טראמפ הכריז: ארה"ב תפרוש מהסכם הגרעין ותחזיר את הסנקציות על איראן

נשיא איראן חסן רוחאני אמר כי ארה"ב מעולם לא עמדה בהתחייבויותיה בהסכם הגרעין עם איראן. צרפת הודיעה כי היא מביעה צער על החלטתו של טראמפ, לצד גרמניה ובריטניה

אי-פי, רויטרס וד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טראמפ מכריז על הפרישה מהסכם הגרעין בבית הלבן, הערב
טראמפ מכריז על הפרישה מהסכם הגרעין בבית הלבן, הערבצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס
אי-פי, רויטרס וד-פ-א

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע היום (שלישי) כי ארצו פורשת מהסכם הגרעין עם איראן. בדברים שנשא בבית הלבן, טראמפ הודיע כי ארה"ב תטיל מחדש את הסנקציות שהוסרו מאיראן עם החתימה על ההסכם. הכרזתו של טראמפ עוררה מחאות ברחבי העולם ובפרט בקרב השותפות של ארה"ב להסכם הגרעין. צרפת הודיעה כי היא מביעה צער על החלטתו של טראמפ, לצד גרמניה ובריטניה. בנוסף, נשיא איראן חסן רוחאני אמר כי ארה"ב מעולם לא עמדה בהתחייבויותיה בהסכם הגרעין עם איראן. עוד אמר כי כעת יש זמן קצר לדון עם יתר המעצמות החתומות כדי להשאיר את ההסכם על כנו.

"המשטר האיראני הוא מדינה של טרור", הכריז טראמפ בפתח נאומו. "הוא מייצא טילים מסוכנים, מתדלק עימותים ברחבי המזרח התיכון ותומך בארגוני טרור כמו חיזבאללה, חמאס, הטליבאן ואל-קאעידה. הם רצחו מאות חיילים אמריקאים וחטפו ועינו אזרחים אמריקאים. הם שדדו את העושר של אנשיהם. אף פעולה שנעשתה על ידי המשטר הזה לא היתה מסוכנת כמו המרדף שלהם להשגת נשק גרעיני".

טראמפ פורש מהסכם הגרעין

"תיאורטית, הסכם הגרעין היה אמור כביכול להרחיק את ארה"ב וידידותיה מהטירוף של פצצה גרעינית איראנית", הוסיף טראמפ. "בפועל, העסקה אפשרה לאיראן להמשיך להעשיר אורניום ולהגיע לסף פריצת דרך גרעינית. העסקה הסירה עיצומים כלכליים משתקים מעל איראן בתמורה להגבלות חלושות על הפעילות הגרעינית של המשטר".

עוד אמר טראמפ: "בשבוע שעבר ישראל פרסמה מסמכים מודיעיניים שהוסתרו במשך זמן רב על ידי איראן, ושהראו את ההיסטוריה של המרדף האיראני אחרי נשק גרעיני. זו היתה עסקה שמעולם, לעולם לא הייתה אמורה להיחתם. היא לא הביאה שלום, והיא לעולם לא תביא".

הסכם הגרעין - סיקור נרחב: פרישת טראמפ מהסכם הגרעין לא בהכרח תסייע לישראל // צבי בראל | מטורף, לא מושלם או הישג חשוב: מה אומרות דמויות המפתח על הסכם הגרעין | מבושהר עד נתאנז: מפת תעשיית הגרעין האיראנית | קיצור תולדות פרויקט הגרעין האיראני

"באוקטובר הכרזתי שחייבים לשאת ולתת על ההסכם מחדש, ושאם ההסכם לא יתוקן, ארה"ב לא תהיה מחויבת אליו יותר", אמר טראמפ. "אחרי התייעצויות עם בעלות בריתנו, זה ברור שאנחנו לא יכולים למנוע פצצה גרעינית איראנית תחת ההסדר הנוכחי. העסקה פגומה בלב שלה. תוך זמן קצר, נותנת החסות לטרור המובילה בעולם תהיה על סף השגת הנשק הכי מסוכן בעולם. לכן אני מכריז היום שארצות הברית נסוגה מהסכם הגרעין עם איראן. אנחנו נטיל עיצומים כלכליים ברמה הגבוהה ביותר. אמריקה לא תהיה בת ערובה לסחיטה גרעינית".

לדבריו, "למרות יציאתנו מההסכם, אנחנו נמשיך לעבוד עם בנות בריתנו למציאת פתרון אמיתי, מקיף וממושך לאיום הגרעין האיראני. הפתרון הזה גם יביא לסיומה את תוכנית הטילים הבליסטיים של איראן, יעצור את פעילות הטרור חובקת העולם שלה ויחסום אותה מלפעול ברחבי המזרח התיכון. בינתיים, הטלת הסנקציות תיכנס לתוקפה".

מקרון וטראמפ בבית הלבן, בחודש שעברצילום: Joshua Roberts/רויטרס

טראמפ סיכם ואמר כי "הם ירצו בהסכם חדש וממושך. הסכם כזה שמיטיב עם כל איראן, כולל העם האיראני. וכאשר הם ירצו בכך, אני אהיה מוכן, מעוניין ויכול להביא אחד כזה. דברים גדולים יכולים לקרות לאיראן, ולשלום וליציבות שכולנו מייחלים להם במזרח התיכון. היו שם מספיק סבל, מוות והרס. הגיע הזמן לסיים אותם עכשיו".

נשיא איראן חסן רוחאני הגיב להחלטה והאשים כי "ארה"ב מעולם לא מילאה את חלקה בהסכם", אמר והזהיר כי "אם המשא ומתן ייכשל, הרפובליקה האיראנית תעשיר אורניום יותר מבעבר בשבועות שלאחר מכן". קודם לכן הודיעה הטלוויזיה הממלכתית של איראן כי "פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין לא חוקית, לא לגיטימית וחותרת תחת ההסכמים הבינלאומיים. יש זמן קצר לשאת ולתת עם שאר המעצמות כדי לשמור על ההסכם".

רוחאני בטהראן, היוםצילום: /אי־פי

בישראל הגיבו להחלטה זמן קצר אחרי הנאום. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי טראמפ "קיבל החלטה אמיצה ונכונה. לו הסכם הגרעין עם איראן היה נשאר על כנו הוא היה מאפשר לאיראן מספיק אורניום לייצר ארסנל שלם של פצצות גרעין". נתניהו הוסיף כי "עם ישראל כולו צריך להעריך את הההחלטה של הנשיא טראמפ לבלום את ההסכם הרע הזה ואת התוקפנות של איראן", וקרא לקהילה הבינלאומית ללכת בעקבותיו.

גם שר הביטחון אביגדור ליברמן מיהר להגיב. "הנשיא טראמפ, מנהיג העולם החופשי, אמר הערב למשטר האייתולות בקול ברור ונחרץ: עד כאן", אמר והוסיף כי "איראן היא היא יישות טרוריסטית השואפת לנשק גרעיני. זהו צעד מנהיגותי אמיץ שבסופו נפול ייפול המשטר האיום והאכזר הזה". השרה מירי רגב אמרה כי "הצהרת בלפור הבטיחה בית יהודי - הצהרת טרמאפ שומרת את הבית היהודי לנצח. העם היהודי כולו חב חובה גדולה לאדם אמיץ שאמר כן לטובים ולא לרעים".

לעומתם, חברת הכנסת שלי יחימוביץ מהמחנה הציוני אמרה כי "הודעתו של טראמפ יוצרת מצב חדש באזור. אף שבהסכם יש פגמים, המצב עלול להחמיר לכדי התגרענות מואצת של איראן או לחלופין סכנת מלחמה, אם בעקבות ההודעה הוא יבוטל כליל. יש לקוות שתימצא דרך להסדר חדש".

שר התיירות יריב לוין אמר: "ההחלטה על ביטול ההסכם עם איראן היא החלטה נכונה עבור ארה״ב, ישראל ומדינות העולם. הנשיא טראמפ השכיל להבין כי איראן ומנהיגיה שיקרו לאורך כל הדרך, וכי מטרתם הייתה ועודנה התחמשות גרעינית לצרכי מלחמה".

נשיא צרפת עמנואל מקרון הביע צער על המהלך ואמר כי למרות פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין, מדינתו תמשיך לנסות ולהשיג הסכם רחב יותר שיכסה את הפעילות הגרעינית האיראנית, תוכנית הטילים הבליסטיים ופעילות אחרת באזור. "נעבוד במשותף על מסגרת רחבה יותר של הסכם שיביא ליציבות במזרח התיכון", אמר.

גם באיחוד האירופי הביעו את מורת רוחם מהמהלך של טראמפ. שרת החוץ של האיחוד, פדריקה מוגריני, אמרה כי היא מצפה מהקהילה הבינלאומית להמשיך ביישומו של ההסכם למרות הצעד האמריקאי.

השליח הרוסי לאיחוד אמר כי ארצו תמשיך לשתף פעולה עם אירופה במאמצים לשמור על ההסכם. ואילו ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, הביעה אף היא צער על המהלך של טראמפ. בהצהרה משותפת עם גרמניה וצרפת הדגישה מיי את מחוייבות המדינות להסכם הגרעין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ