בשבוע הבא הסעודיות יורשו לנהוג, אך מובילות המאבק עדיין במעצר

אל-יוסף, שקראה למצב זכויות הנשים "עבדות", מחכה ליום ראשון מאחורי הסורגים לצד שמונה פעילות. הרשויות הצליחו להשתיק גם את האליטה המשכילה, ומשקיפים מזהירים כי המאבק הפמיניסטי בממלכה מתגמד רק לשינויים המשרתים את הממשל

אשה מתאמנת בסימולטור, בדהראן
אשה מתאמנת בסימולטור, בדהראןצילום: AHMED JADALLAH/רויטרס
בלומברג
בלומברג

בלילה שבו ממשלת סעודיה הכריזה כי תתיר לנשים לנהוג, עזיזה אל-יוסף הוצפה בשיחות טלפון מברכות. "רציתי להיות הראשונה בתור לקבלת רישיון", אמרה הפרופ' לשעבר בספטמבר. היום מחכה אל-יוסף לרגע ההיסטורי מאחורי הסורגים. היא נעצרה בחודש שעבר, לצד 16 פעילות זכויות הנשים הבולטות ביותר בסעודיה. פחות משבוע להסרת האיסור, תשע מהן עדיין במעצר, בגין אישומי "סיוע לאויבי המדינה".

השמות שלהן מרוחים על שערי העיתונים המקומיים, והכותרות מאשימות אותן בבגידה. בכמה מקומות אף טוענים שהן סוכנות זרות של קטאר. התביעה מסרה כי העצורות הודו ב"שיתוף פעולה עם אישים או ארגונים העוינים את הממלכה" ו"סיפוק תמיכה כלכלית ומוראלית לגורמים עוינים בחו"ל". הרשויות סירבו לפרט עוד.

מורה לנהיגה בסעודיה, בתחילת החודשצילום: AHMED JADALLAH/רויטרס
מורה לנהיגה בסעודיה, בתחילת החודשצילום: AHMED JADALLAH/רויטרס

במשך שנים הצדיק השלטון בסעודיה את האיסור על נשים לנהוג בטענה שהחברה הסעודית עדיין לא מוכנה לכך. אף שהאיסלאם לא אוסר על כך ובכל מדינה מוסלמית אחרת בעולם אין איסור דומה, חלק מהסעודים מאמינים כי נהיגת נשים עלולה להוביל לשחיתות מוסרית.

ההתרגשות בממלכה גוברת לקראת 24 ביוני - היום שבו יוסר רשמית האיסור. הרשתות החברתיות מלאות בנשים שמצטלמות לצד הרישיון החדש שלהן. אחרות מתלוננות שנמאס להן להתבסס על קרוביהם הגברים ולשלם על מוניות. "אני צריכה לנסוע", אמרה האיה א-דוסרי בת 35, שהתנסתה בסימולטור נהיגה בריאד, "אפילו אם המסורת שלנו אומרת לא – אני חייבת".

אבל למרות להט הנשים, הפער בין החזון של יורש העצר מוחמד בן סלמאן ל-2030 לבין המציאות עדיין עצום. הנסיך הצעיר הבטיח לשחרר את ההגבלות החברתיות החריפות ולהרחיב את הכלכלה – על פי הערכת בלומברג, הסרת איסור הנהיגה מנשים תגדיל את התפוקה הכלכלית ב-90 מיליארד דולר עד 2030. אולם במקביל לכך, בן סלמאן גם מהדק את האחיזה בחברה.

צעירה לומדת להחליף גלגל בדהראן, בתחילת החודשצילום: AHMED JADALLAH/רויטרס
לומדות לבדוק שמן, בדהראןצילום: AHMED JADALLAH/רויטרס

מעצרי הפעילות התאימו במדויק לקו שמעביר השלטון: או שאתה איתנו או שאתה נגדנו. "הממשלה סגרה כל חלל שבו האזרחים היו יכולים להביע את חששותיהם בבטחה", אמרה חאלה א-דוסרי, חוקרת סעודית בארה"ב. לדבריה, במקום לראות בנשים בעלות ברית, הממשלה מסמנת אותן כאויבות. היא מסבירה שהשלטון בריאד רוצה שהנשים יישרו קו עמו ולא ידחפו לשינוי.

ובאמת, העצורות דחפו לשינוי נרחב יותר מהזכות לנהוג, לרבות לשים קץ לצורך באישור אפוטרופוס גבר – בדרך כלל אב, אח או בעל, בשביל לצאת מגבולות המדינה ולהתחתן. אל-יוסף, בת 60, היתה פעילת זכויות מוכרת, ובמהלך מחאה ב-2014 פורסמה תמונה שלה נוהגת בניגוד לחוק. "מה שקורה עכשיו – זו עבדות", אמרה בכינוס קטן בקניון בקיץ בשנה שעברה, כשתיארה את כללי האפוטרופסות.

מורה ותלמידה בסימולטור נהיגהצילום: AHMED JADALLAH/רויטרס
הרצאה לקראת לימודי נהיגה, בדהראןצילום: AHMED JADALLAH/רויטרס

לאחר שהמלך הסעודי חתם על הצו שיתיר לנשים לנהוג, אל-יוסף וחברותיה הפעילות חגגו את ניצחונן. אך מהר מאוד מצב רוחן השתנה. אחת אחרי השנייה הן קיבלו שיחות מנציגי הרשויות שהזהירו אותן להיות בשקט. אל-יוסף הפנימה את המסר. חשבון הטוויטר שלה, שפעם היה פעיל מאוד, הפך ישנוני.

גם לוג'יין אל-התלול בת ה-20 שתקה. אולם היא חזרה לציוצים ובמארס נעצרה באיחוד האמירויות ואולצה לטוס חזרה לריאד. אז נחקרה במשך שלושה ימים בכלא עם רמת האבטחה הגבוהה ביותר במדינה. לאחר המעצר, נמנעה יציאתה ויציאת בני משפחתה מהארץ והיא הפסיקה לצייץ. חודש לאחר מכן היא נעצרה שוב.

המעצרים השתיקו את האליטה האינטלקטואלית במדינה. אנשים שפעם שוחחו בחופשיות עם עיתונאים זרים עכשיו מבטלים פגישות, ואומרים כי הם חוששים להסתכן. בהתכנסות בריאד באחרונה, איש עסקים סעודי כינה את המעצרים "מבישים", אבל הודה שבפומבי הוא דווקא מהלל את הממשל.

משקיפים אומרים כי נוכח האווירה במדינה כיום, הנשים בסעודיה לא צפויות להילחם למען זכויותיהם. החוקרת א-דוסרי סבורה כי הפמיניזם העתידי במדינה יהיה כזה שישרת את הממשל. "ימשיכו לדחוף לשינויים שיאפשרו לנשים להיות עובדות וצרכניות", אמרה, "כל דבר שיכניס כסף".

שיעור נהיגה בסעודיה, בתחילת החודשצילום: AHMED JADALLAH/רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ