לפחות חמישה חיילים מצרים נהרגו בשני פיגועים בצפון סיני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

בעקבות רצח הסטודנט בקהיר: איטליה מחזירה את שגרירה במצרים להתייעצויות

איטליה הודיעה כי היא מחזירה את שגרירה במצרים להתייעצויות בתום יומיים של דיונים בין נציגים מצרים ואיטלקים בנושא רצח הסטודנט האיטלקי ג'וליו רג'ני, שגופתו נמצאה לפני חודשים בקהיר ועליה סימני אלימות. משרד החוץ האיטלקי הודיע כי הוא מחזיר את השגריר מאוריציו מסרי לשם "הערכה דחופה בנוגע לצעדים שיינקטו במטרה לברר את האמת על הרצח הברברי של רג'ני".

רג'ני, בן 28,  עבר לקהיר בחודש ספטמבר כדי לערוך מחקר על האיגודים המקצועיים במדינה. הוא נעלם ב–25 בינואר – היום בו צוין ברחבי מצרים יום השנה החמישי להתקוממות העממית נגד הנשיא לשעבר חוסני מובארק. ב-3 בפברואר נמצאה גופתו של רג'ני בפאתי קהיר, על כביש מהיר המוביל למחוז גיזה. מהרשויות באיטליה נמסר כי על הגופה נמצאו סימנים מובהקים לעינויים.

השבוע דיווחו שני עיתונים באיטליה על פי מקור בשירותי הביטחון המצריים כי השוטר שמוביל את חקירת הרצח הוא האדם שהורה על חטיפתו ועינויו של הסטודנט האיטלקי. על פי העיתון לה רפובליקה מדובר בראש המחלקה הפלילית ומחלקת החקירות של גיזה, חאלד סאחלאבי

מפגין מחזיק דיוקן של הסטודנט האיטלקי בהפגנה מחוץ לשגרירות מצרים ברומא, בפברוארצילום: אי־פי

צבא ארה"ב: מספר הלוחמים בזרוע דאעש בלוב הכפיל את עצמו ועומד על יותר מ-4,000

מספר לוחמי ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) בלוב הכפיל את עצמו בשנה האחרונה ועומד כעת על בין 4,000 ל-6,000 לוחמים. כך אמר הגנרל דיויד רודריגז, מפקד צבא ארה"ב באפריקה. ארגון המדינה האסלאמית ניצל את אי היציבות הפוליטית במדינה, שבה מנהלות שתי ממשלות שונות מלחמה עקובה מדם. הארגון, שסופג אבידות קשות בתקיפות אוויריות בסוריה ובעיראק, הצליח להשתלט באחרונה על שטחים בצפון לוב ומאיים להוציא משם פיגועים נגד אירופה ובעיקר איטליה.

בתוך כך מורדים סורים הצליחו לכבוש מידי ארגון דאעש בסוריה עיירה הסמוכה לגבול עם טורקיה, בצפון מחוז חאלב. כך דיווח הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה. המורדים שכבשו את העיירה, א-ראי, נלחמים כחלק מצבא סוריה החופשי וחלקם מקבלים סיוע בנשק מטורקיה וממדינות נוספות במערב. "אנחנו ממשיכים מכאן לא-רקה ונכבוש את כל הערים שנכבשו על ידי דאעש", אמר אבו עבדאללה מחטיבת נור א-דין אל-זינקי שהשתתף בקרבות העזים לכיבוש העיירה.

שר החוץ קרי ביקר במפתיע בעיראק לאות תמיכה בראש הממשלה אל-עבאדי

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי הגיע לביקור פתע בעיראק כדי להביע תמיכה בראש הממשלה שנאבק במשבר פוליטי, כלכלה מקרטעת ובארגון המדינה האסלאמית (דאעש) השולט בשטחים נרחבים בצפון המדינה. בשבוע שעבר ביצע ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבאדי חילופי גברי בממשלתו במטרה להילחם בשחיתות שפשתה במערכת הפוליטית על ידי פוליטיקאים המכהנים בתפקידם שנים ארוכות ולהחליפם באקדמאים. בכירים בארה"ב הביעו דאגה שאי היציבות הפוליטית יפגעו במאמצי עיראק, לה מסייעת ארה"ב מהאוויר, לכבוש מחדש את צפון המדינה מידי לוחמי המדינה האסלאמית ובמיוחד את העיר מוסול, השנייה בגודלה במדינה.

קרי עם ראש ממשלת עיראק אל-עבאדי בבגדד, היוםצילום: רויטרס

דאעש הרג 175 מעובדי מפעל המלט שנחטפו ממזרח לדמשק

סוכנות הידיעות רויטרס ציטטה הודעה של צבא אסד, לפיהן ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הרג 175 מעובדי מפעל המלט שנשבו השבוע ממזרח לדמשק. אולם כעבור זמן קצר פרסמה רויטרס הבהרה לפיה הדיווחים אינם מאומתים.

אתמול דיווחה הטלוויזיה הממלכתית בסוריה כי ארגון המדינה האיסלאמית חטף לפחות 300 בני אדם בהתקפה על מפעל מלט. תושבי האזור דיווחו כי לא הצליחו ליצור קשר עם קרובי משפחותיהם אשר עובדים במפעל ומוגדרים נעדרים. "לא הצלחנו לתקשר עם בני המשפחה מאז שעות הצהריים ביום שני אחרי ההתקפה של דאעש על המפעל", אמר תושב העיירה א-דמאיר, 50 ק"מ ממזרח לדמשק.

צילום: אי־פי

לפחות חמישה חיילים מצרים נהרגו בשני פיגועים בצפון סיני

לפחות חמישה חיילים מצרים, שוטר ואזרחית נהרגו ו-15 נפצעו בפיצוץ מכוניות משוריינות בשני מוקדים נפרדים בחצי האי סיני. כך הודיעו גורמי רפואה וביטחון באזור. ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) קיבל אחריות על ההתקפות בכמה אתרי אינטרנט.

לדברי הגורמים, כמה מטעני חבלה הוטמנו בצדי דרך ברפיח המצרית ובדרום שיח' זוויד שבצפון סיני והן פוצצו מרחוק ברקע שהמכוניות המשוריינות עברו לידם. מצרים נאבקת בארגוני טרור שצמחו בחצי האי לאחר הדחתו של נשיא מצרים מוחמד מורסי ב-2013. בראש הארגונים האלה עומד ארגון מחוז סיני שנשבע אמונים למדינה האסלאמית ואחראי להריגתם של מאות חיילים ושוטרים ולפיגועי טרור קשים. בין השאר הוא קיבל אחריות על הפלת מטוס נוסעים רוסי שהמריא משארם א-שייח' בחודש אוקטובר.

קפריסין תסגיר לידי מצרים את חוטף המטוס המצרי שרצה לפגוש את גרושתו

הרשויות בקפריסין הסכימו להסגיר לידי מצרים את סייף א-דין מוסטפא, האזרח המצרי שחטף לפני שבוע מטוס נוסעים מצרי ואילץ אותו לנחות בלרנקה כדי לפגוש את גרושתו החיה במדינה. כך הודיעה סוכנות הידיעות המצרית מנא.

מוסטפא, בן 59, הסגיר את עצמו לכוחות הביטחון בקפריסין בתום שעות ארוכות בהן החזיק את המטוס ומספר קטן של נוסעים ואנשי צוות כ"בני ערובה" בנמל התעופה של לרנקה כשהוא חגור בחגורת נפץ מזויפת. כך הוא גם הצליח לאיים על הטייס ולאלץ אותו לנחות בלרנקה. על המטוס, שהמריא ביום שלישי שעבר מאלכסנדריה לקהיר, היו 72 נוסעים ואנשי צוות. רוב הנוסעים שוחררו על ידי מוסטפא זמן קצר אחרי הנחיתה בקפריסין.

מוסטפא (במרכז) מובל על ידי שוטרים, בשבוע שעבר צילום: אי־פי

סוריה: דאעש חטף לפחות 300 בני אדם בהתקפה על מפעל מזרחית לדמשק

הטלוויזיה הממלכתית בסוריה דיווחה כי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) חטף לפחות 300 בני אדם בהתקפה על מפעל מלט מזרחית לדמשק. מוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית אי-אף-פי, כי בהתקפה השבוע נחטפו כ-250 בני אדם.

תושבי האזור דיווחו כי לא הצליחו ליצור קשר עם קרובי משפחותיהם אשר עובדים במפעל ומוגדרים נעדרים. "לא הצלחנו לתקשר עם בני המשפחה מאז שעות הצהריים ביום שני אחרי ההתקפה של דאעש על המפעל", אמר תושב העיירה א-דמאיר, 50 ק"מ ממזרח לדמשק.

מנכ"ל הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה, ראמי עבד אל-רחמן, אמר לסוכנות הידיעות ד-פ-א כי "התקבל מידע לפי עובדי המפעל ככל הנראה נחטפו על ידי המדינה האיסלאמית ונלקחו ליעד לא נודע". מנהל במפעל אמר כי 250 עובדים טרם יצרו קשר מאז יום שני. ברשתות החברתיות עלו תמונות שפרסם הארגון מהתקפה שביצע על המפעל.

רקטה נורתה מצפון סוריה והתפוצצה בעיירה הטורקית קיליס, שלושה נפצעו

שלושה בני אדם נפצעו מפגיעת רקטה שנורתה מסוריה והתפוצצה בשטח טורקיה, בעיירה קיליס שליד הגבול. כך דיווחה סוכנות הידיעות הטורקית דוגאן. קיליס כבר ספגה בעבר כמה פעמים פגזים שנורו מהצד הסורי של הגבול, שם מתנהלת לחימה קשה בין כוחות צבא אסד ומיליציות כורדיות-סוריות המשתפות עמם פעולה לבין ארגוני מורדים איסלאמיסטים ומורדים מתונים. בחודש מארס נהרגו בקיליס שני בני אדם, בהם ילד, מפגיעת רקטה שנורתה מסוריה. טורקיה הטילה את האחריות לירי על ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

בתגובה לירי הרקטה, ירה צבא טורקיה לעבר מטרות של המדינה האיסלאמית בצפון סוריה. כך דיווח ערוץ אן-טי-וי הטורקי. עוד דווח כי הרקטה התפוצצה ליד בית ספר ופגעה בבית במרכז קיליס. בשבועות האחרונים יורה טורקיה לסירוגין פגזים לעבר צפון סוריה נגד מטרות של מיליציות כורדיות סוריות. זאת בתגובה, לטענת אנקרה, לירי שבוצע לעבר שטחה מצפון סוריה.

ארגון ג'בהת א-נוסרה מאשר כי דוברו נהרג בתקיפה אמריקאית בסוריה

ארגון הטרור הסורי ג'בהת א-נוסרה, המסונף לאל-קאעדה, אישר כי דוברו ולוחם לשעבר בארגון, אבו פיראס אל-סורי, נהרג בתקיפה אמריקאית בסוריה. בהודעה שפורסמה באינטרנט, אמר הארגון כי אבו פיראס מת בתקיפה שבוצעה ביום ראשון על ידי "הקואליציה הצלבנית-ערבית" שמובילה ארה"ב. ההודעה מגיעה בהמשך להודעה של ארגון אל-קאעדה בצפון אפריקה שאישרה את מותו שלשום.

אבו פיראס, מפקד לשעבר בצבא סוריה, שוחרר מהצבא בסוף שנות ה-70 בגלל נטיותיו האיסלאמיות. הוא נלחם באפגניסטאן בשנות ה-80 ועבד יחד עם מנהיג אל-קאעדה, אוסמה בן לאדן, בניסיון להשיג תמיכה וסיוע לטליבאן. אבו פיראס הפך לדובר של ג'בהת א-נוסרה ולחבר במועצת השורא של הארגון. על פי הדיווחים בתחילת השבוע, אבו פיראס נהרג לצד עוד 20 חברים בארגון, בהם בנו.

אבו פיראס אל-סוריצילום: רויטרס

תביעה בארה"ב דורשת לפצות אזרחים ברשימת המעקב אחר חשודים בטרור

ארגון זכויות אדם מוסלמי בארה"ב הגיש תביעה ייצוגית בבית משפט פדראלי, בשם אלפי אזרחי ארה"ב שהוכנסו לרשימת המעקב אחר חשודים בטרור של הממשלה. בתביעה שהגישה המועצה ליחסים איסלאמיים־אמריקאיים נטען כי אזרחים הועברו לרשימת המעקב בשל דתם ולא משום שנשקף מהם איום ביטחוני. בין התובעים, המבקשים פיצוי כספי, ניתן למצוא בן ארבע מקליפורניה. פי התביעה הילד הועבר לרשימה של חשודים או מוכרים במעורבות בטרור כשהיה בן שבעה חודשים.

יותר ממיליון בני אדם נמצאים ברשימה של "חשודים או מוכרים במעורבות בטרור", שמנהלת הבולשת הפדראלית - רובם אינם אזרחי ארה"ב. רשימת בני האדם שנאסר עליהם לטוס, ורשימת המעקב הרחבה יותר היו מטרה לכמה תביעות משפטיות, שהגיעו לדרגות שונות של הצלחה. ההליך המשפטי הכריח את הממשלה לערוך שינויים מסוימים ברשימות. בין היתר, בני אדם שנאסר עליהם לטוס מקבלים עתה הודעה בדבר המעמד שלהם ומידע מסוים בנוגע לסיבה שבגללה הם הוכנסו אליה. לפני כן לא אישרה הממשלה אם אדם הועבר לרשימה.

דיווח: השוטר המצרי החוקר את מותו של סטודנט איטלקי אחראי לחטיפתו ועינויו

שני עיתונאים באיטליה טוענים כי השוטר שהוביל את חקירת מותו של ג'וליו רג'ני הוא האדם שהורה על חטיפתו ועינויו של הסטודנט האיטלקי. "ההוראה לחטוף את ג'וליו רג'ני ניתנה על ידי ראש המחלקה הפלילית ומחלקת החקירות של גיזה, חאלד סאחלאבי", נכתב בעיתון לה רפובליקה.

על פי לה רפובליקה, סאחלאבי הורה לעקוב אחר רג'ני לפני שנרצח. כמו כן טוען העיתון כי ההנהגה במצרים אחראית למותו של רג'ני, וכי בכירי השלטון אישר את חטיפתו. על פי העיתון, המידע בנושא התקבל בדואר אלקטרוני ממקור אנונימי בשירותי הביטחון של מצרים. המודיע יצר קשר גם עם התביעה באיטליה, המתייחסת אליו כמקור אמין בשל הפרטים המוכמנים שהצליח לספק.

רג'ני עבר לקהיר בחודש ספטמבר כדי לערוך מחקר על האיגודים המקצועיים במדינה. הוא נעלם ב–25 בינואר – היום החמישי להתקוממות העממית נגד הנשיא חוסני מובארק. בשלישי בפברואר נמצאה גופתו של רג'ני בפאתי קהיר, על כביש מהיר המוביל למחוז גיזה. מהרשויות באיטליה נמסר כי על הגופה נמצאו סימנים מובהקים לעינויים.

הרשויות במצרים ביקשו מרג'ני לחשוף את מקורותיו באיגודים המקצועיים, אך הוא סירב לשתף פעולה עם חוקריו, דיווח לה רפובליקה וציין כי רג'ני מת בסופו של דבר בידי חוקריו. כמו כן דיווח העיתון האיטלקי לה סטמפה כי סאחלאבי הוא החשוד העיקרי במותו של רג'ני, אך לא מסר פרטים נוספים.

כרזה שפורסמה לאחר היעלמותו של רג'ניצילום: אי־פי

לוב: הממשלה העצמאית התפטרה בעקבות הקמת ממשלה בגיבוי האו"ם

ממשלת ההצלה הלאומית בלוב, שמונתה מטעם עצמה, הודיעה אמש על התפטרותה. ההודעה נמסרה פחות משבוע לאחר הגעתם מתוניסיה של מנהיגי ממשלת האחדות החדשה, הזוכה לגיבוי מצד האו"ם. לדברי אחד השרים בממשלה המתפטרת, ההודעה נמסרה לאחר שכמה שרים נפגשו כדי לדון בהעברת השלטון בדרכי שלום.

ממשלת ההסכמה הלאומית החדשה הוקמה בעקבות הסכם שנחתם בתיווך האו"ם בדצמבר האחרון בין גופים שונים מהקשת הפוליטית במדינה. ממשלת האחדות, הפועלת מתוך בסיס צבאי, מנסה לבסס את סמכותה בעקבות מאבקי הכוחות שנוצרו במדינה לאחר הדחתו של שליט לוב לשעבר, מועמר קדאפי, ב-2011. מעצמות המערב תולות תקווה בממשלה החדשה לצורך מאבק בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הפועל במדינה ושיקום ייצור הנפט.

ממשלת ההצלה הלאומית עלתה לשלטון בגיבוי קואליציה של קבוצות חמושים שהשתלטה על טריפולי הבירה ב-2014. בעקבות המהלך עברו בית הנבחרים והממשלה היריבים למזרח המדינה.

תומכי הממשלה החדשה, הזוכה לגיבוי האו"ם, בטריפולי, בשבוע שעברצילום: אי־אף־פי

הטלוויזיה הסורית: דאעש תקף בגז חרדל כוחות צבא סמוך לדיר א-זור

ארגון המדינה האיסלאמית תקף כוחות של צבא סוריה בגז חרדל בהתקפה על שדה תעופה מדרום לעיר דיר א-זור שבמזרח המדינה. בדיווח בטלוויזיה הסורית לא נאמר כמה חיילים נפגעו בהתקפה, אולם נאמר כי היא נעשתה באמצעות ירי רקטות. חלק משכונותיה של העיר נמצאות בשליטת הג'יהאדיסטים, בעוד אחרות נמצאות בירי כוחות הממשלה.

אתר אינטרנט המזוהה עם המדינה האיסלאמית דיווח כי ההתקפה מדרום לדיר א-זור כללה גם פיגועי התאבדות בכפר ג'ופרה וכי עשרות נהרגו. הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחרי קורבנות הלחימה דיווח כי ההתקפה נעשתה חרף ההתקפות האוויריות התכופות באזור.

נשיא טורקיה: תהליך הפיוס עם המחתרת הכורדית הסתיים, הם הונו אותנו

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, שלל היום בנאום טלוויזיוני את האפשרות לחידוש שיחות השלום בין אנקרה לבין המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) ואמר כי "החמושים חייבים להיכנע או שהם ינוטרלו. פ-ק-ק נטש את שולחן המשא ומתן עם טורקיה ביולי שעבר אחרי שנתיים של הפסקת אש והציב מכשול גדול למאמצים להביא לסיום שפיכות הדמים בדרום-מזרח טורקיה הנמשכת מאז 1984 וגבתה את חייהם של יותר מ-40 אלף בני אדם.

מאז יולי 2015 נהרגו כמעט 400 חיילים ושוטרים טורקים בערים ובעיירות בדרום-מזרח טורקיה. לפי דיווחי מערכת הביטחון הטורקית, אלפי חמושים נהרגו בקרבות. מפלגות אופוזיציה טורקיות טוענות כי המספר קטן בהרבה ונע בין 500 ל-1,000.

"אמרנו 'תהליך לפתרון' אך הם הונו אותנו. אי אפשר לסמוך על המלה שלהם. זה נגמר עכשיו ואנו עומדים לסיים עם זה", אמר ארדואן. "הטרוריסטים יכולים לבחור בין שתי דרכים: להיכנע או שננטרל אותם, אחד אחרי השני. אין דרך שלישית. ניסינו פעם אחרי פעם בעבר". נשיא טורקיה גם הכחיש דיווחים על כך שמשטרו מנהל מגעים עם הנהגת מפלגת הפועלים הכורדית, הזרוע הפוליטית של פ-ק-ק.

לפחות 29 הרוגים בשרשרת פיגועים של דאעש ברחבי עיראק

לפחות 29 בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו בשרשרת פיגועי התאבדות ברחבי עיראק. הפיגוע הקטלני ביותר התרחש במחוז נאסירייה שבדרום המדינה, שם נהרגו לפחות 14 בני אדם בפיצוץ מחבל במסעדה שבה נוהגים לאכול חיילים באחת המיליציות השיעיות. 27 בני אדם נפצעו בפיגוע זה.

בעיר בסרה פוצץ מחבל מתאבד מכונית ממולכדת באזור הומה אדם והרג לפחות חמישה. לפחות 30 כלי רכב ניזוקו מעוצמת הפיצוץ. עוד קודם לכן נהרגו שישה חיילים בפיגוע דריסה סמוך למחסום צבאי מצפון לבגדאד. ארגון המדינה האיסלאמית קיבל אחריות לכל הפיגועים. במקביל נמשכת התקדמות כוחות צבא עיראק לעבר העיר הית, הנשלטת זה כשנה וחצי על ידי המדינה האיסלאמית.

זירת הפיגוע בבסרה שבדרום עיראקצילום: אי־פי

בכיר בצבא איראן: אנו שולחים לסוריה לוחמי קומנדו כיועצים צבאיים

סגן מפקד הכוחות הקרקעיים של צבא איראן, הגנרל עלי אראסטה, אמר כי ארצו משגרת חיילי קומנדו לסוריה "לתפקידי ייעוץ" וציין כי הם מסייעים לכוחותיו של בשאר אל-אסד במלחמת האזרחים.

"אנו שולחים חיילי קומנדו מגדוד 65 של הצבא ויחידות נוספות לסוגייה כיועצים", אמר אראסטה לסוכנות הידיעות תנזים. יצויין כי עד כה מרבית החיילים האיראנים שלקחו חלק בלחימה בסוריה הם אנשי משמרות המהפכה. על פי הערכות, מאות מהם נשלחו לסוריה כיועצים צבאיים.

בתוך כך אמר היום שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, כי טורקיה חייבת להפסיק להתערב בעניינים הפנימיים של שכנותיה ולהפסיק לתמוך בטרור. "באופן כללי, חשוב ששכנינו הטורקים יפסיקו לבחוש בנעשה במדינות אחרות, בין אם בעיראק ובין אם בסוריה. יש די ראיות ועובדות לכך שהיא מתערבת בנעשה ותומכת בטרור".

במקביל אמר סגן שר החוץ של רוסיה, סרגיי ריבאקוב, כי הדרישה מנשיא סוריה, בשאר אל-אסד, לפרוש מתפקידו פוגעות במאמצים למציאת הסדר פוליטי במדינה. לדבריו, ההחלטה על עתידו של אסד צריכה להיעשות על ידי הצדדים שמעורבים בסכסוך "מאוחר יותר".

מפקד בכיר בארגון ג'בהת א-נוסרה נהרג בתקיפה אווירית באידליב

מפקד בארגון ג'בהת א-נוסרה בסוריה המסונף לאל-קאעדה נהרג אתמול בתקיפה אווירית ככל הנראה סורית או רוסית בצפון מערב מחוז אידליב יחד עם 20 לוחמים אחרים מהארגון, בהם ג'יהאדיסטים זרים. הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה אישר את הדיווחים על מותו של המפקד אבו פיראס המוכר בכינוי "הסורי" שנולד במדאיה.

גורם איסלאמיסטי אמר כי אבו פיראס היה ממייסדי הארגון ונלחם באפגניסטאן בשנות ה-80. הוא אף עבד ישירות מול מנהיג אל-קאעדה אוסמה בן לאדן. על פי חלק מהדיווחים, אבו פיראס כיהן כדובר הארגון ונהרג לצד בנו. ארגון ג'בהת א-נוסרה וארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) לא נכללו בהפסקת האש שנחתמה בין הממשלה בדמשק לארגוני המורדים המתונים במדינה ושנכנסה לתוקפה בחודש שעבר.

לוחמי ג'בהת א-נוסרה צועדים במחוז חאלב, בתמונה שפורסמה בשבוע שעברצילום: אי־פי

נשיא תימן הדיח את ראש הממשלה ומינה גנרל בעל השפעה רבה לסגנו

הנשיא האדי ב-2012צילום: אי־פי

נשיא תימן, עבד ראבו מנסור האדי, הדיח את ראש הממשלה, חאלד בהא, מתפקידו ומינה במקומו את אחמד עובדיי בן דאהר. רשת הטלוויזיה אל ערבייה דיווחה כי במסגרת חילופי הגברי מונה הגנרל מוחסיין אל-אחמר לתפקיד סגן הנשיא.

למינויו של אל-אחמר יש השלכות משמעויות על המערכת הפוליטית בתימן שכן ב-2011 הוא פרש במופגן מכוחותיו של הנשיא דאז, עלי עבדאללה סאלח. פרישתו של אל-אחמר היתה גורם משמעותי בתהליך שחיקת כוחו של סאלח עד פרישתו. ראש הממשלה החדש דאהר היה בעבר פקיד בכיר במפלגת הקונגרס העממית של סאלח, בטרם הצטרף למחנה האדי.

לא נמסר הסבר רשמי לחילופי הגברי בצמרת של הממשל התימני, אולם המהלך מתבצע פחות משבועות לפני שיחות הפיוס עם המיליציה החותית הפרו-איראנית. בחודש שעבר הסכימו שני הצדדים להפסק אש כללית החל ב-10 באפריל. השיחות עצמן צפויות להיפתח בכוויית שמונה ימים לאחר מכן.

מומחה לרקטות של דאעש נהרג בתקיפת מל"ט בצפון עיראק

הקולונל האמריקאי סטיב וורן אמר בתדרוך לכתבים בבגדאד כי בתקיפת מל"ט בצפון עיראק נהרג ג'אסם חאדיג'ה, פעיל בארגון המדינה האיסלאמית האחראי להתקפות שביצע לאחרונה הארגון על מטרות אמריקאיות. חאדיג'ה תואר כמומחה לרקטות וכמי שעומד מאחורי שורה של הפגזות שבוצעו בחודש שעבר על בסיס שמשמש את הכוחות האמריקאים. בהפגזות נהרג נחת אמריקאי וכמה נוספים נפצעו. זהו החייל האמריקאי השני שנהרג בעיראק מאז תחילת המבצע הצבאי ב-2014.

בתוך כך נודע כי רבבות אזרחים עיראקים לכודים בשטחים שבין כוחות הממשלה לבין כוחות ארגון המדינה האיסלאמית במחוז אנבאר שבמערב המדינה. גורם באחת מיחידות העילית העיראקיות למאבק בטרור מסר בסוף השבוע כי אחד בעיירה הית, כ-130 קילומטרים ממערב לבגדאד, לכודים רבים.

מנהיגי המיעוט העלאווי הרחיקו עצמם מבן הקהילה, הנשיא אסד

מנהיגי המיעוט העלאווי בסוריה, ממנו מגיע הנשיא בשאר אל־אסד, פרסמו בצעד חריג מסמך המרחיק את הקהילה מהמשטר, כך על פי רשת החדשות בי־בי־סי. במסמך שהגיע לידי הרשת, משרטטים מנהיגי העלאווים את העתיד בו שהם מבקשים למדינתם לאחר חמש שנות מלחמת אזרחים. ראשי הקהילה ומנהיגי הדתיים כתבו במסמך כי הם מקווים "להאיר" את הקהילה העלאווים לאחר תקופה ארוכה, במה שהם מכנים "רגע חשוב" בהיסטוריה שלהם.

על פי בי־בי־סי, על אף שהעלאווים שלטו יותר מארבעה עשורים בממשל בסוריה ובשירותי הביטחון, תחת הנשיא אסד ואביו, חאפז אל־אסד, מחברי המסמך הדגישו כי ניתן להתייחס ללגיטימיות של המשטר רק על בסיס "קריטריון הדמוקרטיה וזכויות בסיסיות".

במסמך המכונה "הצהרה על רפורמה בזהות", הנפרש על פני שמונה עמודים, הודיעו מנהיגי העלאווים כי הם מייצגים מודל שלישי "של ומתוך האיסלאם". כמו כן הודיעו מחברי המסמך כי הם אינם חלק מהענף השיעי של האיסלאם, כפי שהם תוארו במשך שנים על ידי אנשי דת שיעים, וכי הם מחויבים להילחם באלימות על רקע עדתי. במסמך צוין כי הקהילה העלאווית מכבדת את "ערכי השוויון, החופש והאזרחות", וכי סוריה צריכה להיות חילונית. עוד כתבו מחברי המסמך כי שיטת הממשל בסוריה צריכה להכיל את האיסלאם, הנצרות וכל שאר הדתות באופן שווה.

צבא סוריה נכנס לעיירה אל-קרייתין הנשלטת על ידי דאעש

צבא סוריה כבש היום בחיפוי הפצצות רוסיות את העיירה אל-קרייתין שבמרכז המדינה מדי כוחות ארגון המדינה האיסלאמית - כך דיווחה הטלוויזיה הממלכתית בדמשק. מדובר בהישג שני בתוך שבוע לצבא הסורי אחרי כיבוש העיר תדמור.

הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחרי קורבנות הלחימה בסוריה דיווח כי הקרבות ממזרח ומדרום-מזרח לאל-קרייתין, הנמצאת באזור מדברי במחוז חומס - נמשכים וכי הצבא שולט רק במחצית מהעיירה, בה מתגוררת קהילה נוצרית גדולה ואלפי עקורים שנמלטו מחומס לאורך שנות הלחימה. רבית מהנוצרים ברחו מהעיירה אחרי שזו נפלה בידי המדינה האיסלאמית.

אל-קרייתין נמצאת כ-120 קילומטרים מדרום-מערב לתדמור. כיבושה יסייע לצבא סורי להדק את אחיזתו בתדמור. כעת שולט ארגון המדינה האיסלאמית בעיירה אחת בלבד במחוז חומס - סוחנה. עוד קודם לכן דיווח הארגון הסורי לזכויות אדם על לחימה בין כוחות ג'בהת א-נוסרה לבין כוחות חיזבאללה בכפר תל אל-עיס שבצפון סוריה.

בתוך כך, 15 מחברי דאעש הוצאו להורג בסוריה, כך מדווחים ארגוני זכויות אדם במדינה. מדובר בהוצאה להורג הגדולה ביותר בתולדות הארגון בסוריה. לפני כן עצר דאעש 35 מחבריו במחוז א-ראקה. חברי הארגון נרצחו על רקע התנקשות בבכיר דאעש בתקיפה אווירית בשבוע שעבר.

קבר אחים ובו 40 גופות אותר בעיר תדמור שנכבשה מידי דאעש

חיילים סורים מצאו קבר אחים ובו כ-40 גופות בעיר תדמור שנכבשה מחדש מידי ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) השבוע. כך דיווחה סוכנות הידיעות הסורית סאנא. לפי הדיווח, הקבר שבו נמצאו גם גופות נשים וילדים, אותר בצפון מזרח העיר. ראשם של כמה מהקורבנות שנמצאו נערף.

בתוך כך, הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר נעשה במלחמת האזרחים במדינה דיווח כי ג'בהת א-נוסרה, המסונף לאל-קאעדה  ומורדים נוספים כבשו את הכפר תל אל-עיס מידי כוחותיו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד בדרום חאלב. כיבוש הכפר אירע בתום שבועות של תקיפות אוויריות סוריות ולחימה עזה בשטח, זאת למרות הפסקת האש במדינה בין הממשלה בדמשק לארגוני מורדים מתונים. יש לציין כי ג'בהת א-נוסרה וארגון המדינה האסלאמית לא נכללים בהסכם הפסקת האש.

צילום: אי־פי

לאחר הפיגוע בדיארבקיר, מטוסים טורקיים תקפו מטרות של כורדים בצפון עיראק

מטוסי קרב טורקיים תקפו בצפון עיראק מטרות של מפלגת הפועלים הכורדית, פ-ק-ק. בתקיפות נהרסו מחסני תחמושת ומקלטים הנמצאים באזורים בו ישנם מחנות של הארגון הכורדי. אתמול נהרגו שבעה שוטרים בפיצוץ מכונית ממולכדת בדיארבקיר, עיירה כורדית בדרום מזרח טורקיה ועל הפיגוע קיבל פ-ק-ק אחריות. בהתקפה אתמול נפצעו לפחות 14 בני אדם, בהם אזרחים.

טורקיה תוקפת בחודשים האחרונים את יעדים  של מיליציות כורדיות בצפון עיראק ובדרום המדינה בעקבות קריסת הפסקת האש בין הצדדים על רקע הפיגוע בעיירה סורוץ' ביולי אשתקד. טורקיה הטילה את האחריות על הפיגוע על גורמי טרור, אשר כוללים גם את פ-ק-ק וארגוני כורדים אחרים.

לפחות 33 הרוגים בתקיפות אוויריות של צבא אסד בדרום מזרח דמשק

לפחות 33 בני אדם, בהם נשים וילדים, נהרגו בתקיפות אוויריות בדיר אל-עספיר שבדרום מזרח דמשק. כך דיווח הארגון הסורי לזכויות אדם. התקיפות שבוצעו אתמול על ידי מטוסים סוריים, אירעו למרות הפסקת האש שהוכרזה במדינה לפני כחודש בין הממשלה בדמשק לבין ארגוני המורדים המתונים, שלא כוללת את הארגונים המדינה האסלאמית (דאעש) וג'בהת א-נוסרה המסונפת לאל-קאעדה.

חלקים מהאזור שהותקף אתמול, בהם דיר אל-עספיר, נמצאים בידי המורדים כמעט מאז תחילת ההתקוממות העממית במדינה לפני חמש שנים. לפי הארגון הסורי לזכויות אדם, בהרוגים אתמול ישנם 12 ילדים ותשע נשים. הארגון מסר עוד כי צבא אסד מנסה לכבוש את דיר אל-עספיר, שבו עדיין מתגוררות 2,700 משפחות.

ארבעה שוטרים טורקים נהרגו בפיצוץ מכונית ממולכדת בדרום מזרח טורקיה

סוכנויות הידיעות הטורקיות דיווחו כי ארבעה שוטרים נהרגו ו-14 בני אדם נפצעו בפיצוץ סמוך לאוטובוס בעיר הכורדית דיארבקיר שבדרום מזרח טורקיה. סוכנות הידיעות הטורקית אנדולו דיווחה כי המטען התפוצץ בשעה שרכב של הכוחות המיוחדים הטורקיים עבר בסמוך וכי בין הפצועים ישנם גם אזרחים. סוכנות הידיעות דוגאן דיווחה כי הפיצוץ נגרם ממכונית ממולכדת ורמזה לכך ש"טרוריסטים" עומדים מאחוריו, מונח בו משתמשת ממשלת טורקיה כדי לתאר את הכוחות הכורדים.

מאז קרסה הפסקת האש בין טורקיה לבין הכורדים בדרום מזרח המדינה ביולי אשתקד, בעקבות הפיגוע בעיירה סורוץ', מבצעת אנקרה תקיפות נגד מעוזי הכורדים בדרום המדינה ובצפון עיראק ומנהלת מבצע קרקעי נגד כוחות המיליציות הכורדיות בשטח. מאות לוחמים כורדים ואנשי כוחות הביטחון הטורקיים נהרגו בתקופה זו בעקבות הלחימה הקשה.

לפני כשבועיים התפוצץ מחבל מתאבד במרכז העיר איסטנבול, פצע עשרות בני אדם והרג ארבעה בהם אזרח איראני ושלושה ישראלים. אף ארגון לא קיבל אחריות על הפיגוע הזה, אולם הרשויות הודיעו כי החשודים המרכזיים הם או ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) או הכורדים. בשבועות שלפני כן בוצעו שני פיגועים קשים בהם נהרגו עשרות בני אדם בבירה אנקרה. על פיגועים אלה קיבל אחריות "נצי החירות של כורדיסטאן", ארגון שהתפלג ממפלגת הפועלים הכורדית, פ-ק-ק.

הקרמלין: הדיווח על הסכם בין רוסיה לארה"ב על פרישת אסד - אינו נכון

הקרמלין מכחיש את הדיווח של העיתון "אל-חיאת", היוצא לאור בלונדון, ולפיו נרקם הסכם בין רוסיה לבין ארה"ב על עתידו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, וכי הוא יעזוב למדינה אחרת. בהודעת הקרמלין נאמר כי הדיווח "אינו נכון" וכי אל-חיאת פרסם מידע "שאינו עולה בקנה אחד עם המציאות".

בדיווח נאמר כי שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, הודיע למספר מדינות ערביות כי עזיבתו של אסד תתבצע במספר שלבים אך אלה לא פורטו. "בשונה ממדינות אחרות, רוסיה אינה דנה בסוגיית ההגדרה העצמית של מדינות אחרות, לא בערוצים דיפלומטיים ולא בערוצים אחרים", מסר דובר הקמלין דמיטרי פסקוב.

בראיון שהעניק אסד הבוקר לסוכנות הידיעות הרוסית RIA הוא הביע נכונות לקיים בסוריה בחירות מוקדמות לנשיאות - אם העם הסורי מעוניין בכך. אסד הוסיף כי בחירות ישירות לנשיאות עדיפות על בחירת נשיא באמצעות הפרלמנט וכי הוא "מוכן לקבל כל חמוש שיניח את נשקו כדי להימנע משפיכות דמים נוספת בסוריה". אסד הוסיף כי יש להאיץ את תהליך הפיוס בסוריה על ידי "גיוס חמושים שמוכנים להילחם בטרור יחד עם רוסיה, סוריה ואיראן" וציין כי הכנסת פקחים של האו"ם לסוריה היא צעד "לא הגיוני ובלתי אפשרי".

ראש המטות המשולבים: אובמה יחליט בתוך שבועות אם לתגבר את הכוח האמריקאי בעיראק

ג'וזף דאנפורדצילום: אי־פי

ראש המטות המשולבים, הגנרל ג'וזף דאנפורד, אמר בתדרוך עיתונאים כי נשיא ארה"ב, ברק אובמה, יחליט בשבועות הקרובים אם להגדיל את מספר החיילים האמריקאים בעיראק. לדבריו, תוספת כוחות תסייע לצבא עיראק להיערך למתקפה הגדולה על העיר מוסול, הנמצאת בשליטת המדינה האיסלאמית מאז אמצע 2014.

דאנפורד ציין בשבוע שעבר כי הוא מצפה להעלאת מספר החיילים האמריקאים השוהים בעיראק כעת (3,800), אולם לא נקב במספרים. "אנו מתרכזים כעת בשלב הבא של הקמפיין לשחרור הערים העיראקיות. אנו מתקדמים לעבר מוסול ושומרים על התנופה שצברנו ברמאדי", אמר.

אחרי שנמנע מהם לטוס, ראשי ממשלת האחדות בלוב באו לטריפולי בספינה

ראשי ממשלת האחדות החדשה בלוב, בהנהגתו של פאייז סאראז', הגיעו לבירה טריפולי בספינה כדי להתחיל בעבודתם. הנציגים, ששהו עד לאחרונה בתוניסיה, נדרשו לספינה עקב סגירת המרחב האווירי של טריפולי בניסיון למנוע מהם להגיע לעיר בטיסה.

שליח האו"ם ללוב קרא לכל הפלגים במדינה לאפשר לממשלת האחדות לקחת סמכויות ולהתחיל בעבודתה. אלא שחלק מהארגונים האיסלאמיסטיים ששולטים בטריפולי מתנגדים למתווה האו"ם לפיוס במדינה. בנאום טלוויזיוני אמר מנהיג הרשויות בעיר, חליפא ראווייל, כי הוא רואה בנציגי ממשלת האחדות "כמי שבאו להפריע" וכי הם אינם רצויים בטריפולי.

אמנסטי: קטאר משתמשת בעובדי כפייה לבניית האצטדיון המרכזי למונדיאל 2022

ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל" מאשים את קטאר בשימוש עובדי כפייה בבניית האצטדיון המרכזי למשחקי המונדיאל ב-2022. בדו"ח שפרסם הארגון נאמר כי הפועלים באצטדיון חליפא חיים במבנים מטונפים, משלמים דמי גיוס גבוהים (עד 4,300 דולר), סובלים מהלנות שכר ודרכוניהם מוחרמים. אמנסטי מאשים גם את התאחדות הכדורגל העולמית (פיפ"א) ב"כישלון כמעט מוחלט" במניעת המצב שבו "הטורניר נבנה על בסיס הפרת זכויות אדם".

קטאר הודיעה כי היא מוטרדת מממצאי הדו"ח ותחקור את העניין. הממשלה בדוחא מסרה כי רווחת העובדים הזרים "נמצאת בראש סדר העדיפויות" וכי היא מחויבת לרפורמות בחוקי העבודה בקטאר. בשנה שעברה התחייבה קטאר לשנות את "שיטת החסות" הנהוגה בשוק העבודה שלה, במסגרתה עובדים זרים אינם יכולים להחליף מקום עבודה או לעזוב את הנסיכות ללא אישור המעסיק.

אמנסטי סבורה כי שינוי חוקי העבודה לא יוביל לשיפור משמעותי בחיי הפועלים הזרים. "כל הפועלים רוצים הוא את זכויותיהם: לקבל שכר בזמן, לעזוב את קטאר אם הם נדרשים לכך ולזכות בכבוד", נמסר מהארגון. הדו"ח כולל ראיונות עם 231 פועלים ממדינות דרום אסיה, שרובם הועסקו בבניית האצטדיון והיתר בהקמת מתחמים ירוקים בסמוך אליו. 

פועלים זרים באצטדיון שנבנה לקראת מונדיאל 2022צילום: רויטרס

על אף הכרזת סיום המבצע, רוסיה מעבירה לסוריה יותר ציוד ממסיגה

כשנשיא רוסיה הכריז על הסגת רוב הכוחות הרוסיים מסוריה התעוררו ציפיות כי שוברת הקרח רוסית "Yauza", חלק מרכזי מהמערך הלוגיסטי של מוסקבה, תשוב לביתה בבסיס הימי באוקיינוס הארקטי. תחת זאת, שלושה ימים לאחר הכרזתו של ולדימיר פוטין ב–14 במארס, עזבה שוברת הקרח את הנמל הרוסי נובורוסיסק בים השחור לכיוון טרטוס – הנמל הרוסי בסוריה. ניכר כי הספינה נשאה מטען כבד, שכן קו סימון המטען שלה כמעט ירד מתחת לגובה פני הים.

שוברת הקרח היא חלק מה"סוריה אקספרס" – הכינוי שהוענק לספינות המביאות אספקה לכוחות הרוסיים בסוריה. תנועותיה וכן של ספינות רוסיות נוספות בשבועיים האחרונים מעלות את האפשרות כי מוסקבה למעשה שלחה יותר ציוד ואספקה לסוריה משהשיבה באותה תקופה, כך על פי ניתוח שנעשה על ידי סוכנות הידיעות רויטרס.

לא ידוע מה נשאו הספינות שהגיעו לסוריה בימים האחרונים או כמה ציוד נשלח מהמדינה המזרח תיכונית במטוסי תובלה ענקיים המלווים על ידי מטוסי קרב. אך תנועות הספינות, על אף שהן מספקות תמונה חלקית בלבד, מעלות את האפשרות כי מוסקבה פועלת לתחזק את התשתית הצבאית שלה בסוריה ולהעביר אספקה לצבא סוריה, כך שתוכל לפרוש את כוחותיה מחדש במהירות במידת הצורך.

ארדואן הודיע כי יפגוש את אובמה בפסגת הגרעין בוושינגטון השבוע

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן הודיע היום כי הוא יפגוש את מקבילו מארה"ב, ברק אובמה, בפסגה בנושא הגרעין שתתקיים השבוע בוושינגטון.

ארדואן יהיה אחד מיותר מ–50 מנהיגים מרחבי העולם שישתתפו בפסגה בימים חמישי ושישי. בתקשורת במדינה המזרח תיכונית עלו השערות רבות בנוגע לקיום פגישה בין שני המנהיגים, ובין היתר נאמר כי אם לא תתקיים פגישה תהיה זו התגרות מכוונת מצד ארה"ב.

בין וושינגטון לאנקרה קיימות מחלוקות בנוגע לסוריה ולמדיניות הפנים של טורקיה. טורקיה, חברה בברית הצפון אטלנטית (נאט"ו) וכן בקואליציה בראשות ארה"ב נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). עם זאת שתי בעלות הברית אינן רואות עין בעין בנוגע ליחס למיליציה הכורדית הפועלת בצפון סוריה. הלוחמים הכורדים נהנים מתמיכה צבאית מצד ארה"ב, אך טורקיה רואה בהם איום על ביטחונה.

ארדואן, בשבוע שעבר בעיר יוזאט במרכז טורקיהצילום: רויטרס

שריפה גדולה פרצה בגורד שחקים בעג'מאן שבאיחוד הנסיכויות. אין נפגעים

שריפה גדולה פרצה בגורד שחקים בעיר עג'מאן באיחוד הנסיכויות. תושבי הבניין פונו מהמקום ולא נמסר על נפגעים. הרחובות הסמוכים למקום נסגרו וכוחות ביטחון נפרסו באזור בשעה שהכבאים מנסים להשתלט על האש. דיירי הבניין סיפרו כי בתיהם נשרפו לחלוטין ולא נשאר להם דבר. "הדירה שלי הושחתה לחלוטין", אמר אחד מהם, "איבדתי הכל".

זוהי לא הפעם הראשונה שפורצת שריפה בגורד שחקים באיחוד הנסיכויות באחרונה. בערב השנה החדשה פרצה שריפה דומה בקומה ה-20 של מלון פאר שנמצא בגורד שחקים בדובאי בעקבות מופע זיקוקים. גם אז איש לא נפגע. הנסיכות עג'מאן הסמוכה לדובאי היא הקטנה מבין הנסיכויות באיחוד.

צילום: אי־פי
שריפה בגורד שחקים בעג'מאן

ארדואן: יותר מ-5,300 מורדים כורדים נהרגו או נעצרו מאז בוטלה הפסקת האש ביולי

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן אמר כי כוחות הביטחון הטורקיים הרגו או לכדו יותר מ-5,300 מורדים כורדים במדינה מאז ביטול הפסקת האש בחודש יולי. הפסקת האש קרסה בעקבות הפיגוע בעיירה סורוץ', סמוך לגבול סוריה, שבו נהרגו יותר מ-30 בני אדם. לדברי ארדואן, 355 מאנשי כוחות הביטחון נהרגו בעימותים עם לוחמים כורדים במהלך התקופה הזאת, בהם 215 חיילים, 133 שוטרים ושבעה מאבטחים בשירות המדינה.

הלחימה בין הכורדים לכוחות הביטחון הטורקיים בדרום מזרח המדינה התחדשה אחרי כמעט שלוש שנים של הפסקת אש שנחתמה בשנת 2012. מחודש יולי מבצעים כוחות הביטחון מבצעים רחבי היקף נגד מיליציות כורדיות בכמה אזורים עירוניים שבהם מתגוררים בעיקר בני המיעוט הכורדי.  מפלגת הפועלים הכורדית, שנאבקת למען אוטונומיה כורדית בדרום המדינה, נחשבת בעיני הרשויות בטורקיה כארגון טרור, וכך גם בעלי בריתה, בהם היחידות להגנת העם הכורדי (YPG) הנלחם בצפון סוריה.

אישה יושבת בבית הרוס בעיירה הכורדית ציזרה בדרום מזרח טורקיה, בתחילת החודשצילום: אי־פי

עסקת חילופי שבויים בין סעודיה לתימן לקראת שיחות השלום

סעודיה העבירה לתימן 109 שבויים בתמורה לתשעה סעודים שהיו בשבי התימני, כך הודיעה היום הקואליציה הערבית בהובלת סעודיה שנלחמת נגד החותים בתימן. החלפת השבויים נערכה אתמול, כחלק מהפסקת האש לאורך הגבול בין שתי המדינות שהוכרזה מוקדם יותר החודש בין הקואליציה הערבית לבין תימן והמורדים החותים. מההודעה לא ברור אם ריאד ניהלה את המשא ומתן לשחרור השבויים עם הממשלה בצנעא או עם המורדים החותים עצמם. עוד נמסר בהודעה כי שני הצדדים סיכמו כי הפסקת האש תורחב לכל שטחי תימן ב-10 באפריל, לקראת שיחות השלום בחסות האו"ם שיחלו ב-18 באפריל.  

לפחות 60 הרוגים בפיגוע התאבדות במזרח פקיסטאן

לפחות 60 בני אדם נהרגו בפיגוע התאבדות סמוך לפארק ציבורי בעיר לאהור שבמזרח פקיסטאן, כך נמסר מעובדי הצלה והמשטרה המקומית. על פי ההודעה, הפיגוע התרחש במגרש החנייה של של הפארק, סמוך לשער היציאה ממנו ומטרים ספורים ממגרש משחקים לילדים. 

האחראי על המשטרה המקומית, מוסטאנאר פרוז, אמר כי יותר מ-300 בני אדם נפצעו. "רוב ההרוגים הם נשים וילדים", ציין פרוז. עובדי הצלה הוסיפה כי הפצועים וגופות ההרוגים נלקחו לבתי חולים ברחבי העיר.

ההתקפה במחוז פונג'אב התרחשה בעוד נוצרים בפקסיטאן חוגגים את חג הפסחא, אך עדיין לא ידוע אם הקהילה הנוצרית היתה מטרת הפיגוע. אף ארגון לא לקח אחריות להתקפה.

צבא אסד השתלט על העיר תדמור מידי דאעש

כוחות ממשלת סוריה השתלטו היום מחדש על העיר תדמור מידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). ההשתלטות על תדמור היא פגיעה קשה עבור הארגון האיסלאמיסטי, ששלט בעיר מאז חודש מאי בשנה שעברה. "לאחר לחימה עזה במהלך הלילה, הצבא נמצא בשליטה מלאה על תדמור — הן על העיר העתיקה והן על שכונות המגורים", אמר מקור בצבא לסוכנות הידיעות הצפתית.

ההשתלטות על תדמור באה לאחר מבצע בן שלושה שבועות של כוחות הממשלה בתמיכה אווירית של רוסיה. ארגון המשקיפים לזכויות אדם במדינה מסר כי היום בבוקר עדיין התחוללה לחימה בחלקים המזרחיים של העיר, אך רוב לוחמי המדינה האיסלאמית נסוגו מזרחה , והותירו את תדמור תחת שליטת כוחותיו של הנשיא בשאר אל־אסד.

במקביל להשתלטות על העיר חבלנים של הצבא פירקו מוקשים ופצצות שהטמינו לוחמי המדינה האיסלאמית במבנים העתיקים, הנחשבים לאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. מאז כיבושה של העיר בידי המדינה האיסלאמית פוצצו לוחמי הארגון כמה מקדשים יקרי ערך, קשת גדולה וכתריסר מגדלי קברים, במה שהוגדר על ידי אונסק"ו כפשע מלחמה.

כוחות הנאמנים לצבא אסד ליד המבצר בתדמורצילום: אי־אף־פי

מקור בארה"ב: מספר 2 בדאעש נהרג בתקיפה אווירית בסוריה

מספר 2 בשרשרת הפיקוד של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) נהרג אתמול בתקיפה אווירית בסוריה, כך דיווחה רשת החדשות אן-בי-סי מפי מקור בכיר בארה"ב. המפקד הבכיר בארגון המדינה האיסלאמית נהרג ככל הנראה בתקיפה של מטוסים מארה"ב, אמר המקור.

בתוך כך, מוקדם יותר היום דווח בטלוויזיה הממלכתית בסוריה כי חיילים סורים כבשו מחדש את המצודה העתיקה בעיר תדמור מידי ארגון המדינה האיסלאמית. המתקפה שמנהל צבא סוריה עשויה לפתוח את רוב מזרח סוריה בפני כוחות הנשיא בשאר אל-אסד. אם יצליחו כוחותיו של הנשיא לתפוס מחדש את העיר, יהיה זה ההישג הגדול ביותר של השלטון מאז הצטרפותה של רוסיה למערכה בסוריה בספטמבר אשתקד.

נפתח בטורקיה משפטם של עיתונאים שדיווחו כי אנקרה מחמשת מורדים סורים

היום נפתח משפטם של שני עיתונאים בטורקיה המואשמים בחשיפת סודות מדינה וסיוע לארגון טרור - פרשה שקיבלה תהודה עולמית ומעלה חששות לחופש העיתונות במדינה המזרח תיכונית. שני העיתונאים העומדו לדין בעקבות פירסום כתבות בהן נכתב כי ממשלת טורקיה מבריחה נשק למורדים בסוריה.

על עורך העיתון ג'ומהורייט (Cumhuriyet), ג'אן דונדאר, והכתב הבכיר מטעם העיתון באנקרה, ארדם גול, צפוי להיגזר עונש מאסר עולם אם יימצאו אשמים בריגול וסיוע לתנועה האיסלאמית המתונה בראשות פתהוללה גולן, הנחשב ליריב של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן.

שני העיתונאים עומדים לדין בשל פרסום תמונות של משאיות העושות דרכן לסוריה, שלטענתם מוכיחות כי טורקיה מבריחה כלי נשק למורדים איסלאמים. התביעה בטורקיה ביקשה לערוך את ההליך המשפטי מאחרוי דלתיים סגורות - בקשה שנענתה על ידי בית המשפט, כך על פי התקשורת המקומית.

דיווח: צבא סוריה נכנס לעיר תדמור שבשליטת דאעש

כוחות הממשלה בסוריה נכנסו היום לעיר תדמור בסיוע אווירי של רוסיה, בניסיון להשתלט עליה מידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), כך דיווחה הטלוויזיה הממלכתית במדינה. עם זאת, ארגון המעקב אחר זכויות אדם בסוריה מסר כי הלחימה עדיין מתרחשת מחוץ לעיר, לאחר התקדמות מהירה ביממה האחרונה שהביאה את הצבא ובעלי בריתו לפאתי העיר.

המבצע לכיבוש תדמור מידי המדינה האיסלאמית מתבצע לפי דיווחים גם עם תמיכה אווירית של ארה"ב. כלי תקשורת של חיזבאללה דיווחו כי גם לוחמי הארגון משתתפים במתקפה.

מוקדם יותר החודש פתח צבא סוריה במתקפה לכיבוש תדמור, עליה השתלטו לוחמי המדינה האיסלאמית במאי 2015. במטרה לפתוח את הדרך למחוז המזרחי דיר א-זור המוחזק ברובו בידי המדינה האיסלאמית.

תמונה בה נראה עשן עולה ממקדש בן 2,000 שנה בתדמור שדאעש פוצץצילום: אי־פי

צבא עיראק החל במבצע לכיבוש מוסול

צבא עיראק, בגיבוי מטוסי הקואליציה בהובלת ארה"ב, פתח היום במבצע להשתלטות על העיר מוסול שבצפון המדינה מידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), כך מסר דובר הצבא. הכוחות העיראקיים, שנערכו למבצע זמן רב, השתלטו הבוקר על כמה כפרים בפאתי העיר מחמור, מזרחית למוסול, והניפו שם את דגל עיראק.

בתקופה האחרונה גורמים רשמיים בעיראק ובארה"ב נמנעו מלציין מתי יחל המבצע במוסול, ואמרו כי יתכן שייקחו עוד חודשים רבים עד שצבא עיראק יהיה ערוך למבצע ההשתלטות על העיר המרכזית. כמה גורמים רשמיים ציינו כי יתכן שלא יהיה ניתן להשתלט על העיר בשנה הקרובה, חרף הבטחות חוזרות ונשנות של ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבאדי.

מוסול, העיר השנייה בגודלה בעיראק, נכבשה על ידי המדינה האיסלאמית ביוני 2014, כחלק ממתקפה לכיבוש אזורים נרחבים בצפון ובמערב המדינה, וכן במדינה השכנה סוריה. מוסול, הממוקמת כ-360 קילומטרים צפון-מערבית לבגדאד, הפכה לעיר הגדולה ביותר בחליפות עליה הכריז הארגון בשטחים שבשליטתו.

ההכרזה על המבצעה באה ימים לאחר שארה"ב הכריזה כי היא הקימה עמדת ארטילריה ימית בצפון עיראק, על מנת להגן על הבסיס העיראקי הסמוך במחמור - שהוא לפי הערכות זירת ההיערכות למבצע במוסול, הממוקמת 67 קילומטרים דרום-מזרחית מהעיר.

דיווח בטורקיה: נעצר חשוד במעורבות בפיגוע באיסטנבול

בית משפט בטורקיה הורה לעצור אדם החשוד במעורבות בפיגוע ההתאבדות במרכז איסטנבול בשבוע שעבר, כך דיווחה סוכנות הידיעות הפרטית דוגאן. בפיגוע נהרגו ארבעה בני אדם, בהם הישראלים שמחה דמרי, יונתן שור ואברהם גודלמן, ואזרח איראני.

אדם שהיה לכאורה בקשר עם המחבל עוכב בעיר גזיאנטפ שבדרום טורקיה והועבר לאיסטנבול, שם הורה בית משפט להשאירו במעצר, כך לפי הדיווחים. הרשויות טוענות כי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) עומד מאחורי הפיגוע.

הצדדים בתימן הסכימו על הפסקת אש החל מ-10 באפריל

הצדדים הלוחמים בתימן הגיעו להסכמה על הפסקת הלחימה במדינה החל מ-10 באפריל בחצות ועל פתיחת שיחות שלום בכווית בשבוע שלאחר מכן. כך הודיע שליח האו"ם לאזור, איסמעיל אולד שיח אחמד. בעבר כבר היו כמה ניסיונות כושלים לפתור את הסכסוך במדינה בין המורדים החותים המקבלים סיוע מאיראן לבין תומכיו של הנשיא עבד ראבו מנסור האדי והקואליציה הערבית בהובלת סעודיה שמסייעת להם מהאוויר. "זוהי באמת ההזדמנות האחרונה שלנו", אמר אחמד. "המלחמה בתימן חייבת להסתיים", הוסיף.

הוא הוסיף כי סעודיה התחייבה במלואה להבטיח שסבב השיחות הבא יתקיים והיא תומכת בהפסקת האש במדינה. לדברי האו"ם, יותר מ-6,000 בני אדם, מחציתם אזרחים, נהרגו מאז תחילת הלחימה בין הצדדים.

מוקדם יותר היום דווח כי לפחות 50 לוחמים נהרגו בתקיפה אווירית של ארה"ב במחנה אימונים של אל-קאעדה בהרים בדרום תימן. ההתקפה אירעה בעוד מגוייסים של ארגון אל-קאעדה בחצי האי ערב נאספו לארוחת ערב במחנה, הנמצא מערבית לעיר הנמל אל-מוכלא בחוף הדרומי של תימן.

ארדואן: אחד המחבלים מבריסל נעצר בטורקיה וגורש להולנד ב-2015

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן אמר כי אחד המחבלים מפיגועי בריסל, ברהים אל-בקראווי, נעצר בטורקיה ב-2015 וגורש בחודש יוני להולנד לבקשתו וכנראה מאוחר יותר הגיע לבלגיה ששחררה אותו לחופשי בטענה שאין לו קשר לטרור. לדברי ארדואן, הרשויות בבלגיה התעלמו מאזהרות טורקיה לפיהן הוא מסוכן, וגם הולנד קיבלה מידע על זהותו.

לפחות 31 בני אדם נהרגו בפיגועים בבירת בלגיה אתמול. שניים מהמחבלים שפוצצו את עצמם בנמלט התעופה וברכבת התחתית, האחים ברהים וואליד אל-בקראוי, היו מוכרים היטב למשטרה בשל פעילות עבריינית אלימה וששכרו דירות בפרברי בריסל עבור אחד ממתכנני פיגועי פריז סלאח עבדסלאם. יחד עמם היה נג'ים אל-עשראוי, אחריו עדיין מתנהל מרדף, וגם הוא חשוד מרכזי בחברות ברשת דאעש בצרפת ובלגיה שלפי החשד הרכיב גם את מטעני החבלה שבהם השתמשו המחבלים בפריז בנובמבר.

בתוך כך, יו"ר הועדה לענייני מודיעין בבית הנבחרים האמריקאי, דיווין נונס, אמר כי המחבלים המתאבדים שהתפוצצו בנמל התעופה בבריסל ככל הנראה ניסו לפגוע באמריקאים, זאת נוכח העובדה שהפיצוץ היה קרוב מאוד לדפלקי הבידוק של חברת אמריקן איירליינס.

צבא סוריה מתקרב לכיבוש מחדש של העיר תדמור מידי דאעש

כוחות המשטר הסורי, בסיוע מטוסי קרב רוסיים, רשמו היום התקדמות נוספת בדרך לכיבוש מחדש של העיר העתיקה תדמור שנכבשה במאי אשתקד על ידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). החיילים הסורים כבשו גבעה אסטרטגית הנמצאת מחוץ לעיר שמקלה על הכוחות בדרך לכיבוש מלא של העיר ההיסטורית.

רשתות הטלוויזיה הסוריות דיווחו כי החיילים הסורים, מגובים גם באנשי מיליציה לבנונים, הצליחו להתקרב למרחק של שלושה קילומטרים מהעיר. ערוץ הטלוויזיה של החיזבאללה בלבנון שידר תמונות של החיילים רצים בשטח מדברי סמוך לעיר כשמעליהם מסוק שמפנה להם את הדרך. "בתוך שעות ספורות ניכנס ונשחרר את העיר", אמר מפקד בצבא סוריה לרשת אחבאריה הסורית. בסוף השבוע דווח כי רוסיה הפציצה עשרות פעמים יעדים של הארגון הקיצוני בעיר. שלשום הרגו לוחמי המדינה האיסלאמית 26 חיילים סורים ממערב לתדמור.

לפחות 50 לוחמי אל-קאעדה נהרגו בתקיפה של ארה"ב בתימן

לפחות 50 לוחמים נהרדו בתקיפה אווירית של ארה"ב במחנה אימונים של אל-קאעדה בהרים בדרום תימן, כך מסרו מקורות מקומיים. ההתקפה אירעה בעוד מגוייסים של ארגון אל-קאעדה בחצי האי ערב נאספו לארוחת ערב במחנה, הנמצא מערבית לעיר הנמל אל-מוכלא בחוף הדרומי של תימן.

הפנטגון מסר כי בתקיפה אווירית של מחנה אימונים של הארגון נהרגו עשרות לוחמים, אך לא מסר פרטים נוספים. המקורות בתימן אמרו כי לפחות 50 בני אדם נהרגו ו-30 נפצעו. התקיפות האוויריות הציתו שריפה נרחבת בתוך המחנה, אמרו תושבים.

מורדים חותים, החודש בצנעאצילום: רויטרס

26 חיילים סורים נהרגו בקרבות עם דאעש סמוך לעיר העתיקה תדמור

לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הרגו 26 חיילים סורים ממערב לעיר העתיקה תדמור. זאת, לאחר שבימים האחרונים נרשמה התקדמות לטובת כוחות המשטר הסורי המגובים בתקיפות אוויריות רוסיות. בשבוע שעבר אמר נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כי הצבא הסורי צפוי לכבוש בקרוב מחדש את העיר תדמור מידי ארגון המדינה האיסלאמית שהשתלט עליה במאי אשתקד.

העיר נחשבת למשמעותית הן מבחינה סמלית – נוכח ערך העתיקות הרומיות הרבות שנמצאות בה ושרובן נהרגו על ידי הארגון הקיצוני – והן מבחינה אסטרטגית משום שהיא שוכנת על דרך מהירה שמחברת בין מערב סוריה הנשלטת בידי הממשלה בדמשק לבין מעוזי הארגון במזרח המדינה.

הארגון הסורי לזכויות אדם אמר כי הקרבות אירעו קילומטרים ספורים מהעיר ועדיין לא ברור מה מספר ההרוגים המדויק. בסוף השבוע דיווח הארגון על עשרות תקיפות אוויריות שביצעו מטוסי קרב רוסיים על העיר.

חמישה חיילים טורקים נהרגו בחילופי אש עם לוחמי המחתרת הכורדית

חמישה חיילים טורקים נהרגו ממטען צד וחילופי אש עם לוחמי המחתרת הכורדית בדרום המדינה, כך לפי דיווחים בתקשורת הטורקית. בדיווח נפרד מסרו הרשויות באנקרה כי לפחות 22 לוחמי הפ-ק-ק נהרגו בעימותים עם כוחות הביטחון.

בשבוע שעבר ביצע ארגון "נצי השחרור של כורדיסטאן" (TAK), מיליציה כורדית שהתפלגה מהפ-ק-ק, פיגוע באנקרה שבו נהרגו 37 בני אדם. הארגון תיאר את פיצוץ המכונית הממולכדת כ"מעשה נקם" בתגובה לפעולות כוחות הביטחון הטורקיים נגד הכורדים בדרום מזרח טורקיה מאז חודש יולי, שבמהלכן נהרגו מאות אזרחים, אנשי כוחות הביטחון ולוחמים כורדים.‎

בעקבות הפיגוע באנקרה תקף חיל האוויר הטורקי שורת מטרות של פ-ק-ק בצפון עיראק, והרג לפחות 45 מלוחמי הארגון. 

המורדים החותים והממשלה בתימן הסכימו על הפסקת אש

המורדים השיעים בתימן והממשלה המוכרת על ידי הקהילה הבינלאומית הסכימו על הפסקת אש שתימשך בין לפחות שבוע, לפני חידוש סבב שיחות בין הצדדים בחודש אפריל, כך הודיעו בכירים בתימן.

הבכירים השתתפו בשיחות שהתקיימו אתמול בבירה צנעא בין המורדים החותים לשליח האו"ם לתימן, איסמעיל אוולד שייח' אחמד. כל הבכירים ביקשו להישאר בעילום שם. לדבריהם, המורדים החותים הסכימו לקבל את החלטת מועצת הביטחון של האו"ם, הדורשת מהם למסור את כלי נשקם ולסגת מהאזור שכבשו, כולל צנעא. כמו כן, בכירים המקורבים לממשלה אמרו כי הם הסכימו להפסקת האש כצעד ראשון שבו יראו שני הצדדים את כוונותיהם הטובות. ניסיונות קודמים ליישם הפסקת אש בתימן נכשלו.

בתימן, המדינה העניה ביותר בעולם הערבי, מתחוללת מלחמה אכזרית בין הממשלה, הנתמכת על ידי קואליציה בראשות הסעודים, לבין המורדים החות'ים הנתמכים על ידי איראן. הלחימה גבתה עד כה את חייהם של לפחות 6,000 בני אדם, מחציתם אזרחים.

הדרבי באיסטנבול נדחה זמן קצר לפני תחילתו בשל איום ביטחוני

משחק דרבי של ליגת העל הטורקית בכדורגל, שהיה צפוי להתקיים הערב באיסטנבול, נדחה בשל איום ביטחוני, כך דיווחה רשת החדשות סי־אן־אן טורק. על פי רשת החדשות, אוהדי הקבוצות גלאטסראיי ופנרבחצ'ה פונו מהאזור זמן קצר לפני תחילת הדרבי, לאחר שממשרד מושל איסטנבול נמסר כי "התקבל מידע מודיעיני משמעותי" בנוגע לאיום ביטחוני.

על פי הדיווח, ההחלטה לערוך את המשחק ללא קהל התקבלה ברגע האחרון על ידי התאחדות הכדורגל הטורקית (TFF) בתגובה לאיום ביטחוני מתמשך.

ההודעה על ביטול המשחק התקבלה יממה לאחר שמחבל מתאבד פוצץ עצמו, הרג ארבעה בני אדם ופצע עשרות נוספים ברחוב תיירותי מרכזי בלב איסטנבול. מהרשויות באיסטנבול נמסר כי ננקטים צעדי בטיחות בעקבות "האירועים שהתרחשו בעיר בימים האחרונים".

שוטרים, היום באיסטנבולצילום: רויטרס

נחת אמריקאי נהרג בתקיפה של דאעש על בסיס בצפון עיראק

משרד ההגנה האמריקאי הודיע כי נחת אמריקאי נהרג אתמול בתקיפה של לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית על בסיס צבאי בצפון עיראק. זאת הפעם השנייה בה נהרג חייל אמריקאי בקרב על אדמת עיראק מאז שארה"ב החלה לתקוף את הארגון מהאוויר ב-2014. הנחת מת מפגיעת רקטה שנורתה לעבר הבסיס. מספר נחתים נוספים נפצעו.

הבסיס שהותקף נמצא סמוך למחמור, שם יועצים צבאיים וחיילים אמריקאים מאמנים לוחמים כורדים-עיראקים במטרה לכבוש את העיר מוסול שבצפון עיראק מידי דאעש.

מותו של הנחת האמריקאי, ששמו לא פורסם, אירע יומיים אחרי ששר החוץ האמריקאי ג'ון קרי הכריז כי ארגון המדינה האיסלאמית ביצע רצח עם נגד מיעוטים שונים, בהם נוצרים, שיעים ויזידים, בסוריה ובעיראק. ההודעה לא גררה שום שינוי במדיניות של ארה"ב נגד הארגון, והיא ממשיכה להוביל את הקואליציה הבינלאומית שתוקפת את הארגון מהאוויר ושולחת יועצים לסייע ללוחמים המקומיים נגד דאעש.

לפחות 13 שוטרים מצרים נהרגו בהתקפה של דאעש על מחסום צבאי בסיני

לפחות 13 שוטרים מצרים נהרגו בהתקפה של ארגון מחוז סיני, אשר נשבע אמונים לארגון מדינה האיסלאמית (דאעש), על מחסום צבאי בצפון חצי האי סיני. כך הודיע משרד הפנים המצרי. לפי ההודעה, פצצות מרגמה נורו על המחסום הנמצא בעיר אל-עריש שבצפון חצי האי. עוד נמסר כי כוחות הביטחון סורקים את האזור במרדף אחר התוקפים. בהמשך דווח כי כוחות הביטחון הצליחו להרוג חמישה מהתוקפים.

בכלי תקשורת במצרים דווח כי מספר ההרוגים צפוי לעלות וכי לפני ירי פצצות המרגמה התפוצצה בפתח תחנת משטרה במחסום מכונית ממולכדת. עדי ראייה סיפרו על פיצוץ חזק מאוד שנשמע במקום. אמבולנסים וכוחות הצלה שניסו להגיע לזירה ולפנות את הנפגעים נקלעו לירי כבד. עדי ראייה מסרו כי כוחות הביטחון סגרו את כל הכניסות אל העיר והיציאות ממנה.

השבוע נהרגו חמישה שוטרים ועוד עשרה נפצעו בתקיפה של חמושים על בסיס ברפיח הסמוכה לאל-עריש ולגבול עם רצועת עזה. הארגון מחוז סיני הרג מאות חיילים ושוטרים מאז שגברו הפיגועים בחצי האי לאחר הדחת הנשיא לשעבר מוחמד מורסי ב-2013. הארגון קיבל אחריות גם על הפלת מטוס הנוסעים הרוסי שהמריא מדרום סיני לרוסיה בחודש אוקטובר, אז נהרגו 224 בני אדם. (ג'קי חורי)

19 עולי רגל מצרים נהרגו בהתהפכות אוטובוס בדרך למכה שבסעודיה

19 בני אדם נהרגו בהתהפכות אוטובוס שהסיע עולי רגל מצרים בסעודיה. באוטובוס היו 43 מצרים ונהג שלא ברור מה מוצאו, כך על פי סוכנות הידיעות הטורקית MENA. עוד דווח כי 25 בני אדם נפצעו בתאונה שבה היו מעורבים, לפי משרד התיירות המצרי, גם שני ילדים. עולי הרגל היו בדרכם למכה במה שנקרא "עומרה", עלייה לרגל למכה שהמוסלמים יכולים לעשות במשך כל השנה, שלא כמו החאג' שנעשה במועד קבוע בלוח השנה המוסלמי.

ביום רביעי נהרגו בסעודיה 16 עולי רגל פלסטינים מהגדה המערבית שהיו בדרכם חזרה גם כן מהעיר מכה לאחר שהאוטובוס שבו נסעו סטה מנתיב הנסיעה והתהפך. עשרות נוסעים נפצעו, חמישה מהם אנוש.

לפחות 44 הרוגים בתקיפות אוויריות בא-רקה שבצפון מזרח סוריה, עשרות תקיפות רוסיות על העיר תדמור

לפחות 44 בני אדם נהרגו היום בתקיפות אוויריות על העיר א-רקה, בירתו בפועל של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). בין ההרוגים 39 אזרחים, כך דיווח הארגון הסורי לזכויות אדם שהוסיף כי בין האזרחים שנהרגו, חמישה ילדים. חמשת ההרוגים האחרים הם לוחמי המדינה האיסלאמית. בין היעדים שהותקפו בעיר היו בית חולים ומחנה צבאי.

יו"ר הארגון, ראמי עבד אל-רחמן, אמר לסוכנות הידיעות ד-פ-א כי המטוסים לא היו שייכים לקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב. "הם או מטוסים רוסיים או סוריים. אבל אנחנו יודעים מניסיון העבר כי מטוסי המשטר לא מסוגלים לבצע תקיפות קשות כאלה", אמר. ביום שישי נהרגו 16 בני אדם לאחר שמטוסים לא מזוהים תקפו גם כן בא-רקה.

הארגון דיווח עוד כי מטוסי קרב רוסיים ביצעו עשרות תקיפות אוויריות גם בעיר ההיסטורית תדמור ובסביבתה. לדברי הארגון בוצעו כ-70 תקיפות ברחבי העיר, אולם טרם דווח על נפגעים. תדמור  נכבשה על ידי ארגון המדינה האיסלאמית במאי אשתקד ומאז מנסים כוחות המשטר הסורי לכבוש אותה בחזרה יחד עם בעלות בריתם.

ביום שני הורה נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, התומך במשטרו של הנשיא בשאר אל-אסד, להוציא את רוב הכוחות הרוסיים מסוריה לאחר שלדבריו, הושלמה משימתם במדינה. אולם אתמול הבהירה מוסקבה כי מטוסיה, התוקפים בסוריה מאז סוף ספטמבר, ימשיכו להפציץ ארגוני טרור בסוריה, בהם המדינה האיסלאמית וג'בהת א-נוסרה המסונפת לאל-קאעדה.

ריאד: החותים השתתפו בשיחות בסעודיה לסיום הלחימה בתימן

משלחת של המורדים החותים השתתפה בשיחות שלום בסעודיה שנועדו לסיים את המלחמה בתימן, כך דיווחה רשת החדשות אל ג'זירה מפי שגריר סעודיה לאו"ם. על פי הדיווח, ביקור משלחת המורדים בסעודיה הוא הראשון מסוגו מאז פרצה במארס אשתקד מלחמה בין החותים הנתמכים על ידי איראן לקואליציה צבאית בראשות סעודיה.

"משלחת של החותים היתה בממלכה", אמר השגיר עבדאללה אל-מואלימי והוסיף: "הביקור הביא להורדת המתיחות בגבול ולחילופי אסירים". לפני פרסום הודעתו של השגריר הסעודי, נמסר מהממלכה כי היא מצמצמת את היקף פעילותה הצבאית בתימן.

על פי אל ג'זירה, משלחת המורדים החותים הגיעה לסעודיה בהזמנת הרשויות ביום שני, זאת לאחר שבוע של שיחות הכנה חשאיות. שני בכירים תימנים החברים בוועדה המהפכנית של החותים, אישרו לרשת החדשות כי מתקיימות שיחות בין הצדדים.

מאז החלו הקרבות מתו בתימן כ-6,000 בני אדם, כמחציתם אזרחים.

השר קרי: ארגון דאעש מבצע רצח עם של נוצרים ובני מיעוטים בסוריה ובעיראק

שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, קבע נחרצות שארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) מבצע רצח עם של נוצרים ובני מיעוטים אחרים בעיראק ובסוריה. בכירים אמריקאים הודיעו מוקדם יותר שקרי יכריז על המסקנה בהמשך היום ובכך יעמוד באולטימטום שהציב לו הקונגרס, יממה אחרי שמשרד החוץ הודיע כי ככל הנראה יפספס את המועד.  

דחיית ההודעה ספגה ביקורת רבה ממחוקקים ובכירים שקראו למשרד החוץ להכריז על הפשעים ההמוניים שמבצע הארגון באופן רשמי. המסקנה לא תחייב את ארה"ב לנקוט צעדים נוספים על אלה שהיא כבר נוקטת נגד המדינה האיסלאמית בסוריה ובעיראק, שמוגבלים לתקיפות אוויריות. בהודעה הזכיר קרי את הקהילה הנוצרית, היזידית ושתי קהילות שיעיות שגם כן נפלו קורבן לפשעי הארגון הקיצוני.

עלה ל-119 מספר ההרוגים בתקיפה סעודית בצפון תימן שלשום

האו"ם הודיע כי עלה ל-119 מספר ההרוגים בתקיפת הקואליציה בהובלת סעודיה בצפון תימן ביום שלישי, כמעט כפול ממספר ההרוגים שדווח שלשום.

ביום שלישי ביצעו מטוסי קרב סעודיים שתי תקיפות אוויריות על שוק הומה אדם בעיר מסטבה שבצפון תימן, בשטח הנשלט בידי המורדים החותים. השוק בעיר מסטבה, שבמחוז חאג'ה, משרת עשרות אלפי בני אדם והוא הותקף במהלך אחת השעות העמוסות של היום. לדברי עדי ראייה, באזור השוק אין מתקנים צבאיים שיכלו לשמש כיעד לתקיפות הסעודיות.

מחוז חאג'ה נפל לידי החותים בספטמבר 2014 במהלך הלחימה בינם לבין הכוחות הנאמנים לנשיא תימן הגולה עבד ראבו מנסור האדי. לצדם של החותים נלחמים מיליציות הנאמנות לנשיא לשעבר שהודח עלי עבדאללה סאלח. במלחמת האזרחים במדינה נהרגו עד כה 6,200 בני אדם ומיליונים נעקרו מבתיהם. במארס 2015 הצטרפו מדינות ערביות והמפרץ הפרסי, בראשן סעודיה, ללחימה כדי לסייע לנשיא האדי.

עיתונאי גרמני עזב את טורקיה אחרי שהרשויות סירבו לתת לו תעודת עיתונאי

שליח העיתון הגרמני דר שפיגל לטורקיה עזב את המדינה אחרי שחיכה במשך שלושה חודשים לחידוש כרטיס העיתונאי שלו, ללא הצלחה. סוכנות הידיעות הגרמנית ד-פ-א דיווחה כי דיפלומטים גרמנים ליוו את חסנאין כזים ואת משפחתו לנמל התעופה כדי להבטיח שהוא יעזוב את המדינה בבטחה.

לפי ד-פ-א, ממשלת טורקיה סירבה לחדש את כרטיסו של כזים ובכך מנעה ממנו לעבוד במדינה כעיתונאי. קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הבהירה כי חופש העיתונות הוא אחד הנושאים שגרמניה צריכה לדון עליו עם טורקיה במסגרת השיחות בין אנקרה למנהיגי האיחוד האירופי על הסיוע הטורקי בפתרון משבר הפליטים ביבשת.

הממשלה בטורקיה מרבה לפעול נגד כלי תקשורת ועיתונאים במדינה וכבר הגישה כתבי אישום רבים נגד עיתונאים מקומיים בגין העלבת הנשיא רד'פ טייפ ארדואן. בתחילת החודש השתלטו כוחות הביטחון בכוח תחת צו בית משפט על מערכת העיתון הנפוץ בטורקיה "זאמאן", הידוע בקו האופוזיציוני שלו. העיתון הוכפף לפאנל של נאמנים שימונה על ידי בית המשפט.

שישה חיילים מצרים נהרגו בשני פיגועים בצפון סיני

לפחות חמישה חיילים מצרים נהרגו ועשרה נפצעו בפיצוצים סמוך למחסן נשק בעיירה רפיח שבצפון סיני. לפי גורמי ביטחון במדינה חמושים תקפו את המקום שנמצא במחנה צבאי בפגזים. שעות לפני כן הודיעו בכירים במדינה כי חייל מצרי נהרג בפיצוץ מטען בעיירה שייח זוויד הסמוכה.

כמעט מדי יום מבצעים חמושים מארגונים איסלאמיסטים הפועלים בחצי האי סיני פיגועים נגד כוחות הביטחון, הצבא והמשטרה באזור. כוחות הביטחון פועלים בחצי האי מזה כשנה נגד גורמי טרור שנשבעו אמונים לארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

ארגון כורדי שהתפלג מפ-ק-ק קיבל אחריות על הפיגוע באנקרה בתחילת השבוע

ארגון "נצי השחרור של כורדיסטאן" (TAK), מיליציה כורדית שהתפלגה ממפלגת הפועלים הכורדית, פ-ק-ק, קיבל אחריות על הפיגוע שבוצע בתחילת השבוע בבירת טורקיה אנקרה ושבו נהרגו 37 בני אדם. כך לפי הודעה שפרסם הארגון באתר האינטרנט שלו. הארגון תיאר את פיצוץ המכונית הממולכדת כ"מעשה נקם" בתגובה לפעולות כוחות הביטחון הטורקיים נגד הכורדים בדרום מזרח טורקיה מאז חודש יולי, שבמהלכן נהרגו מאות אזרחים, אנשי כוחות הביטחון ולוחמים כורדים.

הארגון מסר עוד כי הפיגוע באנקרה נועד לפגוע בכוחות הביטחון ולא להרוג אזרחים, אולם הבהיר כי אובדן חיי אזרחים בהתקפות שלו בטורקיה הוא בלתי נמנע. הוא איים לתקוף שוב את העומדים מאחורי פעולות כוחות הביטחון במדינה.

תמונה של המחבלת הכורדית לכאורה שביצעה את הפיגוע באנקרה ביום ראשון:

בחודש שעבר קיבל ארגון TAK  אחריות על פיצוץ מכונית ממולכדת במרכז אנקרה, לא רחוק מבניין הפרלמנט, שבו נהרגו 29 בני אדם. למרות שהארגון התפלג מפ-ק-ק, לדברי מומחים, בין הארגונים יש עדיין קשרים טובים.

בתוך כך, הודיע משרד החוץ הגרמני על סגירת השגרירות הגרמניה באנקרה והקונסוליה הגרמנית באיסטנבול היום בעקבות מידע המתריע מפני תקיפות מידיות נגדן. המשרד הוסיף כי גם בית ספר גרמני באיסטנבול נסגר בשל "איום לא מאומת". שלשום פרסמה גרמניה אזהרה לאזרחיה באנקרה שמתריעה מפני "התקפה קרובה".

תושבים בטורקיה מניחים פרחים לזכר הרוגי הפיגוע באנקרה, שלשוםצילום: אי־אף־פי

מפקד חיל האוויר הרוסי: נשלים את נסיגת רוב הכוחות הרוסיים מסוריה תוך יומיים-שלושה

מפקד חיל האוויר של רוסיה, ויקטור בונדרב, אמר בראיון לעיתון הרוסי היומי קומסומולסקיה פרבדה, כי רוסיה תשלים את נסיגת רוב כוחותיה מסוריה ביומיים-שלושה הקרובים.

בתחילת השבוע הודיע הקרמלין כי רוסיה מתכוונת להוציא את כוחותיה מסוריה וביום שלישי בבוקר החלו היחידות הראשונות לעזוב את המדינה. לדברי הנשיא ולדימיר פוטין הכוחות הרוסיים "השלימו במידה רבה" את מטרותיהם בסוריה. עוד אמר פוטין כי הנחה את שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, להגביר את מעורבותה של מוסקבה בשיחות הפיוס של סוריה. לדבריו, הכוחות הרוסיים יצרו בסוריה את התנאים לתהליך שלום.

רוסיה החזיקה בסוריה מאז תחילת ספטמבר 2015 כ-50 מטוסי קרב ועוד כ-1,200 חיילים העוסקים בשמירה ואבטחה על הבסיס האווירי שהוקם סמוך ללטקיה.  פוטין ציין כי הבסיס הימי הרוסי בסוריה (טרטוס) והבסיס האווירי ימשיכו לתפקד כרגיל.

הכורדים בסוריה נערכים להכריז על אוטונומיה עצמאית בצפון המדינה

המפלגה הדמוקרטית המאוחדת בסוריה (PYD), מפלגה כורדית-סורית, הודיעה כי היא נערכת להכריז על אוטונומיה פדרלית עצמאית בצפון סוריה, מודל שהיא מקווה שייושם בכל המדינה במטרה להביא לסיום מלחמת האזרחים שנמשכת חמש שנים. טורקיה דחתה את הרעיון וכך גם נציגי הממשלה בדמשק שנערכים לשיחות השלום בז'נבה.

ההכרזה הרשמית על האוטונומיה תיערך בתום ועידה כורדית שהחלה היום בעיירה רמילאן במחוז חסכה שבצפון מזרח סוריה. המפלגה והפלג הצבאי שלה, המיליציות להגנת העם הכורדי (YPG) הודרו מהשיחות בז'נבה לדרישתה של טורקיה, למרות התעקשותה של רוסיה שהם כן ייקחו חלק במשא ומתן. אנקרה רואה במפלגה ובזרוע הצבאית שלה כארגון טרור, ואף הטילה עליהם את האחריות לפיגועים הקטלניים האחרונים שאירעו בבירה הטורקית. טורקיה אף הפגיזה באחרונה עמדות של YPG מעבר לגבול בתגובה לירי שנורה מצפון סוריה לעבר שטחה.

איראן: לא הופתענו מהודעת רוסיה על נסיגה מסוריה, זה היה מתוכנן

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, כינה את ההחלטה של רוסיה להוצאת כוחותיה מסוריה "סימן חיובי" ובכיר ביטחוני במדינה הבהיר כי ההחלטה לא הפתיעה את טהראן והיתה מתוכננת. "העובדה שרוסיה הודיעה על הוצאת כוחותיה מסמנת שהיא לא רואה צורך מידי בהפעלת כוח כדי להבטיח את הפסקת האש במדינה", אמר זריף, "זה שלעצמו יכול להיות סימן חיובי ואנחנו צריכים לחכות ולראות מה יהיה", הוסיף.

יו"ר מועצת הביטחון הלאומי של איראן, עלי שמחאני, אמר כי איראן צפתה את הנסיגה הרוסית: "היציאה הרוסית מסוריה היתה מתכוננת ומתואמת ולא היתה מפתיעה כלל", אמר שמחאני. לדבריו, הלחימה בסוריה טרם הסתיימה והיועצים הצבאיים של רוסיה ושל איראן ימשיכו לסייע לדמשק במאבק בארגוני הטרור, מונח שמשמש את טהראן לתיאור כל כוחות האופוזיציה במדינה, וארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

לפחות 65 הרוגים בתקיפה סעודית על שוק בצפון תימן

מטוסי קרב סעודיים ביצעו שתי תקיפות אוויריות על שוק הומה אדם בעיר מסטבה שבצפון תימן, בשטח הנשלט בידי המורדים החותים, והרגו ופצעו עשרות בני אדם. סוכנות הידיעות SABA שמנוהלת בידי החותים, דיווחה כי לפחות 65 בני אדם נהרגו ו-55 נפצעו.

לבית חולים סמוך הגיעו עשרות פצועים, אך לא גופות, ככל הנראה כיוון שרובן נקברו כבר על ידי המשפחות. השוק בעיר מסטבה, שבמחוז חאג'ה, משרת עשרות אלפי בני אדם והוא הותקף במהלך אחת השעות העמוסות של היום. לדברי עדי ראייה, באזור השוק אין מתקנים צבאיים שיכלו לשמש כיעד לתקיפות הסעודיות.

מחוז חאג'ה נפל לידי החותים בספטמבר 2014 במהלך הלחימה בינם לבין הכוחות הנאמנים לנשיא תימן הגולה עבד ראבו מנסור האדי. לצדם של החותים נלחמים מיליציות הנאמנות לנשיא לשעבר שהודח עלי עבדאללה סאלח. במלחמת האזרחים במדינה נהרגו עד כה 6,200 בני אדם ומיליונים נעקרו מבתיהם. במארס 2015 הצטרפו מדינות ערביות והמפרץ הפרסי, בראשן סעודיה, ללחימה כדי לסייע לנשיא האדי.

טורקיה: אשה שהתאמנה עם מיליציות כורדיות בטורקיה ובצפון סוריה ביצעה את הפיגוע באנקרה

אשה שהתאמנה עם מפלגת הפועלים הכורדית, פ-ק-ק, בטורקיה, היא המחבלת שביצעה את הפיגוע במרכז אנקרה ביום ראשון. כך הודיע משרד הפנים הטורקי. האשה, ממוצא טורקי בת 23, הצטרפה לפ-ק-ק בשנת 2013 ובהמשך התאמנה גם עם המיליציות להגנת העם הכורדי, YPG, הפועל בצפון סוריה. בפיגוע באנקרה נהרגו 37 בני אדם בפיצוץ מכונית ממולכדת שבה ישבה המחבלת בתחנת אוטובוס. לפחות 125 נפצעו. ראש ממשלת טורקיה אהמט דבוטולו אמר כי ישנן ראיות שמצביעות "כמעט לחלוטין" שפ-ק-ק ביצעה את הפיגוע.

משטרת טורקיה סגרה היום לתנועה את גשר הבוספורוס, המקשר בין אירופה לבין יבשת אסיה, בעקבות חיפושים במכונית חשודה. כך דיווחו רשתות סי-אן-אן טורק ואן-טי-וי. למקום הגיעו מומחים לפירוק פצצות.

בנוסף, לפחות 45 לוחמים כורדים נהרגו בתקיפות אוויריות של חיל האוויר הטורקי נגד מטרות של פ-ק-ק בצפון עיראק בתגובה לפיגוע באנקרה. במקביל בעיר הכורדית דיארבקיר שבדרום מזרח טורקיה נהרגו שוטר ושלושה לוחמים כורדים בעימותים בין חמושים לכוחות הביטחון.

בכיר בפנטגון אישר: "שר המלחמה" של דאעש נהרג בתקיפה אווירית

פקיד בכיר בפנטגון הודיע היום (שלישי) כי בכיר בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) מת מפצעים שספג בתקיפה אווירית בסוריה לפני כשבועיים. לפי הבכיר, טרקאן בטירשווילי, המכונה גם עומאר אל-שישאני ו"עומאר הצ'צ'ני", נפצע בתקיפה אוורית בעיירה שדאדי שבצפון-מזרח המדינה, לשם נשלח כדי לחזק את כוחות דאעש המקומיים.

בהודעתו כינה הפקיד הבכיר את אל-שישאני "שר המלחמה" של דאעש והוסיף כי הוא הוביל לוחמים של דאעש בקרבות רבים בסוריה ובעיראק. לפי הפנטגון, אל-שישאני היה גם האחראי על בית הכלא של דאעש בעיר ראקה.

אבו עומאר א-שישאניצילום: אי-פי

משרד ההגנה הרוסי: החל פינוי הכוחות מסוריה

משרד ההגנה של רוסיה הודיע הבוקר כי חלק מהכוחות ששלח לסוריה פתחו בהכנות לעזיבתה וכי קבוצה ראשונה של מטוסי קרב כבר המריאה מהבסיס בלטקיה בחזרה לרוסיה.

ההודעה נמסרה יום לאחר שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין הורה לצבאו ל"הסיג את החלק העיקרי של כוחותיו מסוריה". על פי הודעת משרד ההגנה הרוסי, בבסיס חיל האוויר הרוסי בלטקיה החלו הבוקר להעלות ציוד רב למטוסי מטען בבסיס לקראת עזיבתם.

מאז תחילת ספטמבר 2015 מחזיקה רוסיה בסוריה כ-50 מטוסי קרב ועוד כ-1,200 חיילים העוסקים בשמירה ואבטחה על הבסיס האווירי שהוקם סמוך ללטקיה. בהודעתו אמר פוטין כי רוסיה תשמור על הבסיס האווירי, כמו גם על הבסיס הימי בטרטוס.

סגן שגריר רוסיה בישראל, אלכסיי דרובינין, אמר הבוקר בריאיון לגלי צה"ל כי רוסיה אינה עוזבת לגמרי את סוריה, והוסיף כי "בניגוד לאמריקאים, רוסיה לא מחליטה במקום העם הסורי מי ינהיג אותו. עקרונית אנחנו נגד החלפת השלפטו בכוח". הערב יטוס נשיא המדינה ראובן ריבלין למוסקבה, שם ייפגש עם הנשיא פוטין.   

פרשנות: בהכרזתו על נסיגה צבאית, פוטין משרטט את המפה העתידית של סוריה

חיילים רוסים מעלים ציוד צבאי למטוס תובלה בבסיס בלטקיה, הבוקרצילום: צילום מסך מהטלוויזיה הרוסית

פוטין הורה לצבא הרוסי להתחיל להוציא את כוחותיו מסוריה

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר בפגישה עם שר ההגנה סרגיי שויגו, כי הורה לצבא להסיג את כוחותיו "מחלקה העיקרי של סוריה". פוטין הוסיף כי שוחח בעניין עם נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, ועדכן אותו בפרטי ההחלטה. לדבריו, הכוחות הרוסיים "השלימו במידה רבה" את מטרותיהם בסוריה.

הודעת פוטין על הנסיגה הרוסית מסוריהקרדיט: Russian Pool, רויטרס

עוד אמר פוטין בפגישה כי הנחה את שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, להגביר את מעורבותה של מוסקבה בשיחות הפיוס של סוריה. לדבריו, הכוחות הרוסיים יצרו בסוריה את התנאים לתהליך שלום. פוטין ציין כי הבסיס הימי הרוסי בסוריה (טרטוס) והבסיס האווירי ימשיכו לתפקד כרגיל. עוד על החלטתו המפתיעה של פוטין

טורקיה עצרה 11 חשודים במעורבות בפיגוע באנקרה

הרשויות בטורקיה עצרו 11 אנשים ומחפשות 10 נוספים בחשד לקשר לפיגוע אתמול באנקרה, בו נהרגו 37 בני אדם - כך אמר ראש הממשלה אהמט דבוטולו. דבוטולו הוסיף כי לטורקיה יש ממצאים "מאוד רציניים וכמעט ודאיים" שמצביעים על כך ש"מפלגת הפועלים הכורדית" (פ-ק-ק) אחראית לפיגוע. 

 גורמי שלטון נוספים מסרו כי בפיצוץ המכונית הממולכדת בלב הבירה הטורקית השתתפו מחבלת וככל הנראה מחבל. לדבריהם, מאז תחילת השנה אותרו ברחבי טורקיה לפחות 20 מכוניות ממולכדות מוכנות לפיצוץ.

עד כה לא קיבל אף ארגון אחריות פיגוע באנקרה. דבוטולו אמר שהרשויות עורכות בדיקת ד-נ-א כדי לאמת את זהות שני המפגעים. הוא הוסיף שחיל האוויר הטורקי תקף יעדים של המחתרת הכורדית בצפון עיראק.

דו"ח: 1,500 בני אדם נהרגו בהתקפות כימיות בסוריה מאז תחילת המלחמה

כמעט 1,500 בני אדם נהרגו ויותר מ-14 אלף נפצעו בהתקפות כימיות ברחבי סוריה לאורך חמש שנות מלחמת האזרחים - כך עולה מדו"ח שפרסם האיגוד הרפואי הסורי-אמריקאי (Sams). בדו"ח נאמר כי ההתקפות בוצעו כחלק ממדיניות ואסטרטגיה להברחת תושבים מאזורים הנשלטים על ידי האויב. עוד נכתב כי מאחורי מרבית ההתקפות עומדים כוחותיו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד.

בדו"ח מפורטות 161 התקפות כימיות שאירעו בסוריה ופרטים עליהם נאספו על ידי רופאים הפועלים בשטח. יותר משליש מההתקפות נעשו באמצעות גז כלור, ומרביתן בוצעו דווקא אחרי החלטת האו"ם המגנה את השימוש בכלור. 133 התקפות כימיות נוספות טרם התבררו. ההתקפה הקטלנית ביותר התרחשה ברותה, פרבר של דמשק באוגוסט 2013, באמצעות גז סארין. יותר מאלף נהרגו בהתקפה זו.

הדו"ח התפרסם בשעה שבז'נווה, שווייץ, נערכים נציגי הממשלה הסורית ונציגי ארגון הגג של המורדים לסבב שיחות נוסף בניסיון להביא לפריצת דרך סביב מתווה המעבר הפוליטי לסיום הלחימה ועתידו של הנשיא אסד. שליח האו"ם לשיחות בסוריה, סטפן דה מיסטורה, כינה את סבב השיחות הנוכחי "רגע האמת". "אם כל הבעיות במגעים הוא עניין מתווה המעבר הפוליטי. המתווה הוא האלטרנטיבה היחידה שתמנע חזרה למלחמה". במקביל אמר שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, כי דמשק לא תדון עם המורדים בעתידו של אסד. המורדים מצדם אינם מוכנים להתפשר על פחות מעזיבת אסד.

יוניצ"ף: 80% מילדי סוריה נפגעו מהמלחמה, אחד מכל שלושה נולד אל המלחמה

סוכנות האו"ם לילדים (יוניצ"ף) פרסמה דו"ח לציון חמש שנים למלחמה בסוריה וממנו עולה כי יותר מ-80% מילדי המדינה נפגעו בדרך זו או אחרת מהלחימה. אחד מכל שלושה ילדים סורים נולד למצב של מלחמה. מנתונים שהציגה הסוכנות עולה עוד כי מספר גדל והולך של ילדים סורים נדרשים לעבוד בכפייה, להצטרף למיליציות חמושות או להתחתן בגיל צעיר בגלל העוני.

מנהל אגף המזה"ת בסוכנות, פיטר סאלאמה, קרא לתרומות בסך 1.6 בשנה הקרובה על מנת לסייע לילדי סוריה ובכלל לזה לשלושה מיליון ילדים שאינם לומדים. במסיבת עיתונאים שקיים בז'נבה עם שליח האו"ם לסוריה, סטפן דה מיסטורה, אמר סאלאמה כי לפחות שבעה מיליון מילדי סוריה חיים בעוני. כשליש מהנערות המחותנות במחנות הפליטים בירדן הן בנות פחות מ-18. יותר ממחצית הילדים והנערים שגויסו למיליציות חמושות בסוריה ב-2015 היו בני פחות מ-15. זאת, ביחס ל-20% בשנת 2014.

"חייהם של כל הילדים מתחת לגיל חמש עוצבו אך ורק על ידי מלחמה. מדובר ב-2.9 מיליון ילדים בתוך סוריה ולפחות 811 אלף ילדים במדינות שכנות. הילדים הללו גדלים מהר מדי. הם נלחמים מלחמה של מבוגרים, הם נושרים מבית הספר ורבים מהם נאלצים לעבוד. הילדות והנערות מחותנות מוקדם", הוסיף סאלאמה.

ילד סורי במחנה פליטים זמני בעיירה אל-פאוואר שבמזרח לבנוןצילום: אי־פי

שר החוץ של איראן: מדוע נתניהו ואובמה אומרים כל יום ש"כל האופציות על השולחן"?

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, הגן על ניסויי הטילים שביצעה ארצו פעמיים בשבוע שעבר, אך סירב להתייחס לכיתוב הקורא להשמדת ישראל שהופיע עליהם. בביקור בניו זילנד אמר זריף כי "מי שיהיה משוגע מספיק כדי לתקוף אותנו, ייענה בתגובה משלנו בכלי נשק קונוונציונליים. אנו מקווים שלא נעשה שימוש בכלים אלה מכיוון שאנו מאמינים שבמלחמה כולם מפסידים".

בתשובה לשאלה מדוע נכתב על טילים שניסתה איראן "יש להשמיד את ישראל", ענה זריף כי טרם שב לארצו ועדיין לא בדק את הדיווחים. בתשובה לשאלה נוספת בעניין אמר זריף כי ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב ברק אובמה הם אלה שנוקטים בתוקפנות. "אני מציע שתשאלו את נתניהו מדוע הוא מאיים בכל יום להשתמש בכוח נגד איראן. לכו תשאלו את אובמה מדוע הוא מאיים להשתמש בכוח כלפי איראן בכל יום. מדוע הם אומרים שכל האופציות מונחות על השולחן?", דברי זריף.

שר המשפטים המצרי פוטר אחרי שאמר כי היה "כולא את מוחמד אם היה מפר את החוק"

ראש ממשלת מצרים שריף איסמעיל פיטר את שר המשפטים, אחמד אל-זנד, אחרי שאמר בראיון טלוויזיוני בסוף השבוע כי היה "כולא את הנביא מוחמד אם היה מפר את החוק". אל-זנד הבין מיד שטעה ואמר בראיון "אני מקווה שהאל יסלח לי" ובמוצאי שבת התנצל באופן רשמי בראיון נוסף. לא ברור בשלב זה מי ימונה לתפקיד במקום אל-זנד, הידוע בעמדותיו הנוקשות כלפי תנועת "האחים המוסלמים".

אל-זנד, שכיהן בעבר כשופט בבית המשפט לערעורים של מצרים, גינה בעבר את ההתקוממות העממית שהובילה להדחתו של חוסני מובארק ב-2011. מערכת המשפט במצרים פרסמה הודחה המתנגדת להדחת אל-זנד וראש מועדון השופטים, עבדאללה פתחי, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי אל-זנד "נכשל בלשונו" וכי "הדבר יכול לקרות לכל אחד". יצויין כי גם שר המשפטים הקודם של מצרים נאלץ להתפטר מתפקידו אחרי שאמר כי "בנו של מנקה אשפה פסול מלכהן כשופט".

בחריין גירשה מספר אזרחים לבנוניים בחשד שהשתייכו לחיזבאללה

בחריין גירשה מספר אזרחים לבנוניים החשודים בהשתייכות לארגון חיזבאללה. משרד הפנים של הנסיכות לא מסר פרטים על הפרשה, אולם גירוש הלבנונים בא ימים ספורים אחרי הכרזת הליגה הערבית על חיזבאללה כארגון טרור. חיזבאללה הואשם מספר פעמים בעבר על ידי בחריין כמי שחותר תחת השלטון הסוני בנסיכות ומסייע לפלגים שיעים.

בשבוע שעבר דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית כי עשר משפחות לבנוניות נדרשו לעזוב את בחריין בנסיבות לא ברורות. אתמול הזהירה סעודיה את אזרחיה ותושביה כי סיוע לחיזבאללה יוביל לענישה חמורה. בחודש שעבר ביטלה ריאד העברת מיליארדי דולרים לצבא לבנון בשל ההשפעה העמוקה שיש לחיזבאללה עליו.

צבא סוריה מתקדם לעבר תדמור ונעזר בהפצצות של חיל האוויר הרוסי

צבא סוריה נמצא בדרכו לכבוש את עתיקות תדמור מידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) - כך מסר מקור המקורב לממשלה הסורית. מאז יום רביעי פגעו מטוסי קרב רוסיים עשרות פעמים בעמדות הג'יהאדיסטים בעיר ההיסטורית. ביום שישי נמצאו כוחותיו של הנשיא בשאר אל-אסד במרחק של כשבעה קילומטרים בלבד מהאתר. תדמור נמצאת בידי דאעש מאז מאי 2015. מאז פוצצו הג'יהאדיסטים חלק ממקדשיה וחלק מהקברים ההיסטוריים.

מנהל המצפה הסורי לזכויות אדם, רמי עבד אל־רחמאן, אמר כי הצבא הסורי מתקדמים "בכוחות גדולים" וכי מדובר ככל הנראה "במבצע אמיתי שמטרתו לתפוס מחדש את העתיקות". לדברי המקור המקורב לדמשק, המטרה העיקרית היא לתפוס את הכביש מתדמור לעיר הנצורה דיר אל־זור.

ענן עשן מיתמר מעל מקדש בעל שאמין בתדמורצילום: אי־פי

לפחות 34 הרוגים בפיצוץ מכונית ממולכדת בבירת טורקיה

זירת הפיצוץ באנקרה, הערבצילום: אי־אף־פי

לפחות 34 בני אדם נהרגו ולפחות 125 נפצעו בפיצוץ שהתרחש במרכז אנקרה, בירת טורקיה. גורמי ביטחון וכלי תקשורת מסרו כי הפיצוץ התרחש ברובע קיזילאי כשמכונית, ככל הנראה ממולכדת ונהוגה בידי מחבל מתאבד, התפוצצה סמוך לתחנת אוטובוס. לפי הדיווחים במקום ישנה המולה גדולה. אש שפרצה כתוצאה מהפיצוץ.

נסיבות הפיצוץ טרם התבררו, אולם יצויין כי לפני יומיים פרסמה שגרירות ארה"ב בטורקיה אזהרה לאזרחים אמריקאים מפני האפשרות לטרור באנקרה. שלטונות טורקיה הטילו איפול מלא על הדיווחים מזירת הפיצוץ בכלי התקשורת. אף ארגון לא לקח לפי שעה אחריות לפיצוץ.

אם יתברר כי מדובר בפיגוע, תהיה זו התקפת הטרור השלישית באנקרה בתוך חצי שנה. בשני פיצוצים שאירעו בעיר באוקטובר שעבר נהרגו לפחות 95 בני אדם. הפיצוצים התרחשו זמן קצר לפני עצרת שלום שהיתה אמורה להיערך בעיר. מאות נפצעו. בחודש שעבר נהרגו באנקרה לפחות 28 בני אדם בפיצוץ מכונית ממולכדת במרכז העיר. הפיגוע כוון נגד אוטובוסים שהסיעו חיילים ועמדו ברמזור אדום.

לפני כחודשים נהרגו עשרה בני אדם ו-15 נוספים נפצעו בפיגוע בכיכר במרכז איסטנבול. בין ההרוגים היו שמונה תיירים מגרמניה. הפיגוע אירע ברובע סולטן אהמט ההיסטורי, בקרבת המסגד הכחול וכנסיית איה סופיה.

זירת הפיגוע באנקרהצילום: רויטרס
זירת הפיגוע באנקרהצילום: אי־פי

המועצה הנשיאותית בלוב: על הקהילה הבינ"ל לנתק מגע עם הפלגים ולהכיר בממשלה

המועצה הנשיאותית שהוקמה בלוב בחסות האו"ם קראה לקהילה הבינלאומית ממקום מושבה בתוניסיה, להפסיק כל מגע עם מיליציות ופלגים הפועלים במדינה ואינם קשורים לממשלת האחדות. תפקידה של המועצה הוא לבצע את המתווה הפוליטי להקמת מערך שלטוני ריבוני בלוב.

מאז הקמתה לפני חודש מתקשה ממשלת האחדות הלובית לפעול, שכן לא זכתה עדיין להכרה מלאה. מדובר בממשלה שאמורה לשים קץ לפיצול הפוליטי שבו שרויה המדינה מאז 2014, כשבמזרח הוקמה ממשלה חילונית ובמערב ממשלה איסלאמיסטית. הממשלה החילונית במזרח טרם אישרה את תמיכתה בממשלת האחדות ולכן ההליכים תקועים.

לפחות 22 הרוגים בחילופי אש בין פלגים יריבים בעיר עדן שבדרום תימן

לפחות 22 בני אדם נהרגו בחילופי אש בין מיליציות מקומיות הפועלות בעיר הנמל התימנית עדן לבין חמושים המזוהים עם אל-קאעדה וארגון המדינה האיסלאמית. גם כוחות הממשלה התימנית משתתפים בלחימה כנגד שני הצדדים.

העימותים בעדן פרצו בשבת כשכוחות הממשלה ביקשו להשתלט על אזורים המוחזקים הן על ידי אל-קאעדה והן על ידי המדינה האיסלאמית. כתוצאה מכך ברחו תושבים רבים מבתיהם. ב-18 החודשים שחלפו מאז החלה מלחמת האזרחים בתימן השתלטו מיליציות רבות על שטחים רבים בדרום המדינה ובמזרחה בחסות הכאוס.

ג'בהת א-נוסרה כבש בסיסים מארגון מורדים הנתמך על ידי המערב בצפון מערב סוריה

ארגון ג'בהת א-נוסרה, המסונף לאל-קאעדה, כבש בסיסים ותפס כלי נשק מארגון מורדים הנתמך בידי המערב במהלך קרבות שנערכו הלילה בצפון מערב סוריה. כך דיווח הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה.

מנכ"ל הארגון, ראמי עבד אל-רחמן, אמר כי ארגון הטרור שבה גם עשרות חברים בארגון המורדים "האוגדה ה-13", אחד מהארגונים שזוכים לסיוע צבאי זר, בהם טילי נ"ט מתוצרת ארה"ב. מפקד הארגון, שנלחם תחת הדגל של צבא סוריה החופשי, לא הגיב לדיווחים. לפי הודעת ג'בהת א-נוסרה, "האוגדה ה-13" אחראי לתקיפות רבות נגד בסיסיו במחוז אידליב.

העיר אל-נשביה ממזרח לדמשק, לאחר תקיפה אווירית, בדצמברצילום: אי־אף־פי

טורקיה הטילה עוצר על עיירה כורדית בדרום המדינה כחלק ממבצע רחב נגד המיליציות הכורדיות

הרשויות בטורקיה הכריזו על עוצר חדש של 24 שעות בעיירה יוקסקובה הכורדית, סמוך לגבול טורקיה עם עיראק ואיראן, שם פתחו כוחות הביטחון הטורקיים במבצע רחב נגד המיליציות הכורדיות. המושל המקומי הודיע כי העוצר ייכנס לתוקפו היום בשעה 20:00 וייאסר על התושבים להיכנס לעיירה ולצאת ממנה. סוכנויות ידיעות מקומיות דיווחו כי עשרות טנקים נשלחו לאזור.

מאז חודש אוגוסט הטילה טורקיה עוצר על כמה מחוזות בהם מתגורר רוב כורדי בדרום מזרח המדינה, כחלק ממה שהיא מכנה מלחמה בארגוני טרור בהם מפלגת הפועלים הכורדית, פ-ק-ק, שלטענתה הוציאה לפועל פיגועים קשים נגד כוחות הביטחון באזור. מאות לוחמים כורדים נהרגו בפעולות הצבא והמשטרה המקומית נגד המיליציות ובעימותים לצד עשרות מאנשי כוחות הביטחון הטורקיים. פעולות הצבא העלו חשש בקרב ארגונים לשמירה על זכויות אדם שטוענים להפרת זכויות באזורים אלה ופגיעה באזרחים תמימים רבים.

הליגה הערבית החליטה להגדיר את חיזבאללה כארגון טרור

מועצת הליגה הערבית בדרג שרי החוץ אימצה הערב (שישי) החלטה המגדירה את ארגון החיזבאללה הלבנוני כארגון טרור. ההחלטה התקבלה ברוב מוחץ למרות הסתייגותם של שרי החוץ של לבנון ועיראק.

מדובר בהחלטה זהה לזו שהתקבלה לפני כמה ימים על ידי שרי הפנים הערביים בכינוס שהתקיים במטה הליגה הערבית בקהיר. החלטות הליגה הערבית מיישרות קו עם מדינות המפרץ שקיבלו החלטה כזו בשבוע שעבר בהובלת סעודיה.

כינוס הליגה הערבית בדרג שרי החוץ שהחל אתמול וננעל היום בקהיר התמקד במעורבות האיראנית בעניינים הפנימיים של מדינות ערב, בדגש על נסיכות בחריין. זאת לצד מעורבות החיזבאללה במלחמה בסוריה ותמיכת הארגון במשטר של בשר אל-אסד.

הכינוס, כפי שדווח מקהיר, היה רווי מתחים ובאחת התקריות נטשה המשלחת הסעודית את אולם הישיבות לאחר שהנציג העיראקי הגדיר את מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה כגיבור.

במדינות המפרץ קיבלו בברכה את ההחלטה וציינו כי יישומה יחל באופן מיידי. משמע, שכל מי שתומך בארגון הלבנוני וכל מי שמסייע לו מוגדר כטרוריסט וחלה עליו פקודת המלחמה בטרור.

שליח האו"ם לסוריה: בעוד שנה וחצי יתקיימו במדינה בחירות לנשיאות ולפרלמנט

בחירות לנשיא סוריה ולפרלמנט הסורי צפויות להתקיים תוך שנה וחצי, כך העריך שליח האו"ם למדינה, שליח האו"ם לסוריה, סטפן דה־מיסטורה, בראיון שפרסמה היום (שישי) סוכנות הידיעות הרוסית "RIA  נובסטי".

לדברי דה־מיסטורה, הבחירות יתקיימו בפיקוח של האו"ם 18 חודשים לאחר הסבב האחרון שיחות השלום בין האופוזיציה למשטר אסד. השיחות צפויות להתקיים ביום שני הקרוב, ולהערכתו, במהלכן יחתמו הצדדים על הסכם לקיום הבחירות. "מסמכים כאלו חשובים", אמר, "אך בפועל לפעמים קורה שהעקרונות עליהם חותמים אינם מיושמים, אם אין הסכמה אמיתית אודותיהם". 

דה-מיסטורה בז'נבה, בחודש שעברצילום: רויטרס

יותר מ-22 אלף מסמכים על מתגייסים לארגון דאעש בסוריה הגיעו לידי המודיעין הגרמני

שמותיהם של יותר מ-12 בריטים וכמה עשרות אמריקאים מופיעים בין 22 אלף מסמכים של ארגון המדינה האיסלאמית שהגיעו לידי המודיעין הגרמני אתמול ופורסמו בכלי תקשורת זרים ברחבי העולם. המסמכים שככל הנראה הגיעו ממעבר גבול בסוריה, הינם שאלונים של מתגייסים לארגון וכוללים 23 שאלות, בהן שמות, תאריכי לידה ומקומות לידה, עיר מגורים, מספרי טלפון, השכלה וסוג דם.

שר הפנים הגרמני, תומאס דה מזייר, אישר את אותנטיות המסמכים והוסיף כי הם יוכלו לסייע בחקירות שונות והרשעת חשודים בטרור החוזרים מסוריה ומעיראק. שמותיהם של הבריטים המזוהים ברשימות כבר פורסמו בעבר, חלקם נהרגו בתקיפות אמריקאיות וגורלם של האחרים אינו ידוע. בכירים גרמנים לא פירטו איך המודיעין הגרמני השיג את המסמכים וכמה שמות נמצאו בהם.

לוחמי דאעש בסוריה בשנה שעברהצילום: אי־פי

: "שר המלחמה" של דאעש, אבו עומאר א-שישאני, נפצע בתקיפה האמריקאית בסוריה ולא נהרג

אבו עומאר א-שישאני, "שר המלחמה" של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה, שאתמול דווח כי היה יעד של תקיפה אווירית אמריקאית בסוף השבוע, נפצע קשה, אך לא נהרג, כך דיווח הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה במדינה. א-שישאני הועבר לא-רקה בירתו של הארגון בצפון מזרח סוריה שם הוא קיבל טיפול רפואי.

א-שישאני, הידוע גם בשם טרקאן טיומורזוביץ' בטירשווילי, הוא ממוצא גיאורגי ומכונה גם עומאר הצ'צ'ני. זמן קצר לפני התקיפה הוא הועבר לעיירה א-שדאדי כדי לסייע לכוחות הארגון הלוחמים בה לאחר שספגו אבידות בקרבות מול כוחות מקומיים. אתמול דווח כי על פי הערכות בכירים במשרד ההגנה האמריקאי א-שישאני נהרג בתקיפה.

אבו עומאר א-שישאניצילום: אי-פי

הפנטגון הציג לבית הלבן תוכנית מפורטת לתקיפת מטרות דאעש בלוב

הפנטגון הציג לבית הלבן תוכניות מפורטות להתקפות על מעוזי ארגון המדינה האיסלאמית בלוב, כולל הפצצות אוויריות על מחנות אימונים, מפקדות שליטה, מחסני נשק ומטרות נוספות. ניו יורק טיימס דיווח כי התוכנית כוללת תקיפות על 30-40 מטרות בארבעה אזורים ברחבי המדינה.

העובדה שארגון המדינה האיסלאמית נמצא תחת לחץ והתקפות מתמשכות בעיראק וסוריה גורמת לו להסיט כוחות לעבר לוב, בניסיון להשתלט שם על בארות הנפט ועל שטחים טריטוריאלים שאינם נשלטים דה פאקטו על ידי אף גורם. באירופה חוששים כי התבססות הג'יהאדיסטים בלוב תאיים על מדינות דרום היבשת ותגרום להתגברות בריחתם של פליטים דרך הים התיכון.

בפגישה שהתקיימה בחודש שעבר בין שר ההגנה אשטון קרטר לבין נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הוצגו תוכניות הפנטגון להתמודדות עם הנעשה בלוב. הממשל אינו מתכוון להפעיל את התוכנית לפחות לעת עתה ומשקיע את עיקר מאמציו בניסיון לקדם את היוזמה הדיפלומטית להקמת ממשלת אחדות בלוב.

צילום: רויטרס

צבא ארה"ב לכד את בצפון עיראק את ראש היחידה לפיתוח נשק כימי בדאעש

כוחות מיוחדים של צבא ארה"ב תפסו את סלימאן דאוד אל-עפרי, ראש היחידה שעוסקת בניסיון לפתח נשק כימי בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), בפשיטה שבוצעה בחודש שעבר בצפון עיראק. שני גורמי מודיעין עיראקים אישרו לסוכנות הידיעות אי-פי את דבר המבצע. זוהי ההצלחה המבצעית המשמעותית הראשונה של ארה"ב מאז שיגרה כוחות קומנדו לעיראק בחודש דצמבר כדי ללכוד את בכירי דאעש ולאסוף מודיעין על הארגון. 

גורמים אמריקאים אמרו בשבוע שעבר כי הכוחות המיוחדים לכדו בכיר בדאעש אך סירבו לנקוב בשמו. ייתכן שמדובר באל-עפרי. הגורמים ציינו כי האיש "מוחזק שבועיים או שלושה בידי הצבא ונחקר". בחודשיים האחרונים תקפו מטוסי קרב של הקואליציה המערבית-ערבית מתקנים לאחסון חומרים כימיים בעיראק. בין היתר הופצצו מעבדות וציוד לוגיסטי.

סלימאן דאוד אל-עפרי שירת בתעשייה הצבאית של עיראק בתקופת משטרו של סדאם חוסיין והתמחה בחומרים כימיים ובילוגיים. הוא כבן 50 ועומד בראש יחידה למחקר ופיתוח חומרים כימיים שהוקמה באחרונה בארגון הג'יהאדיסטי. אל-עפרי נתפש סמוך לעיירה תל-עפר אך לא נמסרו פרטים נוספים על מעצרו. היחידה מורכבת ממומחים ששירתו תחת סדאם חוסיין וכימאים זרים שהתגייסו לשורות דאעש. על פי ההערכות, היחידה זכתה עד כה להישגים מועטים וייצרה כמות מועטה של גז חרדל. שימוש בגז חרדל נעשה באוגוסט 2015 בעיירה סורית שאותה תקף דאעש.

ארה"ב: "שר המלחמה" של דאעש עומאר שישאני כנראה נהרג בתקיפה אווירית בצפון סוריה

צבא ארה"ב הודיעה כי בתקיפה אווירית שאירעה בשבוע שעבר בסוריה נהרג ככל הנראה מפקד בכיר בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) יחד עם עוד 12 לוחמים אחרים.

הבכיר הוא טרקאן בטירשווילי, המוכר גם בשם עומאר שישאני, ממוצא גיאורגי. התקיפה אירעה ביום שישי סמוך לעיירה שדאדי בצפון מזרח המדינה, לשם נשלח שישאני כדי לחזק את כוחות דאעש המקומיים. אף גורם בארגון הקיצוני או מקרב תומכיו לא אישר את מותו של שישאני, שעל ראשו הציעה ארה"ב פרס בסך חמישה מיליון דולר.

העיירה שדאדי נתפסה בחודש שעבר על ידי הקואליציה הסורית-ערבית, ברית של ארגוני מורדים וכוחות כורדים-סורים מהמליציות להגנת העם הכורדי (YPG) שנלחמים בדאעש. בכיר ב-YPG  אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הוא קיבל מידע לפיו שישאני נהרג, אבל אין בידיו פרטים על כך ולכן הוא לא יכול לאשר את המידע. לפי משרד ההגנה האמריקאי שישאני החזיק בכמה תפקידים צבאיים בארגון וכיהן כ"שר המלחמה".

האו"ם מזהיר מפני אסון הומניטארי ומחסור במזון בעיר הנצורה פאלוג'ה שבעיראק

תוכנית המזון העולמית של האו"ם מתריעה מפני התפתחות אסון הומניטארי בעיר פאלוג'ה שבמערב עיראק, מעוז של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), שנמצאת במצור של כוחות הביטחון העיראקיים. לדברי האו"ם, בעיר נצורים עשרות אלפי בני אדם עם מחסור חמור במזון. לדברי תושבי העיר, לא נשאר להם קמח, אורז, סוכר או שמן בכל העיר והמחירים של מעט המזון שנותר עלו באופן חד. מחיר קמח טיפס בחודש ינואר ל-20 דולר, קפיצה של יותר מ-800% ממחירו בחודש דצמבר.

צבא עיראק, המשטרה ומיליציות שיעיות המגובות על ידי איראן ותקיפות אוויריות אמריקאיות באזור – הטילו בשנה שעברה מצור על העיר שממוקמת 50 ק"מ מערבית לבגדאד. "התושבים צריכים לסיוע דחוף, המצב ההומניטארי שם נוראי", אמרה דוברת תוכנית המזון העולמית, מרווה עוואד. "אנחנו יודעים שלא נכנס אוכל לתוך העיר ושהארגונים הקיצוניים שולטים באספקת המזון הנותר בה".

איראן ביצעה ניסוי נוסף בטילים בליסטיים עליהם נכתב "ישראל צריכה להימחק"

הניסוי שערכה איראן בטיל בליסטי, אתמולצילום: רויטרס

משמרות המהפכה של איראן ביצעו הבוקר ניסוי נוסף בשני טילים בליסטיים, כך הודיעו סוכנויות הידיעות האיראניות פארס וטסנים, בהמשך לתרגיל הצבאי שעשוי לגרור תגובה דיפלומטית חריפה מארה"ב. שני הטילים, מדגם קאדר H, נורו במסגרת הניסוי בצפון איראן ופגעו במטרות בדרום מזרח המדינה, במרחק 1,400 ק"מ מנקודת השיגור. עוד דווח כי על הטילים היה כתוב המשפט "ישראל צריכה להימחק".

מפקד סוללת טילים במשמרות המהפכה אמר היום כי הטילים הבליסטיים לטווח בינוני של איראן תוכננו כך שיהיו מסוגלים לפגוע בישראל. "הסיבה שיצרנו את הטילים שלנו כך שיגיעו למרחק של 2,000 ק"מ היא כדי שנוכל להכות באויב שלנו, המשטר הציוני, ממרחק בטוח", אמר המפקד, אמיר עלי חאג'יזדה, לסוכנות הידיעות איסנא.

אתמול דיווחה סוכנות הידיעות אירנא כי משמרות המהפכה של איראן ערכו ניסו אחר בשיגור טילים בליסטיים במדינה. לדבריה, הניסוי נועד "להדגים את כוח ההתרעה של איראן ואת יכולתה של הרפובליקה להתמודד עם כל איום על המהפכה האיסלאמית, המדינה ועצמאותה". לטענת טהראן, הרפובליקה האיסלאמית מחזיקה בטילי קרקע־קרקע המסוגלים לפגוע במטרות במרחק 2,000 קילומטר.

גורם אמריקאי בכיר אמר אתמול כי ארה"ב עוקבת מקרוב אחר הדיווחים לפיהם איראן ביצעה ניסוי טילים בליסטיים, ואם יתברר שהדבר נכון - וושינגטון "תנקוט בתגובה הראויה במועצת הביטחון". הגורם הוסיף כי הניסוי לא ייחשב כהפרה של הסכם הגרעין, אלא "אם יתקבלו ראיות חזקות לכך שהוא אינו עולה בקנה אחד עם החלטות האו"ם.

איראן ביצעה ניסוי טילים בליסטיים לטווח בינוני; מתוך שידורי הטלוויזיה האיראניתקרדיט: IRINN רויטרס

צבא טורקיה: 114 חמושים נהרגו במבצע נרחב נגד הכורדים בעיר אידיל

כוחות הביטחון של טורקיה סיימו מבצע בעיר הכורדית אידיל שבדרום-מזרח המדינה. במבצע, שנמשך שלושה שבועות, נהרגו לטענת צבא טורקיה 114 חמושים. הבוקר נהרגו באידיל שני שוטרים בפיצוץ מטען חבלה סמוך לרכבם. בפיצוץ נפצעו עוד שישה חיילים ושוטרים.

צבא טורקיה מנהל זה חודשים מבצע נרחב נגד לוחמי המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) בעיירות ובערים בדרום-מזרח המדינה, לא רחוק מהגבול הסורי והעיראק. המבצע בא בעקבות קריסת הפסקת האש והמגעים לפיוס בין אנקרה לבין פ-ק-ק אחרי שנתיים וחצי. אידיל, שבה 73 אלף תושבים ונמצאת 25 קילומטרים מהגבול הסורי, נמצאת תחת עוצר מלא מאז 16 בפברואר.

גורם אמריקאי: אם ניסוי הטילים האיראני הפר את הסכם הגרעין - נפנה לאו"ם

גורם אמריקאי בכיר אמר כי ארה"ב עוקבת מקרוב אחר הדיווחים לפיהם איראן ביצעה הבוקר ניסוי טילים בליסטיים, ואם יתברר שהדבר נכון - וושינגטון "תנקוט בתגובה הראויה במועצת הביטחון". הגורם הוסיף כי הניסוי לא ייחשב כהפרה של הסכם הגרעין, אלא "אם יתקבלו ראיות חזקות לכך שהוא אינו עולה בקנה אחד עם החלטות האו"ם.

הבוקר דיווחו משמרות המהפכה של איראן כי הניסוי נועד "להדגים את כוח ההתרעה של איראן ואת יכולתה של הרפובליקה להתמודד עם כל איום על המהפכה האיסלאמית, המדינה ועצמאותה". עוד נאמר בדיווח כי איראן מחזיקה בטילי קרקע־קרקע המסוגלים לפגוע במטרות במרחק 2,000 קילומטר.

ראש ממשלת תוניסיה: מתקפת הטרור אתמול - ניסיון השתלטות על עיירה בגבול לוב

ראש ממשלת תוניסיה, אל-חביב א-סיד, האשים את ארגון המדינה האיסלאמית במתקפת הטרור אתמול סמוך לגבול לוב, בה נהרגו לפחות 63 בני אדם. לדבריו, הג'יהאדיסטים ניסו להשתלט על עיירת הגבול בן גורדאן ולהרחיב את שליטתם.

עשרות חמושים פרצו אתמול את הגבול ונכנסו לבן גורדאן תוך שהם יורים לעבר עמדות משטרה. בחילופי אש פרצו בינם לבין כוחות הביטחון, נהרגו 36 חמושים, לפחות 20 חיילים ושבעה אזרחים. א-סיד מסר כי החמושים ניסו להשתלט על בסיס צבאי ותחנות משטרה. "הם חשבו שזה יהיה קל ושתושבי בן גורדאן יסייעו להם, אבל התוניסאים לעולם לא יקבלו אותם", אמר.

אנשי ביטחון תוניסאים בעיירה בן גורדאן הסמוכה לגבול לובצילום: אי־פי

ממשלת סוריה מוכנה להשתתף בשיחות השלום שיחודשו בז'נווה

הממשל בסוריה הודיע כי בכוונתו להשתתף בשיחות השלום בז'נווה שיתחדשו ב–14 במארס, אך ארגוני המורדים עדיין לא הגיעו לידי החלטה בנושא, כך דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית אי־אף־פי. 

על רקע הסכם ההפוגה בלחימה שנכנס לתוקפו בחודש שעבר והביא לירידה ניכרת באלימות, מקווה האו"ם לחדש את שיחות השלום בז'נווה שקרסו מוקדם יותר באותו חודש.
האו"ם מקווה לחדש את שיחות השלום שקרסו בתחילת פברואר. שליח האו"ם לסוריה, סטפן דה מיסטורה, אמר כי הוא מקווה שהשיחות יחודשו מחרתיים, אך בכירים ציינו כי יידרשו כמה ימים להכנות לפני תחילת השיחות.

מקור המקורב למשלחת השלטון הסורי אמר לסוכנות הצרפתית כי חבריה ישתתפו בשיחות. הארגון המרכזי של האופוזיציה הסורית, "ועדת המשא ומתן העליונה" (HNC), מסר כי חבריו יעריכו את המצב בימים הקרובים ויקבלו החלטה.

איראן: ערכנו ניסוי בשיגור טילים בליסטיים

משמרות המהפכה של איראן ערכו ניסו בשיגור טילים בליסטיים ברחבי הרפובליקה האסיאלמית, כך דיווחה סוכנות הידיעות הממלכתית "אירנא".

הניסוי נועד "להדגים את כוח ההתרעה של איראן ואת יכולתה של הרפובליקה להתמודד עם כל איום על המהפכה האיסלאמית, המדינה ועצמאותה", דווח באירנא. לטענת טהראן, הרפובליקה האיסלאמית מחזיקה בטילי קרקע־קרקע המסוגלים לפגוע במטרות במרחק 2,000 קילומטר.

בחודש אוקטובר אשתקד ערכה איראן ניסוי מוצלח בשיגור טיל בליסטי ארוך טווח. שיגור הטיל המונחה מסוג קרקע־קרקע היה הניסוי הראשון שערכה איראן מאז נחתם הסכם הגרעין עם טהראן והמעצמות ביולי אשתקד. בחודש ינואר השנה הטילה וושינגטון סנסקציות חדשות על איראן, כמעט מיד לאחר שסנקציות הנוגעות לתוכנית הגרעין של טהראן הוסרו, זאת כחלק מהסכם הגרעין.

הכורדים בצפון סוריה: טורקיה שוב הפגיזה את לוחמינו בצפון חאלב

גורם רשמי ביחידות להגנת העם הכורדי (YPG), ארגון כורדי הפועל בצפון סוריה, אמר כי טורקיה ירתה פגזים לעבר לוחמיו בצפון מחוז חאלב. דובר הארגון, ראדור חליל אמר כי הטורקים הפגיזו את העיירה תל ריפעת ופצעו מספר לוחמים בארגון. טורקיה הפגיזה את המיליציה הכורדית-סורית באזור זה גם בחודש שעבר כמה פעמים, כשלדבריה ביצעה זאת בתגובה לאש שנורתה לעבר שטחה.

במקביל דווח הארגון הסורי לזכויות אדם כי מורדים איסלאמיסטים תקפו היום את כוחות הצבא הסורי והצליחו לכבוש שטחים בדרום העיר חאלב. לאחר ההתקפה של המורדים האיסלאמיסטים סמוך לכפר אל-עיס בדרום העיר, פרצו קרבות עזים בין כוחות המשטר הסורי ובעלות בריתו לבין ארגון ג'בהת א-נוסרה וג'נד אל-אקצא. בשבוע שעבר נכנסה לתוקפה הפסקת אש בין מורדים סורים מתונים לבין הממשלה הסורית, אולם ההפסקה לא כוללת את ג'בהת א-נוסרה ואת ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

האופוזיציה הסורית טרם החליטה אם תשתתף בשיחות השלום בז'נבה השבוע

האופוזיציה הסורית הודיעה כי תחליט בהמשך השבוע אם תשתתף בשיחות השלום בתיווך האו"ם שצפויות להתחדש מחרתיים בין נציגיה לבין נציגי הממשלה הסורית בז'נבה. ההודעה מגיעה על רקע הדיווחים על יותר מ-12 הרוגים בסוריה היום למרות הפסקת האש שנכנסה לתוקף בשבוע שעבר ברחבי המדינה. ההסכם לא כולל ארגונים כמו המדינה האיסלאמית וג'בהת א-נוסרה, המסונפת לאל-קאעדה.

היום הפציצו מטוסי קרב עיירה שנמצאת בשליטת המורדים הסורים בצפון המדינה והרגו לפחות 12 בני אדם. בתגובה הפגיזו המורדים שכונה שבשליטת הכורדים הסורים בצפון העיר חאלב. לדברי האופוזיציה הסורית, למרות ההסכם, טרם שוחררו אסירים שמוחזקים בידי הממשלה וקצב הסיוע ההומניטארי שמוכנס לעיירות ולכפרים הסובלים מרעב, איטי מדיי. נושא הסיוע ההומניטארי היה חלק מהתנאים המוקדמים שהציבה האופוזיציה כתנאי להשתתפותה בשיחות. סבב השיחות האחרון קרס בחודש שעבר.

לפחות 53 הרוגים בחילופי אש בין חיילים תוניסאים לבין חמושים סמוך לגבול לוב

לפחות 53 בני אדם נהרגו בעימותים בין כוחות הביטחון של תוניסיה לבין מיליציה לא מוכרת סמוך לגבול עם לוב. משרד ההגנה בתוניס מסר כי החמושים ניסו לפרוץ למתקן צבאי סמוך לעיירת הגבול בגארדן ונהדפו. לפחות 28 מהם נהרגו.

לפחות ארבעה אזרחים וחייל אחד נהרגו בחילופי האש. שני חמושים נעצרו וכמה מהם ברחו מהזירה. על הכבישים באזור נחסמו. כלי תקשורת בתוניסיה דיווחו כי הרשויות סגרו את אחד ממעברי הגבול ללוב ואת הכניסות לאי התיירותי ג'רבה.

חיילים תוניסאים סמוך למעבר בנגארדן סמוך לגבול הלוביצילום: רויטרס

מצרים: חמאס סייע לאחים המוסלמים במזימת ההתנקשות בתובע הכללי אשתקד

זירת ההתנקשות בחיי התובע הכללי של מצרים הישאם ברכאתצילום: אי־פי

שר הפנים המצרי, מגדי עבד אל-גפאר, האשים אמש בכירים גולים בתנועת האחים המוסלמים בכך שתכננו יחד עם חמאס את ההתנקשות בחייו של התובע הכללי הישאם ברכאת ביולי 2015. אל-גפאר אמר כי ההתנקשות תוכננה "על ידי בכירים בממשל האיסלאמי הקודם שנמצאים בטורקיה ושקשרו קשר עם חמאס". הוא גם האשים את חמאס באספקת חומרי חבלה ובאימון מבצעי ההתנקשות.

ברכאת, שנהרג בפיצוץ מטען חבלה במכוניתו, היה אחד הגורמים החשובים במבצע שמנהל המשטר המצרי להעמדה לדין של טרוריסטים ואיסלאמיסטים קיצוניים מאז הפלתו של מוחמד מורסי מכס הנשיאות ב-2013. הוא היה אחראי בין היתר למעצרם של רבבות מבקרי משטר, ניהל רדיפות והעמיד לדין מאות מפעילי האחים המוסלמים.

הישאם ברכאתצילום: אי־פי

אל-ג'פאר אמר כי בסך הכל נעצרו 48 פעילים בתא של האחים המוסלמים שביקש לחתור תחת הביטחון הלאומי באמצעות התקפות טרור. לדבריו, 14 מהם התוודו על מעורבותם ברצח ברכאת. "חמאס אימן, הכין ופיקח על יישום המתקפה", אמר אל-גפאר בשידור טלוויזיה, "זוהי קנוניה גדולה מאוד שהחלה לפני זמן רב ונמשכה מאז", הוסיף.

דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, אמר אמש כי האשמות מצרים "אינן מבוססות" ואינן עולות בקנה אחד עם מאמצי השלטון ברצועת עזה לפתח את מערכת היחסים עם קהיר.

דיווח: ארה"ב מסיימת בניית בסיס אווירי בצפון סוריה והחלה להקים אחד נוסף

ארה"ב עומדת לסיים את בנייתו של בסיס אווירי צבאי באזור הכורדי בצפון סוריה ומקדמת עבודות להקמת בסיס אווירי שני למטרות צבאיות ואזרחיות. דובר מטה פיקוד מרכז של צבא ארה"ב (סנטקו"ם) אמר כי וושינגטון אינה שולטת באף אחד מהבסיסים האוויריים בסוריה.

אתר החדשות הכורדי BasNews הפועל מעיראק דיווח מפי גורם באחת המיליציות הכורדיות הסוריות, כי בעיירת הנפט רמיילאן שבמחוז א-חסכה הושלמו מרבית העבודות להקמת מסלול המראה ונחיתה. בסיס נוסף מוקדם מדרום-מזרח לעיר קובאני. גורם בקואליציה המערבית-ערבית אמר כי מומחים ומהנדסים אמריקאים מעורבים בפרויקט.

גורמים כורדים בסוריה אמרו באחרונה כי הבסיס האווירי ברמיילאן כבר משמש מסוקים אמריקאים ולהעברת סיוע לוגיסטי. סנטקו"ם מסר כי "כל ניסיון לקשור בין הכוחות האמריקאים המיוחדים שנשלחו לצפון סוריה לבין הבסיסים האוויריים - הוא ניסיון מוטעה".

"זאמאן" החדש: דברי שבח לארדואן ולממשלת טורקיה, השער על פרויקט גרנדיוזי

העיתון הטורקי "זאמאן" יצא הבוקר לאור במהדורתו הראשונה תחת הנהלה ממשלתית. בסוף השבוע השתלטו כוחות הביטחון על מערכת העיתון הנפוץ בטורקיה בגיבוי צו משפטי, כחלק מפעילותו של הנשיא ארדואן לצמצום חופש העיתונות. העיתון הוכפף לחבר נאמנים שימונה על ידי בית המשפט.

המהדורה החדשה של זאמאן התאפיינה בקו נוח ואוהד לממשלה הטורקית, שונה ב-180 מעלות מהקו הביקורתי שאפיין את שעריו בתקופה שבו פעל באופן עצמאי. כתבת השער עסקה בפרויקט אמביציוזי של הממשלה לחיבור החלק האסיאתי של איסטנבול עם חלקה האירופי באמצעות גשר חדש. עלות הפרויקט שלושה מיליארד דולר.

בדומה לעיתונים ממשלתיים אחרים, כלל עמוד השער גם תמונות של הלוויות וחללים שנהרגו בקרבות עם המחתרת הכורדית בדרום-מזרח המדינה. ערוץ "פראנס 24" דיווח כי בפינת עמוד השער נראה ארדואן מחזיק את ידה של קשישה ונכתב כי בכוונתו לערוך לה היום קבלת פנים לכבוד יום האישה בטורקיה. 

זאמאן, שמופץ ב-650 אלף עותקים, מזוהה עם יריבו של ארדואן מתוך התנועה האיסלאמית, פתוללה גולן. גולן, העומד בראש תנועת "היזמט" מואשם בניסיון להפיל את הממשלה באמצעות השפעתו הרבה על המשטרה, מערכת המשפט, כלי התקשורת והקהילה העסקית. אחד מעובדי העיתון אמר היום לסוכנות הידיעות הצרפתית כי המערכת מנותקת מאינטרנט מאז ההשתלטות על העיתון. לדבריו, מהדורת יום ראשון "לא הופקה על ידי עובדי זאמאן".

השער הראשון של העיתון "זאמאן" תחת ההנהלה החדשה צילום: אי־אף־פי
תומך אופוזיציה מציג את הגיליון האחרון של זאמאן שהודפס, לפני ההשתלטות עם הכותרת "החוקה הושעתה"צילום: אי־אף־פי

לפחות 60 הרוגים בפיצוץ מכלית דלק עמוסת חומרי נפץ מדרום לבגדאד

לפחות 60 בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו בפיצוץ מכלית דלק עמוסה בחומרי חבלה ונהוגה בידי מחבל מתאבד סמוך למחסום מדרום בגדאד, בירת עיראק. לפחות 24 מההרוגים הם אזרחים והיתר הם אנשי כוחות הביטחון. הפיגוע אירע בכניסה לעיר חילה, במקום שהיה עמוס במכוניות. לפחות 20 כלי רכב ניזוקו מעוצמת הפיצוץ.

מאז תחילת החודש אירעו באזור בגדאד מספר פיגועי ענק, בהם פיגוע כפול שבו נהרגו יותר ממאה בני אדם. ארגון המדינה האיסלאמית לקח האחריות לכל הפיגועים, כולל זה שהתרחש היום בחילה.

מצרים: שישה נעצרו בחשד למעורבות בהתנקשות בחייו של התובע הכללי אשתקד

מצרים עצרה שישה בני אדם בחשד למעורבות בהתנקשות בחייו של התובע הכללי הישאם ברכאת בשנה שעברה. על פי התביעה במצרים, העצורים חשודים בכמה פשעים, בהם רצח בכוונה תחילה, אחזקה ושימוש בחומרי נפץ והצטרפות לארגון טרור, כך דיווחה סוכנות הידיעות MENA. ממשרד הפנים של מצרים נמסר מאוחר יותר כי ארגון חמאס מילא "תפקיד גדול מאוד", בהתנקשות בחייו של התובע.

ברכאת נהרג בפיצוץ מטען חבלה במכוניתו בקהיר ביוני 2015. הוא הדמות הבכירה ביותר בשלטון המצרי שנהרגה בפיגועים במדינה מאז הדחתו של הנשיא האיסלאמי מוחמד מורסי ב-2013. אף ארגון לא קיבל אחריות להתנקשות.

עונש מוות נגזר באיראן על מיליארדר שהורשע בעבירות מרמה

בית משפט באיראן גזר עונש מוות על המיליארדר באבאק זנג'אני ושניים משותפיו בגין עבירות מרמה. זנג'אני היה בעל תפקיד מרכזי בניסיונות המשטר האיראני לחמוק מהסנקציות הבינלאומיות על משק האנרגיה בשנים האחרונות. השלושה הורשעו "בהפצת שחיתות" וחייב את השלושה להשיב את הכספים שנגנבו בין היתר מחברת הנפט הלאומית של איראן. 

זנג'אני, בן 41, עומד בראש תאגיד "סורינט", אחת מקונגלומרטים הגדולים באיראן שמושבה באיחוד הנסיכויות. בבעלותו גם חברת תעופה וקבוצת כדורגל. שמו נכלל ברשימת הסנקציות שהטיל האיחוד האירופי על איראן בדצמבר 2012. זנג'אני, שהונו נאמד ב-14 מיליארד דולר, נעצר בדצמבר 2013. לא ידועים בשלב זה פרטים נוספים על החקירה.

שר החוץ הסעודי: אסד חייב לפרוש בתחילת תהליך המעבר בסוריה, לא בסופו

שר החוץ של סעודיה, עאדל אל-ג'ובייר, אמר בשיחה עם כתבים בפריז כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, "חייב לעזוב את תפקידו עם הקמת ממשלת המעבר בארצו" וכי "אין שום אפשרות שישמור על כסאו". אל-ג'ובייר דיבר לקראת חידוש שיחות הקירוב בין נציגי הממשל בדמשק לבין נציגי האופוזיציה השבוע בז'נבה. לפי מתווה האו"ם הנדון בשיחות, בסוריה אמורה לקום ממשלת מעבר באמצע השנה ובחירות יתקיימו באמצע 2017.

"אסד חייב לעזוב כבר בתחילת התהליך", אמר אל ג'ובייר, "תחילה יקום גוף מעבר, יועברו סמכויות אליו מאסד ואז הוא יפרוש. לאחר מכן יכתוב גוף המעבר את החוקה ויכין את הבחירות. חלק טוענים שבשאר יעזוב רק בבחירות עצמן, בעוד 18 חודשים, אבל זה לא מה שאנחנו חושבים. עבורנו זה ברור מאוד: הוא יעזוב כבר בתחילת התהליך ולא בסופו. העם הסורי אמר את דברו כשלקח נשק והתקומם נגד אסד. המסר שלהם היה מאוד מאוד ברור: הוא לא יהיה הנשיא. הם כבר הצביעו ברגליים ובאמצעות הנשק שבידם".

מת חסן אל-טוראבי, שותפו של עומאר אל-באשיר בהפיכה בסודאן ב-1989

חסן אל-טוראביצילום: אי־פי

חסן אל-טוראבי, איש אופוזיציה בכיר לשעבר בסודאן ואחד הבכירים שסייעו לעלייתו של עומאר אל-באשיר לשלטון במדינה, מת בגיל 84. אל-טוראבי אושפז בבית חולים בחארטום אחרי שלקה בהתקף לב. אל-טוראבי נחשב לאחת הדמויות השנויות ביותר במחלוקת בהיסטוריה הסודאנית והיה האיש שהזמין את אוסמה בן לאדן לחיות בסודאן.

אל-טוראבי היה אחד משותפיו המרכזיים של אל-באשיר בהפיכה שביצע בסודאן ב-1989. בעשר השנים הראשונות היה אל-טוראבי מנהיג סודאן דה פאקטו ובעל השפעה רבה גם מחוץ לגבולות המדינה. הוא קידם פרשנות קיצונית של האיסלאם והכפיף את סודאן לחוקי השריעה. לאחר מכן עלו יחסיו עם אל-באשיר על שרטון.

135 נהרגו בשבוע הראשון של הפסקת האש בסוריה באזורים שבהם אמורה להיות רגיעה

"המצפה הסורי לזכויות אדם" דיווח כי במהלך השבוע הראשון של הסכם הפסקת האש נהרגו ברחבי סוריה 135 בני אדם. עוד נמסר ממטה הארגון בלונדון כי באזורים שאינם נכללים בהסכם הפסקת האש נהרגו מאז 27 בפברואר לפחות 552 בני אדם.

משרד ההגנה הרוסי הודיע בסוף השבוע כי טורקיה מפגיזה יחידות כורדיות הלוחמות נגד ארגון ג'בהת א-נוסרה וכי טורי משאיות נושאות נשק וציוד נוסף המיועד למורדים, נכנסות מדי יום מטורקיה לסוריה. בהודעת מוסקבה נאמר כי ביומיים האחרונים נרשמו 41 הפרות של הפסקת האש וכי בסוף השבוע נחתם הסכם הפסקת אש עם פלג של ארגון "צבא האיסלאם" הפועל בצפון סוריה.

קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה בסוף השבוע כי נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אישר את מחויבותו להסכם הפסקת האש בשיחת טלפן עם ארבעה ממנהיגי האיחוד האירופי. "ברצוני להודיע כי הסכם הפסקת האש אושרר שוב על ידי נשיא רוסיה: יבוצעו תקיפות רק על מעוזי ארגון המדינה האיסלאמית וג'בהת א-נוסרה", אמרה מרקל.

טורקיה: שני המבריחים שהעלו את אילאן כורדי ובני משפחתו לסירה נשפטו למאסר

בית משפט בטורקיה גזר כארבע שנות מאסר על שני מבריחי פליטים שהורשעו במותו של הילד אילאן כורדי וארבעה בני אדם נוספים, שמתו בטביעת סירתם סמוך לעיירה בודרום בשנה שעברה. תמונת גופתו של כורדי הפעוט אחרי שנשטפה אל החוף התפרסמה ברחבי העולם ועוררה דיון ציבורי נוקב סביב משבר הפליטים באירופה. 

שני המבריחים - מוואפקה אלבאש ועאסם אלפרהאד - הורשעו בסחר בבני אדם. הם זוכו מסעיף גרימת מוות כתוצאה הזנחה מכוונת. אילאן, שהיה בן שלוש במותו, אחיו גאליפ בן החמש והאם רהאן כורדי, נספו בעת שהיו בדרכם לאי היווני קוס. שני המורשעים כפרו באשמה וטענו כי אבי המשפחה, עבדאללה כורדי, היה זה שארגן את המסע לקוס. עבדאללה כורדי שב לסוריה בעקבות האסון המשפחתי.

גופתו של אילאן כורדי מוטלת על החוף. אנחנו כבר לא מזדעזעים בקלות צילום: רויטרס

טליבאן: לא ניקח חלק בשיחות הרב צדדיות לפיוס באפגניסטאן

מולה אכתאר מנסורצילום: רויטרס

ארגון טליבאן הודיע כי לא ייקח חלק בשיחות הרב צדדיות לפיוס באפגניסטאן, בהן משתתפים נציגי הממשלה בקאבול, פקיסטאן, סין וארה"ב. טליבאן הודח מהשלטון בעת הפלישה האמריקאית לאפגניסטן ב-2001. מאז הוא מנהל מלחמת טרור וגרילה נגד כוחות הביטחון המקומיים וכוחות נאט"ו בניסיון להקים מחדש את שלטון האיסלאם הקיצוני.

בפברואר התקיימה בקאבול פגישה ראשונה של נציגי ארבע המדינות. גורמים רשמיים אמרו כי הם מצפים למגעים ישירים בין הממשלה בקאבול לבין טליבאן בסבב השיחות שצפוי להתקיים החודש באיסלמבאד.

אלא שבהודעה שפרסם היום טליבאן, המכנה עצמו "האמירות האיסלאמית של אפגניסטאן, נאמר כי "כל עוד החיילים האמריקאים נמצאים על אדמת אפגניסטאן וכל עוד נמשכות התקיפות האוויריות ופשיטות הכוחות המיוחדים - נציגי הארגון לא ישתתפו בדיונים".

המגעים בין ממשלת אפגניסטאן לטליבאן הושעו בשנה שעברה, בעקבות ההודעה הרשמית על מותו של מייסד הארגון, מולה מוחמד עומאר, שנתיים קודם לכן. המנהיג החדש, מולה אכתאר מנסור, הציב תנאים מוקדמים להשתתפות בשיחות, אולם מתקשה באיחוד הפלגים בארגונו. חלקם מתנגדים באופן נחרץ לכל משא ומתן.

טורקיה: הרשויות השתלטו על העיתון הנפוץ במדינה

הרשויות בטורקיה השתלטו בגיבוי צו בית משפט על "זאמאן", העיתון הנפוץ במדינה המזרח תיכונית. ההשתלטות על העיתון נתפסת כחלק ממאמציו של נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, לצמצם את חופש העיתונות במדינתו. בהמשך לצו בית המשפט, סמוך לחצות פרצו כוחות משטרה אל משרדי "זאמאן" באיסטנבול.

תפיסתו של זאמאן והכפפתו לפאנל נאמנים שימונה על ידי בית המשפט התרחשו על רקע העמדתם לדין של שני עיתונאים במדינה. השניים עלולים לרצות מאסר עולם לאחר שהואשמו בסיכון ביטחון המדינה, בשל פרסום מידע על פעילות המודיעין הטורקי בסוריה.

על רקע הדיווחים על תפיסת העיתון בידי הרשויות נאספו היום פעילים חברתיים מול משרדיו, ואולם מאוחר יותר במסגרת פריצת המשטרה פוזר הקהל בירי גז מדמיע ותותחי מים. מוקדם יותר אמש כינה משרד החוץ האמריקאי את ההחלטה "מדאיגה". "אנחנו רואים את המהלך כחלק מסדרה של פעולות אכיפת חוק מדאיגות", אמר דובר המשרד ג'ון קירבי.

ההשתלטות מבליטה את הקמפיין הגובר של הממשלה נגד מי שהיא מזהה כאויביה הגדולים ביותר: עיתונאים מהאופוזיציה ותומכי פתהוללה גולן, מנהיג איסלאמי הקשור לעיתון זאמאן ושמתגורר בגלות בארה"ב. גולן היה בעבר בעל ברית של ארדואן, אך השניים הפכו עם הזמן ליריבים מרים.

עובד "זאמאן" מפגין מחוץ למערכת העיתון באיסטנבול, היוםצילום: רויטרס

שני הרוגים בפיצוץ מכונית ממולכדת בדרום-מזרח טורקיה

שני שוטרים נהרגו ולפחות ארבעה בני אדם נפצעו בפיצוץ מכונית ממולכדת בדרום-מזרח טורקיה, כך דיווחה סוכנות הידיעות הממלכתית במדינה, אנדולו. מהסוכנות נמסר כי ארבעת הפצועים במצב קשה.

על פי הדיווח, ההתקפה פגעה בעמדה של משטרת התנועה ובמגורי שוטרים סמוכים בקרבת הגבול עם סוריה. באזור זה נלחמים כוחות הביטחון הכורדיים בפעילים הקשורים ל"מפלגת הפועלים הכורדית" (פ-ק-ק).

שליח האו"ם לסוריה: היקף הלחימה ירד דרמטית, משלוחי הסיוע מגיעים ליעדם

שליח האו"ם לסוריה, סטפן דה מיסטורה, אמר כי הסכם הפסקת האש בסוריה הוביל לירידה דרמטית בהיקף הלחימה במדינה ומאפשר למשלוחי הסיוע ההומניטרי להגיע ליעדם. במסיבת עיתונאים בז'נבה אמר דה מיסטורה כי הוא המצב בסוריה יוסיף להשתפר לקראת הסבב הבא של שיחות הקירוב בין הצדדים בשבוע הבא. הוא הדגיש כי הלחימה נמשכת באזורים מסוימים במחוזות חאמה, חומס, לטקיה ודמשק.

"ניתן להכיל את הקרבות הללו ולהגדיר בסך הכל את המצב כרעוע. ההצלחה אינה מובטחת אך בפירוש ניתן לראות התקדמות", אמר דה מיסטורה. יאן אגלאנד, יועצו של דה מיסטורה, אמר במסיבת העיתונאים כי הוא מקווה כי הפסקת פעולות האיבה "תאפשר את הרחבת מבצע הסיוע למאות אלפי סורים החיים באזורים מסוכנים או נצורים".

ארגון זכויות אדם העוקב אחר הלחימה בסוריה מלונדון ציין כי 24 אזרחים סורים נהרגו מאז הוכרזה הפסקת האש באזורים שבהם אמורה להיות רגיעה. לדברי מנהל "המצפה הסורי לזכויות אדם", ראמי עבד אל-רחמן, לפני ההכרזה על הפסקת האש נהרגו בסוריה מדי יום 38 בני אדם בממוצע.

בתוך כך, משרד ההגנה של רוסיה הודיע כי ב-24 השעות האחרונות נרשמו 14 הפרות של הסכם הפסקת האש. ממוסקבה נמסר כי אותרו הפגזות על שכונות מגורים ועל כוחות הצבא הסורי באזור דמשק, לטקיה, חאמה ודרעא.

חיזבאללה על הכנסתו לרשימת ארגוני הטרור של מדינות המפרץ: החלטה עוינת, סעודיה אשמה

חיזבאללה גינה את החלטת שש מדינות המפרץ הפרסי להכניס אותו לרשימת ארגוני הטרור וכינה אותה "עוינת ופזיזה". בהודעה שפרסמה סיעת חיזבאללה בפרלמנט הלבנוני הטיל הארגון השיעי את האחריות להחלטה על סעודיה.

החלטת המועצה לשיתוף פעולה בין מדינות המפרץ (GCC) שהתקבלה אתמול עשויה להוביל אותן להטלת סנקציות על חיזבאללה בגין מעורבותו במלחמה בסוריה ותמיכתו בנשיאה בשאר אל-אסד. במועצה חברות סעודיה, כוויית, איחוד הנסיכויות, עומאן, בחריין וקטאר.

אמש התייחס מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, להחלטה בנאום ששודר בטלוויזיה ואמר כי סעודיה מבקשת ליצור קרע בין המוסלמים הסונים לבין השיעים במזרח התיכון. הוא גם האשים אותה בהכוונת פיגועי מכוניות ממולכדות בתוך המדינה. לדבריו, הסכסוך הפוליטי בלבנון הגיע לשלב חדש בשל החלטת סעודיה לעצור את חבילת הסיוע לצבא לבנון.

סוכנות הידיעות הממלכתית בסוריה: החשמל נותק ברחבי המדינה

רשת החשמל ברחבי סוריה הושבתה מסיבות שאינן ידועות, כך דיווחה סוכנות הידיעות הממלכתית "סאנא". הסוכנות דיווחה מפי מקור במשרד הממשלתי האחראי על רשת החמשל כי "הזרם נותק בכל המחוזות". עוד דווח כי החלו ניסיונות לאתר את מקור התקלה.

הפסקות חשמל רחבות היקף התרחשו בסוריה מאז תחילת מלחמת האזרחים, אולם בעבר מיהר משטר אסד להאשים את התקפות המורדים בחבלה. עד כה לא נמסר הסבר לתקלה הנוכחית. לדברי אי-אף-פי מדווחת, תושבים בדמשק מדווחים כי החשמל הפסיק לפעול בסביבות השעה אחת בצהריים, וגם חלק מהרשתות הסלולריות מושבתות.

שתי נשים באיסטנבול ירו והשליכו רימון על אוטובוס משטרה

שתי נשים פתחו באש והשליכו רימון על אוטובוס משטרתי בפרבר של איסטנבול, כך נראה בסרטון שפורסם בסוכנות הידיעות הטורקית "דואן". על פי התקשורת המקומית אין נפגעים באירוע.

בסרטון נראה כי אחת הנשים השליכה רימון והאחרת פתחה באש במה שנראה כנשק אוטומטי, בעוד אוטובוס משטרתי הגיע לתחנה ברובע באייראמפסה במערב העיר. כוחות משטרה השיבו אש ופצעו את אחת הנשים, כך על פי רשת החדשות סי־אן־אן טורק. מאוחר יותר דווח כי הנשים נמלטו לבניין סמוך, ולאחר מכן נורו למוות על ידי כוחות הביטחון.

לפני כשבועיים נהרגו 28 בני אדם בפיצוץ מכונית ממולכדת במרכז אנקרה, בירת טורקיה. הפיצוץ אירע סמוך למעונות הצבא בעיר בין מטות חילות הצבא השונים וליד בניין הפרלמנט‎. לפי צבא טורקיה, הפיצוץ כוון נגד אוטובוסים שהסיעו חיילים.

סוכנות הידיעות הטורקית "אנדולו" מסרה שמשטרת איסטנבול הטילה את האחריות על ארגון השמאל הטורקי הקיצוני "החזית המהפכנית לשחרור העם" (DHKP).

43 לוחמים כורדים נהרגו בהתקפה של דאעש על עיירה בצפון סוריה

43 לוחמי היחידות להגנת העם הכורדי (YPG), ארגון הפועל בצפון סוריה, נהרגו בהתקפה של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) על העיירה תל אביאד הסמוכה לגבול הטורקי במהלך סוף השבוע. דובר הארגון, ראדור חליל, כי YPG מחזיק בידיו 140 גופות של לוחמי המדינה האיסלאמית שנהרגו במהלך הקרב שהחל ביום שבת והסתיים ביום שני בתבוסה לארגון הקיצוני. לדבריו, בהתקפה נהרגו גם 23 אזרחים. העיירה תל אביאד נכבשה על ידי הכורדים מידי דאעש בשנה שעברה בהתקפה שגובתה מהאוויר על ידי מטוסים אמריקאים.

צילום: רויטרס

הבחירות לפרלמנט האיראני: רק 14 נשים הבטיחו את מקומותיהן, פחות משדווח בתחילה

לאחר שבתחילת השבוע דווח כי מספר שיא של נשים עתיד להיכנס לפרלמנט האיראני הבא, נראה כי מספרן עומד להיות נמוך יותר משקיוו. בתחילה דווח כי כ-20 נשים עתידות להיכנס למג'לס – הפרלמנט האיראני – שיש בו 290 מושבים, אולם כעת נראה שרק 14 נשים הבטיחו את מושביהן בפרלמנט בעוד שתשע נוספות ימשיכו לסבב נוסף שייערך בחודש אפריל. כך הודיע דובר משרד הפנים האיראני, מוחמד חסן מוגימי.

למרות האכזבה, מספר הנשים שבכל זאת הבטיחו את מקומן גדול בחמש נשים ממספרן בפרלמנט הקודם. אם כל תשע הנשים שיתמודדו בסבב השני יצליחו להיכנס למג'לס, יעמוד מספרן על 23. בסך הכל נבחרו השבוע 221 מחוקקים לפרלמנט ועוד 69 ייאלצו להמתין לסבב הבא.

צבא סוריה פתח במתקפה בגיבוי מטוסים רוסיים על שטח בשליטת המורדים בצפון מערב המדינה

כוחות צבא סוריה פתחו בהתקפה על שטח שנמצא בשליטת המורדים בצפון מערב סוריה, למרות הסכם הפסקת האש שנכנס לתוקפו בסוף השבוע. כך דיווח בכיר באופוזיציה הסורית וגורם בארגון הסורי לזכויות אדם. לדברי המורדים, ההתקפה מתמקדת על גבעת קובאני שבמחוז לטקיה והיא מגובה בהתקפות רוסיות אוויריות.

בימים האחרונים האשימו ממשלת סוריה והאופוזיציה הסורית זו את זו בהפרה של ההסכם, שכולל את כל ארגוני המורדים המתונים, אך לא את המדינה האיסלאמית (דאעש) וג'בהת א-נוסרה.

הגבעה צופה על העיירה ג'יסר א-שוג'ור שנמצאת בשליטת המורדים במחוז השכן אידליב. "כוחות המשטר ומיליציות בעלות בריתו מנסים לתקוף את הגבעה תחת התקפות אוויריות כבדות של מטוסים רוסיים וירי ארטילרי כבד", אמר פאדי אחמד, דובר אחת ממיליציות צבא סוריה החופשי של האופוזיציה.

מנכ"ל הארגון הסורי לזכויות אדם, ראמי עבד אל-רחמן, אמר כי "אם המשטר יצליח לכבוש את הגבעה, המורדים יהיו בבעיה קשה משום שהיא משקיפה על האזורים שבשליטתם". מפקד אחד מארגוני המורדים בצפון סוריה אמר כי הקרבות נמשכים באזורים אסטרטגיים חשובים שאותם מעוניין המשטר לכבוש, ושם לא היתה הפסקת אש מלכתחילה. "אנחנו ביום החמישי להפסקת האש, אבל אין שום שינוי באזורים האלה", אמר.

פרבר ג'ובאר של דמשק, אתמולצילום: רויטרס

מדינות המפרץ הכניסו את חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור

שש המדינות החברות במועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ, בהן סעודיה, כווית, איחוד הנסיכויות, עומאן, בחריין וקטאר, הכניסו את חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור. ההחלטה מגיעה על רקע המתיחות בין סעודיה לאיראן, בעלת בריתו של חיזבאללה הנלחם לצד נשיא סוריה בשאר אל-אסד במלחמת האזרחים בארצו. ב-2013 הטילו מדינות המפרץ סנקציות על פעילי חיזבאללה בתגובה על מעורבותו של הארגון במלחמה בסוריה.

אתמול אמר מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בנאום ששודר בטלוויזיה כי סעודיה מבקשת ליצור קרע בין המוסלמים הסונים לבין השיעים במזרח התיכון והאשים אותה בהכוונת פיגועי מכוניות ממולכדות בתוך המדינה. לדבריו, לבנון הגיעה לשלב חדש בסכסוך הפוליטי במדינה בשל החלטתה לעצור את חבילת הסיוע לצבא לבנון, אבל הבהיר כי זה לא אומר שהמדינה נמצאת על סף מלחמת אזרחים.

החלטת סעודיה לעצור את הסיוע הכספי לצבא לבנון הגיעה בתגובה לכך שלבנון נמנעה לגנות, כפי שעשו מדינות רבות באזור, את ההתקפה על שגרירות סעודיה בטהראן על ידי המון שזעם על הוצאתו להורג של השייח' השיעי א-נימר בסעודיה.

לוחמי חיזבאללה בדרום לבנון, אתמולצילום: אי־אף־פי

נסראללה: סעודיה מנסה ליצור קרע בין סונים לשיעים במזה"ת ומכווינה פיגועים בתוך לבנון

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה אמר בנאום ששודר בטלוויזיה כי סעודיה מבקשת ליצור קרע בין המוסלמים הסונים לבין השיעים במזרח התיכון והאשים אותה בהכוונת פיגועי מכוניות ממולכדות בתוך המדינה. לדבריו, לבנון הגיעה לשלב חדש בסכסוך הפוליטי במדינה בשל החלטתה לעצור את חבילת הסיוע לצבא לבנון, אבל הבהיר כי זה לא אומר שהמדינה נמצאת על סף מלחמת אזרחים.

"מאז ההודעה על הפסקת המענקים ומאז הצעדים האחרים שסעודיה נקטה, הגענו לשלב נוסף במאבק הפוליטי והתקשורתי, סעודיה החריפה אותו", אמר נסראללה. לדבריו, ארגונו לא מתכוון לפרוש מהקבינט וזהו האינטרס הלאומי המשותף של לבנון לשמור על ממשלה לאומית שמאחדת בין אויביה של סעודיה לבין בעלי בריתה.

האו"ם: סבב שיחות השלום בסוריה יתחדש ב-9 במארס

שליח האו"ם לסוריה סטפן דה מיסטורה הודיע כי הסבב הבא בשיחות השלום בין האופוזיציה הסורית לנציגי הממשלה בדמשק יתחדש ב-9 במארס. הארגון הודיע בעבר כי הסבב יתחדש יומיים קודם, ב-7 במארס, אולם לדברי דה מיסטורה, הוא נאלץ לדחות את השיחות מסיבות לוגיסטיות וכדי להסתגל להפסקת האש שהחלה בסוף השבוע ברחבי המדינה. "לא נדחה את זה יותר", הבטיח דה מיסטורה.

במקביל, דיווחה סוכנות הידיעות אי-פי כי כמה פגזים התפוצצו היום בכפר סורי סמוך לגבול עם טורקיה ליד קבוצה של עיתונאים זרים שביקרה במקום ונאלצה לתפוס מחסה. העיתונאים היו בביקור שאובטח על ידי הצבא הרוסי ואף נסעו במכוניות ממוגנות שסופקו על ידו. הם חולצו על ידי כוחות מיוחדים רוסיים. הכפר שהופגז נכבש מחדש על ידי כוחות הממשלה רק באחרונה. לאחר שהעיתונאים עזבו את המקום, נפלו פגזים נוספים והרגו שלושה חיילים סורים ופצעו שמונה אחרים.

לפי סוכנות הידיעות הסורית, הפגזים נורו מהצד הטורקי של הגבול לעבר צפון סוריה ופצעו באורח קל כמה מהעיתונאים. לפי הסוכנות הקבוצה מנתה 33 עיתונאים זרים. באחרונה משגרת טורקיה פגזים לעבר מטרות של הכורדים הסורים בצפון המדינה.

בראיון לרשת הטלוויזיה ARD  אמר נשיא סוריה בשאר אל-אסד כי מורדים שיניחו את נשקם יקבלו חנינה מלאה וייחשבו בעיניו כאזרחים סורים שווים. לדבריו, הדבר הכי חשוב עבורו  הוא שאזרחים לא יישאו נשק וינסו לפגוע באחרים. "זה הדבר היחיד שאנחנו מבקשים", אמר אסד.

נשים מבנגלדש פותו בהבטחה לעבודה ונשלחו לשמש כשפחות מין בסוריה

נשים מבנגלדש שחיפשו עבודה מעבר במזרח התיכון פותו ונשלחו לסוריה, היכן שנכפה עליהן לעבוד במשקי בית או לשמש כשפחות מין, כך נמסר מהרשויות בבנגלדש. ראש גדוד הפעולה המהירה (Rapid Action Battalion), יחידת העלית של משטרת בנגלדש, אמר כי אנשיו איתרו 45 מקרים של נשים שנוצלו, הוכו, עונו או נאנסו בסוריה בשנה שעברה.

"זה החל עם אשה אחת בשם שאהינור שנמלטה משוביה בסוריה. היא התקשרה לאמא שלה שהגישה תלונה", אמר המפקד חאדאקר גולם סארווואר. המפקד הבכיר אמר כי "שאהינור היתה אמורה להגיע ללבנון. תחת זאת היא נלקחה לדובאי עם חמש נשים נוספות, ואז הועברה לסוריה היכן שהיא נמכרה לאנשים שונים. לפעמים כעוזרת, לפעמים בשביל מין". 

סארווואר הוסיף כי על פי שאהינור ישנן נשים נוספות במצבה וכי היא היתה "חולה באופן קיצוני" כשאותרה על ידי הרשויות. עוד אמר המפקד כי נציגים בנגלדשים בסוריה הטיסו את האשה בת ה–34 לדאקה, בירת בנגלדש, היכן שמטפלים בה.

ארגון ההגירה הבינלאומי (IOM) מעריך כי יותר משמונה מיליון בנגלדשים עובדים ברחבי העולם, רובם במדינות המפרץ, דרום־מזרח אסיה ודרום אסיה. רבים מהגרים מרצונם, אך מוצאים עצמם בעבודות כפייה, זאת בשל סכומים גבוהים שהם נדרשים לשלם למעסיקיהם עבור גיוסם לעבודה.

עיראק פתחה במתקפה לגירוש דאעש מאזור אסטרטגי צפונית לבגדאד

כוחות ביטחון עיראקיים פתחו במתקפה כדי לגרש את לוחמי המדינה האיסלאמית (דאעש) ולכבוש מחדש אזור אסטרטגי צפונית לבירה בגדאד.

בהצהרה מפיקוד המבצעים המשולבים נאמר כי "מתקפה חדשה" החלה הבוקר באזור חקלאי צפון מזרחית לעיר סאמרא, זאת כדי לנתק את קווי האספקה של ארגון המדינה האיסלאמית. העיר סאמרא שוכנת כ–95 קילומטרים צפונית לבגדאד. מהפיקוד נמסר כי כוח צבאי למחצה, הכולל מיליציות שיעיות, וכן חיל האוויר של עיראק, מסייעים במתקפה.

המתקפה יצאה לפועל לאחר שני פיגועים שביצע ארגון המדינה האיסלאמית יום אחר יום באזור. בפיגועים שביצע הארגון הקיצוני בבגדאד ובעיירה מוקדאדיה נהרגו לפחות 110 בני אדם.

שגרירות ארה"ב בעיראק: עד מיליון וחצי איש יהרגו אם סכר מוסול יקרוס

שגרירות ארה"ב בעיראק פרסמה דו"ח המתאר את השלכותיו של אסון אפשרי שבו יקרוס סכר מוסול. הדו"ח כולל המלצה להיערכות מהירה לפינוי אזרחים ותדגיש כי פינוי זה עשוי להציל את חייהם של מיליון וחצי בני אדם.

בחודשים האחרונים גבר החשש להתמוטטות הסכר, הנמצא על הנהר חידקל והוא הגדול בעיראק, עקב מצבו הרעוע. החשש הוא שקריסת הסכר יגרום להצפת העיר מוסול וכן את הבירה בגדאד, כולל נמל התעופה הבינלאומי. הסכר שבצפון עיראק נבנה על יסודות לא יציבים שנשחקו לאורך השנים. מצב הסכר הורע עוד יותר בתקופה הקצרה שבה שלט בו ארגון המדינה האיסלאמית ב-2014.

"אין לנו מידע ספיציפי שצופה היכן תהיה הקריסה", נכתב בדו"ח שפורסם באתר השגרירות, "אבל כאמצעי זהירות, אנחנו מדגישים שפינוי מיידי הוא הכלי היעיל ביותר להציל את חייהם של מאות אלפי עיראקים שמתגוררים בנתיב המסוכן ביותר של ההצפה, במידה ותתרחש קריסה", לשון ההודעה.

לפי השגרירות, במקרה של קריסה, חצי מיליון עד 1.47 מיליון עיראקים החיים באזורים לאורך החידקל - "ככל הנראה לא ישרדו אם לא יפונו". עוד מציין הדו"ח כי אזורים רבים שנמצאים בסכנת הצפה נשלטים על ידי המדינה האיסלאמית, דבר שיקשה מאוד על פינוי האוכלוסיה.

סכר מוסול ב-2007צילום: אי־פי

יותר מ-150 אלף תינוקות סורים נולדו בטורקיה מאז החלה המלחמה

יותר מ-150 אלף תינוקות סורים נולדו בטורקיה מאז שהחלה מלחמת האזרחים בסוריה. כך אמר היום (שני) סגן ראש הממשלה הטורקי, לוטפי אלוואן, בכנס מועצת זכויות האדם של האו"ם (UNHRC) בז'נבה.

אלוואן אמר שטורקיה עשתה "כל מה שיכלה כדי לסייע במשבר ההומאניטרי", שנגרם מחמש שנות מלחמה בסוריה. "מספר התינוקות הסורים שנולדו בטורקיה הגיעה לכמעט 152 אלף", אמר והוסיף כי טורקיה מארחת יותר מ-2.7 מיליון פליטים סורים, יותר מכל שכנה אחרת של סוריה.

בתוך כך אמר היום נשיא טורקיה, רג'יפ טייפ ארדואן, שהפסקת האש שהוכרזה בסוף השבוע בסוריה מכסה רק שליש מהמדינה, והוא מקווה שהיא תורחב ותקיף את כולה. ארדואן אמר את הדברים בעת בביקור רשמי במערב אפריקה. 

לפחות 40 הרוגים בפיגוע התאבדות במהלך הלוויה של לוחם שיעי מצפון לבגדאד

לפחות 40 בני אדם נהרגו ו-55 נפצעו בפיגוע התאבדות במוקדאדיה, פרבר הנמצא מצפון-מזרח לבגדאד, בירת עיראק. גורמי ביטחון והצלה מסרו כי הפיגוע התרחש במהלך הלוויה של לוחם שיעי. ארגון המדינה האיסלאמית קיבל אחריות לפיגוע.

בפיגוע במוקדאדיה מתרחש יממה בלבד אחרי פיגוע כפול ברובע השיעי סאדר סיטי בבגדאד. בשני הפיגועים נהרגו 78 בני אדם ונפצעו יותר ממאה. ארגון המדינה האיסלאמית קיבל אחריות לשני הפיגועים אתמול בבגדאד, כמו גם למתקפה על עמדות של המשטרה העיראקית ברוב אבו גרייב. 17 מאנשי כוחות הביטחון נהרגו במתקפה זו.

זירת פיגוע באזור מסחרי בבגדאד, יולי 2015צילום: אי־פי

האו"ם: אלפי בני אדם עלולים למות מרעב באזורים הנצורים בסוריה

ראש מועצת זכויות האדם של האו"ם, זייד ראאד אל-חוסיין, אמר כי אלפי בני אדם עלולים למות מרעב באזורים הנצורים בסוריה, שם לכודים כמעט חצי מיליון בני אדם. "ההרעבה המכוונת של התושבים כאמצעי לחימה היא בפירוש אסורה", הבהיר אל-חוסיין.

אתמול הודיע האו"ם כי בחמשת הימים הקרובים ישלח סיוע הומניטארי ל-154 אלף בני אדם באזורים הנצורים מדינה. לפי הדיווח, הסיוע יכלול ציוד מציל חיים. עד כה סיפק האו"ם סיוע למיליוני סורים במדי חודש ומתחילת 2016 סייע ל-1.7 מיליון בני אדם.

הפסקת האש ברחבי סוריה, שנכנסה לתקופה בסוף השבוע נשמרת ברובה, למעט כמה הפרות עליהן מדווחים המורדים המתונים וכן שר החוץ של צרפת שאמר כי בידיו יש מידע על תקיפות באזורים שבהם נמצאים מורדים מתונים הנכללים בהפסקת האש.

צילום: רויטרס

שר החוץ של צרפת: המורדים המתונים בסוריה מותקפים למרות הפסקת האש

צרפת קוראת לערוך פגישה דחופה של הכוחות הבינלאומיים הפועלים בסוריה כדי לדון בהפרות של הפסקת האש שהחלה בסוף השבוע במדינה, כך אמר שר החוץ של צרפת ז'אן מראק אירו. אירו אמר לכתבים במועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נבה כי הוא קיבל מידע על התקפות שבוצעו באזורים שבהם נמצאים כוחות מורדים מתונים בסוריה, הנכללים בהסכם הפסקת אש.

במקביל אמר בכיר באופוזיציה הסורית כי ההסכם עלול "להתבטל לחלוטין" בעקבות התקפות של כוחות הצבא הסורי נגד המורדים. רשת אל-ערביה דיווחה כי הבכיר, אסד א-זובי, ראש המועצה העליונה למשא ומתן של האופוזיציה הסורית אמר שההסכם קרס עוד לפני שהוא התחיל והבהיר כי יש למורדים "אפשרויות רבות להגן על אנשיהם אם הקהילה הבינלאומית לא תעשה זאת". זובי הוסיף כי "אין סימנים" להכנת השטח לשיחות שלום בין הצדדים הנלחמים במדינה, שלדברי האו"ם מתוכננות להתחדש ב-7 במארס.

בתוך כך, חיזבאללה הודיע כי נמצאה גופתו של מפקד בכיר בארגון שנהרג במהלך הלחימה בעיר חאלב בצפון סוריה. גופתו של הבכיר, עלי פאיד, המוכר בשם חאג' עלא, נמצאה אתמול בלילה במבצע שבו לקחו חלק כוחות מיוחדים של חיזבאללה והצבא הסורי.

פקיסטאן: הוצא להורג מאבטח לשעבר שרצח פוליטיקאי ליברלי ב-2011

פקיסטאן הוציאה להורג מאבטח משטרה לשעבר שירה למוות במושל מחוז פונג'אב בגלל התנגדותו לחוקים הנוגעים לחילול הקודש. מומטאז קאדרי ירה למוות בסלמאן תאסיר באיסלמבאד ב-2011 והפך לגיבור של מספר ארגונים איסלאמיים קיצוניים. אלפים יצאו לרחובות כדי להפגין סולידריות עם קאדרי בעקבות מעצרו. בעקבות ההוצאה על הוצאתו של קאדרי להורג בתלייה נערכו כוחות הביטחון ברחובות איסלמבאד מחשש לגל הפגנות חדש.

הלווייתו של קאדרי תיערך מחר בעיר ראוולפינדי וצפויים להשתתף בה אלפי בני אדם. גורמים בשירות בתי הסוהר של פקיסטאן מסרו כי קאדרי נתלה בשעה 04:30 (שעון מקומי). קאדרי היה שוטר ביחידת עילית שהוצמד לתאסיר במסגרת עבודתו. הוא ירה בו במהלך ביקור בשוק בינואר 2011 ונידון למוות באותה שנה. במשפטו טען כי רצח את השר מתוקף "חובתו הדתית". תאסיר ביקר בחריפות את החוקים הנוקשים בפקיסטאן על חילול האיסלאם ותמך ברפורמות ליברליות.

כרזה של מומטאז קאדריצילום: אי־פי

הרפורמיסטים באיראן זכו ברוב המושבים של טהראן למועצת המומחים

מתוצאות סופיות של הבחירות באיראן עולה כי הנשיא חסן רוחאני ובעלי בריתו הרפורמיסטים זכו ב-15 מתוך 16 מושבים השמורים לטהראן במועצת המומחים, שאחראית לבחור את המנהיג העליון של איראן. כך מדווחת סוכנות הידיעות האיראנית אירנא. את המושב ה-16 תפס אחמד ג'נאטי השמרן. במועצה חברים בסך הכל 88 נציגים.

אתמול דווח כי הרפורמיסטים באיראן זכו בכל 30 המושבים לפרלמנט שעמדו לבחירה בטהראן הבירה. הרפורמיסטים הנחילו תבוסה מביכה לקיצונים בבחירות הראשונות שמתקיימות מאז נחתם הסכם הגרעין בשנה שעברה.

המורדים בסוריה: נמשיך לכבד את הפסקת האש למרות הפרות של הצבא ותקיפות אוויריות רוסיות

כוחות האופוזיציה הסורית הודיעו כי ימשיכו לכבד את הסכם הפסקת האש במדינה למרות 15 הפרות של ההסכם, לדבריהם, על ידי כוחות ממשלת סוריה אתמול והיום. כך אמר דובר מטעם המועצה העליונה למשא ומתן של האופוזיציה בסוריה, סלים אל-מוסלט. "ההחלטה היא שנישאר בשקט ולא נגיב. אני סבור שגם הם ידבקו בהסכם", אמר אל-מוסלט. "אתמול היה היום הראשון שאנשים יכלו לצאת מהבתים וללכת ברחובות", הוסיף.

מוסלט הוסיף כי המועצה תגיש תלונה בפני האו"ם ובפני המדינות שתומכות בהסכם בגין תקיפות אוויריות לכאורה שביצעה רוסיה מסביב לעיר חאלב בצפון המדינה, באזור שבו לא היו לוחמים של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) או של ג'בהת א-נוסרה, שלא נכללים בהסכם ושנגדם התקיפות נמשכות. הוא אמר כי בנוסף, חיזבאללה תקף את העיירה זבדאני, אך לא פירט.

בתוך כך, סוכנות הידיעות הממלכתית הסורית סאנא דיווחה כי "ארגוני טרור" ירו עשרות רקטות לעבר אזורים כפריים במחוז לטקיה שבמערב המדינה. הסוכנות ציטטה מקור מקומי שאמר כי מהירי ישנם כמה הרוגים. לדבריו, הרקטות הגיעו מגבעות הסמוכות לגבול עם טורקיה, "שם פועלים בעיקר טרוריסטים מג'בהת א-נוסרה".

שר החוץ של סעודיה, עדל אל-ג'ובייר, האשים היום את רוסיה ואת ממשלת סוריה בהפרה של הפסקת האש במדינה ואמר כי ריאד דנה בנושא עם הכוחות הבינלאומיים. במסיבת עיתונאים בבירה הסעודית אמר גו'בייר כי תהיה תוכנית ב' למקרה שצבא סוריה ובעלות בריתו לא יקיימו את תנאי ההסכם, אולם לא פירט. "אני סבור כי הציות להסכם יהווה אינדיקציה חשובה לכוונות הצדדים להגיע לפתרון במשבר בסוריה שכולל ממשלת מעבר והעברת השלטון מנשיא סוריה אסד לממשלה הזאת", אמר ג'ובייר. "אין מקום לבשאר בסוריה", הוסיף.

לפחות 70 בני אדם נהרגו בפיגוע כפול של דאעש במחוז שיעי בבגדאד

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל על עצמו אחריות על הפיגוע הכפול שאירע היום במחוז סדר שבמזרח בגדאד, ושבו נהרגו לפחות 70 בני אדם. מחבל מתאבד התפוצץ בשוק מראדי שבמחוז השיעי א-סדר ודקות ספורות לאחר מכן התפוצץ מחבל מתאבד נוסף בתוך ההמון שהתקבץ בזירת הפיגוע כדי לסייע לנפגעים. לפחות מאה בני אדם נוספים נפצעו.

מוקדם יותר, בעיירה מחמודיה, כ-30 ק"מ מדרום לבגדאד, נהרגו שלושה צלפים ועשרה אחרים נפצעו בפיצוץ מטען. עוד ארבעה בני אדם נהרגו בפיגוע אחר בשכונת דורה שבדרום בגדאד. הפיגועים האלה אירעו שעות לאחר שכוחות הביטחון הצליחו לסכל התקפה של לוחמי המדינה האיסלאמית באבו גאריב שממערב לבירה. שלוש מכוניות ממולכדות התפוצצו במחסומים של כוחות הביטחון ומיד לאחר מכן פתחו חמושים בירי לעבר השוטרים והחיילים במקום. לפחות 12 מאנשי כוחות הביטחון נהרגו ו-35 נפצעו.

זירת הפיגוע במחוז סדר שבבגדאד, היוםצילום: רויטרס

פעילים סורים: מטוסים רוסיים הפציצו שש עיירות מערבית לחאלב

יממה לאחר כניסתה לתוקף של הפסקת האש בסוריה הפציצו מטוסי תקיפה שש עיירות סוריות במערב מחוז חאלב, כך על פי ארגון "המצפה הסורי לזכויות אדם". פעילים סורים אישרו את הדיווח ומסרו כי התקיפות בוצעו על ידי מטוסי תקיפה רוסיים. עם זאת מהמצפה הסורי נמסר כי זהות המטוסים אינה ידועה בוודאות.

כתב בי־בי־סי בטורקיה דיווח כי יכול להיות כי התקיפות האוויריות כוונו נגד לוחמי ג'בהת א־נוסרה – ארגון שאינו נכלל בהסכם הספקת האש. עם זאת מפת השליטה בשטח באזורים אלה מטושטשת ועל כן לא ניתן לקבוע בוודאות אם התקיפות הן הפרה של הפסקת האש.

סוכנות הידיעות הגרמנית ד־פ־א דיווחה היום כי יותר מ–180 בני אדם נהרגו בסוריה ביום הראשון להפסקת האש החלקית שהוכרזה במדינה. על פי הדיווח, חצי מההרוגים הם לוחמים של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) שנהרגו בצפון המדינה המזרח תיכונית. 

המצפה הסורי לזכויות אדם דיווח כי בהתקפת המדינה האיסלאמית על עיירת הגבול הכורדית תל אבייד ועיירות נוספות באזור נהרגו 70 ג'יהאדיסטים, 20 לוחמים כורדים ועשרה אזרחים. עימותים נוספים בחלקים שונים של המדינה בין כוחות הממשלה, מורדים ולוחמי המדינה האיסלאמית הביאו למותם של יותר מ–50 לוחמים נוספים. כמו כן נהרגו 25 אזרחים בהפצצות.

בתוך כך, סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס דיווחה כי לידי מוסקבה הגיע מידע על תקיפה משטח טורקיה על העיירה הסורית תל אבייד. על פי הדיווח, רוסיה יצרה קשר עם מרכזת התיאום בעמאן כדי לקבל הבהרות בנוגע לתקיפה.

אתמול דווח כי הפסקת האש שהוכרזה מחזיקה מעמד ברוב האזורים. "בואו נתפלל שזה יעבוד מכיוון שאם לדבר בכנות, זוהי הזדמנות הטובה ביותר שהיתה לעם הסורי בחמש השנים האחרונות לקוות לעתיד טוב יותר", אמר שליח האו"ם לסוריה סטפן דה מיסטורה במסיבת עיתונאים בז'נווה. דה מיסטורה ציין כי הוא צופה הפרות נקודתיות של ההסכם וקרא לצדדים להפגין איפוק ולהימנע מהסלמה.

נשים, במחוז אל-חסכה בסוף השבועצילום: רויטרס

לפחות 65 הרוגים בהתקפה של דאעש על כוחות כורדיים בצפון סוריה

סוכנות הידיעות ד-פ-א דיווחה כי לפחות 45 לוחמי המדינה האיסלאמית (דאעש) ו-20 לוחמים כורדים נהרגו בלחימה בצפון סוריה לאחר שהארגון פתח בהתקפה על הכוחות הכורדיים באזור. לדברי היחידות להגנת העם הכורדי (YPG), לוחמי הארגון נלחמים בכוחות דאעש ב-15 מוקדים סמוך לעיירה תל אביאד הקרובה לגבול הטורקי. ההתקפה מגיעה על רקע הסכם הפסקת האש שנכנס הלילה לתוקפו במדינה בין ארגוני המורדים לצבא אסד.

עד לשעה זו הפסקת האש  מחזיקה מעמד ברוב האזורים. ארגוני מורדים בצפון סוריה ובמערבה דיווחו הבוקר על שקט יחסי באזורי החיץ בינם לבין כוחות המשטר הסורי. הטלוויזיה הסורית דיווחה על שני הרוגים בפיצוץ מכונית ממולכדת בכניסה לעיירה סלאמייה, הסמוכה לחומס. העיירה היא מוקד חיכוך בין הצבא הסורי לבין ארגון המדינה האיסלאמית, שאינו חלק מהפסקת האש. בפיגוע נוסף לא רחוק משם סמוך לכפר טיבה נהרגו עוד ארבעה בני אדם.

כוחות כורדיים סמוך לגבול עם טורקיה, החודשצילום: רויטרס

הפסקת האש בסוריה מחזיקה מעמד; ג'בהת א-נוסרה קרא להגביר את ההתקפות‎‏

הפסקת האש שהוכרזה הלילה בסוריה מחזיקה מעמד ברוב האזורים. "בואו נתפלל שזה יעבוד מכיוון שאם לדבר בכנות, זוהי הזדמנות הטובה ביותר שהיתה לעם הסורי בחמש השנים האחרונות לקוות לעתיד טוב יותר", אמר שליח האו"ם לסוריה סטפן דה מיסטורה במסיבת עיתונאים בז'נבה. דה מיסטורה ציין כי הוא צופה הפרות נקודתיות של ההסכם וקרא לצדדים להפגין איפוק ולהימנע מהסלמה.

ארגוני מורדים בצפון סוריה ובמערבה דיווחו הבוקר על שקט יחסי באזורי החיץ בינם לבין כוחות המשטר הסורי. הטלוויזיה הסורית דיווחה על שני הרוגים בפיצוץ מכונית ממולכדת בכניסה לעיירה סלאמייה, הסמוכה לחומס. העיירה היא מוקד חיכוך בין הצבא הסורי לבין ארגון המדינה האיסלאמית, שאינו חלק מהפסקת האש.

משרד ההגנה הרוסי הודיע כי השעה את הפעולות האוויריות ב"אזור הירוק" - אזורים המוחזקים על ידי ארגוני מורדים שלוקחים חלק בהפסקת האש. ארגון ג'בהת א-נוסרה, הזרוע של אל-קאעדה בסוריה, אשר אינו לוקח חלק בהפסקת האש, קרא ללוחמיו להגביר את ההתקפות על הכוחות הסוריים ובעלי בריתו.

בתוך כך, הקואליציה בראשות ארה"ב ביצעה 10 תקיפות אוויריות בניסיון לבלום מתקפה של דאעש על העיירה תל אבייד בגבול עם טורקיה. לדברי המצפה הסורי לזכויות אדם, לפחות 45 לוחמי הארגון ו-20 לוחמי מליציות כורדים נהרגו במהלך הלחימה.  

דיווחים באיראן: התחזקות לרפורמיסטים בבחירות לפרלמנט

כלי תקשורת באיראן דיווחו כי מספירה חלקית של הקולות בבחירות לפרלמנט עולה כי מועמדים רפורמיסטים ושמרנים מתונים זכו להצלחה רבה. זוהי אינדיקציה ראשונית לכך שהפרלמנט הבא עשוי להיות ידידותי יותר לנשיא, חסן רוחאני, ולרפורמות הכלכליות-חברתיות שהוא מבקש להנהיג בעידן שאחרי הסכם הגרעין והסרת הסנקציות הבינלאומיות.

מתוצאות ראשונות עולה כי אף אחד מבין שלושת הפלגים הפוליטיים באיראן (רפורמיסטים, שמרנים מתונים ושמרנים נצים) לא יזכה ברוב מוחלט בפרלמנט. עם זאת, נראה כי כוחם של הרפורמיסטים יהיה הגדול ביותר מאז התרסקותם ב-2004. כיום מחזיקים הרפורמיסטים בפחות מ-20 מתוך 290 המושבים. התחזקות זו נעשית על חשבון המחנה הנצי, המזוהה עם הנשיא לשעבר מחמוד אחמדינג'אד, ומחזיק ברוב. 

סוכנות הידיעות אי-פי ביססה את פרסומיה על הדיווחים בסוכנויות הידיעות של איראן - מאהר ופארס. פרסומים אלה נוגעים בעיקר למחוזות הפריפריה וליותר מ-50 עיירות וכפרים בהם הסתיימה ספירת הקולות. בטהראן צפויה להימשך הספירה שלושה ימים. טרם פורסמו דיווחים ביחס לבחירות למועצת המומחים.

הלחץ הרב בקלפיות אתמול הוביל לכך ששעת ההצבעה הוארכה לא פחות מחמש פעמים. הקלפיות היו אמורות להיסגר במקור בשעה 16:30 (שעון ישראל) ונסגרו לבסוף בשעה 22:30. טרם פורסמו נתונים על שיעורי ההצבעה, אך שר הפנים העריך עוד ביום חמישי כי הם ינועו סביב 70%. לפני ארבע שנים היה שיעור ההצבעה באיראן 64% ובטהראן 48%. שיעור ההצבעה הגבוה אמור על פי כל ההערכות לסייע לרוחאני ולבעלי בריתו הרפורמיסטים.

בין המצביעים אתמול היה גם מיר חוסיין מוסאבי, שהוביל את "הגל הירוק" נגד אחמדינג'אד בבחירות 2009 ושוהה במעצר בית מאז 2011. שותפו של מוסאבי, מהדי כארובי, בירך אתמול על שיעורי ההצבעה הגבוהים.

אחד המועמדים לפרלמנט, מוחמד רזה עארף, מצביע בבחירות עם רעייתו, היוםצילום: רויטרס

דו"ח: איראן עומדת לפי שעה בכל מחויבויותיה בהסכם הגרעין

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית דיווחה כי איראן עומדת לפי שעה בכל מחויבויותיה במסגרת הסכם הגרעין מיולי 2015. דו"ח של סוכנות הגרעין אשר הגיע לידי סוכנות הידיעות הצרפתית קובע כי טהראן אינה מעשירה אורניום מעבר לרמה הנמוכה שהותרה לה ולא ביצעה שינויים אסורים בכור המים הכבדים באראק. כמות האורניום המועשר בדרגה נמוכה שנמצאת בידי איראן אינה עולה על 300 קילוגרם - הכמות שהותר לה להחזיק במסגרת ההסכם.

בחצי השנה האחרונה נקטה איראן מספר צערים שאליהם התחייבה בהסכם הגרעין: היא מסרה כשני שלישים מסך הצנטריפוגות להעשרת אורניום, מסרה חלק ניכר מהחומר הבקיע שהיה בידה והינדסה מחדש את ליבת הכור באראק שהיה הנתיב העיקרי שלה לפצצת פלוטוניום.

בגלל שיעור הצבעה גבוה באיראן: מועד סגירת הקלפיות הוארך פעמיים

ההצבעה בבחירות לפרלמנט ולמועצת המומחים באיראן הוארכה פעמיים כדי שהמצביעים הרבים המתגודדים מחוץ לקלפיות יוכלו לממש את זכותם. במקור היתה אמורה להסתיים ההצבעה בשעה 16:30 (שעון ישראל). מאז הודיעו הרשויות על הארכת שעות פעילות הקלפיות עד 18:30 ולאחר מכן עד 19:30. טרם פורסמו נתונים על שיעור ההצבעה, אולם לטענת הרשויות הוא "גבוה מאוד".

לפרלמנט האיראני ייבחרו 290 מחוקקים לתקופה של ארבע שנים ולמועצה ייבחרו 88 נציגים לתקופה של שמונה שנים. מועצת המומחים הבאה תהיה ככל הנראה זו שתבחר את יורשו של עלי חמינאי, מנהיגה הרוחני של איראן, בן ה-76.

אחד המועמדים לפרלמנט, מוחמד רזה עארף, מצביע בבחירות עם רעייתו, היוםצילום: רויטרס

כמאה מיליציות מורדים סוריות התחייבו לעמוד בהסכם הפסקת האש

כמעט 100 מיליציות מורדים בסוריה הביעו את התחייבותן להסכם הפסקת האש שייכנס לתוקפו הלילה. ארגון הגג של תנועות המורדים, "הוועדה העליונה למשא ומתן", מסרה כי המיליציות שחתמו על ההסכם הן חלק מהצבא הסורי החופשי. במקביל, נמשכו גם הלילה הבוקר ההפצצות האוויריות הרוסיות על מעוזי מורדים בפרברי דמשק, מצפון לחומס וממערב לחאלב. רוסיה מסרה כי מדובר במעוזי "טרוריסטים" ושר החוץ שלה, סרגיי לברוב, קרא לארה"ב לעמוד בתנאי הסכם הפסקת האש.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר הלילה כי השבועות הקרובים יהיו "קריטיים" לעתיד סוריה. הוא הזהיר את רוסיה כי כל הצדדים להסכם הפסקת האש מחויבים להפסיק את התקיפות, כולל התקיפות האוויריות. "אם הפסקת האש תצלח היא תוכל להיות השלב הראשון להפסקת הכאוס והאלימות בסוריה", אמר אובמה והתחייב כי המאבק בארגון המדינה האיסלאמית יוביל להשמדת הארגון. "זו לא חליפות אלא כנופיית פשע", אמר.

אובמה הוסיף כי הצלחת הסכם הפסקת האש תלוי ביכולתם של הצדדים, כולל ממשלת סוריה ורוסיה לעמוד במחויבויות. "ההתקפות חייבות להסתיים ויש לאפשר לסיוע ההומניטרי להגיע לכל האזרחים המשוועים לכך. הימים הקרובים הם קריטיים והעולם יבחן את הנעשה". עם זאת, הוא ציין כי משמעות הפילוג בקרב ארגוני המורדים וחילוקי הדעות ביחס למבצע למיגור המדינה האיסלאמית, "הוא שלא תהיה הפסקה של מעשי האלימות לאלתר". אובמה גם ציין כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, חייב לעזוב את תפקידו במסגרת כל פתרון למלחמה בסוריה אך הדגיש כי קיימת "מחלוקת עמוקה" עם רוסיה ובעלות בריתה בנקודה זו.

על "ההסכם להפסקת מעשי העוינות" חתומים המשטר הסורי וארגוני האופוזיציה המוגדרים "לגיטימיים". הוא אינו כולל את ארגון המדינה האיסלאמית ואת ג'בהת א-נוסרה, הזרוע של אל-קאעדה בסוריה. ההסכם אמור להיכנס לתוקף בשעה חצות והוא מוגבל בשלב ראשון לשבועיים.

אובמה על הסכם הפסקת האש בסוריה (סי-אן-אן)

שוחררו שני עיתונאים טורקיים שהואשמו בחשיפת סודות מדינה

שני עיתונאים טורקים שהואשמו בחשיפת סודות מדינה, שוחררו מבית הסוהר אחרי שבית המשפט החוקתי קיבל את ערעורם ברוב של 12 מול שלושה. קאן דונדאר וארדם גול, עובדי העיתון "צ'ומהורייט", נעצרו בנובמבר בעקבות דיווח על כך שממשלת טורקיה ניסתה להעביר נשק לאיסלאמיסטים בסוריה. בית המשפט החוקתי קבע כי מאסר השניים סותר את עקרון חופש העיתונות.

דונדר, שהוא העורך הראשי של צ'ומהורייט, וגול שהוא ראש הדסק באנקרה, שהו בכלא 92 יום ומשפטם היה אמור להיפתח ב-25 במארס. "זהו עניין של חופש העיתונות", אמר דונדר עם צאתו מהכלא, "אנחנו שוחררנו אך יותר מ-30 מעמיתינו עדיין נמקים בבתי סוהר. אני מקווה שהפסיקה הזו תסלול את הדרך לשחרורם".

חמינאי לאיראנים: צאו להצביע כדי לאכזב את אויבינו

נשיא איראן קורא לבוחרים להצביעצילום: רויטרס

מנהיגה הרוחני של איראן, עלי חמינאי, קרא בפתח יום בחירות לפרלמנט ולמועצת המומחים למצביעים לצאת לקלפיות "ולהביא לשיעור השתתפות גבוה כדי לאכזב את אויבינו". הבחירות באיראן נתפשות כמבחן כוח לנשיא חסן רוחאני בעקבות הסכם הגרעין והסרת הסנקציות הבינלאומיות ועשויות להיות להן השפעה על יכולתו להיבחר בשנית ב-2017.

"מי שכבודה של איראן, גדולתה ותהילתה יקרים ללבו - צריך להצביע. לאיראן יש אויבים. הם מביטים בנו. האזרחים צריכים להצביע בעיניים פקוחות ובחוכמה", אמר חמינאי אחרי שהטיל את פתק ההצבעה שלו בקלפי בטהראן. הנשיא לשעבר האשמי רפסנג'אני, ממובילי האגף הרפורמיסטי, אמר כי כישלון רפורמיסטי בבחירות "יהיה הפסד גדול למדינה".

ההצבעה מתקיימת בשעה שאיראן מנסה למשוך אליה השקעות זרות ולהתמודד עם האבטלה הגבוהה, בעיקר בקרב צעירים (25%). האגף הרפורמיסטי באיראן שואף להגדיל את כוחו בפרלמנט ובמועצת המומחים על חשבון האגף השמרני. לפרלמנט ייבחרו 290 מחוקקים לתקופה של ארבע שנים ולמוצה ייבחרו 88 נציגים לתקופה של שמונה שנים. מועצת המומחים הבאה תהיה ככל הנראה זו שתבחר את יורשו של חמינאי בן ה-76. הקלפיות באיראן ייסגרו בשעה 16:30 (שעון ישראל).

דיווח של רשת הטלוויזיה האיראנית באנגלית על יום הבוחר

יממה לפני הפסקת האש בסוריה: מטוסים רוסיים תקפו מטרות מורדים סמוך ללטקיה

מטוסי קרב רוסיים הפציצו מעוזי מורדים בפרבר של העיר לטקיה שבצפון-מערב סוריה. ההפצצה באה כ-24 שעות לפני כניסתו של הסכם הפסקת האש לתוקף. המשטר הסורי וארגון הגג של ארגוני האופוזיציה הודיעו כי יעמדו בהסכם, ממנו הוחרגו ארגון המדינה האיסלאמית, ג'בהת א-נוסרה וארגונים איסלאמיסטיים לא מוכרים אחרים.

בתוך כך הודיעה ממשלת סוריה כי קבוצות חמושות המזוהות עם ג'בהת א-נוסרה ירו פגזי מרגמה לעבר שכונות מגורים בדמשק. לפחות אדם אחד נהרג. הפגזים נפלו ברובע מזה וסמוך לכיכר אומאייד. מסוקים סורים הטילו בתגובה לפחות 30 פצצות חבית על השכונה הנצורה דראיה, 8 קילומטרים מדרום-מערב למרכז דמשק.

שר ההגנה של ארה"ב, אשטון קרטר, אמר בשימוע בקונגרס היום כי נפילתה הצפויה של העיירה אל-שאדידי בידי המורדים, תהיה צעד חשוב לפירוק ארגון המדינה האיסלאמית בסוריה. "כיבוש העיירה יאפשר לפגוע קשות בציר התנועה האחרון בין א-ראקה לבין מוסול", אמר קרטר.

מטוס קרב של צבא רוסיה מטיל פצצות בסוריה, אתמולצילום: רויטרס

האו"ם: הניסיון להצניח סיוע לנצורים בעיר הסורית דיר א-זור - נכשל

האו"ם הודה כי הניסיון הראשון להצניח משלוחי סיוע לשכונות הנצורות בעיר דיר א-דור - נכשל. ביום רביעי הוצנחו 21 משטחים ממטוס של תוכנית המזון של האו"ם כדי לסייע לרבבות תושבים הסובלים ממחסור חריף במזון, כתוצאה מהמצור שמטילים לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית על מובלעת הנמצאת בידי הצבא.

בהודעת האו"ם נאמר כי מקום הימצאם של עשרה משטחים אינו ידוע, שבע נחתו בשטח שאינו נמצא בשליטה של איש, וארבעה משטחים ניזוקו. בדיווחים הראשוניים שפרסם הסהר האדום הסורי נאמר כי משלוח הסיוע כלל 21 טונות מזון, אולם דיווח זה היה ככל הנראה שגוי.

לה מונד: כוחות מיוחדים של צרפת נלחמים בדאעש בלוב

כוחות מיוחדים ולוחמי קומנדו צרפתים משתתפים במשימות חשאיות נגד פעילי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בלוב, כך דיווח אמש העיתון הצרפתי לה מונד. על פי הדיווח, הפעילות הצרפתית מתואמת עם ארה"ב ובריטניה.

על פי הלה מונד, נשיא צרפת פרנסואה הולנד אישר "פעילות צבאית לא רשמית" של יחידה של הכוחות המיוחדים וכוח קומנדו של סוכנות המודיעין הצרפתית (DGSE). החלטתו של הנשיא מתייחסת להפעלת הכוחות בלוב, שבה קיימות שתי ממשלות יריבות וכן יש בה אזורים מדבריים נרחבים ללא פיקוח.

מה שהעיתון לה מונד כינה "מלחמתה הסודית של צרפת בלוב" מערב התקפות על מנהיגים של הארגון הקיצוני, שנועדו להאט את צמיחת הארגון בלוב. משרד ההגנה הצרפתי בחר שלא להגיב על הדיווח בלה מונד, אך על פי מקור המקרוב לשר ההגנה ז'אן־איב לה דריאן, השר הורה לפתוח בחקירת "פירצות בסודיות של ההגנה הלאומית".

מצרים הודתה במפתיע כי המטוס הרוסי הופל על ידי טרוריסטים

לאחר חודשים של שתיקה זהירה, מצרים הכירה אתמול לראשונה בכך שטרוריסטים אחראים להפלת המטוס הרוסי שהתרסק בחצי האי סיני באוקטובר אשתקד, אירוע בו נהרגו 224 נוסעי המטוס ואנשי צוותו. 

הרשויות פרסמו את ההודעה הלא צפויה לאחר שבמשך חודשים קראו לתושבי מצרים ולעולם להמתין עד לפרסום תוצאות חקירה בינלאומית בראשות מצרים. ההתרסקות היתה מכה חזקה לענף התיירות במצרים – חלק חשוב מכלכלת המדינה.

"אלו שהפילו את הטיסה, למה הם קיוו? רק לפגוע בטרור?" שאל נשיא מצרים עבד אל-פתאח אל־סיסי בעת שדיבר על נושא הטרור בסופו של נאום ארוך הנוגע לתוכניות הפיתוח של מצרים. "לא", המשיך הנשיא, "גם כדי לפגוע ביחסים עם רוסיה".

שעות לאחר הפלת מטוס האיירבוס A321, זרוע ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסיני קיבלה אחריות להפלת המטוס. הארגון הקיצוני הודיע כי פעיליו הפילו את המטוס בעזרת פצצה שהוחבאה בפחית סודה.

דו"ח: שרשרת אספקת הרכיבים לפצצות של דאעש כוללת 20 מדינות

חברות מ–20 מדינות מעורבות בשרשרת האספקה של חומרים המרכיבים חומרי נפץ שהם משתמש ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), כך נכתב בדו"ח שפרסם היום. מחברי הדו"ח קבעו כי על ממשלות וחברות להתאמץ יותר במעקב אחר הסחר בכבלים, כימיקלים וציוד נוסף שהן מייצרות. 

הדו"ח שהוזמן על ידי האיחוד האירופי מראה כי 51 חברות ממדינות כטורקיה, ברזיל וארה"ב ייצרו, מכרו או קיבלו יותר מ–700 רכיבים שבהם משתמשים הג'יהאדיסטים כדי להרכיב פצצות ביתיות.

ארגון "מחקר חימוש עימותים" (CAR), שחקר את הנושא כ-20 חודשים, כתב בדו"ח כי מטעני חבלה ביתיים מיוצרים כעת בהיקף "כמעט תעשייתי", על ידי הארגון הקיצוני. עוד נכתב כי הג'יהאדיסטים משתמשים ברכיבים תעשייתיים הנמצאים תחת פיקוח וכן ברכיבים הזמינים באופן חופשי כדשן כימי ומכשירי טלפון ניידים.

טנקים טורקיים נלחמים בדאעש סמוך למוסול

חיילים טורקים נלחמים בחשאי בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בעיראק, זאת על אף שהממשלה בבגדאד דורשת כי הם יעזבו את המדינה, כך דיווח העיתון הבריטי "טלגרף".

הטלגרף דיווח כי טנקים טורקים המוצבים צפונית לעיר מוסול מפציצים עמדות של המדינה האיסלאמית באזור, זאת על פי גנרל בכוחות הפשמרגה הכורדיים. בנוסף, עדי ראייה מסרו כי טנקים טורקים נעים באזור ומפגיזים את לוחמי המדינה האיסלאמית. על פי הטלגרף, עדי הראייה הציגו תצלומים של שני טנקים עם צריחים יחודיים, שזוהו כמודלים שבהם משתמש צבא טורקיה. 

על פי משרד הפשמרגה בעיראק, בעיירה באשיקה הסמוכה למוסול ישנם כעת בין אלף ל–2,000 לוחמים טורקים. "הטורקים נכנסו לשם בהסכמת הממשלה בבגדאד. אנחנו לא מתואמים עמם, אין לנו קשר אליהם ולא הגשנו בקשות להצבתם באזור", אמר בכיר במשרד לטלגרף.

בדצמבר אשתקד דווח כי כוחות טורקיים נכנסו לעיראק והתמקמו באזור מוסול. הכורדים טענו כי כמאה לוחמים ומפקדים עם כ-20 טנקים וכלי רכב משוריינים הגיעו לאזור. אך לגרסת העיראקים היו אלו יותר מאלף חיילים.

האופוזיציה בסוריה: תומכים בהפסקת אש זמנית של שבועיים

נציגי האופוזיציה בסוריה אמרו כי הם תומכים בהפסקת אש זמנית בת שבועיים, שתבחן את כוונותיו של הכוחות הלוחמים לצד אסד להסכם בין רוסיה לארה"ב להפסקת האלימות במדינה. בהודעה שפרסמה ועדת המשא ומתן של האופוזיציה, בגיבוי סעודיה, נכתב כי המורדים רואים בהפסקת אש בת שבועיים "הזדמנות לראות את רמת המחויבות של הצד השני לנקודות שעלו בהסכם".

איראן עצרה את אביו בן ה-80 של אזרח אמריקאי שנמצא במעצר מאוקטובר

הרשויות באיראן עצרו השבוע את אביו בן ה-80 של אזרח אמריקאי הנמצא במעצר במדינה מאוקטובר האחרון. סיאמאק נאמזי, בעל אזרחות אמריקאית ואיראנית, נעצר על ידי משמרות המהפכה באוקטובר בעת שביקר את משפחתו. בטהראן טרם הצהירו מה הם האישומים נגדו. אביו של נאמזי, באקר, גם הוא בעל אזרחות אמריקאית ואיראנית. לפי פוסט שהעלתה אשתו, הוא נעצר ביום שני ונלקח לכלא אווין, היכן שגם בנו מוחזק.

לקראת הפסקת האש: האו"ם הצניח לראשונה סיוע הומניטארי בסוריה

האו"ם הצניח לראשונה סיוע אווירי לסוריה כדי לסייע לאלפי בני אדם הסובלים ממחסור חריף במזון בעיר שעליה צרים כוחות המדינה האיסלאמית (דאעש), כך דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית אי־אף־פי. "מוקדם יותר היום, מטוס של 'תוכנית המזון של האו"ם' (WFP) הצניח את המטען הראשון של 21 טונות לדיר א־זור", אמר ראש אגף הסיוע של האו"ם סטפן אוברין בהתייחסו לעיר השוכנת במזרח בסוריה.

דיווחים מצוותי סיוע על הקרקע אישרו כי "משטחים נחתו באזור המטרה כמתוכנן", אמר אוברין בישיבה מיוחדת של מועצת הביטחון שדנה במשבר ההומניטארי בחלקים של המדינה המזרח תיכונית. על פי סוכנות הידיעות הצרפתית, האו"ם מגביר את הסיוע  לסוריה לפני כניסתו לתוקף של הסכם "הפסקה בפעולות האיבה" בסוף השבוע, זאת במטרה לחזק את המאמצים לעצור את הלחימה.

בחודש שעבר הודיעה רוסיה כי היא הצניחה סיוע אווירי אל דיר א־זור, היכן שכ–200 אלף בני אדם סובלים ממחסור חמור במזון ובתרופות מאז שלוחמי המדינה האיסלאמית כיתרו את העיר לפני כשנה. המשלוחים שהוצנחו על ידי האו"ם נחשבים לפחות יעילים ממשלוחים המגיעים דרך הקרקע, אך לדברי אוברין ישנם גם יתרונות להצנחת סיוע.

שכונת ג'ובאר, אתמול בדמשקצילום: אי־אף־פי

העיתון לה מונד: כוחות קומנדו צרפתיים מנהלים מבצעים חשאיים נגד דאעש בלוב

העיתון הצרפתי לה מונד דיווח כי כוחות מיוחדים של צבא צרפת וחיילי קומנדו מעורבים בפעולות חשאיות נגד פעילי המדינה האיסלאמית (דאעש) בלוב יחד עם ארה"ב ובריטניה. לפי העיתון נשיא צרפת פרנסואה הולנד אישר ליחידות עילית בצבא צרפת להשתתף ב"מבצע צבאי לא רשמי" בלוב, שם נלחמים כוחות הממשלה האיסלאמית ששולטת בבירה טריפולי מול כוחות הממשלה המוכרת על ידי המערב היושבת בצפון מדינה.

במה שלה מונד מכנה "המלחמה החשאית של צרפת בלוב", פועלת פריז למנוע את צמיחת האיסלאם הקיצוני במדינה, כפי שקרה בסוריה ובעיראק, באמצעות תקיפות של מנהיגי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) באזור. משרד ההגנה של צרפת סירב להגיב לחשיפה של לה מונד, אולם מקורב לשר ההגנה אמר כי הוא הורה על חקירה כדי לבדוק מי הדליף סודות ביטחוניים לעיתון.

בסוף השבוע תקפו מטוסי קרב אמריקאים מחנות אימונים של הארגון הקיצוני בצפון מערב המדינה ועל פי הדיווחים עשרות בני אדם נהרגו, בהם פעיל תוניסאי שהיה מעורב בשני פיגועים קשים בארצו. סוכנות הידיעות ד-פ-א דיווחה כי פעילי המדינה האיסלאמית ביצעו אתמול התקפת פתע על העיר סבראתה שבמערב לוב, באזור בו בוצעו התקיפות האוויריות בסוף השבוע, והרגו כמה שוטרים.

הלוחמים הקיצונים תפסו מבנים של המשטרה ותלו את הדגל שלהם על גגותיהם. ההתקפה בוצעה בזמן שכוחות ביטחון מקומיים היו עסוקים בחיפוש אחר פעילי הארגון בדרום העיר. לדברי מפקד מועצת הצבא המקומית, טאהר אל-ג'רבי, בין 150 ל-200 לוחמים לקחו חלק בהתקפה. שישה שוטרים וחמישה קיצונים נהרגו. רוב הלוחמים הינם ככל הנראה תוניסאים והשאר לובים. ראש העיר של סבראתה, חוסיין דוואדי, אמר כי כוחות צבא לוביים הגיעו מעיירות סמוכות כדי לסייע לכוחות הצבא המקומיים וכיתרו את העיר כדי למנוע מהלוחמים הקיצונים לברוח.

צילום: רויטרס

האופוזיציה הסורית: עדיין לא החלטנו אם נקבל את הסכם הפסקת האש במדינה

האופוזיציה הסורית הודיעה כי היא עדיין לא החליטה אם היא תיישם את הסכם הפסקת האש שיזמו ארה"ב ורוסיה ושאמור להיכנס לתוקפו ביום שבת. כך הודיע יו"ר צוות המשא ומתן מטעם האופוזיציה, מוחמד אלוש. אלוש הבהיר כי הוועדה העליונה למשא ומתן של המורדים תמסור את ההחלטה בנושא בקרוב. אלוש מוביל את הזרוע המדינית של אחד מארגוני המורדים הסורים הגדולים במדינה, ג'יש אל-איסלאם.

במקביל אמר נשיא סוריה בשאר אל-אסד לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי ממשלתו מוכן לסייע ביישום הפסקת האש בארצו. כך דיווחה סוכנות הידיעות אינטרפקס מפי הקרמלין. בשיחה הדגישו פוטין ואסד את החשיבות בהמשך הלחימה הבלתי מתפשרת נגד המדינה האיסלאמית (דאעש), ג'בהת א-נוסרה וארגוני טרור אחרים.

הנשיא פוטין גם שוחח היום בטלפון עם מלך סעודיה סלמן והציג לו את פרטי ההסכם של הפסקת האש. "המלך סלמן בירך על ההסכם והביע את נכונותו לשתף פעולה עם רוסיה כדי להבטיח שהוא יעבוד", הודיע הקרמלין.

דו"ח: היקף יבוא הנשק של סעודיה גדל ב-275% בתוך חמש שנים

היקף העברת הנשק למזרח התיכון זינק דרמטית בחמש השנים האחרונות - כך עולה מדו"ח שפרסם "סיפרי" - המכון השוודי הבינלאומי לחקר השלום. מהדו"ח עולה כי יבוא הנשק למדינות האזור גדל ב-61% ביחס לירידה של 41% ביבוא הנשק למדינות אירופה באותה תקופה.

בראש הרשימה עומדת סעודיה שייבוא הנשק שלה גדל בשנים 2011-2015 ב-275% ביחס לשנים 2006-2010. בריטניה מכרה נשק ותחמושת לסעודיה יותר מכל מדינה אחרת. סעודיה היא גם "הלקוחה" מספר 1 בעולם של נשק אמריקאי וקונה מארה"ב ציוד צבאי יותר מבריטניה, בעלת בריתה הקרובה ביותר. סעודיה היא ייבואנית הנשק השנייה בגדולה בעולם, אחרי הודו.

עוד עולה מהדו"ח כי ייבוא הנשק של קטאר גדל בשנים 2011-2015 ב-279%, זה של איחוד הנסיכויות גדל ב-35% וזה של מצרים גדל ב-37%. היקף ייבוא הנשק של מדינות אסיאתיות גבר גם הוא דרמטית: וייטנאם, הרוכשת בעיקר מרוסיה, הגדילה את הייבוא ב-699% בחמש שנים. היקף ייצוא הנשק של סין גדל ב-88%, כשפקיסטאן היא הקונה העיקרית. רוסיה היא ספקית הנשק העיקרית של הודו. חמש יצואניות הנשק הגדולות בעולם הן: ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת וגרמניה.

קרי: בוחנים אלטרנטיבה לחלוקת סוריה במקרה שהסכם הפסקת האש יופר

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי אמר כי הוא יפעל לקדם תוכנית חלופית שתכלול חלוקה של סוריה אם הפסקת האש שהוכרזה השבוע על ידי ארה"ב ורוסיה ושתיכנס לתוקפה ביום שבת, לא תחזיק מעמד, או אם לא תוקם ממשלת מעבר בחודשים הקרובים. "יכול להיות שזה יהיה מאוחר מדיי לנסות לשמור על סוריה שלמה אם נחכה עוד זמן", אמר קרי לוועדת החוץ של הסנאט האמריקאי.

קרי אמר בשימוע בפני הוועדה כי "תהיה זו טעות" אם רוסיה, או כל גורם אחר שמעורב בהסכם הפסקת האש בסוריה, יפר אותו. "כל מי שחושב שתהיה חסינות כלפי מפרי ההסכם עושה טעות. אנו מקיימים דיון משמעותי כעת ביחס לתוכנית ב', אם לא תהיה הצלחה סביב שולחן הדיונים. אנו נראה במהירות אם הצדדים המעורבים רציניים ביחס להסכם", אמר קרי והוסיף: "כל עוד בשאר אל-אסד שם - אי אפשר לסיים את מלחמת האזרחים בסוריה".

קרי לא תומך בחלוקת סוריה כפתרון ולכן סירב לפרט על התוכנית האלטרנטיבית, כמו האם זה יכלול גם הגדלת המעורבות הצבאית במדינה. הוא רק הבהיר שתהיה זו טעות לחשוב שהנשיא אובמה לא ישקול צעדים נוספים בעתיד. הוא הוסיף כי ייתכן שכוחות המגובים על ידי חיל האוויר הרוסי יכבשו את חאלב, אולם הזכיר כי עד כה היה קשה מאוד לצבא סוריה להחזיר לידיו את השליטה על שטחים שאיבד במהלך מלחמת האזרחים במדינה.

בעניין אחר אמר קרי כי איראן קיבלה פחות מ-50 מיליארד דולר במזומן כתוצאה מיישום הסכם הגרעין והסרת הסנקציות הבינלאומיות. קרי נדרש לעניין בעקבות פרסומים שונים לפיהם איראן קיבלה 150 מיליארד דולר במזומן. כחלק מהסכם הגרעין קיבלה איראן גישה לנכסים מוקפאים בשווי כולל של 100 מיליארד דולר, אך רובם חולטו בגין חובות ומחויבויות אחרות.

אסד קיבל את תנאי הפסקת האש בסוריה, שצפויה להיכנס לתוקפה בשבת

נשיא סוריה בשאר אל-אסד קיבל את העצירה ב"פעולות הלחימה" בהתאם להסכם הפסקת האש, עליו הכריזו אתמול רוסיה וארה"ב, כך דווח בסוכנות הידיעות הסורית הממלכתית "סאנא". על פי הדיווח, ממשלת סוריה תתאם עם רוסיה אילו שטחים וארגונים נכללים בהסכם. 

על פי הדיווח קוראת ממשלת סוריה לסגור את גבולות המדינה ולעצור את התמיכה הזרה בארגונים חמושים. כך יהיה ניתן "לעצור ארגונים אלו מלחזק את יכולותיהם או לשנות את עמדותיהם, וזאת כדי למנוע את מה שעשוי להביא לקריסת ההסכם", נמסר מהממשלה.

אתמול הודיעו וושינגטון ומוסקבה על תוכנית להפסקת אש בסוריה שתחל בשבת, כך נמסר ממשרד החוץ של ארה"ב. על פי ההודעה התוכנית אינה מתייחסת להתקפות של המעצמות על ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) ועל לוחמים הקשורים לארגון ג'בהת א-נוסרה, המסונף לאל־קאעדה.

לאחר הודעת משרד החוץ האמריקאי, אמר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי הסכם הפסקת האש הוא "צעד אמיתי שיכול לעצור את שפיכות הדמים". הנשיא אובמה בירך על ההסכם בשיחת טלפון עם פוטין, שלדברי הבית הלבן אורגנה לבקשת הקרמלין. מהבית הלבן נמסר כי אובמה הדגיש כי המפתח הוא להבטיח כי ממשלת סוריה וארגוני האופוזיציה יישמו את ההסכם. "זה הולך להיות קשה ליישום", אמר דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט, "אנחנו יודעים שישנם הרבה מכשולים". בנוסף, דיפולומטים ציינו כי מועצת הביטחון של האו"ם צפויה לאמץ את הסכם הפסקת האש עד סוף השבוע.

"ההפוגה בפעולות האיבה" צפויה להביא לשיאם שבועות של מגעים דיפלומטיים, שנועדו להביא להפסקת אש זמנית שתאפשר לצדדים הלוחמים לשוב לשולחן המשא ומתן בז'נווה. הסבב הראשון של שיחות לא ישירות בז'נווה נפסק בחודש שעבר, לאחר שממשלת סוריה פתחה במתקפה נרחבת במחוז חאלב בתמיכת מטוסי תקיפה רוסיים. שליח האו"ם לסוריה, סטפן דה-מיסטורה, אמר כי ההסכם הרוסי-אמריקאי יאפשר להשיב את התהליך הפוליטי למסלולו "בקרוב מאוד".

מתנדבים סורים נושאים את תמונת הנשיא אסד, אתמול בקרבת דמשקצילום: אי־אף־פי

הפרס על ראשו של סלמן רושדי הועלה לארבעה מיליון דולר

קבוצה של ארגוני תקשורת איראניים בעלי אוריינטציה נצית הודיעה כי היא גייסה 600 אלף דולר, שיוספו לפרס על ראשו של הסופר הבריטי סלמן רושדי. עם הסכום שגויס כעת עומד הפרס הכולל על ראשו של הסופר על כארבעה מיליון דולר.

המנהיג העליון הקודם של איראן, האייתוללה רוחאללה חומייני, הורה על הפתווה נגד רושדי ב–1989. הצו הדתי מורה להרוג את רושדי בשל ספרו "פסוקי השטן", שעליו הכריז האייתוללה כחילול קודש. מאז חי רושדי מחוץ לתשומת הלב הציבורית ומשתמש בשומרי ראש להגנתו.

סוכנות הידיעות האיראנית "פארס", שלקחה חלק במבצע גיוס הכספים, דיווחה כי הסכום נאסף ביריד בשם "תערוכת המדיה הדיגיטלית של הרפובליקה האיסלאמית". בדיווח נכתב כי הסכום גויס כדי לציין את יום השנה להכרזה על הפתווה.

תחת נשיא איראן לשעבר מוחמד חתאמי, הרחיקה עצמה ממשלת איראן מהקריאות להרוג את רושדי. חתאמי הרפורמיסט הכריז ב–1998 כי הפתווה הסתיימה, אך רשויות הדת במדינה הודיעו בתגובה כי את הצו רשאי לבטל רק האייתוללה, שמת ארבעה חודשים לאחר שהורה עליה. יורשו, האייתוללה עלי חמינאי, אמר ב–2005 כי הפתווה עדיין בתוקף. 

סלמן רושדי מחזיק עותק של ספרו "פסוקי השטן", בקליפורניה ב-2006צילום: רויטרס

ממשלת סוריה הכריזה על בחירות לפרלמנט שייערכו באפריל

במקביל להכרזתן של ארה"ב ורוסיה על תאריך היעד לכניסתו לתוקף של הסכם הפסקת אש בסוריה, הממשלה בדמשק הכריזה על בחירות לפרלמנט שיתקיימו בעוד כחודשיים. על פי ההודעה יתקיימו הבחירות ב-13 באפריל.

בחירות לפרלמנט נערכות מדי ארבע שנים במדינה, כשבפעם האחרונה הן התקיימו ב-2012. עיתונאי הניו יורק טיימס, חסאן חסאן, כתב כי תיזמון ההכרזה על הבחירות הוא מסר מצד הנשיא בשאר אל אסד לתומכיו: "אל תדאגו, אנחנו מחליטים על עצמנו".

ארה"ב ורוסיה הסכימו על תוכנית הפסקת אש בסוריה, שתחל בשבת

וושינגטון ומוסקבה הסכימו על תוכנית להפסקת אש בסוריה שתחל בשבת, כך נמסר ממשרד החוץ של ארה"ב. על פי ההודעה התוכנית אינה מתייחסת להתקפות של המעצמות על ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) ועל לוחמים הקשורים לארגון ג'בהת א-נוסרה, המסונף לאל־קאעדה.

לאחר הודעת משרד החוץ האמריקאי, אמר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי הסכם הפסקת האש הוא "צעד אמיתי שיכול לעצור את שפיכות הדמים". הנשיא אובמה בירך על ההסכם בשיחת טלפון עם פוטין, שלדברי הבית הלבן אורגנה לבקשת הקרמלין. מהבית הלבן נמסר כי אובמה הדגיש כי המפתח הוא להבטיח כי ממשלת סוריה וארגוני האופוזיציה יישמו את ההסכם. "זה הולך להיות קשה ליישום", אמר דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט, "אנחנו יודעים שישנם הרבה מכשולים". בנוסף, דיפולומטים ציינו כי מועצת הביטחון של האו"ם צפויה לאמץ את הסכם הפסקת האש עד סוף השבוע.

"ההפוגה בפעולות האיבה" צפויה להביא לשיאם שבועות של מגעים דיפלומטיים, שנועדו להביא להפסקת אש זמנית שתאפשר לצדדים הלוחמים לשוב לשולחן המשא ומתן בז'נווה. הסבב הראשון של שיחות לא ישירות בז'נווה נפסק בחודש שעבר, לאחר שממשלת סוריה פתחה במתקפה נרחבת במחוז חאלב בתמיכת מטוסי תקיפה רוסיים. שליח האו"ם לסוריה, סטפן דה-מיסטורה, אמר כי ההסכם הרוסי-אמריקאי יאפשר להשיב את התהליך הפוליטי למסלולו "בקרוב מאוד".

הארגון המרכזי של האופוזיציה בסוריה, "ועדת המשא ומתן העליונה" (HNC), מסר כי הוא מקבל "על תנאי" את הסכם הפסקת האש. מוקדם יותר אמר מנהיג בכיר באופוזיציה כי סיעות המורדים הסכימו "באופן עקרוני" להפסקת אש זמנית בתיווך בינלאומי. הבכיר ריאד חיג'אב לא מסר מה התנאים להפסקת האש, אך קרא לרוסיה, איראן וממשלת סוריה לעצור את התקפותיהן, לסיים את המצור המוטל על כמה ערים, ולשחרר אסירים המוחזקים בסוריה. 

בתוך כך מסר חבר הפרלמנט הסורי, עומאר אוסו, כי הפסקת האש הזמנית לא תעצור את הממשלה ואת בעלות בריתה מלתקוף את המדינה האיסלאמית, אל־קאעדה וארגוני טרור נוספים. אוסו, שהשתתף במשא ומתן בז'נווה מטעם הממשלה, אמר כי הפסקת האש עשויה להיות "מוצלחת באופן יחסי" באזורים מסוימים, אך ציין כי לממשלה שמורה הזכות להמשיך ללחום בטרור. אוסו הוסיף כי הוא "אינו אופטימי שהלחימה תיפסק משום שאנחנו עוסקים בפושעים שמקבלים תמיכה רחבה".

אימונים של צבא סוריה, היום צפונית לדמשקצילום: אי־אף־פי

המתקפה במסגד בדמשק: הקטלנית ביותר במלחמה

עלה ל–120 מספר ההרוגים בסדרת הפיגועים סמוך למסגד שיעי דרומית לדמשק אתמול, המתקפה הקלטנית ביותר מאז החלה מלחמת האזרחים בסוריה ב–2011, כך דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית. לפחות 20 אזרחים נהרגו בפיגועי התאבדות עליהם לקחת אחריות ארגון המדינה האיסלאמית, באזור מסגד סיידה זיינאב, כך מסר ארגון המשקיפים לזכויות אדם.

כתב של סוכנות הידיעות הצרפתית בזירה דיווח כי הפיצוצים אירעו במרחק של 400 מטרים מהמסגד השיעי, שבו לפי המסורת שוכן קבר נכדתו של הנביא מוחמד. במתקפה שאירע באותו אזור בינואר, שגם עליה לקח ארגון המדינה האיסלאמית אחריות, נהרגו 70 בני אדם.

הלחימה בחאלב: נותק נתיב האספקה האחרון של הצבא

ארגון המשקיפים העוקב אחר קורבנות הלחימה בסוריה דיווח כי נותק נתיב האספקה היחיד של הממשלה לעיר הצפון-מזרחית חאלב. לדברי הארגון, עימותים התרחשו היום לאורך דרכי הגישה הדרום-מזרחיות לעיר. סוכנות ידיעות המקורבת לארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) מסרה כי לוחמי הקבוצה ניתקו את הכביש המוביל לעיר.

חאלב, העיר הגדולה ביותר בסוריה ובעבר מרכז מסחרי חשוב, נחלקת בין כוחות הממשלה למורדים, בעוד המדינה האיסלאמית שולטת על שטח נרחב מזרחית לעיר. בשבועות האחרונים מתחוללת בעיר לחימה עזה, לאחר שכוחות הממשלה, בסיוע אווירי של רוסיה, פתחו במתקפה על מנת להשתלט על מעוזי המורדים בעיר.

חיילי צבא סוריה צפוני לחאלבצילום: אי־אף־פי

סופר מצרי נידון לשנתיים מאסר בגין פרסום ספר שעוסק בסקס ובסמים

הסופר המצרי אחמד נאג'י נידון לשנתיים מאסר בגין "חוסר צניעות בפומבי" משום שהעז להזכיר בספרו נושאים שנוגעים לסקס ולסמים. בחודש שעבר הפסיקה בוטלה, אולם התביעה ערערה והתיק חזר לבית המשפט. אתמול קיבל נאג'י את העונש המרבי על האישום שהוגש נגדו.

את התביעה נגד הסופר הגיש אזרח מצרי אחרי שקטע מספרו "המדריך לשימוש בחיים" פורסם במגזין אחבאר אל-אדאב. עורך המגזין טארק א-טאהר, נידון אף הוא לעונש - קנס בסך 1268 דולר. האזרח התובע טען כי קריאה של החומרים מהספר, שהזכירו גם עישון חשיש, גרמו לו להפוך לחולה - לירידת לחץ דם ולהפרעות בקצב הלב. עם זאת, נאג'י טען כי הספר אושר על ידי הצנזורה המצרית. "הם לא התחשבו בכלל בחוקה, שקובעת שהם לא יכולים לכלוא אמנים בגלל יצירותיהם", אמר עורך דינו של נאג'י, מחמוד עותמאן.

נאג'י נעצר בבית המשפט ונותר במעצר עד שעורכי דינו יסיימו להכין את הערעור על העונש. לדברי עותמאן, הוא מקווה שחבר השופטים יכבד את החוקה שהיא "לא סתם דיו על נייר".

אחמד נאג'י, במרכז מתבונן למטה, במהלך השימוע אתמול בבית משפט במצריםצילום: אי־פי

שעות אחרי הפיגוע הכפול בחומס: לפחות 30 הרוגים בכמה פיצוצים בדרום דמשק

כלי תקשורת בסוריה מדווחים כי לפחות 30 בני אדם נהרגו בארבעה פיצוצים בדרום דמשק אחר הצהריים, שעות ספורות לאחר ששתי מכונית ממולכדות התפוצצו בעיר חומס שבמרכז סוריה והרגו לפחות 57 בני אדם.

הפיצוצים בדמשק אירעו ברובע סיידה זיינאב בעיר בו נמצא מקדש שיעי ומרוכזים כוחות שיעים רבים המסייעים לצבא סוריה בלחימה במדינה. הטלוויזיה הממלכתית דיווחה כי הפיצוצים אירעו ליד בית החולים המחוזי א-סאדר. עוד דווח כי שניים מהפיצוצים היו מכוניות ממולכדות והשניים האחרים בוצעו על ידי מחבלים מתאבדים.

בחודש שעבר קיבל ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) אחריות על פיגוע התאבדות משולש שאירע ברובע זה, שבו נהרגו 60 בני אדם. סוכנות הידיעות ד-פ-א דיווחה אז כי אחד הפיצוצים התרחש במחסום צבאי וכי 25 מההרוגים הם לוחמי מיליציות שיעיות מלאומים שונים.

מוקדם יותר נהרגו לפחות 57 בני אדם נהרגו בפיגוע הכפול בחומס, על קיבל אחריות ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח כי בין ההרוגים 28 אזרחים. לדברי הארגון, זוהי המתקפה הגדולה ביותר מאז החלה מלחמת האזרחים לפני חמש שנים באזור הנמצא בשליטת הממשלה בחומס.

לידיעה הרחבה

שוחררו שלושת העיתונאים הטורקים שנחטפו על ידי המחתרת הכורדית בדרום המדינה

סוכנות הידיעות הטורקית אנדולו דיווחה כי שוחררו שלושת העיתונאים שנחטפו על ידי המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) בעת ששהו בעיר מרדין שבדרום-מזרח המדינה. השלושה הוחזקו בידי חוטפיהם במשך יותר מ-48 שעות. השלושה הם הכתב ראוף מלטאס, צלם עיתונות אונור קובאן וצלם וידאו קנאן יסיליורט.

גורמי ביטחון מסרו לרויטרס כי השלושה נחטפו ככל הנראה כשצלמו כתבה על פעילות המחתרת הכורדית באזור ללא אישור מפ-ק-ק. ממשלת טורקיה מאשימה את פ-ק-ק ואת המיליציה הכורדית הסורית בפיגוע שהתרחש במרכז אנקרה בשבוע שעבר ובו נהרגו 28 בני אדם. את האחריות לפיגוע לקח ארגון בשם "נצי החירות של כורדיסטאן", ארגון שהתפצל מתוך המחתרת הכורדית.

שר עיראקי: נמצאו החומרים הרדיואקטיביים שנגנבו אשתקד

שר הבריאות של עיראק אמר כי נמצא חומרים רדיואקטיביים מסוכנים ביותר שנגנבו ממחסן בדרום המדינה בשנה שעברה, נמצאו ונלקחו למקום בטוח. השר מסר כי החומרים נמצאו אטומים ומבלי שנגרמה פגיעה סביבתית. הם נמצאו זרוקים סמוך לעיירה זובאייר שלא רחוקה מהעיר בסרה.

בשבוע שעבר דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס כי החומרים נעלמו בנובמבר 2015 ממתקן אחסון השייך לחברת הנפט האמריקאי "וותרפורד" סמוך לבסרה וכי קיים חשש שהם יפלו לידי ארגון המדינה האיסלאמית. החומר - ir-192 - איזוטופ של אירידיום, משמש בין היתר בטיפולי סרטן אך גם להרכבת "פצצות מלוכלכות" (פצצה רגילה שמוסיפים לה חומרים רדיואקטיביים). הוא שייך במקור לחברת SGS הטורקית שמבצעת בדיקות ומיפויים לחומרים שונים.

שלושה עיתונאים טורקיים נחטפו בדרום מזרח המדינה

שלושה עיתונאים של סוכנות הידיעות הטורקית הממלכתית אנדולו נחטפו על ידי המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) בעת ששהו בעיר מרדין שבדרום-מזרח המדינה. החטיפה התרחשה לפני יותר מ-48 שעות והעיתונאים נלקחו למקום לא ידוע. השלושה הם הכתב ראוף מלטאס, צלם עיתונות אונור קובאן וצלם וידאו קנאן יסיליורט.

גורמי ביטחון מסרו לרויטרס כי השלושה נחטפו ככל הנראה כשצלמו כתבה על פעילות המחתרת הכורדית באזור ללא אישור מפ-ק-ק. ממשלת טורקיה מאשימה את פ-ק-ק ואת המיליציה הכורדית הסורית בפיגוע שהתרחש במרכז אנקרה בשבוע שעבר ובו נהרגו 28 בני אדם. את האחריות לפיגוע לקח ארגון בשם "נצי החירות של כורדיסטאן", ארגון שהתפצל מתוך המחתרת הכורדית.

ראש ממשלת טורקיה, אהמט דבוטולו, שב וקרא אמש לארה"ב להעניק "תמיכה בלתי מסויגת" לארצו במאבקה נגד המיליציה הכורדית הסורית. הוא הדגיש כי אנקרה תחזק את הביטחון ברחבי המדינה ובמיוחד בבירה אנקרה. וושינגטון, שאינה רואה במיליציה הכורדית הסורית ארגון טרור, מסרה בסוף השבוע כי היא "אינה בעמדה לאשר או להכחיש את מעורבות המיליציה בפיגוע באנקרה".

קרי: הגענו להסכם עקרונות ראשוני להפסקת פעולות האיבה בסוריה

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, אמר כי הגיע "להסכם עקרוני ראשוני" עם עמיתו הרוסי, סרגיי לברוב, בנוגע לאופיה של הפסקת האש בסוריה. בשיחה עם כתבים בעמאן, בירת ירדן, העריך קרי כי הפסקת האש תיכנס לתוקפה "בתוך ימים" וציין כי הוא נשיאי ארה"ב ורוסיה, ברק אובמה וולדימיר פוטין, ישוחחו בימים הקרובים כיצד להפוך את ההבנות למסמך אפקטיבי.

"אנחנו עדיין עוסקים בניסוח פרטי הסכם העקרונות הראשוני להפסקת פעולות האיבה בסוריה. אנו נמצאים היום קרוב להסכם הפסקת אש יותר מאי פעם. אובמה ופוטין ישוחחו בעניין ברגע שיהיה אפשר לעשות זאת ואז נתקדם ליישום", אמר קרי. במקביל, אישר לברוב כי שוחח עם קרי על תנאי הסכם הפסקת האש וציין כי ההסכם לא יכלול תקיפות "על ארגוני טרור המוכרים על ידי האו"ם".

שרי החוץ קרי ולברוב במינכן, היוםצילום: אי־פי

לפחות 57 הרוגים בפיצוץ שתי מכוניות ממולכדות בעיר הסורית חומס

לפחות 57 בני אדם נהרגו בפיצוץ שתי מכוניות ממולכדות בעיר חומס שבמרכז בסוריה. ארגון זכויות אדם העוקב אחר הנעשה בסוריה מלונדון דיווח כי בין ההרוגים 28 אזרחים. לדברי הארגון, זוהי המתקפה הגדולה ביותר מאז החלה מלחמת האזרחים לפני חמש שנים באזור הנמצא בשליטת הממשלה בחומס. ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל אחריות על הפיגוע.

הטלוויזיה הממלכתית הסורית דיווחה כי הפיגועים התרחשו בזאהרה, רובע עלאווי הנמצא במרכז העיר, ונהרגו בהם 25 בני אדם. בשידורי הטלוויזיה נראה הנזק הרב שגרמו הפיצוצים לרחוב, למכוניות ולמבנים. חומס היתה אחר ממוקדי ההתקוממות נגד משטר אסד ב-2011 והיום היא מחולקת בין נאמני השלטון לבין המורדים.

שתי מכוניות תופת התפוצצו בעיר חומס בסוריהקרדיט: Syria TV, רויטרס

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אמר הבוקר בראיון לעיתון הספרדי "אל-פאיס" כי היה רוצה להיזכר בעוד 10 שנים מהיום כאיש שהציל את סוריה. בהתייחס לשאלה אם ב-2026 יהיה עדיין נשיא סוריה, לא סיפק אסד תשובה ברורה. "בעוד עשר שנים, אם אוכל להציל את סוריה כנשיא, אבל זה לא אומר שאהיה נשיא עד אז... אני מדבר רק על החזון שלי לעוד עשור... אני רוצה שסוריה תהיה בטוחה. זו עבודתי כעת. זו חובתי. אם העם הסורי ירצה שאשאר - אשאר. אם לא – לא אוכל לעשות כלום בעניין, אני מתכוון, לא אוכל לעזור לארצי ולכן אצטרך לעזוב מיד".

אסד הוסיף כי הסיוע הרוסי והאיראני "חיוני" להישגי הממשל בשבועות האחרונים באזור חאלב. "אנו ללא ספק צריכים עזרה מסיבה פשוטה: יותר מ-80 מדינות תומכות בטרוריסטים בדרכים שונות. חלק עוזרות ישירות בכסף, תמיכה לוגיסטית, תחמושת וגיוס לוחמים. חלק תומכות פוליטית ובפורומים בינלאומיים. אסד הוסיף כי הוא מוכן להפסקת אש "בתנאי שהטרוריסטים לא ינצלו את ההפוגה כדי לזכות בהישגים ובתנאי שהמדינות התומכות בהם יפסיקו לעשות זאת".

"אמרנו בעבר שאנו מוכנים להפסיק את הפעילות הצבאית, אך הסוגייה הזו קשורה למספר פרמטרים חשובים, כמו מניעה מהטרוריסטים לשפר עמדות בחסות הפסקת האש... כל הפסקת אש חייבת להבטיח שמדינות אחרות, במיוחד טורקיה, יימנעו משיגור טרוריסטים ונשק או כל סוג של סיוע לוגיסטי", אמר אסד. בהתייחס לאפשרות שטורקיה וסעודיה יכניסו כוחות קרקעיים לצפון סוריה, אמר: "נתמודד איתם כפי שהתמודדנו עם הטרוריסטים. נגן על ארצנו. זו תוקפנות". אסד הוסיף כי הכוחות הנאמנים לו שולטים כמעט לחלוטין בצפון העיר חאלב ומתקדמים לעבר מעוז ארגון המדינה האיסלאמית, א-ראקה.

זירת הפיגוע בחומס, הבוקרצילום: אי־אף־פי
צילום: אי־פי

המורדים הסכימו להפסקת אש בסוריה, אם רוסיה תחדל מהתקיפות האוויריות

נציגי האופוזיציה הסורית הודיעו כי יסכימו להפסקת אש שתימשך שבועיים-שלושה ובתנאי שרוסיה תפסיק את התקיפות האוויריות בסוריה המסייעות לנשיא בשאר אל-אסד. כך הודיע מקור המקורב למתווכים בשיחות בז'נבה. בהסכם הפסקת האש ייקחו חלק כל הצדדים הנלחמים במדינה, מלבד ארגון המדינה האסלאמית (דאעש).

בתחילת החודש הגיע סבב השיחות הקודם, שנערך בתום חודשים של הכנות ומו"מ מאחורי הקלעים, למבוי סתום והסתיים בכישלון צורם, נוכח המשך התקיפות האוויריות הרוסיות ומספר הקורבנות הגבוה בשטח. השליח המיוחד של האו"ם, סטפן דה מיסטורה, הבהיר כי הצדדים יחזרו לשולחן הדיונים ב-25 בפברואר, אולם אתמול דווח כי תאריך זה נדחה והשיחות לא יימשכו ביעד שנקבע להן.

שני עובדי שגרירות סרבית שנחטפו בלוב נהרגו בתקיפה האמריקאית נגד פעילי דאעש במדינה

שני עובדי השגרירות הסרבית בלוב שנחטפו במדינה בחודש נובמבר ככל הנראה נהרגו בתקיפה האמריקאית שבוצעה אתמול בלילה בצפון מערב המדינה על מחנה אימונים של פעילי ארגון המדינה האסלאמית (דאעש). כך הודיע שר החוץ הסרבי. השניים, האחראי על התקשורת בשגרירות סלדיאנה סטנקוביץ' והנהג יוביקה סטניץ', נשבו ב-8 בנובמבר אחרי שהשיירה הדיפלומטית שבה נסעו, שכללה את השגריר, הותקפה בירי סמוך לעיר סבראתה, שהיתה היעד לתקיפה אתמול.

בתקיפה נהרגו יותר מ-40 בני אדם, בהם ככל הנראה פעיל תוניסאי בשל נוראדין שאוקן שקשור לשתי התקפות טרור קשות שאירעו בארצו בשנה שעברה.

סעודיה עוצרת את הסיוע הצבאי ללבנון משום שלא גינתה את ההתקפה על שגרירותה בטהראן

סעודיה הודיעה כי היא משעה חבילת הסיוע בסך שלושה מיליארד דולר לצבא לבנון בתגובה לכך שביירות נמנעה מלגנות את מעשי הוונדליזם בשגרירות סעודיה באיראן בחודש שעבר במחאה על הוצאתו להורג של שיח' שיעי בכיר נימר א-נימר בממלכה. סוכנות הידיעות הסעודית SPA ציטטה בכיר במדינה שאמר כי לבנון לא הצטרפה לגינויים של מדינות רבות, שהושמעו בשתי פסגות שנערכו לאחרונה באזור, משום שלבנון נמצאת תחת השפעה של ארגון חיזבאללה השיעי, בעל ברית של טהראן.

הבכיר הוסיף כי ריאד החליטה לבטל עוד מיליארד דולר סיוע שהיה אמור להגיע לידי שירות הביטחון הכללי של לבנון. ההחלטה ממחישה את המתיחות האזורית האתנית שהסלימה בעקבות ההוצאה להורג בין סונים לשיעים. ראש ממשלת לבנון תמאם סלאם קרא לסעודיה לשקול שוב את החלטתה. "אנחנו מעריכים מאוד את מלך סעודיה סלמן ואת אחיו ואנחנו מקווים שהם ישקלו את ההחלטה לעצור את הסיוע לצבא שלנו ולכוחות הביטחון", אמר.

ארגון שפרש מהמחתרת הכורדית בטורקיה לקח אחריות לפיגוע באנקרה

המיליציה הכורדית TAK לקחה אחריות לפיגוע באנקרה שבו נהרגו השבוע 28 בני אדם. בהודעה באתר האינטרנט שלה פרסמה המיליציה כי ביצעה את הפיגוע כנקמה על הפעילות של צבא טורקיה נגד המורדים הכורדים בדרום-מזרח המדינה. ביום רביעי השבוע התפוצצה מכונית ממולכדת במרכז הבירה הטורקית, סמוך למעונות הצבא. הפיצוץ כוון לאוטובוסים שהסיעו חיילים. בנוסף להרוגים, עשרות נפצעו בפיגוע.

הארגון TAK היה בעבר חלק ממפלגת הפועלים הכורדית, פ-ק-ק. בדצמבר הוא קיבל אחריות על ירי מרגמה על מטוס חונה בנמל התעופה באיסטנבול, ממנו נהרג עובד ניקיון של חברת תעופה.

מוקדם יותר היום הטיל נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן את האחריות לפיגוע על המיליציה הכורדית הסורית, PYD, הפועלת בצפון סוריה. ארדואן אמר כי תחמושת שארה"ב מספקת למיליציה שימשה כדי לפגוע באזרחים והכריז כי ישוחח בנושא עם נשיא ארה"ב ברק אובמה. ארה"ב באמת רואה במיליציה הכורדית הסורית PYD שותפה למאבק בארגון המדינה האיסלאמית (דעאש).

יותר מ-40 הרוגים בתקיפה אמריקאית נגד פעילי דאעש בלוב

דובר בצבא ארה"ב הודיע כי מטוסים אמריקאיים תקפו לפנות בוקר פעילים של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בלוב סמוך לגבול עם תוניסיה. לדברי מארק צ'יאדל, דובר פיקוד אפריקה של משרד ההגנה האמריקאי, בין המטרות שהותקפו היה גם פעיל תוניסאי בשם נוראדין שאוקן, שקשור לשתי תקריות טרור בארצו בשנה שעברה.

דובר משרד ההגנה האמריקאי פיטר קוק אמר כי פעיל דאעש שהיה היעד המרכזי בתקיפה היווה איום על ארה"ב ועל האינטרסים שלה באזור. "הבהרנו בעבר שאנחנו צריכים להילחם בדאעש בכל מקום שבו הוא מרים את ראשו", אמר קוק. "הם עודדו לבצע פיגועים נגד ארה"ב ובעלות בריתנו ואנחנו הולכים להמשיך להיאבק בארגון כדי להגן על הביטחון הלאומי שלנו", הוסיף.

ראש העיר סבראתה, הנמצאת בצפון מערב לוב, אמר כי 41 בני אדם נהרגו ושישה נפצעו בתקיפה. לפי הדיווח, המטוסים פגעו גם בבניין בו חיו עובדים זרים. לפי חלק מהדיווחים אחת התקיפות פגעה במתקן אימונים של פעילי הארגון. סבראתה נמצאת סמוך לגבול תוניסיה, אחד האזורים בו לפי גורמים מערביים קיימת נוכחות של פעילי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

מאות בני אדם הפגינו בקהיר לאחר ששוטר ירה למוות באדם ברחוב

מאות בני אדם הפגינו מול בניין מנהלת הביטחון בקהיר הלילה במחאה על אכזריות המשטרה במצרים לאחר ששוטר מצרי ירה למוות באדם ברחוב. לפי מנהלת הביטחון השוטר ירה למוות בנהג מונית בעקבות ויכוח ונאלץ לברוח לאחר מכן משום שהמון זועם מקומי ניסה לתפוס ולהרוג אותו. לדברי המשטרה השוטר נמצא בידיה.

תמונות שפורסמו ברשתות החברתיות הראו מאות אנשים שהתאספו מחוץ לבניין המשטרה כדי למחות על מותו של האיש, תקרית שרק מלבה עוד יותר את הזעם הציבורי על התנהגות כוחות הביטחון והאשמות על העלמת אזרחים ועינויים. בשבוע שעבר הפגינו אלפי רופאים נגד המשטרה לאחר שלטענתם שניים מעמיתיהם הוכו בבית חולים בקהיר משום שסירבו לזייף מרשמים רפואיים.

מפגינים בקהיר מול בניין מנהלת הביטחון, הלילהצילום: רויטרס

איראן: נבנה עוד שני כורים גרעיניים גדולים בסיוע רוסי

ראש הוועדה האיראנית לאנרגיה אטומית, עלי אכבאר סאלחי, אמר כי ארצו מתכוונת לבנות עוד שני כורים גרעיניים גדולים בסיוע רוסי ולהמשיך בפיתוח משק האנרגיה שלה באמצעות פיתוח "כורים קטנים, מודולריים".

סאלחי הוסיף כי איראן מעוניינת בכור בעוצמה של 25-100 מגה וואט וכי הוא רואה באסיה ובאפריקה "שווקים לכורים קטנים". הוא ציין כי איראן הציעה להונגריה להנדס יחד כור גרעיני קטן.

חדר הבקרה של הכור האיראני בנתנז, בשנה שעברהצילום: רויטרס

לפחות 38 אזרחים נהרגו בתקיפות הקואליציה נגד דאעש בסוריה

לפחות 38 בני אדם נהרגו ביומיים האחרונים בתקיפות אוויריות של הקואליציה המערבית-ערבית על מעוזי ארגון המדינה האיסלאמית במחוז א-חסקה שבצפון-מזרח סוריה - כך נמסר ארגון זכויות אדם העוקב אחר הלחימה בסוריה מלונדון.

ראש צוות המשימה לסיוע הומניטרי מטעם האו"ם בסוריה, ג'ן אגלנד, מסר הערב כי 114 משאיות גדולות העבירו ציוד מציל חיים במהלך היממה האחרונה עבור כ-80 אלף איש הנצורים בחמישה אזורים ברחבי המדינה. הוא הוסיף כי מדובר בצעד ראשון לקראת הרחבת תוכנית הסיוע גם לעיר דיר א-זור, הנמצאת תחת מצור הג'יהאדיסטים.

אזרחים מקבלים סיוע הומניטרי בסוריה, אתמולצילום: רויטרס

בעקבות תקיפת המרפאה במערת א-נועמאן בידי חיל האוויר הרוסי ביום שני, בה נהרגו לפחות 25 בני אדם, הודיע היום ארגון "רופאים ללא גבולות" כי החליט שלא להעביר לסוריה ולרוסיה מידע או קואורדינטות לגבי מיקום המתקנים הרפואיים שלו. זאת, נוכח החשש שהדבר יביא להפצצות נוספות.

דוברת משרד החוץ הרוסיף מריה זכרובה, התייחסה היום בתדרוך עיתונאים לשאלה אם מוסקבה "רואה פוטנציאל ליצירת מדינה כורדית עצמאית בסוריה", וענתה: "רוסיה אינה תומכת בחלוקת סוריה".

צבא סוריה כבש עיירה מצפון ללטקיה לקראת הרחבת המבצע לכיבוש אידליב

צבא סוריה כבש את העיירה קנסאבה מצפון למחוז לטקיה, מעוזו של נשיא המדינה בשאר אל-אסד, בסיוע של תקיפות חיל האוויר הרוסי. כיבוש העיירה מאפשר לצבא ולמיליציות הלוחמות לצדו והמגובות על ידי איראן להרחיב את המבצעים נגד המורדים הסורים כדי להשיב לידי הצבא את השליטה על ג'יסר א-שוג'ור שבמחוז אידליב ובהמשך גם על המחוז עצמו. בשבועות האחרונים הצליח צבא אסד להשיב לידיו את השליטה על עיירות רבות מסביב ללטקיה בהם העיירות סלמה ורביאה שנחשבו למעוזי המורדים.

במקביל לפחות 2,000 מורדים סורים נכנסו לסוריה מטורקיה בשבוע האחרון כדי לתגבר את הכוחות שנמצאים בשטח ונהדפים בהתקפות של סורים כורדים בצפון סוריה. המורדים נכנסו בחזרה לסוריה במכוניות וכשהם חמושים בכלי נשק. הם חצו את הגבול בסתר במשך כמה לילות.

א-סיסי: לא נהסס לשלוח כוחות צבא למדינות המפרץ אם הן יבקשו

מצרים לא תהסס לשלוח כוחות צבא לשטחי מדינות המפרץ בעלות בריתה כדי לסייע בהגנתן אם היא תתבקש על ידן לעשות זאת. כך אמר נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי בשיחה עם כתבים מכווית. מצרים נכנסה לקואליציה הערבית בהובלת סעודיה שתוקפת בתימן אולם טרם התחייבה רשמית לשלוח חיילי קרקע לאזור. בעבר כבר ציין א-סיסי כי ביטחונן של מדינות המפרץ הוא שווה לביטחונה הלאומי של מצרים.

ארמון הנשיאות בקהיר חזר שוב על אמירתו של הנשיא והבהיר כי "המדינה תשלח חיילים למדינות המפרץ אם הן ייתקלו באיום או בתוקפנות כלשהי נגדן". עד היום קיבלה מצרים סיוע בשווי מיליארדי דולרים ממדינות המפרץ כמו סעודיה, כווית ואיחוד הנסיכויות אחרי שא-סיסי הדיח את הנשיא לשעבר מתנועת האחים המוסלמים, מוחמד מורסי ב-2013.

משרד ההגנה הרוסי מכחיש כי רוסיה תעביר מחר לאיראן מערכת S-300 ראשונה

משרד ההגנה הרוסי הכחיש דיווחים כי רוסיה צפויה לשלוח מחר לאיראן את מערכת טילי קרקע-אוויר S-300 הראשונה. כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית TASS. מוקדם יותר היום הודיעה סוכנות הידיעות הרשמית "RIA נובוסטי" כי מערכת הטילים המתקדמת נגד מטוסים תועבר מחר בטקס רשמי, שבו ישתתף, בין השאר, שר ההגנה האיראני, חוסיין דהקאן, המבקר בימים אלו ברוסיה. עוד דווח כי הטקס ייערך בעיר אסטרחן, ליד הים הכספי.

"המשלוח הראשון של הטילים לא יכול לצאת לפועל כי איראן לא שילמה את המחיר שנקבע עליה לשלם בחוזה עד ה-16 בפברואר", אמר בכיר במשרד ההגנה הרוסי ל-TASS. "לכן הזמנתו של שר ההגנה האיראני לטקס כלשהו באסטרחן לא באה בחשבון", הוסיף.

שתי המדינות נושאות ונותנות באחרונה גם על מכירת מטוסי קרב רב־תכליתיים רוסיים מסוג Su–30SM. לפי סוכנות הידיעות הרוסית RIA, התחזית היא כי החוזה ייחתם השנה. מטוס זה, שמסוגל לתקוף מטוסים אחרים כמו גם מטרות על הקרקע, נמצא בשימוש הצבא הרוסי בסוריה.

כבר ב–2007 רוסיה ואיראן חתמו על חוזה להעברת מערכת טילי S–300, אך מוסקבה אסרה את ביצוע העסקה בשל סנקציות האו"ם שהוטלו על טהראן. סוכנות "RIA נובוסטי" דיווחה כי שווי העסקה הוא כ–900 מיליון דולר.

בשנה שעברה, אחרי שאיראן חתמה בשווייץ על הסכם מסגרת עם המעצמות בנוגע לתוכנית הגרעין שלה, חתם באפריל נשיא רוסיה ולדימיר פוטין על צו שיאפשר לארצו למכור נשק לאיראן. שר החוץ של רוסיה, סרגי לברוב, אמר אז כי "לאור ההתקדמות בשיחות הגרעין בין איראן למעצמות, אין עוד צורך באמברגו על מכירת טילי S-300 לאיראן עליו החליטה רוסיה בעבר מיוזמתה".

בתגובה להחלטת רוסיה, ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אשתקד עם פוטין והביע את מורת רוחה של ישראל מההחלטה לבטל את האיסור על מכירת מערכת הטילים. "נתניהו אמר לפוטין שההחלטה הרוסית רק תגביר את תוקפנותה של איראן באזור ותערער את הביטחון במזרח התיכון", נמסר אז מלשכת ראש הממשלה.

מערכת s-300 ברוסיהצילום: אי־פי

חשש בעיראק: חומר רדיואקטיבי שנגנב אשתקד יגיע לידי דאעש

עיראק מחפשת אחר חומרים רדיואקטיביים "מסוכנים מאוד" שנגנבו בשנה שעברה ושקיים חשש שייפלו לידי ארגון המדינה האיסלאמית אשר ישתמש בהם כנשק. כך נכתב בדו"ח של המשרד לאיכות הסביבה העיראקי שהגיע לידי סוכנות הידיעות רויטרס וכך גם אמרו שבעה גורמים ביטחוניים, סביבתיים ומחוזיים במדינה. החומרים אוחסנו בתיק מאובטח ונעלמו בחודש נובמבר ממתקן אחסון סמוך לעיר בצרה בדרום המדינה השייך לחברת הנפט האמריקאית וותרפורד.

הדו"ח שנשלח למרכז למניעת קרינה של המשרד לאיכות הסביבה מדווח על "גניבה של חומר רדיואקטיבי מסוכן מאוד", ir-192 - איזוטופ של אירידיום, בו נעשה בין היתר שימוש בטיפולי סרטן, שכן הוא קטלני לתאים סרטניים. החומר שנגנב, העלול לשמש גם להרכבת "פצצות מלוכלכות" (פצצה רגילה שמוסיפים לה חומרים רדיואקטיביים), שייך לחברת SGS הטורקית שמבצעת בדיקות ומיפויים לחומרים שונים.

התיק שנגנב מכיל, על פי בכיר במשרד לאיכות הסביבה בבצרה, קפסולות של ir-129 במשקל עשרה גרם. החומר לא נמצא באופן חופשי בטבע, בניגוד לאיזוטופים אחרים של אירידיום, והוא מדורג על ידי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ברמה שתיים מבחינת הרדיואקטיביות שלו. אם הטיפול בו לא נעשה על פי התקנות הוא עלול לגרום לפגיעות בסביבה הקרובה ועלול להיות קטלני למי שנחשף אליו במשך שעות או ימים. עם זאת, האפקטיביות של החומר יורדת עם הזמן ודיי מהר.

משרד החוץ האמריקאי הבהיר בעקבות הדיווחים על גניבת החומר כי הוא מכיר את הנושא, אך אין בידיו שום עדות שארגון המדינה האיסלאמית או כל ארגון קיצוני אחר באזור השיג אותו. הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) הבהירה כי עיראק יידעה אותה על גניבת החומר.

בתוך כך דובר צבא ארה"ב דיווח כי בסדרה של תקיפות אמריקאיות בחודשים האחרונים הושמדו "מאות מיליוני דולרים" של ארגון המדינה האיסלאמית במטרה להחליש את כוחו הכלכלי של הארגון. התקיפות כוונו בין השאר נגד מתקני נפט בעיקר בסוריה וכתוצאה מכך הארגון נאלץ לקצץ במשכורות ללוחמיו.

לפחות חמישה הרוגים ועשרה פצועים בפיצוץ מכונית ממולכדת במרכז אנקרה

לפחות חמישה בני אדם נהרגו ועשרה נפצעו בפיצוץ מכונית ממולכדת סמוך למעונות צבא במרכז אנקרה, כך דיווחה רשת סי-אן-אן טורק מפי מושל העיר. מדיווחים נוספים עולה כי ישנו מספר רב של פצועים במקום.

רשת הטלוויזיה הטורקית אן-טי-וי דיווחה כי הפיצוץ אירע סמוך לאוטובוס שהסיע חיילים. עשן גדול נצפה מיתמר מזירת הפיצוץ בתמונות ששודרו בטלוויזיה והופצו ברשתות החברתיות.

לידיעה המורחבת

35 משאיות עם סיוע הומניטארי נכנסו לעיירה נצורה בפרברי דמשק

שיירה של 35 משאיות שנושאות סיוע הומניטארי וציוד רפואי נכנסו לעיירה מודמיאה א-שאם הנצורה בפרברי דמשק, כך דיווחה סוכנות ידיעות סורית. מוקדם יותר אמר הצלב האדום הסורי כי לפחות מאה משאיות של סיוע הומניטארי נערכות להיכנס לאזורים הנצורים סביב דמשק, אך טרם קיבלו על כך אישור.

הסיוע ההומניטארי הכולל מזון, תרופות וחלב, התאפשר  הודות להסכם בין ממשלת סוריה לבין האו"ם שבו הוסכם על הכנסת סיוע לחמישה אזורים הנמצאים תחת מצור בפרברי דמשק, בהם אזורים בשליטת המורדים.

בילאל ארדואן, בנו של נשיא טורקיה, חשוד בהלבנת הון באיטליה

בילאל ארדואןצילום: אי־פי

בילאל ארדואן, בנו השני של נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן, נחקר באיטליה בחשד להלבנת הון. גורמים משפטיים ברומא אמרו כי ארדואן הבן, בן 34, עבר עם משפחתו למדינה ומתגורר מאז ספטמבר בבולוניה, שם הוא משלים לימודי דוקטורט.

החקירה נפתחה בעקבות טענות של אנשי עסקים המתנגדים לנשיא טורקיה כי הבן הגיע לאיטליה עם סכומי כסף גדולים שהושגו בדרכים מפוקפקות. לדברי הגורמים המשפטיים, החקירה נמצאת בשלביה הראשונים. בראיון שהעניק בדצמבר לעיתון האיטלקי "קוריירה דלה סרה" אמר דחה בילאל ארדואן את החשדות כאילו הוא ומשפחתו מסייעים להברחות הנפט של ארגון המדינה האיסלאמית.

סוריה: מניין ההרוגים בהפצצה הרוסית על ביה"ח של "רופאים ללא גבולות" עלה ל-25

מניין ההרוגים בהפצצה הרוסית על בית החולים של ארגון "רופאים ללא גבולות" בצפון סוריה ביום שנה, עלה ל-25. משרדי הארגון בקהיר מסרו כי בהפצצה נהרגו 16 מאושפזים ותשעה עובדים. 10 בני אדם נוספים נפצעו. המבנה בעיירה מערת אל-נועמן נהרס לגמרי. לפי האו"ם, רוסיה הפציצה שבעה בתי חולים ומרפאות ביום שני.

ובתוך כך, לפחות 15 אזרחים סורים נהרגו ו-20 נפצעו בהפצצה של הקואליציה המערבית-ערבית על מעוזי ארגון המדינה האיסלאמית בצפון-מזרח סוריה. ארגון זכויות אדם העוקב אחר הנעשה במדינה מביירות דיווח כי כוחות כורדיים זכו להישג במאבקם בג'יהאדיסטים באזור העיר א-חסכה. ההפצצה פגעה במאפייה באחד מפרבריה הדרומיים של העיר.

בכיר טורקי: רוצים ליצור רצועת ביטחון של 10 ק"מ בתוך שטח סוריה

סגן ראש ממשלת טורקיה, ילצ'ין אקדואן, אמר בראיון טלוויזיוני כי ארצו מעוניינת ליצור רצועת ביטחון של 10 קילומטרים בתוך שטח סוריה, ולכלול בתוכה את העיירה עזאז. מטרתה העיקרית של הרצועה היא למנוע את הגעת הפליטים הסורים לגבול טורקיה ולאפשר להם לשהות באזור ללא קרבות והפצצות. טורקיה טוענת שגרמניה תומכת בתוכנית וכי היא דורשת מעורבות אמריקאית.

ארה"ב דוחה את רעיון רצועת הביטחון בצפון סוריה בטענה שהוא דורש הכרזה על אזור אסור בטיסה, דבר שעלול להוביל להתנגשות עם פעילות חיל האוויר הרוסי. טורקיה מוטרדת מכך שתאבד את הקשר היבשתי לארגוני המורדים בצפון סוריה ובעיר חאלב, אם עזאז והעיירה תל רפעת ייפלו בידי הצבא הסורי או המיליציה הכורדית הסורית (YPG).

האזור המדובר מוחזק ברובו על ידי YGP וטורקיה אף טוענת לשיתוף פעולה בינה לבין רוסיה. זאת על אף שהמיליציה הכורדית נתמכת צבאית על ידי ארה"ב כחלק מהמאבק בארגון המדינה האיסלאמית. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, דחה את רעיון רצועת הביטחון בפסגת ג'י-20 שהתקיימה באנטליה בחודש נובמבר ואמר אז כי "אזור חיץ אמיתי דורש פעילות קרקעית".

פגזים טורקים נורים לעבר הגבול הסורי בדרום טורקיה, היוםצילום: אי־אף־פי

נסראללה: פגיעה במכלי הגז בחיפה תוביל לנזק כמו של פצצה אטומית

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה איים בפגיעה במכלי הגז בחיפה בעימות עתידי עם ישראל, ואמר שהנזק שיהיה במצב כזה שווה בעוצמתו לנזק שתגרום פצצה אטומית ויוביל למותם של 800 אלף בני אדם. "ישראל יודעת שלחיזבאללה טילים ורקטות שיכולים לפגוע בכל נקודה בשטחה", אמר.

נסראללה נשא נאום בשיחת וידיאו הערב בביירות באירוע אזכרה של בכירי הארגון, ביניהם קודמו בתפקיד עבאס אלמוסאווי וראש המערך הצבאי של הארגון עימאד מורנייה. הוא הדגיש כי ישראל תימנע מיציאה למלחמה כל עוד היא לא בטוחה שתהיה לה הכרעה מהירה. לדבריו, שמירה על כוחה של ההתנגדות (המערך הצבאי של החיזבאללה) וחיזוקה ימנע כל מתקפה ישראלית עתידית על לבנון.

בנאום דיבר נסראללה על חשיבות הניצחון של משטר בשאר אל-אסד במערכה בסוריה, במטרה למנוע ממדינות כמו סעודיה וטורקיה ואיתם ישראל וארה"ב "לקבוע את כללי המשחק במזרח התיכון". נסראללה אמר כי סעודיה וטורקיה מעדיפות מלחמה ממושכת בסוריה על פני פתרון פוליטי שישאיר את אסד על כס הנשיאות. הוא הוסיף כי סעודיה וטורקיה "מונעות משנאה אחרי שספגו מפלות רצופות בסוריה. שתיהן נערכות למלחמה אזורית ובינלאומית בגלל בורות". 

"השיח על כך שטורקיה וסעודיה, שתי מדינות התומכות במורדים הנאבקים להפיל את אסד, מתכננות לשלוח כוחות קרקעיים להילחם בארגון המדינה האיסלאמית, הוא תירוץ עבורם כדי להשיג דריסת רגל בסוריה", דברי נסראללה.

במקביל, תקף נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן את רוסיה וסוריה וכינה את המבצע שהן מנהלות בצפון המדינה "ברוטאלי". ארדואן הדף את הביקורת על ההפגזות הטורקיות על מעוזי המיליציה הכורדית הסורית (YPG) ואמר כי היא "יציר כפיו של בשאר אל-אסד". "המתקפה הזו נועדה ליצור מסדרון עבור המיליציה הכורדית. אני פונה שוב למערב: המיליציה הכורדית והגוף הפוליטי שלה הם ארגוני טרור ומי שמסייע להם - ההיסטוריה לא תסלח לו". (ג'קי חורי)

בכיר באנקרה: אין זה ריאלי שטורקיה, סעודיה וקטאר ינהלו לבד מבצע קרקעי בסוריה

שר החוץ של טורקיה, מבלוט צ'בושולו, אמר במסיבת עיתונאים כי "אין זה ריאלי שטורקיה, סעודיה וקטאר לבדן ינהלו מבצע קרקעי בסוריה. סעודיה ומספר מדינות אירופיות תומכות בפועלה קרקעית, אך חלק מבעלות הברית מתנגדות", ורמז בכך לארה"ב. צ'בושולו הוסיף כי טרם התקבלה החלטה באנקרה אם לצאת למבצע קרקעי בסוריה. "האסטרטגיה בעניין נדונה ברצינות עם השותפות לקואליציה", הוסיף.

לדברי צ'בושולו, טורקיה וארה"ב צריכות לפתור את המחלוקות ביניהן בנוגע ליחס למיליציה הכורדית הסורית (YPG) ולגוף הפוליטי שעומד מאחוריה. "אי אפשר להשמיד את המדינה האיסלאמית ללא פתרון פוליטי בסוריה. טורקיה תומכת בחידוש השיחות על עתיד סוריה, אך שיחות אלה לא הניבו פרי בעוד התקיפות האוויריות נמשכות", אמר שר החוץ והביע חוסר שביעות רצון מהביקורת שהשמיעה צרפת על ההפגזות הטורקיות על מעוזי YPG.

בתוך כך, דובר הסוכנות לעניינים הומיניטריים של האו"ם אמר במסיבת עיתונאים כי סוכנויות הסיוע הבינלאומיות נערכות להוצאת שיירות אל חלק מהאזורים הנצורים בסוריה "בימים הקרובים, מהר ככל האפשר". "למיטב הבנתנו ממשלת סוריה אישרה גישה ל-7 אזורים נצורים, כולל דיר א-זור, אידליב ומדאיה", אמר הדובר.

שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושולוצילום: אי־אף־פי

רוסיה: טורקיה הפגיזה באופן מאסיבי כוחות של צבא סוריה וכוחות כורדיים

רוסיה מאשימה את טורקיה בהפגזות ארטילריות "מאסיביות" על כוחות צבא סוריה וכוחות כורדיים בצפון המדינה. בהודעת משרד החוץ נאמר עוד כי "הטרוריסטים במחוזות אידליב וחאלב ממשיכים לקבל נשק ואספקה מתוך טורקיה". עוד נאמר כי הטילים שנמצאים על הספינות בים הכספי "אינם מהסוג שיכול היה לפגוע בבתי החולים בסוריה" אתמול.

"טורקיה הודיעה כי לא לאפשר לעיירה הסורית עזאז ליפול לידי כוחות כורדיים בגלל שהיא נמצאת על נתיב אספקה שמשמש את אנקרה לתמוך בארגון המדינה האיסלאמית", נמסר בהודעה ממוסקבה, "חלק משותפנו הפצירו בנו 'לא לגעת' במסדרון בן 100 הקילומטרים שבין גבול טורקיה-סוריה לעזאז. ברור לכל שהמטרה היא המשך העברת אספקה באופן יומיומי למדינה האיסלאמית, ג'בהת א-נוסרה וארגוני טרור אחרים".

בתוך כך נודע כי נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, נפגש היום במוסקבה עם שר ההגנה האיראני, חוסיין דהקאן. הקרמלין מסר כי השניים דנו בחיזוק שיתוף הפעולה הצבאי בין שתי המדינות. בפגישה נכח גם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו, אשר שיבח את "האמון ההדדי הגבוה בין המדינות". דהקאן הצהיר בראשית החודש כי איראן מעוניינת לרכוש מרוסיה מטוסי קרב מסוג סוחוי-30.

שוחררו שלושת האמריקאים שנחטפו בבגדאד בחודש שעבר

שלושת האמריקאים שנחטפו בחודש שעבר בבגדאד שוחררו - כך דיווחו כלי תקשורת עיראקיים בהתבסס על גורמים בכירים בממשלה. משרד החוץ של ארה"ב בירך על שחרור השלושה, אשר הועברו לשגרירות בבגדאד ומצבם טוב.

שלושת האמריקאים נחטפו על ידי חמושים מדירה פרטית בבגדאד. בתחילה מסרו גורמים אמריקאים ועיראקים כי השלושה מוחזקים על ידי מיליציה שיעית הנתמכת על ידי איראן. השלושה שוחררו בידי כוחות הביטחון העיראקיים, אולם לא נמסרו פרטים נוספים בעניין.

בחריין שיחררה ארבעה עיתונאים אמריקאים שנעצרו השבוע

בחריין הגישה כתבי אישום נגד ארבעה עיתונאים אמריקאים שנעצרו בעת שדיווחו על יום השנה החמישי להתקוממות במדינה, אך הם שוחררו והורשו לעזוב את המדינה. חרף האישומים נגדם על היאספות בלתי חוקית, התירה בחריין לארבעה לעשות את דרכם אל נמל התעופה, ככל הנראה לאחר התערבות שגרירות ארה"ב.

ארגון "כתבים ללא גבולות" מסר כי עיתונאית אמריקאית ושלושה חברי צוות הצילום שלה נעצרו בבחריין ביום ראשון. העיתונאית העצורה היא אנה דיי, שדיווחה מהמזרח התיכון, צפון אפריקה, אסיה ואמריקה הלטינית עבור מספר רב של כלי תקשורת, רובם אמריקאיים.

משטרת בחריין אמרה בתחילה כי היא עיכבה ארבעה אמריקאים בשל "מסירת מידע כוזב כי הם היו תיירים", וחשד כי אחד מהם השתתף בתקיפה של שוטרים. שר הפנים של בחריין מסר כי הארבעה נעצרו בסיטרה, כפר שיעי דרומית לבירה מנאמה, בו מתרחשות לעתים קרובות הפגנות נגד הממשלה.

לפחות 46 הרוגים במבצע שמנהלת אפגניסטאן נגד דאעש במזרח המדינה

לפחות 46 חמושים איסלאמיים נהרגו ו-20 נוספים נפצעו במבצע שמנהל צבא אפגניסטאן נגד ארגון המדינה האיסלאמית במזרח המדינה. גורמי משטרה מסרו כי המבצע במחוז ננגחאר החל ביום שבת ולוקחים בו חלק גם כוחות אוויריים. לדבריהם, תושבי האזור משתפים פעולה עם כוחות הביטחון.

מחוז ננגחאר הפך מעוז מרכזי עבור ג'יהאדיסטים בעשרת החודשים האחרונים. לדברי גורמי שלטון מקומי, עד כה "טיהרו" כוחות הביטחון 35 כפרים. האו"ם פרסם השבוע דו"ח על הלחימה באפגניסטאן וממנו עולה כי 14% מתוך 11 אלף הנפגעים בקרבות ב-2015 נפגעו מאש כוחות הביטחון המקומיים. 62% נפגעו מאש ג'יהאדיסטים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ