בטהראן אדישים: אין "אלטרנטיבה ירוקה" של ממש

תומכיהם של קאליבאף ורוחאני מנסים להלהיב את האווירה אך רבים מהעוברים ושבים מתעלמים מהם. רבים חוששים לא להצביע, אבל לא יודעים למי

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו גרדיאן
גרדיאן

במרכז טהראן מתנוססות רק כרזות בחירות מעטות של המועמדים המובילים בבחירות לנשיאות איראן – ראש העיר מוחמד באקר קאליבאף וחסן רוחאני, שליחו של הנשיא לשעבר מוחמד חאתמי לשיחות הגרעין הבינלאומיות. כרזותיהם של המועמד המוביל, הנץ סעיד ג'לילי והרפורמיסט מוחמד רזה עארף, (שפרש זה עתה מהמרוץ) נדירות עוד יותר.

>> יומיים לבחירות באיראן: כל החדשות והפרשנויות

תומכיהם של קאליבאף ורוחאני עמדו בראשית השבוע אחר הצהריים בכיכר טג'ריש שבצפון הבירה האיראנית כדי לחלק כרוזים לעוברים ושבים, אבל אלה התעלמו מהם. בשלב מסוים ניסו כעשרה מתומכי רוחאני להלהיט את האווירה והחלו לקרוא: "הקול שלנו הוא בעד רפורמה". בתגובה הטיחה בפניהם צעירה שעברה במקום: "לא למדתם כלום מהבחירות האחרונות? לא סופרים את הקולות שלנו, פשוט תתביישו לכם! מה קרה לשכל שלכם?".

בבחירות 2009 הצליח מיר חוסיין מוסאווי, המועמד שהניף את נס הרפורמה הירוקה, למשוך למערכת הבחירות שלו המוני צעירים. אלא שבמערכת הבחירות הנוכחית, עצרות הבחירות של המועמדים המזוהים עם המחנה הרפורמיסטי - תחילה עארף ואחר כך רוחאני - קטנות בהרבה.

בשבוע האחרון לפני הבחירות מורגשת ברחובות טהראן תנועה גוברת של כוחות הביטחון, בעיקר בשעות הערב. עם רדת החשכה מופיעות כחמש-שש ניידות משטרה כמעט בכל כיכר מרכזית בעיר. בלילות האחרונים גם הפגינו אופנוענים רועמים של המשטרה את נוכחותם בעורקיה הראשיים של הבירה. המראות הללו מהווים תזכורת לדיכוי ההפגנות ההמוניות בבחירות שהתקיימו לפני ארבע שנים, אחרי שהשלטונות הכריזו שמוסאווי הפסיד בבחירות לאחמדיג'אד - תוצאה שלדעת איראנים רבים הושגה במרמה.

אחמדינג'אד מותיר אחריו אבטלה, בידוד וגרעין מתקתק | המתונים מאחדים כוחות מאחורי רוחאני | איך נבחרים המועמדים והאם לבחירות יש בכלל חשיבות? | חמישה מועמדים מחפשים חסות | רבבות הפגינו בעיר איספהאן נגד המשטר

למרות היעדר התמודדות של ממש, שלטונות איראן עושים הכל כדי להבטיח שמספר הבוחרים השנה יהיה גבוה. בין היתר החליטה הממשלה לקיים בפעם הראשונה את הבחירות למועצות המקומיות במקביל לבחירות לנשיאות. עובדי מדינה ואזרחים, שהקריירה שלהם תלויה בקבלת אישור מהממשלה, חוששים לא ללכת להצביע, היות שהשתתפותם נרשמת (אף שלא זהות המועמד שבחרו). השמועה אומרת שגם רשויות שלטון אחרות לוקחות בחשבון את ההשתתפות בבחירות בבואן להחליט על קידום עובדים, מתן הטבות ועוד.

אופנוענים מפגינים את נוכחותם בעורקיה הראשיים של העיר. תזכורת לדיכוי האלים אחרי בחירות 2009

הכלכלה האיראנית שמקרטעת בגלל הסנקציות הבינלאומיות הוא הנושא העיקרי המטריד את הבוחרים. "אם אראה שלאחד מהמועמדים יש תוכנית אמיתית לשיפור הכלכלה - אבחר בו", אומרת שרה, מהנדסת בת 25 שהצביעה בעד מוסאווי בבחירות הקודמות. "אני מאוכזבת שיש כל כך הרבה שמרנים הפעם, אנחנו זקוקים למישהו שבאמת מסוגל לשפר את הכלכלה".

מייסאם, איש עסקים בן 30, אומר שהוא עדיין לא יודע אם יילך להצביע. חברת הייבוא שלו, ששגשגה בעבר, פשטה בחודש דצמבר את הרגל, והוא מייחס זאת לסנקציות. "אני לא יודע אם הקול שלי ישנה משהו השנה. אני לא תומך באף אחד מהמועמדים האלה. אבל מי יודע, הדברים במדינה הזאת חייבים להשתנות. אולי בכל זאת אלך לקלפי, כרגע אני תקוע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ