טורקיה עצרה את יד ימינו של פתהוללה גולן; נכנס למדינה יומיים לפני ניסיון ההפיכה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
LIVE
פתהוללה גולן בפנסילבניה, 2013
פתהוללה גולן בפנסילבניה, 2013צילום: SELAHATTIN SEVI/אי־אף־פי
עדכונים

טורקיה עצרה את יד ימינו של פתהוללה גולן; נכנס למדינה יומיים לפני ניסיון ההפיכה

שלטונות טורקיה עצרו את האליס האנצ'י, אחד מיועציו הבכירים של המטיף הגולה פתהוללה גולן, החשוד כמי שעומד מאחורי ניסיון ההפיכה הכושל במדינה לפני כשבוע. מקור בארמון הנשיאות מסר כי האנצ'י הוא יד ימינו של גולן, השוהה בארה"ב מאז 1999, וכי הוא נכנס למדינה יומיים לפני ניסיון ההפיכה.

מוחמד גולן, אחיינו של פתהוללה גולן, יריבו של ארדואן, נעצר בצפון-מזרח המדינה

שלטונות טורקיה עצרו את מוחמד סיית גולן, אחיינו של המטיף הגולה פתהוללה גולן, שתנועתו "היזמט" חשודה כמי שעומדת מאחורי ניסיון ההפיכה הכושל במדינה לפני כשבוע. זו הפעם הראשונה שאחד מבפני משפחתו של גולן, החי בארה"ב מאז 1999, נעצר. הוא נתפס בעיר ארזורום שבצפון-מזרח המדינה ונלקח לחקירה באנקרה.

סוכנות הידיעות אנדולו דיווחה כי מוחמד גולן עשוי לעמוד לדין בגין חברות בארגון טרור. ארדואן הכריז על תנועת היזמט כארגון טרור ומאשים את המטיף הגולה בן ה-75 כמי שמנסה להקים בטורקיה "מדינה בתוך מדינה" ולחתור תחת שלטון מפלגת "הצדק והפיתוח" האיסלאמיסטית.

ארדואן הורה על סגירת כ-2,000 בתי ספר, מוסדות צדקה ומתקנים רפואיים

נשיא טורקיה רג׳פ טייפ ארדואן חתם על צו המורה על סגירתם של 1,043 בתי ספר פרטיים, 1,229 קרנות וארגוני צדקה, 19 איגודים, 15 אוניברסיטאות ו-35 מתקנים רפואיים, כך מסר מקור בארמון הנשיא. הפרלמנט הטורקי ידון בצו הנשיאותי ויידרש לאשרו ברוב פשוט, הוסיף המקור. עוד נמסר כי ארדואן הורה על סגירת מוסדות אלו בשל קשריהם לתנועתו של איש הדת פתהוללה גולן, הנחשב ליריבו של הנשיא.

המקור ציין כי סטודנטים הרשומים במוסדות של סגירתם הורה הנשיא רשאים לעבור למוסדות השכלה גבוהה אחרים. כמו כן מאריך הצו הנשיאותי את תקופת המעצר של חשודים בניסיון ההפיכה ל-30 יום לפני שהם מובאים לפני שופט.

בנוסף, אתמול דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית אי-אף-פי כי יותר מעשרת אלפים דרכונים של אזרחים טורקים בוטלו בשל טענת השלטון כי מעורבים בניסיון ההפיכה עשויים לנסות להימלט מטורקיה.

אזרחי טורקיה היוצאים מהמדינה צריכים להראות אישור מהמעסיק

אזרחי טורקיה המבקשים לצאת ממדינתם צריכים מעתה להציג אישור ממעסיקיהם כדי לחצות את הגבול. כך מסר היום דוברו של נשיא טורקיה רג׳פ טייפ ארדואן.

על פי הדובר, אזרחים המבקשים לצאת מהמדינה צריכים להציג מכתב מהמעסיק שלהם, או לחילופין מסמך מביטוח לאומי. עוד ציין הדובר כי מטרת הצעד היא למנוע את בריחתם לחו"ל של טורקים שהיו מעורבים בניסיון ההפיכה בסוף השבוע הקודם. ביחס לעובדי ציבור הוסיף הדובר כי עליהם להציג מכתב רשמי שעליו נכתב כי הם מורשים לצאת מהמדינה.

שלשום דווח בתקשורת המקומית כי המועצה להשכלה גבוהה במדינה אסרה על כל אנשי האקדמיה לעזוב את גבולות טורקיה במסגרת טיסות עבודה.

יותר מעשרת אלפים בני אדם נעצרו בטורקיה מאז ניסיון ההפיכה

יותר מעשרת אלפים בני אדם נעצרו בטורקיה מאז ניסיון ההפיכה בשבוע שעבר, כך הודיע נשיא המדינה רג׳פ טייפ ארדואן. סוכנות הידיעות אנדולו דיווחה מפיו של הנשיא כי מספר העצורים הגיע ל-10,410.

יאסין אקטאיי, דובר מפלגתו של ארדואן, מפלגת הצדק והפיתוח (AKP), ציין כי בין העצורים ישנם 7,423חיילים; 287 שוטרים, 2,014 שופטים ותובעים ו-686 אזרחים. בנוסף לעצורים, יותר מ-37,500 עובדי ציבור ושוטרים הושעו מתפקידיהם. כמו כן, 21 אלף מורים בבתי ספר פרטיים איבדו את רשיונות ההוראה שלהם.

הנשיא ארדואן אמר כי המעצרים מתמקדים בתומכיו של איש הדת פתהוללה גולן החי בארה״ב, שלטענת השלטון בטורקיה עומד מאחורי ניסיון ההפיכה. פעולותיה של הממשלה מאז ניסיון ההפיכה הגבירו את החשש בקרב פעילי זכויות אדם, הטוענים כי ממשלתו של ארדואן דוחפת את טורקיה לעבר שלטון סמכותני.

לאחר ניסיון ההפיכה הכריזה הממשלה על מצב חירום שצפוי להימשך שלושה חודשים. לדברי ארדואן, צעד זה דרוש כדי להשיב את הסדר למדינה בעקבות אירועי סוף השבוע, שבהם נהרגו 260 בני אדם.

טורקיה תגביל את אמנת זכויות האדם האירופית: "כמו שעשתה צרפת"

טורקיה תגביל באופן זמני את אמנת זכויות האדם האירופית, "כמו שעשתה צרפת", בעקבות ההכרזה על מצב חירום במדינה, כך אמר היום (חמישי) סגן ראש הממשלה נומאן קורטולמוס, לפי ערוץ החדשות המקומי. קוטולמוס ציין שמצב החירום עשוי להסתיים בתוך חודש וחצי.

שתי מפלגות האופוזיציה הגדולות במדינה הזהירו כי אסור לעשות שימוש לרעה בכוח שמאפשרת ההכרזה על מצב החירום בטורקיה. חבר המפלגת השמאל החילוני אמר לרשת CNN הטורקית כי "זו הפיכה אזרחית לא ישרה וכפוית טובה נגד הפרלמנט". חבר במפלגה הכורדית אמר: "ניסיון ההפיכה ב-15 ביולי הפך להזדמנות וכלי להיפטר מאלו שמתנגדים למשטר ולהגביל את הזכויות הדמוקרטיות והחופש אפילו עוד יותר".

הנשיא רג'פ טייפ ארדואן הכריז אמש על מצב חירום למשך שלושה חודשים , אחרי ניסיון ההפיכה הצבאי הכושל במדינה, ואמר שזה יסייע לרשויות לפעול באופן יעיל יותר כדי להעמיד לדין את האחראים. גם צרפת הכריזה על מצב חירום אחרי התקפת הטרור בנובמבר בפריז. אחרי פיגוע הדריסה בניס, האריך נשיא צרפת פרנסואה הולנד את מצב החירום. 

("הארץ" ורויטרס)

ארדואן הכריז על מצב חירום במדינה לשלושה חודשים: ייתכן שמדינות זרות מעורבות בניסיון ההפיכה

הנשיא ארדואן הכריז במסיבת עיתונאים בתום דיון של מועצת הביטחון הלאומית על מצב חירום בטורקיה שיימשך שלושה חודשים. ההחלטה טעונה את אישור הפרלמנט באנקרה. ארדואן הבהיר כי הצעד הזה הולם את החוקה והוא לא נגד שלטון החוק והחירויות במדינה. הוא הוסיף כי למדינות האיחוד האירופי אין זכות לבקר את החלטתו להכריז על מצב חירום ועליהן קודם לטפל בצרפת. הממשלה הצרפתית הכריזה על מצב חירום לאחר מתקפת הטרור בפריז בנובמבר. לדברי ארדואן, ההחלטה נועדה להפיל את תנועתו של פתהוללה גולן במהירות וביעילות.

מוקדם יותר אמר בראיון לאל-ג'זירה כי ייתכן שמדינות זרות מעורבות בניסיון ההפיכה בסוף השבוע ורמז שנשיא מצרים א-סיסי הוא "בדיוק כמו הקושרים שאנחנו נלחמים נגדם בטורקיה". הוא הבהיר כי המון אנשים נעצרו עד כה במדינה בעקבות ניסיון ההפיכה, אבל זה לא הסוף ויהיו עוד מעצרים בימים הקרובים. לדבריו, רק מיעוט מכוחות הצבא היה מעורב בניסיון ההפיכה, אולם לא ברור בדיוק כמה אנשים לקחו בכך חלק. "ברור לנו שמדובר במיעוט. ארגון הטרור הזה ניסה לגרום למיעוט להשתלט על הרוב", אמר ארדואן לערוץ אל-ג'זירה. ארדואן הוסיף כי ניסיון ההפיכה נבע גם מכשל מודיעיני.

נשיא טורקיה דחה בראיון את הטענות לפיהן הוא הפך לדיקטטור והדמוקרטיה בטורקיה נמצאת בסכנה. "אנחנו נישאר מדינה פרלמנטרית דמוקרטית, לעולם לא נזוז מזה".

ארדואן אמר כי הוא לא רוצה לקשור בין השימוש שעושה ארה"ב בבסיס חיל האוויר אינצ'רליק בדרום טורקיה לבין הדרישה של אנקרה מארה"ב להסגיר את מי שלדבריו עומד מאחורי ניסיון ההפיכה, פתהוללה גולן, הגולה בארה"ב. לדבריו, "אנחנו צריכים להיות רגישים יותר. היחסים בין שתי המדינות מבוססות על אינטרסים, לא רגשות. אנחנו בעלי ברית אסטרטגיים". עם זאת הוא אמר כי אם ארה"ב לא תסגיר את גולן זאת תהיה טעות גדולה כי אנקרה נותנת לה את כל הראיות שצריך.

היום נערכה ישיבת של מועצת הביטחון הלאומית ובהמשך צפויה להימסר הודעה רשמית על ההחלטות שהתקבלו במסגרתה. מוקדם יותר אמר יו"ר ועדת החוקה בפרלמנט הטורקי כי הוא אינו יודע אם המועצה החליטה על מצב חירום במדינה, אולם לפני החוקה היא רשאית לעשות זאת במסגרת תגובה לניסיון ההפיכה בסוף השבוע ומסע הטיהורים בשורות הצבא והשלטון.

מטוסי אף-16 טורקיים הוקפצו לבדוק דיווחים על ספינות טורקיות נעדרות שנצפו סמוך ליוון

שוטרים נושאים את ארונו של אחד השוטרים שנהרגו בניסיון ההפיכה באנקרה, היוםצילום: BAZ RATNER/רויטרס

מטוסי אף-16 טורקיים הוקפצו היום מבסיסם בטורקיה כדי לבדוק דיווחים לפיהם כמה ספינות נעדרות של משמר החופים הטורקי הגיעו לשטחה של יוון בים האגאי. כך אמרו גורמים בצבא הטורקי. הם לא נתנו פרטים נוספים. הקושרים עשו שימוש בכמה כלים של הצבא הטורקי, בהם מסוקים, ספינות ומטוסי קרב. בכירים הבהירו כי אין אף ציוד צבאי שלא אותר מאז ניסיון ההפיכה הכושל, בו נהרגו יותר מ-200 בני אדם. ממשלת טורקיה והפיקוד העליון בצבא הודיעו כי הם שולטים באופן מלא במדינה, אולם המצב נותר מתוח נוכח מסע הטיהורים של הממשל בשורות שירותי המדינה, הצבא, המשטרה ומערכת המשפט.

יו"ר וועדת החוקה באנקרה: ניתן יהיה להכריז על מצב חירום במדינה למשך שישה חודשים

יו"ר ועדת החוקה בפרלמנט הטורקי, מוסטפה סנטופ, אמר כי החוקה הטורקית תאפשר להכריז על מצב חירום במדינה, אולם האזרחים לא ייפגעו מכך. סנטופ, בכיר במפלגת השלטון של ארדואן, הפיתוח והצדק, אמר את הדברים בתום ישיבה של מועצת הביטחון הלאומית בדנה בנקיטת צעדי חירום בעקבות ניסיון ההפיכה בסוף השבוע. בראיון לרשת NTV אמר סנטופ כי הוא לא יודע אם המועצה תכריז בסופו של דבר על מצב חירום במדינה, אך ציין כי לפי החוקה זה אפשרי עד לתקופה של שישה חודשים. ההודעה הרשמית של המועצה תפורסם בהמשך היום.

כל 1,577 דיקני האוניברסיטאות בטורקיה אולצו להתפטר; 6,500 עובדי משרד החינוך הודחו

כלי תקשורת בטורקיה דיווחו כי כל 1,577 הדיקנים במוסדות להשכלה גבוהה במדינה אולצו להגיש את התפטרותם לדרישת המועצה להשכלה עליונה של טורקיה. 1,176 מהם הינם דיקנים באוניברסיטאות ומכללות ממלכתיות ועוד 401 ממכללות פרטיות. סוכנות הידיעות אנדולו דיווחה כי המועצה הדיחה גם ארבעה רקטורים של ארבע אוניברסיטאות גדולות ברחבי המדינה בשל כמה חקירות שמתנהלים בעניינם.

בנוסף, כ-6,500 עובדים של משרד החינוך הטורקי הושעו מתפקידם כחלק מחקירת ניסיון ההפיכה שכוללת גם את בתי הספר ומוסדות ההשכלה הגבוהה. כך דיווח בכיר במדינה. רשת NTV דיווחה עוד כי משרד החינוך גם סגר 626 מוסדות חינוך.

אתמול כבר השעה המשרד 15,200 עובדים והשעה את רישיונותיהם של 21 אלף מורים העובדים בבתי ספר פרטיים ברחבי טורקיה. עד כה, כ-60 אלף חיילים, שוטרים, שופטים, עובדי ציבור ומורים הודחו מתפקידם, נעצרו או נלקחו לחקירה בעקבות ניסיון ההפיכה.

262 שופטים ותובעים צבאיים הודחו מתפקידם

משרד ההגנה הטורקי חוקר את כל השופטים הצבאיים והתובעים במדינה והדיח 262 מהם. כך דיווחה רשת NTV, בעקבות ניסיון ההפיכה בסוף השבוע בו נהרגו לפחות 232 בני אדם. NTV לא סיפקה מידע נוסף על ההחלטה להדיח את השופטים, חלק ממסע הטיהורים של הנשיא ארדואן במדינה במוסדות השלטון והצבא.

מוקדם יותר היום דווח בתקשורת המקומית בטורקיה כי המועצה להשכלה גבוהה של טורקיה אסרה על כל אנשי האקדמיה לעזוב את גבולות המדינה במסגרת טיסות עבודה - עד להודעה חדשה, וכי כ-30 אנשי צוות בכירים בפרלמנט פוטרו בגלל חשד לקשר לניסיון ההפיכה הצבאית. בנוסף, באתר הרשמי של ממשלת טורקיה נמסר כי 12,047 שופטים אזרחיים ותובעים פוטרו ממשרותיהם.

בני משפחות חיילים שנעצרו בעקבות ניסיון ההפיכה מול בית המשפט הגדול באיסטנבול, היוםצילום: BULENT KILIC/אי־אף־פי

עוזרו של רמטכ"ל צבא טורקיה שהשתתף בהפיכה הודה כי היה חבר בארגונו של גולן

עוזרו של רמטכ"ל צבא טורקיה הודה כי הוא חבר בארגונו של פתהוללה גולן, שלדבריו עמד מאחורי ניסיון ההפיכה הכושל בשבוע שעבר, כך מדווח העיתון הטורקי דיילי סבאח. 

לבנט טורקאן נעצר אחרי ניסיון ההפיכה והודה כי הוא חבר בארגונו של גולן, FETO. "ב-15 ביולי ניגשתי לחדרו של גנרל מהמט דיסלי, גם הוא גולניסט", אמר טורקאן בעדותו. "הוא אמר לנו שישראל את הרמטכ"ל חולוסי אקר אם הוא רוצה להיות קנאן אווראן (הקצין שהנהיג את ההפיכה הצבאית ב-1980), וציפה שאקר יענה בחיוב, אך הוא סירב". 

על פי הדיווח, אקר חזר ואמר לטורקאן ולחבריו ש"הם עושים טעות", עד שנלקח בידי הכוחות המיוחדים. "נשארתי שם וגנרל דיסלי קרא לי ואמר לי להתקשר לאישתו של אקר", סיפר טורקאן וציין שאשתו של אקר פרצה בבכי כששמעה את הבשורה. טורקאן אמר שכששמע בטלוויזיה על הפצצת בניין הפרלמנט בטורקיה והרג אזרחים הוא התחרט שהשתתף בהפיכה.

טורקאן סיפר שהוא גדל במשפחה ענייה ושהוא הכיר את התנועה של גולן בנעוריו. הוא הודה שהתחיל לפעול על פי פקודות הגולניסטים אחרי שנכנס לתפקידו בשלישות. "מאז גיל חמש החלום הכי גדול שלי היה להיות קצין צבא", אמר. בעדותו ציין כי נהג לצותת בקביעות לרמטכ"ל הקודם בפקודת הגולניסטים, והעביר את ההקלטות מדי שבוע לגולניסט שעבד ברשות התקשורת הטורקית.

חוזרים לשגרה: טורקיה חזרה לתקוף יעדים כורדים בעיראק

אחרי ניסיון ההפיכה שכשל, טורקיה חזרה היום לתקוף מעוזים של המורדים הכורדים מעבר לגבול. התקשורת המקומית דיווחה כי מטוסי קרב טורקיים הרגו 20 פעילי פ-ק-ק בצפון עיראק.

מטוסי אף-16 תקפו כמה מטרות השייכות לארגון פ-ק-ק. הצבא הטורקי תקף באופן קבוע מטרות המזוהות עם הארגון הכורדי מאז שנה שעברה, אבל ההתקפה היום היתה הראשונה מאז ניסיון ההפיכה הצבאי שכשל, בו היו מעורבים גם כמה טייסי אף-16. 

תומכיו של ארדואן שומרים ברחוב על משרדו של ראש הממשלה באנקרה, אתמולצילום: Hussein Malla/אי־פי

טורקיה אסרה על אנשי האקדמיה לצאת לנסיעות עבודה בחו"ל ופיטרה כ-12 אלף שופטים ותובעים

המועצה להשכלה גבוהה של טורקיה אסרה על כל אנשי האקדמיה לעזוב את גבולות המדינה במסגרת טיסות עבודה - עד להודעה חדשה, כך נמסר בתקשורת המקומית היום. עוד נמסר כי כ-30 אנשי צוות בכירים בפרלמנט פוטרו בגלל חשד לקשר לניסיון ההפיכה הצבאית. בנוסף, באתר הרשמי של ממשלת טורקיה נמסר כי 12,047 שופטים ותובעים פוטרו ממשרותיהם. 

עוד דווח בתקשורת הטורקית דווח הרשויות עצרו את אחד ממנהיגי ניסיון ההפיכה, מוהארם קוסה. סוכנות הידיעות אנדולו דיווחה אודות מעצרו של קוסה, גנרל ויועץ משפטי למטכ"ל צבא טורקיה.  

גורם רשמי הודיע כי ההוראה לאנשי האקדמיה להישאר בגבולות המדינה היא הגבלה זמנית שנובעת מהחשש שמארגני ההפיכה באוניברסיטאות יימלטו לחו"ל. לדברי הגורם, ישנם אנשים באוניברסיטאות שככל הנראה היו בקשר עם תאים בצבא. 

ביום ראשון פורסם כי 2,745 שופטים ותובעים פוטרו, כך שבמהלך היומיים האחרונים פוטרו עוד כמעט 10,000 שופטים נוספים. אתמול פיטרה המועצה 1,577 דיקאנים מכל האוניברסיטאות ברחבי טורקיה. שלשום ביטל שר החינוך את רשיונותיהם של 21 אלף מורים שמלמדים בבתי ספר פרטיים.

גל הטיהורים מתרחב: 50 אלף בני אדם פוטרו או הושעו מתפקידיהם

ממשלת טורקיה הודיעה כי בכוונתה לסלק מתפקידיהם את כל תומכיו של פתהוללה גולן אותו היא מאשימה בניסיון ההפיכה הכושל בסוף השבוע האחרון, ובהתאם לכך הרחיבה את פעולות הטיהור מהצבא, המשטרה, ומערכת המשפט לאוניברסיטאות ובתי ספר, שירותי המודיעין ורשויות הדת. מאז ניסיון ההפיכה, כ–50 אלף חיילים, שוטרים, שופטים עובדי מדינה ומורים בטורקיה הושעו מתפקידם או נעצרו, בצעדים שהחריפו את המתיחות במדינה בה חיים 80 מיליון בני אדם. "ארגון הטרור הזה כבר לא ישמש פיון של אף מדינה", אמר ראש ממשלת טורקיה בינאלי יילדרים, בהתייחסו למה שהממשלה מכנה "מדינה בתוך מדינה" הנשלטת על ידי תומכיו של איש הדת גולן.

בתוך כך, העיתון הטורקי דיילי סבאח המזוהה עם השלטון, פרסם כי הרשויות בטורקיה הגישו בקשה רשמית להסגרתו של גולן, החי בפנסילבניה. עם זאת, לאחר שיחה בין נשיא ארה"ב ברק אובמה לעמיתו ארדואן, הודיע הבית הלבן כי טורקיה אך ורק הגישה מסמכים הנוגעים לפעילותו של גולן, אך לא בקשה רשמית.

בנוסף, היום טס ארדואן חזרה לבירה אנקרה. בזמן ניסיון ההפיכה היה ארדואן בחופשה בעיירת הנופש מרמריס ושוב באותו לילה לאיסטנבול.

ארדואן מפטר אלפי מורים ודורש את סילוקם של כל הדיקאנים מהאוניברסיטאות במדינה

ממשלת טורקיה החריפה היום את מסע הטיהורים בעקבות ניסיון ההפיכה הצבאית שכשל בסוף השבוע. כחלק מצעדים אלו פיטרה הממשלה כ–24 אלף מורים ועובדים של משרד הפנים ברחבי המדינה. כמו כן, המועצה להשכלה גבוהה דרשה את התפטרותם של 1,577 הדיקאנים בכל האוניברסיטאות במדינה. במקביל הודיע משרד החינוך של טורקיה על שלילת רשיונותיהם של 21 אלף מורים העובדים במוסדות חינוך פרטיים, כך מסר עובד במשרד לסוכנות הידיעות רויטרס.

בנוסף, סוכנות הידיעות אנדולו דיווחה כי 399 עובדים במשרד המשפחה ומדיניות רווחה פוטרו. כמו כן נמסר היום מהרשויות נמסר כי 257 בני אדם העובדים במשרד ראש הממשלה פוטרו. המינהל לענייני דת פיטר 492 מעובדיו, בהם מטיפים ומורים רוחניים, והמשרד לענייני משפחה ומדיניות רווחה הודיע כי פיטר 393 מאנשיו גם כן. כמו כן, הממשלה פיטרה מאה עובדים בשירות המודיעין של טורקיה, הידוע כ–MIT, כך דיווחה סוכנות הידיעות אנדולו.

לצד פיטורים אלו ופיטוריהם של אלפי בני אדם מתפקידיהם במשטרה, צבא, משרד האוצר ומשרדים ציבוריים נוספים, בתקשורת המקומית דווח כי הרשויות בטורקיה שללו את תעודות העיתונאי של 34 עיתונאים בשל "איום לביטחון הלאומי".

ארדואן: "אם הייתי נשאר עוד 15-10 דק' במלון במרמריס, הייתי מת"

נשיא טורקיה טייפ רג'פ ארדואן התראיין הלילה לכמה כלי תקשורה וסיפר את הפרטים הדרמטיים בלילה בו הוא ניצל מניסיון ההפיכה. בראיון לסי-אן-אן אתמול, בו הוא גם אמר כי הוא אינו שולל להטיל עונשי מוות על הקושרים, סיפר ארדואן כי הוא בקושי ניצל ממוות אחרי שהקושרים תקפו את המקום בו הוא שהה במהלך חופשתו בעיירת הנופש מרמריס. "אם הייתי נשאר עוד 15-10 דקות במלון, הייתי מת או נחטף", אמר ארדואן.

צבא טורקיה: היה לנו מודיעין ראשוני על ניסיון ההפיכה בשישי בצהריים

צבא טורקיה הודיע היום כי מודיעין ראשוני על תכנון ניסיון ההפיכה נגד הנשיא ארדואן בסוף השבוע התקבל בשעה ארבע בצהריים ביום שישי וכי התרעה על כך נמסרה לרשויות הרלוונטיות. בהודעה נאמר כי רוב הצבא הטורקי לא לקח חלק בניסיון הפיכה ולא היה מעורב בתכנונה. עוד נמסר כי הצבא יעניש "באופן החמור ביותר" את החיילים והכוחות שאחראים למה שכונה במשרד הרמטכ"ל "החרפה הזאת".

במקביל הודיע שר המשפטים הטורקי, בקיר בוזדאג, כי טורקיה העבירה לארה"ב דרישה לעצור את איש הדת פתהוללה גולן המואשם על ידי אנקרה כמי שעומד מאחורי ניסיון ההפיכה משום שכל הראיות מצביעות עליו כאשם. "יש לנו מספיק ראיות, יותר מכפי שתבקשו, נגד גולן. אין צורך להוכיח שהיה ניסיון הפיכה. כל הראיות מראות שתכנון ההפיכה נעשה בהוראותיו", אמר בוזדאג.

ממשרד ראש הממשלה נמסר כי נוסף לאלפי השופטים, השוטרים ועובדי המדינה שפוטרו בימים האחרונים, היום הודחו מתפקידם עוד 257 עובדי משרד ראש הממשלה בעקבות ניסיון ההפיכה ועוד 492 עובדים בגוף האחראי לענייני דתות. בנוסף, הודחו עוד 100 קציני מודיעין טורקיים בחשד שיש להם קשר לתנועתו של גולן.

ראש ממשלת טורקיה: נעקור את תנועתו של גולן מהשורש; מפלגת אופוזיציה הודיעה שתתמוך בעונשי מוות לקושרים

ראש ממשלת טורקיה בינאלי יילדרים אמר כי טורקיה תעקור את תנועתו של איש הדת הגולה בארה"ב פתהוללה גולן משורשיה כדי שהיא לא תוכל לבגוד שוב בעם הטורקי. גולן מואשם על ידי הממשל באנקרה כי הוא עומד מאחורי ניסיון ההפיכה בסוף השבוע בו נהרגו יותר מ-200 בני אדם ונעצרו אלפים. יילדרים הבטיח לספק לארה"ב ראיה למעורבותו של גולן בניסיון ההפיכה, כחלק מדרישה של אנקרה כי ארה"ב תסגיר את גולן, התגורר בפנסילבניה, לידיה. ארה"ב הודיעה כי היא תשקול את דרישת ההסגרה רק אם תוצג בפניה ראיה מוכחת. יילדרים האשים את וושינגטון במוסר כפול במאבק נגד הטרור. לדבריו, ניסיון ההפיכה האחרון בטורקיה הוא חסר תקדים משום שבפעם הראשונה בהיסטוריה האזרחים היו גם היעד של הקושרים.

בתוך כך, מפלגת התנועה הלאומית הימנית בטורקיה (MHP) הודיעה כי תתמוך בהחזרת עונשי מוות במדינה למרות האזהרות של הקהילה הבינלאומית מפני צעד כזה שיפגע במאמצי הצטרפותה של אנקרה לאיחוד האירופי. מנהיג המפלגה דבלט בהג'לי אמר כי אם מפלגת הפיתוח והצדק של ארדואן יציעו להכניס את העונשים לחוקה כדי להוציאם לפועל, מפלגתו תתמוך בכך.  ביחד יהיו לשתי המפלגות מספיק קולות לקרוא למשאל עם על שאלת החזרת עונשי המוות במדינה שבוטלו ב-2004.

ראש הממשלה יילדרים (במרכז עניבה אדומה) ומחוקקים בבניין הפרלמנט שניזוק בניסיון ההפיכה, היוםצילום: UMIT BEKTAS/רויטרס

85 גנרלים ואדמירלים שהשתתפו בהפיכה נשלחו לכלא לקראת משפטיהם

סוכנות הידיעות הממלכתית אנדולו דיווחה כי בתי המשפט במדינה הורו לאסור 85 גנרלים ואדמירלים הממתינים למשפטם בגין השתתפותם בניסיון ההפיכה במדינה. עשרות אחרים עדיין נחקרים על ידי הרשויות. בין הגנרלים שנעצרו ונשלחו לכלא נמצא הגנרל אקין אוזטורק, מפקד חיל האוויר הטורקי לשעבר ששישמ כנספח הצבאי בישראל בסוף שנות ה-90, ואדם חודודי, מפקד הארמיה השנייה בצבא הטורקי.

הנשיא ארדואן: לא שולל את האפשרות שנטיל עונשי מוות על הקושרים

נשיא טורקיה ארדואן סירב לשלול את האפשרות שמערכת המשפט בארצו תטיל עונשי מוות על אלפי החשודים שנעצרו בגין השתתפות בניסיון ההפיכה במדינה. "יש כאן פשע ברור של בגידה", אמר ארדואן בראיון בלעדי לרשת סי-אן-אן מארמון הנשיאות באיסטנבול. "כמובן שצריכה להתקבל על כך החלטה בפרלמנט כדי שזה יהיה חוקתי. אם הם יסכימו לדון על זה אז כנשיא אני אאשר כל החלטה שתצא מהפרלמנט", אמר ארדואן.

הנשיא הוסיף בראיון כי העם הטורקי רוצה שהמעורבים בניסיון הפיכה, בו נהרגו יותר מ-200 בני אדם, יקבלו עונשי מוות. "העם ברחוב העלה את הדרישה הזאת. העם סבור שהטרוריסטים האלה צריכים למות...למה שאשמור עליהם, ואאכיל אותם בבתי הכלא בשנים הבאות, זה מה שהאנשים אומרים", אמר ארדואן.

הראיון של ארדואן בסי-אן-אן

זוהי הפעם הראשונה שהנשיא מתראיין מאז ניסיון ההפיכה הכושל בשישי בלילה. ארדואן הוסיף כי בתוך ימים ספורים תגיש טורקיה בקשה רשמית להסגרתו של איש הדת פתהוללה גולן מארה"ב, הנאשם על ידי ארדואן כמי שתכנן את ניסיון ההפיכה. כשנשאל מה תעשה ארצו אם ארה"ב תסרב לבקשת ההסגרה ענה ארדואן: "יש לנו הסכם הדדי להסגרת עבריינים".

מוקדם יותר היום הזהירה שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, את ממשלת טורקיה נגד נקיטת צעדים שיפגעו בסדר החוקתי בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל. "היינו הראשונים במהלך הלילה הטראגי ההוא לומר שיש להגן על המוסדות הלגיטימיים", אמרה לכתבים עם הגעתה למפגש שרי החוץ של האיחוד בבריסל. "אנו אומרים גם היום כי יש להגן על שלטון החוק במדינה, אין כל תירוץ לנקיטת צעדים שירחיקו את טורקיה מכך".

קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל שוחחה עם הנשיא ארדואן ואמרה לו כי גרמניה מתנגדת באופן מוחלט להשבת עונשי המוות בטורקיה וכי צעד כזה ימנע מאנקרה להצטרף לאיחוד האירופי.

למה מטוסי הקרב לא הפילו את ארדואן

בשלוש ורבע לפנות בוקר בשבת האחרונה, כשמטוסו של נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן החזיר אותו מחופשתו במרמריס ונחת בנמל התעופה אתאטורק באיסטנבול, קיבלו כל המטוסים וכלי הרכב בנמל התעופה הוראה לכבות את מכשירי האיתות (טרנספונדרים) שלהם.

הטרנספונדרים, שמאפשרים לכל מכשיר מכ"ם לגלות את המיקום המדויק ולזהות את המטוס, היו עלולים לסמן למטוסי קרב שהיו בשליטת הקושרים מחיל האוויר שניסו לבצע את ההפיכה, לשגר טילים אל עבר מטוסו של ארדואן.

אתמול חשפה סוכנות הידיעות רויטרס שבמשך הטיסה של מטוס הנשיא משדה התעופה בדלאמאן שליד מרמריס, מטוסי אף־16 של הקושרים אכן "נעלו" כוונות על מטוסו של ארדואן, שנלוו אליו מטוסי קרב אחרים של טייסים הנאמנים לשלטון. מסיבה לא ידועה הם לא פתחו באש.

לידיעה המלאה

הגנרל אקין אוזטורק הכחיש כי השתתף בניסיון ההפיכה

הגנרל אקין אוזטורקצילום: Burhan Ozbilici / AP/ בוהרא

הגנרל אקין אוזטורק, מפקד חיל האוויר הטורקי לשעבר ששימש כנספח הצבאי בישראל בסוף שנות ה-90 ונעצר בעקבות ניסיון ההפיכה, הכחיש בפני החוקרים כי לקח חלק בתכנון ההפיכה. כך דיווחו כלי תקשורת בטורקיה. 

בתחילה דיווחו כלי תקשורת ממלכתיים במדינה, בהם סוכנות הידיעות אנדולו, כי אוזטורק, שפרש מהצבא באוגוסט האחרון אך נותר חבר במועצה העליונה שלו, הודה באשמה. עם זאת, שני כלי תקשורת פרטיים בטורקיה הכחישו את הדיווח הראשוני בכלי התקשורת הממלכתיים ודיווחו כי אוזטורק לא הודה בתכנון ההפיכה. שני כלי התקשורת, חברטורק ורשת NTV ציטטו מתוך עדותו של אוזטורק בפני החוקרים ואמרו כי הוא הכחיש את האשמותיו: "אני לא מי שתכנן או הורה על ניסיון ההפיכה שנערך בסוף השבוע, ואני לא יודע מי אחראי לזה". בהמשך פרסמה סוכנות אנדולו תיקון לדיווח.

ארדואן: ידענו על "פעילות צבאית" במדינה כמה שעות לפני ניסיון ההפיכה

עיתונאים בטורקיה דיווחו היום כי ארדואן הודה היום כי כ-10-7 שעות לפני שהחל ניסיון ההפיכה, ידעו הרשויות על "פעילות צבאית" במדינה. עם זאת, לא ברור מדוע, אם אכן היה בידי השלטון מידע כזה, לא ניסה הממשל למנוע את ניסיון ההפיכה. מוקדם יותר היום התייחס בכיר טורקי לכשל המודיעיני במקרה זה ואמר כי " שורת הפיקוד שלהם (של העומדים מאחורי ניסיון ההפיכה) אינה היררכית בתוך כל מוסד ממשלתי. הם פועלים באמצעות תאים הכוללים חברים מכמה סוכנויות ולכן קשה לאתר אותם. מה שכן איתרנו זו פעילות בלתי שגרתית ברחבי הרשת. אולם אני לא חושב שהפיכה נחשבה לסיכון ממשי בהערכות שקוימו לפני הבחירות ביוני. היו דיונים על איום אפשרי".

בכיר צבאי לשעבר אמר היום כי הקושרים הוציאו לפועל את מזימתם בטרם עת משום שהם הבינו כי הם נמצאים תחת מעקב. נתון זה אושר על ידי בכירים נוספים באנקרה. "הם לא היו ממש מוכנים. התוכניות שלהם דלפו, הם גילו שהם נמצאים תחת מעקב וכל זה אילץ אותם לפעול מהר מכפי שתכננו", אמר הבכיר הצבאי לשעבר.

טורקיה ביטלה חופשות של 3 מיליון עובדי ציבור בעקבות ניסיון ההפיכה

רשת הטלוויזיה NTV דיווחה כי ראש ממשלת טורקיה בינאלי יילדרים הוציא צו חדש המבטל חופשות של שלושה מיליון עובדי ציבור ומדינה בעקבות ניסיון ההפיכה.

במקביל, רשת  NTV  דיווחה גם כי סגן ראש מחוז שישלי שבאיסטנבול, ג'מיל ג'נדס, נורה בראשו על ידי אלמוני במהלך התקפה על בניין העירייה ונהרג. עוד נמסר כי לא ברור אם לירי ישנו קשר לניסיון ההפיכה הכושל בסוף השבוע. הרובע נשלט בידי נציגי מפלגת העם הרפובליקאית (CHP) היושבת באופוזיציה, ויחד עם שאר המפלגות היא גינתה את ניסיון ההפיכה.

מוקדם יותר דווח כי בניין הפרלמנט באנקרה פונה מיושביו בשל חחש להתקפה, אולם עיתונאים שנכחו במקום אמרו שהמצב חזר לשגרה והחשש הוסר.

פורסמו סרטונים חדשים מהדרמה של ניסיון ההפיכה

התקשורת בטורקיה מפרסמת תיעוד חדש מהדרמה בזמן ניסיון ההפיכה. בין הסרטונים החדשים, תיעוד של מצלמות האבטחה בבית המלון במרמרה, בו שהה הנשיא ארדואן בעת ניסיון ההפיכה, ותיעוד של הירי בבניין מטה המודיעין הטורקי באנקרה.

טורקיה הדיחה יותר מ-8,000 שוטרים ו-30 מושלים

משרד הפנים של טורקיה הדיח מתפקידם 8,777 שוטרים הקשורים לכאורה לניסיון ההפיכה הכושל ברחבי המדינה, בין היתר באיסטנבול ובבירה אנקרה, כך אמר בכיר ביטחוני. רשת סי-אן-אן טורק דיווחה כי בין המפוטרים גם 30 מושלים מקומיים ויותר מ-50 עובדי ציבור בכירים הודחו גם כן. בנוסף דוווח כי עוד 1,500 מעובדי משרד האוצר הודחו אף הם. עד כה נעצרו 103 גנרלים ואדמירלים המעורבים כביכול במזימה, כך לפי כלי תקשורת בטורקיה. בין העצורים הגנרל אקין אוזטורק, מפקד חיל האוויר לשעבר ששימש גם כנספח הצבאי של טורקיה בישראל בשנות ה-90, שכבר נחשב בטורקיה למנהיג הרשמי של ניסיון ההפיכה.

גורם רשמי בטורקיה מסר כי כוחות הביטחון עדיין מחפשים אחר כמה חיילים שהיו מעורבים בניסיון ההפיכה והצליחו להימלט, ולכן הרשויות קוראות לציבור להמשיך ולצאת לכיכרות ולרחובות. לדבריו, ישנם לפחות  עשרות אנשים המעורבים בניסיון ההפיכה שטרם נתפסו. "אנו חוששים כי ללא אמצעי הזהירות הנדרשים, עלולות להיות התקפות על בנייני הממשלה ועל אזרחים על ידי חברי החונטה שהובילה את ההפיכה הכושלת".

לדברי הגורם, מאחורי ניסיון ההפיכה עמד "ארגון חשאי ביותר המפעיל תאים ברחבי הממשלה". כשנשאל על הכשל המודיעיני אמר כי "שורת הפיקוד שלהם (של העומדים מאחורי ניסיון ההפיכה) אינה היררכית בתוך כל מוסד ממשלתי. הם פועלים באמצעות תאים הכוללים חברים מכמה סוכנויות ולכן קשה לאתר אותם. מה שכן איתרנו זו פעילות בלתי שגרתית ברחבי הרשת. אולם אני לא חושב שהפיכה נחשבה לסיכון ממשי בהערכות שקוימו לפני הבחירות ביוני. היו דיונים על איום אפשרי

מנהיגי אירופה מזהירים את ארדואן מהחזרת עונש המוות

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, הזהירה את ממשלת טורקיה נגד נקיטת צעדים שיפגעו בסדר החוקתי בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל. "היינו הראשונים במהלך הלילה הטראגי ההוא לומר שיש להגן על המוסדות הלגיטימיים", אמרה לכתבים עם הגעתה למפגש שרי החוץ של האיחוד בבריסל. "אנו אומרים גם היום כי יש להגן על שלטון החוק במדינה, אין כל תירוץ לנקיטת צעדים שירחיקו את טורקיה מכך".

ארדואן אמר אתמול כי טורקיה תשקול החזרה של עונש המוות, שבוטל במדינה ב-2004, וכי הממשלה תדון על כך עם מפלגות השלטון. גרמניה מסרה היום כי כל משא ומתן עם טורקיה על הצטרפותה לאיחוד האירופי יסתיים אם הממשלה תחליט לחדש את עונש המוות. הדובר של קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמר לכתבים בברלין כי האיחוד האירופי הוא "קהילה של ערכים, ולכן המשמעות של חידוש עונש המוות היא שמדינה לא יכולה להיות חברה באיחוד".

דוברת הממשלה בברלין הוסיפה כי קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל שוחחה עם הנשיא ארדואן ואמרה לו כי גרמניה מתנגדת באופן מוחלט להשבת עונשי המוות בטורקיה וכי צעד כזה ימנע מאנקרה להצטרף לאיחוד האירופי. לדבריה, עונשי מוות בטורקיה אינם הולמים בשום צורה לעקרונות החברות באיחוד האירופי.

שר החוץ האוסטרי סבסטיאן קורץ אמר בראיון לפני מפגש שרי החוץ כי החזרת עונש המוות בטורקיה בתגובה לניסיון ההפיכה הכושל תהיה בלתי מקובלת. "לא יהיו טיהורים שרירותיים, לא יהיו סנקציות פליליות מחוץ למסגרת שלטון החוק ומערכת המשפט", אמר קורץ בראיון לעיתון אוסטרי. לדבריו אוסטריה "תקרא לשרי החוץ להציב לארדואן גבולות ברורים מאוד".

ראש ממשלת טורקיה שיבח את סולידריות המפלגות במדינה

ראש ממשלת טורקיה בינאלי יילדרים שיבח את הסולידריות בין המפלגות השונות במדינה על רקע ניסיון ההפיכה שכשל. בנאום שנשא בהפגנה של תומכי המשטר בכיכר בבירה אנקרה, הודה יילדרים לעם הטורקי על הסיוע בהכשלת ניסיון ההפיכה.

יילדרים אמר שניסיון ההפיכה הראה ש"לא משנה מה דעותיהם הפוליטיות, כל המפלגות התאחדו והתנגדו כתף אל כתף להפיכה". לדבריו, "זה מראה שכשעתיד המדינה ניצב על הכף - כל דבר אחר הוא משני". 

בהפגנת אחדות חריגה, ארבע המפלגות הפוליטיות הגדולות בטורקיה פרסמו הצהרה משותפת בישיבת הפרלמנט ביום שבת, וגינו את ניסיון ההפיכה. עשרות אלפי מפגינים תומכי ארדואן המשיכו להפגין ברחבי המדינה במהלך הלילה. 

יילדרים בהפגנה באנקרה, שלשוםצילום: ADEM ALTAN/אי־אף־פי

ארדואן: נשקול החזרה של עונש המוות

ארדואן בהלוויית מקורבו ארול אולצ'אק, שנהרג בחילופי אש מחוץ לבניין הפרלמנט, אתמולצילום: BULENT KILIC/אי־אף־פי

הרשויות בטורקיה עצרו ביומיים האחרונים יותר מ–6,000 בני אדם בעקבות ניסיון ההפיכה במדינה, כך הודיע אתמול שר המשפטים של טורקיה, בקיר בוזדאג. "מבצע הניקיון נמשך", אמר שר המשפטים לתקשורת המקומית וציין כי מספר העצורים צפוי לעלות בימים הקרובים.

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן אמר אתמול כי ייתכן שאי אפשר יהיה להתחמק מעונשי מוות לקושרים בניסיון ההפיכה והבהיר כי הממשלה תדון בכך עם מפלגות האופוזיציה. בנאום שנשא אתמול מחוץ למעונו באיסטנבול, בפני קהל תומכיו שקרא לו להטיל עונשי מוות על הקושרים, אמר ארדואן: "אנחנו לא יכולים להתעלם מהקריאה הזאת". טורקיה ביטלה את עונש המוות במדינה ב-2004 כדי להתאים את מערכת המשפט שלה לקריטריונים האירופיים, ומאז 1984 איש לא הוצא להורג במדינה.

לידיעה המלאה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ