משטר אסד שחרר עיתונאי אופוזיציונר בכיר אחרי שלוש וחצי שנות מעצר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

לפחות 47 הרוגים בשני פיגועים שביצע דאעש במזרח עיראק

לפחות 47 בני אדם נהרגו וכ-100 נפצעו בשני פיגועים במחוז דיאלא שבמזרח עיראק. כך דיווחו גורמי ביטחון במדינה. בפיצוץ מכונית ממולכדת בשוק סמוך לבירת המחוז בעקובה נהרגו לפחות 35 בני אדם ו-72 אחרים נפצעו.

בפיגוע שני ברובע כנעאן שבמחוז פוצץ עצמו מחבל מתאבד במרכז שכונת מגורים והרג עוד לפחות שבעה בני אדם ו-15 נפצעו. ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל על עצמו אחריות על הפיצוץ המכונית הממולכדת בשוק, אולם לא התייחס לפיצוץ השני.

התושבים במחוז דיאלא ביקשו מגורמי ביטחון במדינה להגביר את האבטחה בשל איומי הארגון לבצע פיגועים באזור. זאת לאחר שבחודש שעבר ביצע המדינה האיסלאמית פיגוע אחר במרכז שוק מקומי והרג 115 בני אדם, בהם נשים וילדים רבים.

ג'בהת א-נוסרה נסוג מצפון חאלב בשל תוכנית טורקיה להקים באזור רצועת ביטחון

ארגון ג'בהת א-נוסרה המסונף לאל-קאעדה ונלחם נגד נשיא סוריה בשאר אל-אסד הודיע כי הוא נסוג מעמדותיו בצפון המדינה שם מתנהל מאבק מתמשך נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), ומעביר אותם לארגוני מורדים אחרים. האזור אותו עזב הארגון מצפון לחאלב, מיועד על ידי טורקיה להפוך לרצועת ביטחון אחרי שגורמי טרור וחמושים מהמדינה האיסלאמית יסולקו משם.

בהודעה מטעמו שפורסמה אתמול ביקר הארגון את תוכניתן של ארה"ב וטורקיה להשמיד את מעוזי ארגון המדינה האיסלאמית בגבול סוריה-טורקיה ואמר כי מטרת רצועת הביטחון נועדה לשרת את ביטחונה הלאומי של אנקרה הרבה יותר מאשר להיאבק במשטרו של הנשיא אסד.

מצרים: ארבעה פצועים בפיצוץ מטען חבלה סמוך לבית המשפט בקהיר

ארבעה בני אדם, בהם לפחות שלושה שוטרים, נפצעו בפיצוץ מטען חבלה שהונח סמוך לעמדת בידוק של המשטרה ליד בניין בית המשפט בקהיר. חבלני משטרה נטרלו מטען חבלה נוסף שהונח באזור וסרקו אותו כדי לוודא שלא הוטמנו מטענים נוספים.

אתמול נהרגו שני שוטרים מצרים בפיצוץ מטען צד שהונח על כביש ופגע בניידת משוריינת של המשטרה בעיירה אל-עריש שבצפון חצי האי סיני. שלושה שוטרים אחרים נפצעו.

ביום שבת ירו חמושים למוות בשוטר מצרי ופצעו שלושה אחרים דרומית לקהיר. אחראי הביטחון במחוז פיום, נאסר אל-עבד, מסר כי החמושים פתחו באש לעבר ניידת משטרה שהובילה אסירים בדרך מקהיר לעיר פיום.

סוריה שחררה ממאסר עיתונאי בכיר שנודע בהתנגדותו לאסד

הרשויות בסוריה שחררו את מאזן דרוויש, עיתונאי בכיר ופעיל זכויות אדם בולט, אחרי שהיה עצור במשך יותר משלוש שנים משום שדיווח על פשיטה של המשטרה על מחנה מפגינים בימים הראשונים של המחאה נגד משטר הנשיא אסד במדינה לפני יותר מארבע שנים. דארוויש ביקר בחריפות את המשטר הסורי בעקבות ההתקוממות העממית ב-2011. ארגוני זכויות אדם בינלאומיים דרשו מאז את שחרורו.

דרוויש, היה מנהל המרכז הסורי למידע ולחופש הביטוי והוא נעצר יחד עם שניים מעמיתיו בפברואר 2012 בדמשק במהלך פשיטה משטרתית. ארגונו אישר היום את שחרורו, אולם הבהיר כי הוא עדיין עומד לדין והוא אמור להופיע בסוף החודש בבית משפט. דרוויש היה בין העיתונאים הבודדים שהעזו לפרסם דיווחים על מעצרים שרירותיים של המשטר נגד מפגינים ופעילים חברתיים. הוא עומד למשפט בגין כמה סעיפי אישום בהם "מתן במה לפעולות טרור".

לפחות חמישה אנשי ביטחון נהרגו בשני פיגועים נוספים בדרום-מזרח טורקיה

לפחות חמישה אנשי ביטחון טורקיים נהרגו בשני פיגועים של המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) בדרום מזרח המדינה. בפיגוע אחד נהרגו ארבעה שוטרים וחמישי נפצע קשה בפיצוץ מטען צד בעיירה סילופי. בפיגוע השני נהרג חייל מאש חמושים על מסוק טורקי במחוז סירנאק. שבעה חיילים נוספים נפצעו מן הירי.

בתוך כך פורסמו פרטים נוספים על שני הפיגועים שהתרחשו הלילה והבוקר באיסטנבול. כלי תקשורת טורקיים דיווחו כי מאחורי הפיגוע שהתרחש הלילה סמוך לתחנת משטרה בפרברי העיר עומדת ככל הנראה המחתרת הכורדית. מאחורי הירי על הקונסוליה האמריקאית באיסטנבול עומד ככל הנראה תנועת שמאל קיצוני קטנה בשם "החזית המהפכנית לשחרור העם" (DHKP).

לפחות חמישה הרוגים בפיגוע סמוך לנמל התעופה של קאבול

לפחות חמישה בני אדם נהרגו ו-17 נפצעו בפיצוץ מטען חבלה בכניסה לנמל התעופה הבינלאומי של קאבול, בירת אפגניסטאן. גורמים רשמיים אמרו כי הפיצוץ התרחש באזור הומה אדם, אך היה מכוון כלפי שני משוריינים. ההרוגים הם אזרחים. אף ארגון לא לקח לפי שעה אחריות לפיגוע.

זהו היום השלישי ברציפות שבקאבול מתרחש פיגוע. בסוף השבוע נהרגו יותר מ-50 בני אדם בבירת אפגניסטאן בשרשרת פיגועים שביצע טליבאן. אתמול ביצע טליבאן פיגוע נוסף במחוז קונדוז ובו נהרגו לפחות 24. נשיא אפגניסטאן, אשרף גאני, צפוי להתייחס הערב להידרדרות הביטחונית מאז ההודעה הרשמית על מותו של מנהיג טליבאן מולה מוחמד עומר.

הרוג ו-10 פצועים בפיצוץ סמוך לתחנת משטרה בפרבר של איסטנבול

זירת פיצוץ מכונית ממולכדת בתחנת משטרה בפרבר באיסטנבולקרדיט: DHA רויטרס

אדם אחד נהרג ועשרה נפצעו, בהם שבעה שוטרים, בפיצוץ מכונית ממולכדת סמוך לתחנת משטרה בשכונת סולטנביילי שבפרברי איסטנבול. הפיגוע התרחש הלילה בסביבות השעה 01:00. כלי תקשורת בטורקיה דיווחו כי שני חמושים שהמתינו לכוחות שהגיעו למקום אחרי הפיצוץ פתחו לעברם באש ובסופו של דבר נורו למוות.

בתקרית אחרת באיסטנבול פתחו הבוקר באש שני חמושים לעבר בניין הקונסוליה האמריקאית ונמלטו מהמקום. כלי תקשורת דיווחו כי המשטרה פתחה במצוד אחרי השניים, גבר ואישה, ולכדה את האישה. לא ברור אם יש קשר בין המקרים או מי עומד מאחוריהם.

זירת הפיגוע סמוך לתחנת המשטרה בשכונת סולטנביילי שבאיסטנבולצילום: אי־פי

רוסיה: ארה"ב צריכה לשתף פעולה עם השלטון הסורי נגד דאעש

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אמר כי ארה"ב "צריכה לשתף פעולה" עם נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, במאבק בארגון המדינה האיסלאמית והדגיש כי "דרושה קואליציה בינלאומית שרואים בג'יהאדיסטים אויב משותף".

במקביל דווח כי ארגון המדינה האיסלאמית הרג לפחות 37 מורדים ממיליציות יריבות בהתקפה לילית במחוז חאלב. ארגון זכויות אדם העוקב אחר הלחימה בסוריה מלונדון דיווח כי ההתקפה נעשתה כחלק מהלחימה על הכפר אום חוש, שמצפון לעיר.

לפחות 29 הרוגים בפיגוע נוסף של טליבאן בצפון אפגניסטאן

לפחות 29 חברי מיליציה הנאמנה לממשלת אפגניסטאן נהרגו בפיצוץ מחבל מתאבד במהלך כינוס שהתקיים במחוז קונדוז שבצפון המדינה. גורמים רשמיים בקאבול מסרו כי בין ההרוגים גם ארבעה ממפקדי המיליציה. ארגון טליבאן לקח אחריות לפיגוע.

במהלך סוף השבוע ביצע טליבאן שורה של פיגועים בקאבול, בהם נהרגו יותר מ-50 בני אדם. על פי ההערכות גל הפיגועים הנוכחי קשור למחלוקות ולחוסר היציבות בצמרת טליבאן בעקבות ההודעה הרשמית על מותו של מנהיג הארגון, מולה מוחמד עומר, לפני כשנתיים.

בנו של נשיא איראן לשעבר רפסנג'אני החל לרצות 10 שנות מאסר

מהדי האשמיצילום: אי־אף־פי

מהדי האשמי, בנו של נשיא איראן לשעבר אכבר האשמי רפסנג'אני, החל לרצות עונש של 10 שנות מאסר שנגזר עליו בגין עבירות כלכליות וביטחוניות. הוא הורשע בשלושה תיקים נפרדים העוסקים בהונאה, זיוף ופגיעה בביטחון הלאומי ונידון גם לתשלום קנס ופיצויים שגובהם לא פורסם. כמו כן נאסר עליו להחזיק במשרות ציבוריות.

האשמי, בן 45, טוען כי הרשעתו נובעת ממניעים פוליטיים. הוא נידון ל-10 שנות מאסר בגין שניים מסעיפי האישום ולחמש שנות מאסר בגין הסעיף השלישי. על פי החוק האיראני, מורשעים מרצים את התקופה הבודדת הארוכה ביותר שנגזרה עליהם, ולא עונש מצטבר. האשמי ירצה את עונשו בכלא אווין הידוע לשמצה.

טורקיה: לפחות 400 כורדים נהרגו בתקיפות האוויריות בשבועיים האחרונים

כמעט 400 מלוחמי המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) נהרגו ומאות נוספים נפצעו בהפצצות האוויריות של צבא טורקיה על מעוזי הכורדים בצפון עיראק. סוכנות הידיעות "אנטוליה"  דיווחה מפי גורמי מודיעין טורקיים כי לפחות ארבעה מפקדים בכירים במחתרת וכ-30 לוחמות נהרגו בהפצצות. לדיווח אין אישור מגורמים כורדים.

המתקפה הטורקית הביאה להתגברות פיגועי הטרור שמבצעת המחתרת הכורדית בתוככי טורקיה. לפחות 20 חיילים ואנשי ביטחון נהרגו. היום נהרג שוטר טורקי ואחר נפצע בהתקפה כורדית בעיירה מידייאט שבדרום-מזרח המדינה.

שני שוטרים מצרים נהרגו בפיצוץ מטען צד בצפון חצי האי סיני

שני שוטרים מצרים נהרגו בפיצוץ מטען צד שהונח על כביש ופגע בניידת משוריינת של המשטרה בעיירה אל-עריש שבצפון חצי האי סיני. שלושה שוטרים אחרים נפצעו.

ביום שבת ירו חמושים למוות בשוטר מצרי ופצעו שלושה אחרים דרומית לקהיר. אחראי הביטחון במחוז פיום, נאסר אל-עבד, מסר כי החמושים פתחו באש לעבר ניידת משטרה שהובילה אסירים בדרך מקהיר לעיר פיום.

עשרות מפגינים בלטקיה קראו להעניש את בן דודו של הנשיא אסד שירה למוות בקצין

עשרות סורים הפגינו בעיר הנמל לטקיה שבמערב המדינה וקראו להעניש את בן דודו מדרגה שנייה של הנשיא בשאר אל-אסד, שירה בשבוע שעבר למוות בקצין בכיר בחיל האוויר הסורי בעקבות ויכוח שפרץ ביניהם על כביש במחוז לטקיה.

הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח כי יותר מ-1,000 בני אדם התאספו בלטקיה אמש ונשאו את תמונותיו של הקצין, הקולונל חסן אל-שייח. הם קראו להוציא להורג את מי שירה בו, סולימאן אל-אסד, בנו של בן דודו של הנשיא אסד, הלאל. לפי הדיווח, המפגינים בחרו להביע תמיכה בנשיא אסד במהלך ההפגנה וקראו קריאות תמיכה בו. לא דווח על עימותים בין המפגינים לבין כוחות המשטרה, אם כי הפגנה מסוג זה בסוריה היא נדירה.

הקבינט בעיראק אישר שורה של רפורמות פוליטיות כדי להילחם בשחיתות: תפקידי סגני הנשיא וראש הממשלה יבוטלו

דובר הממשלה בעיראק, סעד אל-חדיתי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הקבינט העיראקי אישר חבילה של רפורמות פוליטיות במדינה, בהן ביטול תפקיד סגן הנשיא וסגן ראש הממשלה. ראש הממשלה חיידר אל-עבאדי הציג את הרפורמות כחלק מניסיון לצמצם את השחיתות במדינה ולייצב אותה מבחינה כלכלית. הרפורמות דורשות עוד את אישור הפרלמנט.

בסוף השבוע הפגינו אלפי בני אדם בבגדאד נגד מעשי השחיתות בהנהגה ובמחאה על בעיות ברשת החשמל ברחבי המדינה. הם קראו לבכירים בממשלה לקחת על עצמם את האחריות לבעיות. "כולכם לבית משפט, כולכם גנבים", צעקו המפגינים שהתאספו בכיכר תחריר בבגדאד. לדבריהם, הם יגיעו להפגין בכל שבוע עד שכל המושחתים יהיו בחוץ.

נאמני הנשיא בתימן כבשו מידי החותים עיר אסטרטגית נוספת השוכנת לחופי הים הערבי

לוחמים הנאמנים לנשיא תימן עבד ראבו מנסור האדי כבשו, בסיוע של מטוסי הקואליציה הערבית בהובלת סעודיה, את העיר זינג'יבר שבדרום תימן, כך דיווחו תושבים וגורמי צבא מקומיים. כיבוש זינג'יבר נחשב למכה נוספת למורדים החותים בדרום המדינה לאחר שנאמניו של הנשיא כבשו מידיהם בסיסים צבאיים וערים נוספות, בהם את עיר הנמל האסטרטגית עדן.

זינג'יבר היא בירת מחוז אביאן השוכן לחופי הים הערבי והיא נחשבה ליעד חשוב במיוחד בעיני הכוחות הנלחמים במורדים החותים. זו העיר הרביעית שהם כובשים מידיהם מאז שהם כבשו את העיר עדן בחודש שעבר.

במקביל, סוכנות הידיעות הממלכתית של איחוד הנסיכויות דיווחה כי שלושה חיילים מהמדינה נהרגו במהלך מבצע צבאי נגד החותים. הסוכנות לא הוסיפה כיצד הם נהרגו, אולם מיליציות בדרום המדינה דיווחו כי הם נהרגו ממוקשים שהונחו על ידי החותים בזמן שנכנסו לזינג'יבר. מאז שפתחו סעודיה ומדינות המפרץ במבצע נגד החותים בתימן, מבצע שכלל בעיקר תקיפות אוויריות נגד מעוזי המורדים ברחבי המדינה, נהרגו עוד שני חיילים מאיחוד הנסיכויות בתימן, אך גם לגביהם לא נמסרה סיבת המוות.

כוחות צבא הנלחמים בחותים בדרכם לאביאן, בסוף השבועצילום: רויטרס

נשיא מצרים לשעבר מורסי מסרב לקבל מזון בכלא בטענה שהוא לא בריא עבורו

סוכנות הידיעות הממלכתית במצרים מנא דיווחה כי נשיא מצרים המודח מוחמד מורסי מסרב לאכול מזון שמוגש לו בכלא מכיוון שלדעתו הוא לא בריא עבורו. הסוכנות דיווחה כי מורסי ביקש במהלך שימוע שנערך לו בבית משפט בסוף שבוע לקבל מזון שמגיע מחוף לכותלי הכלא ותיאר את האוכל שמוגש לו שם כ"פשע נגד הזכויות שלו".

לפי מנא, הנשיא הוסיף כי הוא סובל מסוכרת וביקש להיפגש עם רופאים. מורסי, שהודח על ידי הצבא ב-2013, נידון באחרונה לגזר דין מוות ומחכה לגזר דינו בעוד כמה משפטים שנערכים נגדו.

חמושים הרגו קצין משטרה מצרי ופצעו שלושה אחרים סמוך לקהיר

חמושים ירו היום (שבת) למוות בקצין משטרה מצרי ופצעו שלושה אחרים דרומית לקהיר, כך נמסר מגורמי ביטחון מצריים. אחראי הביטחון במחוז פיום, נאסר אל-עבד, מסר כי החמושים פתחו באש לעבר ניידת משטרה שהובילה אסירים בדרך מקהיר לעיר פיום. שום גורם לא לקח עדיין אחריות על האירוע. 

דיווח: דאעש הוציא יותר מ-2,000 בני אדם להורג במחוז נינווה שבעיראק

יותר מ-2,000 עיראקים במחוז נינווה שבצפון עיראק הוצאו להורג על ידי פעילי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), כך אמר שר ההגנה של עיראק.

"המדינה האיסלאמית רצחה בדם קר... 2,070 מתושבי נינווה... שלא שיתפו איתם פעולה”, הודיע שר ההגנה של עיראק. על פי עדים שביקרו בחדר המתים של מוסול, בירת מחוז נינווה, רוב ההוצאות להורג נעשו בששת החודשים האחרונים.

רוב הקורבנות הוצאו להורג בגין עבירות נפוצות כגון גניבה, נקברו בחודשים האחרונים. אך על פי העדים, גופותיהם של עיתונאים ושוטרים או חיילים, הועברו לחדר המתים מוקדם יותר היום. עוד נמסר כי בידי הג'יהאדיסטים יש רשימות שבהן מופיעים שמות הקורבנות.

עם זאת בכירי ממשלה לא יכלו למסור פרטים כגון מתי או כיצד הוצאו אנשים אלו להורג. יש לציין כי הגישה לחלקים גדולים של מערב וצפון עיראק מוגבלת, מאז פלישתם של הג'יהאדיסטים למדינה באמצע 2014.

חיילי ממשלת תימן שיחררו את בסיס הצבא האחרון שהוחזק על ידי החותים בדרום המדינה

כוחות הנאמנים לממשלה בתימן שיחררו את הבסיס הצבאי האחרון שהוחזק על ידי המורדים החותים בדרום המדינה, כך מסרו נציגי הכוחות הלוחמים בתימן בתמיכת סעודיה.

כיבוש הבסיס לאבוצה הוא הניצחון האחרון שרשמו לזכותם הכוחות הנאמנים לממשלה, לאחר שהבריחו לאחרונה את המורדים מחוץ לעיר הנמל עדן. בסיס הצבא לאבוצה שוכן צפונית לבסיס האסטרטגי אל-ענד, שנכבש על ידי חיילים תימנים ביום שני.

הישגיהם של הכוחות הנאמנים לממשלה התאפשרו בעקבות תקיפותיה האוויריות של הקואליציה בראשות סעודיה. מאז חודש מארס מפציצים מטוסי הקואליציה מטרות של החותים, הנתמכים על ידי איראן.

ארה"ב בודקת אם קאסם סולימאני ביקר במוסקבה למרות איסור שהטיל האו"ם

וושינגטון בודקת אם מפקד כוחות העילית של משמרות המהפכה האיראניים, קאסם סולימאני, ביקר במוסקבה למרות איסור לעזוב את איראן המוטל עליו, כך הודיעה שגרירת ארה"ב לאו"ם. מוקדם יותר היום דווח ברשת החדשות "פוקס ניוז" כי סולימאני ביקר במוסקבה כשבוע לפני חתימת הסכם הגרעין עם טהראן.

השגרירה סמנתה פאוור אמרה כי על פי האיסור שעליו הורה האו"ם, על כל מדינות הארגון למנוע את כניסתו של המפקד הבכיר לתחומן. הגוף היחיד הרשאי להנפיק לסולימאני אישור נסיעה הוא ועדה העוקבת אחר הסנקציות המוטלות על איראן מטעם מועצת הביטחון של האו"ם. על פי השגרירה, הוועדה לא הנפיקה אישור מסוג זה.

סולימאני במסגד בטהראן, במארסצילום: אי־פי

דאעש חטף 230 אזרחים מעיירה שכבש במרכז סוריה

קיצונים מארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) חטפו 230 אזרחים במרכז סוריה, כך על פי המצפה הסורי לזכויות אדם. "בין החטופים 60 נוצרים ומספר משפחות סוניות שהחמושים האשימו בשיתוף פעולה עם כוחות משטר אסד", אמר ראש ארגון זכויות האדם הסורי. 

עוד דווח כי בין החטופים נשים וילדים. האזרחים נחטפו מהעיירה אל־קארטין, שעליה השתלטו החמושים השבוע, כך על פי דיווח המצפה הסורי. אל־קארטין שוכנת בצדו המזרחי של מחוז חומס, סמוך לעיר העתיקה תדמור. 

בפברואר האחרון חטפו הג'יהאדיסטים לפחות 250 נוצרים, רבים מהם נשים וילדים, בעת פשיטות על כפרים בצפון־מזרח סוריה.

שר החוץ קרי: נפעל יחד עם רוסיה להביא לדין את מי שהשתמש בנשק כימי בסוריה

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי אמר כי הוא מקווה ששיתוף הפעולה עם רוסיה בחקירת השימוש בנשק כימי בתקיפות בסוריה, יביא למציאת האחראים למעשים כד שיעמדו על כך לדין. קרי, שנמצא בביקור רשמי במלזיה, אמר כי הוא ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב הגיעו אתמול להסכם לפיו המדינות יציעו תוכנית חדשה למועצת הביטחון של האו"ם, במסגרתה יוקם מנגנון חקירה שיקבע מי מהצדדים במלחמת האזרחים בסוריה השתמש בנשק כימי בתקיפות במדינה. כיום החוקרים שבודקים את הממצאים מזירות הקרב בסוריה לא רשאים להטיל אחריות על אף אחד מהצדדים במלחמה.

בחודש שעבר דיווח הוול סטריט ג'ורנל כי משטר אסד ממשיך להפעיל מתקנים לייצור נשק כימי ואף מפתח נשק מסוג חדש המכיל כלור. על פי הדיווח, שנסמך על ראיונות עם פקחים בארגון למניעת הפצת נשק כימי שביקרו בסוריה וגורמי מודיעין במערב, הדבר התאפשר בגלל ההגבלות הרבות שחלו על הפקחים בזמן ביקורם בשנה שעברה. בעקבות זאת, הסי-איי-אי שינה את הערכותיו לפיהן אסד השמיד את כל הנשק הכימי שהיה ברשותו. באוקטובר האחרון, משטר אסד הוסיף כמה מתקנים לייצור נשק כימי לרשימה שפרסם רשמית, וגורמים במערב ציינו כי דגימות שנלקחו מאתרים אלה מצאו שרידים של סארין וגז עצבים מסוג VX.

תהליך פירוק הנשק הכימי הסורי, שנחשב בזמנו לשני בגודלו בעולם, החל ב-2013. באוגוסט באותה שנה נהרגו קרוב ל-1,400 אזרחים סורים בהתקפה מסיבית של נשק כימי שיוחסה לצבא אסד על פרברים במזרח דמשק.

קרי ולברוב בפסגת מדינות דרום מזרח אסיה במלזיה, היוםצילום: אי־פי

דיווח בסעודיה: 17 הרוגים בפיגוע במסגד של כוחות הביטחון בדרום המדינה

רשת אל-ג'זירה דיווחה כי מחבל מתאבד התפוצץ במסגד במחוז אסיר שבדרום סעודיה. בתקיפה נהרגו ונפצעו מספר בני אדם. רשת אל-ערביה דיווחה כי בפיגוע נהרגו 17 בני אדם, רובם אנשי כוחות הביטחון וכי המסגד היה בשימוש מנגנוני הביטחון במדינה. רשת סקיי ניוז דיווחה כי מדובר במסגד שנמצא בתוך בסיס צבאי.

בחודש מאי קיבל ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) אחריות על פיגוע ההתאבדות הראשון שביצע במדינה במסגד שיעי בכפר אל-קאדי שבמזרח סעודיה. בפיגוע אז נהרגו לפחות 20 בני אדם ונפצעו יותר מ-50.

לידיעה המלאה

שר החוץ האיראני: נאומו של אובמה לא רלוונטי לנו, מעולם לא רצינו פצצת אטום

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף אמר כי נאומו של שיא ארה"ב ברק אובמה אתמול על הסכם הגרעין עם ארצו, אינו רלוונטי ומיועד אך ורק לתושבי ארה"ב. "איראן לא אחראית למשברים במזרח התיכון ולהפצת הטרור. זו ארה"ב ובעלות בריתה שאחריות לכך משום המדיניות שהן נוקטות באזור", אמר.

לדבריו, נאומו של הנשיא הופנה ישירות לקהל מקומי ולמבקריו בתוך ארה"ב, בעיקר "לטענות שמשמיעים הציונים". "האמירה שההסכם סגר בפני איראן את הדרך לפצצה גרעינית משקפת את המאמצים להוכיח את הטענות שחוזרות שוב ושוב על הרעיון האבסורדי שאנחנו מנסים לבנות פצצה אטומית", הוסיף זריף והבהיר שאיראן מעולם לא רצתה לבנות פצצה כזו ולעולם לא תרצה.

בנאומו לאומה אתמול אמר אובמה כי יכול להיות שחלק מהכסף שיזרום לאיראן בעקבות ההסכם יוקדש למימון טרור: "אין לנו אשליות לגבי המשטר האיראני. איראן קשורה בטרור במשך שנים רבות, הרבה לפני ההסכם". הוא הוסיף כי ההסכם חוסם את כל הדרכים שבהן יכולה איראן להגיע לנשק גרעיני וכי הוא לא ירשה לה לייצרו לעולם.

תקיפה ראשונה בסוריה של מל"ט אמריקאי שיצא מבסיס בטורקיה

ארה"ב ביצעה את תקיפת המל"ט הראשונה בצפון סוריה שיצאה מבסיס בטורקיה, כך מסר הפנטגון. דובר בוושינגטון מסר כי המל"ט שוגר ביום שני מבסיס אינצ'ירליק שבדרום טורקיה. עוד נמסר כי מתבצעות הכנות לקראת מתקפות בסוריה של מטוסים מאוישים.

עד לאחרונה, יצאו מבסיס אינצ'ירליק מל"טים למטרות סיור בלבד. אולם טורקיה הסכימה בחודש שעבר באופן רשמי לפתוח את בסיסיה האוויריים לארה"ב ולמטוסי הקואליציה הבינלאומית, שינוי מדיניות משמעותי לאחר שנים בהם נמנעה מלהתייצב בחזית הלחימה נגד מורדים איסלאמיסטים במדינות השכנות לה.

אנקרה וושינגטון עומלות על תוכניות שיעניקו הגנה אווירית לקבוצה של מורדים סורים שארה"ב אימנה, במטרה להרחיק את לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית מרצועה לאורך 80 קילומטרים בגבול טורקיה.

זרוע דאעש בסיני מאיימת בסרטון להוציא להורג אזרח קרואטי

בסרטון המיוחס לזרוע המדינה האיסלאמית בסיני, מאיים הארגון להורג בן ערובה קרואטי אם רשויות מצרים לא ישחררו "נשים מוסלמיות" המוחזקות בכלא בתוך 48 שעות. בסרטון, שהופץ בחשבונות של תומכי הארגון, נראה אדם הלבוש בסרבל כתום כורע במדבר לפני רעול פנים בבגדי הסוואה המחזיק בסכין. דגל המדינה האיסלאמית מונף בסמוך, והסרטון מיוחס ל"מחוז סיני", זרוע המדינה האיסלאמית בחצי האי.

האיש מקריא באנגלית מפתק ומזהה עצמו כטומיסלב סלופק, נשוי ואב לשניים בן 30, ואומר כי לוחמי הארגון לכדו אותו ב-22 ביולי. אם רשויות מצרים לא יפעלו, הוא אומר, "חיילי מחוז סיני יהרגו אותי". לא ברור מתי הסרטון צולם, או מי הן הנשים אותן מבקשים המורדים לשחרר.

שר החוץ של קרואטיה אמר בסוף החודש שעבר כי אחד מאזרחי המדינה נחטף בקהיר כשהיה בדרכו לעבודה. האיש עבד בחברה צרפתית בתחום הנפט והגז, שיש לה משרדים בפרבר מעדי של קהיר, בו מתגוררים מומחים ודיפלומטים רבים.

תמונה מתוך הסרטון בו נראה החטוף הקרואטי, שפרסמה זרוע דאעש בסיניצילום: אי־פי

האימאם הבריטי הקיצוני אנג'ם צ'ודארי הואשם בבריטניה בתמיכה בדאעש

האימאם הבריטי הקיצוני אנג'ם צ'ודארי הואשם בבית משפט במדינה בעידוד ובתמיכה בפעילות ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). כך דיווחה משטרת בריטניה. נגד צ'ודארי (48) מהעיירה אילפורד שבצפון מזרח לונדון, הוגשו כתבי אישום בגין מעשים שמיוחסים לו משנת 2014 עד חודש מארס השנה. יחד עמו הואשם מוחמד רחמן, בן 31, באותם סעיפים. השניים פרסמו הודעות תמיכה במדינה האיסלאמית ודנו על כך בפומבי במהלך דרשות שנשאו בפני מתפללים במסגדים במדינה.

אנג'ם צ'ודאריצילום: Peter Thompson

הישג נוסף לכוחות הנשיא האדי בתימן: כבשו מחוז אסטרטגי מצפון לעיר עדן

גורמים רשמיים בתימן ועדי ראייה אמרו כי חיילים הנאמנים לממשלת תימן הגולה ולנשיא הגולה עבד ראבו מנסור האדי כבשו מחדש מידי המורדים החותים את רוב המחוז לחג' מצפון לעיר הנמל הדרומית עדן שנכבשה אף היא על ידם.  לדברי הגורמים, המורדים החותים שלוחמים באזור איבדו את רוב הנשק הכבד שהיה ברשותם בקרבות שנערכו שלשום, בזמן שניסו להגן על הבסיס הצבאי אל-אנאד.

מורדים סורים: ערכנו שיחות עם משלחת מאיראן על גורל העיר זבדאני שליד לבנון

ארגון מורדים סורי איסלאמיסטי, אחראר א-שאם, אמר כי היה בקשר וערך שיחות עם משלחת איראנית באשר לגורל העיר זבאדני שבמערב המדינה סמוך לגבול עם לבנון, אבל השיחות לגביה הופסקו בשלב זה. משא ומתן מסוג זה בין ארגון סוני שמרני להנהגת איראן השיעית נחשב למאוד לא שגרתי מאחר שאיראן וארגון חיזבאללה הלבנוני תומכים בכוחותיו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, שאחד הארגונים שנלחמים נגדו במדינה הוא אחראר א-שאם.

לפי ההודעה של הארגון, הוא מתנגד לנחישותה של איראן לרוקן את העיר זבאדני, שמוחזקת בידי מורדים סורים ומותקפת על ידי כוחות חיזבאללה והמשטר הסורי, מאזרחים ומלוחמים.

שר החוץ הטורקי: מטוסים ומל"טים אמריקאים החלו לנחות בבסיסים בטורקיה לקראת מתקפה כוללת נגד דאעש

מטוסים ומל"טים אמריקאים הגיעו לבסיסי חיל האוויר הטורקי בדרום המדינה ובקרוב ייצאו מהם לתקיפות נגד לוחמי המדינה האיסלאמית (דאעש). כך הודיע שר החוץ הטורקי מבלוק קבוסגלו. טורקיה אישרה לראשונה בחודש שעבר לארה"ב להשתמש בבסיסי חיל האוור שלה בדרום המדינה כדי להוציא מהם מבצעים ותקיפות אוויריות נגד הארגון הקיצוני בסוריה ובעיראק. זו גם היתה הפעם הראשונה שבה טורקיה הביעה נכונות להשתתף בעצמה בתקיפות אוויריות נגד הארגון, אותן היא מנצלת גם נגד גורמים במחתרת הכורדית במזרח המדינה ובצפון עיראק.

"כחלק מההסכם שלנו עם ארה"ב, רשמנו היום התקדמות גדולה עם הגעת המטוסים לקראת המשך הפעילות מהבסיסים, בעיקר מהבסיס המרכזי באינצ'ירליק", אמר קבוסגלו לרשת הטלוויזיה TRT. "כרגע מגיעים מטוסים אמריקאים מאוישים ולא מאוישים ובקרוב תחל מתקפה כוללת ומשותפת נגד המדינה האיסלאמית", הוסיף במהלך ביקור רשמי שהוא עורך בימים אלה במלזיה.

סרטון שפורסם באינטרנט חושף התעללות בבנו של קדאפי בכלא בלוב

עורכי דין וארגוני זכויות אדם גינו פרסום סרטון וידיאו שחושף התעללות קשה שעבר סעדי קדאפי, בנו של רודן לוב לשעבר מועמר קדאפי, בכלא. בסרטון, שאורכו כתשע דקות, נראה קדאפי אזוק למכשיר עינויים מאולתר במהלך מעצרו בכלא המאובטח אל-חדבה בבירה טריפולי. עיניו מכוסות בסרט והוא נאלץ לשמוע צרחות של אסירים אחרים מחדר סמוך.

"הסרטון מעלה דאגה גדולה לגבי שיטות החקירה בהן עשו שימוש לחקור את בעדי ועצירים אחרים בכלא הזה", אמר ג'ו סטורק, סגן מנכ"ל שלוחת המזרח התיכון של ארגון זכויות האדם Human Rights Watch.

לפני שבוע גזר בית משפט בלוב עונש מוות על בן אחר של קדאפי, סייף אל-איסלאם. עונשים דומים נגזרו על עוד שבעה מראשי משטרו של קדאפי ובהם ראש המודיעין הלובי וראש הממשלה לשעבר עבדאללה אל-סאנוסי. כולם הואשמו בפשעי מלחמה במהלך ההתקוממות העממית בלוב ב-2011.

מתוך סרטון ההתעללות בבנו של קדאפי

יו"ר סוכנות הגרעין האיראנית: קיבלתי מתנות משר האנרגיה האמריקאי בזמן המו"מ

יו"ר סוכנות הגרעין של איראן, עלי אכבר סלהי, סיפר בראיון לעיתון איראני כי במהלך שיחות הגרעין החליפו ביניהם נציגי איראן וארה"ב מתנות ידידותיות וקטנות כדי לעודד מערכת יחסים טובה בין הצדדים. סלהי אמר כי הוא העניק לשר האנרגיה האמריקאי, ארנסט מוניז, דבש, פיסטוקים ופירות יבשים תוצרת איראן ואילו הוא בתגובה בירך אותו על הולדתה של נכדתו ביום בו היא נולדה. "בפגישה הבאה נתן לי השר מוניז במתנה בגדי תינוקות ובובה עם הלוגו של מכון MIT", הוסיף סלהי. סלהי ומוניז שניהם בוגרי המכון הטכנולוגי במסצ'וסטס. לדברי סלהי, מוניז איחל לנכדה שתזכה גם היא ללמוד במוסד האקדמי המכובד.

שר החוץ האיטלקי בביקור ראשון בטהראן אחרי הסכם הגרעין: הזדמנות לקידום היחסים הכלכליים בין המדינות

שר החוץ האיטלקי הגיע היום לטהראן לביקור ראשון לאחר ההגעה להסכם הגרעין בין איראן לשש המעצמות בחודש שעבר. מאז החתימה הגיעו לאיראן שרי ממשלה מצרפת, גרמניה וסרביה במטרה לתכנן את חידוש קשרי המסחר והכלכלה בין המדינות עם הסרת הסנקציות מעל טהראן. לפני שהגיע לאיראן צוטט שר החוץ פאולו ג'נטילוני בסוכנות הידיעות האיראנית מאהר ואמר: "היחסים הכלכליים בין איטליה לאיראן נפגעו בעידן הסנקציות, אולם ההסכם האחרון מהווה הזדמנות לקדם את היחסים ביננו צעד קדימה". את ג'נטילוני מלווים השרה לפיתוח כלכלי האיטלקייה פדריקה גאודי ומשלחת של כלכלנים.

מטוסי קרב טורקיים תקפו מעוזים של פ-ק-ק בדרום מזרח המדינה

סוכנות הידיעות הטורקית אנדולו דיווחה כי מטוסי קרב טורקיים תקפו מטרות של מפלגת הפועלים הכורדית, פ-ק-ק, בתגובה לירי מרגמות על ידי הכורדים לעבר בסיס צבאי שגרם לפציעתה של ילדה בת שש. המטרות שהותקפו נמצאות בסמוך לעיירה דאגליקה במחוז חקארי שבדרום מזרח המדינה. הילדה שנפצעה לא נמצאת בסכנת חיים.

בשבועיים האחרונים הסלימה המתיחות בין הכורדים לצבא הטורקי בדרום מזרח המדינה לאחר שהממשלה הודיעה שהיא יוצאת למבצע נגד פעילי טרור מארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) וממיליציות כורדיות, זאת למרות תהליך השלום שנערך בין הצדדים מאז 2013. יותר מ-30 בני אדם נהרגו במדינה בעשרת הימים האחרונים, רובם חיילים. עם זאת כלי תקשורת טורקיים דיווחו כי לפחות 260 מאנשי המחתרת הכורדית נהרגו ומאות נפצעו בשבוע הראשון של הפצצות חיל האוויר הטורקי על מטרות הארגון בדרום מזרח המדינה ובצפון עיראק.

חמישה הרוגים מירי ארטילרי של חמושים בעיירה שייח זווייד שבסיני

חמישה בני משפחה נהרגו בהפגזה ארטילרית של חמושים שפגעה בבית הסמוך לעמדה של צבא מצרים בעיירה שייח זווויד שבצפון חצי האי סיני. בהפגזה גם נפצעו תשעה בני אדם. בין ההרוגים גם ילדים. אף ארגון לא לקח אחריות לירי הארטילרי, אולם מדובר ככל הנראה בפעולה נוספת של שלוחת ארגון המדינה האיסלאמית בסיני.

דו"ח: לפחות 450 אזרחים נהרגו בתקיפות הקואליציה בסוריה ובעיראק מאז החל המבצע

לפחות 450 אזרחים סורים ועיראקים נהרגו מאז החלה הקואליציה המערבית-ערבית, בהובלת ארה"ב, בתקיפות אוויריות בסוריה ובעיראק. דו"ח שפרסם פרויקט Now Airwars, המורכב מעיתונאים עצמאיים, קובע כי בשנה של הקמפיין האווירי בוצעו יותר מ-5,700 גיחות, מתוכן 52 תקיפות שבהן נהרגו אזרחים. לפי הדו"ח, עד כה פרסם הפיקוד המרכזי של צבא ארה"ב (סנטקו"ם) רק תחקיר רשמי אחד על תקיפת אזרחים. מדובר בהפצצה שבה נהרגו שני ילדים בסוריה ב-2014.

התקיפה האווירית הקטלנית ביותר על אזרחים, בוצעה על פי הדו"ח ב-3 ביוני 2015 על מחרטה ומתקן לאחסון חומרי חבלה בחוויג'ה שבעיראק. בסרטונים ובתצלומים מהזירה נראו בניינים הרוסים וכלי התקשורת דיווחו על יותר מ-70 אזרחים שנהרגו. התקיפה הקטלנית ביותר בסוריה התרחשה ב-28 בדצמבר אשתקד על מתקן של ארגון המדינה האיסלאמית בעיירה אל-באב, ששימש את הג'יהאדיסטים כבית סוהר. לפחות 58 אסירים נהרגו.

הפצצת כוחות הקואליציה על העיר קובאני שנשלטה על ידי אנשי דאעשצילום: אי־פי

איראן סגרה זמנית עיתון שמרני שביקר את הסכם הגרעין

מועצת העיתונות האיראנית סגרה באופן זמני עיתון שמרני שמתח ביקורת על הסכם הגרעין עם המעצמות והזהירה שני עיתונים אחרים מביקורת נוקבת. מדובר בהחלטה נדירה למדי מצד המועצה, המשמשת בדרך כלל לאכיפת ערכי המהפכה האיסלאמית על כלי התקשורת.

העיתון שנסגר הוא "9 דיי", שבועון שהאשים את הנושאים והנותנים מטעם איראן בחריגה מהקווים האדומים שקבע המנהיג העליון עלי חמינאי. סוכנות הידיעות איסנ"א דיווחה כי הטיפול בעיתון הועבר לבית המשפט. העיתון הפופולרי "חייאן" ואתר האינטרנט "רג'ה ניוז" הם אלה שהוזהרו.

הוועדה להגנה על עיתונאים (CPJ) דירג את איראן השנה במקום השביעי בעולם בפיקוח ובצנזורה על העיתונות, תוך שהוא מדגיש כי המצב במדינה "לא השתפר בתקופת כהונתו של הנשיא חסן רוחאני, חרף תקוות הקהילה הבינלאומית וארגוני זכויות אדם".

הישג חשוב לממשלת תימן הגולה: נאמניה כבשו את הבסיס הצבאי הגדול במדינה

נאמני ממשלת תימן הגולה כבשו בסיוע כוחות הקואליציה הערבית את הבסיס הצבאי הגדול במדינה מדי המיליציה החותית. זאת אחרי קרבות שבהם נהרגו או נשבו עשרות לוחמים. כיבוש בסיס אל-אנאד הוא הישג חשוב לנאמני הנשיא עבד ראבו מנסור האדי והוא מצטרף לשורה של הצלחות שהשיגו בשבועות האחרונים, בראשן כיבוש עיר הנמל עדן אחרי חודשים של מגננה. 

כיבוש בסיס אל-אנאד פותח לנאמני הממשלה והנשיא את הכביש לעיר תעז, שבה מתחוללים קרבות קשים בין הצדדים. האדי שוהה בסעודיה מאז חודש מארס. כעדות להתחזקות כוחו, שב בסוף השבוע ראש הממשלה חאלד בהא לעיר עדן. הבוקר התייחס נשיא תימן לשעבר, עלי עבדאללה סאלח, לנעשה במדינה וקרא להעמיד את האדי לדין בגין "בגידה ושיתוף פעולה עם האויב הסעודי". נאמניו של סאלח משתפים פעולה עם המיליציה החותית בקרבות. 

רוחאני: הסכם הגרעין מאפשר לסיים את המשברים בתימן ובסוריה באמצעים דיפלומטיים

נשיא איראן חסן רוחאני אמר כי הסכם הגרעין של ארצו עם מעצמות המערב יכול להוביל לפתרון מהיר באמצעים דיפלומטיים של המשברים בסוריה ובתימן, שסובלות ממלחמות אזרחים עקובות מדם. בנאום שנשא בשידור חי בטלוויזיה אמר רוחאני כי ההסכם שנחתם בין הצדדים החודש הוכיח כי דיפלומטיה והסכמים הם הדרך היחידה לפתור בעיות שמקורן פוליטי ולסיים משברים.

"הפתרון היחיד שיש בתימן הוא פוליטי, וגם בסוריה הפתרון הוא פוליטי", אמר, "ההסכם יוצר אווירה אחרת, קלה יותר". על משך השיחות בין נציגי איראן  לנציגי המערב אמר רוחאני כי הוא מעולם לא חשב להרים ידיים ולהתייאש. "לא פקפקתי לרגע אחד על כך שאנחנו נצליח", הבהיר.

לפחות 31 הרוגים בהתרסקות מטוס קרב סורי בצפון מערב סוריה

לפחות 31 בני אדם נהרגו בהתרסקות מטוס קרב סורי על שוק הומה אדם בעיירה אריחה בצפון מערב המדינה. לא ברור אם המטוס הופל או התרסק מסיבה טכנית. עשרות בני אדם נפצעו וכמה בתים נהרסו כליל.

העיירה נכבשה בחודש מאי על ידי מורדים סורים וחמושים איסלאמיסטים שנלחמים נגד צבא אסד והמטוס היה ככל הנראה בדרכו לתקוף מעוזים שלהם באזור. הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח כי בשעת ההתרסקות הייתה העיירה תחת התקפה אווירית קשה של הצבא הסורי, שהרסה מבנים רבים בה.

הרס ופינוי פצועים מהעיירה אריחה שבה התרסק מטוס קרב סוריצילום: אי־פי

ארה"ב תגן על המורדים הסורים מהאוויר - גם במחיר פגיעה בכוחותיו של אסד

ארה"ב הודיעה כי תאפשר לבצע תקיפות אוויריות כדי לסייע למורדים סורים שנמצאים על הקרקע ושאומנו על ידה ולהגן עליהם מפני אויביהם, גם אם מדובר בכוחות משטר אסד ובבעלי בריתו. כך אמרו גורמים אמריקאים רשמיים.

ההחלטה התקבלה על ידי הנשיא אובמה והיא עשויה להעמיק את מעורבותה של ארה"ב במלחמת האזרחים בסוריה שנמשכת מזה ארבע שנים. היא מיועדת להגן על המורדים שמקבלים סיוע מארה"ב בעיקר מפני לוחמי המדינה האיסלאמית (דאעש), אולם בלחימה במדינה משתתפים פלגים רבים והמדינה האיסלמית הוא רק גורם אחד שמהווה איום על המורדים שגויסו על ידי הממשל האמריקאי. ביום שישי זו היתה הפעם הראשונה שארה"ב נחלצה לעזרתם לאחר שהותקפו על ידי חמושים זמן קצר אחרי שנשלחו לצפון סוריה.

ארה"ב ומצרים פתחו בדיאלוג ביטחוני-אסטרטגי לראשונה מאז הדחת הנשיא לשעבר מורסי

ארה"ב ומצרים פתחו בדיאלוג אסטרטגי בפעם הראשונה מאז הדחתו של הנשיא לשעבר מוחמד מורסי בעקבות הפגנות המוניות בקהיר נגד שלטונו ונגד האחים המוסלמים במצרים בשנת 2013.

למרות דאגתם של מחוקקים אמריקאים מפני התמהמהותה של מצרים בביצוע רפורמות דמוקרטיות במדינה, נותרה קהיר בעלת ברית חשובה של ארה"ב באזור בעיקר מבחינה ביטחונית. שר החוץ המצרי סמאח שוקרי אמר כי הדיאלוג האסטרטגי מהווה אפשרות חיונית לשני הצדדים לבחון היבטים שונים ביחסים בין המדינות, מבחינה פוליטית, צבאית וכלכלית.

מאוחר יותר אמר שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי כי הוא סבור שארה"ב ומצרים חוזרות למערכת היחסים החזקה מיסודה ביניהן, למרות המתיחות והדאגה ממצב זכויות האדם במצרים. קרי ששוחח עם השר המצרי אמר כי הם דנו על הרחבת שיתוף הפעולה הביטחוני עם לוב בגבולן המשותף ועל הסכם הגרעין האיראני, שלדבריו הופך את מצרים לבטוחה יותר.

אזרח סעודיה נהרג מפגיעת פגז שנורה לעבר המדינה מצפון תימן

אזרח סעודיה נהרג מפגיעת פגז שנורה מהגבול בין סעודיה לתימן לעבר דרום מערב המדינה. כך דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית בסעודיה SPA. דובר המשרד לביטחון פנים, עלי בן עומאר אל-שהראן הודיע כי הפגז פגע בבית במחוז נאג'רן בשעת בוקר מוקדמת.

הסוכנות לא ציינה מי אחראי לירי, אולם המורדים החותים בתימן כבר ירו בעבר מצפון המדינה הנמצא בשליטתם לעבר הממלכה כמה פעמים בעבר, על רקע מלחמת האזרחים במדינה ומעורבות הקואליציה הערבית בהובלת סעודיה.

שני חיילים טורקים נהרגו ו-24 נפצעו בפיגוע של המחתרת הכורדית במזרח המדינה

שני חיילים טורקים נהרגו ו-24 אחרים נפצעו בפיצוץ טרקטור חקלאי ממולכד סמוך לבסיס משטרה צבאית במזרח טורקיה. ממשרד מושל המחוז אגרי נמסר כי לוחמים ממפלגת הפועלים הכורדית, פ-ק-ק, הטמינו שני טון חומרי חבלה בטרקטור כדי לתקוף את הבסיס שנמצא סמוך לעיירה דואובייאזיט, ליד לגבול עם איראן. נזק כבד נגרם למקום.

האלימות בין המחתרת הכורדית לטורקיה הסלימה בשבועיים האחרונים עקב תקיפות אוויריות שמבצע חיל האוויר הטורקי נגד מטרות כורדיות בדרום ומזרח המדינה ובצפון עיראק. לפחות 260 מאנשי המחתרת הכורדית נהרגו ומאות נפצעו בשבוע הראשון של הפצצות חיל האוויר הטורקי על מטרות הארגון.

בהפצצות בסוף השבוע לקחו חלק 28 מטוסי אף-16 טורקיים והושמדו בהן 65 מטרות, בהן מחסני נשק ובונקרים. המיליציה הכורדית הסורית (YPG) טענו בסוף השבוע כי טורקיה הפציצה גם ארבע מעמדותיהם מעבר לגבול הסורי וכינו את האירועים "פרובוקציה".

טורקיה: לפחות 260 כורדים נהרגו בשבוע של הפצצות בצפון עיראק

לפחות 260 מאנשי המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) נהרגו ומאות נפצעו בשבוע הראשון של הפצצות חיל האוויר הטורקי על מטרות הארגון בדרום-מזרח המדינה ובצפון עיראק. כלי תקשורת טורקיים דיווחו כי בין הפצועים נורטין דמירטאש, אחיו של מנהיג מפלגת העם הפרו-כורדית, סלהאטין דמירטאש. בהפצצות בסוף השבוע לקחו חלק 28 מטוסי אף-16 טורקיים והושמדו בהן 65 מטרות, בהן מחסני נשק ובונקרים.

המיליציה הכורדית הסורית (YPG) טענו בסוף השבוע כי טורקיה הפציצה גם ארבע מעמדותיהם מעבר לגבול הסורי וכינו את האירועים "פרובוקציה". בהודעת המיליציה הסורית, הלוקחת חלק משמעותי בכיוון מטוסי הקרב של הקואליציה המערבית-ערבית לעבר מטרות ארגון המדינה האיסלאמית, נאמר כי "אין לה שום קשר לקונפליקט בין טורקיה לבין פ-ק-ק".

גורם טורקי בכיר אמר בסוף השבוע כי המבצע הצבאי שמנהלת ארצו "אינו מכוון כלפי המיליציה הכורדית הסורית", אבל הצבא שומר לעצמו את הזכות לירות בהתאם להנחיות הפתיחה באש. "טורקיה אינה תוקפת את העם הכורדי, הבעיה שלה היא פ-ק-ק. אנחנו מצויים ביחסים טובים עם הממשלה הכורדית בסוריה אפילו שיש לה קשרים עם פ-ק-ק".

הלוויה של שני שוטרים טורקים שנהרגו בפיגוע של פ-ק-ק בעיר אדנהצילום: אי־פי

מצרים האריכה בחצי שנה את נוכחות כוחותיה בדרום הים האדום סמוך לתימן

ממשלת מצרים האריכה בשישה חודשים את הנוכחות הצבאית של חלק מכוחותיה הצבאיים מחוץ לגבולות המדינה. מדובר בהיערכות בים האדום ובמצר באב אל-מנדב הסמוך לתימן, כחלק מפעילות הקואליציה הערבית באזור.

בתוך כך הדיע לקהיר שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, לשיחות עם בכירי ההנהגה המצרית על הסכם הקבע עם איראן בסוגיית הגרעין ועל חידוש הברית האסטרטגית בין ארה"ב למצרים. מקהיר צפוי קרי להמשיך לקטאר.

נשיא כורדיסטאן: להפסיק התקיפות בצפון עיראק, לחדש המו"מ בין פ-ק-ק לטורקיה

מסעוד ברזאני. למפלגתו, לתומכיו וגם לו עצמו קשה לדמיין את כורדיסטאן בלא המנהיג הכריזמטי שהיה לאגדהצילום: רויטרס

נשיא מחוז כורדיסטאן שבצפון עיראק, מסעוד ברזאני, קרא לטורקיה ולמחתית הכורדית (פ-ק-ק) לשוב לשיחות השלום. בהודעתו גינה ברזאני את הפצצות חיל האוויר הטורקי מעבר לגבול עיראק, ובכלל זה על הכפר זרגאלה בסוף השבוע. לפחות שמונה אדם נהרגו ו-12 נפצעו. "אנו קוראים לטורקיה שלא לתקוף אזרחים שוב", אמר.

בעקבות גל פיגועים בדרום טורקיה בחודש שעבר, בו נהרגו שוטרים וחיילים טורקים, הודיע הנשיא רג'פ טייפ ארדואן כי "אי אפשר להמשיך בשיחות עם פ-ק-ק", וחיל האוויר הטורקי שב להפציץ יעדים כורדים מעבר לגבול מאז החל תהליך הפיוס ב-2012. ממשלת מחוז כורדיסטאן קראה ללוחמי פ-ק-ק לסגת מהכפרים הכורדיים בעיראק כדי למנוע אובדן חיים.

התקיפות האוויריות של טורקיה על מעוזי פ-ק-ק בצפון עיראק החלו בעקבות ההסכם בין טורקיה לארה"ב על הקמת אזור חיץ בצפון סוריה כחלק מהמאבק בארגון המדינה האיסלאמית. על אזור החיץ אמורים להגן מורדים סורים מתונים שזוכים לגיבוי אנקרה וושינגטון.

עשרות הרוגים בקרבות בין צבא סוריה למורדים במחוז חאמה

לפחות 40 חיילים סורים ומורדים מקבוצות אופוזיציה שונות נהרגו בקרבות באזור העיירה סאל אל-ראב שבמחוז חאמה. הקרבות באזור גברו מאוד בימים האחרונים על רקע ניסיונות ארגוני מורדים, ובראשם "צבא הכיבוש" וג'בהת א-נוסרה, להתקדם לעבר מחוז לטקיה העלוואי מדרום.

ארגון סורי לזכויות אדם העוקב אחר הלחימה מלונדון דיווח כי נאמניו של הנשיא בשאר אל-אסד הצליחו להדוף את ההתקפה והשתלטו על מספר כפרים ועל תחנת כוח. במקביל דיווח אותו ארגון כי לפחות 25 מורדים, בהם שלושה מפקדים בכירים, נהרגו בהתקפה כושלת על בסיס צבאי סמוך לחאלב.

על רקע מחלוקות בטליבאן, המנהיג החדש קורא לאחדות

מנהיג הטליבאן באפגניסטאן החדש, מולה אכתאר מנסור, קרא לאחדות בהודעה קולית שפרסם, ואמר כי הארגון ימשיך להילחם. מולה מנסור הוכרז כמנהיג החדש של הארגון ביום חמישי, לאחר שאושר כי קודמו, מולה עומר, מת לפני שנתיים. בהודעה נאמר כי על הלוחמים להתאחד, משום "שפילוג בשורותינו רק ישמח את אויבנו". עוד נמסר כי הטליבאן "ימשיך בג'יהאד עד שנביא שלטון איסלאמי למדינה".

כמה לוחמים בטליבאן מאשימים גורמים פרו-פקיסטאנים בכך שקידמו את בחירתו של מולה מנסור, הידוע בתמיכתו בשיחות השלום. אולם בהודעה שפרסם, דחה מולה מנסור את שיחות השלום כ"קמפיין תעמולה של האוייב".

לפחות פלג אחד של טליבאן היה מעדיף כי יורשו של מולה עומר יהיה בנו. אחד מדוברי טליבאן, מולה עבד אל-מנאן ניאזי, אמר לבי-בי-סי כי מולה מנסור לא נבחר "על ידי כל טליבאן", בניגוד לחוקי השריעה. "לפי השלטון האיסלאמי והעקרונות, כשמנהיג מת, מועצת השורה מתכנסת, ואז המנהיג ממונה", אמר.

ראש ממשלת תימן שב לעיר הנמל הדרומית עדן יחד עם כמה משריו

סגן נשיא תימן חאלד בהאצילום: רויטרס

סגן נשיא תימן, חאלד בהא, שב לעיר הנמל הדרומית עדן אחרי חודשים של קרבות במהלכן גלתה ממשלת תימן לסעודיה. בהא, שמכהן גם כראש הממשלה, הוא הפקיד התימני הבכיר ביותר ששב לארצו מאז הצליחו נאמני הממשלה הגולה להדוף את המיליציה החותית מעדן בסיוע הקואליציה הערבית. הוא נחת בעדן במטוס סעודי יחד עם כמה משריו.

עיראק הכריזה על ארבעה ימים חופש בגלל טמפרטורות של יותר מ-50 מעלות

מאות עיראקים הפגינו ברחובות בגדאד במחאה על שיבושי החשמל הקשים דווקא בשעה שהמדינה סובלת מגל חום קשה. ביום חמישי הכריזו ממשלת עיראק על ארבעה ימי "חופש לאומי" בעקבות זינוק מידום החום ליותר מ-50 מעלות באזורים נרחבים. בנוסף קראה הממשלה לאזרחים לחסוך בחשמל.

המפגינים מאשימים את הממשלה בשחיתות שגורמת לחוסר השקעות בתשתיות החשמל. רשת החשמל בעיראק נפגעה קשות במהלך התקיפות האוויריות של צבא ארה"ב ב-2003 וחלקים ממנה לא שוקמו מאז. גם היום נהנים חלק מהמחוזות מחשמל לשעות ספורות בלבד ביום.

עיראקים מנסים להתקרר בנהר החידקלצילום: רויטרס

ג'בהת א-נוסרה: לכדנו מורדים סורים שארה"ב אימנה

ארגון ג'בהת א-נוסרה, זרוע אל-קאעדה בסוריה, טוען כי אנשים לכדו מורדים סורים שאומנו בידי ארה"ב. הצהרה שפרסם מסר הארגון כי הלוחמים בהם הוא מחזיק נכנסו לסוריה כמה ימים קודם לכן, ואומנו על ידי הסי-איי-אי. ההצהרה תיארה את הלוחמים כסוכנים של אמריקה, והזהירה אחרים כי עליהם לעזוב את תוכנית האימונים.

מקורות באופוזיציה הסורית מסרו השבוע כי הארגון לכד את מנהיג יחידת המורדים שמאמנת ארה"ב, המכונה "דיוויזיה 30", וכמה מחבריה. הפנטגון הטיל ספק בדיווחים אתמול, ומסר כי איש מבין "הכוח הסורי החדש" לא נלכד או נעצר. "אנו מזהירים את חיילי היחידה נגד המשך הפרויקט האמריקאי", נמסר בהודעה שפרסם ג'בהת א-נוסרה.

איראן לא תתיר למומחי גרעין מארה"ב וקנדה לקחת חלק במשימת הפיקוח

איראן לא תתיר למומחים אמריקאים או קנדים לקחת חלק במשימת הפיקוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית על מתקני הגרעין. סגן שר החוץ האיראני, עבאס אראקצ'י, אמר כי ארצו תתיר כניסה רק לפקחים ממדינות שאיראן מקיימת עמן יחסים דיפלומטיים. אראקצ'י דיבר במפגש עם מחוקקים איראניים וציין כי הדבר נעשה בתיאום עם ארה"ב וקנדה, על פי הסכם הגרעין שנחתם בווינה.

בתוך כך אמר היום ולדימיר קוזין, יועצו הביטחוני של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, כי ארצו משפצת ומחדשת מערכות טילי אס-300 שיסופקו לאיראן. רוסיה ביטלה את העסקה למכירת מערכות היירוט המתקדמות לרפובליקה האיסלאמית בלחץ המערב ב-2010, אולם באפריל שעבר הסיר פוטין את המגבלה בעקבות הסכם הביניים בסוגיית הגרעין.

התביעה בטורקיה הורתה על חקירה נגד מנהיג המפלגה הפרו-כורדית

התביעה בטורקיה הודיעה כי פתחה בחקירה נגד מנהיג המפלגה הפרו-כורדית, סלאהטין דמירטאש, בעקבות טענות כי "התסיס וחימש" מפגינים במהלך מחאה בעיר דיארבקיר בשנה שעברה. כלי תקשורת בטורקיה דיווחו כי ההודעה על החקירה באה ימים אחרי האשמותיו של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן, לפיהן לדמירטאש יש קשרים ענפים עם המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) ויש להסיר את חסינותו הפרלמנטרית.

שלשום אמר ארדואן כי טורקיה אינה יכולה להמשיך בתהליך השלום עם המחתרת הכורדית לנוכח הנעשה בגבול עם סוריה. "בלתי אפשרי להמשיך בתהליך שלום עם מי שמאיים על הביטחון הלאומי. טורקיה לא תירתע ממלחמה בטרור ובכוונתנו להמשיך בנחישות", אמר ארדואן במסיבת עיתונאים לקראת יציאתו לסין. דובר מפלגת השלטון האיסלאמיסטית, באסיר אטאלי, אמר כי תהליך השלום יוכל להימשך רק אם גורמי הטרור יתפרקו מנשקם ויעזבו את המדינה. "אנחנו לא יכולים לומר שתהליך השלום הסתיים. יש קיפאון בתהליך אבל הוא יתחדש מהנקודה שבה הוא נעצר", הבהיר אטאלי.

צבא טורקיה: חמישה חיילים נהרגו בהתקפת פ-ק-ק בדרום מזרח המדינה

חמושים מ"מפלגת הפועלים הכורדית" (פ־ק־ק) הרגו חמישה חיילים טורקים בהתקפה על גדוד צבאי בדרום־מזרח המדינה, כך נמסר מצבא טורקיה. על פי הודעת הצבא, מסוקים ולוחמי קומנדו הוזנקו לאזור. עוד נמסר כי האירוע טרם הסתיים.

שלשום הודיע נשיא נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, כי ארצו אינה יכולה להמשיך בתהליך השלום הפ־ק־ק לנוכח ההתפתחויות בגבול המדינה עם סוריה. לדברי הנשיא, על רשויות החוק בטורקיה להסיר את חסינותם של פוליטיקאים בעלי קשרים לקבוצות טרור. "בלתי אפשרי להמשיך בתהליך שלום עם מי שמאיים על הביטחון הלאומי. טורקיה לא תירתע ממלחמה בטרור ובכוונתנו להמשיך בנחישות", אמר ארדואן במסיבת עיתונאים לקראת יציאתו לסין. הנשיא הוסיף כי אזור החיץ בצפון סוריה, נושא שעליו דנות בימים האחרונים טורקיה וארה"ב, "יסלול את דרכם של 1.7 מיליון פליטים סורים חזרה לארצם".

ג'בהת א־נוסרה חטפה מנהיג ארגון מורדים סורי הנתמך על ידי ארה"ב

ארגון ג'בהת א־נוסרה המסונף לארגון אל־קאעדה, חטף את מנהיגו של ארגון מורדים בצפון סוריה הנתמך על ידי ארצות הברית, כך אמרו מקורות באופוזיציה בסוריה וארגון העוקב אחר הלחימה במדינה. החטיפה נחשבת למכה למאמציה של וושינגטון לאמן ולחמש לוחמים הנאבקים בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

בהצהרה שנמסרה מהארגון ששמו "אוגדה 30", האשימו פעילים את ג'בהת א־נוסרה בחטיפתו של נאדים אל־חסן ומספר מעמיתיו באזור כפרי צפונית לעיר חאלב. פעילי הארגון קראו לג'בהת א־נוסרה לשחרר את החטופים.

פעיל סורי ומקור נוסף באופוזיציה אמרו כי כמעט כל 54 הלוחמים שאומנו על ידי ארה"ב בטורקיה הם לוחמים באוגדה 30. המצפה הסורי לזכויות אדם העוקב אחר הלחימה בסוריה דיווח כי הגברים נחטפו בזמן שחזרו מפגישה בעיר עזאז, שבה תיאמו את פעולותיהם עם קבוצות אחרות הפועלות במדינה.

לפחות 18 הרוגים בפיגועים של דאעש במחוז אנבאר שבמערב עיראק

לפחות 18 בני אדם נהרגו בפיצוץ מספר מכוניות ממולכדות סמוך לעמדות של כוחות הביטחון העיראקיים במחוז אנבאר. שתי מכוניות התפוצצו בפתח אוניברסיטת רמאדי, הסמוכה לעיר רמאדי הנמצאת בשליטת ארגון המדינה האיסלאמית. פיגועים נוספים התרחשו בפאלוג'ה ובבגדאד.

בתחילת החודש הכריז צבא עיראק והמיליציות הסוניות והשיעיות הפועלות לצדו על מבצע גדול לכיבוש מחוז אנבאר מחדש. המבצע מתרכז כרגע בכיבוש פאלוג'ה, שנפלה בידי הג'יהאדיסטים בראשית 2014.

דיווח בלבנון: שישה פצועים בתקיפה של צה"ל על עמדה של ארגון פלסטיני

שישה פצועים בתקיפה של חיל האוויר הישראלי בעיירה קוסאייה הסמוכה לגבול סוריה וצופה על העיירה הסורית זבדאני - כך מסרו גורמים בארגון הפלסטיני "החזית העממית-המפקדה הכללית". יו"ר שלוחת הארגון בלבנון, אבו עיימד ראמז, אמר לכלי תקשורת לבנוניים שמטוס ישראלי ללא טייס תקף בסיס הנמצא סמוך לגבול. על פי חלק מהדיווחים בתקיפה האווירית הופצץ מחסן נשק של הארגון הפלסטיני ונפגעו גם שני כלי רכב.

זבדאני מהווה בשבועות האחרונים מוקד קרבות מרכזי בין צבא סוריה וחיזבאללה לבין מיליציות מורדים בחזית הסורית הדרומית. היא נמצאת בסמוך לכביש ביירות-דמשק, שהשליטה בו חיונית לשרידותו של המשטר הסורי וליכולתו לשלוט בנתיבי האספקה באזור. בימים האחרונים דווח על מצור שמטילים צבא סוריה וחיזבאללה על העיירה. אין זו הפעם הראשונה שחיל האוויר תוקף עמדות של החזית העממית-המפקדה הכללית בלבנון.

בשעות הצהריים דיווחו כלי תקשורת כי חמישה בני אדם, בהם שני פעילי חיזבאללה ושלושה פעילים במליציה הסורית - "ועדות ההגנה הלאומית", נהרגו בתקיפה ישראלית בצד הסורי של רמת הגולן כחמישה קילומטרים מהגבול. מצה"ל נמסר כי הם אינם מתייחסים לדיווחים זרים. 

לפי הדיווחים, כלי טיס ישראלי, ייתכן מל"ט, תקף כלי רכב במחוז קונייטרה, בכניסה לכפר הדרוזי חאדר. בדיווחים ראשוניים של ערוץ הטלוויזיה הלבנוני "אל-מיאדין" המקורב לחיזבאללה, נאמר כי בתקיפה נהרגו שלושה פעילים בלבד של "ועדות ההגנה הלאומית". סוכנות הידיעות הגרמנית מסרה מאוחר יותר כי בתקיפה נהרגו גם שני פעילי חיזבאללה. 

"ועדות ההגנה הלאומית" בסוריה הן מליציות המזוהות עם המשטר הסורי ופועלות במדינה בתמיכת המשטר נגד מליציות של האופוזיציה. לטענת גורמים סורים, "ועדות ההגנה הלאומית" הן קבוצות משמר אזרחי, ולא מדובר באנשי צבא. לפי הדיווחים ברשתות החברתיות, ההרוגים, חברי "ועדות ההגנה הלאומית", הם נאדר ג'מיל א-טוויל, וסים עאדל בדריה ומוהנד סעיד ברכה. (ג'קי חורי) 

שלושת ההרוגים בסוריה

מצרים סיימה את הקמת תעלת סואץ השנייה אחרי 11 חודשים

מצרים הודיעה על סיום העבודות להרחבת תעלת סואץ. הפרויקט, שמחירו כשמונה מיליארד נמשך 11 חודשים ובוצע על ידי הצבא. במסגרתו נבנה נתיב מים חדש שמאגף את התעלה הישנה, יגדיל את תנועת כלי השיט ויקצר את זמן השיט מ-22 ל-11 שעות. תעלת סואץ היא מקור הכנסה חיוני למצרים, במיוחד מאז ההתקוממות  העממית ב-2011 והמכה הקשה שספג ענף התיירות.

הרחבת התעלה היא אחת מתוכניות הדגל של נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, לשיקום כלכלת ארצו. כיום מכניסה תעלת סואץ למצרים כחמישה מיליארד דולר בשנה ממסי מעבר. התעלה החדשה, שתאפשר מעבר דו סטרי, תגדיל את ההכנסות ל-15 מיליארד דולר בשנה עד 2023.

נתיב התעלה החדשה סמוך לאיסמעליהצילום: אי־פי

שלושה הרוגים בפיגוע של דאעש סמוך למסגד איסמאעילי בבירת תימן

שלושה בני אדם נהרגו ושבעה נפצעו בפיצוץ מכונית ממולכדת בכניסה למסגד איסמאעילי במזרח צנעא, בירת תימן. ארגון המדינה האיסלאמית לקח אחריות לפיגוע במסגד "אל-פאיד" והסביר כי מדובר בנקמה על התמיכה האיסמעילית במיליציה החותית הפרו-איראנית.

בדומה לשיעים הזיידים, האיסמאעילים הם פלג המשתייך לשיעה. בחודשים האחרונים משתפים האיסמאעילים פעולה עם המיליציה החותית ומסייעים למאמציה להשתלט על תימן. זהו הפיגוע השני שמבצע ארגון המדינה האיסלאמית בצנעא בתוך שלושה ימים.

גרמניה פרסמה התרעה מפני פיגועים של המחתרת הכורדית באיסטנבול

משרד החוץ הגרמני פרסם התרעה מפני פיגועי טרור אפשריים ברכבת התחתית של איסטנבול בטורקיה ובתחנות אוטובוס בעקבות המבצע שפתחה טורקיה נגד כוחות כורדים בצפון עיראק. "ישנה אפשרות שאנשי מפלגת הפועלים הכורדית, פ-ק-ק, יבצעו תקיפות נגד מטרות בטורקיה. ישנן אנדיקציות לפיגועים ברכבת התחתית ובאוטובוסים באיסטנבול", נאמר בהודעת המשרד.

טורקיה חידשה את התקיפות נגד המחתרת הכורדית בצפון עיראק

מטוסי קרב טורקיים חידשו את התקיפות נגד מפלגת הפועלים הכורדית, פ-ק-ק, ותקפו שוב מטרות של לוחמים כורדים בצפון עיראק. בהודעת ממשלת טורקיה נאמר כי המטוסים תקפו בונקרים ומחסנים של הארגון, בין השאר באזור קאנדיל בצפון עיראק.

במקביל קראה מפלגת העם הדמוקרטית הפרו-כורדית לממשלה לעצור את האלימות נגד הארגון ולחדש את שיחות השלום עמו. מנהיג המפלגה, סלהאטין דמירטאש אמר כי "עלינו ליצור באופן מידי את התנאים לחזרה מידית של הפסקת האש בין הצדדים כדי שנוכל להמשיך בתהליך של משא ומתן".

ממשלת אפגניסטאן: מנהיג הטליבאן, מולה מוחמד עמר, מת בשנת 2013

מולה מוחמד עומרצילום: אי־פי

גורמים בממשלת אפגניסטאן בקאבול הודיעו היום (רביעי) כי מנהיג הטליבאן האפגאני מולה מוחמד עומר מת. בכיר בממשלה בקאבול אישר כי עומר מת כבר בשנת 2013. כך דיווחה רשת בי-בי-סי. מהארגון לא נמסרה תגובה על ההודעה.

נשיא אפגניסטאן אשרף גאני הודיע בתחילת החודש כי משלחת מטעמו הגיעה לפקיסטאן כדי להיפגש עם נציגי ארגון הטליבאן כדי להביא לסיום המלחמה בין הצדדים במדינה. זו הפעם הראשונה שנשיא המדינה הודה בקיום שיחות רשמיות עם לוחמי הארגון שמנהלים מזה 13 שנה מלחמה קשה מול הממשלה בקאבול.

בשנה האחרונה הגבירו הטליבאן וארגוני איסלאמיסטים נוספים את התקיפות נגד הצבא האפגאני והכוחות הזרים המוצבים במדינה, זאת למרות שרוב החיילים האמריקאים הועברו מהמדינה בסוף 2014 כחלק מתוכנית בינלאומית לצמצום מספר הכוחות הזרים בשטח. לצד המצב הביטחוני שהתערער יותר ויותר, הצליחו החמושים לכבוש אזורים רבים מידי הצבא.

לידיעה המלאה

שר החוץ הצרפתי בביקור ראשון בטהראן מזה 12 שנה: מזמין את הנשיא רוחאני לפריז

שר החוץ הצרפתי לורן פביוס, שנחת היום באיראן לביקור ראשון במדינה מזה 12 שנה, הזמין את הנשיא חסן רוחאני בשם הנשיא פרנסואה הולנד לבקר בארצו בחודש נובמבר. כך דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית, איסנא. הפעם האחרונה שבה ביקר נשיא איראני בצרפת היתה בשנת 1999 אז הגיע לפריז הנשיא מוחמד חתאמי בהזמנת הנשיא דאז ז'אק שיראק.

פביוס נפגש בטהראן עם עמיתו האיראני מוחמד ג'וואד זריף ואמור לפגוש את הנשיא רוחאני במהלך הביקור שיימשך יום אחד. הביקור התאפשר הודות להסכם הגרעין שהושג לפני שבועיים בין איראן לשש המעצמות בווינה. במסיבת עיתונאים אמר זריף כי הצדדים החלו בדיונים לשיתוף פעולה אזורי במלחמה בטרור ובקיצונים. ערוץ הטלוויזיה הממלכתי האיראני איריב דיווח כי פביוס אמר שארצו מעוניינת לטפח יחסים טובים עם איראן. הוא הוסיף כי משלחת של בכירים צרפתים בתחום הכלכלה והעסקים יבקרו באיראן בחודש ספטמבר.   

השר פביוס (משמאל) והשר זריף בטהראן, היוםצילום: אי־אף־פי

פקיסטאן הרגה מנהיג ארגון טרור מקומי הקשור לטליבאן ולאל-קאעדה

משטרת פקיסטאן הרגה את מאליק אישאק, מנהיג ארגון הטרור הסוני לשכר א-ג'הנבי ועוד 13 מחברי הארגון, הקשורים לטליבאן ולארגון אל-קאעדה במחוז פאנג'ב שבמזרח המדינה. לפני יומיים הוא נעצר על ידי המשטרה המקומית בחשד למעורבות ברצח שני שיעים במדינה.

הירי אירע בזמן ששוטרים ניסו להעביר את אישאק מתאו בכלא בעיר מולטאן כשחמושים אלמונים תקפו את שיירת המכוניות שהובילה אותו, בניסיון לשחרר אותו. בקרב בין התוקפים לכוחות המשטרה נהרגו אישאק ועוד לפחות 13 מהחמושים, בהם שניים מבניו של אישאק וסגנו גולאם ראסול.

שר הפנים המחוזי של פאנג'ב, שוג'ה חנזאדה, אמר כי בתקיפה נפצעו שישה שוטרים. "מאליק אישאק עמד מאחורי פיגועי טרור רבים והוא שוחרר בעבר על ידי בתי משפט בשל חוסר בראיות", אמר חנזאדה, "עכשיו סוף סוף פגש סמל הטרור הזה את גורלו". הארגון לשכר א-ג'הנבי נהג לתקוף בעיקר מרכזי אוכלוסייה שיעיים במדינה.

אישאק מובל בידי כוחות משטרה פקיסטניים במהלך מעצרו בשנת 2014צילום: אי־אף־פי

לפחות 24 הרוגים בדליקה שפרצה במפעל רהיטים מצפון לקהיר

לפחות 24 בני אדם נהרגו בשריפה שפרצה במפעל רהיטים במצרים. כך הודיע דובר משרד הבריאות המצרי, חוסאם עבד אל-ג'עפר. השריפה פרצה בעיר אל-אובור שנמצאת 35 ק"מ צפונית-מזרחית לקהיר. בשריפה נפצעו גם 22 בני אדם. טרם ברור מה גרם לשריפה הקטלנית.

בשבוע שעבר נהרגו 33 בני אדם באסון אחר בגיזה שמדרום למרכז הבירה קהיר כאשר סירה שהושכרה על ידי צעירים שחגגו מסיבת אירוסים התנגשה בדוברה בנהר הנילוס והתהפכה.

כוחות כורדים והצבא הסורי כבשו מידי דאעש את העיר חסקה בצפון מזרח סוריה

כוחות הצבא הסורי ולוחמים כורדים כבשו מידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) את העיר האסטרטגית חסקה שבצפון מזרח המדינה, כחודש לאחר שהארגון תקף את העיר וכבש אותה. העיר נמצאת סמוך לגבול סוריה-עיראק הפרוץ וכיבושה אפשר לארגון הקיצוני לחבר בין השטחים בשליטתו בצפון עיראק לבין אלה שבצפון סוריה. הארגון הסורי לזכויות אדם אמר כי בפרבריה הדרומיים של העיר עדיין נרשמים קרבות בין הצדדים, אולם העיר עצמה שוחררה מידי החמושים הקיצונים.

בשבוע שעבר הודיע דובר כוחות הפשמרגה הכורדיים כי הם השתלטו כמעט על כל העיר. הכורדים הכחישו כמה פעמים בעבר כי הם לא משתפים פעולה עם הצבא הסורי למרות שהם חולקים אויב משותף, המדינה האיסלאמית. מאז שהחל הארגון לתקוף את העיר בחודש שעבר, נהרגו עשרות חיילים מכוחות הצבא הסורי ובעלי בריתם וכן מכוחות המדינה האיסלאמית.

מפלגת השלטון בטורקיה: תהליך השלום עם הכורדים יימשך אם "גורמי הטרור" יתפרקו מנשקם

דובר מפלגת השלטון בטורקיה, "הצדק והפיתוח", באסיר אטאלי, אמר כי תהליך השלום בטורקיה עם הכוחות הכורדיים יוכל להימשך אם גורמי הטרור יתפרקו מנשקם ויעזבו את המדינה. "אנחנו לא יכולים לומר שתהליך השלום למעשה הסתיים. יש קיפאון בתהליך אבל הוא יתחדש מהנקודה שבה הוא נעצר", הבהיר אטאלי.

מוקדם יותר אמר נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן כי ארצו אינה יכולה להמשיך בתהליך השלום עם המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) לנוכח הנעשה בגבול עם סוריה. לדבריו, על רשויות החוק בטורקיה להסיר את חסינותם של פוליטיקאים בעלי קשרים לקבוצות טרור. "בלתי אפשרי להמשיך בתהליך שלום עם מי שמאיים על הביטחון הלאומי. טורקיה לא תירתע ממלחמה בטרור ובכוונתנו להמשיך בנחישות", אמר ארדואן במסיבת עיתונאים לקראת יציאתו לסין.

זריף: איראן והאיחוד האירופי ידונו במאבק בטרור ובשיתופי פעולה בתחום האנרגיה

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף נפגש בטהראן עם עמיתו האירופית פדריקה מוגריני. במסיבת עיתונאים שקיימו השנים אמר זריף כי הצדדים הסכימו לפתוח בשיחות על שורה של נושאים, ובכלל זה שיתופי פעולה בתחום האנרגיה, המאבק בטרור, זכויות אדם וסוגיות אזוריות.

מוגריני הדגישה כי יישום הסכם הגרעין שנחתם בווינה באמצע החודש "תלוי ברצון הפוליטי של הצדדים" וכי הצלחה בכך "תסלול את הדרך לשיתוף פעולה רחב יותר בין איראן לבין המערב".

ארדואן: איננו יכולים להמשיך במשא ומתן לשלום עם המחתרת הכורדית

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, אמר כי ארצו אינה יכולה להמשיך בתהליך השלום עם המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) לנוכח הנעשה בגבול עם סוריה. לדבריו, על רשויות החוק בטורקיה להסיר את חסינותם של פוליטיקאים "בעלי קשרים לקבוצות טרור".

"בלתי אפשרי להמשיך בתהליך שלום עם מי שמאיים על הביטחון הלאומי. טורקיה לא תירתע להילחם בטרור, בכוונתנו להמשיך בנחישות", אמר ארדואן במסיבת עיתונאים לקראת יציאתו לביקור בסין. הוא הוסיף כי אזור החיץ בצפון סוריה, נושא שעליו דנות טורקיה וארה"ב, "יסלול את דרכם של 1.7 מיליון פליטים סורים חזרה לארצם". ארדואן ציין כי הוא מצפה מחברות נאט"ו להכריז במפגש שיקיימו היום כי הן מוכנות לנקוט בכל הצעדים הדרושים.

עונש מוות נגזר על בנו של מועמר קדאפי ושבעה מבכירי המשטר הישן בלוב

סייף אל-איסלאם קדאפי באוגוסט 2011צילום: רויטרס

בית משפט בלוב גזר עונש מוות על סייף אל-איסלאם קדאפי, בנו של שליט לוב לשעבר מועמר קדאפי. עונשים דומים נגזרו על עוד שבעה מראשי משטרו של קדאפי ובהם ראש המודיעין הלובי וראש הממשלה לשעבר עבדאללה אל-סאנוסי. כולם הואשמו בפשעי מלחמה במהלך ההתקוממות העממית בלוב ב-2011.

קדאפי הבן לא היה באולם בית המשפט ועקב אחרי גזר הדין באמצעות וידאו קונפרנס מתאו בעיירה זינטאן. מאז לכידתו, חודשים ספורים אחרי נפילת קדאפי, מוחזק קדאפי הבן על ידי ארגון מורדים לובי המסרב לשחררו.

שני שוטרים נהרגו וחמישה נפצעו בפיצוץ מטען חבלה בבחריין

שני שוטרים נהרגו וחמישה נפצעו בפיצוץ מטען חבלה בכפר השיעי סיטרה שבבחריין. שלטונות הנסיכות טוענים כי חומרי החבלה לביצוע הפיגוע דומים לחומרי חבלה שהוברחו לבחריין מאיראן ונתפשו בסוף השבוע.

הכפר סירטה נמצא מדרום לבירה מנמה והיה אחד ממוקדי הפגנות השיעים בבחריין ב-2011. הנסיכות נשלטת על ידי בית מלוכה סוני ואזרחיה השיעים סובלים מאפליה פוליטית וכלכלית.

לבקשת טורקיה: נאט"ו תערוך דיון מיוחד באיום המדינה האיסלאמית

בפעם החמישית בלבד בתולדות נאט"ו (הברית הצפון אטלנטית), יערכו היום שגרירי הברית מפגש חירום. מטרת המפגש היא לדון באיום שמציב ארגון המדינה האיסלאמית לטורקיה ובפעולות מעוררות המחלוקת שנוקטת אנקרה בתגובה.

המפגש המיוחד במטה נאט"ו יערך לבקשתה של טורקיה, בהתאם לסעיף ארבע של אמנת היסוד של הברית שבראשה עומדת ארה"ב. הסעיף מאפשר ל–28 המדינות החברות בנאט"ו לבקש לקיים פגישות התייעצות מסוג זה, כאשר הן סבורות שנשקפת סכנה ל"שלמות הטריטוריאלית, לעצמאות המדינית או לביטחונה" של המדינה המבקשת.

בקשת הדיון הדחוף הוגשה לנוכח מצבה הביטחוני של טורקיה ש"הידרדר דרמטית", כך אמר ברונו לטה, בכיר בתחום מדיניות החוץ והביטחון בקרן ג'רמן מרשל היושבת בבריסל. "עלייתו של ארגון המדינה האיסלאמית בצפון עיראק ובצפון סוריה אכן ערערה את היציבות בגבולה הדרומי של טורקיה. אבל גם בזירה הפנימית הטורקית, איום הטרור נעשה ממשי מאוד", הוסיף לטה.

מזכ"ל נאט"ו, ינס סטולטנברג, יוביל את המפגש שיתקיים בדלתיים סגורות. סטולטנברג הסביר שטורקיה ביקשה לקיים את מפגש המיוחד בעקבות "התקפות טרור נתעבות" שהתרחשו לאחרונה, בהן פיגוע מחבל מתאבד שגבה את חייהם של 32 בני אדם בגבול טורקיה־סוריה. ארגון המדינה האיסלאמית נטל אחריות להתקפה.

סעודיה ביטלה הפסקת אש חד-צדדית בתימן יממה אחרי שהוכרזה

הקואליציה בראשות סעודיה פתחה היום בסדרה חדשה של התקפות אוויריות בלפחות שני מחוזות בתימן, כך דיווחו נציגי רשויות ועדי ראייה. בכך הפרה סעודיה את הפסקת האש ההומניטארית שעליה הוכרז אתמול בחצות. 

נציגים של כוחות הביטחון ומפקדים כל כוחות בשטח הפועלים עם הקואליציה מסרו ש–15 מלוחמיהם נהרגו בהתקפות במחוז לחג'. לדבריהם, יותר מ–40 לוחמים נפצעו מאש ידידותית של כוחות הקואליציה, ומספר ההרוגים צפוי לעלות. ההתקפות הקטלניות התרחשו בקרבת בסיס הצבא האסטרטגי אל־אנאד, הנמצא בידי המורדים. בנוסף תקפו כוחות הקואליציה צפונית לעיר הנמל עדן שבדרום תימן.

ההתקפות האוויריות התרחשו לסירוגין במשך היום, אולם במחוזות רבים בתימן פרצה לחימה קרקעית בתוך דקות מכניסתה לתוקף של הפסקת האש החד־צדדית ביום בראשון בחצות. המורדים החותים הודיעו כי שיגרו טילים אל מעבר לגבול, לעבר עמדה של צבא סעודיה באזור ג'אזאן. 

קרבות עזים התרחשו גם בעיירה הסמוכה, סאבר, השוכנת על דרך אספקה מרכזית. לוחמים המשתפים פעולה עם הכוחות התומכים בממשלה הגולה הודיעו ששיחררו את מרכז העיירה וכי הם מנסים להתקדם אל שכונותיה הצפוניות. עדים שנמלטו מסאבר סיפרו שגופות לוחצים שרועות ברחובות בסמוך לכלי רכב צבאיים הרוסים.

הפסקת האש נועדה להעביר סיוע הומניטארי לאזרחיה של המדינה הענייה ביותר בעולם הערבי.

בעקבות הפיגוע בגבול: יותר מאלף עצורים בגל מעצרים בטורקיה

יותר מאלף בני אדם נעצרו עד כה במבצע רחב היקף נגד טרור שהחל לפני שלושה ימים בטורקיה, כך נמסר מבכירים בטורקיה. המבצע החל בעקבות פיגוע קטלני בעיר הגבול סורוץ' בשבוע שעבר, אשר בו נהרגו יותר מ–30 בני אדם, ושעליו נטל ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) אחריות.

מאז יום שישי, עורכת טורקיה עורכת תקיפות אוויריות נגד מטרות המדינה האיסלאמית בסוריה ונגד עמדות מורדים כורדים בצפון עיראק. במקביל פתחה משטרת טורקיה במבצע נגד תושבי המדינה החשודים בקשר לארגון המדינה האיסלאמית, "מפלגת הפועלים הכורדית" (פ־ק־ק) ולמפלגת השמאל הטורקית "מפלגת החזית המהפכנית לשחרור העם" (DHKP/C). בהצהרה ממשרדו של ראש הממשלה אהמט דבוטולו נאמר כי 1,050 בני אדם נעצרו עד כה ב–34 מחוזות. עוד נמסר כי בין העצורים 50–60 אזרחי מדינות זרות.

יותר מ-800 חשודים כורדים ואנשי דאעש נעצרו בטורקיה בימים האחרונים

משטרה טורקיה עצרה הבוקר עשרות חשודים המשתייכים לארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) ולארגונים כורדים בפשיטות ברחבי המדינה. כך דיווחו כלי תקשורת מקומיים. רשת סי-אן-אן בשפה הטורקית דיווחה כי יותר מ-800 חשודים מהמדינה האיסלאמית ומ"מפלגת הפועלים הכורדים", פ-ק-ק, נעצרו בימים האחרונים בפשיטות מקומיות שנערכו במקביל לתקיפות אוויריות של צבא טורקיה על יעדים של הארגונים בצפון סוריה ועיראק. הפשיטות היום נערכו בבירה אנקרה ובעיר אדיאמן שבדרום מזרח המדינה.

הממשלה הטורקית הודיעה בסוף השבוע כי לצד הצטרפותה לתקיפות הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב נגד המדינה האיסלאמית בסוריה, היא תפעל גם נגד כוחות כורדים וגורמים פוליטיים המאיימים על ביטחונה. מוקדם יותר דווח כי ארבעה חיילים מכוחות הפשמרגה הכורדים נפצעו לאחר שחיילים טורקים ירו פגזים לעברם בכפר סורי סמוך לגבול בין המדינות. טורקיה הודיעה שהיא חוקרת את הטענות וזמן קצר לאחר מכן הכחישה שהפגיזה את הכוחות הכורדים.

כוחות כורדים כבשו מידי ארגון דאעש את העיירה סרין בצפון סוריה

כוחות פשמרגה כורדים כבשו מידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) את העיירה סרין שבצפון סוריה. כיבוש העיירה התאפשר הודות לניתוק קווי האספקה של הארגון באזור בקרבות שנמשכו בחודש האחרון בין הצדדים. לדברי הארגון הסורי לזכויות אדם העיירה שוכנת ליד נהר הפרת וממנה יצאו לוחמי הארגון לתקיפות בעיירה קובאני הסמוכה לגבול עם טורקיה.  

חיילים טורקים הפגיזו עמדה של כוחות פשמרגה כורדים בצפון סוריה

כוחות פשמרגה כורדים דיווחו כי חיילים טורקים ירו פגזים לעברם בכפר סורי סמוך לגבול בין המדינות. לדברי הכורדים ההפגזות החלו בלילה על הכפר זור מאג'ר והם כוונו נגד אחד מכלי הרכב של הכוחות שהוצבו במקום. לא דווח על נפגעים אולם הארגון הסורי לזכויות אדם היושב בבריטניה דיווח כי ארבעה לוחמים כורדים נפצעו.

בסוף השבוע תקפו מטוסים טורקיים עמדות של הכוחות הכורדים בצפון עיראק לראשונה מאז נחתמה הפסקת אש בין הצדדים באנקרה ב-2013. הממשלה הטורקית הודיעה כי היא מצטרפת לפעילות הקואליציה הבינלאומית נגד פעילי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בצפון סוריה, אך תפעל גם נגד ארגונים כורדים שמאיימים על ביטחונה.

ראש ממשלת טורקיה: לא מתכוונים לשלוח חיילים להילחם בסוריה נגד דאעש

ראש ממשלת טורקיה אהמט דבוטולו אמר כי טורקיה לא מתכננת לשלוח כוחות צבא קרקעיים לסוריה כדי להילחם בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), אולם היא מסכימה עם ארה"ב שהמורדים המתונים במדינה צריכים לקבל גיבוי אווירי למאבקם בארגון.

דבוטולו אמר בשיחה סגורה עם עורכי עיתונים ראשיים במדינה כי למרות שעדיין ישנה מחלוקת עם ארה"ב סביב כמה היבטים במדיניות בסוריה, ישנו בכל זאת מכנה משותף מבוסס כדי להגיע להסכם על פתיחת בסיסי חיל האוויר הטורקי בפני הכוחות האמריקאים. "אם אנחנו לא מתכוונים לשלוח כוחות קרקעיים לסוריה, ואנחנו לא, אנחנו צריכים להגן על אותם כוחות קרקעיים שנמצאים שם בשטח ומשתפים עמנו פעולה", אמר דבוטולו.

הפסקת אש הומניטארית למשך חמישה ימים נכנסה לתוקפה בתימן

הפסקת אש למשך חמישה ימים נכנסה החל מהלילה לתוקפה בתימן. אתמול הכריזה הקואליציה בהובלת  סעודיה על הפסקת אש הומניטארית בת חמישה ימים במדינה. ההצהרה בתקשורת הממלכתית בסעודיה בדבר הפסקת האש התקבלה בעקבות בקשתו של נשיא תימן הגולה עבד רבו מנסור האדי לסלמאן מלך סעודיה.

הקואליציה הודיעה כי תפסיק את פעילותה הצבאית, אך כי כוחותיה יגיבו במידה והמורדים החותים או בעלי בריתם יפעילו את כוחותיהם. הפסקת האש ההומניטארית הקודמת, אשר עליה הוכרז מוקדם יותר החודש ושהיתה אמורה להימשך עד סופו של חודש הרמדאן, מעולם לא נכנסה לתוקפה. 

אמש דחה מנהיג החותים את הפסקת האש ואמר כי צעד כזה רק יועל לארגון המדינה האיסלאמית ולאל-קאעדה. "הקרב יימשך והלחימה לא הסתיימה", אמר מנהיג החותים, עבד אל-מאלכ אל-חותי.

תושבים בין הריסות בעקבות הפצצה סעודית בצנעא, בשבוע שעברצילום: אי־אף־פי

המורדים החותים בתימן דחו לפי דיווחים את הפסקת האש

מנהיג תנועת החותים בתימן דחה לפי דיווחים את הפסקת האש בת חמישה ימים שהציעה הקואליציה הערבית בראשות סעודיה, ואמר כי צעד כזה רק יועל לארגון המדינה האיסלאמית ולאל-קאעדה, כך לפי הודעה שפורסמה בחשבון הטוויטר של הקבוצה. "הקרב יימשך ולהחימה לא הסתיימה", צוטט מנהיג החותים, עבד אל-מאלכ אל-חותי בהודעה. גורם חותי רשמי פרסם הודעה בחשבון הטוויטר שלו, בה מסר כי הציוץ שיוחס לכאורה למנהיג התנועה שקרי, אך לא הרחיב מעבר לכך.

הפסקת האש אמורה להיכנס לתוקף הלילה בחצות, לפי שעון תימן. הקואליציה הערבית, המפגיזה את המורדים החותים, אמרה כי הפסקת האש נועדה לאפשר הובלת סיוע הומניטארי. ההחלטה התקבלה בעקבות בקשתו של נשיא תימן הגולה, עבד רבו מנסור האדי, מסלמאן מלך סעודיה, אחרי שתקיפות אוויריות במחוז תעז גרמו לפי דיווחים למותם של 120 בני אדם, בהם אזרחים.

שני חיילים טורקים נהרגו בפיצוץ מכונית ממולכדת במחוז כורדי

בכירים בטורקיה הודיעו היום (ראשון) כי מורדים כורדים פוצצו מכונית ממולכדת בדרום־מזרחה של טורקיה. כתוצאה מהאירוע שהתרחש באזור כורדי ברובו, נהרגו שני חיילים וארבעה נוספים נפצעו. ממשרדו של מושל מחוז דיארבקיר נמסר כי הפיצוץ התרחש כשרכב צבאי נסע על דרך בעיירה ליג'ה. 

על פי הצהרת משרד המושל, "טרוריסטים" עומדים מאחורי הפיצוץ. נוסח זה טיפוסי להודעות השלטון כשהוא מתייחס למורדים כורדים. עם זאת אף ארגון לא נטל אחריות להתקפה עד כה.

התקרית אירעה יממה לאחר שטורקיה החלה בתקיפות אוויריות על מחנות מורדים כורדים בצפון עיראק, לראשונה מאז שהחל תהליך השלום עם הכורדים ב–2012. דובר מטעם ארגון המורדים הכורדים, מפלגת הפועלים הכורדית פ־ק־ק, הודיע כי התקיפות האוויריות מסמנות ככל הנראה את סיומה של הפסקת האש בין הצדדים שהושגה ב–2013.

סעודיה הכריזה על הפסקת אש בתימן לאחר תקיפה אווירית שהרגה 120 בני אדם

הקואליציה בראשות סעודיה הכריזה על הפסקת אש הומניטארית בת חמישה ימים בתימן. ההצהרה בתקשורת הממלכתית בסעודיה בדבר הפסקת האש, אשר נאמר כי תיכנס לתוקפה לאחר חצות ביום ראשון בלילה, התקבלה בעקבות בקשתו של נשיא תימן הגולה עבד רבו מנסור האדי לסלמאן מלך סעודיה. 

בהצהרה נאמר כי הקואליציה תפסיק את פעילותה הצבאית, אך כי כוחותיה יגיבו במידה ולוחמים שיעים או בעלי בריתם יפעילו את כוחותיהם. הפסקת האש ההומניטארית הקודמת, אשר עליה הוכרז מוקדם יותר החודש ושהיתה אמורה להימשך עד סופו של חודש הרמדאן, מעולם לא נכנסה לתוקפה.  

ההכרזה על הפסקת האש התקבלה לאחר מספר תקיפות אוויריות שצוותי רפואה אמרו כי הרגו 120 בני אדם באזור מגורים בעיר אל-מוחה, השוכנת לחופי הים האדום בסוף השבוע. התקיפות האוויריות פגעו בבנייני מגורים של פועלים סמוך לתחנת כח. על פי נציגי רשויות במקום, חלק מהבניינים הושמדו כליל.

ההתקפה הקטלנית מגבירה את הדאגה מהפצצות הקואליציה בראשות סעודיה, אשר פוגעות במספר הולך וגדל של אזרחים. "זה רק מראה מה המגמה של התקיפות האוויריות של הקואליציה", אמר חסן בוסניין מארגון זכויות האדם רופאים ללא גבולות. "פעם זה בית, פעם שוק, או כל דבר", הוסיף.

בתוך כך, הבוקר דיווחו תושבים בצנעא בירת תימן כי מטוסי קרב הפציצו בסיסים צבאיים הסמוכים לעיר.

אסד: חנינה כללית לכל החיילים שערקו משורות הצבא

נשיא סוריה בשאר אל-אסד חתם היום (שבת) על צו שמודיע על חנינה כללית לכל החיילים שערקו מהצבא והפרו את חוק גיוס חובה במדינה. כך דיווחה הטלוויזיה הממלכתית במדינה. הצו מתייחס לאלפי עריקים שעזבו את הצבא ושנמצאים בסוריה ומחוץ לה.

הצבא הסורי סבל מאבדות קשות בארבע שנות מלחמת האזרחים הקשה במדינה, שבה הוא נלחם בכמה חזיתות מול ארגוני מורדים שונים. הצבא סובל ממחסור חמור במשאבים ובכוח אדם ונעזר בלוחמים זרים כמו אנשי חיזבאללה. באחרונה בעקבות שורת מפלות בקרבות מול לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הציעה סוריה להעלות את משכורות חייליה.

אסד בראיון לבי-בי-סי, השנהצילום: אי־פי

טורקיה: ניצור רצועת ביטחון בצפון סוריה, לאחר הסתלקות דאעש מהאזור

שר החוץ הטורקי אמר במסיבת עיתונאים כי השטחים בצפון סוריה שבהם שולטים לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) יהפכו להיות רצועת ביטחון מיד עם נסיגתם של החמושים הקיצונים מהאזור. זאת הודות לתקיפות הקואליציה הבינלאומית שבהם תחל לקחת חלק גם טורקיה. 

"כאשר השטחים בצפון סוריה יהיו נקיים מאיום דאעש, אזורי הביטחון יעוצבו באופן טבעי", אמר השר מבלוק קבוסגלו. "אנחנו תמיד היינו בעד רצועות ביטחון ואזורים אסור לטיסה בסוריה. אנשים שנמלטו מבתיהם יוכלו לעבור לאזורים אלה", הוסיף.

הלווייתו של אחד ההרוגים בפיגוע בעיר סורוץ' סמוך לגבול טורקיה, השבועצילום: רויטרס

טורקיה: חיל האוויר תקף יעדים של המחתרת הכורדית בצפון עיראק

מטוסי קרב טורקיים תקפו הלילה (שבת) בסיסים של המחתרת הכורדית (פק"ק) בצפון עיראק בפעם הראשונה מאז הסכם השלום שנחתם באנקרה ב-2013, כך דיווחו הרשויות במדינה. המטוסים תקפו גם עמדות של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה, בפעם השנייה בסוף השבוע.

דובר מטעם הפק"ק, זגרוס היוואה, אמר כי התקיפות ככל הנראה הביאו לסיום ההסכם שנחתם עמה ב-2013. "טורקיה למעשה הפרה את הפסקת האש עמנו", אמר היוואה לסוכנות הידיעות אי-פי, אך סירב להרחיב בנושא. הוא אמר שהמחתרת עדיין בוחנת את הנזק שנגרם מהתקיפות, אולם ככל הנראה לא היו אבדות בנפש.

התקיפות פגעו במקלטים של המחתרת, בבונקרים, במערות שבהן שכנו אנשיה, מחסני נשק ועמדות לוגיסטיות נוספות, כך נאמר בהודעה מטעם משרד ראש הממשלה הטורקי.

אתמול אמר נשיא טורקיה ארדואן כי התקיפות האוויריות של חיל האוויר הטורקי בצפון סוריה שהחלו אתמול נגד יעדים של ארגון המדינה היו רק הצעד הראשון וכי צפויות פעולות נוספות נגד איסלאמיסטים, כורדים וחמושים ממפלגות השמאל הקיצוני.

אתמול גם פשטה יחידת הלוחמה בטרור של משטרת טורקיה על יותר מ-100 נכסים של חשודים המשתייכים לארגון המדינה האסלאמית ולמחתרת הכורדית באיסטנבול. במבצע הלילי שבו השתתפו אלפי שוטרים נעצרו כ-500 בני אדם.

משרד החוץ הטורקי: ניקח חלק בתקיפות הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש בסוריה

משרד החוץ הטורקי הודיע כי טורקיה הסכימה לאפשר לכוחות הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב להשתמש בבסיסי חיל האוויר שלה בדרום המדינה כדי להוציא משם תקיפות אוויריות נגד ארגון המדינה האסלאמית (דאעש).

משרד החוץ הטורקי אישר עוד כי חיל האוויר הטורקי ייקח חלק פעיל בפעולות נגד הארגון והוסיך כי הוא מצפה ששיתוף הפעולה עם טורקיה יביא לשינוי במבצע נגד הקיצונים. מוקדם יותר אישר גם נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן כי טורקיה הסכימה לאפשר לארה"ב להוציא תקיפות אוויריות מבסיס טורקיה באינצ'רליק "במסגרת מסוימת".

ארדואן: אישרנו לארה"ב להשתמש בבסיס חיל האוויר הטורקי בדרום המדינה כדי לתקוף בסוריה

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן אישר כי ארצו סיכמה עם ארה"ב שתאפשר לחיל האוויר האמריקאי לעשות שימוש בבסיס חיל האוויר הטורקי אינצ'רליק שבדרום המדינה לצורך הרחבת ההתקפות האוויריות מעל הגבול הסורי נגד ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) וארגונים קיצוניים נוספים.

אתמול הודיע הבית הלבן כי נשיא ארה"ב ברק אובמה סיכם עם ארדואן על שיתוף פעולה למניעת מעבר החמושים ולהידוק הפיקוח לאורך הגבול הסורי.

נשיא טורקיה ארדואן הגיב לראשונה גם על התקיפות האוויריות של חיל האוויר הטורקי בצפון סוריה הלילה נגד יעדים של ארגון המדינה ואמר כי זה רק הצעד הראשון וכי צפויות פעולות נוספות נגד איסלאמיסטים, כורדים וחמושים ממפלגות השמאל הקיצוני.

הלילה גם פשטה יחידת הלוחמה בטרור של משטרת טורקיה על יותר מ-100 נכסים של חשודים המשתייכים לארגון המדינה האסלאמית למפלגת PKK הכורדית באיסטנבול. במבצע הלילי שנערך ב-26 מחוזות בעיר, השתתפו 5,000 שוטרים, מסוקים וכוחות מיוחדים.  ארדואן הוסיף כי ארגוני החמושים צריכים להניח את נשקם או שייאלצו להתמודד עם השלכות מעשיהם.

מפקד בכיר בארגון אל-קאעדה נהרג בתקיפה אמריקאית באפגניסטאן

מפקד בכיר בארגון אל-קאעדה באפגניסטן נהרג בתקיפה אווירית אמריקאית במדינה. כך הודיע הפנטגון. לדברי משרד ההגנה האמריקאי, הבכיר, אבו חליל אל-סודאני, נהרג בתקיפה שנערכה ב-11 ביולי במחוז ברמל שבדרום מזרח אפגניסטן. עוד נמסר כי אל-סודאני היה ראש הזרוע שתכננה פיגועי התאבדות ופיצוץ מטעני חבלה. הוא היה מעורב בתכנון פיגועים נגד ארה"ב.

מטוסים טורקיים תקפו מטרות של דאעש בצפון סוריה

מטוסי אף-16 טורקיים תקפו מטרות של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה. כך נמסר ממשרד ראש ממשלת טורקיה. לפי ההודעה, התקיפות, ארבע במספר, בוצעו מוקדם בבוקר בצפון סוריה. אתמול נרשמו עימותים בין הצבא הטורקי לבין חמושים מהמדינה האיסלאמית במחוז קיליס לאורך הגבול בין המדינות.

ביומיים האחרונים נהרגו שני חיילים טורקים וחמישה נפצעו בפיגועי ירי של הארגון מעבר לגבול. בעקבות האירועים החליטה אנקרה לסגור את מעברי הגבול לסוריה ולמנוע מעבר חמושים משטחה.

בנוסף, הלילה פשטה יחידת הלוחמה בטרור של משטרת טורקיה על יותר מ-100 נכסים של חשודים המשתייכים לארגון המדינה האיסלאמית ולמפלגת PKK הכורדית באיסטנבול. במבצע הלילי, שנערך ב-26 מחוזות בעיר, נעצרו 251 בני אדם ובו השתתפו 5,000 שוטרים, מסוקים וכוחות מיוחדים. כך דיווחו כלי תקשורת מקומיים במדינה. ממשרד ראש הממשלה נמסר כי טורקיה נחושה להילחם בארגוני הטרור "ללא הבחנה".

כוחות של צבא טורקיה סמוך לגבול סוריה, אתמולצילום: אי־פי

שוטר טורקי נורה למוות בעיר הכורדית דיארבקיר שבדרום טורקיה

שוטר טורקי נורה למוות ושוטר נוסף נפצע בעיר הכורדית דיארבקיר שבדרום טורקיה. אף גורם לא נטל אחריות על הירי שמתרחש לאחר שאתמול נורו למוות שני שוטרים אחרים בעיירה סיילאנפינר הסמוכה לגבול עם סוריה. על הירי אתמול קיבלו אחריות פעילים חמושים מהמפלגה הכורדית PKK.

ביום שני נהרגו 32 בני אדם בעיירה סורוק, גם כן בדרום טורקיה, אחרי שמחבל מתאבד מארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) פוצץ את עצמו במרכז כינוס פוליטי בעיירה.

חצי מיליון בני אדם בעיר חאלב בסכנת התייבשות לאחר שנותקו ממקורות מים

כחצי מיליון בני אדם בעיר חאלב שבצפון מערב סוריה נמצאים בסכנת התייבשות לאחר שהעיר נותקה ממקורות מים, כך דיווח ארגון יוניצ"ף. לדברי הארגון, אספקת המים לחאלב נותקה בשבועות האחרונים בעקבות הקרבות במדינה. "מספר שכונות מנותקות ממים כבר שלושה שבועות. מאות אלפי ילדים נותרו צמאים, מיובשים וחשופים למחלות", אמרה האנה סינגר חברה בארגון.

הארגון הוסיף כי במקרים מסוימים ניתוק המים נעשה במכוון על ידי הצדדים הלוחמים. "הפסקות המים הגיעו בתזמון הכי גרוע שאפשר מבחינת הסורים, שסובלים מגל חום קיצוני", הוסיפה סינגר. ביוניצ"ף מדווחים עוד כי מתחילת חודש יולי בלבד, טופלו במרפאת הארגון בחאלב כ-3,000 ילדים שסבלו מזיהומים הקשורים למחסור במים.

ילדים סוחבים מיכלי מים בחאלב, החודשצילום: רויטרס

נאמניו של נשיא תימן הגולה כבשו את עיר הנמל עדן מידי המורדים החותים

גורמי ביטחון בתימן אמרו כי חיילים תימנים ואנשי מיליציות מקומיות הנאמנים לנשיא הגולה עבד ראבו מנסור האדי השלימו את כיבוש העיר עדן כולה שבדרום המדינה אחרי שהצליחו להדוף את המורדים החותים מהמעוז האחרון שלהם בעיר.

הגורמים הוסיפו כי הכוחות המגובים בתקיפות אוויריות סעודיות פרסו מחסומים חדשים ברחבי העיר כדי למצוא מורדים חותים שנותרו מאחור, לאחר שאלה איבדו את השליטה על מעון הנשיא בעדן.

בשבוע שעבר דווח כי כוחותיו של הנשיא האדי כבשו את שדה התעופה בעיר ואת הנמל, אך הקרבות העזים בין הצדדים נמשכו עד היום.

לפחות 22 הרוגים בטביעת סירה בנהר הנילוס בצפון קהיר

לפחות 22 בני אדם נהרגו בטביעת סירה בנהר הנילוס בצפון קהיר. כך דיווח כלי תקשורת מקומי. חמישה נוסעים חולצו והחיפושים אחר עשרה נעדרים נמשכים. על סיפון הסירה היו יותר מ-35 בני אדם כאשר דוברה התנגשה במעבורת בעוצמה. הסירה נשכרה על ידי חבורת צעירים שתכננו לחגוג עליה מסיבת אירוסים.

העיתון המצרי א-אהראם דיווח כי משפחות הנוסעים שנהרגו התאספו בתחנת משטרה הנמצאת סמוך למקום הטביעה וקראו קריאות נגד הממשלה.

כוחות חילוץ סורקים אחר נעדרים בעקבות טביעת המעבורתצילום: אי־פי

דאעש קיבל אחריות על פיצוץ מכונית ממולכדת בבגדאד, שבו נהרגו 20 בני אדם

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל אחריות על פיצוץ מכונית ממולכדת אתמול בשכונת מגורים שיעית בבירת עיראק בגדאד שבו נהרגו לפחות 20 בני אדם. בנטילת האחריות שפורסמה באינטרנט, הודיעו לוחמי הארגון כי הפיצוץ כוון נגד מחסום ביטחוני בשכונת אל-שורטה א-רבה בעיר.  

בסוף השבוע קיבל הארגון אחריות גם על בפיצוץ מכונית ממולכדת בשוק הומה אדם בעיירה השיעית באני סעד שבמזרח עיראק, שבו נהרגו לפחות 115 בני אדם ו-170 נפצעו. גורמי ביטחון מסרו כי הפיצוץ התרחש כשהמונים פקדו את השוק כחלק מחגיגות עיד אל-פיטר לסיום חודש הרמדאן.

לוחמים כורדים הרגו 2 שוטרים בטורקיה בשל "סיוע לדאעש"

לוחמים כורדים לקחו אחריות על ההתנקשות בשני שוטרים טורקים, ואמרו כי הדבר נעשה בתגובה לפיגוע שביצע לפי הערכות ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) ביום שני בו נהרגו 32 בני אדם. מפלגת הפועלים הטורקית (פ-ק-ק) מסרה בהצהרה כי שני הקצינים נהרגו בשעות הבוקר בעיירה בדרום-מזרח המדינה, בשל "שיתוף פעולה עם כנופיות דאעש".

מקורות ביטחוניים אמרו כי השוטרים נמצאו מתים אחרי שנורו בראשם בבית שחלקו סמוך לגבול עם סוריה, כ-160 קילומטרים מזרחית לסורוק, אתר הפיגוע ביום שני. רבים מבין הכורדים ואנשי אופוזיציה בטורקיה חושדים כי הנשיא ארדואן ומפלגת השלטון תומכים בחשאי במדינה האיסלאמית נגד הלוחמים הכורדים בסוריה, טענה אותה הממשלה מכחישה.

ארגון זכויות אדם: מצרים עצרה בחשאיות עשרות בני אדם ולא ידוע מה עלה בגורלם

ארגון זכויות האדם Human Rights Watch דיווח כי עשרות בני אדם במצרים נעלמו לאחר שנעצרו בחשאיות על ידי כוחות הביטחון במדינה. הארגון, היושב בארה"ב, אמר כי בכמה מקרים הרשויות הכחישו שהן מחזיקות בעצורים או סירבו למסור מה עלה בגורלם. הארגון קרא לרשויות למסור פרטים על מיקומם של העצורים ולשאת באחריות.

גורם רשמי במצרים דחה את הדיווחים וכינה אותם "שקרים" שהם חלק מקמפיין שנועד להביך את המדינה. לדבריו, שצוטטו בסוכנות הידיעות המצרית מנא, "הדיווח התבסס על מקורות לא אמינים ולא מתועדים והם לא סיפקו מידע אמיתי או נתונים על הנושא שהם תקפו".

גובר החשש לחיי שלושה עיתונאים ספרדים ועיתונאי יפני שנעלמו בסוריה

גובר החשש בקרב הרשויות בספרד כי שלושת העיתונאים העצמאים שנעלמו בעיר חאלב בצפון מערב סוריה נחטפו על ידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). החשש עולה נוכח העובדה כי בקרבות בין כוחות המשטר הסורי למורדים הסורים בעיר משתתפים גם לוחמים מהמדינה האיסלאמית.

בנוסף, קיים חשש כבד גם לחייו של עיתונאי יפני עצמאי, ג'ומפיי יאסודה, שמדווח מהמזרח התיכון מאז 2002 ושנעלם בסוריה לפני כחודש. יאסודה נשבה כבר ב-2004 בעיראק עם שלושה אזרחים יפנים אחרים, אולם הוא שוחרר לאחר משא ומתן שבו השתתפו אנשי דת מוסלמים. "זה לא משהו שיגרתי שאנחנו לא מקבלים ממנו שום הודעה או אות חיים זמן רב כל כך", אמר עיתונאי אחר בשם קוסוקה טצונאוקה, שקיבל מיאסודה הודעה בפעם האחרונה ב-23 ביוני.

מאז השנה שעברה פרסם ארגון המדינה האיסלאמית כמה סרטוני הוצאה להורג של עיתונאים מערביים זרים שנחטפו בסוריה, בהם האמריקאים ג'יימס פולי וסטיבן סוטלוף והעיתונאים היפנים קנג'י גוטו וחארונה יוקאווה, שראשיהם נערפו אל מול המצלמות.

טורקיה חסמה לזמן קצר את הטוויטר במדינה כדי למנוע פרסום תמונות מפיגוע שאירע שלשום

סוכנות הידיעות הטורקית הממלכתית אנדולו דיווחה כי טורקיה חסמה את הגישה לרשת הטוויטר במדינה כדי למנוע להמשיך לפרסם תמונות שצולמו בפיגוע שבוצע שלשום בדרום המדינה בגבול עם סוריה ושבו נהרגו 32 בני אדם.

הסוכנות דיווחה כי הממשלה ניסתה לחסום גולשים בטוויטר שקראו להפגין נגד הממשלה על כך שלא פעלה למנוע את הפיגוע. עם זאת זמן קצר לאחר פרסום האיסור, ביטל בית המשפט במדינה את הצו. בפיצוץ בעיירה הטורקית סורוק הסמוכה לגבול סוריה נפצעו גם 100 בני אדם. הוא התרחש בחצר מרכז תרבות בעת שבמקום התקיים כינוס. העיירה סורוק סמוכה לקובאני, שבה התנהלו לפני מספר חודשים בין ארגון המדינה האיסלאמית לבין המיליציות הכורדיות והקואליציה המערבית-ערבית.

בכיר בממשלת טורקיה אמר כי המחבל המתאבד בפיגוע בסורוק היה אזרח טורקי שנכנס באופן לא חוקי לסוריה בשנה שעברה. לדבריו המחבל הוא ממוצא כורדי מהעיירה אדיאמן שבדרום מזרח המדינה והיו לו קשרים למי שביצע את הפיגוע בעצרת של המפלגה הפרו כורדית שאירע ימים ספורים לפני הבחירות במדינה בחודש שעבר.

מוקדם יותר דווח כי שני שוטרים טורקים נמצאו ירויים למוות בביתם המשותף בעיירה סילאנפינר הסמוכה גם כן לגבול עם סוריה. טרם ברור מה המניע לירי, אולם נציג המפלגה הפרו כורדית במחוז סנליאורפה, הבהיר כי לא נראה שמדובר בפיגוע טרור.

תמונה שצילמו משתתפי הכנס בסורוק לפני הפיגוע ופורסמה בטוויטר:

מפקד זרוע אל-קאעדה חורסאן נהרג בתקיפה אמריקאית בצפון מערב סוריה

פעיל ותיק בארגון אל-קאעדה ומפקד קבוצת חורסאן, מוחסיין אל-פדלי, נהרג בתקיפה אווירית אמריקאית בעת שנסע במכוניתו סמוך לעיר סרמדה שבצפון מערב סוריה בתחילת החודש. כך הודיע משרד ההגנה האמריקאי.

"אל-פדלי היה סייען בכיר באל-קאעדה ואיש אמונם של מנהיגי הארגון, שקיבל מידע מקדים לפני שפיגועי ה-11 בספטמבר יצאו לפועל", אמר דובר הפנטגון, ג'ף דייוויס. הוא נהרג בתקיפה שבוצעה במדינה ב-8 ביולי. אל-פדלי היה אחד היעדים של תקיפה אווירית אמריקאית שבוצעה בספטמבר 2014, וכבר אז סברו כמה גורמים רשמיים בארה"ב כי הוא נהרג, אולם לא ניתן היה לקבל אישור על כך.

קבוצת אל-חורסאן הוקמה על ידי וותיקי אל-קאעדה שהחליטו לנצל את הכאוס המדיני והביטחוני בסוריה להקמת זרוע שתפעל כבסיס להוצאת פיגועי ראווה באירופה ובארה"ב. אחרי שהסתתר במשך יותר מעשור הגיע אל-פדלי בשנת 2013 לצפון מערב סוריה ופגש שם פעילים אחרים באל-קאעדה. לפי המודיעין האמריקאי, אל-פדלי נשלח מפקיסטאן לסוריה על ידי מנהיג אל-קאעדה, איימן אל-זוואהירי, על מנת שיפקד על קבוצת חורסאן.

מוחסיין אל-פדהליצילום: רויטרס

עשרות הרוגים בקרבות שפרצו בין שבטים יריבים בדרום לוב

עשרות בני אדם נהרגו בעימותים בין שני שבטים בפרברי העיר סבהא שבדרום לוב. באזור זה כמעט שאין נוכחות צבאית והוא נזנח על רקע הלחימה בין שתי הממשלות היריבות במדינה, זו שנבחרה בבחירות דמוקרטיות ויושבת בצפון המדינה וזו שנשארה בפרלמנט בטריפולי ונעזרת במיליציות איסאלמיות שונות.

הקרבות בדרום המדינה פרצו לפני ארבעה ימים בין שבט טוארג לשבט טאבו שנלחמים על השליטה בדרום המדינה הנידח. לדברי גורם משבט טאבו, הקרבות החלו לאחר שבן השבט נהרג במחסום ביטחוני באזור. "כ-29 בני אדם משבט טוארג נהרגו וארבעה אחרים נפצעו בעימותים", אמר ראש העיר סבהא חמד רפא אל-חיאלי. זהרה אדם, משכונת א-טאיורי הנשלטת בידי שבט טאבו, אמר כי מהשבט שלו נהרגו שמונה בני אדם ו-18 נפצעו.

לדברי חיאלי, זקני השבטים ניסו לנהל משא ומתן להפסקת אש בין הצדדים, אבל השיחות נכשלו. הוא הוסיף כי מועצת העיר פנתה לממשלה בטריפולי וביקשה לשלוח תגבורת צבאית כדי שתסייע להשיב את הסדר, אולם עד כה לא קיבלה מענה.

שלושה עיתונאים ספרדים נעלמו בעיר חאלב בצפון סוריה

התאחדות העיתונאים בספרד דיווחה כי שלושה עיתונאים ספרדים עצמאים שנסעו לסוריה נעלמו בעיר חאלב שבצפון המדינה. עקבותיהם של השלושה, אנטוניו פמפליאגה, חוסה מנואל לופז ואנחל ססטרה, אבדו בשעה שסיקרו את קרבות הדמים בעיר חאלב בין כוחות המשטר הסורי ובעלי בריתם לבין מורדים איסלאמיסטים.

מוקדם יותר דווח כי לפחות 18 אזרחים סורים נהרגו מפגיעת טיל שנורה על ידי כוחות הצבא הסורי בשכונת מגורים בעיר העתיקה של חאלב.

לדברי נשיאת ההתאחדות, אלסה גונזלס, השלושה נעדרים מזה כמה ימים ואין שום מידע מה עלה בגורלם. ערוץ הטלוויזיה הציבורי בספרד דיווח כי משרד החוץ במדריד מכיר את הדיווחים והוא מטפל בנושא, מבלי להרחיב באיזה מובן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ