דיפלומטים אירופאים מעריכים: טראמפ יודיע הערב על פרישה מהסכם הגרעין

הדיפלומטים אמרו לניו יורק טיימס כי לא הצליחו לשכנע את נשיא ארה"ב בחשיבות ההסכם והוא צפוי להטיל עיצומים על טהראן. נתניהו: אני מציע שנמתין לתשע בערב, זה לא עוד הרבה זמן

ניו יורק טיימס, נעה לנדאו והארץ
טראמפ בבית הלבן, אמש
ניו יורק טיימס, נעה לנדאו והארץ

דיפלומטים באירופה מעריכים כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יודיע היום (שלישי) על פרישת ארצו מהסכם הגרעין עם איראן. הדיפלומטים אמרו לניו יורק טיימס כי לא הצליחו לשכנע את הנשיא שהפרת ההבטחות האמריקאיות עלולה להוביל לעימות בין המערב לטהראן.

דיפלומט אירופאי בכיר אמר אמש לכתבים כי הסיכוי שטראמפ ישמור על ההסכם "קטן מאוד". לדבריו, די ברור שטראמפ לא יימנע מהטלת עיצומים על איראן. הצהרת הנשיא צפויה ב-21:00 (שעון ישראל), ואם הדיפלומטים צודקים, תהיה זו החלטת הביטחון הלאומי המשמעותית ביותר של טראמפ ב-15 החודשים שהוא בתפקיד. בוושינגטון פוסט דווח כי כדי להצדיק את החלטתו, טראמפ יזכיר את מסמכי הגרעין שהציג נתניהו בשבוע שעבר.

שר החוץ של בריטניה בוריס ג'ונסון, שביקר בוושינגטון אתמול, העריך בשיחה עם הוושינגטון פוסט כי לממשל טראמפ אין תוכנית חלופית סדורה, ובכיריו לא יודעים מה יעשו לאחר ביטול ההסכם. בכירים באירופה הוסיפו כי לא ברור אם טראמפ יאפשר לבעלות בריתה של ארה"ב – בריטניה, צרפת וגרמניה – לקיים יחסים כלכליים עם טהראן ללא ענישה.

אבל גם ללא קשר להצהרתו הערב, בעולם מתכוננים למציאות חדשה, שבה אי אפשר יהיה לסחור עם איראן. "אי אפשר להציל אותו", אמר ארון דיוויד מילר, דיפלומט לשעבר והיום חוקר המכון הבינלאומי לחוקרים על שם וודרו וילסון בהתייחס להסכם, "מה שלא יחליט טראמפ, יהיה זה הסוף של ההסכם, בין אם במכה אחת או אלף".

טראמפ מבקר בתקיפות את ההסכם וכינה אותו "אסון" ו"משוגע". בשנה האחרונה בכירים בממשלו שכנעו אותו שההסכם עדיף על כל חלופה אחרת, אולם בכירים אלה – שר החוץ לשעבר רקס טילרסון והיועץ לביטחון לאומי לשעבר הרברט מקמאסטר – הודחו באחרונה והוחלפו על ידי מבקרים של הסכם הגרעין – מייק פומפאו וג'ון בולטון.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר לשאלה אם ארה"ב תפרוש מהסכם הגרעין: "אני מציע שכולנו נמתין לשעה תשע בערב", אמר בשיחה עם כתבים לפני ההמראתו לקפריסין, "זה לא עוד הרבה זמן". נתניהו קיצר אתמול במפתיע את ביקורו המתוכנן בקפריסין. הוא יחזור בצהריים וישהה בארץ בזמן הודעת טראמפ. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות