טורקיה מעכבת בנמל התעופה באיסטנבול עיתונאי גרמני שבא לראיין פליטים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

טורקיה מעכבת בנמל התעופה באיסטנבול עיתונאי גרמני שבא לראיין פליטים

פולקר שוונקצילום: צילום מסך מהתוכנית tagesschau

רשת השידור הציבורי הגרמנית SWR הודיעה כי אחד מכתביה עוכב על ידי הרשויות המקומיות עם הגעתו לנמל התעופה של איסטנבול. מ–SWR נמסר כי לעיתונאי פולקר שוונק, המדווח לרוב מקהיר, לא נמסרה סיבה לעיכובו היום בבוקר בנמל התעופה.

על פי הודעת רשת השידור, שוונק מוחזק כעת בחדר המיועד לנוסעים העומדים בפני גירוש מהמדינה. שוונק, שתיכנן לנסוע לגבול סוריה־טורקיה כדי לראיין פליטים, פרסם מוקדם יותר ציוץ בטוויטר בו נכתב: "תחנה סופית איסטנבול. הכניסה לטורקיה נמנעה. יש פתק עם שמי. אני עיתונאי. בעיה?".

SWR היא חלק מרשת ARD – אחת משתי רשתות השידור הציבוריות המרכזיות בגרמניה. השנייה, ZDF, נמצאת בסכסוך עם טורקיה, בעקבות שידור שיר סאטירי הלועג לנשיא רג'פ טייפ ארדואן לפני כשלושה שבועות. בעקבות תלונה שהגיש הנשיא ארדואן נגד הקומיקאי שדיקלם את השיר נפתחה בגרמניה חקירה פלילית בנושא. כמו כן, גרמניה עדכנה באופן חריג את אזהרת המסע שלה לאזרחיה השוהים בטורקיה, וקראה להימנע ממתיחת ביקורת בפומבי על השלטון במדינה המזרח תיכונית.

המורדים החותים סירבו להשתתף בשיחות לסיום הלחימה בתימן

שיחות השלום שנועדו להביא לסיום מלחמת האזרחים בתימן, שהיו צפויות להיפתח אתמול, נתקלו בקשיים עוד לפני תחילתן כשנציגי המורדים החותים הודיעה על סירובם להשתתף בהן. 

סבב השיחות האחרון במדינת המפרץ הפרסי כוויית, נועד להביא לשולחן המשא ומתן נציגים של המורדים החותים, הנתמכים על ידי איראן, ואת הממשלה שהודחה על ידי החותים בשנה שעברה. הפסקות האש עליהן הסכימו הצדדים בעבר קרסו זמן קצר לאחר שנכנסו לתוקפן.

בקהילה הבינלאומית קיים חשש גובר בשל מספר מספר האבידות הגדול בקרב אזרחים בתימן, וכן תסכול על רקע המבוי הסתום בו שרוי העימות מאז הקיץ האחרון. עד כה נהרגו יותר מ–6,200 בני אדם כתוצאה מהלחימה שהחלה לפני 14 חודשים. רוב האוכולוסייה בתימן, המדינה הענייה ביותר בעולם הערבי, זקוקה כעת לתמיכה הומאניטרית ברמה מסוימת.

האופוזיציה הסורית: התקפות המשטר סיימו את הפסקת אש

נציגות האופוזיציה הסורית המשתתפת שיחות השלום בז'נווה הודיעה היום כי היא משעה את השתתפותה במשא ומתן, כך הודיעה שליח האו"ם לסוריה סטפן דה מיסטורה.
נציגי האופוזיציה הודיעו על צעדם במחאה על אלימות חדשה ומדאיגה" בסוריה, בפרט סמוך לעיר חאלב. 

דה מיסטורה אמר כי הוא ימשיך לדחוף לקיום השיחות, המתנהלות באופן לא ישיר בין הצדדים, על אף ש"וועדת המשא ומתן העליונה" (HNC) הודיעה על השעיית השתתפותה. עם זאת משלחת ה–HNC צפויה להישאר בבית המלון שלה בז'נווה.

מוביל המשא ומתן מטעם ה–HNC, מוחמד עלוש, אמר כי הפסקת האש השברירית בסוריה שהחלה בסוף פברואר, "הסתיימה באופן מעשי בעקבות פעולות המשטר". לדבריו, כוחות הממשלה ערכו אתמול יותר מ–70 תקיפות אוויריות. עלוש הוסיף כי איראן שלחה שתי קבוצות לוחמים נוספות לסייע לכוחות הנשיא בשאר אל־אסד וכי רוסיה העבירה לסוריה חיילים ונשק.

ירדן תחזיר את השגריר באיראן להתייעצות

ירדן אמרה כי תחזיר את שגרירה באיראן להתייעצויות, ורמזה כי ההחלטה קשורה למתיחות הנמשכת בין טהראן לסעודיה, בעלת בריתה של ירדן. דובר הממשלה מוחמד אל-מומני אמר כי ירדן נקטה את הצעד בשל מה שתיאר כהתערבותה של איראן "בעניינים פנימיים של מדינות שכנות", במיוחד מדינות המפרץ הפרסי.

הדובר לא ציין אירוע מסויים שהוביל להחלטה את רמז כי היא קשורה להתקפות של שתי נציגויות דיפלומטיות של סעודיה על ידי מפגינים באיראן מוקדם יותר השנה. ההתקפות התרחשו לאחר הוצאתו להורג של איש דת שיעי בכיר בסעודיה. אל-מומני הוסיף כי איראן "לא הגיבה" לקריאות של ירדן ומדינות נוספות לכבד את ריבונותן של מדינות ערביות, כך דווח בסוכנות הידיעות הממשלתית פטרה.

המורדים בסוריה מאיימים שיגיבו להפרות הפסקת האש

כמה מפלגי האופוזיציה המרכזיים בסוריה הודיעו כי יפתחו בהתקפה נגד כוחות הממשלה בתגובה למה שהגדירו כהפרות של הסכם הפסקת האש במדינה. "בעקבות הגברת הפרות הפסקת האש על ידי כוחות הממשלה, שכוללות פגיעה באנשים שנעקרו מבתיהם והפצצות חוזרות ונשנות של שכונות מגורים, אנו מכריזים על תחילת קרב כתגובה", נמסר בהצהרה עליה חתומות עשר קבוצות מורדים.

ארגון המעקב אחר הלחימה במדינה דיווח היום כי המורדים פתחו בהתקפה כבדה נגד כוחות הממשלה במחוז לטקיה, אך לא ברור אם היא חלק מהקרב עליו הודיעו קודם לכן. בינתיים, לפחות ארבעה בני אדם נהרגו בתקיפות אוויריות כבדות של הממשלה במחוז חומס.

הפסקת האש הושגה בפברואר בתיווך רוסיה וארה"ב, והצליחה להביא להפחתה ניכרת של האלימות ברחבי המדינה. אולם הלחימה התחדשה לאחרונה בכמה אזורים, במיוחד סביב לעיר חאלב.

האו"ם: תושבי מחנה הפליטים ירמוך ללא מים ומזון יותר משבוע

האו"ם הודיע כי התנאים במחנה הפליטים הפלסטיני ירמוך, בו חיים כעשרת אלפי בני אדם, הפכו "נואשים". בהתייחסה לתנאים במחנה בדמשק, סוכנות הסיוע של האו"ם לפליטים פלסטינים (אונר"א) הודיעה כי קרבות בין קיצונים הותירו את התושבים ללא מזון או מים יותר משבוע. 

"תושבי מחנה הפליטים מתמודדים עם רעב והתייבשות לצד הסיכון הגדול לפציעה חמורה או מוות בעימות האלים", הודיע דובר אונר"א, כריס גונס. בעבר חיו במחנה כ–150 אלף בני אדם, אך רבים מהם נמלטו בעקבות הלחימה בין ארגון המדינה האיסלאמית לארגון ג'בהת א־נוסרה, המסונף לאל־קאעדה, והפצצות כוחות הממשלה.

לאחר תקופה של רגיעה יחסית בעקבות הפסקה אש שנכנסה לתוקפה בפברואר, הצדדים הלוחמים בסוריה שבוע ללחום. עם זאת הלחימה עדיין אינה מתרחשת באותו היקף כפי שהיתה לפני הפסקת האש.

מפלגת הבעת' של הנשיא אסד זכתה ברוב בבחירות הפרלמנטריות בסוריה

מפלגת השלטון בסוריה, הבעת', של הנשיא בשאר אל-אסד, זכתה כצפוי ברוב המושבים בבחירות לפרלמנט שנערכו בשבוע שעבר באזורים שנמצאים בשליטת המשטר הסורי וצבא אסד בסוריה. כך הודיעה ועדת הבחירות הלאומית אתמול. בבחירות, אותן כינתה האופוזיציה "פרסה", זכו הבעת' בראשות אסד ובעלות בריתה תחת קואליציית "האיחוד הלאומי" ב-200 מתוך 250 המושבים בפרלמנט בדמשק. לפי יו"ר ועדת הבחירות, הישאם אל-שער, מבין 8,834,994 בעלי זכות הצבעה בסוריה, יותר מחמישה מיליון מימשו את זכותם. בנוסף, מתוך 11,341 מועמדים שביקשו לרוץ בבחירות, נותרו כ-3,500 מועמדים בסך הכל משום שהשאר אמרו כי אין להם סיכוי להיבחר.

נשים מצביעות בקלפי בדמשק, בשבוע שעבר צילום: אי־אף־פי

ארה"ב נערכת לשלוח מסוקי תקיפה למבצע נגד דאעש במוסול שבעיראק

ממשל אובמה נערך להרחיב את המבצע הצבאי נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה ובעיראק באמצעות הגדלת מספר אנשי הכוחות המיוחדים האמריקאיים שמאמנים מורדים סורים. בנוסף, הממשל האמריקאי שוקל להוסיף עוד מסוקי תקיפה צבאיים ללחימה נגד פעילי הארגון הקיצוני בעיראק. המטרה היא להגביר, כפי שאמרו בכירים אמריקאים בסוף השבוע, את התנופה של כוחות הביטחון העיראקיים והמורדים הסורים המתונים במאבק בגורמי הטרור המקומיים.

ניו יורק טיימס מדווח כי בתוך סוריה נערך הממשל להוסיף עשרות חיילים של הכוחות המיוחדים ל-50 החיילים שכבר נמצאים בשטח ומאמנים את המורדים הסורים. המאמנים הנוספים, שמספרם עשוי להגיע ל-200, יוכלו להעביר את ידיעותיהם ללוחמים נוספים שצפויים להשתתף בקרבות לכיבוש העיר הסורית א-רקה שבמזרח המדינה, המשמשת כבירתו של הארגון הקיצוני. אולם התוכניות של הממשל עבור עיראק הן מסובכות עוד יותר.

לצד הגברת האימונים של הכוחות העיראקיים שצפויים להשתתף בקרבות לכיבוש העיר מוסול מידי דאעש, העיר השנייה בגודלה בעיראק, שוקל הממשל לקרב את יועצי הצבא האמריקאים באופן פיסי למוסול ולשלוח מסורי אפאצ'י, שכבר נמצאים בעיראק אולם רק לצרכי הגנה על הכוחות האמריקאים בשטח, כדי שישתתפו בקרבות במוסול עצמן.

איראן הציגה במצעד צבאי בטהראן חלקים ממערכת S-300 שלכאורה קיבלה מרוסיה

איראן הציגה היום במהלך מצעד צבאי בטהראן חלקים ממערכת ההגנה מפני מטוסים שלטענתה קיבלה מרוסיה ה-S-300. המצעד נערך לרגל יום הצבא הלאומי שצוין ברחבי המדינה. באפריל אשתקד חתם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, על צו נשיאותי המבטל את האיסור על מכירת מערכת ה-S-300 לאיראן. אולם רוסיה הבהירה כי לא תספק את מערכת הטילים המתקדמת לאיראן בעתיק הקרוב.

מדי שנה עורך צבא איראן מצעדים המוניים ברחבי המדינה כדי לציין את יום הצבא הלאומי. בטקס שנערך בטהראן ושודר בשידור חי בטלוויזיה, נראו משאיות שנשאו טילים וחיילים שעברו מול הבמה עליה עמדו נשיא המדינה חסן רוחאני ומפקדי צבא בכירים. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי רוסיה העבירה לאיראן את החלק הראשון ממערכת S-300 בשבוע שעבר, אולם בסוכנות הידיעות האיראנית פארס הבהירו כי החלק שהועבר לא כלל את הטילים עצמם.

ביום שישי דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס כי הגנרל קאסם סולימאני, מפקד גיס אל-קודס במשמרות המהפכה של איראן, הגיע למוסקבה לשיחות עם הצמרת הפוליטית והצבאית של רוסיה וכי הוא דן עם הצמרת הרוסית בהעברת מערכות היירוט המתקדמות S-300 לאיראן ובהרחבת שיתוף הפעולה הצבאי בין שתי המדינות.

נשיא איראן חסן רוחאני הבטיח במהלך המצעד להגן על המדינות המוסלמיות מפני הטרור ומפני ישראל. רוחאני בירך על תפקידה של איראן בסיוע לממשלות סוריה ועיראק במאמציהן לגבור על ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). לדבריו, "אם מחר ערי הבירה שלכם יעמדו בפני סכנת טרור או הציונים, המעצמה היחידה שתיתן לכם מענה חיובי תהיה איראן".

חיילים איראנים במהלך המצעד בטהראן, היוםצילום: Ebrahim Noroozi/אי־פי
מערכת S-300 במצעד הצבאי בטהראן

בכיר רפורמיסטי השוהה במעצר בית לנשיא איראן: העמד אותי למשפט

מהדי כארובי, ממנהיגי האופוזיציה הרפורמיסטית באיראן השוהה במעצר בית מאז 2009, פנה לנשיא חסן רוחני בבקשה להעמידו למשפט פומבי. "אינני מבקש ממך שתשחרר אותי מכיוון שזה לא נמצא בסמכותך", כתב כארובי לרוחאני.

העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח כי המכתב צפוי להגביר את הלחץ על רוחאני ואת המחלוקת בין הממסד לבין האגף הרפורמיסטי, מאז כליאתו של כארובי ושותפו להנהגת "התנועה הירוקה" מיר חוסיין מוסאווי.

רוחאני התחייב בעבר לשים סוף למעצר הבית שבו נתונים השניים, אולם הדבר מעמיד אותו במבוכה. אם יקבל את בקשת כארובי למשפט - הוא מסתכן בעימות עם המנהיג העליון עלי חמינאי. אם ידחה את הבקשה - הוא ייתפש בחולשתו. לפי הדיווח, רוחאני בוחר לעת עתה להתעלם ממכתבו של כארובי.

מהדי כארובי ומיר חוסיין מוסאווי בפגישה ב-2009צילום: אי־פי

שליח האו"ם לקראת חידוש המו"מ: תימן מעולם לא היתה קרובה יותר לשלום

שליח האו"ם לתימן, איסמעיל אולד שייח אחמד, אמר במסיבת עיתונאים במטה האו"ם בניו יורק, כי חרף הפרות הסכם הפסקת האש - "תימן מעולם לא היתה קרובה יותר לשלום". אחמד דיבר לקראת חידוש שיחות השלום בין הפלגים בכוויית בשבוע הבא.

"הדרך לשלום אולי קשה אבל ניתן ללכת בה למרות ההפרות של הסכם הפסקת האש שגובש בחסות האו"ם", אמר אחמד, "תימן עומדת בפני מלחמה ברוטלית מצד אחד ואיום משמעותי מצד הטרור מצד שני. האיום הזה גבר מאוד בחסות הוואקום והכאוס במדינה".

איסמעיל אולד שייח אחמדצילום: אי־פי

ביום שני צפוי להיפתח בכוויית סיטי סבב נוסף של שיחות בין ממשלת תימן, הנתמכת על ידי סעודיה, לבין נציגי המיליציה החותית הפרו-איראנית. הסכם הפסקת האש במדינה נכנס לתוקפו ביום שני אך מאז דווח על הפרות בצפון המדינה ומזרחה וכן בעיר תעיז. כמו כן דווח על לחימה בין כוחות הממשלה לבין מיליציות המזוהות עם אל-קאעדה סמוך לעיר עדן.

לפחות 6,400 בני אדם נהרגו בלחימה בתימן מאז מארס 2015, אז פתחה הקואליציה הערבית בהובלת סעודיה במבצע להדיפת המיליציה החותית. לפחות 2.8 מיליון בני אדם נאלצו לעזוב את בתיהם כתוצאה מהלחימה ויותר מ-80% מהאוכלוסייה זקוקה לסיוע חירום של מזון, מים ומוצרים בסיסיים. המיליציה החותית עודנה שולטת בבירת תימן, צנעא.

מאות הפגינו במצרים נגד מסירת האיים סנאפיר וטיראן לסעודיה

מאות אזרחים מצרים הפגינו במרכז קהיר במחאה על החלטת הנשיא, עבד אל-פתאח א-סיסי, להעביר את האיים סנאפיר וטיראן לידי סעודיה. המפגינים קראו להפלת הממשלה וכן סיסמאות בזכות ההתקוממות העממית שהתרחשה במצרים ב-2011. הפגנות התקיימו גם באזורים אחרים בקהיר, וכן בעיר גיזה, והן פוזרו בגז מדמיע.

משרד הפנים המצרי מסר כי ינקוט צעדים משפטיים נגד כל מי שישתתף בהפגנות נגד מסירת סנאפיר וטיראן לסעודיה. הצדדים סיכמו כי האיים שייכים לסעודיה וכי מצרים שמרה עליהם לבקשת ריאד מאז 1950. החלטת א-סיסי למסור את האיים חזרה לסעודה עוררה במצרים גם מחאת רשת גדולה, ובכלל זה דפי אינטרנט המזוהים עם האחים המוסלמים.

מפקד גיס אל-קודס בא למוסקבה; ידון בהעברת מערכות S-300 לאיראן

הגנרל קאסם סולימאני, מפקד גיס אל-קודס במשמרות המהפכה של איראן, הגיע למוסקבה לשיחות עם הצמרת הפוליטית והצבאית של רוסיה. גורמים המעורים בפרטים מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי סולימאני דן עם הצמרת הרוסית בהעברת מערכות היירוט המתקדמות S-300 לאיראן ובהרחבת שיתוף הפעולה הצבאי בין שתי המדינות.

דובר הקרמלין מסר כי "פגישה עם סוליאמני אינה נמצאת על סדר יומו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין". לקראת סוף החודש צפוי להגיע למוסקבה שר ההגנה האיראני כדי להשתתף בוועידה בנושאי ביטחון. בין היתר ידונו הצדדים במכירת מטוסי קרב מדגם סוחוי-30 וטנקים מדגם טי-90 לאיראן.

טורקיה חסמה את אתר סוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" בשטחה

אתר סוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" נחסם בטורקיה. העורך הראשי של דסק האתר באיסטנבול, מאהיר בוזטפ, אמר כי הרשויות בטורקיה לא יידעו את האתר על כוונתן לחסום אותו וכי האתר פנה למשרד התקשורת הטורקי בבקשה להסברים. העורכת הראשית של ספוטניק, מרגריטה סימוניאן, כינתה את המהלך הטורקי "צנזורה חמורה נוספת בטורקיה" וציינה כי הדבר נעשה שעות אחרי שנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, מתח ביקורת על מנהיגי טורקיה במסיבת העיתונאים השנתית שלו.

היחסים בין רוסיה לטורקיה הידרדרו מאוד בעקבות הפלת מטוס הסוחוי הרוסי בגבול טורקיה-סוריה בנובמבר שעבר. טורקיה טוענת כי המטוס חדר למרחב האווירי שלה, דבר שרוסיה מכחישה בתוקף. בעקבות התקרית הטילה רוסיה סנקציות כלכליות על טורקיה והתקשורת הרוסית אימצה קו עוין כלפי אנקרה. שתי המדינות גם חלוקות ביחסן את המשטר הסורי ובסוגיית עתידו של הנשיא בשאר אל-אסד.

עקב התקדמות דאעש: אלפי פליטים סורים הגיעו אל הגבול הטורקי

גל חדש של אלפי פליטים סורים הגיע בימים האחרונים לאזור הגבול הטורקי, אחרי שמחנות שבהם שהו נכבשו על ידי ארגון המדינה האיסלאמית. ההשתלטות על המחנות באה אחרי שבשבוע האחרון הצליחו הג'יהאדיסטים להרחיב את אזורי שליטתם בסביבת הכפר דאביק ולהתקרב אליו מאוד.

העיתון הבריטי גרדיאן דיווח כי עד 10 מחנות פליטים ננטשו אחרי שג'יהאדיסטים נכנסו אליהם. חלק מהפליטים ניסו לחצות את הגבול הטורקי ונתקלו באש מן העבר השני. לפחות 5,000 התרכזו סמוך למעבר הגבול המרכזי ליד העיירה עזאז.

ארגון זכויות אדם: מטוס סורי, ולא רוסי, הופל היום בסוריה

מטוס קרב סורי הופל ככל הנראה על ידי חמושי ארגון המדינה האיסלאמית סמוך לנמל התעופה בדרום סוריה, כך נמסר מהמצפה הסורי העוקב אחר הלחימה במדינה המזרח תיכונית. על פי הדיווח, הטייס חולץ לאחר ההתרסקות.

מוקדם יותר היום דווח בסוכנות ידיעות המקורבת לארגון הקיצוני, כי פעילי הארגון הפילו מטוס קרב רוסי ושבו את טייסיו.

דאעש טוענים: הפלנו מטוס רוסי ושבינו את שני הטייסים

פעילי המדינה האיסלאמית ברשתות החברתיות טוענים כי לוחמי הארגון הצליחו ליירט מטוס רוסי ליד א-ראקה ולשבות את שני הטייסים. לדיווח על הפלת המטוס הרוסי אין עדיין אישור, ולפי דיווחים היוצאים מסוריה, ייתכן כי דאעש אכן הצליח להפיל מטוס קרב, אבל לא ברור אם מדובר במטוס של חיל האוויר הרוסי או הסורי.

על פי סוכנות הידיעות הרוסית טאס, רוסיה מכחישה כי אחד ממטוסיה הופל היום בסוריה. השבוע הודה צבא רוסיה כי אחד ממסוקי הקרב שלו התרסק בסוריה ושני הטייסים נהרגו.

הפרלמנט באיראן ביטל את תשלום המזומנים החודשי למיליוני אזרחים

הפרלמנט באיראן אישר הצעת חוק המבטלת את סובסידיות המזומנים החודשיות ל-24 מיליון איראנים, צעד המנוגד לעמדתו של הנשיא חסן רוחאני. פרשנים אומרים כי זהו מהלך פרובוקטיבי מצד הפרלמנט השמרני כלפי רוחאני, שייאלץ לקבוע כיצד הצעד הלא פופולארי ייושם, כך מדווח הניו יורק טיימס. 

אולם בעוד צניחת מחירי הנפט פוגעת בהכנסה הלאומית של טהראן, קרן המטבע העולמית וסוכנויות אחרות הזהירו כי טהראן תיאלץ לצמצם את הענקת תשלום המזומנים החודשי לכמעט כל 80 מיליון אזרחיה או שתסתכן בגירעונות ענק.

פרשנים אומרים כי החלטת הפרלמנט מעמידה את רוחאני בעמדה קשה. ביטול הסובסידות הוא חלק מרכזי מכל רפורמה כלכלית, דבר אותו רוחאני הבטיח לבצע. אולם צעד כזה צפוי להוסיף לתלונות הגוברות על אופן טיפולו בכלכלה.

לפי הקריטריונים החדשים שקבע הפרלמנט הממשלה תוכל לבטל את תשלום המזומנים החודשי, העומד על 12 דולר לאדם, לרבים מעובדי הציבור, חברי הכוחות המזויינים, מתנדבים קדם-צבאיים ולקבוצות גדולות המקבלות כבר קצבת סעד.

אזרחי איראן מקבלים את התשלומים מאז 2010, בעקבות קיצוץ במערכת הסובסידיות של המדינה. בעותה עת, ממשלת איראן העניקה תמיכה כספית לכמעט כל המוצרים, מלחם ועד למכוניות. עם עליית המכירים, קיבלו האזרחים את תשלום המזומנים כפיצוי.

נשיא איראן חסן רוחאני בפרלמנט בטהראןצילום: אי־אף־פי

נפתח בז'נווה סבב שיחות שלום לסיום המלחמה בסוריה

שליח האו"ם לסוריה, סטפן דה מיסטורה, פתח סבב חדש של שיחות שלום שנועדו להביא לסיומה את מלחמת האזרחים המתחוללת בסוריה זה חמש שנים. השיחות בז'נווה נפתחו על רקע הפסקת אש שלדברי דה מיסטורה זועזעה על ידי תקריות חמורות אך לא התמוטטה לחלוטין. על אף כמה תקריות חמורות, ההפוגה בפעולות האיבה עדיין מחזיקה", אמר דה מיסטורה לעיתונאים והוסיף: "בפרט כשאנו משווים אותה למה שהיה קודם לכן".

שליח האו"ם הוסיף כי "תקריות חוזרות" פוגעות בביטחון בהפסקת האש, שהחלה ב–27 בפברואר ואינה כוללות את ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) וקבוצות מורדים הקשורות לאל־קאעדה. "זה זמן טוב לאשרר פעם נוספת את הסכם הפסקת האש", אמר דה מיסטורה בפתיחתו של סבב שיחות השלום.

נציגים של ארגוני המורדים המובילים נמצאים כעת בז'נווה, ומואוחר יותר השבוע צפויים להגיע לעיר בכירים ממשטרו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד. מאז שהסתיים שסבב השיחות האחרון ב–24 במארס, דה מיסטורה ביקר במוסקבה, דמשק, טהראן ועמאן. בכירים בכל ארבע הבירות הביעו עניין בדיון שיביא לשינוי פוליטי בסוריה, סיפר הדיפלומט הבכיר.

הרשויות בירדן פשטו על מטה האחים המוסלמים בעמאן וסגרו אותו

הרשויות בירדן פשטו הבוקר על המטה הראשי של האחים המוסלמים בעמאן. אנשי כוחות הביטחון הירדנים הורו לכל עובדי המשרדים לפנות את המקום ואטמו את הכניסות אליו. מקור ממשלתי שדיבר עם עיתונאים בעמאן בעילום שם מסר שההחלטה לפשוט על מטה האחים המוסלמים התקבלה מכיוון שהארגון פועל ללא רישיון וחבריו "אינם מראים שום כוונה לתקן את המצב". הוא הסביר שללא רישיון בתוקף פעילות הארגון נחשבת ללא חוקית.  

דובר האחים המוסלמים בירדן, מוטא חאוולדה, אמר כי הוא "המום" מהפשיטה ומסר כי "כוחות הביטחון פשטו על המטה הראשי שלנו בעמאן והורו לכולנו להפנות משם".

החלו בחירות לפרלמנט בסוריה, באזורים שבשליטת משטר אסד בלבד

הבחירות לפרלמנט בסוריה נפתחו הבוקר, באזורים שבשליטת משטר אסד. כ-3,500 מועמדים שאושרו על ידי הממשלה מתמודדים על 250 מושבים בפרלמנט החדש. כ-7,000 נוספים שביקשו להתמודד נפסלו.

מדמשק נמסר כי הבחירות, שייתקמו רק באזורים שנמצאים בשליטת הממשלה, אינן קשורות לשיחות לסיום מלחמת האזרחים במדינה שנערכות בז'נבה. מנגד, גורמי אופוזיציה בסוריה טוענים כי הן עלולות לפגוע בשיחות, שנערכות על רקע הפסקת האש השברירית במדינה. חברי אופוזיציה ומנהיגים מהמערב גינו את עצם קיום הבחירות וטענו כי הן מהוות פרובוקציה.

חייל סורי מצביע בבחירות, הבוקר בדמשק צילום: אי־פי

לבנון: אישום נגד צוות טלוויזיה אוסטרלי שביים חטיפה של שני ילדים

התביעה בלבנון הגישה כתב אישום נגד ארבעה אנשי צוות טלוויזיה אוסטרלי החשוד בניסיון לחטוף שני ילדים כחלק מסכסוך שמתנהל סביב המשמורת עליהם. בפרשה הוגשו כתבי אישום נגד חמישה בני אדם נוספים, בהם האם האוסטרלית של שני הילדים. האם, סאלי פאולקנר, טוענת כי בעלה לשעבר, שהוא אזרח לבנוני, העביר את הילדים למדינה ללא רשות.

ערוץ 9 טען בתגובה שפרסם כי "ביקש להדגיש" את הבעיה שנוצרת כשמחלוקות משמורת חוצות גבולות. הטלוויזיה הלבנונית שידרה תמונות בהן נראים שני הילדים שבמוקד המחלוקת - להאלה בת ה-6 ונוח בן ה-4 - נלקחים בכוח מסבתם בעת שהיו בדרכם לגן בביירות ומוכנסים לרכב.

נוח ולהאלה (משמאל ושנייה מימין) עם האב עלי זייד אל-אמין והסבתא בביתם בביירותצילום: רויטרס

נשיא טורקיה הגיש תלונה בגרמניה נגד קומיקאי שלעג לו בטלוויזיה המקומית

נשיא טורקיה הגיש תלונה נגד קומיקאי שדיקלם שיר סאטירי הצוחק המנהיג המזרח תיכוני בטלוויזיה הגרמנית, כך נמסר בהצהרה מהתביעה בגרמניה. ממשרד התובע הכללי בעיר מיינץ במערב גרמניה, נמסר כי בעזרתו של משרד עורכי דין הגיש רג'פ טייפ ארדואן תלונה נגד יאן בומרמאן, משום שהעליב אותו. בומרמאן הוא המנחה של תוכנית האירוח הלילית, "נאו מגזין רויאל", המשודרת בערוץ הציבורי ZDF.

בתוכנית ששודרה ב–31 במארס דיקלם בומרמאן שיר על ארדואן המכיל התייחסויות גסות למין. כמו כן עולות בשיר האשמות לפיהן נשיא טורקיה מדכא מיעוטים ואינו מתייחס כראוי לכורדים ולנוצרים. לפני שדיקלם את השיר הזכיר בומרמאן שיר סאטירי ששודר ברשת NDR, שלעג לייחסו הקשה של ארדואן כלפי עיתונאים. בעקבות אותו שידור דרשה אנקרה הסברים מברלין בערוצים דיפולמטיים, אך גרמניה דחתה את הטענות.

התביעה בגרמניה מסרה כי תלונתו של ארדואן תיבדק, וכי כבר נפתחה חקירה נגד בומרמאן בחשד ש"פגע בגוף או נציג של מדינה זרה", לאחר שיותר מ–20 בני אדם הגישו תלונות בנושא.

בומרמאן, בברלין ב-2012צילום: אי־אף־פי

שני טייסים נהרגו בהתרסקות מסוק רוסי בסוריה

שני טייסים רוסים נהרגו בהתרסקות מסוק רוסי בסוריה, כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית ספוטניק. בהודעה שמסר משרד ההגנה הרוסי נאמר כי המסוק התרסק אתמול בלילה סמוך לעיר חומס.

על פי הצהרת משרד ההגנה, גופותיהם של הטייסים חולצו מאתר ההתרסקות והועברו לבסיס חיל האוויר חמיימים במערב סוריה. על פי דו"ח שהתקבל מאתר ההתרסקות, כך נמסר ממשרד ההגנה, המסוק לא הופל.

רוסיה עורכת תקיפות אוויריות בסוריה מאז ספטמבר אשתקד, אז פתחה במבצע צבאי לסיוע לממשלת סוריה. הקמפיין האווירי אפשר לרוסיה לבחון כמה מכלי הנשק שלה, כולל מסוקים מדגם ה–Mi-28 שהופל.

דיווח באיראן: 4 חיילי קומנדו איראנים נהרגו בסוריה

סוכנות הידיעות האיראנית תסנים דיווחה כי ארבעה חברי הכוחות המיוחדים של צבא איראן נהרגו בסוריה בלחימה נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). הסוכנות, הנחשבת למקורבת למשמרות המהפכה האיראניים, לא הרחיבה על נסיבות מותם.

כמה חיילים איראנים נהרגו בעבר בלחימה בסוריה, בהם גם קצינית בכירים. איראן היא בעלת ברית מרכזית של נשיא סוריה בשאר אל-אסד וסיפקה תמיכה לו תמיכה צבאית וכלכלית במהלך חמש שנות מלחמת האזרחים.

עד כה רוב האיראנים המעורבים בלחימה בסוריה היו ממשמרות המהפכה. אולם קצין בכוחות הקרקעיים האיראניים אמר בשבוע שעבר שמפקדים מהבריגדה הצבאית ה-65 ויחידות צבאיות נוספות נשלחו גם הם לסוריה, לדבריו על מנת לשמש כיועצים.

טילים שנורו מסוריה נחתו בטורקיה, צבא טורקיה השיב באש

צבא טורקיה הפגיז היום אתרים בצפון סוריה לאחר שטילים שנורו מעבר לגבול פגעו בעיירה טורקית, כך מסר גורם רשמי בממשלה. חמישה טילים שנורו בסוריה נחתו בעיר הגבול קיליס שבדרום-מזרח טורקיה, ולפי סוכנות הידיעות הממלכתית במדינה גרמו לפציעתם של לפחות ארבעה בני אדם.

לא ברור מי ירה את הטילים, אך אזור קיליס גובל בשטחים בסוריה הנשלטים על ידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), המיליציה הסורית הכורדית וארגוני מורדים שונים. יחידות הארטילריה הטורקיות נוהגות להשיב באש על ירי טילים ופגזים מסוריה הנוחתים בשטח טורקיה.

התקרית מתרחשת ארבעה ימים לאחר ששני טילים שנורו מסוריה נחתו סמוך לפארק בקיליס, גרמו לפציעתם של שני בני אדם ואילצו את הרשויות לפנות את כל בתי הספר באזור. בחודש שעבר שני אנשים, בהם ילד בן ארבע, נהרגו מפגיעת טילים שנורו מעבר לגבול משטח בשליטת ארגון המדינה האיסלאמית.

הפסקת אש שברירית בתימן: השקט בצנעא נשמר, בעיר תעיז נמשכים הקרבות

הפסקת אש נכנסה אתמול (ראשון) לתוקף בתימן בין הקואליציה הערבית בראשות סעודיה לבין המורדים החותים. לפי דיווחים בבירה צנעא נשמרת בינתיים הפסקת האש, אך לדברי עדי ראייה, קרבות בין המורדים לכוחות הממשלה המגובים בקואליציה הערבית עדיין ניטשו בעיר טאיז בדרום-מערב המדינה.

הממשלה האשימה היום את המורדים באחריות לקריסת הפסקת האש בתעיז, וטענה כי החותים החלו לירות לעברם ארטילריה כבדה דקות ספורות לאחר שהפסקת האש נכנסה לתוקף. מנגד, המורדים טוענים שירי הארטילריה הגיע בתגובה לתקיפת מטוסי קרב של הקואליציה הערבית, שלדבריהם ביצעו שלוש גיחות תקיפה לאחר כניסת הפסקת האש לתוקפה.

איראן מבהירה: חתמנו על הסכם לאספקת טילי S-300, אך עדיין לא קיבלנו אותם

דוברו של שר החוץ האיראני, ג'אברי אנסרי, הבהיר כי בניגוד לפרסומים מהבוקר, איראן עדיין לא קיבלה מרוסיה את המערכות הראשונות של טילי ההגנה האווירית 300-S. לדבריו, שתי המדינות סיכמו על העברת מערכות טילי היירוט, אך רוסיה עדיין לא סיפקה אותן.

העסקה המקורית בין המדינות נחתמה כבר ב-2007, אך מימושה עוכב מאז בשל לחץ ישראלי ואמריקאי. המכשול לקיום העסקה הוסר בשנה שעברה כשנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ביטל את האיסור על מכירת המערכות המתקדמות לאיראן. על פי ההסכם שנחתם בין המדינות, הרוסים יספקו לטהראן לפחות חמש מערכות  300-S.

טילי ה- S-300 יגדילו באופן משמעותי את יכולתה הצבאית של הרפובליקה האיסלאמית, וישפרו באופן משמעותי את יכולת ההתגוננות שלה מפני התקפות אוויריות. מערכת ה-S-300 נחשבת לאחת ממערכות ההגנה האווירית המתקדמות בעולם. מלבד המכ"מ המתקדם של המערכת שמסוגל לזהות ולעקוב אחרי מטרות רבות בטווחים ארוכים במיוחד, טילי הנ"מ עצמם הם בעלי טווח של 200 קילומטרים.

איראן: קיבלנו את המשלוח הראשון של S-300 מרוסיה

דוברו של שר החוץ האיראני ג'אברי אנסרי הודיע הבוקר כי רוסיה סיפקה לאיראן את המערכות הראשונות של טילי ההגנה האווירית 300-S. העסקה בין המדינות נחתמה עוד ב-2007, אך מימושה עוכב מאז בשל הלחץ הישראלי והאמריקאי. המכשול לקיום העסקה הוסר בשנה שעברה כשנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ביטל את האיסור על מכירת המערכות המתקדמות לאיראן. על פי ההסכם שנחתם בין המדינות, הרוסים יספקו לטהראן לפחות חמש מערכות  300-S.

טילי ה- S-300יגדילו באופן משמעותי את יכולתה הצבאית של הרפובליקה האיסלאמית, וישפרו באופן משמעותי את יכולת ההתגוננות שלה מפני התקפות אוויריות. מערכת ה-S-300 נחשבת לאחת ממערכות ההגנה האווירית המתקדמות בעולם. מלבד המכ"מ המתקדם של המערכת שמסוגל לזהות ולעקוב אחרי מטרות רבות בטווחים ארוכים במיוחד, טילי הנ"מ עצמם הם בעלי טווח של 200 קילומטרים.

ר"מ סוריה: נערכים עם רוסיה למבצע לשחרור חאלב

חיל האוויר הרוסי וצבא סוריה נערכים למבצע משותף לשחרור חאלב, כך אמר ראש ממשלת סוריה ואיל אל-חלקי המבקר מחוקקים במוסקבה, כך דיווחו סוכנויות ידיעות ברוסיה. "אנו, ביחד עם שותפינו הרוסים, נערכים למבצע לשחרור חאלב ולחסימת כל הקבוצות החמושות הלא חוקיות, שלא הצטרפו להפסקת האש או הפרו אותה", אמר.

הפסקת האש בין צבא סוריה למורדים נכנסה לתוקף ב-27 בפברואר. זמן קצר קודם לכן אימצה מועצת הביטחון של האו"ם החלטה הקוראת להפסקת פעולות האיבה. המסמך נוסח על ידי רוסיה וארה"ב ונתמך על ידי כל 15 המדינות החברות במועצה. הפסקת האש אינה כוללת את ארגוני ג'בהת א-נוסרה והמדינה האיסלאמית (דאעש), וכן כמה ארגוני מורדים נוספים.

שני פצועים בפיצוץ באיסטנבול, הנסיבות נבדקות

פיצוץ נשמע באיסטנבול הערב (שבת) ושני אנשים נפצעו באורח קל, כך לפי דיווחים בתקשורת המקומית בטורקיה. עוד דווח כי המשטרה חסמה את האזור והיא חוקרת את נסיבות הפיצוץ.

הפיצוץ מגיע שעות ספורות אחרי אזהרת שגרירות ארה"ב לאזרחיה, לפיה ישנו איום ממשי בטורקיה, ובמיוחד באזורים תיירותיים באיסטנבול ובאנטליה. אתמול הוציא המטה ללוחמה בטרור בישראל אזהרת מסע חמורה שקראה לישראלים השוהים בטורקיה לעזוב מיד את המדינה בשל התרעה לפיגוע נגד תיירים בטווח הזמן המידי.

כוחות משטרה בטורקיהצילום: אי־פי

שר ההסברה הלבנוני לשעבר, מישל סמאחה, נידון ל-13 שנות מאסר בגין סיוע לביצוע פיגועים

שר ההסברה לשעבר של לבנון מישל סמאחה, שהורשע בשנה שעברה בטרור, נידון אתמול ל-13 שנות מאסר. כך דיווחה סוכנות הידיעות הלאומית של לבנון. מעצרו ומשפטו של סמאחה הסעיר את לבנון והפנה זרקור לעבר השסע הפוליטי במדינה שהעמיק עוד יותר בחמש השנים האחרונות, בהן הידרדרה ההתקוממות העממית בסוריה נגד הנשיא אסד למלחמת אזרחים עקובה מדם. הממשלה בביירות נותרה מפולגת בין בעלי בריתו של בשאר אל-אסד, כמו חיזבאללה, לבין מתנגדיו. סמאחה נמצא במחנה התומכים של אסד.

הוא נעצר ב-2012 והואשם בהברחת חומרי נפץ ללבנון מסוריה כדי לעשות בהם שימוש בפיגועי טרור. במהלך המשפט נקשר שמו בבכיר הביטחוני הסורי עלי ממלוך, המקורב לאסד. ב-2015 דן בית המשפט את סמאחה לארבעה שנים וחצי בכלא, אולם הוא שוחרר בערבות השנה לאחר שהגיש ערעור על פסק דינו. רבים בלבנון הופתעו לשמוע שאדם שהורשע בתכנון פיגועי טרור משוחרר בערבות. המתנגדים לסוריה האשימו את חיזבאללה ואת נשיא סוריה במעורבות בשחרורו מאחורי הקלעים.

סמאחה בביתו, בינוארצילום: רויטרס

לאחר שביקר במפתיע בעיראק: שר החוץ קרי הגיע לביקור גם באפגניסטאן

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי הגיע לביקור לא צפוי באפגניסטן במטרה להדגיש את התמיכה של הממשל בארה"ב בממשלת האחדות הלאומית שמוביל נשיא אפגניסטן אשרף גאני. כך דיווח משרד החוץ האמריקאי.

אתמול ערך השר קרי ביקור פתע גם בעיראק כדי להביע תמיכה בראש הממשלה שנאבק במשבר פוליטי, כלכלה מקרטעת ובארגון המדינה האסלאמית (דאעש) השולט בשטחים נרחבים בצפון המדינה. בשבוע שעבר ביצע ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבאדי חילופי גברי בממשלתו במטרה להילחם בשחיתות שפשתה במערכת הפוליטית על ידי פוליטיקאים המכהנים בתפקידם שנים ארוכות ולהחליפם באקדמאים.

קרי לאחר נחיתתו בקאבול, היוםצילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ