סיוט ושמו תימן: המלחמה שהרסה מדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרס בצנעא, בתחילת החודש
הרס בצנעא, בתחילת החודשצילום: Khaled Abdullah/רויטרס
מייגן ספסיה, ניו יורק טיימס
מייגן ספסיה, ניו יורק טיימס

מלחמת האזרחים בתימן שפרצה לפני יותר משלוש שנים שיסעה לגזרים את המדינה, שעוד קודם לכן היתה הענייה שבמדינות ערב. במאבק בין המורדים החותים, הפועלים בחסות איראן, לבין קואליציה שתומכת בממשלת תימן, בהובלת סעודיה, הידרדרה המדינה למשבר ההומניטרי החמור ביותר בעולם.

העולם מתעלם ברובו מהמלחמה הנמשכת ומסתבכת. בשבוע שעבר תקפו כוחות הקואליציה בהובלת סעודיה את העיר אל־חודיידה, שהנמל הימי שלה משמש נתיב יחיד לאספקה חיונית לרוב תושבי תימן. זוהי התפנית האחרונה באסון ההולך ומחמיר של מיליוני אזרחי המדינה. המלחמה כבר גרמה למותם של אלפי אזרחים ועקרה מביתם 3 מיליון בני אדם.

המלחמה החלה כמאבק בין המורדים החותים, נמנים עם המיעוט השיעי מצפון תימן, לבין כוחות הממשלה, שאז עמד בראשה הנשיא עבד ראבו מנסור האדי.

סעודיה ובעלת בריתה איחוד האמירויות התערבו במלחמה ב–2015 לנוכח מה שהתפרש על ידן כהתערבות של איראן לטובת המורדים. סעודיה ואיראן נאבקות על כוח והשפעה במזרח התיכון, ותימן הפכה לשדה קרב שבו הן נלחמות זו בזו דרך בנות החסות שלהן. 

איראן מכחישה שהיא תומכת בחותים, ואולם החותים שיגרו במהלך המלחמה טילים מתוצרתה. עם זאת, לדעת מומחים, המלחמה בתימן נובעת בעיקר ממאבק על השפעה פוליטית, ופחות ממאבק דתי.

ילדה הסובלת מתת-תזונה בתימן, באפרילצילום: MOHAMED AL-SAYAGHI/רויטר

המלחמה פיצלה את המדינה לחלקים שבשליטת החותים ברוב האזור הצפון־מזרחי של המדינה — כולל הבירה צנעא — וחלקים גדולים בדרום ובמערב בשליטת כוחות הקואליציה שבהובלת סעודיה, התומכים בממשלת תימן.

שורשי המלחמה נעוצים במהומות האביב הערבי, שפרצו בתימן ב–2011 והביאו להדחת הנשיא הדיקטטור עלי עבדאללה סאלח, שהיה בעל ברית של ארה"ב. אף על פי שסאלח עמד בראש תימן המאוחדת מאז שנות ה–90, התנגשות אינטרסים החלישה את אחיזתו בשלטון במדינה. ארגון אל־קאעדה בחצי האי ערב, אחד מהשלוחות החזקות ביותר של רשת אל־קאעדה בעולם, התחזק באזורים רבים במדינה ובמקביל המורדים החותים הלכו והתחזקו בצפונהּ.

כמה חודשים לאחר פרוץ הפגנות האביב הערבי, סאלח העביר את השלטון לסגנו, האדי, והתפטר. אולם האדי התקשה לשלוט במדינה שכבר היתה משוסעת, וסאלח המשיך להחזיק בהשפעה על ידי כך שהתייצב לצד החותים. ב–2014 החותים ותומכיהם — כולל קבוצות מתוך צבא תימן שהיו נאמנות לסאלח — השתלטו על הבירה ואילצו את האדי וממשלתו, הנהנית מהכרה בינלאומית, לצאת לגלות בסעודיה.

סעודיה וכמה מבעלות בריתה הערביות, בהן איחוד האמירויות, התערבו במלחמה ב–2015. בתמיכת ארה"ב ובעלות ברית מערביות, הן החלו לתקוף מהאוויר את כוחות החותים והביאו להסלמה חדה בלחימה. החותים הגיבו בירי טילים לשטח סעודיה.

תומכי המורדים החותים בצנעא, אתמולצילום: MOHAMED AL-SAYAGHI/רויטר

אזרחי תימן, בעיקר באזורים שבשליטת החותים, נלכדו יותר ויותר בתווך בין הצדדים הנלחמים. ואז בסוף שנה שעברה, הרגו החותים את סאלח, הנשיא לשעבר, אחרי שנטש בפתאומיות את הברית שלו עמם.

בשביל מיליוני בני אדם הנמצאים תחת שליטת החותים, הנמל של העיר לחופי ים סוף הוא הנתיב היחיד שדרכו הם יכולים לקבל אספקה של סיוע הומניטרי — כולל מזון ותרופות — ופריטים חיוניים אחרים. לפי הערכות, כשני שלישים מהאוכלוסייה מסתמכים על האספקה הזאת.

בעיר חיים כ–400 אלף תושבים, ומאחר שיש לה רק שני נתיבים ראשיים לכניסה ויציאה, מצור מתמשך עלול להותיר מאות אלפי בני אדם בה מנותקים, וללא אפשרות להימלט. ארגוני סיוע רבים הוציאו מהעיר את עובדיהם לנוכח הלחימה הצפויה.

בתקיפה על הנמל בשבוע שעבר השתתפו חיילים תימנים, שאומנו וממומנים על ידי איחוד האמירויות. איחוד האמירויות והסעודים כאחד מאשימים את החותים בהברחת כלי נשק מאיראן לתימן דרך הנמל של העיר. פקחים של האו"ם אומרים כי אין זה סביר שכלי נשק מוברחים דרך נמלי ים סוף, וקרוב לוודאי נשק מוברח לתימן דרך הגבולות היבשתיים.

ילדים שפונו מאל-חודיידה, שלשוםצילום: ABDULJABBAR ZEYAD/רויטרס

האו"ם וארגוני סיוע הזהירו שתקיפת אל-חודיידה עלולה לדרדר עוד יותר את המשבר ההומניטרי, שכבר יצא מכלל שליטה, וקראו להכריז על הפסקת אש. "עליהם לפעול עתה כדי להבטיח הפסקת אש לפני שהאנשים שבעיר אל-חודיידה יסבלו מגורל זהה לזה של תושבי חאלב, מוסול וא־רקה", כתב דייוויד מיליבנד, נשיא ומנכ"ל "ועד ההצלה הבינלאומי" (IRC) בהודעת דואר אלקטרוני, כשהוא משווה את מה שעלול לקרות בעיר למצור הממושך שהוטל על ערים בסוריה ובעיראק.

תקיפות אוויריות בלתי פוסקות כבר הרסו את התשתיות באזורים רבים שבשליטת החותים וגרמו נזק לבתי חולים ולמתקני ביוב.

מחלות התפרצו ברחבי המדינה. מגיפת הכולרה בתימן שפרצה ב–2017 מוגדרת כהתפרצות המהירה והנרחבת ביותר של המחלה אי פעם. האו"ם אמר כי מעשים שיכולים להיחשב כפשעי מלחמה נעשו הן על ידי כוחות הקואליציה בהנהגת הסעודים והן על ידי החותים, ושני הצדדים מואשמים בפגיעה מכוונת בעשרות בתי חולים ומתקנים רפואיים, ובמרכזים אזרחיים.

ילדות שנאלצו להימלט מבתיהן, לפני חודשייםצילום: NAIF RAHMA/רויטרס

גם לפני התקיפה האחרונה, מיליוני תימנים הידרדרו אל סף רעב, וכ–60% מ–29.3 מיליון אזרחי תימן הוגדרו על ידי תוכנית המזון העולמית (WFP) כנטולי ביטחון תזונתי.
הוועד הבינלאומי של הצלב האדום אומר כי אגר באזור לקראת הלחימה הצפויה מזון, תרופות ומתקנים לטיהור מים, אולם לא ניתן להעביר את הסיוע כל עוד הקרבות נמשכת.

"בני אדם ומשפחות יסבלו אם לא יוכנס לעיר מזון, ואנחנו מודאגים מכך שהמשך הפעולות הצבאיות מונע העברת מוצרים חיוניים", אמר רוברט מרדיני, המנהל האזורי של הוועד הבינלאומי של הצלב האדום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ