הבחירות באיראן |

איך נבחרים המועמדים והאם לבחירות יש בכלל חשיבות?

כיצד מתנהל הליך הבחירות? האם הנשיא הנבחר ישפיע על תוכנית הגרעין? האם צפויות מהומות אחרי ההצבעה? מורה נבוכים עושה לכם סדר

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

כיצד מתנהל הליך הבחירות?

המועמדים נרשמים תחילה במשרד הפנים. לכאורה, במדובר בהזמנה הפתוחה לכל. כמעט כל אחד יכול להציע את שמו. השנה עשו זאת יותר מ-689 איש; החל בנשיא לשעבר רפסנג'אני, ועד לכהני דת עלומים, או מועמדים חסרי סיכוי כעקרת הבית רזייה אומווידאר בת ה-46. חוקתה של איראן מתייחסת לנשיא בגוף זכר, עובדה המתפרשת כאיסור על נשים לכהן בתפקיד.

שמונה מועמדים קיבלו את אישורה של מועצת שומרי החוקה, גוף של 12 איש הבודק את כשרות המועמדים לבחירות לנשיאות ולפרלמנט על פי אמות מידה, הכוללות בין היתר נאמנות למערכת השלטון האיסלאמית. למרבה ההפתעה, מועמדותו של רפסנג'אני נפסלה, החלטה העשויה לרמז על חשש המועצה מפני השפעתו על ציבור הבוחרים ויכולתו ללכד את הזרם הרפורמיסטי.

מנחה העימות (מימין) והמועמדים: עראזי, וליאתי, ריזא עארף, רזאאי, קליבאף, רוחאני, ג'לילי, חדאד עאדלצילום: אי-אף-פי

בשביל לנצח דרוש רוב רגיל של יותר מ-50%. במקרה שלא יושג, ייערך סיבוב בחירות שני בין שני המועמדים המובילים ב-21 ביוני. המנצח ייכנס לתפקידו באוגוסט. משרד הפנים מפקח על הליך הבחירות; הוא אינו מאפשר למשקיפים בינלאומיים לעקוב אחר מהלכן. ב-2009 טענו המפגינים שתוצאות הבחירות זויפו, כך שהמנצח יהיה מחמוד אחמדינג'אד ולא מועמד האופוזיציה, חוסיין מוסאווי; מוסאווי ומועמד אחר בבחירות 2009, מהדי כארובי, נתונים במעצר בית מאז ראשית 2011.

מי רשאי להצביע?

מתוך אוכלוסייה של כ-76 מיליון נפש, רשומים באיראן יותר מ-50 מיליון אזרחים בפנקס הבוחרים; כשליש מהם בני פחות מ-30, ונולדו אחרי המהפכה האיסלאמית של 1979; כ-60% מהבוחרים חיים בערים. ב-2007 הועלה גיל הבחירות מ-16 ל-18; איראנים הנמצאים מחוץ למדינה יכולים לבחור בנציגויות דיפלומטיות ובעמדות קלפי אחרות.

תומכות המועמד המתון רוחאני בעצרת בחירותצילום: אי-אף-פי

בבחירות 2009, שהסתיימו בבחירתו מחדש בהליך שנוי במחלוקת של מחמוד אחמדינג'אד, הגיע שיעור ההשתתפות ל-85%; בבחירות 2005 נמסר ששיעור ההשתתפות הגיע ל-63% בסיבוב הראשון ול-60% בשני. ב-2001 היה שיעור ההשתתפות 68%.

האם לבחירות אלה יש חשיבות?

כן, אבל לא באופן שרבים סבורים. נשיא איראן אינו קובע קווי מדיניות חשובים, כתוכנית הגרעין, יחסים עם המערב או יוזמות צבאיות. כל אלה נתונים לסמכותם של כהני הדת השולטים, בראשותו של המנהיג העליון עלי חמינאי. הנשיא משמש כשליח ליישום עמדותיהם התיאוקרטיות.

חמינאיצילום: אי–פי

אולם בידי הנשיא יש סמכויות רבות, בעיקר בענייני פנים. במשרתו הוא אחראי על הכלכלה, הזקוקה לניהול נמרץ יותר על רקע ניסיונה של איראן להתמודד עם הסנקציות המחמירות שהוטלו עליה בגלל תוכנית הגרעין שלה. הנשיא הוא גם מי שלוחש לאוזנו של חמינאי, ושעשוי לסייע בעיצוב מדיניות אסטרטגית. דברים רבים תלויים ביחסיהם, אבל בין חמינאי לאחמדינג'אד שרר מתח רב; לנשיא שחמינאי חפץ ביקרו יכולה להיות השפעה מרחיקת לכת על ענייניה של איראן.

האם תוצאות הבחירות ישפיעו על תוכנית הגרעין של איראן?

לא יהיו להן השפעות ישירות. הנשיא לא יכול לעשות שום שינוים מהותיים, או פשרות, במדיניות הגרעין בלי אישורו של חמינאי. ואולם באופן בלתי ישיר, לבחירות עשויות להיות על כך השפעה.

הכור בבושהרצילום: אי–פי

מרבית הפרשנים תומכים באחת משתי גישות. האחת גורסת שהבחירות עשויות לשים קץ לסכסוך הפוליטי הפנימי ששרר בימי אחמדינג'אד, והדבר עשוי להשרות אווירה נינוחה יותר שתביא את כוהני הדת השולטים להגיע להסכם עם המערב. השנייה, המנוגדת לה, טוענת שחזית אחידה של כהני הדת והנשיא החדש עשויה דווקא לעודד את איראן לאמץ עמדה נצית אף יותר. רשמית, איראן מצטטת לא פעם את פסקי ההלכה של חמינאי, האוסרים על ייצור נשק גרעיני כמנוגד לאיסלאם.

האם יפרצו אחרי הבחירות מהומות כמו ב-2009?

תנועת האופוזיציה של איראן פורקה למעשה במשך שנים של הפעלת יד קשה ומעצרים, בהם אחזקתם של מוסאווי וכארובי במאסר בית מ-2011. נראה שהיום אין להט רב ליציאה לרחובות, אפילו בקרב פלגי מתנגדי השלטון באיראן הלוחמניים ביותר, וזאת מחשש לפעולות תגמול קשות מצד הממשלה. כצעד מנע, הגבירו שלטונות איראן את פיקוחם על האינטרנט, שהיה מכשיר התיאום העיקרי של המפגינים בהפגנות 2009. אולם כמו שכמעט אף אחד לא צפה מראש את פריצת אירועי האביב הערבי, קשה להתחייב מה יקרה לאחר פרסום תוצאות הבחירות.

תומכי המועמד הרפורמיסטי לפני הדיכוי ב-2009צילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ