עדכונים שוטפים |

כוחות מיוחדים אמריקאיים הרגו בכיר בדאעש בפשיטה קרקעית בסוריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

38 הרוגים בפיגוע כפול סמוך למשרדי הממשלה בקאבול

לפחות 38 בני אדם נהרגו בפיגוע כפול סמול למשרדי הממשלה בקאבול בירת אפגניסטאן. על פי משרד הבריאות המקומי, עוד 72 נפצעו. 

דובר משרד הפנים של אפגניסטאן מסר כי מחבל מתאבד פוצץ עצמו, וזמן קצר אחר כך התפוצצה בסמוך לזירה מכונית ממולכדת. חלק מההרוגים היו שוטרים שהגיעו למקום, ולפי הדיווחים חבר פרלמנט נפצע. 

ארגון הטליבאן, קיבל אחריות למתקפה. מהארגון נמסר כי מטרתו היתה לפגוע בכלי רכב שהסיע עובדים בסוכנות המודיעין המרכזית של המדינה (NDS).

דאעש קיבל אחריות על ההתקפה בסיני אתמול

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל אחריות להתקפה על מחסום משטרתי באל-עריש בחצי האי סיני אתמול, בה נהרגו לפחות עשרה בני אדם. ההודעה פורסמה על ידי סוכנות הידיעות של הארגון אעמאק. על פי ההודעה, בוצעה "התקפת פתע שביצעו לוחמי המדינה האיסלאמית על המחסום מערבית לאל-עריש בצפון סיני ובהמשך הם פוצצו מכונית ממולכדת שהחנה אחד מלוחמי הארגון".

כוחות מיוחדים אמריקאיים הרגו מנהיג בדאעש בפשיטה קרקעית בסוריה

כוחות מיוחדים של צבא ארה"ב הרגו ביום ראשון מנהיג בארגון המדינה האיסלאמית בפשיטה קרקעית שנערכה במזרח סוריה. כך הודיע הפנטגון שהדגיש את העובדה שהצבא מוכן לסכן את לוחמיו ולא להוציא לפועל משימות חיסול של קיצונים באמצעות תקיפות אוויריות גרידא.

דובר משרד ההגנה האמריקאי, ג'ף דיוויס, אישר אתמול את קיום הפשיטה אולם הוא הכחיש את הדיווח של הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה לפיו עוד 25 לוחמים קיצונים נהרגו במבצע, שנמשך שעתיים בכפר אל-חובר שבמחוז דיר א-זור. דיוויס הבהיר כי הארגון הפריז במספר ההרוגים, אולם הוא סירב לומר בעצמו כמה חמושים נהרגו. לדברי בכיר במשרד ההגנה, יעד הפשיטה היה מנהיג בארגון בדרג ביניים, שארה"ב תכננה לתפוס בחיים ולחקור.

רוסיה תעביר לאיראן 130 טונות אורניום טבעי

איראן צפויה לקבל מרוסיה משלוח של 130 טונות אורניום טבעי - כך אמרו דיפלומטים לסוכנות הידיעות אי-פי. על פי הדיווח, המהלך זכה לאישור ממשל אובמה ולאישורן של מדינות נוספות שלקחו חלק בתיווך עסקת הגרעין עם טהרן. העברת האורניום אמנם מצריכה את אישור מועצת הביטחון, אך זהו הליך פורמלי בלבד.

טהרן קיבלה כמות דומה של אורניום טבעי ב-2015 כחלק מהמשא ומתן על הסכם הגרעין, ובתמורה העבירה את האורניום המועשר שהחזיקה לרוסיה. לדברי הדיפלומטים, האורניום שיועבר לאיראן יהיה תחת מעקב צמוד של פקחי הוועדה לאנרגיה אטומית. הם הוסיפו כי איראן לא הצהירה מה בכוונתה לעשות עם האורניום, אך ביכולתה לאחסן אותו או להעשיר אותו ברמה נמוכה על מנת להפיק ממנו אנרגיה גרעינית. לדברי בכירים אמריקאים, משלוח האורניום לא מסכן ולא מפר את הסכם הגרעין. דובר משרד החוץ בוושינגטון אמר כי אין איסור על העברת אורניום טבעי לאיראן, וכי לא ניתן לעשות בו שימוש צבאי במצבו הטבעי.

ארה"ב: יריות אזהרה נורו לעבר כלי שיט איראניים סמוך למפרץ הפרסי

משחתת של חיל הים של ארה"ב ירתה שלוש יריות אזהרה אל ארבעה כלי שיט של משמרות המהפכה של איראן במצר הורמוז הסמוך למפרץ הפרסי, כך אמרו שני בכירים במשרד ההגנה האמריקאי.

על פי הבכירים, יריות האזהרה נורו לאחר שכלי השיט האיראניים לא הפסיקו להתקרב למשחתת, למרות תשדורת רדיו בניהן ואבוקות עשן שהטילו מסוקים אמריקאים. הם אמרו כי כלי השיט האיראניים היו במרחק 800 מטרים ממנה, וכי היא ליוותה שתי ספינות אמריקאיות אחרות. 

באיראן לא הגיבו לפרסום. 

משחתת אמריקאית בבוספורוס, באוקטוברצילום: MURAD SEZER/רויטרס

לפחות עשרה הרוגים בפיגוע באל-עריש בסיני

לפחות עשרה שוטרים נהרגו, ועוד 22 נפצעו בפיצוץ מכונית תופת סמוך למחסום משטרתי באל-עריש, כך על פי מקורות רפואיים וביטחוניים. 

המקורות סיפרו עד כי משאית זבל ממולכדת דהרה למחסום שנמצא מחוץ לבניין משטרתי. שלוש קומות בבניין ניזוקו. וברשויות חוששים שבתוכן יימצאו גופות נוספות. המשאית נגנבה כמה ימים קודם לכן, ונבנו בה לוחות מתכת כדי לחזקה.  

דו"ח מזכ"ל האו"ם: יתכן שאיראן הפרה את אמברגו הנשק

מזכ"ל האו"ם לשעבר, באן קי־מון מזהיר כי יתכן שאיראן הפרה את אמברגו הנשק המוטל עליה, בכך שסיפקה נשק וטילים לחיזבאללה, כך על פי דו"ח מסווג שהגיע לידי סוכנות הידיעות רויטרס.

הדו"ח, שעליו תדון מועצת הביטחון של האו"ם בשבוע הבא, כולל גם האשמות של צרפת לפיהן משלוח נשק שנתפס בצפון האוקיינוס ההודי בחודש מארס נשלח מאיראן, ויועד לסומליה או לתימן. באן הגיש את הדו"ח למועצת הביטחון ב–30 בדצמבר, בטרם הוחלף על ידי אנטוניו גוטרש.

בדו"ח ציין באן נאום שנשא מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה ביוני 2016, לפיו "כל המשכורות, ההוצאות, הנשק והטילים הגיעו מאיראן". באן אמר כי הוא "מוטרד מאוד מהצהרה זו, שלפיה הועבר נשק מאיראן לחיזבאללה".

באו"ם ביקשו מאיראן להבהיר את הנושא, והמשלחת האיראנית מסרה כי "הצעדים שבהם נקטה המדינה למאבק בטרור ובקיצונים אלימים באזור עולים בקנה אחד עם האינטרסים הביטחוניים שלה, ומחויבותה הבינלאומית".

רוב הסנקציות שהטיל האו"ם על איראן הוסרו לפני כשנה כחלק מהסכם הגרעין. אך על איראן עדיין מוטלות הגבלות. תחת ההסכם, על מזכ"ל האו"ם לדווח מדי חצי שנה על הפרות של הסנקציות. באן הוסיף כי "לא קיבלתי דיווח על אספקה, העברה או ייצוא גרעיני מאיראן". 

צבא עיראק חצה את נהר החידקל בעיר מוסול, לראשונה מאז החל המבצע לשחרור העיר

כוחות מיוחדים של צבא עיראק הגיעו לגדה המזרחית של נהר החידקל במוסול, לראשונה מאז החל המבצע הבינלאומי לכיבוש העיר מידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). על פי בכירי צבא עיראקים, הכוחות מנהלים חילופי אש וקרבות עם חמושים של הארגון הקיצוני סמוך לאתר היסטורי בעיר.

מוקדם יותר הצליחו כוחות יחידת העילית ללוחמה בטרור לחצות גשר מעל החידקל שניזוק קשות בלחימה. כך דיווח דובר הכוחות המיוחדים, סבאח אל-נומאן. זאת היתה הפעם הראשונה שבה הכוחות העיראקים הגיעו לנהר וחצו אותו מאז החל המבצע בגיבוי אווירי אמריקאי ובהשתתפות כוחות כורדיים. נהר חידקל חוצה את מוסול, המעוז האחרון של דאעש בעיראק, לכל אורכה. בימים האחרונים נרשמה התקדמות משמעותית מצד הכוחות העיראקיים שהתקדמו לתוך מרכז העיר.

כוחות צבא עיראק במוסול, היוםצילום: AZAD LASHKARI/רויטרס

עיראק וטורקיה הגיעו להסכם על נסיגת הכוחות הטורקיים מהעיר באשיקה ליד מוסול

ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבאדי הודיע היום כי ארצו הגיעה להסכם עם טורקיה על נסיגת הכוחות הטורקיים מהעיר באשיקה הסמוכה למוסול בצפון עיראק. הטלוויזיה הממלכתית בטורקיה דיווחה כי עבאדי נפגש עם ראש הממשלה הטורקית בינאלי יילדרים בבגדד, אולם לא פירטה מה כולל ההסכם. טורקיה הציבה מאות חיילים חמושים וטנקים בבסיס בבאשיקה עם פתיחת המבצע לשחרור העיר מוסול מידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

כניסת טורקיה למערכה על מוסול העיבה על היחסים בין המדינות וגרמה למתיחות רבה בין הצדדים. נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן אמר כי לארצו יש אחריות היסטורית באזור. אנקרה אף הכריזה כי מוסול היתה שייכת לה בעבר וכי היא נלקחה ממנה כחלק מהסכמי סוור ולוזאן, ששרטטו את קווי הגבול של המדינה הטורקית לאחר מלחמת העולם הראשונה. בנוסף, במוסול ובתל עפר ישנה אוכלוסייה טורקמנית שמהווה לאנקרה עילה לגיטימית להשתלטות על חלקים מצפון עיראק.

עיראק התנגדה למעורבות הטורקית ואל-עבאדי אף הזהיר מפני עימות צבאי בין טורקיה לבין עיראק. אם הטורקים יתערבו במוסול "זה לא יהיה פיקניק", הבהיר עם תחילת המבצע באוקטובר. "אנחנו מוכנים לקראתם. מדובר כאן בכבוד העיראקי". בינאלי יילדרים, טען כי הכורדים באזור הם שביקשו מטורקיה לסייע להם.

לפי הדיווח בטלוויזיה הממלכתית, טורקיה התחייבה "לכבד את הריבונות של עיראק" וכי בגדד ואנקרה הסכימו לא להתערב בעניינים הפנימיים של כל אחת.

חיילי פשמרגה כורדים בעיר באשיקה, בנובמברצילום: THAIER AL-SUDANI / רויטרס

לפחות 43 הרוגים בפיצוץ מכונית ממולכדת בעיר אעזאז בצפון סוריה

לפחות 43 בני אדם נהרגו בפיצוץ מכונית ממולכדת בשוק הומה אדם בעיר הסורית אעזאז הנמצאת בשליטת המורדים סמוך לגבול עם טורקיה. הפיצוץ גרם גם לנזק כבד לבניין המושל ולבית משפט מקומי. ראש הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה, ראמי עבד אל-רחמן, אמר כי בין ההרוגים ישנם שישה לוחמים מורדים. ארגוני סיוע אחרים באעזאז דיווחו כי מספר ההרוגים גבוה יותר ועומד על 50 בני אדם. לדברי פעיל זכויות האדם, באהא אל-חאלבי, עדי ראייה מסרו כי מעוצמת הפיצוץ ישנן גופות רבות שטרם זוהו בשל חומרת הפגיעה בהן.

אעזאז היא מקום מושבם של אזרחים ולוחמים רבים שנמלטו או הוגלו מחאלב במהלך המצור של המשטר הסורי על העיר. ממערב לאעזאז נמצאים כוחות כורדיים המנסים להתקדם לעברה ונקלעים לעתים לעימותים עם חיילים טורקיים ומורדים סורים בעלי בריתם. מורדים אלה פועלים גם ממזרח לעיר בניסיון להסיג את כוחות ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) מהעיר אל-באב.

זירת הפיגוע באעזאז, היוםצילום: STRINGER/אי־אף־פי

רוסיה מצמצמת את נוכחותה הצבאית בסוריה, ותחזיר את נושאת המטוסים

מוסקבה החלה להסיג חלק מכוחותיה מסוריה, ונושאת המטוסים הורסית האדמירל קוזנצוב שעגנה בים התיכון צפויה להתחיל לחזור לרוסיה בקרוב, כך הודיע רמטכ"ל צבא רוסיה, הגנרל ולרי גרסימוב.

 גרסימוב צוטט בסוכנות הידיעות טאס אומר כי "בהתאם להחלטת הנשיא פוטין משרד ההגנה החל לצמצם את הכוחות בשטח סוריה". לדבריו, נושאת המטוסים תהיה הראשונה לעזוב את האזור.

נושאת המטוסים החלה לפעול בסוריה באמצע חודש נובמבר. רבים העלו חשש לגבי יכולות האדמירל קוזנצוב, שמעלה עשן שחור. שניים ממטוסיה התרסקו, האחד SU-33, התרסק בים התיכון בדצמבר בעת נחיתה, והשני, מיג 29, התרסק בנובמבר בעת שהמריא מנושאת המטוסי.

אולם, זו לא הפעם הראשונה שרוסיה מודיעה על נסיגה מרוסיה. במארס 2016 פוטין הודיע על כך, ומספר מטוסי קרב הוחזרו למדינה.  

נשיא רוסיה פוטין הודיע בשבוע שעבר כי כחלק מהסכם הפסקת האש בסוריה שאותה השיג עם טורקיה, הסכימה מוסקבה לצמצם את נוכחותה הצבאית בסוריה. עם זאת, הוא הבהיר כי ארצו תמשיך לסייע לאסד ולהילחם בארגוני טרור במדינה. לפי האו"ם, הפסקת האש מחזיקה ברובה. כעת רוסיה וטורקיה פועלות למען קיום שיחות שלום באסטנה בהמשך החודש. 

וול סטריט ג'ורנל: חיילי ארה"ב נכנסו למוסול כדי לסייע לצבא עיראק

כוחות מצבא ארה"ב נכנסו לעיר מוסול כדי לסייע לחיילים העיראקים המשתתפים במבצע לשחרורה מידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), כך דיווח העיתון וול סטריט ג'ורנל בהסתמך על מקורות בפנטגון. על פי הדיווח, יועצים מצבא ארה"ב ומבעלות בריתה בקאוליציה נגד המדינה האיסלאמית הגבירו את פעילותם בעיראק. מספר החיילים העובדים ישירות עם הכוחות המקומיים במבצע לכיבוש מוסול הוכפל לכ-450, כך דווח. 

בנוסף, מפקד הקואליציה בראשות ארה"ב נגד המדינה האיסלאמית, לוטננט גנרל סטיב טאונסנד, אמר כי הכוחות העיראקיים האיצו את התקדמותם במבצע שהחל לפני כחודשיים. טאונסנד ציין כי שיתוף הפעולה בין הכוחות הלוחמים בשטח השתפר. בחודשיים הראשונים למבצע כמעט ולא היה תיאום בין הכוחות המעורבים, כך אמר, בהתייחסו לפרק זמן שבו הכוחות העיראקיים נתקלו בקשיים רבים.

מפקד הקואליציה נגד המדינה האיסלאמית, סטיב טאונסנד, אתמול צפונית למוסולצילום: STAFF/רויטרס

הארגון הסורי לזכויות אדם מזהיר מקריסת הפסקת האש

הפסקת האש בסוריה שעליה הכריזו רוסיה וטורקיה נמצאת בשלב קריטי, כך על פי הארגון הסורי לזכויות אדם.

לפי הודעת הארגון, אזורי המורדים סמוך לדמשק הופצצו היום, ובנוסף לראשונה מאז נכנסה לתוקפה הפסקת האש בלילה שבין חמישי לשישי, אזרחית נהרגה בעיירה חאן שייחון. 

התקפות נוספות דווחו סביב ואדי ברדה, עיירה הסמוכה לדמשק, והארגון מסר כי כוחות של הממשל נעים לכיוון האזור. 

ההסלמה בלחימה היום מגיעה לאחר שבלילה קבוצת מורדים הודיעה כי היא מקפיאה את השיחות על מו"מ עתידי עם משטר אסד שאמורות להתקיים בקזחסטאן בסוף החודש, וזאת כי לטענתם רוסיה מפרה את הפסקת האש. 

האו"ם: לפחות 6,878 אזרחים נהרגו בעיראק ב-2016

לפחות 6,878 אזרחים נהרגו בעיראק בשנת 2016, כך על פי נתונים שפרסם היום האו"ם. על פי משלחת הסיוע של האו"ם לעיראק יתכן שהמספר גבוה יותר, כי לא היה ניתן לזהות את כל ההרוגים מהשלכות הלחימה, ממחסור במים, במזון ובתרופות.

על פי ההצרה, יותר מ-12 אלף בני אדם נפצעו ב-2016. אולם המספרים לא כוללים את האזרחים שנפגעו במחוז אנבר במאי, יולי אוגוסט ודצמבר. בחודש האחרון נהרגו 386 אזרחים, ועוד אלף נפצעו. האזור שנפגע באופן הקשה ביותר היה נינוה, שם כוחות הממשל נלחמים מול ארגון המדינה האיסלמית (דאעש) כחלק מהקרב על העיר מוסול. בנינוה נהרגו 208 אזרחים בדצמבר. 

נתונים אלה משקפים ירידה במספר ההרוגים בשנה החולפת. ב-2015 נהרגו לפחות 7,515 אזרחים. 

"אין ספק, שיש ניסיון של המדינה האיסלאמית להסיט את תשומת הלב מההפסד במוסול, והאזרחים משלמים את הבכיר", אמר ג'אן קוביס, שליח מזכ"ל האו"ם בעיראק. באוקטובר הכוחות העיראקיים בגיבוי הקואליציה נגד דאעש החלה במבצע לשחרור העיר, השנייה בגודלה במדינה. 

המורדים בסוריה הקפיאו את השיחות על מו"מ עתידי עם משטר אסד

קבוצות מורדים בסוריה אמרו אמש (שני) שהם החליטו להקפיא את השיחות על השתתפותם העתידית במשא ומתן עם משטר אסד במאמץ להביא לרגיעה במדינה. זאת, אלא אם המשטר ובעלי בריתו יפסיקו להפר את הפסקת האש. המורדים התכוונו לשיחות המתוכננות לסוף החודש בעיר אסטנה בקזחסטאן. בשבוע שעבר, אחרי תחילת הפסקת האש, הודיע נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי הצדדים מוכנים להתחיל בשיחות שלום.

המורדים מוחים על הפרתו של משטר אסד את הסכם הפסקת האש השביר במדינה, שהחל ביום שישי. אתמול בלילה חידשו מטוסי קרב של צבא אסד את ההפצצות על מעוזי המורדים סמוך לדמשק אחרי 24 שעות של הפוגה.

המורדים כתבו בהודעתם כי כל התקדמות טריטוריאלית מצד משטר אסד ובעלי בריתו תסיים את הסכם הפסקת האש, שהחל בתיווך רוסיה וטורקיה. "המשטר ובעלי בריתו הפרו את הפסקת האש פעמים רבות", נכתב בהצהרה.

(רויטרס וד-פ-א)

לפחות 35 הרוגים בפיצוץ מכונית ממולכדת בבגדד

לפחות 35 בני אדם נהרגו ו-61 נפצעו בפיצוץ מכונית ממולכדת ברובע הומה אדם בשכונת סדר השיעית בבגדד. ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל אחריות על הפיגוע.

בשבת נהרגו 29 בני אדם בשלושה פיצוצים ברחבי העיר ואתמול נהרגו עוד שבעה שוטרים בפיצוץ סמוך לעיר נאג'ף בדרום עיראק. כוחות הביטחון העיראקיים נאבקים באחרונה לכבוש מחדש את העיר השנייה בגודלה במדינה – מוסול – שנמצאת בידי דאעש, אולם הם נתקלים בהתנגדות עזה מצד הארגון הקיצוני.

הפיגוע אירע שעה שנשיא צרפת פרנסואה הולנד מבקר בעיראק חיילים צרפתים ואמור לפגוש את נשיא המדינה פואד מסום ואת ראש הממשלה חיידר אל-עבאדי. צרפת לוקחת חלק בקואליציה הבינלאומית נגד דאעש וכ-500 חיילים צרפתים מסייעים לאמן, לייעץ ולתמוך בחיילים עיראקים באמצעות נשק ארטילרי, אולם הם לא לוקחים חלק פעיל בלחימה נגד הארגון בשטח. "מה שנמצא על הכוונת כעת", אמר הולנד, "זה כיבושה מחדש של מוסול, ובשבועות הקרובים אתם חייבים לאמן, לתמוך וללוות את החיילים העיראקים ולתת להם את הסיוע הטוב ביותר, אמר הולנד לחיילים הצרפתיים בעיראק. לדברי הולנד, המאבק בדאעש בעיראק מסייע למנוע פיגועים על אדמת צרפת.

הולנד פוגש חיילים צרפתים בעיראקצילום: CHRISTOPHE ENA/אי־אף־פי

צבא אסד חידש את תקיפותיו על המורדים למרות הסכם הפסקת האש

מטוסי קרב של צבא אסד חידשו את ההפצצות על מעוזי המורדים סמוך לדמשק אתמול לאחר 24 שעות של הפוגה על רקע הסכם הפסקת האש השביר במדינה. ההסכם, שהושג על ידי רוסיה וטורקיה ואומץ על ידי האו"ם, הופר שוב ושוב זמן קצר לאחר שהחל ביום שישי לפנות בוקר, כשהצדדים הלוחמים בסוריה מאשימים זה את זה. ביום שבת איימו המורדים כי הם ייסוגו מההסכם אם הממשלה תמשיך להפר אותו, ודרשו מרוסיה, התומכת באסד, לרסן את ההתקפות באזור וואדי ברדה ליד דמשק, עד השעה 8 בערב.

ואכן, ההפצצות הופסקו, למרות שהעימותים בין הצדדים נמשכו, אולם אתמול בערב חודשו התקיפות. עדיין לא ברור אם המורדים ייסוגו סופית מההסכם בעקבות זאת. כלי תקשורת ממלכתיים והארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה הודיעו כי מאות בני אדם עזבו את וואדי ברדה ביממה האחרונה לאזורים שבשליטת הממשלה הסמוכים. בנוסף, המורדים אמרו כי מטוסי המשטר תקפו אתמול בדרום חאלב.

חמושים תקפו בית כלא בבחריין ושחררו אסירים

גברים חמושים תקפו היום בית כלא בבחריין, שחררו מספר אסירים והרגו שוטר, כך מסר משרד הפנים במדינה.

"התקפה חמושה על מרכז ג'או לשיקום הסתיימה במותו של השוטר עבדול סלאם סאיף ובריחה של כמה אסירים שהורשעו בפשעי טרור", נכתב בהצהרה של משרד הפנים. 

מורדים בסוריה: אם התקיפות לא ייפסקו נתייחס אל הפסקת האש כריקה מתוכן

ארגוני מורדים בסוריה הודיעו כי הם יתייחסו אל הפסקת האש שהוכרזה במדינה כריקה מתוכן ולא תקפה אם כוחות הממשלה ימשיכו להפר אותה. הפסקת האש נכנסה לתוקפה בלילה שבין חמישי לשישי, אך קרבות ותקיפות אוויריות נמשכו בכמה חלקים של סוריה. על רקע זה פרסמו כמה מארגוני המורדים הודעה, על פיה ״הפרות מתמשכות מצד המשטר והפצצות וניסיונות לתקוף אזורים שבהם פועלים הארגונים המהפכניים יהפכו את ההסכם לריק מתוכן״.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, בעל ברית מרכזי של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, הכריז על הפסקת האש לאחר שהגיע להסכם עם נשיא טורקיה רג׳פ טייפ ארדואן, התומך זה זמן רב במורדים. הפסקת האש נכנסה לתוקפה בחצות. משקיפים ומורדים דיווח כמעט מיד על קרבות והפרות, שהחריפו אתמול לאורך היום. בכיר בצבא סוריה החופשי, אסד חנה, אמר כי האלימות פחתה מאז אך לא פסקה לחלוטין.

הפסקת האש אמורה לשמש כצעד ראשון לקראת שיחות שלום, שיביאו בסופו של דבר לסיומה של מלחמת האזרחים בסוריה הנמשכת זה כשש שנים. המלחמה גרמה למותם של יותר מ-300 אלף בני אדם ועקירתם של 11 מיליון מבתיהם.

רוסיה דוחפת את האו"ם לאמץ החלטה התומכת בהפסקת האש בסוריה

רוסיה הגישה למועצת הביטחון של האו"ם טיוטת הצעת החלטה התומכת בהפסקת האש בסוריה, כך אמר שגריר רוסיה לאו"ם. בעקבות צעד זה נפגשה מועצת הביטחון כדי לדון בהפסקת האש, עליה הודיעו אתמול רוסיה וטורקיה.

שגריר רוסיה לאו"ם, ויטאלי צ'ורקין, ציין בתום הדיון כי חברות מועצת הביטחון עשויות להצביע על הצעת ההחלטה כבר מחר, על אף שהן המליצו על שינויים בנוסחה. "אני חושב שניתן להטמיע שינויים אלו בקלות", מסר צ'ורקין לעיתונאים. עם זאת עדיין לא ידוע אם הצעת ההחלטה תקבל את תמיכת רוב חברות מועצת הביטחון. דיפלומט מערבי אמר כי חברות המועצה יעברו על נוסח ההצעה בקפידה בלילה.

בנוסף, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הודיע כי הצדדים המעורבים מוכנים להתחיל בשיחות שלום, שאמורות להתקיים בעיר אסטנה בקזחסטאן. בתקשורת הממלכתית בסוריה דווח אתמול כי שיחות אלו צפויות להתקיים בקרוב. משנשאל אם השיחות באסטנה יתחרו בשיחות השלום שמקדם האו"ם בז'נווה, שגריר רוסיה ענה כי היוזמות אינן נוגדות אחת את השנייה.

בעוד נמשכים הדיונים באו"ם, דובר ארגון ג'בהת פתח א־שאם (לשעבר ג'בהת א־נוסרה) מתח ביקורת על הפסקת האש הרוסית־טורקית ואמר כי הפתרון הפוליטי תחת הסכם זה "ישעתק את המשטר הפושע". הארגון גינה את נוסח ההסכם, שאינו מתייחס לגורלו של נשיא סוריה בשאר אל־אסד. "הפתרון הוא להפיל את המשטר הפושע באופן צבאי", ציין הדובר.

במקביל לדיונים באו"ם, מקורות בסוריה דיוחו כי קרבות, הפצצות ותקיפות אוויריות במערב המדינה העיבו על הפסקת האש הכללית שנכנסה אתמול בחצות לתוקפה.

צבא אסד ביצע 16 תקיפות אוויריות נגד המורדים במחוז חמה

סוריה ביצעה היום (שישי) לפחות 16 הפצצות מהאוויר נגד המורדים בצפון מחוז חמה. כך דיווח ארגון המשקיפים של סוריה לזכויות אדם. במהלך הלילה הופרה הפסקת האש עליה סיכמו רוסיה וטורקיה, פחות משעתיים לאחר שנכנסה לתוקפה בחצות.

על פי הארגון, המורדים הפרו את הסכם הפסקת האש לאחר שהשתלטו על עמדה באזור חמה. לפי מוחמד רשיד, דובר קבוצת המורדים ג'איש אל-נסאר, כוחות הממשלה הם שהפרו את ההסכם, כשתקפו אזורים בכפרים אסטאן ושקייק במחוז אידליב, שגובל בחמה.

העיתונאי הטורקי אהמט סיק, המרבה לבקר את השלטון, נעצר באיסטנבול

העיתונאי החוקר הטורקי המוערך, אהמט סיק, המבקר רבות את השלטון בארצו, נעצר באיסטנבול. כך דיווח סיק עצמו ברשתות החברתיות. "נעצרתי", הוא כתב בעמוד הטוויטר שלו והוסיף כי זה נובע ככל הנראה מאחד מציוציו הקודמים שתפסו את תשומת לבו של התובע הכללי במדינה.

סיק, שכתב ספר על תנועתו של איש הדת הגולה בארה"ב פתהוללה גולן, היזמט, בתקופה שבה גולן ונשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן עדיין היו בעלי ברית, נכלא למשך כשנה ב-2011 אחרי שטען כי אנשיו של גולן חדרו לשורות המשטרה. היום מאשים ארדואן את גולן כמי שעומד מאחורי ניסיון ההפיכה הכושל במדינה בחודש יולי.

מאז ניסיון ההפיכה במדינה עצרו הרשויות בטורקיה אלפי בני אדם החשודים במעורבות במעשים, והדיחה עשרות אלפי בני אדם מתפקידיהם במשרדי ממשלה, חינוך, צבא ומשטרה. כמו כן היא הגבירה את הלחץ על עיתונאים ופרשנים, במיוחד מקרב כלי התקשורת המבקרים את השלטון.

שר החוץ הטורקי: כל הלוחמים הזרים בסוריה יידרשו לעזוב, גם חיזבאללה

שר החוץ של טורקיה מבלוט צ'בושולו אמר כי ארצו רוצה להחיל הפסקת אש בסוריה עוד לפני תחילת השנה החדשה בשבוע הבא ומוכנה לשתף פעולה לצד רוסיה כערבה על ההסכם. בראיון לרשת א-חאבר, הבהיר צ'בושולו כי כל הלוחמים הזרים בסוריה, בהם חיזבאללה, צריכים לעזוב את המדינה.

אתמול הודיע צ'בושולו כי טורקיה ורוסיה הסכימו על תנאים להפסקת אש שמוכנה להיכנס לתוקף בכל רגע. "אנחנו נמצאים על סף הסכם עם רוסיה. אם הכלי ילך כשורה, נגיע להסכם ורוסיה תהיה ערבה למשטר", אמר צ'בושולו. אתמול הבהיר שר החוץ הטורקי כי כל פתרון פוליטי בסוריה לא יכול לכלול את הנשיא בשאר אל-אסד. דבריו מחזקים את עמדת טורקיה נגד הישארותו של אסד בשלטון, עמדה שבחודשים האחרונים נראתה מרוככת יותר נוכח השיפור ביחסים בין טורקיה לבין רוסיה, התומכת במשטרו של אסד.

צ'בושולו באנקרה, החודשצילום: Burhan Ozbilici/אי־פי

שגרירות רוסיה בדמשק הופגזה פעמיים, לא נמסר על נפגעים

משרד החוץ הרוסי הודיע היום כי שגרירות רוסיה בבירת סוריה דמשק הופגזה היום פעמיים וכינה את המעשה "פרובוקציה שנועדה לפגוע בתהליך השלום במדינה". לפי המשרד, אחד הפגזים פגע בחצר פנימית במתחם השגרירות והשני התפוצץ סמוך למקום. לא נמסר על נפגעים.

לפי ההודעה, ההפגזה היא "אישור לכך שמבצעיה מעוניינים להמשיך לבצע מעשי טרור ואלימות כדי לשמור על אווירת הפחד בקרב התושבים שוחרי השלום בבירת סוריה". לדבריו, "ישנו צורך דחוף להשמיד במהירות את כל חממות הטרור האלה".

ההודעה של משרד החוץ במוסקבה מגיעה על רקע הודעתו של שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושולו, שאמר היום כי אנקרה ומוסקבה הסכימו על תנאים להפסקת אש ולתהליך שלום בסוריה. לדבריו, הסכם הפסקת האש מוכן להיכנס לתוקף בכל רגע.

בכיר בארגון מורדים בסוריה מסר הערב כי המורדים דנים עם טורקיה בהצעת הפסקת האש, אך דחו את דרישת מוסקבה שלא לכלול בה את מעוז המורדים ליד הבירה דמשק. מוניר אל-סיאל, ראש הזרוע הפוליטית של אחראר א-שאם, שלוקחת חלק בשיחות עם טורקיה, הבהיר כי עדיין מוקדם מדי לדבר על הסיכוי שהדיונים הללו יישאו פרי.

טורקיה ורוסיה הסכימו על תוכנית להפסקת אש בסוריה

שר החוץ של טורקיה מבלוט צ'בושולו, אמר כי  אנקרה ומוסקבה הגיעו להסכמה בנוגע לפרטי תוכנית הפסקת האש עבור סוריה, והבהיר כי ארצו לא תיסוג ממדיניותה להתנגד להישארותו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד בתפקיד. "ישנם שני מסמכים מוכנים על פתרון בסוריה. אחד הוא על פתרון מדיני והשני הוא על הפסקת אש. הם מוכנים ליישום בכל רגע", אמר צ'בושולו.

סוכנות הידיעות הטורקית אנדולו ציטטה מקור אנונימי שאמר כי שתי המדינות פועלות כדי שהסכם הפסקת האש ייכנס לתוקף הלילה אחרי חצות. עוד דווח כי ארגוני הטרור יישארו מחוץ להסכם, מבלי לפרט באלו ארגונים מדובר, וכי אם הפסקת האש תחזיק מעמד, יתקיים מו"מ בבירת קזחסטאן תחת הנהגתן של רוסיה וטורקיה. ארה"ב נדחקה החוצה ואינה מעורבת במו"מ. 

צ'בושולו הוסיף כי "בלתי אפשרי" לכונן הסכם שלום בהשתתפות נשיא סוריה בשאר אל-אסד, כיוון שהאופוזיציה לעולם לא תסכים לקבלו כנשיא. "העולם כולו יודע שזה לא אפשרי שיהיה שינוי פוליטי עם אסד בשלטון, וגם אנחנו יודעים שזה לא אפשרי שהעם הזה יתאחד סביב אסד", אמר.

בתוך כך, הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר הלחימה באזור דיווח היום כי לפחות 20 אזרחים נהרגו בהפצצה אווירית על כפר שנשלט בידי המדינה האיסלאמית (דאעש) במחוז דיר א-זור במזרח המדינה. לפי הדיווח, מספר כלי טיס שזהותם לא ידועה הפציצו את הכפר אתמול בלילה והרגו לפחות עשרה ילדים. 

אתמול אמר שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב כי ממשל אסד נמצא בקשר עם האופוזיציה לקראת שיחות שלום אפשריות, אך המורדים הכחישו שכבר מתקיים משא ומתן. לברוב, שדיבר בראיון, לא ציין לאלו מארגוני המורדים הוא התכוון. 

במקביל, ריאד חיג'אב, ראש ממשלת סוריה לשעבר שערק למורדים והיום עומד בראש ועדת המו"מ של האופוזיציה המוכרת, קרא אתמול לארגוני המורדים לשתף פעולה עם "המאמצים הכנים" להגיע להסכם הפסקת אש, אך ציין כי לא הוזמן לשום "כנס", בכוונתו למו"מ שצפוי להתנהל בקזחסטאן.  בשבוע שעבר הודיעו רוסיה, איראן וטורקיה כי הן מוכנות לתווך במו"מ על הסכם שלום, אחרי שנפגשו במוסקבה.

פוטין וארדואן באיסטנבול, באוקטוברצילום: OZAN KOSE/אי־אף־פי

רוסיה: ממשלת סוריה והמורדים במגעים לשיחות שלום; באופוזיציה מכחישים

ממשלת סוריה ונציגי האופוזיציה במדינה מקיימים שיחות התייעצות כהכנה לשיחות שלום אפשרויות, כך הודיע שר החוץ של רוסיה. עם זאת, ארגון מורדים גדול הנתמך על ידי סעודיה הודיע כי הוא אינו מודע למשא ומתן. כמו כן, השר לברוב לא ציין היכן ההתייעצויות מתקיימות או אלו ארגוני מורדים משתתפים בהן.

רוסיה, איראן וטורקיה הודיעו בשבוע שעבר כי הן מוכנות לסייע לתווך בשיחות השלום בעקבות מפגש בין נציגיהן במוסקבה. באותה פסקה אימצו שלוש המדינות הצהרה הכוללות את העקרונות של כל הסדר עתידי. "בפגישה האחרונה עם עמיתי מאיראן וטורקיה אימצנו הצהרה משותפת שבה אישרנו את נכונותינו להבטיח הסכם עתידי בין ממשלת סוריה והאופוזיציה", אמר השר לברוב לסוכנותת הידיעות הרוסית אינטרפקס. "המשא ומתן הנוגע לכך עדיין מתקיים", הוסיף השר. אינטרפקסס ציינה כי השר התייחס בכך לשיחות בין האופוזיציה לממשלת סוריה.

ההכנות לשיחות השלום, שאינן צפויות לכלול את ארה"ב ויהיו נפרדות מהמשא ומתן לסיום המלחמה בסוריה בתיווך האו"ם, עדיין מעורפלות. אך על פי מוסקבה הן צפויות להתקיים בקזחסטאן, אחת מבעלות בריתו הקרובות של הקרמלין.

בעקבות הצהרתו של השר, ועדת המשא ומתן העליונה, ארגון המאגד קבוצות לוחמים ויריבים פוליטיים של נשיא סוריה בשאר אל־אסד, הודיעה כי היא אינה מודעת לשיחות מסוג זה. "לנו, בוועדת המשא ומתן העליונה, אין בוודאות קשר לנושא", אמר ג'ורג' סברה מהוועדה. ועדה זו כוללת נציגים של ארגונים הנלחמים בנשיא אסד תחת דגל צבא סוריה החופשי.

נפתח המשפט הראשון בטורקיה נגד כמה ממתכנני ניסיון ההפיכה הכושל

בבית משפט באיסטנבול נפתח המשפט הראשון נגד כמה מהחשודים שעומדים מאחורי ניסיון ההפיכה הכושל במדינה בחודש יולי. 29 שוטרים לשעבר עומדים לדין ועל 21 מהם, המואשמים בניסיון להפיל את הממשלה, עלול להיגזר מאסר עולם. על שמונה אחרים עלולים להיגזר 15 שנות מאסר בגין חברותם בארגון טרור.

הרשויות בטורקיה מאשימות את ארגונו של איש הדת הגולה בארה"ב, פתהוללה גולן, כמי שעומד מאחורי ניסיון ההפיכה הכושל ב-15 ביולי השנה. ארגונו של גולן, שהכחיש כל מעורבות במעשים, מוגדר בטורקיה כארגון טרור. לפי בכירים בטורקיה, יותר מ-40 אלף בני אדם נעצרו מאז בחשד שהם קשורים לניסיון ההפיכה.

דיווח בסוריה: בכיר בארגון דאעש נהרג בקרב עם מורדים סורים בצפון המדינה

הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה הודיע כי אחד מבכירי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה ככל הנראה נהרג בקרב, שעה שלוחמי הארגון מנסים למנוע מהמורדים הסורים להתקדם לעבר סכר אסטרטגי בצפון סוריה.

הבכיר, הידוע בשם אבו ג'נדאל אל-כווייתי נהרג בניסיון של אנשי המדינה האיסלאמית להסיג את הכוחות הסוריים הדמוקרטיים (SDF) מחוץ לכפר ג'באר שנכבש על ידם אתמול. ההתקפה הלילה של הארגון הקיצוני על הכפר, בניסיון להשיב לידם את השליטה עליו, נכשלה. לדברי ראש הארגון הסורי לזכויות אדם, ראמי עבד אל-רחמן, הכוחות הסוריים הדמוקרטיים, הכוללים גם כוחות פשמרגה כורדיים, התקדמו למרחק של חמישה ק"מ מהסכר החשוב.

לוחמים בכוחות הסוריים הדמוקרטיים (SDF) מצפון לא-רקה, בחודש שעברצילום: RODI SAID/רויטרס

בעל קפיטריה בטורקיה נעצר בגין העלבת הנשיא: לא אגיש לו תה

הרשויות בטורקיה עצרו בעל קפיטריה בעיתון האופוזיציה הטורקי ג'ומהורייט בגין העלבת הנשיא רג'פ טייפ ארדואן לאחר שאמר כי הוא לא ישרת אותו ויגיש לו תה. האיש, שנול בוראן, שמנהל את הקפיטריה במשרדי העיתון באיסטנבול נלקח למעצר אחרי שהמשטרה פשטה על ביתו בסוך השבוע, כך אמר עורך דינו אוזגור אורפה. ג'ומהורייט הוא אחד העיתון האופוזיציה היחידים שעוד נותרו בטורקיה. בגין העלבת הנשיא בטורקיה עלולים להיגזר עד ארבע שנות מאסר. עורכי הדין מטעם הנשיא ארדואן כבר הגישו יותר מ-1,800 תביעות נגד קריקטוריסטים, מלכת יופי לשעבר ותלמידים בבתי הספר באשמת העלבת הנשיא.

באוקטובר השנה עצרה משטרת טורקיה את העורך של ג'ומהורייט וערכה חיפושים בבתיהם של בכירי העיתון בעל הקו החילוני וכתביו. בנוסף, התביעה בטורקיה פרסמה צווי מעצר ל–13 מחברי שדרת הניהול של העיתון, בהם העורך מוראט סאבונקו. על פי העיתון הפרו ממשלתי יאני סאפאק, העיתונאים נעצרו בחשד לקשר לחמושים כורדים ולאיש הדת הגולה בארה"ב פתהוללה גולן, אותו מאשימה אנקרה בארגון ניסיון ההפיכה בחודש יולי.

רוסיה מגבירה את תקיפותיה האוויריות במחוזות אידליב וחאלב בסוריה

רוסיה הגבירה את תקיפותיה האוויריות על כמה עיירות המוחזקות בידי המורדים במחוזות אידליב וחאלב בסוריה, כך אמרו אתמול פעילים באופוזיציה הסורית ואזרחית. על פי הודעות המורדים, לפחות שמונה תקיפות אוויריות פגעו בביניש, סאראקיב וג'יסר א־שוגור – שלוש עיירות מרכזיות במחוז אידליב בצפון־מערב סוריה. האופוזיציה דיווחה על נפגעים, רבים מהם אזרחים.

המורדים במחוז אידליב סובלים זה חודשים מקמפיין הפצצות רוסי. הפצצות אלו נמשכו גם במקביל להתקדמות המבצע הצבאי לכיבוש חאלב ונפילת הגנות המורדים בעיר. עם נפילת העיר בידי הנשיא בשאר אל-אסד, מפקדים בצבא סוריה הודיעו כי המבצע הגדול הבא על הפרק יתמקד במעוזי המורדים במחוז אידליב, שם פועלים בעיקר גדודי לוחמים איסלאמיסטים המאוגדים יחד בשם ג'יש אל־פתח. 

על אף שהצבא סוריה כבר את העיר חאלב בעקבות קמפיין ההפצצות הרוסי על העיר, המורדים עדין מחזיקים בחלקים נרחבים ממערב ודרום מחוז חאלב.

תצלום מסך מסרטון שפרסם משרד ההגנה הרוסי, בו נראים מטוסי תקיפה ממריאים מנושאת המטוסים הרוסית בים התיכוןצילום: HANDOUT/רויטרס

דיווח בסוריה: לפחות 88 אזרחים נהרגו ביממה בתקיפות אוויריות של טורקיה


הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה דיווח כי לפחות 88 אזרחים נהרגו בתקיפות אוויריות של טורקיה ביממה האחרונה באזור העיר אל-באב המוחזקת בידי ארגון המדינה האסלאמית (דאעש). בין ההרוגים, 24 ילדים ועוד מספר נשים.

טורקיה לא התייחסה לדיווח על פגיעה באזרחים, אבל צבא טורקיה הודיע כי בוצעו תקיפות באזור, בהן נהרגט 22 חברי המדינה האסלאמית ונהרסו 37 מבנים. טורקיה פלשה לצפון סוריה באוגוסט כדי לסייע, לדבריה, למורדים הסורים לדחוק את רגלי דאעש מגבולה הדרומי. טורקיה אישרה שע כה נהרגו 37 חיילים טורקים במבצע בסוריה.

דאעש הוציא להורג שני חיילים טורקים; אנקרה חסמה גישה לטוויטר וליוטיוב

ארגון חברתי שעוקב אחר הנעשה בטורקיה הודיע היום כי אנקרה הגבילה את הגישה לרשתות החברתיות אחרי שארגון המדינה האסלאמית (דאעש) פרסם וידאו בו הוא שורף למוות שני חיילים טורקיים. המדינה האסלאמית פרסם את הקלטת אתמול ובה נראית הוצאה להורג של שני חיילים שנשבו שעה שנלחמו בארגון בקרבת העיר אל-באב בצפון סוריה בחודש שעבר. על פי הדיווח, טורקיה חסמה את הגישה לטוויטר וליוטיוב לגולשים רבים. זאת לא הפעם הראשונה שטורקיה חוסמת גישה לרשתות החברתיות באינטרנט כדי למנוע הפצת מידע ותמונות שלדברי הרשויות עלולים לפגוע בביטחון הציבור ובסדר הציבורי.

היום, רשת אן-טי-וי דיווחה כי הרשויות בטורקיה עצרו 31 בני אדם החשודים בקשרים לארגון המדינה האסלאמית. על פי הדיווח צו מעצר הוצא נגד 41 בני אדם באיסטנבול בגין חברותם בארגון טרור. עשרה מתוכם טרם נמצאו והיתר נעצרו. באוגוסט פלשה טורקיה לצפון סוריה, לצד מורדים סורים בהם היא תומכת, לטענתה בשביל לדחוק את דאעש מגבולה הדרומי, אולם פרשנים מעריכים כי סיבה מרכזית נוספת היא למנוע מהכוחות הכורדיים בסוריה ליצור רצף טריטוריאלי סמוך לגבול שלה. היום אמר ארדואן כי הצבא הסורי החופשי, המגובה על ידי הצבא הטורקי, קרוב לכבוש את העיר אל-באב.

מפלגת העם הדמוקרטית הפרו-כורדית הודיעה כי המשטרה עצרה את סגן יו"ר הפרלמנט וחברת המפלגה, פרבין בולדאן, תוך הסתמכות על חקיקה חדשה שמסירה מהמחוקקים את חסינותם. דובר המפלגה, אייהאן בילגן אמר כי בולדאן נלקחה לתשאול מביתה באיסטנבול מוקדם יותר היום. סוכנות הידיעות אנדולו דיווחה כי היא נעצרה בשל חקירה מתמשכת על הפעילות שלה. ממשלת טורקיה מאשימה את המפלגה הפרו-כורדית, המפלגה השלישית בגודלה במדינה, בקשרים למחתרת הכורדית, שביצעה פיגועים קשים באחרונה במדינה – האשמות שהמפלגה מכחישה. עד כה 12 חברי פרלמנט מהמפלגה נאסרו בגין האשמות הקשורות לטרור, בהם מנהיגיה סלהאטין דמירטאש ופיגן יוקסקדאג.

הפינוי מחאלב ממשיך; האו"ם: רוסיה וסוריה אחראיות להתקפת שיירת הסיוע בספטמבר

שיירות כלי רכב ממשיכות הבוקר לצאת ממזרח חאלב תחת השגחתו של האו"ם, אחרי שבמהלך הלילה המשיך פינוי התושבים, כך מסר בכיר באו"ם. "הפינוי עדיין מתרחש", אמר הבכיר. "המשקיפים עדיין שם. כ-300 מכוניות פרטיות עזבו הלילה והבוקר". 

הנשיא בשאר אל-אסד קרוב מתמיד להשתלטות סופית על העיר, אך האו"ם והמורדים טוענים כי פינוי תושבים ולוחמים מחאלב טרם הסתיים. 

בתוך כך, אתמול הודיע פאנל מיוחד של האו"ם כי מטוסי קרב הפציצו את שיירת הסיוע ההומניטארי בסוריה לפני שלושה חודשים, תקרית שבה נהרגו 20 בני אדם וגררה תגובות נזעמות בעולם. הוועדה לא הצביעה ישירות על המדינות שאחראיות להפצצה, אך אמרה כי ישנו "סיכוי קטן מאוד" שהקואליציה בהובלת ארה"ב עומדת מאחוריה, כך שלמעשה נותרות רק רוסיה או סוריה. 

ההודעה פורסמה על רקע החלטה שאושרה בהצבעה באסיפה הכללית של האו"ם לאסוף ראיות לביצוע פשעי מלחמה בסוריה, כדי להשתמש בהם במהשך בבית הדין הבינלאומי. ההצבעה היוותה מבוכה דיפלומטית גם לרוסיה ואיראן, בעלות בריתה של סוריה. 

אוטובוסי הפינוי בחאלב, אתמולצילום: GEORGE OURFALIAN/אי־אף־פ

14 חיילים טורקים ו-138 לוחמי דאעש נהרגו בקרבות בצפון סוריה

14 חיילים טורקים ו-138 לוחמים ג'יהאדיסטים נהרגו בחילופי אש בין מורדים סורים לבין לוחמי המדינה האיסלאמית (דאעש) סמוך לעיר אל-באב שבצפון סוריה. הקרבות, בהם גם נפצעו 33 חיילים טורקים, מסתמנים כחמורים ביותר מאז פלשה טורקיה לצפון המדינה לפני ארבעה חודשים כדי לטהר את האזור הסמוך לגבול שלה מלוחמי דאעש. עם זאת, פרשנים מעריכים כי מניע נוסף היה למנוע מהכורדים בסוריה ליצור רצף טריטוריאלי כורדי מדרום למדינה. צבא טורקיה הוסיף כי המבצע לכיבוש אל-באב, שנותרה במצור, "נמשך".

הצבא הטורקי הוסיף כי המורדים הסורים, הזוכים לגיבוי מאנקרה, שתוקפים את כוחות דאעש באל-באב זה שבועות, הצליחו כמעט להשתלט על אזור אסטרטגי מסביב לבית החולים של העיר. "ברגע שהם יכבשו את האזור הזה, הנוכחות של דאעש באל-באב תתפרק", נאמר בהודעת הצבא.

מורדים סורים יורים לעבר עמדות של דאעש באל-באב, בשבוע שעברצילום: SALEH ABO GHALOUN/אי־אף־פ

פלג של המחתרת הכורדית בטורקיה קיבל אחריות לפיגוע בעיר קייסרי בסוף השבוע

העיתון הורייט הטורקי דיווח כי פלג של ארגון מפלגת הפועלים הכורדית, פ-ק-ק, קיבל אחריות על פיצוץ מכונית ממולכדת בעיר קייסרי שבמרכז טורקיה בשבת, בו נהרגו 13 חיילים טורקים. הפיצוץ אירע ליד אוטובוס ויותר מ-50 נפצעו. הפלג, שיצא מהמחתרת הכורדית, נצי השחרור של כורדיסטאן, קיבל את האחריות לפיגוע לאחר שגם קיבל אחריות על פיגוע נוסף שאירע באיסטנבול בתחילת החודש מחוץ לאצטדיון הכדורגל בשיקטאש. בפיגוע הזה נהרגו יותר מ-40 בני אדם.

דאעש קיבל אחריות על הפיגוע שלשום בירדן

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל אחריות היום (שלישי) על התקפת הטרור שלשום בירדן, בה נהרגו עשרה בני אדם, בהם גם תיירת מקנדה. בהודעת הארגון נמסר כי ארבעה פעילים של דאעש ביצעו את ההתקפה ביום ראשון. בכירים בירדן מסרו כי לפעילים היתה אזרחות ירדנית. 

ביום ראשון ירו ארבעה חמושים על ניידות משטרה ועוברי אורח בעיר אל־כרכ שבמרכז המדינה מגג מבצר צלבני סמוך שבו התבצרו עד שנורו למוות על ידי כוחות הביטחון. 
בין עשרת ההרוגים, שבעה שוטרים ירדנים, שני אזרחים מקומיים ותיירת קנדית שזוהתה כלינדה וצ'טר, מורה בגמלאות בת 62. 34 בני אדם נוספים נפצעו, בהם בנה של וצ'טר.

 (ג'קי חורי)

הלווייתו של אחד השוטרים שנהרגו בהתקפה, אתמולצילום: MUHAMMAD HAMED/רויטרס

דיווח בירדן: נפגעים מירי של חמושים לעבר שוטרים שהיו בסיור בדרום המדינה

גורמי ביטחון ירדנים דיווחו כי חמושים שנסעו בארבע מכוניות תקפו שיירת סיור של שוטרים מקומיים בעיר אל-כרכ שבדרום ירדן וכי ישנם נפגעים בקרב כוחות הביטחון הירדניים. טרם נמסרו פרטים נוספים.

ירדן, בעלת גבול משותף עם סוריה בצפון, נאבקת למנוע זליגה של גורמי טרור, ובמיוחד אנשי המדינה האיסלאמית (דאעש) לשטחה. במארס אשתקד הודיעה הממשלה בעמאן כי כוחות הביטחון שלה קיימו מבצע רחב היקף נגד גורמי טרור המזוהים עם האיסלאם הקיצוני בעיר אירביד בצפון הממלכה, סמוך לגבול עם סוריה. בעת המעצרים התפתחו חילופי יריות עזים בין המבוקשים לכוחות הביטחון הירדניים.

לפחות 49 חיילים תימנים נהרגו בפיצוץ מחבל מתאבד בדרום המדינה

לפחות 49 חיילים נהרגו לאחר שמחבל מתאבד פוצץ את עצמו בעיר עדן שבדרום תימן. ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל אחריות לפיגוע, שבו, לדבריו, נהרגו 70 "כופרים". הארגון הודיע כי שמו של המחבל הוא אבו הישאם אל-רדפאני.

בכירים בעיר אמרו כי הפיגוע אירע שעה שהחיילים עמדו בתור לקבל את משכורותיהם סמוך לבסיס צבאי. עוד 40 חיילים נוספים נפצעו. בשבוע שעבר נהרגו 50 חיילים לא הרחק מזירת הפיגוע היום בהתקפה גם כן על ידי חמושים מהמדינה האיסלאמית.

עדן היא בירתה הזמנית של ממשלת תימן המוכרת על ידי הקהילה הבינלאומית הגולה בסעודיה השכנה. הממשלה נאבקת לשמר את שליטתה על העיר נוכח התקפות של עשרות חמושים נגד כוחותיה. ארגון דאעש ואל-קאעדה מנצלים את מלחמת האזרחים במדינה בין הממשלה לבין המורדים החותים זה שנתיים כדי להוציא לפועל פיגועים והתקפות, רובם בדרום המדינה.

זירת הפיגוע בעדן, דרום תימן, היוםצילום: SALEH AL-OBEIDI/אי־אף־פי

סופרת טורקיה-יהודיה נורתה למוות באיסטנבול

בקי איקלה אריקלי, סופרת יהודיה שחיה בטורקיה, נורתה למוות מחוץ לביתה אמש (חמישי) באיסטנבול בידי מתנקשת, כך לפי דיווח של עיתון יהודי בטורקיה בפורסם בסוכנות הידיעות JTA.

המשטרה המקומית חוקרת את ההתנקשות באריקלי ובודקת את מצלמות האבטחה באזור על מנת לנסות ולאתר את המתנקשת. אריקלי, שכתבה את הספר "לחיות עם מלאכים", היתה בשנות ה-40 לחייה. הסיבה לרציחתה לא ברורה, וגם רקע אנטישמי נבדק.

אחד המחבלים בפיגוע באיסטנבול הגיע מסוריה; הכורדים: הפלנו מטוס קרב טורקי

שר החוץ של טורקיה מבלוט צ'בשולו הודיע היום כי אחד מהמחבלים בפיגוע הכפול ליד אצטדיון הכדורגל באיסטנבול בסוף השבוע הגיע מסוריה. בפיגוע בשבת התפוצצו מכונית ממולכדת ומחבל מתאבד בהפרש של דקה ו-44 בני אדם נהרגו, רובם שוטרים שהוצבו מחוץ לאצטדיון הכדורגל בשיקטאש. יותר מ-150 נפצעו. על ההתקפה קיבל אחריות פלג של ארגון המחתרת הכורדית, מפלגת הפועלים הכורדית (פ-ק-ק). העיתון הטורקי הורייט דיווח כי שני המחבלים צפו על כמה תחנות משטרה לפני שהחליטו בסוף לבצע את הפיגוע ליד האצטדיון.

בתוך כך הזרוע הצבאית של המחתרת הכורדית פרסמה היום הודעה ברשתות החברתיות לפיה הוא מקבל אחריות על הפלת מטוס קרב טורקי שהמריא מבסיסו בדיארבקיר בדרום טורקיה ביום שני כדי לבצע תקיפות נגד הכורדים. לדברי הארגון, את המטוס הפילו יחידות גרילה שלו.  גורמי צבא אישרו ביום שני כי מטוס F-16 התרסק, אך הטייס ניצל. סיבת ההתרסקות טרם הובהרה.

שרידי מטוס הקרב הטורקי שהתרסק ביום שניצילום: SERTAC KAYAR/רויטרס

דאעש נטל אחריות על הפיגוע בקתדרלה בקהיר

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) נטל אחריות על הפיגוע בקתדרלה הקופטית בקהיר ביום ראשון, שבו נהרגו 25 בני אדם. 

בהודעה שפורסמה על ידי סוכנות הידיעות של הארגון נטען כי מחבל מתאבד בשם אבו עבדאללה אל-מסרי פוצץ עצמו באמצעות חגורת נפץ בתוך הכנסייה. "על כל כופר במצרים ומחוצה לה לדעת שמלחמתנו... נמשכת", נכתב בהודעה. 

משרד הפנים המצרי אמר ביום שני כי המחבל הוא מחמוד שאפיק מוחמד, צעיר בשנות ה-20 לחייו שתמך בתנועת האחים המוסלמים שהוצאה מחוץ לחוק במדינה. נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי אמר כי ארבעה בני אדם נעצרו עד כה בחשד למעורבות בפיגוע, וכי כוחות הביטחון תרים אחר שני חשודים נוספים שנמלטו. 

דאעש מציג בסרטון תחמושת שמצא לטענתו בבסיס רוסי נטוש ליד תדמור

סרטון שהופץ ברשת מציג נשק נטוש שלוחמי המדינה האיסלאמית (דאעש) מצאו לכאורה בבסיס רוסי נטוש ליד העיר תדמור. בסרטון נראים ארגזי תחמושת ובהם בין היתר רובים ותחמושת. צפו בסרטון:

בתחילת השבוע דווח כי כוחות המדינה האיסלאמית נכנסו מחדש לעיר תדמור, תשעה חודשים לאחר שצבא סוריה השתלט על העיר. בתום מתקפת פתע שארכה שלושה ימים, הלוחמים השתלטו על שכונות במזרח ובצפון העיר וכבשו שדות נפט, ונקודות אסטרטגיות נוספות לממשלה. 

הארגון הסורי לזכויות אדם: דיווחים על תקיפה בנשק כימי על אזור בשליטת דאעש ליד תדמור

הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה אמר כי ישנו חשד שבוצעה התקפה בגז כימי על אזור שנמצא בשליטת ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) סמוך לתדמור בצפון סוריה,  לצד דיווחים על הפצצות כבדות באזור בהן נהרגו לפחות 53 בני אדם.

הארגון ציטט גורמים שהיו סמוך לאתר ההתקפה במזרח מחוז חאמה, צפונית מערבית לעיר ההיסטורית תדמור, ששלשום הודיע הארגון האיסלאמיסטי כי הצליח לכבוש מחדש. לפי הדיווחים ישנם אנשים שנחנקו ועשרות אחרים נפצעו בהפצצות. בין ההרוגים ישנם 28 ילדים. גורם מקומי אמר כי הוא ראה גופות רבות ללא פצעים הנראים לעין. ההתקפה בוצעה, על פי אותם עדי ראייה, מהאוויר ואירעה סמוך לעיירה עוקירבאט הנמצאת על הדרך הראשית לתדמור מכיוון דרום.

סוכנות הידיעות של דאעש, אעמאק, דיווחה כי 20 בני אדם נהרגו וכ-200 נפצעו וסובלים מבעיות נשימה "כתוצאה מתקיפה אווירית רוסית בה נעשה שימוש בגז סרין". אחמד אל-דביס, מאיגוד ארגוני הסיוע הרפואי והרווחה (UOSSM), הודיע כי בתקיפה היום נהרגו 86 בני אדם וכ-250 אחרים נפצעו.

במקביל, הארגון הסורי דיווח עוד כי ארגון דאעש תקף מטרות ליד הבסיס האווירי T4 במחוז חומס והוא הצליח לכתר אותו כמעט לחלוטין. זה היום החמישי להתקפה של הארגון באזור. עוד נמסר כי לוחמי הארגון הרגו עשרות מכוחותיו של הנשיא אסד וממיליציות המסייעות לו ופצעו עשרות אחרים.

שלשום דווח כי כוחות המדינה האיסלאמית נכנסו מחדש לעיר תדמור, תשעה חודשים לאחר שצבא סוריה השתלט מחדש על העיר. בתום מתקפת פתע שארכה שלושה ימים, הלוחמים השתלטו על שכונות במזרח ובצפון העיר וכבשו שדות נפט, ונקודות אסטרטגיות נוספות לממשלה.

סוכנות הידיעות הרוסית ריא ציטטה את משרד ההגנה הרוסי שמסר כי החלטת ארה"ב להשעות את המבצעים בא-רקה, בירתו של דאעש בסוריה, אפשרה ללוחמי הארגון להיערך מחדש ולתקוף את העיר העתיקה. ארגון המדינה האיסלאמית שלט בתדמור 11 חודשים, החל מיולי 2015, ונוצח על ידי כוחות אסד במארס השנה. מבנים רבים בעיר העתיקה, שהוכרזה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו, הושמדו על ידי לוחמי הארגון.

נשיא מצרים: מחבל מתאבד ביצע את הפיגוע בקתדרלה הקופטית בקהיר

נשיא מצרים עבד פתאח א-סיסי אמר כי מחבל מתאבד הוא שביצע את הפיגוע בקתדרלה הקופטית המרכזית בקהיר אתמול בו נהרגו 25 בני אדם ו-49 נפצעו. בהלוויה הממלכתית שנערכה לקורבנות ההתקפה, הקשה ביותר על המיעוט הנוצרי במדינה זה שנים, אמר א-סיסי כי ארבעה בני אדם נעצרו, בהם אשה, וכוחות הביטחון מחפשים אחר שני חשודים נוספים המעורבים במעשה. לדבריו, המחבל היה גבר שנשא על גופו מטען חבלה. "ההתקפה גרמה לכאב גדול, אבל היא לא תפרק אותנו. אנחנו רק נתחזק", אמר.

בתחילה דווח בתקשורת המקומית כי הפיגוע בוצע באמצעות פצצה שהוטמנה בכנסייה הקטנה לנשים, הצמודה לקיר החיצוני של הקתדרלה ברובע אל-עבאסייה. עוד דווח כי הפיצוץ נגרם על ידי מטען במשקל 12 קילוגרם שהופעל מרחוק בזמן המיסה של יום ראשון.

תיעוד הפיגוע בכנסייה הקופטית בקהיר

מניין ההרוגים בפיגוע באיסטנבול עלה ל-44

מניין ההרוגים בפיגוע הכפול שלשום באיסטנבול עלה ל–44, מהם 36 שוטרים, כך אמר שר הבריאות של טורקיה. פלג של המחתרת הכורדית (פ־ק־ק) קיבל אחריות להתקפה מחוץ לאצטדיון הכדורגל בשיקטאש.

בתגובה לפיגוע עצרו הרשויות 118 חברים במפלגה הפרו־כורדית. על פי סוכנות הידיעות אנדולו, הפשיטות כוונו נגד חברים במפלגת הדמוקרטית העממית (HDP) על רקע חשד כי יש להם קשרים לחמושי המחתרת הכורדית.

בפיגוע בשבת התפוצצה מכונית ממולכדת סמוך לאצטדיון הכדורגל. פחות מדקה לאחר מכן פוצץ עצמו מחבל מתאבד בפארק סמוך. בנוסף להרוגים, בהתקפה נפגעו 150 בני אדם. 

אשה מניחה פרחים סמוך לזירת הפיגוע באיסטנבול, היוםצילום: Emrah Gurel/אי־פי

חמישה הרוגים בפיצוץ סמוך לקתדרלה הקופטית המרכזית בקהיר

לפחות חמישה בני אדם נהרגו בפיצוץ סמוך לקתדרלה הקופטית המרכזית בקהיר, כך מסרו משרד הבריאות במדינה. על פי התקשורת המקומית, עשרה בני אדם נוספים נפצעו בפיצוץ שהתרחש בזמן המיסה בכנסייה ברובע בקובה אל-עבאסייה.

כנסיית מרקוס הקדוש היא מקום מושבה של הכנסייה האורתודוקסית של מצרים. בתקשורת המקומית במצרים דווח כי פצצה הוטמה בחדר תפילה הצמוד לקיר החיצוני של הקתדרלה.

הפיצוץ בכנסייה התרחש יומיים לאחר ששישה שוטרים נהרגו בפיצוץ בקהיר. על אותה התקפה קיבל אחריות ארגון, שהרשויות חושדות כי יש לו קשר לתנועת האחים המוסלמים.

לקראת הקרב על בירת דאעש, ארה"ב תשלח עוד 200 חיילים לסוריה

שר ההגנה האמריקאי אש קרטר הודיע כי עוד 200 אנשי צבא אמריקאים יישלחו לסוריה כדי לחזק את המלחמה במדינה האיסלאמית בעיר א־רקה. בוועידה ביטחונית על המצב במזרח התיכון שהתקיימה אתמול בבחריין, אמר קרטר כי הנשיא אובמה אישר את פריסתם של חיילים נוספים, שבהם ייכללו מאמנים של הכוחות המיוחדים, יועצים ומומחי חבלה. לדבריו, החיילים האמריקאים "ימשיכו לארגן, לאמן, לצייד ולאפשר קיום כוחות מקומיים מיומנים ובעלי מוטיבציה" שיילחמו נגד דאעש.

בסוריה כבר נמצאים 300 מאנשי הכוחות המיוחדים, שעובדים עם קואליציה של לוחמים כורדים וערבים. ארגון "הכוחות הדמוקרטיים של סוריה" (SDF) כבר כבש שטחים צפונית לא־רקה, וארה"ב תומכת במאמץ הזה בעזרת הפצצות מהאוויר.

קרטר ציין כי רבות ממדינות המפרץ הביעו חשש מהתפשטות ההשפעה האיראנית באזור, ומתח ביקורת על רוסיה, שלטענתו רק "הפיחה אש במלחמת האזרחים והאריכה את הסבל".

דגל דאעש שנמצא בדירה בחאלב, בשבוע שעברצילום: GEORGE OURFALIAN/אי־אף־פ

דאעש נכנסו לתדמור שבסוריה והשתלטו על שכונות ונקודות אסטרטגיות

כוחות המדינה האיסלאמית (דאעש) נכנסו מחדש לעיר תדמור שבסוריה, תשעה חודשים לאחר שצבא סוריה השתלט מחדש על העיר.

בתום מתקפת פתע שארכה שלושה ימים, הלוחמים השתלטו על שכונות במזרח ובצפון העיר וכבשו שדות נפט, ונקודות אסטרטגיות נוספות לממשלה, כך דיווח ארגון Palmyra Coordination Collective. הארגון הסורי לזכויות אדם  הוסיף כי הלוחמים הגיעו לבית החולים בעיר. 

ארגון המדינה האיסלאמית שלט בתדמור 11 חודשים, החל מיולי 2015, ונוצח על ידי כוחות אסד במארס השנה. מבנים רבים בעיר העתיקה, שהוכרזה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו, הושמדו על ידי לוחמי הארגון. 

לפחות 50 חיילים תימנים נהרגו בפיגוע התאבדות בעדן

לפחות 50 חיילים תימנים נהרגו וכ-70 נפצעו בפיגוע התאבדות שאירע היום (שבת) בעיר הנמל עדן. ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) נטל אחריות על המתקפה בהודעה שפרסם ברשת. על פי מקור ביטחוני, המחבל התפוצץ ליד החיילים, שעמדו בתור כדי לאסוף את תלוש המשכורת שלהם בבסיס צבאי בפאתי העיר.

שלוחת דאעש בתימן הוציאה לפועל מספר פיגועים קטלניים בעדן, הנמצאת תחת שליטתה של הממשלה הגולה והקואליציה הערבית בהובלת סעודיה. הקואליציה נלחמת במורדים החותים מאז מארס 2015, אז התגייסה לסייע לנשיא תימן עבד ראבו מנסור האדי להשיג בחזרה את השלטון בארצו מידי החותים, שמקבלים סיוע מאיראן. עם זאת, הקואליציה לא הצליחה עד כה להשתלט מחדש על הבירה צנעא, על אף אלפי תקיפות אווריות.

רוסיה: 50 אלף בני אדם נמלטו מחאלב בסוף השבוע

משטר אסד הצליח להשתלט מחדש על אזורים נוספים בחאלב, וכעת מחזיק בלמעלה מ-90% מהעיר - כך הצהיר היום משרד ההגנה של רוסיה, הפועל לצד אסד.

"חלק גדול מחאלב - 93% נמצא בידי ממשלת סוריה", צוטט דובר המשרד, איגור קונשנקוב בתקשורת ברוסיה. הוא הוסיף כי לאחר שתושלם הוצאת האזרחים מהעיר ימשיך ממשל אסד "לשחרר" את מזרח חאלב. 

במוסקבה הצהירו כי הבריחה מהעיר גוברת ורק ביומיים האחרונים עזבו את העיר 50 אלף בני אדם. לדברי קונשנקוב, חיילי צבא אסד הפסיקו את הלחימה כדי לאפשר פינוי של אזרחים מאזורי המורדים דרך מסדרונות הומניטאריים, אולם הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה דיווח כי עדיין מתנהלים קרבות עזים.

"אנשים עוזבים בזרם מתמיד דרך מסדרונות הומניטאריים לאזורי הממשלה", אמר קונשנקוב והוסיף כי צבא רוסיה מספר לנמלטים דיור זמני וסיוע רפואי. בטלויזיה המקומית שודרו תצלומים של הנסיגה. 

על רקע הדיווחים על ההרג אזרחים הנמלטים מאזורי המורדים, שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי קרא היום לאסד ולנשיא רוסיה פוטין לאפשר בריחה מהאזורים הנצורים בעיר. "רוסיה ואסד נמצאים בעמדה דומיננטית, והם יכולים להראות מעט חסד". קרי אמר את הדברים במפגש בכירים מארה"ב, מאירופה וממדינות ערביות בפריז. 

במקביל, שר ההגנה האמריקאי קרטר הודיע היום כי ישלח 200 חיילים אמריקאים נוספים לסוריה על מנת להילחם במדינה האיסלאמית (דאעש).

עשרות אזרחים נהרגו בתקיפות אוויריות על עיירה הנמצאת בידי דאעש במערב עיראק

עשרות בני אדם, בהם נשים וילדים רבים, נהרגו בתקיפות אוויריות שבוצעו היום בעיירה אל-קאים שנמצאת בשליטת ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) במערב עיראק סמוך לגבול עם סוריה. כך הודיעו שני בכירים מקומיים וממשלתיים. לדבריהם, בתקיפות נפגע שוק הומה אדם בעיירה, שנמצאת במחוז אנבאר.

בית חולים מקומי הודיע כי 55 אזרחים נהרגו, בהם 12 נשים ו-19 ילדים, בשלוש תקיפות אוויריות. בנוסף נשלחו לחדר המתים בבית החולים של העיירה עוד שמונה גופות של לוחמים קיצונים. גם מחוקק מקומי בעיירה אל-קאים, אחמד אל-סאלמני אמר כי 55 אזרחים נהרגו, אך מחוקק אחר, מוחמד קרבולי, אמר לרויטרס כי 60 אנשים נהרגו, בהם כמה מקרובי משפחתו.

סוכנות הידיעות של ארגון דאעש אעמאק פרסמה תמונות שמראות לדבריה את תוצאות התקיפות שביצע, לטענתה, חיל האוויר העיראקי. לדברי הסוכנות, מספר ההרוגים עומד על יותר מ-120. בתמונות נראות מכוניות מפויחות לצד חנויות וגופות, בהן גופות של ילדים. אל-קאאם נמצאת 280 ק"מ דרומית מערבית למוסול, שם פתח צבא עיראק לפני כשבעה שבועות מבצע לשחרור העיר מידי ארגון המדינה האיסלאמית.

אסד: ההשתלטות על חאלב תשמוט את הקרקע מתחת למערב וארגוני הטרור

נשיא סוריה בשאר אל-אסד אמר כי ההשתלטות על העיר חאלב תשמוט את הקרקע מתחת לרגלי המערב וארגוני הטרור ולא תשאיר בידיהם קלפי מיקוח. לדבריו, מבחינתו ומבחינת מדיניותה האסטרטגית של ממשלתו, ההחלטה להשתלט מחדש על כל סוריה כבר התקבלה ושחרור חאלב מידי הטרוריסטים הוא חלק מיישום ההחלטה הזו.

בראיון לעיתון אל-ווטאן הסורי שיתפרסם מחר וחלקים ממנו פורסמו כבר הערב אמר אסד כי ההתפתחויות בקרבות והמערכה הצבאית במהלך השנה האחרונה הובילו לתוצאות של היום: "אחרי הכישלון של המורדים במערכות על דמשק וחומס, חאלב הייתה התקווה האחרונה עבורם".

אסד וסגן ראש ממשלת רוסיה, דמיטרי רוגוזין, בדמשק, בחודש שעברצילום: Uncredited/אי־פי

אסד האשים את ממשלת טורקיה והנשיא רג'ב טייפ ארדואן כמי שהימרו על חאלב, אבל המערכה על העיר בצפון המדינה תשנה את המלחמה כולה בסוריה ומשמעות הדבר - כישלון התכנית האזורית והמערבית לגבי סוריה. אסד טען בראיון כי להפוגות שהיו בקרבות הייתה מטרה אחת והיא לאפשר לאזרחים לצאת מאזורי הקרבות ולקבל סיוע הומניטארי כמו גם לתת לטרוריסטים לשקול את דרכיהם מחדש.

לדברי נשיא סוריה, ארה"ב לוחצת ואף מתחננת לרגיעה ולהפסקת אש כי סוכניה הטרוריסטים הגיעו למצב קשה. בעניין הנשיא הנבחר דונלד טראמפ אמר אסד כי הוא מקווה שטראמפ יצליח לאחד את הכוחות כדי להיחלם בדאעש. הוא הוסיף כי מערכת היחסים עם רוסיה טובה מאוד ושני הצדדים בהתייעצות מתמדת והבהיר כי רוסיה מעולם לא הכתיבה החלטה כל שהיא לסוריה.

(ג'קי חורי)

ממשלת איראן החזירה את הטומאן כמטבע הרשמי של המדינה

ממשלת איראן הכניסה מחדש לשימוש את מטבע טומאן כמטבע הרשמי במדינה שיחליף את הריאל האיראני, כך דיווחה סוכנות הידיעות אירנא. מטבע טומאן אחד שווה לעשרה ריאל. עדיין לא ברור מתי ייכנסו המטבעות החדשים-ישנים לשימוש.

עבור רוב האיראנים, שינוי המטבע לא גורם לבעיה משמעותית מכיוון שרובם כבר מחשבים מחירים לפי שווי טומאן, שהיה המטבע הרשמי במדינה עד שנת 1925, אז הוחלף בריאל. עבור תיירים מדובר בשיפור לאור העובדה שעד היום במלונות ובבנקים הם היו יכולים לשלם רק בריאל, אולם המקומיים באשר הענפים במדינה העדיפו לתמחר את מוצריהם לפי שווי הטומאן.

צבא עיראק כבש שכונה נוספת מידי דאעש במזרח מוסול

כוחות מיוחדים של צבא עיראק כבשו שכונה חדשה מארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) במזרח מוסול. כך לפי מפקד בכיר במדינה. המבצע לכיבוש העיר בהשתתפות צבא עיראק, מיליציות שיעיות וחיל האוויר האמריקאי נמשך זה השבוע השביעי. מפקד המרכז לתיאום המבצעים שמפקח על המבצע לכיבוש העיר, עבד אל-אמיר יראללה, אמר כי חייליו שחררו באופן מלא את שכונת אל-עלם. יראללה הוסיף כי לוחמי דאעש ספגו הפסדים רבים, אולם לא הרחיב על כך.

צבא לוב השתלט על המעוז האחרון בעיר סירט שהוחזק בידי דאעש

כוחות צבא לוב מגובים על ידי כוח אווירי של ארצות הברית כבשו את העיר סירט בלוב וגרשו את כוחות ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) מהמעוז האחרון שלהם בעיר. זאת, אחרי קרוב לשבעה חודשים של קרבות באזור.

אחרי שעות של לחימה הכוחות השיגו שליטה מלאה על רובע בעיר, ועשרות נשים וילדים שהיו מוחזקים בידי דאעש שוחררו. דובר הצבא אמר שהכוחות ימשיכו לאבטח את האזור סביב העיר סירט.

דאעש החזיק בעיר סירט מאז תחילת 2015, והפך אותה לבסיס מרכזי שלו עם לוחמים זרים רבים שהגיעו אליה. ההפסד של דאעש בעיר הוא מכה קשה עבורו. 

דגל לוב מונף בעיר סירט לאחר ניצחון הלוחמים היוםצילום: HANI AMARA/רויטרס

(רויטרס)

כוחות המשטר הסורי כבשו רובע אסטרטגי מידי המורדים בחאלב

כוחותיו של נשיא סוריה בשאר אל־אסד כבשו חלקים נוספים משטחי המורדים במזרח העיר חאלב. כוחותיו של אסד כבשו רובע מרכזי אחד ותקפו רובעים נוספים, כך על פי הארגון הסורי העוקב אחר הלחימה.

ראש הארגון הסורי ראמי עבד אל רחמן, אמר כי תפיסת שכונת א־סהר היא הישג "אסטרטגי" לכוחות אסד. לדבריו, כעת תנועתם של המורדים מוגבלת לחלקים הדרומיים של מזרח חאלב. א־סהר הוא הרובע הצפוני ביותר שנותר בידי המורדים במזרח חאלב. בימים האחרונים איבדו המורדים כ-60% מהשטחים שהחזיקו בעיר. 

סוכנות הידיעות הסורית סאנה דיווחה כי כוחות הממשלה תפסו גם כמה רובעים סמוכים. עם זאת, מהארגון הסורי נמסר כי רובעים אלו טרם נפלו בידי הממשלה.

הארגון הסורי לזכויות אדם: טורקיה יורה למוות בעשרות פליטים סורים בגבול

חיילים טורקים ירו במכוון כדי להרוג אזרחים סורים שחצו את הגבול בין המדינות כדי להימלט מהלחימה בארצם. כך אומר הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה. לפי הארגון 163 אזרחים סורים, בהם 31 ילדים, נהרגו בגבול. התקריות האחרונות אירעו אתמול כאשר שבעה אזרחים נורו למוות בשלושה מקומות שונים לאורך הגבול.

הגבול הטורקי נסגר לרוב הפליטים הסורים מאז תחילת 2015, למרות שאנקרה טענה כי הוא נשאר פתוח. יותר משני מיליון פליטים סורים חיים היום בטורקיה. סך ההרוגים המצטבר ב-18 החודשים האחרונים, כתוצאה מהירי ומאלימות קשה, בגבול ממחיש כי "ישנה הרשויות בטורקיה נחושות למנוע מפליטים סורים להיכנס בשטחיהן".

חיילים טורקים מסיירים לאורך הגבול עם סוריה, בחודש שעברצילום: UMIT BEKTAS/רויטרס

למרות המשבר ההומניטארי: רוסיה הטילה וטו על הצעה להפסקת אש בת שבוע בחאלב

רוסיה דחתה הצעת החלטה שהוגשה למועצת הביטחון של האו"ם להפסקת אש בת שבוע בעיר חאלב שבצפון סוריה. שגריר רוסיה באו"ם ויטלי צ'ורקין הטיל וטו על ההחלטה במטה האו"ם בניו יורק כמו גם שגריר סין. ההצעה, שהוגשה על ידי מצרים, ספרד וניו זילנד, קראה לכפות הפסקת אש על כל הצדדים הלוחמים בחאלב כדי לאפשר סיוע הומניטארי לאוכלוסייה הנצורה בעיר. ארגוני סיוע הפועלים בחאלב, במיוחד במובלעת המורדים שבמזרח העיר, התריעו על מחסור חמור במזון ובדלק, המשמש את כוחות ההצלה בחילוץ נפגעים מהתקיפות האוויריות הרבות באזור.

אתמול אמר שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב כי ארצו תפתח השבוע בשיחות עם ארה"ב כדי להגיע להסכם על כניעת כוחות המורדים, לפיו כל מי שיסרב לעזוב יוגדר כטרוריסט ולכן דמו בראשו. לדברי לברוב, רוסיה וארה"ב קרובות להסכם. לברוב הוסיף כי שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי הגיש לאחר פגישתם ברומא בסוף השבוע, הצעה לדרכים וללוח הזמנים שבהם יעזבו המורדים.

ארגון המדינה האיסלאמית מינה דובר חדש אחרי שקודמו נהרג בתקיפה

ארגון המדינה האיסלאמית הודיע על דובר חדש בקלטת שמע שפורסמה באינטרנט באתר אל-פורקן, הקשור לארגון. לפי ההודעה שמו של הדובר החדש הוא אבי אל-חסן אל-מוהאג'ר. הוא מחליף את דובר הארגון הקודם, אבו מוחמד אל-עדני, שנהרג בתקיפה אווירית אמריקאית ב-30 באוגוסט בסוריה.

אל-מוהאג'ר איים לבצע התקפות נגד שגרירויות טורקיה ברחבי העולם וקרא לתומכי הארגון בעיירה אל-עפר הסמוכה למוסול, לא לברוח בשעה שהארגון נלחם בחזיתות שונות נגד צבא עיראק ובעלי בריתו המנסים לכבוש מידיו את האזור. "הרסו את המכוניות שלהם, פשטו עליהם במקלטים שלהם כדי שהם יוכלו לטעום מהאומללות שלכם ואל תשכנעו את עצמכם לברוח", אמר אל-מוהאג'ר בקלטת. הוא הוסיף כי הארגון יתקוף את ממשלת טורקיה החילונית "בכל מקום, ביטחוני, צבאי וכלכלי ובכל שגרירות וקונסוליה שמייצגת אותה בכל מדינות העולם".

תוך פחות מחודש: מטוס קרב רוסי שני התרסק בים התיכון

מטוס קרב רוסי מדגם "Su-33" התרסק היום (שני) בעת ניסיון נחיתה על נושאת המטוסים הרוסית "אדמירל קוזנצוב" מול חופי סוריה. כך, לפי דבריו של שר ההגנה כפי שצוטטו בתקשורת הרוסית. מדובר במטוס הקרב הרוסי השני שמתרסק בחודש האחרון, שבסיסו הוא נושאת המטוסים . לדברי שר ההגנה לעיתונאים, הטייס נטש את המטוס ללא פגע. 

לפני כשלושה שבועות התרסק מטוס תקיפה רוסי נוסף, מיג 29, בעת שהמריא מנושאת המטוסים, כך על פי הודעת משרד ההגנה של רוסיה. נושאת המטוסים "אדמירל קוזנצוב" נשלחה לים התיכון כחלק מהקמפיין של מוסקבה נגד ארגונים הנלחמים בנשיא סוריה בשאר אל־אסד.

סוכנות הידיעות RIA דיווחה אז כי המטוס התרסק כתוצאה מתקלה טכנית בטיסת אימונים, קילומטרים ספורים מנושאת המטוסים. על פי הודעת המשרד, הטייס פלט עצמו מהמטוס לפני ההתרסקות.

רוסיה משתמשת במטוסיה המוצבים בסוריה לתקיפות רבות על ארגונים הנלחמים בנשיא אסד. בפרט משתמשת רוסיה במטוסיה לתקיפות על העיר חאלב – השנייה בגודלה בסוריה.

מטוס Su-33 לפני המראה על נושאת המטוסים "אדמירל קוזנצוב", בחודש שעברצילום: /אי־פי

לפחות 52 הרוגים בהפצצות באידליב, רובם אזרחים

לפחות 52 בני אדם נהרגו היום בהפצצות אויריות באידליב שבצפון מערב סוריה, כך על פי הארגון הסורי לזכויות אדם. למעט לוחם אחד, כל ההרוגים היו אזרחים, בהם שלושה ילדים.

התקיפה התמקדה בכפר נאבל, שבדרום אידליב. בהפצצות אזור אחר בעיר נהרגו עוד שישה בני אדם. אידליב מוזחקת ברובה על ידי ג'בהת פתח א־שאם (ג'בהת א־נוסרה לשעבר).

פעיל אופוזיציה בחאלב: אם לא נקבל סיוע בתוך יומיים - הצבא הסורי ישלוט בכל העיר

"אם לא יחול שינוי דרמטי במאזן הכוחות וארגוני האופוזיציה לא יקבלו סיוע לוגיסטי בתוך יומיים - הצבא הסורי ישלוט בכל העיר ויתקדם לעבר שדה התעופה הבינלאומי" - כך אמר ל"הארץ" הערב (שבת) פעיל זכויות אדם השוהה במזרח חאלב. הוא הוסיף התחמושת שנותרה להם היא ברובה נשק קל, ושבניגוד למקומות אחרים - אין אליהם גישה לסיוע ואין מנהרות להברחת נשק. 

לדברי הפעיל, במהלך הימים האחרונים פעל המשטר לניתוק הפרבר הצפוני של חלב משאר חלקי העיר והתמקם בשכונות בצפון העיר, במטרה להגיע לשדה התעופה הבינלאומי. "האסטרטגיה של המשטר היא לשלוט בשדה התעופה ולהפעילו על ידי הרוסים, כדי לתקוף מטרות אופוזיציה בחאלב הנצורה", הוסיף.

ארגון המכנה את עצמו "חללי מערכת בדר" (קרב שבו ניצחו חסידי הנביא מוחמד ונחשב סמל גבורה במסורת המוסלמית, ג"ח) יצא בקריאת סיוע בהולה לכל ארגוני האופוזיציה, כדי שלא יאלצו לסגת מהשכונות בצפון-מערב העיר.

במקביל, בכיר באופוזיציה הסורית השוהה בטורקיה אמר בשיחה עם "הארץ" כי המצב בחאלב וברחבי סוריה לא מבשר טובות, וכי המאבק בשטח נראה כמאבק של המשטר בארגונים סלפים ג'יהאדיסטיים. "הקול השפוי והדמוקרטי לא נשמע עדיין בסוריה, והתחושה היא שמדינות העולם רוצות שהמלחמה תמשיך והצדדים יחסלו אחד את השני", אמר הבכיר. 

(ג'קי חורי)

הארגון הסורי לזכויות אדם: צבא אסד כבש 60% ממובלעת המורדים במזרח חאלב

כוחות צבא נשיא סוריה בשאר אל-אסד כבשו 60% מהשטחים שהיו בידי המורדים במזרח חאלב, זאת אחרי שהצליחו להשתלט על שכונות חדשות במזרח העיר. כך דיווח הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה. בשבוע האחרון כבש צבא אסד, מגובה בבעלות בריתו – איראן, רוסיה וחיזבאללה -  שכונות רבות והשתלט על חלקה הצפוני של מובלעת המורדים במזרח העיר.

הארגון וכן צבא אסד אמרו כי הכוחות כבשו את שכונת טאריק אל-באב אתמול. לדברי הארגון הסורי, לפחות שלושה בני אדם נהרגו בתקיפות אוויריות על שכונת אל-שער. ארגון סיוע אחר הפועל במזרח העיר אמר באחת התקיפות נפגעה קבוצה של עקורים שנמלטה מהעיר ויותר משישה נהרגו.

כוחות צבא אסד במזרח חאלב, אתמולצילום: GEORGE OURFALIAN/אי־אף־פ

איראן: הצבעת הסנאט האמריקאי על הארכת הסנקציות - הפרה של הסכם הגרעין

משרד החוץ של איראן הודיע כי הצבעת הסנאט האמריקאי על הארכת הסנקציות נגד המדינה למשך עשר שנים, מפרה את ההסכם ההיסטורי שנחתם בין טהראן לבין שש המעצמות על סיום תוכנית הגרעין שלה ב-2015. "הארכת הסנקציות על ידי הקונגרס האמריקאי היא הפרה של ההסכם, אנו נדווח על כך לוועידה האיראנית המפקחת על יישום ההסכם", נאמר בהודעה שהקריא דובר המשרד, בהראם גסמי, בטלוויזיה.

בינואר הודיעה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כי איראן עמדה בכל מחויבויותיה בהסכם עם המעצמות ולכן המערב החל להסיר את הסנקציות שהטיל עליה. הסרת הסנקציות אמורה להביא להפשרת נכסים איראניים בשווי מיליארדי דולרים ותאפשר לאיראן לייצא נפט.

אך אתמול הצביע הסנאט בארה"ב על הארכת תוקף סמכות הנשיא להטיל סנקציות על איראן לעוד עשור, החלטה שנועדה להותיר את הלחץ על איראן כי שתציית להסכם. הסנאט הודיע כי ההצבעה תסייע להבטיח שארה"ב תוכל להחזיר את הסנקציות על איראן אם זו תפר את התחייבויותיה תחת ההסכם.

שני חיילים טורקים נעדרים בצפון סוריה במקביל לדיווח של דאעש על חטיפה

צבא טורקיה איבד קשר עם שניים מחייליו בצפון סוריה, שם הם לקחו חלק בהתקפה נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). במקביל, הארגון הקיצוני הודיע באמצעות סוכנות הידיעות שלו אעמאק כי לוחמיו חטפו שני חיילים טורקים בכפר אל-דאנה סמוך לאל-באב, גם כן בצפון סוריה. בהודעת הצבא הטורקי לא נמסר היכן נעלמו שני החיילים והאם מדובר בחטיפה. הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה דיווח אף הוא על התקרית שאירע באל-דאנה, אבל שמו של ארגון דאעש לא הוזכר בדיווח.

צבא טורקיה מוביל את הלחימה נגד דאעש וכוחות סורים כורדים בעיר אל-באב בצפון סוריה, לצד כוחות מורדים סורים מהצבא הסורי החופשי. על פי החשד ארגון המדינה האיסלאמית חטף חייל טורקי בקיץ 2015, שמיקומו עדיין לא ידוע.

מורדים סורים הנתמכים בידי טורקיה בצפון סוריה, בחודש שעברצילום: Uncredited/אי־פי

ארה"ב: טעויות אנוש הובילו למותם של עשרות חיילים סורים בתקיפה אמריקאית בספטמבר

משרד ההגנה האמריקאי הודיע אתמול בתום חקירה כי "טעויות אנוש לא מכוונות" הן שגרמו למותם של עשרות חיילים סורים בתקיפה אווירית אמריקאית בספטמבר בסוריה. לפי ההודעה, התקיפה בוצעה "מתוך הנחה מבוססת" שהיעדים המסומנים הם לוחמים של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

מסקנות החקירה, שהוביל בכיר בחיל האוויר האמריקאי, קובעות כי התקיפה לא הפרה חוקי מלחמה או חוקים של הצבא האמריקאי. בתקיפה השתתפו גם כוחות אוסטרליים, בריטיים ודניים. "להערכתי, הכוחות עשו את המיטב כדי לעשות עבודה טובה", אמר הקצין הבכיר שעמד בראש ועדת החקירה, ריצ'ארד קואי. לדברי הרוסים, בעלי בריתו של צבא הנשיא בשאר אל-אסד, בתקיפה אז נהרגו 62 חיילים סורים ויותר ממאה נפצעו. בנוסף, הודות לתקיפה הצליחו אנשי דאעש לרשום הישגים בשטח.

מצרים אישרה חוק שיגביר את הפיקוח על עמותות

הפרלמנט במצרים אישר היום ברוב קולות הצעת חוק להגבלת פעילות של ארגונים לא ממשלתיים, שלדברי ארגוני זכויות אדם פוגע בעבודתם ומקשה על ארגוני צדקה לפעול. 

החוק החדש מגביל פעילויות של עמותות וארגונים ללא מטרות רווח, וקובע עונש מאסר של עד חמש שנים למי שיפר אותו. ההצעה אוסרת על עמותות לבצע כל עבודת שטח, סקרים או לשתף פעולה עם גופים בינלאומיים ללא אישור. לפי ארגוני זכויות אדם, חל איסור גם על שיתוף פעולה עם האו"ם. 

בנוסף, החוק קובע שעמותות זרות יהיו תחת פיקוח של ועדה שתכלול נציגים מהצבא, שירותי המודיעין ומשרד הפנים. לדברי המשפטנים שניסחו את הצעת החוק, היא הכרחית להגנה על הביטחון הלאומי. 

"קטסטרופה הומניטארית": 650 אלף תושבים במוסול נותקו ממים

אספקת המים לכ–650 אלף תושבי העיר מוסול שבעיראק נותקה בשל פגיעה בצינור מים במהלך הלחימה בין צבא עיראק ללוחמי המדינה האיסלאמית (דאעש), כך הודיעו היום הרשויות המקומיות בעיר, השנייה בגודלה בעיראק. 

"צוותי התחזוקה לא יכולים להגיע לצינור המים, כיוון שהוא ממוקם באזור מלחמה", אמר חבר מועצת העיר, חוסאם אל־עבאר. התקרית מהווה מכה לרשויות, שמקוות שהתושבים יישארו במוסול בזמן שהכוחות מנסים לכבוש את העיר מידי את דאעש, שהשתלט עליה ב–2014.

"יש מחסור חמור במי שתייה ואנחנו ניצבים בפני קטסטרופה הומניטארית", אמר אל־עבאר וציין כי הרשויות שלחו 70 מיכליות מים לשטחים שנשלטים על ידי הצבא, אבל זה לא יספיק לתושבים. הוא הוסיף כי פעילי המדינה האיסלאמית תקפו חלק מהמשאיות הללו. "שירותים בסיסיים כגון מים, חשמל, בריאות ואוכל לא קיימים (במוסול)", אמר אל־עבר. 

שישה שבועות מאז החלה המערכה לכיבוש מוסול, יחידות הלחימה בטרור של צבא עיראק הצליחו להשתלט על כרבע מהעיר, בשעה שהן מתקדמות ממזרח. 

כמיליון תושבים וחצי עדיין נמצאים בתוך העיר. "אנחנו זקוקים לעזרה של ארגוני סיוע בינלאומיים עבור בתי החולים. יש לנו פצועים מפיגועי התאבדות ושיגורי טילים של דאעש שזקוקים לעזרה", אמר אל־עבאר. 

ילדים שברחו ממוסול במחנה פליטים מחוץ לעיר, אתמולצילום: THOMAS COEX/אי־אף־פי

משרד ההגנה של רוסיה: אסד השתלט על מחצית משטחי המורדים בחאלב

משרד ההגנה של רוסיה הודיע היום כי צבא סוריה התקדם משמעותית בכיבוש חאלב מידי המורדים ביממה האחרונה. 

"ב-24 השעות האחרונותת המצב בשטח השתנה לחלוטין", צוטט דובר המשרד הסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס. לדבריו מחצית מהשטחים שהיו בידי המורדים במזרח חאלב "שוחררו" ונכבשו מחדש על ידי אסד. 

האו"ם: חצי מיליון ילדים נמצאים תחת מצור בסוריה

מספר הילדים שנמצאים תחת מצור בסוריה הוכפל בתוך פחות משנה לחצי מיליון, כך מסרה אתמול קרן האו"ם לענייני ילדים, יוניצ"ף. 

בדו"ח שפרסמה הקרן, נאמר כי הילדים הללו הם חלק ממאות אלפי האזרחים שנצורים ב-16 אזורים ברחבי סוריה, ו"נותקו כמעט לחלוטין מסיוע הומניטארי ושירותים בסיסיים". 

עוד נמסר בדו"ח כי חלק מהאזורים הללו כמעט לא קיבלו סיוע בשנתיים החולפות, על אף מאמציהם החוזרים והנשנים של ארגוני סיוע בינלאומיים לספק להם מזון ותרופות. "זו לא דרך לחיות", אמר מנכ"ל יוניצ"ף, אנתוני לייק. 

הדו"ח מעריך כי 100 אלף מהילדים הנצורים נמצאים במזרח חאלב, האזור המוחזק על ידי המורדים בעיר. 

דיווח: דאעש תקף את המורדים בצפון סוריה בנשק כימי

התקפת טילים של פעילי המדינה האיסלאמית (דאעש) בצפון סוריה גרמה לתסמינים של "גז כימי" בקרב 22 מורדים סורים, כך פרסמה סוכנות הידיעות הטורקית אנאדולו, שציטטה את צבא טורקיה. 

ההתקפה כוונה נגד המורדים הנתמכים על ידי טורקיה, שצרים על העיירה אל-באב הנשלטת על ידי פעילי דאעש. אל-באב היא מטרה מרכזית במערכה של טורקיה והמורדים להדיפת הג'יהאדיסטים מהצד הסורי של הגבול עם טורקיה. 

ארדואן: אם האיחוד ימשיך לאיים, טורקיה תפתח את שעריה ותאפשר לפליטים להיכנס לאירופה

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן איים היום כי טורקיה תפתח את שעריה ותאפשר לפליטים להיכנס לאירופה, בתגובה להצבעה אתמול באיחוד האירופי להשהות זמנית את המו"מ על הצטרפות אנקרה לגוש.

"אם תמשיכו, שערי הגבולות הללו ייפתחו", אמר ארדואן באיסטנבול. "לא אני ולא בני עמי יושפעו מהאיומים היבשים הללו. זה ישנה אם כולכם תאשרו את הצבעת (הפרלמנט האירופי)". אולריקה דמר, הדוברת של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, אמרה בתגובה לדברים כי ההסכם בין האיחוד לטורקיה בעניין הפליטים הוא "אינטרס של כל הצדדים" והוסיפה כי "איומים מכל צד אינם מועילים".

ארדואן גם התייחס להצעת החוק השנויה במחלוקת של מפלגת השלטון, לפיה גברים שהואשמו בתקיפה מינית יוכלו לחמוק מעונש אם יתחתנו עם הקורבנות. לדבריו, הצעת החוק לא הוכנה בזהירות הראויה, והוא מאמין שהסוגיה הזו תחזור להצבעה בפרלמנט אחרי תיקונים.

לפי הצעת החוק, ניתן יהיה לדחות גזרי דין של עבירות מין שבוצעו "ללא כוח, איום או רמייה", אם הנאשם יתחתן עם הקורבן.

ארדואן ומרקל באיסטנבול, באוקטובר. הדוברת של מרקל אמרה כי "איומים אינם מועילים"צילום: TOLGA BOZOGLU/אי־אף־פי

חייל אמריקאי נהרג בפיצוץ מטען חבלה בצפון סוריה

חייל אמריקאי מת מפצעיו לאחר שנפגע בפיצוץ מטען חבלה בצפון סוריה. כך הודיע מטה פיקוד מרכז האמריקאי. לדברי פיקוד מרכז, הפיצוץ אירע סמוך לעיר עין איסא, אולם לא נמסרו פרטים נוספים. 

לפחות 80 הרוגים בפיצוץ משאית ממולכדת דרומית לבגדאד; דאעש קיבל אחריות

לפחות 80 בני אדם נהרגו ו-32 נפצעו בפיצוץ משאית ממולכדת דרומית לבגדאד בירת עיראק, כך מסרו בכירים במדינה. ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל אחריות על ההתקפה. 

על פי הערכת המשטרה, ההתקפה כוונה נגד צליינים איראנים, בדרכם הביתה אחרי שהשתתפו בחג שיעי בעיר הקדושה קרבלא. ההתקפה אירעה בתחנת דלק סמוך לעיר אל-חלה, כמאה קילומטרים דרומית לבירה. על פי גורם במשטרה, חמישה אוטובוסים שבהם נסעו איראנים הוצתו בעקבות הפיצוץ. 

מפקד בכוחות הביטחון המקומיים, פלאח אל-ראדי, אמר לרשת בי-בי-סי כי הוא מעריך שמניין ההרוגים יעלה. על פי חלק מהדיווחים הפיצוץ הרס לחלוטין את תחנת הדלק והצית מכוניות רבות. בתחנה מסעדה שנחשבת פופולארית בקרב תיירים. 

בסוכנות הידיעות של המדינה האיסלאמית א-עמאק, הודה הארגון באחריות להתקפה, ודווח על 200 הרוגים.

ארגון המדינה האיסלאמית רואה בשיעים כופרים שדינם מוות. על בכירים בעיראק, לוחמי הארגון ניסו לבצע פיגועים בקרבלא כבר בשבוע שעבר. חמישה חשודים שלבשו חגורות נפץ נורו ונהרגו, חשוד שישי פוצץ עצמו ורצח שישה אזרחים. 

שני הרוגים בפיצוץ סמוך לבניין מושל אדנה בדרום טורקיה

שני בני אדם נהרגו ויותר מעשרה נפצעו בפיצוץ מכונית ממולכדת סמוך לבניין המושל בעיר אדנה בדרום טורקיה. רשת החדשות סי־אן־אן טורק דיווחה בהסתמך על משרד העבודה במדינה כי לפיצוץ אחראים ככל הנראה פעילים במפלגת הפועלים הכורדית (פ־ק־ק).

שר האנרגיה של טורקיה אמר כי בנוסף להרוגים נפצעו 33 בני אדם בפיצוץ. כמו כן, על פי סוכנות הידיעות הטורקית אנדולו הפיצוץ התרחש מעט אחרי השעה שמונה בבוקר. צילום וידאו מהמקום הראה רכב עולה באש בחניון סמוך לבניין המושל וענן עשן סמיך מיתמר ממנה. חלונות רבים בבניין התנפצו וחלקים מחזיתו נפגעו. השר לענייני האיחוד האירופי בטורקיה אמר לאחר ההתקפה כי מדינתו "תמשיך להילחם נגד הטרור בשם האנושות". השר הוסיף כי חשוד בפיגוע נורה ונתפס, הוא נפצע וקיבל טיפול רפואי.

העיר אדנה שוכנת כ–16 קילומטר מבסיס חיל האוויר אינצ'רליק, שבו משתמש חיל האוויר של ארה"ב כדי לצאת לתקיפות אוויריות נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה. על רקע האלימות המתמשכת באזור התבקשו משפחות חיילים מצבא ארה"ב לעזוב את אדנה בחודש מארס.

הלחימה בין ממשלת טורקיה לפעילי המחתרת הכורדית התגברה באופן ניכר לאחר קריסתן של שיחות שלום ביולי אשתקד.

זירת הפיצוץ באדנה, היוםצילום: IHLAS NEWS AGENCY/אי־אף־פ

שלושה חיילים טורקים נהרגו בצפון סוריה; הצבא הטורקי: נפגעו בתקיפה סורית

שלושה חיילים טורקים נהרגו ועשרה אחרים נפצעו בצפון סוריה. לדברי הצבא הטורקי, החיילים נפגעו בתקיפה אווירית שביצעו כוחות המשטר הסורי. התקיפה אירעה במהלך הלילה, סוכנות הידיעות הטורקית אנדולו דיווחה כי היא בוצעה סמוך לעיירה אל-באב, שכוחות אופוזיציה סוריים בגיבוי טורקיה מנסים לכבוש מידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). עם זאת, הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה אמר כי החיילים הטורקים נהרגו מפיגוע התאבדות של דאעש אתמול ולא בתקיפה אווירית הלילה.

בניגוד לעמדת סעודיה: א-סיסי הביע תמיכה באסד

נשיא מצרים הביע תמיכה בצבאו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, מה שצפוי לעורר את כעסן של סעודיה ובנות ברית אחרות ממדינות המפרץ, שתומכות במורדים הסורים במלחמת האזרחים במדינה. 

עבד אלפתאח א-סיסי אמר בראיון לערוץ טלוויזיה פורטוגזי שכוחות אסד נאבקים היטב בטרור ופועלים כדי להשיב את היציבות במדינה שסועת המלחמה. כשנשאל אם ישלח כוחות שמירת שלום לסוריה, הוא ענה כי "עדיף שהצבא הלאומי יקבל את האחריות" והוסיף כי הוא מעדיף "לתמוך בצבא הלאומי" של סוריה. 

קהיר וריאד הן יריבות בכל הנוגע למלחמה בסוריה. מצרים הכעיסה את סעודיה בחודש שעבר כשהביעה תמיכה בטיוטת החלטה של רוסיה וצרפת בנוגע לסוריה במועצת הביטחון של האו"ם.

נשיא מצרים עבד אלפתאח א-סיסיצילום: Nariman El-Mofty/אי־פי

בכיר באל-קאעדה נהרג בתקיפה אווירית אמריקאית בסוריה

דובר משרד ההגנה האמריקאי, פיטר קוק, הודיע כי בכיר בארגון אל-קאעדה נהרג בתקיפה אווירית שבוצעה על ידי חיל האוויר האמריקאי בשבוע שעבר בסוריה. קוק אמר כי הבכיר, אבו אפגאן אל-מסרי, ממוצא מצרי, הצטרף לאל-קאעדה באפגניסטאן ובהמשך עבר לסוריה. "היו לו קשרים לארגוני טרור שפעלו בדרום מערב אסיה, בהם ארגונים שעמדו מאחורי תקיפת חיילים אמריקאים וחיילים זרים באפגניסטאן או שתכננו התקפות במערב", אמר קוק.

איראן: איבדנו יותר מאלף חיילים במלחמת האזרחים בסוריה

יותר מאלף חיילים איראנים נהרגו במלחמת האזרחים בסוריה, כך על פי בכיר ברפובליקה האיסלאמית. 

הפרסום מדגיש את נוכחותה הגוברת של טהראן בחזית מלחמת האזרחים בסוריה, שם לוחמיה תומכים במשטרו של הנשיא בשאר אל־אסד. רבים מהלוחמים השיעים שאיראן שולחת הם אזרחיה שלה, אך היא מגייסת לוחמים גם במדינות כאפגניסטאן ופקיסטאן. בהתאם לכך, חצי מהלוחמים האיראנים שנהרגו בחודש אוגוסט היו בעלי אזרחות אפגאנית.

"מספר הקדושים האיראנים חצה את האלף", אמר אמר מוחמד־עלי שהאידי מהאלאטי, ראש ארגון הקדושים המעונים של איראן, המספק תמיכה כלכלית לקרובי משפחות הלוחמים האיראנים.

איראן מתארת את לוחמיה בסוריה כ"מגיני המסגד". מונח זה מתייחס למסגד סיידה זיינאב, שם קבורה נכדתו של הנביא מוחמד. רבים מאזרחי איראן התנגדו תחילה למעורבות מדינתם בלחימה בסוריה, שמנשיאה הם סולדים. אך עם הזמן גברה התמיכה בלחימה וכעת ישנם איראנים הרואים בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) איום שיש להילחם בו מחוז לגובולות מדינתם.    

יותר מ-140 אזרחים נהרגו תוך שבוע בחידוש התקיפות האוויריות במזרח חאלב

לפחות 141 אזרחים, בהם 18 ילדים, נהרגו בשבוע האחרון עם חידוש התקיפות האוויריות על מזרח חאלב, הנמצא בשליטת המורדים הסורים. בתקיפות שותקו כל בתי החולים באזור ו-250 אלף תושבים נותרו ללא בתי חולים מתפקדים. הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה אמר כי הוא תיעד מאות פצועים בתקיפות האוויריות שבוצעו על ידי חיל האוויר של המשטר הסורי וצבא רוסיה.

התקיפות האוויריות חודשו בשבוע שעבר בתום כמה שבועות של הפוגה, למרות שהקרבות והתקיפות בחזית הלחימה המשיכו. הארגון הוסיף כי ישנם 87 הרוגים מקרב הלוחמים המורדים ואנשים שזהותם לא ידועה במזרח העיר. לפי הארגון, ישנם גם 16 אזרחים הרוגים, בהם עשרה ילדים, ועשרות פצועים, מהפגזות של מורדים לעבר מערב חאלב הנמצא בשליטת המשטר הסורי.

בתוך כך, אתמול דיווח האו"ם כי קרוב למיליון בני אדם ברחבי סוריה חיים תחת מצור – כמעט כפול ממספרם לפני חצי שנה – בעקבות הלחימה המתמשכת במדינה. תת מזכ"ל האו"ם לעניינים הומניטאריים וסיוע חירום, סטפן אובראיין, אמר למועצת הביטחון של האו"ם בניו יורק כי 974 אלף בני אדם נמצאים בסוריה במצור. לפני שישה חודשים עמד נתון זה על 487 אלף בני אדם. מאז יולי, 275 אלף בני אדם נוספו למעגל הנצורים במזרח חאלב לבדו.

בכיר באיראן אמר היום כי מאז החלה איראן לשלוח חיילים ללחימה בסוריה כדי לסייע לנשיא אסד, נהרגו יותר מאלף חיילים איראנים. מדובר בעלייה גדולה מאוד לעומת הנתון שדווח באופן רשמי לפני ארבעה חודשים על ידי טהראן – 400 חיילים. איראן שולחת לוחמים לסוריה מאז השלבים הראשונים של מלחמת האזרחים במדינה כדי לתמוך בבעל בריתה אסד. את המספר החדש חשפה סוכנות הידיעות תסנים מפי מי שעומד בראש המוסד לחללים של איראן, מוחמדאלי שהאידי מחאלטי, שמסייע כלכלית לקרובי משפחות החיילים האיראנים ההרוגים.

פינוי נפגעים בתקיפה אווירית במזרח חאלב, ביום ראשוןצילום: THAER MOHAMMED/אי־אף־פי

עוד 15 אלף חיילים, שוטרים ועובדי מדינה הודחו בטורקיה בחשד שהם קשורים לניסיון ההפיכה הכושל

טורקיה הדיחה קרוב ל-15 אלף עובדים נוספים במגזר הציבורי, בכירים בצבא ובמשטרה וסגרה עוד 375 מוסדות ואתרי חדשות בחשד שהם קשורים לניסיון ההפיכה הכושל ביולי. המודחים החדשים כוללים כ-1,988 אנשי הצבא הטורקי, 7,586 שוטרים ויותר מ-5,000 עובדי שירות ציבורי. מאז ניסיון ההפיכה הודחו בסך הכל במדינה כ-110 אלף בני אדם. מסע הטיהורים החדש היום כולל גם את סגירתם של 375 מוסדות, 18 ארגוני צדקה ותשעה אתרי חדשות.

בית משפט במצרים ביטל את עונש המוות האחרון נגד הנשיא המודח מורסי

בית משפט לערעורים במצרים ביטל גזר דין מוות על נשיא מצרים המודח מוחמד מורסי והורה לערוך משפט חוזר בתיק בו נאשם הנשיא המודח בריגול למען ארגון חמאס. בשבוע שעבר ביטל בית משפט עונש מוות נוסף שהוטל על מורסי בתיק נפרד, ועל כן הוא אינו עומד יותר בפני עונשי מוות. עם זאת הוא נותר בכלא על בסיס הרשעות אחרות נגדו.

מורסי, שנבחר בבחירות דמוקרטיות אחרי ההתקוממות העממית ב-2011, הודח מתפקידו ב-2013 על ידי הצבא והנשיא הנוכחי עבד אל-פתאח א-סיסי, ותנועתו האחים המוסלמים הוצאה אל מחוץ לחוק. מורסי היה בין השאר אחד מ-22 בכירים בתנועה שהורשעו בשנה שעברה בגין ריגול למען חמאס. בית המשפט לערעורים ביטל היום גם את עונש המוות העומד בתיק זה נגד  מנהיג האחים המוסלמים במדינה מוחמד בדיע ו-15 בכירים נוספים.

מורסי בבית משפט בפרברי קהיר, ביוני אשתקד צילום: REUTERS FILE PHOTO/רויטר

הרשויות באיראן דיווחו על שתי התפרצויות של שפעת העופות בחוות בטהראן

הרשויות באיראן דיווחו על שתי התפרצויות של נגיף שפעת העופות H5N8 הנחשב למדבק מאוד בחוות הנמצאות באזור טהראן הבירה. כך דיווח ארגון הווטרינריה העולמי מפי משרד החקלאות האיראני.

ההתפרצויות הביאו למותן של 5,600 עופות מתוך 283,500 בסך הכל בשתי החוות. כל העופות שנדבקו מתו או נשחטו. לדברי משרד החקלאות, נפתחה חקירה כדי למצוא את מקור ההדבקה במטרה להבין את היקף התפשטות הנגיף. הנגיף H5N8 מעולם לא נמצא בבני אדם, אולם הוא הדביק עופות בר ומשק בכל העולם, ובמיוחד בכמה מדינות אירופיות ובישראל בשבועות האחרונים.

מצלמת אבטחה תיעדה מבפנים את הפצצתו של בית חולים לילדים בחאלב

סרטון שהגיעו לידי סוכנות הידיעות אי־פי מראה את רגע הפגיעה בבית חולים לילדים במזרח חאלב, שהופצץ ביום שלשום מן האוויר. הסרטון צולם במצלמות אבטחה שהוצבו בתוך ומחוץ לבניין.

ממשלת סוריה הגבירה בשבוע שעבר את התקפותיה על אזורים בחאלב המוחזקים על ידי המורדים, במקביל להכרזתה של רוסיה על מתקפה נרחבת על שטחים המורדים ברחבי המדינה. מאז נהרגו יותר ממאה בני אדם ברחבי סוריה. כחלק מאותן תקיפות אוויריות נפגעו שלשום ארבעה בתי חולים במזרח חאלב, בה חיים 275 אלף בני אדם.  על פי ארגון הבריאות העולמי (WHO), לאחר אותן הפצצות לא נותרו במזרח העיר בתי חולים.

ארדואן: במקום להצטרף לאיחוד, טורקיה שוקלת הצטרפות לבלוק הביטחוני של סין ורוסיה

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן אמר היום כי המדינה לא צריכה להצטרף לאיחוד האירופי "בכל מחיר", והיא עשויה במקום להפוך לחלק בבלוק הביטחוני שבשליטת סין, רוסיה ומדינות מרכז אסיה. 

סיכוייה של כניסת חברת נאט"ו לאיחוד נראים מרוחקים מתמיד, אחרי 11 שנים של מו"מ. מנהיגי אירופה מתחו ביקורת על המגבלות שמציבה טורקיה בסוגיות של זכויות אזרח, בשעה שאנקרה מביעה זעם הולך וגובר על מה שלטענתה נובע מהתנשאות אירופית. 

"טורקיה חייבת להרגיש בנוח. היא לא צריכה להגיד 'עבורי זה האיחוד האירופי בכל מחיר'. זו דעתי", צוטט ארדואן בעיתון "הורייט" הטורקי. "למה שטורקיה לא תצטרף ל'חמישיית שנגחאי'? אמרתי את זה ל(נשיא רוסיה) פוטין, ל(נשיא קזחסטאן) נזרבאייב, לכל מי שעכשיו בחמישיית שנגחאי", אמר ארדואן. "אני מקווה שתהיה שם התפתחות חיובית, אני חושב שאם טורקיה תצטרף לחמישיית שנגחאי, היא תאפשר לה לפעול הרבה יותר בחופשיות". 

סין רוסיה, קזחסטאן, קירגיסטאן, טג'יקיסטאן ואוזבקיסטאן הקימו את ארגון שנגחאי לשיתוף פעולה (SCO) ב–2001, כדי להיאבק יחד באיסלאם הרדיקלי ובסחר הסמים מאפגניסטאן. 

ארדואן בפרלמנט של פקיסטאן, בשבוע שעברצילום: Kayhan Ozer/אי־פי

פעמוני כנסייה בעיירה ששוחררה מדאעש בעיראק- צלצלו לראשונה מזה שנתיים

פעמוני כנסייה בעיירה באשיקה, הממוקמת כ–15 קילומטרים מצפון למוסול בעיראק, החלו לצלצל אחרי שנתיים בהן הושתקו תחת שלטון המדינה האיסלאמית (דאעש). לוחמי הפשמרגה הכורדים כבשו מחדש את העיירה ב–7 בנובמבר, והביאו לסיומן שנתיים של משטר סוני נוקשה, במסגרתו נוצרים ומיעוטים אחרים נרדפו באזור נינווה, אחד המרכזים העתיקים בעולם של נצרות. 

העיירה ברובה ריקה, כיוון שכוחות הפשמרגה טרם סיימו לפנות את חומרי הנפץ והמוקשים שהותירו אחריהם לוחמי דאעש, במסגרת מאבקם בכוחות העיראקיים והכורדיים הנתמכים על ידי ארה"ב.  "אנחנו רוצים שאנשים יהיו סבלניים ולא יחזרו לכאן עד שנסיים לנקות את האזור", אמר אחד ממפקדי הפשמרגה. "חשוב לנו להבטיח את ביטחונם".

אחרי שדאעש כבש את אזור נינווה ב–2014, פרסם הארגון אולטימטום לנוצרים: שלמו מס, המירו דתכם לאיסלאם, או שתמותו בכוח החרב. רוב הנוצרים נטשו את בתיהם ונמלטו לאזור הכורדי הסמוך. 

כומר הכנסייה, האב אפראם, אמר שהוא מעדיף שבאשיקה תישאר תחת שלטון הממשלה האזורית הכורדית, ולא תסור למרותה של הממשלה המרכזית בבגדאד. לדבריו, "ב–13 השנים האחרונות, הממשלה האזורית (הכורדית) שמרה עלינו".

ממשל אסד סירב להצעת האו"ם להכריז על חלקים בחאלב כאוטונומיה

ממשל אסד סירב היום להצעה של האו"ם להעניק לאזורים המזרחיים בחאלב אוטונומיה, כחלק מניסיון להשיב את השקט לעיר השסועה. שר החוץ ואליד אל־מועלם אמר ש"חובה לשקם" את מוסדות המדינה בעיר, ברגע שהלוחמים יגורשו ממעוזי המורדים במזרח העיר. 

אל־מועלם, שנפגש היום עם שליח האו"ם לסוריה סטפן דה־מיסטורה, אמר שסוריה מסרבת להשאיר 275 אלף בני אדם במזרח חאלב כ"בני ערובה של 6,000 חמושים". לדבריו, "הסכמנו שפעילי הטרור צריכים לצאת ממזרח חאלב כדי לסיים את סבל האזרחים בעיר". 

לפי הארגון הסורי לזכויות אדם, העוקב אחר הלחימה באזור, לפחות שמונה ילדים נהרגו היום בחלאב, כשטילים פגעו בבית ספר ברובע שנשלט על ידי הממשלה. ערוץ החדשות הממלכתי במדינה דיווח כי גם מורה נהרג בהתקפה. לדברי הארגון הסורי, 37 בני אדם נהרגו מאז יום שבת מהתקפות צבא אסד. 

האו"ם: ארגוני הסיוע לא מצליחים להתמודד עם כמויות האזרחים הפצועים במוסול

ארגוני הסיוע הממשלתיים והבינלאומיים במוסול לא מצליחים להתמודד עם כמות האזרחים הפצועים, שנפגעו מהלחימה במזרח מוסול בין הכוחות העיראקיים לארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), כך מסר אתמול האו"ם.

לפי המתאמת לעניינים הומנטאריים של האו"ם בעיראק, ליסה גראנדה, לפחות 200 אזרחים וחיילים פצועים הועברו בשבוע שעבר לבתי חולים, המספר הגבוה ביותר מאז החל המבצע לכיבוש העיר מוסול מידי ארגון הטרור ב–17 באוקטובר. שיעור האזרחים בקרב הפצועים גם נמצא בעלייה, ועומד על 20% בחודש הראשון של המערכה, כך לפי בכירים במחלקת הבריאות, על אף שחלק מהעלייה בשיעורם קשורה, להערכתם, לגישה המחודשת לאזורים חדשים שנכבשו מידי דאעש. 

"הרשויות עושות כל מה שביכולתן כדי לסייע, אבל אין מספיק אמצעים לטיפול בטראומה בשטח כדי להתמודד עם מספרי הפצועים מירי", אמרה גראנדה. "דאעש מנסה בכוונה לפגוע באזרחים", הוסיפה. 

ברית הכוחות העיראקיים, המונה כ–100 אלף חיילים ומקבלת תמיכה אווירית מהקואליציה בראשות ארה"ב, כמעט הקיפה את מוסול, אך עד כה הצליחה לחדור את קו ההגנה של דאעש רק מהצד המזרחי. לוחמי המדינה האיסלאמית מנסים להיטמע בקרב יותר ממיליון אזרחים כחלק מטקטיקת הגנה מתקיפות אוויריות. הם נעים ברחבי העיר באמצעות מנהרות, ומסיעים מכוניות ממולכדות אל עבר הכוחות. 

הרשויות בעיראק לא פרסמו סטטיסטיקות של הרוגים ונפגעים. "אנחנו מודאגים שיותר ויותר אזרחים ייפגעו ככל שהמערכה תתעצם", אמרה גראנדה. "אזרחים לא סתם נקלעים לחילופי האש, הם מהווים מטרה בעצמם".

חיילים עיראקים מטפלים באזרח פצוע בבית חולים שדה בפאתי מוסול, אתמולצילום: Hussein Malla/אי־פי

דיווח באיראן: 12 בכירים נעצרו בחשד לריגול

חבר הפרלמנט האיראני חוסיין עלי חאג'י דגנה חשף כי לפחות שנים-עשר בכירים איראנים בעלי אזרחות כפולה נעצרו בחשד לריגול. כך פורסם אתמול (חמישי) בעיתון אל-ערביה.

חבר הפרלמנט הוסיף עוד כי בין העצורים ישנם בכירים שמילאו תפקידי מפתח בהסכם הגרעין שנחתם בשנה שעברה בין איראן למעצמות. חאג'י דגנה דרש כי מערכת המשפט תתנהל בשקיפות ותפרסם את שמותיהם של העצורים. חלק מהבכירים נעצרו רק בשל העובדה כי החזיקו באזרחות כפולה.

בעלי תפקידים בולטים רבים, כמו שר המודיעין מחמוד עלווי, הכחישו בעבר את מעורבותם של בעלי אזרחות כפולה בין מקבלי ההחלטות באיראן. אך על פי הדיווח, עבדול ראסול דורי אספהאני, אחד ממנהלי המו"מ על הגרעין האיראני, נעצר בגין אשמה זו ומשפחתו מתגוררת בקנדה.  

Human Rights Watch: פעילי דאעש הרגו 300 שוטרים עיראקים דרומית למוסול

פעילי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הרגו לפי החשד יותר מ–300 שוטרים לשעבר בעיראק לפני שלושה שבועות וקברו אותם בקבר אחים סמוך לעיר חמאם אל־עליל דרומית למוסול, כך דיווח היום ארגון זכויות האדם Human Rights Watch.

כתב של רויטרס ביקר בקבר, והתושבים באזור אמרו לו שפעילי דאעש קברו קורבנות שנורו או שראשם נערף. התושבים אמרו שלדעתם נהרגו כ–200 בני אדם במהלך השבועות לפני נסיגת המדינה האיסלאמית מהעיירה. 

Human Rights Watch דיווח כי כמה מהשוטרים הופרדו מקבוצה של כ–2,000 בני אדם מכפרים ועיירות בסביבה שהוכרחו לצעוד לצד הלוחמים בחודש שעבר, בשעה שאלו נסוגו מצפון מוסול. לדברי הארגון, עד ראייה אמר כי ראה לוחמים של דאעש מסיעים ארבע משאיות גדולות שהכילו כל אחת כ–125 גברים, לכיוון המכללה לחקלאות הסמוכה לאתר בו התגלה קבר האחים. כמה דקות לאחר מכן, הוא שמע ירי של נשק אוטומטי וצעקות מצוקה. לילה למחרת זה קרה שוב. 

עד ראייה אחר, תושב העיירה חמאם אל־עליל, אמר שהוא שמע ירי מנשק אוטומטי באזור שנמשך כשבע דקות, במשך שלושה לילות ברציפות. "זו עדות נוספת לרציחות ההמוניות המזעזעות שדאעש מבצע בשוטרים בסביבות מוסול", אמר ג'ו סטורק מהארגון. "דאעש מבצע פשעים נגד האנושות".

ארדואן מקדם שינוי בחוקה שיאפשר לו למשול עד 2029

הנשיא רג'פ טייפ ארדואן עשוי למשול בטורקיה עד שנת 2029, אם יורחבו סמכויותיו תחת הצעה חדשה לשינוי החוקה שמקדמת מפלגת השלטון וצפויה לעמוד למשאל עם באביב הבא, כך אמרו לרויטרס בכירים שראו את הטיוטה האחרונה. 

ארדואן ותומכיו טוענים שטורקיה זקוקה למנהיגות חזקה של נשיא בעל קשרים טובים למערכות בארה"ב או בצרפת, כדי להימנע מממשלות שבריריות שהאטו את צמיחתה של המדינה בעבר. יריביו אומרים שהשינוי שמציעה מפלגת השלטון הוא כלי לשאפתנות האישית של ארדואן, וחוששים שהוא יפגע בדמוקרטיה, במדינה שגם כך סופגת ביקורת מבעלות ברית מערביות בשל ההידרדרות ביחסה לזכויות אדם וחופש, במיוחד בעקבות הטיהור הנרחב שנערך אחרי ניסיון ההפיכה הכושל ביולי. מפלגת הצדק והפיתוח (AKP), אותה ייסד ארדואן לפני 15 שנים, שואפת לקיים משאל עם בנושא באביב הבא ומנסה להשיג תמיכה ממפלגת האופוזיציה התנועה הלאומנית (MHP) כדי לזכות באישור הפרלמנט. 

לפי הטיוטה האחרונה, שהוצגה ל–MHP אתמול, ארדואן ימונה ל"נשיא מבצע" אחרי משאל העם — אם השינויים יאושרו. לאחר מכן, כשכהונתו של ארדואן תסתיים ב–2019, צפויות להתקיים בחירות לנשיאות. 

לפי החוקה הנוכחית מותר לנשיא להיבחר לשתי כהונות בלבד. לכן, אם ארדואן יזכה בבחירות ב–2019, הוא ייאלץ לפרוש ב–2024. אך תחת ההצעה החדשה, השעון יתאפס והוא יוכל למשול במשך שתי כהונות נוספות. לפי בכירים שראו את הטיוטה, הנשיא יוכל להיבחר לשתי כהונות, שכל אחת מהן תעמוד על חמש שנים, ויוכל להוציא צווים נשיאותיים בסוגיות נרחבות ללא צורך באישור הפרלמנט. סמכויות הנשיא יורחבו והוא ימנה באופן ישיר את ראשי הצבא וסוכנויות המודיעין, רקטורי האוניברסיטה, פקידים בכירים ושופטים. 

יומה השני של הפצצת חאלב: 20 אזרחים נהרגו והמזון אוזל

כוחות צבא אסד וצבא רוסיה המשיכו היום להפציץ את העיר חאלב שבצפון סוריה, ביומה השני של התקפה נרחבת נגד מעוזי המורדים באזורים המזרחיים של העיר. הארגון הסורי לזכויות אדם שעוקב אחר הלחימה באזור דיווח כי 20 אזרחים נהרגו מהפצצות כבדות, שהביאו לסיומה הפסקת אש בת שלושה שבועות. פעילים מקומיים אמרו כי החל מהבוקר נערכו לפחות 50 הפצצות מהאוויר והפגזות ארטילריה. 

האו"ם מעריך שכוחות פרו־ממשלתיים לכדו כ–275 אלף בני אדם במחוזות המזרחיים בחאלב במצור נוקשה, שהחל באוגוסט, זאת בשעה שכוחות קרקע ואוויר מפציצים את בתי החולים של האזור. בשבוע שעבר, הזהיר האו"ם שהמזון עלול לאזול במעוזי המורדים בהמשך השבוע. 

נשיא סוריה בשאר אל־אסד אמר בראיון שפורסם אתמול בתחנת הטלוויזיה הפורטוגזית RTP שכוחותיו לוחמים כדי לשחרר את האזרחים מ"טרוריסטים", זאת בשעה שרוב המורדים בחאלב, כ–8,000 בני אדם לפי האו"ם, הם סורים ששואפים להפיל את אסד. 

בצפון סוריה, כוחות אופוזיציה סוריים שנתמכים על ידי טורקיה מתקרבים לכיבוש העיירה אל־באב, הממוקמת כ–35 קילומטרים צפון־מזרחית מחאלב, מידי לוחמי המדינה האיסלאמית (דאעש), כך אמר היום נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן. לדבריו, לוחמי האופוזיציה נמצאים במרחק שני קילומטרים מאל־באב. 

אדם בוחן את הצאן שנהרג כתוצאה מהפצצת אידליב וחאלב, היוםצילום: OMAR HAJ KADOUR/אי־אף־פי
יומה השני של ההתקפה על חאלב

תמונות חדשות מנמרוד שבעיראק מציגות הרס ונזקים קשים לעתיקות

חייל עיראקי בין הריסות אתר עתיקות בנמרוד, אתמולצילום: SAFIN HAMED/אי־אף־פי

תמונות חדשות מהעיר העתיקה נמרוד (כלח) שנכבשה ביום ראשון בחזרה על ידי הכוחות העיראקיים מידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) מציגות הרס קשה שנגרם לעתיקות ולמונומנטים היסטוריים על ידי לוחמי הארגון הקיצוניים. העיר נפלה לידי פעילי הארגון לפני שנתיים.

במארס הרסו פעילי דאעש באמצעות דחפור את אתר העתיקות של העיר האשורית המקראית, הנמצאת כ-30 קילומטרים מדרום למוסול.  נמרוד, השוכנת על גדול החידקל מדרום לנינוה, נבנתה במאה ה-13 לפני הספירה על ידי שלמנאסר הראשון. היא שימשה בירת אשור והיתה אחת הערים החשובות בעולם במשך מאות שנים, עד שנהרסה עם כניעת אשור לבבל ב-612 לפני הספירה.

הרס עתיקות בנמרוד, אתמולצילום: SAFIN HAMED/אי־אף־פי
צילום: SAFIN HAMED/אי־אף־פי

כוחות עיראקיים מעמיקים את אחיזתם במזרח מוסול, עשרה חיילים נהרגו בהתקפות דאעש

כוחות מיוחדים של צבא עיראק העמיקו את אחיזתם בעיר מוסול, בגיבוי תקיפות אוויריות אמריקאיות ותחת התקפת רקטות ומחבלים מתאבדים מארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). הארגון נאבק למנוע את נפילת העיר בחזרה בידי כוחות הביטחון העיראקיים, שיצאו בחודש שעבר למבצע לשחרורה.

מפקד בכיר בצבא עיראק מסר כי הכוחות המוצבים במזרח מוסול הצליחו להדוף מספר התקפות של המדינה האיסלאמית. הוא אמר לסוכנות הידיעות ד-פ-א כי 23 לוחמים איסלאמיסטים, בהם מחבלים מתאבדים זרים, נהרגו. עם זאת, בהתקפות נהרגו גם עשרה חיילים עיראקים בהם קצין בדרגת קולונל.

החיילים העיראקים רשמו הישגים גדולים במזרח העיר והתקדמו צפונה לשכונת תחריר, משם נמלטו באחרונה משפחות רבות. לפחות חמישה ילדים נפצעו מפגזים שנורו משטח שעדיין נמצא בידי דאעש, במהלך מנוסתם. למרות הישגי הכוחות המיוחדים שנכנסו לעיר, הם עדיין לא השיגו שליטה מלאה על כל השכונות במזרחה. ההתקדמות בשטח העירוני הצפוף הואטה בשבוע האחרון באופן יזום על ידי הכוחות העיראקיים כדי להימנע מפגיעה באזרחים.

פינוי חייל עיראקי פצוע מזירת הלחימה במוסול, אתמולצילום: ODD ANDERSEN/אי־אף־פי

הרשויות בטהראן סגרו את בתי הספר בעיר בשל זיהום אוויר שהרג מאות

הרשויות בבירת איראן טהראן הודיעו על סגירת כל בתי הספר בעיר היום, כתוצאה מזיהום אוויר חריג שהרג ב-23 הימים האחרונים 412 אזרחים. זיהום אוויר הגיע השבוע לשיא חדש וסוכנות הידיעות אירנא דיווחה כי בארבעה מתוך ששת הימים האחרונים זיהום האוויר הגיע לרמה מסוכנת ביותר לאנשים הסובלים מבעיות נשימה ובחלק מהימים אף לרמה מסוכנת לכל האנשים, בריאים וחולים כאחד.

זיהום אוויר נחשב לבעיה קבועה בטהראן שמוקפת בהרים ולא זוכה למספיק רוחות שיפזרו את היזהום. בעיית הזיהום חמורה עוד יותר נוכח מיליוני המכוניות שנוסעים ברחובות העיר. בדו"ח של ארגון הבריאות העולמי שפורסם במאי, דורגה העיר זאבול במזרח איראן כעיר בעלת זיהום האוויר הקשה ביותר.

זיהום האוויר בטהראן, שלשוםצילום: ATTA KENARE/אי־אף־פי

אסד: אם טראמפ יקיים הבטחתו להילחם בטרוריסטים, הוא יהיה "בעל ברית טבעי"

נשיא סוריה בשאר אל-אסד אמר בראיון טלוויזיוני היום (שלישי) כי דונלד טראמפ יהיה "בעל ברית טבעי", אם הנשיא הנבחר יעמוד בהבטחתו להילחם ב"טרוריסטים".

סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי בתגובתו הראשונה מאז ניצחונו של טראמפ בשבוע שעבר, נשיא סוריה אמר כי אינו בטוח שהמיליארדר האמריקאי יצליח לעמוד במלתו ולהגביר את הלחימה בג'יהאדיסטים. 

"אנחנו לא יכולים לדעת מה בכוונתו לעשות, אבל אם... הוא הולך להילחם בטרוריסטים, כמובן שאנחנו הולכים להיות בעלי ברית, בעלי ברית טבעיים במובן הזה עם הרוסים, עם האיראנים ועם מדינות רבות אחרות", אמר אסד לערוץ הטלוויזיה הפורטוגזי RTP. 

אסד בראיון בדמשק, אתמולצילום: SANA/רויטרס

רוסיה ואסד בהפצצה נרחבת על מעוזי המורדים בסוריה

רוסיה וצבא אסד פתחו היום בהתקפה גדולה נגד ארגוני מורדים, בהם ארגונים איסלאמיסטיים, במחוז אידליב שבצפון מערב סוריה, בחאלב בצפון המדינה ובמחוז חומס שבמערב המדינה. כך הודיע שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו. "היום פתחנו במבצע גדול כדי להסב נזקים ולפגוע בעמדות של המדינה האיסלאמית (דאעש) וג'בהת א-נוסרה (ששינתה את שמה לג'בהת פתח א-שאם) במחוזות אידליב וחומס".

שויגו, שאמר את הדברים במהלך פגישה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ציין כי נושאת המטוסים הרוסית, האדמירל קוזנייצוב, שנמצאת לחופי סוריה בים התיכון, היתה מעורבת בהתקפה. בכיר סורי הודיע כי במזרח חאלב, אזור הנשלט בידי המורדים, אירעו היום התקיפות האוויריות הראשונות והעזות ביותר זה שבועות. הטלוויזיה הממלכתית בסוריה דיווחה כי חיל האוויר של צבא אסד ביצע תקיפות אוויריות נגד מעוזי טרוריסטים ומחסני אספקה בעיר חאלב.

השר שויגו אומנם לא הזכיר את העיר חאלב, שם דאעש אינו נוכח, אולם הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה דיווח כי טילים שנורו מספינות קרב רוסיות בים התיכון פגעו הן באידליב והן בחאלב.

מדיווחים ראשוניים של הארגון הסורי עולה כי בתקיפות בחאלב נהרגו לפחות שלושה בני אדם. "מטוסי חיל האוויר של אסד תקפו אווירית והשליכו חביות נפץ על מספר שכונות במזרח חאלב לראשונה מאז 18 באוקטובר", אמר יו"ר הארגון ראמי עבד אל-רחמן. התקיפות בחאלב החלו כמה שעות אחרי שנשיא רוסיה פוטין שוחח בטלפון עם נשיא ארה"ב הנבחר דונלד טראמפ על המשבר בסוריה. השניים הסכימו על הצורך לשתף פעולה במאמצים כדי להיאבק במה שהקרמלין  מכנה "טרור עולמי וקיצוניות".

בית משפט במצרים ביטל את עונש המוות שקיבל הנשיא המודח מורסי

בית משפט במצרים הפך החלטה של בית משפט בערכאה נמוכה יותר שגזר עונש מוות על הנשיא המודח מוחמד מורסי בגין חלקו בפריצה ההמונית מכלא במהלך המחאה העממית ב-2011 במדינה. על פי ההחלטה החדשה, מוחמד מורסי יזכה למשפט חוזר לצד חמישה מנהיגים אחרים בתנועת האחים המוסלמים שהוצאה במצרים מחוץ לחוק, שגם כן קיבלו עונשי מוות בגין אותן האשמות.

בניגוד לפסיקה היום, בחודש שעבר בית המשפט דווקא אישרר עונש אחר למורסי – 20 שנות מאסר בגין הרג מפגינים בדצמבר 2012. זהו היה גזר הדין האחרון נגד מורסי, שהודח על ידי הצבא ב-2013 אחרי שנה אחת בלבד בארמון הנשיאות.

מורסי במאי 2015צילום: אי־אף־פי

בפעם שלישית בתוך יממה: בית חולים באזור חאלב נפגע בתקיפה אווירית

הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה דיווח כי בית חולים בכפר אווייג'ל ממערב לחאלב, שנמצא בידי המורדים, נפגע בתקיפה אווירית מוקדם בבוקר ולפחות בן אדם אחד נהרג. זהו בית החולים השלישי שנפגע בתוך 24 שעות לאחר שאתמול נפגעו שני בתי חולים אחרים באזור.

בית החולים בכפר נפגע מטילים שנורו ממטוסי קרב. בתקיפה נפגעו אנשי צוות ומטופלים, בהם כמה שהועברו למקום מבית חולים אחר סמוך שנפגע אתמול בתקיפה אחרת. כתוצאה מהתקיפה האחרונה, הושבת בית החולים והוא לא יכול לטפל בנפגעים ובמטופלים שאושפזו בו.

בית חולים ממערב לחאלב שנפגע בתקיפה אווירית, אתמולצילום: REUTERS TV/רויטרס

מטוס תקיפה רוסי התרסק בים התיכון

מטוס תקיפה רוסי התרסק בים התיכון, כך על פי הודעת משרד ההגנה של רוסיה. מטוס המיג 29 שהתרסק המריא מנושאת המטוסים אדמירל קוזנצוב שנשלחה לים התיכון, כחלק מהקמפיין של מוסקבה נגד ארגונים הנלחמים בנשיא סוריה בשאר אל־אסד.

סוכנות הידיעות RIA דיווחה כי המטוס התרסק כתוצאה מתקלה טכנית בטיסת אימונים, קילומטרים ספורים מנושאת המטוסים. על פי הודעת המשרד הטייס פלט עצמו מהמטוס לפני ההתרסקות.

רוסיה משתמשת במטוסיה המוצבים בסוריה לתקיפות רבות על ארגונים הנלחמים בנשיא אסד. בפרט משתמשת רוסיה במטוסיה לתקיפות על העיר חאלב – השנייה בגודלה בסוריה.

ההרס בחאלב ממבט המזל"ט

סרטון המתעד ממזל"ט את ממדי ההרס בשכונות מזרח חאלב המוחזקות על ידי המורדים פורסם אתמול ברשתות החברתיות, ולא ידוע מתי צולם. 

במקביל, הלילה דווח ברשת סי-אן-אן כי התושבים במזרח העיר קיבלו אזהרה לפיה עליהם להתפנות מחאלב תוך 24 שעות. ההודעה התקבלה לטלפונים של האזרחים, ועל פי ההערכות נשלחה על ידי משטר אסד. היא הזהירה מפני תקיפה מתוכננת בעוד כיממה. למורדים הוצב אולטימטום: הניחו את הנשק, או שתוצאו להורג. 

צבא עיראק: כבשנו מחדש את העיר העתיקה נמרוד מידי דאעש

הכוחות העיראקיים כבשו מחדש העיר העתיקה נמרוד (כלח) מידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), כך מסר היום הצבא. העיר נשבתה על ידי פעילי הארגון לפני שנתיים.

"כוחות מהחטיבה התשיעית שחרור את נמרוד לחלוטין והניפו את דגל עיראק מעל בנייניה של העיירה", נמסר בהצהרת הצבא. העיירה נמצרת במרחק קילומטר מהריסות העיר העתיקה. 

במארס הרסו פעילי דאעש באמצעות דחפור את אתר העתיקת של העיר האשורית המקראית, הנמצאת כ-30 קילומטרים מדרום למוסול.  נמרוד, השוכנת על גדול החידקל מדרום לנינוה, נבנתה במאה ה-13 לפני הספירה על ידי שלמנאסר הראשון. היא שימשה בירת אשור והיתה אחת הערים החשובות בעולם במשך מאות שנים, עד שנהרסה עם כניעת אשור לבבל ב-612 לפני הספירה.

צילום מסך מסרטון של דאעש שמתאר את השמדת העיר נמרוד ב-2015צילום: אי-פי

45 בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו בפיצוץ במקדש בפקיסטאן

לפחות 45 בני אדם נהרגו  ועוד יותר מ-100 נפצעו בפיצוץ במקדש בדרום-מערב פקיסטאן, כך דיווחה התקשורת במדינה. על פי הדיווחים מאות מתפללים היו במקדש בזמן הפיצוץ. בכיר ברשויות המקומיות אמר כי מניין ההרוגים מבוסס על הערכות ראשוניות וצפוי לעלות. עוד דווח כי כוחות ההצלה מתקשים להגיע לזירה הנמצאת באזור מרוחק במחוז חוזדאר.

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הודה באחריות לפיגוע, באמצעות הודעה בסוכנות הידיעות של הארגון א-עמאק. באזור אירעו תקיפות רבות של פעילי איסלאם קיצוני, חלקם מארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). על פי פרסומים הפצצה הוטמנה בתוך המקדש. 

טורקיה עצרה את יו"ר עיתון האופוזיציה הגדול במדינה

משטרת טורקיה עצרה אתמול את יו"ר עיתון האופוזיציה ג'ומהורייט בנמל התעופה באיסטנבול, פחות משבוע אחרי שתשעה בכירים בעיתון נעצרו, כך מסר העיתון.

הרשויות הורו להחזיק את עורך העיתון והצוות הבכיר במאסר עד למשפטם בגין תמיכתם לכאורה בניסיון ההפיכה הכושל ביולי. היו"ר, אקין אטאלי, עוכב בנמל התעופה אתאטורק כשחזר מגרמניה, אחרי שהוצא נגדו צו מעצר.

תחת מצב החירום הלאומי שהוכרז אחרי ניסיון ההפיכה, המשטרה יכולה לעצור חשודים עד ל-30 יום לפני שבית המשפט יכריע אם להוציא צו מעצר רשמי עד למשפט.

מאז יולי, סגרה טורקיה יותר מ-130 כלי תקשורת ואתרי חדשות.

רוסיה: מצאנו ראיות לשימוש בנשק כימי בידי המורדים בסוריה

צבא רוסיה מסר כי קציניו מצאו ראיות לשימוש בנשק כימי בידי ארגוני המורדים הסורים. דובר שר ההגנה הרוסי, הגנרל איגור קונשנקוב, אמר היום שמומחים מטעם המשרד מצאו שאריות של כלור וזרחן לבן באזורים הדרום-מערביים של חאלב. קונשנקוב אמר שהתגלית מוכיחה שהמורדים השתמשו בנשק כימי נגד אזרחים ונגד חיילי צבא אסד.

ארה"ב ובנות בריתה ניסו להטיל סנקציות על ממשל אסד בגין השימוש בנשק כימי. רוסיה הטילה ספק במסקנות של החוקרים הבינלאומיים, שקישרו בין השימוש לנשק כימי לממשל אסד, והצביעו על ראיות משלהם על שימוש בנשק כימי בידי המורדים.

מועצת הביטחון של האו"ם החליטה להרחיב את סמכויות החוקרים שמנסים לקבוע מי אחראי להתקפות הנשק הכימי בסוריה.

שני הרוגים ופצועים בפיצוץ מכונית תופת סמוך לקונסוליה הגרמנית באפגניסטאן

שני הרוגים ויותר ממאה פצועים בפיצוץ מכונית תופת סמוך לקונסוליה הגרמנית בעיר מזר-א-שאריף שבצפון אפגניסטאן. שר החוץ הגרמני מסר כי ישנן מהומות מחוץ לקונסוליה וכוחות הביטחון האפגנים וחיילי נאט"ו נמצאים במקום. מהמשטרה באפגניסטאן נמסר כי כל עובדי הקונסוליה הגרמנים חולצו. "80 מהפצועים פונו לבית חולים ציבורי בעיר ו-30 נוספים פונו לבית חולים פרטי", אמר נור מוחמד פאיז, מנהל בתי החולים הציבוריים בעיר, לסוכנות הידיעות ד-פ-א.  

המחבל המתאבד השתמש במשאית עם חומרי נפץ מוחבאים תחת ערימת פחם, אמר סעיד קאמל סאדאת, מפקד המשטרה של מחוז בלח. "חיילים גרמנים סורקים את הקונסוליה בחיפוש אחר תוקפים נוספים אך מעריכים כי אין עוד כאלו", הוסיף.

טליבאן לקח אחריות על הפיגוע ואמר כי הם תקפו את ה"פולשים והכופרים" כנקמה על התקיפות האוויריות בעיר קונדוז שבצפון המדינה. יותר מ-30 אזרחים נהרגו ו-19 נפצעו בסדרת תקיפות אוויריות על קונדוז באחריות הצבא האמריקאי ובתמיכת צבא אפגניסטאן בתחילת החודש. 

20 אזרחים נהרגו בתקיפת כוחות הקואליציה בא-רקה

20 אזרחים נהרגו כתוצאה מתקיפה אווירית של כוחות הקואליציה בהובלת כוחות צבא ארה"ב בעיר א־רקה בסוריה, כך מדווחים ארגוני זכויות האדם במדינה. התקיפה שהתרחשה בשעות הלילה כוונה נגד כוחות דאעש בכפר אל-הישה הנמצא במרחק של כ-40 ק"מ ממרכז א-רקה.

ראמי עבדול רחמן, ראש צוות הפיקוח הבריטי למען זכויות אדם באיזור סיפר כי בין 20 ההרוגים היו תשע נשים ושני ילדים.

דאעש חטף יותר מ-300 אנשי ביטחון לשעבר ושייחים באזור מוסול

למעלה מ-300 אנשי כוחות הביטחון של עיראק ושייחים נחטפו בשבוע שעבר על ידי אנשי ארגון המדינה המוסלמית (דאעש) ליד מוסול, כך דיווח היום משרד זכויות האדם באו"ם.

החטיפות נעשו שעה שכוחות עיראקיים כורדיים פתחו במתקפה על העיר הצפונית המשמשת כמעוז המשמעותי האחרון של דאעש במדינה. האו"ם מסר כי קיבל דיווחים כי לפחות 195 אנשי ביטחון לשעבר נחטפו בתל עפר ממערב למוסול. בנוסף, מאה שוטרים לשעבר נחטפו בעיירה מאוואלי, הנמצאת כ-20 קילומטרים מבירת דאעש. מלבדם נחטפו 30 שייחים, ו-18 מתוכם נהרגו במחוז סינג'ר.

הודעת האו"ם פורסמה יום אחרי שצבא עיראק הודיע כי נמצא קבר אחים ובו יותר ממאה גופות ערופות ראש. לפי סי-אן-אן, הקבר התגלה בתוך בית ספר לחקלאות בפאתי העיירה חמאם אל-עליל, שממוקמת כ-30 קילומטרים מדרום למוסול ושוחררה אתמול מידי לוחמי דאעש.

מבנה באזור מוסול שהופצץ על ידי צבא עיראק, אתמולצילום: AHMAD AL-RUBAYE/אי־אף־פי

בימ"ש במצרים: העברת שני האיים לסעודיה - אסורה

בית משפט במצרים דחה היום ערעור של ממשלת מצרים וגיבה החלטת בית דין בערכאה נמוכה יותר המבטלת את החלטתו של הנשיא עבד אל פתח א-סיסי להעביר שני איים לסעודיה. ממשלת מצרים ערערה על החלטה זו בפני שלושה בתי משפט, שאחד מהם מסר את החלטתו היום. שני בתי המשפט הנותרים טרם פסקו בנושא.

פסק הדין פורסם על רקע מתח בין מצרים וסעודיה, בנות ברית ותיקות המצויות עתה במחלוקת בגלל האיים. ממשלת מצרים הגנה על ההחלטה ואמרה כי האיים טיראן וסנפיר תמיד השתייכו לסעודיה. סעודיה, שהעבירה מיליארדי דולרים לסיוע למצרים מאז עליית א-סיסי לשלטון, הקפיאה השבוע לזמן בלתי מוגבל את משלוחי הנפט למצרים. 

צבא עיראק: התגלה קבר אחים עם 100 גופות ערופות ראש מדרום למוסול

קבר אחים ובו שאריות מיותר ממאה גופות ערופות ראש התגלה דרומית לעיר מוסול בעיראק, כך מסר היום צבא עיראק בהצהרה. "כנופיות של פעילי דאעש ממשיכים לבצע פשעים נגד אנשינו", נכתב בהצהרה. 

לפי סי-אן-אן, קבר האחים התגלה בתוך בית הספר לחקלאות בפאתי העיירה חמאם אל-עליל, שממוקמת כ-30 קילומטרים מדרום למוסול ושוחררה היום מידי לוחמי המדינה האיסלאמית (דאעש). צוותים מיוחדים נשלחו לאתר כדי לחקור את הרציחות. 

המבצע לכיבוש א-רקה: ארה"ב ערכה 16 תקיפות אוויריות על יעדי דאעש מצפון לעיר

מטוסי חיל האוויר של ארה"ב ביצעו אתמול 16 תקיפות אוויריות בצפון סוריה באזור בו פתחו כוחות כורדיים-סוריים בהתקפה לשחרור העיר א-רקה, בירת ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) במדינה. לדברי פיקוד מרכז בצבא ארה"ב, התקיפות אירעו בסמוך לעין איסא, מצפון לא-רקה נגד 12 יחידות של דאעש. במהלך התקיפות הושמדו שש עמדות לחימה, חמישה כלי רכב ושתי מכוניות ממולכדות.

היום ביקר סגן ראש ממשלת טורקיה, נומאן קורטולמוס, את המבצע שמובילים הכורדים בא-רקה, בטענה כי שימוש בכוחות לא-ערביים – כמו הכורדים – לשחרור העיר, לא תתרום לשלום וליציבות באזור. הטורקים מחשיבים את המיליציה הכורדית-סורית, הפועלת בצפון סוריה וסמוך לגבול עם טורקיה, כארגון טרור. סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה אתמול כי הכוחות הדמוקרטיים הסוריים (SDF) הגיעו להסכם עם ארה"ב, לפיו טורקיה לא תתערב במבצע לכיבוש א-רקה.

חיילים אמריקאים המסייעים ללוחמים הכורדים מצפון לא-רקה, אתמולצילום: RODI SAID/רויטרס

הכורדים פתחו במתקפה על כוחות דאעש בעיירה ממזרח למוסול

לוחמים כורדים-עיראקים ניהלו חילופי אש עם לוחמים של המדינה האיסלאמית (דאעש) שעה שהתקדמו משני כיוונים שונים לתוך עיירה המוחזקת בידי הארגון הקיצוני מזרחית לעיר מוסול. ההתקפה החדשה נועדה להשתלט מחדש על העיירה בעשיקה בדרך לכיבוש העיר כולה.

בעשיקה, שעל פי ההערכות נטושה מאדם מלבד כמה עשרות לוחמי דאעש, נמצאת 13 ק"מ צפונית מזרחית משולי העיר וכ-20 ק"מ ממרכזה. בעשיקה כותרה על ידי לוחמים כורדים במשך שבועות, אולם ההתקפה היום היא המשמעותית ביותר עד כה לטיהורה מאנשי דאעש.

בשבוע שעבר נכנסו כוחות עיראקים מיוחדים למוסול והצליחו לכבוש שש שכונות במזרח העיר. אולם ההתקדמות בתוך השטח העירוני היתה איטית יותר בגלל תוואי השטח הצפוף והחשש ממלכוד בניינים ורחובות באזור. עם זאת שליח ארה"ב לקואליציה הבינלאומית נגד דאעש, ברט מק'גורק, אמר כי המבצע מתקדם כמתוכנן ואף מקדים את לוח הזמנים.

בכיר בכוחות הביטחון הכורדיים: דאעש החדירו גז חרדל וגז כלור לפגזים במוסול

בכיר בכוחות הביטחון הכורדיים אמר שפעילי המדינה האיסלאמית (דאעש) החדירו גז חרדל וגז כלור לפגזים במהלך הלחימה בעיר מוסול שבעיראק. הבכיר, מסרור ברזאני, ראש מועצת הביטחון של הממשלה הכורדית האזורית אמר שהכוחות מצפים להתמודד עם התנגדות קשה מצד לוחמי דאעש בשלב הבא של כיבוש מוסול, כולל מלכודות שיכולות לפוצץ שכונות שלמות.

לדבריו, הלחימה בארגון לא תסתיים לאחר שמוסול תשוחרר - אלא תימשך זמן רב. "הלחימה נגד דאעש הולכת להיות ארוכה. היא תהיה לא רק במישור הצבאי אלא גם הכלכלי והאידיאולוגי", אמר ברזאני בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס.

ברזאני הבהיר כי הכוחות העיראקיים התקדמו משמעותית בטיהור מזרח מוסול מכוחות הארגון הקיצוני לאחר שכוחות פשמרגה כורדיים פרצו את חזית ההגנה שלה ראשונים. "ככל שהם יאבדו תקווה ויהיו נואשים יותר, עלינו לצפות שהלחימה תהיה חזקה יותר ככל שנתקרב למרכז העיר" הוסיף.

לדברי ברזאני, עד כה, מאז החל המבצע לשחרור העיר, שיגר ארגון דאעש מל"טים שנשאו חומרי נפץ ופגזים לטווח רחוק שהכילו גז כלור וגז חרדל. בנוסף, השמידו הכוחות הכורדיים יותר מ-50 מכוניות ממולכדות שיועדו  לביצוע פיגועים.

הוא התריע כי כיבוש מערב מוסול תהיה מערכה מורכבת יותר, בגלל תוואי השטח האורבני והצפוף, שלא יכול להכיל משוריינים צבאיים גדולים. "ישנם סוגים שונים של מטעני נפץ מאולתרים שהם הציבו במקומות שונים במעין רשתות", אמר, "כך שבבית אחד הם מטמינים מטען נפץ מוסתר וברגע שהוא מתפוצץ כל השכונה מתפוצצת איתו".

ברזאני התייחס גם לחשש מפני המלחמה העדתית שעלולה להתפתח בין המיליציות השיעיות השונות לבין שבטים סונים באזור, וקרא לכל הקהילות האתניות להניח בצד את חילוקי הדעות כדי להימנע מאי יציבות ארוכה במדינה. "להבטיח שלום שווה בחשיבותו כמו לנצח את המלחמה", אמר ברזאני, "החוק הראשון למניעת צמיחה של ארגוני טרור קיצוניים הוא להבטיח שיהיה פיוס פוליטי והסכם בין כל הגורמים".

כ-35 אלף לוחמים של המדינה האיסלאמית נהרגו בעיראק ועדיין ישנם עשרות אלפים לוחמים שמוכנים להקריב את חייהם נגד הצבא העיראקי וכוחות הפשמרגה. "כל יום, כל שבוע וכל חודש הם מגייסים אנשים חדשים ולוחמים חדשים מצטרפים אליהם", הבהיר ברזאני, אולם הוא הוסיף כי בכל זאת מספרם הצטמצם משמעותית. מאז החל הקמפיין, מאות לוחמים מהארגון הקיצוני נתפסו בשעה שניסו להסוות עצמם כעקורים עיראקים.

חייל עיראקי מכין פגזים במהלך הלחימה במזרח מוסול, היוםצילום: ODD ANDERSEN/אי־אף־פי

צבא אסד תקף בית ספר יסודי בדמשק; שישה ילדים נהרגו ועשרות נפצעו

שישה ילדים נהרגו בהפצצה של צבא אסד על בית ספר יסודי בפרבר שבשליטת המורדים בדמשק, כך מסרו פעילי זכויות אדם.

הלשכה הרפואית המאוחדת של  ע'וטה בדמשק דיווחה אודות התקרית והוסיפה שבהפצצה נפצעו עשרות ילדים ומבוגרים. מנהלי בית הספר אמרו שכוחות אסד תקפו את בית הספר בזמן ההפסקה, וכי יותר מ–25 ילדים נפצעו. 

הארגון הסורי לזכויות אדם, העוקב אחר הלחימה באזור, האשים גם הוא את צבא אסד בתקיפה. 

בית הספר בחרסתא בדמשק שהופצץ, היוםצילום: SAMEER AL-DOUMY/אי־אף־פי

ארדואן: לא אכפת לי אם אירופה מכנה אותי דיקטטור; המפלגה הפרו-כורדית מחרימה חלקית את הפרלמנט

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן האשים היום את אירופה בסיוע לטרור בתמיכתה ב"מפלגת הפועלים הכורדית" (פ־ק־ק) ואמר כי לא אכפת לו אם אירופה מכנה אותו דיקטטור בשל הטיהורים שהוא עורך בקרב הארגון הכורדי ותומכיו.  "אירופה, כולה, מסייעת לטרור", אמר ארדואן בנאום ששודר בטלוויזיה. "למרות שהם הכריזו על פ־ק־ק כארגון טרור, זה ברור... אנחנו רואים איך הפ־ק־ק פועל בחופשיות ובנוחות באירופה... לא אכפת לי אם הם קוראים לי דיקטטור או בכל שם אחר, זה נכנס באוזן אחת ויוצא בשנייה. מה שחשוב הוא איך מכנה אותי העם".

ארדואן הוסיף כי יש לנהוג במחוקקים שמתנהגים כטרוריסטים ככאלה, כשהוא מתכוון למעצרם של בכירי מפלגת העם הדמוקרטית הפרו־כורדית (HDP) ביום שישי, שספג ביקורת בינלאומית. לדבריו, מערכת המשפט של טורקיה פעלה באופן עצמאי ולאף אחד, כולל הוא עצמו, אין זכות להתערב בהליך המשפטי. 

ראש ממשלת טורקיה, בינאלי יילדרים, אמר כי חברי המפלגה הפרו־כורדית מימנו טרור ושכל אדם שפוגע באומה ישלם את המחיר. "במשך שנים, קראנו לכם להצהיר שאתם מתנגדים לטרור ולארגוני טרור. לא הקשבתם", אמר יילדרים בנאום ששודר בטלוויזיה. "במשך שנים הם העבירו כספים  לטרור". 

בתוך כך, HDP הודיעה כי תחרים חלקית את הפרלמנט וכי היא "עוצרת הליכי חקיקה" כמחאה בעקבות מעצרם של מנהיגי המפלגה ביום שישי. המפלגה, השנייה בגודלה באופוזיציה, הודיעה כי נציגיה יפסיקו את ההשתתפות בהליכי חקיקה ובפגישות של ועדות הפרלמנט. המפלגה מכחישה את האשמות הממשלה, לפיהן היא תומכת בפ־ק־ק.

הכוחות הכורדיים בסוריה: המתקפה לכיבוש בירת דאעש בסוריה תתחיל בתוך כמה שעות

הכוחות הדמוקרטיים הסוריים (SDF), כורדים הנתמכים בידי ארה"ב, הודיעו כי כי המתקפה לכיבוש העיר א-רקה, בירת ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה, יחל בתוך כמה שעות. 

עוד מסרו ב-SDF כי כוחותיהם יערכו את המתקפה, וכי ארה"ב תספק גיבוי אווירי. 

בחודש שעבר הצהיר שר ההגנה של ארה"ב, אשטון קרטר, כי המבצע לשחרור העיר א-רקה הסורית, שנחשבת בירת המדינה האיסלאמית (דאעש) מידי הארגון - יחל בקרוב.

בראיון לרשת אן-בי-סי אמר: "זו היתה התוכנית שלנו במשך זמן רב", והוסיף כי כעת הכוחות ערוכים למתקפה. עוד אמר קרטר כי גם המערכה לשחרור מוסול תוכננה זמן רב מראש: "זו תוכנית עם רקע של חודשים, וא-רקה תהיה הבאה".

סטפן טאונסנד, מפקד כוחות הצבא האמריקאי בעיראק, אמר כי המבצע לשחרור א-רקה מידי דאעש ייקח זמן רב יותר משחרור מוסול והבהיר כי כוחות כורדיים סוריים יהיו חלק מהכוח שיטיל מצור על מעוז דאעש בסוריה. ארה"ב מתייחסת אל המיליציה הכורדית הסורית (YPG) כאל בעלת ברית במלחמה במדינה האיסלאמית, אולם טורקיה תופסת אותה כארגון טרור בשל קשריה לכוחות הכורדיים הנלחמים באנקרה בדרום מזרח טורקיה. "הכוח היחיד שמסוגל תוך זמן קצר לעשות את זה הם הכוחות הסורים הדמוקרטיים, שהמליציה הכורדית-סורית מהווה חלק משמעותי בתוכם", אמר טאונסנד.

הכוחות הכורדיים סמוך לא-רקה, היוםצילום: DELIL SOULEIMAN/אי־אף־פי

שגריר סעודיה בארה"ב השווה פצצות מצרר בתימן להכאת נשים

שגריר סעודיה בארה"ב, הנסיך עבדאללה אל-סעוד, נשאל אודות השימוש הלא חוקי של סעודיה בפצצות מצרר במלחמת האזרחים בתימן וענה כשהוא צוחק: "זה כמו השאלה: 'האם תמשיך להכות את אשתך'". 

כתב של אתר החדשות The Intercept פנה אל השגריר בשבוע שעבר בכנס השנתי של קובעי המדיניות הערבית-אמריקאית בוושינגטון ושאל אותו: "האם תמשיכו להשתמש בפצצות מצרר בתימן?". בתשובה, צחק השגריר וענה: "אני לא פוליטיקאי".

שגריר סעודיה בארה"ב מתבדח על פצצות מצרר

טורקיה עצרה עוד תשעה בכירים במפלגה הפרו-כורדית במדינה

הרשויות בטורקיה עצרו עוד תשעה בכירים במפלגת העם הדמוקרטית הפרו-כורדית (HDP), יום אחרי שנעצרו 12 בכירים ומחוקקים במפלגה, בהם שני יושבי הראש שלה. תשעת העצורים החדשים כוללים את ראשי המפלגה המקומיים במחוז אדנה שבדרום מזרח המדינה. כך הודיע בכיר במפלגה.

אתמול נעצרו יושבי ראש המפלגה סלהאטין דמירטאש ופיגן יוקסקדאג והרשויות אמרו כי הם עוכבו כדי לתת עדות, הליך שהם סירבו לעשותו מרצונם. המעצרים קשורים לחקירה העוסקת ב"תעמולת טרור". המעצרים אתמול הביאו לשורה של גינויים ממדינות רבות בעולם, בהן מדינות האיחוד האירופי עמן מנהלת טורקיה משא ומתן  על צירופה לאיחוד ופתרון משבר הפליטים.

תשעה עובדי עיתון האופוזיציה הטורקי ג'ומהורייט ייכנסו לכלא עד למשפטם

הרשויות בטורקיה הורו על כליאתם של תשעה מנהלים ועורכים בעיתון האופוזיציה הטורקי ג'ומהורייט, שנעצרו ביום שני וממתינים למשפטם. כך דיווחה רשת אן-טי-וי הטורקית. העיתונאים, בהם העורך הראשי מוראט סבונקו, נעצרו בחשד לקשר לחמושים כורדים ולאיש הדת פתהוללה גולן, אותו מאשימה אנקרה בארגון ניסיון ההפיכה בחודש יולי. פוליטיקאים באיחוד האירופי גינו את המעצר ואמרו כי מדובר בחציית קו אדום נגד חופש הביטוי. הרשויות גם פשטו על בתיהם של העצורים וערכו בהם חיפושים.

על העורך הקודם של ג'ומהורייט, קאן דונדאר, נגזרו שש שנות מאסר בגין פרסום סודות מדינה המתייחסים לפעולותיה של טורקיה בסוריה. אותה פסיקת בית משפט עוררה ביקורת רבה מצד ארגוני זכויות אדם וממשלות במערב, החוששות מפעולותיו של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן נגד זכויות אדם בטורקיה.

טורקיה תקפה עשרות יעדי דאעש בסוריה בתגובה לפיגוע אתמול בדרום מזרח המדינה

צבא טורקיה הודיע כי תקף 71 מטרות של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה ביממה האחרונה, שעות לאחר שהארגון קיבל אחריות לפיצוץ מכונית ממולכדת בעיר דיארבקיר שבדרום מזרח טורקיה והביא למותם של תשעה בני אדם ולפציעתם של יותר ממאה. בתקיפות נהרגו חמישה לוחמים של הארגון הקיצוני. לפי ההודעה, הקואליציה תקפה עוד חמש פעמים והרגה עוד שמונה לוחמי דאעש.

טורקיה מסייעת לקבוצה של מורדים סורים לכבוש מידי המדינה האיסלאמית שטחים בצפון סוריה ואף הצליחה לסלק את לוחמי הארגון מגבולה הדרומי. לדבריה, היא התערבה בלחימה בסוריה בשל הצורך לסלק את הארגון הקיצוני מאזור הגבול ולהקים רצועת ביטחון ליישוב פליטים, אולם רבים טוענים כי הסיבה האמיתית היתה למנוע מלוחמים כורדים הפועלים באזור ליצור רצף טריטוריאלי שיתחבר לכוחות הכורדים בטורקיה.

מיד אחרי הפיגוע אתמול טענו הרשויות בטורקיה כי מי שעומד מאחוריו הם לוחמי המחתרת הכורדית, פ-ק-ק, ושהוא בוצע בנקמה על מעצר 12 פוליטיקאים ומחוקקים ממפלגת העם הדמוקרטית הפרו-כורדית, בהם שני מנהיגיה. אחד מהם, סלהאטין דמירטאש נעצר בביתו שבדיארבקיר.

הפנטגון מאשר: מפקד בכיר באל-קאעדה באפגניסטאן נהרג בתקיפה אווירית בחודש שעבר

משרד ההגנה האמריקאי אישר כי בתקיפה אווירית של צבא ארה"ב באפגניסטאן בחודש שעבר נהרג אחד מבכירי מנהיגי אל-קאעדה במדינה, פארוק אל-קטאני. הבכיר שימש כמפקד הארגון בצפון מזרח אפגניסטאן ונשלח כדי לייסד קנים שלו במדינה. דובר הפנטגון, פטר קוק, אמר כי הוא נהרג בתקיפה אווירית בקונאר ב-23 באוקטובר. לדבריו, המשרד עדיין בוחן את תוצאות התקיפה האווירית השנייה שאירעה במקביל נגד מפקד בכיר אחר באל-קאעדה באפגניסטאן, בילאל אל-אוטאבי.

ארגון אל-קאעדה נחלש באופן משמעותי בשנים האחרונות ומתקשה להוציא לפועל פיגועי איכות כבעבר, במיוחד נוכח ה"תחרות" עם ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). עם זאת, אתמול הזהירו גורמים פדראליים את הרשויות בניו יורק ובניו ג'רזי מפני מתקפה של אל-קאעדה סביב יום הבחירות בשבוע הבא.

18 הרוגים בפיצוצים סמוך לשיירה שהובילה עקורים מאזור מוסול בצפון עיראק

18 בני אדם נהרגו לאחר ששיירה שהובילה משפחות עקורים עיראקיות שנמלטו מאזור מוסול נפגעה משני מטעני צד בצפון עיראק. הנפגעים הגיעו מהעיר חאוויג'ה, כ-120 ק"מ דרומית למוסול, בדרכם לאל-עלאם. 17 מההרוגים היו ממשפחות העקורים וההרוג ה-18 הוא שוטר שליווה את השיירה.  כך הודיע מפקד משטרה מקומי, נימא אל-ג'בורי.

מאז החל המבצע לשחרור העיר מוסול מידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) נמלטו מאות בני אדם מהעיר ומפרבריה, אולם הארגון הצליח לשבות אלפים אחרים ולקחת אותם לתוך העיר במטרה להשתמש בהם כמגנים אנושיים מפני כוחות צבא עיראק שייכנסו לעיר ומפני התקיפות האוויריות של חיל האוויר האמריקאי. אתמול רשמו כוחות צבא עיראק התקדמות במזרח העיר כשהצליחו לכבוש שכונות נוספות מידי הארגון הקיצוני, אולם בדרום העיר נעצרה ההתקדמות בשלב זה.

שופט מצרי שגזר על הנשיא המודח מורסי 20 שנות מאסר ניצל מניסיון התנקשות

שופט מצרי שדן את נשיא מצרים המודח מוחמד מורסי ל-20 שנות מאסר ב-2015 ניצל מניסיון התנקשות. על פי הודעת משרד הפנים המצרי, מכונית חונה התפוצצה בשעה שעבר לידה עם רכבו. השופט הוא אחמד עבול פותוח ובפיצוץ לא היו נפגעים. שופטים, שוטרים ובכירים אחרים במצרים נמצאים בתקופה האחרונה על הכוונת של קיצונים איסלאמיסטים, המוחים על עונשי המאסר הכבדים שמוטלים על חבר תנועת האחים המוסלמים שהוצאה מחוץ לחוק במצרים.

אף גורם טרם קיבל אחריות לפיצוץ שאירע במזרח קהיר. עבול פותוח היה אחד משלושת השופטים שגזרו על מורסי באפריל אשתקד 20 שנות מאסר בגין הסתה לאלימות, שהובילה למותם של עשרה בני אדם בעימותים עם כוחות הביטחון בדצמבר 2012.

כוחות צבא עיראק כבשו שישה מחוזות במזרח מוסול

כוחות מיוחדים של צבא עיראק כבשו שישה מחוזות במזרח העיר מוסול, כך נמסר בהודעה שהעביר הצבא לתקשורת.

הכוחות נכנסו למוסול והגבירו את התקפותיהם על העיר במטרה לבסס את אחיזת הצבא אל מול כוחות ארגון המדינה האסלאמית (דאעש). בכיר בכוחות המיוחדים העיראקיים אישר שמדובר במבצע מיוחד ונרחב.

גורמי צבא אחרים אמרו כי כוחות עיראקיים נלחמים ביממה האחרונה בשכונות במזרח העיר, והדפו את כוחות דאעש עד לגדת נהר החידקל שזורם במרכז העיר. הטלוויזיה העיראקית שידרה תמונות בהן נראים ענני אפר מיתמרים מעל מזרח העיר.

טורקיה עצרה את מנהיגי המפלגה הדמוקרטית הפרו-כורדית, הרוגים בפיצוץ במעוז הכורדים דיארבקיר

משרד הפנים הטורקי הודיע כי הרשויות במדינה עצרו 12 חברי מפלגת העם הדמוקרטית הפרו-כורדית (HDP), בהם שני יושבי הראש שלה, סלהאטין דמירטאש ופיגן יוקסקדאג. במהלך המעצר פשטו כוחות הביטחון על בתיהם של העצורים. לדברי הרשויות, המעצר בוצע לאחר שהעצורים סירבו להגיש עדות בחקירה הקשורה ל"תעמולת טרור".

דמירטאש, חבר פרלמנט צעיר שנתפס כתקווה הגדולה של בני המיעוט הכורדי במדינה, כתב בטוויטר: "בכירים במשטרה נמצאים בפתח הדלת של הבית שלי בדיארבקיר עם צו מעצר". כלי תקשורת במדינה דיווחו כי יוקסקדאג נעצרה באנקרה. לדברי משרד הפנים, צווי המעצר הוצאו בהוראת ראש התביעה הציבורית של המחוזות דיארבקיר, סירנאק, וואן, חקארי ובינגול בדרום מזרח המדינה. כלי תקשורת דיווחו כי כמו בעבר, השניים מואשמים בהפצת תעמולת טרור ונעצרו לצורך מתן עדות. שר המשפטים הטורקי, בקיר בוזדאג, הבהיר כי מעצר המחוקקים בוצע בהתאם לחוק.

זמן קצר אחרי המעצר, בשעות הבוקר, אירע פיצוץ גדול סמוך לתחנת משטרה בדיארבקיר. שר המשפטים הטורקי אמר כי בפיצוץ נהרגו גם אזרחים וגם שוטרים, ועשרות נפצעו. הפיצוץ נגרם ממכונית ממולכדת. גורמי ממשל בעיר טוענים כי פעילים של מפלגת הפועלים של כורדיסטן (P.K.K) עומדים מאחורי הפיצוץ. עוד דווח כי הגישה לרשתות החברתיות וואטסאפ וטוויטר ברחבי טורקיה נחסמה לגולשים.

הממשלה באנקרה מאשימה את מפלגת HDP, המפלגה השנייה בגודלה באופוזיציה, בהיותה הזרוע הפוליטית של ארגון מפלגת הפועלים הכורדית, פ-ק-ק, טענה ש-HDP מכחישה בתוקף. הארגון נחשב בטורקיה כארגון טרור ועומד בראש רשימת המטרות של המבצע הצבאי עליו הכריזה טורקיה נגד גורמי טרור במדינה, בהם כורדים וטרור עולמי. מוקדם יותר השבוע נעצר גם ראש העיר דיארבקיר, אשר ברובה הינה כורדית, גולטאן קיסאנק, תחת אישומים הקשורים לטרור. הוא הוחלף בידי מינוי של הרשויות.

דובר HDP, אייחאן בילג'ן, אמר כי המעצרים נועדו להשיג את מה שמפלגת השלטון, הפיתוח והצדק, לא הצליחה להשיג בבחירות הכלליות בשנה שעברה, אז השיגה המפלגה יותר מחמישה מיליון קולות. הוא הבהיר כי המפלגה תגיב באופן דמוקרטי למעצרים שלטענתו מהווים ניסיון להסית למלחמת אזרחים.

יוקסקדאג (מימין) ודמירטאש לאחר הבחירות ביוני 2015צילום: MURAD SEZER/רויטרס

יותר מ־30 אזרחים אפגנים נהרגו בתקיפת נאט"ו באפגניסטן

יותר מ-30 אזרחים אפגנים נהרגו היום בתקיפה אווירית בקרבת העיר קונדוז שבצפון אפגניסטן במהלך קרבות בין כוחות נאט"ו לאנשי טליבאן, שבהם נהרגו גם שני חיילים אמריקאים.

בכירים אפגנים אמרו כי קרבות כבדים התחוללו בלילה בכפר בוז קנדהארי, השוכן במרחק חמישה ק"מ ממרכז קונדוז, שלוחמי טליבאן נכנסו אליו בחודש שעבר. לדבריהם, המטוסים, שהוזעקו להגן על כוחות מיוחדים של צבא ארה"ב וכוחות אפגניים, שנלחמו נגד הטליבאן, גרמו לאבדות כבדות בקרב האזרחים האפגנים.

"לרוע המזל נהרגו בקרבות יותר מ–30 אזרחים, בהם נשים וילדים. זו היתה תקרית איומה", אמר עסאדוללה אמרקיל, מושל קונדוז, שהוסיף כי עשרות אנשים נוספים נפצעו. הפגנות זועמות נערכו על ידי אזרחים שהביאו גופות של רבים מההרוגים לקונדוז, שבה התחוללו קרבות כבדים בתחילת אוקטובר.

צבא ארה"ב פרסם הודעה בה מסר כי החיילים הותקפו כשפעלו עם שותפיהם האפגנים בטיהור עמדות של טליבאן מסביב לעיר. "במסגרת המבצע האפגני הכוחות הידידותיים היו תחת אש ישירה, והתקפות אוויר נערכו כדי להגן עליהם", אמר גנרל צ'רלס קליבלנד, מכוח המשימה בראשות נאט"ו. "אנחנו מתייחסים בחומרה רבה לכל הטענות על אבדות בקרב אזרחים".

טליבאן פרסמו הודעה משלהם, בה מסרו שכוחות אמריקאיים היו מעורבים בפשיטה ללכידת שלושה לוחמים של הארגון כשנפתחה עליהם אש כבדה. התקפה אווירית פגעה בכפר שבו התחולל הקרב, ואזרחים רבים נהרגו.

מותם של האזרחים האפגנים מדגיש את המצב הביטחוני המסוכן מסביב לקונדוז, שכמעט נכבשה על ידי לוחמי טליבאן בחודש שעבר, שנה לאחר שלכדו אותה לזמן קצר, במה שנחשב לאחת מהצלחותיהם הגדולות ביותר במלחמה. כיום העיר עצמה מאובטחת, אך המורדים שולטים על חלקים גדולים בסביבותיה.

הצבא האמריקאי לא מסר פרטים על שני החיילים האמריקאים שנהרגו, באיזה יחידות שירתו ומה היו נסיבות מותם.

אלפי חיילים אמריקאים נמצאים עדיין באפגניסטן, ולמרות שרוב הפעולות הצבאיות האמריקאיות נגד טליבאן הסתיימו ב–2014, כוחות מיוחדים לחמו במורדים פעמים רבות במסגרת הסיוע שהם מעניקים לחיילים האפגנים. מסעום האשמי, סגן מפקד המשטרה במחוז קונדוז, אמר כי השוטרים בודקים אם להרוגים היו קשרים עם הטליבאן. 

לפני כחודש נהרג חייל אמריקאי נוסף במבצע נגד לוחמי המדינה האיסלאמית במחוז ננגרהאר שבמזרח אפגניסטאן. הצבא האפגני, שנלחם בדרך כלל לבדו מאז סיום משימת הלחימה של הכוח הבינלאומי, סבל אלפי אבידות. יותר מ–5,500 חיילים נהרגו בשמונת החודשים הראשונים של 2016.

קרובי משפחתו של גבר שנהרג בתקיפה האווירית בקונדוז שבאפגניסטן יושבים לצד גופתו, היוםצילום: NASIR WAKIF/רויטרס

הקלטה ראשונה של מנהיג דאעש אל-בגדאדי זה שנה: בטוח בניצחוננו במוסול

הודעות אל-בגדאדי

מנהיג המדינה האיסלאמית (דאעש), אבו-באכר אל-בגדאדי הביע ביטחון בניצחון הארגון על הכוחות העיראקים בעיר מוסול, בהקלטה שפרסמו פעילי הארגון ברשת.

"הלחימה הכוללת הזו והג'יהאד שמנהלים לוחמי המדינה האיסלאמית היום, רק מחזקת את אמונתנו באל, ומשכנעת אותנו שזו התחלה של ניצחון", נשמע אל-בגדאדי בהקלטה, "לחימה קלה הרבה יותר מנסיגה בבושה". 

בהודעתו לא התייחס מנהיג הארגון ישירות למערכה על העיר מוסול, אך אמר: "לכל האנשים בנינוה ובעיקר ללוחמים, שימו לב לחולשות האוייבים שלכם". אם זו אכן הקלטה שלו, זו הראשונה שפורסמה מאז דצמבר בשנה שעברה. 

שבועיים אחרי הוצאתו להורג של נסיך סעודי: בן נוסף למשפחת המלוכה נענש במלקות

עיתון בסעודיה דיווח כי נסיך סעודי קיבל עונש מלקות בגין פשע, שלא נחשף, כמה שבועות לאחר שנסיך אחר הוצא להורג בגין הרג אדם במהלך קטטה. העיתון הסעודי, אוקאז, דיווח כי הנסיך קיבל מלקות בבית כלא בעיר ג'דה שלשום. זהותו של בן משפחת המלוכה לא נחשפה וכלי התקשורת הממלכתיים נמנעו מלדווח על העונש או על העבירה.

לפני שבועיים הודיע משרד המשפטים הסעודי על הוצאתו להורג של הנסיך טורקי בן סעוד בן טורקי בן סעוד אל-כביר, בריאד, לאחר שירה למוות באדם במהלך תגרה.

רוסיה מאריכה עד יום שישי את הפסקת התקיפות האוויריות בחאלב

משרד ההגנה במוסקבה הודיע כי הוא מאריך את הפסקת האש מצד מטוסי חיל האוויר הרוסי עד יום שישי, 4 בנובמבר, בשעה 19:00, בהוראת נשיא המדינה ולדימיר פוטין. הפסקת האש כוללת הפסקה של כל התקיפות האוויריות של צבא רוסיה וצבא אסד על העיר. דובר הקרמלין אמר אתמול כי הפסקת התקיפות האוויריות הזמנית נותרה בעינה, אבל עשויה להסתיים אם המורדים השולטים במזרח העיר לא יעצרו את התקפותיהם.

בסוף השבוע פתחו מורדים במתקפה על השכונות המערביות של העיר הנמצאות בשליטת כוחות אסד במטרה לשבור את המצור על חלקה המזרחי הנמצא בידיהם. אולם הרוסים האשימו אותם באחריות למותם של עשרות אזרחים ואיימו כי הפסקת האש לא תוארך אם ההתקפות לא ייפסקו.

דובר הכוחות המיוחדים בעיראק: פרצנו את קו החזית של מוסול, לוחמי דאעש רבים נהרגו

כוחות עיראקיים הנלחמים במבצע לשחרור העיר מוסול מידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) פרצו את חזית הלחימה של הארגון ללא נפגעים לכוחותיהם. כך אמר סבאח א-נומאן, דובר הצבא. א-נומאן אמר לרשת בי-בי-סי כי בקרב דאעש ישנם הרוגים רבים. היום הוא היום ה-17 למבצע, הכולל 50 אלף לוחמים בהם כוחות פשמרגה כורדיים ומיליציות ערביות מקומיות המסייעות לצבא העיראקי. "פרצנו את קו החזית של מרכז מוסול, שחררנו אזור חשוב מאוד שמהווה את השער הראשי למוסול ממזרח", הוסיף א-נומאן.

אתמול נכנסו כוחות צבא עיראק לפרברי העיר מוסול, לראשונה מאז נכבשה העיר על ידי המדינה האיסלאמית ביוני 2014. בכיר בכוחות המיוחדים של צבא עיראק אמר כי חייליו מצליחים להחזיק בעמדות שכבשו במזרח העיר, אולם תנאי מזג האוויר מקשים על הראייה במבצע ועל התקדמות הכוחות. אתמול כבשו הכוחות המיוחדים את בניין הטלוויזיה הממלכתית בשכונת קוקג'אלי.

רוסיה: המורדים מפגיזים שכונות מגורים בחאלב ומונעים מאזרחים לברוח מהקרבות

שר ההגנה הרוסי האשים את המורדים הסורים בהפגזות קשות על שכונות מגורים בעיר חאלב. השר, סרגיי שויגו, אמר כי יותר מ-2,000 חמושים בסיוע עשרות טנקים ומשוריינים פתחו בהתקפה על רובעי מגורים, בתי ספר ובתי חולים בעיר, באזור בו שולט משטרו של אסד. הוא טען עוד כי המורדים מנעו מאזרחים לעזוב את שכונות המגורים הנמצאות בשליטתם במזרח העיר והרגו עשרות בני אדם.

המורדים פתחו בסוף השבוע במבצע לשבירת המצור של צבא אסד על מזרח חאלב, שנמצאת בשליטתם מאז 2012. שויגו הזכיר כי זה היום ה-16 שצבא רוסיה נמנע מלהפציץ בחאלב כחלק מעצירת האש עליה הכריז באופן חד צדדי. בשבוע שעבר ביקש הצבא מהנשיא ולדימיר פוטין לחדש את התקיפות האוויריות נוכח ההתקפה של המורדים, אולם נשיא רוסיה סירב לבקשה. דוברו של פוטין, דמיטרי פסקוב, אמר כי הנשיא סבור ש"ההפסקה ההומניטארית" צריכה להחזיק מעמד, אולם הזהיר כי התקפות המורדים עשויות לשנות את המדיניות הזאת.

אתמול האשים צבא אסד האשים את ארגון ג'בהת פתאח א־שאם (לשעבר ג'בהת א־נוסרה) ו"ארגוני טרור אחרים" בהרג  84 בני אדם, רובם נשים וילדים, בשלושת הימים האחרונים בחאלב.

מורד מארגון ג'יש אל-פתח יורה מרגמה לעבר שכונה במערב חאלב, שלשוםצילום: OMAR HAJ KADOUR/אי־אף־פי

צבא אסד האשים את ארגוני המורדים בהרג 84 אזרחים בחאלב; אמנסטי אינטרנשיונל גינו את ההתקפה

צבא אסד האשים היום את ארגון ג'בהת פתאח א־שאם (לשעבר ג'בהת א־נוסרה) ו"ארגוני טרור אחרים" בהרג  84 בני אדם, רובם נשים וילדים, בשלושת הימים האחרונים בחאלב. בהודעת הצבא נמסר כי בהתקפה שביצעו הארגונים על כוחות צבא אסד במערב העיר נעשה שימוש בנשק כימי וכי נורו כמאה פצצות מרגמה ו–50 טילים על שטחים אזרחיים.

גם ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל מתח ביקורת על ההפגזה הכבדה. מהארגון נמסר כי בהתקפה, שהחלה ביום שישי, לא נעשה מאמץ כדי למנוע פגיעה באזורים אזרחיים וכי לא ניתן להצדיק את ההתקפה בניסיון לשבור את המצור על מזרח חאלב. "ארגוני האופוזיציה החמושים הפגינו זלזול מזעזע בחיי אזרחים", מסר הארגון.

בתקשורת המקומית דווח אתמול שהמורדים ירו גז רעיל על אחד המחוזות המוחזקים על ידי הממשלה במערב חאלב. המורדים הכחישו. 

ארגון פתאח א-שאם, שהתבדל מאל־קאעדה ושינה את שמו ביולי, הוא אחד מארגוני המורדים שנלחמים נגד צבא אסד במערב חאלב. 

נשיא לבנון הנבחר: הגנרל מישל עאון, נוצרי ובעל ברית של חיזבאללה

מישל עאון סמוך לביירות, היוםצילום: AZIZ TAHER/רויטרס

הפרלמנט הלבנוני בחר היום בגנרל מישל עאון לנשיא המדינה, וכך הביא לסיומו משבר פוליטי שהביא את מוסדות המדינה לסף קריסה. עאון, בעל ברית של ארגון חיזבאללה, הוא נוצרי מארוני העומד בראש הזרם הלאומי החופשי בלבנון. לאחר שקיבל 83 מ–127 קולות המחוקקים שהשתתפו בדיון, הוכרז עאון, 81, כאדם שיאייש את משרת הנשיא לאחר שנתיים וחצי שהיא נותרה ריקה.

עאון הצליח להבטיח רוב בפרלמנט בתום דיון סוער, שכלל כמה סבבי הצבעה, שבסופם זכה למחיאות כפיים סוערות מחברי הפרלמנט. בחירתו נתפשת כניצחון לציר הפרו־איראני במזרח התיכון ומחזקת את ארגון חיזבאללה ובעל בריתו – נשיא סוריה בשאר אל־אסד.

תומכיו של עאון חוגגים את נצחונו בביירות, היוםצילום: ANWAR AMRO/אי־אף־פי

עאון נהנה מבסיס תמיכה רחב, רובו בקרב צעירים לבנונים בעלי השכלה. עם זאת, הוא נחשב לדמות מפלגת במדינה בשל התפקיד שמילא במלחמת האזרחים בשנים 1975 עד 1990. אף על פי כן, ישנה תקווה זהירה כי בחירתו תחזיר לשגרה את פעולותיהם של מוסדות המדינה, הסובלים משיתוק זה זמן רב.        

בכיר בעיראק: כוחות הקואליציה נכנסו למוסול

לוחם שיעי דרומית למוסול, אתמולצילום: AHMAD AL-RUBAYE/אי־אף־פי

כוחות הקואליציה נכנסו לרובע אל-כראמה של מוסול, כך אמר בכיר בעיראק. על פי הבכיר, כוחות הקואליציה נכנסו לעיר בתום השבועיים הראשונים של המבצע לשחרור העיר מידי פעילי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). "הם נכנסו למוסול", אמר הגנרל ויסאם אראג'י מהכוחות ללוחמה בטרור שארה"ב אימנה. "הם נלחמים כעת ברובע אל־כראמה", הוסיף.

היחידה ללוחמה בטרור חידשה היום את פעילותה בחזית המזרחית של מוסול. בשבוע שעבר עצרו החיילים את התקדמותם לאחר שהם הצליחו לכבוש שטחים רבים מהר יותר מעמיתיהם בחזית. מטרת העצירה היתה לאפשר לחיילי יחידות אחרות לצמצם את הפער אליהם. על פי הגנרל אראג'י, גם עתה, החיילים שנכנסו לרובע אל־כראמה ימתינו עד שיתר הלוחמים בחזיתות אחרות יתקדמו גם הם כדי "לשמור על הגב שלהם".

מקדם יותר היום התקדמו חברי הכוחות המיוחדים של צבא עיראק לאזורים שבשליטת המדינה האיסלאמית ממזרח לעיר. הכוחות נתקלו באש כבדה אך הצליחו להיכנס לכפר האחרון לפני גבולות העיר. בנקודה זו הצליחו הכוחות לפנות נתיב שבו עברו יחידות הצבא.

בתקיפה שהחלה עם שחר השתתפו רכבים משוריינים, בהם טנקים מדגם אברמס. אותם רכבים נתקלו בירי פגזים בעודם נוסעים דרך הכפר באזוואייה. במקביל פגעו תותחי ארטילריה וכוחות אוויר של הקואליציה במטרות של המדינה האיסלאמית.

כוחות הביטחון של עיראק ולוחמי הפשמרגה הכורדים פתחו במבצע לשחרור מוסול ב–17 באוקטובר, בסיו אווירי וקרקעי של לוחמים מהקואליציה בראשות ארה"ב נגד פעילי המדינה האיסאלמית. שלשום הצטרפו למבצע לוחמי מיליציות שיעיות הנתמכות על ידי איראן, שמטרתם לחתוך את הנתיב המחבר בין מוסול לעיר א־רקה – מעוזם של הג'יהאדיסטים בסוריה.

מיקום רובע אל-כראמה בעיר:

משטרת טורקיה עצרה את עורך עיתון האופוזיציה ג'ומהורייט

משטרת טורקיה עצרה את העורך עיתון האופוזיציה ג'ומהורייט, כך דווח ברשת החדשות סי־אן־אן טורק. כמו כן דווח כי המשטרה עורכת חיפושים בבתיהם של בכירי העיתון בעל הקו החילוני וכתביו.

התביעה בטורקיה פרסמה צווי מעצר ל–13 מחברי שדרת הניהול של העיתון, בהם העורך מוראט סאבונקו, דווח בסי־אן־אן טורק. כמו כן נעצר אחד מכתבי העיתון בבירה אנקרה. על פי העיתון הפרו ממשלתי יאני סאפאק, העיתונאים נעצרו בחשד לקשר לחמושים כורדים ולאיש הדת פתהוללה גולן, אותו מאשימה אנקרה בארגון ניסיון ההפיכה בחודש יולי.

על העורך הקודם של ג'ומהורייט, קאן דונדאר, נגזרו שש שנות מאסר בגין פרסום סודות מדינה המתייחסים לפעולותיה של טורקיה בסוריה. אותה פסיקת בית משפט עוררה ביקורת רבה מצד ארגוני זכויות אדם וממשלות במערב, החוששות מפעולותיו של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן נגד זכויות אדם בטורקיה.

המבצע המשטרתי נגד חברי ג'ומהורייט יצא לדרך ימים ספורים לאחר שעשרת אלפי עובדי ציבור פוטרו מתפקידיהם ו–15 גופי תקשורת נסגרו בשל חשד לקשר לארגוני חמושים ולגולן. בסך הכל, יותר ממאה אלף בני אדם פוטרו או הושעו ו–37 אלף נעצרו מאז ניסיון ההפיכה.

שומר במשמר הנשיאותי של ארדואן, השבוע באנקרהצילום: Burhan Ozbilici/אי־פי

מספר הלוחמים המשתתפים במבצע לשחרור מוסול עלה ליותר מ-40 אלף

אלפי לוחמים הצטרפו לשורות המיליציות השיעיות בעיראק הנתמכות על ידי איראן, כך על פי דובר ארגון הגג של המיליציות. על פי ההודעה, 5,000 הלוחמים הצטרפו למאבק להקיף מוסול - העיר השנייה בגודלה בעיראק ומעוזם האחרון של פעילי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) במדינה.

כארים אל־נורי מארגון הגג של המילציות, הידוע כ"יחידות הגיוס העממיות", וג'אפר אל־חוסייני, דובר היחידה "בריגדות חיזבאללה", ציינו כי בסך הכל משתתפים כעת במבצע 15 אלף לוחמים שיעים.

צבא עיראק אישר את נכונות המידע שנמסר. הלוחמים השיעים הצטרפו אל יחידות צבא עיראק, הכוחות המיוחדים והלוחמים הכורדים, והביאו בכך את מספר הכוחות במתקפה נגד הג'יהאדיסטים ליותר מ–40 אלף. המבצע שהחל לפני כשבועיים נועד לסלק את פעילי המדינה האיסלאמית ממוסול, כשנתיים לאחר שהקיצונים השתלטו על העיר.

כמו כן, בתקשורת הכורדית דווח כי אנשי המיליציות השיעיות הודיעו שלאחר שיביסו את הג'יהאדיסטים במוסול בכוונתם לחצות את הגבול אל סוריה ולהילחם לצד כוחותיו של הנשיא בשאר אל־אסד.

בכיר בכוחות הביטחון בעיראק מסר כי מאז החל המבצע הצבאי הרגו הכוחות העיראקיים 747 פעילים של המדינה האיסלאמית סמוך למוסול. מפקד המשטרה הפדראלית של עיראק, רעאד ג'וואדת, ציין כי רוב הקיצונים נהרגו בלחימה דרומית למוסול.

לוחם שיעי דרומית למוסול, אתמולצילום: AHMAD AL-RUBAYE/אי־אף־פי

דיווח בסוריה: כוחות אסד הותקפו בנשק כימי, לא ברור מי אחראי לירי

סוכנות הידיעות הרוסית ריא נובוסטי דיווחה כי ארגוני מורדים בחאלב השתמשו בנשק כימי במהלך התקפה בעיר חאלב. עם זאת בכלי תקשורת שונים דווח כי התקיפה הכימית על צבא אסד בוצעה על ידי חייליו של אסד עצמו שתקפו את עמדותיהם בטעות.

מוקדם יותר אמר גורם במיליציה סורית ששוחח עם הסוכנות הרוסית כי טרוריסטים תקפו עמדות של צבא אסד בדרום מערב חאלב תוך שימוש ברקטות שנשאו גז רעיל. "חמושים ירו עלינו ועל צבא אסד רקטות בייצור עצמי שנשאו גז רעיל סמוך לאקדמיה הצבאית אל-אסד. עדיין קשה לקבוע באיזה גז נעשה שימוש", אמר הגורם.

ביום שישי תקפו חמושים מארגון ג'בהת פתח א-שאם ( ג'בהת א-נוסרה בעבר) וארגוני מורדים נוספים עמדות בדרום מערב חאלב. במהלך הלילה הצליחו חייליו של אסד לכבוש מחדש כמה עמדות שננטשו. גורמי רפואה מקומיים דיווחו כי לפחות 15 בני אדם נהרגו ו-150 נפצעו בהפגזות של חמושים על שכונות מגורים במערב ובמרכז העיר מאז יום שישי.

עשרות הרוגים בתקיפה אווירית על בית כלא במערב תימן

לפחות 60 בני אדם נהרגו ו-35 נפצעו בתקיפת מטוסי קרב של הקואליציה הערבית בהובלת סעודיה על בית סוהור בעיר חודיידה שבמערב תימן. בכלא שהותקף אמש נמצאו באותה שעה 84 אסירים ולדברי גורמים מקומיים בין ההרוגים ישנם אסירים רבים.

הקואליציה הערבית בהנהגת סעודיה נלחמת במורדים החותים מאז מארס 2015, אז התגייסה לסייע לנשיא תימן עבד ראבו מנסור האדי להשיג בחזרה את השלטון בארצו מידי החותים שמקבלים סיוע מאיראן. סעודיה טרם הגיבה לדיווחים על התקיפה.

לפחות 17 אזרחים נהרגו בתקיפה אחרת של הקואליציה אתמול על בית במחוז תעז שבדרום מערב תימן. בסוף השבוע דחה הנשיא האדי הצעה של האו"ם להסכם שלום בטענה כי היא רק תביא לעוד מלחמה ונזק.

בית הכלא שנפגע בתקיפה האווירית בתימן, היוםצילום: ABDULJABBAR ZEYAD/רויטרס

משרד החוץ של ארה"ב הורה על משפחות עובדי הקונסוליה באיסטנבול לעזוב את העיר

משרד החוץ של ארה"ב הורה הערב על משפחות עובדי הקונסוליה באיסטנבול לעזוב את העיר בשל חחש ביטחוני, כך נמסר בהודעת המשרד.

לפי ההודעה הקונסוליה נותרה פתוחה. ההחלטה נבעה מ"מידע לפיו ארגונים קיצוניים ממשיכים את מאמציהם לתקוף אזרחי ארה"ב באזורים באיסטנבול בהם הם שוהים". עוד נסמר כי ההוראה תקפה רק לאיסנטבול, ולא למוסדות דיפלומטיים אחרים בטורקיה.

משרד החוץ של ארה"ב שב והדגיש את אזהרותיו בעבור אזרחי המדינה לגבי: "איומים גוברים מארגוני טרור בטורקיה".

לפחות 17 אזרחים נהרגו בתקיפה אווירית בתימן

לפחות 17 אזרחים נהרגו היום בתימן בתקיפה של הקואליציה בהובלת סעודיה במחוז תעז, כך דיווחו בכירים מקומיים. לדבריהם מטוסים הפציצו בית באזור עליו נלחמים המורדים החותים עם כוחות הממשל. על פי עדויות התושבים, בין ההרוגים גם נשים וילדים, ולפחות עוד שבעה בני אדם נפצעו בהתקפה.

לפי שעה סעודיה לא הגיבה לדיווחים על ההפצצה. תעז, היתה העיר השלישית בגודלה בתימן ומהווה חזית בלחימה בין המורדים המגובים על ידי איראן לבין הממשל המגובה על ידי סעודיה.

המורדים הסורים פתחו במתקפה לשבירת המצור על חאלב

המורדים הסורים פתחו במתקפה נגד צבא סוריה שמטרתה לשבור את המצור על מזרח העיר חאלב, כך הודיעו היום כוחות המורדים במדינה השסועה. על פי הדיווחים המתקפה כוללת הפצצות כבדות ושיגור מכוניות ממולכדות. בין היתר משתתפים בה ארגון ג'בהת פתח א-שאם (שהיה ידוע בעבר כג׳בהת א-נוסרה וכזרוע של ארגון אל-קאעדה), וכן קבוצות הלוחמות תחת דגלו של צבא סוריה החופשי.

הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח כי 15 אזרחים נהרגו ומאה נפצעו בהפצצות המורדים על מערב חאלב, הנמצאת בשליטת משטר הנשיא בשאר אל-אסד. בתקשורת הממלכתית בסוריה דווח כי שבעה אזרחים נהרגו.

בעקבות פתיחת המתקפה ביקש משרד ההגנה של רוסיה מהנשיא ולדימיר פוטין לאשר לשוב לתקוף מן האוויר את המורדים בחאלב, כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס. עם זאת, על פי דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב, פוטין ענה כי עדיין אין צורך לחדש את התקיפות האוויריות לאחר הפוגה שנמשכת כעשרה ימים.

לפני פרוץ מלחמת האזרחים היתה חאלב העיר הגדולה ביותר בסוריה. לאחר תחילת הסכסוך היא הפכה לאחת מהזירות המרכזיות במאבק בין הנשיא אסד, הנתמך על ידי איראן, רוסיה ומילציות שיעיות, לבין המורדים הסונים הנתמכים על ידי טורקיה, כמה ממדינות המפרץ וארה״ב.

עשן מהלחימה מיתמר בדרך לשדה התעופה בחאלב, היוםצילום: AMMAR ABDULLAH/רויטרס

מסע הטיהורים נמשך: עשרות טייסים טורקים נעצרו בחשד לקשר לניסיון ההפיכה

סוכנות הידיעות הטורקית אנדולו הודיעה כי 45 טייסי חיל האוויר הטורקי נעצרו ועוד 29 טייסים נוספים שעוכבו לחקירה בעבר נעצרו רשמית, כחלק מחקירת ניסיון ההפיכה הכושל בחודש יולי. התובע הכללי של העיר קוניה במרכז המדינה פרסם צווי מעצר ל-73 טייסים בחשד שהם קשורים לתנועתו של איש הדת הגולה בארה"ב פתהוללה גולן, אותו מאשימה טורקיה בתכנון ניסיון ההפיכה, במהלכו נהרגו 270 בני אדם. לפי הדיווח באנדולו, הטייסים נבחרו בקפידה על ידי אנשיו של גולן ושיחקו תפקיד מרכזי בתנועה שלו.

מאז ניסיון ההפיכה הכושל ב-15 ביולי עצרו הרשויות בטורקיה אלפי בני אדם בחשד לקשר לניסיון ההפיכה. עשרות אלפים אחרים הודחו מתפקידיהם במשרדי ממשלה, במשטרה, בצבא ובמערכות המשפט והחינוך.

יוניצ'"ף: התקיפה אתמול באידליב היא הקשה ביותר על בית ספר מאז החלה הלחימה בסוריה

קרן האו"ם לילדים, יוניצ"ף, אמרה כי התקיפה האווירית באידליב שבצפון סוריה אתמול, שבמהלכה נפגע בית ספר ונהרגו 22 ילדים ושישה מורים, היא ההתקפה הקשה ביותר על בית ספר בסוריה מאז החלה מלחמת האזרחים במדינה לפני שש שנים.

ארגוני אופוזיציה בסוריה הודיעו כי בתקיפות אוויריות אתמול באידליב, הנמצאת ברובה בידי המורדים, נהרגו לפחות 35 בני אדם, רובם ילדים. התקיפות התמקדו בשכונת מגורים בכפר חאס, שבה נמצא מתחם חינוכי. הילדים נפגעו בשעה שהתאספו מחוץ לבית הספר.

כיתת לימוד בבית בספר שנפגע בתקיפה באידליב, אתמולצילום: OMAR HAJ KADOUR/אי־אף־פי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ