עדכונים

עשרות הרוגים בקרבות שפרצו בין שבטים יריבים בדרום לוב

עשרות בני אדם נהרגו בעימותים בין שני שבטים בפרברי העיר סבהא שבדרום לוב. באזור זה כמעט שאין נוכחות צבאית והוא נזנח על רקע הלחימה בין שתי הממשלות היריבות במדינה, זו שנבחרה בבחירות דמוקרטיות ויושבת בצפון המדינה וזו שנשארה בפרלמנט בטריפולי ונעזרת במיליציות איסאלמיות שונות.

הקרבות בדרום המדינה פרצו לפני ארבעה ימים בין שבט טוארג לשבט טאבו שנלחמים על השליטה בדרום המדינה הנידח. לדברי גורם משבט טאבו, הקרבות החלו לאחר שבן השבט נהרג במחסום ביטחוני באזור. "כ-29 בני אדם משבט טוארג נהרגו וארבעה אחרים נפצעו בעימותים", אמר ראש העיר סבהא חמד רפא אל-חיאלי. זהרה אדם, משכונת א-טאיורי הנשלטת בידי שבט טאבו, אמר כי מהשבט שלו נהרגו שמונה בני אדם ו-18 נפצעו.

לדברי חיאלי, זקני השבטים ניסו לנהל משא ומתן להפסקת אש בין הצדדים, אבל השיחות נכשלו. הוא הוסיף כי מועצת העיר פנתה לממשלה בטריפולי וביקשה לשלוח תגבורת צבאית כדי שתסייע להשיב את הסדר, אולם עד כה לא קיבלה מענה.

שלושה עיתונאים ספרדים נעלמו בעיר חאלב בצפון סוריה

התאחדות העיתונאים בספרד דיווחה כי שלושה עיתונאים ספרדים עצמאים שנסעו לסוריה נעלמו בעיר חאלב שבצפון המדינה. עקבותיהם של השלושה, אנטוניו פמפליאגה, חוסה מנואל לופז ואנחל ססטרה, אבדו בשעה שסיקרו את קרבות הדמים בעיר חאלב בין כוחות המשטר הסורי ובעלי בריתם לבין מורדים איסלאמיסטים.

מוקדם יותר דווח כי לפחות 18 אזרחים סורים נהרגו מפגיעת טיל שנורה על ידי כוחות הצבא הסורי בשכונת מגורים בעיר העתיקה של חאלב.

לדברי נשיאת ההתאחדות, אלסה גונזלס, השלושה נעדרים מזה כמה ימים ואין שום מידע מה עלה בגורלם. ערוץ הטלוויזיה הציבורי בספרד דיווח כי משרד החוץ במדריד מכיר את הדיווחים והוא מטפל בנושא, מבלי להרחיב באיזה מובן.

דודו של הצעיר שירה למוות בחיילים אמריקאים בטנסי נעצר בירדן

דודו של מוחמד יוסף עבד אל-עזיז, צעיר בן 24 מטנסי שירה למוות בחמישה חיילים אמריקאים במרכזי גיוס של הצבא האמריקאי בטנסי, נמצא במעצר בירדן מאז יום חמישי האחרון. כך אמר עורך הדין שלו, עבד אל-קאדר אל-חטיב.

אל-חטיב אמר לסוכנות הידיעות אי-פי כי הרשויות מנעו ממנו ומבני משפחתו של הדוד, אסד איברהים עבד אל-עזיז, לראות אותו. גורם רשמי בממשלת ירדן אמר כי כמה מקרוביו של הצעיר מטנסי במדינה נחקרו על שהותו בירדן לפני שביצע את הפיגוע. הגורם הוסיף כי הוא ידע שכמה מבני המשפחה נחקרים במשטרה, אבל לא ידע שהדוד נמצא במעצר.

מקורב למשפחתו של יוסף עבד אל-עזיז סיפר כי הצעיר שהה בירדן במשך כמה חודשים בשנה שעברה אחרי שהוריו רצו לסייע לו להתנקות מסמים ואלכוהול ולהתרחק מכמה חברים שבני המשפחה הניחו שיש להם השפעה רעה עליו.

לפחות 18 אזרחים סורים נהרגו מפגיעת טיל בשכונת מגורים בחאלב

לפחות 18 אזרחים סורים נהרגו מפגיעת טיל שנורה על ידי כוחות הצבא הסורי בשכונת מגורים בעיר העתיקה של חאלב. מנהל הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה, רמי עבד אל-רחמן אמר כי "ההתקפה בוצעה בשעה שהאנשים היו בבתיהם ברובע מג'ייר. בין 18 ההרוגים גם יד אחד ועשרות אחרים נפצעו". אל-רחמן הוסיף לסוכנות הידיעות הצרפתית כי יותר מ-35 בתים נהרסו בהתקפה.

לראשונה מאז החלה הלחימה בתימן, ספינת סיוע של האו"ם עגנה בנמל עדן

לראשונה מאז החלה הלחימה בתימן בחודש מארס, עגנה ספינה של תוכנית המזון העולמית בנמל עדן ועליה מזון, תרופות וסיוע הומניטרי נוסף לכ-180 אלף בני אדם. המוצרים צפויים לשמש את תושבי העיר בחודש הקרוב. גורמים בתוכנית המזון מסרו כי ספינות נוספות ממתינות לקבלת אישור לעגון בעיר.

העיר עדן, כמו מחוזות נוספים בדרום תימן בהם חיים כ-13 מיליון בני אדם, מנותקים מסיוע בינלאומי מאז החלה הקואליציה הערבחית במבצע לבלימת המיליצה החותית הפרו-איראנית. בשבוע שעבר נכנסה שיירת משאיות של תוכנית המזון הבינלאומית לעדן, אך הנמל נוצר נצור בגלל הקרבות שמתרחשים בסביבתו.

כחלק מהמאבק בדאעש, איחוד הנסיכויות אישרה חוק נגד "חוסר סובלנות דתית"

איחוד נסיכויות המפרץ אישרה חוק חדש שמטרתו להיאבק "בחוסר הסובלנות שגורמת לשנאה דתית ולאפלייה המבוססת על רקע דתי או אתני". החקיקה מדגישה את החשש של נסיכויות המפרץ מאיומי ארגוני טרור איסלאמים קיצונים, ובראשם המדינה האיסלאמית.

החוק קובע כי כל פעולה שמעודדת שנאה דתית או את העלבת הדת היא עבירה פלילית שהעונש עליה ינוע בין חצי שנה לעשר שנות מאסר. על המורשעים יוטל גם קנס על סך 545 אלף דולר.

ראש ממשלת טורקיה: נגביר את הביטחון לאורך הגבול הסורי

ראש ממשלת טורקיה, אהמט דבוטולו, התייחס לפיגוע בעיירה סורוק ואמר כי ממשלתו תגביר את הביטחון לאורך הגבול הסורי. 30 בני אדם נהרגו אתמול בפיצוץ מחבלת מתאבדת בעצרת פוליטית בעיירה. המחבלת היתה ככל הנראה פעילה של ארגון המדינה האיסלאמית.

"טורקיה נקטה בכל הצעדים ותמשיך לנקוט בכל הצעדים הדרושים נגד המדינה האיסלאמית", אמר דבוטולו במסיבת עיתונאים באנקרה. "אנו ניצבים פנים אל פנים מול הטרור. יש לנו את הרצון למצוא ועל אחת כמה וכמה להעניש את האחראים לפיגוע הזה. הצעדים שבהם אנו נוקטים לאורך הגבול הסורי יוגברו".

דיווח על הפיגוע בסורוק (יורוניוז)

20 הרוגים בתקיפה אווירית נגד דאעש בסוריה

יותר מ–20 בני אדם נהרגו, רבים מהם ילדים, ועוד עשרות נפצעו בהפצצה על העיירה מנבג' שבצפון סוריה, שבשליטת ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

ההפצצות על העיירה במחוז חאלב בוצעו ככל הנראה על ידי מטוסי קרב סוריים, כך הודיע המצפה הסורי העוקב אחר קורבנות הלחימה. בהודעה נאמר כי סביר להניח שמספר המתים יהיה גדול יותר משום שפצועים רבים נפצעו אנוש. בחשבונות הקשורים למדינה האיסלאמית בטוויטר ובפייסבוק נמסר כי 26 אנשים נהרגו וכ-100 נפצעו.

מטוסי קרב סוריים תוקפים לעתים קרובות ערים ועיירות בצפון סוריה וגורמים לאבידות רבות בקרב אזרחים. גם מטוסי הקואליציה בראשות ארה"ב מפציצים מטרות של המדינה האיסלאמית כמעט מדי יום, אך שני הצדדים אומרים שהתקפותיהם אינן מתואמות.

לפחות 27 הרוגים בפיצוץ בעיירה טורקית סמוכה לגבול הסורי

לפחות 27 בני אדם נהרגו ו-100 נפצעו בפיצוץ בעיירה הטורקית סורוק הסמוכה לגבול סוריה. העיירה סורוק סמוכה לקובאני, שבה התנהלו לפני מספר חודשים בין ארגון המדינה האיסלאמית לבין המיליציות הכורדיות והקואליציה המערבית-ערבית.

גורמי ממשל מסרו כי הפיגוע הוא ככל הנראה תוצאה של פיצוץ מחבל מתאבד וכי הם מתייחסים לעניין כפיגוע טרור. כלי תקשורת בטורקיה מסרו כי הפיגוע התרחש בחצר מרכז תרבות בעת שבמקום התקיים כינוס. בתוך כך דיווחה סוכנות הידיעות הגרמנית כי שתי מכוניות ממולכדות התפוצצו בקובאני סמוך לעמדה של המיליציה הכורדית הסורית (YPG). לפחות שני לוחמים כורדים נהרגו.

זירת הפיגוע בסורוק הסמוכה לקובאניצילום: אי־אף־פי

הקואליציה הפיצה כרוזים בא-ראקה: "מבטיחים להביא חופש לאזור"

הקואליציה המערבית-ערבית פיזרה מהאוויר אלפי כרוזים בעיר א-ראקה, בירתו של ארגון המדינה האיסלאמית, ובהם היא מבטיחה "להביא חופש לאזור". פעילי זכויות אדם ועדי ראייה דיווחו כי הכרוזים פוזרו באמצעות מטוסים. חלוקת הכרוזים התבצעה בשעה שלוחמי המיליציה הכורדית הסורית (YPG) נמצאים במרחק של 50 קילומטרים בלבד מצפון לעיר.

אין זו הפעם הראשונה שהקואליציה מפיצה כרוזים בא-ראקה. בפעם הקודמת חולקו איורים עליהם נראים ג'יהאדיסטים רעולי פנים במרכז גיוס כשהם דוחפים אנשים למטחנת בשר. מוקדם יותר היום הורו הג'יהאדיסטים לכל בתי הקפה המקושרים לאינטרנט בא-ראקה לנתק את החיבור לבתים הנמצאים בסמוך בתוך ארבעה ימים.

צבא סוריה הגביר את ההפצצות האוויריות בכפרים הסמוכים למחוז לטקיה

צבא סוריה הודיעה כי הגביר את הפצצות חיל האוויר על מעוזי המורדים האיסלאמיסטיים בכפרים שבקרבת מחוז לטקיה, הנחשב למעוזו של הנשיא בשאר אל-אסד. בהודעה מדמשק נאמר כי ההפצצות האוויריות הוגברו ב-48 השעות האחרונות בניסיון לנתק את קווי האספקה למורדים באזור הגבול הטורקי.

המורדים האיסלאמיסטיים, ובכלל זה אנשי ג'בהת א-נוסרה המזוהים עם אל-קאעדה, שולטים בכפרים רבים באזור הגבול הטורקי, מצפון מזרח ללטקיה. האיום על המחוז העלאווי גבר מאוד בחודש אפריל, אז השתלטו המורדים על העיירה האסטרטגית ג'יסר א-שוגור שבאזור.

תימן: לפחות 45 הרוגים בהפגזות המורדים החותים על שכונות בצפון עדן

לפחות 45 בני אדם נהרגו ולפחות 100 נפצעו בהפגזות המיליציה החותית הפרו-איראנית ונאמניה בצפון העיר עדן שבדרום תימן. הפגזות החותים באות בתגובה להישגים שרשמו בימים האחרונים הקואליציה הערבית ונאמניה במאבק על העיר. בסוף השבוע הכריז בכיר בממשל התימני הגולה כי השליטה במרבית שכונות העיר נמצאת כעת בידי הקואליציה ונאמניה.

התקדמות הכוחות הנאמנים לממשלה הגולה בחסות הפצצות חילות האוויר הערביים, הביאו בשבוע שעבר לסילוק המורדים החותים מנמל התעופה של עדן ומשתי שכונות חשובות. עדן נמצאת במוקד הלחימה מאז פתחה הקואליציה במבצע לבלימת החותים בחודש מארס. לפחות 3,500 בני אדם נהרגו בקרבות מאז.

מכוניות של אנשי חמאס והג'יהאד האסלאמי התפוצצו בעזה

מכוניות של אנשי הזרועות הצבאיות של חמאס והג'יהאד האסלאמי התפוצצו במרכז עזה ושני בני אדם נפגעו – כך דווח בתקשורת הפלסטינית. הפצועים פונו לבית החולים אשפא. עד כה, אף ארגון לא לקח אחריות לאירוע.

על פי הדיווחים, התפוצצו שש מכוניות השייכות לאנשי גדודי עז-אדין אל-קסאם וגדודי אל-קודס. מנגנוני הביטחון והמשטרה של חמאס בעזה סגרו את הזירות ומנעו מאנשים להתקרב. דובר משרד הפנים הפלסטיני, איאד אלבזם, אמר כי זה כשנה שמנגנוני הביטחון הפלסטיניים בעזה מתמודדים עם ניסיונות של גורמים שונים לפגוע ביציבות ובביטחון השוטף של האזרחים בעזה.

בשנה האחרונה היו כמה אירועים שבהם פוצצו כלי רכב של אנשי חמאס ובארגון הטילו אחריות על הרשות הפלסטינית ועל דאעש. בחודש שעבר פרסם חמאס סרטונים בהם נראו עצורים שבידיו מודים כי קיבלו הוראות ממנגנוני הביטחון ברשות הפלסטינית לפוצץ כלי רכב בעזה במטרה לזרוע כאוס ברצועה (ג'קי חורי). 

לפחות שבעה מצרים נהרגו בתקיפות דאעש על שתי עמדות צבא בצפון סיני

לפחות שבעה חיילים מצרים נהרגו בתקיפות של חמושים איסלאמיסטים אמש על שתי עמדות של צבא מצרים בחצי האי סיני. דובר הצבא, מוחמד סמיר אמר כי באחת ההתקפות נהרגו שלושה חיילים ונפצעו ארבעה אחרים. סוכנות הידיעות המצרית מנא דיווחה כי ההתקפה אירעה סמוך לעיירה שיח' זוויד בצפון חצי האי. זרוע ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסיני, מחוז סיני, קיבל על עצמו את האחריות על התקיפות בהודעה שפרסם ברשתות החברתיות

בעקבות ההתקפה פרצו חילופי אש בין חמושים לכוחות הצבא. גורמי ביטחון מצרים אמרו לסוכנות הידיעות אי-פי כי החמושים ירו לעבר הכוחות אר-פי-ג'י.

בתחילת החודש תקפו חמושים מארגון מחוז סיני שנשבע אמונים לארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) כמה עמדות של צבא מצרים במקביל באזור העיירה שיח' זוויד ואל-עריש והרגו 17 חיילים. עשרות חמושים איסלאמיסטים נהרגו בקרבות שפרצו בעקבות התקיפות בינם לבין הצבא.

ביום חמישי פורסמו דיווחים לפיהם ארגון המדינה האיסלאמית טוען כי השמיד ספינה של חיל הים המצרי סמוך לרפיח. הג'יהאדיסטים בחצי האי הפיצו צילומים של ירי רקטות בהם נראית לכאורה הפגיעה הספינה. שלוחת המדינה האיסלאמית בסיני לקחה אחריות למעשה בשני עמודי טוויטר המזוהים עמה.

צבא מצרים טען כי מדובר ב"שריפה" על הסיפון ולא התייחס לטענות המדינה האיסלאמית. סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה במקביל כי בספינה פרצה אש אחרי חילופי אש עם חמושים שנמצאו על החוף. דובר הצבא המצרי אישר כי התנהלו חילופי אש, אך לא פירט על הנזק שנגרם לספינה. גורמים אחרים מסרו על כמה פצועים. לדבריהם, קיימת אפשרות שהספינה לא נפגעה מרקטה, אלא שהוטמן בה מטען חבלה שהופעל מרחוק.

דאעש ביצע חילופי גברי בהנהגת הארגון במזרח סוריה

בעקבות כשלונות שנחל לאחרונה ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) באזור א-חסקה, הוחלט בארגון לבצע חילופי גברי בהנהגה במזרח סוריה - כך לפי דיווח של מקורות סורים ולבנונים. לפי הדיווחים, במסגרת השינויים מונה אבו מוחמד אל-עדנאני למושל החדש של מזרח סוריה והוא יישא בתואר "אמיר" (נסיך). אבו לקמאן עלי א-שוואך מונה למושל מחוז א-ראקה.

עם כניסתו לתפקיד ביצע אל-עדנאני שורה של מינויים, ומינה אישים בעלי אזרחות סורית, במקום זרים, לתפקידים בכירים תחתיו בעיקר בעניינים אזרחיים. במסגרת השינויים מונו גם מפקדי שטח. על פי ההערכות, מאז שאיבד דאעש את השליטה על העיירה האסטרטגית תל אבייד, הסמוכה לגבול עם טורקיה, שינה הארגון את מדיניותו כלפי האזרחים המקומיים והוא מנסה לקדם אותם לתפקידים פיקודיים. קודם לכן נהג הארגון למנות לתפקידים השונים מפקדים עיראקים ותוניסאים, דבר שהוביל למחלוקות, לאיבוד שליטה על הכוחות ולהפסדים בקרבות מול הצבא הסורי והכורדים.

בתוך כך דווחו היום המליציה הכורדית הסורית (YPG) וארגון זכויות האדם הסורי שמושבו בלונדון, כי דאעש השתמש בחודש שעבר בגז רעיל בהתקפות על אזורים הנמצאים בשליטה כורדית בצפון-מזרח סוריה. לפי הדיווח של המליציה, ב-28 ביוני השתמש הארגון "בקליעים כימיים מאולתרים" בהתקפות על א-חסקה ועל מוצבים כורדיים ליד העיירה תל-ברק. דובר הארגון מסר כי לא ברור עדיין באיזה גז רעיל מדובר. לפי הארגון הסורי לפחות 12 בני אדם נחשפו לגז. (ג'קי חורי). 

פעיל דאעש בעיר א-רקה במזרח סוריה, לפני שנהצילום: רויטרס

לפחות 115 הרוגים בפיגוע בחגיגות עיד אל-פיטר בעיירה שיעית בעיראק

לפחות 115 בני אדם נהרגו ו-170 נפצעו אמש בפיצוץ מכונית ממולכדת בשוק הומה אדם בעיירה השיעית באני סעד שבמזרח עיראק. גורמי ביטחון מסרו כי הפיצוץ התרחש כשהמונים פקדו את השוק כחלק מחגיגות עיד אל-פיטר לסיום חודש הרמדאן. העיירה נמצאת 35 קילומטרים מצפון-מזרח לבגדאד.

זהו אחד הפיגועים הקשים ביותר בעיראק בחודשים האחרונים. ארגון שהתפצל מאל-קאעדה ומזוהה עם ארגון המדינה האיסלאמית לקח אחריות לפיגוע ומסר כי המחבל פוצץ מטען של שלושה טון חומר נפץ. רשויות מחוז דייאלה שבו נמצאת העיירה ביטלו את חגיגות עיד אל-פיטר והכריזו על שלושה ימי אבל.

הרס וחורבן בשוק של העיירה באני סעד שבה התרחש הפיגועצילום: אי־פי
תושבי באני סעד עוסקים בניקוי השוק שבו התפוצצה המכונית הממולכדתצילום: אי־פי
צילומים מזירת הפיגוע במזרח עיראק (רויטרס)

לפחות ששה הרוגים בהפגנות וחילופי אש בקהיר בתום תפילות יום השישי

לפחות ששה בני אדם נהרגו וארבעה נפצעו בעימותים וחילופי אש בקהיר בין כוחות הביטחון המצריים לבין מפגינים המזוהים עם תנועת האחים המוסלמים. גורמי ביטחון מסרו כי לפחות 500 מפגינים התגודדו בשכונת טליביאה שבגיזה, עם תום תפילות יום השישי. הפגנות פרצו גם בעיירה הסמוכה נאהייה.

בכיר בתימן: העיר עדן נמצאת בשליטת נאמני הקואליציה הערבית

גורם תימני בכיר אמר כי בתום כמה ימים של קרבות קשים, העיר עדן נמצאת כעת תחת שליטה מלאה של כוחות הנאמנים לקואליציה הערבית. תושבים ועדי ראייה טוענים כי נאמני הקואליציה אכן שולטים בכ-90% משטח העיר אך קרבות ביניהם לבין המיליציה החותית עדיין מתרחשים במערבה.

ההשתלטות על עדן, שנמל בה נחשב בעבר לאחד העמוסים בעולם, היא הישג משמעותי לממשלתו הגולה של נשיא תימן עבד ראבו מנסור האדי, מאז החלה הקואליציה במבצע לבלימת החותים. מאז החלו הקרבות בתימן בחודש מארס נהרגו לפחות 3,500 בני אדם. לפי דיווחי סוכנויות האו"ם, 20 מיליון מתוך 25 מיליון אזרחי המדינה זקוקים לסיוע הומניטרי. 

לוחמי מיליציה הנאבקים בחותים בעיר עדן שבדרום תימן, החודשצילום: רויטרס

דאעש לקח אחריות לפיצוץ מכונית ממולכדת בסעודיה אמש

ארגון המדינה האיסלאמית לקח אחריות לפיצוץ מכונית ממולכדת אמש בריאד, בירת סעודיה. הפיצוץ גרם לפציעת שני שוטרים. הפיגוע התרחש ערב עיד אל-פיטר, החג שמסיים את חודש הרמדאן. סוכנות הידיעות הסעודית הממלכתית דיווחה כי המחבל המתאבד שנהרג בפיצוץ הוא יליד סעודיה בן 18, שעבר תהליך הקצנה דתית.

סעודיה: מקווים שאיראן תשפר את מצבה הכלכלי ולא תחפש הרפתקאות במזה"ת

שר החוץ הסעודי, עאדל אל-ג'ובייר, אמר בתום פגישה עם עמיתו האמריקאי, ג'ון קרי, כי איראן צריכה לנצל את הסכם הגרעין כדי לשפר את מצבה הכלכלי "ולא לחפש הרפתקאות במזרח התיכון".

"אנו מקווים שאם ההסכם ייושם, האיראנים ישתמשו בו כדי לשפר את המצב הכלכלי בארצם. אם איראן תנסה לגרום נזק לאזור, אנו מחויבים לעימות איתה", אמר אל-ג'ובייר. הוא סירב לתמוך בהסכם והדגיש את הצורך בפיקוח על איראן ואת הצורך בהשבה מיידית של הסנקציות, אם יתברר שהיא משקרת. זו הפעם הראשונה שגורם רשמי מבית המלוכה הסעודי מתייחס בפומבי להסכם הגרעין.

מפקד כוחות הביטחון בקהיר הודח מתפקידו על רקע גל הפיגועים בעיר

שר הפנים המצרי, מאגד עבד אל-גפאר, הדיח את מפקד כוחות הביטחון בקהיר, הגנרל אוסמה בדייר עקב הפיגוע שביצע ארגון המדינה האיסלאמית בקונסוליה האיטלקית בעיר. במקום בדייר מונה לתפקיד הגנרל חאלד עבד אל-עאל. בפיגוע, שבו התפוצצה מכונית ממולכדת, נהרג אזרח מצרי אחד.

העיתון "אל-מסרי אל-יום" דיווח כי פיטורי בדייר באים על רקע שורה של פיגועים שביצעו הג'יהאדיסטים בבירה המצרית בחודשים האחרונים. הבוקר נפצע שוטר בפיצוץ מטען חבלה בכיכר ברובע הליופוליס שבצפון-מזרח קהיר. בחודש שעבר התנקשו חמושים בחייו של התובע המצרי הכללי, הישאם ברכאת, בעת שתקפו שיירה שבה נסע במרכז העיר.

דיווח: דאעש פגע ברקטות בספינה של חיל הים המצרי ליד רפיח

כתבת "וושינגטון פוסט" למזרח התיכון, ארין קנינגהאם, דיווחה בדף הטוויטר שלה כי ארגון המדינה האיסלאמית טוען כי השמיד ספינה של חיל הים המצרי סמוך לרפיח. הג'יהאדיסטים בחצי האי הפיצו צילומים של ירי רקטות בהם נראית לכאורה הפגיעה הספינה. שלוחת המדינה האיסלאמית בסיני לקחה אחריות למעשה בשני עמודי טוויטר המזוהים עמה.

צבא מצרים טוען ל"שריפה" על הסיפון ולא התייחס לטענות המדינה האיסלאמית. סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה במקביל כי בספינה פרצה אש אחרי חילופי אש עם חמושים שנמצאו על החוף. דובר הצבא המצרי אישר כי התנהלו חילופי אש, אך לא פירט על הנזק שנגרם לספינה. גורמים אחרים מסרו על כמה פצועים. לדבריהם, קיימת אפשרות שהספינה לא נפגעה מרקטה, אלא שהוטמן בה מטען חבלה שהופעל מרחוק.

דאעש השמיד ספינת חיל הים המצרי קרדיט: מדיה חברתית,רויטרס

הדיג העזתי אבו-איברהים מוחמד אמר לסוכנות הידיעות אי-פי כי עשן היתמר מעל הספינה הנמצאת כמייל ימי מהגבול. הוא הוסיף כי לא שמע פיצוצים אך הבחין בשתי סירות קטנות יותר מנסות לכבות את האש וספינה שלישית גוררת את הספינה הצבאית לחוף. גורמי ביטחון מצריים מסרו כי הספינה לוקחת חלק בסיורים הרגילים שנערכים במים הטריטוריאליים של מצרים כדי למנוע הברחות נשק.

רק אתמול הודיע צבא מצרים כי סיכל ניסיון לתקוף עמדה על כביש ראשי שמחבר בין קהיר לבין חופי הים האדום. נהג שנשא ברכבו 500 ק"ג חומר נפץ סירב לעצור במחסום והחיילים פתחו לעברו באש. הנהג סטה מהכביש, רכבו התהפך והוא נהרג. ארגון המדינה האיסלאמית לקח אחריות למעשה והסביר כי הנהג היה מחבל מתאבד. הבוקר התפוצץ מטען צד בכיכר הומה אדם ברובע הליופוליס בקהיר. מספר בני אדם נפצעו.

צילום של הספינה המצרית עולה באש, מתוך אתר "סינה" המגדירה עצמה "סוכנות הידיעות הראשונה של סיני"צילום: אי־אף־פי

משלחת של שרים תימנים נחתה בעיר עדן, לראשונה מאז שהממשלה נמלטה מהמדינה

כמה שרים ובכירי מודיעין מתימן נחתו בחזרה במדינה בפעם הראשונה מאז נמלטה ממנה הממשלה, בעקבות השתלטות המורדים החותים על המדינה. השרים הגיעו באמצעות מסוק ונחתו בעיר עדן שבדרום תימן.

"הנשיא הגולה בסעודיה, עבד ראבו מנסור האדי, הסמיך משלחת של שרים לחזור לעדן כדי להיערך מבחינה ביטחונית ולהבטיח חזרה יציבה של כל הממשלה למדינה ופתיחת מוסדותיה מחדש בעיר עדן", אמר אחד מחברי המשלחת לסוכנות רויטרס.

חזרת השרים לתימן התאפשרה רק לאחר שכוחות צבא תימן הנאמנים לנשיא האדי כבשו שלשום מידי החותים את נמל התעופה הבינלאומי של העיר עדן. על פי הודעת הממשלה הגולה, החיילים כבשו גם את מחוז חורמקסר שבמרכז העיר.

בסיוע של מטוסי קרב של הקואליציה הערבית בהובלת סעודיה, פתחו השבוע נאמניו של הנשיא במתקפה גדולה על העיר עדן כדי להשיב לידיהם את השליטה על העיר, אחרי שנכבשה ברובה על ידי המורדים החותים. דובר הממשלה ראג'ח באדי אף אמר כי הוא מצפה שהעיר תיכבש כולה בימים הקרובים.

עיראק הכריזה על יום שבתון לאומי בגלל גל החום הקיצוני ברחבי המדינה

ממשלת עיראק הכריזה על יום שבתון לאומי לנוכח גל החום הקיצוני שפוקד את המדינה דווקא בחודש הרמדאן. ברוב המחוזות בעיראק נמדדו יותר מ-40 מעלות ובכמה מהם, במרכז ובדרום המדינה, יותר מ-50 מעלות. החזאים מעריכים כי השרב הקיצוני יימשך עד יום שישי. אם לא די בכל, עיראק סובלת ממחסור כרוני בחשמל ולכן אזרחים רבים נאלצים להתקרר בשחייה בנהרות ובשהיה במקומות ציבוריים. הרשויות אף הציבו מקלחות ציבוריות על מנת לאפשר לתושבים להתרענן.

צבא סוריה וחיזבאללה מתקרבים לכיבוש העיר הנצורה זבדאני שמצפון לדמשק

צבא סוריה וכוחות חיזבאללה מתקדמים לעבר מרכז העיר הנצורה זבדאני, כ-45 קילומטרים מצפון-מערב לבירה דמשק. בשבועיים האחרונים מתנהלים קרבות קשים על הציר שמוביל לזבדאני, השולטת על הכביש שמחבר את סוריה ללבנון, ויאפשר לחיזבאללה מסדרון להעברת נשק ותחמושת.

לדברי ארגוני מורדים, בעיר עדיין נצורות כ-500 משפחות. על פי הערכות, מול הכוחות הסורים וחיזבאללה ניצבים 1,500-2,000 ג'יהאדיסטים המזוהים עם ארגון אחראר א-שאם ועם ארגון ג'בהת א-נוסרה.

בכיר לבנוני: הסכם הגרעין עשוי לסייע לפתרון המחלוקות סביב זהות נשיא לבנון הבא

יו"ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, אמר כי הסכם הגרעין בין איראן לבין המעצמות עשוי לסייע ללבנון להתגבר על המכשולים הפוליטיים שמונעים בחירת נשיא חדש זה יותר משנה. ללבנון אין נשיא מאז סיום כהונתו של מישל סולימאן במאי 2014, בעקבות מחלוקות בין הפלגים המזוהים עם איראן וסוריה לבין הפלגים המזוהים עם סעודיה. ברי נחשב לבן ברית של איראן.

נשיא לבנון נבחר על ידי הפרלמנט ועל פי מערכת חלוקת השלטון הנהוגה בלבנון, הוא חייב להיות נוצרי מרוני. אלא שהמערכת הפוליטית בלבנון שסועה לנוכח המלחמה שמשתוללת בסוריה השכנה ונציגה אינם מצליחים להגיע להסכמה סביב זהות הנשיא הבא. משבר דומה התרחש גם ב-2007, אז תיווכה קטאר להסכם שבמסגרתו מונה סולימאן.

500 עתיקות שנגנבו מהמוזיאון הלאומי בבגדאד הוחזרו לעיראק לאחר שנמצאו בידי דאעש

השר הממונה על העתיקות בעיראק אמר כי המוזיאון הלאומי של בגדאד קיבל לידיו בחזרה כ-500 ממצאים עתיקים שנמצאו על ידי צבא ארה"ב במהלך פשיטה אחרונה שביצע בסוריה נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

השר, עבד אל-פהד שרשב,  אמר במהלך הצגה של הממצאים שנמצאו, כי הוא מתחייב שהרשויות במדינה יחזירו לרשותן את כל העתיקות החסרות. רוב העתיקות נגנבו במהלך הפלישה האמריקאית לעיראק ב-2003 כאשר המוזיאון בבגדאד נבזז. בסופו של דבר נפלו העתיקות שנשדדו לידי המדינה האיסלאמית והוברחו מחוץ לעיראק לסוריה.

במהלך כיבושיו נוהג המדינה האיסלאמית לבזוז ולהרוס אתרי עתיקות בצפון עיראק וסוריה. באחרונה הוא כבש את העיר העתיקה תדמור שבצפון מזרח סוריה ואיים להשמיד מונומנטים עתיקים.

מנהיג טליבאן מולה מוחמד עומר שיבח את שיחות השלום שמנהל ארגונו עם ממשלת אפגניסטאן

מנהיג הטליבאן, מולה מוחמד עומר, שיבח את שיחות השלום "הלגיטימיות" שמנהל ארגונו עם ממשלת אפגניסטאן כדי לסיים את המלחמה במדינה שנמשכת 13 שנה. "אם נסתכל על כתבי הדת שלנו, נראה שפגישות ומשא ומתן לצרכי שלום עם אויבים הוא לא דבר אסור", אמר עומר בהתייחסות ראשונה לדיווחים על המשא ומתן בין הצדדים.

"אחד העקרונות הלגיטימיים של האיסלאם הוא שאפשר לנהל מלחמת ג'יהאד ובמקביל לנהל מאמצים פוליטיים כדי להשיג מטרות קדושות אלה", אמר עומר לכבוד סיום חג הרמדאן בהודעה שפורסמה באתר של הארגון.

בשבוע שעבר הודה נשיא אפגניסטאן אשרף גאני כי משלחת מטעמו הגיעה לפקיסטאן כדי להיפגש עם נציגי ארגון הטליבאן. זו הפעם הראשונה שנשיא המדינה מודה בקיום שיחות רשמיות עם לוחמי הארגון שמנהלים מזה 13 שנה מלחמה קשה מול הממשלה בקאבול.

מפלגת השלטון בטורקיה איבדה את הרוב במועצת הטלוויזיה והרדיו שאפשר לה לצנזר כלי תקשורת במדינה

מפלגת השלטון בטורקיה, מפלגת הצדק והפיתוח (AKP), איבדה את הרוב שלה בוועדת התקשורת במדינה, ששימשה אותה כדי לצנזר כלי תקשורת שונים. בבחירות הכלליות האחרונות במדינה, איבדה המפלגה, מפלגתו של ארדואן, את הרוב שלה בפרלמנט והיא תיאלץ להקים קואליציה עם מפלגות נוספות, לראשונה מזה שנים רבות.

במועצה העליונה לשידורי טלוויזיה ורדיו יושבים כיום ארבעה חברי מפלגת AKP וחמישה חברים משלוש מפלגות האופוזיציה. לפני הבחירות היו למפלגת השלטון חמישה חברים בוועדה והיא נהנתה מהכוח להטיל קנסות על כלי תקשורת שביקרו אותה ואת חבריה.

חיילים תימנים כבשו מידי החותים את נמל התעופה של עדן. דובר הממשלה: העיר כולה תיכבש בתוך ימים

כוחות צבא תימן הנאמנים לנשיא הגולה עבד ראבו מנסור האדי כבשו מידי החותים את נמל התעופה הבינלאומי של העיר עדן בדרום המדינה, בעוד הלחימה העזה בין הצדדים נמשכת לאחר קריסת הפסקת האש ההומניטארית שיזם האו"ם. על פי הודעת הממשלה הגולה, החיילים כבשו גם את מחוז חורמקסר שבמרכז עדן.

בסיוע של מטוסי קרב של הקואליציה הערבית בהובלת סעודיה, פתחו השבוע נאמניו של הנשיא במתקפה גדולה על העיר עדן כדי להשיב לידיהם את השליטה על העיר, אחרי שנכבשה ברובה על ידי המורדים החותים. דובר הממשלה ראג'ח באדי אמר כי הוא מצפה שהעיר תיכבש כולה בימים הקרובים.

חייליו של הנשיא האדי בכניסה לנמל התעופה שכבשו מידי החותים, היוםצילום: אי־אף־פי

דיווח: שני בכירים בדאעש נהרגו בתקיפה אווירית בצפון מזרח סוריה

הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחרי קורבנות הלחימה בסוריה דיווח כי שני בכירים בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) במדינה נהרגו בתקיפה אווירית  במחוז חסקה שבצפון מזרח סוריה.

לפי הארגון שני המנהיגים הבכירים שנהרגו הם אבו אוסמה אל-עיראקי מעיראק ועמר אל-רפדן מסוריה. ראש הארגון הסורי לזכויות אדם, ראמי עבד אל-רחמן, אמר כי לא ברור אם התקיפה בוצעה על ידי הצבא הסורי או על ידי הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב.

25 אזרחים נהרגו בתקיפה של הקואליציה הערבית בבירת תימן צנעא

מורדים חותים וגורמי רפואה בתימן אמרו כי 25 אזרחים נהרגו בתקיפה של הקואליציה הערבית בהובלת סעודיה בבירה צנעא. עוד 50 בני אדם נפצעו. לדברי החותים, התקיפות כוונו נגד מטרות בשכונה במזרח העיר. מבתי החולים בעיר נמסר כי בין ההרוגים נשים וילדים.

התקיפות והלחימה ברחבי תימן נמשכו זה היום השלישי למרות הסכם הפסקת האש שיזם האו"ם בין המורדים לכוחות הנאמנים לנשיא עבד ראבו מנסור האדי ובעלי בריתם. יותר מ-3,000 בני אדם נהרגו בתימן מאז החלו התקיפות במדינה בחודש מארס.

בצל שיחות הגרעין בווינה, התחדש משפטו של כתב "וושינגטון פוסט" בטהראן

משפטו של כתב העיתון "וושינגטון פוסט" בטהראן, ג'ייסון רזאיאן, התחדש הבוקר בדלתיים סגורות. רזאיאן, אמריקאי-איראני בן 39, מוחזק במעצר כמעט שנה ומואשם בריגול לטובת ארה"ב. המשפט, שמתקיים במקביל לדיונים בווינה על הסכם הקבע בסוגיית הגרעין, החל בחודש מאי ומתנהל תחת איפול כבד.

רזאיאן מואשם באיסוף מידע סודי, שיתוף פעולה עם ממשלות עוינות והפצת תעמולה נגד המשטר האיראני. משפחתו של העיתונאי טוענת כי הוא נפל קורבן למאבקי הכוח הפוליטיים הפנימיים באיראן על רקע המשא ומתן בסוגיית הגרעין.

עיראק פתחה במבצע לשחרור מחוז אנבאר; קרבות בעיר פאלוג'ה

כוחות עיראקיים מגובים במיליציות שיעיות פתחו במבצע צבאי לכיבוש מחוז אנבאר שבמערב המדינה. גורמי ביטחון מסרו כי פעילות הכוחות נתקלת בהתנגדות עזה מצד אנשי ארגון המדינה האיסלאמית וכי בין היתר התפוצצו חמש מכוניות ממולכדות בעיר פאלוג'ה.

המבצע לשחרור אנבאר בא כחודשיים אחרי שבירת המחוז, רמאדי, נפלה בידי הג'יהאדיסטים. כיבוש רמאדי היווה מפלה גדולה לכוחות העיראקיים ולאסטרטגיה האמריקאית לבלימת המדינה האיסלאמית. גורמי ביטחון מסרו כי הכוחות החליטו כי כיבוש העיר פאלוג'ה, כ-50 קילומטרים מבגדאד, יעשה קודם לכיבוש רמאדי, הנמצאת ממערב. פאלוג'ה נפלה בידי המדינה האיסלאמית בשנה שעברה, חודשים לפני כיבוש העיר מוסול שבצפון.

בתוך כך הודיעה לשכתו של ראש ממשלת עיראק, חיידר אל-עבאדי, כי משלוח ראשון של מטוסי קרב מסוג אף-16 מארה"ב נחת הבוקר בבגדאד. עיראק הזמינה מחברת לוקהיד מרטין 36 מטוסי קרב בעלות של 65 מיליון דולר למטוס, אבל ביצוע המשלוח נדחה בגלל החשש שהם יפלו בידי ג'יהאדיסטים.

לפחות 21 הרוגים בהפצצות הקואליציה הערבית בצנעא

לפחות 21 בני אדם נהרגו ו-45 נפצעו בשורה של הפצצות אוויריות של הקואליציה הערבית בצנעא, בירת תימן, מאז קרסה הפסקת האש ההומינטרית אתמול בלילה. עדי ראייה דיווחו כי בהפצצה בשכונת מגורים בצנעא נהרסו 15 בתים.

מאז החלה הקואליציה הערבית במבצע לבלימת ניסיון המיליציה החותית הפרו-איראנית להשתלט על תימן, נהרגו במדינה יותר מ-3,000 בני אדם. ביממה האחרונה התקבלו דיווחים על קרבות וחילופי אש גם בערים עדן, מאריב ותעז.

דאעש איבד את השליטה בעיר נמל הלובית דרנה

שלוחת ארגון המדינה האיסלאמית בלוב הודיעה כי איבדה את השליטה בעיר הנמל דרנה שבמזרח המדינה. בסרטון בן עשר דקות שהעלה הארגון לטוויטר נאמר כי השליטה בעיר אבדה בתוך שבועות ארוכים של קרבות בין ג'יהאדיסטים לבין לוחמי הארגון האיסלאמי "מועצת המוג'אהידין של דרנה".

לפחות 28 הרוגים בשרשרת פיגועים בבגדאד

לפחות 28 בני אדם נהרגו בשורה של פיגועים בבגדאד, בירת עיראק. בפיגוע הקטלני ביותר נהרגו לפחות 10 בני אדם בפיצוץ מכונית ממולכדת בשכונת שעב. אף ארגון לא קיבל אחריות לפיגועים בשלב זה, אולם בבגדאד מעריכים כי מדובר בארגון המדינה האיסלאמית.

לפחות 25 אזרחים נהרגו בפיצוץ מכונית ממולכדת ליד בסיס אמריקאי במזרח אפגניסטאן

לפחות 25 בני אדם נהרגו בפיצוץ מכונית ממולכדת סמוך לבסיס צבאי אמריקאי במחוז חוסט שבמזרח אפגניסטאן. ההרוגים הינם ככל הנראה אזרחים אפגנים שהיו באזור לקראת שבירת צום הרמדאן. רוב הנפגעים הם נשים וילדים.

מפקד המשטרה המקומית פאיזאללה ג'ירט סיפר שהפיצוץ היה חזק עד כדי כך ש"הוא הרעיד כמעט את כל העיר חוסט". בבסיס שנפגע הוצבו בעבר סוכני סי-איי-אי. כיום מוצבים בו כוחות צבא זרים, בהם אמריקאים, שמאמנים חיילים אפגאנים מקומיים.

מבצר עתיק מימי הביניים בחאלב ניזוק חלקית לאחר שחיילים סורים פוצצו מנהרה במקום

המבצר העתיק בחאלב, אפריל 2015צילום: רויטרס

מבצר עתיק מימי הביניים הנמצא במחוז חאלב שבצפון סוריה ניזוק חלקית בשל פיצוץ שאירע במקום. על פי הדיווח של הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחרי קורבנות הלחימה, חלק מהחומה של המבצר שבמרכז העיר העתיקה בחאלב התמוטט לאחר שחיילי הצבא הסורי פוצצו מנהרה שנחפרה על ידי מורדים איסלאמיסטים מתחת  למבנה ההיסטורי.

הטלוויזיה הממלכתית בסוריה דיווחה על הפיצוץ ועל הנזק, אולם היא האשימה את "ארגוני הטרור" בפיצוץ המנהרה. המבצר, שנחשב לאחת המצודות הגדולות והעתיקות ביותר בעולם, הוכרז כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק"ו. בסרטון: תיעוד שהועלה לאינטרנט של חלק מהחומה שקרסה במבצר בחאלב.

כבר בשנת 2012 ניזוק השער החיצוני של המבצר בהפגזות במהלך הלחימה בין משטר אסד למורדים. באזור חאלב שולטים לסירוגין כוחות צבא ומורדים מארגונים שונים. בחודש שעבר, מיליציות מורדים איסלאמיסטיות, בהן ג'בהת א-נוסרה המסונפת לאל-קאעדה, פתחו במתקפה על אזורים שבשליטת המשטר הסורי במחוז.

מלחמת האזרחים העקובה מדם בסוריה גובה מחיר כבד מאתרים ארכיאולוגים חשובים במדינה. בחודש מאי כבש ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) את העיר העתיקה תדמור שבמרכז סוריה ומאז הספיק להשמיד שתי אחוזות קבר גדולות מחוץ לעיר העתיקה. הארגון תיעד את לוחמיו מנפצים ושוברים פסלים ומונומנטים חשובים גם בצפון עיראק כחלק ממלחמתם בתרבות של "עובדי האלילים". 

התקדמות בשיחות הפיוס בלוב, אך הפרלמנט האיסלאמיסטי עדיין מסרב לחתום

חלק מהפלגים האיסלאמיסטיים שסרים למרותה של הממשלה הלובית האיסלאמיסטית בטריפולי חתמו על מתווה האו"ם לסיום הלחימה והקמת ממשלת אחדות במדינה. עם זאת, מספר גורמים מרכזיים בפרלמנט בטריפולי עדיין מסרבים לחתום. המשא ומתן שמתקיים במרוקו בחסות האו"ם בין הממשלה בטריפולי לממשלה המוכרת בטוברוק הוא היחיד ערוץ המגעים היחיד לסיום מלחמת האזרחים שמשתוללת במדינה מאז הדחתו של מועמר קדאפי.

בעוד שנציגי הפרלמנט בטוברוק חתמו על הסכם הפיוס, הפרלמנט בטריפולי מסרב לגשת להצבעה עקב התנגדות של פוליטיקאים מטריפולי ומהעיר מיסרתה. על פי התוכנית שמקדם שליח האו"ם, ברנרדינו ליאון, ממשלת האחדות הלובית תפעל במשך שנה ובראשה יעמדו ראש ממשלה ושני סגנים בעלי סמכויות ביצועיות. הפרלמנט החדש יורכב מנציגי שני הפרלמנטים הקיימים.

הפסקת האש ההומניטרית בתימן הופרה עם כניסתה לתוקף

הפסקת האש ההומניטרית שהיתה אמורה להיכנס הלילה לתוקף בתימן, הופרה מיד בראשיתה עם הפצצות והפגזות כבדות משני הצדדים במספר ערים ברחבי המדינה. הרגיעה היתה אמורה להביא לנצירת האש למשך שבוע, באופן שיאפשר הכנסת משלוחי מזון, תרופות ומוצרים בסיסיים נוספים לערים.

מטוסי קרב של הקואליציה הערבית שבו ותקפו יעדים של המיליציה החותית והצבא התימני בבירה צנעא ובמעוזי החותים במחוז סעדה הסמוך לגבול הסעודי. בתגובה, ירו החותים ארטילריה לעבר נאמני המשטר התימני הגולה.

הרוג בפיגוע שביצע דאעש מחוץ לקונסוליה האיטלקית בקהיר

בפיצוץ שאירע מחוץ לקונסוליה האיטלקית בקהיר נהרג אדם אחד וארבעה נפצעו, כך מסרו גורמים במשרדי הבריאות והביטחון. הפיצוץ נגרם כתוצאה ממכונית ממולכדת, כך אמר גורם רשמי. השגרירות היתה סגורה, ואנשי הצוות האזרחים אינם בין הנפגעים בפיצוץ, כך אמר מקור בשגרירות לסוכנות אי-פי.

פעילים תומכי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבלו על עצמם את האחריות לפיצוץ. בהודעה שפורסמה בטוויטר מטעמם נכתב כי "חיילי המדינה האיסלאמית הצליחו לפוצץ מכונית חונה שנשאה 450 ק"ג של חומר נפץ בקונסלויה האיטלקית במרכז קהיר. אנחנו מציעים לכל המוסלמים להישאר רחוק ממקומות כאלה משום שהם מהווים מטרות לגטימיות לתקיפות של לוחמי הג'יהאד".

טורקיה עצרה 21 חשודים בהשתייכות למדינה האיסלאמית

בפשיטות שערכה משטרת טורקיה ברחבי המדינה נעצרו 21 בני אדם, רובם חשודים בהשתייכות למדינה האיסלאמית, כך דיווחה סוכנות הידיעות הממשלתית אנדולו. שלושה מהעצורים הם אזרחים זרים, והרשויות מאמינות כי הם תיכננו להיכנס לסוריה כדי להילחם בשורות הארגון האיסלאמיסטי.

תחת לחץ בינלאומי, טורקיה האיצה את המאמצים למנוע מלוחמים זרים לחצות את הגבול אל סוריה השכנה כדי להצטרף למדינה האיסלאמית. הפשיטה באה ימים לאחר שגורמים רשמיים מארה"ב ביקרו באנקרה לשיחות בעניין המאבק במורדים האיסלאמיסטים.

מצרים: 20 שוטרים נפצעו בפיצוץ מטען חבלה סמוך לאל-עריש

20 שוטרים מצריים נפצעו בפיצוץ מטעון חבלה סמוך לאוטובוס ולרכב משורין שנסעו בצפון חצי האי סיני. גורמי ביטחון מסרו כי השוטרים עזבו את בעיר אל-עריש בלבוש אזרחי וכי הפיצוץ אירע זמן קצר לאחר תחילת הנסיעה. טרם נמסרו פרטים נוספים.

האשמי רפסנג'אני: איראן רצינית מאוד ברצונה להגיע להסכם קבע בסוגיית הגרעין

נשיא איראן לשעבר רפסנג'אניצילום: רויטרס

נשיא איראן לשעבר האשמי רפסנג'אני אמר בראיון מיוחד לעיתון הבריטי "גרדיאן" כי הסכם להסרת הסנקציות מעל ארצו יהיה "צעד גדול אחרי עשרות שנים של עוינות מצד ארה"ב". רפסנג'אני בירך על החלטת איראן לנהל משא ומתן ישיר עם וושינגטון ואמר כי מדובר "בשבירת טאבו".

"עצם קיומו של משא ומתן שמתנהל פנים אל פנים עדיף ממשא ומתן מתנהל מרחוק ובאמצעות התקשורת", אמר רפסנג'אני, "איראן רצינית מאוד. אם הצדדים האחרים למשא ומתן יהיו רציניים נוכל בוודאות להגיע להסכם". לפני המהפכה האיסלאמית ב-1979, ארה"ב תמכה בשאה וגם במלחמה שנכפתה עלינו (עם עיראק) היה פעלה נגדנו. אם נראה בשיחות הגרעין ארה"ב אחרת, תהיה לכך השפעה חיובית על דעת הקהל האיראנית".

האו"ם: מספר הפליטים הסורים חצה ארבעה מיליון, 1.8 מיליון בטורקיה

מספר הסורים שנמלטו אל מחוץ לגבולות ארצם מאז החלה ההתקוממות העממית ב-2011 חצה ארבעה מיליון. מנתונים חדשים שפרסמה סוכנות הפליטים של האו"ם עולה כי 7.6 מיליון סורים נוספים נאלצו לברוח מבתיהם אך נמצאים עדיין בתוך סוריה. הפליטים הסורים גם מהווים כשליש ממספר הפליטים שחצו את הים התיכון במחצית הראשונה של 2015 בניסיון למצוא מקלט באירופה. 

"זהו משבר הפליטים הגדול ביותר ב-25 השנים האחרונות כתוצאה מקונפליקט בודד", אמר נציב האו"ם לענייני פליטים אנטוניו גוטיירש תוך שהוא מתייחס למשבר הפליטים באפגניסטאן ב-1992. "האוכלוסיה הזו זקוקה לתמיכת העולם ובמקום זאת נאלצת לחיות בתנאים קשים תוך שהיא מידרדרת לעוני. איננו יכולים לגרום למצב שבו הפליטים הללו והקהילות שמקבלות אותם יצנחו לייאוש עמוק יותר".

מדו"ח סוכנות הפליטים עולה עוד כי שטף בריחת אזרחי סוריה מארצם רק הולך ומתגבר. בתוך עשרה חודשים בלבד גדל מספר הפליטים בכמיליון. בחודש יוני לבדו הגיעו 24 אלף פליטים חדשים למחנות בדרום טורקיה בעקבות הקרבות שמתנהלים בין המיליציה הכורדית הסורית לבין ארגון המדינה האיסלאמית. בטורקיה שוהים כעת 1.8 מיליון סורים. בלבנון שוהים 1.17 מיליון סורים, בירדן 629 אלף, בעיראק 250 אלף, במצרים 132 אלף ו-24 אלף פליטים סורים נמצאים במדינות אחרות בצפון אפריקה. מספר ההרוגים הרשמי מאז פרוץ הקרבות בסוריה במארס 2011 עולה על 230 אלף.

מעבר פליטים מסוריה לטורקיה בעקבות הקרבות בקובאני בחודש יוני

תוניסיה הכריזה על מצב חירום למשך חודש מחשש להתקפות טרור נוספות

נשיא תוניסיה, אל-באג'י קאיד א-סבסי, הכריז אמש על מצב חירום למשך חודש ברחבי המדינה מחשש להתקפות טרור נוספות. כוחות הביטחון התוניסאים נמצאים בכוננות גבוהה מאז מתקפת הטרור בבית המלון בעיר סוסה לפני כשבוע, בה נהרגו 38 תיירים זרים, בהם 30 אזרחי בריטניה.

"אנו נמצאים בשיאו של קרב קשה נגד הטרור כדי להגן על חיי אדם ועל רכוש וכדי להגן על שלטון הרפובליקה, המדינה האזרחית ומוסדותיה", אמר ראש הממשלה חביב אסיד בנאום בפרלמנט בתוניס. "לא היינו מכריזים על מצב חירום אם לא היינו משוכנעים שארצנו ניצבת מול מספר מזימות טרור שנועדו לערער את ביטחונה.

בתוך כך נודע כי תוניסיה מתכוונת לסיים עד סוף השנה את פרויקט בנייתו מכשול הביטחון לאורך חלק מגבולה עם לוב. המכשול, שהעבודות להקמתו החלו בחודש אפריל, יחל בראס ג'דיר שלחוף הים התיכון וינוע לכיוון דרום-מערב לאורך 186 קילומטרים. הוא כולל שוחות ומהמורות גובה. ההחלטה להקימו התקבלה בעקבות התקפת הטרור במוזיאון בארדו בחודש מארס, בה נהרגו 22 בני אדם, רובם תיירים.

33 צעירים תוניסאים מוגדרים בימים אלה נעדרים ועל פי הערכות משרד הפנים בתוניס חצו את הגבול ללוב על מנת להצטרף לארגוני ג'יהאד. בתוניס חוששים כי "הנעדרים", בני 16 עד 35, יבקשו לשוב לארצם ולבצע פיגועים והתקפות טרור.

ממשלת תימן הסכימה להפסקת אש על תנאי

ממשלת תימן מסרה לאו"ם כי היא מסכימה להפסקת אש על תנאי שתעצור יותר משלושה חודשים של קרבות במדינה. דובר הממשלה מסר כי השלטון מקווה שניתן יהיה ליישם את הפסקת האש בימים הקרובים.

"הרשויות בתימן עידכנו את מזכ"ל האו"ם באן קי־מון בעמדתם בנוגע להסכמתם להפסקת אש בימים הקרובים", אמר הדובר ראג'ה באדי בשיחת טלפון לסוכנות הידיעות רויטרס ממקום מושבה של הממשלה הגולה בסעודיה. נשיא תימן הגולה עבד רבו מנסור האדי הציב "ערבונות" להפסקה בלחימה, בהם שחרורם של אסירים המוחזקים על ידי החותים, ונסיגתם של המורדים מארבעה מחוזות שבהם פועלות מיליציות מקומיות.          

בתוך כך דווח ברשת החדשות בי־בי־סי כי עשרות חיילים נהרגו בהתקפה אווירית של הקואליציה בראשות סעודיה על בסיס צבאי בדרום תימן. מקור צבאי מסר כי החיילים היו מנאמניו של הנשיא הגולה וכי הבסיס הופצץ בטעות. יותר מ–3000 בני אדם נהרגו מאז החלה הקואליציה בראשות סעודיה בהתקפותיה על המורדים החותים בחודש מארס. אתמול מסר האו"ם כי לפחות 1,529 אזרחים נהרגו בהתקפות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ