עדכונים

לוחמים בלוב טוענים: השתלטנו על מטה דאעש בעיר סירת

לוחמים בלוב הנתמכים על ידי ארצות הברית טוענים כי השתלטו על מטה ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) בעיר סירת, שנחשבת המעוז האחרון של הארגון בלוב. הלוחמים שרובם מהעיר מיסרטה הסמוכה הודיעו כי השיגו שליטה על מרכז כנסים שבו השתמש הארגון כמטה. בהצהרה שפורסמה בפייסבוק הלוחמים נכתב: "סירת חוזרת לידי לוב". הלוחמים אמרו עוד כי הם כבשו גם את האוניברסיטה של סירת ובית חולים מקומי.

גם חיל האוויר של ארצות הברית ביצע תקיפות נגד עמדות המדינה האיסלמית בעיר סירת, לבקשת ממשלת לוב. סירת שהייתה עירו של רודן לוב לשעבר מועמר קדפי נשבתה בידי המדינה האסלאמית ב-2015.  

שמונה הרוגים ועשרות פצועים בשני פיגועים סימולטניים בדרום טורקיה

שמונה בני אדם נהרגו ועשרות בני אדם נפצעו בשני פיגועים סימולטניים שבוצעו על פי החשד על ידי מורדים כורדים בדרום מזרח טורקיה נגד כוחות משטרה. הבכירים הודיעו כי מורדים מארגון מפלגת הפועלים הכורדית, פ-ק-ק, פוצצו מטען צד בעיירה קיזילטייפ שבמחוז מדרין הרגו שלושה בני אדם ופצעו 30 בני אדם, בהם ילדים בגילי שנתיים עד חמש. יעד הפיצוץ היה אוטובוס שהסיע שוטרים.

במקביל, התפוצצה מכונית ממולכדת בעיר העתיקה בדיארבקיר, ממנה גם נהרגו חמישה בני אדם ונפצעו עשרות, רובם שוטרים. מוקדם יותר היום ביצע ארגון פ-ק-ק פיגוע אחר סמוך לגבול עם עיראק בו נהרגו ארבעה חיילים ונפצעו תשעה.

האזור, בו מתגורר המיעוט הכורדי במדינה, היה יעד לכמה פיגועי טרור קשים בשנה האחרונה, עליהם קיבלו אחריות ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הפועל בסוריה וכן ארגון פ-ק-ק.

ביקור ארדואן ברוסיה: אנקרה ומוסקבה הסכימו על הגברת שיתוף הפעולה הכלכלי

טורקיה ורוסיה הסכימו להקים קרן השקעות כחלק משיקום הקשרים בין המדינות, ולנקוט צעדים להגדלת היקף התיירות הרוסית במדינה וטיסות השכר ביניהן. כך הודיע דובר הנשיא הטורקי איבראהים כאלין. ההסכם הושג במהלך ביקורו של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן בסנט פטרסבורג שברוסיה שהחל אתמול. כאלין הוסיף כי אנקרה הסכימה לשתף פעולה עם רוסיה נגד הטרור.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הוא המנהיג הראשון שפוגש ארדואן לאחר ניסיון ההפיכה הכושל בחודש שעבר נגד משטרו. היום הודיעה משטרת טורקיה כי היא עצרה 112 אנשי עסקים בכמה מחוזות ברחבי המדינה באשמה שהיה להם קשר לפתהוללה גולן, איש הדת הטורקי הגולה בארה"ב שמואשם על ידי הממשלה באנקרה בתכנון ההפיכה. כך דיווחה סוכנות הידיעות אנדולו. עד כה נעצרו באופן רשמי יותר מ-16 אלף בני אדם בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל. בנוסף, יותר מ-60 אלף עובדי ציבור פוטרו או הושעו מתפקידם ו-21 אלף מורים איבדו את רישיונותיהם.

לראשונה זה חודש הוכנסה אספקת מזון למזרח חאלב שבשליטת המורדים

המורדים בסוריה הצליחו להכניס אספקת מזון למזרח העיר חאלב, זאת לראשונה מאז חסמו כוחות משטר אסד את דרכי הגישה לאזור שבשליטת האופוזיציה בחודש שעבר. על פי הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה, השיגו המורדים פרצה בשורות כוחות המשטר בקרבות לפני ארבעה ימים – דרכה נכנסו משאיות לעיר. בפייסבוק פורסמו תמונות של משאיות קטנות שבהן ירקות טריים שהיו חסרים במזרח חאלב .

בחודש שעבר חסמו כוחות הנשיא אסד את דרך הגישה האחרונה למזרח העיר, ועוררו חשש בינלאומי ש-250 אלף תושבים יחיו תחת מצור. באו"ם הזהירו שאספקת המזון במזרח חאלב תגמר עד אמצע אוגוסט. 

13 תינוקות מתו בשריפה שנגרמה מתקלה במערכת החשמל בבית חולים בבגדאד

13 תינוקות שזה עתה נולדו מתו בלילה בשריפה בבית חולים בבגדאד, כך מסר דובר משרד הבריאות במדינה. על פי הדובר אחמד א־רודייני, השריפה נגרמה מתקלה במערכת החשמל במחלקת היולדות בבית החולים ירמוכ, במערב עיר הבירה. 

עם פרוץ השריפה הקיפו הרשויות במהירות את בית החולים ומנעו מעיתונאים מלהתקרב למקום. סוכנות ידיעות עצמאית בבגדאד, מאדא פרס, דיווחה כי 29 נשים ושבעה תינוקות הועברו ממחלקת היולדות שבה פרצה האש לבית חולים אחר.   

שריפות הנגרמות מליקויים במערכת החשמל בבגדאד מתרחשות לעתים קרובות בשל ההזנחה המתמשכת של התשתיות בעיר. כמו כן, במקומות רבים אין פתחי מילוט למצבי חירום – עובדה המגדילה את הסכנה במקרים של שריפה. בנוסף, חברות בנייה רבות אינן משתמשות בחומרי גלם העומדים בסטנדרטים הדרושים כדי למנוע אסונות.

יוניצ"ף: המחסור במים בחאלב וגל חום בסוריה מסכן את חייהם של שני מיליון בני אדם

קרן החירום הבינלאומית של האו"ם לילדים (יוניצ"ף) הודיעה כי לכשני מיליון מתושבי חאלב שבצפון סוריה אין גישה למים כבר ארבעה ימים כתוצאה מהלחימה המתמשכת בעיר. בהודעת הארגון נאמר כי מתקני אספקת המים בחאלב נפגעו בקרבות בין כוחות משטרו של בשאר אל-אסד לבין מיליציות מורדים.

הלחימה בחאלב החריפה מאוד בימים האחרונים והמורדים, המחזיקים בחלקה המזרחי של העיר טוענים כי הצליחו לשבור את המצור שמטילים נאמניו של אסד. ביוניצ"ף מזהירים כי המחסור במים עלול להיות קטלני לילדים ולקשישים על רקע גל החום. "חידוש אספקת המים אינה יכולה להמתין לרגיעה בקרבות", אמרה נציגת הארגון האנה סינגר במסיבת עיתונאים בניו יורק.

הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחרי קורבנות הלחימה במדינה הודיע היום כי המורדים הצליחו להעביר נפט לתחנת כוח הפועלת במזרח חאלב. משטר אסד טוען מצדו כי חייליו הצליחו לכבוש שטחים מידי המורדים בדרום-מערב בעיר בחסות הפצצות אוויריות וניתקו כביש המוביל לאזורים שבשליטת המורדים.

פינוי פצוע משכונת אל-פרדוס המוחזקת בידי משטר אסד במערב חאלב, בחודש שעברצילום: ABDALRHMAN ISMAIL/רויטרס

נשיא טורקיה ארדואן הגיע לרוסיה ונפגש עם פוטין

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן הגיע לרוסיה וייפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במטרה לשקם את היחסים בין שתי המדינות שנפגעו משמעותית אחרי הפלת מטוס הקרב הרוסי על ידי טורקיה סמוך לגבול עם סוריה בשנה שעברה.

לפני פגישתו עם פוטין בסנט פטרבורג אמר ארדואן כי טורקיה נכנסת "לתקופה שונה מאוד" בכל הנוגע ליחסיה עם רוסיה, וכי הסולידאריות בין המדינות תסייע לפתרון בעיות האזור. ארדואן הודה לפוטין על שיחת הטלפון שלו אחרי ניסיון ההפיכה הכושל בחודש שעבר ואמר כי העם הטורקי שמח מאוד על כך.

בביקור היום, מקווה ארדואן לזכות בתמיכה רוסית שתחזק אותו מול ארה"ב והאיחוד האירופי. מהצד השני מעוניין פוטין לאחות את הקרע עם טורקיה ועל ידי כך להחיות פרויקטים כלכליים חשובים, בהם צינור הגז מרוסיה לטורקיה, ולחזק את ההשפעה של מוסקבה בסוריה. הפלת המטוס הרוסי על ידי טורקיה בנובמבר האחרון, אותה כינה פוטין "דקירה בוגדנית בגב", אירעה על רקע התגברות המתיחות בין המדינות בגלל סוריה, שם רוסיה תומכת במשטר אסד בעוד שטורקיה תומכת במורדים בו.

ארדואן ופוטין נפגשים בסנט פטרבורג, היוםצילום: ALEXANDER NEMENOV/אי־אף־פ

האו"ם קורא להפסקת אש מידית בחאלב בשל הפסקות חשמל ומים המסכנות שני מיליון תושבים

האו"ם קרא לצדדים הלוחמים בסוריה להכריז על הפסקת אש הומניטארית באופן מידי בעיר חאלב שבצפון המדינה. לדברי הארגון, כשני מיליון תושבים נותקו ממים זורמים ומחשמל לאחר שתשתיות אזרחיות נפגעו בתקיפות בשבוע שעבר. קרן האו"ם לילדים יוניצ'"ף הזהירה במיוחד מהסכנות לילדים במקרה זה. "הפסקות המים והחשמל מגיעות בתקופה של גל חום ומציבות את הילדים בסיכון גבוה", נאמר בהודעת הארגון.

בתוך כך, בסוף השבוע נהרגו 13 בני אדם, בהם חמישה ילדים, בסדרת תקיפות במחוז אידליב, בהן נהרס גם בית חולים של ארגון "רופאים ללא גבולות" באזור. בהרוגים גם ארבעה עובדי רפואה. לדברי הארגון, שתיים מתוך ארבע תקיפות פגעו ישירות בבית החולים במיליס שבצפון המחוז והוא הושבת לחלוטין כתוצאה מכך.

לראשונה פורסמו תמונות של כוחות מיוחדים בריטיים פועלים על אדמת סוריה

בי-בי-סי פרסם אתמול תמונות ראשונות של מה שנראים ככוחות מיוחדים של בריטניה הפועלים על אדמת סוריה בקו החזית. בתמונות, שצולמו ביוני ופורסמו אתמול, נראים כלי רכב של הכוחות מסיירים סמוך לזירה בה בוצעה התקפה של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). בנוסף החיילים הבריטים נשאו טילים נגד טנקים, רובי צלפים ועוד ארטילריה כבדה. זוהי הפעם הראשונה בה מצולמים כוחות בריטים במהלך פעילות בתוך סוריה. הטיימס הבריטי דיווח אתמול כי כוחות מיוחדים בריטיים פועלים גם בתוך לוב והשמידו מכוניות ממולכדות של דאעש במיסרטה, בה פועל הארגון בצפון המדינה.

כוחות בריטים על אדמת סוריה

ארדואן ערב ביקורו ברוסיה: פוטין איש יקר, נפתח דף חדש ביחסים

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, אמר בראיון לסוכנות הידיעות הרוסית "טאס" כי הוא מעוניין לאתחל את מערכת היחסים עם מוסקבה ולחדש את שיתוף הפעולה בין המדינות בכל התחומים. ערב הגעתו לסנט פטרבורג לפגישה עם ולדימיר פוטין, כינה ארדואן בראיון את נשיא רוסיה "יקר" ו"מכובד" ואמר כי הוא ידיד של טורקיה. "הביקור הזה הוא אבן דרך חדשה ביחסים בינינו, פתיחת דף חדש", אמר. 

יחסי טורקיה ורוסיה הידרדרו לשפל עמוק בעקבות הפלת מטוס הקרב הרוסי בגבול טורקיה-סוריה בנובמבר אשתקד. בעקבות המקרה הטילה רוסיה סנקציות בתחומי הסחר והתיירות על טורקיה. ארדואן ופוטין עצמם הטיחו זה בזה מלים חריפות. לבסוף התנצל ארדואן בפני רוסיה על הפלת המטוס ועל מותו של אחד הטייסים. 

"אנו רוצים להפשיר את היחסים עם רוסיה בעניין בניית תחנת הכור הגרעינית אקויו", אמר ארדואן והודה לפוטין על הסיוע שהגישה רוסיה לשלטונו בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל. "רוסיה היא השחקן החשוב ביותר בתהליך השלום בסוריה. יש לנו חילוקי דעות עמה בנוגע לטיפול בטטרים בחצי האי קרים", הוסיף.

ארדואן בארמון הנשיאות באנקרה, היוםצילום: YASIN BULBUL/אי־אף־פי

טורקיה: לפחות עשרה זרים נעצרו בחשד לקשרים עם תנועתו של פתהוללה גולן

שלטונות טורקיה עצרו לפחות עשרה אזרחים זרים בחשד לקשרים עם המטיף הגולה, פתהוללה גולן, שתנועתו חשודה כמי שעומדת מאחורי ניסיון ההפיכה הכושל בחודש שעבר. סגן ראש הממשלה, נומאן קורטולמוס, אמר לכתבים בתום ישיבת קבינט כי נמשך המרדף אחרי לפחות אזרח זר אחד נוסף. הוא לא מסר מאילו מדינות מגיעים העצורים אך הדגיש כי מספרם עשוי לעלות ככל שתימשך החקירה סביב ניסיון ההפיכה הכושל.

לפחות 18 אלף בני אדם נעצרו או עוכבו לחקירה מאז ניסיון ההפיכה, מרביתם מתוך שורות הצבא והשירות הציבורי. רבבות פוטרו או הודחו מעבודותיהם במערכת המשפט, התקשורת, החינוך, הבריאות, הרווחה והשלטון המקומי. קורטולמוס ציין כי לפחות 216 חיילים, בהם תשעה גנרלים, שלקחו חלק בניסיון ההפיכה - עדיין חופשיים. במקביל, פנתה טורקיה לארה"ב בבקשה שתסגיר לידיה את גולן.

סוכנות הידיעות "אנדולו" דיווחה היום כי עיתונאית אמריקאית הושמה במעצר אחרי שניסתה להיכנס לטורקיה באופן בלתי חוקי מסוריה. העיתונאית, סנל לינדסטיילר, נעצרה במחוז הטאי שבדרום טורקיה סמוך לגבול ותועמד למשפט. "איננו יודעים בשלב זה אם היא מרגלת או לא", אמר מושל המחוז וציין כי מסוקים אמריקאים נצפו חגים באזור הגבול, ככל הנראה בניסיון לאסוף את העיתונאית מהשטח. לינדסטיילר מחזיקה בהיתר מגורים בטורקיה.

אחמדינג'אד במכתב לאובמה: אל תאפשר לנפגעי טרור לגבות פיצויים מנכסיה של איראן

מחמוד אחמדינג'אד ב-2011צילום: © Murad Sezer / Reuters/רו

נשיא איראן לשעבר מחמוד אחמדינג'אד שיגר מכתב לנשיא ארה"ב ברק אובמה, ובו ביקש ממנו "לתקן במהירות" את פסיקה המאפשרת למשפחות שיקיריהן נהרגו בהתקפות המיוחסות לאיראן לגבות פיצויים מנכסים מוקפאים של איראן. נכסיה המוקפאים של הרפובליקה האיסלאמית בארה"ב נאמדים בשני מיליארד דולר.

תוכן מכתבו של אחמדינג'אד לאובמה מתפרסם על רקע ההערכות כי הנשיא הקיצוני לשעבר מתכוון להתמודד שוב לנשיאות במערכת הבחירות הקרובה. באיראן נשמעת ביקורת נוקבת בחודשים האחרונים על כך שכלכלת המדינה אינה רואה את פירותיו של הסכם הגרעין.

במכתבו מתייחס אחמדינג'אד לפסיקת בית המשפט העליון של ארה"ב בחודש אפריל, לפיה קורבנוות הפיגוע במחנה הנחתים בביירות ב-1983 ופיגועים נוספים המיוחסים לאיראן רשאים לגבות כספי פיצויים מנכסיה המוקפאים. הפסיקה התקבלה ברוב של שש שופטים מול שניים.

ארדואן יפגוש מחר את פוטין במאמץ לאחות את הקרע בין המדינות

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן ייצא השבוע לביקור רשמי ברוסיה וייפגש מחר עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, כחלק ממאמציו לחדש את הקשר בין המדינות, שנפגע אחרי הפלת המטוס הרוסי בשנה שעבר. הביקור מתרחש על רקע המתיחות בקשריה של טורקיה עם בנות בריתה המסורתיות ארה"ב ואירופה בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל במדינה.

נסיעתו של ארדואן לסנט פטרסבורג תהיה היציאה הראשונה של הנשיא הטורקי מהמדינה מאז ניסיון ההפיכה ב-15 ביולי, בה נהרגו יותר מ-270 בני אדם. 

גם טורקיה וגם רוסיה, שבעבר הצהירו על עצמן כבעלות ברית אסטרטגיות, נפגעו מהשבר בן שבעת החודשים ביחסים בין המדינות. רוסיה אסרה על מכירת חבילות טיסה לטורקיה ועל ייבוא מוצרים חקלאיים, ומוסקבה ספגה מחיר כבד כשנגנזה תוכנית רוסית להקמת צינור גז טבעי ופרויקטים נוספים.  

כך שגם ארדואן וגם פוטין מעוניינים לתקן את היחסים ולהחיות את הקשרים הכלכליים והמסחריים, מהלך שהחל ביוני אחרי שאנקרה התנצלה בפומבי על הפלת המטוס הרוסי בשטחה. "זה יהיה ביקור היסטורי, התחלה חדשה", אמר ארדואן בראיון לערוץ טלוויזיה רוסי. "בשיחות עם חברי ולדימיר, אני מאמין שייפתח דף חדש במערכת היחסים בינינו. למדינות שלנו יש הרבה להספיק ביחד".

פוטין וארדואן באנקרה ב-2014צילום: Burhan Ozbilici/אי־פי

70 הרוגים בפיצוץ בבית חולים בפקיסטאן

70 בני אדם נהרגו בפיצוץ בבית חולים ממשלתי בפקיסטאן, כך דיווחה המשטרה המקומית. הפיצוץ אירע בעיר קואטה בדרום-מערב המדינה ואף ארגון לא קיבל אחריות עד כה. בכיר במשטרה זאהור אחמד אמר שעשרות בני אדם נפצעו.

לפי קצין המשטרה, אפזל קאן, הפיצוץ אירע זמן קצר אחרי שגופתו של עורך דין שנורה למוות מוקדם יותר היום הובאה לבית החולים. קאן הוסיף שבזמן הפיצוץ נכחו בתוך בית החולים עשרות עורכי דין ועיתונאים. 

דובר הממשלה במחוז בלוצי'סטאן הדרום-מערבי, אנוולולה קאקר, אמר שהרשויות פתחו בחקירה. עדיין לא ידוע מי עומד מאחורי הירי בעורך הדין, בילאל קאסי, שנורה בדרכו לבית המשפט.

זירת הפיגוע בפקיסטאן, היוםצילום: BANARAS KHAN/אי־אף־פי

חמישה מיליון איש הפגינו באיסטנבול נגד ניסיון ההפיכה

הפגנת הענק נגד ניסיון ההפיכה באיסטנבולצילום: STR/אי־אף־פי

חמישה מיליון בני אדם השתתפו היום בעצרת ענק באיסטנבול, שנערכה לציון סופן של ההפגנות שהתקיימו בשלושת השבועות האחרונים נגד ניסיון ההפיכה הכושל. רחבת יניקאפי שליד חוף ים המרמרה בצד האירופי של איסטנבול, הפכה לים של דגלים אדומים ולבנים, כצבעי דגלה של טורקיה.

ההפגנה, שכונתה "עצרת הקדושים המעונים והדמוקרטיה", הוצגה כאירוע חוצה מפלגות המייצג את אחדות טורקיה אחרי ההפיכה הכושלת, במהלכה ניסתה קבוצה בצבא להשתלט על השלטון. כלי תקשורת דיווחו כי בעצרת השתתפו מיליוני מפגינים, ולפי ההערכה הרשמית נכחו בה חמישה מיליון אנשים. האירוע היה כה גדול, שהמוני אנשים לא הורשו להיכנס ונאספו במקום ברחובות הסמוכים.

מנהיגים דתיים וראשיהן של שתיים משלוש מפלגות האופוזיציה נכחו בעצרת וישבו ליד רג'פ טייפ ארדואן שהגיע במסוק עם אשתו אמינה. עם זאת, המפלגה הפרו-כורדית לא הוזמנה לעצרת. הנשיא נאם בפני הקהל הרב, ואמר בדברי הפתיחה שלו כי לא יבלום את החזרת עונש המוות למדינה. "אודיע זאת מראש — אם הפרלמנט יחליט על עונש מוות, אאשר זאת", הצהיר ארדואן.

"אנחנו נמשיך בדרכנו בסולידריות. נאהב אחד את השני לא בגלל תואר או דרגה, אלא בגלל אללה", אמר ארדואן, שניצב על במה ברוחב 60 מטרים, שמשני צדיה ניצבו במות קטנות יותר ועליהן פוסטרים עם תמונותיהם של ארדואן ומייסד טורקיה המודרנית כמאל אתאטורק.

מאז כישלון ההפיכה, פתחו השלטונות במצוד נרחב אחרי תומכי איש הדת פתהוללה גולן, שלדבריה תכנן את ההפיכה. "כמדינה וכאומה עלינו לנתח את ניסיון ההפיכה. עלינו לבחון לא רק את אלה שביצעו את מעשה הבגידה הזה, אלא את הכוחות שעמדו מאחוריהם, את המניעים שגרמו להם לפעול", הדגיש ארדואן.

"15 ביולי הוכיח לידידינו שהמדינה הזאת איננה רק חזקה נוכח התקפות פוליטיות, כלכליות ודיפלומטיות, אלא גם נגד חבלות צבאיות", המשיך ארדואן. "היא הוכיחה שהיא לא תיפול, היא לא תרד מהפסים. אלה שפכרו את ידיהם באותו הלילה, בתקווה שטורקיה תיפול, התעוררו למחרת וראו שעבודתם היתה הרבה יותר קשה ממה שחשבו".

דיווח: צבא טורקיה חילץ סוכנת מודיעין של ארה"ב שנפצעה בסוריה

סוכנת מודיעין של ארה"ב חולצה על ידי כוחות צבא טורקיה במבצע בן יומיים בגבול הסורי, כך לפי דיווח בתקשורת של העיתון הטורקי הורייט. במבצע להצלת הסוכנת, שנפצעה בסוריה, השתתפו מל"טים חמושים ומסוקים של צבא ארה"ב.

משרד המושל של מחוז הטאי, שסמוך לגבול עם סוריה, אישר כי לשכתו מכירה את התקרית. לפי עיתון מקומי, הסוכנת פעלה בסוריה ונפצעה בשבוע שעבר. בעקבות הפציעה היא יצרה קשר עם ממוניה ושלחה להם מיקום מדויק. היא קיבלה הוראות להגיע לגבול, ובכירים בארה"ב יצרו קשר עם הרמטכ"ל הטורקי ותיאמו עמו את מבצע ההצלה.

עוד דווח כי שני מל"טים חמושים של צבא ארה"ב סרקו את האזור במשך יומיים, עד שחיילים בצבא טורקיה איתרו אותה. הסוכנת הפצועה קיבלה טיפול ביטחוני בבסיס של צבא ארה"ב בעיר אדנה. 

יום אחרי פריצת המצור על חאלב: קרבות קשים בין המורדים לצבא אסד

הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח היום על קרבות קשים בעיר חאלב בין כוחות צבא אסד לארגוני המורדים בחאלב, יום אחרי שהמורדים הצליחו לפרוץ את המצור על המחוזות שבשליטתם בעיר הצפונית. הארגון דיווח כי הקרבות נערכים באזור הדרום-מערבי בעיר, שם הצליחו אתמול המורדים להביס את צבא אסד.

מטוסי הקרב, שככל הנראה שייכים למשטר אסד, תקפו מהאוויר את האזור. טרם ידוע על נפגעים. אתמול, המורדים ביחד עם קבוצות ג'יהאדיסטים פרצו את שורות צבא הממשל בדרום חאלב וחברו ללוחמים בצד המזרחי של העיר. המורדים טוענים כי שברו את המצור בן ארבע השבועות, טענה שבדמשק הכחישו.

סוכנות הידיעות הסורית SANA  ציטטה בכיר בצבא שדיווח כי מטוסים של צבא אסד תקפו מהאוויר בדרום מערב חאלב והרגו מספר לא ידוע של "טרוריסטים". 

איראן מאשרת: מדען הגרעין האיראני שהראם אמירי הוצא להורג בתלייה

רשויות איראן אישרו כי מדען הגרעין האיראני שהראם אמירי הוצא להורג. אמו של אמירי אישרה שבנה מת ואמרה שהוא הוצא להורג בתלייה ביום רביעי.

המדען בן ה-39 היה שנוי במחלוקת במדינה. חלק מהדיווחים כינו אותו חושף שחיתויות שעזב את איראן לארה"ב ב-2009 והעביר מידע על תוכנית הגרעין האיראנית. דיווחים אחרים טענו שאמירי נחטף על ידי הסי-איי-אי בסעודיה, ונלקח לארה"ב שם אולץ להסגיר מידע. ארה"ב דחתה את ההאשמות שמדען הגרעין הוחזק בניגוד לרצונו.

אמירי הורשה לחזור לאיראן ב-2010, שם בתחילה חגגו את שובו ואמרו שהוא גיבור לאומי. בהמשך הוא נאסר ונגזרו עליו עשר שנות מאסר על ריגול.

אמירי מתקבל כגיבור בנמל התעופה בטהראן, ב-2010צילום: רויטרס

שיחות השלום בתימן הופסקו, חשש שהמשבר ההומניטרי יחריף

שלושה חודשי שיחות השלום, שנועדו לסיים את המלחמה בתימן, הושהו אתמול והשאירו את הפסקת האש השברירית בסימן שאלה. הפסקת השיחות מעוררת חשש להסלמה של מה שהפך לאחד המשברים ההומניטריים החריפים בעולם.

שליח האו"ם לתימן, איסמאעיל שיח אחמד, הכריז על השהיית השיחות, שהתקיימו בכווית. הוא אמר שהמו"מ לא היה כישלון ושהצדדים ישובו לשולחן הדיונים בעוד כחודש במיקום סודי. הפסקת האש הוכרזה באפריל בין הקואליציה, הנתמכת על ידי סעודיה ומקבלת גיבוי מארה"ב, לבין המורדים החותים, הנתמכים על ידי איראן. "אנחנו מחפשים פתרון יציב לקונפליקט", אמר אחמד. "אנחנו לא רוצים פתרון שברירי". 

החותים הכריזו אתמול על מינוי מועצה משלהם שתמשול במדינה. לטענתם, ההסכם שהוצע בשיחות השלום לא עומד בדרישתם המרכזית לממשלת אחדות. התנאי הזה מצטרף לקריאתם המפורשת להדיח את הנשיא עבד רבו מנסור האדי. על אף הפצצות כבדות מצד הקואליציה, החותים עדיין שולטים בבירה ובחלקים נרחבים בצפון המדינה.

לפי האו"ם, יותר מ-6,400 בני אדם נהרגו בתימן מאז החלה הלחימה, רובם אזרחים. 2.8 מיליון בני אדם נעקרו מבתיהם ויותר מ-80% מהאוכלוסייה זקוקה לסיוע הומניטרי.

ממשלת תימן הסכימה לקבל את תוכנית האו"ם, אבל המשלחת הרשמית עזבה את כווית היום, עד שהמורדים יסכימו לתוכנית. הטיוטה קוראת למורדים לסגת מטריטוריות שכבשו ולהניח את הנשק שחטפו מהצבא. לפי טיוטת הסכם השלום, שני הצדדים יחליפו שבויים לפני שיחלו השיחות הפוליטיות. 

תומכי המורדים החותים בצפון תימן, בשבוע שעברצילום: NAIF RAHMA/רויטרס

המורדים בסוריה: שברנו את המצור על חאלב

הארגון הסורי למען זכויות האדם הודיע כי המורדים הנלחמים בצבא אסד יצרו קשר עם הלוחמים הנצורים במזרח העיר חאלב, ושברו בכך מצור שנמשך כחודש. שני ארגוני מורדים דיווחו אף הם כי הצליחו לפרוץ את המצור. 

עם זאת נאמר בהודעת ארגון זכויות האדם כי עדיין לא הושג מסדרון בטוח בין השטחים שבשליטת המורדים במערב סוריה לבין מזרח העיר. הארגון מסר שקרבות כבדים והפצצות מהאוויר נמשכים באזור רמוסה שבדרום מערב חאלב, שבו נמצא בסיס גדול של צבא הממשלה. 

סרטון מהלחימה באזור רמוסה שפרסם ארגון המורדים ג'בהת א-שאםקרדיט: סרטון מהלחימה באזור רמוסה שפרסם ארגון המורדים ג'בהת א-שאם

המורדים שואפים לכבוש את המתחם הצבאי ברמוסה, מהלך שיביא לבידוד מערב חאלב המוחזק בידי כוחות אסד מאחר שינתק למעשה את הדרך הדרומית מהעיר לדמשק. עם כיבוש המתחם יוכלו המורדים להשתלט על הנשק והתחמושת המאוחסנת בבסיס, ששימש האת הצבא הסורי בחמש שנות מלחמת האזרחים כנקודת מוצא שממנה הופגזו מטרות של האופוזיציה. 

ג'בהת פתח א-שאם, שנקרא בעבר ג'בהת א-נוסרה, הודיע באינטרנט על פריצת המצור וכתב כי "לוחמים מחוץ לעיר נפגשו באחיהם, לוחמים שהיו בתוך העיר, וכעת משתדלים להשתלט על העמדות הנותרות כדי לפרוץ את המצור". מפקד מארגון מורדים אחר, מתון יותר, אמר גם הוא לסוכנות הידיעות רויטרס כי המצור נפרץ אך ציין שעדיין מוקדם מדי, וכי המצב "לא קל".

בעיר אחרת במחוז חאלב, מנביג', נחלה היום ברית הלוחמים הערבים והכורדים, שנתמכת על ידי המערב, ניצחון נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), אחרי שני חודשי לחימה עזה. ארגון זכויות האדם הסורי דיווח כי כוחות המדינה האיסלאמית מוגרו כמעט לחלוטין ממנביג'.

דיווח: כוחות דאעש מוגרו כמעט לחלוטין בעיר מנג'יב בסוריה

כוחות הקואליציה בהנהגת ארה"ב הפועלים לסלק את לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) מהעיר מנביג' שבסוריה הצליחו להשיג אתמול "שליטה מלאה כמעט" בעיר, כך דיווח המרכז הסורי לזכויות אדם (SOHR) שמושבו בבריטניה.

הכוחות הסוריים הדמוקרטיים (SDF), שבהם שותפים בין היתר המיליציה הכורדית החזקה וואי-פי-ג'י ולוחמים ערבים, פתחה לפני כחודשיים, בסיוע יחידות כוחות מיוחדים של ארה"ב, במערכה לסילוק המדינה האיסלאמית מהרצועה האחרונה של החזית הסורית־טורקית.

דובר המועצה הצבאית של כוחות SDF הנלחמים במנביג', שארפן דרוויש, אמר כי הקרבות נמשכים, אבל לוחמי דאעש סולקו מכ–90% משטחי העיר. במרכז העיר יש עדיין מובלעות של לוחמים, כך דיווח המרכז הסורי לזכויות אדם.

דובר של כוחות הקואליציה האמריקאים נגד דאעש אמר כי יש "התקדמות מתמדת" במנביג', והקואליציה תמשיך לתמוך בכוחות הסוריים הדמוקרטיים כל עוד הפעולה הצבאית נמשכת.

מנביג' שוכנת במחוז חאלב שבצפון סוריה, שבו מתנהלת במקביל לחימה בין צדדים שונים במלחמת האזרחים הנמשכת זה חמש שנים בסוריה. (רויטרס)

איראן משיבה אש: ההוצאות להורג הן במסגרת המאבק בטרור העולמי

איראן יוצאת נגד הביקורת כלפיה סביב פעולות ההוצאה להורג שלה במסגרת מה שהיא מכנה "מאבק בטרור". השבוע דווח כי בתוך יום אחד הוצאו להורג 20 בני אדם החברים בארגון סוני קיצוני שביצעו פיגועים ותקיפות באיראן. עוד דווח כי הוצא להורג נער שהורשע באונס נער אחר. "אנחנו עושים הכל כדי להגן על עמנו מטרוריסטים", אמר דובר משרד החוץ האיראני בהראם גאסמי. לדבריו, הג'יהאדיסטים רצחו אזרחים תמימים והפיצו טרור. 20 הנידונים למוות הוצאו להורג במערב איראן ביום שלישי.

גסמי יצא נגד הביקורת של המערב בעקבות עונשי המוות וטען כי ארה"ב ובעלי בריתה האירופיות צריכות לתמוך במאבק הבינלאומי נגד ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) הסוני ולא להתערב בענייניה הפנימיים של איראן. בניגוד לטענותיה של איראן, כי מדובר בחברי תא טרור במדינה, מומחים טוענים כי הגברים שנתלו ככל הנראה לא היו חברים בארגונים פוליטיים או אידיאולוגיים קיצוניים.

שר החוץ הטורקי על דברי קאנצלר אוסטריה נגד אנקרה: אוסטריה היא בירת הגזענות הרדיקלית

שר החוץ של טורקיה מבלוט צ'בשולו כינה את אוסטריה "בירת הגזענות הרדיקלית", לאחר שקאנצלר אוסטריה כריסטיאן קרן אמר השבוע כי טורקיה בדרך להפוך לדיקטטורה והביע ספק אם האיחוד האירופי צריך להמשיך לקיים שיחות מול אנקרה על הצטרפותה לאיחוד. צ'בשולו אמר כי קרן העיר שורה של הערות נגד טורקיה שכל אחת היתה "מכוערת" יותר מהשנייה. בתגובה קרא שר החוץ האוסטרי, סבסטיאן קורץ, בטוויטר לעמיתו הטורקי להביע איפוק ודחה את הביקורת. "טורקיה חייבת לשקול היטב את מילותיה ואת פעולותיה בבית", אמר.

טורקיה הוציאה צו מעצר לפתהוללה גולן לקראת בקשת הסגרתו מארה"ב

טורקיה הוציאה אתמול צו מעצר לאיש הדת הגולה בארה"ב פתהוללה גולן אותו היא מאשימה כמי שעומד מאחורי ניסיון ההפיכה בחודש שעבר במדינה ובניסיון להפיל את שלטונו של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן. הצו הוצא על ידי בית משפט באיסטנבול ולפיו גולן, המתגורר בפנסילבניה מאז 1999, ארגן את ניסיון ההפיכה שבו נהרגו יותר מ-250 בני אדם.

צו המעצר לגולן הוא עוד צעד בדרך להגשת בקשת הסגרה רשמית של אנקרה מארה"ב, שלדברי בכירים טורקים תוגש רק בתום חקירת ניסיון ההפיכה. אנקרה כבר שלחה ראיות לבית הלבן שמעידות על מעורבותו של גולן באירועים, אולם גולן מכחיש את ההאשמות נגדו. אתמול אמר דובר משרד החוץ האמריקאי, מארק טונר, כי ארה"ב בוחנת מסמכים חדשים שנשלחו על ידי טורקיה לשם הסגרתו של גולן. טונר הבהיר כי הוא סבור שאף אחד מהמסמכים לא מכיל את בקשת ההסגרה הרשמית.

פתהוללה גולן בביתו בפנסילבניה, בחודש שעברצילום: THOMAS URBAIN/אי־אף־פי

לוחמי דאעש לכדו כ-3,000 עקורים עיראקים שניסו להימלט בצפון המדינה

לוחמי ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) בעיראק חטפו אתמול כ-3,000 עיראקים שנמלטו מכפריהם בצפון המדינה והוציאו להורג 12 מתוכם. כך דיווחה נציבות האו"ם לפליטים בדו"ח ביומי שלה על אירועים בעיראק. "דאעש לכד ב-4 באוגוסט כ-3,000 עקורים מכפרים שונים במחוז חאוויקה בכירכוכ שניסו להימלט לעיר כירכוכ", נכתב בהודעת הנציבות. "12 מתוכם מתו בשבי", נכתב עוד.

נוסעיו של של מסוק פקיסטאני שהתרסק באפגניסטאן נלקחו בשבי על ידי טליבאן

בכיר אפגאני הודיע כי מסוק פקיסטאני התרסק בשטח המוחזק על ידי טליבאן באפגניסטאן ואנשי הצוות נלקחו בשבי הארגון. הבכיר, מושל מחוז אזרה שבמזרח המדינה, חמידאללה חמיד, אמר כי על המסוק היו שבעה בני אדם וכולם נעצרו על ידי אנשי טליבאן. לדבריו, "הממשלה לא שולטת באזור זה". מוקדם יותר אמר דובר הצבא הפקיסטאני עסים באג'ווה כי המסוק מתוצרת רוסיה היה בדרכו לרוסיה דרך אוזבקיסטאן לשם תחזוקה.

על פי ההערכות, בין אנשי הצוות על המטוס ישנו אזרח רוסי ולפחות שני קצינים פקיסטנים. דובר משרד החוץ בפקיסטאן אישר כי המסוק שייך למחוז פונג'אב, ואמר כי גורלם של הנוסעים ואנשי הצוות עדיין לא ידוע. "רשויות אפגניסטאן הבטיחו שיחקרו לגבי גורלם של המסוק והנוסעים", אמר. לדבריו, על המסוק היו שבעה נוסעים, בהם שישה פקיסטאנים ורוסי. הטייס הוא פקיסטאני גם הוא.

איראן הוציאה להורג בתלייה 20 עבריינים בתוך יום אחד

כלי תקשורת באיראן דיווחו כי בתוך יום אחד השבוע תלו הרשויות 20 עבריינים במערב המדינה. הגברים, שתוארו כחברי ארגון פשע טרוריסטי סוני שפעלו במחוז כורדיסטאן, הרגו, על פי הדיווח, עשרות בני אדם, בהם נשים וילדים. הם הואשמו גם בתקיפות על תחנות משטרה שבהן נהרגו כמה שוטרים. עוד נמסר כי ההוצאה להורג ההמונית הוצאה לפועל ביום שלישי.

אתמול דווח כי איראן הוציאה להורג בן 19 במדינה אחרי שהורשע באונס של נער אחר. הצעיר, חסן אפשר, נעצר ב-2014 כשהיה קטין. זו ההוצאה להורג הראשונה של עבריין מין בקטינים באיראן השנה, כך לפי ארגון אמנסטי אינטרנשיונל.  

לפי הארגון, אפשר נתלה ב-18 ביולי, אחרי שהורשע ביחסי גבר עם גבר ומגע מיני אנאלי בכפייה. ההוצאה להורג בוצעה למרות שהרשויות הבטיחו למשפחתו שהם יבחנו שוב את התיק בספטמבר. בשנה שעברה איראן ביצעה לפחות ארבע הוצאות להורג של קטינים שהורשעו בעבירות שביצעו לפני גיל 18.

שר החוץ קרי יבקר בטורקיה בסוף החודש על רקע ניסיון ההפיכה הכושל

רשת הטלוויזיה סי-אן-אן טורק דיווחה כי שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי יבקר בטורקיה בסוף אוגוסט, יותר מחודש לאחר ניסיון ההפיכה הכושל במדינה. האירוע החריף את המתיחות בין שתי המדינות על רקע הדרישה של אנקרה להסגיר לידיה באופן מידי את איש הדת פתהוללה גולן הגולה בארה"ב ומואשם על ידה כמי שעומד מאחורי ניסיון ההפיכה והפלת השלטון. טורקיה טרם הגישה בקשה רשמית להסגרתו של גולן, אולם שר החוץ קרי כבר הבהיר כי ארה"ב לא תיענה מידית לדרישה  ותבחן את הבקשה כחוק. גולן עצמו מכחיש כל קשר לניסיון ההפיכה.

איראן הוציאה להורג נער שהורשע באונס נער אחר‎

בן 19 הוצא להורג באיראן אחרי שהורשע באונס של נער אחר. הצעיר, חסן אפשר, נעצר ב-2014 כשהיה קטין. זו ההוצאה להורג הראשונה של עבריין מין בקטינים באיראן השנה, כך לפי ארגון אמנסטי אינטרנשיונל.  

לפי הארגון, אפשר נתלה ב-18 ביולי, אחרי שהורשע ביחסי גבר עם גבר ומגע מיני אנאלי בכפייה. ההוצאה להורג בוצעה למרות שהרשויות הבטיחו למשפחתו שהם יבחנו שוב את התיק בספטמבר. אפשר נעצר בדצמבר 2014 אחרי שהרשויות קיבלו תלונה שמאשימות אותו ושני צעירים נוספים באונס נער. אפשר טען שיחסי המין היו בהסכמה.

בשנה שעברה איראן ביצעה לפחות ארבע הוצאות להורג של קטינים שהורשעו בעבירות שביצעו לפני גיל 18. החדשות על ההוצאה להורג של אפשר מהוות מכה קשה ל-160 הקטינים השוהים בכלא ונידונו גם הם לעונש מוות. כמה ימים אחר ההוצאה להורג של אפשר, הרשויות קבעו את התאריך להוצאתו להורג של נער אחר.

באיראן, גברים ונערים שמקיימים יחסי מין עם בני מינם מבצעים עבירה פלילית. העונש תלוי בשאלה אם היו "אקטיבים" או "פסיבים", והאם יחסי המין בוצעו בהסכמה או לא. בן הזוג הפסיבי צפוי לעונש מוות, בן הזוג האקטיבי נידון למוות רק אם הוא נשוי או שאינו מוסלמי ובן זוגו כן מוסלמי. אם יחסי המין לא היו בהסכמה, בן הזוג האקטיבי יידון למוות ובן הזוג הפסיבי יקבל חנינה ויקבל יחס של קורבן. החקיקה הזו בעייתית כיוון שיש סיכון שיווצר מצב בו בן זוג פסיבי, שביצע יחסי מין בהסכמה, יעדיף לדווח לרשויות שהוא נאנס כדי לחמוק מעונש מוות. 

קטינים מוצאים להורג באיראן אחרי שהואשמו באונס נערים, ב-2005צילום: אי־פי

מטוס מהודו התרסק בנחיתה בנמל התעופה הבינלאומי בדובאי

נחיתת אמירטס 521 בדובאיצילום: flightradar24.com

מטוס התרסק בנחיתה בנמל התעופה הבינלאומי בדובאי, כך נמסר ממדינת המפרץ הפרסי. על פי ההודעה, כל נוסעי המטוס שהגיע מהודו פונו ללא פגע אך במהלך החילוץ נהרג כבאי.

באתר "פלייט ריידר" העוקב אחר טיסות ברחבי העולם, נכתב כי כלי הטיס שהתרסק הוא בואינג 777 של חברת "אמירטס". מקורות בנמל התעופה בדובאי מסרו כי הטייס ביקש לערוך נחיתת חירום לאחר שאש פרצה באחד ממנועי המטוס. על פי הודעת חברת התעופה המטוס פגע במסלול ללא ציוד נחיתה. זמן קצר לאחר מכן התפוצצה אחת מכנפיו. על המטוס היו 282 נוסעים ו-18 אנשי צוות.

רוחאני: הקונגרס האמריקאי, ישראל ומדינות במזה"ת מטרפדות יישום הסכם הגרעין

נשיא איראן, חסן רוחאני, אמר כי הקונגרס האמריקאי, ישראל ומדינות אחרות במזרח התיכון "מטרפדים את יישום הסכם הגרעין". בראיון לטלוויזיה הממלכתית האיראנית ציין רוחאני כי שש המעצמות לא עמדו במחויבויות שלקחו על עצמן בהסכם הגרעין שנחתם בקיץ שעבר בווינה ונכנס לתוקפו בינואר. הוא הדגיש כי הדבר מזיק לכלכלה האיראנית.

"לאיראן אין עדיין גישה לנכסיה בחו"ל, על אף שהיא יכולה לייצא יותר נפט ויש לה גישה למערכות הבנקאות הבינלאומיות", אמר רוחאני. דובר משרד החוץ של ארה"ב, ג'ון קירבי, נשאל בעניין ואמר כי הממשל סבור "שאיראן עומד במחויבויותיה ואנחנו עומדים בשלנו. ארה"ב תמשיך לפעול בהתאם להסכם. להסכם הגרעין יש השפעה מייצבת".

רוחאני בעצרת לכבוד יום אלקודס בטהראן, לפני שבועייםצילום: HANDOUT/רויטרס

לפחות 22 הרוגים בפיצוץ מכונית ממולכדת בעיר בנגאזי שבמזרח לוב

לפחות 22 בני אדם נהרגו ולפחות 20 נפצעו בפיצוץ מכונית ממולכדת בעיר בנגאזי שבמזרח לוב. גורמי ביטחון והצלה מסרו כי הפיגוע כוון נגד כוחות הביטחון, בשכונה שבה מתנהלים חילופי אש בין נאמני הממשלה לבין קואליציה של מיליציות איסלאמיות המכונה "מועצת השורה". 

ב-2014 התייצבו כוחותיו של הגנרל חליפה חפתאר לצדה של ממשלת לוב הנתמכת על ידי הקהילה הבינלאומית, אחרי שממשלה איסלאמית הוקמה בבירה טריפולי. מוקדם יותר השנה הוקמה בלוב ממשלת אחדות אך חפתאר מסרב להצטרף אליה ופעול לבדו נגד מיליציות איסלאמיות בעיר.

נשיא איראן דחה את בחינת הכניסה לשירות הציבורי מחשש שהיא מפלה נשים

נשיא איראן, חסן רואחני, דחה את בחינת הכניסה השנתית לשירות המדינה בגלל חשש שהיא מפלה נשים לרעה ומוטה לטובת גברים. בתום הבחינה אמורים לעבודה בשירות הציבורי האיראני 3,000 בני אדם, בין היתר במשרדים ובאגפים המאוכלסים כמעט אך ורק על ידי גברים - כמו הארגון המשפטי של הכוחות המזוינים.

רוחאני התבטא פעמים רבות בעבר בעד שיפור מעמד האשה באיראן ומינה מספר נשים לתפקידי מפתח בממשלו. בין היתר מונתה מאסומה אבטקאר לסגן הנשיא ולראש הסוכנות להגנת הסביבה. מרזיח אפקאם מונתה לדוברת משרד החוץ ולאחר מכן מונתה לשגרירה הראשונה בתולדות איראן.

כיום כ-60% מהלומדים באוניברסיטאות הן נשים, אך מצד שני רק 12.4% מהמועסקים בשוק העבודה הן נשים. הסיכוי של צעירות איראניות יישארו מובטלות גבוה פי חמישה מזה של צעירים. מספר הנשים שאיבדו את עבודתן כתוצאה מהמשבר הכלכלי שפקד את איראן בעקבות הסנקציות הבינלאומיות כפול מזה של גברים.

הצעת חוק בטורקיה: להחליף את ערי הבירה של שניים מהמחוזות הכורדיים

הצעת חוק בטורקיה מבקשת להחליף את ערי הבירה של שניים מהמחוזות הכורדיים שבדרום-מזרח המדינה. מטרת החוק היא לחזק את השליטה האסטרטגית של שלטונות טורקיה באזור, בו מתחוללים עימותים בין הצבא למחתרת הכורדית ׁ(פ-ק-ק) מזה כשנתיים.

הצעת החוק מבקשת להעביר את הבירה האדמיניסטרטיבית של מחוז הקארי מהעיירה ההרית הקארי, סמוך לגבול איראן ועיראק, לעיירה הגדולה היותר יוקסקובה. שמה של הקארי ישונה על מנת להרחיקו מהשפה הכורדית והמחוז כולו ייקרא יוקסקובה. שינוי דומה עשוי להתרחש גם במחוז סירנאק המערבי יותר. העיירה סירנאק תפסיק להיות הבירה והתואר יועבר לסיזרה הסמוכה לגבול הסורי. גם שם המחוז ישונה מסירנאק לסיזרה.

ארגון סיוע: התקפת גז רעיל סמוך למקום בו הופל המסוק הרוסי

ארגון סיוע סורי, הפועל בשטחים שנכבשו על ידי המורדים, אמר היום כי מסוק הפיל מיכל של גז רעיל במהלך הלילה בעיירה הממוקמת קרוב למקום בו הופל אתמול המסוק הרוסי. בארגון חושדים שמדובר בגז כלור. 

דובר הארגון אמר לרויטרס כי 33 בני אדם, רובם נשים וילדים, נפגעו מהגז. הארגון, שמגדיר עצמו כאיחוד נייטרלי של מתנדבי חיפוש והצלה, העלה סרטון ליוטיוב שמתעד כמה גברים נאבקים לנשום ומקבלים מסיכות חמצן. "חביות בגודל בינוני המכילות גז רעיל נפלו. ארגון הסיוע לא הצליח להגדיר באיזה סוג גז מדובר", אמר דובר הארגון.

ממשלת סוריה ובת בריתה הרוסית לא הגיבו. גם הממשלה וגם קבוצות האופוזיציה הכחישו שימוש בכלי נשק כימיים במלחמת האזרחים בת חמש השנים. כוחות מערביים אמרו שהממשלה אחראית להתקפות כימיות, בין היתר של כלור. ממשלות סוריה ורוסיה האשימו בעבר את כוחות המורדים בשימוש בגז רעיל. 

ובתוך כך, לפחות 30 אזרחים נהרגו מאש תותחים כשהמורדים בסוריה מתקדמים למחזות הדרום-מערביים בחאלב, כך מסר הארגון הסורי לזכויות אדם. לדברי דובר הארגון, בין ההרוגים גם 11 ילדים ושבע נשים. 

המסוק הסורי שהופל בין אידליב לחאלב, אתמולצילום: MOHAMED AL-BAKOUR/אי־אף־פ

ראש ממשלת טורקיה לרמטכ"ל ארה"ב: מצפים שתסגירו את גולן

ראש ממשלת טורקיה בינאלי יילדרים נפגש היום עם רמטכ"ל צבא ארה"ב ג'וזף דנפורד ואמר כי על ארה"ב להדגים עמדה ברורה והחלטית נגד ניסיון ההפיכה הכושל בטורקיה וכי טורקיה מצפה שארה"ב תסגיר את איש הדת הטורקי הגולה פתהוללה גולן, שטורקיה מאשימה בניסיון ההפיכה. 

יילדרים עדכן כי צבא טורקיה מתפקד לחלוטין אחרי סדרת המינויים החדשים, והבטיח ששיתוף הפעולה עם ארה"ב ובעלות הברית במאבק נגד המחתרת הכורדית והמדינה האיסלאמית (דאעש) ימשיך כרגיל.

ובתוך כך, סגן הקנצלרית של גרמניה זיגמר גבריאל אמר היום כי אירופה לא תסכים שטורקיה תסחט אותה בנוגע לשיחות על האשרות שהובטחו לטורקיה. שר החוץ של טורקיה מבלוט צ'בושולו אמר במהלך סוף השבוע כי אנקרה תיסוג מהסכם הפליטים עם האיחוד האירופי אם האחרון לא יעמוד בהבטחתו לספק ויזות לטורקיה בתמורה. 

פעילים של המפלגה הפטריוטית בהפגנה נגד ביקורו של דנפורד באנקרה, היוםצילום: ADEM ALTAN/אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ