לייב בלוג המזרח התיכון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בית משפט במצרים דחה את החזרת איי סנאפיר וטיראן לידי סעודיה

בית משפט מנהלי במצרים הודיע על עיכוב יישום ההסכם שחתמה קהיר עם סעודיה באפריל על העברת איי טיראן וסנאפיר שבים האדום לידי הממלכה, הסכם שגרם לזעם גדול בציבור המצרי ולהפגנות ברחבי קהיר.

הפסיקה נתפסת כביקורת נדירה של מערכת המשפט נגד מדיניות החוץ של הממשלה, נוכח העובדה שהיא תומכת גדולה של הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי. החלטת בית המשפט הפתיעה אפילו את מבקריו של א-סיסי שלא ציפו מבית המשפט לצאת נגד הממשלה בעיקר נוכח העובדה כי בשנים האחרונות גזרו שופטים מצרים עונשי מאסר ארוכים ואף עונשי מוות על מאות ממבקרי של השלטון. הפסיקה עלולה גם לערער את היחסים בין קהיר לבין ריאד שבשנים האחרונות מסייעת למצרים במיליארדי דולרים.

משטרו של א-סיסי יחד עם כלי תקשורת הנאמנים לו ניסו בשבועות האחרונים להצדיק את ההחלטה למסור את האיים בחזרה לסעודיה בטענה כי היא תביא למצרים רווחים כלכליים. יותר מ-250 בני אדם נעצרו בהפגנות המונים שפרצו בעקבות ההחלטה, שפורסמה במהלך ביקורו של מלך סעודיה סלמן במצרים. 150 מתוכם קיבלו עונשי מאסר שונים ואחרים נאלצו לשלם קנסות כבדים.

לדברי הממשלה, האיים היו תמיד חלק מסעודיה והועברו לשליטת מצרים ב-1950 רק כדי להגן על המדינה נגד ישראל. הממשלה במצרים הודיעה כי היא תערער על הפסיקה בתוך זמן קצר.

העיתון אל-אהראם דיווח כי השופט שהקריא את הפסיקה בנושא, יחיא אל-דקרורי, הסביר כי משום שההסכם נדחה, "האיים יישארו חלק משטח מצרים ובתוך גבולות המדינה. הריבונות המצרית באיים נשארת בעינה ואסור לשנות את מעמדם בשום צורה או בשום הליך לטובת מדינה אחרת".

מקור משפטי במצרים אמר לעיתון כי הפסיקה איננה חוקית וכי למערכת המשפט אין סמכות להכריע בעניין האיים משום שאלה קשורים לריבונות המדינה. הפסיקה התקבלה לאחר שעורך דין לזכויות אדם חאלד עלי ועורכי דין נוספים הגישו תלונה לבית המשפט המנהלי במצרים נגד הנשיא א-סיסי, ראש הממשלה שריף איסמאעיל ויו"ר הפרלמנט עלי עבד אל-על שפגעו לדבריהם בריבונותה של מצרים בשני האיים.

לפי מומחים, הפסיקה של בית המשפט המנהלי במצרים תכובד על ידי כל הרשויות והמנגנונים במדינה עד להחלטה סופית בנושא שתתקבל על ידי בית המשפט המנהלי העליון אשר ידון בערעור הממשלה. לבית המשפט המנהלי העליון יש סמכות לפסוק נגד ההחלטה של ערכאה נמוכה יותר או לגבות אותה. בנוסף, בניגוד למועצת השורה ולקבינט הסעודיים, הפרלמנט המצרי טרם אישר את ההסכם בין המדינות כנדרש.

מומחים מתריעים כי אם הפסיקה תקבל גיבוי ותאושר שוב, לא רק שהיא תעמיד את א-סיסי במצב מביך מול בעלת ברית עשירה וחשובה, אלא שהיא גם תסלול את הדרך לכתבי אישום נגד בכירים בממשלה. לפי החוק המצרי, בכירים במדינה שנושאים ונותנים עם ממשלות זרות על הסכמים שפוגעים באינטרסים הלאומיים של המדינה עשויים להיות נידונים למאסר עולם בכלא.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לפחות שישה חיילים ירדנים נהרגו בפיצוץ מכונית ממולכדת סמוך לגבול סוריה

לפחות שישה חיילים ירדנים נהרגו בפיצוץ מכונית ממולכדת סמוך לגבול סוריה, כך נמסר מבכירים במערכת הביטחון במדינה. על פי ההודעה, ההתקפה יצאה משטח סוריה והיו מעורבים בה כמה כלי רכב. זהו אחד הפיגועים החמורים ביותר בירדן בשנים האחרונות.

מצבא ירדן נמסר כי המכונית הממולכדת התפוצצה כמה מאות מטרים ממחנה לפליטים סורים, באזור מרוחק במזרח המדינה היכן שנפגשים גבולות עיראק, סוריה וירדן. עוד נמסר מהצבא כי רכבים נוספים שהיו מעורבים בהתקפה הושמדו וכי כמה חיילים נפצעו.

ירדן היא בעלת ברית מסורה של ארה"ב ומשתתפת בקמפיין שמובילה וושינגטון נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה, היכן שהג'יהאדיסטים עדיין שולטים בשטחים גדולים. מוקדם יותר החודש נהרגו חמישה בני אדם, כולל שלושה קציני מודיעין ירדנים, בהתקפה על מתקן מודיעין סמוך לעמאן. לאחר אותו אירוע נמסר מהרשויות כי ההתקפה היתה אירוע בודד.

עובדי סיוע מסרו כי מאז מספר השוהים במחנה הפליטים ראקבאן לידו התרחשה ההתקפה גדל בחודשים האחרונים מכמה אלפים ליותר מ–50 אלף.

מחנה הפליטים ראקבן, בספטמבר אשתקד
מחנה הפליטים ראקבן, בספטמבר אשתקדצילום: MUHAMMAD HAMED/רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

זעם בבחריין בעקבות החלטת הממשלה לשלול אזרחות מאיש דת שיעי בכיר

ממשלת בחריין הודיעה היום כי היא שוללת מאיש דת שיעי בכיר במדינה את האזרחות שלו, החלטה שהוציאה לרחובות מאות מפגינים ועוררה זעם כבד בממלכה. סוכנות הידיעות של בחריין ציטטה את משרד הפנים שאמר כי שייח עיסא קאסם "שיחק תפקיד מרכזי ביצירת אטמוספירה קיצונית-עדתית וייסד קבוצות שהלכו בעקבות אמונות דתיות חיצוניות וישויות פוליטיות", כינוי המרמז לאיראן השיעית. לדברי הממשלה, קאסם ניצל את הדרשות שלו כדי לקדם אינטרסים זרים.

בעקבות ההודעה של משרד הפנים הפגינו כמה מאות מתומכיו של קאסם מחוץ לביתו בכפר השיעי דיראז. סייד אל-וודאי, בכיר במכון בחריין לזכויות אדם ודמוקרטיה, אמר כי ההחלטה תחריף את המתיחות ועלולה להוביל לאלימות. ב-2011 אירעו הפגנות קשות על ידי הרוב השיעי במדינה שדרש זכויות רבות יותר מהשלטון הסוני. הפגנות אלה דוכאו באלימות בסיוען של סעודיה ואיחוד הנסיכויות, בעלות בריתה של בחריין, שחשדו כי איראן חותרת מתחת לפני השטח כדי להגביר את השפעתה באזור.

ארגון חיזבאללה השיעי בלבנון גינה את ההחלטה בערוץ הטלוויזיה שלו אל-מנאר, קרא לתושבי בחריין להביע את הזעם שלהם נגד הממשלה והזהיר כי להחלטה יהיו השלכות חמורות על ההנהגה במדינה. נציב זכויות האדם של האו"ם, זייד ראאד אל-חוסיין, אמר כי ממשלת בחריין שללה את אזרחותם של לפחות 250 בני אדם בשנים האחרונות בגין אי-נאמנות למדינה לכאורה.

בינואר עוררה סעודיה סערה דומה אחרי שהוציאה להורג 47 בני אדם המעורבים בטרור בהם איש דת שיעי השיח' נימר א-נימרי. רוב המוצאים להורג היו מעורבים בסדרה של תקיפות שבוצעו על ידי אל קאעדה בשנים 2006-2003. ההוצאה להורג בוצעה למרות אזהרת איראן כי המעשה "יעלה לסעודיה מחיר יקר". כמו קאסם בבחריין, גם א-נימרי היה בעל תפקיד מרכזי בהפגנות השיעים נגד הממלכה בסעודיה ב-2011. ההוצאה להורג גררה תגובות נזעמות והפגנות קשה ברחבי סעודיה ובעולם המוסלמי. בטהראן הוצתה שגרירות סעודיה, שבעקבות מעשי הביזה והשחתת המקום הודיעה על ניתוק קשריה עם איראן.

שייח עיסא קאסם בבחריין, ב-2012
שייח עיסא קאסם בבחריין, ב-2012צילום: HAMAD I MOHAMMED/רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

450 לוחמי דאעש נהרגו מאז החל המבצע לכיבוש העיר מנביג' בצפון סוריה

כ-450 לוחמי המדינה האיסלאמית (דאעש) נהרגו מאז החלה ההתקפה של מורדים סורים על העיר מנביג' בצפון סוריה הנמצאת בידי הארגון. הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה אמר כי בין ההרוגים ישנם 50 לוחמים זרים של דאעש.

ההתקפה על מנביג', אותה מובילים הכוחות הכורדים הדמוקרטים של סוריה, החלה בסוף חודש שעבר והיא מגובה על ידי חיל האוויר האמריקאי שמבצע תקיפות עזות על פרברי העיר. אזור מנביג' הוא השטח האחרון שנותר בידי הארגון הקיצוני בגבול עם טורקיה, החיוני להעברת לוחמים זרים אל סוריה וממנה. מטרת ההתקפה היא לנתק את הדרך האחרונה שמקשרת בין הארגון לשאר העולם ולבודד את בירת הארגון א-רקה הנמצאת דרומית מזרחית למנביג'.

הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח עוד כי דאעש שלח כ-300 מלוחמיו לתגבר את כוחותיו בלחימה נגד צבא הנשיא אסד סמוך לעיר טבקה ממערב לא-רקה. אתמול הצליחו כוחותיו של אסד ובעלי בריתו להתקדם פחות משבעה ק"מ מבסיס חיל האוויר בטבקה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

איראן: סיכלנו מזימה של טרוריסטים סונים לבצע פיגועים בטהראן וערים נוספות

משרד המודיעין האיראני מסר כי שירותי הביטחון סיכלו כוונה לבצע פיגועים בטהראן ובערים אחרות במדינה. בהודעת המשרד נאמר כי מדובר "במזימה גדולה של חמושים סונים נגד הרפובליקה האיסלאמית השיעית של איראן" וכי המזימה היתה אמורה לצאת לפועל בתוך ימים.

סוכנות הידיעות הממלכתית אירנ"א דיווחה מפי ראש המועצה הלאומית לביטחון לאומי, עלי שמחאני, על מעצר חשודים ומציאת כמות גדולה של חומרי חבלה, אולם לא נמסרו פרטים מדויקים. לפי סוכנות הידיעות פארס מדובר באחת ממזימות הטרור הגדולות של "קבוצות כופרים וואהאביות" וכי הן היו אמורות לצאת לפועל במהלך הטקסים הדתיים של חודש הרמדאן.

ביום רביעי אמר מפקד הכוחות הקרקעיים של משמרות המהפכה, הגנרל מוחמד פאקפור, כי כוחותין התעמתו עם שני תאי טרור בצפון-מערב המדינה והרגו 12 חמושים. לדבריו, שני תאי הטרור הללו ניסו לחצות את הגבול לתוך איראן. ביום שני דווח כי בצפון-מערב איראן פורק תא טרור המזוהה עם "מפלגת החיים החופשיים בכורדיסטאן" (PJAK).

איש משמרות המהפכה באיראן
איש משמרות המהפכה באיראןצילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

15 שנות מאסר לעיראקי שהורשע בכוונה לבצע פיגועים בירדן

בית משפט בירדן גזר 15 שנות מאסר על אזרח עיראקי שהורשעו במעורבות במזימה לפיגועים בממלכה. חאלד רובאיי החביא 45 קילוגרם חומרי חבלה בחורשה בצפון ירדן ונעצר בשנה שעברה בטרם עשה בהם שימוש.

כלי תקשורת בירדן דיווחו כי רובאיי זוכה מחברות בארגון טרור, אך הורשע בכוונה לבצע פיגועים. דיווחים קודמים קשרו בין רובאיי לבין גדוד איראני בשם "בית אל-מקדאס".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

22 הרוגים בשני פיגועים שביצע טליבאן בבירת אפגניסטאן

14 אנשי ביטחון נפאליים נהרגו בפיצוץ מחבל מתאבד סמוך למיניבוס שבו נסעו בקאבול, בירת אפגניסטאן. משרד הפנים האפגני מסר כי הקבוצה הנפאלית היתה בדרכה לשגרירות קנדה, שבה עבדו כשומרים. בפיגוע אחר בקאבול נהרגו שמונה בני אדם בפיצוץ מטען חבלה שהוצמד לאופנוע.

ארגון טליבאן, שהגביר מאוד את הפיגועים בבירה האפגנית בחודשים האחרונים, לקח אחריות לשתי התקפות הטרור האחרונות. טליבאן נמצא בתקופה של היערכות מחדש בעקבות מינויו של מולא היבתוללה אחונדזאדה למנהיג הארגון.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מצרים: הקופסאות השחורות של מטוס "איג'פט אייר" ניזוקו, ייקח זמן רב לתקן אותן

כרטיסי הזיכרון של שתי הקופסאות השחורות של מטוס "איג'פט אייר", שהתרסק בים התיכון בחודש שעבר ועליו 66 נוסעים ואנשי צוות, ניזוקו בצורה קשה. הוועדה לחקירת נסיבות האסון מסרה כי "יידרש זמן רב ומאמץ רב כדי לתקן את הרכיבים. ניתן לעשות זאת במצרים או לשלוח אותם לחו"ל".

כרטיסי הזיכרון הוצאו מתוך מכשירי ההקלטה שתיעדו את ההתרחשויות בתא הטייס בדקות לפני ההתרסקות, והוצאת המידע עשויה לסייע מאוד בקביעת נסיבות האסון. ביום חמישי ושישי הוציאו צוותי הצלה מלב ים את הקופסאות השחורות אחרי שמצאו את גוף המטוס, שנפל למים בעת שהיה בדרכו מפריז לקהיר.

מכשירי ההקלטה של רשת הקשר במטוס איג'פט אייר אחרי שחולצו מלב ים
מכשירי ההקלטה של רשת הקשר במטוס איג'פט אייר אחרי שחולצו מלב יםצילום: HO/אי־אף־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ארדואן מחייה את תוכנית הבנייה בפארק גזי, בו פרצו מהומות ב-2013

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן הודיע כי בכוונתו להקים מבנה היסטורי בפארק גזי באיסטנבול, שהיה מרכזו של גל מחאה נגד הממשלה האיסלאמיסטית לפני שלוש שנים. תוכניות הפיתוח של ארדואן בגזי היו אלה שעוררו את גל המהומות הנרחבות נגד ממשלתו לפני כשלוש שנים.

"אחד הנושאים שבהתייחס אליהם עלינו לנהוג באומץ הוא פארק גזי", אמר ארדואן בנאום והזכיר כי המבנה שאמור לקום בפארק הוא מבנה משוחזר של מגורי חיילים מהתקופה העותמאנית. גל המחאה נגד ארדואן ב-2013 ניצת בעקבות כוונתו לעקור עצים בפארק, בו התקיימו לעתים קרובות הפגנות פוליטיות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ארגון זכויות אדם: טורקיה ירתה למוות ב-11 פליטים שניסו להיכנס אליה מסוריה

שומרי גבול טורקים ירו למוות בלפחות 11 סורים שניסו לחצות מצפון־מערב סוריה לטורקיה, כך אמרו פעילים חברתיים שציינו כי רוב ההרוגים ממשפחה אחת. מ"המצפה הסורי לזכויות אדם" נמסר כי לפחות שתי נשים וארבעה ילדים נהרגו כשהפליטים ניסו לחצות לטורקיה מהכפר חירבת אל־ג'וז, השוכן סמוך לגבול. פעילי שטח אישרו את הדיווח.

בהתייחסו לאירועי ירי המערבים שומרי גבול טורקים, המצפה הסורי הודיע כי פעיליו תיעדו את מותם של כמעט שישים בני אדם מאז תחילת השנה. 

טורקיה, המעניקה סיוע נרחב לארגונים הפועלים להפלתו של נשיא סוריה בשאר אל־אסד, סגרת את גבולותיה לפליטים סורים. נכון לרגע זה נמצאים בשטח טורקיה 2.7 מיליון פליטים סורים רשומים, כ–280 אלף מהם חיים במחנות. ארגוני סיוע וזכויות אדם קראו לטורקיה לפתוח את גבולותיה בפני סורים הנמלטים ממלחמת האזרחים, שגבתה עד כה את חייהם של מאות אלפי בני אדם.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שר ההגנה של רוסיה ביקר בסוריה ונועד עם אסד בדמשק

שר ההגנה של רוסיה סרגיי שויגו ביקר בבסיס אווירי של ארצו בסוריה ונועד עם נשיא המדינה בשאר אל-אסד בדמשק. מהודעת משרד ההגנה הרוסי עולה כי שויגו שוחח עם אסד על הקשרים הצבאיים בין המדינות ושיתוף הפעולה נגד ארגוני טרור.

הוא גם נפגש עם טייסים רוסים וביקר במפקדות שלהם. השר שוחח עם מפקד הצבא הרוסי במדינה אלכסנדר דבורניקוב על אודות המבצעים האחרונים של רוסיה בסוריה ובחן את מערכת ההגנה האווירית S-400, המגנה על הבסיס שבמחוז לטקיה שבמערב סוריה. מאז חודש ספטמבר מבצעת רוסיה תקיפות אוויריות בסוריה כדי לסייע לאסד במלחמתו נגד המורדים וארגוני הטרור בסוריה. רוסיה הודיעה על סיום משימתה בסוריה, אולם מאז המשיכה לתקוף אווירית מטרות של מורדים סורים וארגוני טרור כמו המדינה האיסלאמית וג'בהת א-נוסרה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נשיא מצרים לשעבר מורסי נידון שוב למאסר עולם בגין ריגול והדלפת סודות מדינה

נשיא מצרים לשעבר מוחמד מורסי נידון שוב למאסר עולם בכלא לאחר שהורשע בבית משפט בריגול ובהדלפת סודות מדינה. מורסי, מנהיג תנועת האחים המוסלמים שהוצאה מחוץ לחוק במצרים, כבר הורשע בשלושה תיקים אחרים שהתנהלו נגדו, בהם הוא נידון לעונש מוות בגין פריצה המונית מכלא במדינה במהלך ההתקוממות העממית ב-2011 נגד הנשיא לשעבר חוסני מובארק, ומאסר עולם בגין ריגול למען ארגון חמאס בעזה.

בית המשפט במצרים הודיע עוד כי עוד שישה מורשעים אחרים לצדו של מורסי נידונו לעונש מוות, בהם שלושה עיתונאים שנשפטו בהיעדרם. התביעה טענה כי מורסי ועזריו היו מעורבים בהדלפת מסמכים רגישים לסוכנות המודיעין של קטאר, שחשפו את מיקומם של כלי נשק בצבא מצרים.

מוחמד מורסי במהלך משפטו במצרים, שנה שעברה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סערה באיראן בעקבות חשיפת משכורותיהם המנופחות של בכירים במגזר הביטוח

גילויים חדשים על משכורות עתק שקיבלו פקידים בכירים בממשל איראן הציתו סערה במדינה ומאיימים על הפופולאריות של הנשיא חסן רוחאני. העיתון "גרדיאן" פרסם כתבה על הפרשה ודיווח כי בעקבותיה התפטר המפקח על הביטוח באיראן, מוחמד איברהים אמין.

תחילת הפרשה לפני כחודשיים כשלרשת הופוצו תלושי משכורת של כמה מבכירי חברת הביטוח הממלכתית, ומהם עולה כי הם משכורת הגבוהה פי 50 מהשכר הנמוך ביותר לעובד ממשל. השבוע הנחה רוחאני את סגנו, אישאק ג'האנגירי, להורות על חקירה בפרשה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מצרים: נמצאה הקופסה השחורה השנייה של מטוס "איג'פט אייר"

הוועדה לחקר התרסקות מטוס "איג'פט אייר" בים התיכון בחודש שעבר הודיעה כי נמצאו הקופסה השחורה השנייה של המטוס והמכשר תיעד את השיחות בתא הטייס. מציאת שני החפצים צפויה לשפוך אור על נסיבות התרסקות מטוס האיירבוס 320A שבה נהרגו 66 בני אדם. צרפת וארה"ב הודיעו כי ישלחו לקהיר צוותים נוספים כדי לסייע בחקירה.

מוקדם יותר השבוע חלה התקדמות משמעותית בחקירת ההתרסקות עם מציאת חלקים משמעותיים של גוף המטוס על קרקעית הים. אף ארגון טרור לא לקח עד כה אחריות להתרסקות המטוס, שהיה בטיסה מפריז לקהיר ונפל למים לא רחוק מהאי כרתים. ספינה מיוחדת יצאה לאזור ההתרסקות על מנת למפות את שברי המטוס, הנמצאים כאמור בעומק של 3,000 מטר.

בתצלום נראה מטוס ממריא
מטוס חברת איג'פט אייר, אשתקד בווינהצילום: Thomas Ranner/אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טורקיה: מצעד הגאווה באיסטנבול לא יתקיים בסוף החודש מסיבות ביטחוניות

מושל מחוז איסטנבול אסר על קיומו של מצעד הגאווה בעיר בסוף החודש מסיבות ביטחונית. זו השנה השנייה שהמצעד אינו מתקיים או מופסק: ב-2015 פיזרו שוטרים את הצועדים בגז מדמיע ובסילוני מים. המצעד מתקיים כבר עשר שנים בהשתתפות רבבות חוגגים ועד לפני שנתיים עבר ללא אירועים חריגים. 

באחרונה איימו ארגונים קיצוניים לפגוע במצעד, שאמור היה לעבוד בשדרות איסטקלאל ובכיכר טקסים שבמרכז איסטנבול. ארגוני זכויות אדם מתחו ביקורת על החלטת מושל איסטנבול.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צבא עיראק כבש בניין ממשל ושכונה במרכז פלוג'ה; קרבות עזים בעיר

יחידות מיוחדות של צבא עיראק נכנסו למרכז העיר פלוג'ה בשעות הבוקר והשתלטו על בניין ממשל ועל שכונת אל-נזאל ששימשה בסיס לארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). בעיר מתנהלים קרבים עזים והצבא מכתר כעת בית חולים סמוך. ארגוני סיוע מעריכים כי בפלוג'ה, הנשלטת על ידי דאעש זה יותר משנתיים, לכודים כ-50 אלף תושבים. פלוג'ה היא העיר האחרונה בידי דאעש במערב עיראק.

בחיפושים ופשיטות בשכונת אל-נזאל התגלו מחסני נשק ומצבורי תחמושת רבים. צבא עיראק מעריך כי הג'יהאדיסטים נמלטו לאזורים סמוכים ומנהלים אחריהם מרדף. המבצא העיראקי זוכה לסיוע אווירי של הקואליציה המערבית-ערבית בהובלת ארה"ב. לפחות 42 אלף מתושבי פלוג'ה נמלטו מהעיר מאז החל המבצע לכיתור וכיבוש העיר בסוף החודש שעבר.

לוחמים שיעים יורים  פגזים לעבר עמדות המדינה האיסלאמית בפאלוג'ה
לוחמים שיעים יורים פגזים לעבר עמדות המדינה האיסלאמית בפאלוג'הצילום: ALAA AL-MARJANI/רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עשרות דיפלומטים אמריקאים: המדיניות בסוריה שגויה, יש לפנות לתקיפות צבאיות

51 דיפלומטים של משרד החוץ של ארה"ב חתמו על מסמך פנימי שבו הם מבקרים בחריפות את מדיניות הממשל בסוריה וקוראים "לתקוף צבאית ובאופן ממוקד" את מעוזי הנשיא בשאר אל-אסד. זאת, כדי להביא להפסקת הפרות הסכם הפסקת האש. על המסמך, שפורסם בעיתון "וול סטריט ג'ורנל", חתומים דיפלומטים בדרגות גבוהות ובדרגות ביניים המעורבים בייעוץ למדיניות הממשל בסוריה.

עמדת הדיפלומטים נוגדת את מדיניותו הממושכת של הנשיא, ברק אובמה, לא להתערב באופן ישיר במלחמה בסוריה ולנסות להביא למתווה מעבר שבמסגרתו יפרוש אסד מתפקידו. מקור רשמי שלא חתם על המסמך אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הבית הלבן מתנגד להעמקת המעורבות האמריקאית בסוריה וכי המסמך לא צפוי להביא לשינוי בגישתו.

על אף שמסמכים פנימיים אינם עניין חריג בממשל האמריקאי, מספר החותמים עליו יוצא דופן. "זה מספר עצום של חותמים", אמר רוברט פורד, שהתפטר ב-2014 מתפקיד שגריר ארה"ב בסוריה עקב חילוקי דעות בנוגע למדיניות הממשל. "בארבע השנים האחרונות, הדרג הביצועי במשרד החוץ קורא לעוד ועוד לחץ על המשטר הסורי כדי להתקדם לעבר פתרון".

במסמך כי הגישה הנוכחית של הממשל האמריקאי "פועלת נגד ארגוני האופוזיציה הסוריים ומסייעת לאסד להישאר בשלטון". הדיפלומטים גם מביעים חשש כי קריסת הסכם הפסקת האש, שגובש בחסות אמריקאית-רוסית, רק מטיבה עם המשטר הסורי. כוחות הנאמנים לאסד מפרים פעם אחר פעם בחודשים האחרונים את ההסכם ומשפרים, בסיוע רוסי ואיראני, את עמדותיהם באזור חאלב.

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, אמר כי מסמך הדיפלומטים הוא "הצהרה חשובה" וכי בכוונתו לדון בעניין עם שובו לוושינגטון מקופנהאגן. "זו הצהרה חשובה ואני מכבד מאוד את התהליך. אפגוש את האנשים (החתומים על המסמך) עם שובי", אמר קרי והדגיש כי טרם קרא את המסמך. הקרמלין התייחס אף הוא הבוקר למסמך ואמר כי שינוי מדיניות ארה"ב תדרדר את האזור לכאוס.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האו"ם: שינוי אקלים ונזקי מלחמות הן הסיבה להתגברות סופות האבק במזה"ת

המזרח התיכון נפגע בצורה הקשה ביותר בעולם מהתגברות סופות החול והאבק - כך עולה מדו"ח מומחים של האו"ם. במסמך נכתב כי איראן וכוויית הן שתי המדינות שנפגעו בצורה הקשה ביותר מחול ואבק הנושב אליהן מסוריה ועיראק. למעט שינויי האקלים, גם הרס אדמות ומקורות מים עקב הלחימה בסוריה ובעיראק גורם להתגברות הסופות.

"ב-15 השנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בעוצמה ובתכיפות של סופות החול והאבק במזרח התיכון", אמר איש ארגון המטאורולוגיה העולמי, אנריק טראדלה. "אחת הסיבות המרכזיות לסופות החול והאבק היא עיראק, שבה ספיקת המים בנהרות פחתה בגלל המרוץ להקמת סכרים במדינות שבמעלה הזרם. זה גורם להיווצרות ביצות והתייבשות אגמים. המשקעים שנותרים הם מקור חשוב לאבק".

התוכנית הסביבתית של האו"ם (UNEP) העריכה בדו"ח כי בעיראק צפוי מספר הסופות לעלות בעשור הקרוב לכ-300 בשנה לעומת כ-120 סופות כעת. לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי (WHO) סופות חול ואבק גורמות להידרדרות איכות האוויר, שהיא הסיבה למותם של של שבעה מיליון בני אדם ברחבי העולם מדי שנה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מצרים: נמצאה הקופסה החשורה של מטוס אג'יפט אייר שהתרסק בים התיכון

מצרים הודיעה כי צוות חוקרים מצא את הקופסה השחורה של מטוס חברת אג'יפט אייר שהתרסק בחודש שעבר בים התיכון. על פי ההודעה, הקופסה המכילה את הקלטות תא הטייס נמשתה מן הים.

לאחר כמעט חודש של חיפושים, מצרים הודיעה אתמול כי צוות החוקרים איתר את שרידי המטוס שהיה בדרכו מפריז לקהיר כשנעלם מהרדאר. אף ארגון טרור לא לקח אחריות לאירוע בו נהרגו 66 בני אדם וחברי צוות, ועד לרגע זה לא התבררה סיבת ההתרסקות טיסה 804.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האו"ם: דאעש מבצע השמדת עם נגד בני המיעוט היזידי בסוריה ובעיראק

ועדת זכויות האדם של האו"ם הכריזה כי פעילי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) מבצעים השמדת עם נגד אלפים מבני המיעוט היזידי בעיראק ובסוריה. לפי ועדת החקירה של האו"ם, יותר מ-3,200 נשים וילדים יזידים מוחזקים על ידי דאעש בסוריה ומנוצלים מינית. "מה שקורה שם זה השמדת עם והיא נמשכת", אמר יו"ר הוועדה פאולו פינהיירו, בז'נווה.

לפי הדו"ח שהוציאה הוועדה, מלבד מעשי ההרג ההמוני נגד היזידים באזור סינג'אר שבעיראק באוגוסט 2014, משתמשים פעילי דאעש בשיטות של ניצול מיני, עבודות כפייה, עינויים והמרות בכפייה לאסלאם כדי לפגוע באוכלוסייה היזידית. "ילדות קטנות בנות תשע ונשים בהריון נאנסו", נכתב בדו"ח שהתבסס על ראיונות עם ניצולים, פעילים חברתים ומקורות נוספים. עוד נכתב כי ארגון המדינה האיסלאמית מנע ילודה בקרב היזידים באמצעות הפרדה בין גברים ונשים ופגיעה מינית קשה בנשים עצמן.

ילדים יזידים במחנה פליטים בצפון עיראק, באפריל
ילדים יזידים במחנה פליטים בצפון עיראק, באפרילצילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שני שוטרים מצרים נורו למוות על ידי רעולי פנים בצפון סיני

שני שוטרים מצרים נורו למוות על ידי חמושים בעיר אל-עריש שבצפון חצי האי סיני. השניים נורו על ידי ארבעה חמושים רעולי פנים שפרצו לביתם של שני השוטרים ופתחו באש. כך דיווח משרד הפנים המצרי בפייסבוק. עוד נמסר כי הרשויות עורכות מרדף אחר התוקפים. טרם נמסר מי עומד מאחורי ההתקפה, אולם ארגון מחוז סיני, הנשבע אמונים לארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), ביצע שורה של התקפות דומות וקטלניות נגד כוחות הביטחון המצריים בשנה האחרונה ברחבי חצי האי. מאז הסלמת המצב הביטחוני באזור יצאה מצרים במבצע צבאי נגד גורמי טרור בחצי האי, ובמיוחד בצפון סיני וסמוך לגבול עם רצועת עזה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דמשק: כוחות מיוחדים של צבא גרמניה פועלים בסוריה; ברלין מכחישה

ממשלת סוריה טוענת כי כוחות מיוחדים של צבא גרמניה פועלים בצפון המדינה, לצד צבאות צרפת וארה"ב. בברלין הכחישו את הדיווח.

מחלקת המדיה של המדינה אמרה כי הממשלה מגנה בחריפות את נוכחות הכוחות הצרפתים והגרמנים בכובאני ומאנביג'.

בתגובה טען שר ההגנה של גרמניה כי הדיווחים של ממשלת סוריה אינם ומעולם לא היו נכונים. "אין כוחות מיוחדים של צבא גרמניה בסוריה. ההאשמה כוזבת", מסר דובר השר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

איחוד הנסיכויות: המלחמה בתימן הסתיימה עבור חיילינו

איחוד הנסיכויות הכריזה על סיום המלחמה בתימן עבור חיילי המדינה, אך ציינה כי היא עשויה להחזיק חלק מכוחותיה במקומם למטרות לחימה בטרור. נסיך הכתר באבו דאבי פרסם את ההודעה בחשבון הטוויטר שלו. בהודעה צוטט שר החוץ של איחוד הנסיכויות, אנוואר גארגאש, שנשא מוקדם יותר נאום בו אמר כי "המלחמה הסתיימה עבור חיילינו".

איחוד הנסיכויות היתה אחת החברות הפעילות ביותר בקואליציה בראשות סעודיה, שפתחה בקמפיין צבאי בתימן לפני יותר משנה בתגובה להישגי המורדים החותים הנתמכים על ידי איראן.

בתצלום נראה חייל צועד על חוף הים
חייל התומך בממשלה, השבוע בעדןצילום: SALEH AL-OBEIDI/אי־אף־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חמינאי: נשרוף את הסכם הגרעין אם נשיא ארה"ב הבא לא יקיים אותו

המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, איים כי "יצית אש" בהסכם הגרעין שנחתם עם שש המעצמות, אם המועמדים לנשיאות ארה"ב לא יקיימו אותו. המועמד הרפובליקאי המסתמן, דונלד טראמפ, אמר באוגוסט כי יהיה קשה "לקרוע" את ההסכם, אך הוסיף כי אם ייבחר לנשיאות "יפקח על ההסכם באופן כה נוקשה עד שלא יהיה להם סיכוי".

"הרפובליקה האיסלאמית לא תהיה הראשונה שתפר את הסכם הגרעין", אמר חמינאי, לפי דיווחים בתקשורת במדינה. "אולם אם האיום מצד המועמדים לנשיאות לקרוע את ההסכם יהפוך למעשים, אז הרפובליקה האיסלאמית תצית את ההסכם", אמר. לפי הדיווחים בכלי התקשורת חמינאי, שלא התייחס לשום מועמד באופן מפורש, אמר את הדברים בפגישה עם גורמי ממשלה בכירים ובהם הנשיא חסן רוחאני, שקידם את ההסכם.

חמינאי בטהראן, בשבוע שעברצילום: אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גורמים בצבא ארה"ב: מפקפקים בדיווח על מותו של מנהיג דאעש

אל-בגדאדי ב-2014
אל-בגדאדי ב-2014צילום: אי־פי

מנהיג ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), אבו בכר אל-בגדאדי, נהרג בתקיפה של הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב בא-רקה שבצפון מזרח סוריה, כך דיווחה סוכנות ידיעות של הארגון, א-עמאק, שצוטטה בעיתון הטורקי יניס פאק.

גורמים רשמיים בצבא ארה"ב אמרו כי הם "מפקפקים" בדיווח. "ראינו דיווחים כגון אלה בעבר, בעיראק ובמקומות נוספים. עד שלא יהיה לנו אישור לכך, ננקוט ספקנות בריאה", אמר דובר של צבא ארה"ב, הקולונל כריסטופר גרוור, לרשת פוקס.

לפי הדיווח, בגדאדי נהרג ביום ראשון בבוקר בתקיפה אווירית בסוריה. טרם התקבלה התייחסות או אישור רשמי ממפקדת המבצעים של הקואליציה. הדיווח של הסוכנות ציטט הודעה שכביכול נחתמה על ידי הארגון לפיה, "הח'ליף אל-בגדאדי נהרג ביום החמישי של הרמדאן".

בעבר נשמעו דיווחים על מותו של אל-בגדאדי שהוזמו על ידי הארגון, אשר טען כי אל-בגדאדי רק נפצע. עם זאת, מומחים לג'יהאד עולמי ולפעילות דאעש ברשת אומרים שהודעת הארגון על מותו של אל-בגדאדי נראית מזויפת ולא אמינה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אשה הולנדית שהואשמה בקטאר בניאוף לאחר שנאנסה נידונה לשנת מאסר על תנאי

אשה הולנדית בת 22 שנעצרה במשך שלושה חודשים בקטאר בחשד לניאוף אחרי שדיווחה כי היא נחטפה ונאנסה, נידונה לשנת מאסר אחת על תנאי ותורשה לחזור לביתה. כך הודיע משרד החוץ ההולנדי. האשה, שזוהתה רק בשם לורה, נעצרה באשמת ניאוף וצריכת אלכוהול. היא נקנסה ב-750 אירו, כ-850$, ותישלח בחזרה להולנד. דוברת משרד החוץ, דפנה קרמנס, אמרה כי שגריר המדינה בקטאר נמצא עמה ומוודא שהיא תוכל לחזור לארצה כמה שיותר מהר.

מדיווחי כלי התקשורת עולה כי הגבר, שלדברי האשה תקף אותה מינית, נעצר אף הוא, אך הוא אמר לרשויות כי יחסי המין היו בהסכמה. הגבר נענש ב-140 מלקות בשל מעשי מין לא חוקיים ושתייה בציבור. עורך דינה של האשה אמר לסוכנות הידיעות ההולנדית כי לורה הלכה למלון בדוחא שבו שתיית האלכוהול מותרת. מיד לאחר שלגמה את המשקה הראשון היא הרגישה שמשהו אינו כשורה ולמחרת בבוקר היא התעוררת בדירה זרה והבינה שנאנסה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בתוך יום מפתיחת נתיב בטוח: אלפי בני אדם נמלטו מפלוג'ה

צבא עיראק הודיע כי חייליו אבטחו נתיב יציאה בטוח ראשון לאזרחים המבקשים לעזוב העיר פלוג'ה, הנמצאת בשליטת ארגון המדינה האיסלאמית. כוחות הממשלה העיראקית פתחו בחודש שעבר במתקפה לכיבוש העיר, השוכנת שעת נסיעה מבגדאד. על פי ארגון סיוע נורווגי, אלפי בני אדם ניצלו את הנתיב החדש כדי להימלט כבר ביום הראשון לפתיחתו.

בנוסף למבצע לכיבוש פלוג'ה החל צבא עיראק להתקדם בכיוון העיר הצפונית מוסול, המשמשת כבירה בפועל של הג'יהאדיסטים בעיראק. כוחות אלו מתקדמים בתמיכתם של מטוסי תקיפה של הקואליציה בראשות ארה"ב.

צבא עיראק מוציא את התקפותיו לפועל במקביל להתקדמותם לקרבות המתרחשים בסוריה, בצדה השני של החליפות עליה הכריזו הקיצונים. לוחמים כורדים הנתמכים על ידי ארה"ב וכוחות ממשלה סוריים הנתמכים על ידי רוסיה מפעילים בשבועות האחרונים את הלחץ הגדול ביותר על ארגון המדינה האיסלאמית מאז שלוחמיו השתלטו על שטחים נרחבים במדינות אלו בשנת 2014.

בתצלום נראים עשרות בני אדם יושבים על אדמה מדברית לצד כמה חיילים
עיראקים עקורים דרומית לפלוג'ה, אתמולצילום: MOADH AL-DULAIMI/אי־אף־פ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לבנון: פצועים בפיצוץ מטען חבלה סמוך לבנק המרכזי בביירות

שני בני אדם נפצעו הערב באורח קל בפיצוץ מטען חבלה במרכז ביירות, כך מסר משרד הפנים של לבנון. המטען התפוצץ סמוך לבניין הבנק המרכזי. לפי הערכות, העובדה שהפיצוץ התרחש זמן קצר לאחר ארוחת שבירת הצום מנעה אסון גדול יותר. מקור ביטחוני מסר לסוכנות הידיעות רויטרס כי המטען הורכב משני קילוגרמים של חומרי נפץ. נזק כבד נגרם למבנה הבנק. (ג'קי חורי)

זירת הפיצוץ בביירות, בירת לבנון
זירת הפיצוץ בביירות, בירת לבנוןצילום: MOHAMED AZAKIR/רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הכוחות הלוביים השתלטו על הנמל בסירת מידי דאעש

הכוחות הלוביים דיווחו כי הם השתלטו לראשונה על הנמל בעיר סירת, לאחר לחימה נגד מורדים מארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). סירת היא המעוז המרכזי של הארגון מחוץ לעיראק ולסוריה. מוקדם יותר השבוע, מטוסי קרב הפציצו עמדות של המדינה האיסלאמית בסירת, בעוד כוחות חיל הים ירו טילים אל הנמל, מסרו גורמים רשמיים.

הכוחות, הנאמנים לממשלת האחדות שהושגה בתיווך האו"ם, החלו בחודש שעבר במבצע להשתלטות מחדש על העיר. דובר הכוחות, הגנרל מוחמד אל-גוסרי, אמר כי מנהיגים בכירים של המדינה האיסלאמית נמלטו אל המדבר בדרום, אך ישנם מורדים רבים נוספים תחת מצור במרכז העיר.

כוחות לוביים סמוך לסירת, במתקפה נגד דאעש
כוחות לוביים סמוך לסירת, במתקפה נגד דאעשצילום: STRINGER/רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אספקת מזון הוכנסה לדאריה שבסוריה לראשונה מ-2012

שיירת מזון ראשונה הגיעה לדאריה שבפרברי דמשק, לראשונה מאז החל המצור של כוחות הממשלה על העיר שבשליטת המורדים ב-2012. תשע משאיות נכנסו לדאריה במהלך הלילה, אולם כמה שעות לאחר מכן הותקף האזור בסדרת הפצצות. לדברי תושבים וארגון המעקב אחר המתרחש בלחימה בסוריה, מטוסים של הצבא תקפו את העיר באמצעות פצצות חבית. פעילים באזור אמרו כי בשל התקיפות היה צריכים לאחסן את המזון ולא לחלק אותו לתושבים.

במהלך היום נכנסה גם שיירה בת 39 משאיות סיוע לדומא שבפרברי דמשק, כך מסר הארגון. השיירה, שכללה מזון וציוד רפואי, נכנסה לעיירה תחת פיקוח הצלב האדום. לדברי הארגון, "זוהי הפעם הראשונה בה דומא מקבלת סיוע מאז 2013".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ארדואן ביטל את השתתפותו בהלוויית מוחמד עלי, אחרי שבקשותיו נדחו

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן, שהגיע לארה"ב על מנת להשתתף בהלוויתו של המתאגרף מוחמד עלי בקנטקי, יקצר את נסיעתו וישוב לארצו, כך מסרו מקורות רשמיים. משרדו של ארדואן לא מסר מדוע הוא ישוב לטורקיה מוקדם מהמתוכנן, אולם סוכנות הידיעות הפרטית דוגאן דיווחה כי נשיא טורקיה חש מורת רוח מכך שמארגני הטקס דחו את בקשו להניח פיסת בד מהכעבה, המבנה הקדוש למוסלמים במכה, על ארונו של עלי.

לפי הדיווחים, מארגני הטקס גם סירבו לבקשה של איש דת בכיר בטורקיה להקריא פסוקים מהקוראן. ארדואן השתתף בטקס מוסלמי לזכרו של עלי ביום חמישי, אך לא בהלוויה ביום שישי. ארדואן ומלך ירדן עבדאללה היו אמורים לשאת נאומים בהלוויה, אך איבדו את מקומם כששני דוברים אחרים התווספו לרשימת הדוברים מאוחר יותר.

ארדואן פרסם השבוע מאמר המשבח את עלי, ואמר כי הוא נהג לצפות בתחרויותיו בטלוויזיה בשנות ה-70. הוא גם הדגיש את המסר של עלי, לפיו האיסלאם היא דת שוחרת שלום, ואת גינויו לאפליה נגד מוסלמים. "הדרך הנכונה לכבד את עלי היא לממש את חזון החירות, השוויון והסולידריות שלו", כתב ארדואן במאמר שפורסם על ידי סוכנות בלומברג והודפס בתקשורת הטורקית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ארגון כורדי לקח אחריות על הפיגוע באיסטנבול בו נהרגו 11 בני אדם

ארגון "נצי החופש של כורדיסטאן" (TAK), פלג של מפלגת הפועלים הכורדית (פ-ק-ק), לקח אחריות על פיגוע ההתאבדות באיסטנבול השבוע בו נהרגו 11 בני אדם. מכונית ממולכדת התפוצצה סמוך לאוטובוס משטרה במרכז איסטנבול במהלך שעות הבוקר העמוסות, סמוך למחוז התיירותי המרכזי וליד אוניברסיטה גדולה ומשרד ראש העיר.

בהצהרה שפרסם ברשת הזהיר הארגון כי אף שהוא לא מכוון את מתקפותיו נגד זרים, טורקיה אינה בטוחה עוד עבור תיירים. "אינכם המטרה אך טורקיה לא בטוחה עוד עבורכם", נמסר בהצהרה, "התחלנו את המלחמה".

הארגון, שביצע בעבר כמה תקיפות בטורקיה, יצא נגד מפלגת השלטון "הצדק והפיתוח" של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן, על "מלחמתם הפראית" נגד הכורדים. האזור הדרום-מזרחי בטורקיה הידרדר לאלימות בקיץ שעבר, לאחר שהפסקת האש השברירית בין המדינה למורדים הכורדים קרסה לאחר שנתיים וחצי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ארה"ב מציבה נושאת מטוסים שנייה בים התיכון

ארצות הברית שלחה נושאת מטוסים שנייה לים התיכון על מנת לעבות את מערך כוחותיה באזור – כך אמר צבא ארה"ב. זו תהיה הפעם הראשונה מאז הפלישה האמריקאית לעיראק ב-2003 שלארה"ב יהיו שתי נושאות מטוסים באזור. הצבת האונייה הנוספת מתרחשת על רקע מעורבותה הצבאית הגוברת של רוסיה במזרח התיכון, ועשויה להתפרש כמפגן כוח מול מוסקבה.

דובר המפקדה האירופית של הצבא האמריקאי אמר בהצהרה רשמית כי הספינה, יו.אס.אס דווייט אייזנהאואר, יחד עם צי ספינות הטילים והמשחתות שלה, נמצאות כעת בדרכן לים התיכון. הצי יצטרף ליו.אס.אס הארי טרומן, שנמצאת כבר באזור.

לדברי צבא ארה"ב, האניות נועדו לבצע פעולות נגד ארגון המדינה האיסלאמית, ולהקל על בנות בריתה האירופיות של ארה"ב. "כשאנחנו מציבים נושאות מטוסים, זה שולח מסר", אמר דובר הצי השישי האמריקאי, שון אקלנד.  

מטוסי קרב על נושאת המטוסים יו.אס.אס הארי טרומן, בים התיכון, השבוע
מטוסי קרב על נושאת המטוסים יו.אס.אס הארי טרומן, בים התיכון, השבועצילום: STAFF/רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לפחות 27 הרוגים ושבעים פצועים בשני פיגועים בבגדאד

לפחות 27 בני אדם נהרגו ושבעים נפצעו בשני פיגועים בבגדאד בתוך זמן קצר.

בראשון, מכונית תופת התפוצצה בלבו של שוק סואן ברובע "בגדאד החדשה" שבמזרח העיר והביאה למותם של 15 בני אדם. בין 35 ל-50 איש נפצעו. בפיגוע השני, שהתרחש דקות ספורות אחר כך, נהרגו 12 אנשים - שבעה אזרחים וחמישה חיילים כשמכונית נפץ הנגשה במכוון במחסום צבאי בצפון העיר. כ-28 בני אדם נפצעו.

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) נטל אחריות על הפיגועים בשתי הצהרות נפרדות שהועלו לאתר המזוהה עם הארגון. 

בקרב כוחות הביטחון בעיראק נתפסים הפיגועים כניסיון להסיח את דעתם מהמערכה המרכזית מול דאעש - על כיבושה מחדש של העיר פאלוג'ה, 65 ק"מ מהבירה. בחודש שעבר החלו הכוחות המיוחדים של עיראק במבצע צבאי נרחב באזור העיר, ואתמול רשמו התקדמות מסוימת. 

רכב מפוחם בזירת הפיגוע בשוק בשכונת "בגדאד החדשה" בבגדאד, היום
זירת הפיגוע בשוק בשכונת "בגדאד החדשה" בבגדאד, היוםצילום: Hadi Mizban/אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שלושה בתי חולים הופצצו בחאלב

שלושה בתי חולים בחאלב שבסוריה נפגעו אתמול (רביעי) בסדרת הפצצות מהאוויר, בחלקה של העיר שנמצא בשליטת המורדים. אחד מבתי החולים הוא מרכז רפואי לילדים הנתמך על ידי האו"ם. על פי דיווחים לא רשמיים שונים, לפחות עשרה אזרחים נהרגו, בהם ילדים, וכי יש פצועים רבים.

בהצהרה מסרה יונצ"ף, קרן החירום לילדים של האו"ם, כי ההתקפות האוויריות התרחשו כולן בטווח של שלוש שעות. הארגון לא דיווח על מספר נפגעים או על היקף הנזק, וכן לא הטיל אחריות להתקפות. ביוניצ"ף ציינו כי זוהי הפעם השנייה שבית החולים אל-חאקים, שפועל בחסות הקרן, מופצץ. קבוצות פעילים שונות האשימו את צבא סוריה בתקיפה.

"לדפוס ההרסני הזה של לחימה בסוריה אין איזונים ובלמים", מסר ד"ר פיטר סלאמה, מנהל האזורי של יוניצ"ף במזרח התיכון, בטוויטר. "כמה זמן ניתן לילדים של סוריה לסבול כך?".

ביום שלישי אמר נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, בנאום טלוויזיוני נדיר כי הוא נשבע לכבוש "כל מטר" מסוריה בחזרה מאויביו.

עשן עולה מפרבר של חאלב, אתמול
עשן עולה מפרבר של חאלב, אתמולצילום: RODI SAID/רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כוחות הממשלה בלוב נכנסו לעיר סירת שבשליטת דאעש

הכוחות הנאמנים לממשלת האחדות החדשה בלוב הצליחו להתקדם אל תוך עיר החוף סירת, המעוז העיקרי של המדינה האיסלאמית (דאעש) במדינה, כך מסרו מקורות ביטחוניים. לדברי אחד המקורות, הכוחות השתלטו על גשר מרכזי בעיר, בו השתמשו המורדים כדי לתלות את גופות יריביהם, ונמצאים במרחק של חמישה קילומטרים בלבד ממרכז העיר.

סירת היא העיר היחידה שמוחזקת בידי המדינה האיסלאמית מחוץ לסוריה ועיראק. הארגון נאבק מול מתקפות בכמה חזיתות, כולל העיר העיראקית פלוג'ה והמחוזות חאלב וא-רקה שבצפון סוריה. מקור נוסף מסר כי הכוחות, המורכבים בעיקר מלוחמי מיליציה מהעיר הסמוכה מיסרתה, לא נתקלו בהתנגדות רבה בימים האחרונים, מלבד במטעני צד. מטוסי קרב מסייעים להתקדמות הכוחות ומפציצים עמדות של המדינה האיסלאמית.

הכוחות נאמנים לממשלה שהושגה בתיווך של האו"ם, ונועדה להחליף את שתי הממשלים המתחרים ששלטו מאז 2014 בטריפולי ובמזרח המדינה. הממשלה החדשה מבקשת לבסס את סמכותה על פני הפלגים הפוליטיים והצבאיים השונים בלוב. לאחר הפוגה בלחימה בתחילת השבוע, העימותים בסירת התחדשו, וכוחות הממשלה השיגו התקדמות כשהשתלטו על לפחות בסיס צבאי אחד. דובר בית חולים בעיר מיסרתה מסר כי לפחות שישה לוחמי בריגדה נהרגו ו-30 נוספים נפצעו בעימותים.

כוחות הממשלה בלוב במהלך עימותים עם דאעש מערבית לסירת
כוחות הממשלה בלוב במהלך עימותים עם דאעש מערבית לסירתצילום: MAHMUD TURKIA/אי־אף־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דאעש הרס מקדש עתיק בעיראק ואיים להשמיד את הפירמידות במצרים

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) איים להרוס את הפירמידות במצרים, לאחר שהוא פרסם סרטון וידיאו בו נראים לוחמיו מפוצצים מקדש בין 2,500 שנה בעיראק. כך דיווח הדיילי מייל הבריטי. בסרטון נראה אחד הלוחמים נשבע להשמיד את מקדש נבו בעיר האשורית העתיקה נימרוד ואז נראה פיצוץ גדול שהפיל את המבנה.

בעשר הדקות האחרונות של הוידיאו מופיעות הפירמידות המפורסמות של מצרים בעיר גיזה וברקע נשמעים הלוחמים מבטיחים לפוצץ גם אותם. לא ברור מתי הרס דאעש את מקדש נבו שהוקדש לאל החוכמה הבבלי. דאעש כבר הרס מספר אתרי עתיקות בעיראק ובסוריה, בין השאר בעיר העתיקה תדמור שנכבשה על ידו בשנה שעברה ושבחודש מארס השנה שוחררה על ידי צבא אסד וחיל האוויר הרוסי.

דאעש מאיים על הפירמידות במצרים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יממה לאחר פיגוע באיסטנבול: לפחות ארבעה הרוגים בפיצוץ בדרום מזרח טורקיה

יממה לאחר פיגוע שבו נהרגו 11 בני אדם במרכז איסטנבול, התפוצצה מכונית ממולכדת סמוך לבניין תחנת משטרה בעיירה הקרובה לגבול סוריה. על פי סוכנות הידיעות אנדולו ההתקפה התרחשה בעיירה מידייאט במחוז מרדין, בדרום-מזרח טורקיה

זמן קצר לאחר ההתקפה הודיע ראש ממשלת טורקיה בינלאי אילדרים כי לפחות ארבעה בני אדם נהרגו בפיצוץ ויותר מ-30 בני אדם נפצעו. כמו כן הטיל ראש הממשלה את האחריות להתקפה על "מפלגת הפועלים הכורדית" (פ-ק-ק). 

על פי צילומים שפורסמו ברשתות החברתיות ניכר כי נגרם הרס רב לבניין בן חמש הקומות. כמו כן, מקור ביטחוני מסר כי לאחר הפיצוץ פרצו עימותים בין פעילים ב"מפלגת הפועלים הכורדית" (פ־ק־ק) לכוחות ביטחון במקום.

בדרום-מזרח טורקיה, היכן שהתרחש הפיצוץ, חיים בעיקר כורדים. בחודש יולי אשתקד קרסה הפסקת אש שברירית בין ממשלת טורקיה למחתרת הכורדית, ומאז מתרחשים בקביעות עימותים אלימים בין הצבא לחמושים כורדים.

עד עתה לא לקח אף ארגון אחריות לפיגוע אתמול באיסטנבול, בו התפוצצה מכונית ממולכדת ופגעה באוטובוס משטרתי. עם זאת, חמושים כורדים הוציאו לפועל התקפות דומות בעבר, בין היתר באיסטנבול ובאנקרה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דיווח בסוריה: מטוסים ישראליים תקפו מטרות של צבא אסד במרכז סוריה

העיתון זמאן אל-וסל היוצא לאור בסוריה דיווח אתמול כי מטוסי קרב ישראליים תקפו בסוף השבוע עמדות של צבא אסד בדרום לעיר חומס שבמרכז המדינה. כך אמרו גורמי צבא לעיתון. התקיפה שאירעה בשבת בערב, על פי העיתון, הייתה על עיירה בשם שנשר, שם נמצאות עמדות חימוש וציוד של האוגדה הרביעית עליה מפקד מאהר אל-אסד, אחיו של אסד ומי שנחשב כאיש השני החזק ביותר במדינה.

תושבים בשנשר דיווחו על פיצוצים גדולים שנשמעו באזור, אך לא נמסרו פרטים נוספים. לפי מקורות זרים, ישראל תקפה עמדות צבא באותו אזור לפני כשנתיים. פעילים פרו אסד הגיבו ברשתות החברתיות על הדיווחים ואמרו כי פיצוצים חזקים כמו שנשמעו בעיירה לא היו יכולים להיגרם על ידי המורדים.

F-15 ישראלי במצפה רמון, היום
F-15 ישראלי במצפה רמון, היוםצילום: AMIR COHEN/רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יבוא כלי הנשק הקלים למזרח התיכון כמעט והוכפל בתוך שנה

מדינות המזרח התיכון כמעט והכפילו את יבוא הרובים והתחמושת לתחומיהן בתוך שנה, כך על פי דו"ח שעורר מומחים לשאול כמה מכלי נשק אלו מגיעים לידי ארגוני חמושים בסוריה, עיראק ולוב.

הדו"ח פורסם כחלק מ"סקר כלי הנשק הקלים" הממומן על ידי ממשלות במדינות מערביות. בין היתר מראים הנתונים כי כמה מהמדינות הערביות שבהן חל גידול ניכר ביבוא כלי נשק בין השנים 2012 ל–2013, הן גם המדינות הכי פחות שקופות בכל הנוגע לדיווח על סחר מסוג זה.

עוד מראים הנתונים כי היקף הסחר בכלי נשק קלים העוברים דרך יבואנים גדולים למזרח התיכון עלה מ–342 מיליון דולר ב–2012 ל–630 מיליון בשנה לאחר מכן – עלייה של 84% בסך הכל. כמו כן, סעודיה כמעט ושילשה את היקף היבוא של כלי נשק קלים אליה בתקופה זו, מ–54 מיליון דולר ל–161 מיליון. הגידול בהיקף יבוא כלי הנשק לסעודיה התרחש על אף קריאות מצד הפרלמנט האירופי להטיל אמברגו כלי נשק על ריאד, זאת על רקע הפגיעה באזרחים על ידי כוחות סעודיים בתימן.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האו"ם הסיר את הקואליציה הסעודית מרשימת הכוחות הפוגעים בילדים

מזכ"ל האו"ם הודיע כי הוא מסיר את הקואליציה בראשות סעודיה הנלחמת במורדים שיעים בתימן מרשימת הכוחות שפגעו באופן חמור בילדים בשנה שעברה. המזכ"ל באן קי מון הודיע על החלטתו בעקבות מחאה קולנית מצד הממשלה בסעודיה, שהתעוררה על רקע בדיקת שורת תלונות בנושא.

שגריר סעודיה לאו"ם, עבדאללה אל־מועלימי, הדגיש כי "הקואליציה הוסרה מהרשימה ללא תנאים וכי ההחלטה אינה ניתנת לביטול". עוד הוסיף השגריר כי הממשלה בריאד אינה מתנגדת לבדיקת התלונות, וכי הוא בטוח שהבדיקה תקבע כי הקואליציה "הוספה שלא בצדק לרשימה".

בשבוע שעבר פורסם הדו"ח השנתי של מזכ"ל האו"ם בנושא ילדים ועימותים אלימים. על פי הדו"ח, האו"ם זיהה 1,953 מקרים של צעירים שנהרגו או נפצעו בתימן ב–2015, פי שישה ממספר הנפגעים ב–2014. האו"ם מייחס כ–60% ממקרים אלו לפעולות הקואליציה בראשות סעודיה. בנוסף, האו"ם זיהה 101 תקיפות על בתי ספר ובתי חולים בשנה שעברה – פי שניים יותר מב–2014 – מהן 48% יוחסו לקואליציה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

11 הרוגים ו-36 פצועים בפיצוץ מכונית ממולכדת באיסטנבול

11 הרוגים, בהם שבעה שוטרים וארבעה אזרחים, בפיצוץ מכונית ממולכדת היום (שלישי) סמוך לתחנת אוטובוס באיסטנבול. בפיגוע נפצעו 36 בני אדם.

לפי רשת CNN בטורקיה, מכונית חונה עמוסה בחומרי נפץ הופעלה בשלט רחוק בעת שאוטובוס משטרתי עבר במקום. סוכנות הידיעות הטורקית אנדולו דיווחה כי בזירה נשמעו יריות.

הפיצוץ התרחש ברובע התיירותי ביאזיט, בין הבזאר הגדול לאוניברסיטת איסטנבול‎‎, בשעת עומס בעיר. אמבולנסים וצוותי חירום רבים הגיעו לזירת האירוע.

אף ארגון לא לקח אחריות על הפיגוע, השישי בטורקיה מתחילת השנה. ארגוני חמושים כורדים, דאעש ושמאל קיצוני תכננו לאחרונה פיגועים במדינה. 

אל הידיעה המלאה

זירת הפיגוע באיסטנבול, היום. אף ארגון לא לקח אחריות
זירת הפיגוע באיסטנבול, היום. אף ארגון לא לקח אחריותצילום: OSMAN ORSAL/רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אשה נבחרה לראשונה ליו"ר הפרלמנט בסוריה

חברה במפלגת הבעת' של נשיא סוריה בשאר אסד נבחרה לתפקיד יו"ר הפרלמנט, ותהיה לאשה הראשונה בתפקיד זה במדינה. האדייה אל-עבאס, בת 58, נבחרה במהלך הישיבה הראשונה של הפרלמנט החדש, שנבחר באפריל.

אל-עבאס היא ד"ר להנדסת חקלאות והיתה מרצה באוניברסיטת אל-פוראט בעיר המזרחית דיר א-זור, שנמצאת כעת תחת לחימה בין כוחות הממשלה וארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). נג'דט אנזור, אחד המפיקים והבמאים הידועים בסוריה, הנחשב לתומך נלהב באסד, נבחר לסגן יו"ר הפרלמנט.

אך שהפרלמנט בסוריה קיים מאז 1919, נשים קיבלו זכות הצבעה ואת האפשרות להתמודד לפרלמנט רק ב-1953. סוריה בחרה פעמיים חברי הפרלמנט מאז החלה ההתקוממות ב-2011, שדירדרה את המדינה למלחמת אזרחים בה נהרגו יותר מ-250 אלף בני אדם.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לפחות חמישה הרוגים בפיגוע ירי על מתקן ביטחוני במחנה פליטים פלסטיני בעמאן

לפחות חמישה בני אדם, בהם שלושה קציני מודיעין ירדנים ושני אנשי ביטחון נוספים, נהרגו בפיגוע ירי שבוצע על ידי כמה תוקפים במשרד ביטחוני במחנה הפליטים הפלסטיני אל-בקעה מצפון לבירת ירדן עמאן. כך הודיע היום בכיר בממשלה. הטלוויזיה הירדנית ציטטה את דובר הממשלה שאמר כי "התקפת טרור" בוצעה בשבע בבוקר במחנה גדול, אולם הוא לא הוסיף פרטים נוספים. כלי תקשורת בירדן דיווחו כי המשטרה רודפת אחר היורים.

בנובמבר 2015 נהרגו חמישה בני אדם, בהם שני יועצים צבאיים אמריקאים, אזרח דרום אפריקאי ושני ירדנים, בפיגוע ירי במתקן אימונים של כוחות הביטחון הירדניים במואוווקאר, גם כן בפרברי עמאן. גורמי ביטחון מסרו כי המחבל הוא קצין ירדני בדרגת סרן, בעל תפקיד בכיר במתקן. הוא נורה ונהרג כעבור זמן קצר. המתקן על שמו של המלך עבדאללה משמש את ארה"ב לאימון כוחות עיראקים ופלסטינים. ארה"ב היא זו שמממנת את הפעילות במקום.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הישגים לצבא אסד ולכורדים בהתקפות נגד דאעש בצפון סוריה, לוחמי הארגון נמלטים ממנבג'

לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) החלו לסגת מהעיר מנבג' שבצפון סוריה עם משפחותיהם אחרי שכוחות מורדים סורים שאומנו על ידי ארה"ב רשמו התקדמות נוספות בהתקפה על הארגון שנפתחה בשבוע שעבר במטרה לכבוש מידיו את העיר.

לפי דובר כוחות המורדים, מתחילת המבצע נהרגו יותר מ-150 לוחמים של דאעש. מתוכם, יותר מ-50 גופות נתפסו על ידי הכוחות הדמוקרטיים הסוריים, הארגון שמוביל את המבצע וכולל בעיקר לוחמים כורדים. הדובר, שרפאן דארוויש, אמר כי ישנם הרוגים גם בין כוחות המורדים והמספר המדויק ידווח בהמשך. "ישנם המון בתים במנבג' שדאעש תפס והתגורר בהם, ועכשיו הם ריקים. הם לקחו עמם כל מה שהם יכלו ועזבו את העיר", אמר דארוויש.

במקביל, כלי תקשורת ממלכתיים בסוריה דיווחו כי כוחות צבא אסד כבשו עוד שטחים מצפון לבירת הארגון א-רקה בצפון מזרח המדינה לקראת ההתקפה על העיר בניסיון לכבוש גם אותה מידי הארגון הקיצוני. הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה דיווח היום כי חיילים סורים וכוחות מיוחדים שמוכרים בשם "נצי המדבר" הנלחמים לצד צבא אסד התקרבו לבסיס חיל האוויר טבקה שנתפס על ידי דאעש ב-2014. לדברי הארגון הסורי לזכויות אדם מאז תחילת המבצע לכיבוש א-רקה נהרגו 70 לוחמי דאעש ותשעה חיילים סורים.

בתוך כך העיתון הבריטי טיימס דיווח מפי מפקדי צבא כי כוחות מיוחדים בריטיים המוצבים בירדן הצטרפו ללחימה בדרום סוריה כדי לסייע לארגון מורדים שמותקף על ידי דאעש. הארגון, צבא סוריה החדש, נאבק על אחיזתו בכפר אל-טנף בדרום המדינה. הוא מורכז מחיילי כוחות מיוחדים לשעבר שערקו מצבא אסד. זוהי העדות הראשונה למעורבות ישירה של חיילים בריטים בלחימה בסוריה.

מורדים כורדים מדרום למנבג', בשבוע שעבר
מורדים כורדים מדרום למנבג', בשבוע שעברצילום: RODI SAID/רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ארדואן: נשים שמסרבות להיות אמהות הן "פגומות"

נשיא טורקיה רג'פ ארדואן אמר כי נשים שמסרבות להיות אימהות הן "פגומות" וקרא לנשות ארצו ללדת לפחות שלושה ילדים. כך דיווח בי-בי-סי. לדבריו הוא תומך בנשים בעלות קריירה מקצועית מוצלחת, אולם זה לא צריך להוות מכשול להולדת ילדים. ארדואן אמר את הדברים בכנס של איגוד נשים ודמוקרטיה של טורקיה באיסטנבול.

בשבוע שעבר קרא ארדואן למוסלמים לא לנקוט אמצעים למניעת הריון וללדת יותר ילדים. בנאום טלוויזיוני ביום שני שעבר אמר ארדואן כי "אף משפחה מוסלמית לא צריכה לשקול הגבלת ילודה או תכנון משפחה". "אנחנו נכפיל את צאצאנו", הוסיף הנשיא ארדואן, בעצמו אב לארבעה ילדים.

ארדואן ורעייתו אמין בביקור בסומליה, בסוף השבוע
ארדואן ורעייתו אמין בביקור בסומליה, בסוף השבועצילום: FEISAL OMAR/רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תושבים בפלוג'ה: דאעש יורה למוות באזרחים המנסים לברוח מהעיר הנצורה

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) יורה למוות באזרחים שמנסים לברוח מהעיר פלוג'ה, אשר צבא עיראק פתח בשבוע שעבר במבצע לכיבושה מידי הארגון. כך דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית מפי הסוכנות הנורווגית לפליטים (NRC). על פי הודעת הארגון, משפחות שנמצאות בקשר עם NRC מדווחות כי אזרחים שמנסים לחצות את נהר הפרת במטרה להימלט מהלחימה נורה למוות.

NRC  מנהלת מחנות בעיירה אמריאת אל-פלוג'ה שבהם מתגוררים רוב האזרחים שנמלטו מאזורים שמסביב לעיר הנצורה. לא ברור מה מספר האזרחים שנהרגו בניסיון להימלט מהעיר. אחת מהדרכים היחידות שיש לאזרחים להימלט ממרכז פלוג'ה שמולכדה במוקשים ובמטעני צד, היא לחצות דרך הנהר. על פי ההערכות כ-50 אלף בני אדם נותרו לכודים במרכז העיר והם משמשים כמגנים אנושיים על ידי לוחמי דאעש.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל