הפיצוץ בנמל ביירות הרס את אחד המבנים ההיסטוריים היפים בעיר

ארמון סורסוק בן 160 השנים ספג פגיעה קשה מהפיצוץ בנמל - גג המבנה קרס והחדרים כוסו באבק ושברי שיש. בינתיים המשפחה מעדיפה להמתין עם מבצע השיפוץ. אין טעם, לדבריהם, כל עוד המצב הפוליטי רגיש כל כך

ארמון סורסוק בביירות, ביום שישי
ארמון סורסוק בביירות, ביום שישיצילום: Felipe Dana/אי־פי
לוגו אי-פי
אי-פי
לוגו אי-פי
אי-פי

הארמון בן 160 השנים אשר ניצב בלב ביירות שרד שתי מלחמות עולם, את נפילת האימפריה העותמאנית ואת תקופת המנדט הצרפתי. כשהסתיימה מלחמת האזרחים בלבנון, נדרשו 20 שנים של שיקום זהיר כדי להשיב את המבנה למצבו הקודם.

"בשנייה אחת הכל נהרס שוב", סיפר רודריק סורסוק, הבעלים של ארמון סורסוק הנודע, אחד מהבניינים ההיסטוריים היפים ביותר בביירות. הפיצוץ שאירע בנמל בעיר בשבוע שעבר גרם לקריסת גג המבנה. החדרים כוסו בשכבה עבה של אבק ושברי שיש. כמה מקירות המבנה קרסו, ואיתם נהרסו גם הדיוקנאות שנתלו עליהם. סורסוק סיפר שההרס שספג המבנה הפעם גרוע פי עשרה מהנזק שנגרם לו במשך כל שנות מלחמת האזרחים.

ארמון סורסוק בביירות, ביום שישיצילום: Felipe Dana/אי־פי

יותר מ-160 בני אדם נהרגו בפיצוץ בנמל בשבוע שעבר ועוד כ-6,000 נפצעו. אלפי בתים ומשרדים נהרסו או ניזוקו. ארמון סורסוק, שנבנה ב-1860 על גבעה המשקיפה על הנמל, הכיל יצירות אמנות רבות, רהיטים מהתקופה העותמאנית וציורים שהובאו מאיטליה – אוסף שנצבר לאורך שלושה דורות של המשפחה, שהגיעה לעיר ב-1714.

ארמון סורסוק בביירות, ביום שישיצילום: Felipe Dana/אי־פי

הארמון בן שלוש הקומות נחשב לנקודת ציון חשובה בביירות. בגן המרווח שלו נערכו המוני חתונות, מסיבות קוקטייל וקבלות פנים לאורך השנים, והמבנה זכה להערצת תיירים שהגיעו לאזור כדי לבקר במוזאון האמנות סורסוק הסמוך.

רודריק סורסוק באחד מחדרי ארמון סורסוק בביירות, ביום שישיצילום: Felipe Dana/אי־פי

לדברי סורסוק, המבנה במצבו הנוכחי ידרוש הליך שיקום ארוך ויקר, "כמו לבנות את הבית מחדש". הוא סיפר שלמרות שהאזור נחשב לאזור לשימור, עד כה רק נציגי צבא הגיעו כדי להעריך את הנזק. עד כה לא הצליח ליצור קשר עם גורמים במשרד התרבות.

ארמון סורסוק בביירות, ביום שישיצילום: Felipe Dana/אי־פי

בינתיים, סורסוק עצמו עבר לגור בביתן שניצב בגן הארמון, בו גר במשך שנים עם משפחתו – אשתו, בתו בת ה-18 ואמו איבון. הוא סיפר שאמו בת ה-98 התעקשה להישאר בביירות לאורך כל שנות מלחמת האזרחים כדי להגן על המקום. אשתו שוחררה רק כעת מבית החולים, לאחר שנפגעה בריאותיה בעקבות הפיצוץ.

פסל שנשבר בארמון סורסוק, ביום שישיצילום: Felipe Dana/אי־פי
ארמון סורסוק מבחוץ, לפני הפגיעהצילום: Edeyrn87

סורסוק מספר שמבצע שיקום המבנה לא יתחיל בקרוב. אין טעם, לדבריו, כל עוד המצב הפוליטי במדינה רגיש כל כך. "אנחנו זקוקים לשינוי גדול. המדינה הזו מנוהלת בידי מושחתים", אמר בכעס. הוא הוסיף שבכוונתו להישאר בלבנון, שם העביר את רוב חייו. "אני מייחל למהפכה אלימה. משהו צריך להשתנות, אנחנו צריכים להמשיך הלאה. אי אפשר להשאיר את המצב כפי שהוא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ