המועמד המתון שמפיח חיים בבחירות באיראן

חסן רוחאני קורא למו"מ ישיר עם ארה"ב ולשוויון בין המינים. סקרים מצביעים על עלייה בתמיכה בו, אך השאלה האם המחנה הרפורמיסטי יתייצב מאחוריו

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

חסן רוחאני, אחד משבעת המועמדים בבחירות לנשיאות איראן שיתקיימו ב-14 ביוני, נחשב במשך זמן רב לשמרן מתון, אולם בימים האחרונים הוא הציג עמדות הקרובות לעמדותיהם של הרפורמיסטים, ונחשב עתה למועמד בעל הסיכויים הגבוהים ביותר לזכות בתמיכת המחנה הרפורמיסטי.

"נסיר את השרשראות שהגבילו את חייהם של האזרחים בשמונה השנים האחרונות", אמר רוחאני בנאום בתחילת החודש שנשא בפני צעירים בצפון טהראן. "אתם, סטודנטים יקרים וגיבורים צעירים, אתכם נשקם את הכלכלה הלאומית ונשפר את רמת החיים; נחזיר לארצנו את כבוד העבר".

>>> כל הפרשנויות והחדשות על הבחירות באיראן

רוחאני, איש הדת היחיד המתמודד בבחירות, הנחשב למקורב לנשיא לשעבר, הרפורמיסט מוחמד חאתמי, התבטא באופן דומה השבוע גם בראיונות ובעימותים בטלוויזיה בין המועמדים. דבריו הציתו תקווה במחנה הרפורמיסטי, שמאז הפגנות הענק בשנת 2009, נותר כמעט ללא השפעה פוליטית.

רוחאני בעצרת בחירות בטהראן, אתמולצילום: אי-פי

בסרטון שפרסם בשבוע שעבר, רוחאני כמעט שחצה את הקווים האדומים. הוא מתח ביקורת על רדיפת אזרחים איראנים בידי אנשים בלבוש אזרחי, רמז ברור למיליציית הבאסיג' של משמרות המהפכה, וביקר את האווירה הביטחונית השוררת במדינה. בהמשך הסרטון, דיבר רוחאני על הצורך בשיתוף פעולה עם מדינות העולם, וקרא לשוויון בין המינים. "ממשלה בראשותי לא תסבול הבדלים בין נשים לגברים", אמר.

רוחאני, ששימש כנציגו של חאתמי בשיחות הגרעין משנת 1997 עד 2005, גם גינה בראיון ששודר בטלוויזיה הממלכתית בחודש שעבר את השלטון, על כך שלא פתח בשיחות ישירות עם ארה"ב. כשנשאל האם ארה"ב היא שעשתה את הצעד הראשון לקראת קיום שיחות ענה בפשטות "כן". דברים אלו מנוגדים לקו השלט של המערב, ולעמדה הרשמית של איראן.   

תומכות של רוחאני בעצרת הבחירותצילום: אי-אף-פי

אף שרוחאני עשוי לזכות בתמיכת הרפורמיסטים ולשכנע מצביעים המאוכזבים מפסילת מרבית המועמדים המתונים לבוא לקלפיות, הרי שהוא אינו רפורמיסט לשמו. עד כה הצליח להרגיע בחכמה את הממסד, כשהפגין נאמנות למנהיג העליון עלי חמינאי, ולערכי המהפכה והאיסלאם. כך, למשל, הוא מקפיד להדגיש את חלקו בהתססת הרוחות נגד השאה של איראן, מוחמד רזה פלאווי, שהודח במהפכה האיסלאמית ב-1979, ואת קשריו לאישי מפתח שגיבשו את האידיאולוגיה של המהפכה. 

אף שעריכת סקרי דעת קהל באיראן מלווה בקשיים ותוצאותיהם אינן אמינות, אתרי חדשות רבים במדינה מפרסמים סקרים בלתי רשמיים, ובעשרת הימים האחרונים רוחאני מוביל ברבים מהם. מאחר שהשמרנים לא הצליחו להתלכד סביב מועמד אחד או שניים, כפי שהיה צפוי, גדל כעת הסיכוי שהרפורמיסטים יצליחו לנגוס בחלק משמעותי של הקולות, ולהביא בכך לסיבוב הצבעה שני.

עם זאת, כמעט כל הפרשנים מעריכים שיריבים שמרניים יותר של רוחאני יצליחו לבסוף לגבור עליו. המועמדים שנראה שסיכוייהם גבוהים יותר לזכות הם ראש העיר הפופולארי של טהראן, מוחמד באקר קאליבף, שר החוץ לשעבר עלי אכבר ולאייתי ונציג איראן בשיחות הגרעין סעיד ג'לילי, שנתמך על ידי חמינאי.

ועדיין, רפורמיסטים רבים מטפחים תקווה שרוחאני יזכה. "הוא חושב כמו שאנחנו חושבים, הוא חכם מאוד", אומרת זהרה, בת 29, בתו של חייל שנפל במלחמת איראן-עיראק. אחרים ספקנים יותר. עזיז בן ה-30 חולק עליה. "היו לנו שמונה שנים של רפסנג'אני, שמונה שנים של חאתמי, ולאן הגענו? המצב רק גרוע יותר. אם הוא יזכה, יהיו אולי שינויים קטנים, אבל המנהיג העליון ימשיך לקבוע את הכיוון אליו המדינה הולכת".

אתמול הכחישה מועצת שומרי החוקה, הגוף שקבע אילו מועמדים יורשו להתמודד בבחירות, דיווחים לפיהם בכוונתה לפסול את מועמדות רוחאני. דובר המועצה מסר כי היא לא מתכננת לשקול מחדש איש מבין המועמדים שאושרו. לפי שעה רוחאני מפיח מעט חיים במערכת הבחירות המנומנמת. האם הרפורמיסטים אכן יתמכו בו בסוף בגלוי כמועמדם המומלץ? גם אם יעשו זאת, הרי שכך למעשה יעניקו לגיטמציה לבחירות, ויסייעו ללא כוונה לממסד השמרני.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ