ישראל: איראן תישפט על פי מעשיה בתחום הגרעין והטרור

במשרד החוץ הביעו פקפוק בהשלכות תוצאות הבחירות על המדיניות האיראנית. "נבחר נשיא חדש מתוך רשימת מועמדים שאישר חמינאי", נמסר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ישראל הגיבה הערב (שבת) בקרירות ובספקנות לניצחונו של המועמד המתון חסן רוחאני בבחירות לנשיאות איראן. דובר משרד החוץ יגאל פלמור פרסם הודעה, בה פקפק בהשלכות התוצאות על המדיניות האיראנית.

"גם אחרי הבחירות, איראן תישפט על פי מעשיה בתחום הגרעין והטרור", נאמר בהודעת המשרד, שציינה כי תוכנית הגרעין היתה עד כה כפופה למנהיג העליון עלי חמינאי ולא לנשיא. "על איראן לכבד את דרישות הקהילה הבינלאומית להפסיק את תכנית הגרעין ולחדול מהטרור שהיא מפיצה ברחבי העולם". 

ההודעה אף הביעה ספק בכשרות הבחירות. "באיראן נבחר נשיא חדש מתוך רשימת מועמדים שאישר המנהיג העליון חמינאי, אחרי שפסל מועמדים שלא התאימו להשקפת עולמו הקיצונית", נאמר בה.

בניגוד להודעה הישראלית, האמריקאים בירכו על הבחירה. הבית הלבן פרסם הודעה רשמית בתגובה לתוצאות הבחירות באיראן. "אנו מכבדים את בחירת העם האיראני", נאמר בהודעה, "ומברכים אותם על השתתפותם בתהליך הפוליטי וכל האומץ שלהם בהשמעת קולם". לפי ההודעה האמריקאית, הבחירות אתמול נערכו על רקע היעדר שקיפות, צנזורה של התקשורת והאינטרנט ואווירה ביטחונית מאיימת שמגבילה את חופש הביטוי וההפגנה.

"למרות זאת, למרות המכשולים והמגבלות שמטילות הרשויות, העם האיראני נחוש בדעתו לפעול לעצב את עתידו", נאמר עוד בהודעה האמריקאית. "אנו מקווים שממשלת איראן תקשיב לרצונו של העם ותקבל החלטות אחראיות שיביאו לעתיד טוב יותר לכל האיראנים. ארה"ב נכונה לשאת ולתת ישירות עם ממשלת איראן כדי להשיג פתרון דיפלומטי אשר עונה עד תום לחששות הקהילה הבינלאומית לגבי תוכנית הגרעין של איראן".

הערב נודע כי רוחאני הוא המנצח הגדול בבחירות לנשיאות איראן שנערכו אתמול. רוחאני זכה ב-50.7 אחוזים מקולות הבוחרים, וגבר על חמשת יריביו מבלי להזדקק לסיבוב הצבעה שני. ראש העיר טהראן מוחמד באקר קליבאף, שהגיע למקום השני במירוץ, זכה רק ל-15.8 אחוזים מהקולות.

רוחאני נחשב בתחילה לשמרן מתון, אך ככל שהתקרב מועד הבחירות הוא הציג עמדות הקרובות יותר לאלה של המחנה הרפורמיסטי, שנותר ללא מנהיגות משמעותית לאחר דיכוי המחאות ב-2009. הוא נהנה גם מהעובדה שהמחנה השמרני לא הצליח להתלכד מאחורי מועמד אחד, כך שקולות הבוחרים התחלקו בין חמישה מועמדים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ