הארץ

נציגו הבכיר של הממשל האמריקאי לענייני איראן אמר הלילה (שבת) כי החלטת האיחוד האירופי השבוע לסייע ב-20.7 מיליון דולרים לטהראן "שלחה מסר שגוי בזמן הלא נכון". לדבריו, "ארה"ב והאיחוד האירופי צריכים לעבוד יחד כדי למצוא פתרונות שיתמכו באמת בעם האיראני ויסיימו את האיום שמציב המשטר ליציבות האזורית והעולמית".

ביום חמישי החליט האיחוד האירופי להעניק 18 מיליון אירו כסיוע לאיראן הנועד לצמצם את השפעת העיצומים האמריקאים, זאת על רקע הניסיון של מדינות באירופה לשמר את ההסכם שנחתם בין המעצמות לרפובליקה האיסלאמית בעניין ריסון שאיפותיה הגרעיניות.

"סיוע החוץ שניתן בידי משלם המסים האירופי מנציח את המצב בו המשטר מסוגל להזניח את צרכיו של עמו", אמר בריאן הוק, העומד בראש צוות המשימה הבין-משרדי של הממשל לנושא איראן. הוא התייחס עוד למצב במדינה כיום ואמר כי "העם האיראני מתמודד עם לחצים כלכליים כבדים שמקורם בשחיתות של הממשלה שלהם, בניהול כושל ובהשקעה משמעותית בטרור ובסכסוכים זרים".

איראן הצהירה בעבר כי תפסיק לציית להסכם הגרעין אם העיצומים המוטלים עליה מצד ארה"ב לא יבוטלו. לפי שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, "חבילת הסיוע החדשה תרחיב את היחסים הכלכליים ההדדיים בתחומים שמיטיבים באופן ישיר עם אזרחי האיחוד". האיחוד ישקיע שמונה מיליון אירו במגזר הפרטי באיראן, כולל סיוע לחברות קטנות ובינוניות ולארגון לקידום הסחר האיראני. שמונה מיליון אירו נוספים יושקעו בפרויקטים סביבתיים, ושני מיליון יורו יועברו למלחמה בסמים במדינה המוסלמית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ