חסן רוחאני: איש הדת השמרן שהתקרב לרפורמיסטים

רוחאני, שב-2009 תמך בדיכוי הפגנות "התנועה הירוקה", נותר המועמד המתון היחיד במרוץ, ובהתבטאויות ליברליות ליכד מאחוריו את הרפורמיסטים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

חסן רוחאני, נשיא איראן הנבחר, נחשב זמן רב לשמרן מתון. אולם בימים האחרונים לפני הבחירות הוא "שבר שמאלה" והציג עמדות הקרובות לעמדותיהם של הרפורמיסטים. בדרך זו זכה לתמיכת "התנועה הירוקה" שמאז הפגנות הענק באיראן אחרי בחירות 2009 נותרה כמעט ללא השפעה פוליטית. את התמיכה הוא קיבל למרות שרבים במחנה הרפורמיסטי התקשו לאורך זמן לראות בו מועמד מטעמם, לאחר שתמך בדיכוי הפגנות "התנועה הירוקה".

במקביל, נהנה רוחאני מהעובדה שיריביו השמרנים לא הצליחו להתלכד סביב מועמד אחד או שניים, דבר שגרם לפיזור קולות המצביעים על פני חמישה מועמדים. בשבוע שעבר נותר רוחאני המועמד המתון היחיד המתמודד בבחירות, זאת לאחר שמועמד מתון אחר, מוחמד רזא עארף, הודיע על פרישה מהמרוץ.

לאחר הפרישה הודיעו נשיאי איראן לשעבר, מוחמד חתאמי, הנחשב לאחד ממנהיגי הרפורמיסטים במדינה, והאשמי רפסנג'אני, הביעו תמיכה ברוחאני. הודעת התמיכה נועדה לאחד את כל המחנה הרפורמיסטי מאחורי המועמד המתון כדי לשפר את סיכוייו מול שאר המתמודדים השמרנים.

רוחאני בעצרת בחירותצילום: אי-אף-פי

רוחאני, ששימש נציגו של הנשיא לשעבר חתאמי בשיחות הגרעין בשנים 2005-1997, ביקר בשבוע שעבר את השלטון על כך שלא פתח בשיחות ישירות עם ארה"ב. כשנשאל אם ארה"ב היא שעשתה את הצעד הראשון לקראת שיחות, ענה בפשטות "כן". דברים אלה מנוגדים לעמדה הרשמית של איראן.

בסרטון שפרסם זמן קצר לאחר מכן מתח רוחאני ביקורת קשה על רדיפת אזרחים איראנים בידי אנשים בלבוש אזרחי, רמז ברור למיליציית הבאסיג' של משמרות המהפכה, וביקר את האווירה הביטחונית השוררת במדינה. הוא דיבר על הצורך בשיתוף פעולה עם מדינות העולם, וקרא לשוויון בין המינים. "ממשלה בראשותי לא תסבול הבדלים בין נשים לגברים", אמר בנאום בפני צעירים בצפון טהראן. "נסיר את השרשראות שהגבילו את חייהם של האזרחים בשמונה השנים האחרונות. אתם, סטודנטים יקרים וגיבורים צעירים, אתכם נשקם את הכלכלה הלאומית ונשפר את רמת החיים. נחזיר לארצנו את כבוד העבר".

חשוב לציין כי רוחאני איננו רפורמיסט קלאסי. הוא הצליח עד כה להרגיע בחכמה את הממסד הדתי, כשהפגין נאמנות למנהיג העליון עלי חמינאי ולערכי המהפכה והאיסלאם. כך, למשל, הוא מקפיד להדגיש את חלקו בהתססת הרוחות נגד השאה של איראן בימים שלפני המהפכה האיסלאמית ב-1979, ואת קשריו לאישי מפתח שגיבשו את האידיאולוגיה של המהפכה.

חסן רוחאני נולד ב-1948 סמוך לעיר סמנאן, בן למשפחה שנודעה בהתנגדותה לשלטון השאה. ב-1960 פנה ללימודי דת בסמינר של סמנאן ומשם התקדם ללימודים בעיר הקדושה קום. ב-1969 עבר לטהראן ולמד לתואר ראשון במשפטים באוניברסיטת טהראן.

לאורך שנות השבעים הלך רוחאני וגיבש את תפיסת עולמו הפוליטית. הוא נשא נאומים ברחבי איראן נגד השאה וב-1977 נאלץ לעזוב את איראן מחשש שייעצר וחבר לאייתוללה חומייני בפאריס. אחרי המפכה האיסלאמית פנה לארגון הצבא וב-1980 נבחר לפרלמנט. לאורך מלחמת איראן-עיראק החזיק בתפקידים ביטחוניים שונים ולקראת סוף המלחמה מונה לסגן מפקד הצבא. מאז 1989 רוחאני הוא חבר בוועדה העליונה לביטחון לאומי וב-1999 מונה לוועדת המומחים המייעצת למנהיג העליון.

בתחילת העשור שעבר ניהל רוחאני עבור הנשיאים רפסנג'אני וחאתמי את השיחות בין איראן לבין מדינות המערב בסוגיית הגרעין. לאחר בחירתו של מחמוד אחמדינג'אד התפטר מתפקידו ופרש גם מכהונתו במועצה לביטחון לאומי אחרי 16 שנים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ