קבר אחים ובו שרידי 400 בני אדם התגלה סמוך לעיר פלוג'ה במערב עיראק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

תושבים בפלוג'ה: דאעש יורה למוות באזרחים המנסים לברוח מהעיר הנצורה

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) יורה למוות באזרחים שמנסים לברוח מהעיר פלוג'ה, אשר צבא עיראק פתח בשבוע שעבר במבצע לכיבושה מידי הארגון. כך דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית מפי הסוכנות הנורווגית לפליטים (NRC). על פי הודעת הארגון, משפחות שנמצאות בקשר עם NRC מדווחות כי אזרחים שמנסים לחצות את נהר הפרת במטרה להימלט מהלחימה נורה למוות.

NRC  מנהלת מחנות בעיירה אמריאת אל-פלוג'ה שבהם מתגוררים רוב האזרחים שנמלטו מאזורים שמסביב לעיר הנצורה. לא ברור מה מספר האזרחים שנהרגו בניסיון להימלט מהעיר. אחת מהדרכים היחידות שיש לאזרחים להימלט ממרכז פלוג'ה שמולכדה במוקשים ובמטעני צד, היא לחצות דרך הנהר. על פי ההערכות כ-50 אלף בני אדם נותרו לכודים במרכז העיר והם משמשים כמגנים אנושיים על ידי לוחמי דאעש.

קבר אחים ובו שרידי 400 בני אדם התגלה סמוך לעיר פלוג'ה במערב עיראק

קבר אחים שמכיל שרידי כ-400 בני אדם התגלה סמוך לעיר פלוג'ה הנמצאת בשליטת ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) ושצבא עיראק פתח בשבוע שעבר במבצע לשחרורה. הקבר נמצא על ידי כוחות עיראקיים צפונית מערבית לעיר בפרבר סקלאוויה, יום לאחר שכוחות הממשלה הודיעו כי הצליחו לכבוש את האזור מידי הארגון הקיצוני. "רוב השרידים שייכים לחיילים שנעצרו על ידי הארגון ונרצחו", אמר בכיר בצבא העיראקי. עם זאת, טרם נמסר אישור רשמי מהממשלה בבגדד. סקלאוויה ופלוג'ה היו בין האזורים הראשונים שנכבשו על ידי דאעש במערב עיראק בתחילת 2014.

במקביל רשמו כוחות הביטחון העיראקיים התקדמות נוספת במבצע לכיבוש פלוג'ה כשהצליחו היום להשלים את ההשתלטות על פרבריה הדרומיים של העיר, שבועיים לאחר שהחל המבצע. הכוחות, מהיחידה ללוחמה בטרור העיראקית, הסתייעו בתקיפות אוויריות של הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב.

לוחמים שיעים חוגגים את ניצחונם על דאעש בסקלאוויה, אתמולצילום: STRINGER/רויטרס

מטוס קרב לא מזוהה התרסק בפרברי חאלב בצפון סוריה

מטוס קרב לא מזוהה התרסק בפרברי העיר חאלב בצפון סוריה, באזור שבו נלחמים המורדים הסורים מול צבא נשיא סוריה בשאר אל-אסד. הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה דיווח כי לא ברור אם המטוס התרסק כתוצאה מכשל טכני או שנפגע מטיל שנורה על ידי הלוחמים. בימים האחרונים הצליחו לוחמי ארגון ג'בהת א-נוסרה לרשום הישגים בדרום חאלב סביב עיירת המפתח החשובה חאן טומאן.

במקביל דווח כי מפקד כורדי-סורי בכיר מת מפצעיו כמה ימים אחרי שנפגע בקרבות בין המורדים הנתמכים על ידי ארה"ב לבין ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בצפון המדינה. המפקד הבכיר, אבו לילה, נפגע מצלף של דאעש בפרברי העיר מנביג', שם פתחו בשבוע שעבר כוחות מורדים סורים במבצע נגד דאעש השולט בעיר. לפי הארגון הסורי לזכויות אדם אבו לילה פיקד על הקרבות לשחרור העיירה הכורדית קובאני בגבול עם טורקיה בתחילת 2015. הוא היה מפקד חטיבה בארגון "הכוחות הדמוקרטים הסורים", שבו חברים לוחמים כורדים רבים.

לוחמי "הכוחות הדמוקרטים הסורים" בכפר שכבשו מידי דאעש מדרום למנביג', בשבוע שעבר צילום: RODI SAID/רויטרס

דאעש הרג עשרות מחבריו בסוריה בחשד שהם היו מרגלים

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הרג בחודשים האחרונים 38 מחבריו בחשד כי הם שימשו כמרגלים נגד הארגון. המרדף הבהול אחר מרגלים בשורות הארגון הגיע לאחר שבחודש מארס השנה נהרג מפקד בכיר בארגון, אבו חייג'א א־תונסי, בתקיפת מל"ט מהאוויר. א־תונסי, ג'יהאדיסט מתוניסיה, נסע ברכבו בצפון סוריה במטרה להוביל פעילים מהארגון הלוחמים באזור. החשד בשורות דאעש היה שמרגלים מסרו מידע לקואליציה בהובלת ארה"ב על תנועותיו של א־תונסי, וכך בוצעה ההתנקשות בו.

לצד עשרות הלוחמים שנהרגו על ידי הנהגתם במסע טיהורים אכזרי בעקבות רצף תקיפות אוויריות על דמויות בולטות בארגון, נעלמו עשרות אחרים לבתי הכלא של הארגון ואחרים נמלטו מחשש לחייהם. את המידע מסרו פעילים באופוזציה הסורית, מפקדים במיליציות הכורדיות, כמה בכירים במודיעין העיראקי ומודיע בממשלת עיראק שהיה פעיל בשורות המדינה האיסלאמית. כאזהרה לאחרים, הציג הארגון הקיצוני את גופותיהם של כמה חשודים כמרגלים בפומבי, או השתמש בשיטות אכזריות במיוחד להורגם, הכוללות על פי דיווחים השלכת חשודים למכלי חומצה.

ארה"ב: מחסור בציוד ותשישות בצבא עיראק צפויים לדחות את שחרור מוסול

צבא עיראק, שחיילים מותשים ואינם מצוידים כראוי, עומד בפני מכשולים גדולים בשדה הקרב, הצפויים להביא לדחיית המתקפה לכיבוש העיר מוסול מיד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). על פי בכירים בארה"ב שהתייחסו לנושא, המבצע לכיבוש העיר מידי הג'יהאדיסטים עשוי להידחות בכמה חודשים.

על פי הבכירים, העיכוב צפוי על אף מאמצי הסיוע של ארה"ב לצבא עיראק. בשנתיים האחרונות עוזר צבא ארה"ב לצבא עיראק בתחומים שונים, בהם לוגיסטיקה. אף על פי כן, צבא עיראק מתקשה לשנע מזון, מים ותחמושת לחייליו, וללא סיועה של וושינגטון, אמרו מפקדים בצבא ארה"ב, המבצע המבצע לכיבוש מוסול ייכשל.

בין היתר מעבירה ארה"ב ציוד וחלקי חילוף לשדה הקרב, ומסייעת לצבא עיראק לרכוש תחמושת לציוד שנותר מתקופת ברית המועצות. כמו כן דוחפת וושינגטון את העיראקים לשפר את שרשרת האספקה של הצבא,הנמתחת ממחסני משרד הגנה בבגדאד ועד למוסול, המרוחקת כ–200 קילומטר מעיר הבירה.

עם זאת, לא משנה כמה דוחפת ארה"ב, צבא עיראק עדיין מתקשה להתקדם במהירות הרצויה. הכוחות בשטח אף צפויים להאט את פעילותם בקיץ עם עליית הטמפרטורות, וכן בחודש הרמדאן הקרב. כמו כן, את רוב הציוד של הלוחמים העיראקים יש להחליף או לתקן, ויחידות רבות בעיראק דורשות אימונים נוספים לפני המתקפה על מוסול.

המתקפה נגד דאעש: צבא אסד נכנס למחוז א-רקה

צבא נשיא סוריה בשאר אל-אסד נכנס למחוז א-רקה, כחלק מהתקדמותו לקראת המתקפה נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) המתבצעת בסיוע רוסיה, כך מסר הארגון העוקב אחר הלחימה בסוריה שמושבו בלונדון. הפצצות כבדות של רוסיה פגעו אתמול בשטחים שבידי המדינה האיסלאמית בצפון מחוז חאמה, סמוך לא-רקה, כדי לסייע בהתקדמות הצבא.

העיר א-רקה, הנמצאת מזרחה משם, היא בירת המדינה האיסלאמית בסוריה. לצד מוסול שבעיראק, היא נחשבת למטרה העיקרית של הכוחות הנלחמים בארגון, המבקשים לפרק את החליפות האיסלאמית עליה הכריז לפני שנתיים.

בתוך כך רוסיה הודיעה כי יותר מ-1,000 לוחמים פתחו בהתקפה נגד עמדות צבא אסד דרומית מזרחית לחאלב. עוד דווח כי אזרחים בחאלב סיפרו שארגונים חמושים, שבחלקן ישנם חיילים טורקים חמושים, הגיעו לצפון העיר. לדיווח אין אישור רשמי ממקור אחר.

לוחמי אופוזיציה סורים יורים פצצת מרגמה לעבר עמדות של דאעש במחוז א-רקהצילום: RODI SAID/רויטרס

חמינאי: לא נשתף פעולה עם ארה"ב בסוגיות אזוריות

המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, אמר כי לטהראן אין כל כוונה לשתף פעולה בנושאים אזוריים עם אויבותיה המרכזיות, ארה"ב ובריטניה "המרושעת". חמינאי גם האשים את וושינגטון בכך שהיא אינה מחויבת להסכם הגרעין שהושג בין איראן לשש המעצמות, בהן ארה"ב, ב-2015 ושנועד לעצור את תוכנית הגרעין האיראנית.

בהתאם להסכם, הסנקציות הכלכליות הוסרו מעל איראן בינואר, והמדינה השהתה את פעילותה הגרעינית הרגישה שהמערב חשד כי מיועדת לייצור פצצת אטום, טענות אותן איראן מכחישה. "אמריקה ממשיכה בעוינותה כלפי איראן מאז המהפכה (האיסלמית, בשנת 1979)", אמר חמינאי בנאום ששודר בטלוויזיה הממלכתית, "זו תהיה טעות גדולה לסמוך על בריטניה המרושעת והשטן הגדול (ארה"ב), הוסיף.

"לא נשתף פעולה עם אמריקה במשברים אזוריים", אמר חמינאי, והוסיף כי "מטרתם באזור הפוכה ב-180 מעלות לזו של איראן". טהראן וושינגטון חולקות אינטרסים ואיומים משותפים ברחבי המזרח התיכון. הן שיתפו פעולה באופן טקטי בעבר, בין היתר כשטהראן סייעה לוושינגטון נגד אל-קאעדה באפגניסטאן וארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בעיראק. ארה"ב ובעלות בריתה מזרח התיכון מאשימות את איראן בתמיכה בטרור ובהתערבות בענייניהן הפנימיים של מדינות מקומיות, בהן סוריה, תימן ועיראק.

ארה"ב תקפה לראשונה את דאעש מנושאת מטוסים בים התיכון

מטוסי קרב של ארה"ב תקפו היום עמדות של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) לאחר שהמריאו מנושאת מטוסים בים התיכון, כך מסר חיל הים האמריקאי. זוהי הפעם הראשונה בה מתבצעת תקיפה במזרח התיכון מנושאת מטוסים אמריקאית  הנמצאת בים התיכון מאז החלה המלחמה בעיראק בשנת 2003.

המטוסים המריאו מנושאת המטוסים הארי טרומן לאחר שהיא הפליגה אל הים התיכון דרך תעלת סואץ, כך מסר חיל הים. לא נמסרו פרטים על אופי המטרות שהותקפו והאם הן היו בסוריה או בעיראק. מלבד נושאת המטוסים האמריקאית, גם נושאת המטוסים הצרפתית שארל דה גול לוקחת חלק במאבק נגד המדינה האיסלאמית.

לפחות 85 גופות פליטים נשטפו לחופי לוב; טבעו ככל הנראה בשבוע שעבר

גופותיהם של לפחות 85 פליטים שטבעו בעת שניסו לחצות את הים התיכון, נשטפו אל חופי העיר זווארה שבמערב לוב. גורמים בסהר האדום הבינלאומי מסרו כי מאות כי מדובר ככל הנראה בפליטים ומבקשי מקלט שניספו בשבוע שעבר בטביעות ספינות סמוך לחופי המדינה. האו"ם וארגוני סיוע בינלאומיים מעריכים כי כ-900 בני אדם ניספו בטביעות אלה.

מקורות בסהר האדום מסרו כי מרבית הגופות הן של פליטים ממדינות הסאב-דהרה. משמר החופים הלובי בטריפולי מסר כי ביומיים האחרונים לא נצפו טביעות של ספינות או סירות מהגרים. מאז תחילת השנה חצו את הים התיכון לפחות 40 אלף מהגרים ומבקשי מקלט בדרכם לאיטליה.

לפחות הרוג אחד בפיצוץ מחוץ למסגד בלטקיה שבמערב סוריה

הטלוויזיה הממלכתית בסוריה דיווחה על פיצוץ שאירע מחוץ למסגד חולפה ראשידין בעיר לטקיה שבמערב המדינה וכי יש כמה נפגעים במקום. סוכנות הידיעות ד-פ-א דיווחה לפי סוכנות הידיעות הסורית סאנא כי במקום ישנו לפחות הרוג אחד וכי הפיצוץ נגרם מאופנוע ממולכד שהופעל בשעה שאנשים יצאו מהמסגד בתום תפילה. בין הנפגעים ישנם הרוגים ופצועים, אולם טרם נמסר מספר מדויק. הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה דיווח כי לפחות שלושה בני אדם נהרגו בפיצוץ.

בשבוע שעבר נהרגו לפחות 148 בני אדם ו-200 נפצעו בהתקפת טרור משולבת בערי הנמל טרטוס וג'בלה שבמחוז לטקיה. ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל אחריות לפיגועים). במהלך ההתקפה התפוצצו כמה מכוניות תופת ונורו רקטות לעבר מרכזים ציבוריים בעיר. ועד לחודש שעבר מחוז לאטקיה נשלט כולו על ידי המשטר העלאווי של בשאר אל-אסד וכמעט שלא התרחשו בו פיגועים בחמש השנים האחרונות.

סיוע הומניטארי הגיע לפרבר נצור של דמשק, לראשונה מאז 2012

שיירת סיוע הומניטארי הגיעה לפרבר של סוריה הנמצא תחת מצור, ושאליו לא הגיע סיוע מאז שנת 2012, כך הודיעה הוועדה הבינלאומית של הצלב האדום. על פי הודעת הצלב האדום, שיירה משותפת לאו"ם ולסהר האדום בסוריה נכנסו לפרבר הנצור בסביבות השעה שלוש בצהריים. 

כוחות הממשלה חסמו את פרבר דארעא לאחר שהתושבים סילקו ממנו את כוחות הביטחון בשלבים הראשונים של ההתקוממות נגד הנשיא בשאר אל אסד בשנת 2011. האו"ם מעריך כי כעת חיים בפרבר 4,000 עד 8,000 בני אדם.

בכיר בסהר האדום של סוריה אמר כי בנוסף לסיוע שהגיע לדארעא נכנסה שיירת סיוע לשכונת מועדאמייה הסמוכה, שגם עליה צרים כוחות הממשלה. שכונה זו קיבלה סיוע בפעם האחרונה לפני חודש.

אותר אות מהקופסה השחורה של מטוס אג'יפט אייר שהתרסק בים התיכון

דובר רשות התעופה של צרפת הודיע כי אותר אות של אחת הקופסאות השחורות של מטוס אג'יפט אייר שהתרסק בחודש שעבר. בהתרסקות המטוס שהיה בדרכו מפריז לקהיר נהרגו 66 בני אדם ואנשי צוות.

ספינה צרפתית שעליה חוקרים מרשות התעופה של צרפת מסייעת בחיפושים אחר הקופסאות השחורות של טיסה MS804. קופסאות אלו מכילות הקלטות מתא הטייס ושל מהלך הטיסה, ועשויות לשפך אור על סיבת ההתרסקות. לאחר ההתרסקות נמסר מהרשויות במצרים כי על אף שלא ידוע מה גרם לה, אך כי האפשרות הסבירה ביותר היא פיגוע טרור. עם זאת אף ארגון לא קיבל אחריות להתרסקות.

לבנון: סיכלנו מזימה של דאעש לבצע התקפת טרור במרכזי בילוי בביירות

שר הפנים של לבנון ניהאד אל-משנוק אמר כי כוחות הביטחון במדינה סיכלו רשת טרור של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) שתכננה לבצע פיגועי טרור באזורים המוניים בביירות. כך דיווח העיתון הלבנוני אל-ג'ומהורייה. לדברי אל-משנוק, בתקופה האחרונה משקיעים כוחות הביטחון הלבנוניים את המאמצים הגדולים ביותר נגד ניסיונות של טרוריסטים לערער את הביטחון הציבורי. הוא הוסיף כי המודיעין הצליח לסכל פיגוע טרור שנועד לצאת לפועל באחד מרחובות הבירה.

לפי העיתון, דאעש תכנן לפעול באזור שמאוכלס בבתי קפה ובמועדוני לילה בביירות, בדומה למתקפת הטרור שאירעה בפריז בנובמבר שבה נהרגו 130 בני אדם.

אלפי מורדים סורים שאומנו על ידי ארה"ב פתחו בהתקפה נגד דאעש בצפון סוריה

אלפי מורדים סורים מתונים המקבלים סיוע מצבא ארה"ב ואומנו על ידו פתחו בהתקפה לכיבוש טריטוריה חשובה בצפון סוריה, הידועה בשם "כיס מנביג'" מידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). בכירים אמריקאים אמרו לרויטרס כי התקפה הגיעה לאחר שבועות של הכנות מתחת לרדאר. מטרת ההתקפה היא לחסום את הגישה של הארגון הקיצוני לשטחים שלאורך הגבול עם טורקיה, דרכם מעביר דאעש לוחמים זרים מאירופה ובחזרה. "החשיבות היא בכך שזה הנתיב היחיד שנותר להם לאירופה", אמר בכיר בצבא ארה"ב.

הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה דיווח כי המורדים כבשו 16 כפרים מידי דאעש והתקדמו למרחק של 15 ק"מ לתוך העיר מנביג'. בנוסף דווח כי בתקיפות אוויריות סמוך לעיר נהרגו ביממה האחרונה 15 אזרחים. לדברי הארגון, לוחמי היחידות להגנת העם הכורדי (YPG) הנלחמים בצפון סוריה, הם חלק ניכר מקבוצות המורדים שפתחו בהתקפה נגד דאעש.

הבכירים האמריקאים הוסיפו כי כמה מחברי הכוחות המיוחדים האמריקאים יתמכו בלוחמים הסורים בשטח, אולם הם יקחו חלק בהתקפה כיועצים בלבד וישמרו מרחק מקו החזית החם. "הם יהיו קרובים ככל שצריך ללוחמים הסורים כדי להשלים את המבצע, אולם הם לא ייקחו חלק בלחימה השוטפת", אמר אחד הבכירים.

התקדמות ההתקפה החדשה על דאעש בצפון סוריה

ההתקפה החדשה נגד דאעש בסוריה היא רק חזית אחת נגד הארגון הקיצוני באזור. השבוע פתחו צבא עיראק והמיליציות השיעיות בהתקפה על העיר העיראקית פלוג'ה שנמצאת בידי לוחמי המדינה האיסלאמית מאז ינואר 2014. אתמול הצליחו הפעילים להדוף מתקפה של צבא עיראק על העיר והחיילים העיראקים נאלצו לעצור את התקדמותם. עשרות אזרחים נהרגו מאז החלה הלחימה בעיר וארגון יוניצ"ף קרא לצדדים לגלות רחמנות כלפי 20 אלף הילדים שנותרו באזור ונמצאים בסכנה. לדברי יוניצ"ף, רק משפחות מעטות הצליחות להימלט מפלוג'ה וישנו חשש כי דאעש יכפה על ילדים רבים להתגייס לשורות הארגון.

בנוסף, הצבא הטורקי הודיע היום כי 14 לוחמים של המדינה האיסלאמית נהרגו בהפגזות על מטרות של הארגון בצפון העיר חאלב. טורקיה מפגיזה בחודשים האחרונים יעדים של דאעש בצפון סוריה, אך גם מטרות של לוחמים כורדים, בהם של ארגון YPG, שלדברי אנקרה נעשה בתגובה לירי לעבר שטחה.

גורם פרו המשטר הסורי אמר לעיתון התומך באסד כי כמה יחידות מטעם כוחות המשטר עושות את דרכן למזרח חאמה כחלק מההכנות לקראת המבצע לשחרור העיר א-רקה, בירתו של דאעש. ב"חטיבות נצי המדבר" של המשטר הסורי לוחמים חיילים מהכוחות המיוחדים של צבא סוריה לשעבר. לא כמו המיליציות התומכות באסד שמהוות את כוח ההגנה הלאומי בחסות הממשלה בדמשק, "נצי המדבר" הוא ארגון צבאי פרטי שיסד קצין לשעבר בצבא הסורי, הגנרל מוחמד ג'עבר, איל נפט שיסד את הארגון בראש ובראשונה כדי להגן על הנכסים שלו במזרח סוריה.

שני חיילים אמריקאים נפצעו בפעילות בסוריה ובעיראק

שני חיילים אמריקאים נפצעו במהלך סוף השבוע בפעילות, אחד בסוריה והשני בעיראק, כך דיווח משרד ההגנה האמריקאי. "החיילים לא היו בקו החזית ולא היו מעורבים בעצמם בחילופי האש. בשני המקרים הם נפגעו מאש לא ישיר", אמר דובר הפנטגון, ג'ף דייביס.

ארה"ב הציבה 4,087 חיילים בעיראק ו-300 בסוריה. מאז דצמבר, הצליחו כוחות הביטחון העיראקים, שמאומנים על ידי הצבא האמריקאי ומגובים בתקיפות אוויריות של הקואליציה הבינלאומית, לכבוש בחזרה שטחים מידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). דייביס לא הרחיב מאיזה חיל מגיעים החיילים שנפצעו, אולם הוא הסביר כי הם עסקו במשימות ייעוץ וסיוע לכוחות בשטח. הוא ציין כי התקרית בעיראק אירעה בצפון המדינה, סמוך לאירביל, ובסוריה מצפון לא-רקה.

בתחילת חודש מאי הודיע שר ההגנה האמריקאי, אשטון קרטר, כי חייל אמריקאי נהרג בצפון עיראק. השר לא פירט על זהותו של האמריקאי ההרוג אולם אמר כי התקרית אירעה סמוך לעיר אירביל. וול סטריט ג'ורנל דיווח כי הפנטגון הבהיר שמדובר בחייל האמריקאי הראשון שנהרג מאש ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) מאז שלחה ארה"ב יועצים צבאיים לסייע לכוחות הכורדיים בצפון עיראק.

מלכת היופי לשעבר של טורקיה נידונה ל-14 חודשי מאסר על תנאי בגין העלבת הנשיא ארדואן

מיס טורקיה לשעבר נידונה ל-14 חודשי מאסר על תנאי משום שהעליבה את נשיא המדינה רג'פ טייפ ארדואן בשיר שפרסמה באינסטגרם. מלכת היופי לשעבר, הדוגמנית מרבה בויוקסרק, בת 27, היא אחת מבין עשרות אזרחים טורקים נוספים שעומדים בפני האשמות דומות.

בית המשפט באיסטנבול הטיל על מלכת היופי לשנת 2006 עונש מאסר, אולם המיר אותו בתנאי שהיא לא תחזור על המעשה במשך חמש השנים הקרובות. כך דיווחו כלי תקשורת במדינה. העלבת הנשיא הטורקי נחשבת לפשע שהעונש עליו הוא עד ארבע שנות מאסר. מאז שזכה ארדואן בנשיאות באוגוסט 2014 נפתחו 1,800 תיקים בגין העלבת הנשיא בטורקיה נגד קריקטוריסטים, עיתונאים וצעירים. בויוקסרק נעצרה לזמן קצר בשנה שעברה בעקבות פרסום השיר נגד ארדואן באינסטגרם ב-2014. השיר התייחס לפרשיית שחיתות בשלטון שנחשפה באותה שנה.

בחודש שעבר הודיעה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל כי ממשלתה אישרה לפתוח בחקירה פלילית נגד הקומיקאי יאן בומרמאן, שדיקלם שיר סאטירי הלועג לנשיא ארדואן בטלוויזיה הגרמנית. ארדואן הגיש תלונה נגד בומרמאן ודרש להעמיד אותו לדין בהתבסס על חוק האוסר פגיעה בגוף או נציג של מדינה זרה.

מיס טורקיה לשעבר מרבה בויוקסרק, ב-2015צילום: Emrah Gurel/אי־פי

יממה לאחר תחילת המבצע לשחרור פלוג'ה: דאעש הדף את צבא עיראק

פעילי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הדפו בלילה מתקפה של צבא עיראק על העיר פלוג'ה, הנחשבת למעוז הארגון הקיצוני סמוך לבגדאד, כך נמסר מבכירים במדינה המזרח תיכונית.

על פי מפקד בצבא ושוטר מקומי, חיילים מכוח העלית לתגובה מהירה של עיראק נאלצו לעצור את התקדמותם כ–500 מטר מרובע שוהדא – בצדו הדרום־מזרחי של חלקו המרכזי של העיר. "הכוחות שלנו נתקלו באש כבדה", אמר המפקד במחנה הצבאי טאריק, הסמוך לפלוג'ה. "הם התחפרו היטב בשוחות ובתעלות", הוסיף.

איש צוות בבית החולים המרכזי בפלוג'ה אמר כי המתקן הרפואי קיבל אתמול דיווחים על מותם של 32 אזרחים. אנשי רפואה נוספים ציינו כי מספר ההרוגים בעיר מאז תחילת הלחימה בשבוע שעבר עומד על כ–50, מהם כ-30 אזרחים וכ-20 לוחמים. 

בנוסף, על רקע העובדה כי תושבי פלוג'ה אינם יכולים להימלט מהקרבות התריע בכיר בשירותי הבריאות במדינה מפני "אסון" קרב. הודעה דומה התקבלה מנציבות הפליטים הנורווגית (NRCׂ), שהתריעה כי התנאים ההומניטאריים בפלוג'ה החלו מידרדרים במהירות מאז החלה הלחימה בעיר לפני כעשרה ימים. על פי עדויות תושבים שהגיעו אל הנציבות, העיר מותקפת משלושה כיוונים בו זמנית – עובדה המותירה ליושבי העיר מספר מצומצם של נתיבי מילוט.

על פי הערכות, כ–50 אלףאזרחים לכודים בעיר. נציבות הפליטים הנורווגית דיווחה כי 554 משפחות הצליחו להימלט מאזורי הלחימה.

מצרים חוקרת את מותה של בת 17 בניתוח מילת נשים

התביעה במצרים חוקרת את מותה של נערה בניתוח מילת נשים בבית חולים פרטי במדינה. מאייאר מוחמד מוסא, בת 17, מתה שלשום בבית חולים במחוז סואץ בעת שהיתה תחת הרדמה מלאה, כך הודיע תת שר הבריאות המקומי לופטי עבדל־סאמי. 

אחותה של מוסא עברה את ההליך לפני שבת משפחתה נשלחה לניתוח. על פי עבדל־סאמי רופאה רשומה ערכה את הניתוח. עוד נמסר כי הרשויות סגרו אתמול את בית החולים לאחר, שהעבירו את החולים ששהו בו לבתי חולים אחרים.

תת השר הדגיש כי "החוק אוסר" על מילת נשים, אך על אף האיסור משנת 2008, ההליך הוא עדיין נוהג נפוץ במצרים, בפרט באזורי ספר. מילת נשים נפוצה במצרים בקרב מוסלמים וכן בקרב המיעוט הנוצרי. החוק משנת 2008 הביא לראשונה לכליאתו של רופא במצרים בינואר 2015, אז נגזרו על אביה של הנערה שלושה חודשי מאסר על תנאי.

ארגון ממשלתי בלוב כבש מידי דאעש עיירה בצפון המדינה

כוח ארגון אבטחה השומר על מתקני נפט במזרח לוב דיווח כי הצליח לעבוד בידי לוחמי המדינה האיסלאמית (דאעש) את העיירה בן ג'וואד הנמצאת ממזרח למעוז הארגון – סירת. דובר ארגון האבטחה הממשלתי פטרולאום אבטחת מתקנים (PFG), עלי אל-חאסי, אמר כי ארבעה מעובדי הארגון נהרגו ו-16 נפצעו בקרבות עזים בעיירת החוף. לדבריו, אנשי הארגון השיגו שליטה על העיירה, אולם לדיווח זה אין אישור רשמי.

הארגון הכריז בעבר על תמיכתו בממשלה המוכרת על ידי הקהילה הבינלאומית בלוב. את העיירה בן ג'וואד כבש דאעש בחודש ינואר האחרון כיבוש העיירה לווה בהתקפות על מתקני נפט בא-סידר ובראס לנוף ובחילופי אש תכופים עם אנשי PFG. בחודש שעבר הודיעו כוחות צבא מקומיים כי לוחמי דאעש נסוגו מעמדותיהם מסביב לעיר הנמל דרנה בצפון מזרח לו.

בתחילת החודש דווח כי כוחות מיוחדים של צבא ארה"ב הוצבו בשתי עמדות בלוב מאז סוף השנה שעברה בניסיון לגייס סיוע מקומי כהכנה לאפשרות של מבצע נגד ארגון המדינה האסלאמית במדינה  כך דיווח העיתון וושינגטון פוסט תוך שהוא מצטט בכירים אמריקאים.

מצרים: מאסר עולם נוסף נגזר על המדריך הכללי של "האחים המוסלמים"

בית משפט במצרים גזר עונש מאסר עולם על 36 מחברי תנועת "האחים המוסלמטים" שהוצאה אל מחוץ לחוק, ובהם המדריך הכללי מוחמד בדיע. סוכנות הידיעות הממלכתית דיווחה כי הקבוצה הורשעה בגין התססה שגרמה למותם של שלושה אזרחים ביולי 2013, אז הודח הנשיא האיסלאמיסטי מוחמד מורסי מהשלטון. בדיע כבר נשפט למוות בתיק אחר ולמאסר עולם בתיק נוסף.

אתמול גזר בית משפט צבאי במצרים עונש מוות על שמונה מחברי האחים המוסלמים בגין מעורבות בטרור. 12 מורשעים נוספים נידונו לעונשים של שש עד 15 שנות מאסר, שני מואשמים זוכו ושניים הורשעו שלא בפניהם.

מוחמד בדיע לאחר מעצרו באוגוסט 2013צילום: רויטרס

ארדואן: רוסיה מחמשת את המחתרת הכורדית בטילי נ"מ ורקטות

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן מאשים את רוסיה באספקת טילי נ"מ ורקטות למחתרת הכורדית (פ-ק-ק). בראיון לעיתון "סטאר" וכלי תקשורת נוספים בטורקיה אמר ארדואן כי מוסקבה מעבירה את הנשק לכורדים דרך עיראק וסוריה. ארדואן דיבר בעת שהיה בדרכו לביקור בעיר דיארבאקיר שבדרום-מזרח המדינה.

בביקורו בדרום-מזרח טורקיה מבקש ארדואן לעקוב מקרוב אחר המבצע שמנהלים כוחות הביטחון נגד המורדים הכורדים. טורקיה רואה גם במיליציה הכורדית הסורית (YPG) כארגון טרור, וזאת למרות שרוסיה וארה"ב מגבות אותה במאבקה נגד ארגון המדינה האיסלאמית. באפריל אמר נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כי YPG הוא "אחד הכוחות המשמעותיים במאבק נגד הטרור" והאשים את טורקיה בכך שהיא משתמשת במאבק בטרור כאמצעי לפשיטות על מעוזי הכורדים בתחומה ומעבר לגבול הסורי.

סגן ראש ממשלת טורקיה, נומאן קורטולמוס, העריך הבוקר כי היחסים בין ארצו לבין רוסיה יתוקנו בעתיד הקרוב. במסיבת עיתונאים באנקרה אמר קורטולמוס כי "אף אחד משתי המדינות אינה יכולה להקרב את היחסים עם האחרת".

בצל המבצע לכיבוש פאלוג'ה, 24 הרוגים בשרשרת פיגועים בבגדאד ובסביבתה

לפחות 24 בני אדם נהרגו בשרשרת פיגועים בשווקים ומרכזי סחר בבגדאד, בירת עיראק, ובסביבתה. הפיגועים מתרחשים בשעה שצבא עיראק והמיליציות השיעיות מנהלים מבצע לכיבוש העיר פלוג'ה, שממערב לבגדאד, מידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). דאעש קיבל אחריות לשניים מהפיגועים שהתרחשו הבוקר.

הפיגוע הקטלני ביותר התרחש ברובע השיעי שאעב שבצפון העיר, אחרי שמחבל מתאבד פוצץ מכונית ממולכדת סמוך לשוק והרג 11 בני אדם, בהם שמונה חיילים. לפחות 14 בני אדם נפצעו. פיגוע התאבדות נוסף התרחש בעיירה טרמיאה, כ-50 קילומטרים מצפון לבגדאד ובו נהרגו ארבעה בני אדם. פיגוע שלישי התרחש ברובע השיעי סאדר סיטי.

צבא עיראק והמיליציות השיעיות החלו הבוקר להכניס כוחות לתוך פלוג'ה, אחרי שבוע שבו ריכזו חיילים וכלים כבדים בפרברי העיר. על פי הערכות, כ-50 אלף תושבים לכודים בתוך פלוג'ה, הנשלטת מאז ינואר 2014 בידי דאעש, וכיום היא העיר השנייה בחשיבותה שנמצאת בידי הארגון (אחרי מוסול). המבצע לכיבוש פלוג'ה זוכה לגיבוי אווירי של צבא ארה"ב.

בכיר במשלחת האופוזיציה הסורית לשיחות ז'נבה התפטר מתפקידו

מוחמד אלושצילום: FABRICE COFFRINI/אי־אף־פ

מוחמד אלוש, הנושא והנותן הבכיר מטעם ארגון הגג של האופוזיציה הסורית, התפטר מתפקידו עקב מה שכינה "כישלון שיחות הפיוס". אלוש אמר כי שלושת סבבי השיחות שהתקיימו בז'נבה לא הובילו להסכם פוליטי או להקלה במצוקותיהם של סורים הנמצאים באזורים נצורים. 

ארגון הגג של האופוזיציה הסורית השעה בחודש שעבר את שיחות הקירוב עם המשטר הסורי עקב המבוי הסתום. טרם נקבע מועד לחידוש השיחות. לדברי אלוש, השיחות לא נשאו פרי עקב "עקשנות המשטר, ההפצצות והתוקפנות שלו כלפי העם הסורי". הוא גם האשים את הקהילה הבינלאומית בכך שאינה עושה מספיק כדי להפסיק את הסבל של העם הסורי.

בי-בי-סי דיווח כי פרישתו של אלוש, שייצג בשיחות את ארגון המורדים "צבא האיסלאם", עשויה להוביל לפרישות נוספות מהמשלחת שמייצגת את ארגוני האופוזיציה בז'נבה.

חרף הפסקת האש, לפחות 69 הרוגים בקרבות במרכז תימן

לפחות 52 בני אדם נהרגו ביומיים האחרונים בקרבות בין מורדים לבין כוחות הנאמנים לממשלת תימן במרכז המדינה. גורמי שלטון מסרו כי כוחות סונים המזוהים עם הנשיא, עבד ראבו מנסור האדי, השתלטו על מספר אזורים שנשלטו קודם לכן על ידי המיליציה החותית הפרו-איראנית במחוזות מאריב ושאבווה.

ממשלת תימן והמורדים החותים הכריזו ב-10 באפריל על הפסקת אש, וזו מחזיקה על פי רוב מעמד חרף הפרות נקודתיות של שני הצדדים. עיקר הלחימה מתרכזת כעת בעיר תעז שבמרכז המדינה.

שמונה חברי תנועת "האחים המוסלמים" נשפטו לעונש מוות במצרים

בית משפט צבאי במצרים גזר עונש מוות על שמונה חברי תנועת "האחים המוסלמים" בגין מעורבות בטרור. העיתון הממסדי "אל-אהרם" דיווח כי 12 מורשעים נוספים נידונו לעונשים של שש עד 15 שנות מאסר, שני מואשמים זוכו ושניים הורשעו שלא בפניהם.

גורמי ביטחון מסרו כי השמונה רקמו מזימה להתנקש בשוטרים וחיילים וכי הם עדיין יכולים לערער על הפסיקה. מוקדם יותר החודש גזר בית משפט במצרים עונש מוות על שישה בני אדם, בהם שני עובדי רשת "אל-ג'זירה", בגין העברת מסמכים הנוגעים לביטחון הלאומי של מצרים לידי קטאר בתקופת שלטונו של הנשיא האיסלאמיסטי מוחמד מורסי.

אמנסטי: מספר ההוצאות להורג בסעודיה בחצי הראשון של 2016 יעלה על 100

שלטונות סעודיה הוציאו להורג את פאהד חוסאני, גבר ניגרי שהורשע ברצח שוטר. בכך עלה מספר המוצאים להורג בממלכה הוואהבית ל-95 מאז ראשית השנה. בסעודיה נהוג להטיל עונש מוות על מעשי רצח, סחר בסמים, שוד מזוין, אונס וכפירה. לפחות 47 נידונו למוות בגין "עבירות טרור" בחודש ינואר, ובהם המטיף השיעי הבעיר נימר אל-נימר.

ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל" מעריך כי מספר ההוצאות להורג בחצי הראשון של 2016 צפוי לעלות על מאה. לדברי הארגון, בשנה שעברה הוצאו להורג בסעודיה לפחות 158 בני אדם, נתון המציב אותה במקום השלישי בעולם אחרי איראן ופקיסטאן. סין איננה נכללת ברשימה שכן הנתונים על ההוצאות להורג בשטחה חשאיים. ארגונים בינלאומיים מעריכים כי מדובר באלפי הוצאות להורג.

וושינגטון פוסט: לוחמי דאעש החלו למכור שפחות מין ברשת

לוחמים של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) החלו ככל הנראה למכור נשים כשפחות מין ברשת, כך על פי אתר הוושינגטון פוסט. כדוגמה לכך מתאר הוושינגטון פוסט כיצד לוחם של הארגון הקיצוני בשם אבו אסד אלמאני העלה לרשת הפייסבוק תצלום של אשה צעירה, ככל הנראה בת 18. ליד התצלום, כך נכתב, מופיע כיתוב כי האשה עומדת למכירה. "לכל החברה שחושבים לקנות שפחה, זו עולה 8,000 דולר", נכתב בפוסט שהועלה לרשת ב–20 במאי. על פי הדיווח, כמה שעות לאחר מכן העלה כאלמאני תצלום של אשה נוספת, שגם היא הועמדה למכירה. 

הוושינגטון פוסט דיווח כי פייסבוק הורידה את התמונות כמה שעות לאחר שהן הועלו לרשת. אך גם אם הרשת עצרה את מכירת האשה, עצם העלאת התמונות מדגיש את התנאים הקשים שמהן סובלות מאות נשים שעל פי החשד מוחזקות כשפחות מין של המדינה האיסלאמית. מומחים לטרור ופעילים בארגוני זכויות אדם ציינו כי גם נשים שאינן עומדות למכירה סובלות מהתעללות קשה.

הקואליציה בראשות ארה"ב מקדמת את המבצע לשחרור העיר א־רקה בסוריה, שהוכרזה כבירתו של הארגון הקיצוני, ואילו בעיראק מתכוננת הממשלה לקראת מתקפה גדולה לשחרור העיר פאלוג'ה מידי הג'האידסטים. על רקע פעולות אלו וכן תקיפות אוויריות מתמשכות נגד פעילי הארגון, נראה כי לוחמים של הארגון הסובלים ממחסור בכספים מנסים לנצל את הנשים שברשותם על ידי מכירתן. 

נערה יזידית (במרכז) ששימשה כשפחת מין של דאעש ונמלטה, בצפון עיראק בינואר השנהצילום: LYNSEY ADDARIO / NYT

עלי לריג'אני נבחר שוב לתפקיד יו"ר הפרלמנט של איראן

יו"ר הפרלמנט של איראן, עלי לריג'אני, ישמור על תפקידו חרף הישגי המחנה הרפורמיסטי בבחירות שהתקיימו בראשית השנה. סוכנות הידיעות הממלכתית "אירנ"א דיווחה כי לריג'אני, בן 59, הנחשב לשמרן מתון, נבחר ברוב של 173 מתוך 281 מחוקקים. הוא ניצח את הרפורמיסט מוחמד רזה עארף.

הן השמרנים המתונים והן הרפורמיסטים בפרלמנט האיראני תומכים בהסכם הגרעין עם המעצמות. ההבדל העיקרי בין הגושים הוא רצונם של הרפורמיסטים בהקלות על חופש הביטוי ובאלמנטים אחרים הקשורים לחיים האזרחיים באיראן. לריג'אני מכהן כיו"ר הפרלמנט כבר שמונה שנים.

המלך עבדאללה הורה על פיזורו של הפרלמנט בירדן

המלך עבדאללה הורה היום על פיזורו של הפרלמנט בירדן. בנוסף לפיזור הפרלמנט הורה המלך על הרכבת ממשלה חדשה בראשות דוקטור האני אל־מלקי, שהחזיק בעבר בשורת תפקידים בכירים בממשל. בין היתר שיחק אל־מלקי תפקיד מפתח ביישם הסכם השלום בין ישראל לירדן. על פי דיווחים בירדן, הדיון בנוגע להחלפת הממשלתו של עבדאללה אנסור החל לפני כחודשיים בעקבות אי שביעות רצון מתפקוד הממשלה‎. (ג'קי חורי)

מלך ירדן (במרכז) ומלך בלגיה (מימין), בבריסל לפני שבועייםצילום: ERIC VIDAL/רויטרס

גרמניה: פעילי דאעש שמו את משחקי יורו 2016 בצרפת למטרה

ראש הסוכנות לביטחון לאומי של גרמני, הנס גיאורג מסן, התריע בראיון לעיתון הגרמני ריינשה פוסט כי פעילים של ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) שמו למטרה את משחקי יורו 2016 עם זאת אין ראיה קונקרטית בשלב זה לתכנון מתקפת טרור במהלך המשחקים שייפתחו ביוני ויערכו השנה ברחבי צרפת.

דבריו של מסן מגיעים לאחר שראש סוכנות המודיעין הצרפתית אמר כי לוחמים של הארגון מתכוננים לבצע התקפות טרור במקומות המוניים במדינה. במתקפת הטרור בפריז בנובמבר, שבה נהרגו 130 בני אדם, פוצצו המחבלים מטען מחוץ לאצטדיון הכדורגל הלאומי בעיר, אולם על פי הדיווחים אחד המחבלים ניסה קודם לכן להיכנס לאצטדיון, אולם בסוף נמנע מכך בשל האבטחה במקום.

יותר מ-70 לוחמי דאעש, בהם מפקד הארגון בעיר, נהרגו בתקיפות אמריקאיות בפלוג'ה שבעיראק

יותר מ-70 לוחמי ארגון המדינה האסלאמית נהרגו בפלוג'ה שבעיראק, בין השאר גם מפקד הארגון בעיר, בתקיפות של הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב המסייעת לכוחות העיראקיים בשטח לכבוש מחדש את פלוג'ה מידי הארגון הקיצוני. כך דיווח דובר הצבא האמריקאי, סטיב וורן. לדברי וורן, מטוסי הקואליציה ביצעו 20 תקיפות בארבעת הימים האחרונים.

מפקד הארגון בעיר, מאהר אל-בילאווי, נהרג לפני כיומיים. וורן הוסיף כי הפגיעה באל-בילאווי ובלוחמים נוספים לא עצרה לחלוטין את האויב, אולם זאת בהחלט פגיעה קשה. אתמול אמר מנהיג ארגון בדר השיעי בעיראק, הנתמך על ידי איראן, כי הקרב האחרון על העיר פלוג'ה ייערך בתוך ימים ולא שבועות, נוכח הדיווחים על תושבים בעיר הנצורה שמתים ברעב.

כ-1,900 פליטים חולצו מהים התיכון, חשש לחיי יותר ממאה נעדרים

כ-1,900 מהגרים ופליטים שהיו בדרכם מצפון אפריקה לאיטליה חולצו היום מהים התיכון. בכך גדל מספר הפליטים שחולץ מאז תחילת השבוע מהמים ל-12 אלף בני אדם. כך אמר דובר משמר החופים האיטלקי לסוכנות הידיעות ד-פ-א. בנוסף נמסר כי משמר החופים הוציאו היום לפועל 17 מבצעי חילוץ בסיוע ספינות סוחר וארגונים לא ממשלתיים. רוב המבצעים נערכו 55 ק"מ צפונית לעיר החוף הלובית זווארה.

סוכנות הידיעות אי-אף-פי דיווחה כי יותר ממאה מהגרים ופליטים נעדרים ככל הנראה טבעו למוות אתמול אחרי ששתי סירות עמוסות בבני אדם התהפכו סמוך לחופי לוב בשתי תקריות נפרדות.

אסד הכחיש את הדיווחים שרוסיה הכתיבה לארצו חוקה חדשה

נשיא סוריה בשאר אל-אסד הכחיש היום דיווחים בכלי התקשורת כי בת בריתו רוסיה ניסחה חוקה חדשה לארצו והציגה אותה בפני ממשלתו, כחלק מהמאמצים הבינלאומיים לסיים את מלחמת האזרחים בסוריה.

העיתון הלבנוני אל-אכבאר דיווח ביום שלישי כי רוסיה סיימה לנסח את החוקה שתפרק רבות מסמכויות הנשיא ותאפשר ממשלה יותר מבוזרת, שני ויתורים משמעותיים לארגוני המורדים שנאבקות בנשיא.

"שום טיוטת חוקה לא הוגשה לרפובליקה הסורית הערבית. כל מה שנאמר בתקשורת בנושא זה לחלוטין לא נכון", נאמר בהודעת לשכת הנשיא בפייסבוק. "כל חוקה חדשה לעם הסורי לא תוצג מבחוץ, אלא תהיה סורית לחלוטין: אחרי שנידונה והוסכמה על ידי סורים בעצמם ".

סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה בחודש שעבר שרוסיה וארה"ב עובדות יחד על ניסוח חוקה. 

בכיר בצבא רוסיה: ארה"ב מסרבת להשתתף בתקיפת ארגון ג'בהת א-נוסרה

רוסיה הודיעה כי הגבירה את התקיפות האוויריות נגד שדות נפט הנשלטים על ידי הארגון האיסלאמיסטי ג'בהת א-נוסרה בסוריה, אבל מתחה ביקורת על ארה"ב שסירבה לסייע בתקיפות.

בשבוע שעבר הציעה רוסיה לארה"ב ובנות בריתה לתקוף יחד את המורדים הסורים, כולל קבוצה ג'בהת א-נוסרה שלא לוקחת חלק בהפסקת האש. וושינגטון הבהירה בתגובה שאין לה עניין לשתף פעולה.

"התגובה שקיבלנו מארה"ב... לא תומכת בפעילות משותפת נגד ארגוני טרור, מה שמוביל להסלמה של הקונפליקט במדינה" אמר גנרל סרגיי רודסקוי. מפקד מחלקת המבצעים במטכ"ל הרוסי.

"בינתיים, ג'בהת א-נוסרה שיקמו את יעילות לחימתם, ושיקמו את מלאי הנשק שלהם", הוסיף רודסקוי. "לצערנו, שותפינו האמריקאים לא נוקטים בצעדים משמעותיים מלבד בקשות חוזרות ונשנות לא לתקוף קבוצות של ג'בהת א-נוסרה, בגלל ש'ארגוני האופוזיציה המתונים' עשויים להמצא בקרבת מקום", הוסיף. 

מנהיג שיעי בעיראק: כיבוש פלוג'ה מידי דאעש יוכרע בימים הקרובים

"הקרב האחרון לכיבוש מחדש של העיר פלוג'ה מידי דאעש בעיראק, יתרחש כבר בימים הקרובים ולא במרחק של שבועות"  כך אמר מנהיג שיעי במדינה, בשעה שדיווחים על תושבים מורעבים הלכודים בעיר מגיעים לכלי התקשורת. לדברי מנהיג ארגון בדר השיעי הנתמך בידי איראן, האדי אל-אמירי, השלב הראשון של המבצע שהחל ביום שני קרוב לסיומו והעיר כותרה כמעט במלואה.

אתמול המשיכו כוחות של צבא עיראק להפציץ מטרות של המדינה האיסלאמית בפלוג'ה, כחלק מהמתקפה לכיבוש מעוז המורדים. תושבים בעיר, המרוחקת 50 קילומטרים מהבירה, דיווחו על הפגזות ספורדיות ברחבי העיר. "איש לא יכול לעזוב, זה מסוכן. יש צלפים בכל מקום בדרכי היציאה", אמר תושב העיר לסוכנות הידיעות רויטרס.

האו"ם קרא לצדדים הלוחמים להגן על אזרחים הנמלטים מהעיר, על רקע דיווחים כי נשים וילדים מתו כשניסו לעזוב. לפחות 80 משפחות הצליחו להימלט מאז 20 במאי, נמסר בהצהרה. לפי הערכות, נותרו כמאה אלף אזרחים בפלוג'ה, שבינואר 2014 היתה העיר העיראקית הראשונה שנכבשה בידי המדינה האיסלאמית. מספר זה מהווה שליש מהאוכלוסייה שהתגוררה בעיר לפני הלחימה.

צלף בצבא עיראק סמוך לפאלוג'ה, שלשוםצילום: THAIER AL-SUDANI/רויטרס

לפחות מאה אלף סורים נלכדו סמוך לגבול טורקיה לאחר שדאעש כבש שטחים מידי מורדים בצפון המדינה

לפחות מאה אלף סורים נלכדו לאורך גבול סוריה-טורקיה אחרי שארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) כבש שטחים שהיו בידי מורדים סורים בצפון מחוז חאלב שבצפון סוריה - כך הודיעו ארגוני סיוע וארגוני זכויות אדם. הארגון הצליח להשתלט על הדרך בין העיר עזאז הסמוכה לגבול לבין העיר מארע וניתק את הלוחמים הסורים משני צדה. "זה אסון", אמר העיתונאי מעמון חטיב לסוכנות הידיעות הצרפתית. לדבריו כ-15 אלף בני אדם נותרו נצורים במארע.

מוקדם יותר דווח הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה כי לוחמי ארגון המדינה האסלאמית כבשו מידי מורדים סורים מספר כפרים מסביב למארע. על פי הדיווח, הלוחמים הצליחו לכתר כמעט לחלוטין את העיירה שנמצאת בשליטת המורדים סמוך לגבול. ההתקדמות של דאעש הביאה את הארגון קרוב יותר לעיר עזאז, המרוחקת רק שישה ק"מ מטורקיה.

בתוך כך, סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס הודיעה מפי בכיר במרד ההגנה של רוסיה כי רוב המומחים לסילוק פצצות הרוסים שהיו בסוריה חזרו לארצם אחרי שסילקו מוקשים בעיר תדמור שנכבשה אשתקד על ידי דאעש ושוחררה במארס על ידי צבא אסד בגיבוי מטוסים רוסיים.

איטליה: הצלנו כ-4,000 פליטים שהפליגו מלוב ביממה האחרונה

משמר החופים של איטליה הציל כ-4,000 פליטים ומבקשי מקלט מטביעה ב-22 פעולות חילוץ בים התיכון בתוך יממה. בחודשים האחרונים גברה מאוד ההגירה באמצעות ספינות רעועות וספינות גומי לאירופה מחופי מצרים ולוב אל אירופה בעקבות סגירת נתיב ההגירה דרך הים האגאי מטורקיה ליוון.

לצד מבצעי ההצלה המוצלחים ממשיכים ספינות מהגרים גם לטבוע. לפחות מאה מנוסעי הספינה ומספר לא ידוע טבע למוות. מאז יום שני משה משמר החופים של איטליה יותר מעשרת אלפים מהגרים מהמים בשלום. במקביל, משמר החופים הלובי דיווח כי עצר שש ספינות ועליהן יותר מ-750 פליטים. לפי נתוני ארגון ההגירה הבינלאומי (IOM) יותר מ-8,000 בני אדם טבעו בשנתיים וחצי האחרונות בניסיון להגיע לחופי אירופה מלוב וממצרים.

סירת מהגרים שטובעת סמוך לחופי לובצילום: STR/אי־אף־פי

כ-960 בני אדם נהרגו בשנתיים האחרונות בתקיפות על בתי חולים ברחבי העולם

כ-960 בני אדם נהרגו ברחבי העולם בהתקפות על מוסדות רפואיים בשנתיים האחרונות – כך דיווח ארגון הבריאות העולמי בדו"ח שמביע דאגה מפני חוסר הכבוד של גורמים מדיניים ולא מדיניים בעימותים שונים כלפי בתי חולים ומוסדות רפואיים.

הדו"ח מציין 594 התקפות על בתי חולים ומרפאות במזרח התיכון, אפריקה ומקומות נוספים ב-2014 וב-2015 שבהן נהרגו 959 בני אדם, בהם רופאים, צוותים רפואיים, מטופלים ומבקרים ארעיים, ונפצעו 1,500 בני אדם.

הנתון המדאיג עוד יותר הוא שלפי הדו"ח, יותר מ-60% מההתקפות בוצעו באופן מכוון נגד המוסדות הרפואיים ו-20% נעשו בטעות. לגבי השאר לא נקבע אם הפגיעה היתה מכוונת או כתוצאה מתאונה. יותר מ-50% מהתקיפות בוצעו על ידי גורמים ממשלתיים, שליש על ידי ארגונים חמושים והשאר על ידי גורמים לא ידועים.

בסוריה מספר הפגיעות בבתי חולים ובמרפאות הוא הגבוה ביותר – 228 התקפות בשנתיים - כ-40% מסך ההתקפות שנרשמו בעולם על מוסדות רפואיים. "זוהי בעיה גדולה מאוד. התקפות על מרכזים רפואיים הן לא מקרים נקודתיים, הן לא בטעות והן לא מפסיקות", אמר ברוס איילווארד, ראש מחלקת החירום של ארגון הבריאות העולמי.

המון זועם במצרים שרף בתי נוצרים בשל שמועה על רומן בין נוצרי למוסלמית

המון זועם של מוסלמים הצית שבעה בתים של נוצרים דרומית לבירה קהיר, לאחר שפשטו שמועות כי נוצרי המתגורר במקום ניהל רומן עם מוסלמית, כך הודיעה הכנסייה הקופטית. על פי הודעת הכנסייה, בהתקפה ב–20 במאי הופשטה אמו של הגבר הנוצרי על ידי ההמון. בנה נמלט מהכפר. כוחות משטרה שהגיעו למקום כשעתיים לאחר תחילת ההתקפה עצרו שישה בני אדם, כך על פי הצהרה של הכנסייה. על פי דיווחים בכלי תקשורת מקומיים, כ-300 בני אדם נכחו באירוע. 

על פי הכנסייה, יממה לפני ההתקפה פנתה משפחת הגבר למשטרה, ודיווחה על איומים שקיבלה מצד מוסלמים הגרים בכפרים באזור. אך "איש לא עשה דבר והמשטרה לא נקטה צעדי מנע או ביטחון", נמסר.

נוצרים, המייצגים כ–10% מ–90 מיליון תושבי מצרים, מתלוננים זה זמן רב על אפליה במדינה המוסלמית ברובה. מאז שנבחר לתפקידו הבטיח הנשיא עבד אל־פתאח א־סיסי לעסוק בנושא, אך הנוצרים במדינה אומרים כי הם נופלים בקביעות קורבן להתקפות מצד מוסלמים.

צבא עיראק מפציץ את פלוג'ה; גובר החשש לחיי אזרחים

כוחות של צבא עיראק הפציצו מטרות של המדינה האיסלאמית (דאעש) בפלוג'ה, כחלק מהמתקפה לכיבוש מעוז המורדים. תושבים בעיר, המרוחקת 50 קילומטרים מהבירה, דיווחו על הפגזות ספורדיות ברחבי העיר, אך אמרו כי הן היו פחות עזות מאלו שהתרחשו יום קודם לכן. "איש לא יכול לעזוב, זה מסוכן. יש צלפים בכל מקום בדרכי היציאה", אמר תושב העיר לסוכנות הידיעות רויטרס.

האו"ם קרא לצדדים הלוחמים להגן על אזרחים הנמלטים מהעיר, על רקע דיווחים כי נשים וילדים מתו כשניסו לעזוב. לפחות 80 משפחות הצליחו להימלט מאז 20 במאי, נמסר בהצהרה. לפי הערכות, נותרו כמאה אלף אזרחים בפלוג'ה, שבינואר 2014 היתה העיר העיראקית הראשונה שנכבשה בידי המדינה האיסלאמית. מספר זה מהווה שליש מהאוכלוסייה שהתגוררה בעיר לפני הלחימה.

צבא עיראק ולוחמים שיעים בדרך לפלוג'הצילום: THAIER AL-SUDANI/רויטרס

מצרים: בוטל עונש המאסר של 47 ממשתתפי ההפגנות נגד מסירת סנאפיר וטיראן

בית משפט לערעורים במצרים ביטל עונש של חמש שנות מאסר שהוטל על 47 בני אדם שהפגינו נגד מסירת האיים סנאפיר וטיראן לסעודיה. ההפגנה נגד החלטתו של הנשיא, עבד אל-פתאח א-סיסי, התקיימה ב-14 במאי והובילה למעצרם של מאות בני אדם. בית המשפט הותיר את הקנס שהושת על המורשעים, 100 אלף לירות מצריות (כ-11 אלף דולר) על כנו. פרקליטם של המורשעים אמר כי בכוונתו לערער על הקנס.

יותר מ-200 מפגינים נשפטו בגין השתתפות בהפגנות והמחאות שפרצו בקהיר בעקבות ההחלטה למסור את האיים לסעודיה. אלפים קראו להפלת משטר א-סיסי ומאות מהם נעצרו. רובם שוחררו ללא משפט.

הפגנה נגד מסירת האיים סנאפיר וטיראן לסעודיה מול ארגון העיתונאים בקהירצילום: אי־פי

תצלומי לוויין: נזק חמור נגרם למסוקים וציוד של רוסיה בשדה תעופה סמוך לתדמור

תצלומי לוויין חדשים חושפים נזק רב שנגרם לשדה תעופה צבאי במרכז סוריה כתוצאה מהתקפה של ארגון המדינה האיסלאמית באזור. בתצלומים שפרסמה חברת המודיעין Stratfor נראים ארבעה מסוקים ו-20 משאיות מפויחות בבסיס בשם T4, המשמש בין היתר את צבא רוסיה. 

מקורות סוריים אמרו לאתר אופוזיציה רוסי כי שריפה גדולה פרצה בשבוע שעבר בחלקו הסורי של שדה התעופה אחרי שמכלית דלק התפוצצה. נסיבות השריפה אינן ברורות. מדובר ככל הנראה בנזקים החמורים ביותר שספגה עד כה רוסיה במבצע שהיא מנהלת בסוריה מאז ספטמבר אשתקד. בסיס T4 נמצא כ-60 קילומטרים מתדמור.

איש דת שמרני המתנגד למערב ולרוחאני נבחר לראשות מועצת המומחים של איראן

איש הדת האיראני השמרני, אחמד ג'נתי, נבחר לעמוד בראשות מועצת המומחים הבוחרת את האייתולה הבא של הרפובליקה האיסלאמית. הבחירה בג'נתי, המתנגד למערב, מרמזת כי למרות ההפסד שנחלו השמרנים הקיצונים בבחירות הפרלמנטריות במדינה, הם עדיין מחזיקים בשליטה באחת הגופים החשובים ביותר באיראן.

ג'נתי, בן 90, הוא אחד ממבקריו החריפים של הנשיא חסן רוחאני ומתנגד למאמציו לשים קץ לבידוד הבינלאומי של איראן ולנרמל את היחסים עם המערב. מועצת המומחים, שכוללת 88 חברים, רובם אנשי דת מבוגרים, צפויה לבחור את מחליפו של האייתוללה עלי חמינאי, בן 77 הסובל על פי כמה דיווחים ממצב בריאותי לא יציב. המנהיג העליון הוא שמכריע בכל ענייני המדינה בין השאר במדיניות החוץ.

ג'נתי הוא גם יו"ר מועצת שומרי החוקה של איראן, האחראית על בחינת מועמדים למועצת המומחים ובבחירות לפרלמנט ולנשיאות. ג'נתי נבחר על פני שני מועמדים אחרים לתפקיד – המועמד המתון אבראהים אמיני והשמרן מחמוד האשמי שארודי.

לפני ההצבעה מסר האייתוללה חמינאי למועצה כי על חבריה להגן על אופייה האיסלאמי והמהפכני של המדינה. רק אנשי דת בכירים יכולים להציע את מועמדותם לראשות מועצת המומחים והיא תלויה באישור מועצת שומרי החוקה. גילי חברי המועצה הנוכחית נעים בין 33 ל-93. המועצה נבחרת מדי חמש שנים.

אחמד ג'נתי, ב-2009צילום: אי־פי

מנהיג המפלגה האיסלאמיסטית הגדולה בתוניסיה נבחר שוב לעמוד בראשה

מנהיג המפלגה האיסלאמיסטית בתוניסיה, ראשיד גנושי, נבחר אתמול שוב לעמוד בראשה, החלטה שמחזקת את מאמציו להרחיק את המפלגה, א-נהדה, משורשיה האיסלאמיסטים ולהתמיד במהפכה הדמוקרטית שהחלה במדינה עם ההתקוממות העממית לפני חמש שנים.

גנושי, ששהה 22 שנה בגלות במהלך משטרו של הרודן לשעבר זין אל-עבאדין בן עלי, זכה ב-800 מתוך 1,058 הבוחרים במפלגה. ההצבעה במפלגה, שנערכה בבירה תוניס בשלושת הימים האחרונים, היא ניצחון גדול לגנושי בן 74, ומהווה נקודת מפנה חשובה למפלגה בשעה שהיא פועלת לבסס תהליכי הפרדת דת ומדינה.

גנושי הנרגש אמר אתמול לכתבים כי מפלגתו התבגרה וכי החוקה החדשה של המדינה – המבטיחה חופש דת וקוראת להפרדה בין הפוליטיקה לחברה האזרחית – הביאה לשינוי בכיוון בו צועדת המפלגה. גנושי חזר לתוניסיה מבריטניה לאחר שהחלה ההתקוממות העממית בתוניסיה ב-2011 והוביל את המפלגה א-נהדה לניצחון בבחירות הדמוקרטיות הראשונות שנערכו במדינה ב-2012.

למרות שבבחירות האחרונות ב-2014 הפסידה המפלגה האיסלאמיסטית למפלגה החילונית של באג'י קאיד א-סיבסי, נידא תונס, גנושי נחשב כמי שהבטיח לא-נהדה מקום מכובד וקבוע בפוליטיקה של המדינה.

גנושי (מימין) וסגן נשיא א-נהדה, עבד אל-פתאח מורו, בכינוס המפלגה בתוניס, בשישיצילום: Hassene Dridi/אי־פי

המשטר הסורי: טורקיה, קטאר וסעודיה עומדות מאחורי הפיגועים בלאטקיה אתמול

המשטר הסורי האשים את טורקיה, קטאר וסעודיה באחריות לפיגועים שזעזעו אתמול את מעוזו של הנשיא בשאר אל-אסד ,אזור מחוז לאטקיה, וגרמו למותם של כ-150 בני אדם. סוכנות הידיעות הסורית סאנא דיווחה כי ההתקפות מהוות "החרפה רצינית" במצב ונועדו לפגוע במאמצי השלום במדינה. כלי התקשורת הממלכתיים בסוריה טענו אתמול כי מניין ההרוגים עומד על 78 בני אדם. ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל אחריות על ההתקפה.

במקביל הודיע ארגון הבריאות העולמי כי באחד הפיגועים שאירעו אתמול בבית חולים בעיר ג'בלה נהרגו 43 בני אדם. לדברי הארגון, רוב ההרוגים הם מטופלים ובני משפחותיהם שביקרו אותם. בנוסף נהרגו שלושה רופאים ואחיות.

משרד החוץ הסורי גינה את הפיגועים באמצעות איגרת שהוגשה באו"ם - כך דיווח בי-בי-סי. להערכתו, פיגועי הטרור האלה מהווים החרפה חמורה של המצב על ידי "קיצונים ומשטרים זדוניים בריאד, אנקרה ודוחא". בנוסף נטען כי הפיגועים נועדו להסיט את תשומת הלב מהישגיו של צבא אסד במלחמה נגד הטרור. טורקיה, קטאר וסעודיה תומכות בפומבי במספר פלגים סונים המורדים במשטר הסורי, אולם אלה מזוהים כארגונים מתונים המקבלים סיוע מהקואליציה הבינלאומית ומסייעים בלחימה נגד דאעש.

דיווח בצרפת: טייס "איג'פט אייר" שוחח עם מגדל הפיקוח בקהיר דקות לפני ההתרסקות

רשת הטלוויזיה הצרפתית M6 דיווחה כי בניגוד לפרסומים קודמים, קברניט מטוס "איג'פט אייר" שהתרסק בשבוע שעבר בים התיכון, שוחח עם מגדל הפיקוח בקהיר דקות לפני האסון. לפי הדיווח, הקברניט דיווח על עשן בחלקים מהמטוס וכי הוא יבצע "צלילת חירום" כדי לנסות לפזר את העשן.

בשעות ובימים שאחרי התרסקות המטוס מסרו גורמים ברשויות התעופה של מצרים ושל יוון כי טיסה MS804 לא שידרה אותות מצוקה לפני ההתרסקות כ-290 קילומטרים מצפון לאלכסנדריה. באסון נהרגו 66 בני אדם, בהם 30 מצרים ו-15 צרפתים.

הדיווח של רשת הטלוויזיה הצרפתית מיוחס למקורות בתחום התעופה בצרפת, ואין לו אישור מהסוכנות לחקר אסונות תעופה במדינה (BEA). בהודעת הסוכנות נאמר כי אין זה המידע שנמסר לשלושת חוקרי האסונות שטסו לקהיר כדי לקחת חלק בדיוני ועדת החקירה שהקימה מצרים.

אגב, זמן קצר אחרי ההתרסקות אמר דובר של חברת איג'פט אייר כי היתה שיחת חירום בין צוות המטוס לבין מגדל הפיקוח. דברים אלה הוכחשו כעבור זמן קצר על ידי צבא מצרים ובעקבות כך פרסמה איג'פט אייר הודעת הבהרה כי לא היתה שיחה כזו. מומחים בתחום התעופה אמרו כי עשן במטוס החל ככל הנראה באזור השירותים ומשם התפשט תוך דקות לכל חלקי המטוס.

אתמול הודיע נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, כי צוללת השייכת למשרד הנפט המצרי נשלחה לאזור ההתרסקות כדי לסייע בחיפושים אחר הקופסאות השחורות של המטוס. א-סיסי הבהיר כי חקירת הסיבה להתרסקות עלולה לקחת זמן רב, אולם העובדות יתפרסמו לציבור ברגע שיהיו זמינות. "חשוב לנו מאוד מאוד לפרסם את הנסיבות שהובילו להתרסקות המטוס", אמר הנשיא בטלוויזיה המצרית. לדבריו, הצוללת שנשלחה לאזור יכולה לפעול עד עומק של 3,000 מטרים מתחת לפני הים.

חייל אמריקאי בחיפושים אחר שרידי המטוס המצרי בדרום לאי כרתיםצילום: Salvatore Cavalli/אי־פי

לפחות 45 הרוגים בשני פיגועי התאבדות בעיר הנמל עדן שבדרום תימן

לפחות 45 בני אדם נהרגו בשני פיגועי התאבדות בעיר הנמל עדן שבדרום תימן. גורמי ביטחון מסרו כי הפיגועים כוונו נגד צעירים שהתכוונו להתגייס לצבא. אחד המחבלים התפוצץ סמוך לתור שהשתרך מחוץ למרכז גיוס בעיר. זמן קצר לאחר מכן פוצץ מחבל נוסף חגורת נפץ בביתו של קצין בצבא תימן.

תימן שרויה כבר כמעט שנתיים במלחמה בין נאמני הממשלה הסונית לבין המיליציה החותית הפרו-איראנית. החותים, אליהם חברו נאמני הנשיא לשעבר עלי עבדאללה סאלח, שולטים בבירה צנעא. נאמני הנשיא המכהן עבד ראבו מנסור האדי שולטים בדרום המדינה ובמרכזה. בעיר תעז, שבה מתנהלים קרבות עזים בין שני הצדדים, נהרגו ביממה האחרונה לפחות 20 בני אדם במפולת אבנים על בתי מגורים.

סוריה: לפחות 100 הרוגים בשבעה פיגועים במחוז לטקיה הנשלט על ידי אסד

לפחות 100 בני אדם נהרגו בשורת פיצוצים בשתי ערי הנמל הסוריות טרטוס וג'בלה שבמחוז לטקיה. הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחרי קורבנות הלחימה‎, מסר כי בטרטוס, שבה שוכן המעגן הצבאי הרוסי, התרחשו שלושה פיצוצים. בג'בלה, הנמצאת צפונה יותר, התרחשו ארבעה פיצוצים.

כלי תקשורת בסוריה כינו את הפיצוצים "פיגועי טרור" וציינו שחלקם בוצעו על ידי מחבלים מתאבדים. הטלוויזיה הממלכתית פרסמה תצלומים בהם נראים נזקי הפיצוצים ונאמר כי אחד מהם כוון כלפי בית החולים בג'בלה. בטרטוס התפוצצה לפחות מכונית ממולכדת אחת והפיצוץ השני בוצע על ידי מחבל מתאבד.

הפיצוצים מתרחשים באזור הנשלט כולו על ידי המשטר העלאווי של בשאר אל-אסד וכמעט שלא התרחשו בו פיגועים בחמש השנים האחרונות.

לידיעה המלאה

צבא עיראק פתח במבצע נוסף לכיבוש העיר פלוג'ה מידי דאעש

ראש ממשלת עיראק, חיידר אל-עבאדי, הודיע בנאום טלוויזיוני לאומה על מבצע צבאי לכיבוש העיר פלוג'ה מידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). "הגיע השעה לשחרר את פלוג'ה. כוחותינו מתקרבים אל הניצחון הגדול ולדאעש אין ברירה אלא להימלט". אמר אל-עבאדי. 

פלוג'ה היתה העיר הראשונה ב-2014 שנפלה בידי דאעש וכיום היא אחת משתי ערים גדולות שנותרו בידי הארגון (יחד עם מוסול). פלוג'ה נמצאת כ-65 קילומטרים ממערב לבגדאד והיא מכותרת זה חודשים. בדצמבר כבש צבא עיראק את העיר רמאדי, בירת מחוז אנבאר.

צבא עיראק הזהיר בימים האחרונים את תושבי פלוג'ה לעזוב את העיר ומסר כי מי שאינו יכול לעזוב - נדרש להניף דגל לבן מעל ביתו. על פי ההערכות, בפלוג'ה נותרו 60-90 אלף תושבים, רבים מהם בני משפחה של ג'יהאדיסטים. האו"ם וארגון זכויות האדם Human Rights Watch הזהירו בחודש שעבר כי רבים מתושבי פלוג'ה נמצאים על סף רעב לנוכח הידלדלות מאגרי המזון במחסני תוכנית המזון של האו"ם (WFP).

21 מבין מורשעי ההפגנות נגד מסירת האיים סנאפיר וטיראן פתחו בשביתת רעב

21 מתוך 152 מצרים שנעצרו בחודש שעבר בחשד שהתכוונו להפגין נגד מסירת האיים סנאפיר וטיראן לידי סעודיה פתחו בשביתת רעב במחאה על "הליכים משפטיים לא הוגנים". נציגת המשפחות העצורים מסרה כי בכל כמה ימים יצטרפו אל הקבוצה מספר עצירים נוספים. שלושה מהשובתים רעב הועברו מאז שבת לקבלת טיפול רפואי בבית חולים.

152 העצורים חשודים כי תכננו לקיים ב-25 באפריל הפגנה גדולה בקהיר נגד מסירת האיים. כולם הורשעו בהליך בזק שנמשך יממה בגין הפרת החוק האוסר דה פקטו על הפגנות במצרים. הם נשפטו לעונשים המגיעים עד חמש שנות מאסר.

לאחר התפטרות דבוטולו: ארדואן ביקש מרה"מ החדש להרכיב קבינט

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן ביקש באופן רשמי מבעל בריתו, שר התקשורת והתחבורה בינאלי אילדרים, להרכיב את ממשלתה הבאה של המדינה המזרח תיכונית.

ארדואן ביקש מאילדרים להחליף את ראש הממשלה היוצא אהמט דבוטולו, שהתפטר מתפקידו על רקע חילוקי דעות בינו לנשיא המדינה. אחת מנקודות המחלוקת המרכזיות בין השניים היתה תוכניתו של ארדואן לערוך שינויים בחוקת המדינה, שיהפכו את תפקיד הנשיא מייצוגי לכזה הכולל סמכויות ניהוליות.

דבר מינויו של אילדרים פורסם שעות ספורות לאחר שמפלגת השלטון, מפלגת הצדק והפיתוח (AKP), בחרה באילדרים לשמש כיו"ר החדש שלה. בכינוס המפלגה בו התקבלה החלטה זו, הודיע הפוליטיקאי בן ה–60 כי הוא ילך בדרכו של ארדואן. אילדרים ציין כי בכוונתו לדחוף להצגתה של חוקה חדשה שתהפוך את שיטת השלטון בטורקיה לנשיאותית.

ארדואן (מימין) ואילדרים, היום באנקרהצילום: HANDOUT/רויטרס

תקיפות עזות בחאלב על הדרך לאזור שבשליטת המורדים הסורים בעיר

בכיר באופוזיציה הסורית והארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה דיווחו כי תקיפות אוויריות עזות, הכבדות ביותר מאז פברואר, פגעו בדרך היחידה בחאלב שמובילה לאזור שבשליטת המורדים הסורים בעיר. התקיפות פגעו בכביש שקישר בין האזור שבו מתגוררים 300 אלף סורים ליתר חלקי העיר. לדברי הבכיר התקיפות בוצעו בידי מטוסי קרב רוסיים והכביש שנפגע נקרא דרך קסטלו. הכביש נותר פתוח לכלי רכב, אולם בעקבות ההפצצות מסוכן מאוד לנסוע בו.

צבא עיראק נערך לכיבוש מחדש של פאלוג'ה: הודיע לתושבים לצאת מהעיר

צבא עיראק הודיע לתושבים בעיר פאלוג'ה הנמצאת בשליטת ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) להיערך לעזוב את העיר – כך הודיעה רשת הטלוויזיה הממלכתית לקראת מה שמסתמן כתקיפה מתוכננת על העיר. לפי הדיווח, הצבא "מבקש מהתושבים שעדיין בפאלוג'ה להיערך ליציאה מהעיר בדרכים מאובטחות, שיימסרו בהמשך".

בתוך כך דווח כי אתמול פרסם הארגון הקיצוני הודעה הקוראת לתומכיו לבצע התקפות במערב לקראת הרמדאן. "רמדאן הוא חודש של כיבוש ומלחמת קודש", אמר דובר הארגון אבו מוחמד אל-עדני בקלטת שמע. "הפכו את החודש הזה, בעזרת אללה, לחודש של יגון עבור הכופרים בכל מקום", הוסיף אל-עדני והבהיר כי ההודעה מכוונת במיוחד לתומכי הארגון ולחבריו בארה"ב ובאירופה.

עם זאת, מנימת דבריו של אל-עדני ניתן להבין כי ההנהגה חוששת שהלוחמים בארגון חשים לחץ בעקבות ההפסדים הטריטוריאליים האחרונים בשטח ומותם של בכירים בתקיפות אמריקאיות. "אתם חושבים שניצחתם משום שהרגתם מנהיג אחד או יותר. זה ניצחון מזויף", אמר אל-עדני בפנייתו למערב. "אפילו אם נפסיד את א-רקה או את סירת, לא ניכנע", הוסיף בהתייחס לבירת הארגון בסוריה ולמעוזו בלוב בהתאמה.

גורם רשמי בארה"ב: מנהיג הטליבאן נהרג ככל הנראה בתקיפה בפקיסטאן

מנסורצילום: HANDOUT/רויטרס

מנהיג הטליבאן מולה אכתאר מנסור נהרג ככל הנראה בתקיפה אמריקאית בפקיסטאן, כך מסר הלילה גורם רשמי בארה"ב. דובר הפנטגון פיטר קוק אישר כי אכן בוצעה תקיפה שיעדה היה מנסור, אך סירב למסור פרטים אודות מצבו. "אנו עדיין מעריכים את את תוצאות התקיפה ונספק עוד מידע כאשר הוא יהיה זמין", אמר קוק הלילה. 

הגורם האמריקאי שדיבר בעילום שם אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי התקיפה, שבוצעה באמצעות כלי טיס בלתי מאויש (כטב"ם), קיבלה את אישורו של נשיא ארה"ב ברק אובמה. עוד ציין כי היא בוצעה בסביבות השעה שלוש לפנות בוקר (שבת בצהריים שעון ישראל) על ידי כמה כטב"מים. הוא מסר כי חמוש נוסף נהרג ככל הנראה יחד עם מנסור וכי המכונית בה נסעו השניים סמוך לגבור פקיסטאן-אפגניסטאן הותקפה מהאוויר. 

מפקד בטליבאן הכחיש את הידיעה על מותו של מנסור. "שמענו את השמועות חסרות הבסיס האלה, אבל זאת לא הפעם הראשונה", אמר לרויטרס, "רציתי לחלוק איתכם את המידע שלי, שמנסור לא מת".

מותו של מנסור, אם יאומת, עשוי להחריף את השסעים בארגון הטרור המסוכסך. מומחים הזהירו כי תוצאה כזו עלולה לגרום לחמושים להסתייג עוד יותר מהשתתפות במאמצי השלום באזור, שמתעכבים כבר זמן ממושך. 

לידיעה המלאה

המפקד האמריקאי הבכיר ביותר העוסק בסוריה ביקר בה בחשאי

הגנרל הבכיר ביותר בצבא ארה"ב העוסק בגזרת המזרח התיכון ביקר בחשאי בסוריה כדי להתרשם באופן בלתי אמצעי מהמאמצים לבנות ברית נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). הגנרל ג'וזף ווטל, המשמש כראש הפיקוד המרכזי של ארה"ב, טס אתמול לצפון סוריה ושהה כמעט 11 שעות במדינה. הגנרל נפגש עם יועצים מצבא ארה"ב הפועלים עם לוחמים סורים, ונועד עם מנהיגים של הכוחות הסוריים הדמוקרטיים – ארגון גג לקבוצות כורדיות וערביות הנתמכות על ידי ארה"ב. ווטל הוא הקצין צבא ארה"ב הבכיר ביותר שידוע כי ביקר בסוריה מאז החלה ארה"ב בקמפיין נגד המדינה האיסלאמית ב–2014. 

בתוך כך, בסוכנות הידיעות הסורית העצמאית Qasion, דווח כי ארגון המדינה האיסלאמית הודיע בעזרת רמקולים במסגדיו עיר א־רקה, כי על התושבים להתפנות מהעיר שהוכרזה כבירת הארגון אל אזורי הספר.

בנוסף, "המצפה הסורי העוקב אחר הלחימה בסוריה" הודיע אתמול כי לפחות 60 אלף בני אדם מתו כתוצאה מעינויים ומהתעללות בבתי כלא בסוריה מאז החלה ההתקוממות נגד הנשיא בשאר אל אסד לפני חמש שנים. הארגון ציטט מקורות בקרב כוחות הביטחון במדינה. הארגון הסורי לזכויות אדם, הידוע כתומך אופוזיציה, דיווח כי הנתונים על בדבר 60 אלף הרוגים התקבלו ממקורות אמינים, בעיקר ממודיעין חיל האוויר וסוכנויות ביטחון וממקורות בכלא סדנאיה הנודע לשמצה, השוכן בקרבת דמשק. הקורבנות מתו כתוצאה ישירה מעינויים או בשל מחסור במזון ובתרופות במתקני הכליאה, הודיע אמר הארגון היושב בבריטניה. על סמך מקורות נוספים תיעד הארגון גם את מותם של 14,456 עצורים, מהם 110 ילדים מתחת לגיל 18. 

ווטל במהלך הביקור החשאי בסוריה, ביום שבתצילום: Robert Burns/אי־פי

טורקיה: הפרלמנט אישר חוק המסיר את חסינותם של המחוקקים

הפרלמנט של טורקיה אישר חוק המסיר את חסינותם של מחוקקים מפני תביעות משפטיות. החוק התקבל בשלושה סבבי הצבעה חשאיים שבהם תמכו 376 מתוך 550 חברי הפרלמנט. הוא מכוון בעיקר נגד חברי מפלגת העם הדמוקרטית הפרו-כורדית. בראש המפלגה, שחצתה את אחוז החסימה במערכת הבחירות האחרונה, עומד סלהאטין דמירטאש.

הרוב הגדול שבו אושר החוק יאפשר לנשיא רג'פ טייפ ארדואן ולממשלתו לבצע שינוי בחוקה מבלי לקיים משאל עם. לקראת פגישתו של ארדואן בשבוע הבא עם קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמר דובר ממשלת גרמניה כי ברלין מוטרדת מאוד "ההקצנה בדיון הפוליטי הפנימי שמתקיים בטורקיה". 

ראש ממשלת טורקיה היוצא דבוטולו מצביע על הסרת חסינות המחוקקיםצילום: Burhan Ozbilici/אי־פי

פעילת זכויות אדם בולטת באיראן נשפטה לעשר שנות מאסר

נרגס מוחמאדי, פעילת זכויות אדם בולטת נגד עונש המוות באיראן, נידונה על ידי בית משפט של משמרות המהפכה לעשר שנות מאסר. מוחמאדי מכהנת כסגנית נשיא ארגון "מגיני זכויות האדם" באיראן, אשר הוצא אל מחוץ לחוק. האו"ם גינה את גזר הדין וקרא לשחרורה המיידי. היא הואשמה בתכנון פשעים נגד הביטחון באיראן, הפצת תעמולה נגד הממשלה והקמה וניהול של ארגון בלתי חוקי.

מוחמאדי כבר מרצה עונש מאסר של שש שנים ולכן גזר הדין הנוכחי יאריך את מאסרה בארבע שנים נוספות. היא נחשבת למקורבת לכלת פרס נובל לשלום שירין עבאדי, שייסדה את ארגון "מגיני זכויות האדם" באיראן. עבאדי היגרה מאיראן אחרי ניצחונו של מחמוד אחמדינג'אד בבחירות השנויות במחלוקת לנשיאות ב-2009.

כוחות עיראקיים כבשו מידי דאעש עיירה לא רחוק מגבול ירדן

צבא ארה"ב הודיע כי כוחות קרקעיים של צבא עיראק כבשו מחדש את העיירה רוטבה שבמערב המדינה, לא רחוק מגבול ירדן. כיבוש העיירה המדברית התבצע בחיפוי הפצצות של חיל האוויר האמריקאי והוא מסיים כמעט שנתיים שבהן שלט ברוטבה ארגון המדינה האיסלאמית. 

קצין אמריקאי בכיר השוהה בבגדאד אמר כי כיבוש רוטבה יאפשר את פתיחת הכביש מעמאן לבגדאד, המהווה "צינור אספקה חשוב" לחיים הכלכליים בעיראק. קצין בכיר אחר אמר כי ההפצצות העזות ברוטבה שיכנעו ככל הנראה את הג'יהאדיסטים ששהו בה לברוח ללא קרב. להערכתו בעיירה שהו כמה מאות ג'יהאדיסטים. צבא עיראק שיגר לרוטבה כאלף חיילים ואלה נעזרו בשוטרים ובלוחמי מיליציות סוניות.

צבא סוריה וחיזבאללה כבשו מידי המורדים אזור גדול מדרום-מזרח לדמשק

כוחות צבא סוריה וחיזבאללה כבשו אזור גדול מידי מורדים בדרום-מזרח דמשק ונאבקים עמם על השליטה על כביש מהיר המוביל לכיוון דרום-מערב. הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחרי קורבנות הלחימה מביירות דיווח כי התקדמות הכוחות הנאמנים לנשיא בשאר אל-אסד היא אחד ההישגים המשמעותיים של המשטר מאז תחילת השנה, בנוסף להישגים טריטוריאליים באזור חאלב ובמרכז סוריה.

רשת הטלוויזיה "אל-מנאר" דיווח כי הכוחות סוגרים על רותה, פרבר ממזרח לדמשק ואחד ממעוזי המורדים סביב בירת סוריה. התקדמות חיזבאללה והצבא הסורי נעשית, כך לפי אל-מנאר, כחלק ממבצע צבאי שהחל בשעות הבוקר המוקדמות והוביל בין היתר לכיבוש העיירה דיר אל-אספיר. מאות משפחות נמלטו מהעיירה לאורך שעות היום.

מדרום-מערב לדמשק מתנהלים קרבות על השליטה בכביש המהיר המחבר את הבירה הסורית למחוז קונייטרה, הסמוך לגבול ישראל. חיל האוויר הסורי תקף עשרות פעמים את העיירה חאן אל-שיא הסמוכה לכביש ונמלטת על ידי מורדים. כמו כן התקבלו דיווחים על קרבות באזור חאלב ולטקיה.

הפרבר רותה שממזרח לדמשק. מוקד מאבק בין מיליציות מורדים יריבותצילום: רויטרס

שר התחבורה והתקשורת הטורקי צפוי להתמנות לראש הממשלה

מפלגת השלטון בטורקיה, מפלגת הפיתוח והצדק, הכריזה באופן רשמי על מינויו של שר התקשורת והתחבורה, בינאלי אילדרים כמועמד לראשות המפלגה והממשלה, בתום שלושה שבועות של ספקולציות לאחר התפטרותו של ראש הממשלה ויו"ר המפלגה היוצא אהמט דבוטולו.

הגוף האחראי על קבלת ההחלטות במפלגה הודיע כי לאחר שלושה ימים של דיונים שנערכו בקרב חבריה הוכרע כי אילדרים יהיה המועמד להנהיג אותה ולכן הוא צפוי להתמנות כראש הממשלה. המפלגה בדרך כלל לא עורכת תחרות בין כמה מועמדים לתפקיד אלא בוחרת מועמד אחד ששמו מתקבל במהלך דיונים פנימיים ממושכים.

לפי הדיונים שנערכו במפלגה בימים האחרונים עולה כי רוב בכירי המפלגה תומכים באילדרים. אחריו נמצאים שר המשפטים בקיר בוזדה וסגן ראש הממשלה נומאן קורטולמוס. אילדרים, בן 61, נכנס לפוליטיקה בתחילת שנות ה-90 והיה יו"ר רשות התעבורה הימית באיסטנבול במהלך כהונתו של ארדואן כראש העיר שלה.

היום אמר אילדרים כי מועמדותו היא תוצאה של התייעצויות בין 800 חברי המפלגה, בכירים וזוטרים. לדבריו, המפלגה העניקה לו אחריות גדולה והוא יעבוד בשיתוף פעולה מלא עם כל החברים בה כדי, בין השאר, להסיר את איום הטרור מהמדינה.

בתחילת החודש הודיע ראש הממשלה דבוטולו על התפטרותו על רקע עימותים עם נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן. מחליפו צפוי להיות נכון יותר לגבות את מטרתו של ארדואן לשנות את חוקת המדינה כך שתעניק לו עוד סמכויות. עם זאת, דבוטולו הכחיש כי ישנה מתיחות בינו ובין ארדואן וכי זה הרקע לעזיבתו. לדבריו, יש בין השניים חברות קרובה מזה 25 שנים, והסיבה לעזיבתו היא החלטת המפלגה להפחית את סמכויותיו למנות בעלי תפקידים מקומיים במפלגה.

אילדרים (שלישי מימין) מצביע בפרלמנט, שלשוםצילום: STRINGER/רויטרס

בכיר במשמרות המהפכה: צעירים רבים באיראן התנדבו לנסוע לסוריה ולסייע לאסד

משמרות המהפכה של איראן אמרו כי איראנים רבים התנדבו להילחם בסוריה כדי לתמוך בנשיא בשאר אל-אסד נגד הטרור. כך דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית טסנים. איראן היא אחת מבעלות בריתו העיקריות של אסד באזור וסיפקה לצבאו סיוע צבאי וכלכלי במאבק נגד המורדים הסונים והארגונים הקיצוניים, בהם המדינה האיסלאמית (דאעש) וג'בהת א-נוסרה.

"איראנים צעירים רבים מאזורים שונים במדינה ומקבוצות אתניות שונות התנדבו לנסוע לסוריה כדי לעזור לממשלה בדמשק ולעם הסורי במלחמה נגד הטרור", ציטטה טסנים את ראש המשרד ליחסים ציבוריים במשמרות המהפכה, רמזאן שריף. עם זאת, הוא לא פירט את מספר המתנדבים. עד כה איראן הכחישה כי היא הכניסה כוחות צבא חמושים לסוריה, אולם הודתה כי היא שלחה יועצים צבאיים ומתנדבים ממשמרות המהפכה כדי לעזור לצבא אסד.

בשבוע שעבר אמר יו"ר ועדת הביטחון של הפרלמנט האיראני, איסמעיל קוסרי, כי כשישה חיילים איראנים שנשלחו לסוריה נפלו בשבי המורדים. יומיים קודם לכן אישרו במשמרות המהפכה כי 13 יועצי צבא איראנים נהרגו בלחימה סמוך לחאלב שבסוריה.

שר החוץ קרי נחת בקהיר וידון עם א-סיסי על המצב בלוב ובין ישראל לפלסטינים

שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי נחת בקהיר לשיחות עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי בנושא המצב הביטחוני בלוב וכדי לבחון את הצעת הנשיא המצרי לשים קץ לסכסוך הישראלי-פלסטיני. הצעתו של א-סיסי לחדש את המו"מ לשלום באזור הועלתה בשעה שצרפת דוחפת לארגן ועידה בינלאומית לחידוש שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים.

השבוע החליטו כמה מדינות מערביות לתמוך בממשלה המוכרת על ידי הקהילה הבינלאומית בלוב ולספק לחייליה נשק וציוד כדי לסייע לה במאבק נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בצפון המדינה. המדינות הודיעו כי הן תומכות גם בהסרת אמברגו הנשק מעל לוב. "נתמוך באופן מלא במאמצים נגד דאעש ברחבי המדינה", נכתב בהצהרה מטעם שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, ו-24 דיפלומטים נוספים שנפגשו שלשום בווינה.

בתוך כך, כתב הניו יורק טיימס דיוויד סנגר, דיווח כי הרשויות במצרים הבהירו לבכירים במשרד החוץ שכתבים ועיתונאים המלווים את ביקורו של קרי במדינה, לא רצויים בארמון הנשיאות בקהיר, ככל הנראה מחשש שהם ישאלו את א-סיסי שאלות על אנשי אופוזיציה שנעצרו. רק צלמי סטילס ווידאו הורשו להיכנס כדי לתעד את לחיצת היד בין שני האישים.

הכתב מוסיף כי לדברי בכירים במשרד החוץ האמריקאי, ברגע שהם הבינו כי ייאסר על כתבים להיכנס לארמון, הם נמנעו מלבקש אשרות שהייה עבור הכתבים, שהיו מאפשרים להם לפחות ללוות את קרי בביקורו בין כמה שעות ברחבי העיר. כתוצאה מכך, כתבים שהגיעו עם קרי לנמל התעופה בקהיר נתקעו בנמל ולא יכלו לצאת ממנו.

קרי וא-סיסי בקהיר, היוםצילום: AMR NABIL/אי־אף־פי

יותר מ-50 הרוגים בקרבות בין מיליציות מורדים יריבות ממזרח לדמשק

יותר מ-50 בני אדם נהרגו היום בקרבות בין מיליציות מורדים שונים במזרח דמשק. הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחרי קורבנות הלחימה מביירות דיווח כי בכך עלה מספר ההרוגים בעימותים בין המורדים לבין עצמם ליותר מ-500 מאז סוף חודש אפריל. בקרבות מעורבים "צבא האיסלאם", שאנשיו לוקחים חלק במשלחת האופוזיציה לשיחות הפיוס בז'נבה, לבין מיליציה בשם "פאיילאק א-שאם", המאיימת על הדומיננטיות של הראשון בפרברי דמשק.

צבא האיסלאם, המנהל שלטון אזרחי במזרח דמשק באמצעות כ-7,000 לוחמים, ספג בדצמבר מכה קשה, כשמנהיגו זהראן אלוש, נהרג בתקיפה אווירית. פאיילאק א-שאם שולט במספר עיירות בסביבת דמשק ולו כ-2,000 לוחמים. בין בעלי בריתו נמנות קבוצות חמושות הקשורות לג'בהת א-נוסרה, שמתנגדות לשיחות הפיוס ולא לוקחות בהן חלק.

בתוך כך הזהיר הערב נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, כי ארצו "תפעל לבדה" נגד ההתקפות על העיירה קיליס מצדו הסורי של גבול, "אם היא לא תקבל סיוע חיצוני". "אנחנו ננצח את המדינה האיסלאמית. נפתור את הבעיה הזו לבדנו אם לא נקבל עזקה שתמנע ירי רקטות לעברנו", אמר ארדואן במפגש באיסטנבול. "דפקנו על כל הדלתות בדרישה לאזור בטוח בגבולנו הדרומני. איש אינו רוצה לעשות צעד. אם העולם לא יסכים על פעולה נחושה נגד ארגוני הטרור - העולם לא יהיה עוד מקום בטוח". 

הפרבר רותה שממזרח לדמשק. מוקד מאבק בין מיליציות מורדים יריבותצילום: רויטרס

המעצמות קבעו מועד חדש להקמת ממשלת מעבר בסוריה - 1 באוגוסט

נציגי קבוצת "המדינות המסייעות לסוריה", הכוללת מעצמות בינלאומיות ואזוריות, נועדו בווינה בניסיון להביא לביסוסה מחדש של הפסקת האש במדינה ולהמשך העברת משלוחי הסיוע ההומניטרי לערים והעיירות הנצורות. המפגש התקיים על רקע הפיצוץ במגעים שהתקיימו בז'נבה בחודש שעבר בין המשטר הסורי לארגון הגג של האופוזיציה. נציגי הפלגים הסורים לא לקחו חלק במפגש.

בהודעת הקבוצה נאמר כי הקהילה הבינלאומית תפנה להצנחת משלוחי הסיוע ברחבי סוריה, אם העברת הסיוע באופן קרקעי תימנע. עוד הזהירה קבוצת המדינות אם פלגים שימשיכו להפר את הסכם הפסקת האש - יוצאו ממנו. שליח האו"ם לסוריה, סטפן דה מיסטורה, אמר כי הוא מקווה שהמגעים בז'נבה יחודשו עד סוף החודש. "לא אוכל להזמין את הצדדים לשיחות שלום כל עוד אין הפסקת אש 'אמינה'", אמר.

קבוצת המדינות המסייעות לסוריה קבעה את 1 באוגוסט כתאריך יעד להקמת ממשלת מעבר זמנית שתוביל לבחירות במדינה בתוך 18 חודשים. עם זאת, בין הפלגים בסוריה ובין מדינות האזור אין הסכמה בנוגע לעתידו של הנשיא בשאר אל-אסד במתווה המעבר. קבוצת המדינות המסייעות לסוריה (ISSG) כוללת 21 מדינות וארגונים שמעורבים ישירות או בעקיפין במלחמה. בין המדינות: ארה"ב, בריטניה, צרפת, גרמניה, סעודיה, טורקיה, רוסיה ואיראן.

צילומי לוויין: רוסיה בונה בסיס צבאי חדש בתדמור

חבלנים רוסים מפנים מוקשים בתדמור, באפרילצילום: אי־פי

ארגון אמריקאי פרסם צילומי לוויין שמוכיחות לכאורה כי צבא רוסיה בונה בסיס צבאי חדש בעיר תדמור שבמרכז סוריה, אשר שוחררה לפני כחודשיים על ידי צבא אסד מידי ארגון דאעש שכבר אותה אשתקד.

לפי התמונות שפרסם הארגון, The American School of Oriental Research's Cultural Heritage Initiative, הבנייה נערכת בצפון העיר, באזור שנהרס על ידי פעילי דאעש. האחראי לענייני עתיקות בסוריה, מעמון עבד אל-כרים, אמר לסוכנות הידיעות אי-פי כי הרוסים בונים בסיסים צבאיים קטנים שבהם יהיו משרדים ומרפאות.

לפחות 72 הרוגים בסדרת פיצוצים של דאעש בבגדאד

לפחות 72 בני אדם נהרגו ויותר מ-140 נפצעו בשורה של פיגועי התאבדות, מכוניות ממולכדות ומטעני חבלה סמוך לשני שווקים ומסעדה בבגדאד, בירת עיראק. ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל אחריות לפיגועים.

ברובע שעב שבצפון-מזרח העיר התרחש הפיגוע הקטלני ביותר: מטען חבלה התפוצץ סמוך לחומת בטון שאמורה להגן על השוק המקומי ומיד אחר כך, כשהחלו להגיע למקום אזרחים וכוחות הצלה, התפוצץ במקום מחבל מתאבד. 34 נהרגו ו-75 נפצעו.

בשבועות האחרונים חלה הסלמה משמעותית במספר הנפגעים והפיגועים שמבצע ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בבירת עיראק. שלשום נהרגו לפחות 12 בני אדם במתקפה משולבת של ארגון המדינה האיסלאמית על מפעל לזיקוק גז טבעי צפונית לבגדאד.

בסוף השבוע תקפו פעילי הארגון בית קפה שידוע כמעוזם של אוהדי קבוצת הכדורגל הספרדית ריאל מדריד, והרגו לפחות 12 בני אדם. ביום רביעי שעבר נהרגו לפחות 64 בני אדם ולפחות 87 נפצעו בפיצוץ רכב ממולכד ברובע השיעי סאדר סיטי.

זירת פיגוע ברובע סאדר סיטי שבמערב בגדאד, בו התפוצצה מכונית ממולכדתצילום: Karim Kadim/אי־פי

שמונה דוגמניות איראניות נעצרו במדינה בגלל שפרסמו תמונותיהן ללא כיסוי ראש

משטרת איראן עצרה שמונה נשים, דוגמניות, שפרסמו תמונות שלהן באינטרנט וברשתות החברתיות ללא כיסוי ראש. כך דיווחו כלי תקשורת במדינה. מעצר הדוגמניות הוא חלק משורה של מעצרים נוספים של אמנים, משוררים, עיתונאים ופעילים חברתיים באיראן. אירועים אלה באים להוכיח כי למרות שכוחם של השמרנים בפרלמנט ירד, בעקבות הבחירות הפרלמנטריות בחודש שעבר, הם עדיין מחזיקים בכוח משמעותי במדינה.

בחודש שעבר דווח כי משטרת טהראן הציבה 7,000 שוטרים ושוטרות צניעות מוסווים ברחוב במטרה לתפוס נשים שלבושות באופן שלא תואם את קוד הלבוש המחמיר במדינה. הסיבה היא שמדי אביב כשהטמפרטורות עולות מתחילים התושבים להסתובב יותר ברחובות והרשויות במדינה מהדקות את הפיקוח על הנורמות החברתיות ומגבירות את אכיפת חוקי הצניעות במקומות ציבוריים.

מפקד משטרת טהראן, חוסיין סג'דיניה, אמר לכתבים כי הכוחות הוצבו בכיכרות, רחובות וקניונים. "תפיסת נשים שלא לובשות חיג'אב היטב או מסירות את צעיפיהן בתוך מכוניות, נהגים מופרעים, מטרידי נשים ואנשים שגורמים למטרד ציבורי היא בראש סדר העדיפויות שלנו", אמר סג'דיניה לאי-אף-פי. עם זאת הוא הבהיר כי אין בסמכותם של שוטרי הצניעות לעצור את הנשים והגברים שייתפסו, אלא רק לדווח על כך למשטרה הכללית.

כ-20 מדינות מוכנות לחמש את כוחות הממשלה החילונית בלוב במאבק נגד דאעש

מעצמות המערב הודיעו היום כי הן תומכות בהסרת אמברגו הנשק מעל לוב וכי הן מוכנות לספק לממשלה המוכרת על ידי הקהילה הבינלאומית נשק על מנת לסייע לה במאבק נגד ארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש). "נתמוך באופן מלא במאמצים נגד דאעש ברחבי המדינה", נכתב בהצהרה מטעם שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, ו-24 דיפלומטים נוספים שנפגשו בווינה.

מוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות אי-פי כי ממסמך שהגיע לידיה עולה כי ארה"ב, ארבע חברות במועצת הביטחון ועוד 15 מדינות החברות באו"ם, הביעו נכונות לחמש ולאמן את כוחות הממשלה.

לוב מנוהלת כיום על ידי שני בתי פרלמנט. האחד, זה שכהונתו הסתיימה בבחירות ביוני 2014, ואשר בו היה משקל רב לכוחות האיסלאמיים, והשני, הפרלמנט החדש שנבחר באותו חודש, שבו פחת כוחם של האיסלאמיסטים ל-30% בלבד מתוך 200 נציגים. הפרלמנט הקודם שאינו מכיר בניצחונו של החדש, פיטר את ראש הממשלה הקודם, עבדאללה אל-ת'יני, מבלי שתהיה לו סמכות חוקית לכך, ומינה את עומר אל-חאסי האיסלאמיסט במקומו. התוצאה היא שבפועל מנוהלת לוב על ידי שני ראשי ממשלה ושני פרלמנטים, האחד יושב בצפון המדינה, ומוכר על ידי הקהילה הבינלאומית, והשני בטריפולי.

גורם בארה"ב: דאעש מאבד שטחים בסוריה ובעיראק

השליח המיוחד של ממשל אובמה לתיאום המאבק נגד המדינה האיסלאמית (דאעש) אמר כי הארגון מאבד שליטה על שטחיו, והוסיף כי החליפות עליה הכריזו האיסלאמיסטים מתכווצת. ברט מקגרק, השליח הנשיאותי לקואליציה הבינלאומית נגד דאעש, אמר במסיבת עיתונאים כי ישנה תפנית נגד האיסלאמיסטים, הן באינטרנט והן בשדה הקרב.

לדברי מקגרק, המדינה האיסלמית "מתכווצת, ולכן נמצאת במידה רבה במגננה". הוא ציין כי חלה התקדמות במאמצי הקואליציה להשתלט מחדש על הערים מוסול שבעיראק וא-ראקה שבסוריה, בהן מחזיקה דאעש. "אנו מבצעים תקיפות מדויקות במוסול כמעט מדי יום", הוסיף. "ישנו לחץ מתואם מתמיד", הוסיף.

צילום: אי־פי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ