פרשנות |

נתניהו ביקש לתת לטראמפ פוש אחרון, אבל לא בטוח שזה יעזור

בנאומו ההיי-טקי הציב עצמו ראש הממשלה גם כמעודדת לנשיא ארה"ב וגם כחלוץ מרכזי במאבק נגד הסכם הגרעין. דבריו עלולים להזכיר נאום אחר ונחרץ לא פחות שלו

חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו במסיבת העיתונאים בקריה, אמש
חמי שלו

בנימין נתניהו התייצב במקום האהוב עליו: לאור זרקורים, במרכז הבמה, כשחקן ראשי בדרמה היסטורית גדולה. הנה הוא עומד בפני העולם, כגיבורו צ'רצ'יל בפני הפרלמנט הבריטי, כדי להתריע בשער נגד מתק שפתיים של משטר איום ונורא. האיראנים שקרנים, אמר נתניהו, בסיוע שלל עזרים טקטיים משובחים. הם עבדו, עובדים וימשיכו לעבוד עליכם בעיניים, הטיח בעולם. עכשיו, אחרי שהצגתי את ההוכחות, כולם צריכים להבין - כולל הנשיא טראמפ, אם יש בו עדיין טיפת היסוס - שאין ברירה אלא לזרוק את הסכם הגרעין המשוקץ לפח האשפה של ההיסטוריה.

אלא שנתניהו לא ממש סיפק את הסחורה. אחרי שמתפוגגת ההתפעלות מההצלחה המודיעינית של השגת אלפי מסמכים סודיים מתוך "הארכיב האטומי", כפי שכינה זאת נתניהו, ואחרי שנפל המתח שנוצר כתוצאה מהספין האדיר של לשכת ראש הממשלה על האדמה שתרעד בעקבות נאומו, נתניהו לא הציג אקדח מעשן שיכול לשכנע מי מתומכי ההסכם לשנות את דעתם. אם שקרים הם קריטריון לפסילת מנהיגים, טראמפ ונתניהו מועמדים להדחה לא פחות מעלי חמינאי וחסן רוחאני. ואם האיראנים עושים כאלו מאמצים להסתיר את תוכניתם הגרעינית ולהערים על מאמצי העולם לחשפה, אולי כדאי לשקול הסכם עם פיקוח עמוק ונוקשה שימנע מהכזבנים הללו מלממש את יעדם, בעשר השנים הקרובות לפחות. משהו כמו הסכם הגרעין שנחתם בתקופתו של ברק אובמה, למשל.

נאום נתניהו נגד איראן - סיקור נרחב: נתניהו: איראן שיקרה כשאמרה שאינה מנסה לייצר נשק גרעיני // טראמפ: נאום נתניהו הוכיח שצדקתי ב-100% בביקורת על הסכם הגרעין עם איראן // עם פטיש של חצי טון, הפך נתניהו את המודיעין לתיאטרון בעוצמה חסרת תקדים // החומרים שהציג נתניהו על הגרעין האיראני כבר פורסמו בהרחבה בדו"חות סבא"א // המערכה הכפולה נגד איראן: לפנות בוקר תקיפה, בערב מסיבת עיתונאים // הנאום המלא של נתניהו: "אנחנו הולכים להראות לכם משהו שהעולם לא ראה"

נתניהו הציב עצמו הערב כלהקת מעודדות מקדימה לטראמפ, אך גם כחלוץ המרכזי שהלך והולך לפני המחנה, הראשון לזהות את הסכנה האיראנית ולהתריע נגד הסכם עם מנהיגיה. נתניהו רוצה לרפד את דרכו של טראמפ להודעה בתוך תריסר ימים על ביטול ההסכם, ובאותה עת לסגור כל פרצה שעלולה לקרוץ לנשיא לסטות מדרכו. נתניהו בוודאי יודע שבימים האחרונים גברה הדאגה בוושינגטון ממשבר אמון חמור שעלול לפרוץ בינה לבנות בריתה בפריז, ברלין ולונדון אחרי שטראמפ ישיב ריקם את תחינותיהם הגלויות והמשפילות למדי של שלושת המ"מים - מרקל, מקרון ומיי - שלא ייסוג מההסכם.

נתניהו ניסה לבצע וידוא הריגה להסכם, לפני שהספקות בוושינגטון יגברו ויועצי הנשיא המתנגדים לביטול יחלו להרים את קולם. גם אם נאומו תואם מראש עם הבית הלבן כדי לסייע לטראמפ להקהות את הביקורת הבינלאומית שתופנה כלפיו אם וכאשר יפרוש מההסכם, נתניהו הצטייר כמי שמבקש לתת לנשיא האמריקאי פוש אחרון לפני שהוא חוצה סופית את הרוביקון. זה מועיל למעמדו של נתניהו בדעת הקהל הישראלית ואולי אף האמריקאית, אך עלול להפוך אותו ואת ישראל לחשודים מיידיים של הקהיליה הבינלאומית ולשק חבטות, גם של טראמפ עצמו, אם פירוק הסכם הגרעין יוביל להסתבכות אמריקאית שאיש לא שיער את היקפה.

מכורח הנסיבות, הופעתו של נתניהו מתקשרת גם להסלמה המשמעותית שחלה ביממה האחרונה בעקבות תקיפת מחסני הטילים האיראניים בסוריה והחשש הגובר מפני תגובה איראנית הולמת. נתניהו מבין שהחלטה בדקה ה-90 שלא לשבור את הסכם הגרעין עלולה להשאיר את ישראל להתמודד לבדה עם ההתפשטות האיראנית בסוריה. ארה"ב שמנתצת בריש גלי את הסכם הגרעין ושמאיימת לפעול נגד טהראן בתקיפות אם תעז לחדש את תוכנית הגרעין שלה היא סיפור אחר לגמרי: במקרה כזה, רבים הסיכויים שוושינגטון תעניק תמיכה רבה יותר לפעולות של ישראל בסוריה, תעמוד מאחוריה בעימותים אפשריים עם מוסקבה ואולי אף תמצא עצמה נלחמת עמה שכם עם שכם נגד משטר האייתולות בטהראן.

האם טראמפ כבר קיבל החלטה לסגת מהסכם הגרעין עם איראן? תלוי את מי שואלים ולמה מקשיבים. כל מי שדיבר עם טראמפ בחודשים האחרונים התרשם שהפור הפרסי כבר נפל, שגורלו של ההסכם נגזר, ושארה"ב תודיע עד ה-12 במאי על נטישת הסכם הגרעין. אם כך המצב, נאומו ההיי-טקי אך רצוף התקלות המביכות של נתניהו נועד להפגין תמיכה מראש בצעד אמריקאי ידוע, ולהעניק סיוע לקייס של טראמפ מול העולם. לא בטוח, אגב, שטראמפ מעריך את המחווה או את הניסיון של נתניהו לגנוב לו את ההצגה.

אבל ייתכן שנתניהו עוד לא לגמרי בטוח שטראמפ ינהג בסופו של דבר בהתאם לדברים החריפים שהוא משמיע זה חודשים ארוכים נגד ההסכם. מי שהקשיב לניואנסים בדבריו של מייק פומפאו בתל אביב יכול לתמוה מדוע שר החוץ האמריקאי הטרי טורח כלל להזכיר אפשרות שההסכם "יתוקן". ניתן היה לתהות אם לא מדובר במסך עשן שנועד להסתיר החלטה של הממשל לאמץ סיכומים חדשים עם האירופים כתחליף וכתירוץ לדחייה, ולו מוגבלת, בנסיגה האמריקאית מההסכם. וכשפומפאו דיבר על חשיבות שיתוף הפעולה עם בעלות ברית קרובות, ואף ציין במפורש את ישראל, האם לא רמז גם על תקוותה של וושינגטון שלא לשרוף גשרים עם מרקל, מקרון ומיי, שבאופן יוצא דופן עלו לרגל לבית הלבן בשבוע שעבר כדי להתחנן בפני טראמפ על נפשו של ההסכם, על כל פגמיו?

מי שרצה, יכול לשמוע הערב הדים, קלושים אמנם, לנאומו הדרמטי בהרבה של נתניהו בפני הקונגרס האמריקאי במארס 2015. נתניהו השלים מעגל, יאמרו תומכיו: תחינתו לקונגרס לדחות את ההסכם של אובמה מתגשמת בחלוף שנתיים בלבד אצל יורשו דונלד טראמפ. כאז כן עתה, שיקולים פוליטיים קרים, יחד עם נטייתו של נתניהו להאמין שנאום טוב יכול לשנות עולמות, התווספו למניעיו הלגיטימיים לכאורה. נתניהו אותת לכל החוקרים, הפרקליטים והיועצים המשפטיים שעומדים לחרוץ את גורלו שהם מסתכנים בסיכול ממוקד של המנהיג האחד והיחיד שאין בלתו, בעיקר בנושא האיראני, עכשיו יותר מתמיד.

ייתכן, עם זאת, שקליפ אחר מהופעותיו של נתניהו בקונגרס יהפוך בימים הקרובים ללהיט: עדותו של נתניהו ב-2002, כ"אזרח פרטי", עת דחק בארצות הברית לפלוש לעיראק ולהדיח את סדאם חוסיין. "אין שאלה", פסק אז נתניהו, שסדאם חוסיין מפתח נשק גרעיני, שפירושו פצצת אטום בידי "רשת הטרור". להדחתו של סדאם "תהיינה תהודות חיוביות בכל האזור", התחייב נתניהו, כהבטחה אישית. גם היום ראש הממשלה דוחף את האמריקאים לעימות שעלול להידרדר למלחמה; הישענותו על "דו"חות מודיעין מהימנים" לחיזוק טענותיו יעוררו בוודאי זיכרונות עגומים מהמודיעין של לפני עשרים שנה שהוכיח, מעל לכל ספק סביר, את קיומה של תוכנית גרעין עיראקית, שמעולם לא התגלתה במציאות. עבור רבים בעולם, נאום הדיסקים של נתניהו הוא בבחינת הצגה חוזרת, אלא שהפעם נתניהו כבר ראש ממשלה; את המחיר על נטייתו לחרוץ דין, להתעלם מספקות, לקפוץ בראש ולהמר על כל הקופה, במיוחד האמריקאית, עלולה לשלם מדינת ישראל כולה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ