דאעש פרסם תצלומים מפיצוץ מקדש בעל שאמין בעיר תדמור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

דאעש פרסם תצלומים מהרס מקדש בעל שאמין בעיר תדמור

ארגון המדינה האיסלאמית פרסם תצלומים מפיצוץ מקדש בעל שאמין בעיר המקראית תדמור. אתמול דווח כי הג'יהאדיסטים פוצצו את המקדש בן 2,000 שנה בתחילת השבוע, כחודש אחרי שהטמינו בו את חומרי החבלה. התצלומים לוו בכיתוב "ההרס המוחלט של מקדש בעל שאמין הפגאני". במקביל, נפוצו דיווחים כי הג'יהאדיסטים מלכדו מקדש חשוב נוסף בתדמור - מקדש הבל.

לידיעה המלאה

פיצוץ מקדש בעל שאמין בידי דאעש

שני הרוגים בעימותים בין תומכי פתח לחמאס במחנה פליטים פלסטיני בלבנון

שני בני אדם נהרגו ו-30 נפצעו בעימותים שפרצו הלילה בין תומכי פתח לחמאס במחנה הפליטים הפלסטיני עין אל-חילווה שבדרום לבנון. גורמי ביטחון מסרו כי שני ההרוגים הם אנשי פתח. עימותים דומים התרחשו גם בחודש יוני. גם אז נהרגו שני בני אדם.

סבא"א: עלות הפיקוח על מתקני הגרעין של איראן - 9.2 מיליון אירו בשנה

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הודיעה כי משימת הפיקוח על מתקני הגרעין של איראן תעלה 9.2 מיליון אירו לשנה ובסך הכל 140 מיליון אירו לאורך 15 שנות ההסכם. בדו"ח סודי שהגיע לידי סוכנות הידיעות רויטרס נכתב כי עבודת הפקחים תמומן על ידי חברות סוכנות הגרעין. הדו"ח יעלה היום לדיון במועצת הנגידים של הסוכנות בווינה.

אמנסטי: סעודיה הוציאה להורג לפחות 175 בני אדם בשנה האחרונה

סעודיה הוציאה להורג לפחות 175 בני אדם בשנה האחרונה - כך עולה מדו"ח שפרסם ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל". מאז ינואר הוצאו להורג 109 בני אדם בממלכה, ביחס ל-83 בכל שנת 2014.

בדו"ח, המתפרש על פני 43 עמודים, סוקר הארגון 2,208 הוצאות להורג בממלכה מינואר 1985 ועד יוני 2015. מרבית ההוצאות להורג קשורות לאישומים ברצח, אונס או הברחת סמים. כמחצית מהמוצאים להורג ב-30 השנים האחרונות הם זרים, רבים מהם כלל לא יודעים ערבית והתקשו להתגונן בבית המשפט. 

טורקיה: נפתח בקרוב בהתקפה מתואמת עם ארה"ב על דאעש בצפון סוריה

שר החוץ הטורקי מבלוט קבוסוגלוצילום: אי־פי

שר החוץ הטורקי, מבלוט קבוסוגלו, אמר כי ארה"ב וטורקיה יפתחו בקרוב בהתקפה אווירית מתואמת נגד ארגון המדינה האיסלאמית בצפון סוריה. לדבריו, פרטי המבצע סוכמו אתמול בידיעת חברות הקואליציה המערבית-ערבית - סעודיה, קטאר, ירדן, צרפת ובריטניה.

לפי המסתמן, ארה"ב תעניק גיבוי אווירי לקבוצות לוחמות הנתפשות עליה כמתונות ואלה ינועו כדי לסלק ג'יהאדיסטים מאזור החיץ שאמור לקום לאורך 80 קילומטרים של הגבול הסורי-טורקי. דיפלומטים אמרו לרויטרס כי סגירת הגבול הטורקי להברחות נשק וציוד לתוך סוריה יהיו בגדר "מהלך משנה משחק" במאבק במדינה האיסלאמית.

קבוסוגלו הוסיף כי המבצע "יפעיל לחץ נוסף על נשיא סוריה בשאר אל-אסד לפנות למשא ומתן על עתידה הפוליטי של סוריה". הוא ציין כי טורקיה מברכת על התחממות היחסים בין המעצמות לאיראן בעקבות הסכם הגרעין, אך הדגיש כי טהראן צריכה "לשחק תפקיד קונסטרוקטיבי יותר" בזירות משבר, כגון: סוריה, עיראק ותימן.

שר החוץ הבריטי באיראן: תהליך הסרת הסנקציות עשוי להתחיל באביב הקרוב

שר החוץ הבריטי, פיליפ המונד, אמר כי תהליך הסרת הסנקציות על איראן עשוי להתחיל כבר באביב הקרוב. בשיחה עם רויטרס לקראת פתיחת שגרירות בריטניה בטהראן אחרי ארבע שנים, אמר המונד כי "עדיין נדרשות הכנות נוספות לפני שניתן יהיה להשקיע שוב באיראן", אך הדגיש כי איראן "רוצה לפתוח דף חדש ביחסיה עם בריטניה ועם המערב" וכי "המשקיעים יוכלו לפתוח במשאים ומתנים הרבה לפני תחילת תהליך הסרת הסנקציות".

בהתייחס לנעשה בסוריה אמר המונד כי המעצמות "נכנסו לשלב חדש" שבו מעורבותה של רוסיה במציאת פתרון גדולה יותר. "אסד אינו יכול לקחת חלק בעתידה של סוריה, אבל חשוב מאוד שנשוחח עם איראן ועם רוסיה. יש לנו עדיין מחלוקת בסיסית עם איראן בשאלת עתידו של אסד. איראן היא שחקן אזורי מרכזי שיכול להיות בעל ברית במאבק בטרור".

"איראן היא שחקנית גדולה מדי במזרח התיכון מכדי שתוכל להישאר מבודדת. יש לשפוט את איראן לפי יחסה כלפי ישראל. המשטר הנוכחי מחזיק בגישה מורכבת (NUANCED) יותר כלפי ישראל... עלינו לנהוג עם איראן בזהירות לנוכח חוסר האמון ארוך השנים בין הצדדים", דברי המונד.

פיליפ המונד ושר החוץ האיראני זריף בטהראןצילום: בלומברג

שני שוטרים נהרגו בפיצוץ מטען סמוך לאוטובוס טירונים בצפון מצרים

שני שוטרים נהרגו ו-24 נפצעו בפיצוץ מטען צד סמוך לאוטובוס טירונים באזור דלתת הנילוס. גורמי ביטחון מסרו כי אף ארגון לא לקח אחריות לפי שעה לפיגוע. ניסיונות לפגוע בכלי רכב של כוחות הביטחון המצריים הפכו לשכיחים מאוד במצרים, בעיקר בחצי האי סיני, מאז הפלתו של הנשיא האיסלאמיסטי מוחמד מורסי ב-2013.

טורקיה עצרה חמישה ראשי ערים באזורי הכורדים בדרום-מזרח המדינה

חמישה ראשי ערים באזורים הכורדיים שבדרום-מזרח טורקיה נשלחו למעצר בחשד שביקשו "להרוס את האחדות הלאומית" בכך שתמכו בקריאות להקמת שלטון אוטונומי כורדי באזור. החקירה נגד ראשי הערים באה בשעה שטורקיה מנהלת מבצע צבאי גדול נגד מעוזי המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) ומעוזי ארגון המדינה האיסלאמית בסוריה ובעיראק לראשונה מאז 2013.

חמש ראשי הערים הם חברי מפלגת האזורים הדמוקרטית, הנחשבת למקורבת למפלגת העם הדמוקרטית הפרו-כורדית שנכנסה לפרלמנט בבחירות האחרונות. לטענת כלי התקשורת בטורקיה מאז החל המבצע נגד המחתרת הכורדית נהרגו 812 אנשי פ-ק-ק ו-56 חיילים טורקים.

דאעש השמיד את מקדש בעל שמין בתדמור

פעילי ארגון המדינה האיסלאמית הרסו את מקדש בעל שמין בעיר תדמור שבמרכז סוריה. ההודעה כי הג'יהאדיסטים השמידו את המקדש התקבלה ימים ספורים לאחר דיווחים כי פעילי הארגון ערפו את ראשו של הארכיאולוג המומחה לעתיקות העיר תדמור, חאלד אל־אסד.

המצפה הסורי לזכויות אדם העוקב אחר הלחימה בסוריה דיווח כי המקדש הושמד על ידי פעילי הארגון הקיצוני לפני כחודש. עם זאת, הפעיל אוסמה אל־חאתיב היושב בטורקיה מסר כי המקדש פוצץ היום. חוסר ההתאמה בין הדיווחים נובע מהקושי להשיג מידע מידע מדויק על הנעשה בעומק מלחמת האזרחים המתחוללת בסוריה. על פי שני הדיווחים, השמדת המקדש פגעה גם בחלק מהמעמודים המפורסמים בסביבתו.

14 במארס 2014 - מקדש בעל שאמין מבעד לשני עמודים קורינתייםצילום: אי־אף־פי

חייל טורקי נהרג בפיגוע ירי של לוחמים כורדים בדרום מזרח המדינה

צבא טורקיה הודיע כי לוחמים כורדים הרגו חייל טורקי ופצעו שלושה נוספים בפיגוע ירי במחוז דיארבקיר שבדרום מזרח טורקיה. החיילים, שאבטחו תחנת כוח מקומית, השיבו באש. עם זאת, מפלגת הפועלים הכורדית, פ-ק-ק לא קיבלה אחריות על הפיגוע.

העיתון הטורקי הורייט דיווח כי שוטר נהרג במתקפה של לוחמים מפ-ק-ק במתקפה בדיארבקיר. מאז סוף חודש שעבר מבצעת טורקיה תקיפות אוויריות נגד מטרות בעיקר בצפון עיראק. מאז מדי יום תוקפים הכורדים עמדות צבא של טורקיה בדרום מזרח המדינה.

דיווח במצרים: ראש זרוע דאעש במדינה, "מחוז סיני", נהרג בתקיפה אווירית

כוחות הביטחון במצרים טוענים כי הם הרגו את ראשד אבו אל-קאסם, ראש זרוע ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסיני שנקראת "מחוז סיני". רשת סקיי ניוז בשפה הערבית דיווחה כי גורמים ביטחוניים במצרים אישרו את הידיעה על מותו של אל-קאסם שנהרג בתקיפה אווירית של חיל האוויר המצרי.

שירותי המודיעין של מצרים ושל ישראל הבהירו בחודשים האחרונים, מאז קיבלה הזרוע אחריות על פיגועים שונים בסיני ובמצרים שבהם נהרגו עשרות חיילים מצרים ואנשי כוחות הביטחון, כי אין עדיין מידע רב על האנשים העומדים בראשה. בצה"ל הודו כי זהותו של המפקד הצבאי של הארגון בסיני אינה ידועה. ככל שהיה ידוע עד היום המידע הזה גם לא היה בידי המצרים, שהתיאום הביטחוני בינם לבין ישראל בסיני הדוק במיוחד. 

בכירים בצה"ל הוסיפו כי מאחורי ההתקפות בסיני על כוחות הביטחון המצריים שביצע הארגון עומד מערך טרור מאורגן ומיומן. קצין בכיר בפיקוד הדרום אמר ל"הארץ" כי על סמך ניתוח המתקפה האחרונה וסרטים שצילם הארגון והופצו ביוטיוב, בהם נראית התקפה מהאגף על עמדות של צבא מצרים, נראה בבירור כי הפיגועים תוכננו בידי מקצוענים.

אזרח בריטי שנשבה בתימן על ידי אל-קאעדה שוחרר על ידי חיילים מאיחוד הנסיכויות

אזרח בריטי שהוחזק בשבי בתימן על ידי אל-קאעדה שוחרר לאחר מבצע צבאי בעיר עדן בדרום המדינה. כך הודיע משרד החוץ הבריטי. שר החוץ הבריטי, שנמצא היום בביקור רשמי היסטורי באיראן לפתיחתה המחודשת של השגרירות במדינה, אמר כי השבוי, ששמו לא נמסר, שוחרר על ידי כוחות צבא מאיחוד הנסיכויות. סוכנות  הידיעות WAM דיווחה כי הוא נחטף במדינה בפברואר 2014 ולאחר שחרורו הוטס במטוס צבאי לאבו-דאבי

בי-בי-סי דיווח כי לדברי המונד, השבוי ששוחרר נמצא כעת במקום בטוח ומצבו טוב, הוא מקבל סיוע מגורמים בריטים רשמיים. "אנחנו מוקירים תודה גדולה לסיוע של איחוד הנסיכויות במבצע", הוסיף. נסיך אבו-דאבי שיח' מוחמד בן זייד אל-נחיאן שוחח עם ראש ממשלת בריטניה בטלפון והודיע לו על השחרור אתמול.

לראשונה זה 12 שנה: שר החוץ הבריטי הגיע לטהראן ופתח מחדש את השגרירות הבריטית

שר החוץ הבריטי פיליפ המונד הגיע היום לטהראן לביקור ראשון של שר מבריטניה במדינה זה 12 שנה. השר הגיע לאיראן כדי לפתוח מחדש את השגרירות הבריטית בטהראן שנסגרה לפני כארבע שנים כתוצאה מהסתערות המונית על המתחם. שגרירות איראן בלונדון תיפתח במקביל, כצעד נוסף בהתחממות היחסים בין איראן למערב בעקבות הסכם הגרעין שהושג בחודש שעבר.

המונד הכריז בטקס רשמי על פתיחת השגרירות והניף את דגל המדינה בגנים שבמתחם המגורים ובנייני הממשל, ששוקמו מאז הסתער עליהם ב-2011 קהל פעילים ושמרנים שהתנגדו לסנקציות של בריטניה על איראן. ההמון כלל חברים בבריגדות הבסיג' הנמצאות תחת פיקוד משמרות המהפכה של איראן. ההמון הסתער על חומות השגרירות, הצית את הדגל הבריטי ובזז רכוש מהמקום.

לביקורו של המונד מתלווים אנשי עסקים בריטים מובילים וכן המנהל הפוליטי של משרד החוץ, סיר סימון גאס, שייצג את בריטניה בשיחות המרתוניות שהובילו להסכם הגרעין. המונד צייץ הבוקר בדף הטוויטר שלו: "הגעתי לטהראן. ביקור מיניסטריאלי ראשון של בריטניה במדינה מאז 2003. זהו רגע היסטורי ביחסי איראן-בריטניה".

גורמי ביטחון בתימן: אל-קאעדה השתלט על שטחים באזור נמל העיר עדן בדרום המדינה

לוחמי ארגון אל-קאעדה השתלטו על חלקים סביב ובתוך הנמל בעיר עדן שבדרום תימן. כך דיווחו גורמי ביטחון בכירים במדינה. הלוחמים כבשו את מחוז טוואחי, בו שוכן ארמון הנשיאות, ואת הנמל המרכזי בעיר. לדברי גורמים רשמיים הם מפטרלים ברחובות ונושאים עמם שלטים שחורים.

הפעילים החמושים השתלטו גם על קראטר, המרכז המסחרי של עדן, ועל חלקים מהעיירה דאר סעד שמצפון לעדן. בין השאר הם כבשו בסיס צבאי והפכו אותו למחנה אימונים של כ-200 מלוחמי הארגון. לדברי גורמים שונים בעיר, אל-קאעדה ניצל את הלחימה העזה בשבועות האחרונים בעדן בין המורדים החותים לנאמניו של הנשיא עבד ראבו מנסור האדי, שאף הצליחו להשתלט בחזרה על העיר ולהסיג משם את החותים.

50 חיילים עיראקים נהרגו בשתי התקפות של דאעש במחוז אנבאר שבמערב המדינה

גורם בכיר במחוז אנבאר שבמערב עיראק הודיע כי 50 חיילים עיראקים נהרגו בשתי התקפות של לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) באזור. נשיא המועצה המחוזית של אנבאר, סאבח אל-קרחוט, אמר לסוכנות הידיעות אי-פי כי ההתקפות אירעו ביום שישי ממערב לבירת המחוז רמאדי, אך לא הוא ולא הרשויות פירטו עוד על אשר אירע שם.

שר ההגנה העיראקי חאלד אל-עוביידי אמר לחיילים שפגש בביקור שערך במחוז כי עליהם להיות זהירים ומוכנים לכל מקרה כדי להימנע מאובדן לא מוצדק בחיי אדם. ארגון המדינה האיסלאמית שולט כיום בכשליש משטחי עיראק, ובין השאר בחלק נרחב ממחוז אנבאר.

ארגוני זכויות אדם בסוריה: עשרות הרוגים במתקפה של צבא אסד בפאתי דמשק

ארגוני זכויות אדם והאופוזיציה בסוריה מדווחים על עשרות הרוגים ופצועים כתוצאה ממתקפה מהאוויר ומהיבשה של צבא אסד על הפרבר דומא שבמזרח דמשק. המוקד הסורי לזכויות אדם מסר כי מספר ההרוגים התקרב ל-50 בעוד עשרות רבות עדיין קבורים תחת ההריסות. לפי עדי ראייה, מטוסים של המשטר וכוחות ארטילריה ירו פגזים ופצצות לעבר ארבעה בניינים בעיר והביאו להשמדתם. לדבריהם, בבניינים התגוררו משפחות שלמות כולל נשים וילדים.

הפרבר דומא נמצאת תחת מתקפה מסיבית של צבא המשטר מזה כשבועיים. פעילים בעיר מדווחים על אזור מוכה אסון ויצאו בקריאות לקהילה הבינלאומית להתערב לאלתר כדי להפסיק את המתקפה. בחודש האחרון מנו בדומא יותר מ-200 הרוגים לצד מאות רבות של פצועים. מטוסים של צבא המשטר ביצעו יותר מ-80 גיחות נגד דומא וסביבתה בחודש האחרון (ג'קי חורי). 

נזקי התקיפות של צבא סוריה על הפרבר דומא, היוםצילום: אי־פי

איראן: יירטנו כלי טיס בלתי מזוהה שחדר לשטח המדינה

איראן יירטה לאחרונה כלי טיס בלתי מזוהה המשמש לריגול בגבולה המערבי של המדינה - כך לפי סוכנות הידיעות הלאומית.

"לאחר שזיהינו את המל"ט, מערכות הנ"מ שלנו הפילו אותו", אמר פרזד פרידוני, מפקד אחת הסוללות במחוז כרמאנשאה. הוא הוסיף ואמר: "בשנה שעברה הזהרנו 12 טיסות לא מזוהות וכולן עזבו את מרחבה האווירי של איראן". הוא לא התייחס לארץ המוצא של הכטב"מ, אך בשנים האחרונות יירטה טהראן אמצעי מעקב המשתייכים לטענתה לארה"ב ולישראל.

מאסר עולם נגזר על המדריך הכללי של תנועת האחים המוסלמים במצרים

בית משפט במצרים גזר מאסר עולם על המדריך הכללי של "האחים המוסלמים", מוחמד בדיע, ועל עשרות רבות מפעילי התנועה. בדיע ויתר הנאשמים הורשעו במעורבות בהתקפה על תחנת משטרה בעיר פורט סעיד ב-2013, כחלק מגל המחאה האיסלאמיסטי על הדחת הנשיא מוחמד מורסי. בהתקפה נהרגו חמישה בני אדם.

יחד עם בדיע נשפטו גם מוחמד אל-בלטגי והמטיף הדתי ספוואת חגאזי. בדיע עומד למשפט על מספר תיקים נוספים ובחודש יוני כבר נשפט למוות על חלקו בבריחת האסירים הגדולה מבתי הכלא של מצרים ב-2011, עם פרוץ ההתקוממות נגד הנשיא לשעבר חוסני מובארק. 76 מהמורשעים בתקיפת תחנת המשטרה נשפטו שלא בפניהם, 28 נשפטו לעשר שנות מאסר ו-68 זוכו. למורשעים עדיין עומדת זכות הערעור.

מוחמד בדיע לאחר מעצרו באוגוסט 2013צילום: רויטרס

איראן הציגה טיל בליסטי שמסוגל לפגוע בדיוק מירבי במטרות במרחק של 500 ק"מ

איראן חשפה הבוקר טיל קרקע-קרקע חדש המסוגל, לטענתה, לפגוע בדיוק מירבי במטרות הנמצאות במרחק של עד 500 קילומטרים. חשיפת הטיל החדש, ששמו "פאתח 313", באה כחודש אחרי הסכם הגרעין, שבו נקבע בין היתר כי כל העברה של טכנולוגיה לפיתוח טילים בליסטיים לאיראן בשמונה השנים הקרובות מחייבת את אישור מועצת הביטחון של האו"ם. ארה"ב הודיעה כי תטיל וטו בהצבעות אלה. אמברגו הנשק על איראן יימשך בחמש השנים הקרובות.

בנאום שנשא הבוקר חסן רוחאני והועבר בשידור ישיר בטלוויזיה הממלכתית, אמר נשיא איראן כי ארצו "תמשיך לקנות, למכור ולפתח כל כלי נשק לו תזדקק. לא נבקש רשות או נציית לאף החלטה שקשורה בכך. אנו יכולים לשאת ולתת עם מדינות אחרות רק מעמדת כוח. מדינה שאין לה עוצמה או עצמאות אינה יכולה לחפש שלום אמיתי". משרד ההגנה האיראני מסר כי חשיפת הטיל נעשה במסגרת יום התעשיות הביטחוניות של איראן וכי הוא נבדק בהצלחה וייכנס בקרוב לייצור.

דיווח בטלוויזיה האיראנית באנגלית על הטיל החדש

טורקיה תקים חומה באורך 45 ק"מ לאורך חלק מגבולה המשותף עם סוריה

טורקיה החלה לבנות חומה באורך 45 קילומטרים לאורך חלק מגבולה המשותף עם סוריה. סוכנות הידיעות הטורקית דוגאן דיווחה כי 12 קילומטרים כבר נבנו בסמיכות לעיירה רייחאנלי שבמחוז הטאי, בחלקו המערבי של הגבול. אזור זה נחשב למוקד הברחות הנשק והציוד לתוך סוריה.

ארה"ב: סגן מנהיג דאעש נהרג בתקיפה אווירית

הבית הלבן אישר הערב (שישי) כי סגן מנהיג המדינה האיסלאמית (דאעש) פאדי אחמד אל-היאלי, המוכר בכינוי חאג'י מועתז, נהרג בתקיפה אווירית של ארה"ב בעיראק ביום שלישי האחרון. 

"אל-היאלי נהרג בתקיפה של הצבא האמריקאי ב-18 באוגוסט בזמן שנסע ברכב ליד העיירה מוסול שבעיראק, יחד עם פעיל מדיה של דאעש המוכר בכינויו אבו עבדאללה", אמר דובר הבית הלבן נד פרייס. הוא הוסיף כי "מותו של אל-היאלי יפגע משמעותית בפעילות המדינה האיסלאמית, משום שהשפעתו היתה רחבה ונגעה לכספי הארגון, לפעילותו התקשורתית, למבצעים וללוגיסטיקה". 

ארדואן: אכריז על בחירות חוזרות בטורקיה, יתקיימו כנראה ב-1 בנובמבר

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, אמר כי בכוונתו להכריז על בחירות חוזרות בטורקיה ב-1 בנובמבר עם סיום פרק הזמן הקבוע בחוק להקמת ממשלה (45 יום), ביום ראשון. ראש הממשלה, אהמט דבוטולו, כבר הודיע לפני מספר ימים כי הוא מחזיר לנשיא את המנדט להקמת קואליציה אחרי שהשיחות שקיים עם המפלגה הרפובליקאית והמפלגה הלאומנית עלו על שרטון. ארדואן הוסיף כי ישוחח עם יו"ר הפרלמנט על הקמת ממשלה זמנית שתוביל את טורקיה אל הבחירות.

בעקבות כישלון דבוטולו, פנה ראש האופוזיציה ומנהיג המפלגה הרפובליקאית, כמאל קיליצ'דאראולו, לארדואן בבקשה שטיל עליו את המנדט להקמת ממשלה, אך זה סירב ואמר כי "אסור לבזבז זמן נוסף" וכי יש לקיים בחירות חוזרות. פרשנים פוליטיים בטורקיה מעריכים כי ארדואן מקווה שהמתקפה על מעוזי המחתרת הכורדית וארגון המדינה האיסלאמית ישפרו את מעמדה של מפלגת "הצדק והפיתוח" האיסלאמיסטית, שאיבדה בבחירות שהתקיימו בחודש יוני את הרוב בפרלמנט ונדרשה לראשונה בתולדותיה להקים קואליציה.

עשרות הרוגים בתקיפות חיל האוויר הסעודי בעיר תעז שבמרכז תימן

לפחות 43 בני אדם נהרגו ו-50 נפצעו בתקיפות חיל האוויר הסעודי בעיר תעז שבמרכז תימן. העיר, שנשלטת בחודשים האחרונים על ידי המיליציה החותית הפרו-איראנית, נמצאת בימים האחרונים תחת התקפה מחודשת של נאמני הממשלה הגולה. עיקר ההתקפה מתרכזת באזור ארמון הנשיאות.

אמש נהרגו לפחות ארבעה בני אדם בפיצוץ מטען סמוך לבניין המושל בעיר הנמל עדן. ארבעה בני אדם נהרגו. במקביל, דווח כי הקואליציה הערבית תקפה את נמל חודיידה שבמערב המדינה. בהתקפה אחרת באזור המדברי שבדרום-מזרח תימן נהרגו ארבעה חיילים בהתקפת חמושים.

דאעש השמיד מנזר מהמאה החמישית במרכז סוריה

ארגון המדינה האיסלאמית השמיד מנזר היסטורי הנמצא באזור שנכבש על ידו לפני מספר שבועות במרכז סוריה. ארגון זכויות אדם העוקב אחר האירועים בסוריה מלונדון דיווח כי דחפורים עלו על המנזר סיינט-אליאן מהמאה החמישית, הנמצאה בעיירה אל-קאריאטין שבמחוז חומס.

אל-קאריאטין נמצאת על הכביש המחבר בין העיר העתיקה תדמור והאזורים הנשלטים על ידי המדינה האיסלאמית במזרח המדינה לבין אזור רכס הקלאמון שבין חומס לבין דמשק. לפי הדיווחים, נוצרים רבים שמתגוררים באזור נמלטו מבתיהם בגלל החשש שהג'יהאדיסטים יעשו בהם שפטים. נוצרים שנפלו בשבי נדרשו להתאסלם או "לשלם מס גבוה על היותם לא מוסלמים".

המטיף השיעי הבכיר בעיראק: ללא מאבק בשחיתות, המדינה תעמוד על סף פיצול

המטיף השיעי הבכיר בעיראק עלי אל-סיסטאניצילום: אי־אף־פי

המטיף השיעי הבכיר בעיראק, האייתוללה עלי אל-סיסטאני, הזהיר אמש כי עיראק תעמוד על סף פיצול - אם לא יבוצעו "רפורמות משמעותיות ואמיתיות". דבריו הם למעשה גיבוי לרפורמות העמוקות שעליהן הכריז השבוע ראש הממשלה, חיידר אל-עבאדי, נגד השחיתות ובזבוזי הכספים במגזר הציבורי.

"אם לא ניישם רפורמה אמיתית ובלתי מתפשרת למלחמה בשחיתות ואם לא נחיל צדק חברתי בדרגים השונים, ההשלכות יהיו חמורות מכפי שהיה בעבר. עיראק עלולה להידרדר לפיצול", אמר אל-סיסטאני. לדבריו, השחיתות כבר עלתה לעיראק במסע הכיבושים שערך ארגון המדינה האיסלאמית בשנה שעברה. כשלישי משטח עיראק נשלטים כעת על ידי הג'יהאדיסטים. "ללא השחיתות, במיוחד בכוחות הביטחון, והשימוש לרעה שעשו קצינים בכירים במעמדם - דאעש לה היה מצליח להגיע לשליטה שכזו בתוך עיראק", אמר אל-סיסטאני.

בעקבות תקיפות חיל האוויר הסורי: העיירה דומא הכריזה על עצמה "אזור מוכה אסון"

העיירה דומא שבפרבריה הצפון-מזרחיים של דמשק הכריזה על עצמה "אזור מוכה אסון" בעקבות הפצצות חיל האוויר הסורי עליה. ראשי העיירה קראו "להציל את התושבים מהמצור הממשלתי הנמשך כבר יותר משנתיים". לדבריהם, 125 אלף משפחות שמתגוררות בעיירה סובלות ממחסור במזון ובתרופות.

דומא, מוחזקת על ידי קבוצות מורדים המתנגדות למשטר אסד, נמצאת כ-16 קילומטרים ממרכז דמשק. השוק המרכזי של דומא ומספר מטרות אזרחיות אחרות הופצצו לפני כשבוע בעקבות ירי רקטות ופצצות מרגמה ממנה לעבר מרכז העיר. יותר מ-100 בני אדם נהרגו ו-500 נפצעו. 

הרס בשכונת דומא בדמשקצילום: רויטרס

דאעש קיבל על עצמו אחריות לפיצוץ מכונית ממולכדת בקהיר, בו נפצעו 30 בני אדם

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל על עצמו אחריות לפיצוץ מכונית ממולכדת בו נפצעו 30 בני אדם, בהם שמונה שוטרים, סמוך לבניין בית המשפט וביטחון הפנים בקהיר. בהודעה שהועלתה על ידי פעילי זרוע הארגון במדינה, מחוז סיני, נאמר כי הפצצה היא כנקמה על הוצאתם להורג של שישה מחברי הזרוע בחודש מאי שהורשעו בביצוע התקפה נגד חיילים בצפון העיר בשנה שעברה.

אחרי ארבע שנים: בריטניה תפתח את השגרירות בטהראן

שר החוץ של בריטניה, פיליפ המונד, יפתח מחדש את שגרירות בריטניה בטהראן בסוף השבוע הקרוב, כמעט ארבע שנים לאחר שנסגרה כתוצאה מהסתערות המונית על המתחם. שגרירות איראן בלונדון תיפתח במקביל, כצעד נוסף בהתחממות היחסים בין איראן למערב בעקבות הסכם הגרעין שהושג בחודש שעבר.

ביקורו של המונד בטהראן, שיהיה הראשון של שר חוץ בריטי לאחר כמעט 14 שנים, יתרחש זמן קצר לאחר ביקוריהם של שרי החוץ של צרפת ואיטליה, סגן קנצלרית גרמניה ושרת החוץ של האיחוד האירופי. לביקורו של המונד יתלוו אנשי עסקים בריטים מובילים וכן המנהל הפוליטי של משרד החוץ, סיר סימון גאס, שייצג את בריטניה בשיחות המרתוניות שהובילו להסכם הגרעין.

מגורי שגריר בריטניה וכמה מבנייני השגרירות בטהראן שוקמו מאז הסתער על המתחם ב-2011 קהל פעילים ושמרנים שהתנגדו לסנקציות של בריטניה על איראן. ההמון כלל חברים בבריגדות הבסיג' הנמצאות תחת פיקוד משמרות המהפכה של איראן. ההמון הסתער על חומות השגרירות, הצית את הדגל הבריטי ובזז רכוש מהמקום.

האו"ם: תימן נמצאת על סף רעב, מליוני נשים וילדים רעבים לא מקבלים את הסיוע שנשלח אליהם

ראשת תוכנית המזון העולמית של האו"ם, ארתרין קאזין, אמרה כי המלחמה בתימן הביאה את המדינה לסף רעב, לאחר שגם סחורות וגם משלוחי סיוע מעוכבים בכניסה לנמלי המדינה בשל הלחימה המתמשכת ולא מגיעים למיליוני נשים וילדים רעבים.  

לדברי קאזין, למרות שמשלוחי מזון נשלחים כל הזמן למדינה, הלחימה סביב הנמלים המרכזיים בתימן מעכבת אותם ומקשה על הכניסה לתוך המדינה. "אם לא נקבל גישה רחבה יותר שאנחנו זקוקים לה כדי להיענות לצרכים של התושבים שמושפעים הכי קשה מהלחימה, אם לא נוכל לתמוך בשווקי המסחר המקומיים על ידי כך שנבטיח שהנמלים יישארו פתוחים ונספק מזון לאלה שיכולים לקנות מוצרים בסיסיים, אנחנו נעמוד בפני תקופה סוערת מאוד בתימן", אמרה קאזין לכתבים בקהיר.

קאזין חזרה באחרונה מביקור בתימן שם פגשה משפחות פליטים ותושבים שסובלים מתת תזונה. לדבריה, כל הצדדים בסכסוך אחראים להבטיח שתהיה אספקת מזון שוטפת למדינה.  תת מזכ"ל האו"ם לעניינים הומניטאריים, סטפן אובראיין, שחזר אף הוא מתימן, אמר למועצת הביטחון כי "היקף הסבל האנושי בתימן הוא בלתי ניתן להבנה". הוא סיפר כי הוא נדהם לגלות שכארבעה מכל חמישה תימנים נזקקים לסיוע הומניטארי, שישנם כמעט מיליון וחצי פליטים ושבתי החולים משכיבים מטופלים על קרטונים בגלל מחסור במזרונים ובמיטות. הוא הוסיף כי מצב בתי החולים במדינה חמור, בנק הדם קרס ואין מספיק כפפות לשמירה על סטריליות בסיסית.

מאז הסלימה בחודש מארס הלחימה בין המורדים החותים ובעלי בריתם לבין אנשיו של הנשיא עבד ראבו מנסור האדי והקואליציה הערבית הידרדר המצב ההומניטארי במדינה. במיוחד נוכח המצור שהטילה הקואליציה הערבית בהובלת סעודיה על נמלי הים של תימן כדי למנוע מהחותים לקבל סיוע ונשק מתומכיהם במפרץ הפרסי, בהם איראן.

לפחות שמונה חיילים טורקים נהרגו בפיצוץ מטען בדרום מזרח טורקיה

סוכנות הידיעות הטורקית הממלכתית אנדולו דיווחה כי לפחות שמונה חיילים טורקים נהרגו בפיצוץ מטען צד בכביש בדרום מזרח המדינה. על פי הדיווח את המטען פוצצו מורדים כורדים במחוז סירט בעת שבמקום עבר רכב צבאי. הפיגוע מתרחש בעקבות הסלמה באלימות בין כוחות כורדים ממפלגת הפועלים הכורדית פ-ק-ק לבין הצבא הטורקי בשבועות האחרונים. עשרות בני אדם, רובם שוטרים וחיילים, נהרגו מאז תחילת ההסלמה בחודש שעבר.

במקביל, עצרה היום משטרת טורקיה שני בני אדם שירו והשליכו רימוני יד לעבר מאבטחים ששמרו על הכניסה ארמון דולמאבהצ'ה מהתקופה העות'מאנית באיסטנבול, שנחשב לאתר תיירותי פופולארי במדינה. בתקרית נפצע קל שוטר. ממשרד מושל העיר נמסר כי התוקפים נעצרו ליד הארמון מיד לאחר התקרית כשהם חמושים בכלי נשק וברימוני יד נוספים.

שוטר סמוך לארמון דולמאבהצ'ה, היוםצילום: רויטרס

דיווח ברוסיה: הושג הסכם עם איראן על מכירת טילי אס-300

רוסיה הגיעה להסכם עם איראן, לפיו תמכור לה טילי אס-300, כך מדווחת סוכנות הידיעות הרוסית RT. על פי הדיווח, סגן שר החוץ של רוסיה, מיכאיל בוגדנוב, אמר כי ההסכם הושלם למעשה, מלבד כמה עניינים טכניים שיש עוד להבהיר. "הגענו להבנות מלאות בעניין ביחד עם עמיתינו האיראנים. השאלה נפתרה באופן מהותי, ומה שנותר אלו פרטים טכניים", אמר בוגדנוב.

אתמול דווח כי שר ההגנה של איראן אמר שההסכם עם רוסיה ייחתם בשבוע הבא. באפריל, ביטל נשיא רוסיה ולדימיר פוטין את האיסור על מכירת מערכות הטילים נגד מטוסים לאיראן. שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, הסביר אז את ההחלטה ואמר כי האמברגו שרוסיה הטילה מיוזמתה על העברת מערכות הטילים לאיראן אינו הכרחי עוד, בשל ההתקדמות בשיחות הגרעין. עם זאת, זמן קצר לאחר מכן הבהיר סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי רייבקוב, כי רוסיה לא תספק את מערכת הטילים המתקדמת לאיראן בעתיד הקרוב.

דיווח בסוריה: דאעש ערף את ראשו של ארכיאולוג בכיר בתדמור

חמושים המשתייכים לארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) ערפו אתמול את ראשו של ארכיאולוג בכיר בעיר העתיקה תדמור שבמרכז סוריה ותלו את גופתו על עמוד בכיכר המרכזית של האתר ההיסטורי. כך הודיע הלילה ראש רשות העתיקות במדינה.

לדברי מעמון עבד אל-כארים, משפחתו של מומחה העתיקות חאלד אסד הודיעה כי הארכיאולוג בן ה-82 הוצא להורג בידי הארגון האיסלאמי, שהשתלט על האתר הארכיאולוגי בחודש מאי. אל-כארים הוסיף כי אסד, ששימש ראש העתיקות באתר במשך 50 שנה, הוחזק במעצר במשך יותר מחודש על ידי החמושים הסונים.

"תאר לעצמך שיערפו את ראשו של מומחה כזה, שהקדיש את עצמו לאתר", אמר אל-כארים. "הנוכחות המתמשכת של הפושעים האלה בעיר היא קללה וסימן מבשר רעות (לתדמור)".

דאעש בסרטון חדש: על הטורקים להדיח את "ארדואן הכופר" ולסייע לכיבוש איסטנבול

סרטון וידאו חדש שהועלה לרשת קורא לאזרחי טורקיה להצטרף לארגון המדינה האיסלאמית, להדיח את נשיא רג'פ טייפ ארדואן ולסייע לג'יהאדיסטים לכבוש את איסטנבול. בסרטון מופיע ג'יהאדיסט המכנה את ארדואן "כופר", על רקע המתקפה המשולבת שבה פתחה טורקיה לפני כשבועיים נגד ארגון המדינה האיסלאמית ונגד המחתרת הכורדית בעקבות הפיגוע בעיירה הדרומית סורוץ', בו נהרגו 34 בני אדם. 

בסרטון טוען הג'יהאדיסט כי ארדואן "מוכר את טורקיה לצלבנים ומאפשר לארה"ב לגשת לבסיסים צבאיים רק כדי לשמור על כסאו". "על העם הטורקי להתקומם נגד האתאיסטים, הצלבנים והכופרים שהפכו אותם לעבדים", אמר הג'יהאדיסט והזהיר כי מזרח טורקיה תיפול לידי הכורדים אלא אם המוסלמים יתקוממו.

הליגה הערבית: לגבש בדחיפות "אסטרטגיה ערבית" למאבק בדאעש בלוב

הליגה הערבית הבטיחה סיוע צבאית לממשלת לוב המוכרת על ידי הקהילה הבינלאומית במאבקה בארגון המדינה האיסלאמית, אך לא התייחסה לבקשתה הממשלה לתקוף אווירית את מעוזי הג'יהאדיסטים. בתום ישיבה בקהיר קראו חברות הליגה הערבית לגבש באופן דחוף "אסטרטגיה ערבית" למאבק במדינה האיסלאמית בלוב.

השליטה בלוב מפוצלת בין ממשלה מוכרת שמושבה בטוברוק שבמזרח לבין ממשלה איסלאמיסטית לא מוכרת שמושבה בטריפולי הבירה. בתווך פועלות מיליציות רבות שחלקן סרות למדינה האיסלאמית ואחרות נלחמות בארגון. על רקע הלחימה בימים האחרונים בעיר סירת אמר שר החוץ של לוב, מוחמד דיירי, כי לממשלתו יש שני מטוסי קרב וכי "המצב במדינה הפך קשה ומסובך יותר".

מניין המתים בגל החום הכבד במצרים עלה ל-106

מניין המתים בגל החום הכבד שפוקד את מצרים מאז השבוע שעבר עלה ל-106. בהודעת משרד הבריאות בקהיר נאמר כי מרבית המתים הם זקנים. הטמפרטורות במקומות רבים במצרים עולה בימים האחרונים על 40 מעלות והשיא נרשם בדרום המדינה - 46 מעלות. החזאים צופים כי בימים הקרובים תחול הקלה בעומס החום.

איראן: נחתום בשבוע הבא על הסכם לרכישת S-300 מרוסיה

שר ההגנה האיראני חוסיין דהקאן הודיע כי ארצו תחתום על ההסכם לרכישת ארבע מערכות של טילי S-300 מרוסיה בשבוע הבא. בחודש אפריל חתם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, על צו נשיאותי המבטל את האיסור על מכירת המערכת המתקדמת נגד מטוסים לאיראן. עם זאת, זמן קצר לאחר מכן הבהיר סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי רייבקוב, כי רוסיה לא תספק את מערכת הטילים המתקדמת לאיראן בעתיד הקרוב.

"נוסח ההסכם מוכן ונציגינו ייסעו לרוסיה בשבוע הבא כדי לחתום עליו", אמר השר לסוכנות הידיעות האיראנית פארס. הוא הוסיף כי איראן תכננה לרכוש בהתחלה רק שלושה טילים, אולם מאז הגדילה את ההזמנה שלה לארבעה. ההודעה מגיעה יממה לאחר שאתמול ביקר שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף במוסקבה כדי לדון על דרכים לסיים את מלחמת האזרחים בסוריה.

שר החוץ האיראני ג'וואד זריף ועמיתו הרוסי לברוב במוסקבה, אתמולצילום: רויטרס

מטוסים סעודיים תקפו בעיר הנמל חודיידה במערב תימן הנשלטת בידי החותים

מטוסי קרב של הקואליציה הערבית בהובלת סעודיה תקפו בנמל העיר חודיידה שלחופי הים האדום במערב תימן. לדברי גורמים מקומיים הם גרמו נזק רב לציוד שהיה בנמל ולמחסנים שבהם אוחסנו חבילות סיוע שהגיעו דרך הים ויועדו לתושבים בצפון המדינה. העיר חודיידה נשלטת בידי מורדים חותים ובעלי בריתם, הנאמנים לשיא לשעבר עלי עבדאללה סלאח.

ארגוני סיוע מחו על המצור הימי שהטילה הקואליציה הבינלאומית שמונע הגעה של חבילות סיוע לתימן המצויה במשבר הומניטארי חמור. מנגד טענה הקואליציה כי החותים מנצלים את משלוחי הסיוע לצרכי מלחמה ומשתמשים בהם כדי להעביר נשק.

צבא סוריה הפציץ שכונה בדמשק, יממה לאחר הפצצה שהרגה יותר ממאה אזרחים במקום

מטוסים סורים הפציצו היום את שכונת דומא שבדמשק, שעות לאחר שהאו"ם גינה הפצצה אווירית שהרגה אתמול יותר ממאה בני אדם במקום. 

מטוסי תקיפה הפציצו את השכונה על רקע טענות ניצולים במקום כי תשומת הלב העולמית המופנית אל ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), מעלימה מהדיון הציבורי זוועות אחרות המתרחשות בסוריה.

סטפן או'בריין, נציג האו"ם הבכיר ביותר במשברים הומניטאריים, אמר כי הוא מזועזע מחוסר הכבוד המוחלט לחיי אדם במלחמה בסוריה, אשר הביאה למותם של יותר מ–250 אלף בני אדם והותירה יותר ממיליון נוספים פצועים.

לאחר ביקור בן שלושה ימים בעיר הדגיש או'בריין כי "ההתקפות על אזרחים מנוגדות לחוק, בלתי מקובלת וחייבות להיפסק". נציג האו"ם הוסיף כי הוא מזועזע במיוחד "מההתקפות האוויריות המביאות למותם של אזרחים רבים ופוצעות מאות נוספים".

הרס לאחר ההפצצה האווירית בדומא

מניין ההרוגים בהפצצת צבא סוריה על שוק בצפון-מזרח דמשק עלה ל-100

מניין ההרוגים בהפצצת חיל האוויר הסורי על שוק בשכונת דומא שבצפון-מזרח דמשק עלה לכמאה - כך דיווח ארגון זכויות אדם סורי שמושבו בלונדון. גורם צבאי סורי אמר היום כי התקיפות האוויריות באו בעקבות ירי פגזים ורקטות מצד המורדים, ובהם אנשי ארגון "צבא האיסלאם", הפועלים בפרברי דמשק על שכונות במרכז העיר. דומא נמצאת כ-16 קילומטרים ממרכז דמשק.

מנהיג המחתרת הכורדית: מעוניינים שארה"ב תתווך בינינו לבין טורקיה

העיתון הבריטי "דיילי טלגרף" דיווח כי המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) פתחה בשיחות עקיפות עם ארה"ב לנוכח המבצע הצבאי שמנהלת טורקיה בדרום-מזרח המדינה. לפי הדיווח, כמאל באייק, מנהיג המחתרת, הסכים להפסקת אש אם יקבל לכך ערבויות אמריקאיות.

"בוודאי שיש מגעים, מתקיימות פגישות ומועברים מכתבים", אמר באייק לעיתון, "אני קורא לארה"ב לתווך לנוכח הסיטואציה שנוצרה בין טורקיה לבין הכורדים. ללא ערבויות לא נוכל לבצע צעדים באופן חד צדדי. נשיא טורקיה ארדואן אחראי לקריסת שיחות השלום ולמשבר הנוכחי באזור". באייק הוסיף וקרא לארה"ב להימנע מגיבוי המדיניות הטורקית נגד הכורדית ואמר כי גיבוי שכזה יגרום לאובדן התמיכה הכורדית במאבק בארגון המדינה האיסלאמית.

דו"ח בעיראק: רה"מ לשעבר ועשרות מבכירי השלטון והצבא אשמים בנפילת מוסול

נורי אל-מאליכיצילום: רויטרס

הפרלמנט העיראקי אימץ דו"ח שממליץ להעמיד לדין את ראש הממשלה לשעבר, נורי אל-מאליכי, ועשרות מבכירי השלטון השיעי בעיראק בנפילת העיר מוסול בידי ארגון המדינה האיסלאמית לפני יותר משנה. הדו"ח יועבר כעת להחלטת התובע הכללי ולראש הממשלה חיידר אל-עבאדי. מאליכי, שיעי בהשתייכותו הדתית, מואשם בין היתר ביצירת מערכת יחסים עכורה עם הסונים, דבר שהקל מאוד על מסע הכיבושים של המדינה האיסלאמית.

ועדת החקירה היא הצעד המשמעותי ביותר שבו נקטה עד כה הממשלה בבגדאד ללקיחת אחריות על אובדן השטחים העצום למדינה האיסלאמית אשתקד. בסך הכל כבשו הג'יהאדיסטים כשליש משטח המדינה. הדו"ח קובע כי מאליכי החזיק בתמונה שגויה בנוגע לאיום על מוסול מכיוון שבחר מפקדים מושחתים, אך גם אחרי שהתברר גודל המחדל - לא פיטר אותם מתפקידם. מאליכי מעולם לא לקח אחריות רשמית על נפילת מוסול ומעולם לא הסביר מי נתן את ההוראה לצבא לנטוש את עמדותיו. מאליכי מאשים מדינות זרות, אנשי צבא ויריבים פוליטיים במזימה שהובילה לנפילת העיר.

הדו"ח מטיל את האחריות הישירה לכך על מושל מוסול עאטל אל-נוג'ייפי; שר ההגנה לשעבר סעדון אל-דוליימי; מפקד הצבא לשעבר הגנרל באבאקיר זבארי; מפקד המבצעים במחוז נינווה מהדי אל-גראווי; מפקד משטרת נינווה חאלד חמדאני; סגן שר הפנים לשעבר עדנאן אל-אסדי, ראש המודיעין הצבאי לשעבר חאתם אל-מגסוסי; ושלושה בכירים כורדים בכוחות הביטחון העיראקיים. ללא קשר לדו"ח הורה ראש הממשלה אל-עבאדי להעמיד לדין את מפקדי צבא עיראק במחוז אנבאר על נפילת העיר רמאדי בחודש מאי.

חמינאי: הסכם הגרעין לא יוביל לפתיחתה של איראן להשפעה מערבית

מנהיגה העליון של איראן, עלי חמינאי, אמר כי הסכם הגרעין לא יוביל לפתיחתה של הרפובליקה האיסלאמית להשפעה פוליטית, כלכלית או תרבותית מערבית. "הם חושבים שהעסקה הזו, שעדיין לא ברור אם תאושר באיראן או בארה"ב, תפתח את איראן להשפעה שלהם. חסמנו את הנתיב הזה בעבר ונמשיך לחסום אותו גם בעתיד", אמר חמינאי בפגישה עם אנשי הרדיו והטלוויזיה הממלכתיים.

ובתוך כך הגיע שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, לפגישות במוסקבה עם עמיתו הרוסי סרגיי לברוב. השניים צפויים לדון ביישום הסכם הגרעין וביוזמה האיראנית-רוסית לפתרון המשבר בסוריה. רוסיה רואה בהסכם הגרעין כצעד שמאפשר לה לחדש את הסיוע הצבאי לאיראן, בעיקר במערכות יירוט, וגם סוגיה זו תעלה על שולחנם של זריף ולברוב.

מצרים: קנסות כבדים יוטלו על עיתונאים וגופי תקשורת שיקחו חלק בדיווחים כוזבים

נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, אישרר נוסח חדש של החוק למאבק בטרור המגדיל מאוד את הקנסות והעונשים על עיתונאים וגופי תקשורת שלוקחים חלק "בדיווחים כוזבים" על התקפות הטרור במדינה. ההחלטה על עדכון החוק התקבלה בעקבות ההתנקשות בחייו של התובע הכללי במצרים הישאם ברכאת בחודש יוני ושורת הפיגועים שביצע ארגון המדינה האיסלאמית בסיני כמה ימים לאחר מכן.

בכירים בצבא מצרים רתחו על דיווחים בכלי התקשורת בהם צוטטו אנשי ביטחון מצריים מספרים על עשרות חיילים שנהרגו בפיגועי הג'יהאדיסטים בסיני. לדבריהם, מניין ההרוגים הרשמי במתקפה עומד על 21 בלבד. על פי הנוסח החדש, הקנס המינימלי על דיווחים כוזבים יעמוד על 200 אלף לירות (25 אלף דולר). ממשלת מצרים התכוונה בתחילה להטיל עונשי מאסר בפועל, אולם ביקורת חריפה מצד העיתונות המצרית הובילה לשינוי ההחלטה.

ארה"ב וגרמניה מוציאות את מערכות הפטריוט מדרום טורקיה

ארה"ב וגרמניה הודיעו על הוצאת שלוש מערכות טילי הפטריוט שמוצבות בדרום טורקיה. ההחלטה התקבלה בתום הערכת מצב ביחס לאיום שמציבה סוריה לטורקיה. מערכות היירוט הוצבו בטורקיה ב-2013 לבקשתה של אנקרה לנוכח ההידרדרות במלחמת האזרחים מדרום לגבול. ההחלטה הנוכחית באה בפחות משבוע אחרי פתיחת בסיס אינצ'רליק לפעילות מטוסי קרב ומל"טים אמריקאים נגד מעוזי ארגון המדינה האיסלאמית בסוריה.

מפקד משמר הגבול הירדני: עלייה גדולה בניסיונות להבריח נשק וסמים מסוריה

מפקד משמר הגבול הירדני, הגנרל סאבר אל-מהאיירה, אמר בריאיון לסוכנות הידיעות אי-פי כי חמושים מנסים להסתנן מסוריה לממלכה ההאשמית תוך שהם מנסים להתערבב בגלי הפליטים. לדבריו, חלה עלייה גדולה מאמצי החמושים להבריח נשק וסמים לתוך הממלכה. עוד הוסיף אל-מהאיירה כי הוא צופה הידרדרות נוספת במצב הביטחוני לאורך הגבול המדברי, לנוכח חוסר היציבות בעיראק ובסוריה.

גבולותיה של ירדן מוגנים בין היתר על ידי מל"טים, מערכות מכ"מ ומגדלי שמירה שהקימה ארה"ב. לדברי אל-מהאיירה, משמר הגבול הירדני מסוגל לזהות פולשים במרחק של 15 קילומטרים מהגבול. מרכז המבצעים של המשמר נמצא מחוץ לעיר זרקא.

דיווח בכווית: מצבור נשק גדול שהתגלה ליד הגבול עם עיראק הוברח מאיראן לאנשי חיזבאללה במדינה

מצבור נשק גדול מאוד שנתפס בכווית בשבוע שעבר, הוברח למדינה מאיראן, כך דיווחו שני עיתונים כווייתיים. משרד הפנים המקומי הודיע בשבוע שעבר כי הרשויות מצאו תחמושת, חומרי נפץ, כלי נשק ורימוני יד בסליקים שנחפרו מתחת לבתים באזור סמוך לגבול עם עיראק. שלושה גברים שמחזיקים בבעלות על הבתים נעצרו.

העיתון הכוייתי אל-אנבה דיווח כי הנשק הוברח דרך הגבול עם עיראק ויועד לשימוש של חברי תא חיזבאללה במדינה. העיתונים א-ראי ואל-קבאס דיווחו כי הנשק הגיע למדינה מאיראן דרך הים. המידע החדש הגיע, לפי הדיווח, מחקירות העצורים בפרשה. בנוסף דווח כי מספר העצורים עלה ל-13.

 עיתון אחר במדינה, אל-ג'רידה, דיווח כי אנשי משמרות המהפכה האיראנים החלו לפני שנה לאמן את חברי התא, בהם גם אזרחים מסעודיה ובחריין, להשתמש בנשק ובחומרי הנפץ על אי מבודד בים האדום. לפי הדיווח, חברי התא הגיעו לאי לאחר שהפליגו מנמל שנשלט על ידי המורדים החותים במזרח תימן.

לפחות 82 הרוגים בתקיפה של מטוסי קרב סוריים בצפון מזרח דמשק

לפחות 82 בני אדם נהרגו ויותר מ-200 נפצעו בתקיפות של מטוסי קרב סוריים על מעוזי המורדים בצפון מזרח דמשק. כך דיווח הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחרי קורבנות הלחימה. לדברי הארגון, התקיפה פגעה בשוק בעיירה דומא, כ-15 ק"מ צפונית-מזרחית לבירה.

גורם בצבא סוריה דיווח כי חיל האוויר ביצע תקיפות בדומא ובאזור הסמוך חרסטה והוסיף כי הן נועדו לפגוע במטות של ארגון המורדים צבא האיסלאם. במקביל השליכו מסוקים סוריים חביות נפץ על העיירה אל-זבאני סמוך לגבול עם לבנון, שם נמשכו גם היום הקרבות בין ארגוני מורדים סורים לבין חיילי המשטר הסורי שמסתייעים באנשי חיזבאללה. לא דווח על נפגעים. סוכנות הידיעות הממלכתית הסוריה סאנא הודיעה כי כוחות הממשלה ולוחמי חיזבאללה שולטים חלקית במערב העיירה.

לידיעה המלאה

פצועים מהתקיפה בדומא בצפון מזרח דמשקצילום: אי־אף־פי

לוב קראה למדינות ערב לתקוף בסירת בעקבות מעשי הזוועה של דאעש בעיר

ממשלת לוב המוכרת על ידי הקהילה הבינלאומית קראה למדינות ערב לתקוף מהאוויר את מעוזי המדינה האיסלאמית בעיר סירת. בהודעת הממשלה בטוברוק נאמר כי הג'יהאדיסטים מרחיבים את שליטתם בעיר, מפגיזים את האזור, הרגו איש דת בכיר ותלו גופות של לוחמי המיליציות היריבות על גשרים בעיר. בנוסף, קראה הממשלה לסיים את אמברגו הנשק שמוטל על לוב מאז 2011.

הליגה הערבית צפויה לקיים היום דיון חירום בנוגע לנעשה בלוב. מצרים היא התומכת העיקרית בהרחבת הפעילות הבינלאומית בלוב וכבר תקפה במדינה בעבר בעקבות הריגתם של 21 נוצרים קופטים. בימים האחרונים דיכאה שלוחת המדינה האיסלאמית בלוב התקוממות סלאפית בסירת שבה נהרגו על פי הדיווחים עשרות בני אדם.

צילום: רויטרס

נשיא מצרים המודח מורסי ערער על עונש המוות שנגזר עליו

נשיא מצרים המודח מוחמד מורסי ערער על עונש המוות שנגזר עליו. מורסי, שהודח בהפיכה צבאית ביולי 2013, נידון למוות לפני כחודשיים בגין מעורבותו בבריחה מהכלא בקהיר ובמעשים אלימים נגד שוטרים. בנוסף, הוא נידון למאסר עולם בגין ריגול.

מורסי נעצר מנהלית בימים הראשונים של ההתקוממות העממית נגד חוסני מובארק ב-2011. הוא נמלט יחד עם אלפי אסירים נוספים בפריצה לבתי סוהר ותחנות משטרה ברחבי המדינה בהתקוממות האיסלאמית נגד הצבא. הוא הפך לנשיא מצרים ביוני 2012, הודח שנה לאחר מכן על ידי הצבא ונעצר.

מאז ההפיכה הצבאית השנייה נידונו מאות מחברי תנועת האחים המוסלמים למוות, אך רובם זכו למשפטים חוזרים. שבעה הוצאו להורג.

לפחות 24 הרוגים בשרשרת פיגועים בבגדאד

לפחות 24 בני אדם נהרגו אתמול בשרשרת פיגועים בבגדאד, בירת עיראק. הפיגוע הקטלני ביותר התרחש בשכונה השיעית חביביה, ובו נהרגו 15 בני אדם בפיצוץ מכונית ממולכדת במגרש להצגת מכוניות. חביביה נמצאת בקרבת שכונת סאדר סיטי השיעי, בה נהרגו בשבוע שעבר יותר מ-70 בני אדם בפיצוץ משאית ממולכדת על ידי ארגון המדינה האיסלאמית.

גל הפיגועים בבגדאד מתרחש שעה שצבא עיראק והמיליציות הסוניות והשיעיות נאבקים בסיוע אמריקאי להשבת השליטה המחוז אנבאר שבמערב המדינה. מוקד הקרבות הוא העיר פאלוג'ה וסביבותיה. הבוקר דווח על לפחות 17 חיילים עיראקים נוספים שנהרגו בקרבות מחוץ לעיר.

קיילה מילר, האמריקאית שנהרגה בשבי דאעש בסוריה, נאנסה בידי מנהיג הארגון אל-בגדאדי

השבויה האמריקאית קיילה מילר שהוחזקה בידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה נאנסה כמה פעמים בידי מנהיג הארגון אבו בכר אל-בגדאדי, כך עולה ממידע שהשיגו גורמי מודיעין אמריקאים. מילר, שנהרגה בחודש פברואר בתקיפות של צבא ירדן בצפון סוריה, הוחזקה לזמן מה בביתם של האחראי על הכספים של הארגון אבו סיאף ואשתו, אום סיאף, בסוריה. לדברי נערה יזידית, שהוחזקה יחד עם מילר והצליחה להימלט, אל-בגדאדי שלקח את מילר "כאשתו", נהג לאנוס אותה בכל פעם שביקר בביתם של השניים.

הנערה דיברה עם גורמים אמריקאים שהצליבו את המידע שלה עם מודיעין אחר והעבירו אותו להוריה, קארל ומרשה מילר בחודש יוני, כך אמרה דוברת המשפחה אמילי לנצר. הצעירה הצליחה להימלט בזמן פשיטה של כוחות מיוחדים של צבא ארה"ב על ביתו של אבו סיאף, פשיטה שבה הוא נהרג ואשתו נלכדה בחיים והועברה לעיראק. המבצע שבוצע בחודש מאי, שלושה חודשים אחרי מותה של מילר, היה הפעם הראשונה שבה חיילים אמריקאים פעלו נגד הארגון הקיצוני על הקרקע בעומק שטח סוריה.

קיילה מילרצילום: אי־פי

כוחות צבא הנאמנים לנשיא תימן הגולה כבשו מידי החותים את מחוז שבווה בדרום המדינה

כוחות צבא הנאמנים לנשיא תימן הגולה עבד רבו מנסור האדי כבשו מידי החותים את המחוז שבווה בדרום המדינה, כך דיווחו תושבים מקומיים. הלוחמים המתנגדים לחותים הצליחו להשתלט בשבועות האחרונים על שטחים רבים בדרום המדינה בסיוע רחב של הקואליציה הערבית בהובלת סעודיה, ובין השאר על עיר הנמל החשובה עדן.

גורמים מקומיים מסרו כי מפקד צבא הנאמן לנשיא תימן לשעבר עלי עבדאללה סלאח, בעל בריתם של החותים, הסכים להיכנע ולסגת מבירת המחוז עתק בתום שבוע של לחימה עזה בין הצדדים. גורם מטעם החותים מסר לסוכנות הידיעות רויטרס כי העיר נמסרה לידי אנשי שבטים מקומיים שהתחייבו לא לאפשר לפעילי ארגון אל-קאעדה לחזור אליה.

מאז שכבשו חייליו של הנשיא האדי את העיר עדן בחודש שעבר, הם רשמו ניצחונות גדולים במחוזות ובערים נוספים בדרום המדינה, בהם במחוז לחג'י, דלאה ואביאן, בעיקר הודות לתקיפות האוויריות של הקואליציה הערבית ויועצים צבאיים ממדינות המפרץ.

עדי ראייה: שמונה אזרחים נהרגו בתקיפה של הקואליציה על מפעל נשק של דאעש בצפון סוריה

שמונה אזרחים, בהם שתי נשים וחמישה ילדים, נהרגו בתקיפה של הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב בצפון סוריה במהלך השבוע, כך טוענים קרובי ההרוגים ועדי ראייה.

מותם של השמונה מחדש את הביקורת על חוסר הזהירות של מטוסי הקואליציה, ובייחוד של חיל האוויר האמריקאי, בתקיפותיהם נגד יעדים של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בצפון מזרח סוריה. יעד התקיפה המדוברת, שהתרחשה ביום שלישי מאוחר בלילה בכפר אטמה הסמוך לגבול עם טורקיה, היה מפעל לכלי תחמושת שנשלט בידי ארגון המדינה האיסלאמית. לדברי הארגון הסורי לזכויות אדם 10 לוחמים זרים של הארגון נהרגו גם כן בתקיפה. עדי ראייה הוסיפו כי הדי הפיצוצים גרמו לנזק כבד גם לבתים הסמוכים למפעל.

עוד שלושה חיילים טורקים נהרגו בקרבות עם לוחמים כורדים בדרום מזרח טורקיה

שלושה חיילים טורקים נהרגו ושישה אחרים נפצעו בקרבות בין לוחמי מפלגת הפועלים הכורדית פ-ק-ק לבין הצבא הטורקי במחוז חכארי שבדרום מזרח המדינה. כך הודיע הצבא הטורקי. עם זאת, גורמי ביטחון אמרו מוקדם יותר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ארבעה חיילים נהרגו.

היום נהרגו עוד חייל טורקי ושני לוחמים מפ-ק-ק בסדרה של תקיפות בדרום מזרח טורקיה. החייל נהרג לאחר שמוקש שהונח על ידי חמושים כורדים התפוצץ במחוז בינגול במזרח המדינה. שני הלוחמים הכורדים נהרגו בתגובה של צבא טורקיה באזור.

חייל טורקי ושני לוחמים כורדים נהרגו בתקיפות הדדיות בדרום מזרח טורקיה

חייל טורקי ושני לוחמים ממפלגת הפועלים הכורדים פ-ק-ק נהרגו בסדרה של תקיפות בדרום מזרח טורקיה. החייל נהרג לאחר שמוקש שהונח על ידי חמושים כורדים התפוצץ במחוז בינגול במזרח המדינה. שני הלוחמים הכורדים נהרגו בתגובה של צבא טורקיה באזור.

בתקרית אחרת צעירים שקשורים לפ-ק-ק ירו ברובים לעבר ניידת משטרה בעיירה נוסייבין הסמוכה לגבול עם סוריה. שני שוטרים נפצעו. בחודש שעבר הסלימה האלימות בטורקיה, בעיקר במזרח ובדרום המדינה, לאחר שממשלת טורקיה הכריזה על מבצע צבאי נגד אנשי ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) ולוחמים כורדים. מאז תוקפים מטוסי חיל האוויר הטורקי יעדים של לוחמים כורדים בצפון עיראק ודאעש בצפון סוריה.

דיווח: יותר מ-100 הרוגים בקרבות בין אנשי דאעש ללוחמים מקומיים בצפון לוב

לפחות 106 בני אדם נהרגו בשלושה ימי לחימה עזה בין אנשי המדינה האסלאמית (דאעש) לחמושים משבטים מקומיים בעיר סירת שבצפון לוב. כך דיווח ערוץ אל-ערביה מפי גורמים רשמיים מקומיים.

רוב ההרוגים הם אנשי שבט פרג'ן שמסרב להישבע אמונים לארגון הקיצוני ולקבל את השליטה שלהם באזור. היום הציתו לוחמים של המדינה האסלאמית בית חולים מקומי בעיר שנתפס על ידי חמושי השבט מוקדם יותר השבוע. בתקיפה זו לא היו נפגעים.

האלימות הקשה פרצה לאחר שבפרבר העיר נמצאה גופתו של אחד מאנשי הדת הבכירים בסירת, חאלד בן ראג'ב. על פי החשד לוחמי הארגון הקיצוני הרגו אותו לאחר שסירב להישבע אמונים למדינה האסלאמית.

ראש הממשלה שנבחרה בבחירות דמוקרטיות ומושלת בצפון המדינה, עבדאללה א-תיני, האשים את המדינה האסלאמית בביצוע רצח עם בסירת, עיר הולדתו של הרודן לשעבר מועמר קדאפי. הוא קרא לקהילה הבינלאומית להסיר מעל לוב את אמברגו הנשק שהוטל עליה לאחר הדחתו של קדאפי כדי שתוכל להיאבק בארגון.

25 בני אדם נהרגו לאחר שחיל האוויר העיראקי הפציץ בטעות בית חולים בעיר פאלוג'ה

25 בני אדם נהרגו ו-30 נפצעו בהפגזה שבוצעה בטעות על ידי כוחות הממשלה עיראקית על בית חולים בפאלוג'ה שבמערב המדינה. כך דיווחו גורמי רפואה רשמיים בעיר שנשלטת בידי ארגון המדינה האסלאמית (דאעש).

אתר החדשות העיראקי אל-סומריה ציטט גורמים במועצה המחוזית של אל-אנבאר שאמרו כי חיל האוויר העיראקי הפציץ בטעות את בית החולים בשעה שהיו בו נשים וילדים רבים. לפני כמה שבועות הפציץ בטעות מטוס של חיל האוויר העיראקי שכונת מגורים בבגדאד, כשל טכני.

מועצת הביטחון תנהל לראשונה דיון מיוחד על תקיפות דאעש נגד הומואים בצפון סוריה ובעיראק

מועצת הביטחון של האו"ם תקיים ישיבה לא רשמית כדי לדון בפגיעות השיטתיות של ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) בהומואים בשטחים בו הוא שולט בצפון סוריה ובצפון עיראק. כך אמרה שגרירת ארה"ב לאו"ם סמנתה פאואר. הפגישה, שיזמו ארה"ב וצ'ילה, נקבעה ל-24 באוגוסט ותהיה הפעם הראשונה שהמועצה מתייחסת לנושא הקשור בזכויות קהילת הלהט"ב.

"זו יהיה דיון היסטורי", אמרה פאואר והוסיפה: "אנחנו נתמקד בעיקר במדינה האסלאמית ובתקיפות השיטתיות שלה נגד חברי הקהילה הלהט"בית". לדיון הוזמנו כל 15 החברות במועצה וגם כל שאר נציגי החברות באו"ם, אולם ההשתתפות בו איננה חובה.

ארה"ב: בודקים חשד לפיו דאעש השתמש בנשק כימי נגד הכורדים בעיראק

ארצות הברית חוקרת חשד שלפיו ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) השתמש בנשק כימי נגד כוחות כורדיים בצפון עיראק. כך הודיע הלילה דובר הבית הלבן. לדברי אליסטר באסקי, ארצות הברית מתייחסת "ברצינות רבה" לחשדות ומנסה לאתר מידע נוסף. הוא הוסיף כי הארגון הואשם בעבר בשימוש בנשק מסוג זה.

הלילה דיווח וול סטריט ג'ורנל כי גורמים בכירים בארצות הברית סבורים שהארגון השתמש בתחילת השבוע בגז חרדל בהתקפה שערך נגד כוחות כורדיים בעיראק. "יש לנו מידע מהימן על כך שהגז שבו נעשה שימוש בהתקפה היה חרדל", אמר בכיר אמריקאי.

לפי הדיווח, ייתכן שהארגון השיג את הנשק בסוריה. ב-2013 הודה משטר אסד כי ברשותו כמויות גדולות של הגז והסכים להתפרק מהנשק הכימי שברשותו. לפי הדיווח, ייתכן גם שהארגון השיג את גז החרדל בעיראק.  

בית משפט בפקיסטאן גזר עונש מוות על מבצעי הפיגוע בביה"ס בפשוואר

בית משפט צבאי בפקיסטאן גזר עונש מוות על שבעה לוחמים איסלאמיסטיים שהורשעו בשורה של מתקפות טרור, ובכלל זה ההתקפה על בית הספר בפשוואר שבה נהרגו יותר מ-150 בני אדם. מורשע נוסף נידון למאס עולם.

השמונה שייכים לארגון הטליבאן הפקיסטאני ושני ארגוני טרור מקומיים. מתקפת הטרור הגדולה בפשוואר הובילה את הרשויות בפקיסטאן לבטל את ההקפאה על גזירת עונשי מוות, שהיתה בתוקף מאז 2008.

דיווח בטורקיה: השיחות הקואליציוניות כשלו, סיכוי גבוה לבחירות בנובמבר

השיחות בין מפלגת השלטון האיסלאמיסטית בטורקיה לבין המפלגה החילונית הרפובליקאית (CHP) והמפלגה הלאומנית (MHP) כשלו והסיכוי לבחירות חוזרות כבר בחודש נובמבר נראה גבוה - כך אמר גורם בכיר במפלגת "הצדק והפיתוח" האיסלאמיסטית. לדברי הגורם, השיחות עם המפלגה הרפובליקאית הסתיימו בכישלון מוחלט ואילו הסיכוי לשיתוף פעולה עם הלאומנים "נמוך ביותר" ובמקרה הטוב תתמוך מפלגה זו מבחוץ בממשלת מיעוט. 

ראש ממשלת טורקיה, אהמט דבוטולו, קיים הבוקר שיחה ארוכה עם מנהיג CHP, כמאל קיליקדאראולו, בניסיון אחרון להביא להקמתה של קואליציה רחבה, אך זו הסתיימה ללא תוצאות. מפלגת הצדק והפיתוח ניצחה בבחירות שהתקיימו בראשית יוני אך לא הצליחה להשיג רוב בפרלמנט ונדרשה לראשונה מאז עלייתה לשלטון ב-2002 להקים קואליציה. הלירה הטורקית צנחה בעקבות ההתפתחויות לשפל חדש - 2.82 לירות לדולר.

ראש ממשלת טורקיה דבוטולו (משמאל) בפגישה עם מנהיג המפלגה הרפובליקאית (שני מימין)צילום: רויטרס

מנהיג אל-קאעדה: תומך במינויו של מולה אכתאר מנסור לראשות טליבאן

מנהיג אל-קאעדה, איימן אל-זוואהירי, הודיע בקלטת שמע חדשה כי הוא תומך במינויו של מולה אכתאר מנסור לתפקיד מנהיג הטליבאן האפגני. זו הודעתו הראשונה של אל-זוואהירי מאז ספטמבר 2014 והיא הועברה באמצעות זרוע המדיה של ארגון א-שבאב.

התייחסותו של אל-זוואהירי מדגישה את חילוקי הדעות ששוררים בצמרת טליבאן מאז ההודעה הרשמית על מותו של מולה מוחמד עומר לפני כשנתיים, בין הפלג שנאמן לאל-קאעדה לבין הפלג שנשבע אמונים למדינה האיסלאמית.

לפחות 17 הרוגים בחילופי אש בין דאעש לבין מיליציה איסלאמיסטית במרכז לוב

לפחות 17 בני אדם נהרגו בחילופי אש עזים בין אנשי ארגון המדינה האיסלאמית לבין לוחמי מיליציות איסלאמיות יריבות בעיר סירת שבמרכז לוב. עד ראייה ותושבים דיווחו כי בתחילת השבוע תקפה מיליציה סלאפית בסיוע תושבים את עמדות המדינה האיסלאמית בסירת, אחרי שהאשימו את הג'יהאדיסטים בהרג אחד המטיפים הדתיים בעיר.

המקרה דומה התרחש בחודש יוני בעיר דרנה שבמזרח לוב, אחרי שארגון המדינה האיסלאמית גירש ממנה לוחמי מיליציות יריבות, דבר שעורר את זעם התושבים ואלה חברו אליהם וגירשו את הג'יהאדיסטים.

דיווח בגרמניה: דאעש השתמש בנשק כימי בתקיפה נגד כורדים בצפון עיראק

לוחמי המדינה האיסלאמית (דאעש) עושים שימוש בגז כלור בתקיפות נגד כוחות כורדים בצפון עיראק, כך אומרים משקיפים בצבא גרמניה שצוטטו בעיתון הגרמני "בילד". לפי הדיווח ככל הנראה נעשה שימוש בנשק כימי כזה אתמול בהתקפה על העיירה מחמור, שאוכלוסייתה מעורבת ערבית-כורדית, ושבה נפצעו 60 לוחמים כורדים.

יחידת מודיעין גרמנית קיבלה דיווחים על התקיפה בפגישה עם ראשי שבטים מקומיים. כ-88 אנשי צבא גרמנים היו בזמן התקיפה במרחק 60 ק"מ מבירת הכורדים בצפון עיראק ארביל. הגרמנים מאמנים את יחידות הפשמרגה הכורדיות וכן לוחמים יזידים כדי לסייע להם במאבקם נגד המדינה האיסלאמית.

בשבועות האחרונים פורסמו כמה דיווחים לא מאומתים על כך שהארגון הקיצוני עושה שימוש בנשק כימי בעיראק. בעיתון בילד דווח כי דו"ח מיוחד על התקיפה האחרונה נשלח לגורמים בכירים בברלין.

דיווח בסוריה: שני הרוגים מנפילת רקטות בעיר לטקיה במערב המדינה

הטלוויזיה הממלכתית בסוריה דיווחה כי שני בני אדם נהרגו ו-13 נפצעו מרקטות שנורו העיר לטקיה שבמערב המדינה. לפי סוכנות הידיעות סאנא, הירי בוצע על ידי "טרוריסטים" ששיגרו כמה רקטות על העיר.

מלחמת האזרחים בסוריה הנמשכת כבר ארבע שנים כמעט שאינה מורגשת בלטקייה, מעוזו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, בעיקר יחסית לשאר חלקי המדינה שנקרעים בין כוחות הביטחון הסוריים לקבוצות מורדים שונות וארגונים אסילאמיסטים כמו המדינה האיסלאמית (דאעש) וג'בהת א-נוסרה. באחרונה נרשמו כמה הפגנות בעיר במחאה על רצח גנרל בצבא הסורי על ידי בן דודו מדרגה שנייה של אסד במהלך ויכוח בכביש. בעקבות המחאה נעצר בן הדוד, סולימאן אל-אסד, על ידי הרשויות.

לפחות 76 הרוגים בפיצוץ משאית ממולכדת על ידי דאעש בצפון מזרח בגדאד

לפחות 76 בני אדם נהרגו ו-200 נפצעו בפיצוץ משאית קירור ממולכדת בשוק מקומי הומה אדם ברובע השיעי סדר שבצפון מזרח בגדאד. כך דיווחו גורמי משטרה ורפואה בעיר. ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל על עצמו את האחריות לפיגוע, כשם שהוא נטל אחריות על פיגועים דומים שאירעו בחודשים האחרונים בבגדאד ובמזרח המדינה בעיקר בשכונות שיעיות.

ביום שני נהרגו לפחות 47 בני אדם וכ-100 נפצעו בשני פיגועים במחוז דיאלא שבמזרח עיראק.  בפיצוץ מכונית ממולכדת בשוק סמוך לבירת המחוז בעקובה נהרגו לפחות 35 בני אדם ו-72 אחרים נפצעו. בפיגוע שני ברובע כנעאן שבמחוז פוצץ עצמו מחבל מתאבד במרכז שכונת מגורים והרג עוד לפחות שבעה בני אדם ו-15 נפצעו. ארגון המדינה האיסלאמית קיבל על עצמו אחריות על הפיצוץ המכונית הממולכדת בשוק.

צילום: רויטרס

לפחות 61 מתו מאז תחילת השבוע במצרים כתוצאה מגל החום

לפחות 61 אזרחים מצריים מתו מאז תחילת השבוע ברחבי מצרים כתוצאה מגל החום הכבד. לפחות 600 בני אדם אושפזו בבתי חולים כתוצאה מהשפעות שונות של החום. משרד הבריאות המצרי מסר כי מרבית המאושפזים הם זקנים.

חקלאית מצריה ברחובות קהירצילום: אי־פי

מניין ההרוגים בהפצצות בדמשק עלה ל-49

מניין ההרוגים בהפצצות מורדים על מעוזי המשטר הסורי בדמשק עלה ל-49, מהם לפחות 37 אזרחים. כלי תקשורת וארגוני זכויות אדם דיווחו כי מטוסי חיל האוויר הסורי תוקפים מטרות בשכונות שבמזרח העיר, המוחזקות על ידי מורדים. לפחות 120 בני אדם נפצעו בהפצצות המשטר בשכונת רותה, שבאו כתגמול לירי ארטילרי על מרכז העיר שבו נהרגו 12 ונפצעו יותר מ-50.

ארגון זכויות אדם העוקב אחרי הלחימה בסוריה מלונדון דיווח כי לפחות 50 פגזים נפלו בשכונות שמוחזקות על ידי המשטר, ובכלל זה העיר העתיקה ואזור השגרירות הרוסית. במקביל דיווח הארגון כי צבא ארה"ב תקף בשעות הלילה בעיירה אטמה שבצפון-מערב סוריה, המוחזקת על ידי ארגון ג'בהת א-נוסרה. לפחות עשרה נהרגו.

שוק בשכונת דומה בדמשק אחרי הפגזהצילום: רויטרס

טליבאן פשט על מתקן ביטחוני בדרום אפגניסטאן; 15 שוטרים נהרגו

15 שוטרים אפגנים נהרגו במתקן ביטחוני במחוז הלמנד שבדרום המדינה, אחרי שלוחמי טליבאן מחופשים לשוטרים נכנסו למקום ופתחו באש. מדובר בפיגוע נוסף בגל מעשי הטרור של טליבאן מאז ההודעה הרשמית על מותו של מנהיג הארגון, מולה מוחמד עומר, לפני כשנתיים. גורמים רשמיים בקאבול לא התייחסו לתוצאות המתקפה.

חייל טורקי נהרג במארב כורדי סמוך לעמדה צבאית בעיר דיארבקיר

חייל טורקי נהרג במארב שהציבו לוחמים כורדים סמוך לעמדה של צבא טורקיה סמוך לעיר דיארבקיר שבדרום-מזרח המדינה. החמושים, המזוהים עם המחתרת הכורדית (פ-ק-ק), ירו רקטות ונשק קל לעבר העמדה ובסופו של דבר נהרגו מאז הצבא.

מוקדם יותר עצרה משטרת טורקיה מחבל מתאבד כורדי ולפחות 12 חשודים בקשר לארגון המדינה האיסלאמית בפשיטות ברחבי המדינה.

דיווח: דאעש בסיני ערף את ראשו של בן ערובה קרואטי

זרוע המדינה האיסלאמית (דאעש) בחצי האי סיני, פרסמה תמונה בה נראית כביכול גופתו ערופת הראש של חטוף קרואטי, אותו איים הארגון להוציא להורג בשבוע שעבר, כך דיווח שירות המעקב SITE. לא ניתן לוודא את אמינות התמונה, בה מופיע הכיתוב "הרג בן ערובה קרואטי, בשל השתתפות מדינתו במלחמה נגד המדינה האיסלאמית, אחרי שתם תאריך היעד".

דובר במשרד הפנים המצרי מסר: "ראינו את החדשות ברשת ואנו עורכים בדיקות משלנו. אם נוודא כי הדבר התרחש, נעדכן את התקשורת בהצהרה".

בשבוע שעבר פורסם לכאורה על ידי "מחוז סיני", זרוע המדינה האיסלאמית בחצי האי, סרטון בו נראה החטוף, ששמו טומיסלב סלופק. בסרטון אמר האיש כי יוצר להורג בתוך 48 שעות אם לא ישוחררו נשים מוסלמיות המוחזקות בבתי כלא במצרים. האיש עבר בחברת הגז והנפט הצרפתית CGG, שאישרה בחודש שעבר כי אחד מאנשיה נחטף ב-22 ביולי כשהיה בדרכו לקהיר.

תמונה מתוך הסרטון שפרסם דאעש בסיני, בו נראה לכאורה השבוי הקרואטיצילום: אי־פי

הפצצות כבדות בסוריה שעות לפני ביקור שר החוץ האיראני

פעילים וכלי תקשורת בסוריה מדווחים על הפגזות כבדות של המורדים והפצצות של מטוסי הממשלה בדמשק ובסביבותיה בהן נהרגו לפחות 36 בני אדם, שעות לפני הגעתו של שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, לביקור בבירת סוריה. זריף צפוי לדון בביקורו בתוכנית השלום בת ארבע הנקודות שאיראן מעוניינת להציע לאו"ם לסיום מלחמת האזרחים בסוריה.

הפגזות המורדים החלו בשעות הבוקר, עם יותר מ-50 פגזים שנחתו בבירה, כך מסר הארגון הסורי לזכויות אדם, העוקב אחר קורבנות הלחימה. עוד מסר הארגון כי לפחות חמישה בני אדם נהרגו ו-58 נפצעו. משרד הפנים של סוריה האשים "טרוריסטים" בירי. זמן קצר לאחר מכן, מטוסי הממשלה תקפו כמה פרברים בסוריה המוחזקים בידי המורדים. פעילים מסרו כי בהפצצות נהרגו לפחות 31 בני אדם ונפצעו יותר מ-120.

דאעש שחרר 22 נוצרים אשורים שנחטפו על ידו בתחילת השנה בצפון סוריה

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) שחרר 22 שבויים נוצרים אשורים מתוך עשרות שנחטפו על ידו מכפרים בצפון מזרח סוריה מוקדם יותר השנה. ראש הארגון הסורי לזכויות אדם, ראמי עבד אל-רחמן, אמר כי בידי הארגון עדיין מוחזקים יותר מ-150 מחברי הקהילה האשורית בצפון סוריה.

בחודש פברואר חטף הארגון יותר מ-200 נוצרים אשורים לאחר שלוחמיו כבשו יותר מ-12 כפרים שלהם סמוך לעיר חסקה בצפון מזרח המדינה, שנשלטת בעיקר על ידי כורדים. יו"ר ארגון הסורים האשורים שפועל משוודיה, אפראם יעקוב, אישר את הדיווח והוסיף כי כל החטופים ששוחררו הם גברים ונשים מבוגרים. הוא הכחיש כי שולם לארגון כופר תמורת שחרור החטופים, בעוד עבד אל-רחמן דווקא אישר זאת. "לכמה מהמשוחררים יש בעיות בריאותיות ואנחנו סבורים שהם שחררו אותם בגלל זה ובגלל העובדה שהם מבוגרים מאוד", אמר יעקוב.

טליבאן גינה את סרטון ההוצאה להורג הראשון של דאעש במזרח אפגניסטאן

ארגון הטליבאן גינה סרטון שפרסמו השבוע פעילים של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) שבו נראית הוצאתם להורג של אנשי טליבאן באפגניסטאן. בסרטון נראים פעילי הארגון הקיצוני מטמינים חומרי נפץ בתוך בורות ומושיבים מעליהם שבויים. זמן קצר לאחר מכן הם מפוצצים אותם.

הסרטון ככל הנראה צולם בחודש יוני במחוז ננגארהאר שבמזרח המדינה. ארגון המדינה האיסלאמית התחזק בשנה האחרונה באפגניסטאן בעיקר לאחר שכמה מפקדים מהטליבאן החליטו לערוק ממנו ולהישבע אמונים לארגון הקיצוני. איום המדינה האיסלאמית שהולך וגדל אילץ את הטליבאן להתחייב לקיים שיחות שלום עם הממשלה בקאבול כדי לשים קץ למלחמה שנמשכת בין הצדדים כבר 13 שנה.

הטליבאן כינה את הסרטון "מזוויע" וציין שהחוטפים מדאעש הרגו את השבויים באכזריות. לדבריו, לא מדובר באנשי ארגונו כי אם בכמה זקני שבט וכפריים מקומיים. "הפשע והמעשים האכזריים, שמבוצעים על ידי כמה טיפשים חסרי אחריות במסווה של מוסלמים, בלתי נסבלים", נאמר בהודעת הארגון.

לפחות 25 מורדים סורים נהרגו בתקיפה לילית של ארגון דאעש מצפון לחאלב

לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הרגו לפחות 25 מורדים סורים בהתקפה לילית בצפון סוריה, באזור שמיועד על ידי טורקיה וארה"ב להפוך לרצועת ביטחון שתגן על הגבול הטורקי. ההתקפה שכללה פיצוץ של ארבע מכוניות ממולכדות בוצעה סמוך לעיירה מארע מצפון לחאלב.

אתמול הודיע ארגון ג'בהת א-נוסרה על נסיגתו מעמדות בקו החזית עם ארגון המדינה האיסלאמית באזור זה בצפון סוריה. הארגון הודיע כי ההחלטה לסגת התקבלה על רקע אי הסכמתו עם תוכניותיהן של טורקיה וארה"ב לגרש את הג'יהאדיסטים מאזור החיץ שעתיד לקום סמוך לגבול טורקיה.

יממה לאחר שורת פיגועים ברחבי טורקיה: מורדים כורדים תקפו בסיס צבאי

צבא טורקיה הודיע כי מורדים כורדים תקפו מפקדת חטיבת חיל רגליים בדרום־מזרח המדינה והרגו חייל אחד. על פי הצהרת הצבא פעילי "מפלגת הפועלים הכורדית" (פ־ק־ק), פתחו באש על בסיס צבאי במחוז סירנאק היום בבוקר. החייל הובהל לבית חולים ומת מאוחר יותר.

במקביל דווח כי אתמול והיום ביצעה טורקיה תקיפות אוויריות כנגד 17 מטרות מורדים כורדים במחוז הכארי שבדרום־מזרח המדינה. התקיפות בהכארי הן המשך לתקיפות במחוז אגרי שביצעה טורקיה במזרח המדינה, שם נהרגו שבעה לוחמים של מפלגת הפועלים הכורדית (פ-ק-ק). בחילופי אש שנערכו היום בין הצדדים במחוז בינגול נהרג לוחם כורדי נוסף.

היום קיבלה על עצמה פ-ק-ק אחריות על הפיגוע בתחנת משטרה באיסטנבול אתמול שבו נהרגו ארבעה בני אדם, בהם שלושת המחבלים. הפיגוע היה אחד מתוך סדרת של תקיפות שאירעו אתמול ברחבי המדינה שבהם נהרגו שישה בני אדם, בהם חייל וארבעה שוטרים טורקים. בהודעה שפורסמה באינטרנט קראו הכורדים למקד את התקיפות נגד טורקיה במטרה "לגרום נזק לאויב".

בשבועות האחרונים חלה הסלמה בסכסוך בין טורקיה והכורדים. לפחות 48 בני אדם נהרגו מאז החל סבב האלימות החדש. בעקבות פיגוע קטלני שגבה את חייהם של יותר מ–30 בני אדם בגבול טורקיה־סוריה לפני מספר שבועות, החלה אנקרה לבצע תקיפות אוויריות נגד מטרות המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה ומטרות פ־ק־ק בעיראק.

הרשויות בסוריה עצרו את בן דודו של אסד שירה למוות בגנרל

הרשויות בסוריה עצרו את בן דודו מדרגה שנייה של הנשיא בשאר אל-אסד שחשוד שירה למוות בגנרל סורי במהלך ויכוח בכביש מהיר בלטקייה שבמערב המדינה. כך דיווחה סוכנות הידיעות הממלכתית במדינה. המעצר הגיע יומיים בלבד אחרי שעשרות בני אדם, ולפי דיווחים אחרים כאלף בני אדם, הפגינו בעיר בדרישה להעניש אותו ואף להוציאו להורג.

לפי הדיווח בסוכנות הידיעות סאנא, "הרשויות עצרו את סולימאן הילאל אל-אסד והעבירו אותו לגורמים הרלוונטיים". לא נמסרו פרטים נוספים. הרוצח הוא בנו של הילאל אל־אסד, בן דודו של הנשיא, שהיה מפקד כוח ההגנה הלאומית בלאדקיה שנהרג בשנת 2013 בקרבות נגד ג'בהת א־נוסרה, והנרצח הוא הגנרל חסאן מחמוד א־שיח'.

לפי עדי ראייה, הגנרל א־שיח' לא נתן לסלימאן אל־אסד שנהג בג'יפ האמר לעקוף אותו. אל־אסד הצליח בסופו של דבר לעוקפו ולחסום אותו, ואחרי דין ודברים קולני, הוציא אל־אסד כלי נשק וירה בגנרל לעיני אשתו וילדיו.

הרוצח, סלימאן אל־אסדצילום: מתוך עמוד הפייסבו

דיווח: דאעש פרסם לראשונה סרטון הוצאה להורג של לוחמי טליבאן באפגניסטאן

פעילי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) פרסמו ברשתות החברתיות סרטון חדש שבו נראים לוחמי הארגון מוציאים להורג לוחמים מארגון טליבאן באפגניסטאן. הלוחמים חפרו בורות בשורה והטמינו בהם חומרי נפץ. מיד לאחר מכן הם מעמידים כעשרה לוחמים כפותים ומכוסי עיניים ומפוצצים את המטענים עליהם. זו הפעם הראשונה שארגון המדינה האיסלאמית מפרסם סרטון הוצאה להורג מסוג זה באפגניסטאן.

המדינה האיסלאמית התחזק במדינה לאחר שאנשי טליבאן לשעבר שפרשו מהארגון נשבעו לו אמונים. התחזקות הארגון הקיצוני הוא בעיני רבים אחת הסיבות המרכזיות לרצונו של טליבאן, שרואה בו איום מרכזי עליו, למצוא פתרון למלחמתו במדינה ולערוך משא ומתן עם הממשלה בקאבול.

לפחות 47 הרוגים בשני פיגועים שביצע דאעש במזרח עיראק

לפחות 47 בני אדם נהרגו וכ-100 נפצעו בשני פיגועים במחוז דיאלא שבמזרח עיראק. כך דיווחו גורמי ביטחון במדינה. בפיצוץ מכונית ממולכדת בשוק סמוך לבירת המחוז בעקובה נהרגו לפחות 35 בני אדם ו-72 אחרים נפצעו.

בפיגוע שני ברובע כנעאן שבמחוז פוצץ עצמו מחבל מתאבד במרכז שכונת מגורים והרג עוד לפחות שבעה בני אדם ו-15 נפצעו. ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל על עצמו אחריות על הפיצוץ המכונית הממולכדת בשוק, אולם לא התייחס לפיצוץ השני.

התושבים במחוז דיאלא ביקשו מגורמי ביטחון במדינה להגביר את האבטחה בשל איומי הארגון לבצע פיגועים באזור. זאת לאחר שבחודש שעבר ביצע המדינה האיסלאמית פיגוע אחר במרכז שוק מקומי והרג 115 בני אדם, בהם נשים וילדים רבים.

ג'בהת א-נוסרה נסוג מצפון חאלב בשל תוכנית טורקיה להקים באזור רצועת ביטחון

ארגון ג'בהת א-נוסרה המסונף לאל-קאעדה ונלחם נגד נשיא סוריה בשאר אל-אסד הודיע כי הוא נסוג מעמדותיו בצפון המדינה שם מתנהל מאבק מתמשך נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), ומעביר אותם לארגוני מורדים אחרים. האזור אותו עזב הארגון מצפון לחאלב, מיועד על ידי טורקיה להפוך לרצועת ביטחון אחרי שגורמי טרור וחמושים מהמדינה האיסלאמית יסולקו משם.

בהודעה מטעמו שפורסמה אתמול ביקר הארגון את תוכניתן של ארה"ב וטורקיה להשמיד את מעוזי ארגון המדינה האיסלאמית בגבול סוריה-טורקיה ואמר כי מטרת רצועת הביטחון נועדה לשרת את ביטחונה הלאומי של אנקרה הרבה יותר מאשר להיאבק במשטרו של הנשיא אסד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ