הפתעה בבחירות |

המועמד המתון רוחאני ניצח בבחירות לנשיאות איראן

שר הפנים האיראני הכריז בשידור חי על נצחונו של איש הדת. מספירת כל הקולות עולה כי הוא זכה ב-50.71% תמיכה, ולא יידרש סיבוב שני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בניגוד לתחזיות באיראן ומחוץ לה, אזרחי הרפובליקה האיסלאמית בחרו במועמד המתון ואיש הדת חסן רוחאני להיות הנשיא הבא שלהם - כבר בסיבוב הראשון של הבחירות. רוחאני עצמו, בהתייחסות ראשונה לתוצאות הבחירות, אמר בריאיון טלוויזיוני כי ניצחונו הוא ניצחון "התבונה, המתינות, הקדמה, המודעות והדתיות על פני הקיצוניות וההתנהגות הבלתי מוסרית". לדבריו, הבוחרים "הראו שאלוהים לא יביא לשינוי באף מדינה אלא אם האומה עצמה באמת רוצה בו".

שר הפנים של איראן הכריז הערב (שבת) בשידור חי כי איש הדת המתון חסן רוחאני ניצח בבחירות באיראן, לאחר שהצליח להשיג מעל ל-50% מהקולות בסיבוב הראשון. שיעור ההצבעה בבחירות היה 72.2% מבין 50 מיליון בעלי זכות ההצבעה. אלפים מתומכי רוחאני יצאו עוד לפני פרסום הבחירות לרחובות טהראן, אף שהמועמד עצמו ביקש מהם להימנע מהתאספות פומבית. לא דווח על הפרות סדר או על עימותים עם כוחות הביטחון.

לאחר היוודע התוצאות יצאו עשרות אלפים מתומכי רוחאני לרחובות טהראן, וקראו "תחי המהפכה, יחי רוחאני". השוטרים לא ניסו לרסן את המצביעים הנדהמים מהיקף הניצחון. "הם ספרו את הקול שלי, הם ספרו את הקול שלי", קראו כמה מהחוגגים, בהתייחס לסלוגן "היכן הקול שלי", של המפגינים שטענו לזיוף תוצאות הבחירות לפני ארבע שנים.

ברשתות החברתיות, פורסמו תמונות המשלבות את הצבע הירוק, של התנועה הירוקה, עם הצבע הסגול שליווה את הקמפיין של רוחאני, ועליהן הכיתוב "זכינו". כמה קראו "ביי ביי אחמדינג'אד", ואחרים השמיעו קריאות שלא נשמעו ברחובות איראן שנים: למען שחרור אסירים פוליטיים, בהם מנהיגי האופוזיציה מיר חוסיין מוסאווי ומהדי כרובי, שנמצאים במעצר בית מאז 2011.

6 מתוך 6 |
צעירים תומכי רוחאני
1 מתוך 6 |
תומכי רוחאני בטהראןצילום: אי-אף-פי
2 מתוך 6 |
תומכי רוחאני חוגגים את נצחונו בטהראן

מהתוצאות הסופיות עולה שרוחאני קיבל 50.71% מהקולות, והקדים בפער אדיר את ראש העיר טהראן, השמרן מוחמד באקר קליבאף, שזכה לכ-16.56% מהקולות, כאשר ארבעת המועמדים הנוספים, ובראשם ראש משמרות המהפכה לשעבר מוחזן רזאאי והממונה על שיחות הגרעין סעיד ג'לילי, משתרכים מאחור.

המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, בירך הערב את רוחאני ואת העם האיראני עם היוודע תוצאות הבחירות. הנשיא היוצא מחמוד אחמדינג'אד אמר כי הוא מקווה שליורשו תהיה הזדמנות לפעול לצדק ולפיתוח במדינה. גם יריבו של רוחאני, קליבאף, בירך אותו על "הבחירה הראויה" בו והביע תקווה כי "אלוהים יסייע להצלחתך ולהצלחת ממשלתך בשירות העם האיראני".


הבית הלבן פרסם הודעה רשמית בתגובה לתוצאות הבחירות באיראן. "אנו מכבדים את בחירת העם האיראני", נאמר בהודעה, "ומברכים אותם על השתתפותם בתהליך הפוליטי וכל האומץ שלהם בהשמעת קולם". לפי ההודעה האמריקאית, הבחירות אתמול נערכו על רקע היעדר שקיפות, צנזורה של התקשורת והאינטרנט ואווירה ביטחונית מאיימת שמגבילה את חופש הביטוי וההפגנה.

"למרות זאת, למרות המכשולים והמגבלות שמטילות הרשויות, העם האיראני נחוש בדעתו לפעול לעצב את עתידו", נאמר עוד בהודעה האמריקאית. "אנו מקווים שממשלת איראן תקשיב לרצונו של העם ותקבל החלטות אחראיות שיביאו לעתיד טוב יותר לכל האיראנים. ארה"ב נכונה לשאת ולתת ישירות עם ממשלת איראן כדי להשיג פתרון דיפלומטי אשר עונה עד תום לחששות הקהילה הבינלאומית לגבי תוכנית הגרעין של איראן".

מועמדותו של רוחאני, בן 64, צברה בימים האחרונים כוח אחרי שזכתה לתמיכתם של הנשיאים לשעבר האשמי רפסנג'אני ומוחמד חאתמי. רפסנג'אני הביע תמיכה ברוחאני אחרי שנפסל מלהתמודד בעצמו על ידי מועצת שומרי החוקה.

עיתונאי הניו יורק טיימס סיפר כי במהלך היום רחובות טהראן היו ריקים מאדם, חרף העובדה ששבת הוא היום הראשון בשבוע באיראן. תושבים רבים נשארו בבית, מרותקים למקלטי הטלוויזיה וכלי התקשורת כדי לעקוב אחרי עדכונים מתוצאות ההצבעה.

חגיגות ניצחון רוחאני ברחובות טהראן

הקלפיות נסגרו באיחור של ארבע שעות בעקבות תורים גדולים. שיעור ההצבעה הגבוה מעיד על כך שהמחנה הרפורמיסטי ויתר על היוזמה להחרים את הבחירות במחאה והתגייס לתמוך ברוחאני. המנהיג העליון הרוחני של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, אמר אתמול כי ללא קשר למועמד שינצח, הדבר יהיה הבעת אמון ברפובליקה האיסלאמית.

חגיגות ניצחון רוחאני ברחובות העיר שיראז

רוחאני נחשב לשמרן מתון אולם בימים האחרונים הציג עמדות הקרובות לעמדותיהם של הרפורמיסטים. בדרך זו זכה לתמיכת "התנועה הירוקה" שמאז הפגנות הענק באיראן אחרי בחירות 2009 נותרה כמעט ללא השפעה פוליטית. זאת למרות שרבים במחנה הרפורמיסטי התקשו לאורך זמן לראות בו מועמד מטעמם, לאחר שתמך בדיכוי הפגנות "התנועה הירוקה". במקביל, נהנה רוחאני מהעובדה שיריביו השמרנים לא הצליחו להתלכד סביב מועמד אחד או שניים, דבר שגרם לפיזור קולות המצביעים על פני חמישה מועמדים.


רוחאני, ששימש נציגו של הנשיא לשעבר חתאמי בשיחות הגרעין בשנים 2005-1997, ביקר בשבוע שעבר את השלטון על כך שלא פתח בשיחות ישירות עם ארה"ב. כשנשאל אם ארה"ב היא שעשתה את הצעד הראשון לקראת שיחות, ענה בפשטות "כן". דברים אלה מנוגדים לעמדה הרשמית של איראן.

בסרטון שפרסם זמן קצר לאחר מכן מתח רוחאני ביקורת קשה על רדיפת אזרחים איראנים בידי אנשים בלבוש אזרחי, רמז ברור למיליציית הבאסיג' של משמרות המהפכה, וביקר את האווירה הביטחונית השוררת במדינה. הוא דיבר על הצורך בשיתוף פעולה עם מדינות העולם, וקרא לשוויון בין המינים. "ממשלה בראשותי לא תסבול הבדלים בין נשים לגברים", אמר בנאום בפני צעירים בצפון טהראן. "נסיר את השרשראות שהגבילו את חייהם של האזרחים בשמונה השנים האחרונות. אתם, סטודנטים יקרים וגיבורים צעירים, אתכם נשקם את הכלכלה הלאומית ונשפר את רמת החיים. נחזיר לארצנו את כבוד העבר".

חשוב לציין כי רוחאני איננו רפורמיסט קלאסי. הוא הצליח עד כה להרגיע בחכמה את הממסד הדתי, כשהפגין נאמנות למנהיג העליון עלי חמינאי ולערכי המהפכה והאיסלאם. כך, למשל, הוא מקפיד להדגיש את חלקו בהתססת הרוחות נגד השאה של איראן בימים שלפני המהפכה האיסלאמית ב-1979, ואת קשריו לאישי מפתח שגיבשו את האידיאולוגיה של המהפכה.

חסן רוחאני נולד ב-1948 סמוך לעיר סמנאן, בן למשפחה שנודעה בהתנגדותה לשלטון השאה. ב-1960 פנה ללימודי דת בסמינר של סמנאן ומשם התקדם ללימודים בעיר הקדושה קום. ב-1969 עבר לטהראן ולמד לתואר ראשון במשפטים באוניברסיטת טהראן.

לאורך שנות השבעים הלך רוחאני וגיבש את תפיסת עולמו הפוליטית. הוא נשא נאומים ברחבי איראן נגד השאה וב-1977 נאלץ לעזוב את איראן מחשש שייעצר וחבר לאייתוללה חומייני בפאריס. אחרי המפכה האיסלאמית פנה לארגון הצבא וב-1980 נבחר לפרלמנט. לאורך מלחמת איראן-עיראק החזיק בתפקידים ביטחוניים שונים ולקראת סוף המלחמה מונה לסגן מפקד הצבא. מאז 1989 רוחאני הוא חבר בוועדה העליונה לביטחון לאומי וב-1999 מונה לוועדת המומחים המייעצת למנהיג העליון.

בתחילת העשור שעבר ניהל רוחאני עבור הנשיאים רפסנג'אני וחאתמי את השיחות בין איראן לבין מדינות המערב בסוגיית הגרעין. לאחר בחירתו של מחמוד אחמדינג'אד התפטר מתפקידו ופרש גם מכהונתו במועצה לביטחון לאומי אחרי 16 שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ