עדכונים שוטפים |

טראמפ הודיע: ארה"ב פורשת מהסכם הגרעין עם איראן ותטיל עליה סנקציות מחדש

טראמפ נואם, אמש בבית הלבן
טראמפ נואם, אמש בבית הלבןצילום: SAUL LOEB/אי־אף־פי
עדכונים

רוסיה: מאוכזבים מאוד מהחלטת טראמפ

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב הודיע כי הוא "מאוכזב מאוד" מהחלטת טראמפ. "איראן שמרה על התחייבויותיה", אמר לברוב, שהוסיף כי פעילותה הגרעינית של איראן היא חוקית לחלוטין.

"ההסכם הוכיח את עצמו כאפקטיבי", הוסיף לברוב. "ארה"ב מזלזלת בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית". ברוסיה הודיעו כי הם פתוחים לשיתוף פעולה לעסקה נוספת עם איראן ושהם ימשיכו לפעול לפיתוח הקשר ההדדי עם טהראן.

אובמה: הבוז של טראמפ כלפי הסכמים מסכן את ארה"ב

נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה גינה את החלטת טראמפ לפרוש מההסכם. בהצהרה שמסר לאחר ההחלטה אמר: "בדמוקרטיה תמיד יהיו שינויי מדיניות וסדרי עדיפויות בין ממשל אחד לבא אחריו. אבל הבוז המתמשך כלפי הסכמים שהמדינה שלנו היא צד בהם מסכן את האמינות של ארה"ב, ומציב אותנו מול שאר המעצמות".

סעודיה: תומכים בפרישה האמריקאית מהסכם הגרעין

סעודיה מסרה כי היא תומכת בהחלטתו של טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן, כך לפי רשת אל ערבייה. "הסכמנו להסכם עם איראן מתוך הבנה שכל צד צריך לפעול למען הגבלת פיתוח הנשק להשמדה המונית במזרח התיכון ובעולם, אך איראן ניצלה את הרווח הכלכלי מההסכם כדי להמשיך בפעילות שמערערת את היציבות באזור ובעיקר פיתוח הטילים הבאליסטיים", מסרו גורמים רשמיים במדינה.

עוד הוסיפו כי במדינה "מברכים על העמדה של הנשיא טראמפ והאסטרטגיה שאימץ ומצפים מהקהילה הבינלאומית לנקוט בעמדה אחידה נגד איראן ופעילותה התוקפנית, כולל תמיכה בארגוני טרור, ובעיקר תמיכה בחיזבאללה, בחותים ובמשטר אסד".

רוחאני: נותר מעט זמן לדון עם שאר המעצמות על עתיד ההסכם

רוחאני בטהראן, היוםצילום: /אי־פי

נשיא איראן חסן רוחאני אמר לאחר נאומו של טראמפ כי ארה"ב מעולם לא עמדה בהתחייבויותיה בהסכם הגרעין עם איראן. הוא הוסיף כי כעת יש זמן קצר לדון עם יתר המעצמות החתומות כדי להשאיר את ההסכם על כנו. רוחאני הוסיף כי טהראן מוכנה להישאר בהסכם הגרעין גם ללא וושינגטון וציין כי ארצו תחדש את העשרת האורניום "במקרה שנרגיש שזה הכרחי".

קודם לכן הודיעה הטלוויזיה הממלכתית של איראן כי "פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין לא חוקית, לא לגיטימית וחותרת תחת ההסכמים הבינלאומיים".

לקריאת הידיעה המלאה

מקרון: צרפת, גרמניה ובריטניה מביעות צער על החלטת טראמפ

מקרון וטראמפ בבית הלבן, בחודש שעברצילום: Joshua Roberts/רויטרס

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, אמר לאחר הנאום של טראמפ כי צרפת, גרמניה ובריטניה מצטערות על ההחלטה של ארה"ב לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן. הוא והסיף כי צרפת תפעל על מנת ליצור הסכם רחב יותר שיכסה את כל פעילותה הגרעינית של איראן, את תוכניות הטילים הבליסטיים שלה ואת פעילותה במזרח התיכון.

בהודעתו ציין מקרון שהמטרה תהיה לבסס הסכם שיסדיר גם את ההגבלות על איראן אחרי שנת 2025, ויבסס יציבות במזרח התיכון - במיוחד בסוריה, תימן ועיראק.

לקריאת הידיעה המלאה

נתניהו לאחר הודעת טראמפ: ההחלטה לפרוש נכונה ואמיצה, נגיב בעוצמה לכל פגיעה בשטחנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לאחר הודעת טראמפ כי "ההחלטה לפרוש נכונה ואמיצה, נגיב בעוצמה לכל פגיעה בשטחנו". נתניהו הוסיף כי ההסכם הזרים לאיראן כספים, ואיפשר "להעשיר מספיק אורניום כדי לייצר ארסנל שלם של פצצות גרעין".

הקהילה הבינלאומית שאומרת שהיא רוצה ביטחון", המשיך נתניהו. "היא צריכה לפעול בשלושה מהלכים מקבילים: לעצור את ההסכם הרע הזה ולמנוע מאיראן לייצר ארסנל, להפסיק את הזרמת הכסף באמצעות החזרת משטר הסנקציות ולבלום את התוקפנות האיראנית באזור ובמיוחד בסוריה".

"כבר ראינו את הנזק", אמר נתניהו. לדבריו, ההסכם לא הפך את איראן למתונה אלא ההיפך. "איראן מצהירה שמטרתה להשתמש בסוריה כבסיס קדמי לתקוף אותנו", הוסיף. "צריך למנוע מאיראן להתבסס בסוריה נגדנו, נגיב בעוצמה לכל פגיעה בשטחינו. הצבא חזק, ומי שינסה אותנו ירגיש היטב את נחת זרוענו".

לידיעה המלאה

הנשיא טראמפ הודיע כי ארצו תיסוג מהסכם הגרעין עם איראן

הנשיא טראמפ הודיע כי ארה"ב תיסוג מהסכם הגרעין עם איראן ותטיל עליה מחדש את הסנקציות שהוסרו ממנה בחסות ההסכם. "תאורטית, ההסכם הגרעיני היה אמור כביכול להרחיק את ארה"ב וידידותיה מהטירוף של פצצה גרעינית איראנית", אמר טראמפ. "בפועל, העסקה אפשרה לאיראן להמשיך להעשיר אורניום ולהגיע לסף פריצת דרך גרעינית. העסקה הסירה עיצומים כלכליים משתקים מעל איראן בתמורה להגבלות חלושות על הפעילות הגרעינית של המשטר".

טראמפ הוסיף: "בשבוע שעבר ישראל פרסמה מסמכים מודיעיניים שהוסתרו במשך זמן רב על ידי איראן, ושהראו את ההיסטוריה של המרדף האיראני אחרי נשק גרעיני. זו הייתה עסקה שמעולם, לעולם לא הייתה אמורה להיחתם. היא לא הביאה שלום, והיא לעולם לא תביא".

"באוקטובר הכרזתי שחייבים לשאת ולתת על ההסכם מחדש, ושאם ההסכם לא יתוקן, ארה"ב לא תהיה מחויבת אליו יותר", אמר טראמפ. "אחרי התיעצויות עם בנות בריתנו, זה ברור שאנחנו לא יכולים למנוע פצצה גרעינית איראנית תחת ההסדר הנוכחי. העסקה פגומה בליבה שלה. תוך זמן קצר, נותנת החסות לטרור המובילה בעולם תהיה על סף השגת הנשק הכי מסוכן בעולם. לכן אני מכריז היום שארצות הברית נסוגה מהסכם הגרעין עם איראן. אנחנו נטיל עיצומים כלכליים ברמה הגבהה ביותר. אמריקה לא תהיה בת ערובה לסחיטה גרעינית".

טראמפ: הסכם הגרעין אפשר לאיראן להמשיך להעשיר אורניום

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר הערב בנאומו כי "איראן היא המדינה המובילה במימון הטרור. היא מייצאת טילים מסוכנים, מעודדת התנגשויות ברחבי המזרח התיכון ותומכת בנציגויות טרור כמו חיזבאללה, חמאס, טליבאן ואל-קאעידה. הם רצחו מאות אנשי שירות אמריקאים, חטפו ועינו אזרחים אמריקאים ושדדו את כספי האזרחים שלהם. אך הפעולה המסוכנת ביותר שביצעו היא מאמציהם להשגת נשק גרעיני".

טראמפ ציין כי בתיאוריה, הסכם הגרעין היה אמור להגן על ארה"ב ובעלות בריתה מפצצה גרעינית איראנית, עם זאת, לדבריו, הוא "אפשר לאיראן להמשיך להעשיר אורניום וכעבור זמן מה – להגיע אל סף פריצה גרעינית".

הנשיא התייחס למסמכים המודיעיניים שאיתרה ישראל באיראן, ואמר כי הם "הראו את ההיסטוריה של המרדף האיראני אחרי נשק גרעיני. זו היתה עסקה שמעולם לא היתה אמורה להיחתם. היא לא הביאה שלום, והיא לעולם לא תביא".‎

צה"ל הנחה את הרשויות ברמת הגולן לפתוח מקלטים על רקע תנועות חריגות בסוריה

צה"ל הנחה את הרשויות במרחב רמת הגולן לפתוח מקלטים, על רקע מה שהגדיר תנועות חריגות בקרב הכוחות האיראניים בסוריה.

במקביל לכך, כך על פי הצבא, "הושלמה פריסה של יכולות הגנה וקיימת מוכנות גבוהה של כוחות צה"ל לתקיפה". מצה"ל נמסר עוד כי הוא "ערוך ומוכן למגוון תרחישים ומזהיר כי כל פעולה כנגד ישראל תענה בתגובה חריפה".

(יניב קובוביץ ונעה שפיגל)

טראמפ מעדכן חברי קונגרס בהחלטתו לפרוש מההסכם

מקורות מסרו לסוכנות הידיעות אי-פי כי טראמפ ייסוג מהסכם הגרעין עם איראן. במקביל, גורמים בקונגרס האמריקאי צוטטו בסוכנות הידיעות רויטרס, באומרם כי ממשל טראמפ מעדכן כעת חברי קונגרס בהחלטתו לסגת מהסכם הגרעין.

כתב רשת CNBC ציין בטוויטר כי סגנו של טראמפ, מייק פנס, נמצא כעת בגבעת הקפיטול ומתדרך חברי קונגרס בנוגע להסכם הגרעין ולנושאים נוספים.

דיווח: טראמפ עדכן את מקרון בפרישה מההסכם, ארה"ב תטיל מחדש את כל הסנקציות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עדכן את נשיא צרפת עמנואל מקרון על כוונתו לסגת מהסכם הגרעין עם איראן, כך לפי הניו יורק טיימס שציטט אדם שתודרך בנוגע לשיחה בין שני המנהיגים. בנוסף, טראמפ צפוי לחדש את כל הסנקציות שהוסרו מעל איראן בחסות ההסכם, ואף להטיל עיצומים כלכליים חדשים. מקרון הכחיש את הדיווח, ואמר שטראמפ לא רמז להחלטתו הסופית על איראן במהלך השיחה היום.

אדם נוסף שהיה מעורב במשא ומתן לשמר את ההסכם אמר שהשיחות קרסו בגלל התעקשותו של טראמפ שיחולו הגבלות קשות על ייצור הדלק הגרעיני של איראן אחרי שנת 2030.

החלטתו של טראמפ, למרות שהייתה צפויה, עלולה להעמיד את טיב היחסים בין אירופה לארה"ב בחוסר ודאות. מדינות אירופה מחויבות להסכם, מה שיכול להוביל להתנגשות דיפלומטית עם ארה"ב ברקע הסנקציות שתטיל על איראן. לביטול עלולות להיות השלכות גם על היחסים עם רוסיה וסין, שגם הן צדדים בהסכם.

מה יעלה בגורל ההסכם? חמישה תרחישים

שר החוץ של איראן: אם טראמפ יוותר על ההסכם, הוא לא יצליח להשיג הסכם דומה

זריף בניו יורק, לפני שבועייםצילום: Richard Drew/אי־פי

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, אמר לסוכנות הידיעות האיראנית "תסנים" כי "אם טראמפ יוותר על הסכם הגרעין, הוא לעולם לא יצליח להשיג הסכם דומה".

במקביל, גורמים רשמיים מבריטניה, צרפת, גרמניה והאיחוד האירופי נפגשו עם סגנו של זריף, עבאס עראקג'י. בשיחה עמו הדגישו את מחויבותם לעסקת הגרעין.

מקרון: שוחחתי היום עם טראמפ על סוגיות הקשורות במזרח התיכון

נשיא צרפת עמנואל מקרון שוחח היום בטלפון עם הנשיא טראמפ ודן עמו בנושאים הקשורים לשלום וליציבות במזרח התיכון, כך נמסר ממשרדו של מקרון. גורם בכיר בבית הלבן מסר מוקדם יותר כי טראמפ מתכנן לדון עם מקרון על החלטתו בנוגע לעתיד הסכם הגרעין עם איראן.

מבושהר עד נתאנז: מפת תעשיית הגרעין האיראנית

כור המים הכבדים באראק ב-2011צילום: AP

בעיר יזד פועל "מרכז לעיבוד קרינה", באיספהאן הוקם מתקן להמרת אורניום ופורדו הוא אתר תת קרקעי להעשרת אורניום שנכרה בצלע הר. ברחבי איראן פזורים שורת מתקנים, מכרות אורניום ובסיסי שיגור טילים גרעיניים. לצפייה במפה המלאה

נתניהו: איראן שותלת נשק מסוכן בסוריה, זה אינטרס של כולם לסכל זאת

הפסגה המשולשת, היוםצילום: קובי גדעון / לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום, בתום פגישה עם מנהיגי יוון וקפריסין כי איראן פועלת להכנסת נשק מסוכן לסוריה נגד ישראל, וכי "זהו אינטרס של כולם לסכל את התוקפנות האיראנית". הדברים נאמרים שעות אחדות לפני הצהרתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בעניין פרישה אפשרית מהסכם הגרעין בין איראן למעצמות. במקביל, רמטכ"ל צבא איראן מוחמד בגרי אמר כי צבאו "ערוך לכל איום על הרפובליקה האסלאמית". לדבריו, "הכוחות המזוינים עושים את המיטב ואין איום שמפחיד את איראן".

לידיעה המלאה

קיצור תולדות פרויקט הגרעין האיראני

הסכם הגרעין בין איראן למעצמות, ההישג הדיפלומטי הגדול ביותר של ממשל הנשיא ברק אובמה, תלוי על בלימה עת יורשו דונלד טראמפ מתכנן לפי ההערכות להודיע על עזיבת ארה"ב את ההסכם וחידוש הסנקציות על איראן. הטלטלה הנוכחית, המאיימת גם על מעמדו של נשיא איראן חסן רוחאני, שהיה מתומכיו הגדולים של ההסכם, היא רק התפנית האחרונה בתוכנית הגרעין האיראנית, שהחלה בשנות ה-50 כשהשאה ביקש לקנות כור גרעיני למטרות אזרחיות מארה"ב. צפו בכל התחנות בדרכה של טהראן לגרעין

ישראל תדרכה 22 מדינות בנוגע למסמכי הגרעין האיראניים

נתניהו מציג את המסמכים בקריה, בשבוע שעברצילום: עופר וקנין

ראש המל"ל מאיר בן שבת אמר היום כי ישראל תדרכה עד כה 22 מדינות על המסמכים האיראניים. ראש הממשלה בנימין נתניהו הוסיף בתדרוך לכתבים לפני המראתו ארצה מהפסגה המשולשת עם יוון בקפריסין: "יש אפשרות שמדינות אחרות ירצו את העסקה שעשו עם איראן, לכן יש אינטרס רחב שלא תהיה תופעה דומה במדינות מסוימות. אנחנו רואים את ההתבססות האיראנית חודשים ארוכים, מאז שהסתיים המאבק של דאעש בסוריה. איראן מנסה להזיז כוחות ומעבירה כוחות במטרה מוצהרת לפגוע בישראל, מעבירה לשם מערכות נשק מאוד מתקדמות".

לידיעה המלאה

צבי בראל | פרישת טראמפ מהסכם הגרעין לא בהכרח תסייע לישראל

נתניהו מציג מסמכים על תוכנית הגרעין האיראניתצילום: עופר וקנין

החידה הלוגית הידועה, בהתאמה המתבקשת, מספרת על ישראלי שמגיע לארץ השקרנים ורוצה לדעת אם יש לה גרעין צבאי. "יש לנו גרעין צבאי", משיב השקרן הידוע, "אבל אנחנו שקרנים". "אהה", אומר הישראלי. "את זה אני כבר יודע, וגם את זה שאתם שקרנים". "אז אתה מבין שאין לנו גרעין צבאי", אומר השקרן. "כן, אבל אתה שקרן, אז יש לכם גרעין צבאי", עונה הישראלי.

ישראל לא נזקקה לחידה הזאת. היא ידעה שלאיראן היתה תוכנית גרעין צבאי שזכתה לשם AMAD. איראן שיקרה כשהצהירה שאין ולא היתה לה תוכנית צבאית. אבל לא רק ישראל עלתה על השקר.הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) ידעה גם היא על התוכנית הזאת. עוד ב-2011, בדו"ח התקופתי שפרסמה, היא פירטה את טיב התוכנית וגם את העובדה שהיא הוקפאה. אז מדוע סבא"א לא התייצבה לצד ישראל והצהירה שאיראן שיקרה? ואם סבא"א ידעה גם ארצות הברית ידעה. היא שותפה לעצימת העיניים.

לפרשנות המלאה

טראמפ תוקף את ג'ון קרי: ארה"ב לא זקוקה למאמציו בעניין ההסכם

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, תקף אתמול בטוויטר את שר החוץ האמריקאי לשעבר, ג'ון קרי, ואמר כי ארה"ב לא זקוקה שיתערב במאמצים לשמר את הסכם הגרעין עם איראן, שנחתם בין השאר על ידי קרי תחת ממשל אובמה ב-2015.

השבוע דיווח העיתון "בוסטון גלוב" כי קרי נפגש עם שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף בניסיון לשמר את הסכם הגרעין האיראני. על פי הדיווח, הפגישה הלא שגרתית בין השניים נערכה לפני כשבועיים במטה האו"ם בניו יורק. זו היתה הפגישה השנייה שקיימו בחודשיים האחרונים.

לידיעה המלאה

שעה שגורל ההסכם לוט בערפל, המועקה ברחוב האיראני רק גדלה

צעירות איראניות במרכז טהראן, היוםצילום: Vahid Salemi/אי־פי

לקראת החלטתו הצפויה של נשיא ארה"ב על פרישה מהסכם הגרעין עם איראן, דומה שהחששות והדאגות ברחובות טהראן הולכים וגוברים. חלונות ראווה של חלפנים שהציגו בעבר את שער החליפין של הריאל האיראני מול הדולר כבויים, ואילו בשוק השחור הרקיע שער הדולר ל-70 אלף ריאל בהשוואה לשער הרשמי העומד על 42 אלף ריאל לדולר.

רובעים מסחריים תוססים שהמו קונים צעירים שרכשו מקררים או מכשירי חשמל אחרים, עומדים היום בשיממונם. התושבים, כך נראה, מעדיפים לשמור לפי שעה על הכסף שלהם. כמה מהם מדברים בגלוי על רצונם לעזוב את המדינה. "כולנו מוטרדים מאי הוודאות לפנינו", אומר מוחמד חלג'י, איש מכירות בן 29 ברחוב אמין הוזור בטהראן. "כולם חוששים מהעתיד, גם אני. אני לא יודע מה יקרה, אם אני יכול להמשיך לשרוד בעסק הזה. המצב הזה נוגע לכולנו".

לידיעה המלאה

דיפלומטים אירופאים מעריכים: טראמפ יודיע על פרישה מההסכם

טראמפ בבית הלבן, אמשצילום: LEAH MILLIS/רויטרס

דיפלומטים באירופה מעריכים כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יודיע היום (שלישי) על פרישת ארצו מהסכם הגרעין עם איראן. הדיפלומטים אמרו לניו יורק טיימס כי לא הצליחו לשכנע את הנשיא שהפרת ההבטחות האמריקאיות עלולה להוביל לעימות בין המערב לטהראן.

דיפלומט אירופאי בכיר אמר אמש לכתבים כי הסיכוי שטראמפ ישמור על ההסכם "קטן מאוד". לדבריו, די ברור שטראמפ לא יימנע מהטלת עיצומים על איראן. הצהרת הנשיא צפויה ב-21:00 (שעון ישראל), ואם הדיפלומטים צודקים, תהיה זו החלטת הביטחון הלאומי המשמעותית ביותר של טראמפ ב-15 החודשים שהוא בתפקיד. בוושינגטון פוסט דווח כי כדי להצדיק את החלטתו, טראמפ יזכיר את מסמכי הגרעין שהציג נתניהו בשבוע שעבר.

לידיעה המלאה

נשיא איראן לקראת הכרזת טראמפ על הסכם הגרעין: "ייתכן שניתקל בבעיות"

רוחאני במצעד צבאי, בחודש שעברצילום: TASNIM NEWS AGENCY/רויטרס

נשיא איראן חסן רוחאני הודה הבוקר (שלישי) בחשש לקראת הודעת נשיא ארה"ב טראמפ על עתיד הסכם הגרעין. "ייתכן שניתקל בכמה בעיות", אמר. התבטאות זו נכונה לא רק לגבי ההסכם, אלא גם לגבי כוחו הפוליטי במדינה.

ההישג המשמעותי ביותר של רוחאני עשוי להימחק עם הצהרת טראמפ, שצפויה בתשע בערב (שעון ישראל). בינתיים, הכלכלה האיראנית, שהנשיא הבטיח כי ההסכם יעצים, ממשיכה להיחלש, והתברר כי אין ביכולתו לעצור את האיסור על אפליקציית המסרים טלגרם שהטיל בית המשפט.

לידיעה המלאה

החלטה אחת, חמישה תרחישים: מה יעלה בגורל הסכם הגרעין האיראני?

טראמפ בבית הלבן, ביום חמישיצילום: בלומברג

בפני טראמפ פתוחות כמה דרכי פעולה בנוגע להסכם הגרעין, ונראה שהוא מתכנן "לתקן את ההסכם או לבטל אותו" - להכניס בו שינויים עמוקים, או לסגל ממנו כליל. נראה לא סביר כי אחרי שנתיים שבהן גינה נחרצות את ההסכם והכריז כי הוא "ההסכם הגרוע אי פעם", טראמפ ייסוג במפתיע ויביע תמיכה במדיניות החוץ של קודמו בתפקיד ברק אובמה.

לידיעה המלאה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ