רויטרס
אי-פי
אמיר תיבון
הארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רויטרס
אי-פי
אמיר תיבון
הארץ

שתי קטיושות פגעו אמש (רביעי) ב"אזור הירוק" שבמרכז בגדאד, שבו שוכנות מרבית השגרירויות הזרות - כך לפי משטרת עיראק. לפי הדיווח הראשוני, אחת הקטיושות נפלה במרחק מאה מטרים מהשגרירות האמריקאית. 

ארה"ב שלחה מכתב לאו"ם, ובו נכתב כי ההתנקשות במפקד כוח אל קודס, קאסם סולימאני, היתה מעשה של הגנה עצמית, וכי היא מוכנה לפתוח במשא ומתן עם איראן ללא תנאים מוקדמים, "כדי למנוע הסלמה עם טהראן", כלשונה. הבית הלבן מסר כי טראמפ ונתניהו שוחחו הלילה בטלפון ודנו ב"נושאים אזוריים חיוניים".

שלשום לפנות בוקר שיגרה איראן טילים לעבר בסיסים בעיראק שבהם שוהים כוחות אמריקאיים. מהפנטגון נמסר כי נורו יותר מ-12 טילים בליסטיים לעבר שני בסיסים השוכנים בערים עין אל אסד ואירביל. ממשלת עיראק הודיעה כי אין נפגעים מקרב אזרחי המדינה או חיילי הצבא.

עדכונים

טראמפ ונתניהו שוחחו הלילה: "דנו בנושאים אזוריים חיוניים"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שוחח הלילה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. לפי הודעה של הבית הלבן, השניים דנו ב"נושאים אזוריים חיוניים". כמו כן, ארה"ב העבירה מכתב לאו"ם ובו נכתב כי היא מוכנה לפתוח במשא ומתן עם איראן ללא תנאים מוקדמים, "כדי למנוע הסלמה עם טהראן". 

לקריאת הכתבה המלאה

ארה"ב לאו"ם: ההתנקשות בסולימאני היתה מוצדקת, מוכנים לפתוח במו"מ עם איראן ללא תנאים מוקדמים

ארה"ב שלחה מכתב לאו"ם, ובו נכתב כי ההתנקשות במפקד קודס של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני, היתה מעשה של הגנה עצמית, וכי היא מוכנה לפתוח במשא ומתן עם איראן ללא תנאים מוקדמים, "כדי למנוע הסלמה עם טהראן", כלשונה. 

במכתב נמסר כי ארה"ב מוכנה לנקוט בפעולה נוספת במזרח התיכון כדי להגן על האינטרסים שלה. 

סגן נשיא ארה"ב: איראן הנחתה את המיליציות שלא לתקוף מטרות אמריקאיות

סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, אמר הלילה (חמישי) כי איראן הנחתה את המיליציות שלא לתקוף מטרות אמריקאיות. שר ההגנה האמריקאי, מארק אספר, אמר כי המתקפה האיראנית כנגד השגרירות האמריקאית בבגדאד נועדה לפגוע בחיילים אמריקאים. הבית הלבן פרסם הודעה לפיה טראמפ ונתניהו שוחחו בטלפון ודנו ב"נושאים בילטרליים אזוריים קריטיים".

פנס אמר כי ארה"ב קיבלה מידע מודיעיני לפיו איראן העבירה הודעה למיליציות ובה הנחייה שלא לפעול כנגד מטרות אמריקאיות. שר ההגנה האמריקאי התייחס לתקיפה האיראנית כנגד השגרירות האמריקאית בבגדאד ואמר כי איראן שיגרה 16 טילים בליסטיים לטווח קצר מלפחות שלושה מקומות שונים.

שתי רקטות פגעו באזור השגרירות האמריקאית במרכז בגדאד

שתי קטיושות פגעו הלילה (רביעי) ב"אזור הירוק" שבמרכז בגדאד, בו שוכנות מרבית השגרירויות הזרות - כך מסר צבא עיראק. לפי הודעת הצבא, הקטיושות לא גרמו לנזק. עוד דווח כי אחת הקטיושות נפלה במרחק מאה מטרים מהשגרירות האמריקאית.

מקור ביטחוני עיראקי אמר כי רקטה אחת פגעה בבניין שנמצא בבנייה ליד מתחם ראשות הממשלה, ורקטה אחרת באגם קטן ליד בניין השגרירות האמריקאית. ממשטרת עיראק נמסר קודם לכן כי נפלו שלוש קטיושות. באזור נשמעו אזעקות ופיצוצים ואש פרצה במקום. 

המטיף הדתי הבכיר בעיראק: ההסלמה הגיעה לסיומה

המטיף הדתי הבכיר בעיראק, מוקתדא אל-סאדר, אמר הערב כי ההסלמה שארעה בעיראק הגיעה לסיומה לאור המסרים שהועברו הן מארה"ב והן מאיראן. אל-סאדר קרא למיליציות בעיראק לנצור את נשקם ולא להסלים את המצב.

טראמפ: נראה שאיראן נסוגה מהסלמה

הצהרת טראמפ, הערב בבית הלבן
הצהרת טראמפ, הערב בבית הלבןצילום: Evan Vucci/אי־פי

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר הערב כי נראה שאיראן נסוגה מהסלמה  ואישר כי לא היו נפגעים אמריקאים ועיראקים בתקיפה אמש על בסיסים צבאיים בעיראק. עוד אמר הנשיא שלא יהיה שלום במזרח התיכון עד שהעולם לא יעצור את השפעתה ההרסנית של איראן באזור.

טראמפ פתח את דבריו באמירה שכל עוד הוא נשיא ארה"ב, הוא לא יאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. בהמשך דבריו הוא פירט על תפקידו ההרסני של קאסם סולימאני, והאשים אותו בתכנון והוצאתן לפועל של פעולות שעלו בחייהם של חיילים אמריקאים ואזרחים.

הנשיא קרא למעצמות החתומות על הסכם הגרעין לסגת ממנו, ולשרטט הסכם חדש. הוא הוסיף שאיראן יכולה להיות מדינה נהדרת ושיש לה "פוטנציאל גדול", אך שכרגע היא מחרחרת מלחמה ואלימות אזורית, ושלא ייתכן שלום במזרח התיכון כל עוד היא ממלאת תפקיד הרסני זה.

בנאומו, טראמפ הדגיש שלארה"ב יש הציוד הצבאי החדשני ביותר בעולם - אבל שאיננה חייבת להשתמש בו. הוא קרא לאזרחי ולמנהיגי איראן לעמוד יחדיו כדי לבנות עתיד, עם שלום בין אומות העולם. "ארה"ב מוכנה לשלום עם כל מי שרוצה בכך", סיים טראמפ את הצהרתו.

סנאטור רפובליקאי ששוחח עם טראמפ: הוא רוצה לפתוח במשא ומתן

חבר סנאט רפובליקאי ששוחח עם טראמפ אמר כי הנשיא מעוניין במשא ומתן עם איראן. הסנאטור הוותיק ג'ים אינהוף אמר לעיתונאים כי טראמפ ביצע שורה של שיחות טלפון עם חברי הסנאט ממפלגתו, בהם הביע את רצונות לפתוח במשא ומתן, ואף אמר שהתקיפה האיראנית המוגבלת אמש "פותחת את הדלת למשא ומתן". אינהוף שיער כי טראמפ יאמר דברים ברוח זו בהצהרה שייתן בנושא בעוד כחצי שעה.

אינהוף בסנאט, בחודש שעבר
אינהוף בסנאט, בחודש שעברצילום: Alex Brandon/אי־פי

מקורות: איראן נמנעה בכוונה מהרג אמריקאים בתקיפה הלילה כדי למנוע הסלמה

איראן נמנעה בכוונה מהרג חיילים אמריקאים במתקפה הלילה בעיראק כדי למנוע הסלמה נוספת במתיחות האזורית, כך אומרים מקורות בממשל האמריקאי ובאירופה.

לפי הדיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, האיראנים כיוונו את הטילים שנורו לעבר שני בסיסים בעיראק כך שלא יפגעו בכוחות צבא ארה"ב שהוצבו בהם. עם זאת, הם עדיין רצו לשלוח מסר לארה"ב שלא ישתקו על ההתנקשות בסולימאני. לא ברור אם אכן לא היו נפגעים אמריקאים בתקיפה, ומקורות רשמיים בוושינגטון סירבו לאשר זאת.

זריף: איראן לא התחילה את המתיחות, ארה"ב פתחה במלחמה כלכלית נגדנו

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, אמר כי מדינתו "לא החלה את המתיחות הנוכחית". בשיחה עם עיתונאים, הבהיר זריף שארה"ב פתחה "במלחמה כלכלית" נגד איראן. "אירופה יכולה לשחק תפקיד מועיל", אמר שר החוץ, "היא יכולה להבהיר לארה"ב איזו טעות ענקית היא עשתה בשיקוליה ושעליה להפסיק להקשיב לליצנים".

איראן פרסמה סרטון שלטענתה מראה את שיגור הטילים הלילה

סוכנות הידיעות הרשמית של איראן פרסמה סרטון שבו נראים שיגורי טילים - לכאורה אלה שנורו אל הבסיסים בעיראק הלילה. לפי הסוכנות אתר שיגור הטילים היה במחוז כרמנשאה במערב המדינה.

ידיעה כוזבת על נסיגת ארה"ב פורסמה בשם סוכנות הידיעות של כוויית

כוויית הודיעה כי חשבון הטוויטר של סוכנות הידיעות הרשמית שלה, Kuna, נפרץ - ופרסם ידיעה כוזבת על נסיגה לכאורה של כוחות צבא ארה"ב מהמדינה. בדיווח שעלה מוקדם יותר בחשבון של הסוכנות, והוסר בינתיים, נטען כי מפקד בסיס אפריג'אן הודיע לשר ההגנה הכווייתי על כוונה להסיג את כלל הכוחות האמריקאיים תוך שלושה ימים.

רוחאני: התשובה להתנקשות בסולימאני - לבעוט את ארה"ב מהמזה"ת

נשיא איראן, חסן רוחאני, קרא "לבעוט החוצה מהמזרח התיכון" את כוחותיה של ארה"ב. בדברים שכתב בטוויטר הוסיף רוחאני כי זו תהיה תשובתה של טהראן על ההתנקשות בסולימאני. "הגנרל סולימאני לחם בגבורה נגד דאעש, ג'בהת אל נוסרה, אל-קאעידה ואחרים", הוסיף רוחאני. "לולא מלחמתו בטרור, בירותיה של אירופה היו עכשיו מצויות בסכנה גדולה".

חמינאי: המזרח התיכון לא יקבל עוד את הנוכחות האמריקאית

מנהיגה העליון של איראן, עלי חמינאי, האשים את ארה"ב כי היא "מפיצה מלחמה, מחלוקת, המרדה הרס וחורבן של התשתיות באזור, כפי שהיא עושה ברחבי העולם". לדבריו, המזרח התיכון "לא יקבל עוד את הנוכחות האמריקאית".

חמינאי אף גינה את "השקרים המתלהמים" של הממשל האמריקאי, לדבריו, "שמנסים להציג את לוחם הג'יהאד והמפקד הגדול שלחם בטרור כטרוריסט". הדברים שפורסמו בחשבון הטוויטר הרשמי של חמינאי בשפה האנגלית - התייחסו לסולימאני.

ראש ממשלת עיראק: לא קיבלנו דיווחים על הרוגים בתקיפות

מפגינים בעיר בצרה מוחים נגד מעורבותן של ארה"ב ושל איראן במדינה, היום
מפגינים בעיר בצרה מוחים נגד מעורבותן של ארה"ב ושל איראן במדינה, היוםצילום: ESSAM AL-SUDANI/רויטרס

ראש ממשלת עיראק, עאדל עבד אל-מהדי, אמר כי לא קיבל כל דיווחים על הרוגים בתקיפות, לא של אזרחים או חיילים עיראקיים ולא של אנשי כוחות הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב, הפועלת נגד דאעש במדינה. הוא הוסיף כי עודכן בידי טהראן הלילה על תקיפה צפויה נגד בסיסים שבהם נמצאים כוחות צבא ארה"ב, מבלי שפורטו יעדיה. לדבריו, הוא היה בקשר עם האמריקאים בזמן המתקפה על הבסיסים בארביל ובעין אל אסד.

עוד קרא עבד אל-מהדי לאיראן ולארה"ב להפגין איפוק, לפעול על פי הסכמים בינלאומיים ולכבד את ריבונותה של ארצו.

הכורדים בעיראק: קוראים להרגעת הרוחות בין איראן לארה"ב

מנהיגי החבל הכורדי האוטונומי בצפון עיראק קראו להרגעת הרוחות בין איראן וארה"ב, בעקבות התקיפות הלילה - שאחת מהן אירעה בבירת החבל ארביל. "יש לפעול לפיתרון דיפלומטי להבטחת יציבות ושלום בכל הצדדים ולהימנע מגרירת אזור כורדיסטאן לתוך היריבויות הללו", נמסר בהודעה משותפת להנהגה הכורדית.

מפקד מיליציה שיעית בעיראק: איראן הגיבה לארה"ב - ועכשיו תורנו

מפקד המיליציה השיעית הפרו-איראנית בעיראק "אסאיב אהל אל חאק", קאיס אל-חזאלי איים בתגובה נפרדת נגד ארה"ב. "התגובה הראשונה של האיראנים על ההתנקשות בסולימאני התרחשה, ועכשיו תורנו". אל-חזאלי הוסיף כי "העם העיראקי נחוש ואמיץ ותגובתו תהיה לא פחותה משל איראן - וזו הבטחה".

שגריר ארה"ב בישראל: הרושם מהערכת הנזק בתקיפות חיובי

שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן בכנס בירושלים, היום
פרידמן בכנס בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, אמר בכנס שבו השתתף גם נתניהו כי הערכות הנזק הראשוניות מתקיפת הבסיסים בעיראק מעלות רושם "חיובי". הוא הוסיף כי "אנו מתפללים כי הדיווחים שמתקבלים נכונים. הצבא שלנו הוא ללא ספק החזק בעולם ומטרתנו צודקת".

נתניהו: "מי שינסה לתקוף אותנו יספוג מכה מוחצת ביותר"

נתניהו בירושלים, היום
נתניהו בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בכנס של "פורום קהלת" בירושלים כי "במזרח התיכון של היום אין יום שדומה למשנהו. הטלטלה האזורית נמשכת. המאבק בין הקיצונים למתונים מוסיף להתנהל במלוא עוזו". 

עוד אמר נתניהו כי ישראל עומדת "בנחישות ובעוצמה" באתגרים שעמם היא מתמודדת וכי, "מי שינסה לתקוף אותנו יספוג מכה מוחצת ביותר".

שר ההגנה של איראן: נגיב על תגובת הנגד של ארה"ב באופן שקול

שר ההגנה של איראן, אמיר חתאמי, אמר כי תגובתה של טהראן לתגובת-הנגד של ארה"ב לתקיפות הלילה "תהיה שקולה לכוח שהם יפעילו".

זריף: התקיפה הלילה - צעד לגיטימי של הגנה עצמית

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, כינה את תקיפת הבסיסים בעיראק "צעד לגיטימי של הגנה עצמית". מוקדם יותר כתב זריף בחשבון הטוויטר שלו כי טהראן אינה מעוניינת במלחמה. "איראן נקטה באמצעים מידתיים כדי להגן על עצמה", הוסיף. "אנו לא מבקשים הסלמה או מלחמה, אך נגן על עצמו מפני כל התקפה". 

רוחאני: נגדע את רגלי ארה"ב במזרח התיכון

הבסיס בעין אל אסד, בנובמבר 2017
הבסיס בעין אל אסד, בנובמבר 2017צילום: Khalid Mohammed/אי־פי

בזמן נאומו של חמינאי מסר נשיא איראן, חסן רוחאני, הודעה לפיה "ארה"ב גדעה את ידו של סולימאני, אבל אנחנו נגדע את רגלה במזרח התיכון".

חמינאי: התקיפה - סטירת לחי, עוד לא נקמה

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי בטהראן, הבוקר
חמינאי בטהראן, הבוקר. קרא לארה"ב לסגת מהמזרח התיכוןצילום: AFP

בנאום שנשא הבוקר המנהיג העליון של איראן, אייתוללה עלי חמינאי, הוא כינה את אירועי הלילה "סטירת לחי לארה"ב" והוסיף כי תקיפת הבסיסים בעיראק היא אינה הנקמה על סולימאני.

חמינאי קרא לוושינגטון להסיג את כוחותיה מהמזרח התיכון והוסיף כי מותו של סולימאני הוא "הוכחה כי המהפכה האיסלאמית עדיין חיה". עוד אמר המנהיג העליון האיראני כי "אויבינו הם ארה"ב והיישות הציונית היהירה". 

ראש ממשלת עיראק: בתקיפה לא נפגעו אזרחי המדינה

לשכת ראש ממשלת עיראק מסרה כי לא היו נפגעים לאזרחי המדינה בתקיפות. לפי הצבא העיראקי, 17 טילים נורו אל הבסיס בעין אל אסד, שבמחוז אנבאר, וחמישה אל הבסיס בארביל.

מקור במשמרות המהפכה: 80 בני אדם נהרגו בתקיפת אחד הבסיסים

מקור במשמרות המהפכה מסר לרשת פארס ניוז האיראנית כי 80 בני אדם נהרגו בתקיפה על הבסיס בעין אל אסד לבדו. לפי הדיווח, יותר מ-200 בני אדם נפצעו בשתי התקיפות ונזק נגרם למבנים ולכלי רכב.

טראמפ: הכל בסדר, ממשיכים בהערכת הנזקים

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, כתב בטוויטר כי "הכל בסדר" וכי הערכות הנזק והנפגעים עדיין מתקיימות בשני הבסיסים. "שוגרו טילים מאיראן לשני בסיסים בעיראק. כעת מתבצעות הערכות נפגעים ונזקים. בינתיים הכל טוב", הוסיף טראמפ. יש לנו את הצבא החזק והמצויד ביותר בעולם". 

שעות לאחר התקיפה, סולימאני הובא לקבורה

ארונו של סולימאני מובא לקבורה בכרמאן, הלילה
ארונו של סולימאני מובא לקבורה בכרמאן, הלילהצילום: WANA NEWS AGENCY/רויטרס

הלילה הובא לקבורה מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה האיראניים, קאסם סולימאני, בעיר הולדתו כרמאן, כמה שעות לאחר תקיפת הבסיסים בעיראק. מסע הלווייתו הגיע אתמול לעיר, אך אסון מחיצתם למוות של עשרות בני אדם הביא לדחיית קבורתו. במהלך מסע ההלוויה הבטיח יורשו של סולימאני, איסמעיל קאני, לנקום את מותו.