לוגו רויטרס
רויטרס

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם (סבא"א) מצאה עקבות אורניום בדגימות שנאספו ממחסן בטהראן, שראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו כינה "מחסן אטומי סודי". כך לפי שני דיפלומטים המעורים בפעילות הסוכנות. סבא"א ביקשה מאיראן להסביר את מקורם של החלקיקים אך טהראן לא עשתה זאת, כך לפי הדיפלומטים, ובכך הגבירה את המתיחות בינה לוושינגטון.

בנאום שנשא בעצרת הכללית של האו"ם בשנה שעברה, נתניהו אמר כי לטהראן יש "מתקן אטומי נוסף" וקרא לסבא"א לבקר בו באופן מיידי. נתניהו הוסיף כי במחסן אופסנו 15 קילוגרמים של חומר רדיואקטיבי לא מזוהה, שמאז הועברו לאתר אחר. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה בחודש אפריל כי סבא"א, המפקחת על הסכם הגרעין, בדקה את האתר ואספה ממנו דגימות.

המפות של מתקן האטום שנתניהו חשף בשנה שעברה

מאז דווח כי בדגימות נמצאו עקבות חומר רדיואקטיבי – נוסח שתואם את השפה המעורפלת שבה נתניהו השתמש בנאום באו"ם. אך כעת אמר אחד הדיפלומטים כי החומר שנמצא הוא אורניום. אותו דיפלומט הוסיף שהאורניום לא היה מועשר לרמה גבוהה, כלומר לא קרוב לרמה שנדרשת עבור נשק גרעיני. מכיוון שאיראן לא סיפקה הסברים, סבא"א מתקשה לאתר את מקור החלקיקים. בשלב זה גם לא ידוע אם מדובר בשאריות מפעילות שנעשתה לפני החתימה על הסכם הגרעין. 

וושינגטון נסוגה מהסכם הגרעין לפני כשנה ומאז היא מחריפה את הסנקציות על טהראן ודוחפת לצמצום משמעותי בייצוא הנפט האיראני. בתגובה, טהראן חרגה מההגבלות שנקבעו בהסכם משנת 2015. לפי הודעותיה של איראן, היא מעשירה אורניום לרמה גבוהה מהרמה שמתיר ההסכם, ובכמות גדולה מהמותר לה. בשבוע שעבר הודיע נשיא איראן חסן רוחאני כי טהראן תחל גם לפתח צנטריפוגות. "ננקוט את כל הצעדים הנחוצים כדי להגן על האינטרסים של העם האיראני", אמר רוחאני בנאום בטלוויזיה האיראנית. 

במקביל, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע בשבוע שעבר כי הוא לא שולל את האפשרות להיפגש עם רוחאני בעצרת הכללית של האו"ם שתתקיים החודש בניו יורק. בתשובה לשאלות כתבים בבית הלבן על פגישה עם רוחאני, טראמפ אמר: "כמובן, הכל אפשרי. הם רוצים לפתור את הבעיות שלהם. אנחנו יכולים לפתור אותן בתוך 24 שעות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ