הבחירות באיראן |

המתונים מאחדים כוחות מאחורי רוחאני

לאחר שהמועמד המתון מוחמד רזא עארף הודיע על פרישה, הביע נשיא איראן לשעבר חתאמי תמיכה ברוחאני כדי לאחד סביבו את המחנה הרפורמיסטי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא איראן לשעבר, מוחמד חתאמי, הנחשב לאחד ממנהיגי הרפורמיסטים במדינה, הביע תמיכה באיש הדת חסן רוחאני בבחירות באיראן שיתקיימו ביום שישי. רוחאני נותר המועמד המתון היחיד המתמודד בבחירות, זאת לאחר שהיום הודיע מועמד מתון אחר, מוחמד רזא עארף, על פרישה מהמרוץ. הודעת התמיכה ברוחאני נועדה לאחד את כל המחנה הרפורמיסטי מאחורי המועמד המתון כדי לשפר את סיכוייו מול שאר המתמודדים השמרנים.

מוחמד רזא עארף, שנחשב למתון מבין המועמדים בבחירות לנשיאות איראן, אמר כי מנהיג הרפורמיסטים, הנשיא לשעבר מוחמד חתאמי, ביקש ממנו להסיר את מועמדותו. "בעקבות עמדתו של חתאמי והניסיון ממערכות בחירות קודמות אני מודיע על פרישתי מהמרוץ", אמר.

ההודעה, שעליה דווח באתר האינטרנט שלו, התפרסמה יום לאחר שגולאם עלי חדאד-עאדל, יו"ר הפרלמנט לשעבר ומחותנו של חמינאי, הודיע על פרישה מהמרוץ. חדאד-עאדל קרא למצביעים לבחור במנהיג שמרן אולם לא הביע תמיכה במועמד ספציפי. לאחר פרישתם של עאדל ועארף נותרו שישה מועמדים בבחירות לנשיאות, שיתקיימו ב-14 ביוני.

בימים האחרונים רבים בקרב הרפורמיסטים קראו לעארף לפרוש מהמרוץ כדי לשפר את סיכויי רוחאני. רוחאני נחשב זמן רב לשמרן מתון, אולם בימים האחרונים הציג עמדות הקרובות לעמדותיהם של הרפורמיסטים ונחשב עתה למועמד בעל הסיכויים הגבוהים ביותר לזכות בתמיכת המחנה הרפורמיסטי, שמאז הפגנות הענק בשנת 2009 נותר כמעט ללא השפעה פוליטית.

רוחאני, ששימש נציגו של חתאמי בשיחות הגרעין משנת 1997 עד 2005, גינה בראיון ששודר בטלוויזיה הממלכתית בחודש שעבר את השלטון על שלא פתח בשיחות ישירות עם ארה"ב. כשנשאל אם ארה"ב היא שעשתה את הצעד הראשון לקראת שיחות, ענה בפשטות "כן". דברים אלה מנוגדים לעמדה הרשמית של איראן.

בסרטון שפרסם בשבוע שעבר, רוחאני כמעט שחצה את הקווים האדומים. הוא מתח ביקורת על רדיפת אזרחים איראנים בידי אנשים בלבוש אזרחי, רמז ברור למיליציית הבאסיג' של משמרות המהפכה, וביקר את האווירה הביטחונית השוררת במדינה. בהמשך הסרטון, דיבר רוחאני על הצורך בשיתוף פעולה עם מדינות העולם, וקרא לשוויון בין המינים. "ממשלה בראשותי לא תסבול הבדלים בין נשים לגברים", אמר.

אף על פי שעריכת סקרי דעת קהל באיראן מלווה בקשיים ותוצאותיהם אינן אמינות, אתרי חדשות רבים במדינה מפרסמים סקרים בלתי רשמיים, ובעשרת הימים האחרונים רוחאני מוביל ברבים מהם. מאחר שהשמרנים לא הצליחו להתלכד סביב מועמד אחד או שניים, כפי שהיה צפוי, גדל כעת הסיכוי שהרפורמיסטים יצליחו לנגוס בחלק משמעותי של הקולות ולהביא בכך לסיבוב הצבעה שני.

עם זאת, כמעט כל הפרשנים מעריכים שיריבים שמרנים יותר של רוחאני יצליחו לבסוף לגבור עליו. המועמדים שנראה שסיכוייהם גבוהים יותר לזכות הם ראש העיר הפופולרי של טהראן, מוחמד באקר קאליבף, שר החוץ לשעבר עלי אכבר וליאתי, ונציג איראן בשיחות הגרעין, סעיד ג'לילי.

ועדיין, רפורמיסטים רבים מטפחים תקווה שרוחאני יזכה. "הוא חושב כמו שאנחנו חושבים, הוא חכם מאוד", אומרת זהרה, בת 29, בתו של חייל שנפל במלחמת איראן-עיראק. אחרים ספקנים יותר. עזיז בן ה-30 חולק עליה. "היו לנו שמונה שנים של רפסנג'אני, שמונה שנים של חאתמי, ולאן הגענו? המצב רק גרוע יותר. אם הוא יזכה, יהיו אולי שינויים קטנים, אבל המנהיג העליון ימשיך לקבוע את הכיוון אליו המדינה הולכת".

>>> כל הפרשנויות והחדשות על הבחירות באיראן

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ