הקרמלין: רוסיה אינה אחראית להפצצת בתי החולים בסוריה אתמול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

רוסיה: טורקיה הפגיזה באופן מאסיבי כוחות של צבא סוריה וכוחות כורדיים

רוסיה מאשימה את טורקיה בהפגזות ארטילריות "מאסיביות" על כוחות צבא סוריה וכוחות כורדיים בצפון המדינה. בהודעת משרד החוץ נאמר עוד כי "הטרוריסטים במחוזות אידליב וחאלב ממשיכים לקבל נשק ואספקה מתוך טורקיה". עוד נאמר כי הטילים שנמצאים על הספינות בים הכספי "אינם מהסוג שיכול היה לפגוע בבתי החולים בסוריה" אתמול.

"טורקיה הודיעה כי לא לאפשר לעיירה הסורית עזאז ליפול לידי כוחות כורדיים בגלל שהיא נמצאת על נתיב אספקה שמשמש את אנקרה לתמוך בארגון המדינה האיסלאמית", נמסר בהודעה ממוסקבה, "חלק משותפנו הפצירו בנו 'לא לגעת' במסדרון בן 100 הקילומטרים שבין גבול טורקיה-סוריה לעזאז. ברור לכל שהמטרה היא המשך העברת אספקה באופן יומיומי למדינה האיסלאמית, ג'בהת א-נוסרה וארגוני טרור אחרים".

בתוך כך נודע כי נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, נפגש היום במוסקבה עם שר ההגנה האיראני, חוסיין דהקאן. הקרמלין מסר כי השניים דנו בחיזוק שיתוף הפעולה הצבאי בין שתי המדינות. בפגישה נכח גם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו, אשר שיבח את "האמון ההדדי הגבוה בין המדינות". דהקאן הצהיר בראשית החודש כי איראן מעוניינת לרכוש מרוסיה מטוסי קרב מסוג סוחוי-30.

שוחררו שלושת האמריקאים שנחטפו בבגדאד בחודש שעבר

שלושת האמריקאים שנחטפו בחודש שעבר בבגדאד שוחררו - כך דיווחו כלי תקשורת עיראקיים בהתבסס על גורמים בכירים בממשלה. משרד החוץ של ארה"ב בירך על שחרור השלושה, אשר הועברו לשגרירות בבגדאד ומצבם טוב.

שלושת האמריקאים נחטפו על ידי חמושים מדירה פרטית בבגדאד. בתחילה מסרו גורמים אמריקאים ועיראקים כי השלושה מוחזקים על ידי מיליציה שיעית הנתמכת על ידי איראן. השלושה שוחררו בידי כוחות הביטחון העיראקיים, אולם לא נמסרו פרטים נוספים בעניין.

בחריין שיחררה ארבעה עיתונאים אמריקאים שנעצרו השבוע

בחריין הגישה כתבי אישום נגד ארבעה עיתונאים אמריקאים שנעצרו בעת שדיווחו על יום השנה החמישי להתקוממות במדינה, אך הם שוחררו והורשו לעזוב את המדינה. חרף האישומים נגדם על היאספות בלתי חוקית, התירה בחריין לארבעה לעשות את דרכם אל נמל התעופה, ככל הנראה לאחר התערבות שגרירות ארה"ב.

ארגון "כתבים ללא גבולות" מסר כי עיתונאית אמריקאית ושלושה חברי צוות הצילום שלה נעצרו בבחריין ביום ראשון. העיתונאית העצורה היא אנה דיי, שדיווחה מהמזרח התיכון, צפון אפריקה, אסיה ואמריקה הלטינית עבור מספר רב של כלי תקשורת, רובם אמריקאיים.

משטרת בחריין אמרה בתחילה כי היא עיכבה ארבעה אמריקאים בשל "מסירת מידע כוזב כי הם היו תיירים", וחשד כי אחד מהם השתתף בתקיפה של שוטרים. שר הפנים של בחריין מסר כי הארבעה נעצרו בסיטרה, כפר שיעי דרומית לבירה מנאמה, בו מתרחשות לעתים קרובות הפגנות נגד הממשלה.

לפחות 46 הרוגים במבצע שמנהלת אפגניסטאן נגד דאעש במזרח המדינה

לפחות 46 חמושים איסלאמיים נהרגו ו-20 נוספים נפצעו במבצע שמנהל צבא אפגניסטאן נגד ארגון המדינה האיסלאמית במזרח המדינה. גורמי משטרה מסרו כי המבצע במחוז ננגחאר החל ביום שבת ולוקחים בו חלק גם כוחות אוויריים. לדבריהם, תושבי האזור משתפים פעולה עם כוחות הביטחון.

מחוז ננגחאר הפך מעוז מרכזי עבור ג'יהאדיסטים בעשרת החודשים האחרונים. לדברי גורמי שלטון מקומי, עד כה "טיהרו" כוחות הביטחון 35 כפרים. האו"ם פרסם השבוע דו"ח על הלחימה באפגניסטאן וממנו עולה כי 14% מתוך 11 אלף הנפגעים בקרבות ב-2015 נפגעו מאש כוחות הביטחון המקומיים. 62% נפגעו מאש ג'יהאדיסטים.

הקרמלין מכחיש כי רוסיה אחראית להפצצות בהן נהרגו עשרות בני אדם בצפון סוריה

הקרמלין דוחה את ההרשמות שהעלתה טורקיה נגד רוסיה בטענה כי היא ביצעה פשע מלחמה בסוריה אחרי שיותר מ–50 בני אדם נהרגו אתמול בתקיפות אוויריות על לפחות חמישה מתקנים רפואיים ושני בתי ספר בצפון סוריה. התקיפות הקטלניות יוחסו גם על ידי פעילים מקומיים לחיל האוויר הרוסי בסוריה.  "אנחנו לא מקבלים את הטענות האלה. אלה שמשמיעים אותן לא יכולים להוכיח את ההאשמות חסרות הבסיס בשום צורה", אמר דוברו של נשיא רוסיה, דמיטרי פסקוב.

במקביל, ראש ממשלת טורקיה, אהמט דבוטולו, אמר לחברי מפלגתו בפרלמנט כי טורקיה תמשיך לנקוט צעדים כדי להימנע מלהתערב במלחמה בסוריה. זאת, למרות שמוקדם יותר היום אמר בכיר באנקרה כי טורקיה רוצה מבצע קרקעי משותף עם בעלות בריתה בסוריה, אחרת לא ניתן יהיה לשים קץ למלחמת האזרחים במדינה.

צילום: רויטרס

בכיר בטורקיה: אי אפשר לסיים את המלחמה בסוריה ללא מבצע קרקעי

בכיר בטורקיה אמר כי המדינה מבקשת מחברות הקואליציה הבינלאומית, בהן ארה"ב, להשתתף במבצע קרקעי משותף בסוריה כדי לנסות לשים קץ למלחמת האזרחים המשתוללת במדינה. לדברי הבכיר, ששמו לא נמסר, אין זה אפשרי היום להפסיק את הלחימה ללא מבצע קרקעי, אולם אנקרה לא תצא למבצע כזה לבדה. "טורקיה לא תפתח במבצע חד צדדי ולכן אנחנו מבקשים מהשותפות בקואליציה לקחת חלק במבצע כזה. אנחנו דנים על זה עם בעלות בריתנו", אמר הבכיר לכתבים באיסטנבול.

 בנוסף הודיעה טורקיה כי ארבעה מטוסים סעודיים יישלחו לבסיס חיל האוויר אינג'ירליק שבדרום המדינה עד סוף החודש. ביום שישי אמר שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושולו, כי ריאד ואנקרה מתאמות תוכניות להתערבות בסוריה כדי לעצור את התקדמות הצבא הסורי לכיבוש חאלב ובאזור הגבול עם טורקיה. גם שר החוץ הסעודי, עאדל אל-ג'ובייר, אמר בסוף השבוע לעיתון גרמני כי מתקיימים דיונים אם יש צורך במבצע קרקעי נגד ארגון המדינה האיסלאמית בסוריה.

מוקדם יותר היום השיב צבא טורקיה באש תותחים לתוך סוריה לאחר שנורתה לעברו אש משטח המדינה. התקרית מתרחשת על רקע ירי הפגזים בסוף השבוע של צבא טורקיה לעבר מעוזים של המיליציה הכורדית הסורית (YPG) ושל צבא סוריה במחוז חאלב שבצפון המדינה. חלק מהפגזים נורו לעבר שדה תעופה שנכבש באחרונה על ידי הכורדים מידי מיליציות מורדים מוסלמיות וחלק אחר כוון לאזור עיירת הגבול עזאז. סוכנות הידיעות הממלכתית אנטוליה דיווחה כי גם שני המקרים האלה באו בתגובה לאש שנורתה מתוך סוריה.

צבא סוריה מהדק את האחיזה באזור חאלב: כבש שני כפרים מצפון לעיר

כוחות הצבא הסורי של הנשיא בשאר אל-אסד וכוחות כורדים רשמו התקדמות נוספת בצפון המדינה וכבשו עוד שטחים מקבוצות מורדים שונות באזור. סוכנות הידיעות הממלכתית של סוריה, סאנא, והארגון הסורי לזכויות אדם דיווחו כי כוחות הממשלה כבשו את הכפרים אחרס ומסקאן מצפון לחאלב, והידקו עוד יותר את אחיזתם בשטח לקראת כיתורה של העיר.

במקביל, כוחות הקואליציה הערבית-כורדית בצפון סוריה כבשו את העיירה תל-רפעת, אחת ממעוזי הלוחמים במחוז חאלב, ואת הכפר נאשח, שנמצא מדרום לעיירה.

לראשונה מאז משטר סדאם חוסיין: דאעש השתמש בנשק כימי בעיראק

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) תקף כוחות כורדיים בעיראק בגז חרדל אשתקד, כך אמר דיפלומט בהתבסס על בדיקות מעבדה שערך "הארגון למניעת הפצת נשק כימי" (OPCW). על פי הארגון, זוהי הפעם הראשונה שנעשה שימוש בנשק כימי בעיראק מאז שלטונו של נשיא המדינה לשעבר סדאם חוסיין. 

מקור ב–OPCW מסר כי בדיקות מעבדה אישרו כי נעשה שימוש בגז חרדל, זאת לאחר שכ–35 חיילים כורדים חלו בשדה הקרב באוגוסט אשתקד. מה–OPCW לא נמסר מי אחראי לשימוש בנשק הכימי, אך הדיפלומט, שביקש לדבר בעילום שם משום שהממצאים טרם פורסמו רשמית, אמר כי הבדיקות אישרו את לוחמי המדינה האיסלאמית השתמשו בגז חרדל.

הדגימות נלקחו לאחר שחיילים חלו בעת קרבות עם חמושי המדינה האיסלאמית דרום־מערבית לעיר ארביל, בירת המחוז הכורדי האוטונומי. בחודש אוקטובר אשתקד הודיע הארגון למניעת הפצת נשק כימי כי בשנה שעברה נעשה שימוש בנשק כימי בסוריה. מומחים חושבים כי גז החרדל שבו נעשה שימוש הגיע ממאגר נשק כימי לא מוכר של בסוריה, או שהחמושים למדו כיצד לייצר נשק כימי בסיסי.

דיווח: ארבעה עיתונאים אמריקאים נעצרו בבחריין

ארבעה עיתונאים אמריקאים שסיקרו את יום השנה למחאות בבחריין ב-2011 נעצרו, כך מסרו עדי ראייה במדינה לסוכנות הידיעות אי-פי. גורמים רשמיים בבחריין סירבו למסור תגובה לידיעה. משגרירות ארה"ב במנאמה נמסר כי הם "מודעים למעצרם של ארבעה אזרחים אמריקאים בבחריין", אך הוסיפו כי אינם יכולים לדון בנושא משיקולים ביטחוניים.

זהות העיתונאים והשאלה אם עבדו עבור כלי תקשורת מסוים אינן ידועות, אך תמונות של הכתבים פועלים בסיטרה, קהילה שיעית גדולה בדרום הבירה בה ישנן מחאות מפעם לפעם, מופצות ברשתות החברתיות, בהן תמונת אשה המצולמת בזמן שהיא משוחחת עם מפגין רעול פנים.

ההפגנות בבחריין בשנת 2011 פרצו על רקע מחאות "האביב הערבי" ואורגנו על ידי הרוב השיעי במדינה שדרש זכויות במדינה הנשלטת על ידי המיעוט הסוני. זמן קצר לאחר מכן שלחו מדינות המפרץ בהן סעודיה ואיחוד הנסיכויות תגבורת לבחריין ודיכאו את המחאות, אשר לטענת הרשויות אורגנו על ידי איראן.

רוסיה הפציצה שני בתי חולים ובית ספר בצפון-מערב סוריה

ארגון "רופאים ללא גבולות" דיווח כי בית החולים שלו בעיירה מערת א-נועמאן שבצפון-מערב סוריה "הופצץ במכוון" מהאוויר. לפי הדיווח, המבנה נהרס מפגיעת ארבעה טילים רוסיים בשתי גיחות שהתרחשו בהפרש של כמה דקות. לפחות שמונה בני אדם נעדרים. בבית החולים עבדו 54 רופאים ואנשי צוות והיו בו 30 מיטות. לפי ארגוני זכויות אדם, בית חולים נוסף נפגע בהפצצה רוסית בעיירה עזאז הסמוכה לגבול עם טורקיה.

"זו התקפה מכוונת על מוסד רפואי", אמר ראש משימת רופאים ללא גבולות בסוריה, מאסימיליאנו רבאודנגו,על ההתקפה במערת א-נועמאן. "בית החולים הזה שירת אוכלוסיה של 40 אלף בני אדם הנמצאים באזור מלחמה".

זירת ההפצצה של בית החולים של ארגון רופאים ללא גבולות בעיירה מערת אל-נועמאן קרדיט: מדיה חברתית, רויטרס

המצפה הסורי לזכויות אדם, העוקב אחר הלחימה במדינה מביירות, דיווח כי בעיירת הגבול עזאז נהרגו 14 בני אדם בהפצצת מרפאת ילדים ובית ספר ועשרות נפצעו. גורם ביטחוני טורקי מסר כי שני המוסדות נפגעו משבעה טילים שירו מטוסי קרב רוסיים.

משרד החוץ הרוסי הודיע בצהריים כי מוסקבה תמשיך בתקיפות האוויריות באזור חאלב גם אם הצדדים יגיעו להסכם הפסקת אש. בהודעה נאמר כי רוסיה "מודאגת מאוד מהתוקפנות הטורקית נגד סוריה". ראש ממשלת טורקיה, אהמט דבוטולו, אמר הבוקר כי ארצו לא תאפשר לעיירה עזאז ליפול בידי המיליציה הכורדית הסורית (YGP) וכי הכורדים בסוריה "יעמדו בפני התגובה החמורה ביותר אם ינסו להתקרב אליה שוב". בשיחה עם כתבים אמר דבוטולו כי עזאז והעיירה תל רפעת היו נופלות ללא הירי הארטילרי שביצעה טורקיה באזור.

דו"ח שפרסם בשבוע שעבר המרכז הסורי לחקר מדיניות קובע כי מספר ההרוגים במלחמת האזרחים במדינה, באופן ישיר או עקיף, עומד על 470 אלף בני אדם. כותבי הדו"ח העריכו כי כ–11.5% מאוכלוסיית סוריה נהרגה או נפצעה מאז מארס 2011. עוד נכתב כי מספר הפצועים עומד על 1.9 מיליון וכי תוחלת החיים במדינה ירדה מ–70 שנה ב–2010 ל–55.4 ב–2015. דו"ח האו"ם האחרון דיבר על כ-250 אלף בני אדם, אך הארגון הפסיק לאסוף נתונים בנושא לפני 18 חודשים.

רוסיה: העברת מערכות היירוט S-300 לאיראן "תחל בעתיד הקרוב"

רוסיה תחל להעביר לאיראן מערכות הגנה אווירית מסוג S-300 כבר "בעתיד הקרוב" - כך נמסר ממשרד החוץ במוסקבה. סוכנות הידיעות RIA מסרה כי הרפובליקה האיסלאמית הביעה עניין לרכוש גם מערכות יירוט מתקדמות עוד יותר, מסוג S-400. עם זאת, טרם נפתח משא ומתן בעניין.

מערכת טילי S-300 בתצוגה מחוץ למוסקבה, ב-2013צילום: אי־פי

רוסיה: אין לנו כוונה לשמור על נוכחות צבאית קבועה בסוריה

ראש ממשלת רוסיה, דמיטרי מדבדב, אמר בראיון למגזין "טיים" כי לארצו אין כוונה לשמור על נוכחות צבאית קבועה בסוריה. לדברי מדבדב, צבא רוסיה פועל בסוריה "על מנת להשיג מטרות מוגבלות וקונקרטיות".

שר ההגנה הטורקי, איסמט יילמאז, הכחיש הבוקר דיווחים לפיהם כוחות טורקיים נכנסו לסוריה בסוף השבוע. בהתייחס לתלונה ששיגר משרד החוץ הסורי לאו"ם בעניין, הוסיף יילמאז: "זה לא נכון ואין מחשבה על כך". בפנייה הסורית לאו"ם נאמר כי כמאה חמושים - "חיילים טורקיים או שכירי חרב טורקיים" - חצו את הגבול לסוריה.

סעודיה ו-20 מדינות יקיימו תמרון צבאי גדול בצפון הממלכה

כוחות סעודים ומ-20 מדינות נוספות יקיימו תמרון צבאי גדול בצפון הממלכה, במה שתואר על ידי סוכנות הידיעות הסעודית הרשמית כתמרון "החשוב ביותר שבוצע באזור". תרגיל "רעם הצפון" יכלול שיתופי פעולה בין כוחות קרקעיים, אוויריים וימיים ומטרתו "לשגר מסר לפיו ריאד ובעלות בריתה עומדות יחד נגד האתגרים האזוריים".

סעודיה מובילה מבצע אווירי נגד המיליציה החותית הפרו-איראנית בתימן. בדצמבר היא הקימה קואליציה שבה חברות 35 מדינות למאבק בטרור הג'יהאדיסטי של ארגון המדינה האיסלאמית. בנוסף, היא חברה בכירה בקואליציה המערבית-ערבית שהקימה ארה"ב למאבק בג'יהאדיסטים בסוריה ובעיראק.

לא נמסר מתי יתחיל תרגיל "רעם הצפון" וכמה זמן יימשך. בין המדינות שייקחו בו חלק: חמש נסיכויות הנפט שבמפרץ הפרסי, צ'אד, מצרים, ירדן, מלזיה, מרוקו, פקיסטאן, סנגל ותוניסיה.

האו"ם: 3,545 אזרחים נהרגו באפגניסטאן בשנה שעברה

מספר האזרחים שנהרגו מהלחימה באפגניסטאן עלה ב-2015 לשיא - לפחות 3,545 בני אדם. מנתוני האו"ם עולה כי זו השנה השביעית ברציפות שמספר ההרוגים האזרחיים במדינה עולה. מספר הפצועים בשנה שעברה הסתכם ב-7,457 - עלייה של 4% ביחס ל-2014.

הגורמים המרכזיים לעלייה במספר ההרוגים ב-2015 הם הלחימה הקשה בעיר הצפונית קונדוז ופיגועי ההתאבדות בבירה קאבול. גורמים באו"ם מסרו כי במרבית המחוזות באפגניסטאן חלה דווקא ירידה בכמות הנפגעים.

בית משפט במצרים ביטל את הרשעתו של שוטר שירה למוות בפעילה חברתית

בית המשפט הגבוה לערעורים של מצרים הפך את הרשעתו של שוטר שנידון ל–15 שנות מאסר לאחר שירה למוות במפגינה בינואר 2015 – אירוע שתועד בווידאו ובתמונות ועורר ביקורת ברחבי העולם.

השופטת טאהא קאסים פסקה כי יש לערוך משפט חוזר בעניינו של השוטר, יאסים חאתם סאלח א־דין, שגזר דינו ניתן ביוני אשתקד לאחר שהורשע בהריגה מתוכננת. שאימה אל־סבאג, אמה לילד ופעילה חברתית בת 32, נורתה על ידיו ב–24 בינואר בכיכר תחריר. אל־סבאג וכ–40 פעילים חברתיים נוספים התאספו באותו יום במרכז קהיר כדי להניח פרחים בכיכר תחריר, בערב יום השנה להתקוממות העממית. התמונות בה היא נראית גוססת ברחוב, נתמכת על ידי מפגין אחר, זעזעו מצרים רבים. 

הפסיקה, שעליה דווח בסוכנות הידיעות המצרית "מאנה", עולה בקנה אחד עם זיכויים או השעיית עונשם של עשרות שוטרים שהועמדו לדין בגין הריגתם של כ–900 מפגינים בההתקוממות העממית ב–2011.

שאימה אל־סבאג, ב-24 בינואר אשתקדצילום: אי־אף־פי

אובמה ופוטין בתום שיחה: קוראים ליישום הסכם הפסקת האש בסוריה

נשיא ארה"ב ברק אובמה ועמיתו הרוסי ולדימיר פוטין הסכימו להגביר את המאמצים הדיפולמטיים כדי לסייע ביישומו של הסכם הפסקת אש חלקי בסוריה שעליו הוכרז שלשום, כך נמסר היום מהקרמלין. מעצמות העולם הכריזו על "הפוגה בפעולות האיבה" בסוריה, הצפויה להיכנס לתוקפה עוד שבוע. 

בתום שיחת טלפון בין מנהיגי ארה"ב ורוסיה נמסר מהקרמלין כי שני המנהיגים העריכו באופן "חיובי" את הפסגה בנושא סוריה שהתקיימה במינכן בסוף השבוע. על פי הודעת הקרמלין, שני המנהיגים הביעו תמיכה במאמצים להשיג שתי מטרות: הפסקת אש וסיוע הומניטארי. עוד נמסר כי בעת השיחות הודגש הצורך לבנות קשרי עבודה הדוקים בין שרי ההגנה של ארה"ב ורוסיה, זאת כדי לאפשר להם "להילחם בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) וארגוני טרור נוספים".

צבא טורקיה ירה פגזים לעבר מעוזי כורדים ועמדות של צבא סוריה באזור הגבול

צבא טורקיה ירה פגזים לעבר מעוזים של המיליציה הכורדית הסורית (YPG) ושל צבא סוריה במחוז חאלב שבצפון המדינה. חלק מהפגזים נורו לעבר שדה תעופה שנכבש באחרונה על ידי הכורדים מידי מיליציות מורדים מוסלמיות וחלק אחר כוון לאזור עיירת הגבול עזאז. סוכנות הידיעות הממלכתית אנטוליה דיווחה כי בשני מקרים השיבו קני תותחים טורקיים לאש שנורתה מתוך סוריה. טורקיה דיווחה כי באחד המקרים נורתה אש מתוך סוריה לעבר עמדה צבאית בדרום מחוז הטאי. לא נמסרו פרטים ביחס למקרי ירי נוספים.

ההפגזה על מעוזי הכורדים בסוריה החלה זמן קצר אחרי שראש ממשלת טורקיה, אהמט דבוטולו, אמר בנאום טלוויזיוני כי אנקרה "תנקוט, אם תידרש לכך, בפעולה צבאית נגד הכורדים בסוריה. "אם נזדקק לכך, אנו יכולים לנקוט נגדם באותם צעדים שנקטו בעיראק", אמר דבוטולו והתייחס להפצצות חיל האוויר הטורקי בשנה שעבר על מטרות כורדיות באזור הר קנדיל שבצפון עיראק.

טורקיה רואה ב-YPG ובזרוע הפוליטית שלו כשלוחה של המחתרת הכורדית שפועלת בטורקיה ומנהלת מאבק חמוש בצבא בדרום-מזרח המדינה. דבוטולו לא התייחס בדבריו לפגיעה בעמדות של הצבא הסורי.

מוקדם יותר אמר שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושולו, כי ריאד ואנקרה מתאמות תוכניות להתערבות בסוריה כדי לעצור בין היתר התקדמות הצבא הסורי, בחסות ההפצצות הרוסיות, לכיבוש חאלב ואזור הגבול. "אם תהיה לנו אסטרטגיה מתואמת נגד ארגון המדינה האיסלאמית וארגוני הטרור האחרים (כולל הכורדים), אז נוכל להיכנס יחד עם סעודיה למבצע קרקע", אמר. צ'בושולו הוסיף כי סעודיה שולחת לבינתיים מטוסי תקיפה לבסיס אינצ'רליק, ממנו יוצאות גיחות תקיפה רבות של הקואליציה המערבית-ערבית בסוריה.

שר החוץ הסעודי, עאדל אל-ג'ובייר, אמר בסוף השבוע לעיתון גרמני כי מתקיימים דיונים אם יש צורך במבצע קרקעי נגד ארגון המדינה האיסלאמית. "אם תתקבל החלטה לשלוח כוחות מיוחדים נגד הג'יהאדיסטים, סעודיה תהיה מוכנה לסייע", אמר אל-ג'ובייר. נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אמר בסוף השבוע לסוכנות הידיעות הצרפתית כי "אינו פוסל את האפשרות" שסעודיה וטורקיה נערכות להתערבות צבאית, אל הדגיש כי כוחותיו "יאבקו בכך".

טנק טורקי סמוך לגבול הסוריצילום: אי־פי

רוסיה שיגרה לחופי סוריה ספינה נוספת נושאת טילי שיוט

רוסיה שיגרה ספינה נוספת נושאת טילי שיוט אל המזרח התיכון והיא צפויה להגיע לחופי סוריה. לא נמסר מתי תגיע הספינה לאזור. חיל הים הרוסי מסר בהודעתו כי הספינה "זליוני דול" החמושה בטילים מסוג "קאליבר" היא ספינה חדשה שהצטרפה רק בחודש דצמבר אל צי ספינות הים השחור. בשבוע שעבר לקחה הספינה חלק בתרגיל גדול "לנחיתת כוחות ושליטה בחופים" של חצי האי קרים.

שליחת הספינה הרוסית לחופי סוריה באה יממה בלבד אחרי הודעת המעצמות על הפסקת אש בסוריה החל מבעוד שבוע. ההודעה בעניין פורסמה ללא התחייבות רוסית. שרי החוץ של ארה"ב ורוסיה הסכימו על אספקת סיוע לערים נצורות בסוריה ועל "הפוגה בפעולות האיבה".

משרד החוץ באנקרה: סעודיה וטורקיה עשויות לפתוח במבצע קרקעי בסוריה

טורקיה וסעודיה עשויות לפתוח במבצע קרקעי נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה, כך על פי דברי שר החוץ של טורקיה שצוטטו בתקשורת המקומית במדינתו. עוד דווח כי לדברי שר החוץ מבלוט צ'בושולו סעודיה תשלח מטוסי קרב וחיילים לבסיס חיל האוויר אינג'ירליק בדרום טורקיה. עם זאת היקף הכוח הסעודי שיוצב בבסיס עדיין אינו ידוע.

שר ההגנה של ארה"ב, אשטון קרטר, הדגיש אתמול את התפקיד שסעודיה ואיחוד הנסיכויות משחקות במאבק נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), ורמז כי כוחות מיוחדים מהמפרץ יסייעו ל"כוחות מקומיים" בסוריה לכבוש את העיר א-רקה – בירתו המוצהרת של הארגון הקיצוני. בשנה שעברה התירה טורקיה לארה"ב להשתמש בבסיס אינג'ירליק, השוכן סמוך לגבול סוריה, כנקודת יציאה לתקיפות אוויריות נגד הג'יהאדיסטים בסוריה ובעיראק.

האפשרות להעמקת מעורבותה של סעודיה בסוריה הועלתה בעוד שמעצמות העולם מנסות לקדם הסכם הפסקת אש חלקית במדינה המזרח תיכונית. על אף הכרזתם של שרי החוץ של ארה"ב ורוסיה כי "הפוגה בפעולות האיבה" תיכנס לתקופה עוד שבוע, רבים הטילו ספק בכך שההסכם יביא לשינוי של ממש במלחמת האזרחים המתחוללת בסוריה. בין היתר נמתחה ביקורת רבה על רוסיה, שלא התחייבה לעצור את פעילותה הצבאית במדינה המזרח תיכונית כחלק מההסכם.

במקביל להכרזה על ההפוגה בלחימה נשבע נשיא סוריה בשאר אל-אסד לכבוש מחדש את כל סוריה, ואילו כוחות המורדים אמרו לרשת החדשות בי-בי-סי כי הם לא יפסיקו בלחימה משום שהם אינם מאמינים שרוסיה עומדת לעצור את התקיפות האוויריות שלה, המסייעות לכוחות הממשלה. 

אלפי רופאים במצרים השתתפו בהפגנה נדירה נגד אלימות משטרתית

אלפי רופאים במצרים יצאו היום להפגין נגד אלימות משטרתית. ההפגנה בקהיר התקיימה על רקע האשמות כי שני רופאים הוכאו על ידי שוטרים בבית חולים בעיר. הפגנות פומביות מסוג זה נדירות במצרים תחת שלטונו של הנשיא עבד אל פתאח א-סיסי.

ההפגנה התקיימה בתגובה להתקפה על שני רופאים בבית חולים בקהיר ב-28 בינואר בחודש שעבר. על פי עדויות ששודרו ברשתות הטלוויזיה, התקיפה אירעה לאחר שאחד הרופאים בבית החולים תיאר חתך על פניו של שוטר שהגיע לקבל טיפול כ"קל", ואמר כי הוא אינו דורש תפרים. השוטר תקף את הרופא ועמיתיו, ושוטר נוסף הצטרף לתקיפה. עוד דווח כי השוטרים שלפו את כלי נשקם ואיימו על הרופאים במקום.

בנוסף להפגנה בקהיר החליט היום איגוד הרופאים של מצרים להציע שירותים בחינם בבתי חולים ציבוריים ולשבות באופן חלקי בעוד שבועיים, אלא אם השוטרים המעורבים בתקיפה יועמדו לדין ויינקטו צעדים להגן על רופאים במצרים מפני המשטרה. כמו כן דורש איגוד הרופאים את התפטרותו של שר הבריאות.

רופאים מפגינים בקהיר, היוםצילום: אי־אף־פי

התקשורת בטורקיה: לכודים בהתמוטטות בניין בן חמש קומות באיסטנבול

בניין בן חמש קומות התמוטט היום באיסטנבול, היכן שכמה בני אדם עדיין לכודים בין ההריסות, כך על פי סוכנות הידיעות הטורקית "דואן". עם זאת , מושל איסטנבול, ואסיפ סאהין, אמר לרשת החדשות סי-אן-אן כי איש לא נפצע או נהרג בהתמוטטות הבניין, שבנוסף אליו התמוטט בניין סמוך וקטן יותר. סיבת התמוטטות הבניינים באזור טקסים עדיין אינה ידועה.

רכבי כיבוי והצלה נשלחו לזירת האירוע. על פי תמונות ששודרו בתקשורת המקומית באתר ההתמוטטות ישנן כעת ערימות עפר והריסות. על פי סוכנות "דואן", בחלקו העליון של הבניין בן השבע קומות פעל בית הארחה, ואילו בקומת הכניסה שלו היתה ממוקמת קפיטריה.

המעצמות שואפות להפסקת אש זמנית בסוריה תוך שבוע

בשיחות שהתקיימו במינכן הלילה (שישי) סביב הנושא הסורי, הסכימו מעצמות העולם על "הפסקת הלחימה" בסוריה, תוך שבוע. עוד הוחלט להאיץ ולהרחיב את הסיוע ההומניטרי שיישלח לאזורים הנצורים. עם זאת, השיחות לא הצליחו להבטיח הפסקת אש מלאה או התחייבות להפסקת ההתקפות האוויריות מן הצד הרוסי.

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי אמר לאחר השיחות כי "המבחן האמיתי הוא האם כל הצדדים יעמדו בהתחייבויותיהם". השיחות הבינלאומיות כללו את ארה"ב, רוסיה ויותר מ-12 מדינות נוספות שהסכימו כי שיחות השלום בז'נווה בנושא הסורי צריכות להימשך מהר ככל האפשר. 

שר החוץ הבריטי, פיליפ האמונד, אמר כי "הפסקת האש תוכל להצליח רק אם רוסיה תפסיק את התקיפות האוויריות התומכות במשטר אסד". 

שרי החוץ קרי ולברוב במינכן, היוםצילום: אי־פי

ראש ממשלת רוסיה: יש לשבת למו"מ על סוריה במקום לפתוח במלחמת עולם חדשה

ראש ממשלת רוסיה, דמיטרי מדבדב, אמר כי על כל המעצמות לשבת לשולחן המשא ומתן ולפעול לסיום המלחמה בסוריה "במקום לפתוח במלחמת עולם חדשה". לדבריו, על ארה"ב ורוסיה חייבות להפעיל לחץ על כל הצדדים כדי להביא להפסקת אש.

"האמריקאים ובעלי בריתם הערבים חייבים לחשוב טוב: האם הם רוצים מלחמה קבועה?", אמר מדבדב למהדורת סוף השבוע של העיתון הגרמני "הנדלסבלאט" אשר תפורסם מחר. "יהיה בלתי אפשרי לנצח במלחמה כזו במהירות במיוחד בעולם הערבי שבו כולם נלחמים בכולם. על כל הצדדים לשבת לשולחן המשא ומתן במקום לפתוח במלחמת עולם חדשה".

דבריו של מדבדב באים על רקע ההפצצות העזות של רוסיה באזור העיר חאלב ומאמציה לסייע לכוחות הקרקעיים של צבא סוריה וחיזבאללה לנתק את העיר מאזור הגבול הטורקי, הנשלט על ידי המורדים.

ארה"ב לשותפות בקואליציה המערבית-ערבית: יש להחריף המאבק בדאעש

שר ההגנה של ארה"ב, אשטון קרטר, פתח היום בשיחות עם יותר מ-20 שרי הגנה ממדינות הקואליציה המדינית-ערבית בנוגע להחרפת המאבק בארגון המדינה האיסלאמית, ללא קשר למאמצים הדיפלומטיים לסיום המלחמה בסוריה. קרטר אמר בבריסל כי על בעלות הברית "לתרום יותר" למאבק שמנהלת ארה"ב. המפגש מתקיים כשברקע עומדת דרישת צרפת מוושינגטון להפגין מחויבות ברורה יותר לפתרון המשבר לנוכח התקדמות המבצע הסורי-רוסי לכיבוש אזור הגבול הטורקי.

במקביל מוביל שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, את המאמצים הדיפלומטיים שמתקיימים במינכן להביא להפסקת התקיפות הרוסיות באזור חאלב ולהפסקת אש בטרם תיפול העיר בידי צבא סוריה וחיזבאללה. קרטר אמר כי הוא מקווה שהמפגש יביא להגברת הסיוע הכספי והלוגיסטי למאבק בג'יהאדיסטים וכי הוא מקווה שהדבר יקרב את שחרור הערים א-ראקה ומוסול.

החל משפטם של שני המבריחים שאחראים למותו של הפעוט איילאן כורדי

שני אזרחים סורים החשודים בהברחת איילאן כורדי, הפעוט הסורי שתמונתו מוטל מת בחופי בודרום עוררה סערה בדעת הקהל העולמית בספטמבר אשתקד, הועמדו למשפט בטורקיה. למעט כורדי נמצאו על חוף גופותיהם של ארבעה בני אדם נוספים.

כנגד שני המואשמים - מופאוואקה אלבאש ועאסם אל-פרהאד - נטען כי לקחו חלק ברשת הברחה של פליטים סורים וכי מותם של כורדי בן השלוש והארבעה הנוספים נגרם "כתוצאה מהזנחה מכוונת" אחרי שסירתם ננטשה וטבעה בעת שעשתה דרכה לאי קוס. אם יורשעו השניים עשוי להיגזר עליהם עונש מאסר של 35 שנה.

למעט כורדי הפעוט טבעה למוות גם אמו, ריהאן. אביו המשפחה, עבדאללה, שרד ועל פי ההערכות חי כיום מחוץ לטורקיה.

תמונת גופתו של איילאן כורדיצילום: רויטרס

חמוש פתח באש בבניין ממשלתי בדרום סעודיה; שישה נהרגו

שישה בני אדם נרצחו ושניים נפצעו בעת שחמוש פתח באש בתוך בניין משרד החינוך הסעודי בעיירה אד דאייר שבדרום המדינה, לא רחוק מהגבול עם תימן. החמוש נעצר ומניעיו אינם ברורים לפי שעה. בתחילה דווח כי מדובר במורה, אולם זמן קצר לאחר מכן דיווחו כלי תקשורת בסעודיה כי האיש אינו מועסק של משרד החינוך אך הגיע לפגישה בבניין.

ארדואן תוקף את ארה"ב: אתם בצד שלנו או בצד של הכורדים?

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, מתח ביקורת חריפה על מדיניות ארה"ב בסוריה וקרא לה להחליט במי היא תומכת - בצד של טורקיה או בצד של המיליציה הכורדית הסורית והמחתרת הכורדית (פ-ק-ק).

"חוסר יכולתה של ארה"ב להבין את אופיים האמיתי של הארגונים הללו הפך את האזור לים של דם. האם אתם לצדנו או לצד PYD ו-PKK? אני עצוב מעמדה של ארה"ב", אמר ארדואן בנאום בפני פקידי שלטון מקומי באנקרה. "המצב בסוריה הפך בעיה ביטחונית פנימית עבור טורקיה. טורקיה הוציאה 10 מיליארד דולר על הפליטים הסורים בזמן שהאו"ם תרם להם 455 מיליון. גל הפליטים האחרון מחאלב הוא גל הגירה כפוי כתוצאה מטבח. האו"ם דורש מטורקיה לאפשר לפליטים הסורים להיכנס, אך לא ממלא את יעודו".

בתוך כך דיווחו היום כלי תקשורת בטורקיה כי כוחות הביטחון עצרו קבוצה של 34 בני אדם אשר חצו את הגבול לסוריה כשברשותם חגורות נפץ וחומרי חבלה במשקל 15 ק"ג. הקבוצה - ארבעה גברים, עשר נשים ו-20 ילדים - נעצרה סמוך לעיירה אוגוזלי. לא נמסרו פרטים על זהותם של העצורים.

מועצת שומרי החוקה באיראן פסלה סופית את מועמדות הנכד של חומייני

מועצת שומרי החוקה פסלה סופית את מועמדתו של חסן חומייני, נכדו של מייסד הרפובליקה האיסלאמית רוחאללה חומיניי, לתפקיד במועצה הבאה - זו שתבחר את מחליפו של המנהיג העליון עלי חמינאי. בסך הכל נפסלו כ-80% מהמועמדים לכהן במועצת שומרי החוקה הבאה. בנוסף, נפסלו אלפי מועמדים רפורמיסטים שביקשו להשתתף בבחירות לפרלמט בסוף החודש.

בתחילת החודש מתח נשיא איראן לשעבר, האשמי רפסנג'אני, ביקורת חריפה על פסילתו של חומייני הנכד. "הם פסלו את נכדו של האימאם חומייני, האיש הדומה ביותר לסבו", אמר רפסנג'אני באירוע לציון יום השנה לשובו של חומייני לאיראן מגלות בצרפת בשנת 1979. "מי החליט שהם מוסמכים לשפוט אחרים? מי נתן לכם את הזכות להחזיק בכלי נשק, לנהל את הטלוויזיה הממלכתית ולשלוט בדרשות יום השישי", אמר רפסנג'אני ביחס לאנשי לאגף הנצי. יצויין כי רפסנג'אני, בן 78, נפסל מלהתמודד בבחירות הבאות לנשיאות.

חסן חומייני (מימין) לצדו של נשיא איראן רוחאניצילום: אי־פי

לפחות 500 נהרגו מאז תחילת המבצע הסורי-רוסי לכיבוש אזור חאלב

לפחות 500 בני אדם נהרגו מאז החלה המתקפה של צבא סוריה, חיזבאללה וחיל האוויר הרוסי באזור חאלב בראשית החודש. ארגון זכויות אדם סורי העוקב אחר הלחימה מביירות מסר כי מדובר בכ-400 לוחמים מכל הצדדים ולפחות 100 אזרחים.

משרד החוץ של רוסיה דחה הבוקר את טענותיה של ארה"ב כי ההפצצות הרוסיות באזור חאלב וגבול סוריה-טורקיה גורמות למשבר הומניטרי. בהתייחס לטענות המערב על כך שרוסיה משתמשת בפצצות מצרר, נמסר ממוסקבה כי מדובר ב"הנחות לא מבוססות לחלוטין". עוד נמסר ממוסקבה כי הטענה לפיה רוסיה אחראית לקריסת שיחות הקירוב בין הפלגים הסורים בז'נבה היא "שקר גס".

30 במאי 2015 - שכונת שאער שבצפון העיר חאלבצילום: אי־אף־פי

ארה"ב תשלח מאות חיילים למחוז הלמנד שבדרום אפגניסטאן

ארה"ב תפרוש עוד מאות חיילים במחוז הלמנד שבדרום אפגניסטאן, כדי להשיב את השליטה בו לידי הממשל המרכזי בקאבול. מאז נסיגת הכוחות הבריטים מהלמנד השתלטו עליו שוב כוחות טליבאן. הכוח שישלח להלמנד יהיה הגדול ביותר שפועל באפגניסטאן מחוץ לבסיסים מאז הסתיימה פעילות נאט"ו במדינה ב-2014.

ניו יורק טיימס דיווח כי על אף שגורמים בצבא מדגישים שהחיילים לא יקחו חלק בפעילות מבצעית, בשבועות האחרונים גברה מאוד פעילות היחידות המיוחדות האמריקאיות בהלמנד. כיום שוהים באפגניסטאן 9,800 חיילים אמריקאים.

בכירה סורית: לא נעצור את ההתקדמות לחאלב, נשתלט על הגבול הטורקי

בותיינה שעבאן

בותיינה שעבאן, היועצת המדינית של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, אמרה בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס כי דמשק מתכוונת להשתלט מחדש על הגבול הטורקי ועל העיר חאלב. "כל ההצעות להפסקת אש באות ממדינות שלא מעוניינות לסיים את הטרור ומבקשות להגן על מורדים שמאבדים שליטה".

דבריה של שעבאן באים על רקע המבצע הגדול שמנהלים צבא סוריה וחיזבאללה, בגיבוי אווירי רוסי, להשתלטות על חאלב ועל נתיבי האספקה אליה. הצלחה של דמשק עשויה לסמן מפנה חשוב במלחמת האזרחים המשתוללת בסוריה זה חמש שנים. "לא נעצור את התקדמות הצבא. מטרתנו היא לשחרר ערים וכפרים שנשלטו על ידי טרוריסטים במשך שלוש שנים וחצי וגם לנסות ולשחרר את חאלב", אמרה שעבאן. "ברצוננו לשלוט בגבול מכיוון שטורקיה היא מקור לטרוריסטים ורבים מהם חוצים את הגבול המשותף".

קרי: הפעילות הרוסית בצפון סוריה מקשה על חידוש המו"מ לסיום המלחמה

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, אמר כי הפעילות הרוסית בצפון סוריה בכלל ובחאלב בפרט, "מקשה" על קיום שיחות להפסקת מלחמת האזרחים. קרי קרא למוסקבה "להצטרף למאמצים" להכרזה על הפסקת אש מיידית. שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, אמר בתגובה כי ארצו הגישה לארה"ב "תוכנית קונקרטית" לפתרון המשבר בסוריה וכי וושינגטון "לומדת אותה".

בתוך כך אמר שר החוץ של טורקיה, מבלוט צ'בושולו, כי ארצו אפשרה עד כה "כניסה מבוקרת" של עשרת אלפים פליטים שנמלטו מחאלב והזהיר כי מספרם עלול להגיע למיליון אם תימשך ההתקפה של צבא סוריה, חיזבאללה ורוסיה באזור. לפחות 30 אלף סורים נמלטו בימים האחרונים למעבר הגבול קונקופינאר ורבבות נוספים נמצאים על פי הערכות בדרכים.

דיווח: חיילים מסעודיה ומאיחוד הנסיכויות נהרגו מירי טילים מתימן; סעודיה: יירטנו את הטיל

סעודיה הודיעה כי היא יירטה טיל בליסטי שנורה מתימן וכי שוטר אחד נהרג מירי בגבול בין המדינות . לדברי בכירים במדינה, הטיל כוון לעבור מחוז ג'יזאן שבדרום המדינה לא רחוק מהגבול. במקביל משרד הפנים הסעודי דיווח על מותו של שוטר במעבר גבול במחוז זה.

נוסף על הדיווחים הרשמיים, דיווח אתר חדשות עצמאי, אל-מסדר אל-ערבי, כי כוח צבא תימן ירה שני טילים בליסטיים לעבר בסיס צבא סעודי במחוז אסיר הסמוך לג'יזאן והרג כמה חיילים בקואליציה הערבית מסעודיה ומאיחוד הנסיכויות. בנוסף נגרם נזק כבד לבסיס.

לפחות 10 שוטרים סורים נהרגו בפיצוץ מכונית ממולכדת בדמשק

לפחות 10 שוטרים נהרגו ו-20 נפצעו בפיצוץ מכונית ממולכדת בחניה סמוך למועדון שוטרים במרכז דמשק. כך דיווח הארגון הסורי לזכויות אדם. בין הפצועים שוטרים ואזרחים שעבדו במקום. גורם במשטרה אמר לסוכנות הידיעות סאנא כי הפיצוץ ארע בשוק הומה אדם ברובע מסכן בארזה. ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל אחריות לפיגוע.

צבא ארה"ב מתריע מקריסת הסכר במוסול, יותר מחצי מיליון בני אדם עלולים למות

חיל ההנדסה של צבא ארה"ב אמר כי הוא זיהה "סימנים לכשלים" בסכר של מוסול שבצפון עיראק, מה שעשוי לרמוז על כך שישנו סיכון גבוה יותר משסברו בעבר שהוא יפסיק לפעול. בדיקות שנעשו בעבר התריעו כי יותר מחצי מיליון בני אדם עלולים למות אם הסכר במוסול יקרוס.

ההערכה של הצבא האמריקאי, שפורסם על ידי הפרלמנט בעיראק, מסיקה כי הסיכון לקריסת הסכר עלה מאוד בשנה האחרונה. ההערכה נמסרה ב-30 בינואר, כמה ימים לפני שראש ממשלת עיראק חתם עם חברה איטלקית על חוזה עתידי לשיפוץ ותחזוקת המתקן במוסול. בעשורים האחרונים החלו להופיע סדקים במבנה הסכר, אולם הוא כמעט יצא משימוש בתקופה בה השתלט על העיר ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בשנת 2014.

עבודות תחזוקה בסכר במוסול, בשבוע שעברצילום: רויטרס

ארגון זכויות אדם: רוסיה ודמשק משליכות פצצות מצרר בתקיפות בסוריה

כוחות ממשלת סוריה והצבא הרוסי הפועל במדינה משליכים פצצות מצרר מדי יום באזורים שונים בסוריה מזה כמה שבועות. כך טוען דו"ח של ארגון Human Rights Watch. לפי הדו"ח, הפצצות, האסורות על פי החוק הבינלאומי, היו בשימוש בלפחות 14 תקיפות בחמש מחוזות מאז 26 בינואר. בתקיפות אלה נהרגו לפחות 37 אזרחים, בהם שש נשים ותשעה ילדים. עשרות אחרים נפצעו.

קנדה תפסיק את תקיפותיה האוויריות נגד דאעש בסוריה עוד שבועיים

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו אמר אתמול כי מדינתו תסיים את השתתפותה בתקיפות נגד הארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה ובעיראק עוד שבועיים.  

מפלגת הליברלים של טרודו ניצחה בבחירות באוקטובר אשתקד, בין היתר על בסיס ההבטחה כי הממשלה החדשה תפסיק את פעילות מטוסיה של קנדה בקואליציה בראשות ארה"ב נגד המדינה האיסלאמית.

"אנחנו לא יכולים לעשות הכל", אמר ראש הממשלה טרודו והוסיף: "אנחנו מונחים על ידי רצוננו לעשות את מיטב יכולתנו לסייע לאזור בדרך הנכונה", על פי הודעת ראש הממשלה, המטוסים יפסיקו את תקיפותיהם האוויריות ב–22 בפברואר.

מטוס קנדי ממריא, ברומניה ב-2014צילום: אי־אף־פי

דיווח ברוסיה: מרגלים צ'צ'נים חדרו לשורות דאעש ופועלים בשטח סוריה

הטלוויזיה הממלכתית ברוסיה מדווחת כי כוחות צ'צ'נים הנאמנים לקרמלין במוסקבה פועלים בשטח סוריה הנשלט על ידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) במטרה לאסוף מודיעין צבאי על הארגון ולהכווין את המטוסים הרוסיים שמפציצים מטרות באזור.

לדברי מנהיג צ'צ'ניה, רמזאן קדירוב, סוכני המודיעין הצ'צ'נים הצליחו אף להסתנן לשורות הארגון הקיצוני. "לפי רמזאן קדירוב, נשלחה רשת מרגלים מקיפה שחדרה לתוך המדינה האיסלאמית", דיווחה הטלוויזיה הרוסית. "הלוחמים הטובים ביותר של צ'צ'ניה נשלחו לשם. הם אוספים מידע על מבנה ומספר הטרוריסטים, מזהים מטרות להפצצות ומתעדים את תוצאותיהן".

רוסיה תוקפת בסוריה מאז 30 בספטמבר במטרה לסייע לנשיא סוריה בשאר אל-אסד לשמור על שלטונו ולכבוש מחדש שטחים מידי דאעש וארגוני מורדים סוריים. הדיווח על הכוחות הצ'צ'נים שודר כחלק מפרומו לתוכנית תיעודית בטלוויזיה.

בתוך כך, הממשלה בדמשק ופעילי אופוזיציה בסוריה הודיעו כי חיילי הצבא הסורי כבשו כפר נוסף מצפון לעיר חאלב, מה שמקרב את החיילים עוד יותר לגבול הטורקי. סוכנות הידיעות הסורית סאנא דיווחה כי הצבא השתלטו על הכפר כפין אחרי ש"השמיד את קבוצת הטרוריסטים האחרונה בו".

ערוץ הטלוויזיה של חיזבאללה, אל-מנאר, דיווח אף הוא על כיבוש כפין ושידר תמונות בשידור חי מהמקום. עשרות אלפים מתושבי חאלב כבר נמלטו מהעיר לעבר הגבול הטורקי לפני שהכוחות הסוריים מסיימים לכתר אותה.

נתיחה שלאחר המוות קבעה: סטודנט איטלקי שנמצא מת במצרים סבל מאלימות קשה ועינויים

נתיחה נוספת שלאחר המוות שבוצעה ברומא לסטודנט איטלקי שנמצא מת בשבוע שעבר בקהיר מצאה כי הוא סבל מאלימות לא אנושית ופראית. כך אמר שר הפנים האיטלקי שקרא לנשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי לשתף פעולה עם החקירה הפלילית. התביעה ברומא פתחה בחקירת מותו של ג'וליו רגאני, סטודנט לרפואה שגופתו ועליה סימני אלימות קשים נמצאה סמוך לכביש ראשי מחוץ לקהיר, תשעה ימים אחר שדווח כי הוא נעלם בחודש שעבר. שגריר איטליה במדינה שראה בעצמו את הגופה כמה שעות אחרי שנמצאה אמר כי נראה שהצעיר קיבל מכות קשות ועונה.

נשיא טורקיה ארדואן: ארה"ב צריכה לבחור בין הכורדים בסוריה לביננו

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן התייחס לביקורו של שליח ממשל אובמה בשבוע שעבר בעיירה קובאני שבצפון סוריה הנמצאת בשליטה כורדית, ואמר כי וושינגטון צריכה לבחור בין טורקיה לבין הכורדים בסוריה. טורקיה מחשיבה את המפלגה הדמוקרטית המאוחדת, הסורית-כורדית, כארגון טרור משום שהיא מזוהה עם מפלגת הפועלים הכורדית, פ-ק-ק, הפועלת בטורקיה נגד כוחות הביטחון. "איך אפשר לבטוח בכם. אני הוא השותף שלכם או הטרוריסטים בקובאני?", תהה ארדואן.

סגן ראש ממשלת טורקיה: הגענו לקצה גבול היכולת, אבל לא נפסיק להכניס פליטים

טורקיה הגיעה ל"קצה גבול היכולת" שלה בקליטת פליטים לשטחה, אולם תמשיך להכניס אותם למדינה בכל זאת, כך אמר סגן ראש ממשלת טורקיה נומאן קורטמולוש נוכח עשרות אלפי הפליטים הסורים שהגיעו בימים האחרונים לגבול בין טורקיה לבין סוריה לאחר שנמלטו מהעיר חאלב המופגזת ומסביבתה.

קורטמולוש הבהיר כי עד כה קלטה טורקיה לשטחה שלושה מיליון פליטים, בהם 2.5 מיליון סורים. "בסופו של דבר לאנשים האלה אין מקום אחרת ללכת. או שהם ימותו תחת ההפצצות וטורקיה תעמוד מהצד נוכח הטבח הזה כמו שאר העולם, או שנפתח את גבולותינו", הוסיף.

בעקבות סעודיה: איחוד הנסיכויות מוכנה לשלוח כוח רגלי לסוריה

מדינת איחוד הנסיכויות הודיעה היום כי היא מוכנה לשלוח חיילים רגליים לסוריה כחלק ממאבקה של הקואליציה הבינלאומית נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). כשנשאל על ידי עיתונאים אם מדינתו מוכנה לשלוח חיילים במידת הצורך, שר החוץ של איחוד הנסיכויות, אנוואר גארגאש, אמר כי "זו היה העמדה שלנו מאז ומתמיד".

"אנחנו מתוסכלים מהקצב האיטי של האמבק במדינה האיסלאמית", אמר השר והוסיף: "אנחנו לא מדברים על אלפי חיילים אבל כן על חיילים שיפעלו הקרקע ויובילו את הדרך". לדברי השר, היקף מבצע מסוג זה יהיה תלוי בהתקדמות בשטח. עוד אמר השר כי "הנהגה אמריקאית" עשויה להיות תנאי מקדים עבור השתתתפותה של איחוד הנסיכויות.

בשבוע שעבר הודיעה סעודיה כי היא מוכנה להשתתף בפעילות קרקעית בסוריה כחלק ממבצע מסוג זה של הקואליציה בראשות ארה"ב. על רקע הודעתה של סעודיה אמר אתמול שר החוץ של סוריה כי מדינתו תתנגד לכל פעילות קרקעית בשטחה – אזהרה שמופנית באופן ברור למדינות ערביות סוניות שאמרו כי הן מוכנות להצטרף לקרב מסוג זה.

אמו של נשיא סוריה אסד, אניסה מחלוף, מתה בדמשק

אניסה מחלוףצילום: אי־אף־פי

אמו של נשיא סוריה בשאר אלאסד ורעייתו של הנשיא לשעבר חאפז אל-אסד, אניסה מחלוף, מתה בדמשק בגיל 86. לא נמסרה סיבת מותה של מחלוף.

מחלוף נולדה ב-1930 למשפחה עלאווית עשירה מהעיר לטקיה. ב-1957 היא נישאה לחאפז, עליו היתה לו השפעה רבה במהלך שנות שלטונו. רבים החשיבו אותה כאשה הראשונה של סוריה גם הרבה אחרי שבעלה מת בשנת 2000. עם תחילת ההפגנות נגד משטרו של בנה אסד, היא לחצה עליו לפעול בעוצמה נגד המפגינים. מאוחר יותר דווח כי היא עזבה את סוריה לאיחוד הנסיכויות, שם הצטרפה לבתה בושרה שבעצמה עזבה את סוריה לאחר שבעלה עאסף שוקאת נהרג בפיצוץ בדמשק ביולי 2012.

20 אלף סורים שנמלטו מחאלב הגיעו לגבול טורקיה

לפחות 20 אלף פליטים סורים הנמלטים מהלחימה במחוז חאלב שבצפון המדינה נאספו בגבול טורקיה, כך מסר היום האו"ם. לפי הערכות עשרות אלפי בני אדם נמלטו מחאלב בימים האחרונים בשל הפצצות רוסיה והתקדמות צבא סוריה, ועובדי סיוע אומרים כי העיר עלולה ליפול בקרוב תחת מצור של כוחות הממשלה.

בצילומי וידאו נראים אלפי בני אדם, רובם נשים, ילדים ומבוגרים, ממתינים במעבר הגבול באב אל-סאלאם. בנאום טלוויזיוני התחייב ראש ממשלת טורקיה אהמט דבוטולו כי המדינה לא תשאיר את העקורים הסורים "ללא מזון או מחסה", אך לא אמר אם היא תאפשר להם להיכנס לשטחה. הגבול בין סוריה לטורקיה היה סגור במהלך היום ואף פליט לא הורשה לחצות.

במקביל צבא סוריה, בסיוע כוחות חיזבאללה ומשמרות המהפכה של איראן, השתלט על העיירה ריתאן שבפרברים הצפוניים של חאלב, שהיתה מוחזקת בידי המורדים. שעות לאחר מכן המורדים פתחו במתקפת נגד והצליחו להשתלט מחדש על יותר ממחצית העיירה, כך דיווח ארגון המשקיפים העוקב אחר הלחימה בסוריה.

פליטים סורים מחאלב ליד מעבר הגבול לטורקיה, היוםצילום: אי־אף־פי

בכיר טורקי: הצהרות רוסיה שבכוונתנו לפלוש לסוריה הן תעמולה

טורקיה אינה מתכננת לפלוש לסוריה והצהרות רוסיה בעניין הן תעמולה, כך אמר בכיר בממשלה באנקרה. "אין לנו כל תוכניות או מחשבות על פתיחת מבצע צבאי או פלישה קרקעית לסוריה", אמר הבכיר לסוכנות הידיעות רויטרס. לדבריו רוסיה היא שמרחיבה את המבצע הצבאי שלה בסוריה מדי יום במקום לפעול למציאת פתרון ללחימה.

"טורקיה היא חלק מקואליציה והיא פועלת עם בעלות בריתה ותמשיך לעשות זאת. חזרנו ואמרנו כי טורקיה לא תפעל באופן חד צדדי", אמר הבכיר הטורקי. הדברים באים בתגובה להצהרת משרד ההגנה הרוסי אתמול, כי למוסקבה ישנן סיבות מוצקות להעריך כי טורקיה נערכת לפלישה צבאית לצפון סוריה.

צבא רוסיה: חושדים שטורקיה נערכת לפלישה צבאית לצפון סוריה

צבא רוסיה הודיע כי יש לו "ראיות הגיוניות לחשוד" שטורקיה מבצעת הכנות נמרצות לפלישה צבאית לסוריה. דובר הצבא הרוסי, איגור קונאשנקוב, אמר כי צילומי לוויין חדשים של מעבר הגבול בין העיירה הטורקית ריחאנלי לעיירה הסורית סרמדה מעידים על כך שצבא טורקיה מרכז "תשתית תעבורתית" שעשויה לשמש לשינוע כוחות, כלי נשק ותחמושת.

"ייתכן שבתקופות שלום העובדות הללו היו מעידות על המסחר בין שתי המדינות. אבל בזמן מלחמה, האופן שבו מכינים את התשתית הזו, מעידה על מצב של ערב התערבות צבאית", אמר קונאשנקוב. גורם טורקי בכיר הגיב לדברים כעבור זמן קצר ואמר כי "הטענה הרוסית נועדה להסיט את תשומת הלב מפשעיה של רוסיה בסוריה". עם זאת, הגורם הדגיש כי טורקיה "שומרת לעצמה את הזכות לנקוט בכל צעד שיגן על ביטחונה".

ההאשמה הרוסית כלפי טורקיה באה יממה בלבד אחרי שמוסקבה האשימה את אנקרה בהפרת הסכם "שמיים פתוחים", בכך שאסרה על חיל האוויר הרוסי לבצע גיחת מודיעין באזור הגבול הסורי ומעל בסיסים המשמשים את מטוסי הקרב של נאט"ו. הסכם שמיים פתוחים מאפשר טיסות לא מאוישות לאיסוף מודיעין במרחב האווירי של יותר מ-30 מדינות. רוסיה וטורקיה חתומות על ההסכם, כמו גם ארה"ב.

קונאשנקוב ציין כי רוסיה רואה בהפרת ההסכם "תקדים מסוכן" וניסיון להסתיר פעילות צבאית בלתי חוקית סמוך לגבול הסורי. הוא אמר כי לרוסיה אמצעי ניטור נרחבים במזרח התיכון, "כך שאם טורקיה חושבת שהאיסור על גיחות מודיעין יאפשר לה להסתיר משהו - היא חוטאת בחוסר מקצועיות". טורקיה טרם הגיבה להאשמות רוסיה בעניין הפרת הסכם שמיים פתוחים.

היחסים בין רוסיה לטורקיה מתוחים מאוד מאז הפלת מטוס הסוחוי הרוסי בגבול הסורי בנובמבר אשתקד והטלת הסנקציות הכלכליות מצד מוסקבה על אנקרה. במקביל, שיחות הקירוב בין הפלגים הסורים בז'נווה נקלעו למשבר והופסקו עד סוף החודש. שגריר רוסיה למוסדות האו"ם בז'נבה אמר הערב כי הפסקת השיחות נובעת "מעמדה לא קונסטרוקטיבית" של משלחת האופוזיציה הסורית. לדבריו, "הקשר בין האופוזיציה הסורית לבין ארגון הטרור ג'בהת א-נוסרה - ברור מאליו".

דבוטולו: אזור חאלב סופג הפצצות רוסיות כבדות, רבבות נמלטים אל מעבר לגבול הטורקי

ראש ממשלת טורקיה אהמט דבוטולוצילום: אי־פי

ראש ממשלת טורקיה, אחמט דבוטולו, אמר בוועידת תרומות בלונדון כי רבבות פליטים נמלטים (60-70 אלף) מאזורי קרבות באזור חאלב וצפון-מערב סוריה עקב ההפצצות הרוסיות והתקדמות כוחות הצבא הסורי וחיזבאללה. לדבריו רבים מהפליטים יעברו את הגבול הטורקי ויבקשו מקלט במדינה.

דבוטולו התייחס בדבריו ללחימה הקשה שמתנהלת בימים האחרונים בסביב שני כפרים שיעים – נובל וזהארה – הנמצאים במרכזו של שטח הנשלט על ידי מורדים. שני הכפרים שולטים על נתיב אספקה חשוב של המורדים בין חאלב לגבול הטורקי. נפילת האזור לידי הצבא הסורי וחיזבאללה תיחשב למפלה משמעותית עבור המורדים. הקרבות באזור חאלב הן אחת הסיבות לקריסת שיחות הקירוב שהתקיימו בשבוע החולף בז'נווה בין הפלגים בחסות האו"ם.

ראש ממשלת טורקיה קרא בדבריו לארה"ב לנקוט עמדה נחושה יותר נגד המעורבות הרוסית בסוריה. לדבריו, כל הדיונים שהתקיימו עד כה בין וושינגטון למוסקבה הוביל רק להתגברות ההפצצות הרוסיות. "אלה שמסייעים למשטר הסורי מבצעים פשעי מלחמה. שורש הבעיה בסוריה הם פשעי המלחמה שמבצע משטרו של בשאר אל אסד ופשעי המלחמה של ארגון המדינה האיסלאמית. אני מדגיש זאת בגלל שחאלב נמצאת תחת התקפה רוסית כבדה", דברי דבוטולו.

בכיר במודיעין הלובי: בכירים בדאעש וג'יהאדיסטים רבים נמלטו מסוריה ועיראק ללוב

מפקדים בכירים בארגון המדינה האיסלאמית נמלטו באחרונה מסוריה ועיראק ללוב - כך אמר בכיר במודיעין הלובי לבי-בי-סי. בראיון לתוכנית "ניוז נייט" אמר איסמעיל שוקרי, ראש המודיעין בעיר מיסרתה, כי בחודשים האחרונים גדל מספר הג'היאדיסטים הזרים בסירת, עיר הולדתו של מנהיג לוב לשעבר מועמר קדאפי.

ברומא התכנסו השבוע נציגים מ-23 מדינות על מנת לדון בנעשה בלוב ובחשש שהיא הופכת מוקד משיכה משמעותי יותר לג'יהאדיסטים. מאמצי הקהילה הבינלאומית להביא להקמת ממשלת אחדות בלוב נתקלים בקשיים והדבר מותיר חלל ביטחוני שאליו נכנס ארגון המדינה האיסלאמית. הארגון שולט בין היתר בסירט ובמספר עיירות נוספות במרכז המדינה. על פי הערכות, הג'יהאדיסטים נהנים מתמיכת גורמים שהיו קשורים בעבר לממשל קדאפי.

"רוב הג'יהאדיסטים הזרים בסירת הם זרים. כ-70% מהם תוניסאים והיתר מצרים, סודנים ואלג'יראים. יש ביניהם גם כאלה שלחמו בסוריה וכאלה שנמנו על מפלגת הבעת' בעיראק", אמר שוקרי בראיון וציין כי הלחץ שמטילות רוסיה והקואליציה המערבית-ערבית על הג'יהאדיסטים בעיראק ובסוריה גורם למנוסתם של הבכירים ללוב.

פגישה בין שרי החוץ של ארה"ב ואיטליה במסגרת הדיונים על הנעשה בלובצילום: אי־פי

תיעוד נדיר מרחפן: הרס נרחב בחומס, כמיליון תושבים עזבו

סרטון שצולם על ידי מל"ט מעל העיר חומס במערב סוריה מתעד את ההרס המעט מוחלט במקום לאחר כמעט חמש שנות מלחמת אזרחים. הסרטון הועלה שלשום לאינטרנט אך תאריך צילומו אינו ידוע. המצלמה טסה בגובה נמוך בין בניינים וסמטאות בחומס, שבה חיו לפני המלחמה כמיליון בני אדם. בשל הקרבות הממושכים כמעט ולא נותר בה כיום איש.

ג'יהאדיסט בכיר בתימן, ככל הנראה מפקד דאעש, נהרג בתקיפת מל"ט

12 חמושים איסלאמיסטים נהרגו אתמול בלילה בדרום תימן, ככל הנראה בשתי תקיפות מל"טים של צבא ארה"ב. על פי תושבים באזור, בין ההרוגים נמצא מפקד בכיר באל־קאעדה שיכול להיות כי ששימש כמנהיג החדש של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) במדינה.

בתקיפה אחת נהרגו שישה גברים שנסעו במכונית בעיר א־רוואדה, השוכנת באזור מדברי מרוחק שבו ככל הנראה פועלים חמושים של ארגון אל־קאעדה. התקפה נוספת פגעה בחמושים שנסעו ברכב במחוז אבין. שישה בני אדם נהרגו בהתקפה, בהם ג'אלאל באלידי – מפקד שטח בכיר החשוד בהנהגת התקפות של פעילי אל־קאעדה על בירת תימן צנעא. על רקע ההסלמה במלחמת האזרחים בתימן בחודשים האחרונים, ככל הנראה ערק באלידי מארגון אל־קאעדה בחצי האי ערב והפך לראש הזרוע המקומית של המדינה האיסלאמית.

ארגון אל־קאעדה בחצי האי ערב קיבל אחריות לכמה התקפות שסוכלו על מטוסים שהיו בדרכם לארה"ב, וכן להתקפה הקטלנית על מערכת המגזין הצרפתי שארלי הבדו בינואר אשתקד.

אמבולנס שנפגע מתקיפה אווירית של סעודיה, החודש בצנעאצילום: רויטרס

שיחות הקירוב בין הפלגים הסורים הופסקו אחרי פחות משבוע

המטה האו"ם בז'נווה בו מתקיימות שיחות הקירוב בין הפלגים הסוריםצילום: אי־פי

שליח האו"ם לסוריה, סטפן דה מיסטורה, הכריז על "הפסקה זמנית" בשיחות הקירוב המתקיימות בז'נווה בין הממשל הסורי לבין משלחת של ארגוני האופוזיציה. השיחות התקיימו באופן לא ישיר וכשנציגיו של דה מיסטורה מדלגים בין החדרים בניסיון להביא להסכמות בין המשלחת מדמשק בהובלת שגריר סוריה באו"ם, בשאר ג'עפרי, לבין משלחת האופוזיציה בהובלת ראש ממשלת סוריה לשעבר ריאד חיג'אב. ההפסקה בשיחות נובעת מאי הסכמות סביב רשימת נציגי האופוזיציה לדיונים, ההחרפה בלחימה באזור חאלב וחוסר ההסכמות בנוגע לסיוע ההומניטרי לערים ולעיירות הנצורות.

באופוזיציה הסורית טוענים כי הצבא הסורי וחיזבאללה, מנצלים את הגיבוי האווירי הרוסי בימים האחרונים כדי להגיע להישגים רבים ככל האפשר בצפון־מערב המדינה, בטרם תוכרז הפסקת אש כלשהי. בימים האחרונים מתחוללים קרבות קשים סביב שני כפרים שיעים – נובל וזהארה – הנמצאים במרכזו של שטח הנמצא בידי המורדים ושולטים על נתיב אספקה חשוב של המורדים בין חאלב לגבול הטורקי. עוד דורשים באופוזיציה הסורית כי משאיות האספקה של האו"ם יורשו להיכנס ל–18 אזורים נצורים ברחבי המדינה ושרוסיה וסוריה יפסיקו לאלתר את ההפצצות האוויריות ואת ההתקדמות הקרקעית, כל עוד השיחות בז'נווה נמשכות.

בתום פגישה עם נציגי האופוזיציה אמר דה מיסטורה לעיתונאים כי ההפסקה בשיחות אינה מעידה על קריסה. "זה לא הסוף ולא כישלון. שני הצדדים מעוניינים בהתנעת תהליך פוליטי", אמר. לדבריו, 25 בפברואר נקבע כתאריך יעד לחידוש השיחות. סבב הדיונים בז'נווה הוא הראשון זה שנתיים ומטרתו להביא להפסקות אש נקודתיות, להסכמות על מסדרונות הומניטריים לעיירות וערים נצורות וליצירת מתווה לסיום מלחמת אזרחים.

ובתוך כך, שר החוץ של בריטניה פיליפ המונד אמר היום כי ייתכן שרוסיה מנסה ליצור "מיני מדינה עלאווית עבור בשאר אל־אסד" בצפון-מערב סוריה. המונד הדגיש בדבריו כי חיל האוויר הרוסי ממשיך להפציץ יעדי מורדים שאינם קשורים לארגון המדינה האיסלאמית. "יש גבול כמה רוסיה יכולה להעמיד פנים של מדינה המקדמת תהליך שלום בסוריה, כשבאותה נשימה היא מפציצה את מתנגדי אסד. או שרוסיה תהיה מחוייבת באמת או שהיא משתמשת בתהליך השלום כעלה תאנה וכדי לנסות להגיע לסוג של ניצחון צבאי עבור אסד ויצירת מיני מדינה עלאווית בצפון־מערב בסוריה", דברי המונד.

הודעת שליח האו"ם דה מיסטורה על הפסקת השיחות (RT)

מנהיג כורדיסטאן שבצפון עיראק: הגיעה העת למשאל עם על עתיד החבל

מסעוד ברזאניצילום: אי־אף־פי

נשיא מחוז כורדיסטאן שבצפון עיראק, מסעוד ברזאני, הכריז כי הגיעה העת לקיום משאל עם על עתיד לחבל. אין זו הפעם הראשונה שנשיא כורדיסטאן מתייחס לצורך במשאל עם על עתיד החבל. דבריו בעיתוי הנוכחי מעניינים לנוכח שיתוף הפעולה ההדוק בין הקואליציה המערבית-ערבית לבין הצבא הכורדי העיראקי (פשמרגה) במאבק בג'יהאדיסטים ולנוכח הצניחה הדרמטית במחירי הנפט.

"הגיע הזמן ובשלו התנאים וכעת העם הכורדי יכול להחליט בעצמו על עתידו באמצעות משאל עם. המשאל לא יוביל בהכרח להכרזה מיידית על עצמאות, אך הוא יבהיר את עמדתם של תושבי כורדיסטאן ביחס לעתידם", אמר ברזאני. הוא לא אמר מתי המשאל יתקיים.

הודעתו של ברזאני זכתה מיד לתגובות קרות מבגדאד. ממשלת עיראק מתנגדת לעצמאות כורדיסטאן וסבורה שמהלך כזה יחבל במאבק המשותף בארגון המדינה האיסלאמית. בכורדיסטאן שלושה מחוזות, אולם פשמרגה שולטים כיום חלקים במחוז נוסף לבקשת הממשלה בבגדאד.

לברזאני קשרים הדוקים גם עם טורקיה וזאת על אף שאנקרה רואה במחתרת הכורדית (פ-ק-ק) ובמיליציות הכורדיות בסוריה ארגוני טרור. טורקיה חוששת כי משאל עם או הכרזת עצמאות בכורדיסטאן העיראקית תוביל למהלך דומה גם בסוריה. עוד יודגש כי חלק ניכר מהנפט הכורדי בצפון עיראק מיוצא לטורקיה.

מצרים: בוטלו עונשי מוות שנגזרו על 149 מפעילי תנועת "האחים המוסלמים"

בית משפט במצרים ביטל את עונשי המוות שנגזרו על 149 פעילים בתנועת "האחים המוסלמים" והורה על משפט חוזר. כל המעורבים הורשעו כי לקחו חלק בהתקפה על תחנת משטרה בקרדסה, סמוך לקהיר, לפני כשלוש שנים. לפחות 11 שוטרים נרצחו בהתקפה.

מאז הדחתו של מוחמד מורסי מכס הנשיאות במצרים והוצאת האחים המוסלמים אל מחוץ לחוק, נשפטו למוות מאות מאנשי התנועה. בתיק הנוגע להתקפה על תחנת המשטרה בקרדסה נשפטו בסך הכל 188 בני אדם, חלקם שלא בפניהם. מעורבים שנמלטו נדרשים להסגיר עצמם לרשויות על מנת לזכות במשפט חוזר.

סעודיה המירה עונש מוות שנגזר על משורר פלסטיני ל-800 מלקות

בית משפט בסעודיה המיר את גזר דינו של משורר ממוצא פלסטיני שהורשע בכפירה באיסלאם, מעונש מוות לשמונה שנות מאסר ו-800 מלקות, כך מסר עורך דינו. האיש, אשרף פיאד, בן למשפחה מרצועת עזה שנולד בסעודיה, נעצר על ידי משטרת הדת ב-2013, ולאחר מכן נעצר פעם נוספת ונשפט בתחילת 2014.

הרשעתו של פיאד התבססה על דבריה של עדה מטעם התביעה, שטענה כי היא שמעה אותו מקלל את אלוהים, הנביא מוחמד וסעודיה, ועל דברים שכתב בספרו "הוראות מבפנים" משנת 2008. פיאד דחה את הטענות ואמר כי אוסף שיריו "נוגע אליו באופן אישי, כפליט פלסטיני, ועוסק בסוגיות תרבותיות ופילוסופיות".

מערכת המשפט בסעודיה מבוססת על השריעה, החוק האיסלאמי, והשופטים הם אנשי דת מתנועת הוהאביה השמרנית של האיסלאם הסוני. משוררים ואמנים ברחבי העולם קראו להעניק לפיאד חנינה או לזכותו. בפברואר 2014 פורסמה עצומה הקוראת לשחרורו, עליה חתמו 100 אינטלקטואלים ערביים.

אשרף פיאדצילום: אי־פי

עיראק: מחסור חמור במזון, תרופות ודלק בעיר פאלוג'ה הנשלטת על ידי דאעש

רבבות מתושבי העיר פאלוג'ה שבמערב עיראק סובלים ממחסור במזון, תרופות ודלק בשל המצור שמטילים עליה כוחות הביטחון העיראקיים. פאלוג'ה, הנמצאת כ-50 קילומטרים ממערב לבגדאד, נשלטת מאז ינואר 2014 על ידי ארגון המדינה האיסלאמית. בשלהי 2015 הטילו הצבא העיראקי ומיליציות שיעיות הנתמכות על ידי איראן מצור על העיר.

גורמים במערכת הבריאות העירונית אמרו בשיחה עם סוכנות הידיעות רויטרס כי מספר אזרחים מתו מרעב ומהמחסור באמצעים רפואיים בימים האחרונים. היעדר הביטחון וניתוק מערכות התקשורת בעיר מקשות על הרשויות להגיע ולטפל בנזקקים. מושל מחוז אנבאר, שבו נמצאת פאלוג'ה, סוהייב אל-ראווי, קרא לקואליציה המערבית-ערבית להצניח לעיר מוצרים בסיסיים.

רוסיה: תומכים בשילוב כל הגורמים בסוריה בשיחות הקירוב, גם דאעש וג'בהת א-נוסרה

שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, אמר כי ארצו תומכת בשילוב כל ארגוני האופוזיציה שפועלים בסוריה בשיחות הקירוב שמתנהלות בז'נבה, כולל ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) וג'בהת א-נוסרה המזוהה עם אל-קאעדה. היום קיים שליח האו"ם לסוריה סטפן דה-מיסטורה סבב שיחות נוסף עם משלחת הממשל בדמשק והוא אמור להיפגש בהמשך עם משלחת האופוזיציה. עם זאת, לא בטוח שהפגישה תצא לפועל לנוכח התקדמות המבצע הסורי-רוסי לכיבוש שטחים באזור חאלב והמשך התקיפות האוויריות.

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, קרא לרוסיה להפסיק את התקיפות האוויריות על מטרות ארגוני מורדים מתונים ברחבי סוריה וציין כי סבב השיחות בז'נבה לא צריך להימשך חודשים ארוכים. "אנו מצפים להפסקת אש וגישה הומניטרית מלאה", אמר קרי לעיתונאים ברומא. לעומת זאת, סגן שר החוץ הרוסי גטילוב אמר כי השיחות עשויות להימשך יותר מחצי שנה וכי "קשה להגיע להסכמות ללא נוכחות כורדית בדיונים".

שליח דמשק לשיחות, שגריר סוריה באו"ם בשאר ג'עפרי, כינה היום את משלחת האופוזיציה "חובבנית" ואמר כי הממשל הסורי ממתין לרשימת משתתפי המשלחת. הוא מתח ביקורת על נוכחותם של נציגי שתי מיליציות חמושות בז'נבה ("צבא האיסלאם" ו-"אחראר א-שאם").

דה מיסטורה אמר בראיון לטלוויזיה השוויצית כי "כישלון שיחות הקירוב בז'נבה היא אפשרות קיימת, במיוחד אחרי חמש שנות לחימה, כשהצדדים שונאים זה את זה ויש חוסר אמון מוחלט ביניהם". עם זאת, הוא הדגיש כי "יש לעשות את כל המאמצים להביא לפתרון המשבר הנוראי הזה. אם ניכשל כפי שנכשלו שתי הוועידות הקודמות בז'נבה, לא תהיה תקווה לסוריה. עלינו לעשות הכל".

רוחאני: 60% מבעיותיה של איראן פנימיות, היתר הן תוצאה של הסנקציות

נשיא איראן, חסן רוחאני, אמר בנאום בטלוויזיה הממלכתית כי "60% מבעיותיה של הרפובליקה האיסלאמית פנימיות ורק 40% נגרמות כתוצאה מהסנקציות הבינלאומיות". בנאום הדגיש רוחאני כי צניחת מחירי הנפט פותחת בפני איראן אפשרויות כלכליות חדשות וכי על המדינה "לגוון את כלכלתה גם אם המחירים יעלו שוב". עוד ציין רוחאני כי תעשיית הרכב האיראנית "צריכה להגיע לסטנדרטים הבינלאומיים ולפנות לייצוא".

בתוך כך נמשכת באיראן הביקורת הגדולה על החלטת מועצת שומרי החוקה - הגוף המפקח על המערכת הפוליטית והמשפטית - לפסול אלפי מתמודדים רפורמיסטים לקראת מערכת הבחירות הקרובה ו-80% מהמועמדים לתפקיד במועצה הבאה שתבחר את מנהיגה העליון הבא של איראן. בין המועמדים שנפסלו גם חסן חומייני, נכדו של מנהיג המהפכה האיסלאמית רוחאללה חומייני.

"הם פסלו את נכדו של האימאם חומייני, האיש הדומה ביותר לסבו", אמר הנשיא לשעבר האשמי רפסנג'אני באירוע לציון יום השנה לשובו של חומייני לאיראן מגלות בצרפת בשנת 1979. "מי החליט שהם מוסמכים לשפוט אחרים? מי נתן לכם את הזכות להחזיק בכלי נשק, לנהל את הטלוויזיה הממלכתית ולשלוט בדרשות יום השישי", אמר רפסנג'אני ביחס לאנשי לאגף הנצי. יצויין כי רפסנג'אני, בן 78, נפסל מלהתמודד בבחירות הבאות לנשיאות.

נשיא איראן חסן רוחאני במסיבת העיתונאים אחרי הסרת הסנקציותצילום: אי־אף־פי

ממשלת סוריה אישרה לאו"ם לשלוח סיוע נוסף לערים הנצורות שתושביהן סובלים מרעב קשה

ממשלת סוריה אישרה אתמול את בקשת האו"ם לשלוח סיוע נוסף לערים הנצורות מדאיה, פועה וכפריה, שם מאות אזרחים מתמודדים עם רעב קשה ותת תזונה וכמה מהם אף מתו ברעב בשבועות האחרונים. הודעת הארגון ההומניטארי של האו"ם הגיעה על רקע שיחות השלום העקיפות המתנהלות בז'נבה בין נציגי ממשלת סוריה לנציגי האופוזיציה הסורית בתיווך האו"ם. הסיוע ההומניטארי לשלוש הערים נחסם עד לפני שלושה שבועות, אז הורשו משאיות של האו"ם וארגונים הומניטאריים אחרים להיכנס ולספק מזון לתושבים הרעבים.

לפני שבועיים פרסם האו"ם דו"ח לפיו חמישה בני אדם מתו מרעב בעיר הסורית מדאיה שבוע קודם לכן, זאת על אף ששני משלוחי סיוע של האו"ם הועברו אל התושבים בעיר הנצורה.

בתוך כך, צבא סוריה ובעלי בריתו רשמו התקדמות נוספת היום בהתקפה גדולה שביצעו ושעשויה לנתק את קווי האספקה של המורדים בין צפון מערב העיר חאלב לבין הגבול הטורקי. כך הודיע הארגון הסורי לזכויות אדם. ההתקפה, שגובתה בתקיפות אוויריות רוסיות, נועדה לשבור את הכתר שהטילו אנשי האופוזיציה על הכפרים השיעים נובול וא-זהרה באזור. זו ההתקפה הסורית הגדולה ביותר מצפון לחאלב מאז החלו מטוסי קרב רוסיים להפציץ במדינה בסוף חודש ספטמבר.

ארה"ב הפציצה את תחנת הרדיו של דאעש במזרח אפגניסטאן

תחנת רדיו של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) במזרח אפגניסטאן נהרסה בתקיפות אמריקאיות באזור, כך הודיעו בכירים במדינה. התחנה של רדיו "קול החליפות" נהרסה בתוך שתי תקיפות של צבא ארה"ב. מייקל לואוהורן, דובר כוח המשימה של נאט"ו וארה"ב באפגניסטאן, אמר כי הכוחות האמריקאים ערכו שתי תקיפות נגד יעדי טרור ביום שני בערב ברובע אצ'ין שבמחוז ננגרהאר שבמזרח המדינה.

בשנה האחרונה צמחה זרוע המדינה האיסלאמית באפגניסטאן סמוך לגבול עם פקיסטאן תוך שהיא מנצלת את היחלשות ארגון הטליבאן בשל יריבויות פנימיות. תחנת הרדיו שלה שידרה באופן פיראטי באזור ננגרהאר ושידרה תעמולה שקראה ללוחמים להצטרף לארגון ואיימה על עיתונאים בבירת המחוז ג'לאלבאד. דובר מושל המחוז אמר כי בתקיפות נהרגו גם 21 מלוחמי הארגון, בהם חמישה שעבדו בתחנת הרדיו.

מלך ירדן: הממלכה מגיעה ל"נקודת רתיחה" בשל הפליטים הסורים

ירדן נמצאת ב"נקודת רתיחה" בשל מאות אלפי פליטים סורים המגיעים לשטחה, כך אמר השבוע עבדאללה מלך ירדן לרשת החדשות בי־בי־סי.

בעוד מתקיימות בז'נווה שיחות שלום בתיווך האו"ם לפתרון המשבר בסוריה, המלך עבדאללה אמר לבי־בי־סי כי קיים לחץ עצום על שירותי הרווחה, התשתיות והכלכלה של מדינתו. "במוקדם או במאוחר, אני חושב שהסכר עומד להיפרץ", הזהיר המלך בראיון. בראיון ציין המלך כי הקהילה הבינלאומית צריכה לסייע יותר לירדן אם ברצונה שהמדינה תמשיך לקלוט פליטים הנמלטים ממלחמת האזרחים בסוריה.

על פי הדיווח באתר בבי־בי־סי, האו"ם מעוניין להעביר 7.7 מיליארד דולר בכספי סיוע ל–22.5 מיליון בני אדם בסוריה ובמדינות שכנות בשנה הבאה. עם זאת, רק 43% מ–2.9 מיליארד דולר שביקש האו"ם להעביר בשנה שעברה גויסו על ידי המדינות החברות בארגון.

פליטים סורים בירדן, אתמול סמוך לגבול המדינותצילום: רויטרס

אל-קאעדה כבש עיירה בדרום תימן, ממנה נסוג ב-2012

עשרות לוחמי אל-קאעדה כבשו מחדש את העיירה אזאן במחוז שאבווה בדרום תימן. העיירה מהווה מרכז תעשייתי חשוב במדינה ובה מתגוררים 70 אלף בני אדם. היא היתה בשליטת הארגון במשך כשנה עד שהוא גורש משם ב-2012 על ידי ברית של שבטים ותושבים מקומיים חמושים שהיו נאמנים לממשלה הקודמת בצנעא.

לדברי תושבים מקומיים, "עשרות חמושים מאל-קאעדה הגיעו אתמול בשעות הבוקר המוקדמות והציבו מחסומים בכניסה לעיירה וברחובותיה. הם תלו את הדגל השחור שלהם על מבנים ממשלתיים", סיפר אחד התושבים. הוא הוסיף כי הלוחמים לא נתקלו בהתנגדות ולא נרשם עימות צבאי.

בתוך כך, הקואליציה הערבית בהובלת סעודיה הודיעה כי בתגובה לביקורת העולמית על התקיפות שלה בתימן נגד החותים, היא הקימה ועדת חקירה רמת דרג שתחקור את ההפצצות. ארגוני זכויות אדם טענו כי התקיפות שקולות לפשעי מלחמה. הקואליציה הבטיחה לפרסם "דו"ח ברור ומקיף על כל תקיפה עם מסקנות, לקחים והמלצות לצעדים שצריכים לנקוט בנושא, כדי למנוע הרג אזרחים ולכבד את החוקים הבינלאומיים".

שני שוטרים ושני חיילים מצרים נהרגו בשני פיגועים בחצי האי סיני

סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי שני שוטרים ושני חיילים מצרים נהרגו אתמול בשני פיגועים בחצי האי סיני. באחת ההתקפות שבוצעה מוקדם אתמול בבוקר נהרגו שני שוטרים מפיצוץ מטען סמוך לניידת משטרה במהלך מבצע חיפוש שערכו כוחות הביטחון באזור רפיח סמוך לגבול עם רצועת עזה. בהתקפה אחרת באזור שייח זווייד נהרגו חייל וקצין נוסף. אף ארגון עדיין לא קיבל אחריות על הפיגועים, אולם את רוב התקיפות נגד כוחות הביטחון המצרים באזור מוציאים לפועל ג'יהאדיסטים שנשבעו אמונים למדינה האיסלאמית (דאעש).

בתוך כך ממשיכות הרשויות במצרים לרדוף ולעצור תושבים המבקרים את המשטר ואת הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי. אתמול נעצר הקריקטוריסט המצרי הפופולרי, איסלאם ג'אוויש, בגין ניהול אתר אינטרנט ללא רישיון. ג'אוויש, אחריו עוקבים 1.6 מיליון גולשים בפייסבוק, נעצר במהלך פשיטה משטרתית על משרדי אתר חדשות בקהיר. המעצר הפתיע רבים שכן למרות שהקריקטורות הסאטיריות שלו מפורסמות מדי יום באתר, ג'אוויש דווקא לא נחשב כמי שמבקר ישירות את הנשיא א-סיסי.

עלה ליותר מ-70 מניין ההרוגים בפיגוע דאעש ברובע שיעי בדמשק

מניין ההרוגים בפיגוע המשולש שביצע ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) אתמול ברובע שיעי בדמשק על ליותר מ-70. כך הודיע הארגון הסורי לזכויות אדם. הפיגועים כוונו נגד אוטובוס צבאי שהסיע לוחמים שיעים שעמדו להחליף משמרות עם עמיתיהם. 42 מההרוגים הם לוחמים בעלי ברית של הנשיא בשאר אל-אסד. לעזרתה של הממשלה בדמשק נחלצו ארגונים שיעיים באזור כמו החיזבאללה מלבנון ומיליציות שיעיות מאיראן ומעיראק, שנלחמים לצד הצבא הסורי.

האוטובוס שנפגע בפיגוע בדמשק, אתמולצילום: אי־פי

דובר האופוזיציה בסוריה: השיחות עם נציג האו"ם היו חיוביות ביותר

האופוזיציה הסורית קיימה שיחות "חיוביות ביותר" עם שליח האו"ם לסוריה סטפן דה מיסורטה, בעיקר בנושאים הומניטאריים, כך מסר דובר קבוצת הגג של האופוזיציה למשא ומתן. מוקדם יותר היום אמרה האופוזיציה כי לא תשתתף בשיחות הפוליטיות עם נציגי הממשלה עד שייושמו צעדים ממשיים להקל על המשבר ההומניטארי במדינה. "הפגישה עם מר מיסורטה היתה חיובית ביותר", אמר הדובר, "נאמרו דברים מעודדים וחיוביים בנוגע למצב ההומניטארי, ותתקיים פגישה נוספת מחר".

במקביל הודיע היום ארגון המורדים הגדול ג'ייש אל-איסלאם (צבא האיסלאם), המיוצג בקבוצת הגג של האופוזיציה, כי נציגו יבוא לז'נבה על מנת להשתתף בשיחות ולהמחיש שרשויות סוריה אינן מעוניינות בהסדר פוליטי. "המשטר לא יישם כל צעדים המצביעים על רצונו הטוב" כמו עצירת ההפצצות והכנסת שיירות לסיוע הומניטארי לערים הנצורות, אמר מוחמד עלוש, נציג הארגון הנתמך בידי סעודיה. "הכרחי שאבוא לז'נבה על מנת להראות לעולם מיהם הטרוריסטים ההורסים את המדינה ועוקרים את אזרחיה", אמר.

לפחות 60 הרוגים בפיגוע התאבדות משולש ברובע שיעי בדמשק

60 בני אדם לפחות נהרגו ו-110 נוספים נפצעו בפיגוע התאבדות משולש במרכז רובע שיעי היום בדמשק, כך נמסר ממשרד הפנים בסוריה. על פי דיווח בערוץ החדשות הלבנוני מאנאר, ההתקפה התרחשה ברובע סיידה זיינאב בבירת סוריה, סמוך למסגד שיעי מרכזי. רשת החדשות סי-אן-אן דיווחה כי באירוע התפוצצו מכונית ממולכדת וכן שני מחבלים מתאבדים. אף ארגון לא לקח אחריות להתקפה, אך פרשנים מעריכים כי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) עומד מאחורי ההתקפה.

זמן קצר לאחר הפיצוץ שודרו בטלוויזיה הממלכתית תמונות של בניינים בוערים וחלקי מכוניות בשכונה. בשנים הראשונות של מלחמת האזרחים בסוריה התחוללו קרבות קשים באזור מסגד סיידה זיינאב. עם זאת, צבא סוריה ומיליציות שאותן מוביל ארגון חיזבאללה הציבו מאז מחסומי דרכים באזור והאלימות באזור פחתה.

האזור המאוכלס בצפיפות בדרום הדמשק משמש כאתר עלייה לרגל לשיעים מאיראן, לבנון וחלקים נוספים מהעולם המוסלמי. במסגד סיידה זיינאב שוכן קברה של בתו של עלי בן אבי טאלב, בן דודו של הנביא מוחמד, שבו רואים השיעים את יורשו החוקי של הנביא. מתנדבים שיעים רבים מעיראק ואיראן הלוחמים במדינה האיסלאמית בסוריה, אמרו כי הם מגיעים למדינה המזרח תיכונית כדי להגן על המסגד. 

ההתקפה בדמשק התרחשה בעוד נציגים של ממשלת סוריה וארגוני אופוזיציה נפגשים בז'נווה כחלק משיחות השלום הראשונות בתיווך האו"ם זה שנתיים. האו"ם הודיע כי מטרתו היא לקיים שיחות שיובילו להפסקת אש ולאחר מכן להסדר קבע למלחמה שגבתה את חייהם שיותר מ–250 בני אדם ועקירתם של כעשרה מיליון נוספים.

סרטון שפורסם ברשתות החברתיות ומציע ככל הנראה את אתר הפיצוץ

אנקרה זימנה את שגריר רוסיה לשיחה לאחר שמטוס רוסי חדר לכאורה לשטחה האווירי של טורקיה

שר החוץ של טורקיה הודיע כי הוא זימן את השגריר הרוסי בארצו לשיחה לאחר שמטוס קרב רוסי חדר, לדברי טורקיה, לשטחה האווירי ביום שישי למרות אזהרות חוזרות ונשנות. בהודעת משרד החוץ נמסר כי המטוס הוזהר הן ברוסית והן באנגלית לבל ייכנס לשטח האווירי הטורקי ויפר את ריבונותה של המדינה. אנקרה האשימה בהודעה את רוסיה בהחרפת המתיחות בין המדינות והבהירה כי רוסיה תהיה אחראית לכל השלכה של המעשים האלה.

משרד ההגנה הרוסי הכחיש את ההאשמות של טורקיה. דובר המשרד, איגור קונשנקוב אמר כי "ההודעה מהצד הטורקי על חדירה לכאורה של מטוס קרב רוסי למרחב האווירי שלו היא תעמולה טהורה".

זוהי איננה הפעם הראשונה שטורקיה טוענת שרוסיה הפרה את ריבונותה וחדרה לשטחה האווירי. בחודש נובמבר יירטה טורקיה מטוס קרב רוסי שלטענתה חדר לשטחה וגרמה להפלתו בשטח סוריה. אחד הטייסים נהרג בידי מורדים סורים וטייס נוסף חולץ כמה שעות לאחר מכן על ידי צבא סוריה. רוסיה הכחישה כי מטוסה חדר לשטח טורקיה וטענה כי היירוט בוצע מעל סוריה. התקרית הביאה לפגיעה קשה ביחסים בין המדינות ורוסיה הודיעה על ביטול פרויקטים עם טורקיה. לאחר התקרית גם קידמה רוסיה  לאזור ספינה ועליה מערכת יירוט דמוית S-300. כמו כן היא הציבה מערכת S-400 נגד מטוסים בבסיס חיל האוויר הרוסי בסוריה.

משלחת מטעם האופוזיציה הסורית תשתתף בשיחות הקירוב בז'נבה

נציגי האופוזיציה הסורית הודיעו כי יצטרפו לשיחות הקירוב שמתקיימות בז'נבה על עתידה הפוליטי של סוריה. החלטת המשלחת לבוא לשיחות עם נציגי הממשל הסורי באה אחרי שנסגה מדרישתה שדמשק תפסיק לאלתר את התקיפות האוויריות ותסיר את המצור על מספר עיירות. עוד הוחלט כי כמה אופוזיציונרים סורים יגיעו לדיונים על תקן "יועצים" ולא כחלק ממשלחת המשא ומתן.

את השיחות בשווייץ מנהל שליח האו"ם לסוריה, סטפן דה מיסטורה. שיחות הקירוב בין הצדדים צפויות להימשך ששה חודשים כשהמשלחות יושבות בחדרים נפרדים ונציגי האו"ם מדלגים ביניהם. בדיונים בז'נבה לא משתתפת הנציגות הפוליטית של הכורדים בסוריה (PYD), כמו גם ארגוני הטרור ג'בהת א-נוסרה והמדינה האיסלאמית.

בשלב הראשון אמורים הצדדים לעסוק בגיבוש מחוות הדדיות, כגון: הפסקות אש אזוריות, שחרור אסירים, הקלת הסיוע הומניטרי לאזורים נצורים והמאבק המשותף בארגון המדינה האיסלאמית. בראש המשלחת הסורית לשיחות עומד שגריר סוריה באו"ם, בשאר אל-ג'עפרי.

שליח האו"ם לסוריה דה מיסטורה (מימין) ושגריר סוריה באו"ם אל-ג'עפרי בז'נבה, אתמולצילום: רויטרס

הולנד תצטרף לתקיפות האוויריות על מעוזי דאעש בסוריה

הולנד הודיעה כי תצטרף לתקיפות האוויריות של הקואליציה המערבית-ערבית בסוריה. בכך מרחיבה הולנד את מעורבותה במבצע למיגור ארגון המדינה האיסלאמית, מעיראק למדינה נוספת. גורמים בהאג אמרו כי הדבר נעשה לבקשת ארה"ב וצרפת כדי "לייעל את המאבק בג'יהאדיסטים".

"מתקפות הטרור האחרונות בפריז, איסטנבול וג'קרטה מראות בבירור שארגון המדינה האיסלאמית מהווה סכנה לביטחון שלנו ולדרך החיים לנו", אמר ראש ממשלת הולנד, מארק רותה, בסוף השבוע לעיתונאים. "בכוונתנו לשלוח מטוסי אף-16 לסוריה ולסייע במניעת מעבר הג'יהאדיסטים לעיראק"

לפחות ארבעה הרוגים בפיגוע התאבדות במסגד שיעי במזרח סעודיה

לפחות ארבעה בני אדם נהרגו בפיצוץ מחבל מתאבד במסגד שיעי במזרח סעודיה. משרד הפנים הריאד מסר כי בפיצוץ ומיריות שקדמו לו במסגד האימאם רידה בעיירה מאחסן, נפצעו 18 בני אדם נוספים.

אף ארגון לא לקח עד כה אחריות, אולם פיגועים קודמים שהתרחשו באזור נגד המיעוט השיעי בוצעו על ידי ארגון המדינה האיסלאמית. המתח בין סונים לשיעים במזרח סעודיה גבר בראשית החודש, עם הוצאתו להורג של המטיף השיעי הבכיר נימר א-נימר.

מל"ט צילום איראני טס מעל לנושאת מטוסים אמריקאית במפרץ הפרסי

מל"ט איראני טס מעל נושאת מטוסים אמריקאית המשייטת במפרץ הפרסי וצילם את הפעילות עליה "באופן מדויק" - כך מסרו כלי תקשורת ממלכתיים ברפובליקה האיסלאמית. עוד נטען בדיווחים כי צוללת איראנית קטנה השתתפה אף היא במעקב.

ממטה הצי החמישי של צבא ארה"ב המוצב בבחריין נמסר כי המקרה התרחש בתחילת החודש וכי המל"ט האיראני לא היה חמוש. עוד טוען הצבא האמריקאי כי המל"ט אכן עבר מעל נושאת המטוסים "הארי טרומן" ובקרבת נושאת המטוסים הצרפתית "שארל דה גול" וכי מכיוון שלא היה חמוש - הוחלט שלא ליירטו. 

המקרה הזה מצטרף לשורה של חיכוכים שהתרחשו באחרונה בין צבאות איראן וארה"ב במפרץ הפרסי, ובכלל זה ניסוי איראני בטיל ומעצר המלחים האמריקאים שנסחפו לחופי איראן.

נושאת המטוסים האמריקאית בצילומי המל"ט האיראניצילום: אי־פי

דיווח רוסי: נעצר מכונאי שהטמין את הפצצה במטוס הרוסי שהתפוצץ בסיני

מכונאי מטוסים מצרי חשוד בהטמנת הפצצה במטוס הרוסי שהתפוצץ מעל סיני באוקטובר. כך קבעו כוחות הביטחון הרוסיים בסיוע המודיעין המצרי. בערוץ הרוסי לייב ניוז דווח כי יחד עם המכונאי נעצרו עוד שלושה אנשים.

לאחר הפרסום ציטט האתר המצרי אל-יום א-סאבע בכיר במערכת הביטחון הרוסית, שהכחיש את הדברים. לדבריו, כוחות המודיעין לא זיהו את מניחי המטען והחקירה נמשכת.

בסוף אוקטובר התרסק המטוס, מדגם איירבוס A-321, דרומית לעיר אל-עריש, השוכנת לחופי הים התיכון. המטוס, של חברת התעופה מטרוג'ט שבבעלות חברת קוגלימביה, עשה את דרכו משארם א-שייח' לנמל התעופה פולקובו שבסנט פטרבורג.כל 217 הנוסעים ושבעת אנשי צוות המטוס נהרגו בהתרסקות.

(ג'קי חורי)

ראש ממשלת מצרים וכוחות החילוץ לידי שרידי המטוס שהתרסק בסיניצילום: רויטרס

דו"ח: איראן גייסה פליטים אפגנים לכוחות הנלחמים עבור אסד

משמרות המהפכה של איראן צירפו אלפי אפגנים לכוחות הנלחמים בסוריה עבור הנשיא בשאר אל-אסד - כך עולה מדו"ח של ארגון זכויות האדם Human Rights Watch. בדו"ח נאמר כי חלק מהאפגנים גוייסו בכפייה. רובם פותו באמצעות משכורת חודשית וזכייה במעמד תושב באיראן.

"איראן לא רק הציעה לפליטים ומהגרים אפגנים שעשו את דרכם לאירופה תמריצים להילחם בסוריה. היא איימה על חלקם בגירוש חזרה לאפגניסטאן אם לא יעשו זאת", אמר פיטר בוקארט, בכיר במטה HRW בניו יורק. לדבריו, "גדוד פאטמיון" מורכב מאפגנים וכאלה שהתנדבו להגן על אתרים המקודשים לשיעים בסוריה ובעיראק.

אפגנים מחכים מחוץ למשרדי המחלקה להנפקת דרכונים בקאבולצילום: רויטרס

ארה"ב הטילה סנקציות על שני לבנונים שהלבינו כספים עבור חיזבאללה

משרד האוצר האמריקאי הכריז שני אזרחים לבנוניים שהלבינו כספים עבור ארגון חיזבאללה לרשימה שעליה מוטלות סנקציות. השניים - מוחמד נור א-דין וחמדי זאהר א-דין, הפעילו מביירות חברה בשם "טרייד פוינט" שעסקה בהעברות כספים לאנשי עסקים בעלי קשרים לחיזבאללה ושארה"ב כבר מטילה עליהם סנקציות.

"החברה שלהם החזיקה ברשת גדולה באסיה, אירופה והמזרח התיכון וסיפקה לחיזבאללה שירותי הלבנת כספים ושירותים פיננסיים אחרים", נמסר בהודעת משרד האוצר בוושינגטון. הסנקציות שמטילה ארה"ב על גורמים וחברות הקשורים לארגוני טרור מבקשות לנתק אותם מהמערכות הפיננסיות וממגע עם מוסדות עסקיים בארה"ב.

שבעה הרוגים בפיצוץ מכונית ממולכדת סמוך לארמונו של נשיא תימן בעיר עדן

שבעה בני אדם נהרגו בפיצוץ מכונית ממולכדת סמוך לארמונו של נשיא תימן, עבד ראבו מנסור האדי, בעיר עדן. גורמי ביטחון מסרו כי המכונית התפוצצה סמוך למחסום צבאי וכתוצאה מכך גם נפצעו 10 בני אדם, רובם אזרחים. האדי לא היה בארמון בעת הפיצוץ. ארגון המדינה האיסלאמית לקח אחריות לפיגוע.

האדי נאלץ להימלט מהבירה צנעא בשלהי 2014 בעקבות השתלטות המיליציה החותית הפרו-איראנית על העיר. הוא התבצר בעדן אך נאלץ לנטוש גם אותה בעקבות המצור שהטילו החותים ונאמניו של הנשיא המודח עלי עבדאללה סאלח על העיר. רק לפני מספר חודשים שב האדי לעדן. לפחות 6,000 בני אדם נהרגו מאז הידרדרה תימן למלחמת אזרחים.

מטוס F-16 מצרי התרסק במצרים, כל אנשי הצוות על המטוס נהרגו

צבא מצרים הודיע אתמול כי מטוס F-16 מצרי התרסק במהלך אימון צבאי במדינה וכל צוות המטוס נהרג. הצבא לא פירט כמה הרוגים היו בתקרית והיכן התרסק בדיוק המטוס. דובר הצבא מוחמד סמיר אף תהה בפני כלי התקשורת מדוע אמורים הפרטים האלה לעניין מישהו מלבד את הצבא.

מדיווחים לא רשמיים עולה כי ההתרסקות אירעה סמוך לבסיס חיל אוויר באיסמאליה בצפון מזרח מצרים. כמו כן ידוע כי במטוס מסוג זה לא יכולים להיות יותר משני אנשים על המטוס, אולם לא ברור אם ישנם הרוגים גם על הקרקע.

אתמול נהרגו קולונל בצבא מצרים ושלושה חיילים נוספים  לאחר שמטען צד התפוצץ ופגע ברכב המשוריין בו הם נסעו באל עריש שבצפון חצי האי סיני. בנוסף לארבעת ההרוגים דווח כי נפצעו 12 חיילים, חלקם במצב קשה.

נשיא איראן רוחאני התקבל בטקס רשמי בפריז, ייפגש עם מנכ"לים בכירים במדינה

נשיא איראן חסן רוחאני הגיע לצרפת והתקבל בטקס רשמי שנערך היום בארמון האינווליד בפריז. רוחאני הגיע מרומא שם פתח את ביקורו הראשון באיחוד האירופי שנועד לחדש את הקשרים  הכלכליים בין איראן למדינות אירופה לאחר הסרת הסנקציות שהוטלו על איראן על ידי האיחוד האירופי וארה"ב. רוחאני ייפגש היום עם יו"ר אונסק"ו, ארגון החינוך והתרבות של האו"ם, וישוחח עם מנכ"לי חברות בכירים במדינה שמעוניינים לחדש את המסחר עם ארצו.

למרות קבלת הפנים החמה, הביקור נערך על רקע בקשה של צרפת אתמול מהאיחוד האירופי לשקול להטיל סנקציות חדשות על איראן בגלל ניסיונות בשיגור טילים שהרפובליקה האיסלאמית ערכה לאחרונה. על פי הדיווח, בקשתה של צרפת הוגשה ימים ספורים לאחר שהאיחוד האירופי הסיר את הסנקציות שהוטלו על טהראן בשל תוכנית הגרעין שלה. 

דיווח: צרפת ביקשה מהאיחוד האירופי להטיל סנקציות חדשות איראן

צרפת ביקשה מהאיחוד האירופי לשקול להטיל סנקציות חדשות על איראן בגלל ניסיונות בשיגור טילים שהרפובליקה האיסלאמית ערכה לאחרונה, כך דיווחה סוכנות הידיעות אי־פי. על פי הדיווח, בקשתה של צרפת הוגשה ימים ספורים לאחר שהאיחוד האירופי הסיר את הסנקציות שהוטלו על טהראן בשל תוכנית הגרעין שלה. 

שני בכירים במדינות באיחוד האירופי מסרו לסוכנות הידיעות כי בקשתה של פריז הוצגה בפגישה של 28 שרי החוץ של מדינות האיחוד בשבוע שעבר. הפגישה התקיימה יומיים לאחר שהאיחוד וארה"ב הסירו את הסנקציות שהוטלו על איראן, לאחר שהאו"ם אישר כי איראן עמדה בהתחייבויותיה מהסכם הגרעין שנחתם ביולי אשתקד. זמן קצר לאחר הסרת הסנקציות, ארה"ב הטילה סנקציות חדשות על איראן על רקע ירי טיל בליסטי לטווח בינוני, יממה לפני שצרפת הגישה את בקשתה.

שני הבכירים אמרו כי הבקשה הצרפתית נבחנת, אך כי רוב חברות האיחוד רואות בה צעד שיפגע במאמצים לחדשת את הקשרים הדיפלומטיים והכלכליים עם איראן לאחר הקיפאון הממושך על רקע סכסוך הגרעין. 

שעות לאחר הדיווח בסוכנות אי־פי, דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס כי צרפת לא ביקשה מהאיחוד לשקול להטיל סנקציות חדשות על איראן, זאת על פי דיפלומטים באיחוד ובכיר בצרפת. "בקשה מסוג כזה לא הועלתה", אמר דיפלומט באיחוד שביקש לדבר בעילום שם. הדיפלומט הוסיף כי שר החוץ של צרפת, לורן פאביוס, לא נכח בפגישת שרי החוץ.

קולונל ושלושה חיילים מצרים נהרגו בפיצוץ מטען צד בצפון סיני

קולונל בצבא מצרים ושלושה חיילים נוספים נהרגו לאחר שמטען צד התפוצץ ופגע ברכב המשוריין בו הם נסעו בצפון חצי האי סיני, כך נמסר היום מכוחות הביטחון ושירותי הבריאות במדינה. 

על פי ההודעה התרחש הפיצוץ דרומית לעיר החוף המצרית אל עריש. בנוסף לארבעת ההרוגים דווח כי נפצעו 12 חיילים, חלקם במצב קשה. ההודעה בנושא נמסרה מפי בכירים שביקשו לדבר בעילום שם משום שאם אינם מורשים לשוחח עם התקשורת.

הממשלה במצרים נלחמת זה שנים בהתקוממות איסלאמית חמושה בחצי האי סיני. התקפות החמושים באזור הפכו לתכופות וקטלניות יותר מאז יולי 2013, אז הדיח הצבא בהובלת נשיא מצרים המכהן עבד אל-פתאח א־סיסי את הנשיא דאז מוחמד מורסי, שנבחר בבחירות דמוקרטיות.

החמושים פגעו גם במרכזה של מצרים, ושורה של התנקשויות ופיגועים התרחשו בבירה קהיר. לאחרונה הפנו החמושים את מאמציהם נגד תעשיית התיירות המצרית, תקפו בית מלון סמוך לפירמידות ובית מלון נוסף בעיר ע'רדקה השוכנת לחופי הים האדם. ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל אחריות להפלתו של מטוס נוסעים רוסי שהיה בדרכו משארם א-שייח' לסנט פטרבורג באוקטובר אשתקד.

מורדים סורים נסוגו מעיירה בדרום המדינה שהותקפה על ידי מטוסים רוסיים

מורדים סורים המקבלים סיוע מהמערב נסוגו מהעיירה שייח' מיסקין שבדרום סוריה בעקבות התקיפות הרוסיות באזור. כך מדווח הוושינגטון פוסט. המורדים נמלטו לאחר חודש של תקיפות אוויריות של מטוסי קרב רוסיים המסייעים לכוחותיו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד על הקרקע. העיירה נמצאת בצומת דרכים חשובה החולשת על נתיב אספקה מרכזי המחבר בין הגבול עם ירדן לבירה דמשק.

זו התבוסה האחרונה בסדרה של כישלונות שנוחלים המורדים בשבועות האחרונים לטובת הכוחות הנאמנים לאסד הודות להתערבותה של רוסיה בלחימה באזור מאז סוף ספטמבר. לדברי המערב, התקיפות הרוסיות מכוונות בעיקר נגד מורדים מתונים הנלחמים באסד בעוד שמוסקבה טוענת כי היא תוקפת בעיקר ארגוני טרור קיצוניים כמו דאעש וג'בהת א-נוסרה. שיח' מסיקין היתה בשליטת צבא סוריה החופשי מאז תחילת 2014.

חיל הים האיראני הרחיק ספינה אמריקאית שהתקרבה לאזור בו ערכה איראן תרגיל צבאי בים הערבי

חיל הים האיראני הזהירה ספינת מלחמה אמריקאית וקראה למלחים על הספינה לעזוב את אזור הים הערבי, שם עורך צבא איראן תרגיל ימי. כך דיווחה סוכנות הידיעות טסנים המקורבת למשמרות המהפכה של איראן. הסוכנות דיווחה כי חיל הים האיראני שיגר אזהרה לספינה האמריקאית שהתקרבה לאזור. מיד לאחר מכן היא עזבה את המקום.

מוקדם יותר החודש עצרה איראן עשרה מלחים אמריקאים שנסחפו עם סירותיהם למים הטריטוריאליים שלה במפרץ הפרסי וזמן קצר לאחר מכן שחררה אותם. לדברי האיראנים, מחקירתם של המלחים עלה כי הסירות נסחפו למים האיראניים בגלל תקלה טכנית. הטלוויזיה האיראנית שידרה תמונות משפילות של רגעי המעצר של המלחים מרימים ידיים ושל חיילים איראנים בוחנים את הנשק שהיה על הסיפון.

המפלגה הפרו-כורדית: 100 אזרחים כורדים נהרגו בעוצר שהוטל על עיירה בדרום מזרח טורקיה

בעימותים בעיירה צ'יזרה בששת השבועות האחרונים בדרום מזרח טורקיה נהרגו 100 אזרחים. כך דיווחה מפלגת העם הדמוקרטית הפרו-כורדית במדינה. ב-14 בדצמבר הטילו כוחות הביטחון עוצר על העיירה במטרה להילחם בחברי מיליציות כורדיות הפועלות באזור, העוצר נמשך גם היום.

לדברי בכירים כורדים במדינה כ-100 אלף בני אדם, מתוך 120 אלף התושבים של העיירה, כבר נמלטו ממנה. בנוסף, 66 בני אדם נהרגו בעימותים במחוז סילופי וסור, שגם בהן ישנם חילופי אש בין הכורדים לכוחות הביטחון. לדברי הצבא הטורקי, יותר מ-700 חמושים כורדים נהרגו בצ'יזרה, בסור ובסילופי, למרות שמפלגת הפועלים הכורדית, פ-ק-ק, הכחישו זאת.

רוחאני: ישראל אשמה ביחס העוין של ארה"ב כלפי איראן, אפשר שהיחסים יהיו טובים יותר

נשיא איראן חסן רוחאני, הנמצא בביקור באירופה, אמר כי בין ארה"ב לבין איראן יכולים להיות יחסים טובים יותר, אולם זה תלוי בוושינגטון שצריכה לשנות את העמדה ה"עוינת" שלה נגד טהראן. "ישנה אפשרות שלאיראן ולארה"ב תהיה מערכת יחסים ידידותית, אך המפתח נמצא בידי הממשל בוושינגטון, לא בידי טהראן", אמר רוחאני במסיבת עיתונאים ברומא זמן קצר לפני שהמריא לפריס, שם ימשיך את ביקורו ביבשת שנועד להדק את הקשרים הכלכליים בין איראן לבין האיחוד האירופי. רוחאני גם האשים את "הלובי הישראלי" באחריות ליחס העוין של ארה"ב כלפי איראן.

הנשיא האיראני מבקש לשקם את הכלכלה האיראנית ואת יחסיה עם המערב לאחר שנים קשות של סנקציות כלכליות. זאת, בעקבות ההודעה של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בשבוע שעבר לפיה איראן יישמה את כל התחייבויותיה בהסכם הגרעין הנחתם בינה לבין שש המעצמות ביולי. בעקבות ההודעה, הודיעו ארה"ב והאיחוד האירופי כי הן מסירות את הסנקציות מעל הרפובליקה האיסלאמית.

רוחאני נפגש עם האפיפיור פרנסיסקוס, אתמולצילום: אי־פי

האו"ם הזמין את הצדדים הלוחמים בסוריה לשיחות השלום

האו"ם הזמין את ממשלת סוריה והאופוזיציה לשיחות השלום שייערכו בז'נבה ביום שישי, אולם מתנגדיו של הנשיא בשאר אסד הנתמכים על ידי סעודיה טרם החליטו אם להסיר את התנגדותם להשתתפות בוועידה. השליח המיוחד של האו"ם לסוריה, סטפן דה מיסרטה, שלח היום את ההזמנות לשיחות, אך לא ציין מי הוזמן וכמה קבוצות עשויות להשתתף.

מוקדם יותר, האופוזיציה הטילה ספק בנוגע לאפשרות שתגיע לשיחות, והאשימה את ארה"ב באימוץ רעיונות בלתי מקובלים של איראן וסוריה על פתרון הסכסוך. החלטת האופוזיציה האם לקבל את ההזמנה צפויה להתקבל מחר בריאד. "יש קונצנזוס בוועידה העליונה לגבי תשובה חיובית להחלטה", מסר דובר האופוזיציה סאלים אל-מוסלט.

המפלגה הכורדית המרכזית בסוריה מסרה כי היא לא הוזמנה לשיחות, צעד שיש המפרשים כניסיון להותיר את טורקיה, המתייחסת ללוחמים הכורדים הסורים כטרוריסטים, מעורבת בשיחות. ממשלת סוריה, המצליחה להשתלט מחדש על שטחים מחידי המורדים בסיוע תקיפות אוויריות רוסיות ובעלות ברית נוספות, כבר הודיעה שתשתתף בשיחות.

הצי האיראני יערוך תרגיל ימי נרחב סמוך למצר אסטרטגי

איראן הודיעה כי היא תערוך תרגיל ימי "נרחב" סמוך למצר האסטרטגי הורמוז. תרגיל זה יהיה ראשון מסוגו נסחפו עשרה מלחים אמריקאים למים הטריטוריאליים של טהראן ונשבו על ידיה מוקדם יותר החודש.

סוכנות הידיעות האיראנית IRNA הודיעה כי התרגיל יחל מחר ויתפרש מחלקו המזרחי של מצר הורמוז, היכן שעוברת חמישית מאספקת הנפט של העולם, ועד לים הערבי והאוקיינוס ההודי.

סוכנות הידיעות ציטטה את מפקד הצי האיראני, האדמירל חאביבולה סייארי, שאמר כי "סוגים רבים של של טילים ישוגרו בתרגיל". עם זאת האדמירל לא פירט כמה זמן יימשך התרגיל.

שליח האו"ם לסוריה: שיחות השלום בז'נבה ייפתחו בשישי, נפעל לקדם הפסקת אש כללית במדינה

שליח האו"ם לסוריה סטפן דה מיסטורה אמר היום כי שיחות השלום בין הצדדים הלוחמים במדינה ייפתחו ביום שישי בז'נבה, ובמהלכן יפעל האו"ם לקדם הפסקת אש כללית בכל רחבי סוריה שתכלול את כל הגורמים הנלחמים במדינה, מלבד שני ארגונים המוגדרים על ידי האו"ם כארגוני טרור.

"התנאים הם שזו תהיה הפסקת אש אמיתית ולא רק מקומית", אמר מיסטורה במסיבת עיתונאים בז'נבה והוסיף כי הוא מקווה מאוד שהשיחות אכן ייפתחו ביום שישי. "הפסקת הלחימה נגד דאעש וג'בהת א-נוסרה לא באה בחשבון, אולם ישנם הרבה ארגונים אחרים שיכולים לקחת חלק בהפסקת האש", הבהיר מיסטורה. שיחות השלום היו אמורות להיפתח היום, אולם נדחו לסוף השבוע ולדברי מיסטורה מחר יישלחו הזמנות לצדדים המשתתפים בהן.

מיסטורה התייחס לקשיים שהתגלעו בקרב אנשי האופוזיציה בסוריה שלא הסכימו להשתתף בשיחות: "אנחנו נוקטים זהירות רבה כדי להבטיח שכאשר נתחיל בשיחות, אם נתחיל, נפתח אותן ברגל ימין". במקביל, אמר שר החוץ של טורקיה מבלוט צ'בושולו באנקרה כי השתתפות של נציגי הכוחות הכורדים בשיחות בז'נבה תהיה מסוכנת מאוד ותביא קץ על השיחות.

בתוך כך, לפחות 23 בני אדם נהרגו היום בפיגוע התאבדות במחסום בעיר חאלב שהוחזק בידי ארגון המורדים אחראר א-שאם. בין ההרוגים ארבעה אזרחים.

הפרלמנט הלובי בטוברוק דחה את הצעת האו"ם לממשלת אחדות לאומית במדינה

הפרלמנט בלוב המוכר על ידי הקהילה הבינלאומית ושיושב בטוברוק הצביע נגד ההצעה לממשלת אחדות לאומית במדינה שיזם האו"ם במטרה לפתור את המשבר הפוליטי והצבאי באזור. לפני חודש אישרה מועצת הביטחון של האו"ם את ההסכם שנחתם בין הפלגים במרוקו בין נציגי הממשלה בטוברוק לנציגי הממשלה האיסלאמיסטית היריבה היושבת בטריפולי. בשבוע שעבר אף הכריזה המועצה הנשיאותית בלוב שנפגשה בתוניסיה על 32 שרי הממשלה החדשה.

בהצבעה בטוברוק הצביעו 89 מתוך 104 חברי הפרלמנט שהגיעו לדיון נגד ממשלת האחדות. לדברי המחוקקים ממשלה האחדות  נדחתה משום שהיא כוללת יותר מדי שרים. הם הוסיפו כי למועצה הנשיאותית יש כעת 10 ימים להגיש רשימת שרים חדשה וקצרה יותר. המחוקק המקומי מוחמד אל-אבאני אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הממשל שהוצג בשבוע שעבר לא ייצג באמת את האינטרסים של העם הלובי, אלא הוקם כדי "לענות על הדרישות של המנהיגים האיסלאמיסטים".

בהצבעה אחרת אישר הפרלמנט בטוברוק  את ההסכם שתווך על ידי האו"ם שמציע שינוי פוליטי בלוב ושמגדיר את מסגרת הפעולה של המועצה הנשיאותית. עם זאת הם דחו סעיף בהסכם שמורה על העברת הסמכות הצבאית מכוחות הביטחון לראש הממשלה במדינה.

נציגי שני הצדדים הלוחמים בלוב חתמו על היוזמה לממשלת אחדות של האו"ם במרוקו בחודש שעבר בתום חודשים של התייעצויות, אולם מחוקקים רבים הן בפרלמנט בטריפולי והן בפרלמנט בטוברוק התנגדו נמרצות להסכם. הקהילה הבינלאומית דוחקת בשתי הממשלות להגיע להסכם כדי להעמיד חזית אחידה וחזקה נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) שכבש את העיר הצפונית סירת ומוציא לפועל פיגועים ברחבי המדינה.

בתחילת החודש תקפו לוחמי המדינה האיסלאמית מתקני נפט בצפון לוב, אך לדברי הצבא נהדפו. הארגון פוצץ מכונית תופת במחסום צבאי בכניסה לעיר א־סידרה, והרג שני חיילים. שלושה ימים לאחר מכן נהרגו 65 צוערי משטרה בפיצוץ משאית ממולכדת במרכז אימונים בעיר זליתן גם כן בצפון לוב. ארגון המזוהה עם דאעש לקח אחריות לפיגוע.

נשיא איראן החל ביקור היסטורי באירופה, לראשונה מאז הסכם הגרעין

נשיא איראן, חסן רוחאני, החל היום ביקור היסטורי ראשון באירופה מאז החתימה על הסכם הגרעין והסרת הסנקציות הבינלאומיות מעל הרפובליקה האיסלאמית. רוחאני, העומד בראש משלחת כלכלית גדולה, אמר כי בארבעת ימי ביקורו באיטליה ובצרפת הוא יבקש "לשרטט את מערכת היחסים הכלכלית עם האיחוד האירופי בטווח הבינוני והארוך. הגיע הזמן להפוך דף ולפתוח דלת לשיתוף פעולה בתחומים שונים" 

ברומא צפוי רוחאני להיפגש עם נשיא איטליה סרג'יו מטרלה וראש הממשלה מתיאו רנצי ולחתום על הסכמים במחיר של 18 מיליארד דולר. בפריז יחתום רוחאני על הסכם לרכישת 114 מטוסי נוסעים מחברת "איירבוס". אתמול הודיעה איראן כי היא שוקלת לרכוש גם כמאה מטוסים מחברת בואינג האמריקאית. בסוף השבוע חתמו איראן וסין על 17 הסכמים כלכליים שיגדילו את היקף הסחר ביניהן פי עשרה עד שנת 2020 (600 מיליארד דולר).

רוחאני בפגישתו ברומא עם נשיא איטליה סרג'יו מטרלהצילום: רויטרס
נשיא איראן, רוחאני, מתקבל על ידי נשיא איטליה מטרלה ברומא איטליה קרדיט: רויטרס

כמאה נעצרו באיראן בחשד למעורבות בפריצה לשגרירות סעודיה

איראן עצרה כמאה בני אדם בחשד למעורבות בפריצה לשגרירות סעודיה בטהראן. דובר מערכת המשפט האיראנית מסר כי חלק מהעצורים שוחררו וציין כי ההתקפה, אשר הובילה לניתוק היחסים הדיפלומטיים מצדה של סעודיה, גונתה על ידי כל הרשויות. "נקטנו מיד בצעדים רציניים", אמר הדובר.

במהלך ההתפרעות בשגרירות סעודיה בטהראן בראשית החודש הציתו המעורבים את המבנה, כמו גם את מבנה הקונסוליה בעיר משהד. המעשים באו על רקע הוצאתו להורג של המטיף השיעי הבכיר בסעודיה, נימר א-נימר. בעקבות האירועים צמצמו כמה מנסיכויות הנפט במפרץ הפרסי וכמה מבעלות בריתה של סעודיה בעולם המוסלמי את יחסיהן עם איראן.

סגן שר החוץ האיראני, עבאס אראקצ'י, אמר הבוקר כי ארצו "נקטה בכל הצעדים" להפגת המתיחות בינה לבין סעודיה. "אנו מוכנים לשקול כל יוזמה שיכולה לסייע לאזורנו להפוך יציב ובטוח יותר, כל שנוכל להיאבק באיום האמיתי - הטרור, הקיצוניות והעדתיות", אמר אראקצ'י בכנס בטהראן.

שגרירות סעודיה בטהראן עולה באשצילום: אי־פי

דאעש פרסם סרטון ובו נראים תשעה ממבצעי מתקפת הטרור הגדולה בפריז

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) פרסם סרטון ובו נראים משתתפי מתקפת הטרור הגדולה שהתרחשה בפריז ב-13 בנובמבר אשתקד. בסרטון נראים תשעה מחבלים (כולל שני נמלטים) מבצעים מעשי זוועה בשטחים שבהם שולט הארגון ומתכננים את ההתקפה בבירת צרפת, בה נרצחו 130 בני אדם.

הסרטון, בן 17 דקות, כולל גם איומים על בריטניה ולדעת מומחים אמור לשמש ככלי לגיוס ג'יהאדיסטים חדשים. לא ברור היכן ומתי צולמו המחבלים, אולם ככל הנראה מדובר בשטחי המדינה האיסלאמית בסוריה. ממשלת צרפת הודיעה כי היא לומדת את הסרטון.

איראן וסין יגדילו את היקף הסחר ביניהן פי עשרה בעשור הקרוב

נשיא סין, שי ג'ינפינג, בא לטהראן ונפגש עם מנהיגה העליון של הרפובליקה האיסלאמית, עלי חמינאי. בפגישה קרא חמינאי להידוק הקשרים הביטחוניים והכלכליים בין איראן לבין סין ואמר כי ארצו "מעולם לא בטחה במערב" וכי ארה"ב "אינה כנה" בכל הקשור למאבק בטרור במזרח התיכון.

שני הנשיאים סיכמו על הגדל היקף הסחר בין שתי המדינות פי עשרה בעשור הקרוב וזה צפוי להסתכם ב-600 מיליארד דולר. שי הוא הנשיא השני שמבקר בטהראן מאז הסרת הסנקציות הבינלאומיות על טהראן מאז הסכם הגרעין ביולי שעבר. הראשון היה נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין.

נשיא סין שי בפגישתו עם נשיא איראן רוחאני ושר החוץ זריףצילום: רויטרס

20 שנות מאסר לקרוב משפחתו של נשיא סוריה שהורשע ברצח קצין בכיר

בית משפט בלטקיה גזר 20 שנות מאסר על סולימאן אל-אסד, בן דודו מדרגה שנייה של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, בגין רצח קצין בדרגת קולונל בקיץ שעבר. הרצח התרחש בחודש אוגוסט על הכביש שבין לטקיה לבין העיירה קרדחה, וגרמה למתח רב בתוך העדה העלאווית שעליה נמנית משפחת אסד.

אביו של סולימאן, הילאל אל-אסד, בן דודו הראשון של הנשיא, עמד בראש כוחות ההגנה של צבא סוריה בלטקיה. הוא נהרג במארס 2014 במהלך קרבות עם מורדים בעיירה הסמוכה קסאב.

דיווח: כוחות אמריקאים מיוחדים מרחיבים בסיס אווירי בצפון-מזרח סוריה

כוחות מיוחדים של צבא ארה"ב מרחיבים בסיס אווירי בצפון-מזרח סוריה כדי לשפר את המאבק בארגון המדינה האיסלאמית. גורמים בצבא סוריה ואנשי ביטחון מסרו כי העבודות בבסיס רמלייאן שבמחוז א-חסכה מתבצעות על ידי "100 יועצים אמריקאים ועל ידי חיילים מהמיליציה הכורדית הסורית".

הבסיס האווירי אמור לשמש מסוקים ומטוסי מטען. כיום אורכו של מסלול ההמראה בשדה הוא 2,700 מטרים ובקרוב יוכל לשמש להנחתת טיסות נשק ותחמושת. הפנטגון לא התייחס לדיווח ומסר כי אינו שולט באף בסיס אווירי בסוריה.

ובתוך כך דיווח ארגון זכויות אדם העוקב אחר הנעשה בסוריה מלבנון כי לפחות 63 בני אדם, בהם תשעה ילדים, נהרגו בהפצצות חיל האוויר הרוסי בעיירה חשאם שבמזרח סוריה. העיירה נמצאת בפרברי העיר דיר א-זור הנשלטת בחלקה על ידי ארגון המדינה האיסלאמית. רוסיה תקפה גם עמדות של הג'יהאדיסטים בעיר א-ראקה. לפחות 44 נהרגו בעיר ביומיים האחרונים.

ביידן: ארה"ב וטורקיה נערכות לפתרון צבאי בסוריה אם לא יושג הסדר פוליטי

סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר כי ארה"ב וטורקיה נערכות לפתרון צבאי בסוריה אם לא יתאפשר הסדר פוליטי בין הצדדים הנלחמים במדינה. "אנחנו יודעים שעדיף להיגע לפתרון פוליטי, אבל אנחנו מוכנים, למקרה שזה לא יהיה אפשרי, לנקוט מהלך צבאי בסוריה ולהוציא משם את דאעש", אמר ביידן במסיבת עיתונאים בתום פגישה עם ראש ממשלת טורקיה אהמט דבוטולו.

ביידן הוסיף כי הוא וראש הממשלה דבוטולו דנו בדרכים שטורקיה וארה"ב יוכלו לסייע עוד למורדים הסונים המתונים הנלחמים בכוחות הנשיא בשאר אל-אסד. ביידן הוסיף כי וושינגטון מכירה בכך שמפלגת הפועלים הכורדית, פ-ק-ק, בטורקיה מהווה איום לאנקרה כמו האיום שמהווה המדינה האיסלאמית, וכי טורקיה יכולה לעשות מה שהיא צריכה כדי להגן על העם הטורקי.

ארגון טליבאן דורש להסירו מהרשימה השחורה של האו"ם בתמורה לחזרה למו"מ באפגניסטאן

ארגון טליבאן באפגניסטאן ביקש מהאו"ם להסירו מהרשימה השחורה של ארגוני הטרור בטרם ישקול אם לחדש את שיחות השלום עם הממשלה בקאבול ולשים קץ למלחמה שמתנהלת במדינה מזה 15 שנה. כך אמר בכיר החבר בארגון.

לאחר חודשים של לחימה קשה שבמהלכן נפל מחוז הלמנד לידי הארגון ובוצעו פיגועי טרור קשים בבירה קאבול, מנסות אפגניסטאן ושכנותיה להחזיר את הצדדים לשולחן המו"מ. בחודש יולי נערכו שיחות רשמיות למציאת פתרון בין הצדדים בתיווך פקיסטאן, אולם הסבב השני של השיחות בוטל לאחר שהתברר כי מנהיג הארגון מולה מוחמד מולה מת שנתיים קודם לכן. מאז המשיך טליבאן לבצע פיגועים ולנהל קרבות קשים מול הצבא האפגני.

אולם כעת אומר הבכיר בארגון לסוכנות הידיעות רויטרס כי טליבאן עשוי להשתתף בשיחות אם מועצת הביטחון של האו"ם תבטל את ההחלטה להקפיא נכסים של בכירים בארגון ותסיר מעליהם את הגבלות הנסיעה. "הם צריכים קודם כל להסיר אותנו מהרשימה השחורה של האו"ם ולאפשר לנו לנסוע חופשי מסביב לעולם ואז נחשוב על שיחות השלום", הבהיר.

לוחמי טליבאן באפגניסטאןצילום: אי־פי

מצרים: לפחות שישה הרוגים, בהם שלושה שוטרים, בפיצוץ מטען סמוך לגיזה

לפחות שישה בני אדם, בהם שלושה שוטרים, נהרגו בפיצוץ מטען על הכביש שמוביל אל הפירמידות בגיזה. גורמי ביטחון מסרו כי הפיצוץ אירע בעת שכוח משטרה הגיע לבניין שבו שהו על פי החשד חמושים. לפחות 13 בני אדם נפצעו. משרד הפנים המצרי מסר כי מאחורי הפיצוץ עומדת תנועת "האחים המוסלמים".

בשעות הבוקר המוקדמות נהרגו חמישה שוטרים מצריים כשחמושים תקפו מחסום משטרה בצפון חצי האי סיני. ההתקפה התרחשה בשעות הלילה המאוחרות סמוך לאל-עריש. אף ארגון לא לקח אחריות לפי שעה.

קרי: שיחות הפיוס בין הפלגים בסוריה לא יהיו פנים אל פנים בשלב הראשון

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, אמר כי שיחות הפיוס שיתקיימו בשבוע הבא בז'נבה בין נציגי הממשל הסורי לבין נציגי האופוזיציה, לא יהיו בתחילה שיחות פנים אל פנים בשלב הראשון אלא "שיחות קירוב". מאחורי הודעת קרי עומדות המחלוקות הרבות בין הצדדים בנוגע למתווה השיחות ומאמצי ארה"ב ורוסיה לקיים את הדיונים בכל זאת.

קרי, שדיבר בשולי הכינוס הכלכלי בדאבוס, ציין כי "לא ייווצר מצב שבו שתי משלחות יושבות באותו חדר אך אינן משוחחות אחת עם השנייה. יהיה עלינו לבנות תהליך". קרי, שנפגש בשווייץ עם עמיתו הרוסי סרגיי לברוב, צפוי להמשיך לסעודיה כדי לעדכן את ריאד במאמצים לכנס את הפלגים בסוריה.

שר החוץ האמריקאי קרי עם עמיתו הרוסי לברוב בכינוס הכלכלי בדאבוסצילום: רויטרס

ראש המטות המשולבים: המבצע הרוסי בסוריה הצליח לייצב את מצבו של אסד

הגנרל ג'וזף דנפורדצילום: רויטרס

ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, הגנרל ג'וזף דנפורד, אמר כי המבצע הרוסי בסוריה הצליח לייצב את מצבו של הנשיא, בשאר אל-אסד. גורמים בכירים בוושינגטון אמרו כי השיפור במצבם של הכוחות הנאמנים לאסד בשטח צפוי לחזק את עמדת דמשק במגעים שהתקיימו בשבוע הבא בז'נבה למציאת פתרון פוליטי לנעשה בסוריה.

"כניסתה של רוסיה לשדות הקרב לא שינתה את פעילות הצבא האמריקאי. הקואליציה המערבית-ערבית נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה ובעיראק זכתה להישגים משמעותיים, כבשה סכר חשוב על נהר פרת וטריטוריה גדולה מצפון לעיר א-ראקה".

דנפורד הוסיף כי הקמפיין לבידוד א-ראקה מערים אחרות בשליטת דאעש, כולל העיר העיראקית מוסול, נמצא בשלבים מתקדמים. לדבריו, הכביש הראשי שמחבר בין שתי הערים נותק וכוחות הקואליציה פועלים לחסום גם את הדרכים המשניות. הגנרל הוסיף כי נתק מלא בין שתי הערים יעכב מאוד העברת אספקה למעוזי הג'יהאדיסטים.

השבוע דיווח ארגון זכויות אדם העוקב אחר הלחימה בסוריה מלונדון, כי מאז תחילת המבצע האווירי הרוסי בחודש ספטמבר שעבר, נהרגו בסוריה לפחות 3,000 בני אדם, בהם יותר מאלף אזרחים. לדברי הארגון, בין 1,015 האזרחים ההרוגים ישנם גם 238 ילדים. בתקיפות נהרגו בסך הכל 2,034 לוחמים, מהם 893 לוחמי דאעש.

המופתי הגדול של סעודיה: אסור לשחק שחמט מכיוון שהוא מעודד הימורים

המופתי הגדול של סעודיה, השייח עבדאללה אל-שייח, פסק כי משחק השחמט נוגד את האיסלאם מכיוון שהוא מעורר הימורים. בתשובה לשאלה שהופנתה אליו בתוכנית טלוויזיה אמר המופתי כי "השחמט נופל להגדרה של הימורים" וכי הוא "בזבוז של זמן וכסף, הגורם לעימות ולטינה בין המתמודדים".

אין זו הפעם הראשונה שמטיפים מוסלמים בכירים מפרסמים פאתוות נגד שחמט. המטיף השיעי הבכיר בעיראק, עלי אל-סיסטאני, עשה זאת וגם באיראן שאחרי המהפכה האיסלאמית ב-1979 נאסר לשחק שחמט בפומבי בגלל שהוא קשור להימורים.

חמישה שוטרים נהרגו במתקפה על מחסום בחצי האי סיני

חמישה שוטרים נהרגו הלילה ושלושה נפצעו כשחמושים תקפו מחסום בחצי האי סיני, כך מסר היום משרד הפנים של מצרים. המתקפה התרחשה בסמוך לחצות באל-עריש, ועד כה אף ארגון לא לקח עליה אחריות.

מצרים נתונה לגל של פיגועי התאבדות ומתקפות מורדים, שהחריפו מאז הדחתו של הנשיא האיסלאמיסט מוחמד מורסי ב-2013. ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) לקח אחריות לרוב המתקפות. התקרית המשמעותית האחרונה אירעה בדצמבר, כשמחבלים מתאבדים תקפו בית מלון בסיני בו שוכנו שופטים שפיקחו על הבחירות. שני שופטים נהרגו במתקפה.

חשד שלוחמי דאעש תקפו מתקני נפט בלוב

מורדים השייכים לפי החשד לארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) תקפו מתקני נפט סמוכים לנמל ראס לאנוף שבלוב היום, כך מסרו גורמים רשמיים. לדבריהם, שתי מכליות הוצתו בסמוך לנמל, שהותקף על ידי המורדים מוקדם יותר החודש. בסרטון שפורסם ברשת, אמר הארגון כי הוא עומד מאחורי התקיפה ואיים בתקיפת מתקני נפט נוספים.

ארגון המדינה האיסלאמית ניצל את התהו ובהו הביטחוני על מנת להשתלט על העיר סירת, השוכנת לאורך החוף מערבית לנמלי ראס לנוף ואל סידר. שני הנמלים, הגדולים ביותר בלוב, סגורים מאז דצמבר 2014. העימותים בין שומרי הנמלים לאנשי המדינה האיסלאמית לפני שבועיים הביאו למותם של 18 שומרים ופגיעה בשבע מכליות נפט.

דיווח: שלושה עובדי "אל-ג'זירה" נחטפו בעיר תעז שבמרכז תימן

רשת הטלוויזיה "אל-ג'זירה" הודיעה כי איבדה קשר עם שלושה מאנשיה בתימן. בהודעת הרשת נאמר כי על פי הערכות הכתב הבכיר חמדי אל-בוקארי ושותפיו עבד אל-עזיז אל-סברי ומוניר אל-סברי נחטפו בעת שסיקר את הלחימה בעיר תעז שבמרכז המדינה. אף ארגון לא לקח לפי שעה אחריות לחטיפת העיתונאי.

מספר עיתונאים נהרגו, נעצרו או גורשו מתימן מאז החלה בה מלחמת האזרחים לפני כשנה וחצי, עם השתלטות המיליציה החותית הפרו-איראנית על הבירה צנעא. אל-בוקארי שוהה בתעז מאז חודש אפריל 2015. לפחות 6,000 בני אדם נהרגו מאז החלו הקרבות ברחבי תימן.

מורה מטורקיה שסימנה לעבר ארדואן תנועה מגונה במהלך עצרת נידונה לשנת מאסר בכלא

בית משפט בטוריה גזר שנת מאסר על מורה שהתבטאה באופן חצוף נגד נשיא המדינה רג'פ טייפ ארדואן במהלך עצרת פוליטית בשנת 2014. כך דיווחו כלי תקשורת מקומיים במדינה. בטורקיה, העלבת עובדי ציבור ובכירים נחשבת לעבירה על החוק וארדואן, הפוליטיקאי הכי אהוד אך גם הכי שנוי במחלוקת במדינה, מוכן לנקוט צעדים משפטיים נגד כל מי שמעביר עליו ביקורת בתואנה ל"העלבת הנשיא".

המקרה אירע במהלך עצרת שהתקיימה בעיר איזמיר שבו נכח ארדואן, אז ראש הממשלה. לדבריו, אשה שעמדה על מרפסת צעקה עליו עם הגעתו למקום וסימנה לעברו תנועה מגונה. ארדואן טען שזו דוגמה להתנהגות של המפלגה הרפובליקאית היריבה במדינה. האשה, שעובדת כמורה, התעקשה שהיא לא אשמה בבית המשפט ונידונה ל-11 חודשים ו-20 ימים בכלא.

מוקדם יותר השבוע תבע הנשיא ארדואן את מנהיג האופוזיציה החילונית במדינה, כמאל צ'יליקדאראולו, על כך שרמז לכך שהוא דיקטטור. התביעה הוגשה בעקבות דברים שאמר צ'יליקדאראולו על פרשת מעצרם של 12 אקדמאים טורקים שפרסמו עצומה במחאה על המבצע הטורקי נגד המחתרת הכורדית.

דאעש שחרר 270 אזרחים מתוך 400 ששבה ליד דיר א-זור שבמזרח סוריה

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) שחרר 270 מתוך 400 האזרחים שחטף ביום ראשון בכפר ליד העיר הסורית דיר א־זור שבמזרח המדינה. לדברי הארגון הסורי לזכויות אדם, מרבית המשוחררים הם נשים, ילדים וזקנים. ואולם, על פי הארגון הסורי, ארגון המדינה האיסלאמית תפס 50 בני אדם נוספים ביממה האחרונה, בפשיטות שביצע על בתים באותו הכפר ממנו נלקחו החטופים, לצד 130 החטופים שעדיין בידיו.

בחסות הפסקת האש בין המורדים לבין הממשלה: כ-500 משפחות עקורות שבו לבתיהן בדרום מערב דמשק

סוכנות הידיעות הממלכתית בסוריה, סאנא, ופעילי אופוזיציה במדינה הודיעו כי כ-500 משפחות עקורות חזרו לבתיהן בדרום מערב דמשק, משם נמלטו לפני שנה וחצי, הודות להסכם הפסקת אש שנחתם בין הממשלה לבין המורדים ברובע אל-קדם בדרום העיר.

לפי הדיווח בסאנא, 25 אוטובוסים הסיעו את המשפחות מהאזורים הסמוכים לרובע, אליהם הם נמלטו מאימת הקרבות שפרצו שם בשנת 2013. לדברי הרשויות בסוריה, הסכמי הפסקת האש הם חלק מתוכנית הממשלה בדמשק להשיג "פיוס לאומי" כדי לסיים את הסכסוך במדינה, שבו נהרגו 250 אלף בני מאדם מאז מארס 2011.

אמנסטי: כוחות כורדים הרסו בכוונה כפרים ערביים שכבשו מידי דאעש בצפון עיראק

ארגון אמנסטי אינטרנשיונל האשים את הכוחות הכורדים בצפון עיראק בפשעי מלחמה כיוון שגרמו במכוון הרס רב בכפרים ערביים שנמצאים תחת שליטתם. בדו"ח של הארגון נכתב כי החיילים הכורדים הרסו, פוצצו ושרפו כליל אלפי בתים בכפרים הערביים שהם כבשו מידי ארגון המדינה האיסלאמית. "עקירתם הכפויה של האזרחים וההרס המכוון של הבתים והרכוש שלהם ללא שום הצדקה צבאית הם בבחינת פשעי מלחמה", אמרה דונטלה רוברה מהארגון.

"אנחנו לא מדברים על נזק משני שאירע מקרבות או במהלך הלחימה אלה בהרס מכוון", הוסיפה רוברה לסוכנות הידיעות אי-פי. לדבריה, המעשים היו לשם "עונש קולקטיבי על משפחות וקהילות שלא עשו בעצמן שום פשע". רוברה סיפרה עוד כי הארגון שלה מצא עדויות של תושבים ערבים שהחיילים הכורדים בצפון המדינה אסרו עליהם לחזור לבתיהם. בתגובה נמסר מכוחות הפשמרגה הכורדים כי אזרחים לא הורשו לחזור לבתיהם למען ביטחונם האישי בשל החשש ממטעני חבלה שלוחמי המדינה האיסלאמית השאירו מאחור בטרם נסוגו.

טורקיה עצרה עוד שני חשודים הקשורים לפיגוע במרכז איסטנבול

סוכנות הידיעות הטורקית אנדולו דיווחה כי הרשויות במדינה עצרו עוד שני בני אדם בחשד שהם קשורים לפיגוע בשבוע שעבר באיסטנבול, שבו נהרגו 10 תיירים גרמנים. בכך עלה מספר העצורים הקשורים לפיגוע ל-12.

לפי הדיווח, השניים נעצרו בעיר סנליאורפה, הגובלת בסוריה. בית משפט באיסטנבול האשים אותם ברצח מתוכנן מראש ובחברות בקבוצת טרור. עשרה חשודים אחרים, כולם סורים, הואשמו גם הם בחברות בארגון טרור ונכלאו. אף ארגון עדיין לא נטל אחריות לפיגוע שאירע במרכז העיר , אולם בכירים בטורקיה טענו כי המחבל המתאבד היה קשור לארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

יותר מאלף אזרחים נהרגו בתקיפות רוסיות בסוריה מאז ספטמבר

לפחות 3,000 בני אדם, בהם יותר מאלף אזרחים, נהרגו בתקיפות אוויריות רוסיות בסוריה מאז 30 בספטמבר, אז התחילה מוסקבה לתקוף במדינה. כך הודיע "המצפה הסורי לזכויות אדם", ארגון העוקב אחר מלחמת האזרחים במדינה. לדברי הארגון, בין 1,015 האזרחים ההרוגים ישנם גם 238 ילדים. בתקיפות נהרגו בסך הכל 2,034 לוחמים, מהם 893 לוחמים של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

במקביל לדיווחים של הארגון הסורי, הודיע משרד ההגנה הרוסי כי רוסיה הנחיתה 50 טון של סיוע הומניטארי ביום שישי שעבר במערב דיר א-זור הנצורה על ידי לוחמי המדינה האיסלאמית. לדברי סוכנות הידיעות  RIA שציטטה מהודעת משרד ההגנה הרוסי, ב-24 השעות האחרונות ביצעו מטוסי קרב רוסיים 16 גיחות בסוריה ותקפו 57 יעדי טרור. בהודעה נמסר כי "בשל מזג האוויר באזור התקיפות היו מוגבלות למחוזות לטקיה ודיר א-זור, זאת כדי למנוע פגיעה באזרחים".

אתמול התריעו ארגוני הסיוע של האו"ם כי 200 אלף בני אדם במערב דיר א-זור עומדים בפני סכנה ותנאי המחיה שלהם הולכים ומידרדרים. "התושבים זקוקים לסיוע הומניטארי דחוף ומידי, בעיקר מזון וציוד רפואי", אמר סגן דובר האו"ם, פראח חאק. "בנוסף, ישנם דיווחים על מקרים חמורים של תת תזונה ומקרי מוות מרעב", אמר חאק לכתבים בניו יורק. באחרונה הגביר המדינה האיסלאמית את תקיפותיו באזור וגבה קורבנות רבים מקרב אזרחים וכוחות הצבא הסורי.

חבילות סיוע מוטענות על מטוס צבא רוסי בבסיס סמוך ללטקיהצילום: רויטרס

דאעש מחק מהקרקע את המנזר העתיק ביותר בעיראק

תמונות לוויין שהגיעו לידי סוכנות הידיעות אי־פי מאשרות את חששותיהם של אנשי דת נוצרים בכירים במזרח התיכון: פעילים של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) מחקו מעל פני הקרקע את המנזר הנוצרי העתיק ביותר בעיראק. בכך מצטרף המנזר לשורה ארוכה של אתרי מורשת שהושמדו על ידי הג'יהאדיסטים בסוריה ובעיראק.

מנזר אליהו הנביא (St. Elijah's Monastery) שימש כאתר פולחן במשך 1,400 שנה, בין היתר עבור חיילים מצבא ארה"ב. במילניום הקודם, דורות של נזירים הדליקו נרות במנזר וערכו במקום טקסים דתיים. האותיות היווניות "כי" ו–"רו", המייצגות את שתי האותיות הראשונות בשמו של ישו (Christ), נחקקו סמוך לכניסה. לפני שהושמד, המבנה המשוחזר באופן חלקי עמד כמו מצודה על גבעה מעל העיר מוסול. על אף שלמבנה לא היה גג, היו לו 26 חדרים נפרדים. 

לבקשת סוכנות הידיעות אי־פי, חברת DigitalGlobe צילמה תמונות לוויין של האתר, ואלו הושוו לתמונות שצולמו במקום בעבר. "קירות האבן הפכו באופן מילולי לאבקה", אמר האנליסט סטפן ווד, מנכ"ל Allsource Analysis, שהתייחס להרס שנגרם למקום בין אוגוסט לספטמבר 2014.

לאחר השתלטות לוחמי המדינה האיסלאמית על העיר הסורית תדמור בתחילת השנה שעברה, דווח כי הג'יהאדיסטים השמידו כמה מהמקדשים העתיקים בעיר. בין היתר פוצצו הקיצונים את מקדש בל מהמאה השלישית לפני הספירה וכן את מקדש בעל שאמין שנבנה בשנת 17 לספירה.

תמונות לוויין של מנזר אליהו הנביא. למעלה: תמונה שצולמה במארס 2011. למטה: תמונה שצולמה בספטמבר 2014צילום: אי־פי

"דאעש אישר את הידיעות על מותו של "ג'ון הג'יהאדיסט

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) אישר אתמול (שלישי) את הידיעות על מותו של מוחמד אמווזי, הידוע בכינויו בתקשורת המערבית כג'ון הג'יהאדיסט. אמווזי תועד בסרטוני ההוצאה להורג שהפיץ דאעש בשנתיים האחרונות.

לפי ההודעה, שפורסמה במגזין באנגלית, הוא נהרג בתקיפת מל"ט אמריקאי ב-12 בנובמבר במעוז הארגון בעיר א-רקה שבסוריה. יום לאחר תקיפת המל"ט פרסם הפנטגון הודעה לפיה ישנו "ביטחון רב" כי אמווזי נהרג בתקיפת מכונית. 

הופעתו הראשונה של ג'ון הג'יהאדיסט בתקשורת היתה בסרטון עריפת ראשו של העיתונאי האמריקאי ג'יימס פולי באוגוסט 2014. לדברי דובר הפנטגון, הוא הופיע גם בסרטוני ההוצאה להורג של העיתונאי האמריקאי סטיבן סוטלוף; עובדי הסיוע האמריקאיים והבריטיים עבדול רחמן קסיג', דיויד היינס ואלן הנינג; העיתונאי היפני קנג'י גוטו ובני ערובה נוספים.

ג'ון הג'יהאדיסט באחד מסרטוני ההוצאה להורג של דאעשצילום: אי־פי

הבית הלבן: סוכן ה-FBI הנעדר רוברט לוינסון כנראה לא נמצא באיראן

רוברט לוינסון צילום: אי־אף־פי

הבית הלבן הודיע כי במהלך המשא ומתן שהתקיים עם איראן על עסקת השבויים לחץ הממשל לקבל מידע על גורלו של סוכן האף-בי-איי לשעבר רוברט לוינסון, שנעלם באי האיראני קיש במארס 2007.

דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט, אמר בתדרוך כתבים כי הממשל מאמין שלוינסון אינו נמצא עוד באיראן וכי ימשיך לפעול להשגת מידע בעניין וכי הממשל נמצא בקשר עם משפחת לוינסון. כשנשאל ארנסט אם הממשל יודע אם לוינסון בחיים, הוא ענה כי "אין בידיו מסמך מעודכן".

ארנסט התייחס בתדרוך גם לחיפושים אחר שלושה אמריקאים שנעלמו בשבוע שעבר בבגדאד, בירת עיראק, ואמר כי אין לו מידע נוסף בעניין. גורמים אמריקאים ועיראקים אמרו כי השלושה מוחזקים בידי מיליציה שיעית הזוכה לגיבוי איראני. גורמים בוושינגטון אמרו כי "אין להם סיבה להאמין שטהראן מעורבת בחטיפה" ואינה מאמינה שהשלושה נלקחו לאיראן.

ראש ממשלת פקיסטאן מציע לארח שיחות פיוס בין איראן לסעודיה

ראש ממשלת פקיסטאן, נוואז שריף, הציע לארח שיחות בין איראן לסעודיה בניסיון להביא לפתרון המשבר הדיפלומטי שפרץ ביניהן. זאת, בעקבות הוצאתו להורג של המטיף השיעי נימר א-נימר בסעודיה בראשית החודש. בתגובה פרץ המון זועם לשגרירות סעודיה בטהראן.

שריף נפגש השבוע עם נשיא איראן, חסן רוחאני, בטהראן ויום קודם לכן נפגש עם סלמאן מלך סעודיה. בתום הפגישות אמר שריף כי בכוונתו למנות נציג שיעסוק בקירוב בין שתי המדינות.

האו"ם: 200 אלף בני אדם זקוקים לסיוע מידי במערב דיר א-זור הנצורה

ארגוני הסיוע של האו"ם  מתריעים כי 200 אלף בני אדם במערב דיר א-זור הנצורה בסוריה עומדים בפני סכנה ותנאי המחיה שלהם הולכים ומידרדרים. "התושבים זקוקים לסיוע הומניטארי דחוף ומידי, בעיקר מזון וציוד רפואי", אמר סגן דובר האו"ם, פראח חאק. "בנוסף, ישנם דיווחים על מקרים חמורים של תת תזונה ומקרי מוות מרעב", אמר חאק לכתבים בניו יורק.

השבוע חטפו לוחמים של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) לפחות 400 בני אדם מהכפר אל־בארלייה, הנמצא באזור בשליטת הממשלה בקצה הצפוני של העיר דיר א־זור שבמזרח סוריה. ארגון המדינה האיסלאמית שולט ברוב מחוז דיר א־זור ובבירתו, הנושאת את אותו שם. לוחמי הארגון הפועלים באזור צרים על חלקים מהעיר דיר א־זור הנמצאים בשליטת הממשלה זה יותר משנה.

היום דיווח הארגון הסורי לזכויות אדם כי 120 חיילים בצבא סוריה ו-70 לוחמי דאעש נהרגו בשלושת הימים האחרונים בלחימה באזור זה. הארגון הקיצוני תקף את העיירות עייאש ואל-בארלייה והצליח להתקדם בתוך השטח שהיה בשליטת הממשלה.

לדברי האו"ם, יותר ממאה אלף בני אדם בסוריה מקבלים סיוע הומניטארי, במזון ובציוד רפואי, במדאיה, ביקעין, פועה, כפריאה ואל-וואר. אתמול דווח כי על אף הסיוע שהגיע לתושבי העיר מדאיה חמישה בני אדם מתו שם ברעב בשבוע שעבר.

ילדים בדיר א-זור שבמזרח סוריה, ב-2014צילום: רויטרס

כ-3.2 בני אדם נעקרו מבתיהם בעיראק במהלך 2014 ו-2015 בשל המצב הביטחוני

האו"ם הודיע כי כ-3.2 מיליון בני אדם נעקרו מבתיהם בעיראק בעקבות המצב הביטחוני במדינה בין 1 בינואר 2014 ל-31 באוקטובר 2015. באותה תקופה נהרגו לפחות 18,800 בני אדם. בדו"ח של הארגון נכתב כי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), ששולט על חלקים נרחבים בעיראק ובעיקר בצפון המדינה, אחראי לנתונים אלה בשל אלימות קשה שהוא מפנה נגד אזרחים ומעשי טבח עם שהוא מבצע.

עם זאת האו"ם מבהיר כי גם חיילים של הממשלה, אנשי מיליציות המסייעים לה וכוחות כורדים לוקחים חלק במעשים דומים. כמחצית ממקרי המוות שמתוארים בדו"ח אירעו במחוז בגדאד. עם זאת כותבי הדו"ח מבהירים כי מספר המתים נמוך באופן משמעותי מזה שתועד במדינה ב-2006 וב-2007.

עורך עיתון טורקי בראיון מהכלא: הרדיפה אחרי עיתונאים במדינה היא החמורה בהיסטוריה שלה

עורך העיתון הטורקי ג'ומהורייט וממתנגדיו הבולטים של נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן, צ'אן דונדאר, אמר בראיון מתאו בבית הכלא כי הרדיפה אחר עיתונאים בארצו היא החמורה ביותר בהיסטוריה של המדינה וכי הוא נעצר רק משום שעשה את עבודתו. דונדאר נעצר בחודש נובמבר יחד עם מנכ"ל העיתון באנקרה, ארדם גול, והואשם בריגול ובמסירת סודות מדינה בידיעה שפורסמה בחודש מאי בעיתון. לפי אותה ידיעה, סוכנות הביון הטורקית MIT שלחה נשק למורדים בסוריה שנלחמים נגד נשיא המדינה בשאר אל-אסד כחלק מסיוע הומניטארי.

דונדאר הוסיף כי האיחוד האירופי בוגד בערכיו הדמוקרטיים על ידי כך שהוא מחפש להתקרב לנשיא טורקיה בתקווה שיסייע לו להאט את זרם הפליטים ליבשת, אך מתעלם מהפרת זכויות אדם בטורקיה. "אנחנו תמיד מסתכלים על האיחוד האירופי כמודל להגברת הדמוקרטיה במדינה והתאמתה לסטנדרטים בינלאומיים, אולם עכשיו האיחוד  מוכן לעצום עיניים בזמן שארדואן מדכא את הדמוקרטיה, את זכויות האדם, את חופש העיתונות ואת שלטון החוק", אמר.

האייתולה חמינאי: מברך על הסרת הסנקציות, אך להישאר דרוכים מפני ארה"ב

מנהיגה העליון של איראן האייתולה עלי חמינאי התייחס לראשונה להסרת הסנקציות מעל ארצו ובירך על ההחלטה, אולם הזהיר כי על טהראן להישאר זהירה לגבי יריבתה הוותיקה, ארה"ב. חמינאי בירך את הנשיא חסן רוחאני באיגרת ששלח אליו לרגל הסרת הסנקציות ויישום הסכם הגרעין והוסיף: "אני חוזר על הצורך להישאר דרוכים מפני הונאה ובגידה של מדינות יהירות, בעיקר ארה"ב בנושא הגרעיני ובשאר הנושאים".

המועצה הנשיאותית בלוב הכריזה על 32 שרי ממשלת האחדות הלאומית החדשה

לאחר שמועצת הביטחון אישרה בחודש שעבר את ההסכם להקמת ממשלת אחדות לאומית בלוב, הכריזה היום המועצה הנשיאותית שנפגשה בתוניסיה על 32 שרי הממשלה החדשה. מדובר במספר שרים גבוה בהרבה מכפי שנקבע בהסכם. המועצה האחראית על מינוי השרים נאלצה לבקש דחייה של 48 שעות על רקע דיווחים על חילוקי דעות סביב המינויים.

הסכם ממשלת האחדות במדינה נחתם בחודש שעבר במרוקו בין נציגי הממשלה החילונית בטוברוק לבין נציגי הממשלה האיסלאמיסטית בטריפולי. כשבוע לאחר מכן אמר שליח האו"ם ללוב, מרטין קובלר, כי שאיפתו כעת היא לאפשר לממשלת האחדות להקים משרדים בטריפולי, הנשלטת על ידי מיליציות איסלאמיות.

בהסכם האחדות מכירים 88 מתוך 188 מהמחוקקים בפרלמנט בטוברוק ו-50 מתוך 136 מהמחוקקים בפרלמנט בטריפולי. בהסכם האחדות נקבע כי בטריפולי תוקם ממשלה בת 17 שרים בראשות איש העסקים פאייז אל-סראג'. כמו כן תוקם "מועצה נשיאותית" לתקופת מעבר של שנתיים, עד לעריכת בחירות.

איראן כמעט טרפדה את עסקת חילופי האסירים; פורסמו תמונות של העיתונאי המשוחרר

הרשויות באיראן עיכבו את אשתו ואמו של העיתונאי ג'ייסון רזאיאן במשך שעות בנמל התעופה בטהראן, לפני שהסכימו תחת לחץ אמריקאי להתיר להן לטוס עם האסירים ששוחררו במסגרת עסקת חילופים עם וושינגטון ביום ראשון.

על פי העיתון ניו יורק טיימס, ייגנה סאלחי ומארי רזאיאן הוחזקו בחדר נפרד מהעיתונאי, ללא טלפונים. עוד נכתב כי התקרית של הרגע האחרון בנמל התעופה כמעט וגרמה לביטול עסקת החילופים שנרקמה במשך 14 חודשים, ובאותה עת כבר פורסמה בעולם. בסופו של דבר, בנות משפחתו של העיתונאי הורשו לטוס עמו לאירופה. התקרית נתנה ביטוי למחלוקות הפנימיות בשלטון האיראני, שחלקים ממנו עדיין מתנגדים לצעדי ההתקרבות לארה"ב.

לצד היוודע פרטי עסקת חילופי האסירים, עם הגעתו של רזאיאן לאירופה פורסמו תמונות ראשונות של העיתונאי מאז נעצר על ידי הרשויות בטהראן באשמת ריגול. בתמונות נראה רזאיאן ליד בני משפחתו ועמיתים מהעיתון וושינגטון פוסט. לאחר שחרורו אמר רזאיאן לעמיתיו: "המצב שלי הרבה יותר טוב מכפי שהיה לפני 48 שעות".

רזיאן (משמאל) לצד רעייתו, אמו ואחיו, בגרמניה אתמולצילום: רויטרס

על אף סיוע האו"ם: חמישה בני אדם מתו מרעב בעיר הסורית הנצורה מדאיה

פעילים ביוניצ"ף מודדים את זרועה של ילדה במדאיה, בשבוע שעברצילום: אי־אף־פי

חמישה בני אדם מתו מרעב בעיר הסורית מדאיה בשבוע שעבר, זאת על אף ששני משלוחי סיוע של האו"ם הועברו אל התושבים בעיר הנצורה, כך נכתב בדו"ח שפורסם על ידי האו"ם.

"על אף הסיוע שהגיע אל התושבים, מאז 11 בינואר מתו חמישה בני אדם כתוצאה מתת תזונה חריפה במדאיה", נכתב בדו"ח. בשבוע שעבר הגיעו שתי שיירות סיוע אל העיר, בה חיים כ–42 אלף בני אדם תחת מצור זה חודשים. עשרות מהם זקוקים לטיפול רפואי מיוחד מחוץ למדאיה כדי לשרוד, אך עובדי סיוע מהאו"ם והסהר האדום בסוריה הצליחו לפנות עשרה בני אדם בלבד, כך על פי הדו"ח.

עובדי סיוע הפועלים בסוריה דיווחו כי 32 בני אדם בעיר מתו מרעב בחודש שעבר. על רקע המשבר בעיר הנצורה אמר בשבוע שעבר מזכ"ל האו"ם, באן קי־מון, אמר שהצדדים המשתתפים בלחימה בסוריה, בפרט ממשלתו של הנשיא בשאר אל־אסד, מבצעים "מעשים מפלצתיים". בנוסף גינה המזכ"ל את השימוש בהרעבה כנשק במלחמת האזרחים, הנמשכת כמעט חמש שנים.

על פי האו"ם, ישנם 450 אלף בני אדם לכודים בכ–15 ערים ועיירות נצורות ברחבי סוריה. הישובים הנצורים נמצאים בשטחים הנמצאים בשליטת הממשלה, וכן בכאלו הנשלטים על ידי פעילי ארגון המדינה האיסלאמית (דעאש) או קבוצות לוחמות נוספות.

פעוט כפי שנראה בסרטון שככל הנראה צולם במדאיה בתחילת החודשצילום: רויטרס

שני משוררים שנרדפו על ידי הרשויות נמלטו מאיראן

שני משוררים איראנים שעליהם הוטלו עונשי מאסר ומלקות ברחו מאיראן, כך מסרו היום שני הנמלטים לסוכנות הידיעות אי-פי. על פאטמה אחתאסרי נגזרו 11 שנות מאסר וחצי, ואילו על מהאדי מוסאבי נגזרו תשע שנות מאסר בגין אישומים הנעים מתעמולה נגד המדינה ל"העלבת קדושים". בנוסף נגזרו על השניים 99 מלקות משום שלחצו ידיים עם בני המין השני. 

על רקע שחרורם של ארבעה אמריקאים־איראנים בסוף השבוע, בהם עיתונאי הוושינגטון פוסט ג'ייסון ראזיאן, אמר מנהל ארגון "הקמפיין הבינלאומי לזכויות אדם באיראן" (ICHRI) כי "אסירים פוליטים באיראן הנכלאים מסיבות דומות אך אינם מחזיקים בדרכונים זרים לא מקבלים את אותה תשומת לב". לדברי האדי גהאמי, "זהו עוול משווע לצדק".

ארדואן תבע את מנהיג האופוזיציה החילונית בטורקיה על שכינה אותו "דיקטטור"

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, תבע את מנהיג האופוזיציה החילונית במדינה, כמאל צ'יליקדאראולו, על כך שרמז לכך שהוא דיקטטור. התביעה הוגשה בעקבות דברים שאמר צ'יליקדאראולו על פרשת מעצרם של 12 אקדמאים טורקים שפרסמו עצומה נגד המבצע הטורקי נגד המחתרת הכורדית (פ-ק-ק).

"אקדמאים שביטאו את דעותיהם נעצרו אחד אחרי השני על ידי מי שניתן לכנותו דיקטטור", אמר מנהיג האופוזיציה בפני קונגרס המפלגה הרפובליקאית סוף השבוע. "אפשר שלא להסכים עם העצומה, גם לנו יש בעיות איתה, אבל מדוע להגביל את חופש הביטוי?". התביעה באנקרה מסרה כי צ'יליקדאראולו נתבע בגין העלבת הנשיא - עבירה שהעונש עליה עד ארבע שנות מאסר.

ארדואן במסיבת עיתונאים באנקרה בראשית החודשצילום: אי־פי

אחרי הסרת הסנקציות: נשיא איראן יבוא בסוף החודש לביקור באיטליה ובצרפת

נשיא איראן, חסן רוחאני, יבקר בסוף החודש באיטליה ובצרפת. יהיה זה מסעו הראשון של רוחאני לבירות מערביות מאז הוסרו הסנקציות הכלכליות על ארצו בעקבות יישום הסכם הגרעין. גורמים דיפלומטיים אמרו כי רוחאני ייפגש עם הצמרת הפוליטית והכלכלית בשתי המדינות ועם האפיפיור פרנסיסקוס. רוחאני היה אמור להגיע לאירופה כבר בנובמבר, אולם ביקורו בוטל בעקבות מתקפת הטרור הגדולה בפריז.

לפחות 20 הרוגים בתקיפה אווירית על מבנה בבירת תימן

לפחות 20 בני אדם נהרגו ו-15 נפצעו בתקיפה אווירית של מטוסי הקואליציה הערבית על מבנה משטרה בצנעא, בירת תימן. גורמים המזוהים עם המיליציה החותית הפרו-איראנית העריכו כי מטרת להריסות קבורים כ-30 בני אדם. נזק כבד נגרם לכלי רכב ולמבנים הסמוכים לתחנה המשטרה. 

אמש נהרגו שבעה בני אדם בעיר הנמל עדן, הנשלטת על ידי ממשלת תימן, אחרי שמחבלים פוצצו מכונית ממולכדת סמוך לביתו של שלאל שאיי, מפקד המשטרה בעיר. שאיי שרד ניסיון התנקשות דומה בחודש שעבר. גם מושל עדן שרד החודש ניסיון התנקשות.

רקטה שנורתה מסוריה נפלה במתחם מאוכלס בדרום-מזרח טורקיה

אשה נהרגה במחוז קיליס שבדרום-מזרח טורקיה אחרי שפצצת מרגמה שנורתה מסוריה נפלה במתחם מאוכלס. על פי חלק מהדיווחים הרקטה נפלה סמוך לבית ספר ולפי דיווחים אחרים במוסד רפואי. גורמים בממשלת טורקיה אמרו כי הרשויות בודקות את המקרה, שבו גם יש מספר פצועים. צבא טורקיה מסר כי הרקטה נורתה מבסיס של ארגון המדינה האיסלאמית.

במקביל נודע כי חמושים כורדים פוצצו מטען סמוך לשיירת משוריינים של משטרת טורקיה במחוז סירנאק בשעות הלילה והרגו שלושה שוטרים. יצויין כי חלק ניכר מהעיירות והכפרים במחוזות קיליס וסירנאק מצויים תחת עוצר מאז 14 בדצבר בעקבות פעילות הצבא הטורקי באזור.

דו"ח בפקיסטאן: 332 פושעים ופעילי טרור הוצאו להורג מאז הפיגוע בפשוואר

פקיסטאן הודיעה כי מאז הוסרו המגבלות על הוצאות להורג בעקבות הפיגוע בבית הספר הצבאי בפשוואר בדצמבר 2014, הוצאו להורג במדינה 332 פושעים ופעילי טרור. בפיגוע בביצע טליבאן בבית הספר נהרגו 150 בני אדם, רובם ילדים. הקפאת ההוצאות להורג נמשכה שש שנים ובעקבות הסרת המגבלות הוקמו במדינה בתי משפט צבאיים בהם הועמדו לדין המעורבים בפיגוע בפשוואר.

בדו"ח שהגיש משרד הפנים הפקיסטאני לפרלמנט נאמר כי 172 מוסדות חינוך דתיים נסגרו ברחבי המדינה עקב חשדות שהם מנהלים קשרים עם ארגונים חמושים. לפחות עשרה אתרי אינטרנט להפצת תעמולה קיצונית נחסמו ויותר מ-70 חנויות שהפיצו "חומרי תעמולה לקידום שנאה" נסגרו.

האו"ם: לפחות 4,500 מבנים נהרסו או ניזוקו במהלך הלחימה ברמאדי

יותר מ-4,500 מבנים נהרסו או ניזוקו במהלך הלחימה בעיר רמאדי שבמערב עיראק - כך עולה מדו"ח שפרסם האו"ם בהתבסס על צילומי לוויין מחודש דצמבר אשר הושוו לצילומים משנת 2014. כ-1,500 מהמבנים נהרסו כליל.

בחודש שעבר כבשו כוחות הביטחון העיראקיים את רמאדי, בירת מחוז אנבאר, אחרי כחצי שנה שבה נשלטה על ידי אנשי ארגון המדינה האיסלאמית. "אי אפשר להשוות את הנזק שאנו רואים ברמאדי לזה שראינו בעבר בתיכרית", אמרה ליז גרנדה, סגנית השליח המיוחד של האו"ם לעיראק. "היקף הנזק ברמאדי מציב שאלות וחששות ביחס לאפשרויות השיקום". גרנדה ציינה כי מדובר בדו"ח ביניים וכי צוותי האו"ם טרם הורשו להיכנס לרמאדי, הנמצאת 115 קילומטרים ממערב לבגדאד.

הפרלמנט המצרי אישר את החוק השנוי במחלוקת למאבק בטרור

הפרלמנט המצרי החדש אישר את החוק השנוי במחלוקת למאבק בטרור, שבמסגרתו הוקמו במדינה בתי משפט מיוחדים והורחבו מאוד סמכויות כוחו הביטחון. מדובר בחוק אחד מתוך כ-400 צווים נשיאותיים שפרסם עבד אל-פתאח א-סיסי מאז נכנס לארמון הנשיאות ב-2013. הפרלמנט המצרי הושבע החודש לראשונה מאז פוזר באמצע 2012.

במסגרת החוק למאבק בטרור נקבעו עונשים חמורים לעבירות ביטחוניות, הנעים מחמש שנות מאסר ומגיעים עד עונש מוות. החוק גם קובע קנסות לעיתונאים המפרסמים דיווחים הנוגדים את גרסת הרשויות. הפרלמנט החדש צפוי לאשר את יתר הצווים הנשיאותיים שפרסם א-סיסי בתוך 15 יום. החוק למאבק בטרור אושר ברוב עצום של 457 תומכים מול 24 מתנגדים.

הפרלמנט המצרי עם השבעתו בינואר 2016צילום: אי־פי

שגרירות ארה"ב בבגדאד מאשרת: "מספר אמריקאים נעדרים בעיראק"

שגרירות ארה"ב בבגדאד אישרה כי "מספר אמריקאים נעדרים בעיראק". זאת לאחר שרשת הטלוויזיה המקומית אל-ערבייה דיווחה אתמול (ראשון) ששלושה אזרחים אמריקאים נחטפו על ידי חמושים בבגדאד, בירת עיראק. אל-ערבייה דיווחה כי השלושה נחטפו ברובע אל-דורה שבדרום העיר. משרד ההגנה האמריקאי מסר כי הוא מודע לעניין וכי נעשים מאמצים להביא לשחרור השלושה בסיוע ממשלת עיראק. נסיבות החטיפה אינן ברורות.

שלושה מהשבויים האמריקאים ששוחררו באיראן נחתו בשווייץ וימשיכו לגרמניה

מטוס של חיל האוויר השווייצי ובו שלושה מבין חמשת השבויים האמריקאים ששוחררו מאיראן נחת בנמל התעופה של ז'נבה. על המטוס נמצאות גם אמו ורעייתו של אחד השבויים לשעבר. בז'נבה יוטסו השלושה לבסיס חיל האוויר האמריקאי רמשטיין שבגרמניה.

שלושת המשוחררים הם כתב "וושינגטון פוסט" באיראן - ג'ייסון רזאיאן, הכומר מאיידהו - סעיד אבדיהי והנחת לשעבר ממישיגן - אמיר חקמאטי. האיראני-אמריקאי נאסראטוללה חוסראבי-רודסארי שוחרר אך לא עלה לטיסה ומסתורין רב אופף את זהותו. הסטודנט מתיו טרביצ'יק שוחרר בנפרד עוד אתמול. במקביל שוחררו שבעת השבויים האיראנים שהוחזקו בארה"ב. רובם הורשעו או מואשמים בהפרת הסנקציות האמריקאיות על איראן ושישה מהם מחזיקים באזרחות כפולה.

בהראם מצ'אניק וחוסרו אפגאני שוחררו מכלא ביוסטון בשעת בוקר מוקדמת. טוראג' פארידי הקשור לפרשה שבעטיה נעצרו מצ'אניק ואפגאני שוחרר בערבות עוד קודם לכן. אראש גאהרמאן שהורשע ב-2015 בניסיון לייצא ציוד ניווט של חיל הנחתים האמריקאי לאיראן שוחרר אף הוא. עלי סאבונצ'י שהורשע ב-2014 בעבירות ייצוא לאיראן דרך חברות בסין ובאיחוד הנסיכויות שוחרר גם כן.

שני משוחררים נוספים הם: נאדר מודאנלו - אמריקאי שנשפט לשמונה שנות מאסר בין סיוע לתוכנית הלוויינים של איראן. נימה גולסטאנה - איראני שהודה והורשע בחדירה למחשבי חברת האווירונאוטיקה "ארו טק" בניסיון לגנוב תוכנה.

מטוס חיל האוויר השווייצי חונה בנמל התעופה בז'נבהצילום: אי־פי

אובמה: חסמנו את דרכה של איראן לפצצה, נמשיך לעמוד איתנים לצד ישראל

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, התייחס ליישום הסכם הגרעין עם איראן ואמר כי הוא מבטיח שהרפובליקה האיסלאמית "לא תשים את ידה על פצצת גרעין". בהודעה שמסר בבית הלבן אמר אובמה וכי מטרת ההסכם "אינה לפתור את כל המחלוקות עם איראן. נותרו עדיין מחלוקות משמעותיות בינינו". 

"זהו יום טוב. פעם נוספת אנו רואים מה ניתן לעשות באמצעות דיפלומטיה חזקה. במשך עשורים כמעט לא דיברנו עם איראן והדבר לא קידם את האינטרס האמריקאי. במשך זמן רב איראן התקרבה עוד ועוד לפצצה והרחיבה את תוכנית הגרעין שלה. כעת חסמנו את כל הדרכים שבהן איראן יכלה לבנות אותה. הגענו להתקדמות ההיסטורית הזו באמצעות דיפלומטיה ומבלי לפנות למלחמה נוספת במזרח התיכון", דברי אובמה.

בהתייחס לעסקת חילופי השבויים בין שתי המדינות, אמר אובמה כי חמשת האמריקאים שנשבו "הוחזקו באיראן שלא בצדק וכעת חוזרים סוף סוף הביתה". אובמה הוסיף כי לחץ באופן אישי על עמיתו האיראני, חסן רוחאני, לשחרר את החמישה. בהתייחס להסכם הפשרה סביב התביעה שניהלו שתי המדינות במשך 35 שנה בהאג, אמר: "ההסכם הזה חוסך לנו כסף. לא היה שום רווח בהמשך הסחבת הזו".

אובמה ציין כי ארה"ב ממשיכה "לעמוד איתנה נגד איומי איראן כלפי ישראל ומדינות אחרות באזור. נמשיך לאכוף את הסנקציות על תוכנית הטילים הבליסטיים של איראן. אני אומר לעם האיראני: עקבו אחר הסכם הגרעין, יש לכם הזדמנות לפתוח בקשרים חדשים עם העולם. לאיראן הזדמנות נדירה להפוך את העולם לבטוח יותר עבור הדורות הבאים... כל מה שהשגנו הוא תזכורת שארה"ב מסוגלת להגיע להישגים כשהיא מובילה בעוצמה. אני מקווה שכל זה מאותת על הזדמנות לאיראן לשתף פעולה בצוורה טובה יותר עם שכנותיה".

הודעתו המלאה של אובמה בעקבות יישום הסכם הגרעין (פי-בי-אס)

ארה"ב הטילה סנקציות על 11 גורמים וחברות שקשורים לתוכנית הטילים של איראן

ארה"ב הטילה סנקציות חדשות על 11 אינדיווידואלים וחברות שקשורים לתוכנית הטילים הבליסטיים של איראן. משרד האוצר האמריקאי מסר כי ממשל אובמה דחה את הטלת הסנקציות במשך יותר משבועיים כדי לא לחבל בעסקה שנרקמה לחילופי שבויים בין איראן לארה"ב.

הטלת הסנקציות קשורה בין היתר לדו"ח שפרסמה ועדת מומחים מטעם האו"ם ובה נקבע כי הניסוי שביצעה איראן ב-10 באוקטובר בטיל בליסטי לטווח בינוני מדגם "עימאד", נעשה תוך הפרת החלטת מועצת הביטחון 1929. הוועדה העריכה כי טווח הטיל הוא "לא פחות מאלף קילומטרים" וכי הוא מסוגל לשאת ראש קרב במשקל טון, כולל ראש קרב גרעיני. במועצת הביטחון של האו"ם מתנהלים בימים אלה מגעים בנוגע לקבלת החלטה נגד איראן על הפרת הסנקציות, אולם זו צפויה להיתקל בווטו רוסי וסיני.

ובתוך כך נודע כי ארה"ב ואיראן הגיעו לפשרה סביב תביעה כלכלית שמתבררת בבית משפט בהאג מאז 1981. לפי הפשרה, ארה"ב תשחרר 400 מיליון דולר שהוקפאו לפני 35 שנה. הכספים נמצאו בקרן ששימשה את איראן לקניית ציוד צבאי מארה"ב. איראן תבעה את שחרור הכספים אך הדיונים בטריבונל הבינלאומי נגררו שנים ארוכות. ההודעה על הפשרה בעניין התביעה פורסמה לאחר שחרורם של חמשת השבויים האמריקאים מאיראן, כחלק מהסכם חילופי השבויים בין המדינות.

פעילי משמרות המהפכה מבצעים ניסוי בשיגור טיל באיראן, ב-2012צילום: אי־פי

נשיא איראן: כל מי שהיה סקפטי ביחס להסכם הגרעין קיבל את ההוכחה שטעה

נשיא איראן רוחאני במסיבת העיתונאים לציון יישום הסכם הגרעיןצילום: אי־אף־פי

נשיא איראן, חסן רוחאני, אמר במסיבת עיתונאים ששודרה בטלוויזיה הממלכתית כי הסכם הגרעין בין טהראן לבין המעצמות "יכול לשמש מודל אזורי לפתרון סוגיות אזוריות". הוא מתח ביקורת על סעודיה ואמר כי "ריאד היא הגורם לבעיות עם איראן" וקרא לממלכה לשנות את התנהגותה במזרח התיכון.

בדבריו ציין רוחאני כי הסרת הסנקציות על ארצו צפויות להוביל לצמיחת המשק ב-5% בשנה הפיסקלית הבאה (מתחילה במארס) והדגיש כי חרף הסכם הגרעין, טהראן וושינגטון לא יחדשו את הקשרים הכלכליים ביניהן. הוא ציין כי איראן זקוקה להשקעות זרות כדי לחזק את כלכלתה והבטיח למשקיעים "יציבות פוליטית וכלכלית". עוד הוסיף כי מנהיגה העליון של איראן, עלי חמינאי, מגבה לחלוטין את הסכם הגרעין.

"כל מי שהיה סקפטי ביחס להסכם עם המעצמות קיבל את ההוכחה ששגה. שעות ספורות אחרי שהוכרז על יישום ההסכם - נפתחו אלף קווי אשראי על ידי בנקים שונים. זה מראה שמי שנהג לומר 'אל תאמינו' - טעה", אמר רוחאני ומתח בכך ביקורת על האגף הנצי-שמרני בפוליטיקה האיראנית. "היום קיימת אווירה שבה אנו יכולים לקיים מגע פוליטי, כלכלי ומשפטי עם העולם ולהרוויח מהמשאבים שלנו. אנו מאמינים בכוחנו הלאומי, אנו מאמינים בהצלחת האומה שלנו".

ובתוך כך שוחררו היום עוד שלושה אמריקאים-איראנים שהוחזקו באיראן, כחלק מהסכם חילופי השבויים שהושג בין טהראן לוושינגטון. השלושה: כתב "וושינגטון פוסט" באיראן - ג'ייסון רזאיאן, הכומר מאיידהו - סעיד אבדיהי והנחת לשעבר ממישיגן - אמיר חקמאטי, עלו על מטוס שווייצי ועזבו את המדינה יחד עם בני משפחותיהם. האיראני-אמריקאי נאסראטוללה חוסראבי-רודסארי שוחרר אך לא עלה לטיסה ומסתורין רב אופף את זהותו. הסטודנט מתיו טרביצ'יק שוחרר בנפרד עוד אמש.

עורכי דינם של שבעת השבויים האיראנים שמוחזקים בארה"ב אמרו היום כי הם שוחררו אף הם בהתאם לעסקה בין טהראן לוושינגטון. השבעה כלואים בבתי סוהר בארה"ב או ממתינים למשפטם. רובם הורשעו או מואשמים בהפרת הסנקציות האמריקאיות על איראן ושישה מהם מחזיקים באזרחות כפולה.

בהראם מצ'אניק וחוסרו אפגאני שוחררו מכלא ביוסטון בשעת בוקר מוקדמת. טוראג' פארידי הקשור לפרשה שבעטיה נעצרו מצ'אניק ואפגאני שוחרר בערבות עוד קודם לכן. אראש גאהרמאן שהורשע ב-2015 בניסיון לייצא ציוד ניווט של חיל הנחתים האמריקאי לאיראן שוחרר אף הוא. עלי סאבונצ'י שהורשע ב-2014 בעבירות ייצוא שוחרר גם כן. לא נמסרו פרטים על מקום הימצאם של המשוחררים. 

בהראם מצ'אניק וחוסרו אפגאני שוחררו מכלא ביוסטון בשעת בוקר מוקדמת. טוראג' פארידי הקשור לפרשה שבעטיה נעצרו מצ'אניק ואפגאני שוחרר בערבות עוד קודם לכן. אראש גאהרמאן שהורשע ב-2015 בניסיון לייצא ציוד ניווט של חיל הנחתים האמריקאי לאיראן שוחרר אף הוא. עלי סאבונצ'י שהורשע ב-2014 בעבירות ייצוא לאיראן דרך חברות בסין ובאיחוד הנסיכויות שוחרר גם כן. שני משוחררים נוספים הם: נאדר מודאנלו - אמריקאי שנשפט לשמונה שנות מאסר בין סיוע לתוכנית הלוויינים של איראן. נימה גולסטאנה - איראני שהודה והורשע בחדירה למחשבי חברת האווירונאוטיקה "ארו טק" בניסיון לגנוב תוכנה.

טורקיה מתשאלת 17 חשודים בקשר למעורבות בפיגוע באיסטנבול

סוכנות הידיעות הממלכתית בטורקיה דיווחה כי 17 סורים החשודים בקשר לפיגוע ההתאבדות שגרם למותם של עשרה גרמנים באיסטנבול, מתושאלים על ידי הרשויות בבית משפט באיסטנבול, היכן שעשויים להאשים אותם בחברות בארגון טרור.

סוכנות הידיעות אנדולו דיווחה כי 17 החשודים הופנו היום לבית המשפט לאחר שתושאלו בידי המשטרה. על פי ההודעה, הליך נפרד מתנהל קטין החשוד גם הוא בקשר לפיגוע.

מחבל מתאבד הפעיל ביום שלישי בשבוע שעבר פצצה סמוך לקבוצת תיירים גרמנים, במרחק לא רב מהמסגד הכחול במרכז ההיסטורי של איסטנבול. בכירים בטורקיה מסרו כי המפגע, אזרח סוריה, היה חבר בארגון המדינה האיסלאמית (דעאש). עם זאת אף ארגון לא קיבל אחריות להתקפה או הכריז על קשר למחבל המתאבד.

ארגון סיוע: דאעש חטף 400 בני אדם במזרח סוריה

לוחמים של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) חטפו לפחות 400 אזרחים במזרח סוריה לאחר התקפה של הארגון הקיצוני שגרמה למותם של פחות 135 בני אדם, כך נמסר היום (ראשון) מארגון העוקב אחר הלחימה במדינה הים תיכונית.

"המצפה הסורי לזכויות אדם" מסר כי הג'יהאדיסטים חטפו 400 בני אדם מהכפר אל־בארלייה, הנמצא באזור בשליטת הממשלה בקצה הצפוני של העיר דיר א־זור. "אנחנו חוששים ש–400 החטופים יוצאו להורג או יהפכו לעבדים של הארגון, המאשים אותם בנאמנות למשטר", אמר ראש המצפה הסורי ראמי עבדל ראחמן לסוכנות הידיעות הגרמנית ד־פ־־א.

ארגון זכויות האדם הסורי דיווח אתמול כי הג'יהאדיסטים תקפו בסוף השבוע את אל־בארלייה והרגו לפחות 85 אזרחים וכן 50 חיילים. על פי דיווחים בסוכנות הידיעות הסורית "סאנא" "טרוריסטים" הרגו לפחות 300 אזרחים באל־בארלייה. 

ארגון המדינה האיסלאמית שולט ברוב מחוז דיר א־זור ובבירתו, הנושאת את אותו שם. לוחמי הארגון הפועלים באזור צרים על חלקים מהעיר דיר א־זור הנמצאים בשליטת הממשלה זה יותר משנה. 

כלי תקשורת בארה"ב עצר פרסום מידע על עסקת חילופי האסירים עם איראן

לפחות גוף חדשות אחד בארה"ב ידע ככל הנראה על המשא ומתן בין ארה"ב לאיראן בנוגע לחילופי האסירים אתמול. עם זאת אותו גוף תקשורת בחר לא לפרסם מידע על השיחות, שהביאו לשחרורו של כתב הוושינגטון פוסט ג'ייסון רזאיאן.

אתר החדשות "האפינגטון פוסט" פרסם אתמול כי הוא לא פרסם ידיעות על המשא ומתן, על אף שכתביו למדו עליו בסתיו מפי בכיר במשרד החוץ של ארה"ב, שדיבר לציטוט. כמו כן נכתב בהאפינגטון פוסט כי העיתונים וושינגטון פוסט ווול סטריט ג'ורנל החזיקו גם הם במידע בנושא אך לא פרסמו אותו. הוול סטריט ג'ורנל והוושינגטון פוסט טרם הגיבו לדיווח.

זוהי לא הפעם הראשונה שבה גוף חדשותי מתחבט בשאלה אם לפרסם ידיעה או לעכב אותה כדי להגן על מעורבים. כך, הניו יורק טיימס לא פרסם מידע הנוגע לחטיפתו של דייוויד רוד, כתב של העיתון שנחטף על ידי ארגון טליבאן, עד שהעיתונאי נמלט משוביו ב–2009.

עורך העיתון ביל קלר אמר בזמנו: "מהימים הראשונים של הפרשה הזו, עמדתם של משפחתו של דייוויד, מומחים לחטיפות, בכירים בכמה ממשלות ועוד, היתה שפרסומים בנושא עשויים להגדיל את הסכנה הנשקפת לדייוויד ולשאר בני הערובה".

רוחאני: יישום הסכם הגרעין מספק את כולם מלבד ציונים ומחרחרי מלחמה

נשיא איראן חסן רוחאני אמר היום (ראשון) כי תחילת יישום הסכם הגרעין באופן רשמי מספקת את כול המעורבים מלבד קיצונים. בנאום שנשא בפני הפרלמנט בטהראן, הנשיא אמר כי "כולם שמחים ביישום ההסכם מלבד הציונים, מחרחרי המלחמה, זורעי הפלגנות במדינות איסלאמיות וקיצונים בארה"ב. השאר מרוצים". 

בהתייחסו לפן הכלכלי של הסכם הגרעין אמר רוחאני כי ההסכם "פתח חלונות חדשים ליחסים עם העולם", והוסיף כי הוא "נקודת מפנה" בכלכלתה של הרפובליקה האיסלאמית. בנוסף קרא הנשיא לרפורמות כלכליות באיראן ולהפחתת תלותה של המדינה בהכנסות מנפט.

אתמול הודיע יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, יוקיה אמאנו, כי איראן עמדה בכל מחויבויותיה לפי הסכם הגרעין שנחתם ביולי אשתקד עם המעצמות. לאור זאת החל המערב להסיר את הסנקציות שהטיל על איראן בניסיון לבלום את תוכנית הגרעין שלה.

הסרת הסנקציות צפויה להביא להפשרת נכסים איראניים בשווי מיליארדי דולרים ולאפשר לאיראן לייצא נפט. בזמן שפורסמה אתמול ההכרזה על כניסתו לתוקף של ההסכם, פרסם רוחאני ציוץ בטוויטר בו כינה את הצעד "ניצחון מרהיב".

נאומו של רוחאני בפרלמנט האיראני (תרגום סימולטני לאנגלית)

עשרות בני אדם נהרגו בהתקפות של דאעש בצפון מזרח סוריה

עשרות בני אדם, רבים מהם לוחמי כוחותיו של נשיא סוריה בשאר אסד, נהרגו בהתקפות שערך ארגון המדינה האיסלאמית בעיר דיר א-זור שבצפון מזרח המדינה. לפי משמר זכויות האדם הסורי, לפחות 75 חיילים ואנשי מיליציות הנאמנות למשטר נהרגו בהתקפות. סוכנות רויטרס ציטטה מקור המקורב למשטר הסורי, שטען כי מספר ההרוגים הגיע ל-250 וכי היו בהם גם בני משפחות של נאמני המשטר. לדבריו, חלק מהקורבנות הוצא להורג בעריפת ראש.

איראן הודיעה על שחרור 4 אסירים אמריקאים, בהם כתב הוושינגטון פוסט

איראן הודיעה היום כי תשחרר ארבעה אסירים בעלי אזרחות אמריקאית ואיראנית כפולה, בהם כתב הוושינגטון פוסט ג'ייסון רזאיאן. ממשרד התובע של טהראן נמסר כי האסירים שוחררו "בהתאם להוראות המועצה לביטחון לאומי והאינטרס הלאומי, כחלק מחילופי אסירים". במקביל דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית אירנא דיווחה כי במקביל תשחרר ארה"ב שבעה אזרחים איראנים המוחזקים בבתי כלא בארה"ב.

רזאיאן, בן 39, היה כתב הוושינגטון פוסט בטהראן מאז 2012, והוחזק בידי השלטונות מאז יולי 2014. הוא נולד וגר מרבית חייו בארה"ב אך מחזיק באזרחות איראנית. בשנה שעברה הורשע בריגול במשפט שנערך בדלתיים סגורות.

ההודעה על שחרור האסירים מתפרסמת שעות לאחר ששר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף אמר כי הסנקציות הבינלאומיות על ארצו יוסרו היום. זריף נמצא בווינה לשיחות עם שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי. הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) צפויה לפרסם היום דו"ח לפיו איראן צמצמה את פעילות הגרעין שלה בהתאם להסכם בינה לבין המעצמות. הסרת הסנקציות צפויה להביא להקפאת נכסים של מיליארדי דולרים ולאפשר לאיראן למכור נפט בעולם.

כתב הוושינגטון פוסט הכלוא באיראן ג'ייסון רזיאןצילום: אי־פי

מבצע לחיסון תושבי העיירה הסורית הנצורה מדאיה צפוי להתחיל בשבוע הבא

ארגון הבריאות העולמי (WHO) הודיע כי הושג הסכם שיאפשר לחסן את כל תושבי העיירה הסורית הנצורה מדאיה הכבר בשבוע הקרוב. גורמים מקומיים מסרו לתוכנית המזון העולמית כי בחודש האחרון מתו מרעב לפחות 32 תושבים, עוד בטרם הגיעו שתי שיירות הסיוע לעיירה.

במקביל. הודיע האו"ם כי שיירות הסיוע יורשו מעתה להיכנס באופן קבוע למדאיה ולשתי העיירות השיעיות הנצורות אל-פואה וכפראיה שבצפון-מערב סוריה. עוד נמסר כי שיירת סיוע הומניטרי אמורה לצאת גם לעיירה הנצורה זבדאני, אולם טרם נקבע מועד ליציאתה. רוסיה קראה בסוף השבוע לכל הצדדים המעורבים בסכסוך בסוריה לאפשר הכנסת סיוע הומניטרי לשכונות ועיירות נצורות.

זריף: היום הוא יום טוב לאיראן, הקהילה הבינ"ל תסיר את הסנקציות

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, אמר עם הגעתו לווינה כי הקהילה הבינלאומית תסיר היום את הסנקציות על ארצו, עם פרסום הדו"ח הסופי של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית על התקדמות יישום הסכם הגרעין. הדו"ח צפוי לאשר כי איראן עמדה במחויבויות שנקבעו ביולי שעבר בהסכם וינה. פרטי הדו"ח טרם פורסמו.

"היום, עם פרסום דו"ח סוכנות הגרעין, ההסכם ייושם ותתקיים הצהרה משותפת על כך", אמר זריף שצפוי להיפגש עם ראש הסוכנות יוקיה אמאנו, שרת החוץ האירופית פדריקה מוגריני ועם שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי. עוד קודם לכן, אמר זריף לכתבים במטוסו: "היום הוא יום טוב עבור איראן והאזור כולו. היישום המלא של הסכם הגרעין ייצור בסיס רחב לשיתוף פעולה באזור למלחמה נגד הטרור".

במסגרת הסכם הגרעין נדרשה איראן בין היתר לצמצם מאוד את תוכנית הגרעין שלה, לסלק מתחומה את מרבית האורניום המועשר שאגרה לאורך השנים ולאטום את ליבת כור המים הכבדים באראק. בתמורה יסירו האיחוד האירופי, ארה"ב והאו"ם את הסנקציות הכלכליות על איראן, דבר שיאפשר לה לייצא נפט לאירופה ולחברות זרות להשקיע באיראן.

(ברק רביד)

שר החוץ האיראני זריף ועמיתו האמריקאי קרי בפגישתם במטה האו"ם בספטמבר 2015צילום: אי־פי

נשיא סין יבקר בשבוע הבא בסעודיה, מצרים ואיראן

נשיא סין, שי ג'ינפינג, צפוי לבקר בשבוע הבא בסעודיה, מצרים ואיראן על מנת להדק את הקשרים הכלכליים והדיפלומטיים ביניהן לבין בייג'ין. נושא אחר שיעלה בפגישותיו של שי בריאד, קהיר וטהראן הוא מלחמת האזרחים בסוריה והמשבר העמוק בין סעודיה לבין איראן בעקבות הוצאתו להורג של מטיף דת שיעי.

סין היא היבואנית הגדולה ביותר של נפט וגז טבעי מהמזרח התיכון ותלותה בו גוברת בהתאם לצמיחתה הכלכלית. ברקע לביקורו של שי במזרח התיכון עומד הדו"ח שצפויה לפרסם היום הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית על ההתקדמות ביישום הסכם הגרעין והמתווה להסרת הסנקציות, והירידה המתמשכת במחירי הנפט בעולם. 

טורקיה עצרה 27 אקדמאים שחתמו על הצהרה המתנגדת למבצע נגד פ-ק-ק

משטרת טורקיה עצרה 27 אקדמאים שחתמו על הצהרה המגנה את פעולות הצבא הטורקי נגד המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) בדרום-מזרח המדינה. סוכנות הידיעות אנדולו דיווחה כי על המסמך חתמו יותר מאלף אקדמאים מטורקיה ומחו"ל וכי העצורים הם מרצים באוניברסיטת קוצ'אלי שבדרום-מערב טורקיה. הליכים נפתחו נגד תשעה מרצים נוספים באוניברסיטה. כמה שעות לאחר שנעצרו דווח בתקשורת המקומית כי כל העצורים שוחררו.

מהתביעה הטורקית נמסר כי החקירה נגד האקדמאים מקוצ'אלי נוגעת לחשדות הקשורים "להעלבת המדינה והפצת תעמולה טרוריסטית" בשם פ-ק-ק. נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, ביקר בחריפות את החותמים על המסמך וקרא למערכת המשפטית להתייחס אליהם כבוגדים.

במסמך, עליו חתם בין היתר פרופ' נועם חומסקי, נקראת טורקיה להפסיק את "מעשי הטבח" נגד הלוחמים הכורדים בערים ועיירות שמרבית האוכלוסיה בהן היא כורדית. החותמים קראו להסרת העוצר מעל עיירות אלה וציינו כי הם "מסרבים לקחת חלק בפשע". הם גם קראו לחידוש מאמצי השלום בין טורקיה לבין פ-ק-ק. לפחות 100 אזרחים נהרגו ואלפים עזבו את בתיהם בעקבות המבצע שמנהל הצבא הטורקי באזור.

מונה מפקד חדש למטה פיקוד מרכז של צבא ארה"ב, האחראי למזרח התיכון

ג'וזף ווטלצילום: אי־פי

שר ההגנה של ארה"ב, אשטון קרטר, הודיע על מינויו של הגנרל ג'וזף ווטל למפקד הבא של מטה פיקוד מרכז בצבא ארה"ב (סנטקו"ם), האחראי בין היתר על המזרח התיכון. ווטל יחליף בתפקיד את הגנרל לויד אוסטין. קרטר הכריז על המינוי במהלך ביקור במטה סנטקו"ם בטמפה, פלורידה.

ווטל, בן 57, פיקד בעבר על גדוד ביחידת העילית "ריינג'רס" ושירת במלחמות באפגניסטאן ובעיראק. הוא פיקד על יחידה סודית העוסקת במבצעים משותפים וב-2014 מונה למפקד הפעולות המיוחדות במזרח התיכון.

בהתאם להסכם הגרעין: איראן הסירה את ליבת כור המים הכבדים באראק

איראן הסירה את ליבת כור המים הכבדים באראק לקראת ביקור פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית באתר היום. הסרת ליבת הכור נעשתה כחלק מהסכם הגרעין שנחתם בווינה בחודש יולי. את ההודעה בעניין מסר דובר הוועדה האיראנית לאנרגיה אטומית.

ארה"ב והאיחוד האירופי צפויות להסיר באופן פורמלי את הסנקציות על איראן בסוף השבוע הקרוב. מדובר בין היתר בסנקציות שמטיל האיחוד על ייבוא נפט איראני, דבר שצפוי להשפיע על מחירי הנפט בעולם ולהצפת השוק בכחצי מיליון חביות נוספות ביום.

מתקן הגרעין האיראני באראק, ב-2006צילום: אי-אף-פי

עלה לשבעה מספר העצורים בחשד למעורבות בפיגוע באיסטנבול השבוע

שר הפנים של טורקיה, איפקן עלא, אמר כי שירותי הביטחון עצרו עד כה שבעה בני אדם בחשד למעורבות בפיגוע השבוע באיסטנבול, בו נהרגו עשרה בני אדם. במקביל, ביצעה משטרת טורקיה מספר פשיטות על יעדים המזוהים עם ארגון המדינה האיסלאמית ברחבי המדינה, בהן נעצרו 59 בני אדם. 

טורקיה מאשימה את הארגון באחריות לפיגוע וטוענת כי המחבל המתאבד הוא נביל פדלי, אזרח סעודי בן 28 שנכנס למדינה מטורקיה. המדינה האיסלאמית טרם התייחסה לפיגוע באיסטנבול.

שיירת סיוע שנייה יצאה מדמשק לעיירה הנצורה מדאיה ולשני כפרים בצפון סוריה

שיירת סיוע שנייה ובה עשרות משאיות מזון ומוצרים בסיסיים אחרים יצאה מדמשק לעבר העיירה הנצורה מדאיה. דובר הצלב האדום הבינלאומי מסר כי 44 משאיות צפויות להגיע למדאיה בשעות הצהריים ו-21 משאיות נוספות יצאו אל שני הכפרים השיעים אל-פואה וכפראיה שבצפון-מערב המדינה. 

מדאיה, אל-פואה וכפראיה נצורות מאז אמצע השנה שעברה ועל פי הדיווחים רבים מהתושבים סובלים מתת תזונה. לפחות 28 מתו במדאיה מרעב. משלוח הסיוע הראשון הגיע לעיירות בראשית השבוע. כניסת המשאיות הותרה בעקבות הסערה הרבה שעוררו תמונות של ילדים, גברים ונשים הסובלים מתת תזונה קשה. על פי הערכות האו"ם, באוקטובר אשתקד חיו ברחבי סוריה יותר מ-350 אלף בני אדם תחת תנאי מצור ממושך.

סקר: 75% מהצעירים המוסלמים בעולם הערבי רואים במעשי דאעש "הפרה בוטה" של האיסלאם

מרבית הערבים המוסלמים הצעירים רואים במעשי ארגון המדינה האיסלאמית "הפרה בוטה" של הוראות האיסלאם או שהם "שגויים ברובם" - כך עולה מסקר שערך מכון "זוגבי" בקרב 5,374 צעירים וצעירות במזרח התיכון ובצפון אפריקה. מהסקר עולה עוד כי מרבית הצעירים (75%) סבורים שהשחיתות והמשטרים הדכאניים הם הסיבה המרכזית להתחזקות ארגוני הג'יהאד. אחרים טענו שהסיבה היא הקצנה בלימודי הדת או רמת חינוך נמוכה.

הסקר נעשה בחודשים אוקטובר ונובמבר 2015 בקרב בני 15-34 ממרוקו, מצרים, סעודיה, איחוד הנסיכויות, בחריין, כוויית, ירדן והרשות הפלסטינית. באיחוד הנסיכויות ובמרוקו אמרו יותר מ-90% מהנשאלים כי מעשי ארגון המדינה האיסלאמית הם הפרה מוחלטת של האיסלאם. במצרים - 83%, בבחריין ובירדן יותר מ-60% וברשות הפלסטינית וסעודיה יותר מ-55%.

חמישה הרוגים בפיצוץ מכונית ממולכדת ליד תחנת משטרה במעוז כורדי בטורקיה

חמישה בני אדם נהרגו ו-36 נפצעו בפיצוץ מכונית ממולכדת סמוך לתחנת משטרה במחוז דיארבקיר שמזרח טורקיה. כך דיווחו כלי תקשורת מקומיים. גורמים רשמיים במדינה הטילו את האחריות לאירוע על חמושים המשתייכים למפלגת הפועלים הכורדים (פ־ק־ק), הפעילה במחוז.

בתוך כך דווח על תחנת משטרה נוספת שהותקפה באמצעות משגרי רקטות במחוז מארדין שבדרום-מזרח המדינה. לא דווח על נפגעים. התקיפות אירעו יומיים לאחר שמחבל מתאבד פוצץ עצמו באזור תיירותי באיסטנבול. בפיגוע נהרגו עשרה אזרחים גרמנים. על פי גורמים רשמיים במדינה, המחבל היה מקושר לארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

המורדים בסוריה: נחרים את שיחות השלום בז'נבה אם לא יינתן סיוע הומניטארי

ארגוני מורדים סורים אמרו כי הם יחרימו את שיחות השלום בז'נבה עם הממשלה הסורית, שאמורות להיערך החודש, אם הסיוע ההומניטארי שנקבע בהחלטת האו"ם לא יועבר לתושבים הזקוקים לו במדינה. בהודעה שפרסמו היום, הבהירו ארגון צבא סוריה החופשי ו-33 ארגוני מורדים נוספים, בהם צבא האיסלאם, כי היעדים ההומניטאריים שנקבעו בהחלטת האו"ם חייבים להתממש במלואם. אם זה לא יקרה, "לא תהיה שום התקדמות במשא ומתן", אמרו המורדים.

האו"ם קרא לצדדים הלוחמים במלחמת האזרחים בסוריה להגיע למשא ומתן שייפתח ב-25 בינואר כדי למצוא פתרון למלחמה שנמשכת חמש שנים ושבה נהרגו 250 אלף בני אדם. שליח האו"ם לסוריה, סטפן דה מיסטורה, אמר היום בתום פגישה עם נציגי ארה"ב, רוסיה ומעצמות נוספות, כי השיחות בז'נבה ייערכו כמתוכנן.

שיירת סיוע הומניטארי בדרכה לכפרים נצורים במחוז אידליב שבסוריה, השבועצילום: רויטרס

איראן שיחררה את עשרת המלחים האמריקאים שעצרה אתמול

שוחררו ממעצרם עשרת המלחים האמריקאים שנסחפו למים הטריטוריאליים של איראן. כך דיווחו כלי תקשורת במדינה. מחקירתם של החיילים עלה כי הסירות נסחפו למים האיראניים בגלל תקלה טכנית. הפנטגון אישר את הדיווחים והוסיף כי לא נראה שהחיילים נפגעו בזמן שהותם במעצר באיראן. בכיר בפנטגון אמר כי עשרת המלחים האמריקאים, תשעה גברים ואשה, אמורים להגיע בזמן הקרוב למתקן צבאי בקטאר, שם הם ייבדקו.

מוקדם יותר פרסמה הטלוויזיה הממלכתית במדינה את דבריו של מפקד חיל הים האיראני אדמירל עלי פדאווי, שאמר כי "החקירה העלתה שכניסת המלחים האמריקאים למים הטריטוריאליים של איראן נגרמה כתוצאה מבעיות מכניות במערכת הניווט שלהם, והנושא ייפתר בקרוב".

הטלוויזיה הממלכתית באיראן שידרה גם תמונות המתעדות את רגע מעצרם של המלחים, שהוחזקו בבסיס באי האיראני פרסי שבמפרץ הפרסי.

איראן: סוגיית המלחים האמריקאים תיפתר בקרוב

משמרות המהפכה של איראן הודיעו היום (רביעי) כי סוגיית מעצרם אתמול של עשרת החיילים האמריקאים "תיפתר בקרוב". זאת בעקבות מידע שעלה בחקירתם, ממנו עולה כי הסירות נסחפו למים הטריטוריאליים של איראן בגלל תקלה טכנית.

בטלוויזיה הממלכתית במדינה צוטט מפקד חיל הים האיראני אדמירל עלי פדאווי, שאמר כי "החקירה העלתה שכניסת המלחים האמריקאים למים הטריטוריאליים של איראן נגרמה כתוצאה מבעיות מכניות במערכת הניווט שלהם, והנושא ייפתר בקרוב".

מוקדם יותר אמר פדאווי כי שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף דרש מארה"ב להתנצל על החדירה לשטח מדינתו. "זריף עומד בקשר עם שר החוץ של ארה"ב קרי... הוא הציג עמדה חזקה בעניין המלחים שפלשו למים הטריטוריאליים של איראן וביקש מארצות הברית להתנצל", אמר.

סירות חיל הים האמריקאי במפרץ הפרסי, ארכיוןצילום: רויטרס

עשרת החיילים האמריקאים שנעצרו בידי איראן ישובו היום (רביעי) למדינתם, כך הודיע בכיר אמריקאי. המלחים נעצרו אתמול לאחר שכלי השיט שלהם נסחפו למים הטריטוריאליים של המדינה.

לדברי הבכיר, המלחים יושבו בשעות הבוקר המוקדמות, שעון מדינות המפרץ. איראן צפויה להשיב אותם למים הבינלאומיים, שם הם יועברו לכלי שיט אמריקאי. תחילה לא היה ברור מה עלה בגורלם של תשעת הגברים והאשה, אולם איראן הבטיחה לממשל האמריקאי כי החיילים זכו ליחס הולם וכי לא היו פצועים, כך הבכיר.

שתי סירות אמריקאיות במפרץ הפרסי נסחפו לאיראן; כעשרה מלחים נעצרו

הפנטגון הודיע כי שתי סירות של הצי האמריקאי במפרץ הפרסי נסחפו למים הטריטוריאליים של איראן ואנשיהן, ככל הנראה 10-12, נעצרו. בהודעת משרד ההגנה נאמר כי וושינגטון "מצפה שטהראן תספק ערבויות להשבתם המיידית של המלחים". הסירות נסחפו שעת שהפליגו מכוויית לבחריין.

גורמי ביטחון אמריקאים אמרו כי כבר נוצר קשר עם איראן בעניין וכי המלחים יורשו להמשיך בהפלגתם. הבית הלבן מסר כי הוא "פועל לפתרון המצב". שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי שוחח עם עמיתו האיראני מוחמד ג'וואד זריף.

נשיא מצרים האריך בשלושה חודשים את מצב החירום בצפון סיני

נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, האריך את מצב החירום בצפון חצי האי סיני בשלושה חודשים. העיתון המצרי "אל-אהראם" דיווח כי זו הפעם החמישית שא-סיסי מאריך את מצב החירום באזור אל-עריש ורפיח, מאז הכריז עליו לראשונה באוגוסט 2013.

מצב החירום בצפון סיני כולל עוצר לילי (19:00-06:00) אך בעיר אל-עריש הוא צומצם לשעות הלילה המאוחרות בלבד. מצב החירום קובע בין היתר עונש מאסר לכל אזרח שיימצא ברחובות בשעות העוצר.

קנדי שנחטף על ידי טליבאן לפני יותר מחמש שנים שוחרר באפגניסטאן

אזרח קנדי שנחטף על ידי ארגון טליבאן לפני יותר חמש שנים שוחרר במרכז אפגניסטאן. שר החוץ הקנדי, סטפן דיון, אמר כי בן הערובה קולין ראתרפורד שוחרר בתיווך ממשלת קטאר. ראתרפורד נלכד ב-2011 והואשם על ידי טליבאן בריגול. הוא הכחיש טענות אלה ואמר כי הוא תייר.

בהודעה שפרסם טליבאן נאמר כי שחרור ראתרפורד נעשה מסיבות הומניטריות. לא נמסרו פרטים נוספים על העסקה שהביאה לשחרורו של האזרח הקנדי. העסקה יצאה לפועל בשעה שנציגים מאפגניסטאן, פקיסטאן, סין וארה"ב דנים בגיבוש "מפת דרכים" לפיוס בין הממשלה בקאבול לבין טליבאן. השיחות בין ממשלת אפגניסטאן לטליבאן קרסו בשנה שעברה בעקבות ההודעה הרשמית על מותו של מנהיג טליבאן, מולה עומר, בשנת 2013.

קולין ראתרפורד בתמונה משבי טליבאן, מאי 2011צילום: אי־פי

כוויית: איש חיזבאללה נשפט שלא בפניו לעונש מוות בגין ריגול לאיראן ותכנון פיגועים

בית משפט בכוויית גזר עונש מוות על שני בני אדם שהורשעו שלא בפניהם בריגול לטובת איראן וזממו לבצע פיגועים בנסיכות. אחד המורשעים הוא כווייתי חסן עבד אל-חאדי עלי, והשני הוא האיראני עבד אל-רדה חיידר. עלי, שהוגדר על ידי השופטים "המוח שמאחורי המזימה", הוא חבר חיזבאללה מאז 1996. בנוסף, נשפטו בפרשה עוד 20 כווייתים לעונשי מאסר הנעים בין חמש ל-25 שנה. מורשע נוסף הודה ונגזר עליו קנס. שלושה נוספים זוכו.

התביעה בכוויית סיטי טענה במהלך המשפט כי 26 המואשמים הם שיעים היו חברים בתא טרור ששיתף פעולה עם משמרות המהפכה ועם חיזבאללה, בין היתר לביצוע פיגועים. המעורבים הואשמו בין היתר בהחזקת חומרי חבלה, כלי נשק, תחמושת, ציוד האזנה ובכוונה לבצע פשעים. לכל המורשעים עדיין עומדת זכות הערעור.

בכיר איראני הכחיש דיווח לפיו ליבת כור המים הכבדים באראק נאטמה בבטון

סגן ראש הוועדה האיראנית לאנרגיה אטומית, עלי אשגאר זריאן, הכחיש דיווח לפיו ליבת כור המים הכבדים באראק הוסרה ונאטמה בבטון, כחלק מההתחייבויות שקיבלה עליה טהראן בהסכם הגרעין.

בראיון לטלוויזיה הממלכתית דחה זריאן את הפרסום אתמול בסוכנות הידיעות האיראנית פארס ואמר כי ארצו תחתום על הסכם עם סין לתכנון הכור מחדש. לדבריו, ההסכם צפוי להיחתם בשבוע הבא. הסכם הגרעין שנחתם ביולי 2015 בווינה קובע כי על איראן לתכנן את הכור באראק כך שלא יוכל להפיק פצצות פלוטוניום.

פיצוץ אירע במרכז איסטנבול; דיווחים על הרוגים

פיצוץ אירע היום במרכז איסטנבול, כך דיווחה סוכנות הידיעות הטורקית דואן. על פי הדיווח, במקום ישנם כמה נפגעים. אתר החדשות בלומברג דיווח כי במקום ישנם הרוגים, אך מספרם עדיין אינו ידוע. כמו כן, עדי ראייה והמשטרה מסרו כי במקום נמצאו חלקי גופות. סיבת הפיצוץ עדיין אינה ידועה.

על פי דיווחים בתקשורת המקומית, הפיצוץ אירע ברובע סולטנאהמט ההיסטורי. בקרבת המסגד הכחול וכנסיית איה סופיה, במרכז אזור תיירותי בעיר המאוכלסת ביותר בטורקיה. עדי ראייה מסרו כי המשטרה סגרה את האזור לתנועה וכי כבאיות ואמבולנסים הגיעו למקום.

בחודש אוקטובר אשתקד אירע באנקרה, בירת טורקיה, פיגוע כפול שגבה את חייהם של יותר ממאה בני אדם. הרשויות האשימו את ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בהתקפה הקטלנית.

זירת הפיצוץ

תקיפה אווירית אמריקאית השמידה מחסן מזומנים של דאעש בעיראק

תקיפה אווירית של הקואליציה בראשות ארה"ב נגד המדינה האיסלאמית (דאעש)  השמידה מחסן מזומנים של הארגון בעיר מוסול שבעיראק. על פי רשת החדשות סי־אן־אן, שהיתה הראשונה לדווח על התקיפה, צבא ארה"ב חושב כי בין חמישה לשבעה אזרחים נהרגו בתקיפה.

"המתקן שימש את דאעש כדי להפיץ כספים למימון פעילות טרור", אמר בן טיסדייל, דובר של צבא ארה"ב. שתי פצצות במשקל 900 קילוגרם כל אחת פגעו במתקן והשמידו "מיליוני" דולרים במזומן, כך מסר בכיר בפנטגון לסוכנות הידיעות הצרפתית איי־אף־פי. "אנחנו מעריכים כי היו שם מיליוני דולרים שנאספו מכל הפעילויות הלא חוקיות שלהם: נפט, ביזה וסחיטה",  הוסיף הבכיר. על פי הודעת הצבא, ההפצצה התרחשה אתמול בבוקר.

הקואליציה בראשות ארה"ב מוציאה לפועל תקיפות אוויריות נגד הג'יהאדיסטים בסוריה ובעיראק, המתמקדות יותר ויותר ביכולות איסוף הכספים של הקיצונים. בין היתר מפציצה הקואליציה משאיות של הג'יהאדיסטים המעבירות נפט ברחבי סוריה. תחת לחץ מצד מבקרים שהקמפיין נגד הג'יהאדיסטים איטי מדי, הפנטגון אותת כי הוא נכון לשקול מגוון רחב יותר של מטרות אפילו במחיר פגיעה באזרחים, זאת בהנחה שהתקיפות יגרמו נזק ניכר לארגון הקיצוני.

מטוס תקיפה של חייל האוויר של ארה"ב, בנובמבר אשתקד בטורקיהצילום: רויטרס

שרת החוץ של האיחוד האירופי: הסנקציות יוסרו מאיראן בקרוב

שרת החוץ של האיחוד האירופי הודיעה כי היא מצפה שהסנקציות הכלכליות שהוטלו על איראן יוסרו בקרוב.

בעת ששוחחה עם עיתונאים בפראג אמרה פדריקה מוגריני כי עדיין לא נקבע תאריך להסרת הסנקציות, אך "יישום הסכם הגרעין מתקדם יפה". מוגריני הוסיפה כי זה חיוני שכל הצעדים שעליהם הוסכם "יבוצעו כראוי", כולל הבדיקות מטעם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). השרה ציינה שלאחר התייעצות עם שרי החוץ של איראן וארה"ב, היא חושבת שהסנקציות יוסרו "דיי בקרוב".

בתוך כך, הארגון לאנרגיה אטומית של איראן (AEOI) הודיע שהחלו העבודות להסרת ליבת מתקן המים הכבדים באראק. עם זאת סוכנות הידיעות הרשמית של איראן, פראס, דיווחה מפי מקור אלמוני כי טהראן כבר הסירה את הליבה ומילאה את הכור בבטון.

גורלו של הכור באראק היה אחד מנוקדת המחלוקת הקשות ביותר במשא ומתן בשנה שעברה. כחלק מההסכם, איראן הסכימה לערוך שינויים במתקן המים הכבדים כך שלא יהיה ניתן להפיק בו חומרים לנשק גרעיני, והסרת הליבה היא אחד הצעדים האחרונים הנדרשים על פי ההסכם.

בחודש יוני אשתקד חתמו איראן והמעצמות בראשות ארה"ב על הסכם גרעין היסטורי שנועד להגביל את תוכנית הגרעין של איראן בתמורה להסרת הסנקציות הכלכליות המוטלות על הרפובליקה האיסלאמית. איראן טענה מאז ומעולם שהיא אינה מנסה לבנות נשק גרעיני.

ירדן: מספר הפליטים הסורים התקועים בגבול עלה ל-16 אלף

ירדן הודיעה כי כ–16 אלף פליטים סורים תקועים סמוך לגבולה, זאת לעומת 12 אלף פליטים שהיו במקום בשבוע שעבר. 

דובר הממשלה מוחמד מומאני אמר כי הרשויות עוקבות אחר הנעשה במחנה המדברי הנידח בו שוהים הפליטים. לדבריו, השוהים במקום קיבלו אוהלים, תנורים, מזון ותרופות מהאו"ם ומארגוני סיוע נוספים. עוד אמר הדובר כי במקום ישנן מרפאות הנתמכות על ידי סוכנויות בינלאומיות ועל ידי צבא ארה"ב.

רבים מהפליטים סבלו במשך שבועות וחודשים ממה שסוכנויות סיוע כינו תנאים הומניטאריים מידרדרים. בחודש דצמבר אשתקד, סוכנות הפליטים של האו"ם הפצירה בירדן להתיר לפליטים להיכנס לשטחה, וןמומאני אמר כי כ–50 עד מאה פליטים מורשים להיכנס מדי יום לירדן. לדבריו, נשים, ילדים, זקנים וחולים מקבלים עדיפות, אך "הביטחון קודם לכל".

45 הרוגים בשורת התקפות קטלניות בעיראק

18 בני אדם נהרגו ו–40 נוספים נפצעו לאחר שחמושים פוצצו חגורות נפץ במרכז קניות בבגדאד ומכונית ממולכדת התפוצצה סמוך למקום. ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל אחריות להתקפה. זמן קצר לאחר מכן התפוצצו שתי פצצות נוספות בעיר מוקדאדיה שבמזרח עיראק. 20 בני אדם נהרגו כתוצאה מפיצוצים אלו ו–50 נוספים נפצעו, כך נמסר ממקורות ביטחוניים וצוותי הצלה במקום. פיצוץ נוסף בפרבר בדרום־מזרח בגדאד גרם למותם של שבעה בני אדם נוספים. ההתקפות היום גבו את המספר הגדול ביותר של קורבנות בעיראק בשלושת החודשים האחרונים. 

חמושים מארגון המדינה האיסלאמית, השולט בחלקים גדולים מצפון ומערב עיראק, קיבלו אחריות להתקפה בקניון. הארגון הודיע כי ההתקפה כוונה נגד "עובדי אלילים" – מונח מבזה שבו משתמשים הג'יהאדיסטים כדי לכנות מוסלמים שיעים. על פי מקורות ביטחוניים, שבעה בני אדם, בהם שני שוטרים, נהרגו בפיצוץ המכונית הממולכדת. חמישה בני אדם נוספים נורו למוות על ידי החמושים שהסתערו על הקניון, ועוד שישה נהרגו כשאותם חמושים פוצצו את חגורות הנפץ שלהם. על פי המשטרה המקומית, כוחותיה השתלטו מחדש על הקניון, ונציג משטרה מסר כי אין במקום בני ערובה, בניגוד לדיווחים קודמים.

בחודש שעבר הכריזה ממשלת עיראק על ניצחון על חמושים סונים מארגון המדינה האיסלאמית בעיר רמאדי במערב עריאק. דובר משרד הפנים, סעד מאען, האשים בהתקפות היום את "ארגון הטרור שספג אבדות קשות", מבלי לציין בפירוש את ארגון המדינה האיסלאמית.

עשרה הרוגים ועשרות בני ערובה בהתקפה על קניון בעיראק

חמושים פרצו לקניון בשכונה שיעית במזרח בגדאד, הרגו עשרה בני אדם ולקחו בני ערובה, כך מסרו היום בכירים בבגדאד. בעוד האירוע נמשך, בכירים במשטרה ובשירותי ההצלה שביקשו לדבר בעילום שם מסרו כי בתוך המבנה לכודים 50 עד 75 בני אדם.

הבכירים ציינו כי החמושים פוצצו מכונית ממולכדת בכניסה לקניון, לפני שפרצו פנימה. עוד נמסר כי 25 בני אדם נפצעו וכי בין ההרוגים ישנם שלושה שוטרים. אף ארגון לא קיבל אחריות להתקפה, אך ידוע כי ארגון המדינה האיסלאמית (דעאש) נוהג לתקוף את בני הרוב השיעי בעיראק

שיירת הסיוע ההומניטארי הגיעה לעיר סורית בה 30 אלף סובלים מרעב

משאיות המובילות סיוע הומינטארי נכנסו לעיר הסורית מדאיה הסמוכה לגבול לבנון, כך מסר עד ראייה לסוכנות הידיעות רויטרס. המשאיות נכנסו לעיר כחלק מהסכם שנועד לאפשר כניסת אספקת רפואית ומזון לאזורים בסוריה הנמצאים תחת מצור. על פי הדיווח, רכבים של הצלב האדום והאו"ם נכנסו למדאיה שעות לאחר שיצאו לדרכן מדמשק, בעוד שיירה נוספת צפויה להגיע לשני כפרים הנמצאים תחת מצור בצפון־מערב סוריה. 

שיירת הסיוע שנכנס למדאיה נושאת מזון שצפוי להספיק ל–40 אלף בני אדם במשך חודש, כך נמסר מהאו"ם. במדאיה, המכותרת מראשית חודש יולי אשתקד על ידי הצבא הסורי וכוחות חיזבאללה, חיים כ-30 אלף בני אדם.

גורמים בארגון "רופאים ללא גבולות", הנמצאים בקשר עם רופאים בעיירה, אמרו כי יותר מ-250 בני אדם בעיר סובלים מתת תזונה חמורה. תושביה לא קיבלו כל סיוע מאז אוקטובר אשתקד, ועם התמשכות המצור נמסר מהאו"ם כי התקבלו דיווחים אמינים על בני אדם המתים מרעב. יתר התושבים סובלים מרעב ועל פי כמה דיווחים חלקם נאלץ לאכול עשב וחיות מחמד כדי לשרוד. 

על פי הערכות, המצב בשני הכפרים אליהם יצאה שיירת הסיוע הנוספת – פואה וכפראיה – חיים כ–20 אלף בני אדם, הזקוקים גם הם לסיוע. שני הכפרים, בהם חיים מוסלמים שיעים, נמצאים תחת מצור מאז מארס אשתקד.

תמונה של פעוט מסרטון שככל הנראה צולם במאדיה בשישי בינוארצילום: רויטרס

האו"ם צפוי להעביר היום סיוע הומניטרי לעיירה הסורית הנצורה מדאיה

שיירת סיוע ראשונה אמורה להגיע היום אל העיירה הסורית הנצורה מדאיה. דוברת סוכנות הפליטים של האו"ם אמרה לבי-בי-סי כי השיירה היתה אמורה לצאת לדרכה כבר אתמול, אך הדבר נדחה "עקב מכשולים של הרגע האחרון". גם תוכנית המזון של האו"ם אמורה להוציא למדאיה שיירה ראשונה של מזון ותרופות. העיכובים בהעברת הסיוע נגרמים ככל הנראה עקב חוסר היכולת להבטיח את מעבר המשאיות באזורי הקרבות סמוך לגבול הלבנוני. 

במדאיה, המכותרת מאז ראשית חודש יולי על ידי הצבא הסורי וכוחות חיזבאללה, חיים כ-40 אלף בני אדם. תושביה סובלים מרעב ועל פי חלק מהדיווחים חלקם נאלצים לאכול עשב ואפילו את חיות המחמד שלהם כדי לשרוד. גורמים בארגון "רופאים ללא גבולות", הנמצאים בקשר עם רופאים בעיירה, אמרו כי יותר מ-250 בני אדם סובלים מתת תזונה חמורה.

תמונה של פעוט מסרטון שככל הנראה צולם במאדיה בשישי בינוארצילום: רויטרס

התמונות הקשות שהופצו בימים האחרונים ובהם נראים ילדים ממדאיה הסובלים מתת תזונה חמורה, עוררה את דעת הקהל העולמית ביחס לנעשה בעיירות ובכפרים הסוריים הנצורים. למעט מדאיה, מוטל מצור גם על שני כפרים בצפון המדינה, על העיירה זבדאני, שכונות מסוימות בדיר א-זור וכן על שכונות במזרח ובדרום דמשק. המצור הוא כלי שבו משתמשים כל הצדדים הלוחמים בסוריה בניסיון לאלץ את יריביהם להיכנע ולסגת. המצור גורם למחסור במזון, מים, תרופות, חשמל ודלק.

שיירת סיוכע של האו''ם יוצאת למדאיה הנצורהקרדיט: רויטרס

הפרלמנט המצרי התכנס לראשונה זה שלוש שנים

הפרלמנט המצרי התכנס אמש לראשונה זה שלוש שנים. 596 מחוקקים חדשים, רובם מזוהים עם הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי, נשבעו אמונים ובימים הקרובים יבחרו את יו"ר הפרלמנט ואת שני סגניו. בשבועיים הקרובים יעסקו המחוקקים באישור כ-300 צווים נשיאותיים שפרסמו א-סיסי וקודמו בתפקיד עדלי מנסור, ובכלל זה חוקים המטילים מגבלות חמורות על הפגנות וחופש העיתונות ומרחיבים את סמכויות המשטרה.

השבעת הפרלמנט החדש מסיימת למעשה את השתלטותו של א-סיסי על מצרים, תהליך שהחל בהדחת הנשיא האיסלאמיסטי מוחמד מורסי ב-2013. הפרלמנט המצרי הקודם פוזר ב-2012. א-סיסי צפוי לנאום בפני הפרלמנט החדש בהמשך החודש.

כינוס הפרלמנט המצרי החדשצילום: אי־פי

ארגון סיוע: משלוח חד פעמי לא יספיק לעיר הסורית בה 30 אלף בסכנת רעב

העיר הסורית הנצורה מדאיה צריכה אספקה קבועה של סיוע, ולא רק משלוח אחד, כך נמסר היום מארגון רופאים ללא גבולות. בעוד ארגוני סיוע ממתינים כדי לקבל גישה אל האזור הנמצא בשליטת המורדים שעליו צרים כוחות הממשלה מאז חודש יולי אשתקד, התריע הארגון כי התושבים בעיר סובלים מרעב מתמשך וממחסור באספקה רפואית.

סגן ראש הצוות הרפואי של הארגון, טאמאם אלודאט, מסר לסוכנות הידיעות ד־פ־א כי בבית החולים של הארגון ישנם 150 בני אדם במצב קשה מאוד, עשרה מהם במצב קריטי. "עשרה מהחולים ימותו אם לא יתקבל סיוע רפואי", אמר אלודאט.

לפחות עשרה בני אדם מתו ברעב במדאיה בששת השבועות האחרונים, כך מסר הארגון הסורי למען זכויות האדם. פעילי אופוזיציה אומרים שמספר המתים מגיע לעשרות, אם כי אין אפשרות לאשר את הידיעות האלה. "אכלנו צמחים ועלי עצים וכעת אנחנו נאבקים גם בסופות שלגים, ואין יותר צמחים או עצים", אמר מאג'ד עלי, פעיל אופוזיציה בן 28 שדיבר עם סוכנות רויטרס בטלפון ממדאיה.

הוועדה הבינלאומית של ארגון הצלב האדום מקווה להעביר מחר סיוע למדאיה ולשני כפרים נוספים נוספים המוחזקים על ידי הממשלה שעליהם צרים המורדים בצפון סוריה. על פי תוכנית המזון העולמית (WFP) גורל מדאיה, שחייהם של 30 אלף מתושביה בסכנה, עלול להיות קשור לגורלם של הכפרים האלה.

כוחות ביטחון טורקיים הרגו 32 לוחמים כורדים בדרום מזרח טורקיה בסוף השבוע

כוחות הביטחון הטורקיים הרגו 32 לוחמי מיליציה כורדית בדרום מזרח המדינה במהלך סוף השבוע. 20 מהלוחמים נהרגו ביום שבת, רובם בפעולות סמוך לגבולות המשותפים עם סוריה ועם עיראק. 12 לוחמים נוספים נהרגו בלחימה בעיר ואן במהלך הלילה. זהו אחד מסופי השבוע העקובים מדם מאז יולי, אז החליטה אנקרה לסיים את הפסקת אש בינה לבין מפלגת הפועלים הכורדית פ-ק-ק שנחתמה בין הצדדים ב-2013.

65 בני אדם נהרגו בתקיפה רוסית במחוז אידליב שבסוריה

מניין ההרוגים בתקיפה הרוסית אתמול על בית משפט המנוהל בידי ג'בהת א-נוסרה, המסונף לאל-קאעדה, בסוריה עלה ל-65 בני אדם. הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה בסוריה אמר כי בין ההרוגים 22 אזרחים. התקיפה אירעה בעיירה מראת א-נואמן שבמחוז אידליב בצפון מערב המדינה. בנוסף נהרגו 23 מחברי הארגון, 14 אסירים שהוחזקו במקום ושישה חברי ארגון מורדים אחר במדינה.

מחוז אידליב נשלט ברובו על ידי ארגון ג'בהת א-נוסרה וארגונים איסלאמיסטיים אחרים. רוסיה עורכת מאז חודש ספטמבר תקיפות באזור כדיי לסייע לצבא הסורי להשתלט בחזרה על האזור. למרות הסיוע הרוסי מהאוויר, מתקשים כוחותיו של הנשיא בשאר אל-אסד לרשום הישגים בשטח. התקיפה מתבצעת שבועיים לפני פתיחתן הצפויה של שיחות השלום בין ממשלת סוריה ורוסיה לבין כוחות האופוזיציה במדינה. סוריה הבהירה כי היא מוכנה להגיע לשיחות ובלבד ש"ארגוני הטרור", כדבריה, לא יגיעו אליהן. יש לציין כי סוריה מתייחסת כמעט לכל ארגוני המורדים במדינה כארגוני טרור.

ארה"ב פרסמה סרטון בו נראית ספינה איראנית משגרת טילים סמוך למשחתת אמריקאית במפרץ הפרסי

חיל הים האמריקאי פרסם אתמול סרטון בשחור לבן שצולם לדבריו על ידי מסוק אמריקאי ובו נראה כלי שיט של משמרות המהפכה של איראן משגר טילים סמוך למשחתת האמריקאית על שם הארי טרומן ב-26 בדצמבר במצרי הורמוז שבמפרץ הפרסי. חמישה ימים אחרי שיגור הטילים הכחישה איראן כי ספינות של משמרות המהפכה שיגרו טילים כפי שטענה ארה"ב.

 דובר משמרות המהפכה אף טען כי מדובר בהאשמה שקרית שקשורה ללוחמה הפסיכולוגית האמריקאית. בסמוך למשחתת האמריקאית היו בעת שיגור הטילים גם ספינה של חיל הים הצרפתי, משחתת טילים אמריקאית נוספת וספינות משא מסחריות.

צילום: אי־פי
סרטון של ארה"ב המראה טילים איראניים משוגרים סמוך למשחתת אמריקאית

בכיר במחוז טהראן הודח בעקבות הצתת שגרירות סעודיה באיראן

דובר משרד הפנים האיראני, חוסיין עלי אמירי, הודיע כי סגן האחראי לענייני ביטחון במחוז טהראן הודח מתפקידו בעקבות הצתת השגרירות הסעודית בטהראן בשבוע שעבר, על ידי מפגינים שזעמו על הוצאתו להורג של השייח השיעי א-נימר. כך דווח באתר האיראני "פרס טי וי". לדברי אמירי, הבכיר שהודח, ספר עלי ברטלואו, קיבל אזהרות בעבר בשל חוסר תפקודו. הוא הוסיף כי הוא הודח משום שלא מילא את חובותיו.

אמירי גינה את ההתקפה על השגרירות הסעודית בטהראן ועל הקונסוליה שלה בעיר משהד בצפון המדינה. לדבריו, גופי הביטחון והמודיעין במדינה צריכים לאמץ מדיניות שתמנע את הישנותן של תקריות כאלה בעתיד. הוא ציין כי כ-60 בני אדם נעצרו לחקירה לאחר ההצתה.

בית משפט במצרים דחה את ערעורם של הנשיא המודח מובארק ובניו על שלוש שנות המאסר שנגזרו עליהם

בית משפט לערעורים במצרים דחה היום ערעור שהגישו עורכי דינם של נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק ושני בניו על שלוש שנות מאסר שקיבלו כל אחד בעוון שחיתות, בתיק שנודע בתקשורת המקומית כ"פרשת הארמונות".

במשפט חוזר בחודש מאי דן בית משפט מצרי את מובארק ואת בניו, עלא וגמאל, לשלוש שנות מאסר ללא אפשרות חנינה. עם זאת השלושה לא צפויים להיכנס בפועל לכלא שוב משום שהם כבר ריצו את תקופת המאסר שנפסקה להם.

בחודש אוקטובר הורה בית משפט לשחרר מבית הכלא את בניו של מובארק. בית המשפט הפלילי בקהיר הורה לשחרר את גמאל, שיועד בעבר להיות יורשו של הנשיא לשעבר, ואת אחיו עלא הידוע כאיש עסקים אמיד.

חמושים ירו למוות בשוטר ובחייל מצרים בגיזה

חמושים ירו למוות בשוטר ובחייל מצרים שהיו במכונית בגיזה שבפרברי קהיר. כך דיווחה סוכנות הידיעות הממלכתית. הסוכנות דיווחה כי מיד לאחר הירי נפרסו מחסומים באזור כדי ללכוד את התוקפים.

אתמול תקפו חמושים אלמונים מלון תיירים בעיר הנופש ערדקה שלחופי הים האדום במצרים, ופצעו שלושה תיירים, שני אוסטרים ואחד שוודי. התוקפים, שהיו חמושים בסכינים ובאקדחים, הגיעו ככל הנראה מהים. כלי תקשורת במצרים דיווחו כי המאבטחים במלון "בלה ויסטה" ירו לעבר התוקפים והרגו לפחות אחד מהם.

אתמול קיבל ארגון המדינה האיסלאמית אחריות על הירי לעבר אוטובוס התיירים הישראלים שחנה שלשום סמוך למלון בפרבר אל-גיזה בקהיר. פעילי הארגון מסרו כי הפעולה התבצעה בעקבות קריאתו של מנהיג דאעש, אבו באכר אל-בגדאדי, לפגוע ביהודים בכל מקום.

ארגוני זכויות אדם: לבנון החזירה לסוריה 400 בני אדם שביקשו לטוס לטורקיה

400 סורים שניסו לטוס אתמול לטורקיה נעצרו בנמל התעופה של ביירות ואולצו לשוב על עקבותיהם לדמשק. סוכנות הידיעות הלאומית-ממלכתית של לבנון דיווחה כי הנוסעים הוחזרו לסוריה משום התקנות הטורקיות החדשות שדורשות מהסורים להשיג אשרות כניסה למדינה בין אם דרך הים או דרך האוויר. עדיין לא ברור כמה מבין אותם מאות סורים הם פליטים.

התקנות החדשות שנכנסו לתוקף אתמול סוגרות בפני את הפליטים את מה שהיתה אחת מהדרכים הקלות ביותר עבורם כדי להיכנס למדינה, לפחות לאלה שיכלו להרשות לעצמם כרטיסי טיסה או מעבורת. פעילי זכויות אדם ביקרו את הרשויות בלבנון וטענו כי ההחלטה לגרש את האנשים מפרה את ההתחייבות הבינלאומית של ביירות להימנע מלשלוח פליטים בחזרה למדינות שבהן חייהם בסכנה. לדברי ארגון אמנסטי אינטרנשיונל, הנוסעים שהוחזרו לסוריה היו אמורים לטוס לטורקיה ביום חמישי, לפני כניסת התקנות החדשות לתוקף, אולם הטיסות שלהם נדחו.

חמושים תקפו מלון בעיר נופש שלחופי הים האדום במצרים ופצעו שלושה תיירים

חמושים אלמונים תקפו היום (שישי) מלון תיירים בעיר הנופש ערדקה שלחופי הים האדום במצרים, כך דיווחו גורמי ביטחון מקומיים. שלושה תיירים נפצעו, שני אוסטרים ואחד שוודי, לאחר שנדקרו על ידי החמושים. התוקפים, שהיו חמושים בסכינים ובאקדחים, הגיעו ככל הנראה מהים.

כלי תקשורת במצרים דיווחו כי המאבטחים במלון "בלה ויסטה" ירו לעבר התוקפים והרגו לפחות אחד מהם. בתמונות שהועלו לרשות החברתיות נראים גופותיהם של שניים מהתוקפים ולצדם בד בצבע שחור שנראה כמו דגל ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש)

מוקדם יותר היום קיבל ארגון המדינה האיסלאמית אחריות על הירי לעבר אוטובוס התיירים הישראלים שחנה אתמול סמוך למלון בפרבר אל-גיזה בקהיר. פעילי הארגון מסרו כי הפעולה התבצעה בעקבות קריאתו של מנהיג דאעש, אבו באכר אל-בגדאדי, לפגוע ביהודים בכל מקום. לא היו נפגעים באירוע, אך נזק נגרם לאוטובוס ולחלון בית המלון. במקביל, אתר "אל-יום א-סבע" דיווח כי כוחות הביטחון של מצרים עצרו חמישה פעילי תנועת "האחים המוסלמים" בחשד למעורבות באירוע הירי. לפי גורם ביטחוני במצרים, פעילים בתנועת "האחים המוסלמים" הם שביצעו את הירי.

ממשלת סוריה הסכימה להכניס סיוע הומניטארי לעיר הנצורה מדאיה

ממשלת סוריה הודיעה כי היא מסכימה לאפשר הכנסת סיוע הומניטארי לעיר הנצורה מדאיה, שם מאז יולי לכודים יותר מ-40 אלף איש, בהם ילדים רבים, בתנאי רעב קשים. כך הודיע האו"ם בלי לנקוב בתאריך שבו יוכנס הסיוע. בכירים באו"ם התריעו כי התושבים עדיין נמצאים בסכנת רעב ומוות והם ציטטו דיווחים אמינים על אנשים שממשיכים למות מרעב בעיר או נהרגים בניסיון לברוח ממנה.

המצור על העיר, הנשלטת על ידי המורדים, הפך לנושא מרכזי בדרישותיהם של מנהיגי ארגוני המורדים בסוריה, שאמרו השבוע לשליח האו"ם שלא יקחו חלק בשיחות השלום עם הממשלה כל עוד נמשכים המצור הזה ומצור על ערים נוספות. לפחות עשרה בני אדם מתו ברעב במדאיה בששת השבועות האחרונים, כך מסר הארגון הסורי למען זכויות האדם.

ארגון המזוהה עם דאעש לקח אחריות לפיגוע בלוב בו נהרגו 65 צוערי משטרה

ארגון טרור המזוהה עם דאעש לקח אחריות לפיגוע אתמול (חמישי) בו נהרגו 65 צוערים במרכז אימונים של המשטרה בעיר זליתן שבצפון מערב לוב. הארגון, שקורא לעצמו דאעש מחוז ברקה, צייץ בטוויטר כמה שעות לאחר התקיפה כי את הפיגוע ביצע חבר הארגון אבו אל-עבאס אל-מוהג'ר.

מדובר בפיגוע הטרור הקשה ביותר שידעה לוב. עדי ראייה מסרו כי בין הנפגעים בפיגוע ישנם גם אזרחים, חלקם נלקחו לבית חולים בעיר הסמוכה מיסרטה.

הלוויית ההרוגים בפיגוע בזליתן שבלוב, אתמולצילום: אי־פי

17 לוחמי דאעש נהרגו בניסיון לתקוף בסיס צבאי בצפון עיראק שבו הוצבו חיילים טורקים

חיילים טורקים הצליחו לסכל ניסיון של לוחמי המדינה האסלאמית (דאעש)לתקוף בסיס צבאי בצפון עיראק שבו מאמנים חיילים טורקים אנשי מיליציות עיראקיות. לפי בכירים מקומיים במחוז נינווה שבצפון עיראק, במהלך ההתקפה שנהדפה סמוך לבסיס, מחנה בשיקה הנמצא באזור, נהרגו 17 לוחמים של דאעש.

טורקיה שלחה לבסיס כ-150 חיילים בתחילת החודש שעבר כדי לאמן יחידות עיראקיות להילחם בארגון המדינה האסלאמית. הצעד נתפס כאיום בעיני הממשלה בבגדאד שדרשה להחזיר משם את החיילים.

סעודיה ותימן מכחישות: הקואליציה לא תקפה את שגרירות איראן בצנעא

הקואליציה הערבית בהובלת סעודיה ומשרד החוץ של תימן הכחישו את ההאשמות האיראניות לפיהן מטוסים סעודיים תקפו את שגרירותה בבירת תימן צנעא על רקע המתיחות בין המדינות בעקבות הוצאתו להורג של איש הדת השיעי א-נימר. "פיקוד הקואליציה מאשר שהטענות האיראניות הינן שקר וכי סעודיה לא ביצעה אף פעולה נגד השרירות או סמוך אליה", דווח בסוכנות הידיעות הסעודית SPA. תושבים ועדי ראייה בצנעא אמרו אף הם לסוכנות הידיעות רויטרס כי לא נראה שנגרם נזק כלשיהו לשגרירות איראן בעיר.

30 אלף בני אדם שנצורים בעיירה סורית ליד דמשק גוועים ברעב

תושבים בעיירה הסורית מדאיה, כמה עשרות מטרים מהבירה דמשק, אומרים כי הם גוועים ברעב כתוצאה ממצור מתמשך בחודשים האחרונים על ידי כוחות צבא הנאמנים לנשיא המדינה בשאר אל-אסד. לדברי התושבים, משפחות שלמות נאלצות לאכול עלים, דשא ומים מתובלים בתבלינים שונים כדי לשרוד. הם הוסיפו כי שק אורז בעיירה נמכר בגרמים משום שקילוגרם אחד עולה כמעט 250 דולר. אחרים הרגו את חיות המחמד שלהם כדי לאכול את בשרם.

"אנשים מתים בהילוך איטי", מזהיר לואי, עובד סיוע בעיירה, שבה נצורים 30 אלף בני אדם מאז יולי. "היו לנו פרחים בערוגות ליד הבית אבל אתמול אספנו את עלי הכותרת שלהם ואכלנו אותם. הם היו מלוחים וזה היה נורא", סיפר. לדבריו, ישנם אנשים שמתים ברעב, ולראיה שלח תמונות שבהן נראים גופות כחושות של גברים מתים. פעילים אחרים פרסמו תמונות של ילדים רעבים ורזים שנישאים בעגלות מכיוון שהם חלשים מדי כדי ללכת בכוחות עצמם.

תושבים במדאיה מבקשים סיוע לפני שימותו ברעב

איראן מאשימה את סעודיה בתקיפת שגרירותה בתימן

איראן טוענת כי מטוסי קרב סעודיים תקפו את שגרירותה בבירת תימן צנעא. דובר משרד החוץ האיראני חוסיין ג'באר אנסארי, האשים את ריאד ואמר כי "סעודיה אחראית לנזק שנגרם לבניין השגרירות ולפציעת כמה מאנשי הצוות במקום". סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי בין הפצועים מאבטחים של השגרירות. דובר הקואליציה הערבית בהובלת סעודיה, התוקפת בתימן מאז חודש מארס אשתקד, הודיע כי הם בודקים את הדיווחים האיראניים. לדבריו, התקיפות כוונו נגד משגרי טילים של המורדים החותים שעושים בין היתר שימוש בבניינים של שגרירויות עזובות בצנעא למבצעים צבאיים.

בנוסף, סוכנות הידיעות האיראנית איסנא דיווחה כי ממשלת איראן אסרה על ייבוא כל המוצרים שמייצאת סעודיה. ריאד הודיעה על ניתוק יחסיה עם איראן בעקבות הצתת שגרירות המדינה בטהראן על ידי מפגינים שזעמו על הוצאתו להורג של השייח' השיעי א-נימר בסעודיה. אליה הצטרפו מדינות נוספות כמו בחריין וג'יבוטי שהודיע על ניתוק היחסים וכווית וקטאר שהודיעו על החזרת שגריריהן בטהראן.

לפחות 65 צוערים נהרגו בפיצוץ משאית ממולכדת בבסיס משטרה בצפון לוב

לפחות 65 צוערים נהרגו בפיצוץ משאית ממולכדת במרכז אימונים של המשטרה בעיר זליתן שבצפון לוב. עדי ראייה מסרו כי בין הנפגעים בפיגוע ישנם גם אזרחים, חלקם נלקחו לבית חולים בעיר הסמוכה מיסרטה.

ראש העיר זליתן מיפתאח לחמאדי אמר כי המשאית התפוצצה במרכז הבסיס בשעה שהיו במקום מאות חניכים שהתאספו בו. אף ארגון עדיין לא קיבל על עצמו את האחריות לפיגוע, אולם לדברי הרשויות בצפון המדינה, שבו שולטת הממשלה המוכרת על ידי הקהילה הבינלאומית, באזור פועלים לוחמים של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) שאף השתלט על שתי ערים מרכזיות באזור. דאעש מנצל את התהו ובהו השורר בלוב מאז ההתקוממות ב–2011 שהביאה להדחתו של הרודן מועמר קדאפי כדי להרחיב את השפעתו.

ביום שני תקפו לוחמי ארגון המדינה האיסלמית מתקני נפט בצפון לוב, אך לדברי הצבא נהדפו. הארגון פוצץ מכונית תופת במחסום צבאי בכניסה לעיר א־סידרה, והרג שני חיילים, כך מסר קולונל בצבא הנאמן לממשלה בה מכירה הקהילה הבינלאומית.

זה כמה שבועות שהארגון מנסה להתקדם מזרחה מעיר החוף סירת שבשליטתו לעבר האזור העשיר בנפט, בו נמצאים נמלי נפט גדולים, כמו בא־סידרה ובראס לאנוף. בא־סידרה מצוי נמל הנפט הגדול ביותר במדינה. גורם רשמי מסר כי מכלית נפט של 420 אלף חביות בראס לאנוף עלתה באש במהלך העימותים.

לידיעה המלאה

רעולי פנים ירו לעבר אוטובוס תיירים בגיזה שבמצרים, אין נפגעים

גורמי ביטחון במצרים אמרו כי כוחות הביטחון במדינה מנהלים מרדף אחר שני רעולי פנים רכובים על אופנוע שירו לעבר אוטובוס תיירים שחנה סמוך למלון בעיר התיירותית גיזה. לא היו נפגעים בירי, אולם נזק קל נגרם לחזית המלון שנקרא "שלוש הפירמידות". לדברי סוכנות הידיעות רויטרס, בין התיירים שהיו באותה שעה במלון גם שני ישראלים.

הירי אירע בשעה שהתיירים יצאו מהמלון ועלו על האוטובוס. היום חוגג העולם הנוצרי האורתודוכסי את חג המולד, וכך גם הקהילה הנוצרית אורתודוכסית במצרים.

לפי מקורות ביטחוניים במצרים, המודיעין המצרי כבר זיהה את מבצעי הירי. בשלב זה מתמקדת החקירה בבדיקת ממצלמות אבטחה שנאספו בזירת האירוע. מדובר בבית מלון ברחוב אל-ערם, אחד הרחובות התיירותיים בקהיר באזור הפירמידות. במשרד החוץ בירושלים הודיעו כי הם בודקים את פרטי האירוע.

לידיעה המלאה

קטאר מצטרפת לבעלות בריתה ומחזירה את שגרירה באיראן

קטאר החזירה את שגרירה בטהראן בעקבות בעלות בריתה סעודיה ובחריין שהודיעו על ניתוק יחסיהן עם איראן. ההחלטה התקבלה בעקבות הצתת שגרירות סעודיה באיראן על ידי מפגינים שזעמו על הוצאתו להורג של איש הדת השיעי א-נימר. מוקדם יותר הודיעה גם ג'יבוטי כי היא מנתקת את קשריה הדיפלומטיים עם איראן בעקבות המקרה. כך דיווח ערוץ אל-ערביה מפי בכיר במדינה.

משרד החוץ הקטארי כינה את ההתקפה על השגרירות "הפרה של הנורמות והעקרונות הבינלאומיות שאמורות להגן על הצוותים הדיפלומטיים ברחבי העולם". גם כווית החזירה אתמול את שגרירה באיראן ואיחוד הנסיכויות הודיעה על הפחתה הדרגתית בפעילות הדיפלומטית המשותפת עם טהראן.

בעקבות הצתת שגרירות סעודיה בטהראן: ג'יבוטי מנתקת אף היא את יחסיה הדיפלומטיים עם איראן

ג'יבוטי הודיעה כי היא מנתקת את קשריה הדיפלומטיים עם איראן בעקבות הצתת שגרירות סעודיה בטהראן בידי מפגינים שזעמו על הוצאתו להורג של איש דת שיעי בסעודיה. כך דיווח ערוץ אל-ערביה מפי בכיר במדינה. בכך מצטרפת ג'יבוטי למדינות כמו סעודיה, בחריין שניתקו את יחסיהן עם איראן ולכווית שהחזירה את שגרירה בטהראן.

במקביל, עומאן, שמשמשת לעתים קרובות כמתווכת בין איראן לעולם בעיקר בנושא תוכנית הגרעין שלה, התייחסה לראשונה למתיחות האזורית וגינתה אף היא את הצתת השגרירות הסעודית. לדבריה, מדובר במעשה "לא מתקבל על הדעת". עם זאת היא לא הודיעה על ניתוק יחסיה עם איראן. בהודעת משרד החוץ של עומאן נמסר כי המדינה חשה "צער עמוק" בעקבות ההתקפות על השגרירות והודגשה "החשיבות בכינון נורמות חדשות שייאסרו על כל התערבות בענייניהן הפנימיים של מדינות במטרה לשמור על יציבות ועל השלום".

התוכנית האמריקאית לפתרון המשבר בסוריה: אסד לא יודח מהשלטון לפני מארס 2017 לפחות

ממשל אובמה לא צופה כי נשיא סוריה בשאר אל-אסד יודח מהשלטון לפני מארס 2017 כחלק מהפתרון הפוליטי לסיום מלחמת האזרחים במדינה. כל עולה ממסמך שהגיע לידי סוכנות הידיעות אי-פי. משמעות ההערכה היא שכהונתו של אסד תאריך ימים גם אחרי סיום כהונתו של נשיא ארה"ב ברק אובמה ותימשך לפחות חודשיים אחרי עזיבתו את הבית הלבן.

במסמך הוצג לוח זמנים שהוכן עבור בכירים אמריקאים העוסקים במשבר בסוריה. הלו"ז קובע פרק זמן במארס 2017, כלומר יותר מחמש שנים אחרי שאובמה קרא בפעם הראשונה לאסד לעזוב את השלטון, שבו אסד יוותר על כיסא הנשיא ושאר בכירי המעגל הפנימי שלו יעזבו אף הם את משרותיהם.

הלו"ז מבוסס על תוכנית שקיבלה את תמיכת האו"ם ושגובשה בוועידה בינלאומית בווינה בנובמבר. על פי התוכנית, סוריה תערוך בחירות  לנשיאות המדינה ולפרלמנט באוגוסט 2017, קרי בעוד 19 חודשים. עד אז תוקם ממשלת מעבר שתנהל את ענייני המדינה.

שורה של משוכות עומדת בפני יישום התוכנית הזו, ששמה לה למטרה להביא לסיום הסכסוך במדינה שגבה את חייהם של יותר מרבע מיליון בני אדם, יצר את משבר הפליטים החמור ביותר באירופה מאז סוף מלחמת העולם השנייה ואפשר את צמיחתו של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). אחד המכשולים האחרונים שהצטרפו לרשימה היא המתיחות בין סעודיה הסונית לאיראן השיעית, שתומכות כל אחת בצד אחר בסכסוך הסורי, בעקבות הוצאתו להורג של איש דת שיעי בסעודיה.

אם ניתן יהיה להתגבר על המתיחות בין שתי המדינות, בעלות תפקיד מפתח בפתרון הסכסוך, אם שיחות השלום בין ממשלת סוריה לנציגי האופוזיציה ייערכו החודש כמתוכנן ואם הן יצליחו, האתגר הגדול ביותר ללו"ז האמריקאי יהיה שכולם יסכימו לו, מאחר שאף אחד מהצדדים לא נתן אישור לפרטיו, בעיקר לא מצדו של אסד.

אסד הבהיר כי הוא מסרב לרדת מהשלטון כל עוד ארצו עדיין נתונה תחת איום הטרור. הלו"ז של ארה"ב לא מפרט כיצד אסד יעזוב את השלטון ומה הוא יעשה אחרי כהונתו. תומכיו של אסד, איראן ורוסיה, הבהירו כי הן לא קיבלו את הניסיונות של מעצמות זרות לקבוע את גורל השלטון בסוריה, והבהירו כי הפתרון צריך להתקבל בידי העם הסורי. עם זאת התוכנית של ארה"ב משקפת עד כמה הדיפלומטים האמריקאים ומקבלי ההחלטות בוושינגטון נחושים לשרטט את נתיב היציאה של אסד מדמשק בכל מחיר ולא לתת לחשש מפני המדינה האיסלאמית ומפני שאר ארגונים קיצוניים לאפשר לו למשוך עוד את שלטונו.

טורקיה שחררה בערבות כתב רשת "וייס" שנעצר באשמת טרור

כתב רשת החדשות "וייס", שנעצר בטורקיה באשמת טרור, שוחרר בערבות לאחר ששהה בכלא יותר מארבע חודשים. העיתונאי מוחמד ראסול נעצר בחודש אוגוסט יחד עם שני עיתונאים אחרים ממוצא בריטי של הרשת בדרום מזרח טורקיה ונשלחו לכלא. בית המשפט הטורקי שחרר את שני העיתונאים הבריטים אבל פסק שראסול, ממוצא עיראקי, יישאר במעצר בית עד לסיום החקירה.

העיתונאי ששוחרר בערבות, מוחמד ראסולצילום: אי־פי

חייל אמריקאי נהרג ושניים נפצעו מירי בפעילות מבצעית בדרום אפגניסטאן

צבא ארה"ב הודיע כי חייל אחד נהרג ושניים נפצעו מאש שנורתה עליהם במהלך פעולה משותפת עם הצבא האפגאני במחוז הלמנד שבדרום אפגניסטאן. הכוח האמריקאי שנפגע היה חלק מיחידה של הכוחות המיוחדים של צבא ארה"ב הפועל במדינה, והיה במהלך מבצע נגד טרור כשלפתע נורתה לעברו אש.

מסוק אמריקאי שנקרא לחלץ את הנפגעים אולץ לנחות, אולם בכירים בצבא האמריקאי הבהירו כי המסוק חזר לבסיסו בשלום בעקבות תקלה טכנית. דובר הפנטגון, פיטר קוק, אמר כי ייתכן שישנם עדיין חיילים אמריקאים בשטח שמנהלים חילופי אש עם התוקפים במטרה לסייע לכוחות האפגאניים. הוא הוסיף כי גם בקרב החיילים האפגאניים ישנם פצועים בתקרית. רוב הצבא האמריקאי וכוחות נאט"ו שהוצבו באפגניסטאן עזבו את המדינה בסוף 2014, אולם השאירו בה יחידות שמאמנות את הצבא האפגאני וכוחות מיוחדים.

איראן חשפה מנהרה תת קרקעית חדשה לאחסון טילים

רשת הטלוויזיה הממלכתית באיראן שידרה תמונות שבהן נחשפת מנהרה תת קרקעית חדשה בה מאוחסנים טילים. בין הטילים שנראו בתמונות גם טילי עמאד שלדברי ארה"ב יכולים לשאת ראשי נפץ גרעיניים. הטילים מפרים את החלטת מועצת הביטחון של האו"ם מ-2010 ותמונותיהם משודרות בתקופה רגישה, במיוחד לאחר ההסכם שנחתם בין איראן לבין שש המעצמות בחודש האחרון שמבטיח להסיר ממנה את הסנקציות בתמורה לעצירת תוכניתה הגרעינית.

לפי סוכנות הידיעות האיראנית טסנים, המתקן התת קרקעי, הממוקם בהרים ומנוהל בידי משמרות המהפכה, נחנך במעמד יו"ר הפרלמנט האיראני, עלי לאריג'אני. בחודש אוקטובר נחשפה מנהרה תת קרקעית נוספת שבה מאחסנת איראן טילים, ובחודש שעבר הורה הנשיא חסן רוחני לשר ההגנה האיראני להרחיב את תוכנית הטילים של המדינה.

מצטרפת למחנה הסעודי: כוויית מחזירה את שגרירה מאיראן

כוויית הודיעה היום כי מחזירה את שגרירה מאיראן, זאת בעקבות ההתקפה על הנציגויות הדיפלומטיות של סעודיה ברפובליקה האיסלאמית. בכך מצטרפת כוויית לשורה של מדינות ערביות שמיהרו לנתק קשרים איראן על רקע מתיחות עדתית גוברת במזרח התיכון, בעקבות הוצאותו להורג של איש דת שיעי בעיר בסעודיה.

אתמול הכריזו סודאן ובחריין על ניתוק היחסים עם איראן, יממה לאחר הכרזה דומה מצד סעודיה. כמו כן הודיעה איחוד הנסיכויות כי היא תוריד את רמת הקשרים לטהראן, ובעלות ברית נוספות של סעודיה פרסמו הודעות גינוי נגד איראן. היום הודיעה בחריין כי היא עוצרת את כל הטיסות ממנה לאיראן ומאיראן אליה.

ההוצאה להורג בסוף השבוע הדגישה את היריבות בין שתי המעצמות האזוריות – איראן וסעודיה – ומאיימת לפגוע במאמצים השבריריים ממילא לסיים את המלחמות בסוריה ובתימן. פעולותיה של משפחת המלוכה הסונית בסעודיה נותנות ביטוי לאגרסיביות של המלך סלמאן ושל בנו, סגן נסיך הכתר מוחמד בן סלמאן, ולעמדתם כלפי איראן. 

דאעש תקף את נמל הנפט הגדול בלוב

לוחמי ארגון המדינה האיסלמית (דאעש) תקפו היום מתקני נפט בצפון לוב, אך לדברי הצבא נהדפו. הארגון פוצץ מכונית תופת במחסום צבאי בכניסה לעיר א־סידרה, והרג שני חיילים, כך מסר קולונל בצבא הנאמן לממשלה בה מכירה הקהילה הבינלאומית. "הותקפנו על ידי שיירה של עשרות כלי רכב השייכים לדאעש", צוטט הקולונל בסוכנות הידיעות הצרפתית, "לאחר מכן הם פתחו במתקפה על העיר ראס לאנוף מכיוון דרום אך לא הצליחו להיכנס".

זה כמה שבועות שהארגון מנסה להתקדם מזרחה מעיר החוף סירת שבשליטתו לעבר האזור העשיר בנפט, בו נמצאים נמלי נפט גדולים, כמו בא־סידרה ובראס לאנוף. בא־סידרה מצוי נמל הנפט הגדול ביותר במדינה. גורם רשמי מסר כי מכלית נפט של 420 אלף חביות בראס לאנוף עלתה באש במהלך העימותים. דאעש הכריז בטוויטר כי לוחמיו הובילו "התקפה על אזור אל־סידרה שהובילה לעימותים אלימים עם אויביו של האל".

דאעש מנצל את התהו ובהו השורר בלוב מאז ההתקוממות ב–2011 שהביאה להדחתו של הרודן מועמר קדאפי כדי להרחיב את השפעתו. המתקפה היום היא הראשונה מסוגה מאז השתלט דאעש על עיר הולדתו של קדאפי סירת ביוני 2015. הקבוצה אמרה כי המתקפה באה לאחר שהשתלטה על העיירה בן ג'וואד, כ–30 קילומטרים מערבית לסירת, אך לא התקבל לכך אישור רשמי. עד כה לא הצליח הארגון להשתלט על מתקני הנפט של לוב, אך הוא הצליח לעשות זאת בסעודיה.

סרטון של דאעש מתעד הוצאה להורג של "מרגלים עבור בריטניה"

ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) פרסם סרטון וידאו בו נראים גבר וילד המדברים במבטא בריטי, ומתעד לכאורה את הוצאתם להורג לכאורה של חמישה גברים המואשמים בריגול עבור בריטניה בסוריה. בסרטון, הנמשך 11 דקות, מאיים לוחם חמוש לתקוף את בריטניה ואומר כי זהו מסר עבור ראש הממשלה דיוויד קמרון.

הלוחם לועג לקמרון ומכנה אותו "עבד של הבית הלבן" ו"חפרפרת של היהודים". הוא מתאר את השבויים כ"מרגלים" ואומר כי יום אחד דאעש יפלוש לבריטניה. הגברים, הלבושים בסרבלים, מתוודים לכאורה על כך שריגלו עבור בריטניה. אחד מהם אומר כי התבקש למסור מידע על מיקומם של הלוחמים, כולל שניים בריטים, כדי שישמש כנראה לתקיפות אוויריות. לאחר מכן נורים החמישה למוות.

כמה מהגברים אמרו כי הם מהעיר א-רקה שבסוריה ואחד אמר כי הוא מבנגאזי שבלוב, אך איש מהם לא אמר שמוצאו מבריטניה. לאחר הירי מופיע הילד הצעיר, שנראה כי הוא בן שש או שבע, לבוש במדים צבאיים ומזהיר באנגלית: "אנחנו הולכים להרוג את הלא מאמינים שם". הסרטון מתפרסם בעוד דאעש מתמודד עם לחץ הולך וגובר בעיראק ובסוריה. בחודש שעבר השתלט צבא עיראק מחדש על רוב העיר רמאדי, בירת מחוז אנאבר שהוחזקה בידי דאעש מאז מאי.

ילד לבוש בבגדים צבאיים המופיע בסרטון של דאעש

לפחות 15 חיילים עיראקים נהרגו במתקפה של דאעש על בסיס צפונית לבגדאד

לפחות 15 חיילים עיראקים נהרגו ו-22 נפצעו בחמישה פיגועי התאבדות סימולטניים בבסיס צבאי בצפון בגדאד. שניים מבין חמשת המחבלים המתאבדים פוצצו מכונית ממולכדת בשער המערבי של הבסיס שהיה בעבר בסיס אמריקאי לא רחוק מהעיר תיכרית. שלושה אחרים התפוצצו לאחר שנכנסו לתוך הבסיס שבו נמצא מחנה אימונים לשוטרים.

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל על עצמו אחריות על המתקפה בהודעה שפורסמה על ידי פעיליו ברשתות החברתיות. בהודעה נמסר כי הארגון תקף מדריכים של "הצבא הדחוי", כינוי גנאי לשיעים מוסלמים. הבסיס המותקף, מחנה שפייכר, הפך לסמל לאכזריות של הארגון לאחר שבשנת 2014 נהרגו 1,700 חיילים ששירתו בבסיס על ידי המדינה האיסלאמית.

סעודיה הוציאה להורג איש דת שיעי למרות אזהרת איראן

סעודיה הוציאה להורג 47 בני אדם המעורבים בטרור בהם איש דת שיעי השיח' נימר א-נימריטס. כך הודיע משרד הפנים הסעודי. רוב המוצאים להורג היו מעורבים בסדרה של תקיפות שבוצעו על ידי אלקאעדה בשנים 2006-2003. ההוצאה להורג צפויה להביא לתגובה חריפה ממצד איראן, בעלת רוב שיעי, שהזהירה כי הוצאתו להורג של נימר "תעלה לסעודיה מחיר יקר".

א-נימר היה בעל תפקיד מרכזי בהפגנות השיעים נגד הממלכה בסעודיה ב-2011 שפרצו כחלק מהאביב הערבי. הוצאתו להורג עלולה גם להביא לפרץ זעם מחודש של המיעוט השיעי במדינה. בשנת 2015 הוציאה סעודיה להורג לפחות 157 בני אדם, המספר הגבוה ביותר של מוצאים להור במדינה מזה שני עשורים.

האייתולה אחמד חתאמי, אחד מאנשי הדת הבכירים באיראן, אמר בראיון לסוכנות הידיעות "מהר" כי הוצאתו להורג של נימר משקפת את טבעו העברייני של בית המלוכה הסעודי. לדבריו, הפעולה הזו תפיל את משפחת המלוכה מהשלטון בסעודיה. "אין לי ספק שזה ימחק את המשפחה הזו מדפי ההיסטוריה", אמר.

לידיעה המלאה

מפגין נושא את תמונתו של השייח' נימר בהפגנות בבחריין, ב-2014צילום: אי־פי

ארדואן: גרמניה הנאצית היא דוגמה למשטר נשיאותי יעיל

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן אמר היום בכלי תקשורת במדינה כי גרמניה הנאצית היא דוגמה למשטר נשיאותי יעיל. ארדואן מעוניין בחודשים האחרונים לשנות את החוקה כדי להפוך את תפקיד הנשיא, המוגדר כסמלי בעיקרו, למשמעותי יותר, ולקבל לידיו יותר סמכויות רחבות.

עם חזרתו מביקור רשמי בסעודיה, כנשאל ארדואן האם משטר נשיאותי אפשרי במדינה מאוחדת כמו טורקיה, הוא ענה: "ישנן כבר כמה דוגמאות בעולם. אפשר לראות את זה כשבוחנים את גרמניה הנאצית של היטלר ויש עוד דוגמאות מאוחרות יותר במדינות אחרות".

מאוחר יותר הכחישו בכירים בארמון הנשיאות באנקרה את הטענה ואמרו כי דבריו של הנשיא לא הובנו נכון. "המטאפורה של ארדואן על גרמניה הנאצית עוותה על ידי כמה מקורות חדשות שעשו בה שימוש לגמרי הפוך ממה שהנשיא התכוון", הבהירו.

ארדואן והמלך סלמן בסעודיה, השבועצילום: אי־אף־פי

דיווח בארה"ב: הבית הלבן החליט לדחות את הסנקציות החדשות על איראן

הבית הלבן החליט לדחות את הטלת הסנקציות החדשות על איראן בעקבות ניסוי שביצעה בטיל בליסטי חדש. כך דיווח הוול סטריט ג'ורנל. ביום רביעי דיווח העיתון מפי בכירים בארה"ב כי הממשל האמריקאי מתכנן להטיל סנקציות על קרוב ל-12 חברות ואנשים באיראן, הונג קונג ואיחוד הנסיכויות שלקחו חלק בניסוי ובתוכנית הטילים הבליסטיים של איראן.

באופן רשמי היתה אמורה ארה"ב להודיע על הסנקציות השבוע, אולם נכון להיום הבכירים האמריקאים לא נקבו בלוח זמנים מוסכם לסנקציות. הבכירים הבהירו כי ההחלטה עולה בקנה אחד עם הסכם הגרעין שנחתם ביולי בין טהראן לבין שש המעצמות. גורמים איראניים אמרו כי המנהיג העליון, עלי חמינאי, יראה בסנקציות אלה הפרה של הסכם הגרעין.

האיום האמריקאי בסנקציות מחודשות על איראן הוא תוצאה של דו"ח סודי שהגיש צוות מומחים של האו"ם ולפיו ב-10 באוקטובר ביצעה איראן ניסוי בטיל לטווח בינוני מדגם "עאמד" המסוגל לשאת ראש קרב גרעיני, תוך הפרה של החלטת מועצת הביטחון. דיפלומטים אמרו כי ללא קשר להחלטה האמריקאים, האו"ם עשוי להחליט על סנקציות נוספות בעניין, אך רוסיה וסין מתנגדות לכך.

בתגובה לאיום הסנקציות המחודשות, הורה אתמול נשיא איראן חסן רוחאני לשר ההגנה האיראני חוסיין דהקאן להרחיב את תוכנית הטילים.

שריפה גדולה פרצה בגורד שחקים בדובאי במהלך חגיגות השנה החדשה

שריפה גדולה פרצה בגורד שחקים סמוך למקום בו נערכו חגיגות השנה החדשה בדובאי במהלכן נערך גם מופע זיקוקים גדול. הניו יורק טיימס דיווח כי האש פרצה במלון פאר בן 63 קומות, הנמצא סמוך לבורג' חליפה, גורד השחקים הגבוה בעולם.

סוכנות אי-פי דיווחה כי לפחות 20 קומות נשרפו כליל ולא ברור כמה בני אדם היו במקום בשעת השריפה. משרד ההסברה בדובאי הודיע כי 14 בני אדם נפצעו באורח קל בשריפה וכי הושגה 90% שליטה על האש. עוד נמסר כי החגיגות נמשכות כסדרן. המדינה תכננה מופע גדול לכבוד השנה האזרחית החדשה שבמהלכו היו אמורים לשגר 1.6 טון זיקוקים.

הבניין הבוער בדובאי

איראן: הטלת סנקציות על תוכנית הטילים בליסטיים "שרירותית ולא חוקית"

משרד החוץ האיראני גינה את הדיווח לפיו ארה"ב מכינה סנקציות על גורמים וחברות בינלאומיות הקשורות לתוכנית הטילים הבליסטיים של הרפובליקה האיסלאמית. "הודענו לממשל האמריקאי כי לתוכנית הטילים אין קשר להסכם הגרעין", אמר הדובר חוסיין ג'אבר אנסארי. "איראן תגיב לכל ניסיון אמריקאי לשבש את תוכניות ההגנה שלה. הסנקציות החדשות הן שרירויות ולא חוקיות".

הבוקר דיווח "וול סטריט ג'ורנל" כי עיצומים יוטלו ככל הנראה על 12 גורמים וחברות באיראן, הונג קונג ואיחוד הנסיכויות החשודים בסיוע לתוכנית והדגישו כי הדבר עולה בקנה אחד עם הסכם הגרעין שנחתם ביולי בין טהראן לבין שש המעצמות.

האיום האמריקאי בסנקציות מחודשות על איראן הוא תוצאה של דו"ח סודי שהגיש צוות מומחים של האו"ם ולפיו ב-10 באוקטובר ביצעה איראן ניסוי בטיל לטווח בינוני מדגם "עאמד" המסוגל לשאת ראש קרב גרעיני, תוך הפרה של החלטת מועצת הביטחון 1929. דיפלומטים אמרו כי ללא קשר להחלטה האמריקאים, האו"ם עשוי להחליט על סנקציות נוספות בעניין, אך רוסיה וסין מתנגדות לכך.

שיגור טיל באיראן בשנה שעברה, בתמונה של סוכנות הידיעות האיראניתצילום: אי–פי

חמישה בני משפחה נהרגו מירי טיל לעבר בית ברפיח המצרית

חמושים הרגו חמישה בני משפחה בעיר רפיח המצרית. גורמי ביטחון מצריים מסרו כי החמישה נהרגו בעת ירי טילים לעבר ביתם ולעבר מחסום סמוך. מן הירי נפצע אדם נוסף. בין ההרוגים, ילדה בת חמש שנקברה תחת ההריסות. אף ארגון לא לקח ארגון לירי.

דיווח: ארה"ב מכינה סנקציות חדשות על איראן בעקבות ניסוי שביצעה בטיל בליסטי

הממשל האמריקאי מכין סנקציות חדשות על אינדיווידואלים וחברות בינלאומיות הקשורים לתוכנית הטילים הבליסטיים של איראן. גורמים בוושינגטון המעורים בעניין אמרו לעיתון "וול סטריט ג'ורנל" כי עיצומים יוטלו ככל הנראה על 12 גורמים וחברות באיראן, הונג קונג ואיחוד הנסיכויות החשודים בסיוע לתוכנית והדגישו כי הדבר עולה בקנה אחד עם הסכם הגרעין שנחתם ביולי בין טהראן לבין שש המעצמות. גורמים איראניים אמרו כי המנהיג העליון, עלי חמינאי, יראה בסנקציות אלה הפרה של הסכם הגרעין.

האיום האמריקאי בסנקציות מחודשות על איראן הוא תוצאה של דו"ח סודי שהגיש צוות מומחים של האו"ם ולפיו ב-10 באוקטובר ביצעה איראן ניסוי בטיל לטווח בינוני מדגם "עאמד" המסוגל לשאת ראש קרב גרעיני, תוך הפרה של החלטת מועצת הביטחון. דיפלומטים אמרו כי ללא קשר להחלטה האמריקאים, האו"ם עשוי להחליט על סנקציות נוספות בעניין, אך רוסיה וסין מתנגדות לכך.

האו"ם מקדם יוזמה ליצירת רשימה של ארגוני הטרור הפועלים בסוריה

יוזמה של האו"ם לסיום מלחמת האזרחים בסוריה קוראת ליצירת רשימה של ארגוני טרור שהמלחמה נגדם תימשך, גם אם יושג הסכם כללי להפסקת אש. טיוטה של היוזמה שהגיעה לידי סוכנות הידיעות רויטרס כוללת שמונה עקרונות, עליהם אמורים כל המדינות והארגונים המעורבים בלחימה לקבל. היוזמה כוללת גם סוגיות שיישארו פתוחות למשא ומתן אחרי ההכרזה על הפסקת אש ובכלל זה הצורך להגדיר אילו ארגונים הם ארגוני טרור ואילו מורשים להמשיך לפעול.

דיפלומטים אמרו כי הטיוטה נמצאת כעת בדיונים בין חברות מועצת הביטחון. היוזמה להפסקת אש בסוריה אחרי חמש שנות לחימה אושרה במועצת הביטחון ב-18 בדצמבר וקוראת למעצמות הבינלאומיות והאזוריות לבודד ארגוני טרור כמו ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) וג'בהת א-נוסרה. שליח האו"ם לסוריה, סטפן דה-מיסטורה, אמר כי הוא מקווה שהדיונים שיתקיימו בז'נבה ב-25 בינואר בין נציגי הממשל בדמשק לבין נציגי קבוצות אופוזיציה יובילו להתקדמות במתווה המעבר הפוליטי בסוריה.

לקראת סופ"ש מושלג בטורקיה: ביטולי טיסות בנמלי התעופה של איסטנבול

חברת התעופה "טורקיש איירליינס" ביטלה 142 טיסות לאיסטנבול וממנה בימים הקרובים עקב התחזית לסוף שבוע סוער ומושלג. מרבית הטיסות שבוטלו הם פנימיות, אך בוטלו גם טיסות ליעדים בעולם כמו המבורג, מינכן, מילאנו וטהראן. ביטול הטיסות נוגע גם לנמל התעופה הגדול "אטאטורק" וגם לנמל השני בעיר "סביהה גוקצ'ן".

החזאים צופים כי שלג יחל לרדת באיסטנבול היום והוא יתגבר מחר. מושל איסטנבול קרא לאזרחים שלא לצאת לרחובות ללא צורך. יותר מאלף מפלסות שלג וציוד כבד נוסף הועמדו בכוננות כדי לאפשר את זרימת התנועה הכבישים.

ארה"ב: איראן ביצעה ניסויים ברקטות סמוך לספינות קרב במפרץ הפרסי

צבא ארה"ב הודיע כי הצי האיראני ביצע בסוף השבוע שורה של ניסוים ברקטות סמוך לספינות קרב אמריקאיות וספינות סוחר המשייטות במיצרי הורמוז. איראן טרם הגיבה להאשמותיה של וושינגטון.

דובר מטעם מפיקוד מרכז של צבא ארה"ב (סנטקו"ם) מסר כי ספינות של משמרות המהפכה ירו "רקטות לא מונחות", כשהן מצויות במרחק של 1,370 מטרים בלבד מנושאת המטוסים "הארי טרומן", המשחתת "באלקלי" וספינת קרב צרפתית.

נושאת המטוסים האמריקאית "הארי טרומן"צילום: רויטרס

לפחות 26 הרוגים בפיגוע התאבדות בצפון-מערב פקיסטאן

לפחות 26 בני אדם נהרגו ו-45 נפצעו בפיגוע התאבדות סמוך לבניין ממשל בצפון-מערב פקיסטאן. הפיצוץ התרחש מחוץ למשרדי רשות האוכלוסין בעיירה מרדאן. פלג של ארגון הטליבאן הפקיסטאני לקח אחריות למעשה.

גורמי ביטחון מסרו כי המחבל הגיע אל המקום על אופנו ופוצץ עצמו בעת שהתקרב אל עמדת הבידוק הביטחוני. העמדה עמוסה דרך קבע באזרחים המתבקשים להציג את תעודות הזהות שלהם כדי להיכנס למבנה.

זירת הפיגוע סמוך לבניין הממשל בצפון-מערב פקיסטאןצילום: אי־פי

הקואליציה הבינלאומית הרגה עשרה בכירים בדאעש, חלקם היו קשורים למבצעי הפיגועים בפריז

הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב הרגה עשרה מפקדים בכירים בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בחודש האחרון בתקיפות אוויריות בסוריה ובעיראק. בין ההרוגים בכירים שקשורים למבצעי מתקפת הטרור בפריז בשבוע שעבר. כך דיווח דובר הקואליציה.

"בחודש החולף התנקשנו בעשרה בכירים בהנהגה של דאעש, בהם כאלה שתכננו פיגועים במדינות מערביות, כמה מהם קשורים למתקפת הטרור בפריז", אמר הדובר סטיב וורן מצבא ארה"ב. לדבריו, אחד מההרוגים הוא עבד אל-קאדר חכים שסייע בפעולות חוץ של הארגון והיה קשור לרשת המחבלים שביצעה את הפיגועים בפריז. הוא נהרג במוסול שבצפון עיראק ביום שבת.

בתקיפה קודמת ב-24 בדצמבר נהרג בסוריה שרף אל-מועדן, חבר הארגון שהיה מקורב למתכנן המתקפה בפריז, עבד אל-חמיד אבאעוד. וורן הוסיף כי אל-מועדן תכנן אף הוא פיגועים נוספים נגד המערב.

מתכנן המתקפה בפריז, עבד אל-חמיד אבאעודצילום: אי־פי

ראש ממשלת עיראק הגיע לביקור ברמאדי יממה לאחר שחרורה

הטלוויזיה הממשלתית בעיראק מדווחת כי ראש הממשלה חיידר אל-עבדי הגיע לעיר רמאדי, יממה לאחר שהוכרז על שחרורה מידי המדינה האיסלאמית (דאעש). מפקד בצבא עיראק, הגנרל רחמד אל-בלאווי, אמר לסוכנות הידיעות אי-פי כי ראש הממשלה החל את סיורו בעיר, בירת מחוז אנאבר, בפגישה עם גורמים ביטחוניים ומקומיים.

סוכנות הידיעות הכורדית דיווחה כי שיירתו של עבאדי הותקפה בירי רקטות בתוך העיר, זמן קצר לאחר שהגיע אליה. הירי אירע בשעה שראש הממשלה שוחח עם קבוצת חיילים על גשר אל-קאסם. לא היו נפגעים ועבאדי פונה משם.

רמאדי נפלה בידי המדינה האיסלאמית במאי, במה שהיה מכשול משמעותי עבור הכוחות העיראקיים. אתמול הצליח צבא עיראק, בסיוע תקיפות אוויריות של הקואליציה בהובלת ארה"ב, להרחיק את המורדים ממרכז העיר והניף את דגל עיראק מעל מתחם הממשלה. אולם גורמים רשמיים בצבא אומרים כי המורדים עדיין מתבצרים באזורים שונים בעיר.

ראש הממשלה עבאדי (בחליפה במרכז) מוקף במאבטחים ובחיילים ברמאדי, היוםצילום: רויטרס

דיווח: טורקיה פתחה בחקירה נגד מנהיג המפלגה הפרו-כורדית

רשויות החוק בטורקיה פתחו בחקירה נגד מנהיג המפלגה הפרו-כורדית, סלהאטין דמירטאש, בעקבות דברים שאמר בסוף השבוע ולפיהם "ייתכן שלכורדים תהיה מדינה עצמאית" – כך דיווחו סוכנויות הידיעות במדינה. ההודעה באה שעות ספורות אחרי שראש הממשלה אהמט דבוטולו הצהיר כי לא ישתף את המפלגה הפרו-כורדית בשיחות על שינוי החוקה.

בכינוס של ארגונים כורדים אמר קרא דמירטאש להרחבת האוטונומיה הכורדית. "תהיה מציאות כורדיסטאנית. יהיו לה אזורים אוטונומיים, אזורים פדרליים וייתכן שתהיה לה מדינה עצמאית. העם הכורדי יחליט עבור עצמו כיצד הוא רוצים לחיות כאן. השאר יכבדו את החלטתם", אמר.

בהתאם להסכם הגרעין: איראן העבירה לרוסיה את מרבית מצבורי האורניום המועשר שלה

דיפלומט רוסי בכיר אמר כי איראן עמדה במחויבויותיה והעבירה לרוסיה את מרבית מצבורי האורניום המועשר שהיו לה. העברת האורניום נעשית על פי הסכם הגרעין שנחתם ביולי בווינה בין איראן לבין שש המעצמות. הדיפלומט ציין כי ההסכם מתיר לאיראן להשאיר בתחומה 300 ק"ג אורניום מועשר ברמה נמוכה מתוך כתשעה טון שהיו בידה.

העברת מצבורי האורניום לרוסיה הם שלב חשוב במתווה שימנע מאיראן את היכולת לייצר פצצות גרעין, דבר שהיא טוענת כי מעולם לא התכוונה לעשות. בנוסף, נדרשת הרפובליקה האיסלאמית לצמצם באופן משמעותי את מספר הצנטריפוגות שבידה ולהנדס מחדש את הכור הפלוטוניום באראק. בתמורה יוסרו מרבית הסנקציות הבינלאומיות מעל איראן. הדבר ייעשה רק אחרי שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית תאשר כי איראן עמדה בכל מחויבויותיה.

450 לוחמים ואזרחים סורים הוצאו מזבדאני ושני כפרים שיעים נצורים

כ-450 לוחמים ואזרחים סורים הוצאו באוטובוסים ובאמבולנסים מהעיירה הנצורה זבדאני ומשני כפרים שיעים בצפון-מערב המדינה. 125 לוחמים מזבדאני חצו את הגבול ללבנון ויגיעו לנמל התעופה בביירות, משם ימריאו לטורקיה. 330 מתושבי הכפרים השיעים חצו את הגבול לטורקיה.

בתוך כך נודע כי לפחות 32 בני אדם נהרגו ו-90 נפצעו בשני פיצוצים שהתרחשו היום בעיר חומס שבמרכז סוריה. ארגון זכויות אדם העוקב אחר הלחימה בסוריה מביירות דיווח כי באחד המקרים התפוצצה מכונית ממולכדת ובאירוע השני התפוצץ מחבל מתאבד. סוכנות הידיעות הרשמית של סוריה טוענת כי בפיגועים נהרגו שישה בני אדם בלבד.

זו התקפת הטרור השנייה בחומס מאז הוכרז בה על הפסקת אש מוקדם יותר החודש. ב-12 בדצמבר נהרגו באותו אזור לפחות 16 בני אדם בפיגוע שביצע ארגון המדינה האיסלאמית. גם אז התפוצצה מכונית ממולכדת. במסגרת הסכם הפסקת האש בחומס עזבו לפחות 700 חמושים ובני משפחותיהם את רובע אל-וואער, הנשלט בידי המורדים.

שיירת אזרחים יוצאת מהעיירה זבדאני באבטחת האו"ם והצלב האדוםצילום: רויטרס

חיילי צבא עיראק הניפו את דגל המדינה על מתחם השלטון ברמאדי

דובר מפקדת המבצע נגד המדינה האיסלאמית (דאעש) של צבא ארה"ב, הקולונול סטיב וורן, פרסם בטוויטר תצלומים של חיילים עיראקים מניפים את דגל מדינתם על גג בניין השלטון במרכז העיר רמאדי. התמונות צולמו על ידי מל"ט של הקואליציה בראשות ארה"ב נגד המדינה האיסלאמית.

מוקדם יותר היום הכריזו הכוחות העיראקיים כי הם שיחררו את העיר רמאדי מידי פעילי המדינה האיסלאמית לאחר שבוע של קרבות עזים. המבצע יצא לפועל לאחר שבעה חודשים שבהם החזיקו הקיצונים את העיר תחת כיבוש אכזרי.

"הכוחות העיראקיים נכנסו לבנייני הממשלה והניפו את דגל עיראק לאחר שהרגו פעילים רבים של המדינה האיסלאמית", אמר דובר צבא עיראק יאיא ראסול. הדובר הוסיף כי לוחמים נוספים של המדינה האיסלאמית נמלטו מהאזור.

חגיגות צבא עיראק בעיר רמאדיקרדיט: Iraqia TV רויטרס

מרוקו דחתה מסיבה לא ברורה את השקת תחנת הכוח הסולארית הראשונה שלה

מרוקו דחתה ללא הסבר את השקת תחנת הכוח הסולארית הגדולה "נור-1", שהייתה אמורה להתקיים אתמול סמוך לקארזאזטה שממזרח לעיר מרקש - כך דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית.

תחנת הכוח הסולארית החדשה אמורה לייצר 160 מגוואט ותסייע למרוקו להפחית משמעותית את פליטת המזהמים. המשרד המרוקאי להגנת הסביבה מעריך כי יהיה מדובר בהפחתה של כ-240 אלף טון מזהמים בשנה. התחנות הבאות "נור-2" ו"נור-3" אמורות להיפתח ב-2016 ו-2017 ובעתיד תוקם תחנה נוספת.

לכשתושלם הבנייה, אמור מתחם תחנות הכוח הסולאריות במרוקו להיות הגדול מסוגו בעולם ולכסות שטח של 30 קמ"ר. בסך הכל ייצרו התחנות 580 מגוואט חשמל לכמיליון בתים. מרוקו, הדלה במשאבי אנרגיה, שואפת להעביר 42% מתצרוכת החשמל שלה לאנרגיה מתחדשת עד 2020.

צבא עיראק הודיע פעם נוספת כי כבש את רמאדי מידי דאעש

צבא עיראק הודיע היום פעם נוספת כי חייליו שיחררו את העיר רמאדי מידי פעילי המדינה האיסלאמית (דאעש). הודעת הצבא כי החיילים שיחררו את העיר, בירת מחוז אנבאר שבמערב עיראק, שודרה בטלוויזיה הממלכתית. 

אתמול בשעות הערב הודיע הצבא כי חייליו שיחררו את העיר, אך במקביל התקבלו הודעות סותרות על הנעשה בשטח. כך, בכירים במערכת הביטחון של עיראק מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי כיבוש העיר הושלם והג'יהאדיסטים הובסו. עם זאת, בכירים נוספים אמרו לסוכנות הידיעות אי־פי כי צבא עיראק טרם השיג שליטה מלאה על אחד הרובעים ברמאדי ונתקל באש עזה. בכיר בפטנגון ציין כי אין ביכולתו לאשר את הידיעה שצבא עיראק דחק את הג'יהאדיסטים מחוץ לעיר. 

חיילי צבא עיראק פתחו בשבוע שעבר במבצע לשחרור העיר מידי הג'יהאדיסטים, שהתצברו במרכזה זה חודשים. נפילת העיר בידי הקיצונים בחודש מאי גרמה מבוכה רבה לממשלת עיראק, ומאז נערך הצבא למבצע לשחרור העיר.

פעילי דאעש נתפסו ונהרגו בפשיטת קומנדו בעיראק

כמה פעילים בכירים בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) נתפסו ואחרים נהרגו בפשיטה של כוח קומנדו עיראקי־כורדי על עיירה בצפון עיראק. סוכנות הידיעות הצרפתית אי־אף־פי דיווחה מפי מקורות ביטחוניים כי הפשיטה התרחשה במחוז אל־חוויג'ה. בנוסף, כמה מקורות מסרו שהפשיטה היתה מבצע משותף שבו השתתפו גם חיילי קומנדו מארה"ב. עם זאת, דובר הקואליציה בראשות ארה"ב נגד המדינה האיסלאמית, הקולונל סטיב וורן, הכחיש את מעורבות ארה"ב במבצע.

כוחות ביטחון מקומיים מסרו כי הפשיטה התרחשה בשעות הלילה בעיירה ריאד, השוכנת דרום־מזרחית לחוויג'ה הנשלטת על ידי הג'יהאדיסטים ודרום־מערבית לכירכוכ הנשלטת על ידי כוחות כורדיים.

"מטרת המבצע היתה מקום מחבוא של המדינה האיסלאמית", ציין סארחאד קאדיר, מפקד משטרה במחוז כירכוכ. "קרב התפתח בין שני הצדדים והוביל למותם של כמה לוחמי המדינה האיסלאמית ומעצרה של קבוצת פעילים נוספת", אמר קאדיר לסוכנות הידיעות הצרפתית. על פי דיווח בסוכנות הידיעות הרוסית "טאס", בפשיטה נתפס גם אבו עומר א-שישאני – לוחם צ'צ'ני שבעבר דווח כי מונה למפקד הצבאי של הארגון הקיצוני. עם זאת טרם התקבל אישור לדיווח זה ממקורות נוספים.

המקורות ציינו כי במבצע השתתפו הליקופטרים צבאיים, וכן כי אופי הפעולה הזכיר מבצע משותף של לוחמי עלית כורדים והכוחות המיוחדים של ארה"ב בחודש אוקטובר השנה, שגם הוא התרחש באזור אל־חוויג'ה. באותה פשיטה חילצו הלוחמים כ-70 בני אדם שעמדו בפני "הוצאה המונית להורג" על ידי פעילי המדינה האיסלאמית. כמו כן, באותה פשיטה נהרג החייל הראשון של צבא ארה"ב בעיראק מאז 2011.

מפקד בכיר בצבא עיראק מסר כוחות הממשלה עדיין מקיפים את מתחם השלטון במקומי בעיר רמאדי, בירת מחוז אנבאר שבמערב עיראק, היכן שהתבצרו פעילים של המדינה האיסלאמית. המפקד אחמד אל-בלאווי אמר היום (שני) לסוכנות הידיעות אי-פי כי הקיצונים הפסיקו לירות מהמתחם על החיילים קרוב לשעה שמונה בבוקר. המפקד ציין כי הוא הכוחות חושבים כי הקיצונים "נהרגו או ברחו".  

אתמול דווח כי צבא עיראק השתלט על מתחם השלטון המרכזי בעיר וסילק ממנו את אנשי ארגון המדינה האיסלאמית בשעות הערב התקבלו דיווחים סותרים ביחס לנעשה בעיר: גורמי ביטחון עיראקיים מסרו לסוכנוות הידיעות רויטרס כי כיבוש העיר הושלם והג'יהאדיסטים הובסו. לעומת זאת, מקורות נוספוים מסרו לסוכנות הידיעות אי־פי כי צבא עיראק טרם השיג שליטה מלאה על אחד הרובעים ברמאדי ונתקל באש עזה מצד קיצונים במקום. בכיר בפטנגון הודיע אתמול כי אין ביכולתו לאשר את הידיעה שהג'יהאדיסטים גורשו מרמאדי.

אבו עומאר א-שישאניצילום: אי-פי

אזרחים ומורדים צפויים להתפנות משלוש עיירות סוריות

מורדים סורים הלכודים בעיירת גבול סורית וכן אזרחים הלכודים בשתי עיירות שיעיות בצפון סוריה, צפויים להתפנות היום (שני) למקום מבטחים, כך על פי מקורות המעורים בנושא. פינוי המורדים והאזרחים הוא השלב השני של עסקה נדירה בין הצדדים הלוחמים בסוריה.

העסקה שבה תומך האו"ם, תאפשר לעשרות מורדים שהיו לכודים במשך חודשים בעיירה זבדאני הסמוכה לגבול לבנון, לעבור בביטחה לנמל התעופה ביירות. משם צפויים המורדים להמשיך ליעדם הסופי – טורקיה – בחסות ועדה בינלאומית של הצלב האדום (ICRC), כך מסרו המקורות.

במקביל, כ–300 משפחות בשתי עיירות שיעיות נצורות באזור שרובו בשליטת מורדים שיעים במחוז אידליב בצפון־מערב סוריה, צפויות לצאת בשיירה לגבול טורקיה, ממנה יטוסו המפונים לביירות. הנתיב דרך טורקיה הוא הדרך הבטוחה ביותר עבור המשפחות, שכן החלופה היא מעבר דרך מחוז אידליב בסוריה, היכן שקבוצות מורדים שונות שולטות באזורים שונים.

האו"ם וממשלות זרות ניסו להביא להפסקת אש מקומית בכמה מוקדי קרבות וכך לאפשר את מעבר בטוח ללוחמים ואזרחים שנקלעו לאזורי לחימה. הסכמי מעבר בטוח אלו נועדו לשמש כצעדים לקראת הסכם רחב יותר לסיום מלחמת האזרחים בסוריה, בה נהרגו עד כה יותר מ–250 אלף בני אדם.

נשיא איראן: תדמית האיסלאם הושחתה בידי ארגונים קיצוניים כמו דאעש

נשיא איראן, חסן רוחאני, אמר כי המוסלמים חייבים לפעול לשיפור תדמית האיסלאם וכי זו "הושחתה" בידי האלימות של ארגונים קיצוניים כמו ארגון המדינה האיסלאמית. "המשימה החשובה ביותר שלנו היום הוא לתקן את התדמית של האיסלאם בדעת הקהל העולמית", אמר רוחאני בכנס על האחדות המוסלמית בטהראן. נאומו שודר בטלוויזיה הממלכתית. 

"האם אי פעם חשבנו, שבמקום אויבינו, קבוצה קטנה מתוך העולם המוסלמי המשתמשת בשפת האיסלאם תציג את הדת המוסלמית כדת של הרג, אלימות, הצלפות, סחיטה וחוסר צדק?", תהה רוחאני וביקר את שתיקת העולם המוסלמי לנוכח ההרג ושפיכות הדמים בסוריה, עיראק ותימן.

נשיא איראן רוחאני ברחובות טהראן באירוע למען הפלסטינים בסוף השבועצילום: אי־אף־פי

צבא עיראק כבש מידי לוחמי דאעש את מרכז העיר רמאדי

בי-בי-סי מדווח כי כוחות צבא עיראקיים הצליחו להשתלט היום על מתחם מרכזי בעיר רמאדי שבמערב עיראק, שהיה בעבר בידי ממשלת עיראק ונכבש יחד עם העיר כולה על ידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בחודש מאי. המתחם היה בעבר מחלקת הבריאות של העיר ולפי הדיווח בתוכו היה בנק דם גדול.

לדברי בכיר בעיר, החיילים נכנסו לתוך אחד הבניינים ומתכננים לעבור בניין אחר בניין במתחם הגדול כדי לוודא שלא הוסתרו בהם חומרי נפץ. על פי ההערכות לוחמי המדינה האיסלאמית נמלטו לצפון מזרח העיר. במשך כמה חודשים מכתר הצבא העיראקי את העיר במטרה לכבוש אותה מחדש. נפילתה בידי הארגון הקיצוני הייתה מבוכה גדולה עבורו ועבור הממשלה בבגדאד.

בתחילת החודש אמר שר ההגנה האמריקאי, אשטון קרטר, כי ארה"ב מוכנה לשלוח מסוקי תקיפה ויועצים נוספים כדי לסייע לכוחות עיראקיים במאבק הארוך לשחרור העיר רמאדי. בשבוע שעבר הודיע צבא עיראק באופן רשמי על פתיחת המבצע לשחרור העיר. מקורות ביטחוניים מסרו לבי-בי-סי כי כוחות הצבא ושבטים סונים הפועלים עמם, בסיוע תקיפות אוויריות בהובלת ארה"ב, הצליחו לכבוש שני מחוזות ונכנסו אל שניים נוספים, וכי הם מתקדמים אל מרכז העיר.

חייל עיראקי במהלך קרבות ברמאדי, היוםצילום: אי־אף־פי

התביעה בטורקיה דורשת להטיל חמש שנות מאסר על עורך עיתון "הורייט" בגין העלבת הנשיא

כתב אישום בגין "העלבת הנשיא" הוגש נגד העורך הראשי של העיתון הטורקי הורייט, סדאת ארגין והתביעה דורשת להטיל עליו עונש מאסר של חמש שנים בפועל. כך דיווח העיתון. לדברי התובע הכללי, אידריס קורט, ארגין מואשם בכך שערך לא כראוי את דבריו של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן בחודש ספטמבר בעניין תקיפה שבוצעה על ידי מפלגת הפועלים הכורדית, פ-ק-ק, בעיירה סמוך לגבול עם עיראק, שבה נהרגו 16 חיילים טורקים.

כתב אישום דומה הוגש נגד אכרם דומנלי, העורך הראשי של העיתון זמאן, בגין סיקור מוטה של אותו נאום שנשא ארדואן לאחר התקיפה. לדברי התביעה, הורייט וזמאן דיווחו על נאומו של ארדואן באופן מעליב, לא מציאותי, ומתוך כוונה רעה.

צבא מצרים הרג שני פעילי זרוע דאעש בצפון סיני

דובר צבא מצרים מוחמד סמיר הודיע כי שני "טרוריסטים" נהרגו ואחר נפצע על ידי הצבא בצפון סיני, שם מתנהלים קרבות בין חיילים מצרים ללוחמי זרוע המדינה האיסלאמית (דאעש) בחצי האי. על פי ההודעה שפורסמה בעמוד הפייסבוק הרשמי של הדובר, כוחות הביטחון רדפו אחר שני פעילי טרור בשעה הם נמלטו על אופנוע באל-עריש. אחד נהרג והשני נפצע. בתקרית נוספת הרגו כוחות הביטחון חמוש נוסף סמוך להר חלאל.

סעודיה יירטה טיל סקאד שנורה לעבר שטחה מתימן

סעודיה הודיעה כי יירטה טיל סקאד שנורה לעבר שטח המדינה מתימן אתמול. כך לפי סוכנות הידיעות הסעודית SPA. ההתקפה מעמידה בסכנה את הפסקת האש השבירה שהוסכמה בין הצדדים הלוחמים במלחמת האזרחים בתימן לקראת שיחות השלום שיימשכו בחודש הבא. לפי ההודעה של הצבא הסעודי, טיל הסקאד נורה מהבירה צנעא לעבר העיר נג'רן בדרום מערב סעודיה הסמוכה מאוד לגבול עם תימן. סוכנות הידיעות של תימן הודיעה כי המטרה היתה בסיס המשמר הלאומי הסעודי שנמצא באזור.

מנהיג דאעש: הישראלים יראו אותנו בקרוב בפלסטין וישלמו מחיר עצום

מנהיג ארגון המדינה האיסלאמית, אבו-באכר אל-בגדאדי, פרסם הערב הקלטה שבה הוא מאיים כי אנשיו יפגעו בישראל. לא ברור מתי דיבר אל-בגדאדי והיכן' ומאיזו סיבה בחר להתייחס דווקא כעת לישראל. בהקלטה הנמשכת יותר מ-20 דקות שמע אל-בגדאדי, או איש מטעמו, אומר כי דאעש "לא נפגע מהתקיפות האוויריות של רוסיה או של הקואליציה האמריקאית".

"הישראלים חשבו ששכחנו את פלסטין ושהם הסיחו את דעתנו ממנה. זה אינו המצב. לא שכחנו את פלסטין לרגע. בעזרת אללה, אנו מתקרבים אליכם מדי יום... הישראלים יראו אותנו בקרוב בפלסטין, ישלמו מחיר עצום ויתייצבו מול האימה שמביאים לוחמינו... אלוהים ריכז את היהודים מכל העולם בישראל, קל יותר עבורנו להילחם נגד כולם בבת אחת... זו כבר לא מלחמה של הצלבנים נגדנו. כל העולם נלחם בנו כעת. הג'יהאד הוא חובתו של כל מוסלמי... ליהודים לא יהיה שקט, פלסטין תהיה בית הקברות שלהם. זה יקרה בקרוב", דברי אל-בגדאדי. זו ההקלטה הראשונה שמפרסם מנהיג דאעש זה שבעה חודשים.

עקב הרג מפקד "צבא האיסלאם", הושעתה היוזמה לפינוי אלפי ג'יהאדיסטים מדרום דמשק

היוזמה לפינוי יותר מ-2,000 מלוחמי ארגון המדינה האיסלאמית ומיליציות אחרות משכונות שנכבשו בדרום דמשק הושעתה בעקבות ההתנקשות בחייו של מפקד ארגון "צבא האיסלאם" אתמול. האיש, זהראן עלוש, נהרג יחד עם גורמים נוספים בארגונו. לפי המורדים, התקיפה בוצעה על ידי רוסיה והתרחשה בעת כינוס של הארגון ברותה, מזרחית לבירה.

רשת הטלוויזיה של חיזבאללה "אל-מנאר" דיווחה כי כלי רכב שהיו אמורים להסיע את הג'יהאדיסטים לא-ראקה, בירת החליפות האיסלאמית, דרך "מסדרון בטוח" נותרו מחוץ לשכונות הכבושות בדרום דמשק. ארגון זכויות אדם העוקב אחר הנעשה בסוריה מלונדון מסר כי הוצאת הג'יהאדיסטים אמורה להתרחש עוד היום, אך לא ברור אם תצא בסופו של דבר לפועל.

במקביל נודע כי ארגון צבא האיסלאם מינה את עסאם אל-בואווידהאני, קצין שטח בכיר המוכר גם בעינוי "אבו-חמאם", למפקדו החדש. בסרטון וידאו שפרסם הארגון נאמר כי ההתנקשות בחייו של עלוש רק תוביל "להתגברות המאבק" בכוחות המשטר הסורי ובארגון המדינה האיסלאמית.

תצלום אוויר שבו נראית התקיפה על המבנה שבו שהה זהראן עלושצילום: אי־פי

מיליציה כורדית לקחה אחריות לירי מרגמות על נמל תעופה באיסטנבול השבוע

"נצי השלום של כורדיסטאן", מיליציה כורדית שהיתה בעבר חלק מהמחתרת הכורדית בטורקיה (פ-ק-ק), לקחה אחריות למתקפת המרגמות שהתרחשה השבוע על נמל התעופה סביהה גוקצ'ן באיסטנבול. ההתקפה, שבה נפלו מספר פצצות מרגמה בשטח הנמל, גרמה למותו של עובד ולפציעתו של אחד. חמישה מטוסים ניזוקו.

ארגון נצי השלום של כורדיסטאן כבר קיבל בעבר אחריות להתקפות טרור ולפיגועים בשטח טורקיה, אך רובם ככולם בוצעו בדרום-מזרח המדינה - אזור פעילותם המרכזי של המיליציות הכורדיות. ב-2012 תקפו אנשי הארגון אוטובוס צבאי והרגו שני חיילים טורקים. בהתקפה אחרת נפצעו 12 בני אדם באחד מאתרי הנופש בטורקיה. בדיווח של סוכנות הידיעות רויטרס נאמר כי יחסי הארגון עם פ-ק-ק עלו על שרטון, אולם לא נאמר מתי.

ארדואן "שכנע אדם שלא להתאבד בקפיצה מגשר" באיסטנבול

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן שכנע אדם שלא לקפוץ אל מותו מגשר באיסטנבול, כך מסר משרדו. האיש טיפס מעל המעקה של גשר הבוספורוס, המחבר בין אירופה לאסיה, ואיים להתאבד. שיירתו של ארדואן חצתה את הגשר באותה עת.

בתמונות ששודרו בטלוויזיה נראים אנשי צוותו של ארדואן מבקשים מהאיש לדבר עם הנשיא. לאחר כמה דקות, הוא מלווה מהמקום בביטחה. סוכנות הידיעות דוגאן דיווחה כי האיש סבל מדיכאון בשל משבר משפחתי, והמשטרה ניסתה להניא אותו מלקפוץ מהגשר במשך שעתיים.

בתמונות נראים גורמים רשמיים מפצירים באיש ללכת ולדבר עם הנשיא במכוניתו. ארדואן אינו עוזב את מכוניותו, והוא מדבר עם האיש בשעה שהטלפון הסלולרי מוצמד לאוזנו. גורם רשמי ממשרד הנשיא אמר לסוכנות אי-פי כי הנשיא הבטיח לסייע לאיש.

צוותו הביטחוני של ארדואן מסייע לאיש לרדת ממעקה הגשרצילום: רויטרס
ארדואן משוחח עם האיש שרצה להתאבד בקפיצה מהגשרצילום: רויטרס

כמעט 12 אלף נרשמו לבחירות לפרלמנט שיתקיימו באיראן בפברואר

כמעט 12 אלף מועמדים נרשמו לבחירות לפרלמנט שיתקיימו באיראן בחודש פברואר. הטלוויזיה האיראנית דיווחה כי מדובר בשיא כל הזמנים מאז המהפכה האיסלאמית ב-1979. הנשיא חסן רוחאני מקווה בבחירות ישיג האגף הרפורמיסטי שליטה בבית המחוקקים על חשבון האגף השמרני.

בבית המחוקקים האיראנית 290 מושבים ושינוי משמעותי בהרכבו עשוי לחזק את יכולתו של רוחאני לקדם רפורמות להרחבת החופש הפוליטי והאזרחי. בין המועמדים לפרלמנט האיראני, שני הנשיאים לשעבר מוחמד חתאמי ומחמוד אחמדינג'אד. שמות המועמדים יועברו כעת למועצת שומרי החוקה וזו צפויה, לפי ההערכות, לפסול כמה אלפים מהם.

מפקד ארגון המורדים הסורי "צבא האיסלאם" נהרג בתקיפה בפרברי דמשק

מפקד ארגון המורדים הסורי ג'ייש אל-איסלאם (צבא האיסלאם), זהראן עלוש, ומנהיגים נוספים בקבוצה, נהרגו בתקיפה אווירית בפרבר של דמשק. לפי דיווחי המורדים, התקיפה בוצעה על ידי טילים רוסיים ואירעה בעת כינוס של הארגון בפרבר גוטה, מזרחית לבירה. כלי תקשורת בסוריה דיווחו כי גופותיהם של מנהיג הארגון וכמה מעוזריו נקברו תחת ההריסות.

ארגון ג'ייש אל-איסלאם, הנתמך בידי סעודיה, נחשב לאחד מארגוני המורדים החזקים הפועלים בסוריה ושולט באזורים נרחבים בפרברי דמשק. לאחרונה הצטרף הארגון לפגישה של ראשי אופוזיציה בריאד, שהובילה לקביעת המסגרת לשיחות השלום עם הממשלה. מותו של מנהיג הארגון מתרחש חודש לפני תחילת שיחות השלום המתוכננות בין הממשלה לאופוזיציה בז'נבה.

זהראן עלוש, מפקד "צבא האיסלאם"‎‎צילום: אי־אף־פי

205 כורדים נהרגו במתקפת צבא טורקיה שהחלה בשבוע שעבר בדרום מזרח המדינה

205 לוחמים כורדים נהרגו במתקפה של צבא טורקיה שהחלה בשבוע שעבר בדרום מזרח המדינה – כך דיווחה סוכנות ידיעות טורקית.

לפי הדיווח, טורקיה הציבה טנקים ומסוקים בארבע פרובינציות מרכזיות, בעקבות הלחימה בין הממשלה לחמושים הכורדים שנמשכת מזה חמישה חודשים. הסוכנות ציטטה גורמי ביטחון שאמרו כי האזור שנפגע בצורה הקשה ביותר הוא מחוז צ'יזרה (Cizre) שבפרובינציית שרנאק (Sirnak), בו נהרגו 139 מחברי מפלגת הפועלים הכורדית ה-PKK.

טורקיה והמפלגה הכורדית נמצאים במלחמת אזרחים מזה 30 שנה. שיחות השלום בין הצדדים התמוטטו ביולי השנה לאחר שנתיים של שקט. ראש הממשלה אהמט דבוטולו אמר כי חייליו "יעברו מבית לבית", וכי הפעולות יימשכו עד שהאזורים "יטוהרו" מכורדים.

אשה כורדית מתאבלת ליד קברו של לוחם שנהרג בקרבות, בדרום מזרח טורקיהצילום: אי־אף־פי

הסכם בתיווך האו"ם מאפשר את התפנות דאעש מאזור דמשק

מאות משפחות של פעילי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) וכמה לוחמים פצועים צפויים לעזוב אזורים בשליטת המורדים בדרום דמשק, כך נמסר מהמצפה הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות מלחמת האזרחים. על פי הודעת הארגון, האו"ם תיווך בעסקה המאפשרת את עזיבת המורדים.

העסקה מאפשרת מעבר חופשי דרך מחנה הפליטים הפלסטיני ירמוך, השוכן בפאתי בירת סוריה, כך אמר ראמי עבדול־רחאם מהמצפה הסורי. משפחותיהם של כמה מהלוחמים יילקחו לעיר א־רקה, שהוכרזה כבירת המדינה האיסלאמית. משפחות ולוחמים נוספים יצאו לאזורים אחרים שבשליטת הג'יהאדיסטים במשך כמה חודשים, צעד שיביא לסיומה את נוכחות הארגון הקיצוני סמוך לדמשק.

מחנה הפליטים ירמוך שוכן בקרבת פרבר האג'ר אל־אסוואד, קילומטרים ספורים ממשכנו של נשיא סוריה בשאר אל־אסד. השר לפיוס לאומי של סוריה, עלי חיידאר, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי המאמצעים לפינוי הג'יהאדיסטים ממחנה הפליטים ירמוך החלו, אך לא מסר פרטים נוספים. דובר האו"ם אמר לעיתונאים בניו יורק כי "האו"ם משקיף על ההסכם הנוגע לירמוך, אך אינו חלק ממנו". הדובר הוסיף כי על פי המידע שבידיו צפוי ההסכם להיכנס לתוקפו בימים הקרובים.

מתחזקת ההערכה כי הפיצוצים בנמל התעופה באיסטנבול אתמול - מתקפת מרגמות

העיתון הטורקי "הורייט" דיווח כי הפיצוץ שהתרחש אתמול בנמל התעופה סביהה גוקצ'אן שבאיסטנבול נגרם כתוצאה מפגזי מרגמה שנורו לעברו. כתב העיתון ארדה אקין, פרסם בדף הטוויטר שלו תצלום של חלקי פצצה שנפצעה מחוץ לנמל התעופה, שהוא השני בגודלו בעיר ונמצא בחלקה האסיאתי.

אתר החדשות "האבר" דיווח כי שגריר בריטניה באנקרה, ריצ'ארד מור, צייץ אף הוא בדף הטוויטר שלו כי הפיצוץ, ממנו נהרג עובד חברת התעופה "פגסוס", נגרם מפצצת מרגמה. כוחות הביטחון של טורקיה מוסיפים לחקור את נסיבות התקרית. מור ציין כי הוא מודאג מהתקרית. מאוחר יותר מחק את המלים "התקפת מרגמות" מהציוץ.

מפלגת האופוזיציה הרפובליקאית בטורקיה הגישה שאילתה לשר הפנים בנוגע לנסיבות הפיצוץ. זאת, לאור העובדה שהממשלה לא פרסמה הודעה רשמית בעניין ולנוכח הדיווחים על התקפת מרגמות. השר ציין בתשובתו כי התרחשו פיצוצים בשלושה מוקדים בנמל התעופה הנמצאים במרחק מאות מטרים אחד מהשני. הוא לא ציין את נסיבות הפיצוצים, אולם לפי הדיווח בעיתון "טודיי זאמאן" הדבר מחזק את ההערכה שמדובר במרגמות שנורו לעבר הטרמינל.

שר התחבורה הטורקי, בינאלי יילדירים, אמר אתמול כי "אין פערים בנהלי הביטחון" בנמל התעופה סביהה גוקצ'אן וכי הפיצוצים לא גרמו להפרעה בלוח הטיסות. לדבריו, האזור בודד במהירות וחמישה מטוסים שחנו בסמוך הוחזרו להאנגרים.

נמל התעופה סביהה גוקצ'ן באיסטנבולצילום: Gnesener1900

וול סטריט ג'ורנל: ארה"ב ניהלה מגעים סודיים עם סורים בניסיון להביא לפרישת אסד

העיתון "וול סטריט ג'ורנל" דיווח כי הממשל האמריקאי ניהל מגעים סודיים עם גורמים במשטר הסורי לאורך השנים האחרונות בניסיון להביא לעזיבתו של הנשיא בשאר אל-אסד ולריסון האלימות במדינה. גורמים אמריקאיים וערביים אמרו לעיתון כי במסגרת המגעים נעשה ניסיון "לאתר סדקים" בממשל הסורי כדי להביא להפיכה צבאית בסוריה.

לפי העיתון, שראיין יותר מ-25 נושאי משרות, בניגוד לערוץ הסודי שהקים הבית הלבן עם איראן, המאמץ בסוריה לא נשא פרי והמגעים נותרו מצומצמים מאוד. חלקם נעשו באופן ישיר וחלקם באמצעות מתווכים כמו רוסיה ואיראן. אסד עצמו פנה מספר פעמים לארה"ב וקרא לה להתייצב מאחוריו במאבק נגד הטרור.

בכתבה נאמר כי בשנים האחרונות עמד במרכז המגעים בין וושינגטון לדמשק איש העסקים חאלד אחמד, תושב חומס ואחד מנאמניו של אסד. אחמד נפגש בשלהי 2013 עם השליח האמריקאי לסוריה, השגריר לשעבר רוברט פורד. באביב 2015 שוגר לדמשק סטיב סיימון, בכיר לשעבר בבית הלבן, ונפגש עם אסד בתיווכו של אחמד. עוד נאמר כי כיום, כשארה"ב מעוניינת לידע את סוריה בהפצצות שהיא מבצעת, נוצר קשר עקיף בין שגרירי שתי המדינות באו"ם, סמנתה פאוואר ובשאר ג'עפרי.

הבוקר אמר שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, כי ארצו מוכנה להשתתף בשיחות השלום שאמורות להתקיים בז'נבה בסוף החודש הבא וכי הוא מקווה שהדיאלוג יביא להקמת ממשלת אחדות במדינה. אל-מועלם דיבר במהלך ביקור בסין. "המשלחת שלנו תהיה מוכנה לשיחות ברגע שנקבל את רשימת חברי משלחת האופוזיציה", אמר.

אסד מברך מתפללים לרגל חג הקורבן, בדמשקצילום: אי־אף־פי

טליבאן הרחיב את שליטתו במחוז הלמנד שבדרום אפגניסטאן

טליבאן השתלט על חלקים ממחוז הלמנד שבדרום המדינה אחרי מספר ימים של לחימה עזה. גורמי ממשל מקומיים מסרו כי מטה המשטרה ומבני שלטון בעיר סנג'ין נפלו בידי חמושים וכי כוחות הביטחון האפגניים שלחו תגבורות לאזור. טליבאן טוען כי אנשיו השתלטו על המחוז כולו.

סנג'ין הוא אזור שהוחזק על ידי כוחות בריטיים לאורך שנות המלחמה באפגניסטאן. מושל האזור האג'י סולימאן שאה אמר לבי-בי-סי כי הוא חולץ מהאזור באמצעות מסוק שנחת בבסיס שוראבאק, לשעבר קמפ בסטיון הבריטי. יחד עמו הוטסו מהאזור 15 אנשי ביטחון שנפצעו. מאות שוטרים וחיילים זכו למקלט בבסיס הנמצא 7 קילומטרים מדרום לעיר. כוחות בריטיים נשלחו לאזור מקאבול הבירה.

הקרבות בסנג'ין החלו ביום ראשון אחרי שהחמושים הבקיעו את עמדות כוחות הביטחון האפגניים בהלמנד. תושבים שנמלטו מהאזור דיווחו כי החמושים הוציאו להורג חיילים שנשבו. כשנה אחרי שנאט"ו סיימה פעולותיה המבצעיות באפגניסטאן הצליח טליבאן להשיב לידיו את השליטה בשניים מתוך 14 הנפות שמרכיבות את מחוז הלמנד.

לפחות 31 הרוגים בשריפה שפרצה בבית חולים בדרום-מערב סעודיה

לפחות 31 בני אדם נהרגו ו-100 נפצעו בשריפה שפרצה בבעית חולים בדרום-מערב סעודיה. גורמי הצלה מסרו כי האש התלקחה מסיבות לא ברורות הן במחלקת טיפול נמרץ והן במחלקת יולדות בבית החולים של מחוז ג'זאן.

כבאים שהוזעקו למקום השתלטו על הלהבות. בתצלומים שהועלו לרשתות החברתיות נראים העשן הסמיך שמיתמר מעל בית החולים והנזק הכבד שנגרם לקומה הראשונה.

רכבי חילוץ והצלה מחוץ לבית החולים בדרום-מערב סעודיהצילום: רויטרס
השריפה בבית החולים בסעודיה

מועצת הביטחון אישרה את ההסכם להקמת ממשלת אחדות בלוב

מועצת הביטחון של האו"ם אישרה הלילה את ההסכם להקמת ממשלת אחדות לאומית בלוב. ההסכם בין הפלגים נחתם בשבוע שעבר במרוקו בין נציגי הממשלה החילונית בטוברוק לבין נציגי הממשלה האיסלאמיסטית בטריפולי.

שליח האו"ם ללוב, מרטין קובלר, אמר כי שאיפתו כעת היא לאפשר לממשלת האחדות להקים משרדים בטריפולי, הנשלטת על ידי מיליציות איסלאמיות. "אני קורא לכל אלה שלא חתמו עדיין על ההסכם לעשות זאת - הדלת עבורם פתוחה", אמר קובלר בתום ההצבעה. לדבריו, מטרתה הראשונה של ממשלת האחדות היא המאבק בארגון המדינה האיסלאמית. לדבריו, הג'יהאדיסטים מרחיבים את שליטתם בלוב "מזרחה, דרומה ומערבה".

בהסכם האחדות מכירים 88 מתוך 188 מהמחוקקים בפרלמנט בטוברוק ו-50 מתוך 136 מהמחוקקים בפרלמנט בטריפולי. הסכם האחדות קובע כי בטריפולי תוקם ממשלה בת 17 שרים בראשות איש העסקים פאייז אל-סראג'. כמו כן תוקם "מועצה נשיאותית" לתקופת מעבר של שנתיים, עד לעריכת בחירות.

אמנסטי: רוסיה השתמשה בפצצות מצרר בתקיפות שבהן נהרגו מאות בסוריה

ארגון אמנסטי אינטרנשיונל האשים את רוסיה בשימוש בפצצות מצרר וטילים לא מונחים על אזורים עירוניים מאוכלסים בסוריה בתקיפות שבהן נהרגו מאות בני אדם בחודשים האחרונים. לפי הארגון, ישנו גידול בכמות הדיווחים על פצצות מצרר שהופלו על אזורים שבהם הרבתה רוסיה לתקוף מאז החלה לפעול במדינה ב-30 בספטמבר.

הדו"ח שהוציא הארגון מתמקד בשש תקיפות במחוזות חומס, אידליב וחאלב בין החודשים ספטמבר לנובמבר שבהן נהרגו 200 אזרחים. הדו"ח מגנה את רוסיה על כך ש"נמנעה באופן מביך" מלהכיר בהרג אזרחים. "חלק מהתקיפות האוויריות הרוסיות כוונו ישירות נגד אזרחים או מטרות אזרחיות מבלי שהיה להם עדות להימצאות מטרה צבאית באזור", אמר פיליפ לותר, מנכ"ל אמנסטי במזרח התיכון ובצפון אפריקה. "תקיפות כאלה שקולות לפשעי מלחמה", הוסיף.

הדו"ח של אמנסטי מצטרף לדו"ח שפורסם בשבוע שעבר על ידי הארגון Human Rights Watch שבו נכתב כי בלפחות 20 תקריות שונות מאז שרוסיה הצטרפה למלחמה בסוריה, נעשה שימוש בפצצות מצרר. בכירים ברוסיה דחו שוב ושוב את ההאשמות ותושבים ופעילי אופוזיציה בתוך סוריה הודו אף הם כי אין להם דרך לדעת בוודאות אם התקיפות האלה בוצעו על ידי רוסיה או צבא סוריה.

האו"ם: סעודיה אחראית לרוב מקרי המוות של אזרחים בתימן

במהלך דיון שנערך אתמול במועצת הביטחון של האו"ם אמר נציב זכויות האדם של הארגון, זייד ראאד אל-חוסיין, כי הקואליציה הסעודית היא האחראית העיקרית למותם של אזרחים בתימן במהלך הלחימה. סעודיה תוקפת מטרות של החותים במדינה מאז מארס השנה. מאז החלו התקיפות נהרגו יותר מ-2,700 אזרחים ועשרות בתי ספר ובתי חולים נפגעו.

בתוך כך, ירו חמושים אלמונים ירו למוות בקולונל מצבא תימן ובמנהיג מקומי בעיר עדן בשם ג'לאל אל-אוובאלי, הידוע בתמיכתו בממשלה, בעת שהשניים נסעו במכונית במחוז דאר סעד שבצפון עדן. כך דיווחו בכירים מקומיים בעיר. הקצין התימני לא זוהה. במשך שנים תוקפים איסלאמיסטים קיצוניים מארגון אל-קאעדה, ובאחרונה גם מזרוע המדינה האיסלאמית בתימן, בכירים בדרום המדינה ובפרט בעיר עדן. מספר התקיפות גדל במיוחד מאז חודש יולי, אז כוחות הנאמנים לנשיא תימן עבד ראבו מנסור האדי בסיוע כוחות סעודיים כבשו את העיר מחדש מידי המורדים החותים.

שני עובדי ניקיון נפצעו מפיצוץ במטוס חונה בנמל התעופה באיסטנבול; הסיבה עדיין לא ידועה

חברת התעופה פגסוס הודיעה כי עובד ניקיון בנמל התעופה סביה גוקצ'אן באיסטנבול נהרג ואחר נפצע מפיצוץ שנגרם במטוס שחנה בשדה מסיבה שעדיין לא ידועה. צוותי משטרה וחירום חוקרים את התקרית, אולם הפעילות בנמל התעופה, השני בגודלו בטורקיה, נמשכה כסדרה. שעות לאחר הפיצוץ מסר שר התחבורה של טורקיה כי עדיין מוקדם מכדי לקבוע אם הפיצוץ נגרם כתוצאה מפצצה.

בנמלי תעופה רבים ברחבי העולם תוגברה האבטחה מחשש שארגון המדינה האיסלאמית ינסה להוציא לפועל פיגועים במטוסים על ידי החדרת מטענים לתוכם באמצעות עובדים מקומיים. בחודש אוקטובר התרסק מטוס נוסעים רוסי בחצי האי סיני לאחר שהמריא משארם א-שייח' לעבר רוסיה. ארגון המדינה האיסלאמית נטל אחריות ואף פרסם תמונה של הפחית ממנה נוצר המטען שלכאורה הפיל את המטוס ושהוכנס למטוס על ידי עובד מקומי בשדה התעופה. למרות שרוסיה אישרה שמדובר בפעולת טרור החקירה מצרים טענה כי לא נמצאו ראיות שמוכיחות שההתרסקות נגרמה מטרור.

צילום: אי.פי

לבנון תייצא פסולת במאמץ להביא לסיום משבר האשפה

הקבינט בלבנון הסכים היום לייצא את הפסולת של המדינה, צעד שיכול להביא לסיום משבר האשפה שהוביל לגל מחאות ואיים להפיל את הממשלה. הממשלה העניקה לשתי חברות זרות חוזים של 18 חודשים על מנת להעביר את אשפה מהמדינה דרך הים, תוכנית שיישומה יחל החודש כשהחברות ישלימו מחויבויות כספיות עליהן הצדדים הסכימו.

ראש ממשלת לבנון תמאם סלאם ביטא בעבר תחושת תסכול בשל כישלונו של הקבינט לטפל במשבר, שהחל לאחר סגירתה של המזבלה המרכזית בביירות ביולי. הרי זבל נערמו ברחובות ביירות וביישובים רבים אחרים, ועבור רבים הדבר היווה עדות נוספת לאזלת היד של המוסדות הפוליטיים.

"זוהי היתה קטסטרופה שהתרחשה כתוצאה משנים על גבי שנים של הזנחה", אמר סלאם היום לאחר פגישת הקבינט בנושא. סלאם איים בעבר להתפטר בעוד הקריאות לפירוק הקבינט על רקע המשבר הלכו וגברו.

צילום: אי־אף־פי

ארגון זכויות אדם: יותר ממאה אזרחים נהרגו בעימותים עם הרשויות בטורקיה

יותר ממאה אזרחים נהרגו בעימותים עם כוחות הביטחון בדרום־מזרח טורקיה, כך הודיע היום ארגון זכויות האדם Human Rights Watch. דו"ח הארגון בנושא מתמקד בשלושה מקרים של עוצר מתמשך שהוטל על עיירות כורדיות בחודשים ספטמבר ונובמבר. בנוסף, סוכנות הידיעות הצרפתית איי־אף־פי, דיווחה כי משטרת טורקיה הרגה שתי "טרוריסטיות" בפשיטה לפנות בוקר על תא של חשודים בטרור באיסטנבול.

הדו"ח ארגון זכויות האדם מתעד מקרים של ירי לא מבוקר על אזרחים, טיפול לקוי בעצורים וכן מחסור במזון, מים, חשמל וטיפול רפואי. מחבריו התריעו כי אם הרשויות לא "יעצרו מיד את השימוש המוגזם בכוח" נגד האוכלוסייה הכרודית, מספר ההרוגים צפוי לעלות. "ממשלת טורקיה צריכה לקרוא חזרה לכוחות הביטחון שלה ולחקור מיד את המוות והפציעות בפעולותיה", נמסר מתחקירנית הארגון בטורקיה, אמה סינקלייר־ווב.

ארגון זכויות האדם פרסם את הדו"ח על רקע עימותים בדרום־מזרח טורקיה, היכן שהרשויות מנסות לרסן את פעילות "מפלגת הפועלים הכורדית" (פ־ק־ק). רוב הלחימה התרחשה בעיירות הסמוכות לגבולות עיראק וסוריה, ועל רבות מהן הוטל עוצר. 

עיראק: החל המבצע לשחרור רמאדי מידי דאעש

צבא עיראק פתח היום במבצע לשחרור רמאדי מפעילי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), כך מסר דובר היחידות ללוחמה בטרור סבאח אל־נומאני לסוכנות הידיעות רויטרס. בחודש מאי השנה כבשו הג'יהאדיסטים את העיר רמאדי, בירת מחוז אנבאר במערב עיראק, ומאז מתכונן צבא עיראק למבצע לשחרור העיר. בתחילת החודש דווח בניו יורק טיימס כי על פי הערכות ישנם ברמאדי 300 עד 400 לוחמים של המדינה האיסלאמית, בנוסף לכמה מאות תומכים של הארגון, הנערכים לקרב נגד 10,000 חיילים עיראקים ולוחמי מליציות. 

שלשום פיזרו מטוסים של צבא עיראק מעל רמאדי עלונים הקוראים לתושבים לעזוב את העיר תוך 72 שעות. העלונים אמנם ציינו דרכי יציאה בטוחות לעזוב את רמאדי, אך דובר משרד ההגנה של עיראק ציין כי פעילי המדינה האיסלאמית מונעים מהאזרחים לעזוב. רמאדי, שבה התגוררו בעבר כ–400 אלף תושבים וכיום נותרו בה כעשרת אלפים, היא עיר שרוב אזרחיה סונים. על רקע מבצע השחרור חוששים המקומיים מפני השתלטות המיליציות השיעיות על עירם.

יכולתו של ארגון המדינה האיסלאמית להקים ברמאדי מערך הגנה מתוחכם שעליו מגינים צלפים, מקלעים ופגזים, האט את הקמפיין של צבא עיראק הנתמך על ידי ארה"ב. כדי לסייע לעיראקים לשחרר את העיר, סיפקה ארה"ב לכוחות המקומיים בולדוזרים משוריינים וציוד מיוחד לפינוי מוקשים. הג'יהאדיסטים לא נותרו אדישים לציוד שארה"ב שלחה למערכה, וכך, לוחמי המדינה האיסלאמית מתחמקים ממל"טים העוקבים אחריהם על ידי מתיחת סדינים בין גגות בתים בעיר.

לפני כשבועיים אמר שר ההגנה של ארה"ב אשטון קרטר כי וושינגטון מוכנה לשלוח מסוקי תקיפה ויועצים נוספים כדי לסייע לעיראקים במאבק הארוך לשחרור רמאדי. על פי הפנטגון, הכוחות העיראקיים כיתרו את העיר, אך התחפרות פעילי המדינה האיסלאמית בעמדות באזור מקשה על מאמצי השחרור.

בעוד כוחות צבא עיראק נערכו לקרב שיכלול לוחמה בשטח בנוי, בכירים במשרד ההגנה בוושינגטון אמרו כי הם שוקלים לשלוח מסוקים שיסייעו לחיילים על הקרקע. אם ארה"ב אכן תנקוט צעד זה, יעמיק הדבר את מעורבותה של וושינגטון במלחמה נגד המדינה האיסלאמית והמסוקים מסתכנים בפגיעה של ירי מהקרקע.

אל הידיעה המלאה

חיילים עיראקים בצפון רמאדי, אתמולצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ