חמינאי: האיראני הממוצע לא הרוויח כלום מהסכם הגרעין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
LIVE
רוחאני בעצרת לכבוד יום אלקודס בטהראן, לפני שבועיים
רוחאני בעצרת לכבוד יום אלקודס בטהראן, לפני שבועייםצילום: HANDOUT/רויטרס
עדכונים

חמינאי: האיראני הממוצע לא הרוויח כלום מהסכם הגרעין

מנהיגה העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, אמר שאיראנים ממוצעים לא רואים שום יתרון בהסכם הגרעין שנחתם עם המערב. חמינאי הוסיף שארה"ב ממשיכה לפגוע ביחסיה הכלכליים של איראן עם מדינות אחרות, על אף ההסכם. 

התקשורת המקומית ציטטה היום את חמינאי, ששאל: "האם הסנקציות לא הוסרו כדי לשנות את חייהם של האנשים? האם אחרי שישה חודשים ניתן לראות שינוי כלשהו בחייהם?". הוא ציין שטהראן לא תסכים לשיחות נוספות עם וושינגטון לאור מה שהוא תיאר כהפרות אמריקאיות של ההסכם, על אף שכבר בעבר פסל כל אפשרות לשיחות נוספות.

חיל האוויר של ארה"ב תקף מטרות של דאעש בלוב, לבקשת הממשלה המקומית

חיל האוויר של ארה"ב תקף מטרות של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בעיר סירת שבלוב, לבקשת הממשלה המקומית. כך מסר היום ראש ממשלת לוב, פייז סראג'. לפי הבית הלבן, הנשיא ברק אובמה אישר את ההתקפה. 

"התקיפה האווירית הראשונה בוצעה בנקודה מסויימת בסירת ופגעה קשות בחיילי האויב", אמר סראג' בהצהרה ששודרה בטלוויזיה. הוא הדגיש כי מדובר בהתקפה שמוגבלת לזמן ומקום מסויימים ושמטוסי ארה"ב לא תקפו מחוץ לגבולות סירת. 

כוחות הביטחון בלוב, בגיבוי האו"ם, נאבקים בנוכחות דאעש בסירת מחודש מאי. ארה"ב תקפה מטרות של הארגון בלוב גם בפברואר האחרון, ולפני שבועיים נהרגו שלושה חיילים צרפתים אחרי שמסוקם הופל סמוך לעיר בנגזי. 

שרת החוץ של הודו: הממשלה תממן חזרתם של 10,000 הודים שפוטרו בסעודיה

10,000 פועלים מהודו פוטרו מעבודתם בסעודיה וסובלים מ"משבר מזון", כך אמרה שרת החוץ של הודו, שושמה סוואראג'. לדבריה, "מספרים גדולים" של הודים איבדו את עבודתם בסעודיה, וכעת אין להם מספיק כסף לקנות מזון. סוואראג' קראה בטוויטר לקהילה ההודית בסעודיה "לעזור לאחיכם ואחיותיכם".

קבלנים בסעודיה פיטרו את העובדים ההודים בעקבות האטה בתעשיית הבניין בגין נפילת מחירי הנפט העולמיים. לפי הבי-בי-סי, ממשלת הודו מתכוונת להחזיר את אזרחיה ולוודא שהפועלים שלא קיבלו תשלום יקבלו את הכסף המגיע להם. סוואראג' עידכנה את הפרלמנט כי הממשלה ארגנה מסמכי יציאה עבור אלו שרוצים לחזור אבל לא יכולים לממן את הטיסות. 

סוואראג' הוסיפה כי כל ההודים שעובדים במבני הפועלים או במחנות סביב העיר ג'דה קיבלו מזון ממשלת הודו עבור שבוע הבא. כ-70% משלושה מיליון אזרחי הודו שחיים בסעודיה הם פועלי צווארון כחול, בעיקר בתחום הבנייה, הנפט והתשתיות. 

שרת החוץ של הודו בדלהי, ביוניצילום: Subhav Shukla/אי־פי

צבא טורקיה לכד 11 לוחמי קומנדו שניסו להרוג או לחטוף את ארדואן במהלך ניסיון ההפיכה

כוחות מיוחדים של צבא טורקיה לכדו קבוצה של לוחמי קומנדו שלקחה חלק בניסיון ההפיכה וניסתה לחטוף או להרוג את הנשיא רג'פ טייפ ארדואן במהלכו. במבצע לקחו חלק מל"טים ומסוקים שחשפו, בתום מרדף של שבועיים, את מיקומם של 11 לוחמי הקומנדו שהסתתרו באזור מיוער בגבעות מסביב למרמריס. כך הודיע בכיר במדינה.  הם היו חלק מהקבוצה שתקפה את המלון במרמריס בו שהה ארדואן במהלך חופשתו ב-15 ביולי.

מורדים סורים הפילו מסוק רוסי באידליב, כל חמשת אנשי הצוות נהרגו

סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס ציטטה את משרד ההגנה הרוסי שהודיע כי מורדים סורים במחוז אידליב הפילו מסוק רוסי מדגם MI-8 ועליו חמישה אנשי צוות בהם שני קצינים. הקרמלין הודיע כי כל חמשת החיילים נהרגו. אולם ברשתות החברתיות פורסמו תמונות של שרידי המסוק ושל מורדים הגוררים את גופתו של הטייס. לפי הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה גופתו של הטייס הוצאה מהריסות המסוק.

לדברי משרד ההגנה הרוסי, המסוק הופל לאחר שמסר משלוח הומניטרי בחאלב, אולם פעילים מקומיים פרסמו תמונות משרדי המסוק המוכיחות על הוא נשא עמו טילים ושימש לתקיפה ולא לסיוע הומניטרי.

מטוסים ומסוקים של חיל האוויר הרוסי מבצעים תקיפות אוויריות בסוריה כדי לסייע לכוחות צבא אסד בלחימה נגד המורדים. באחרונה האשימו המורדים את רוסיה והממשלה בדמשק בתקיפת בתי חולים בחאלב ששותקו לחלוטין בעקבות ההרס. ההודעה על הפלת המסוק הרוסי נמסרה במקביל ללחימה המתנהלת בחאלב בין צבא אסד לבין המורדים, שפתחו אתמול במתקפת נגד לשבירת המצור של הממשלה על העיר. עם זאת, לדברי בכיר בצבא סוריה, ההתקפה של המורדים נבלמה בידי הצבא.

בכיר בצבא אסד: התקפת הנגד של המורדים בחאלב נבלמה

בכיר בצבא אסד אמר כי כוחות הצבא הצליחו לעצור את התקפת הנגד של המורדים הסורים בחאלב שניסו לשבור את המצור של הממשלה בצפון העיר. ההתקפה של המורדים, השולטים בצפון העיר, החלה אתמול. באזור זה מתגוררים כ-300 אלף בני אדם. לדברי המורדים, הלחימה מול צבא אסד נמשכת גם היום ברחבי חאלב, למרות המצור.

דאעש קרא לפעיליו לבצע פיגועים ברוסיה

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קרא לחברי ארגונו לבצע פעולות ג'יהאד ברוסיה בסרטון חדש שפורסם ביו-טיוב באורך תשע דקות. "שמע פוטין, אנחנו נגיע לרוסיה ונהרוג אתכם בבתים שלכם. אחינו, תבצעו ג'יהאד, תהרגו אותם ותילחמו בהם", נשמע הדובר בסרטון על רקע תמונות של לוחמים מתאמנים במדבר. בעבר קרא הארגון בדרכים דומות לפעיליו ותומכיו לבצע פיגועי טרור באירופה, בין השאר במדינות הבלקן ובמדינות נוספות בכל כלי נשק שיעלה בידיהם.

המורדים בחאלב פתחו במתקפה לשבירת המצור של אסד על העיר

כוחות מורדים סורים השולטים בשטחים בצפון חאלב פתחו היום במתקפה במטרה לשבור את המצור שהטילו כוחות צבא אסד בצפון-מזרח העיר, שם על פי הערכות האו"ם, נצורים 300 אלף בני אדם עם מאגרי מזון ותרופות שהולכים ומידלדלים. עם ההודעה על פתיחת המבצע על ידי ארגון המורדים אחראר א-שאם החלו תושבים בחלק הצפוני הנצור של העיר לשרוף צמיגים כדי לטשטש את טווח הראייה של טייסים הטסים מעל העיר ומפציצים מטרות של המורדים.

צילום: OMAR HAJ KADOUR/אי־אף־פי

טורקיה: נבטל אם הסכם הפליטים אם עד אוקטובר לא יבוטל הצורך בוויזה לאירופה

טורקיה מאיימת לבטל את הסכם הפליטים שהושג השנה בינה לבין מנהיגי האיחוד האירופי אם מדינות האיחוד לא יבטלו לאזרחי טורקיה את הצורך באשרות כניסה לשטחן עד אוקטובר. שר החוץ של טורקיה מבלוט צ'בושולו אמר כי "אם לא יפטרו את האזרחים מהצורך בוויזה, ניאלץ לחזור בנו מהסכם החזרת הפליטים למדינה שהושג ב-18 במארס". על פי ההסכם, פליטים סורים שהגיעו ליוון באופן לא חוקי בדרכם למדינות אירופה יוחזרו לטורקיה, שבתמורה תקבל מענקים כספיים גדולים. בנוסף, האיחוד האירופי התחייב לשכן באופן מסודר פליטים סורים ישירות מטורקיה בשטחו. תנאים נוספים שהציבה אנקרה הם הפטור מוויזה לאזרחי המדינה וחידוש המשא ומתן לכניסתה לאיחוד האירופי.

איומים ורמיזות בדבר ביטול הסכם הפליטים נשמעו משני הצדדים עוד לפני ניסיון ההפיכה הכושל החודש בטורקיה. בכירים באיחוד האירופי טענו כי אנקרה נכשלה לענות על 72 התנאים שהציב האיחוד האירופי , בהם שינוי החוק השנוי במחלוקת של המדינה למלחמה בטרור. אחרי ניסיון ההפיכה נשמעו קריאות בטורקיה, שזכו לגיבוי מבכירי ההנהגה בהם הנשיא ארדואן, להשיב את עונש המוות למדינה במסגרת משפטיהם של אלפי הקושרים שנעצרו. בתגובה אמרו מנהיגי האיחוד האירופי כי אם אנקרה תשיב את עונשי המוות למדינה היא תסתום את הגולל על השיחות לכניסת טורקיה לאירופה, כפי שהוחלט בחתימה על הסכם הפליטים.

מורדים סורים כבשו מידי דאעש כמעט 70% מהעיר מנביג' בצפון סוריה

דובר כוחות המורדים הלוחמים בגיבוי ארה"ב נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בעיר מנביג' בצפון סוריה הודיע כי הכוחות שולטים כעת בכמעט 70% מהעיר, הודות להתקדמות גדולה שרשמו הכוחות הדמוקרטים הסורים, המורכבים ברובם מלוחמים כורדים, ביומיים האחרונים.

ארגון הכוחות הדמוקרטים הסורים (SDF) פתחו בסוף חודש מאי במתקפה על העיר כדי לכבוש אותה מידי ארגון המדינה האיסלאמית בסיוע תקיפות אוויריות אמריקאיות. הדובר, שרפאן דרוויש אמר כי הכוחות כיתרו את לוחמי הארגון הקיצוני ברובע העתיק של העיר , זאת אחרי שהם כבשו את רוב שטחי העיר במערבה, מזרחה ודרומה. דרוויש הוסיף כי ישנם עוד קרבות שנמשכים באזורים נקודתיים ברחבי העיר.

מורד סורי בעיר מנביג', בתחילת החודשצילום: RODI SAID/רויטרס

ארדואן: מפקדי הצבא, חיל הים וחיל האוויר ידווחו מעתה ישירות לשר ההגנה

יממה לאחר ההודעה על הצעד הצפוי, ממשלת טורקיה פרסמה היום צו המורה על כך שמפקדי הצבא, חיל הים וחיל האוויר ידווחו מעתה ישירות לשר ההגנה. כמו כן, בתי חולים צבאיים הועברו לסמכותו של משרד הבריאות, כך דיווח העיתון דיילי סבאח המזוהה עם השלטון בטורקיה. בנוסף, מורה הצו על סגירתן של האקדמיות הצבאיות במדינה וסילוקם מהצבא של  1,389 חיילים שתמכו בניסיון ההפיכה בטורקיה, כולל עוזרו הצבאי של הנשיא ארדואן. צעדים אלו שנוקט ארדואן מצטרפים הם חלק נוסף מגל הטיהורים שמוביל ארדואן מאז ניסיון ההפיכה לפני כשבועיים, ונועדו להדק את שלטונו במדינה.

שעות ספורות לפני פרסומו הרשמי של הצו דיווחו כלי תקשורת בטורקיה על נוכחות משטרתית גבוהה מחוץ לבסיס אנג'ירליק. על פי דיווח בבלומברג, המשטרה השתמשה ברכבים משוריינים כדי לחסום את השערים לבסיס בעקבות מידע שהתקבל משירות המודיעין במדינה, לפיו קיים חשד לניסיון הפיכה נוסף המתוכנן בבסיס. עוד דווח כי לאחר ארבע שעות סגר ופגישה של בכירים במערכת הביטחון נפתח הבסיס מחדש. בסיס אנג'ירליק משמש את כוחות נאט"ו וארה"ב, התוקפים בסוריה, ולאחר ניסיון ההפיכה התברר כי הוא הבסיס שימש את מתכנני ניסיון ההפיכה.

ראש ממשלת תוניסיה הפסיד בהצעת אי אמון בפרלמנט

ראש ממשלת תוניסיה אל-חביב א-סיד הפסיד בהצבעת אי־אמון במדינה הצפון אפריקאית – צעד המפזר בפועל את ממשלתו של הכלכלן שקיבל הכשרה מארה"ב. בתום דיון שנמשך אל תוך הלילה תמכו 118 מחוקקים בהצעת האי אמון, הרבה מעבר ל–109 הדרושים כדי לפזר את הפרלמנט. מתוך 191 מחוקקים שהיו באולם בעת ההצבעה רק שלושה תמכו בא-סיד.

על רקע הביקורת על א-סיד מרחבי הקשת הפוליטית בתוניסיה, החלטת המחוקקים היתה צפויה. אף על פי כן, ההצבעה מבליטה את חוסר היציבות השורר בתוניסיה מאז החלה בה המחאה העממית שהובילה לאביב הערבי בשנת 2011. בניגוד למדינות ערביות כמצרים, תימן, סוריה ולוב, שהמחאה העממית הידרדרה בהן להפיכות צבאיות או מלחמות אזרחים, תוניסיה הצליחה להגן על הדמוקרטיה שלה מפני התקפות ג'יהאדיסטים, אינפלציה ושיעור אבטלה גבוה. אך קשיים אלו, ציינו פרשנים, פגעו במעמדו של א־סיד.

ראש ממשלת תוניסיה א־סיד, בתוניס בינואר השנהצילום: ZOUBEIR SOUISSI/רויטרס

ארדואן: נסגור את כל האקדמיות הצבאיות בטורקיה

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן אמר כי מפקדי צבא במדינה ידווחו ישירות למשרד ההגנה וכי כל האקדמיות הצבאיות ייסגרו. זאת, במטרה שהצבא יישלט בידי הממשלה אזרחית בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל במדינה. ארדואן אמר את הדברים בראיון לרשת חבר. לדבריו, האקדמיות הצבאיות יוחלפו באוניברסיטה ביטחונית לאומית. ההחלטה תוכרז באופן רשמי בביטאון הממשלה הרשמית מחר.

מוקדם יותר שחררו בתי משפט ברחבי טורקיה יותר מ-800 חיילים סדירים טורקים שנעצרו לאחר ניסיון ההפיכה. באיסטנבול שוחררו 758 מתוך 989 חיילים שהיו במעצר. התביעה המליצה על שחרורם על בסיס העובדה כי החיילים, שהיו בעת שירות סדיר, כבר נתנו את עדותם ולא מהווים סכנה.

יותר מ-800 חיילים סדירים שנעצרו לאחר ניסיון ההפיכה בטורקיה שוחררו

בתי משפט ברחבי טורקיה שחררו היום יותר מ-800 חיילים טורקים שנעצרו לאחר ניסיון ההפיכה הכושל במדינה. כך דיווחה סוכנות הידיעות הטורקית אנדולו. באיסטנבול, 758 מתוך 989 חיילים, שהיו במעצר לאחר ניסיון ההפיכה, שוחררו על ידי התובע הכללי לאחר פסיקת בית משפט. התביעה המליצה על שחרורם על בסיס העובדה כי החיילים, שהיו בעת שירות סדיר, כבר נתנו את עדותם ולא מהווים סכנה. בין המשוחררים גם חניכים מהאקדמיה הצבאית. עוד 47 חיילים שוחררו על ידי בית משפט באנקרה על בסיס אותן טענות.

לפי הדיווחים האחרונים שנמסרו ממשרד הפנים, יותר מ-9,000 בני אדם, רובם מצבא טורקיה, נעצרו לאחר ניסיון ההפיכה בו נהרגו יותר מ-200 בני אדם. אלפים רבים אחרים, משורות משרדי הממשלה, כלי התקשורת ומערכת החינוך, הודחו מתפקידם.

לאחר הידוק המצור על העיר: עשרות משפחות עזבו את צפון חאלב הנצורה

כלי תקשורת בסוריה דיווחו כי עשרות משפחות החלו לעזוב את בתיהן בצפון חאלב באזורים בהם שולטים ארגוני המורדים, אחרי שהממשלה הודיעה על פתיחת מעבר ביטחון לאזרחים ולוחמים הרוצים לעזוב את האזור נוכח המצור המתהדק של כוחות צבא הנשיא אסד. הטלוויזיה הממלכתית שידרה תמונות בהן נראו עשרות נשים וילדים מגיעים לשכונת סלאח א-דין בעיר.

סוכנות הידיעות הסורית סאנא דיווחה כי האזרחים שהגיעו למקום עלו על אוטובוסים ונלקחו למקום מבטחים שאורגן על ידי הממשלה במערב העיר. עוד דיווחה סוכנות סאנא כי כמה לוחמים מורדים הגיעו אף הם לשטח הכינוס שקבעה הממשלה ומסרו את נשקם לרשויות. נשיא סוריה בשאר אל-אסד הציע חנינה לכל מורד שיסכים להניח את נשקו ולהיכנע בשלושת החודשים הקרובים. לפני כשבועיים סגר צבא אסד את המצור על העיר וארגוני סיוע התריעו מפני חשש כבד לחייהם של מאות אלפי תושבים שעלולים למות ברעב.

בצעד של רצון טוב, ארדואן ביטל אלפי תביעות נגד טורקים שהעליבו אותו

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, הודיע כי הוא מושך את כל התביעות שהגיש נגד אזרחים שהעליבו אותו. ארדואן ציין כי החליט לעשות זאת כצעד של רצון טוב ועל מנת "לעודד את תחושת האחדות" בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל. כ-2,000 טורקים עומדים לפני הליכים משפטיים בגין העלבת ארדואן.

בנאום בארמון הנשיאות תקף ארדואן מדינות המותחות ביקורת על גל הטיהורים שהוא עורך בימים אלה וקרא להן "להתעסק בעניינים שלהן". עוד קודם לנאום ביקר נשיא טורקיה בחריפות את מפקד פיקוד מרכז בצבא ארה"ב, הגנרל ג'וזף ווטל, ואמר כי הוא "נמצא בצד של הקושרים". ווטל אמר ביום חמישי כי כליאת חלק מבכירי הצבא הטורקי עלולה לפגוע ביחסים הצבאיים עם ארה"ב.

"יש אנשים שנותנים לנו עצות. הם אומרים שהם מודאגים. תדאגו לעסקים שלכם! בחנו את המעשים שלכם. אף לא אחד מהאיחוד האירופי או מהמערב הביע תנחומים... המדינות או המנהיגים הללו אינם מודאגים מהדמוקרטיה בטורקיה או מחיי אנשים ועתידם. הם מודאגים מאוד מגורלים של קושרים. הם לא יכולים להיות עמיתים שלנו", אמר ארדואן.

טורקיה: 35 מלוחמי המחתרת הכורדית נהרגו בניסיון לפרוץ לבסיס צבאי

35 מלוחמי המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) נהרגו בניסיון לפרוץ לבסיס של צבא טורקיה בדרום-מזרח המדינה. מקורות צבאיים מסרו כי הניסיון בוצע בשעות הלילה, שעות אחרי חילופי אש בין חיילים למורדים כורדים באזור שבו נמצא הבסיסי. בחילופי האש נהרגו שמונה חיילים טורקים ונפצעו 25 נוספים. לפי הדיווחים בטורקיה, ניסיון הפריצה לבסיס נעשה על ידי שלוש קבוצות חמושות אך זוהה על ידי מטוסים לאיסוף מודיעין. 

הסכם הפסקת האש בין טורקיה לפ-ק-ק קרס בקיץ שעבר אחרי שנתיים וחצי של הפסקת אש. לטענת טורקיה, אלפי חמושים נהרגו במבצע הצבאי שהיא מנהלת בדרום-מזרח המדינה.

הופצץ בית החולים הגדול ביותר במחוז אידליב בסוריה

בית חולים ליולדות במחוז אידליב שבצפון-מערב סוריה הופצץ מהאוויר - כך דיווח ארגון זכויות האדם הבריטי Save the Children. בהודעת הארגון נאמר כי בתקיפה נהרגו שני מטופלים ואנשי צוות.עד כה דווח של שני הרוגים ושלושה פצועים. לדברי הארגון מדובר בבית החולים הגדול ביותר באזור ומתבצעות בו כ-300 לידות בחודש. לא ברור בשלב זה מי ביצע את התקיפה האווירית.‎

28 אזרחים נהרגו בתקיפה אווירית של הקואליציה המערבית בצפון סוריה

28 אזרחים, בהם שבעה ילדים, נהרגו בתקיפה אווירית של הקואליציה המערבית על כפר בצפון סוריה הנשלט על ידי ארגון המדינה האיסלאמית. הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחרי קורבנות הלחימה דיווח כי בתקיפה נהרגו עוד 13 בני אדם וכי ייתכן שמדובר בלוחמי המדינה האיסלאמית. מפקדת פיקוד מרכז של צבא ארה"ב (סנטקו"ם) אישרה כי הקואליציה תקפה באזור העיירה מנג'יב וכי היא בודקת את הדיווחים.

בתוך כך נודע כי ארגון המדינה האיסלאמית הוציא להורג לפחות 24 אזרחים אחרי שכבש כפר אחר באזור מנג'יב מידי המיליציה הכורדית. בסוף מאי ניסו כוחות מורדים המסייעים לקואליציה להיכנס למנג'יב אך נתקלו בהתנגדות עזה.

מבקר המדינה לשעבר של מצרים הורשע בהפצת ידיעות כוזבות

הישאם גניינה, מבקר המדינה במצרים לשעבר שפוטר אחרי שמתח ביקורת על השחיתות הממשלתית, ירצה שנת מאסר בגין "הפצת ידיעות כוזבות". גניינה פוטר במארס על ידי הנשיא, עבד אל-פתאח א-סיסי, אחרי שהעריך שהשחיתות עולה למשלם המסים המצרי 67.5 מיליארד דולר מאז ההתקוממות העממית ב-2011.

מקורות משפטיים אמרו כי גניינה יוכל לחמוק מריצוי העונש, אם ישלם סכום של 1,100 דולר נוסף לקנס שהוטל עליו. עורך דינו של המבקר לשעבר אמר כי בכוונתו לערער על גזר הדין. גניינה, שופט לשעבר, מכחיש מכל וכל את האישומים נגדו וטוען כי המניע להם פוליטי.

דיווח: ארדואן מבקש להכפיף אליו את צבא טורקיה ואת סוכנות המודיעין

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, מבקש להכפיף את הצבא ואת סוכנות המודיעין הלאומית לשליטתו - כך אמר מקור בפרלמנט הטורקי, לדברי המקור, מדובר בצעד נוסף במסע ההשתלטות של ארדואן על המדינה בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל. לפחות 1,700 קצינים וחיילים הודחו משירות צבאי מאז ניסיון ההפיכה. 

לפי הדיווח, ארדואן הביע את כוונתו בתום ישיבה בת חמש שעות של המועצה הצבאית העליונה בהשתתפות ראש הממשלה, בינאלי יילדרים, ובכירים נוספים בשלטון. בתום הישיבה אישר ארדואן את החלטת המועצה לפיה מפקד הצבא, הגנרל הולוסו אקאר, יישאר בתפקידו.

ג'בהת א-נוסרה פרש מאל-קאעדה ושינה את שמו לג'בהת פתח א-שאם

מפקד ארגון ג'בהת א-נוסרה, אבו מוחמד אל-ג'ולאני, הודיע בסרטון חדש כי ארגונו פורש מאל-קאעדה ויפעל מעתה בסוריה באופן עצמאי תחת השם "ג'בהת פתח א-שאם". בהודעה נאמר כי שינוי השם נועד כדי "למנוע מארה"ב ומרוסיה להשתמש בפעילות הארגון תחת חסות אל-קאעדה כדי לתקוף סורים".

בצהריים הודיע מנהיג אל-קאעדה, איימן אל-זוואהירי, כי הוא משחרר את ג'בהת א-נוסרה מכל מחויבות ארגונית. "אתם יכולים להקריב ללא היסוס את הקשר לאל-קאעדה אם הוא פוגע ביכולת שלכם לפעול כגוף מאוחד, ועל מנת לשמר את הלחימה בסוריה", אמר.

מנהיג אל-קאעדה: משחרר את ג'בהת א-נוסרה מכל מחויבות לארגון

מנהיג אל-קאעדה, איימן אל-זוואהירי, פרסם הקלטה שבה הוא משחרר את ארגון ג'בהת א-נוסרה, הזרוע של אל-קאעדה בסוריה, מכל מחויבות ארגונית. "אתם יכולים להקריב ללא היסוס את הקשר לאל-קאעדה אם הוא פוגע ביכולת שלכם לפעול כגוף מאוחד, ועל מנת לשמר את הלחימה בסוריה".

הטיהור בטורקיה נמשך: השלטונות פיטרו 88 עובדים במשרד החוץ

שלטונות טורקיה פיטרו 88 עובדים במשרד החוץ - כך מסר היום שר החוץ מבלוט צ'בשולו. הפיטורים בוצעו על רקע שורת הטיהורים שעורכים השלטונות בכל שדרות המגזר הציבורי מאז ניסיון ההפיכה הכושל ב-15 ביולי. המשטר הטורקי מאשים את תנועתו של המטיף הגולה פתהוללה גולן בארגון ניסיון ההפיכה, בו נהרגו לפחות 246 בני אדם.

אתמול דווח כי יותר ממאה כלי תקשורת, ערוצים ועיתונים נסגרו בטורקיה בהוראת השלטונות. מקורות טורקיים לבי-בי-סי מאז ניסיון ההפיכה נעצרו כמעט 16 אלף בני אדם, בהם כ-9,000 חיילים וקצינים.

על רקע הישגי המשטר הסורי בחאלב: אסד הציע חנינה למורדים שייכנעו

נשיא סוריה בשאר אל-אסד הציע חנינה למורדים שיניחו את נשקם וייכנעו בשלושת החודשים הקרובים. הצעת החנינה הוצאה היום בצו, בו נמסר גם כי אלו שישחררו את שבוייהם יקבלו חנינה מעונש אם יסגירו עצמם תוך חודש. הדברים דווחו בסוכנות הידיעות הסורית SANA. ההצעה מגיעה על רקע הצלחתו של צבא אסד לכתר את המורדים באזור המזרחי של חאלב.

שר ההגנה של רוסיה סרגיי שוייגו אמר שרוסיה וממשל אסד יפתחו מסדרונות הומניטריים ויציעו דרך מילוט ללוחמי המדינה האיסלאמית (דאעש) שרוצים להניח את נשקם. כוחות צבא אסד ובנות בריתם חיזקו את האחיזה במובלעת המורדים בחאלב, וקראו ללוחמים להיכנע. ארגוני זכויות אדם הזהירו מקטסטרופה הומניטרית אם המצור על חלקים בחאלב יימשך. שוייגו אמר היום שהנשיא ולדימיר פוטין מתכנן לפתוח ב"מבצע הומנטרי נרחב" מחוץ לחאלב כדי "לסייע לאזרחים שנלקחו בני ערובה בידי טרוריסטים ולוחמים שרוצים להניח את נשקם". שוייגו ציין שיש שלושה מסדרונות הומניטריים, מזון ועזרה ראשונה מחוץ לעיר. 

תושבים בשכונת אל-משאד בחאלב אחרי תקיפה אוויריתצילום: ABDALRHMAN ISMAIL/רויטרס

ארדואן מנקה את התקשורת הטורקית: עשרות ערוצי טלוויזיה, רדיו ועיתונים נסגרו

שלטונות טורקיה סגרו שלוש סוכנויות ידיעות, 16 ערוצי טלוויזיה, 23 תחנות רדיו ו-45 עיתונים יומיים בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל במדינה ב-15 ביולי - כך דיווחה רשת "סי-אן-אן טורק".

הערב מסרו מקורות טורקיים לבי-בי-סי כי 8,651 חיילים, המהווים 1.5% מסך סדר הכוחות של הצבא במדינה השתתפו בניסיון ההפיכה הכושל. לדבריהם, הקושרים החזיקו בעת ניסיון ההפיכה ב-35 מטוסים, 37 מסוקים, 74 טנקים ושלוש ספינות. לפחות 726 קצינים בצבא הודחו.

מאז ניסיון ההפיכה הכושל עצרו שלטונות טורקיה כמעט 16 אלף בני אדם והם מאשימים במזימה את תנועתו של המטיף הגולה פתהוללה גולן. לפחות 246 בני אדם נהרגו בניסיון ההפיכה ויותר מ-2,000 נפצעו. המקורות הוסיפו כי אל אלפי החיילים נוספו 1,676 חיילי מילואים ויותר מ-1,200 עתודאים.

הבחירות לנשיאות איראן יתקיימו במאי 2017

מועצת שומרי החוקה באיראן הודיעה כי הבחירות הבאות לנשיאות, בהן צפוי חסן רוחאני להתמודד לקדנציה שנייה, יתקיימו במאי 2017. רוחאני חתם בשנה שעברה על הסכם גרעין עם שש המעצמות בתמורה להסרת הסנקציות וחידוש היחסים הכלכליים בין הרפובליקה האיסלאמית לקהילה הבינלאומית. מקורות רשמיים בטהראן אמרו לסוכנויות הידיעות כי הבחירות יתקיימו מוקדם מהמתוכנן כדי שלא יתנגדו בחודש הרמדאן. 

44 הרוגים בפיגוע בצפון-מזרח סוריה, דאעש לקח אחריות

זירת הפיגוע בקמישלי שבצפון-מזרח סוריהצילום: אי־פי

44 בני אדם נהרגו בפיגוע בעיר קמישלי שבשליטת הכורדים בצפון-מזרח סוריה, כך דיווחה הטלוויזיה הממלכתית במדינה. משאית תופת התפוצצה סמוך למטה הביטחון הכורדי, כך מסר ארגון המעקב אחר הלחימה בסוריה שמושבו בבריטניה. בטלוויזיה הממלכתית נראו תמונות מזירת הפיגוע בהן נראה הרס באזור נרחב ועשן מיתמר באוויר. עדי ראייה אמרו כי ישנם אנשים שלכודים תחת ההריסות וכי מספר ההרוגים עלול לעלות.

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) לקח אחריות על ההתקפה, שאירעה במחוז חסכה, סמוך לגבול עם טורקיה. הארגון ביצע בעבר התקפות נגד כורדים באזור. מיליציה בראשות הכורדים, המגובה בתקיפות אוויריות של הקואליציה הבינלאומית שמובילה ארה"ב, מובילה את המאבק נגד המדינה האיסלאמית בצפון-מזרח סוריה.

טורקיה הורתה לעצור 47 עיתונאים נוספים

טורקיה פרסמה צווי מעצר ל-47 עובדים לשעבר של העיתון "זמאן", כך מסר מקור ממשלתי. זהו צעד נוסף לדיכוי תומכיו של איש הדת פתהוללה גולן, שמואשם על ידי אנקרה בתכנון ניסון ההפיכה הכושל. לדברי המקור בין העצורים "מנהלים וכמה אנשי צוות, בהם פובליציסטים", ותיאר את זמאן כ"עיתון הדגל", של תנועתו של גולן, החי בגלות מרצון בארה"ב.

במארס האחרון השתלטו רשויות טורקיה על מערכת העיתון זמאן, ומאז הוא נוקט קו ברור של תמיכה בנשיא רג'פ טייפ ארדואן. המקור הממשלתי אמר כי צווי המעצר אינם קשורים לדברים שעובדי העיתון כתבו או אמרו בעבר. "בשלב זה, הסיבה למעצרים היא שלעובדים בכירים ב'זמאן' יש בוודאי מידע פנימי על הרשת של גולן, מה שעשוי לסייע בחקירה", אמר.

צווי המעצר הוצאו לאחר יומיים לאחר שהרשויות פרסמו 42 צווי מעצר נוספים לעיתונאים, בהם כתבים ותיקים. ארגון אמנסטי מסר כי המעצרים מייצגים "דיכוי דרקוני של חופש הביטוי". בצווי המעצר החדשים מופיעים בין היתר שני עורכים ראשיים לשעבר של זמאן, כך לפי העיתון הורייט. לפי הערכות, כמה מעובדי העיתון לשעבר נמצאים מחוץ לגבולות טורקיה מאז ההשתלטות על העיתון במארס.

ראש ממשלת טורקיה: עדויות העצורים מוכיחות כי גולן מעורב ישירות בניסיון ההפיכה

ראש ממשלת טורקיה בינאלי יילדרים אמר ל"גרדיאן" כי עדויותיהם של החשודים שנעצרו לאחר ניסיון ההפיכה הכושל במדינה מוכיחות מעורבות ישירה של איש הדת הגולה בארה"ב פתהוללה גולן באירועים. ראש הממשלה הבהיר כי אנקרה עדיין לא הגישה בקשה להסגרתו של גולן, אבל היא תעשה זאת ברגע שהחקירה תסתיים. כפי שגם נאמר בעבר, יילדרים ציין כי הברית בין ארה"ב לטורקיה עלולה להיפגע, אם וושינגטון לא תיענה לדרישה.

סוכנות הידיעות הטורקית אנדולו דיווחה מאוחר יותר כי הפרלמנט באנקרה הצביע פה אחד על הקמת וועידת חקירה שתחקור את הניסיון ההפיכה הכושל.

צבא אסד מהדק את המצור על חאלב: קרא למורדים להניח את נשקם

כוחות צבא אסד קראו ללוחמי האופוזיציה בחאלב להניח את נשקם ולהיכנע למשטר לאחר שהם כבשו עוד שטחים בצפון מערב העיר והידקו את המצור על השטחים שבשליטת המורדים בהם מתגוררים כ-300 אלף בני אדם.

הטלוויזיה הממלכתית דיווחה כי הצבא הודיע לתושבים באזורים אלה באמצעות הודעות סמס כי הצבא יצר כמה מעברים בטוחים לכל מי שרוצה לצאת מהאזור והכין מחנות זמניים לקליטתם. הוא הבהיר כי הוא ימשיך לספק לתושבי חאלב את הצרכים הבסיסים, אבל אמר לאלה שגרים באזורים הנשלטים בידי המורדים לגרש  החוצה את "שכירי החרב והלוחמים הזרים".

עשן מאזור הקרבות בפרבריה הצפון-מערביים של חאלב, היוםצילום: GEORGE OURFALIAN/אי־אף־פ

קרי: התקדמות במגעים עם רוסיה בנוגע לשיתוף פעולה צבאי בסוריה

שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי אמר שיש התקדמות במגעים מול רוסיה בנוגע לשיתוף פעולה צבאי אפשרי, שיכול לחזק את הפסקת האש השברירית בסוריה. קרי נפגש היום עם שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, בלאוס.

קרי לא הבטיח שהמהלך יצליח, אבל אמר שהוא מקווה שהדיונים עם רוסיה יוכלו לספק תוצאות מוחשיות כבר בשבוע הבא. "אני מקווה שמתישהו בתחילת אוגוסט... נהיה בעמדה שנוכל לעמוד מולכם ולומר מה אנחנו יכולים לעשות, בתקווה שזה יעשה שינוי בחיי העם הסורי ובמהלך המלחמה", אמר קרי.

אתמול אמר שר ההגנה אשטון קרטר שמאמציו של קרי מול רוסיה מורכבים בשל העובדה שרוסיה מתמקדת בתמיכה במשטר אסד, תמיכה שלטענתו האריכה את מלחמת האזרחים. 

ארדואן: העם הטורקי רוצה להשיב את עונש המוות למדינה

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, אמר כי העם הטורקי רוצה להשיב את עונש המוות, ואלו ששולטים במדינה צריכים להקשיב לו. הדברים נאמרו על אף שבכירים אירופים כבר הודיעו שמהלך כזה יפסיק לאלתר את הליך כניסתה של טורקיה לאיחוד האירופי, דבר שצפוי להביא גם לביטול הסכם הפליטים..

"מה אומר היום העם הטורקי?", שאל ארדואן בראיון לערוץ טלוויזיה גרמני, "הם רוצים שעונש המוות יחזור. אנחנו, הממשלה, חייבים להקשיב למה שיש לעם להגיד. אנחנו לא יכולים להגיד 'לא, זה לא מעניין אותנו'".

ראש ממשלת טורקיה, בינלי יילדרים, אמר אתמול במסיבת עיתונאים כי בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל במדינה, הגיעו המפלגות להסכמה על תיקון מספר סעיפים בחוקה. הוא לא פירט. "הממשלה, מפלגות האופוזיציה, ארגונים לא ממשלתיים והתקשורת התאחדו כולם", אמר יילדרים. לדבריו, כוחות המשטרה ומשמר החופים, שהיו עד כה תחת פיקודו של צבא טורקיה, יעברו לאחריות משרד הפנים.

צעיפי ארדואן למכירה באנקרה, אתמולצילום: ADEM ALTAN/אי־אף־פי

הרשויות בטורקיה הוציאו צווי מעצר ל-42 עיתונאים בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל

רשת הטלוויזיה הטורקית NTV דיווחה כי הרשויות במדינה הוציאו צווי מעצר ל-42 עיתונאים ו-31 אנשי אקדמיה כחלק ממסע הטיהור של המשטר בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל בסוף השבוע שעבר. בין העיתונאים שצפויים להיעצר גם העיתונאית והפרשנית לשעבר נזלי ייליג'ק שפוטרה ב-2014 לאחר שביקרה את הממשלה. על פי סוכנות הידיעות DHA הרשויות עדיין מחפשות אחריה בבודרום. סוכנות הידיעות אנדולו דיווחה כי חמישה מבין העיתונאים כבר נעצרו וכל 31 אנשי האקדמיה, בהם פרופסורים, נמצאים במעצר.

מאז סוף השבוע שעבר נעצרו יותר מ-13 אלף בני אדם. בסך הכל נעצרו, הודחו או נחקרו יותר מ-60 אלף חיילים, שוטרים, שופטים, מורים ועובדי מדינה.

>> הפוטש הכושל בטורקיה קבר את מורשת אתאטורק

>> הפוטש כהזדמנות: ארדואן נערך שנים לפעול נגד מבקריו

הפגנה בעד הדמוקרטיה באיסטנבול, אתמולצילום: בלומברג

מנהיג אל-קאעדה בקלטת חדשה: לחטוף מערביים עד שישוחררו כל האסירים המוסלמים

מנהיג ארגון אל-קאעדה איימן א-זוואהירי הופיע בקלטת שמע חדשה שפרסם הארגון וקרא ללוחמיו לחטוף מערביים כדי להחליף אותם באסירים ג'יהאדיסטים. כך דיווח אתמול הארגון SITE שעוקב אחרי ארגוני ג'יהאד עולמי. הוא קרא לחטוף מערביים "עד שישוחררו כל האסירים והאסירות המוסלמים בבתי הכלא של הצלבנים, הכופרים ואויבי האיסלאם". על פי ההערכות, א-זוואהירי מתחבא בגבול אפגניסטאן-פקיסטאן, באזור בו פועל ארגון טליבאן.

איראן מאשרת: הרשויות עצרו אזרח אמריקאי-איראני

הרשויות באיראן עצרו אזרח אמריקאי־איראני שביקר את משפחתו ברפובליקה האיסלאמית, כך דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית איסנא על פי הודעת משרד המשפטים המקומי.

הודעת סוכנות הידיעות לא כללה את שמו של האדם שנעצר או מתי הוא נעצר. עם זאת נמסר כי הגבר נעצר בעיר גורגאן בצפון איראן מסיבה שאינה ידועה, וכי הוא נשלח לבירה טהראן לחקירה. בשבוע שעבר הודיע משרד החוץ של ארה"ב כי אנשיו בודקים דיווחים כי רובין שהאיני, אמריקאי־איראני, נעצר באיראן. חברתו אמרה כי הוא חוששת כי שהאיני נעצר בשל ביקורת שמתח באינטרנט על איראן בנושאי זכויות אדם.

שהאיני עזב איראן ב–1998 וחי בסן דייגו מאז. איראן אינה מכירה באזרחויות כפולות.

השלטון הסעודי הוציא השנה יותר ממאה בני אדם להורג

השלטון בסעודיה הוציא ארבעה גברים להורג, כך הודיע משרד הפנים במדינה. בעקבות צעד זה עלה מספר ההוצאות להורג עד כה בממלכה ליותר מ–102.

ארבעת הגברים הורשעו בהריגת שישה בני אדם בעקבות מחלוקת על אדמות, כך על פי הודעת משרד הפנים. עוד נמסר כי הארבעה הוצאו להורג בעיר טאיף במערב סעודיה.

על פי ארגוני זכויות אדם סעודיה היא אחת המדינות המובילות בעולם בהוצאות להורג. בשנה שעברה הוצאו להורג 137 בני אדם במדינה לאחר שהורשעו בעבירות שונות. השלטון בסעודיה מטיל עונשי מוות על עבירות שונות, בהן רצח, שוד מזוין, גזל, אונס, סחר בסמים וכישוף. הממלכה המיישמת גרסה נוקשה של החוק האיסלאמי דחתה פעמים רבות את הקריאות להפסיק להשתמש בעונש המוות.

הפגנה לאחר הוצאתו להורג של איש דת שיעי בסעודיה, בבצרה בינוארצילום: אי־אף־פי

יותר מ-13 אלף בני אדם נעצרו בטורקיה לאחר ניסיון ההפיכה; אנקרה תעסיק יותר מ-20 אלף מורים חדשים

טורקיה הודיעה כי היא תעסיק יותר מ-20 אלף מורים חדשים שיחליפו את אלו שפוטרו בטיהור מוסדות השלטון ומערכות הצבא, המשפט והחינוך לאחר ניסיון ההפיכה במדינה בסוף השבוע שעבר. שר החינוך איסמט יילמז אמר אתמול כי המורים החדשים יחליפו את עובדי משרד החינוך שהודחו ואת המורים בבתי הספר הפרטיים שקשורים לכאורה לתנועתו של פתהוללה גולן, איש הדת הטורקי הגולה בארה"ב שהרשויות מאשימות אותו באחריות לניסיון ההפיכה הכושל. הנשיא ארדואן הודיע כי 15 אוניברסיטאות, 934 בתי ספר ו-109 מעונות סטודנטים הקשורים לכאורה לגולן נסגרו.

אתמול הודיע ארדואן כי בסך הכל עצרה טורקיה יותר מ-13 אלף בני אדם בתגובה לניסיון ההפיכה. מתוך כל העצורים, 6,000 הושמו בבתי כלא. אתמול הודיע ראש הממשלה בינאלי יילדרים כי המשמר הנשיאותי יעבור ארגון מחדש מאחר שלדברי יילדרים, אין בו עוד צורך.

ארדואן בארמון הנשיאות באנקרה, היוםצילום: YASIN BULBUL/אי־אף־פי

מחריף המצב ההומניטארי בחאלב: בכיר בעיר מזהיר כי אלפים ימותו ברעב בתוך חודשיים

פעילי אופוזיציה סורים הודיעו כי בתקיפות אוויריות של משטר אסד נפגעו חמש מרפאות בצפון חאלב, שם החריפו בשבועות האחרונים הקרבות בין צבא אסד לבין המורדים הסורים. הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה דיווח כי ארבע מרפאות משותקות בבירת המחוז חאלב ומרפאה נוספת יצאה מכלל פעולה בעיירה אטרב ממערב לבירה.

בנוסף, העיתון אובזרבר דיווח מפי מנהיג מועצת העיר חאלב, בריטה חאג'י חסן, כי שבועיים לאחר שכוחות הנשיא אסד, בגיבוי אווירי רוסי, ניתקו את הדרך היחידה שמחברת את האזור בחאלב שבשליטת המורדים משאר המחוז, ישנו מחסור חמור במים בבתי החולים באזור. לדבריו, המצב מחריף ובעוד כחודשיים-שלושה, תושבי השטחים שבשליטת המורדים יתחילו למות באלפים מרעב. "יש לנו מחסנים ומאגרים, אבל בחאלב מתגוררים תחת מצור 326 אלף בני אדם", אמר חאג'י חסן. "זאת לא עיר קטנה, זאת עיר תעשייתית. נחזיק מעמד חודשיים-שלושה אבל אז אנשים יתחילו למות ברעב בכמויות גדולות. אף אחד לא עוזר לנו. כולם רק צופים מהצד", הוסיף.

אפגניסטאן: לפחות 61 הרוגים בפיגוע בקאבול, דאעש לקח אחריות

זירת הפיגוע בקאבול, היוםצילום: Rahmat Gul/אי־פי

לפחות 61 נהרגו ו-207 נפצעו היום (שבת) בהתפוצצות מטען בקאבול שבאפגניסטאן.

דאעש לקח אחריות על הפיגוע שהתרחש בצעדת הפגנה של המיעוט האזארי בבירת המדינה.

סוכנות הידיעות אמאק, המזוהה עם דאעש, דיווחה כי שני מחבלים מתאבדים הפעילו אפוד ממולכד שנשאו בתוך ההמון.

לפי התפיסה הדתית של דאעש, המיעוט האזארי השייך לאיסלאם השיעי, הוא חוטא. בתוך כך, דובר הטליבאן שלח לסוכנות הידיעות אי-פי מכתב בו הוא טוען כי הארגון לא היה מעורב בפיגוע.

קצינים בצבא עיראק: חיילים עיראקים הוכו ועונו בידי הכוחות הכורדיים במדינה

קצינים בצבא עיראק אמרו שלשום שכוחות הביטחון הכורדיים החזיקו ועינו כמה חיילים עיראקיים, מה שעשוי לפגוע באמון בין שני הכוחות שמשתפים פעולה נגד ארגוני הטרור האיסלאמיים. 

"הכוחות הכורדים היכו שמונה חיילים שלנו כשחזרו לביתם לחופשה", אמר ביום שני קצין בכיר בצבא עיראק. לדבריו, שלושה חיילים "עונו באמצעות מכות חשמל". הוא ציין שהתקרית אירעה מדרום-מזרח למוסל, שם מוצבים כוחות משני הצדדים. קצין אחר בצבא עיראק אמר דברים דומים: "קבוצה של חיילים בצבא עיראק הוכו והושפלו בידי הכוחות הכורדיים", אמר והוסיף כי "שלושה מהם עונו באמצעות חשמל, וחמישה אחרים... הוכו". 

לפי סוכנות הידיעות אי-אף-פי, דובר הכוחות הכורדיים הכחיש את הדברים, ובכירים כורדיים אחרים לא הגיבו.

כוחות צבא עיראק פועלים במחוז נינווה במטרה לכבוש סופית את העיר מוסול מידי המדינה האיסלאמית (דאעש). העיראקים והכורדים ייאלצו לשתף פעולה בקרב הסופי על העיר, אבל קיימת מתיחות גבוהה בין הצדדים בסוגיות פוליטיות וכלכליות.

בעקבות ההרג, המורדים מבקשים להפסיק את הפצצות צבא ארה"ב בסוריה

ראש אחד מארגוני המורדים המרכזיים בסוריה קרא להשהות את התקיפות האוויריות של צבא ארה"ב נגד המדינה האיסלאמית (דאעש) במדינה, זאת על רקע דיווחים על עשרות אזרחים שנהרגו בהתקפה אווירית אמריקאית סמוך לעיר מנביג' שבצפון סוריה.

הארגון הסורי לזכויות אדם עדכן כי לפחות 56 אזרחים נהרגו בתקיפה במנביג' ביום שלישי, יום אחרי ש-21 אזרחים נהרגו במחוז צפוני של העיר, הנצורה בידי דאעש. מנהיג ארגון המורדים, אנאס אל-עבדה, אמר שיש לעצור את התקיפות כל עוד התקריות הללו נמצאות תחת חקירה, כך לפי הצהרה שפורסמה אמש, והזהיר שהרג אזרחים בידי צבא ארה"ב "יסייע לארגוני טרור לגייס פעילים".

"זה הכרחי שהחקירה לא תגרום רק לשנות את הנוהלים למבצעים עתידיים, אלא גם תעסוק בלקיחת אחראיות של אלו שאחראים להפרות הנוהלים הללו", כתב אל-עבדה במכתב לשרי החוץ של בעלות הברית נגד דאעש. שר ההגנה של ארה"ב אשטון קרטר אמר אתמול כי הכוח האמריקאי יבדוק את הדיווחים אודות הרג האזרחים במנביג'.

שר החוץ של סוריה טען שצבא צרפת ביצע את התקיפה ביום שלישי, ואילו על התקיפה שבוצעה ביום שני אחראים האמריקאים. לפי סוכנות הידיעות הסורית SANA, שר החוץ פנה במכתב לאו"ם וגינה את שני "הטבחים האכזריים" שביצעו מטוסי הקרב של ארה"ב וצרפת.

(רויטרס)  

דיווחים: תקיפה ישראלית על מוצב סורי סמוך לרמת הגולן

תקיפה אווירית על מוצב סורי סמוך לרמת הגולן נעשתה ככל הנראה בידי ישראל, כך דווח בסוכנות הידיעות רויטרס לפי המורדים הסורים. לא ברור עדיין היעד המדויק של התקיפה, אך לפי המורדים, יש נוכחות חיזבאללה באזור. הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח על פיצוץ גדול סמוך לעיר בעת'. מצה"ל נמסר כי לא יתייחסו לדיווחים זרים.

מורדים בסוריה ערפו ראש של ילד

סרטון המתעד עריפת ראש של ילד בסוריה על ידי פעילים בארגון מורדים סורי המקבל סיוע בינלאומי עורר הד ברחבי העולם. בסרטון נראים חמישה פעילים בארגון המורדים הסורי "נור א-דין א-זינקי", שבעבר נתמך על ידי ארה"ב, מתעללים בילד שלדבריהם שייך לבריגדות התומכות במשטר אסד. לפי הדיילי ביסט, הסרטון צולם במחנה הפליטים הפלסטיני הנדראת הסמוך לעיר חלב.

"לבריגדות אל-קודס אין גברים, אז הם שלחו לנו ילדים", אמר אחד הפעילים בסרטון. "אלו הכלבים שלך, בשאר", אמר אחר, בכוונתו לנשיא סוריה בשאר אל-אסד. בהמשך, אחד הלוחמים תופס את הילד בשיערו ודוחף אותו לירכתי המשאית שם הוא עורף את ראשו עם סכין לקול תשואות הקהל שנמצא בחוץ. הילד זוהה כמחמוד עיסא בן 12 ממוצא פלסטיני.

מאוחר יותר הודיע ארגון המורדים כי הוא יפתח בחקירת עריפת הראש של הילד וכינה את זה "טעות אינדיבידואלית" שלא מייצגת של המדיניות שלו. הארגון גינה את המעשה.

התיעוד האכזרי של רצח הילד גרר תגובות נזעמות ברשתות החברתיות. הנהגת הארגון, שקיבלה בעבר מימון ונשק מארה"ב, גינתה את המקרה והודיעה כי תחקור אותו לעומק. הארגון כינה את המקרה "טעות אינדיבידואלית". לפי העיתון לוס אנג'לס טיימס, הארגון לא מקבל תמיכה מארה"ב מאז ספטמבר 2015. עוד נמסר כי גם טורקיה, קטאר וסעודיה תומכות בארגון.  

צרפת הודתה כי שלחה כוחות מיוחדים ללוב; שלושה חיילים נהרגו

שר ההגנה של צרפת הודיע היום כי שלושה חיילים צרפתים נהרגו בלוב. מוקדם יותר אמר דובר ממשלת צרפת כי הכוחות המיוחדים פועלים במדינה צפון אפריקאית. בנוסף, נשיא צרפת פרנסואה הולנד הודיע היום כי מצב החירום במדינה יוארך בשישה חודשים. 

ביום חמישי נהרגו לפחות 84 בני אדם בפיגוע דריסה בעיר ניס שבצרפת. המפגע, צרפתי-תוניסאי, נסע עם משאית לתוך המון שצפה במופע זיקוקים בטיילת של העיר כחלק מחגיגות יום הבסטיליה. ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל אחריות. בעקבות הפיגוע אמר נשיא צרפת: "דבר לא יגרום לנו להיכנע במאבק בטרור. אנחנו הולכים להגביר את המאמצים בסוריה ובעיראק נגד אלו התוקפים אותנו על אדמתנו".

המאבק בדאעש: ארה"ב תמכור נשק בשווי 785 מיליון דולר לאיחוד הנסיכויות

משרד החוץ של ארה"ב אישר מכירת פצצות בשווי 785 מיליון דולר לאיחוד הנסיכויות במסגרת המאבק בפעילי המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה ועיראק, כך אישר הפנטגון אתמול. ההסכם כולל 14,640 פצצות וערכות הנחייה, בתוספת תחמושת נוספת. ערכות ההנחייה הופכות פצצות לא מונחות לתחמושת מדויקת עם מערכות ניווט.

סוכנות לשיתופי פעולה ביטחוניים, שאחראית על מכירות נשק לצבאות זרים, הודיעה אתמול כי המכירה אושרה. לחברי הקונגרס יש 30 יום לעצור את ההסכם, למרות שפעולה כזו היא נדירה כיוון שהסכמים כאלו נבדקים לעומק לפני שיוצאת הודעה רשמית.

בוושינגטון רואים באיחוד הנסיכויות בת ברית סונית חשובה במאבק בדאעש. בסיס חיל האוויר אל-דאפרה, שממוקם באיחוד הנסיכויות, מארח כ-3,500 חיילים של צבא ארה"ב. האיחוד לוקח חלק בהתקפות האוויריות נגד דאעש בסוריה.

בתוך כך, משרד החוץ של ארה"ב אישר גם מכירה של 246 טילים וציוד נוסף ליפן עבור 821 מיליון דולר, כך מסר הפנטגון. 

מורדים סורים כבשו את מטות דאעש בעיר מנביג' בצפון סוריה, לפחות 56 אזרחים נהרגו בתקיפות אוויריות

מורדים סורים המקבלים סיוע מארה"ב בלחימה נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) כבשו את מטות הארגון הקיצוני בעיר מנביג' שבצפון סוריה והצליחו להעמיק עוד יותר את שליטתם במערב העיר במהלך סוף השבוע. כך הודיע הצבא האמריקאי.

מטות המדינה האיסלאמית נמצאים בבית חולים בעיר ושימשו כמרכז הפיקוד והלוגיסטיקה של הארגון. המורדים הסורים השתלטו גם על חלק מהעיר עצמה ואפשרו לאזרחים באזור להימלט. הלחימה בסביבת מנביג' החלה בסוף חודש מאי, אז פתחו המורדים במבצע נגד הארגון הקיצוני בגיבוי תקיפות של הקואליציה הבינלאומית מהאוויר. רבים מלוחמי דאעש נמלטו מהעיר עם משפחותיהם מאז. צבא ארה"ב מסר עוד כי הוא ביצע 450 תקיפות אוויריות מעל מנביג' מאז תחילת המבצע.

סוכנות הידיעות ד-פ-א דיווחה מפי הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה כי לפחות 56 אזרחים נהרגו היום בתקיפות אוויריות חדשות של הקואליציה במנביג'. בין ההרוגים לפחות 11 ילדים. עשרות אחרים נפצעו. לפי הארגון, מאז תחילת ההתקפה על העיר נהרגו 104 אזרחים.

מורד סורי במנביג', בתחילת החודשצילום: RODI SAID/רויטרס

סקנדל משכורות בחברות ממשלתיות באיראן מאיים על רוחאני

פחות משנה לפני הבחירות, נשיא איראן חסן רוחאני מתמודד עם שערוריה גדולה הנוגעת למשכורות מנופחות של מנהלים ובכירים בחברות ממשלתיות. בשבועות האחרונים פרסמה התקשורת באיראן תלושי משכורות מהם עולה כי רבים מהמנהלים הבכירים בחברות הממשלתיות הרוויחו משכורות ובונוסים אסטרונומיים, במונחים איראניים, שהגיעו למאות אלפי דולרים בחודש.

רוחאני נבחר ב–2013 תחת ההבטחה לשים קץ לשחיתות בממשלה ולשקם את הכלכלה באמצעות השלמת הסכם הגרעין וביטול הסנקציות. אולם רבות מהסנקציות נותרו על כנן, והכלכלה עדיין במשבר. כעת, לאחר שהחליף את הממשל הנגוע בשחיתות של הנשיא הקודם מחמוד אחמדינג'אד ושם את אנשיו בצמרת החברות הממשלתיות, רוחאני מוצא עצמו בעמדה פגיעה מתמיד, על רקע חשיפות חגיגות השכר בחברות הממשלתיות. "חבריו של רוחאני הם אויביו", אומר מוחמד רזה סבזליפור, ראש משרד טהראן בארגון הסחר העולמי.

בין המעורבים בפרשה אחיו של סגן הנשיא אשאק ג'אהאנגירי; עשרות מנהלים בכירים העוסקים בתחומי ביטוח בריאות, אנרגיה, ביטוח ובנקאות; ועובדים נוספים שמקבלים תשלום מקופת המחדינה. המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, מתח ביקורת חריפה על המשכורות הגבוהות, שעולות בהרבה על המגבלה החוקית של 2,353 דולר לחודש לעובדי ממשלה. רוחאני, ששמר על פרופיל נמוך מאז שפרצה השערוריה, הורה על פתיחת חקירה. כמה שרים התנצלו בפני האומה, ומנהלים אולצו להתפטר.

נשיא איראן חסן רוחאניצילום: Ebrahim Noroozi/אי־פי

ארה"ב תשלח עוד 560 חיילים לעיראק לקראת המתקפה על העיר מוסול

שר ההגנה של ארה"ב, אשטון קרטר, אמר במהלך ביקור בבגדאד כי ארצו תשלח עוד 560 חיילים כדי לסייע לכוחות העיראקיים להיערך למתקפה על העיר מוסול, הנמצא בידי ארגון המדינה האיסלאמית מזה שנתיים. קרטר נפגש עם ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבאדי ועם שר ההגנה חאלד אל-עוביידי.

כוח התגבור האמריקאי יפעל מהבסיס האווירי קראייה ששוחרר בסוף השבוע מידי הג'יהאדיסטים. הבסיס נמצא 60 קילומטרים מצפון למוסול וצפוי לשמש כמרכז לוגיסטי חשוב לסיוע האווירי שמעניקה הקואליציה המערבית-ערבית לכוחות העיראקיים.

תזמון המתקפה על מוסול עדיין לא ברור בשל מחלוקות בוושינגטון לנוכח הבחירות לנשיאות ואי הסכמות בין ממשלת עיראק לממשלת המחוז האוטונומי הכורדי. יצויין כי לפני כשלושה חודשים תגברה ארה"ב את כוחותיה בעיראק ב-200 חיילים נוספים.

16 ביוני 2014 - תושבים במוסול מקבלים בתשואות את לוחמי דאעשצילום: אי־פי

צעיר מעורער בנפשו ירה למוות בשלושה שוטרים טורקים בדרום המדינה

צעיר טורקי ירה למוות בשלושה שוטרים טורקים ופצע שלושה אחרים בתחנת אוטובוס בעיר סנליאורפה שבדרום מזרח המדינה. הצעיר נורה למוות בידי שוטרים – כך דיווחה סוכנות הידיעות הטורקית אנדולו. מושל העיר הבהיר כי הירי הוא לא פעולת טרור. היורה הוא בן 17 עם בעיות נפשיות שטייל עם משפחתו ונטל מאביו את אקדחו האישי, הבהיר המושל אזים טונה לכתבים.

הצעיר החל לירות לעבר השוטרים שעסקו בבדיקת תעודות זהות של נוסעים בתחנה ולאחר מכן נמלט. בהמשך הוא ירה לעבר קבוצה נוספת של שוטרים. שלושת השוטרים מתו מפצעיהם בבית החולים.

דו"ח: דאעש איבד כרבע מהשטחים שבהם החזיק בסוריה ובעיראק בינואר 2015

ארגון המדינה האיסלאמית איבד ב-18 החודשים האחרונים כרבע מהשטחים שהיו בשליטתו בעיראק ובסוריה לכוחות העוינים אותו - כך עולה מדו"ח שפרסם מכון המחקר IHS. הדו"ח מעריך כי הג'יהאדיסטים יגבירו את ההתקפות על אזרחים בחודשים הקרובים לנוכח דחיקתם המתמשכת.

בדו"ח נאמר כי שטחה של המדינה האיסלאמית הצטמק מ-90 אלף קמ"ר בינואר 2015 ל-68 אלף קמ"ר. בסה"כ איבד הארגון שטח בגודל הדומה לזה של אירלנד. "ככל שתהליך הצטמקות החליפות האיסלאמית נמשך, ברור יותר ויותר כי מדובר בפרויקט כושל מבחינה ממשלית. הארגון עצמו בוחן להציב את הלחימה שוב בראש מעייניו", אמר קולומב סטראק, חוקר בכיר במכון. "לכן, אנו צופים לצערנו עלייה בהתקפות על אזרחים ועל תשתיות כלכליות בסוריה, עיראק וגם באירופה".

בגלל המתיחות הבין גזעית: איחוד הנסיכויות ובחריין פרסמו אזהרת מסע לארה"ב

איחוד הנסיכויות ובחריין פרסמו אזהרת מסע לאזרחיהן היוצאים לארה"ב וקראו להם לנהוג בזהירות לנוכח תקריות הירי הקשורות לשוטרים. בהודעת שגרירות איחוד הנסיכויות בוושינגטון נאמר כי על אזרחי המדינה להתרחק מהפגנות. בחריין ייעצה לאזרחיה "להיזהר מהפגנות או מהתגודדויות".

בנו של בן לאדן: ננקום בארה"ב ונמשיך לתקוף בתגובה לדיכוי האמריקאי

חמזה בן לאדן, בנו של מנהיג אל-קאעדה לשעבר אוסמה בן לאדן, מאיים לנקום בארה"ב את ההתנקשות באביו ב-2011. בנאום מוקלט בן 21 דקות שהופץ באינטרנט תחת השם "כולנו אוסמה", מבטיח חמזה בן לאדן להמשיך בטרור המאורגן נגד ארה"ב ובעלות בריתה.

"נמשיך לתקוף אתכם במדינה שלכם ובחו"ל בתגובה לדיכוי בפלסטין, אפגניסטאן, סוריה, עיראק, תימן, סומליה וביתר האדמות המוסלמיות שלא שרדו דיכוי זה", אמר חמזה בן לאדן, "באשר לנקמת האומה האיסלאמית על הרג השייח אוסמה, זו אינה נקמה על אוסמה האדם אלא נקמה עבור אלה שהגנו על האיסלאם.

מסמכים שנאספו באחוזתו של אוסמה בן לאדן באבוטובאד, פקיסטאן, ופורסמו על ידי ארה"ב בשנה שעברה, מעלים את האפשרות שיועציו ניסו להביא לשחרור חמזה, המצוי במעצר בית באיראן, כדי שניתן יהיה להביאו אל אביו.

חמזה, באמצע שנות העשרים לחייו, שהה עם אביו בפקיסטאן אחרי שהנהגת אל-קאעדה נמלטה אליה מאפגניסטאן. בשנה שעברה הציג מנהיג אל-קאעדה, איימן אל-זוואהירי, את חמזה בהקלטה וההערכה היא ששילובו בהנהגת הארגון נועדה להזרים בו דם חדש.

תביעה בארה"ב: המשטר הסורי הרג במכוון את העיתונאית מרי קולבין ב-2012

המשטר הסורי הרג במכוון את העיתונאית האמריקאית מרי קולבין בפברואר 2012 כדי למנוע ממנה לסקר מעשי הזוועה במדינה - כך נטען בתביעה שהוגשה לבית משפט בארה"ב. במסמכים שהוגשו נכתב כי התשדורות של קולבין, אז כתבת סאנדיי טיימס, יורטו בעת שהיתה בעיר חומס ובעקבות כך הוחלט לשגר טילים אל המקום שבו שהתה יחד עם הצלם הצרפתי רמי אוצ'ליק. בהתקפה על מרכז התקשורת בחומס נפצעו כתב צרפתי, צלם בריטי ופעיל סורי למען עיתונות חופשית.

התביעה נגד המשטר הסורי מבוססת על מידע שנאסף ממסמכי הממשל בדמשק ומעדויות של עריקים. בתביעה מוזכרים שמותיהם של כמה מבכירי המשטר הסורי, ובהם אחיו של בשאר אל-אסד, מאהר. התביעה הוגשה בשמה של קת'לין קולבין, אחותה של מרי, ובני משפחה נוספים על ידי ארגון בשם Center for Justice and Accountabiliy.

מרי קולבין בכיכר תחריר בקהיר ב-22 בפברואר 2012צילום: אי־פי

צבא עיראק כבש מידי דאעש בסיס אווירי חשוב בצפון המדינה

כוחות עיראקיים כבשו בסוף השבוע מידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסיס אווירי בצפון המדינה. ראש הממשלה, חיידר אל-עבאדי, בירך על ההישג ואמר כי מדובר בצעד משמעותי נוסף לקראת המתקפה לשחרור העיר מוסול, הנמצאת בשליטת דאעש מזה שנתיים. בהודעתו אמר אל-עבאדי כי הבסיס בעיירה קראייה הוא "בסיס חשוב לשחרור מוסול" וקרא לתושבי העיר השנייה בגודלה בעיראק "להתכונן לשחרור אזורי מגוריהם".

מסוק רוסי הופל על ידי דאעש בסוריה בסוף השבוע; שני הטייסים נהרגו

מסוק קרב של צבא רוסיה ועליו שני אנשי צוות הופל סמוך לעיר הסורית תדמור בסוף השבוע - כך אמר מקור במשרד ההגנה במוסקבה לסוכנות הידיעות אינטרפקס. המסוק, מדגם MI-25, עסק בתקיפת כוח של ארגון המדינה האיסלאמית ביום שישי בטרם נפגע מאש שנורתה מהקרקע. שני אנשי הצוות נהרגו.

אתמול פרסמה סוכנות הידיעות של ארגון המדינה האיסלאמית AMAQ תמונות שבהן נראה המסוק מתרסק אל הקרקע וברקע קריאות "אללה אכבר". "הטייסים קיבלו בקשה מצבא אסד לתקוף חמושים הנמצאים בהתקדמות", מסר צבא רוסיה בהודעה לתקשורת. "הם השתמשו בכל התחמושת שלהם והיו בדרכם חזרה לבסיס כשנתקלו באש מהקרקע, באזור המוחזק על ידי כוחות אסד".

מאז החלה רוסיה את פעילותה הצבאית בסוריה בספטמבר 2015 נהרגו לפחות 12 חיילים רוסיים. מוסקבה מסייעת לכוחותיו של הנשיא בשאר אל-אסד להיאבק במדינה האיסלאמית ובארגוני מורדים אחרים בתקיפות אוויריות ובסיוע אווירי. המערב מאשים את רוסיה בכך שהיא תוקפת גם יעדים של המורדים המתונים הנתמכים על ידו.

22 הרוגים בקרבות בין חמושים כורדים לכוחות הביטחון בטורקיה

22 בני אדם נהרגו בפיצוץ מכונית ממולכדת והתנגשוית אלימות בין חמושים לכוחות הביטחון בדרום־מזרח טורקיה בסוף השבוע. שלושה בני אדם, שניים מהם אנשי כוחות ביטחון, נהרגו בפיצוץ מכונית ממולכדת בנפת מרדין. 19 בני אדם נוספים נהרגו בעימותים בין חמושים כורדים לחיילי צבא טורקיה, כך על פי התקשורת המקומית.

סוכנות הידיעות הממלכתית אנדולו דיווחה כי מכונית ממולכדת התפוצצה סמוך לבניין כוחות הביטחון. במקביל דיווחה סוכנות הידיעות הפרו כורדית פיראט כי 17 פעילים מ"מפלגת הפועלים הכורדית" (פ־ק־ק) נהרגו בעימותים עם כוחות הביטחון בנפת האקארי. שני חמושים נוספים נהרגו בנפת ואן בחילופי אש עם כוחות הביטחון, דיווחה סוכנות אנדולו.

מאז קרסה הפסקת אש בין הצדדים בחודש יולי אשתקד נלחמים חמושים כורדים וכוחות הביטחון בדרום מזרח טורקיה על בסיס כמעט יומי. יותר מ–40 אלף בני אדם נהרגו ב–30 שנות לחימה בין ממשלת טורקיה לכורדים.

לפחות 43 אזרחים נהרגו בלחימה בין מורדים לבין צבא אסד בחאלב

לפחות 43 אזרחים נהרגו בהתקפות של מורדים ושל צבא אסד אחד נגד השני בחאלב שבצפון סוריה. כך דיווח הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה. יותר מ-200 בני אדם נפצעו. במקביל כוחות הנאמנים למשטר אסד הגבירו את ההתקפות על דרך קסטלו האסטרטגית, נתיב האספקה היחיד שמוביל לאזור בחאלב שבשליטת המורדים. אם כוחות הממשלה יצליחו לנתק את שטח המורדים בחאלב משאר כוחות האופוזיציה, הם ישלימו את הכתר על העיר. על פי ההערכות, ישנם בין 250 אלף ל-300 אלף בני אדם שמתגוררים בשטח שבשליטת המורדים בחאלב.

לפחות 37 הרוגים בהתקפה משולבת של דאעש על מסגד שיעי מצפון לבגדאד

לפחות 37 בני אדם נהרגו ו-62 נפצעו בהתקפה על מקדש שיעי מצפון לבגדאד. כך דיווחו בכירים בעיראק. ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל אחריות להתקפה. המשטרה מסרה כי ההתקפה על מקדש סעיד מוחמד בבלד, הנמצאת כ-80 ק"מ צפונית לבגדאד, החלה אמש בירי מרגמות לעבר המקום. מיד לאחר מכן התפוצץ מחבל מתאבד בכניסה, שם עמדו שוטרים. מחבל נוסף נכנס לאחר מכן למקדש יחד עם עוד תשעה חמושים שהחלו לירות לעבר כוחות הביטחון והאזרחים שהיו במקום. מחבל שלישי נורה למוות לפני שהצליח להפעיל את המטען שנשא על גופו.

אתמול עלה ל-281 מניין ההרוגים בהתקפת הטרור של ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) ברחבי בגדאד בסוף השבוע שעבר. בהתקפה אירעו לפחות שלושה פיגועי התאבדות ברחובות העיר בשעה שהתושבים יצאו לציין את סיום צום הרמדאן.

צעירים מדליקים נרות זיכרון לזכר ההרוגים בבגדד בתחילת השבוע, אתמולצילום: Khalid Mohammed/אי־פי

עלה ל-281 מניין ההרוגים בהתקפת הטרור של דאעש בבגדאד בסוף השבוע

משרד הבריאות העיראקי הודיע כי מניין ההרוגים בסדרת הפיגועים בבגדאד בסוף השבוע, עליה קיבל אחריות ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) עלה ל-281 בני אדם. ההתקפה היתה הקשה ביותר שנרשמה במדינה מוכת הטרור והמלחמה מאז הפלישה האמריקאית אליה ב-2003.

אתמול, מספר ימים לאחר התקפת הטרור הקטלנית, הודיע שר הפנים של עיראק, מוחמד גבאן, על התפטרותו ואמר שסגנו יחליף אותו. שלושת פיגועי ההתאבדות אירעו ברחבי העיר בשבת, כשהרחובות היו עמוסים בצעירים ומשפחות שיצאו מבתיהן בתום צום הרמדאן.

שר הפנים האשים את היעדר התקשורת בין רשויות הביטחון השונות, ואמר לרויטרס בחודש שעבר שההתקפות של דאעש לא ייפסקו עד ש"חוסר הסדר" במערכת הביטחון העיראקית יתוקן.

המורדים בסוריה: כוחות אסד ניתקו את הדרך היחידה המובילה לחאלב

כוחות הנאמנים לנשיא בשאר אל־אסד ניתקו את הדרך היחידה המובילה לחאלב, כך נמסר מכוחות המורדים ומארגון העוקב אחר הלחימה בסוריה. על פי הדיווח, כוחות הנאמנים לאסד כבשו שטחים צפון־מערבית לדרך לחאלב, שכעת נמצאת בטווח האש שלהם. מקורות בארגוני המורדים ציינו כי כוחותיהם משתתפים בקרבות עזים לכיבוש מחדש של השטחים בסביבת הדרך. 

הארגון הסורי העוקב אחר הלחימה במדינה מסר כי הכוחות הנאמנים לממשלה הגיעו למרחק קילומטר אחד מדרך קאסטלו, המובילה לעיר. "נכון לרגע זה איש אינו יכול לצאת או להיכנס לחאלב", אמר זכאריה מאלאהיפג'י מארגון המורדים שבסיסו בחאלב. בכיר נוסף בארגוני המורדים הוסיף: "כל הקבוצות שלחו תגבורת ומנסות להשתלט מחדש על עמדות שנתפסו על ידי המשטר". אותו בכיר ציין כי מצב כוחות המורדים הנלחמים באזור רע מאוד, וכי המשטר נהנה מתמיכה אווירית נרחבת.     

בחודש פברואר השנה הגיעו הכוחות הנאמנים למשטרו של נשיא סוריה למרחק שלושה קילומטרים מהכביש האחרון המוביל מחוץ לחאלב, בה חיים כ–300 אלף בני אדם. המורדים וארגוני סיוע הביעו אז חשש כבד מפני כיתורה של העיר על ידי צבא סוריה, המשתמש בטקטיקות הרעבה ומצור כנגד מעוזי מורדים בחלקים שונים של המדינה.

כוחות מורדים מתקדמים לכיוון כוחות המשטר, דרומית לחאלב בחודש שעברצילום: Uncredited/אי־פי

אובמה מתכנן להשאיר 8,400 חיילים אמריקאים באפגניסטאן בסיום כהונתו

נשיא ארה"ב ברק אובמה מתכנן להשאיר כ-8,400 חיילים אמריקאים באפגניסטאן בסיום תקופת כהונתו בבית הלבן, מספר גדול יותר מכפי שתוכנן בעבר, מה שממחיש את הקושי של ארה"ב לנסות להפחית את המתח באזור. כך דיווחו גורמים שתודרכו על ידי הנשיא בבית הלבן. אובמה תכנן לצמצם את מספר החיילים מ-9,800 ל-5,500 עד סוף שנת 2016. אולם באחרונה הרים ארגון הטליבאן את ראשו וחידש את התקפותיו נגד כוחות הביטחון המקומיים והזרים במדינה, מה שהוביל את וושינגטון לחשב מחדש את אסטרטגיית היציאה של הצבא האמריקאי מאפגניסטאן.

הנשיא צפוי למסור בהמשך היום הודעה בנוגע לנוכחות הצבאית האמריקאית באפגניסטאן. לצדו יופיעו שר ההגנה אשטון קרטר והרמטכ"ל ג'וזף דנפורד. בחודש שעבר שלחו יותר מ-12 שגרירים אמריקאים לשעבר ומפקדים לשעבר בצבא ארה"ב איגרת לאובמה בה הם קראו לו להשאיר מספר גבוה של חיילים אמריקאים באפגניסטאן.

האופוזיציה הסורית: הממשלה מפרה את הפסקת האש החד צדדית שהוכרזה על ידה

כוחות האופוזיציה הסורית דיווחו כי זמן קצר אחרי ההודעה של ממשלת סוריה על הפסקת אש חד צדדית בת שלושה ימים במדינה, נרשמו תקריות אש שמפרות את ההודעה. לדברי המורדים הסורים, ההודעה על הפסקת האש, שנמסרה בסוכנות הידיעות הסורית סאנא, היא לא יותר מ"תעמולה".

כלי תקשורת של המורדים דיווחו על פצועים רבים בהפגזות של הממשלה בחאלב. גם הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה אישרו כי ישנן הפרות בהפסקת האש שעות ספורות לאחר שהיא פורסמה. על פי הודעת הממשלה בדמשק, הפסקת האש או כפי שהיא כונתה על ידה "משטר רגיעה" אמורה להיפגש עד יום שישי.

למרות הטענות, הודיע צבא סוריה החופשי, המאגד את רוב ארגוני המורדים במדינה, כי הוא יכבד את הפסקת האש לכבוד עיד אל-פיטר. "אנחנו מברכים כל מאמץ להביא להפסקת אש לטובת חג עיד אל-פיטר. אנחנו מכריזים כי נכבד אותה כל עוד הצד השני יעשה אותו דבר", נכתב בהודעה מטעם הארגון בטוויטר.

ממשלת סוריה הודיעה על הפסקת אש חד צדדית בת שלושה ימים

ממשלת סוריה הצהירה על הפסקת אש חד צדדית בת שלושה ימים, עד סוף יום שישי. כך נמסר בסוכנות הידיעות הסורית SANA. 

ההודעה נמסרה על רקע סוף חג הרמאדאן, שיסתיים השבוע בחגיגות עיד אל-פיטר. בהצהרה לעיתונות מסרו בפיקוד הסורי כי הפסקת האש נוגעת לכל שטחי סוריה לתקופה של 72 שעות, עד חצות ב-8 ביולי. 


לפחות שישה חיילים נהרגו בפיצוץ מכוניות ממולכדות בבסיס צבאי בתימן

לפחות שישה חיילים נהרגו ועשרות נפצעו היום בפיצוץ שתי מכוניות ממולכדות בבסיס צבאי בדרום עדן בירת תימן, כך נמסר ממקורות ביטחוניים. כ-24 פעילים תקפו את החיילים בתוך הבסיס אחרי הפיצוצים. חילופי הירי נמשכו עד שהגיע גיבוי צבאי. אף ארגון לא לקח אחריות על המתקפה, אבל ככל הנראה מדובר בהתקפה של פעילי המדינה האיסלאמית (דאעש). 

הפיגועים אירעו על רקע התקפת טרור בשלוש ערים סעודיות ביום שני, ואחרי פיגועים קטלניים בטורקיה בנגלדש ועיראק.  

אחרי התקפת הטרור הקטלנית בבגדאד: שר הפנים של עיראק התפטר

מספר ימים לאחר התקפת הטרור הקטלנית בבגדאד, הודיע שר הפנים של עיראק אתמול על התפטרותו ואמר שסגנו יחליף אותו.מוחמד גבאן הודיע על התפטרותו במסיבת עיתונאים בבגדאד. בשלב הבא, על ראש הממשלה, חיידר אל-עבאדי, לאשר את ההתפטרות.

250 אנשים נהרגו בשורת פיגועי התאבדות במרכז קניות בלב הבירה בשבת, לפי משרד הבריאות עיראקי. אלו היו הפיגועים הקשים ביותר בעיראק מאז הפילו כוחות צבא ארה"ב את סדאם חוסיין לפני 13 שנים. ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) לקח אחריות על הפיגועים.

שר הפנים האשים את היעדר התקשורת בין רשויות הביטחון השונות, ואמר לרויטרס בחודש שעבר שההתקפות של דאעש לא ייפסקו עד ש"חוסר הסדר" במערכת הביטחון העיראקית יתוקן. הוא אמר שכוחות הביטחון אינם תחת סמכותו. 

הקלטות מתא הטייס אישרו: היה ניסיון לכבות שריפה שפרצה במטוס המצרי טרם ההתרסקות בים התיכון

הקלטות מתא הטייס של מטוס איג'יפט אייר שהתרסק במאי בדרכו מפריז לקהיר מראות כי היה ניסיון לכבות שריפה שפרצה על הסיפון לפני שהוא התרסק לים התיכון – כך אמרו גורמים בוועדת החקירה של האסון, בו נהרגו 66 בני אדם ואנשי צוות.

ההקלטות מתיישבות עם מידע שהוצא ממכשירים אחרים של המטוס, שאותתו על קיום עשן בגוף המטוס לפני ההתרסקות. הגורמים בוועדת החקירה אמרו כי טרם נשללו סיבות אפשריות להתרסקות וכל כיווני החקירה עדיין פתוחים. רק בשבוע שעבר, יותר מחודש אחרי האסון, הצליחו מומחים לשקם את נתוני הטיסה של המטוס. הקופסאות השחורות נמצאו בחודש שעבר לאחר שאותר גוף המטוס. הרשויות במצרים מסרו כי הקופסאות ניזוקו וכי יקח זמן עד שניתן יהיה לחלץ מהן את המידע. כרטיסי הזיכרון הפגומים נלקחו למעבדה בפריז.

נשיא טורקיה: הענקת אזרחות לפליטים סורים היא אינטרס לאומי

בשיחה עם עיתונאים היום, נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן התבטא בנושא הפליטים הסורים וציין כי אם אנקרה תעניק להם אזרחות ישרת הדבר את האינטרסים של טורקיה. "ישנם אנשים מוכשרים בקרב הפליטים הסורים", אמר הנשיא. "אם נעניק להם אזרחות ישרת הדבר את האינטרסים של טורקיה וגם ישפר את תנאי המחיה שלהם", הוסיף כשתיאר תוכנית אפשרית להענקת אזרחות לפליטים סורים.

בהתייחסו לשאלת המצב הביטחוני בטורקיה והחשש מפני חדירת מחבלים לצד הפליטים, הוסיף ארדואן: "אנחנו חושבים שזה ראוי במיוחד לנקוט צעד זה בעודנו מקפידים על כל אמצעי הזהירות הדרושים. מדינות מערביות פותחות את דלתותיהן לבני אדם מוכשרים כאלו, ואין להם ברירה חוץ מלעזוב למערב כשאנחנו לא פותחים את שערינו. אנחנו רוצים להרוויח מהידע שלהם". מקור בארמון הנשיאות הטורקי הסביר לעיתונאים כי עד כה הוענקה לפליטים סורים שהגיעו למדינה המזרח תיכונית אזרחות על בסיס פרטני, אך כי כעת ישנה תוכנית לבנות סט קריטריונים לבחירתם.

בעוד נושא מתן האזרחות לפליטים עולה יותר ויותר בתקשורת הטורקית, ברחבי המדינה נשמעת ביקורת גוברת בנושא. רשת החדשות בי-בי-סי הביאה דוגמה בדמות ציוץ שהעלה אזרח טורקיה, בו נכתב: "אני מצטער אבל אני לא רוצה מהגרים סורים ללא בקרה במדינה שלי. טורקיה אינה מחנה פליטים".

על אף הצהרותיו האחרונות של ארדואן, הקהילה הבינלאומית מותחת ביקורת חריפה על יחסו לסורים הנמלטים ממלחמת האזרחים בארצם ומגיעים לשטח טורקיה. בדו"ח שפרסם ארגון אמנסטי אינטרנשיונל נכתב כי הממשלה באנקרה אילצה בחודשים האחרונים אלפי פליטים סורים לשוב לארצם שסועת הקרבות. פעילי זכויות אדם ציינו כי הדבר מדגיש את הבעיות הכרוכות בהסכם הפליטים שנחתם בחודש מארס בין אנקרה לאיחוד האירופי, המאפשר ליוון לגרש פליטים המגיעים בסירות בחזרה לטורקיה.

מאז פרצה מלחמת האזרחים בסוריה לפני חמש שנים מגיעים בהתמדה פליטים לשטחה של טורקיה, ומספרם כיום נאמד בכשלושה מיליון. כ-260 אלף מהם חיים במחנות פליטים שמפעילה הממשלה והשאר חיים בערים ברחבי טורקיה.

מחנה לפליטים סוריה בטורקיה, סמוך לגבול סוריה בחודש שעברצילום: Emrah Gurel/אי־פי

אמנסטי: המורדים בסוריה אימצו שיטות עינויים והתעללות דומות לאלו של אסד‎

כמה מארגוני האופוזיציה בסוריה אימצו שיטות התעללות הדומות לאלו של כוחות נשיא סוריה בשאר אל אסד, כך נכתב בדו"ח של ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל. הדו"ח מפרט על גל "מצמרר" של עינויים, חטיפות והוצאות להורג ללא משפט באזורים הנשלטים על ידי ארגוני המורדים. 

מחברי הדו"ח התבססו על ראיונות עם כ–70 בני אדם החיים או עובדים בחלקו הצפוני של מחוז אידליב ובחאלב – אזורים בהם שולטים המורדים. האלימות הקשה הופעלה במשך ארבעה שנים על ידי חמש קבוצות חמושים, כולל כמה הנתמכות על ידי ארה"ב ומעצמות אזוריות וכן על ידי שלוחת אל־קאעדה בסוריה, נכתב בדו"ח.

"אזרחים בכמה אזורים הנשלטים על ידי קבוצות אופוזיציה בירכו תחילה על כך שהם אינם נתונים לשלטון האכזרי של הממשלה", אמר מנהל תוכנית המזרח התיכון של ארגון אמנסטי, פיליפ לותר. אך לדבריו, "תקוותיהם כי החמושים יכבדו את זכויותיהם נעלמו בעוד כשהאופוזיציה לקחה החוק לידיה".

בין היתר מתעד הד"ח 24 חטיפות של פעילים מקומיים, בני מיעוטים אתניים ודתיים, ושל שלושה ילדים. נכון לשבוע שעבר שניים מאותם ילדים עדיין נעדרים. כמו כן תיעד ארגון זכויות האדם הוצאות להורג בירי ללא משפט של פעילים התומכים בממשלה, חלקן בציבור. מעשים מסוג זה, נכתב בדו"ח, הם פשעי מלחמה.

לוחמים של ארגון ג'בהת א־נוסרה, המסונף לאל־קאעדה, בחאלב באפרילצילום: Uncredited/אי־פי

דיווח באיראן: חמושים מדאעש קיבלו 600 אלף אירו כדי לבצע עשרות פיגועים במדינה

קבוצה של חמושים הקשורים לארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבלה תשלום על סך 600 אלף אירו כדי לבצע התקפת טרור ב-50 אתרים בטהראן ובערים גדולות נוספות באיראן. כך לפי תוכנית דוקומנטרית ששודרה בטלוויזיה הממלכתית באיראן. בשבועות האחרונים הודיעו בכירים איראנים כי חמושים סונים מהמדינה האיסלאמית מתכננים לבצע פיגועים במדינה. לפני כשבועיים נעצרו עשרה חשודים ונתפסו 100 ק"ג של חומרי נפץ שהיו מיועדים להרכבת מכוניות ממולכדות ומטעני נפץ באזורים ציבוריים עמוסים.

 בתוכנית רואיינו שני חמושים שנעצרו ושסיפרו על מזימתם. עוד נמסר כי חקירת ההתקפה המתוכננת עדיין נמשכת. איראן השיעית הכריזה מלחמה על ארגון דאעש הסוני ואנשי משמרות המהפכה נשלחו להילחם לצד צבא עיראק והמיליציות השיעיות המקומיות בדאעש במערב המדינה ובצפונה, שם שולט הארגון הקיצוני בשטחים נרחבים.

סדרת פיצוצים ברחבי סעודיה: לפחות שניים נהרגו בפיצוץ בעיר מדינה

לפחות שני בני אדם נהרגו בפיצוץ מחבל מתאבד מחוץ למסגד הנביא בעיר מדינה שבסעודיה, אחד האתרים הקדושים ביותר לאיסלאם שבו על פי האמונה קבור הנביא מוחמד. רשת אל-ערביה דיווחה כי בין ההרוגים שני אנשי אבטחה. רשת סקיי ניוז בשפה הערבית דיווחה כי חמישה בני אדם נהרגו ושישה נפצעו. הפיצוץ אירע סמוך לעמדות האבטחה ליד המסגד בשעה שהמאבטחים שברו את צום הרמדאן. בדיווח אחר נמסר כי מדובר במכונית ממולכדת שהתפוצצה. מדינה היא העיר השנייה הקדושה ביותר למוסלמים, אחרי מכה.

זמן קצר לפני כן דווח על שני פיצוצים שנשמעו סמוך למסגד בעיר אל-קטיף שבמזרח סעודיה, בה מתגורר רוב שיעי. כך דיווחו עדי ראייה. לא ברור אם ישנם נפגעים בפיצוצים, אולם עדי הראייה באל-קטיף הוסיפו כי ראו חלקי גופה באזור הפיצוצים שאירעו ברובע העסקים. עד ראייה נוסף דיווח כי אחד הפיצוצים הרס מכונית שחנתה סמוך למסגד וכי חלקי הגופה עשויה להיות שייכת למחבל. הפיצוץ הנוסף, כך דיווח תושב המתגורר סמוך, אירע ממכונית ממולכדת. הפיצוצים אירעו בשעה שרוב התושבים היו בבתיהם גם כן בעת שבירת הצום.

טרם ידוע מי עומד מאחורי הפיצוצים, אולם במאי אשתקד קיבל ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) אחריות על פיגוע התאבדות שהתרחש במסגד שיעי בכפר אל-קאדי שגם כן באל-קטיף. בפיגוע ההוא נהרגו 22 בני אדם ונפצעו יותר מ-50. זאת היתה הפעם הראשונה ששלוחת דאעש בסעודיה קיבלה אחריות להתקפת טרור בממלכה.

מוקדם יותר היום דווח כי מחבל מתאבד נהרג ושניים אחרים נפצעו בפיצוץ נוסף סמוך לקונסוליה האמריקאית בעיר ג'דה, השנייה בגודלה בסעודיה. זאת היתה הפעם הראשונה מזה תקופה ארוכה שבה היה ניסיון לפגוע במטרה זרה במדינה. על פי הדיווח, המחבל החנה את רכבו מחוץ לבית חולים הנמצא מול הקונסוליה ופוצץ את המטען שנשא עליו לאחר שהבחין בשני אנשי ביטחון שהחלו להתקרב אליו. הוא נהרג והשניים נפצעו. מאוחר יותר נשמעו שלושה פיצוצים נוספים שבוצעו על ידי המשטרה באופן מבוקר סמוך למקום. לא היו נפגעים בקרב אנשי הקונסוליה.

שוטרים מבצעים פיצוצים מבוקרים סמוך לקונסוליה האמריקאית בעיר ג'דה, היוםצילום: STRINGER/אי־אף־פי

לאחר הפיגוע: ראש ממשלת עיראק הורה למשטרה להפסיק להשתמש בגלאי פצצות מזויפים

ראש ממשלת עיראק, חיידר אל־עבאדי, הורה לכוחות הביטחון במדינתו להפסיק להשתמש בגלאי פצצות מזויפים בנקודות בידוק, יממה לאחר שארגון המדינה האיסלאמית לקח אחריות לפיגוע שבו נהרגו יותר מ–200 בני אדם ברובע שיעי בבגדאד.    

זמן קצר לאחר ההתקפה הקטלנית ביותר בבגדאד השנה, אל־עבאדי הורה על פתיחת חקירה במשרד הפנים. מטרתה לבדוק "עסקאות מושחתות" לקניית מכשירי ADE 651 – שנועדו לאתר כדורי גולף אבודים אך נמכרים במדינות שונות כגלאי פצצות. שוטר במשטרת עיראק אישר לסוכנות הידיעות רויטרס כי מכשירים אלו, המכונים "מקלות קסם", עדיין נמצאים בשימוש, חמש שנים לאחר פרוץ סקנדל בנושא בעיראק. 

איש העסקים הבריטי שמכר את הגלאים לעיראק ולמדינות נוספות, ג'יימס מקורמיק, החל לרצות עשר שנות מאסר בבריטניה בשנת 2013 לאחר שהרושע בסיכון חיים למטרות רווח. מוקרמיק הרוויח יותר מ–40 מיליון דולר ממכירת הגלאים בעיראק, נמסר בזמנו מהמשטרה. עוד נמסר כי הוא מכר גלאים פצצות מזויפים גם לאו"ם.

טורקיה עשויה לאפשר לרוסיה להשתמש בנמל התעופה אינג'ירליק

אנקרה עשויה להתיר למוסקבה להשתמש בנמל התעופה אינג'ירליק השוכן בקרבת גבול סוריה, כך אמר היום שר החוץ של טורקיה.

סוכנות הידיעות הרוסית ספוטניק דיווחה כי שר החוץ של טורקיה, מבלוט צ'בושולו, אמר: "אנחנו נשתף פעולה עם כל מי שנלחם בדאעש. אנחנו עושים את זה כבר זמן מה, ופתחנו את בסיס אינג'ירליק בפני מי שרוצה להילחם בטרוריסטים. מדוע לא לשתף פעולה גם עם רוסיה תחת צנאים דומים? דאעש הוא אויב משותף ועלינו להילחם בו".

נמל התעופה אינג'ירליק מופעל על ידי טורקיה, ארה"ב ונאט"ו, ומשמש כבסיס אסטרטגי למטוסי תקיפה הפועלים בסוריה.

מספר ההרוגים בהתקפת דאעש בבגדאד עלה ליותר מ-210

מספר ההרוגים בפיגוע אתמול בבגדאד עלה ל-213, כך מסרו בכירים בשירותי הבריאות בעיראק. עוד נמסר כי יותר מ-300 בני אדם נפצעו בהתקפה, בה התפוצצה מכונית ממולכדת בשוק ברובע בקראדה השיעי.

על פי המשטרה המקומית מכונית ממולכדת התפוצצה לאחר שקיעת השמש וסמוך לסוף חודש הרמדאן, כשהרחובות עמוסים בצעירים ומשפחות יוצאות מבתיהן. שעות לאחר ההתקפה כבאים עדיין עסקו בכיבוי האש ברובע. 

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל אחריות להתקפה. בהודעה שפרסמו הקיצונים נכתב כי מטרת ההתקפה היתה לפגוע במוסלמים שיעים, וכי ההתקפות על הכופרים כהגדרתם לא ייפסקו.

אשה עיראקית, בזירת הפיגוע אתמולצילום: Hadi Mizban/אי־פי

איחוד הנסיכויות קוראת לאזרחיה לא ללבוש בגדים מסורתיים בחו"ל

איחוד הנסיכויות הערביות קראה לאזרחיה שלא ללבוש את השמלות הלאומיות המסורתיות בביקוריהם במדינות זרות, ימים לאחר שאזרח המדינה נעצר בארה"ב. אחמד אל-מנהאלי, איש עסקים, נעצר בבית מלון באוהיו, לפי התקשורת המקומית לאחר שעובד במקום חשש כי הוא קשור לארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

משרד הפנים של איחוד הנסיכויות קרא לאזרחים לנקוט זהירות בנוגע ללבוש שלהם במדינות זרות. לפי ההודעה, על האזרחים להימנע מלבישת בגדים מסורתיים "על מנת לשמור על ביטחונם". ההודעה, שלא כללה התייחסות לתקרית באוהיו, קראה לאזרחים "לנקוט זהירות במדינות זרות בשל ההתפתחויות הביטחוניות בכמה מדינות באירופה".

לפי כלי תקשורת באוהיו, אחות של פקידת קבלה במלון בעיר אייבון התקשרה למשטרה, בשל חשש כי האיש מביע את נאמנותו לדאעש בשיחת טלפון שביצע במלון. בסרטון וידאו של המעצר נראים השוטרים מפילים לקרקע את האיש, הלבוש בגלימה לבנה מסורתית, ועורכים עליו חיפוש. ראש עיריית אייבון ומפקד המשטרה התנצלו לאחר מכן בפני האיש, שסבל מפציעות בעקבות התקרית.

יותר מ-40 הרוגים בתקיפה של צבא סוריה על עיירה הנשלטת על ידי האופוזיציה

43 בני אדם נהרגו בהפצצות עזות של משטר הנשיא בשאר אל אסד על עיירה הנשלטת על ידי האופוזיציה הסורית, כך דיווחה סוכנות הידיעות אי־אף־פי על סמך מידע שהתקבל מארגון העוקב אחר הלחימה בסוריה. על פי הדיווח, בין ההרוגים ילדים, נשים וצוותי רפואה.

המצפה הסורי לזכויות אדם מסר כי כוחות המשטר הפציצו אתמול במשך שעות את העיירה ג'ארוד, השוכנת 60 קילומטר צפון־מזרחית לדמשק. ראש המצפה, ראמי עבדל רחמן, אמר כי שני חובשים נהרגו וכן נשים וילדים.

ההפצצה, הראשונה על ג'ארוד זה שנתיים, החלה לאחר שצבא סוריה הודיע כי חמושים איסלאמיסטים באזור הרגו טייס של הממשלה שנטש את מטוסו ביום שישי וצנח אל הקרקע. בהודעת הצבא נאמר כי ההתקפה על הטיס "לא תחלוף ללא עונש".

ילדים לאחר תקיפה אווירית על שכונה בשליטת המורדים, אתמול בחאלבצילום: ABDALRHMAN ISMAIL/רויטרס

לפחות 80 הרוגים, רבים מהם ילדים, בשורת פיגועים בבגדאד

רובע קראדה לאחר ההתקפהקרדיט: RT

לפחות 125 בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו בשורת התקפות ברחבי בגדאד שעליה קיבל ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) אחריות, כך נמסר ממשטרת עיראק ומקורות בשירותי הבריאות במדינה. שלושה מחבלים מתאבדים התפוצצו לאחר שקיעת השמש וסמוך לסוף חודש הרמדאן, כשהרחובות עמוסים בצעירים ומשפחות יוצאות מבתיהן. התקפה זו היא הקטלנית ביותר שהתרחשה בבירת עיראק השנה.

הפיגוע הראשון התרחש בקראדה, שכונת בעלת רוב שיעי. מכונית ממולכדת התפוצצה במרכז שוק וגרמה למותם של 55 בני אדם. שני פיצוצים נוספים התרחשו זמן קצר לאחר מכן. מחבל מתאבד הסתער על עמדת בידוק בצפון־מערב העיר, בדרך לאתר המקודש לאיסלאם השיעי, והרג 17 בני אדם. מחבל נוסף התפוצץ בעמדת בידוק באזור מסחרי בשכונה סונית ברובה במערב העיר והרג שמונה בני אדם. שעות לאחר ההתקפה כבאים עדיין עסקו בכיבוי האש ברובע קראדה, וכוחות הביטחון עסקו בפינוי גופות הקורבנות, רבים מהם ילדים.

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל אחריות להתקפה בהודעה שפרסם ברשת. בהודעה נכתב כי מטרתה היתה לפגוע בשיעים, וכי ההתקפות על הכופרים לא ייפסקו.

ביטחון תושבי בגדאד השתפר בהדרגה מאז הימים בהם התרחשו בעיר פיגועים מדי יום, לפני כעשור. עם זאת אלימות המופנית כלפי כוחות הביטחון ומוסלמים שיעים עדיין מתרחשת בקביעות.

רובע קראדה, היום בבגדאדצילום: Khalid Mohammed/אי־פי

הפנטגון: הרגנו שני מפקדים בכירים של דאעש בצפון עיראק

שני מפקדים בכירים בארגון המדינה האיסלאמית בעיראק נהרגו בתקיפות אוויריות של הקואליציה המערבית-ערבית סמוך לעיר מוסל. הפטנגון הודיע כי שני ההרוגים הם חאתם טאלב אל-חמדוני - סגנו של שר המלחמה של דאעש והממונה על כיבושה של מוסל ב-2014, ובאסם מוחמד אחמד סולטאן אל-בג'ארי - פעיל אל-קאעדה לשעבר שפיקד על גדוד העושה שימוש בגז חרדל, חומרי חבלה מאולתרים ומחבלים מתאבדים.

"הריגת שני הבכירים, יחד עם התקיפות הנוספות שלנו על מפקדי ומנהיגי ארגון המדינה האיסלאמית בחודש האחרון, שוחקות את שרשרת הפיקוד במוסול. הסרנו שניים מהמפקדים הבכירים ביותר של המדינה האיסלאמית בצפון עיראק", אמר דובר הפנטגון וציין כי התקיפה שבה נהרגו השניים בוצעה ב-25 ביוני.

16 ביוני 2014 - תושבים במוסול מקבלים בתשואות את לוחמי דאעשצילום: אי־פי

מנהיג טליבאן החדש לארה"ב: הכירו במציאות וסיימו את כיבוש אפגניסטאן

מולא היבתוללה אחונדזאדהצילום: -/אי־אף־פי

מנהיג טליבאן החדש, מולא היבתוללה אחונדזאדה, פרסם היום את הודעתו הרשמית הראשונה מאז התמנה לתפקיד וקרא לארה"ב "לסיים את כיבוש אפגניסטאן". דברי אחונדזאדה פורסמו יומיים אחרי סדרת פיגועים שביצע טליבאן במספר מוקדים בבירה קאבול, ובה הרג 30 בני אדם ופצע יותר מ-70.

"הכירו במציאות במקום לעשות שימוש חסר טעם בכוח וסיימו את הכיבוש", אמר אחונדזאדה, "המסר שלנו לפולשים האמריקאים ולבעלי בריתם הוא זה: המוסלמים באפגניסטאן אינם פוחדים מהכוח שלכם או מהתחבולות שלכם. הם רואים בעימות איתכם כמטרה הנאצלת של חייהם".

אחונדזאדה קרא לשכנותיה של אפגניסטאן להצטרף למאבק בארה"ב ואמר כי נוכחות האמריקאים על אדמתן "מזיקה לאינטרסים המשותפים שלנו ומערערת את האזור כולו. אני מצפה מכם לצרף את קולכם לקולם של האפגנים לסיום הכיבוש, או לכל הפחות - אל תנקטו בצעדים שתורמים להישארות האמריקאים".

אחונדזאדה התמנה למנהיג טליבאן בעקבות הריגתו של מולא אכתאר מנסור בתקיפת מל"ט אמריקאי בפקיסטאן בחודש מאי. מנסור התמנה לתפקיד ביולי שעבר בעקבות חשיפת דבר מותו של מולא עומאר שנתיים קודם לכן בפקיסטאן.

הבית הלבן: עד 116 אזרחים נהרגו בתקיפות אוויריות באפריקה, פקסיטאן ותימן תחת אובמה

הבית הלבן הודיע כי עד 116 אזרחים נהרגו בתקיפות מטוסים ללא טייס ובתקיפות אוויריות נוספות של ארה"ב בפקסיטאן, תימן ואפריקה מאז שהנשיא ברק אובמה נכנס לתפקידו ב-2009.

בהודעתו הפומבית הראשונה בנושא, מהממשל נמסר כי בין 64 ל-116 אזרחים נהרגו בין ינואר 2009 לדצמבר 2015. מספר זה נמוך באופן משמעותי מההערכות של ארגוני זכויות אדם, שלפיהן 1,100 אזרחים נהרגו בתקיפות אוויריות של ארה"ב במדינות אלו בתקופה זו.

המורדים בסוריה בהכרזה נדירה: כבשנו עיירה אסטרטגית במחוז לטקיה

כוחות מורדים סורים כבשו עיירה אסטרטגית במערב המדינה המזרח תיכונית, כך על פי הודעות כוחות המורדים וארגון המשקיף על הלחימה בסוריה. העיירה קאנסאבא השוכנת במחוז לטקיה היתה בידי כוחות ממשלת סוריה מאז חודש פברואר, אז התקדמו כוחות המשטר בחלק זה של סוריה בגיבוי מטוסים רוסיים. כיבוש שטחים על ידי המורדים בחלק זה של סוריה נחשב זה זמן מה לנדיר.

ארגון ג'בהת א-נוסרה, המזוהה עם אל-קאעדה, נמנה עם הארגונים שהשתלטו על העיירה קאנסאבא, ששימשה בעבר כבסיס חשוב למורדים. הארגון פרסם הודעה בה נאמר כי ברית המורכבת מקבוצות מורדים איסלאמים השתלטה על קאנסאבא ועל כמה כפרים. לפי "מצפה זכויות האדם הסורי", העיירה והכפרים נתפסו כחלק ממתקפה שהחלו המורדים באזור זה של סוריה מוקדם יותר השבוע.

לפחות 27 שוטרים נהרגו בפיגוע התאבדות באפגניסטאן

לפחות 27 שוטרים אפגניים נהרגו ו-40 נפצעו בפיגוע התאבדות שפגע בשיירה בה נסעו, כך מסר מקור רשמי במשרד הפנים. הפיגוע התרחש כ-20 קילומטרים מערבית לבירה קאבול. לפי דיווחים, שני מחבלים מתאבדים פוצצו עצמם סמוך לאוטובוסים בו נסעו חניכים בקורס שוטרים שהיו בדרכם מטקס במחוז וורדק אל הבירה.

ארגון טליבאן לקח אחריות על הפיגוע, המתרחש כשבוע לאחר מתקפה על אוטובוס בה נהרגו 14 בני אדם. על פי הודעת טליבאן, הפיצוץ הראשון כוון נגד האוטובוס, ולאחר שהגיעו למקום שירותי החירום, המחבל השני פוצץ מכונית תופת וגרם לעשרות נפגעים נוספים. הפיגוע ממחיש את האיום על כוחות הביטחון האפגניים, שבוע לפני ועידת נאט"ו שתתקיים בוורשה, בה צפויים המנהיגים לדון בשאלה האם להמשיך ולסייע לממשלה בקאבול.

כוחות ביטחון אפגניים בזירת הפיגוע בפרברי קאבולצילום: /אי־פי

מקורות בארה"ב: 250 לוחמי דאעש נהרגו בהפצצות בעיראק

מטוסי הקואליציה הבינלאומית בראשות ארה"ב ביצעו סדרת תקיפות נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) סמוך לעיר פלוג'ה שבעיראק. לפי מקור אמריקאי רשמי, בתקיפות נהרגו כ-250 חשודים בהשתייכות לארגון ונהרסו לפחות 40 כלי רכב. אם המספרים יקבלו אישור רשמי, תקיפות אלה יהיו בין הקטלניות ביותר נגד האגון.

התקיפות, שלדברי מקורות רשמיים בארה"ב התרחשו דרומית לעיר, הן האחרוננות בסדרת מפלות לארגון המדינה האיסלאמית, בשטחי החליפות עליה הכריז בעיראק ובסוריה. עם זאת, הפסדיו הטריטוריאלים של הארגון לא מפחיתים את החששות בנוגע לכוונתו ויכולתו לבצע מתקפות בחו"ל.

בשדה הקרב, המבצע בהובלת ארה"ב נגד המדינה האיסלאמית תפץ תאוצה בשבועות האחרונים. ממשלת עיראק הודיעה החודש כי השתלטה מחדש על פלוג'ה, שנשלטה במשך יותר משנתיים על ידי המדינה האיסלאמית. בסוריה, קבוצות של ארגוני מורדים פתחו במתקפה נרחבת נגד הארגון בעיר מנביג' שבצפון המדינה.

פליטים שנמלטו מביתם בגלל אלימות דאעש, מגיעים לבסיס צבאי ברמאדי שבעיראקצילום: OSAMAH WAHEEB/רויטרס

חוקרים: בשרידי מטוס איג'יפט אייר נמצאו נזקים שנגרמו מטמפרטורה גבוהה ופיח

חוקרים הצליחו להוריד בהצלחה נתונים ומידע מהקופסאות השחורות של מטוב איג'יפט אייר שהתרסק בים התיכון בדרכו מפריז לקהיר בחודש שעבר. לדברי החוקרים, הוצאו 1,200 נתונים והם נלקחו לבדיקה. "ממידע הראשוני נראה כי הטיסה כולה הוקלטה בקופסאות", נמסר מוועידת החקירה של האסון האווירי בו נהרגו 66 נוסעים ואנשי צוות. "המידע מציג עקביות בכל הנוגע לאיתותים של עשן במטוס ובתא השירותים לפני ההתרסקות".

עוד נמסר כי מבחינת שרידי המטוס שנמשו מהמים נמצאו סימנים לנזקים שנגרמו מטמפרטורה גבוהה ולפיח. ההקלטות מתא הטייס עדיין נמצאות בצרפת משום שהן נזקקו לתיקון. הסיבה להתרסקות עדיין לא ברורה, אולם לדברי הרשויות, ישנה סבירות גבוהה כי מדובר באירוע טרור.

טורקיה והקואליציה הבינלאומית תקפו 15 עמדות ומחסני נשק של ארגון דאעש בצפון סוריה

כוחות ארטילריה טורקיים והקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב פגעו ב-15 עמדות של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בצפון סוריה אתמול. כך לפי הודעת הצבא הטורקי שהבהיר כי העמדות שהותקפו כללו עמדות נשק ומחסני קטיושות השייכים לדאעש, משם על פי החשד הוכנו התקפות נגד טורקיה מתוך סוריה. מאז ינואר יורה הארגון רקטות לעבר עיירות וכפרים בדרום טורקיה הסמוכים לגבול עם סוריה. 21 בני אדם, בהם פליטים סורים, נהרגו בהתקפות.

במקביל, ביצעו מטוסי קרב טורקיים תקיפות אוויריות נגד שלוש מטרות בהן מקלטים של ארגון מפלגת הפועלים הכורדית, פ-ק-ק, המוגדר ארגון טרור, בדרום המדינה. בתקיפות נהרגו, לפי הדיווח בדיילי סבאח, 38 לוחמים כורדים.

המורדים הסורים חדרו לעיר הנמצאת בשליטת דאעש סמוך לגבול עיראק

כוחות המורדים הסורים חדרו היום לעיר הכבושה על ידי המדינה האיסלאמית (דאעש) סמוך לגבול עם עיראק, כך  מסר לרויטרס אחד ממפקדי המורדים. ההתקפה נערכה בגיבוי כוחות צבא ארה"ב במטרה לחצות לשניים את החליפות האיסלאמית. המבצע לכיבוש העיר הסורית המזרחית אל-בוקאמל, שהחל אתמול, מוסיף ללחץ המופעל על דאעש. 

ההתקפה מתבצעת על ידי קבוצת המורדים "צבא סוריה החדש", שהוקמה לפני כ-18 חודשים על רקע התרחבות דאעש ב-2014. מקורות בקרב המורדים הסורים אמרו שהקבוצה אומנה בתמיכת צבא ארה"ב. "הקרבות עדיין מתקיימים בתוך (העיר) והעניין עוד לא נגמר", אמר אחד ממפקדי המורדים. לדבריו, כוחות המורדים נכנסו לעיר בזריחה.

הארגון הסורי לזכויות אדם מסר כי ההתקפה נעשית בגיבוי כוחות מיוחדים מערביים וחיל האוויר האמריקאי. דאעש כבשו את אל-בוקאמל ב-2014, והשתמשו בעיר כדי לטשטש את הגבול בין סוריה לעיראק. תבוסתם במאבק על העיר תהווה מכה סימלית ואסטרטגית לחליפות האיסלאמית, עליה הכריז אבו בקר אל-בגדאדי. העיר נמצאת כמה קילומטרים מהחזית העיראקית של מחוז דיר אל-זור, שרובו נמצא תחת שליטת דאעש. 

עוד היום התפוצצה מכונית ממולכדת בעיר הסורית הצפונית תל אבייד, סמוך לגבול עם טורקיה. לפי רופאים מקומיים, עשרה בני אדם נהרגו ו-30 נפצעו. הפיצוץ אירע בלב העיר. 

ירדן: מכונית ממולכדת התפוצצה סמוך לגבול הסורי והרגה מספר חיילים

מכונית ממולכדת התפוצצה על גבול סוריה-ירדן אתמול (שלישי) והרגה ופצעה מספר חיילי משמר גבול, כך מסר הצבא הירדני. לפי ההודעה, הפיצוץ אירע בשעה 05:30 בבוקר, קרוב למחנה הפליטים המדברי אל-רוקבאן, בו שוהים עשרות אלפי פליטים סורים המחכים להיכנס לתחומי הממלכה. עוד נמסר, כי "כלי רכב עוינים אחרים הושמדו", אך לא נמסרו פרטים נוספים.

אף ארגון לא נטל אחריות על הפיגוע. ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) שולט בחלקים גדולים בסוריה ועיראק השכנות, וירדן הגבירה לאחרונה את כוחות משמר הגבול כדי למנוע התקפות וניסיונות הסתננות לשטחה. 

בשבוע שעבר נהרגו חמישה חיילים ירדנים בפיצוץ מכונית ממולכדת באותו אזור. לההתקפה יצאה משטח סוריה והיו מעורבים בה כמה כלי רכב. הפיגוע הוגדר כאחד הפיגועים החמורים ביותר בירדן בשנים האחרונות. 

ירדן היא בעלת ברית מסורה של ארה"ב ומשתתפת בקמפיין שמובילה וושינגטון נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה, היכן שהג'יהאדיסטים עדיין שולטים בשטחים גדולים. מוקדם יותר החודש נהרגו חמישה בני אדם, כולל שלושה קציני מודיעין ירדנים, בהתקפה על מתקן מודיעין סמוך לעמאן. לאחר אותו אירוע נמסר מהרשויות כי ההתקפה היתה אירוע בודד.

ארה"ב: לאחר השלמת המבצע נגד דאעש במנביג' נעבור למעוזו א-רקה

שליח נשיא ארה"ב ברק אובמה לאזורי הלחימה נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה ובעיראק, ברט מקגורק, אמר כי ברגע שהמבצע נגד הארגון בעיר מנביג' שבצפון סוריה יושלם, ייווצרו התנאים המתאימים להמשיך קדימה למחוז א-רקה ולהביס את דאעש במעוזו. "מבצע מנביג' ממשיך, הלחימה קשה. ברגע שהוא ייגמר נהי מוכנים להמשיך לא-רקה", אמר מקגורק בפני ועדת החוץ של הסנאט.

המבצע במנביג', בהובלת הכוחות הדמוקרטים הסורים המורכבים בעיקר מלוחמים כורדים, נועד כדי לנתק את דאעש מהגבול עם טורקיה, המשמש נתיב עיקרי להברחת לוחמים זרים מסוריה ואליה. הלוחמים קיבלו ציוד ואימונים על ידי הצבא האמריקאי וגיבוי אווירי בתקיפות של הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש בהובלת ארה"ב.

תגובות