עדכונים שוטפים |

ארה"ב תשלח נציגים לאנקרה לדון בדרישה להסגרת איש הדת פתהוללה גולן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

ארה"ב תשלח נציגים לאנקרה לדון בדרישה להסגרת איש הדת פתהוללה גולן

משלחת של בכירים ממשרדי החוץ והמשפטים בארה"ב תטוס לאנקרה כדי לדון בדרישת ממשלת טורקיה להסגיר לשטחה את המטיף הגולה פתהוללה גולן, שמואשם בתכנון ניסיון ההפיכה הכושל במדינה. כך מסר היום גורם רשמי במשרד המשפטים של ארה"ב.

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן דורש שגולן, שמתגורר בפנסילבניה, יוסגר לטורקיה בגין ניסיון ההפיכה בו נהרגו יותר מ-200 בני אדם, כולל אזרחים. בכירים בטורקיה אמרו כי סירוב להסגיר את גולן למשפט יפגע קשות בקשרים בין שתי המדינות. גולן, שמתואר על ידי ארדואן כטרוריסט, מכחיש כל מעורבות בניסיון ההפיכה, שהובילה לטיהורים בקנה מידה גדול בצבא, השירות הציבורי, המשפט והאקדמיה.

"בכירים בארה"ב, כולל נציגים של משרדי המשפטים והחוץ, הציעו להתייעץ עם ממשלת טורקיה", מסר גורם רשמי במשרד המשפטים. "אנחנו יכולים לאשר שהמשלחת (של) נציגים ממשרדי המשפטים והחוץ יבקרו בטורקיה", אמר בכיר אחר, שסירב למסור את תאריך המפגש.

פתהוללה גולן בפנסילבניה, ב-2013צילום: SELAHATTIN SEVI/אי־אף־פי

טורקיה: 30 הרוגים ו-94 פצועים בפיצוץ בטקס חתונה במזרח המדינה

30 בני אדם נהרגו ו-94 נפצעו בפיצוץ שאירע הלילה (שבת) בטקס חתונה במרכז העיר של מחוז גיזאנטפ, כך לפי גורמי ביטחון במדינה. מושל המחוז, עלי יירליקאיה, אמר לסוכנות החדשות אנדולו שמדובר ב"התקפת טרור".

סגן ראש הממשלה, מחמט סימסק, כינה את ההתקפה "ברברית" והעריך כי זהו פיגוע התאבדות. בכירים נוספים העריכו כי הפיגוע בוצע בידי מורדים כורדים או בידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), שהיו קשורים בגל פיגועים שאירע במדינה במהלך השנה החולפת.

לידיעה המלאה

אנשים מתגודדים ליד מקום הפיצוץ בטורקיה, הלילהצילום: STR/אי־אף־פי
זירת הפיגוע בטורקיה, הלילהצילום: AHMED DEEB/אי־אף־פי

מאות אלפים צועדים בתימן בהפגנת תמיכה במורדים החותים

מאות אלפי בני אדם צעדו היום בתימן בהפגנת תמיכה במורדים החותים. הצעדה התקיימה בצנעא, הבירה המוחזקת על ידי המורדים ונועדה להפגין תמיכה בהצעת המורדים להקים מועצה המשלבת חותים בהנהגה. ההצעה נדחתה בסוף החודש שעבר על ידי הממשלה. 

במלחמת האזרחים בתימן נאבקים המורדים החותים שמוצאם שיעי, בצבא הממשל הסוני הנתמך על ידי קואליציה שבראשה סעודיה. החותים כבשו את צנעא ב-2014, והקואליציה החלה לתקוף אותם במארס 2015. שיחות השלום קרסו בתחלת החודש, והכוחות הסעודיים חזרו לתקוף אווירית מיד לאחר מכן. 

הפגנת תמיכה במורדים החותים בצנעא, היוםצילום: MOHAMMED HUWAIS/אי־אף־פי

ראש ממשלת טורקיה: לא נאפשר את פיצול סוריה על פי קווים אתניים

ראש ממשלת טורקיה, בינאלי יילדרים, אמר כי ארצו "תהיה אקטיבית יותר" בחצי השנה הקרובה בכל הקשור למלחמה בסוריה כדי למנוע את פיצולה על פי קווים אתניים. בשיחה עם כתבים באיסטנבול אמר יילדרים כי לנשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אין מקום בעתידה הפוליטי של המדינה אך הוא יוכל לשמור על תפקידו בתקופת המעבר.

טורקיה חוששת כי התחזקות המיליציות הכורדיות בסוריה תוביל להקמת מדינה כורדית מדרום לגבול ולהתחזקות פעילות המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) בתוך תחומי טורקיה. "לא נאפשר לסוריה להתפצל על בסיס אתני. זה קריטי עבורנו", אמר יילדרים.

טליבאן השתלט על מרבית מחוז קונדוז שבצפון אפגניסטאן

ארגון טליבאן השתלט על מרבית מחוז קונדוז בעל החשיבות האסטרטגית בצפון אפגניסטאן. כוחות הצבא האפגני נדחקו לעיר קונדוז, שנפלה לידי טליבאן לפרק זמן קצר אשתקד. בחודשים האחרונים התפשטה הלחימה באפגניסטאן מהמחוזות הדרומיים והמזרחיים, הנחשבים באופן מסורתי למעוזי טליבאן, למחוזות הצפוניים השלווים יותר.

מקורות אפגנים אמרו כי היעדר תחמושת ואספקה לוגיסטית הן שתיים מהסיבות המרכזיות לנפילת המחוז בידי טליבאן. לפני פחות משבוע הצליח טליבאן לכבוש גם את מחוז בגלאן הסמוך.

חיילים אפגנים בפרברי העיר קונדוז שבצפון אפגניסטאן, בחודש שעברצילום: Najim Rahim/אי־פי

עשרות הרוגים בתקיפות אוויריות של כוחות אסד על העיר חסקה בצפון-מזרח סוריה

המיליציה הכורדית בסוריה (YPG) הודיעה כי מטוסים של חיל האוויר הסורי תוקפים זה היום השני ברציפות מטרות באזור העיר חסקה שבצפון-מזרח המדינה. רשויות הכורדיות הודיעו על פינוי אלפי תושבים מהעיר וכי עשרות נהרגו בהפצצות

עוד נכתב בהודעת YPG כי מדובר באירועים האלימים הקשים ביותר בין כורדים לבין המשטר בדמשק מאז תחילת הלחימה בסוריה לפני יותר מחמש שנים.

הבוקר פורסמו תמונות אוויריות שבהן נראים לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) משתמשים בסורים כמגינים אנושיים במנוסתם מהעיירה מנביז'. בתמונות נראית מאות כלי רכב אזרחיים על הכביש היוצא ממנביז' ונע צפונה לעבר גבול טורקיה. הקואליציה המערבית והכוחות הכורדים שפועלים על הקרקע לא תקפו את השיירה מחשש לפגיעה באזרחים חפים מפשע. מנביז' נפלה בידי קואליציה של מורדים סורים אחרי עשרה שבועות של לחימה.

מספר העצורים או המעוכבים מאז ניסיון ההפיכה הכושל בטורקיה עבר 40 אלף

שלטונות טורקיה עצרו או עיכבו עד כה יותר מ-40 אלף בני אדם כחלק מהחקירה שהן מנהלות סביב ניסיון ההפיכה הכושל בחודש שעבר. כמחצית מהמעוכבים נעצרו באופן פורמלי בחשד לקשרים עם תנועת "היזמט" בהנהגת המטיף הגולה פתהוללה גולן.

כמעט 40 אלף נוספים הודחו משירות בצבא או מעבודתם במערכת אכיפת החוק, המשפט, התקשורת, הבנקאות והחברה האזרחית מאז ניסיון ההפיכה. שר ההגנה של טורקיה, פיקרי איסיק, מסר הבוקר כי השלטונות עדיין מחפשים אחרי 137 חיילים, בהם תשעה גנרלים ואדמירלים, שחשודים כי לקחו חלק בניסיון ההפיכה. 

בגלל התקיפות: "רופאים ללא גבולות" מוציא את אנשי מבתי חולים בצפון תימן

ארגון זכויות האדם "רופאים ללא גבולות" הודיע כי הוא מוציא את אנשיו משישה בתי חולים בצפון תימן. זאת, בעקבות תקיפה אווירית שביצעה הקואליציה הערבית השבוע על אחד המבנים שמפעיל הארגון. בתקיפה נהרגו 19 בני אדם. היתה זו התקיפה האווירית הרביעית על מבנים שמפעיל הארגון בתימן.

בהודעת רופאים ללא גבולות נאמר כי העבודה בבתי החולים במחוזות סעדה וחאג'ה "אינה בטוחה למאושפזים ולצוות". בהודעה נאמר כי התקיפות המשיכו גם אחרי שהארגון מסר תצלומי לוויין של המבנים שהוא מפעיל. סעודיה הודיעה בשם הקואליציה הערבית כי היא מצטערת על ההחלטה.

דיווח: ארה"ב החלה להעביר עשרות פצצות גרעין מטורקיה לרומניה

אתר החדשות האירופאי העצמאי EurActiv דיווח כי ארה"ב החלה להעביר עשרות פצצות גרעין שאוחסנו בטורקיה לבסיס חיל האוויר דבסלו שברומניה. שני מקורות ששוחחו עם האתר אישרו כי הדבר נעשה לנוכח המתיחות בציר וושינגטון-אנקרה. 

השבוע דיווח מכון המחקר הוושינגטוני "סטימסון" כי עשרות כלי נשק גרעיניים של ארה"ב המאוחסנים בבסיס חיל אוויר טורקי אינצ'רליק הסמוך לגבול סוריה נמצאים בסכנה "שיפלו בידי טרוריסטים או כוחות עוינים אחרים". בדו"ח המכון נכתב כי מדובר ב-50 פצצות טקטיות וכי החשש עלה בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל בטורקיה בחודש שעבר ומעצרו של מפקד בסיס אינצ'רליק בחשד למעורבות במזימה.

אינצ'רליק הוא בסיס חיוני המשמש את כוחות הקואליציה המערבית לגיחות מל"טים ומטוסי תקיפה על יעדי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה. במארס הורה הפנטגון למשפחות החיילים האמריקאים המוצבים בבסיס ולצוותים האזרחיים לעזוב את האזור עקב חששות ביטחוניים. "יש מנגנוני אבטחה משמעותיים בבסיס אבל הם לא מעלימים את הסיכון", נכתב בדו"ח, "במקרה של הפיכה, איננו יודעים לומר בוודאות שניתן יהיה להמשיך ולשלוט עליהם".

במהלך ניסיון ההפיכה נותק החשמל לבסיס אינצ'רליק ושלטונות טורקיה אסרו על מטוסים אמריקאים להמריא ממנו או לנחות בו. אחד הגורמים ששוחח עם EurActiv הדגיש כי יחסי שתי המדינות נמצאים בשפל שאינו מאפשר את המשך אחסון הפצצות בשטח טורקיה. יצויין כי הבסיס הרומני דבסלו הוא גם ביתה של אחת ממערכות ההגנה מטילים בליסטיים שהציבה ארה"ב במזרח אירופה.

חייל אמריקאי בבסיס חיל האוויר דבסלו שברומניהצילום: INQUAM PHOTOS/רויטרס

מצרים: שמונה מגישות טלוויזיה הושעו לחודש בגלל "עודף משקל"

רשות השידור הממלכתית במצרים השעתה השבוע שמונה מגישות מהופעה על המסך במשך חודש בטענה שהן סובלות מעודף משקל. העיתון הממסדי "אל-אהראם" דיווח כי מנהלת הרשות, ספא הגאזי, הורתה לשמונה לעשות דיאטה במהלך תקופת ההשעייה. אל הכתבה בניו יורק טיימס

חדיג'ה חטב, אחת משמונה המגישות שהושעו, סיפרה בראיון לערוץ טלוויזיה פרטי במצרים כי לא נאמר לה דבר על ההשעיה, אך באחרונה נאמר לעובדות כי "יינקטו צעדים נגד אלה שלא ירדו במשקל עד אמצע ספטמבר". היא סיפרה כי נפגעה ונעלבה מכך שבמסגרת השיח האינטרנטי שהתפתח בעניין, היא כונתה "שמנה" והופצו תצלומים שלועגים לה.

עם זאת בתוך מסדרונות רשות השידור ובשיח הציבורי ישנם רבים שתומכים במהלך. פרשנית אל-אהראם, עלא אל-סדני, אמרה כי מראה המגישות "דוחה ומגעיל. פטמה אל-שראווי, אף היא עיתונאית באל-אהראם, בירכה אף היא על ההשעיה ואמרה כי מדובר בדרך "לשפר הרייטניג העגום". "האם השעיית שמונה מגישות הוא צעד מספק?", תהתה.

לפחות 11 הרוגים ויותר מ-200 פצועים בשני פיגועים בדרום-מזרח טורקיה

לפחות 11 בני אדם נהרגו ו-220 נפצעו בפיצוץ שתי מכוניות ממולכדות סמוך לתחנות משטרה בדרום-מזרח טורקיה. מקורות ביטחוניים מסרו כי פיצוץ אחד התרחש במחוז ואן בשעות הלילה והפיצוץ השני התרחש מספר שעות אחר כך סמוך למטה המשטרה בעיר אלאזיג.

שלטונות טורקיה האשימו את המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) בפיגועים. בסרטוני וידאו משתי הזירות נראה הרס רב שנגרם למכוניות ומבנים. הלחימה בדרום-מזרח טורקיה התחדשה בשעה שעברה בעקבות קריסת שיחות השלום בין השלטונות באנקרה לבין פ-ק-ק.

דו"ח: 18 אלף בני אדם מתו בבתי הסוהר של המשטר הסורי מאז 2011

כמעט 18 אלף בני אדם מתו בבתי הסוהר של המשטר הסורי מאז תחילת מלחמת האזרחים במדינה ב-2011 ועד סוף 2015 - כך עולה מנתונים שפרסם ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל". דו"ח חדש שפרסם הארגון ומבוסס על 65 "ניצולי עינויים", מתאר את השימוש השיטתי שעושים סוהרים מטעם המשטר באונס ובמכות.

בעדויות מתארים אסירים לשעבר "מסיבות קבלת פנים" שנערכות בכלא וכוללות טקסים אלימים בהם משתמשים הסוהרים במוטות ברזל וכבלי חשמל. ממשלת סוריה דחתה לאורך השנים האחרונות את כל הדו"חות והדיווחים העוסקים בעינויים בבתי הסוהר שלה. בפברואר האשים האו"ם את דמשק בניהול "מדיניות טיהור" וקבע כי כל הצדדים המעורבים בלחימה ביצעו פשעי מלחמה.

יו"ר הפרלמנט האיראני: לרוסיה אין בסיס צבאי קבוע באיראן

יו"ר הפרלמנט האיראני, עלי לריג'אני, אמר כי לרוסיה אין בסיס צבאי קבוע באיראן. זאת, אחרי שאתמול אישרה מוסקבה כי לראשונה, מפציצים רוסיים שהמריאו מהבסיס הצבאי בהמדאן שבמערב איראן תקפו יעדים של דאעש וארגוני מורדים נוספים בסוריה. העובדה שאיראן אפשרה למטוסי קרב רוסיים להמריא משטחה כדי לתקוף בסוריה היא חסרת תקדים שממחישה את שיתוף הפעולה המעמיק בין שתי המדינות החולקות אותה מטרה במלחמת האזרחים בסוריה – לסייע לנשיא בשאר אל-אסד.

התגובה של לריג'אני מגיעה במטרה להרגיע את החשש המקומי על רקע התקיפות. החוקה האיראנית, שנוסחה אחרי המהפכה האיסלאמית ב-1979, אוסרת על צבאות זרים להשתמש בבסיסי צבא בתוך המדינה. לריג'אני לא התייחס באופן ספציפי לתקיפות בסוריה, אבל הוא אמר כי איראן "משתפת פעולה עם רוסיה. היא בעלת בריתנו בנושאים אזוריים, במיוחד בנושא הסורי". לדבריו, "יש לנו שיתוף פעולה טוב עם רוסיה ואנחנו אומרים את זה באופן ברור".

בתוך כך סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס ציטטה את משרד ההגנה הרוסי שאמר כי מפציצים רוסיים מדגם סוחוי 34 שהמריאו מבסיס המדאן, ביצעו תקיפות נוספות נגד יעדי המדינה האיסלאמית בסוריה, זה היום השני. לפי ההודעה, בתקיפות נהרסו שתי מפקדות ונהרגו יותר מ-150 לוחמים.

טורקיה תשחרר 38 אלף אסירים כדי לפנות בכלא מקום לקושרים בניסיון ההפיכה הכושל

טורקיה הוציאה צווי שחרור ל-38 אלף אסירים כדי לפנות מקום בבתי הכלא לאלפי העצורים שנתפסו במהלך חקירת ניסיון ההפיכה הכושל בחודש שעבר. כך הודיע שר המשפטים הטורקי, באקיר בוזדאג.

הצווים מאפשרים את שחרורם של אסירים שנותרו להם שנתיים או פחות לרצות בבתי הכלא, ובמקביל, אסירים שריצו כבר חצי מתקופת המאסר שלהם יוכלו להגיש בקשה לחנינה. עם זאת ישנם אסירים יוצאים מן הכלל שלא יוכלו להגיש בקשה לחנינה או להשתחרר לפני הזמן בהם מורשעים ברצח, באלימות, בהטרדה מינית, בטרור ובפשעים אחרים נגד המדינה. הצווים לא תקפים לפשעים שבוצעו אחרי הראשון ביולי, מה שמוציא כמובן מהכלל את מי שהורשע במעורבות בניסיון ההפיכה. לדברי השר בוזדאג הצעד יוביל לשחרור כ-38 אלף בני אדם, אך הוא הבהיר כי לא מדובר במתן חנינה אלא בשחרור על תנאי בלבד.

מאז ניסיון ההפיכה ב-15 ביולי, שבוצע לדברי הרשויות על ידי תומכיו של איש הדת הגולה בארה"ב פתהוללה גולן, נעצרו כ-35 אלף בני אדם לחקירה ותשאול ויותר מ-17 אלף מהם נלקחו למאסר עד למשפטם. בין העצורים ישנם חיילים, שוטרים, שופטים ועיתונאים. עשרות אלפים אחרים שחשודים בקשר לתנועתו של גולן הודחו או פוטרו מעבודתם במערכת המשפט, כלי התקשורת, החינוך, הבריאות, הצבא והשלטון המקומי.

הפגנת תמיכה בנשיא ארדואן באנקרה, בשבוע שעבר צילום: ADEM ALTAN/אי־אף־פי

פלג פורש מארגון טליבאן מינה לעצמו מנהיג חדש

פעילים בפלג שפרש מארגון טליבאן באפגניסטאן מינו לעצמם מנהיג חדש – התפתחות המדגישה את סבך היריביות בין ארגוני החמושים הפועלים במדינה. חברי הפלג הפורש ערכו שלשום כינוס במחוז זאבול בדרום אפגניסטאן. מנהיגי שבטים מקומיים, מנהיגי דת, וכן המפקדים המקומיים של הפלג, הכריזו במפגש על מולה אמדאדוללה מאנסור כמנהיג של הקבוצה הידועה כ"מחאז א־דאדוללה". 

בסרטון שצולם באירוע נראה מאנסור מקבל את הנהגת ה הפלג כשלצדו גברים חמושים - רבים מהם שומרים צעירים. בתמונות שצולמו בכינוס ופורסמו לאחר מכן נראים כמה גברים חמושים בלבוש לבן, שהכריזו על עצמם כמחבלים מתאבדים. אותם גברים ציינו כי הם מוכנים לתקוף את יריביהם בטליבאן וכן כוחות מדינות זרות במדינה.

מחבלים מתאבדים מהפלג הפורש, בכינוס במחוז זאבולצילום: Mirwais Khan/אי־פי

לראשונה: מפציצים רוסיים שהוצבו באיראן תקפו יעדים בסוריה

משרד ההגנה הרוסי הודיע כי מפציצים אסטרטגיים מדגם טופולב 22 שהוצבו בבסיס חיל אוויר בעיר המדאן במערב איראן, ביצעו תקיפות אוויריות נגד כמה יעדים של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה. הצבת המפציצים באיראן מבטאת התפתחות משמעותית במאמצים לחסל את הארגון הקיצוני. רוסיה מעולם לא השתמשה לפני כן בבסיסים מחוץ לסוריה לתקיפותיה במדינה.

על פי הודעת משרד ההגנה, מטוסי סוחוי 34 וטופולב 22 המריאו מוקדם יותר היום מהבסיס באיראן ותקפו יעדים של דאעש ושל ג'בהת פתח א-שאם (ג'בהת א-נוסרה לשעבר) בחאלב, בדיר א-זור ובאידליב. עוד נמסר כי המפציצים הרסו חמישה מחסני תחמושת גדולים, מחנות אימונים ושלוש מפקדות. ערוץ הטלוויזיה הממלכתי רוסיה 24 שידר תמונות של לפחות שלושה מפציצים אסטרטגיים, ומטוס תובלה צבאי, על מסלול נחיתה, אולם לא ברור מתי והיכן הן צולמו.

בעבר תקפו מפציצים אלו בסוריה, אולם הם הגיעו בטיסה ישירה מרחוק. כעת נראה כי פוטין שואף לקצר טווחים והצבת המפציצים בבסיס הקרוב בהרבה לסוריה יאפשר טיסה עם חימוש רב יותר והגעה מהירה יותר אל יעדי התקיפה.

ראש מועצת הביטחון הלאומי של איראן, עלי שמחאני, אישר גם הוא כי טהראן ומוסקבה חולקות מתקני צבא במטרה להילחם בטרור. "שיתוף הפעולה בין רוסיה לבין איראן בסוריה הוא אסטרטגי ואנחנו חולקים את הפוטנציאל שלנו והמתקנים שלנו בשטח", אמר שמחאני לסוכנות הידיעות אירנא.

רוסיה מבצעת תקיפות אוויריות בסוריה כדי לסייע לנשיא בשאר אל-אסד בלחימה נגד מורדים במדינה. המשטר באיראן תומך אף הוא בנשיא אסד ובשנה האחרונה שלח מספר רב של לוחמים ומפקדים בכירים למדינה כדי לסייע לחייליו, בעיקר מקרב שורות משמרות המהפכה.

מפציצי טופולב-22 על המסלול בהמדאן

בימים האחרונים גברה הלחימה בחאלב החצויה בין ארגוני מורדים סוריים במזרח העיר לבין צבא אסד השולט במזרחה. ההסלמה החלה לאחר שכוחות המורדים, ובעיקר כוחות ג'בהת א-שאם, רשמו הישגים גדולים באזור כשהצליחו לשבור חלקית את המצור של כוחות אסד על העיר וכבשו מבנים שונים מידי המשטר.

אתמול פתחה רוסיה בתמרון צבאי מתוכנן בחלקו המזרחי של אגן הים התיכון לחופי סוריה, וגם בים הכספי - אזור שממנו שיגרה בעבר טילים לעבר סוריה. בהודעת צבא רוסיה נאמר כי מטרת התרגיל היא לבחון את יכולתו של חיל הים הרוסי "לפעול במשברים הקשורים לתרחישים הנוגעים לטרור". התמרון צפוי לכלול ירי באש חיה.

שר ההגנה הרוסי: נערכים להילחם לצד ארה"ב נגד חמושים בחאלב

רוסיה וארה"ב נערכות לפתוח במבצע צבאי משותף נגד חמושים בחאלב שבצפון סוריה. כך דיווחו סוכנויות חדשות רוסיות מפי שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו. בשבועות האחרונים התגברה הלחימה בעיר המחולקת בין המורדים הסורים במזרח לבין כוחות הנשיא אסד במערב המקבלים סיוע בתקיפות אוויריות של רוסיה. בימים האחרונים רשמו המורדים, בהם פעילי ג'בהת פתח א-שאם (ג'בהת א-נוסרה לשעבר), הישגים בקרבות נגד המשטר.

בשבוע שעבר אמר שליח האו"ם לסוריה, סטפן דה מיסטורה, כי בכירים מצבא רוסיה ומצבא ארה"ב קיימו משא ומתן בז'נבה בנושא חאלב והפסקת אש כללית בעיר. סוכנות הידיעות הרוסית RIA דיווחה אתמול מפי השר שויגו: "אנחנו בשלב רציני מאוד של השיחות עם עמיתינו האמריקאים. אנחנו מתקדמים צעד אחד צעד לתוכנית – ואני מדבר רק על חאלב – שתאפשר לנו להתחיל להילחם זה לצד זה כדי להביא שלום כדי שאנשים יוכלו לחזור לבתיהם". בתגובה לדבריו של שויגו אמרה דוברת משרד החוץ האמריקאי, אליזבת טרודו, כי "שמענו את הדיווחים ואין לנו על מה להודיע... אנחנו נמצאים בקשר עם הבכירים הרוסים".

תושבים בשכונה בחאלב שבשליטת המורדים אחרי תקיפה אווירית, אתמולצילום: AMEER ALHALBI/אי־אף־פי

איראן: נעצר איראני בעל אזרחות כפולה הקשור לסוכנות המודיעין הבריטית

איראן הודיעה כי עצרה בשבוע שעבר בטהראן איראני בעל אזרחות כפולה הקשור לסוכנות המודיעין הבריטית. התובע הכללי בטהראן, עבאס ג'פרי דולטעבדי, אמר לסוכנות הידיעות אירנא כי "הנאשם עבד בתחום כלכלי הקשור לאיראן". דולטעבדי לא זיהה את הנאשם ולא אמר מהי האזרחות השנייה שלו.

לדבריו, המעצר היה חלק מפשיטה של הרשויות נגד מה שתואר על ידי בכירים כ"הסתננות מערבית". בשנה שעברה עצרו משמרות המהפכה של איראן לפחות שישה איראנים בעלי אזרחות כפולה במהלך ביקור במדינה. הממשלה אישרה את רוב העצורים אבל לא סיפקה מידע על הסיבה או על כתבי האישום נגדם.

לפחות 15 הרוגים בתקיפה סעודית על בית חולים בצפון תימן

לפחות 15 בני אדם נהרגו בתקיפה אווירית של הקואליציה בראשות סעודיה על בית חולים של ארגון רופאים ללא גבולות בצפון תימן, כך נמסר מהרשויות המקומיות ותושבים הגרים סמוך לבית החולים. עוד נמסר כי בתקיפה במחוז חג'ה נפצעו 13 בני אדם. 

עד ראייה סיפר כי מטוסי קרב עדיין טסים מעל בית החולים שנפגע, וכי צוותי הסיוע החוששים מפני תקיפה נוספת מהססים להתקרב לאתר ולפנות פצועים. ארגון הסיוע רופאים ללא גבולות אישר בחשבון הטוויטר שלו כי אחד ממתקניו הרפואיים בתימן נפגע בתקיפה אווירית, אך טרם מסר פרטים על מספר הנפגעים המדויק.

לפני יומיים פגעה תקיפה נוספת של הקואליציה בראשות סעודיה בבית ספר במחוז צעדה בצפון־מערב תימן, כך על פי ארגון רופאים ללא גבולות. לאחר תקיפה זו, בה נהרגו עשרה ילדים, נמסר מהקואליציה כי המבנה שנפגע היה מתקן אימונים שהפעילו המורדים החותים.

רוסיה פתחה בתמרון צבאי מתוכנן בחלקו המזרחי של אגן הים התיכון

רוסיה החלה היום בתמרון צבאי מתוכנן בחלקו המזרחי של אגן הים התיכון. בהודעת צבא רוסיה נאמר כי מטרת התרגיל היא לבחון את יכולתו של חיל הים "לפעול במשברים הקשורים לתרחישים הנוגעים לטרור". התמרון צפוי לכלול ירי באש חיה.

דו"ח: עשרות פצצות גרעין המאוחסנות בדרום טורקיה עלולות ליפול בידי "כוחות עוינים"

עשרות כלי נשק גרעיניים של ארה"ב המאוחסנים בבסיס חיל אוויר טורקי סמוך לגבול סוריה נמצאים בסכנה "שיפלו בידי טרוריסטים או כוחות עוינים אחרים" - כך עולה מדו"ח שחיבר מכון המחקר הוושינגטוני "סטימסון". בדו"ח נכתב כי מדובר ב-50 פצצות גרעיניות המאוחסנות בבסיס אינצ'רליק כ-110 קילומטרים מגבול סוריה. הסוגיה עלתה בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל בטורקיה בחודש שעבר ומעצרו של מפקד בסיס אינצ'רליק בחשד למעורבות במזימה.

אינצ'רליק הוא בסיס חיוני המשמש את כוחות הקואליציה המערבית לגיחות מל"טים ומטוסי תקיפה על יעדי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה. במארס הורה הפנטגון למשפחות החיילים האמריקאים המוצבים בבסיס ולצוותים האזרחיים לעזוב את האזור עקב חששות ביטחוניים. "יש מנגנוני אבטחה משמעותיים בבסיס אבל הם לא מעלימים את הסיכון", נכתב בדו"ח, "במקרה של הפיכה, איננו יודעים לומר בוודאות שניתן יהיה להמשיך ולשלוט עליהם".

בסיס חיל האוויר אינצ'רליקצילום: רויטרס

דיווח: לפחות 327 אזרחים נהרגו בלחימה בחאלב בשבועיים האחרונים

לפחות 327 אזרחים נהרגו בשבועיים האחרונים בקרבות במחוז חאלב - כך דיווח הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחרי קורבנות הלחימה, על רקע ההסלמה הקשה בקרבות רחוב, בתקיפות האוויריות מצד חיל האוויר הרוסי והסורי והפגזות ארטילריות מצד המורדים. לפי הארגון, בעיר חאלב עצמה נהרגו 233 אזרחים - 102 מהם באזורים המוחזקים על ידי המורדים ו-126 באזורים המוחזקים על ידי כוחות הנשיא בשאר אל-אסד.

הלחימה בחאלב גברה מאוד אחרי שהמורדים הצליחו לפרוץ לפני כשבוע את המצור שהטילו כוחות אסד על עמדותיהם. חאלב מחולקת זה ארבע שנים בין המורדים המחזיקים בחלקה המערבי לבין כוחות הממשלה המחזיקים במזרחה. אתמול נהרגו במחוז חאלב לפחות 36 מורדים וקצין טורקי בפיצוץ מחבל מתאבד באוטובוס שבו נסעו. מדובר בכוח שאומן על ידי יועצים אמריקאים בירדן. ארגון המדינה האיסלאמית לקח היום אחריות לפיגוע וטען כי בפיצוץ נהרגו 50 מורדים.

כוחות כורדים מתקדמים לעבר מוסול ופתחו בהתקפה חדשה על דאעש

כוחות פשמרגה כורדים פתחו היום בהתקפה חדשה על כוחות ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) כחלק מהמבצע לכיבוש מחדש של העיר מוסול, בירתו של הארגון בצפון עיראק. כך הודיעו בכירים כורדים. ההתקפה החלה לאחר תקיפות אוויריות עזות של הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב נגד לוחמי דאעש. כתב סוכנות הידיעות רויטרס דיווח על ההתקדמות מהעיר וורדאק – 30 ק"מ מדרום מזרח למוסול. לוחמי דאעש הגיבו בירי פגזים על הכוחות הכורדים ופוצצו לפחות שתי מכוניות ממולכדות סמוך לכוחות. עשרות אזרחים נמלטו מהאזור לכיוון הכוחות הכורדים כשהם נושאים דגלים לבנים.

בתוך כך, בלוב דיווחו הכוחות הנלחמים נגד זרוע דאעש במדינה כי הם רשמו התקדמות נוספת היום בעיר סירת – מעוז הארגון הקיצוני בצפון המדינה, זאת אחרי שבשבוע שעבר הם דיווחו כי כבשו את מטה הארגון בעיר ועמדות נוספות. ההתקדמות הושגה הודות לתקיפות אוויריות של צבא ארה"ב באזור שהחלו ב-1 באוגוסט. על פי הדיווחים מהעיר, לוחמי דאעש מכותרים בשכונות המגורים במרכז העיר.

גוברת הלחימה בחאלב: המורדים תקפו שני מעוזים של כוחות אסד

הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה דיווח על לחימה עזה שמתרחשת באזורים שונים בחאלב ועל התקפות של המורדים בשני מעוזים של כוחות הנשיא אסד בצפון מערב העיר ובדרומה. במחוז ג'מיעאת א-זהרה פוצצו המורדים מכונית ממולכדת לפני שפתחו בהתקפה על בסיס צבאי הנמצא בשכונת מגורים. במקביל תקפו ארגוני המורדים גם עמדות צבא באזור תעשייה בצפון מערב העיר.

מוקדם יותר היום דווח כי צבא אסד ובעלי בריתו כבשו כמה בניינים בדרום מערב העיר, חלקם נמצאים סמוך לשטח הכניסה לאזור הנמצא בשליטת המורדים בחאלב. אתמול נהרגו לפחות 51 אזרחים, כולל ארבעה ילדים, בהתקפות אוויריות ובהפגזות ברחבי העיר.

בשבועות האחרונים גברה הלחימה בין המורדים השולטים במזרח העיר לבין כוחות צבא המשטר המחזיק במערב חאלב. מאות בני אדם נהרגו ורבים אחרים שנותרו בעיר ולא נמלטו, נותקו מחשמל, מים ומאספקת מזון ומצרכים חיוניים. בקרבות בחאלב לוקחים חלק לוחמים של ארגון ג'בהת פתח א-שאם, בעבר ג'בהת א-נוסרה. חלק ניכר מהישגיהם של המורדים באחרונה נזקפים לזכותם של לוחמי הארגון.

לפחות 11 שוטרים נהרגו בהתקפות טליבאן באפגניסטאן

לפחות תשעה שוטרים נהרגו בהתקפה של ארגון טליבאן בנקודות ביקורת במחוז צפוני של אפגניסטאן. שני שוטרים נוספים נהרגו במזרח המדינה, כך מסרו היום הרשויות. 

מפקד משטרה במחוז בגלן, הגנרל נור חביב גולבהרי, אמר ששלוש נקודות ביקורת הותקפו על ידי הארגון במוצאי שבת. הוא הוסיף שחמישה מהתוקפים נהרגו ושלושה נפצעו בחילופי הירי. 

במחוז נוריסטאן המזרחי, שני שוטרים נהרגו ותשעה נפצעו בהתקפה על מפקדת המחוז אתמול. מפקד המשטרה המקומית אמר שכ-12 מהמתוקפים נהרגו בקרב. "הכוחות האפגניים הצליחו למנוע התקפה ענקית". נוריסטאן הוא אזור מרוחק והררי על גבול פקיסטאן. 

דובר טליבאן לקח אחריות על שתי ההתקפות, והוסיף שהתוקפים חטפו ציוד מהמשטרה. 

מאות בני נוער בבריטניה עדיין שואפים להצטרף לדאעש בסוריה

מאות נערות בריטיות עדיין מעוניינות להצטרף למדינה האיסלאמית (דאעש), למרות מותה של נערת בית ספר מלונדון שברחה לסוריה. כך לפי מומחים להקצנה דתית, שמעלים ספקות חדשים לגבי האפקטיביות של האסטרטגיה הממשלתית למלחמה ברדיקליזציה.

כמות גדולה של נשים ונערות בריטיות לא הונאו מרצונן לנסוע לסוריה בעקבות הריגתה של קדיזה סולטאן בהתקפה אווירית על א-רקה שבסוריה. בת ה-17 ברחה מביתה בלונדון בפברואר 2015 בלוויית שתי חברות.

פיאז מוגול, יו"ר הארגון "האמונה חשובה", אמר שמראיונות שערך הארגון עם נערות, רבות מהן מרגישות לא מסופקות מחייהן בבריטניה והן מעדיפות לחיות בחליפות האיסלאמית. "יש כרגע עשרות נשים צעירות שיקומו וייסעו אם תהיה להן הזדמנות, וגם מאות גברים", אמר. "אבל אם תסתכלו על שלוש מיליון המוסלמים בבריטניה, זה אחוז קטן מאוד". לדבריו, "הדבר היחיד שעוצר בעדם זה הפחד להיתפס. הם גם מפחדים מהדרך הקשה לשם. הם (הממשלה) גם יודעים שיש מאגר של אנשים רוצים לנסוע".

לפי ארגוני הביטחון בבריטניה, כ-850 בריטים נסעו לסוריה כדי להילחם בשורות דאעש. למרות קשיי המסע והמכשולים שניצבים בכניסה למדינה, קרוב ל-50 בעלי אזרחות בריטיים הצליחו לפי ההערכות לעבור את הגבול ולהיכנס למדינה שסועת המלחמה מאז ינואר.

לא ידוע מה מצבן של שתי חברותיה של קזידה שנמלטו עמה. אנשי דאעש, שנהנים מהתעמולה שמספקת להם החזקת שתי נערות בריטיות, שואפים להשאיר את השתיים בשטחם. בנובמבר, "נערת הפוסטר האוסטרלית" של הארגון, סמרה קזינוביץ' בת ה-17, נרצחה אחרי שניסתה להימלט. 

קזידה סולטאן (משמאל) ושתי חברותיה בנמל התעופה גטוויק בבריטניה, בשנה שעברהצילום: Uncredited/אי־פי

51 בני אדם נהרגו בקרבות בחאלב

לפחות 51 אזרחים, כולל ארבעה ילדים, נהרגו בהתקפות אוויריות ובהפגזות אתמול בחאלב, כך מסר הארגון הסורי לזכויות אדם הפועל באזור.

לפי סוכנות הידיעות הצרפתית, חיל האוויר של צבא אסד הרג 15 בני אדם בשטחים המוחזקים על ידי המורדים במזרח העיר, ותשעה אזרחים נהרגו בהפצצות המורדים על שטחים המוחזקים על ידי הממשל במערב העיר.

27 בני אדם נוספים נהרגו בפשיטות של צבא אסד וצבא רוסיה על עיירות במערב מחוז חאלב. 

טורקיה הכינה צו מעצר זמני לפתהוללה גולן לפני שתדרוש את הסגרתו מארה"ב

סוכנות הידיעות הטורקית אנדולו דיווחה כי משרד התובע באיסטנבול הכין בקשה רשמית למעצר זמני של מי שלדברי הרשויות בטורקיה עומד מאחורי ניסיון ההפיכה הכושל במדינה בחודש שעבר – איש הדת הגולה בארה"ב פתהוללה גולן. על פי הדיווח, צו המעצר הזמני שהוכן קובע כי ההפיכה תוכננה בהוראת גולן והוא צריך להיעצר לפני שתוגש בקשת הסגרה רשמית על ידי טורקיה לארה"ב. הצו הועבר למשרד המשפטים הטורקי ובהמשך יועבר לרשויות בארה"ב.

משלחת של משרד המשפטים האמריקאי תגיע ב-22 באוגוסט לטורקיה כדי לדון בהסגרתו של גולן. אנדולו דיווחה כי ראש הממשלה הטורקי בינאלי יילדרים הודיע כי סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן יגיע אף הוא לביקור בטורקיה באותו הזמן.

לפחות עשרה ילדים נהרגו בתקיפה אווירית סעודית על בית ספר בצפון תימן

לפחות עשרה ילדים נהרגו ו-21 נפצעו בתקיפה אווירית של הקואליציה הערבית בהובלת סעודיה על בית ספר בצפון תימן. כך דיווח ארגון סיוע לפי טענות המורדים החותים במדינה. הטרגדיה אירעה בשעה שהפרלמנט בתימן התכנס לראשונה זה שנתיים, צעד שמחזק את החותים ומקשה על הממשלה הגולה בהובלת הנשיא עבד ראבו מנסור האדי, הנתמך בידי סעודיה ומדינות המפרץ. הקואליציה הסונית בהובלת ריאד אחראית לכמה אלפי תקיפות אוויריות נגד החותים מאז שהנשיא האדי הודח על ידם ונמלט עם פרוץ מלחמת האזרחים במארס 2015. על פי הדיווח, כל הנפגעים בתקיפת בית הספר היו מתחת לגיל 15.

המורדים בסוריה גירשו את אחרוני פעילי דאעש ממנביג' ושחררו 2,000 חטופים

שחרור מנביג', אתמולצילום: RODI SAID/רויטרס

כוחות המורדים בסוריה סילקו את אחרוני פעילי ארגון המדינה האיסאלמית (דאעש) שנותרו בעיר מנביג' בצפון המדינה. במבצע לסילוק הארגון הקיצוני מהעיר הצליחו לוחמים כורדים וערבים לשחרר יותר מ–2,000 חטופים מידי הג'יהאדיסטים. מ"הכוחות הדמוקרטיים הסוריים" (SDF) והארגון הסורי לזכויות אדם נמסר כי פעילי הארגון הקיצוני השתמשו בחטופים כבמגנים אנושיים כשנסוגו מהעיר. 

דובר מטעם כוחות המורדים שבהם תומכת ארה"ב אמר כי הלוחמים השתלטו לחלוטין על העיר. שארפאן דארוויש מהמועצה הצבאית במנביג', הפועלת לצד הכוחות הדמוקרטיים, הוסיף: "העיר נמצאת כעת תחת שליטתנו המלאה, אך אנחנו ממשיכים בסריקות נרחבות".

הברית הכורדית־ערבית סילקה את רוב כוחות המדינה האיסלאמית ממנביג' בשבוע שעבר, אך עשרות מהם נותרו בעיר והמשיכו להילחם. לפני שנמלטו ממנביג', לוחמי ארגון המדינה האיסלאמית נטשו את עמדותיהם באחת משכונותיה הצפוניות של העיר, ולקחו עמם כ-2,000 אזרחים כשיצאו לכיוון העיר ג'ארבולוס. הארגון הסורי לזכויות אדם ציין כי החטופים שוחררו על ידי פעילי המדינה האיסלאמית סמוך לג'ארבולוס.

שחרור מנביג', אתמול. דאעש אינו מתיר לעשן סיגריותצילום: RODI SAID/רויטרס
גבר חותך את זקנו של גבר אחר לאחר שחרור מנביג', אתמולצילום: RODI SAID/רויטרס
אשה שורפת ניקאב לאחר שחרור מנביג', אתמולצילום: RODI SAID/רויטרס

דאעש חטף 2,000 בני אדם כשנסוג מהעיר הסורית מנביג׳

חמושים מארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) חטפו 2,000 בני אדם בעת שכוחות הארגון הקיצוני נסוגו מהעיר הסורית מנביג׳, כך מסרו בכירים כורדים. דובר המועצה הצבאית הכורדית במנביג', מסר כי הכוחות הכורדיים הבחינו בנסיגת פעילי המדינה האיסלאמית לכיוון העיר ג׳רבולוס, "אך לא ירו עליהם".

הכוחות הדמוקרטיים של סוריה (DFS) - ברית של כורדים וערבים הנתמכת על ידי ארה"ב - הכריזה היום על שחרורה של העיר מנביג׳ לאחר מבצע נגד כוחות המדינה האיסלאמית שנמשך כחודשיים. המועצה הצבאית של מנביג׳ הקשורה לכוחות הדמוקרטיים, הודיעה כי השכונה האחרונה של העיר שבה שלטו הקיצונים, א-סיריב, "נוקתה לחלוטין". עוד נמסר כי כעת נערך בעיר מבצע לפינוי מוקשים שהוטמנו בה. 

כיבוש העיר מנביג׳ הוא חלק ממבצע של הכוחות הדמוקטיים, המנסים להשתלט על רצועת השטח האחרונה בצפון סוריה שדרכה עוברים הג׳יהאדיסטים מהמדינה המזרח תיכונית לטורקיה ובחזרה.

שני נספחים צבאיים מטורקיה ביוון שנקראו לחקירה בארצם נמלטו לאיטליה

שני נספחים צבאיים טורקים ביוון נמלטו לאיטליה לאחר שנקראו בחזרה לארצם בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל במדינה. שר החוץ של טורקיה מבלוט צ'בושולו אמר כי הרשויות בארצו ייצרו קשר עם בכירים באיטליה כדי להסדיר את חזרתם למדינה. צ'בושולו אמר לרשת הטלוויזיה הטורקית NTV כי אחרי כמה דיפלומטים עדיין נערך מרדף על רקע הטיהור בשורות הצבא והשירות הציבורי. הוא הוסיף כי הדד ליין לחזרה מרצון של הדיפלומטים הטורקים המבוקשים לחקירת ניסיון ההפיכה הוא עד היום, וכנגד אלה שלא יחזרו יינקטו צעדים בהתאם לחוק.

צ'בושולו ציין כי הבעיות שגרם ניסיון ההפיכה לבסיס אינג'ירליק בדרום טורקיה, המשמש את הקואליציה הבינלאומית בהוצאת תקיפות אוויריות נגד המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה, הסתדרו וטורקיה תשוב לפעול בשיתוף פעולה מלא עם כוחות הקואליציה עם מטוסיה.

במקביל סוכנות הידיעות הטורקית אנדולו דיווחה כי משטרת טורקיה עצרה כמה חברים במפלגת העם הדמוקרטית הפרו-כורדית בחשד שתכננו הפגנות לא חוקיות במדינה. העצורים הם מתוך יותר מ-17 בני אדם שנעצרו באיסטנבול בסדרה של פשיטות על ידי כוחות ביטחון חמושים. על פי הדיווחים, רבים מהם קשורים לארגון מפלגת הפועלים הכורדית, פ-ק-ק, שעל פי החשד ביצע אתמול שני פיגועים סימולטניים בדרום המדינה, בהם נהרגו שמונה בני אדם ונפצעו עשרות.

שכירי חרב רוסים מודים: גויסנו כדי להילחם בסוריה לצדו של אסד

עד היום מלבד "יועצים צבאיים ומדריכים" התעקש הקרמלין כי רוסיה לא שלחה חיילי קרקע לסוריה לסייע לנשיא אסד בשטח. אולם כעת טוענת קבוצה של צעירים רוסים שכירי חרב כי מעורבותה של רוסיה במלחמה בסוריה רחבה הרבה יותר ויקרה הרבה יותר מכפי שבכיריה מודים. הצעירים אמרו לרשת סקיי ניוז כי הם גויסו על ידי חברת ביטחון פרטית מסווגת שנקראת "ווגנר" וטסו לסוריה באמצעות מטוסי תובלה צבאיים רוסיים. תמורת 3,000 ליש"ט בחודש, הם לקחו חלק בקרבות ובלחימה מול מורדים סורים, יריביו של אסד, בהם גם לוחמים מארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

שניים מהם, אלכסנדר ודמיטרי, סיפרו כי הם מרגישים ברי מזל שבכלל נותרו בחיים. "זה 50-50. רוב האנשים שבאים לשם בשביל כסף מתים שם", אמר אלכסנדר. "אלה שבאים לשם כדי להילחם למען עקרונות, נגד האמריקאים והכוחות המיוחדים האמריקאים – יש להם יותר סיכוי לשרוד", הוסיף. ארה"ב מסייעת למורדים סורים מתונים בסוריה באמצעות יועצים בשטח, ציוד וכסף, אולם לדבריה היא לא מפעילה כוחות קרקעיים בשטח. לדברי דמיטרי, "בין 600-500 אנשים מתו שם. אף אחד לא ימצא עליהם משהו. אף אחד לעולם לא יידע".

שכירי החרב החשאים של רוסיה בסוריה

צבא ארה"ב: ירידה במספר לוחמי דאעש בסוריה ובעיראק

מפקד בכיר בצבא ארה"ב אמר כי המבצע הצבאי נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בעיראק ובסוריה גבה מהארגון מחיר כבד והקטין את שורותיו ב-45 אלף לוחמים כך שהיום יש לו קצת יותר מ-15 אלף לוחמים בשטח. הבכיר, שון מקפרלנד, אמר כי גם איכות וגם מספר הלוחמים נמצאים בירידה. הערכות קודמות לגבי מספר הלוחמים של דאעש בשטח נעו בין 19 ל-25 אלף, אולם בכירים בארה"ב ירדו לבין 20 אלף ל-15 אלף לוחמים.

מקפרלנד אמר כי "האויב נמצא בנסיגה בכל החזיתות" וכי כוחות מקומיים שמקבלים סיוע ותמיכה מצבא ארה"ב רושמים הישגים בעיראק ובסוריה. בנוסף, זרם הלוחמים הזרים לעיראק ולסוריה נמצא בירידה ורבים מהם נאלצים להתחיל להילחם בשטח מבלי שאומנו מספיק.

אתמול דיווחו לוחמים בלוב הנתמכים על ידי ארה"ב כי השתלטו על מטה המדינה האסלאמית בעיר סירת, שנחשבת המעוז האחרון של הארגון בצפון המדינה. הלוחמים שרובם מהעיר מיסרטה הסמוכה הודיעו כי השיגו שליטה על מרכז כנסים שבו השתמש הארגון כמטה ועל האוניברסיטה של סירת ובית חולים מקומי.

דיווח בסוריה: שלושה הרוגים מגז כלור בהפצצה של צבא אסד בחאלב

עובד סיוע סורי דיווח כי שלושה אזרחים, אשם ושני ילדיה, נהרגו במה שנראה כהתקפת גז כלור באזור שבשליטת המורדים הסורים בחאלב שבצפון המדינה. העובד, חאלד חרה, אמר כי מסוק של צבא אסד הפיל ארבע חביות נפץ הלילה על שכונת זבדייה וכי מאחת החביות פרץ גז כלור. טרם התקבל אישור לדיווח, אולם הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה דיווח גם הוא על הפצצת האזור בחביות נפץ ולדבריו שני בני אדם נהרגו ורבים אחרים סבלו מבעיות נשימה בעקבות ההפצצה. עם זאת הארגון לא ציין שמדובר בהתקפה בגז.

אתמול הכריזה רוסיה, המסייעת לנשיא אסד להחזיר את השליטה בחאלב לידיו, על הפסקת אש זמנית היום מהשעה 10 בבוקר עד אחת בצהריים כדי לסייע בהכנת מזון ומשלוחי סיוע נוסף לתושבים הנצורים בעיר. אולם יותר משעה אחרי שנכנסה לתוקפה טוענים מורדים כי הלחימה נמשכת בכל זאת.

פצוע בהפצצה הלילה מקבל אספקת חמצן בבית חולים בחאלב, היוםצילום: ABDALRHMAN ISMAIL/רויטרס

לוחמים בלוב טוענים: השתלטנו על מטה דאעש בעיר סירת

לוחמים בלוב הנתמכים על ידי ארצות הברית טוענים כי השתלטו על מטה ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) בעיר סירת, שנחשבת המעוז האחרון של הארגון בלוב. הלוחמים שרובם מהעיר מיסרטה הסמוכה הודיעו כי השיגו שליטה על מרכז כנסים שבו השתמש הארגון כמטה. בהצהרה שפורסמה בפייסבוק הלוחמים נכתב: "סירת חוזרת לידי לוב". הלוחמים אמרו עוד כי הם כבשו גם את האוניברסיטה של סירת ובית חולים מקומי.

גם חיל האוויר של ארצות הברית ביצע תקיפות נגד עמדות המדינה האיסלמית בעיר סירת, לבקשת ממשלת לוב. סירת שהייתה עירו של רודן לוב לשעבר מועמר קדפי נשבתה בידי המדינה האסלאמית ב-2015.  

שמונה הרוגים ועשרות פצועים בשני פיגועים סימולטניים בדרום טורקיה

שמונה בני אדם נהרגו ועשרות בני אדם נפצעו בשני פיגועים סימולטניים שבוצעו על פי החשד על ידי מורדים כורדים בדרום מזרח טורקיה נגד כוחות משטרה. הבכירים הודיעו כי מורדים מארגון מפלגת הפועלים הכורדית, פ-ק-ק, פוצצו מטען צד בעיירה קיזילטייפ שבמחוז מדרין הרגו שלושה בני אדם ופצעו 30 בני אדם, בהם ילדים בגילי שנתיים עד חמש. יעד הפיצוץ היה אוטובוס שהסיע שוטרים.

במקביל, התפוצצה מכונית ממולכדת בעיר העתיקה בדיארבקיר, ממנה גם נהרגו חמישה בני אדם ונפצעו עשרות, רובם שוטרים. מוקדם יותר היום ביצע ארגון פ-ק-ק פיגוע אחר סמוך לגבול עם עיראק בו נהרגו ארבעה חיילים ונפצעו תשעה.

האזור, בו מתגורר המיעוט הכורדי במדינה, היה יעד לכמה פיגועי טרור קשים בשנה האחרונה, עליהם קיבלו אחריות ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הפועל בסוריה וכן ארגון פ-ק-ק.

ביקור ארדואן ברוסיה: אנקרה ומוסקבה הסכימו על הגברת שיתוף הפעולה הכלכלי

טורקיה ורוסיה הסכימו להקים קרן השקעות כחלק משיקום הקשרים בין המדינות, ולנקוט צעדים להגדלת היקף התיירות הרוסית במדינה וטיסות השכר ביניהן. כך הודיע דובר הנשיא הטורקי איבראהים כאלין. ההסכם הושג במהלך ביקורו של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן בסנט פטרסבורג שברוסיה שהחל אתמול. כאלין הוסיף כי אנקרה הסכימה לשתף פעולה עם רוסיה נגד הטרור.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הוא המנהיג הראשון שפוגש ארדואן לאחר ניסיון ההפיכה הכושל בחודש שעבר נגד משטרו. היום הודיעה משטרת טורקיה כי היא עצרה 112 אנשי עסקים בכמה מחוזות ברחבי המדינה באשמה שהיה להם קשר לפתהוללה גולן, איש הדת הטורקי הגולה בארה"ב שמואשם על ידי הממשלה באנקרה בתכנון ההפיכה. כך דיווחה סוכנות הידיעות אנדולו. עד כה נעצרו באופן רשמי יותר מ-16 אלף בני אדם בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל. בנוסף, יותר מ-60 אלף עובדי ציבור פוטרו או הושעו מתפקידם ו-21 אלף מורים איבדו את רישיונותיהם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ