בכניסה לאוניברסיטת קהיר ובו נפצעו שמונה בני אדם.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ג'בהת א-נוסרה: לא נתערב בקרבות במחנה הפליטים ירמוכ שבפרברי דמשק

ארגון ג'בהת א-נוסרה, שלוחת אל-קאעדה בסוריה, הכריזה על נייטרליות בכל הנוגע למאבק בין ארגון המדינה האיסלאמית לבין המורדים הסורים המתונים על השליטה במחנה הפליטים הפלסטיני ירמוכ שבפאתי דמשק. בהודעת הארגון נאמר כי הוא לא ייקח חלק בקרבות "לאור הידרדרות המצב ההומניטרי באזור".

ארגון המדינה האיסלאמית השתלט בשבוע שעבר על מחנה הפליטים, שננטש ברובו בעקבות מלחמת האזרחים בסוריה, אך מאז אנשיו נתונים תחת תקיפות אוויריות של חיל האוויר הסורי. התקדמות המדינה האיסלאמית לירמוכ מביאה אותו למרחק קילומטרים בודדים מארמון הנשיאות הסורי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מועצת הביטחון בוחנת הצעה להפסקת אש הומניטרית בתימן

מועצת הביטחון של האו"ם בוחנת הצעה רוסית להורות על הפסקת אש הומניטרית בתימן והפסקה זמנית במבצע הצבאי שמנהלת הקואליציה הערבית במדינה. נשיא המועצה, שגריר ירדן באו"ם, אמר כי חברות המועצה זקוקות לזמן כדי לגבש את ההצעה. בינתיים, ההפצצות האוויריות על מטרות המורדים החותים, המנסים להשלים את כיבוש המדינה, נכנסו ליום ה-11.

ארגון הצלב האדום הבינלאומי קרא להפסקת אש של 24 שעות על מנת לאפשר לנזקקים ולחולים לקבל סיוע. בהודעתו דרש הארגון לאפשר לצוותיו להיכנס לעיר הנמל עדן, מעוזו האחרון של נשיא תימן המודח עבד ראבו מנסור האדי. במקביל, ממשיכות מדינות ערביות ואחרות במבצע להוצאת אזרחיהן מתימן. היום צפויות טיסות מיוחדות מפקיסטאן, סין, מצרים, סודאן וג'יבוטי לנחות בנמל התעופה בצנעא.

סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה הבוקר כי בקרבות בעיר עדן בשבוע האחרון נהרגו לפחות 185 בני אדם ויותר מ-1,200 נפצעו. גורמים רשמיים מסרו כי מדובר באומדן המתייחס רק להרוגים מאש המיליציה החותית ונאמניו של נשיא תימן המודח עלי עבדאללה סאלח, והוא אינו כולל את נפגעי ההפצצות האוויריות. ביום חמישי העריך האו"ם כי מאז החלו הקרבות בתימן לפני כשבועיים נהרגו 519 בני אדם ונפצעו 1,700.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש ממשלת עיראק: כל עוד גיוס הזרים נמשך, אין סיכוי להביס את דאעש

ראש ממשלת עיראק, חיידר אל-עבאדי, אמר לעיתון הגרמני "שפיגל" כי לצבאות המזרח התיכון "אין סיכוי להביס את ארגון המדינה האיסלאמית" כל זמן שזה ממשיך בגיוס ג'יהאדיסטים זרים. לדברי אל-עבאדי 57% מלוחמי הארגון הקיצוני הם עיראקים, אך טען שהם "לא מהווים בעיה בגלל שהם נמלטים מהכפרים והעיירות ברגע שהחיילים העיראקיים נכנסים אליהם". לדבריו, 43% הנוספים הם זרים המחזיקים באידיאולוגיה קיצונית.

האפיפיור גינה הבוקר את "האדישות והשתיקה המלאה" שבה מתקבלים מעשי הזוועה שמבצעים לוחמי המדינה האיסלאמית בעיראק, במיוחד נגד נוצרים ומיעוטים מקומיים אחרים המאמינים בישו ובברית החדשה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

החותים שחררו יותר מ-300 אסירים בדרום תימן כדי שיתגייסו לשורותיהם

המורדים החותים שחררו יותר מ-300 אסירים בעיר דאלע שבדרום תימן. כך דיווחו גורמי ביטחון רשמיים במדינה. החותים ניסו להשתלט על העיר כדי ליצור פרוזדור מעבר לעיר עדן, מעוזם האחרון של תומכי הנשיא הנמלט עבד ראבו מנסור האדי. לדברי הגורמים, אחרי שהחותים הצליחו להשתלט על בית הכלא המרכזי בעיר הם העמידו בפני האסירים שתי אפשרויות: להתגייס לשורותיהם או להישאר בבית הסוהר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לוחמי דאעש השתלטו מחדש על 90% ממחנה הפליטים הפלסטיני ירמוכ שבדרום דמשק

ארגון דאעש השתלט מחדש על רוב מחנה הפליטים הפלסטיני ירמוכ שבדרום הבירה הסורית דמשק, בתום קרבות שנמשכו ארבעה ימים בינם לבין מורדים פלסטינים, כך הודיע הארגון הסורי לזכויות אדם שמקום מושבו בלונדון. מהארגון נמסר כי פעילי המדינה האיסלאמית לשעבר שולטים כעת בכ-90% מהמחנה, וכי אזרחים החלו לברוח ממנו לאזורים בטוחים יותר מחשש לחייהם.

האלימות במקום החלה ביום רביעי השבוע, כאשר חמושים מארגון המדינה האיסלאמית נכנסו למחנה וניהלו חילופי אש עם פלגים אחרים מקרב ארגוני המורדים, בהם ג'בהת א־נוסרה. באירוע נהרגו תשעה בני אדם, בהם אזרחים. באותו היום כבש הארגון חלקים גדולים מהמחנה ועלה חשש לגורלם של 18 אלף הפליטים הפלסטינים שנותרו בו לאחר שעשרות אלפים נמלטו משם מאז החלה מלחמת האזרחים בסוריה. ביום חמישי הצליחו לוחמים פלסטינים ומורדים סורים מקומיים להשתלט מחדש על השטחים שנתפסו בידי דאעש, אך כעת כאמור הוא נכבש מחדש על ידי הלוחמים האיסלאמים.

פליטים ממתינים לחלוקת מזון של אונר"א במחנה ירמוכ, החודשצילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אובמה שוחח עם מנהיגי מדינות המפרץ על הסכם המסגרת עם איראן

נשיא ארצות הברית ברק אובמה שוחח עם מנהיגי בחריין, כווית, קטאר ואיחוד האמירויות על פרטי הסכם המסגרת בין איראן ושש המעצמות. על פי הודעת הבית הלבן, אובמה הזמין את מנהיגי מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ להיפגש עמו בקרוב בקמפ דיוויד כדי לדון בהסכם שהושג.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מצרים וסוריה מברכות על הסכם המסגרת שגובש בלוזאן

מצרים וסוריה בירכו על הסכם המסגרת אליו הגיעו נציגי איראן ושש המעצמות. מקור במשרד החוץ המצרי אמר לרויטרס כי מדינתו רואה בהסכם המסגרת כצעד ראשון להסכם סופי שעשוי להביא ליציבות באזור המזרח התיכון ולמנוע מרוץ חימוש.

גם סוריה בירכה על ההסכם.. "סוריה סבורה שהסכם המסגרת יוביל לצעדים חיוביים ויהווה תרומה נוספת של איראן... להקלה על המתיחות באזור ובעולם", צוטט מקור במשרד החוץ הסורי בטלוויזיה הממלכתית המקומית. עוד אמר המקור כי סוריה מעריכה את המאמצים האיראניים במשא ומתן, וכי טהראן מגנה על "זכותה להשתמש באנרגיה גרעינית למטרות שלום".  

מוקדם יותר הערב אמר רוחאני כי מדינתו תכבד את הסכם המסגרת. "אנחנו נאמנים ועומדים מאחורי ההבטחות שנתנו", האיראנים, "לא מנסים להונות את הקהילה הבינלאומית". נשיא איראן רוחאני הוסיף כי "אם הבטחנו...נעמוד בהבטחה. כמובן, שזה תלוי בפעולותיו של הצד השני". לדבריו, "היום הזה ייזכר בהיסטוריה של העם האיראני. יש שחושבים שאנחנו או נלחמים בעולם או נכנעים למעצמות. אנחנו אומרים שזה אף אחד מהשניים, יש דרך שלישית. אנחנו יכולים לשתף פעולה עם העולם". לדברי רוחאני, המעצמות מוכנות כעת לקבל את העובדה שאיראן מעשירה אורניום על אדמתה, בעוד בעבר טענו כי מדובר באיום על האזור.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פקיסטאן וטורקיה חילצו בספינות אזרחים זרים ששהו בדרום תימן

פקיסטאן פינתה 176 מאזרחיה בתימן בסיוע ספינה סינית שעגנה בעיר עדן והמשיכה לאחר מכן לג'יבוטי. הפינוי בוצע על רקע התפשטות הקרבות לדרום תימן ולעיר עדן, מעוזם האחרון של הנשיא עבד ראבו מנסור האדי ונאמניו. הטלוויזיה הממלכתית הפקיסטאנית שידרה תמונות שבהם נראים המחולצים צוהלים עם הגיעם לנמל התעופה באיסלאמבד. עד כה חילצה פקיסטאן 676 מתוך כ-3,000 מאזרחיה השוהים בתימן.

ראש ממשלת פקיסטאן, נוואז שריף, אמר כי ארצו מוטרדת מהדחת השלטון בתימן וכי היא תעמוד לצדה של סעודיה והקואליציה הערבית נגד החותים. בנאום בפרלמנט הוסיף שריף כי פקיסטאן שוקלת להצטרף לקואליציה הערבית. בתוך כך נודע כי ספינה טורקית המשייטת בים הערבי פינתה 55 אזרחים טורקים מהעיר עדן.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הקואליציה הערבית הצניחה נשק ותחמושת עבור נאמני השלטון בדרום תימן

מטוסי קרב של הקואליציה הערבית הצניחו בתימן נשק קל, מכשירי קשר ותחמושת עבור כוחותיו של הנשיא, עבד ראבו מנסור האדי, הנאבקים בניסיונות המיליציה חותית וכוחותיו של הנשיא המודח עלי עבדאללה סאלח לכבוש את העיר עדן. הצנחת כלי הנשק בוצעה באזור טוואחי שעדיין נשלט על ידי נאמניו של האדי, השוהה בסעודיה מאז שנאלץ להימלט מעדן לפני שמונה ימים.

במקביל נודע כי הכוחות החותים שפשטו על עדן נסוגו ממרכז העיר בשעות הלילה בעקבות חילופי אש כבדים. עדי ראייה דיווחו כי המורדים נסוגו לשכונה בפרברי העיר אחרי שאחד הטנקים שלהם הושמד ואחר נלקח.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קרבות קשים במחנה הפליטים ירמוכ שבפרברי דמשק

קרבות קשים מתנהלים במחנה הפליטים הפלסטיני ירמוכ שבפרברי דמשק בין לוחמי המדינה האיסלאמית לבין מורדים המזוהים עם קבוצות סוריות מתונות יותר. ארגוני זכויות אדם ועדי ראייה דיווחו כי הג'יהאדיסטים השתלטו על מרבית מחנה הפליטים ביום רביעי וכי זהו המעוז המשמעותי הראשון שהם מצליחים לכבוש בסביבת הבירה הסורית.

בתוך כך דיווח ארגון זכויות אדם סורי שמושבו בלונדון כי ג'יהאדיסטים הוציאו להורג 69 בני אדם, בהם 18 נשים וילדים, בחמשת הימים האחרונים ברחבי סוריה. כמה מהנרצחים הוצאו להורג בגלל שנחשדו בשיתוף פעולה עם ממשלת סוריה. מרבית ההוצאות להורג בוצעו במערב מחוז חאמה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מלך סעודיה: מקווה שניתן יהיה להגיע להסכם קבע עם איראן

מלך סעודיה סלמן שוחח בטלפון עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ואמר לו כי הוא מקווה שניתן יהיה להגיע להסכם סופי עם איראן "שיחזק את הביטחון האזורי והעולמי". שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, בירך על ההסכם ואמר כי "קיים סיכוי טוב" שיושג הסדר קבע.

גם טורקיה בירכה הבוקר על הסכם המסגרת שהושג בלוזאן. שר החוץ מבלוט צ'בושולו הביע במסיבת עיתונאים בליטא תקווה כי טהראן "תלך עוד קדימה" לקראת המועד שנקבע לניסוח הסכם הקבע - סוף יוני. "כשאנו מתבוננים על עמדת המעצמות, איראן עדיין נמצאת מתחת לקו שאלינו הצלחנו (מתייחס לטורקיה) להביא במגעים שהתקיימו ב-2010. אנו מקווים שאיראן תגיע אל הקו הזה", אמר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תוניסיה הודיעה על חידוש יחסיה הדיפלומטיים עם סוריה

שר החוץ של תוניסיה הודיעה על חידוש היחסים הדיפלומטיים עם סוריה ברמת החזרת השירותים הקונסולריים. השר טייב בכוש אמר לכתבים כי סוריה הגיבה בצורה חיובית להצעה לחדש את היחסים בין המדינות, שנקטעו בפברואר 2012 בעקבות התסיסה החברתית במדינה ומלחמת האזרחים בסוריה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פלגים פלסטיניים ומורדים סורים השתלטו מחדש על אזורים שנכבשו על ידי דאעש במחנה הפליטים ירמוכ

לוחמים פלסטינים ומורדים סורים מקומיים הצליחו להשתלט מחדש על חלקים גדולים ממחנה הפליטים הפלסטיני ירמוכ שבדרום דמשק שנכבש אתמול על ידי לוחמים של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). ארגון סורי לזכויות אדם היושב בלונדון דיווח כי מספר קבוצות חמושים הצליחו "להשתלט שוב על כל האזורים שדאעש כבש".

אתמול כבש הארגון חלקים גדולים מהמחנה והיה חשש לגורלם של 18 אלף הפליטים הפלסטינים שנותרו בו לאחר שעשרות אלפים נמלטו משם מאז החלה מלחמת האזרחים במדינה. "ארגוני מורדים סורים נכנסו למחנה וסייעו לפלסטינים להשתלט עליו אחרי קרבות עזים", אמר נציג הארגון הסורי ראמי עבד אל-רחמן.

אנואר עבד אל-האדי, האחראי על העניינים הפוליטיים של ארגון אש"ף בדמשק סיפר כי "דאעש נהדף לפרברי המחנה". לדבריו הארגון אכנאף בית אל-מקדס, הנאמן לתנועת חמאס, הוא שנלחם מול הארגון האיסלאמיסטי במהלך הלילה. הוא הוסיף כי שישה אנשים נהרגו  ו-17 נפצעו בעימותים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עלה ל-17 מניין ההרוגים בתקיפות חמושים בחצי האי סיני

עלה ל-17 מניין ההרוגים בתקיפות חמושים נגד עמדות צבאיות בחצי האי סיני. בין ההרוגים 15 חיילים  ושני אזרחים. כך דיווחו גורמי צבא ורפואה רשמיים. אף ארגון עדיין לא נטל אחריות על התקיפות שבוצעו באופן מתואם בכמה מקומות במקביל. על פי חלק מהדיווחים באחת מההתקפות פוצצו המחבלים אמבולנס ממולכד.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שבעה חיילים מצרים נהרגו בהתקפות חמושים על עמדות צבא בחצי האי סיני

שבעה חיילים מצרים נהרגו לאחר שחמושים תקפו כמה מחסומים של הצבא המצרי בחצי האי סיני, כך דיווחו גורמי ביטחון במדינה. עשרה חיילים נוספים נפצעו בהתקפות שככל הנראה היו מתואמות. אף ארגון עדיין לא נטל אחריות על המתקפה, אולם בעבר בוצעו פיגועים דומים על ידי ארגון טרור אנסאר בית אל-מוקדש שנשבע אמונים למדינה האיסלאמית (דאעש).

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מורדים סורים השתלטו על הצד הסורי של מעבר הגבול עם ירדן

מורדים סורים הודיעו כי כבשו מידי כוחות צבא סורים את מעבר הגבול נאסיב בין סוריה לירדן. גורם ביטחוני במדינה הבהיר כי זו הפעם הראשונה שהמשטר בדמשק מאבד את השליטה על מעבר הגבול מאז החלה מלחמת האזרחים במדינה. "מעבר נאסיב שוחרר והוא נמצא בידינו", אמר בשאר א-זובי, מפקד צבא ירמוכ, אחד מארגוני המורדים המרכזיים בדרום סוריה שלקח חלק בהתקפה. החיילים הסורים נאלצו לסגת לבסיס סמוך.

מוקדם יותר הודיעה ירדן כי היא סוגרת זמנית את מעבר הגבול בגלל הקרבות העזים בין הסורים למורדים בצד הסורי של הגבול. סוכנות הידיעות הסורית סאנא ציטטה מקור במשרד החוץ הסורי שאמר כי ירדן תישא באחריות לכל ההשלכות החברתיות והכלכליות של סגירת הגבול, למרות שזו לא הפעם הראשונה שמעבר זה נסגר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אישה שנשאה מטען חבלה נורתה למוות מחוץ למטה המשטרה באיסטנבול

רשת הטלוויזיה הטורקית סי-אן-אן טורק דיווחה כי שוטרים ירו בגבר ואישה חמושים מחוץ למטה המשטרה באיסטנבול וכי אחד מהשוטרים נפצע קל. האישה, שנשאה מטען חבלה, נורתה למוות. ראש העיר, ואסיפ שאין, אמר כי הגבר שהיה עמה הצליח להימלט, אולם נתפס זמן קצר לאחר מכן.

גורם רשמי במשטרה אישר לסוכנות הידיעות רויטרס את הדיווחים לפיהם היה ירי מחוץ לתחנה והבהיר כי כל היחידות נמצאות בכוננות.

מוקדם יותר היום נכנסו שני חמושים למשרדי מפלגת השלטון הטורקית באיסטנבול ונעצרו על ידי המשטרה, כך דיווחה סוכנות הידיעות דוגאן. החמושים ניפצו חלון בקומה העליונה של בניין "מפלגת הצדק והפיתוח" במחוז קראן שבצד האסייתי של עיר הבירה. המשטרה חסמה את הגישה לרחוב בו נמצא הבניין והצליחה לעצור את השניים. עוד דווח כי במקום אין נפגעים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לוחמי המדינה האיסלאמית השתלטו על מחנה הפליטים הפלסטיני ירמוכ שבדמשק

לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית השתלטו על רוב מחנה הפליטים הפלסטיני ירמוכ שבדרום דמשק, כך אמר מקור מקומי לסוכנות הידיעות הצרפתית. "לוחמי המדינה האיסלאמית פתחו הבוקר בהתקפה על ירמוכ והם השתלטו על רוב המחנה", מסר אנואר עבד אל-האדי, מנהל העניינים הפוליטיים של אש"ף בדמשק. במקביל דיווחו פעילים סורים כי המורדים נכנסו למחנה ונתקלים בהתנגדות של לוחמי פלג פלסטיני.

אם הדיווחים נכונים, זוהי הכניסה העמוקה ביותר של המורדים האיסלאמיסטים אל בירת סוריה. במחנה התגוררו בעבר כ-150 אלף פליטים פלסטינים ועקורים מסוריה. בשנה האחרונה הוא היה תחת מצור של כוחות הצבא הסורי, וכיום נותרו בו לפי הערכות רק 18 אלף תושבים, אחרי שרבים נמלטו ממנו בגלל הלחימה. 

תושבי מחנה ירמוכ סובלים בארבע השנים האחרונות ממחסור חריף במזון, עד כדי רעב, ועשרות מהם מתו. לתושבים אין חשמל, אין מים זורמים ואין אספקת מזון סדירה זה חודשים רבים. הם אינם יכולים לצאת מהמחנה או לחזור אליו, פרט לקומץ מקרי חירום רפואיים או בעלי אמצעים לשלם למבריחים, כדי שיעבירו אותם דרך מחסומי הביקורת הרבים. "אנחנו מקבלים דיווחים על אנשים שמתים מתת תזונה ונשים שמתות בזמן הלידה, אך אי אפשר לאשר שום דבר", אמר כריס גאנס, דובר אונרוו"א, שהוסיף כי אנשי הארגון אינם יכולים להיכנס למחנה.

הפגיעות בירמוכ החלו בדצמבר 2012 כשמטוס של חיל האוויר הסורי הפציץ את המחנה, ועשות תושבים נהרגו. הממשלה טענה שזאת היתה טעות. צבא סוריה החופשי ואנשי ג'בהת א־נוסרה ניצלו את ההזדמנות וחדרו למחנה, ובתגובה על כך הופגז המחנה בירי ארטילרי שהחריב את רוב הבניינים בפרבריו. ביולי 2013 הידקה הממשלה את המצור. בתוך ירמוכ פרצו קרבות בין צבא סוריה החופשי לבין ג'בהת א־נוסרה שהקימה במחנה בתי דין של השריעה. מדי פעם נעשו ניסיונות להקל את סבל התושבים, ואבו מאזן אף הציע להעביר את כל הפלסטינים שנמצאים בו לגדה המערבית או לעזה. הרעיון היה לפתוח מעבר בטוח לתנועת אספקה וליציאת עקורים, אך לא הושג הסכם כלשהו.

לידיעה המלאה

פליטים ממתינים לחלוקת מזון של אונר"א במחנה ירמוכ, החודשצילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נעצרו חמושים שנכנסו למשרדי מפלגת השלטון הטורקית

שני חמושים שנכנסו היום למשרדי מפלגת השלטון הטורקית באיסטנבול נעצרו על ידי המשטרה, כך דיווחה סוכנות הידיעות דוגאן. החמושים ניפצו חלון בקומה העליונה של בניין "מפלגת הצדק והפיתוח" במחוז קראן שבצד האסייתי של עיר הבירה. המשטרה חסמה את הגישה לרחוב בו נמצא הבניין והצליחה לעצור את השניים. עוד דווח כי במקום אין נפגעים.

התקרית מתרחשת יממה לאחר ששני חמושים מארגון טרור המזוהה עם השמאל הקיצוני פרצו לבית המשפט באיסטנבול. הם החזיקו פרקליט כבן ערובה, עד שבשעות הערב כוחות הביטחון פרצו לבניין והרגו את החמושים. הפרקליט נפצע בפריצה, ומת מפצעיו מאוחר יותר. הפרקליט הוביל את חקירת מותו של נער אלווי בן 15 שנפצע קשה מירי גז מדמיע בהפגנות בפארק גזי ובכיכר טקסים ב-2013, שמת בשנה שעברה מפצעיו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אחרי שנה וחצי: ארה"ב תסיר המגבלות על עסקות נשק עם מצרים

נשיא ארה"ב ברק אובמה שוחח בטלפון עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, ודן עמו בהתפתחויות בלוב ובתימן. בהודעת הבית הלבן נמסר כי אובמה אמר לסיסי כי בכוונתו להסיר את המגבלות על מכירת מטוסי קרב, טילים וטנקים שהטילה וושינגטון על קהיר בעקבות ההפיכה הצבאית שהתרחשה במצרים באוקטובר 2013.

בשיחה הוסיף אובמה כי בכוונתו להמשיך ולבקש מהקונגרס לאשר את הסיוע הצבאי האמריקאי למצרים בהיקף של 1.3 מיליארד דולר בשנה. עוד הוסיף נשיא ארה"ב כי ארצו תסייע למצרים במאבק בטרור, בשמירה על ביטחון גבולותיה, לאבטחת סיני והתעבורה הימית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דיווח: המורדים בתימן נכנסו לבסיס ימי אסטרטגי סמוך למצר באב אל-מנדב

לוחמי המיליציה החותית בתימן נכנסו לבסיס הימי האסטרטגי שסמוך למצר באב אל-מנדב שבין ים סוף לים הערבי. עדי ראייה דיווחו כי חיילים המשתייכים לגדוד ה-17 של צבא תימן במחוז תעז פתחו את שערי הבסיס עבור החותים. מדובר בהישג משמעותי עבור החותים לנוכח הפצצות הקואליציה הערבית במדינה בששת הימים האחרונים.

בתוך כך נודע כי קבוצה של עשרות פליטים תימנים הגיעה בסירות לחופי צפון סומליה. גורמי או"ם מסרו כי לפחות 32 בני אדם חצו את הים הערבי והגיעו לחופי המחוזות החצי אוטונומיים פונטלנד וסומלילנד.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פג האולטימטום שהציבו חוטפי התובע בבית המשפט באיסטנבול

האולטימטום שהציבו המחבלים שחטפו בצהריים תובע בבית משפט באיסטנבול והתבצרו בבניין כשהם מאיימים להורגו - פקע. החוטפים, ככל הנראה שני חמושים, מזוהים עם "החזית המהפכנית לשחרור העם" (DHKP), ארגון שמאל קיצוני קטן הפועל במחתרת, דורשים ששוטרים שהרגו נער טורקי בהפגנות נגד השלטונות בעיר לפני כשנתיים יקבלו אחריות על המעשה.

המשא ומתן עם השניים נמשך גם בשעה זו. סוכנות הידיעות הטורקית דוגאן דיווחה כי לוחמי יחידה מיוחדת של המשטרה נפרשו סביב למבנה ונכנסו אליו. DHKP פרסם בצהריים תמונה של התובע, מהמט סלים קיראז, כשאקדח מכוון לראשו. קיראז מוביל את חקירת מותו של ברקין אלבאנס, שנפצע קשה מירי גז מדמיע בהפגנות בפארק גזי ובכיכר טקסים ב-2013 ומת בשנה שעברה מפצעיו. קיראז מבקש ככל הנראה להביא לסגירת התיקים הפליליים בפרשה.

אביו של הצעיר, סאמי אלבאנס, התייחס לחטיפה בדף הטוויטר שלו וצייץ כי הוא "לא רוצה שאיש ייפגע". במקביל, דורשים החוטפים שהשוטרים המעורבים בפרשה "יישפטו בבתי משפט אזרחיים" וכן לבטל את כל החקירות וההליכים המשפטיים נגד אנשים שהשתתפו בהפגנות מחאה על הריגת אלבאנס. DHKP קורא להקמת מדינה סוציאליסטית בטורקיה ומוכר גם על ידי ארה"ב והאיחוד האירופי כארגון טרור.

התובע הטורקי ואחד החוטפים, היוםצילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לוב: הודח ראש הממשלה האיסלאמיסטית ששולטת בטריפולי

המיליציה האיסלאמית ששולטת על בירת לוב טריפולי הדיחה את ראש הממשלה האיסלאמיסטית, עומאר אל-חאסי, עקב מחלוקות פנימיות. דובר המיליציה מסר כי בפגישה שקיימו ראשיה הוחלט כי אל-חאסי יסיים את תפקידו עקב "תלונות מצד מספר שרים ואי הצלחה כללית במילוי תפקידו". עוד נודע כי אל-חאסי נחשד במסירת מידע כוזב על הכנסות הממשלה.

פיטורי אל-חאסי באים בשעה שהאו"ם ממשיך בניסיונות לתווך בין הממשלה בטריפולי, שאינה מוכרת על ידי הקהילה הבינלאומית, לבין הממשלה החילונית בטוברוק, שזוכה להכרה זו. דובר המיליציה האיסלאמיסטית מסר כי לפיטורי ראש הממשלה לא תהיה השפעה על השיחות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש ממשלת עיראק: כוחותינו פועלים לכיבוש מרכז העיר תכרית

ראש ממשלת עיראק, חיידר אל-עבאדי, הודיע כי כוחות הצבא והמיליציות השיעיות והסוניות נכנסו למרכז העיר תכרית, אותה הם מנסים לכבוש מידי ארגון המדינה האיסלאמית בשבועות האחרונים. בהודעה מבגדאד נמסר כי הכוחות העיראקיים כבר השתלטו על השכונות בדרום העיר ובמערבה והם ממשיכים לנוע קדימה. 

דוברי המיליציות השיעיות בתכרית דיווחו כי כיבוש מרכז עיר הולדתו של סדאם חוסיין טרם הושלם וכי במקום מתנהלים קרבות רחוב. הקרב על תכרית, השוכנת על גדות נהר החידקל, נתפס כמכריע למבצע שמנהלת עיראק להדיפת הג'יהאדיסטים מהאזורים שנכבשו בצפון המדינה ובמערבה בשנה שעברה.

חייל עיראקי צופה על ענני העשן שעולים מהעיר תכריתצילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חילופי אש עזים בין החותים בתימן לחיילים סעודים סמוך לגבול בין המדינות

תושבים בתימן מדווחים על חילופי אש וירי רקטות בין לוחמים חותים לכוחות סעודים בכמה אזורים סמוך לגבול בין המדינות. לדברי התושבים, אלה הם הקרבות הקשים ביותר שאירעו באזור בששת הימים האחרונים מאז פתחו סעודיה ומדינות ערביות נוספות במבצע "סופה נחושה" נגד החותים במדינה.

גורמים רשמיים בתימן ועדי ראייה דיווחו כי לפחות 36 בני אדם נהרגו בהפגזות של החותים ובתקיפות של הקואליציה הערבית סמוך לנמל התעופה בעיר עדן. הצלב האדום מדווח כי בשל התקיפות נמנע הארגון מלהעביר חבילות סיוע רפואי דחוף לבירה צנעא. ארגון הסיוע של הצלב האדום קרא "להסיר במידי את המכשולים שמונעים להעביר לתימן ציוד רפואי חיוני כדי לטפל בנפגעים הרבים במדינה".

שר החוץ התימני ריאד יאסין קרא היום למדינות המשתתפות במבצע בהובלת סעודיה לפתוח גם במבצע קרקעי בארצו "מהר ככל שאפשר, כדי להציל את העם התימני שנמצא במצור בערים רבות ברחבי המדינה". מנגד, קרא סגן שר החוץ האיראני, חוסיין אמיר עבד אל-לחיאן, לכל הצדדים בתימן להשיב את הסדר ולחזור למשא ומתן שקט ולא אלים. בתוך כך, הגיעו היום בכירים פקיסטנים לסעודיה כדי לדון על השתתפותה של ארצם בתקיפות ובמבצע בתימן. המשלחת הבכירה כללה את שר ההגנה, היועץ לביטחון לאומי וקציני צבא פקיסטנים. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ארגון שמאל קיצוני בטורקיה חטף תובע בבניין בית משפט באיסטנבול ומאיים להוציא אותו להורג

החזית המהפכנית לשחרור העם (DHKP), ארגון שמאל קיצוני בטורקיה, הודיע כי חטף בבית המשפט באיסטנבול תובע והוא מאיים להרוג אותו. הארגון פרסם תמונה של התובע עם אקדח מכוון לראשו ועל פי חלק מהדיווחים הוא דורש לסגור את התיקים הפליליים שנפתחו נגד מפגינים שהשתתפו בהפגנות נגד השלטון בפארק גזי ובכיכר טקסים לפני כשנתיים.

עוד דווח כי החוטפים, בהם אישה ושלושה חמושים, דורשים לדבר עם חברי פרלמנט. בעקבות התקרית פונה בניין בית המשפט וכוחות משטרה מיוחדים נכנסו למקום. התובע שנלקח כבן ערובה מוביל את חקירת מותו של צעיר שנפצע באורח קשה במהלך ההפגנות ובשנה שעברה מת מפצעיו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יותר מ-40 ערים ומחוזות בטורקיה נותקו מחשמל, נבדק חשד למתקפת סייבר או טרור

הפסקת חשמל גדולה אירעה בערים רבות ברחבי טורקיה, בהן הבירה אנקרה והעיר הגדולה ביותר איסטנבול, שם אף הושבתו חלק מקווי הרכבת התחתית. רשת אן-טי-וי דיווחה כי החשמל נותק ביותר מ-40 מחוזות . שר האנרגיה של טורקיה אמר כי התקלה, "החמורה ביותר ב-15 השנים האחרונות", נבדקת וכי נבדק גם אם היא נגרמה בשל פעילות טרור או מתקפת סייבר על שרתי החשמל. ראש הממשלה הטורקי אחמט דבוטאולו הבהיר כי כל כיווני החקירה נלקחים בחשבון.

סוכנות הידיעות הטורקית אנדולו דיווחה כי גורמים בחברת החשמל של טורקיה אמרו שהחשמל נותק באזורים רבים בשעות הבוקר בשל תקלה בקווי אספקת החשמל. לדבריהם, החברה החלה בבדיקה טכנית ופועלת להשיב את החשמל כמה שיותר מהר. הפסקת חשמל בסדר גודל כזה היא נדירה מאוד בטורקיה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קנדה מרחיבה את פעילותה בקואליציה נגד דאעש: תתקוף יעדים של הארגון גם בסוריה

הפרלמנט הקנדי אישר להמשיך ולהרחיב את השתתפות הצבא הקנדי בתקיפות נגד יעדים של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה. ראש הממשלה סטיבן הארפר הודיע על המשך הפעילות ועל הרחבתה מוקדם יותר החודש, והלילה הצביעו 142 מחברי הפרלמנט בעד התוכנית.

קנדה תהיה המדינה הראשונה החברה בנאט"ו, מלבד ארה"ב, שתבצע תקיפות אוויריות בסוריה לצד מדינות ערביות כמו בחריין, סעודיה, ירדן ואיחוד הנסיכויות. עד היום הוגבלו התקיפות שביצעו מטוסים קנדיים אך ורק ליעדים של המדינה האיסלאמית בעיראק. לקנדה ישנם עוד 69 חיילים של הכוחות המיוחדים בצפון עיראק שמאמנים לוחמי פשמרגה כורדים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דיווח: איראן שלחה סיוע הומניטארי אווירי לחותים, בפעם הראשונה מאז החלו התקיפות בתימן

סוכנות הידיעות הממלכתית באיראן אירנא דיווחה כי טהראן שלחה סיוע לחותים בתימן, בפעם הראשונה מאז החלו סעודיה, מדינות המפרץ הפרסי ומדינות ערביות נוספות לתקוף במדינה יעדים של החותים. על פי הדיווח, הסיוע נשלח באמצעות מטוסים, עם זאת לא נמסר היכן הם נחתו. הסיוע כלל 19 טון של תרופות וציוד רפואי ושני טון מזון שסופק על ידי הסהר האדום האיראני.  איראן הכחישה בעבר כי היא מסייעת לחותים ודחתה האשמות על כך שסייעה להם לכבוש את השלטון.

הלילה חודשו תקיפות הקואליציה הערבית בתימן. תושבים וכלי תקשורת דיווחו כי מטוסים הפציצו יעדים של החותים במחוז הצפוני סעדה, בבירה צנעא ובמרכז העיר יארים. "היו פיצוצים גדולים באזורים ההרריים מחוץ לצנעא. הם כנראה פגעו במחסני טילים. האש דלקה לפחות לחצי שעה", סיפר אחד התושבים בבירה. הקואליציה הערבית הודיע כי מטוסיה הפציצו כמה נמלי תעופה ברחבי תימן שהוחזקו על ידי החותים וכי היא השיגה שליטה מלאה על המרחב האווירי של המדינה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פקיסטאן תצטרף לקואליציה הערבית נגד החותים בתימן

מקור רשמי בממשלת פקיסטאן אמר כי ארצו תשלח חיילים לסעודיה במטרה להצטרף לקואליציה של מדינות ערב נגד המורדים החותים בתימן. "הבענו כבר את תמיכתנו המלאה בסעודיה במבצע נגד המורדים ואנו נצטרף לקואליציה", מסר המקור. פקיסטאן, שרוב אזרחיה מוסלמים סונים, היא בעלת ברית של סעודיה, המדינה הסונית המרכזית במפרץ הפרסי.

שר ההגנה של פקיסטאן מסר עם זאת כי המדינה טרם החליטה אם לשלוח חיילים לסעודיה. לדבריו משלחת בראשותו תצא לסעודיה מחר ואז תחליט בנושא. פקיסטאן  חולקת גבול ארוך עם איראן השיעית, שלפי הערכות תומכת במורדים החותים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

איראן: שניים מיועצינו בעיראק נהרגו בתקיפת מל"ט אמריקאי

משמרות המהפכה הודיעו כי מל"ט אמריקאי הרג שני יועצים איראניים בתקיפה אווירית בתכרית, עליה מנסים להשתלט בשבועות האחרונים צבא עיראק בסיוע מיליציות שיעיות וסוניות. בהודעה האיראנית נאמר כי ההתקפה בוצעה ב-23 בחודש, זמן קצר אחרי שארה"ב החלה בהפצצות הסיוע על מעוזי המדינה האיסלאמית בתכרית. שני היועצים - עלי יזדאני והאדי ג'פארי - נקברו ביום ראשון. לא נמסרו פרטים על התפקיד שמילאו. שגרירות ארה"ב בבגדאד מסרה בתגובה כי ההפצצות האמריקאיות מכוונות "אך ורק נגד יעדי המדינה האיסלאמית ונעשות בתיאום מלא עם משרד ההגנה העיראקי".

בתוך כך, הגיע הבוקר לבגדאד מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון. הוא צפוי לדון עם הצמרת הפוליטית בעיראק בפרטי המבצע למיגור הג'יהאדיסטים מצפון המדינה ומערבה. בסוף השבוע השתתף באן בפסגת מדינות הליגה הערבית בשארם א-שייח, שבה החליטו מדינות ערב על הקמת כוח צבאי משותף להצלת השלטון הסוני בתימן.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ארדואן: אבקר באיראן בשבוע הבא אך עוקב אחר ההתפתחויות בתימן

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, הודיע הבוקר כי לא שינה את תוכניתו לבקר באיראן בשבוע הבא אך הדגיש כי הוא עוקב מקרוב אחר ההתפתחויות בתימן. בכך, רמז ארדואן למתיחות שקיימת ממילא בציר טהראן-אנקרה לנוכח המשבר בתימן. איראן נתפסת כפטרון של המיליציה החותית וכמי שמסייעת לה במאמציה להפיל את השלטון הסוני והשתלט על המדינה.

חרף הפצצות הכוח הערבי הרב לאומי בתימן, המורדים החותים ממשיכים בהתקדמותם לעבר עיר הנמל עדן שבדרום המדינה, מעוזו האחרון של הנשיא עבד ראבו מנסור האדי. במקביל, דווח כי באחת ההפצצות הבוקר נפגע מחנה שמפעילה סוכנות הפליטים של האו"ם (UNHCR) בצפון המדינה. לפחות 21 נהרגו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מטוסי קרב ערביים תקפו מטרות ומחסני נשק בבירת תימן

מטוסי קרב תקפו בשעות הלילה והבוקר יעדים בצנעא, בירת תימן, עם תחילת יומו החמישי של המבצע הערבי המתואם נגד השתלטות המורדים החותים על המדינה. עדי ראייה דיווחו כי ההפצצות התמקדו באזור הרובע הדיפלומטי של העיר ובמחסני נשק המצויים במנהרות שנחפרו בהרים הסמוכים את העיר.

בשבוע שעבר הכריזו סעודיה ותשע מדינות סוניות נוספות על הקמת כוח צבאי משותף למאבק בניסיונותיה של איראן להשתלט על תימן באמצעות המיליציה החותית ולהשיב לצנעא את הנשיא עבד ראבו מנסור האדי. משרד הבריאות התימני מסר אתמול כי בהפצצות שהתרחשו ב-24 השעות האחרונות נהרגו 35 בני אדם ונפצעו 88.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אלפים הפגינו בתוניס במחאה על פיגוע הטרור במוזיאון בארדו

אלפים הפגינו אמש ברחובות תוניס, בירת תוניסיה, במחאה נגד התקפת הטרור במוזיאון בארדו החודש, בה נהרגו 22 בני אדם, מרביתם תיירים זרים. המפגינים צעדו כשהם קוראים סיסמאות בגנות הטרור האיסלאמי, בכלל זה "תוניסיה חופשייה" ו-"הטרור החוצה". בהפגנה השתתפו שורה של מנהיגים מרחבי העולם ובהם נשיא צרפת פרנסואה הולנד.

אתמול דווח כי הטרוריסט האלג'יראי חאלד בן חמאדי חייב, המכונה אבו שאקר לוקמן, נהרג במהלך מבצע לילי סמוך לגבול עם אלג'יריה. חייב היה "קצין מבצעים" של שלוחת אל-קאעדה במאגרב והוביל את מבצעי התקפת הטרור בתוניס. עשרות חשודים במעורבות בטרור נעצרו בתוניסיה מאז הפיגוע.

צועדים ברחובות תוניס בהפגנה נגד הטרורצילום: אי־אף־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסד: מאז החלה המתקפה בסוריה - דאעש רק הגדיל את מספר המגויסים לשורותיו

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אמר בריאיון לתוכנית "60 דקות" של רשת סי-בי-אס כי ארגון המדינה האיסלאמית הגדיל את מספר המגויסים לשורותיו מאז החלה המתקפה המערבית-ערבית בספטמבר אשתקד. בתשובה לשאלה עד כמה סייעו לו ההפצצות האוויריות בסוריה, ענה אסד: "לעתים יכול להיות הישג מקומי אבל באופן כללי, אם רוצים לדבר על עצם קיומו של ארגון המדינה האיסלאמית, הארגון התרחב". הוא העריך כי הארגון מצרף לשורותיו כאלף מגויסים בחודש.

"בעיראק הם מתרחבים, בלוב ובמדינות נוספות ארגונים שמזוהים עם אל-קאעדה נשבעים אמונים למדינה האיסלאמית. זה המצב", הוסיף אסד. בהתייחס לשאלה מהם הדברים שצריכים לקרות על מנת שיעזוב את תפקידו, אמר הנשיא הסורי: "כשלא אזכה לתמיכת הציבור. כשלא אייצג את האינטרסים הסורים ואת ערכיה של סוריה".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

20 שנות מאסר לשוטר אפגני שירה למוות בצלמת של סוכנות אי-פי

שוטר אפגני שירה והרג צלמת של סוכנות הידיעות אי-פי במהלך הבחירות לנשיאות במדינה ב-2014 נידון ל-20 שנות מאסר, כך קבע בית המשפט העליון באפגניסטאן. כתבת נוספת של סוכנות הידיעות נפצעה בהתקפה שהתרחשה במחוז חוסט שבמזרח המדינה בעת שהשתיים ישבו במכונית בתוך מתחם ממשלתי. אניה נידרינגהאוס הגרמניה, בת 48, נהרגה במקום בעוד הכתבת הקנדית קתי גאנון שרדה את הירי. השוטר נידון בתחילה לעונש מוות אך עונשו הופחת בבית המשפט לערעורים, ובית המשפט העליון אישרר החלטה זו.

צלמת אי-פי אניה נידרינגהאוס שנהרגה באפגניסטאןצילום: אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש ממשלת תוניסיה: אחד החשודים המרכזיים בפיגוע במוזיאון בארדו לפני שבועיים נהרג במבצע לילי

ראש ממשלת תוניסיה, חביב א-סידי, הודיע כי חשוד מרכזי בפיגוע הטרור שבוצע במוזיאון בארדו בבירה לפני כשבועיים, נהרג במבצע של יחידת לוחמה בטרור. סוכנות הידיעות טי-אי-פי דיווחה כי חאלד ח'ייב, המכונה אבו שאקר לוקמן, נהרג במהלך מבצע לילי סמוך לגבול עם אלג'יריה.

ח'ייב היה פעיל בארגון אל-קאעדה במגרב וחשוד שהוביל וסייע למחבלים שתקפו  אוטובוס תיירים סמוך למוזיאון ואז פרצו לתוכו. בפיגוע נהרגו 22 בני אדם, חלקם תיירים. תיירת נוספת מצרפת, שנפצעה באורח קשה, מתה אתמול מפצעיה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מנהיגי מדינות ערב הסכימו על הקמת כוח צבאי אזורי משותף שיטפל באיומים ביטחוניים

מנהיגי מדינות ערב, שנועדו בפסגת הליגה הערבית בשארם א-שייח שבמצרים יודיעו על הקמת כוח אזורי משותף כדי להילחם באיומים ביטחוניים על המדינות הערביות. כך עולה מטיוטה שסוכמה בין המנהיגים במהלך הפסגה והגיעה לידי סוכנות הידיעות רויטרס. המנהיגים יקראו למורדים החותים בתימן לסגת מבירת המדינה צנעא ולהחזיר את השליטה על העיר לידי הסמכות השלטונית הלגיטימית.

בתוך כך, ממשלת פקיסטאן הודיעה כי תשלח לתימן מטוס שיפנה את אזרחיה מהמדינה בעקבות התקיפות האוויריות של סעודיה ומדינות המפרץ נגד יעדי החותים בתימן. יועץ לראש הממשלה נוואז מושרף אמר לטלוויזיה הממלכתית בפקיסטאן כי על פי התוכנית, יפונו 500 אזרחים שהתאספו בעיר חודיידה שבמערב המדינה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יותר מ-68 הרוגים בתקיפות אוויריות בעיר עדן שבדרום תימן

מנכ"ל משרד הבריאות התימני, אל-חאדר לסוואר, אמר כי יותר מ-68 בני אדם נהרגו ו-452 אחרים נפצעו בתקיפות של הקואליציה הערבית בהובלת סעודיה בעיר עדן שבדרום תימן. סעודיה, מדינות המפרץ ומדינות ערביות נוספות פתחו בשבוע שעבר במבצע צבאי "סופה נחושה נגד החותים במדינה.

לדברי לסוואר, לפחות 15 בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו בפיצוצים במחסן התחמושת הגדול ביותר בעיר. תמונות מהעיר חודידה במערב תימן אחרי תקיפות של מטוסים סעודיים:

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבלוגר סעודי שנשפט לאלף מלקות: העובדה ששרדתי עד כה - נס

הבלוגר הסעודי ראיף בדאווי, שהורשע בהעלבת בית המלוכה ונידון לעשר שנות מאסר ולאלף מלקות, כותב במאמר ראשון שפרסם מאז זכה סיפורו לתהודה בינלאומית כי עצם העובדה שהצליח לשרוד את 50 המלקות הראשונות - "היא נס". במאמר שפרסם בשבועון הגרמני "שפיגל" מציין בדאווי כי "הסבל הברוטאלי שנגרם לו נובע רק מהעובדה שהביע את דעתו" וקרא לחילוניות ולליברליות בסעודיה.

בחודש ינואר ספג בדאווי את 50 המלקות הראשונות. ההלקאות היו אמורות להימשך מדי שבוע, אולם הם הושעו בגלל מצבו הבריאותי המידרדר של בדאווי. מכתבו של בדאווי התפרסם במקבל ליציאתו לאור של ספר בגרמניה בשם "אלף מלקות" ובו מספר בדאווי על חייו בכלא. לדבריו, הוא מעביר את הימים בתא שגודלו 20 מ"ר יחד עם 30 פושעים, בהם רוצחים, גנבים, סוחרי סמים ופדופילים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לנוכח ההרס שגורם דאעש, אונסק"ו מקדם יוזמה לשימור אוצרות התרבות של עיראק

ראש ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם (אונסק"ו), אירנה בוקובה, הודיע כי הארגון יגביר את מאמציו לשמור על אוצרות התרבות של עיראק, הנמצאים תחת איום מתמיד של הג'יהאדיסטים. במסיבת עיתונאים בבגדאד הכריזה בוקובה על הקמת יוזמה יפנית לשימור אוספי המוזיאונים העיראקיים ועל קמפיין ברשתות החברתיות באמצעות התגית #Unite4Heritage.

במקביל הודיעה הקואליציה המערבית-ערבית כי ביצעה ביממה האחרונה 18 גיחות הפצצה על יעדי ארגון המדינה האיסלאמית ברחבי עיראק. שמונה הפצצות בוצעו סמוך לעיר תכרית אשר פגעו בכלי רכב החשודים כממולכדים ועמדות צבאיות. הפצצות בוצעו גם באזור הערים פאלוג'ה, מוסול, תל עפר, רוטבה ובייג'י.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לראשונה מאז החלה מלחמת האזרחים בסוריה: המורדים הצליחו לכבוש חלקים מהעיר אידליב

ארגוני מורדים אסלאמיים, בהם ג'בהת א-נוסרה המסונפת לאל-קאעדה, הצליחו לכבוש חלקים רבים מהעיר אידליב, לראשונה מאז החלה מלחמת האזרחים במדינה. הטלוויזיה הממלכתית הסורית דיווחה כי חיילים סורים הצליחו לבלום את התקדמות המורדים החמושים בצפון העיר, במזרחה ובדרומה. "הם נכנסו לעיר מכמה כיוונים אבל עיקר הכוח הגיע מצפון וממערב העיר", סיפר ראמי  עבד אל-רחמן מהארגון הסורי לזכויות  אדם.

אם יצליחו המורדים לכבוש את העיר אידליב, בירת מחוז אידליב, זה יהיה המחוז השני, אחרי מחוז א-רקה, שנכבש כולו על ידי האיסלאמיסטים במדינה. אידליב, בה מתגוררים מאה אלף בני אדם, מקשרת בין דמשק לחלב והיא קרובה גם למחוז לטקיה, מעוזו של הנשיא אסד.

סוכנות הידיעות הסורית סאנא דיווחה כי הצבא הרג מאות מורדים. עם זאת ארגון ג'בהת א-נוסרה פרסם באינטרנט סרטון שבו נראים עשרות מלוחמיו מסתובבים בין הבתים בעיר,כשאחד מהם אומר: "זה הבית שלי, במשך ארבע שנים לא יכולתי להיכנס אליו. זו המדינה שלנו ובעזרת אללה נשחרר אותה ואת המוסלמים בה".

חמושים איסלאמיים באזור עליו השתלטו באידליב, אחד מהם אוחז דגל המשמש את ג'בהת א-נוסרה, היוםצילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הליגה הערבית מתכנסת בשארם א-שייח בצל המבצע בתימן. הנשיא האדי: החותים הם בובות של האיראנים

בשארם א-שייח שבמצרים נפתחה פסגה של הליגה הערבית בהשתתפות מנהיגי מצרים, סעודיה ותימן, בצל המבצע הצבאי של מדינות המפרץ, סעודיה ומדינות נוספות נגד החותים בתימן.

נשיא תימן עבד ראבו מנסור האדי כינה במהלך הפסגה את המורדים החותים "חיות המחמד של האיראנים" והאשים את איראן בכאוס במדינה. הוא קרא לתומכיו לצאת להפגנות לא אלימות במדינה נגד החותים ולצבא להמשיך להגן על מוסדות המדינה בבירה.

נשיא מצרים א-סיסי אמר כי ההתערבות הצבאית בנעשה בתימן היה בלתי נמנע. לדבריו, העולם הערבי עמד בפני איומים חסרי תקדים ומבלי להכריז בשמה, האשים את איראן השיעית בהתערבות בענייני מדיניות ערביות באזור. מלך סעודיה סלמן הבהיר בפסגה כי המבצע הצבאי יימשך עד שכל המטרות יושגו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כוחות אסד ולוחמי חיזבאללה קרובים לכבוש עיר בגבול סוריה-לבנון

כוחות צבא סוריה יחד עם לוחמים מחיזבאללה קרובים לכבוש את העיר זבדאני סמוך לגבול סוריה-לבנון. כך דיווח ערוץ הטלוויזיה של חיזבאללה, אל-מנאר. הערוץ שידר תמונות שבהם נראים הלוחמים יורים בנשק כבד מאזור הררי הנמצא בפאתי העיר. לדברי הערוץ, המבצע, שתואם עם חיל האוויר הסורי, נועד לכבוש את האזור כולו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האו"ם: 440 אלף סורים חיים תחת מצור ועלולים למות מרעב, התייבשות ומחלות

האו"ם הודיע כי 440 אלף סורים חיים תחת מצור במדינה ונתונים בסכנת מוות מרעב, התייבשות וחוסר טיפול רפואי - כפול מהמספר שהעריך הארגון מוקדם יותר החודש. יו"ר הסוכנות לסיוע הומניטארי של האו"ם הציגה את המספר החדש במהלך תדרוך שערכה במועצת הביטחון של האו"ם. הארגון הסורי-אמריקאי פרסם החודש דו"ח חדש לפיו האו"ם מעריך כי 212 אלף בני אדם  בסוריה חיים תחת מצור בשל מלחמת האזרחים במדינה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נשיא סוריה אסד: פתוח לדיאלוג עם ארה"ב

נשיא סוריה בשאר אסד התייחס בריאיון לכתב צ'רלי רוז בתוכנית "60 דקות" של רשת סי-בי-אס האמריקאית לדבריו של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, שאמר כי ארה"ב מוכנה לנהל משא ומתן עם הנשיא הסורי לפתרון המשבר בארצו. לדברי אסד, "כל דיאלוג הוא דבר חיובי, אנחנו פתוחים לדיאלוג עם כל אחד בכל נושא, גם עם ארה"ב, דיאלוג שמתבסס על כבוד הדדי ושלא פוגע בריבונות הסורית". אסד הבהיר כי כרגע אין קשר ישיר בין ממשלתו לממשל האמריקאי. "כל מה שקיבלנו כרגע זו רק הצהרה, לא משהו קונקרטי, שום עובדות ואין כאן מציאות חדשה לגבי המדיניות של ארה"ב כלפי המצב, הבעיה שלנו, המשבר שלנו בסוריה", הוסיף אסד.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צרפת מצטרפת לתקיפות האוויריות בתיכרית, הקואליציה הבינ"ל תקפה 17 פעמים יעדים של דאעש בעיר

סוכנות הידיעות הצרפתית אי-אף-פי דיווחה כי גורמים רשמיים בצרפת מסרו שמטוסי קרב צרפתיים תקפו לראשונה מטרות של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בתיכרית. היום דווח כי ארה"ב החלה לתקוף גם היא יעדים של הארגון בעיר, אותה מנסה צבא עיראק לכבוש מחדש מידי המדינה האיסלאמית. עוד דווח כי מטוסי הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב תקפה היום 17 פעמים יעדים של הארגון בתיכרית. וכך, בחסות הסיוע האווירי שקיבל, החל היום הצבא העיראקי במאמץ נרחב להשלים סופית את ההשתלטות על העיר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מורדים איסלאמיסטים בסוריה כבשו עמדות מפתח של הצבא מסביב לעיר אידליב

קואליציה של כמה ארגוני מורדים איסלאמיסטיים בסוריה, בהם ארגון ג'בהת א-נוסרה, כבשו 17 עמדות בפרברי העיר אידליב בתום מתקפה שבמהלכה ניסו לכבוש את העיר מידי כוחות הצבא. כך דיווח ארגון סורי לזכויות אדם היושב בבריטניה. אידליב היא יעד אסטרטגי עבור המורדים משום שהיא מחברת בין הבירה דמשק לחלב שבצפון המדינה. לדברי הארגון, 11 חיילים ואנשי מיליציה הנאמנים לאסד וכן 17 מורדים נהרגו בעימותים בין הצדדים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

איראן וארה"ב תוקפות יחד את דאעש בתיכרית

מטוסים אמריקאים החלו להפציץ  עמדות של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בתיכרית שבעיראק ולוקחים חלק פעיל במבצע של הצבא העיראקי והמיליציות השיעיות הנתמכות בידי איראן לכיבוש העיר מידי הארגון הקיצוני.

לדברי גורמים אמריקאים רשמיים, ההחלטה לסייע באופן ישיר לתקיפות על העיר התקבלה אתמול על ידי הנשיא ברק אובמה והיא משקפת את התפנית במבצע העיראקי. במשך יותר משלושה שבועות ארה"ב לא התערבה באופן ישיר בקרב על תיכרית כדי להימנע מתמיכה במבצע שנתמך ומובל בידי איראן.

לידיעה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עיראק פנתה לארה"ב: סייעו בתקיפות האוויריות על תיכרית

ממשלת עיראק פנתה באופן רשמי לארה"ב בבקשה לסיוע אווירי בתקיפת יעדי ארגון המדינה האיסלאמית בעיר תיכרית - כך מסר הערב גורם רשמי בוושינגטון. הבקשה באה על רקע הקשיים שבהם נתקלים צבא עיראק והמיליציות השיעיות בכיבוש עיר הולדתו של סדאם חוסיין מידי הג'יהאדיסטים. הגורם הוסיף כי הצדדים דנים כעת באופן שילובה של ארה"ב במערכה האווירית.

המעורבות האמריקאית במבצע, אותו מובילות מיליציות הנאמנות לגיס אל-קודס של משמרות המהפכה, מעלה תהיות בנוגע לעומק הקשר והתיאום שבין וושינגטון לבין טהראן בכל הקשור למבצע להדיפת הג'יהאדיסטים מעיראק. איראן העבירה ארטילריה וכלי נשק ללוחמים בתיכרית ויועצים איראניים, ובראשם קאסם סולימאני, מפקדים על המערכה. המעורבות האיראנית מסבכת את ארה"ב, שכן זו מסרבת לפחות באופן רשמי לפעול באופן ישיר עם טהראן.

חיילים עיראקיים חוגגים את כיבוש העיירה אל-עאלםצילום: אי־אף־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גורם אמריקאי: נתקוף מהאוויר את תיכרית כדי לסייע לצבא העיראקי

גורם אמריקאי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הקואליציה המערבית-ערבית מתכוונת לפתוח בהתקפות אוויריות על העיר תיכרית, כדי לסייע לצבא עיראק ולמיליציות השיעיות והסוניות במבצע לכיבושה. הגורם סירב למסור מתי יחלו ההפצצות. מוקדם יותר סירבו הבית הלבן והפנטגון להגיב להערכה של נשיא עיראק, פואד מעסום, לפיה ארה"ב צפויה להשתלב בקרבות.

אתמול דווח כי הקואליציה החלה לבצע טיסות איסוף מודיעין מעל לתיכרית, עיר הולדתו של סדאם חוסיין המוחזקת על ידי הג'יהאדיסטים, על מנת לסייע לכוחות הקרקעיים שצרים עליה. גורמים בקואליציה ודיפלומטים ערביים אמרו כי עיראק צפויה לפנות בזמן הקרוב לחברות הקואליציה בבקשה לקבל סיוע אווירי התקפי "בכל רגע".

טיסות האיסוף והשיתוף במידע המודיעיני, שהחלו בשבת, הם הפעם הראשונה שבה מתערבת הקואליציה המערבית-ערבית במתקפה מצפון לבגדאד, שנתמכה עד כה בעיקר ביועצים איראנים, ובראשם הגנרל קאסם סוליימני, מפקד גיס אל-קודס של משמרות המהפכה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נשיא מצרים בנאום באתיופיה: יש להביא לפתרון המחלוקת על מי הנילוס

נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, קרא לאתיופיה "להניח בצד מאות שנים של חוסר אמון ושיתוף פעולה" בין המדינות ולהביא יחד לפתרון המחלוקות סביב חלוקת מי נהר הנילוס. בין מצרים לאתיופיה קיים סכסוך ממושך שנוגע לבנייתו של סכר ענק על מי הנהר בשטח אתיופיה. 

א-סיסי, הנמצא באדיס אבבה לביקור בן שלושה ימים, אמר בנאום בפרלמנט האתיופי כי ארצו מקווה שתינתן לה גישה למי הנילוס "בלי שתהיה מאוימת על ידי מדינות אחרות". נאומו של א-סיסי התקבל במחיאות כפיים סוערות. במסיבת עיתונאים משותפת שקיים לאחר מכן עם ראש ממשלת אתיופיה אמרו שני המנהיגים כי הם מחויבים לפתרון הבעיה.

ביום שני חתמו מנהיגי סודאן, מצרים ואתיופיה על הסכם עקרונות לשיתוף פעולה בסוגיית מי הנילוס. עלות פרויקט הסכם ההידרואלקטרי נאמדת ב-4.2 מיליארד דולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בעקבות זיכויו: שר הפנים המצרי לשעבר שוחרר מבית הסוהר

שר הפנים המצרי לשעבר, חביב אל-עדלי, שוחרר מהכלא בעקבות זיכויו בשבוע שעבר מעבירות שחיתות. אל-עדלי היה יד ימינו של נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק והיה אחד הפוליטיקאים שאליהם כוון מרבית הזעם של משתתפי ההתקוממות העממית ב-2011.

אחרי ההפיכה במצרים הועמד אל-עדלי בן ב-77 לדין בגין גניבה ושימוש רשלני בכספי ציבור בסכום הנאמד ב-181 מיליון לירות מצריות (23.7 מיליון דולר).

שר הפנים המצרי לשעבר חביב אל-עדליצילום: אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המורדים הסורים כבשו עיירה עתיקה אסטרטגית סמוך לגבול הירדני

כוחות המזוהים עם המורדים הסורים המתונים כבשו היום את העיירה העתיקה בוסרה-שאם, הנמצאת בסמוך לגבול הירדני, ונחשבה עד כה לנקודת אחיזה אסטרטגית של המשטר הסורי באזור. כיבוש העיירה התאפשר אחרי ארבעה ימים של קרבות עזים. המשטר בדמשק טרם התייחס לדיווחים.

בוסרה-שאם היא אתר מורשת עולמית של ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם (אונסק"ו) וקיימים בה אתרי עתיקות מהתקופה הרומית, כולל אמפיתיאטרון. בתקופה הרומאית היא שימשה כבירת מחוז וכנקודת עצירה עבור העולים למכה. לאורך כל שנות מלחמת האזרחים בסוריה נמצאה העיירה תחת שליטת הצבא הסורי. חשיבותה האסטרטגית של העיירה נובעת ממיקומה הצופה על מישורי הגולן הסורי.

במקביל נודע כי צבא טורקיה תקף יחידת תותחים סורית, אחרי שפגזים שירתה נפלו מעבר לגבול וגרמו לפציעת חמישה בני אדם. גורמי צבא טורקיים מסרו כי התגובה לירי הסורי נעשתה במסגרת "נהלי התגובה המקובלים" וכי טורקיה תמשיך להגיב אם הירי הארטילרי לשטחה יימשך.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אובמה: מספר החיילים האמריקאים באפגניסטאן לא יקוצץ ב-2015

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר כי סדר הכוחות של צבא ארה"ב באפגניסטאן יישמר ללא שינוי ויעמוד על 9,800 חיילים, במקום להיות מקוצץ ל-5,500 במהלך שנת 2015. אובמה אמר את הדברים בתום פגישה בוושינגטון עם נשיא אפגניסטאן, אשרף גאני. במפגש השתתפו גם שר החוץ ג'ון קרי, שר ההגנה אשטון קרטר והבכיר האפגני עבדוללה עבדוללה.

הפעילות המבצעית של נאט"ו באפגניסטאן הגיעה לסיומה בשנה שעברה, אולם במדינה נותרו אלפי חיילים זרים למטרות אימון וייעוץ לכוחות האפגניים. הבית הלבן מקווה להשאיר במדינה רק כ-1,000 חיילים עד שנת 2017, שבראשיתה יעזוב אובמה את השלטון.

אובמה במסיבת עיתונאים בבית הלבן, הערבצילום: אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לפחות 400 ילדים גויסו לשורות דאעש בסוריה בשלושת החודשים האחרונים

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) גייס לפחות 400 ילדים בסוריה בשלושת החודשים האחרונים. על פי הדיווח של הארגון הסורי לזכויות אדם היושב בבריטניה, המגויסים הקטנים זוכים לכינוי "גורי הח'ליפות", מקבלים אימונים צבאיים ועוברים שטיפת מוח קשה.  לדברי הארגון, הילדים, כולם מתחת לגיל 18, מגויסים לארגון הקיצוני סמוך לבתי הספר שלהם, במסגדים ובזירות שבהן מבצע הארגון הוצאות להורג פומביות של מקומיים.

אחד מהילדים האלה השתתף החודש בהוצאתו להורג של צעיר ממזרח ירושלים, מוחמד מוסלם, שלטענת אנשי דאעש חדר לשורות הארגון בסוריה כדי לרגל עבור המוסד. לדברי מקור במשטרה הצרפתית הילד המופיע בסרטון ההוצאה להורג (מימינו של מוסלם) הוא ככל הנראה אחיו למחצה של המחבל מוחמד מראח, שביצע את הפיגוע הקשה בבית הספר היהודי בטולוז ב-2012. 

מתוך סרטון ההוצאה להורג של מוחמד מוסלם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שני חיילים מצרים נהרגו בפיצוץ מטען צד בסיני סמוך לגבול עם עזה

שני חיילים מצרים נהרגו בפיצוץ מטען צד בצפון חצי האי סיני שהופעל נגד משוריין צבאי שחלף במקום. כך דיווח גורם ביטחוני רשמי במצרים. הגורם הוסיף כי הפיצוץ אירע סמוך לכפר אל-חרובה, ליד הגבול עם רצועת עזה, שם מפטרלים חיילים רבים כדי ללכוד פעילי טרור. שישה חיילים נוספים נפצעו באורח קשה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לפחות 25 הרוגים, בהם שישה ילדים, בכמה פיגועים במזרח אפגניסטאן

לפחות 25 בני אדם, בהם שישה ילדים ששיחקו קריקט, נהרגו בכמה פיגועים באפגניסטאן. 13 בני אדם נהרגו כאשר קבוצה של חמושים ירתה לעבר אוטובוס במזרח המדינה. "האוטובוס נסע מהבירה קאבול למחוז רזני ונקלע לאש", דיווח דובר המחוז, עטאללה חוג'יאני. הוא הבהיר כי רוב ההרוגים הינם גברים. "המניע לירי לא ידוע אבל ההרוגים משתייכים לקבוצות עדתיות שונות", הוסיף. גורם אחר אמר כי היורים הם אנשי טליבאן: "הם ירו לעבר האוטובוס לאחר שהנהג לא הסכים לעצור להם".

במחוז רזני עצמו נהרגו שישה ילדים ששיחרו קריקט מפיצוץ מטען חבלה שהוצמד לאופניים ושחנה סמוך למגרש שבו שיחקו. תשעה ילדים אחרים נפצעו. בתקרית אחרת נהרגו ארבעה גברים אחרי שחמושים פתחו באש על מכונית שבה נסעו ברובע אעב בנד ובנוסף שני חיילים נהרגו מפיצוץ מטען צד שהונח על כביש ברובע אחר.

באחרונה דווח כי שיעים במחוז רזני פנו ללוחמי הטליבאן, אויב ותיק שלהם, בבקשה שיגנו עליהם מחשש להתחזקות ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) באזור, משום שהוא נתפס כקיצוני ומסוכן הרבה יותר בעיניהם. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דיווח: הושגו די ראיות להעמדת אסד ו-24 מבכירי המשטר הסורי למשפט בינלאומי

מבצע של שלוש שנים להברחת מסמכים רשמיים מסוריה העלה ראיות מספיקות להעמדתם למשפט של הנשיא בשאר אסד ו–24 בכירים במשטרו - כך עולה מממצאים של ועדת חקירה בינלאומית שפורסמו בעיתון הבריטי "גרדיאן". תיקי התביעה נגד הבכירים הסורים מתמקדים בחלקם בדיכוי ההפגנות שהתחוללו במדינה ב–2011. עשרות אלפי חשודים בהתנגדות לשלטון נעצרו, ורבים מהם עונו ונרצחו בבתי הכלא הסוריים.

הראיות נאספו למען "הוועדה למען צדק ושקיפות בינלאומיים" (CIJA — The Commission for International Justice and Accountability), שבה חברים מומחים למשפטים שעבדו בעבר בבתי משפט לפשעי מלחמה ליוגוסלביה לשעבר ולרואנדה ובבית המשפט הפלילי הבינלאומי בהאג (ICC). מומחים אלה עבדו עם צוות של 50 חוקרים סורים, שעליהם הוטלה המשימה המסוכנת של הברחת מסמכי המשטר מסוריה. עד כה, אחד החוקרים נהרג, אחר נפצע קשה ואחדים נעצרו ועונו על ידי המשטר. הוועדה ממומנת על ידי מדינות המערב, כולל בריטניה, ארה"ב, האיחוד האירופי, גרמניה, שווייץ, נורווגיה, קנדה ודנמרק. 

הראיות נאספו ותיקי התביעה הוכנו בציפיה להקמת בית משפט לפשעי מלחמה בעתיד. רוסיה השתמשה בזכות הווטו שלה במועצת הביטחון של האו"ם כדי למנוע כל חקירה של בית הדין הבילאומי בנושא משטר אסד, ומנעה הקמת בית משפט מאולתר לסוריה. ואולם, כמה כשלונות צבאיים ומאבקים פנימיים בדרגים העליונים של המשטר הסורי הגדילו את הסיכויים לנפילה אפשרית של אסד ומשטרו והבאת בכיריו למשפט.

הוועדה חוקרת בימים אלה את התנהגות המשטר וארגוני האופוזיציה הקיצוניים, וכבר השלימה את ההכנות לשלושה משפטים. התיק הראשון מתמקד בראש שרשרת הפיקוד של המשטר — התא המרכזי לניהול משברים (CCMC) — ובכלל זה באסד, בשר הפנים מוחמד א־שער וסגן מזכיר מפלגת הבעת' מוחמד סעיד בחייתן, ומפקד CCMC בששת החודשים הראשונים של המבצע, ממארס ועד לסוף ספטמבר 2011.

התיק השני מתרכז במשרד לביטחון לאומי, גוף הכפוף לתא לניהול משברים, והוא כולל את ראשיהם של ארבעת מנגנוני המודיעין והביטחון העיקריים. בתיק השלישי מעורבת ועדת הביטחון של דיר א־זור, השולטת גם על סוכנויות המודיעין במחוז ראקה הסמוך. 22 הבכירים הנותרים ששמותיהם צוינו בתיקי התביעה נמסרו לממשלות המעורבות בוועדה, אך עדיין לא פורסמו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מנהל סבא"א: איראן הסכימה לאפשר גישת פקחים גם למתקניה הצבאיים

מנהל סבא"א יוקיה אמאנוצילום: רויטרס

מזכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, יוקיה אמאנו, אמר בראיון לסוכנות הידיעות אי-פי כי כל הסכם קבע בסוגיית הגרעין עם איראן יעניק לפקחי הסוכנות את הזכות לגשת גם למתקנים הצבאיים. אמאנו דיבר בפתח סבב שיחות נוסף בווינה על נוסח ההסכם. דבריו של אמאנו עומדים בניגוד להכרזת המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, לפיה כחלק מפעילות הפיקוח "המתקנים הצבאיים יישארו אסורים לגישה עבור זרים".

בראיון אמר אמאנו כי "איראן הסכימה באופן ספציפי ליישם את 'הפרוטוקול הנוסף' כשהסכימה לעקרונות הסכם המסגרת". הפרוטוקול הנוסף יאפשר לפקחי סוכנות הגרעין לגשת גם לאתרים לא מוכרזים או כאלה שקיים לגביהם חשד לפעילות גרעינית. "אנו מבקשים ממדינות רבות מפעם לפעם לגשת למתקנים צבאיים כשיש לנו סיבה לכך, אז מדוע שלא גם באיראן? אם תהיה לנו סיבה לבקש גישה, נעשה זאת, ובאופן עקרוני איראן הסכימה לכך".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שעות לפני מועד הפסקת האש: הקואליציה הערבית תוקפת יעדים ברחבי תימן

הקואליציה הערבית ממשיכה לתקוף מהאוויר יעדים של המיליציה החותית בתימן, שעות ספורות לפני כניסת הפסקת האש ההומניטרית לתוקף ברחבי המדינה. לפחות עשר הפצצות בוצעו ברחבי הבירה צנעא ובערים תעז ועדן. בתעז גם מתנהלים חילופי אש כבדים בין תומכי הנשיא הגולה, עבד ראבו מנסור האדי, לבין אנשי המיליציה חותית ונאמני הנשיא לשעבר עלי עבדאללה סאלח.  

הפסקת האש אמורה להיכנס לתוקפה בשעה 23:00 והיא תימשך חמישה ימים במהלכם יוכלו ארגוני סיוע להכניס מזון, מים וציוד רפואי לערים. לפי סוכנויות הסיוע של האו"ם, לפחות 25 מיליון מאזרחי תימן סובלים ממחסור במוצרים בסיסיים, תרופות וחשמל. שליח האו"ם לתימן, הדיפלומט המאוריטני איסמעיל אולד שייח אחמד, הגיע היום לצנעא בניסיון לנצל את הרגיעה לחידוש המגעים למציאת פתרון פוליטי למשבר.

גורמי ממשל בתימן מסרו היום כי בהפצצות שביצעה הקואליציה על בסיס טילים מצפון לצנעא נהרגו לפחות 90 בני אדם ונפצעו כ-300. מדובר ככל הנראה במספר הקורבנות הרב ביותר בתקיפה אחת, מאז החלה הקואליציה בהפצצותיה בשלהי חודש מארס. על פי נתוני האו"ם, מניין ההרוגים בלחימה עולה על 1,500, בהם לפחות 646 אזרחים.

בתוך כך הודיעה איראן כי ספינות קרב של הרפובליקה האיסלאמית ילוו את אוניית המטען האיראנית שתעגון בנמל חודיידה במהלך ימי הרגיעה. הנמל מוחזק על ידי אנשי המיליציה החותית הפרו-איראנית. ספינת המטען האיראנית הפליגה אתמול ונמצאת כעת סמוך לחופי עומאן. איראן טוענת כי הספינה נושאת ציוד הומניטרי בלבד וכי לא מדובר בניסיון לחמש את המורדים.

הריסות בתים שנפגעו בהפצצה אווירית בעיר עדןצילום: אי־אף־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נשיא תימן קורא למדינות המפרץ להתערב צבאית נגד המורדים

נשיא תימן, עבד-רבו מנסור האדי, ביקש ממדינות המפרץ להתערב צבאית נגד המורדים החותים השיעים שהשתלטו על הבירה צנעא ומתקדמים לעבר מעוזו בדרום המדינה, כך מסר שר החוץ של תימן לתקשורת הסעודית. השר ריאד יאסין אמר כי האדי גם ביקש מהאו"ם לקבוע אזור אסור לטיס כך שהמורדים לא יוכלו להשתמש בנמלי התעופה עליהם השתלטו. הוא האשים את המורדים בכך שהם מייצגים את איראן השיעית, טענה אותם הם מכחישים.

בינתיים הזהיר שר החוץ של סעודיה סעוד אל-פייסל כי "אם ההפיכה בתימן לא תסתיים בדרכי שלום, ננקוט את הצעדים ההכרחיים בסכסוך הזה על מנת להגן על האזור". ריאד גם חידשה את הצעתה לארח שיחות בין הקבוצות היריבות בתימן - העדה אותה דחו המורדים בעבר. שש מדינות מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ - סעודיה, כווית, קטאר, איחוד הנסיכויות, עומאן ובחריין - הזהירו מוקדם יותר השנה כי יפעלו להגן על ביטחון חצי האי ערב ותיארו את השתלטות החותים על חלקים בתימן כ"מעשה טרור". 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ג'בהת א-נוסרה: פותחים במערכה נגד דאעש בהרי אל-קלמון

המיליציות החמושות הנלחמות בסוריה תחת השם "צבא השחרור", ובראשן ארגון גבה'ת א-נוסרה, פרסמו הודעה לפיה הן פותחות במערכה נגד ארגון המדינה האיסלאמית בהרי אל-קלמון. בהודעה נאמר כי אנשי המדינה האיסלאמית רואים בכל מי שלא נמנה על הארגון שלהם ככופר ולכן הוחלט "להוציא את החבורה הזו  משדה הקרב בסוריה".

ההחלטה זו צפויה להפוך את המאבק החמוש בהרי אל-קלמון שבגבול סוריה-לבנון לתלת ראשי: צבא סוריה וחיזבאללה, ארגוני האופוזיציה וארגון המדינה האיסלאמית. בהודעת "צבא השחרור" נאמר כי ארגון המדינה האיסלאמית "אינו מהווה עוד ארגון שנלחם למען טובת העם הסורי אלא מדובר בחבורה של שודדים, סוכנים בשירות המשטר או שכירי חרב של בעלי אינטרסים". לפי דיווחים שונים ההחלטה באה בעקבות חילופי אש שפרצו אחרי שג'יהאדיסטים הנמנים על המדינה האיסלאמית לקחו בשבי לוחמים המזוהים עם צבא השחרור. (ג'קי חורי)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ארבעה מבכירי אל-קאעדה בתימן נהרגו במתקפת מל"ט

אתרים איסלאמיסטים מדווחים כי ארבעה חברים בכירים בזרוע אל-קאעדה בתימן נהרגו אתמול במתקפת מל"ט המיוחסת לארה"ב. הארבעה נהרגו בנמל העיר מוקללה שבדרום המדינה על חופי הים הערבי, שם טילים שלפי הערכות נורו ממל"טים של ארה"ב פגעו במורדי אל-קאעדה שבסיסם בארמון הנשיאותי בעיר, כך לפי מקורות ביטחוניים. המתחם במוקללה נתפס לאחרונה בידי זרוע אל-קאעדה בתימן, הנחשבת על ידי ארה"ב לפלג המסוכן ביותר של הארגון.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לפחות 19 הרוגים בשרשרת פיגועים בבגדאד

לפחות 19 בני אדם נהרגו ו-36 נפצעו בשרשרת פיגועים בבגדאד. הפיגועים מתרחשים בשעה שכ-150 קילומטרים מצפון לבירה העיראקית, ממשיך הצבא בסיוע מיליציות סוניות ושיעיות במאבקו לכיבוש העיר תכרית מידי ארגון המדינה האיסלאמית. הפיגוע המשמעותי ביותר התרחש ברחוב מסחרי בשכונת סאדר סיטי ובו נהרגו לפחות תשעה.

גורמים עיראקיים מסרו הבוקר כי הצבא ממשיך לכתר את תכרית מדרום ומצפון, אך המאמצים לכיבוש העיר עצמה הושעו עקב ירי כבד ופיצוץ מטעני חבלה. בכירים בצבא עיראק אמרו כי אין בכוונתם "למהר לכבוש את תכרית" וזאת כדי להפחית עד כמה שניתן את מספר הקורבנות בפעולה וכדי לוודא שתשתיותיה ישארו תקינות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שישה בכירים במשטרת תוניסיה פוטרו בעקבות התקפת הטרור בתוניס

ראש ממשלת תוניסיה, חביב אסיד, פיטר שישה קציני משטרה בכירים בעקבות התקפת הטרור שהתרחשה בשבוע שעבר במוזיאון בארדו בתוניס, ובה נהרגו 23 בני אדם בהם 20 תיירים. בביקור במוזיאון אמר אסיד כי כוחות הביטחון של תוניסיה ממשיכים במצוד אחר מחבל שנמלט מהזירה. שני מחבלים נוספים נהרגו בחילופי אש עם שוטרים שפרצו למוזיאון.

נשיא תוניסיה, אל-באג'י א-סבסי, אמר כי בין הקצינים שפוטרו גם מפקד משטרת תוניס. לדבריו, בכוונת הרשויות להקים במקום אנדרטה לזכר הקורבנות. מחקירת הפיגוע עולה כי החמושים הם אנשי ארגון המדינה האיסלאמית שאומנו בלוב.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בכיר איראני: על המעצמות להגיע לעמדה משותפת בשיחות הגרעין

סגן שר החוץ האיראני, עבאס אראקצ'י, קרא לשש המעצמות "להגיע לעמדה משותפת" בכדי להביא להסכם קבע "מאוזן" בסוגיית הגרעין. אראקצ'י הוסיף כי איראן הבחינה בסבב השיחות האחרון שהתקיים בלוזאן בחוסר תיאום בין שש המעצמות - ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה. השיחות בניסיון להביא לניסוח מסגרת הסכם הקבע צפויות להתחדש ביום רביעי.

ארה"ב ואיראן דיווחו בימים האחרונים על התקדמות משמעותית בשיחות, אולם בוושינגטון עדיין נשמעת סקפטיות ביחס לאפשרות לעמוד בתאריך היעד להסכם. דבר קיומה של טיוטה שהודלפה מהשיחות בשבוע שעבר ולפיה איראן תזכה להקלות בסנקציות בתמורה להגבלת מספר הסרכזות ל-6,000, הוכחשה על ידי הממשל האמריקאי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגן ראש ממשלת טורקיה יוצא נגד התנהלות ארדואן

סגן ראש ממשלת טורקיה, בולנט ארינץ', מבקר בחריפות את התערבותו של הנשיא, רג'פ טאייפ ארדואן, בשיחות השלום שמנהלת אנקרה עם המחתרת הכורדית (פ-ק-ק). בראיונות לכלי תקשורת טורקיים קרא ארינץ' לארדואן "להפסיק לפרסם הצהרות אמוציונליות", וזאת אחרי שהנשיא כינה פגישה שקיימו נציגי הממשלה עם מחוקקים כורדים לפני כשלושה שבועות "לא ראויה". 

זו הפעם הראשונה שפוליטיקאי בכיר כל כך יוצא באופן פומבי נגד התנהלותו של ארדואן, מאז הפך האחרון לנשיא באוגוסט 2014. "הצהרות בסגנון 'אני לא אוהב את זה' או 'אני לא שבע רצון מזה', הן תגובות רגשיות ומייצגות את דעתו בלבד", אמר ארינץ'. "המשא ומתן מנוהל על ידי הממשלה. הממשלה היא זו שאחראית לכך".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בכיר איראני: אחרי עיראק ולבנון, יכולים לנווט את הלכי הרוח גם בירדן

מפקד גיס אל-קודס במשמרות המהפכה של איראן, קאסם סולימאני, אמר כי ארצו "יכולה לפעול ולנווט את הלכי הרוח בירדן" בעקבות הצלחתה בקביעת המדיניות במדינות כמו עיראק ולבנון. סולימאני, שמוביל בימים אלה את המיליציות השיעיות במבצע שמנהל צבא עיראק לכיבוש תיכרית מידי ארגון המדינה האיסלאמית, נחשב לאחד האסטרטגים הבכירים במשמרות המהפכה ועובד בעיקר מחוץ לגבולות ארצו. הוא דיבר בכנס צעירים שנערך בטהראן תחת הכותרת "הצעירים וההתעוררות האיסלאמית".

"המהפכות בעולם הערבי מקבלות לאט לאט גוון איסלאמי, בדומה לזו שהתרחשה באיראן, ולכן עלינו לסייע להן ולנווט אותן", הוסיף סולימאני. דבריו הובאו על ידי סוכנות הידיעות איסנ"א. זו הפעם הראשונה שבה בכיר איראני מדבר בגלוי על שאיפותיה של הרפובליקה האיסלאמית להשפיע על הנעשה בירדן. (ג'קי חורי)

ראש גיס אל-קודס האיראני, קאסם סולימאניצילום: אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בגלל הזמנת איראן, האופוזיציה הסורית תחרים את המו"מ שמנהל שליח האו"ם בז'נבה

הקואליציה הלאומית הסורית, ארגון הגג שמייצג את ארגוני האופוזיציה המוכרים על ידי המערב, הודיע כי הוא מחרים את שיחות השלום בהן פתח בשבוע שעבר שליח האו"ם, סטפן דה-מיסטורה. נציג הקואליציה, סמיר אל-נשאר, אמר כי הארגון אינו שבע רצון מהעובדה שלשיחות הוזמנו נציגים איראניים ונציגים מארגוני אופוזיציה שאינם סרים למרות ארגון הגג הסורי.

גורמים באופוזיציה הסורית הגדירו את הזמנתם של הנציגים האיראניים לז'נבה "חשודה ומוזרה", שכן טהראן מסרבת להכיר בממשלת המעבר הסורית כתנאי לשיחות. דה-מיסטורה אמר בשבוע שעבר כי בכוונתו לפתוח בשיחות נפרדות עם נציגי יותר מ-40 פלגים המעורבים במלחמת האזרחים בסוריה ועם נציגי חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון במאמץ מחודש להביא לפתרון פוליטי.