מצעד גאווה באיסטנבול פוזר בגז מדמיע ובכדורי גומי

הרשויות בעיר אסרו על קיום המצעד אך מאות פעילים התאספו, הניפו את דגלי הגאווה וקראו "איננו שותקים, איננו מפחדים". לפי הדיווחים, השוטרים השתמשו גם באלות ובכלבים להרחקת המפגינים מרחובות מרכזיים

עימותים בין המפגינים למשטרה, אתמול
עימותים בין המפגינים למשטרה, אתמול צילום: BULENT KILIC/אי־אף־פי
אי-פי, רויטרס והארץ
אי-פי, רויטרס והארץ

משטרת טורקיה פיזרה בגז מדמיע ובכדורי גומי פעילים שהתאספו אתמול (ראשון) למצעד גאווה באיסטנבול, אף שזה נאסר על ידי הרשויות בעיר. לפי הדיווחים, השוטרים השתמשו גם באלות ובכלבים כדי להדוף את הפעילים מרחוב איסתיקלל המרכזי. 

למצעד, שלרוב מושך עשרות אלפי בני אדם, הגיעו אתמול רק מאות מפגינים. המשטרה התירה להם לצעוד ברחובות ולהקריא הצהרה שלפיה הם אינם מכירים באיסור על קיומו. הם הניפו את דגלי הגאווה וקראו "איננו מצייתים, איננו שותקים, איננו מפחדים". "כמו בכל שנה אנחנו כאן", מסרו המארגנים בהצהרה, "הצחוק שלנו, הקריאות שלנו, והסיסמאות שלנו עדיין מהדהדים ברחובות האלה". 

מפגינים ברחובות איסטנבול, אתמולצילום: BULENT KILIC/אי־אף־פי
מפגינים ברחובות איסטנבול, אתמולצילום: BULENT KILIC/אי־אף־פי

לפי סוכנות הידיעות הצרפתית AFP, מושל איסטנבול אמר למארגנים כי הרשויות לא יכולות להבטיח את ביטחון המצעד, וכי לא ראוי לקיימו. המושל לא פרסם אף הודעה לציבור בנושא, ולא הגיב לפיזור ההפגנה האלים אתמול. 

חוקר בארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל מסר בטוויטר כי "כמאה שוטרים הוצבו באזור כיכר טקסים כדי לעצור את מצעד הגאווה, אבל המשתתפים היצירתיים והאמיצים עקפו את האיסור ומפיצים את המסר שלהם בהפגנה ספונטנית". 

עימותים בין המפגינים למשטרה, אתמול צילום: BULENT KILIC/אי־אף־פי
עימותים בין המפגינים למשטרה, אתמולצילום: BULENT KILIC/אי־אף־פי

הומוסקסואליות אינה מנוגדת לחוק בטורקיה והמצעד באיסטנבול נערך בעבר ללא הפרעה במשך כעשור. אך מאז 2015 נאסר קיומו, בנימוק של שמירה על הסדר הציבורי וביטחון האזרחים, כשברקע איומים לפגוע במשתתפיו. באחרונה נאסר גם על הצגת סרטים גאים במדינה. 

מבקרי הנשיא רג'פ טייפ ארדואן, שנבחר בשבוע שעבר לכהונה נוספת, טוענים כי אין לו עניין להרחיב את זכויות המיעוטים בארצו, בהם הקהילה הגאה ונשים. בשנים האחרונות גבר החשש לחירויות הפרט במדינה, בעיקר לאחר ניסיון ההפיכה הכושל ביולי 2016. מאז נעצרו 160 אלף איש ועוד רבים פוטרו מעבודותיהם. 

ההפגנה באיסטנבול, אתמולצילום: BULENT KILIC/אי־אף־פי
פעילים לזכויות הקהילה הלהט"בית בטורקיה, אתמולצילום: BULENT KILIC/אי־אף־פי
כלבנים באזור ההפגנה, אתמולצילום: BULENT KILIC/אי־אף־פי
פעילים נמלטים מהזירה, אתמולצילום: BULENT KILIC/אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ