חאלב הטורקית: העיר הכורדית העתיקה שהפכה לעיי חורבות

רובע סור בדיארבקיר שבדרום טורקיה אכלס בעבר את אחת השכונות המפוארות בעיר. אך העובדה כי נחשב לבירה הלא רשמית של הכורדים ולמעוז המחתרת, הפכה אותו ליעד הריסה של הממשל באנקרה

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מקומי בוחן את הנזק בביתו בעיר העתיקה בדיארבקיר, במאי
רוד נורדלנד, ניו יורק טיימס

היום ירד במסבאה מחתרתית עלומת שם. דרך קירות הבזלת בני 500 שנה, מתחת לתקרה עותמאנית מקומרת, אורות עמומים ומוזיקה בעוצמה נמוכה, הגיע לאוזני הלקוחות רעש מרוחק. "בולדוזרים", הסביר המלצר, שגם לו אין שם. הוא פינה את השולחן. הבולדוזרים פינו את ההריסות ממה שהיתה בעבר אחת השכונות המפוארות כאן, ברובע סור שבעיר דיארבקיר, הבירה הלא רשמית של הכורדים ובעבר מעוז של המחתרת הכורדית שמחוץ לחוק, מפלגת הפועלים הכורדית, הפ־ק־ק.

עברה יותר משנה מאז החלה הלחימה בסור, התומכים הצעירים של לוחמי הפ־ק־ק חפרו תעלות ואיישו מחסומים. חלפו יותר מארבעה חודשים מאז תמה הלחימה ההיא ותוצאותיה: 120 הרוגים לפחות – אזרחים, לוחמי פ־ק־ק ואנשי כוחות הביטחון הטורקיים – והמוני בתים ובניינים הרוסים.

פינוי הריסות ברובע סור בדיארבקיר, במאי
פינוי הריסות ברובע סור בדיארבקיר, במאיצילום: SERTAC KAYAR/רויטרס

צבא טורקיה והמשטרה ניצחו, אבל ניצחון זה הוליד נוף המזכיר את העיר חאלב. כמאה דונם של העיר העתיקה פונו מההריסות עד כה והותירו פצע עגול וריק שנראה היטב בתצלומי האוויר. הנזק כמעט בלתי נראה מגובה הרחוב מפני שהסמטאות המובילות לאזורים החרבים ביותר נחסמו בחומות, מולם רחובות שנפתחו מחדש לעסקים. על שלוש משכונות סור עדיין מוטל עוצר.

לאורך הכביש היחיד שכנראה מביא ללב סור המושטח פרוש וילון ענק מתוח מבניין לבניין, ומשוריין שחור של המשטרה חונה לפניו ומשדר איום. סור היה אחד הרובעים התומכים ביותר של הפ־ק־ק בדיארבקיר, העיר הכורדית הגדולה בעולם והבירה לא רשמית של האזור הכורדי במזרח טורקיה, עיר שכלל תושביה תומכים גדולים של המחתרת. לפי הערכות, הכורדים מונים שישית מאוכלוסיית טורקיה, ומרביתם תומכים בגלוי ב–פ־ק־ק האסור לפי החוק, או מצביעים למפלגת העם הדמוקרטית הפרו־כורדית (HDP) החוקית, השותפה לחלק גדול מהמצע הפוליטי של ארגון המחתרת.

"סור" פירושו "חומת העיר", והשם מתייחס לחומות הרומיות העתיקות, שעוביין כחמישה מטרים, אורכן גדול מהחומה המקיפה את ירושלים העתיקה והן שמורות טוב יותר מחומות רומא. החומה מקיפה את העירייה וחלקים עתיקים אחרים של דיארבקיר. בעבר סור משך תיירים רבים, אך כיום הרובע זרוע עמדות משטרה, ניידות משוריינות חונוץ בכל מקום ושוטרים בלבוש אזרחי פוסעים בנחת חמושים ברובי סער ואקדחים.

המבקרי הזרים היחידים כיום בסור הם בעיקר אנשי שמאל מאירופה, שבאים להביע סולידריות, ועיתונאים זרים, שלרוב נעצרים מיד. "אתה עיתונאי?" שאל המלצר, שהעדיף להישאר בעילום שם. "אל תדאג, אתה יכול לסמוך עלינו". המלצר ניגש ישר לעניין בלי שנשאל אפילו: "בכל יום חברים שלי הולכים להר, מורים, עורכי דין, רופאים, כל כך הרבה. אף אחד כבר לא מאמין בדיבורים", אמר.

העיתונאי הכורדי סדאט יילמז התיישב והמלצר מזג גם לו כוס יין אשורי. סוכנות החדשות המקוונת של יילמז, בדומה לכמעט כל הפרסומים הכורדיים, נסגר בשם מצב החירום במדינה. ברמקול נשמע שיר עם כורדי. בעיני יילמז נקוות דמעות, ולא דווקא מהמוזיקה. "זאת הפעם הראשונה שאני בסור מאז שכל זה קרה", אמר. המסבאה הייתה מלאה למדי. עשרה לקוחות אחרים ישבו ליד שולחנות, אבל המלצר אמר שאין מה לדאוג, שאפשר לדבר עם כולם. האנשים היחידים התומכים בממשלה בסור הם שוטרים, ובמסבאה חסרת השם אין שוטרי חרש. בכל אופן, אמר יילמז, "כיום המעצר בכלל לא מדאיג אותנו. אנחנו חוששים למות".

בניין מגורים הרוס בדיארבקיר, בנובמבר
בניין מגורים הרוס בדיארבקיר, בנובמברצילום: SERTAC KAYAR/רויטרס

ארבעה כורדים בסוף שנות ה–20 לחייהם, חברים ותיקים כולם, ישבו ליד שולחן אחר ולגמו תה. בתחילה היו מוכנים למסור את שמותיהם, אחר כך חזרו בהם. הארבעה פוטרו לאחרונה בטיהורים של יותר ממאה אלף עובדי מדינה בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל ביולי. שניים מהם מורים, שהשתתפו בשביתת מחאה בת יום אחד. כל השובתים פוטרו. אחד מהם הוא רואה חשבון, שעבד במשרד ממשלתי והוכרח להתפטר בגלל שהיה מנוי לעיתון כורדי, שכעת נמצא מחוץ לחוק. הרביעי ניהל משרד ממשלתי ופוטר שלושה ימים קודם לכן בלא סיבה ברורה. פשוט נאמר לו שהמשך העסקתו יוצרת מצב לא נעים.

"אסור להם להעניש אותנו במניעת פרנסה. הדמוקרטיה, מבחינתם, לא נועדה לכולם. הם הרסו את כל האמצעים השקטים, ולצעירים אין פתרון אחר אלא ללכת להר". "ללכת להר" פירושו אצל אנשי המקום – להצטרף ל–פ־ק־ק, שמעוזיו בהרי הטרשים בצפון עיראק. כמעט לכל משפחה בכורדיסטאן יש מישהו שם, או שהיא מכירה מישהו שם או קיבלה חזרה את גופתו של מישהו שיש לקבור. אחד מהיושבים האחרים במסבאה (בעל תואר שני בספרות כורדית) הזכיר לכולם את הבולדוזרים. "בסמוך אלינו מחריבים את כל סור. הדבר נמשך כבר כמעט שנה, והם עדיין מפנים את ההריסות", אמר. "עדיין מוצאים שם חלקי גופות".

אל הידיעה ב"ניו יורק טיימס"

מבנה שנהרס בפיצוץ מכונית ממולכדת בעיר, בנובמבר
מבנה שנהרס בפיצוץ מכונית ממולכדת בעיר, בנובמברצילום: Mahmut Bozarslan/אי־פי
תושבים בזירת פיגוע בדיארבקיר, בנובמבר
תושבים בזירת פיגוע בדיארבקיר, בנובמברצילום: STRINGER/רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ