איראן דיווחה על תקלה ברשת החשמל של מתקן הגרעין בנתאנז. בכיר: "ייתכן שזו חבלה"

דובר הארגון לאנרגיה אטומית באיראן דיווח על התקלה לאחר שארצו הודיעה כי החלה להעשיר אורניום בצנטריפוגות מתקדמות במתקן, בניגוד להסכם הגרעין. מחוקק איראני: "תקרית חשודה מאוד". הרמטכ"ל כוכבי: פעולותינו המתוחכמות מבטיחות את ביטחוננו

רויטרס
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המתקן להעשרת אורניום בנתאנז, בפברואר
המתקן להעשרת אורניום בנתאנז, בפברוארצילום: Reuters Photographer/רויט
רויטרס
אי-פי

דובר הארגון לאנרגיה אטומית באיראן, בהרוז קמלבאנדי, מסר הבוקר (ראשון) כי תאונה פגעה באספקת החשמל למתקן להעשרת אורניום בנתאנז. "החשמל נפגע במתקן בנתאנז. התקרית לא גרמה לנפגעים או לזיהום", אמר קמלבאנדי. "נסיבות התקרית נמצאות בחקירה". אתמול הודיעה איראן כי החלה בהעשרת אורניום בצנטריפוגות מתקדמות במתקן. מדובר בהפרה נוספת של הסכם הגרעין על ידי איראן.

מאלק שריאטי ניאסר, מחוקק איראני שמשמש כדובר ועדת האנרגיה בפרלמנט בטהראן, צייץ בטוויטר שהתקרית בנתנאז "חשודה מאוד" ומעלה חשש שייתכן שמדובר בפעולת "חבלה והסתננות".

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר הבוקר בטקס הצדעה לחללי צה"ל בהר הרצל, כי "פעולותיו של צה"ל ברחבי המזרח התיכון אינן נסתרות מעיני האויבים. הם צופים בנו, רואים את היכולות ושוקלים את צעדיהם בזהירות. בזכות פעולות צבאיות ואחרות, מורכבות ומתוחכמות, בזכות חיילי צה"ל ומפקדיו, השנה החולפת היתה אחת השנים הבטוחות ביותר שידעו אזרחי מדינת ישראל. נמשיך לפעול בעוצמה ובשיקול דעת, בנחישות ובאחריות, כל זאת על מנת להבטיח את ביטחון מדינת ישראל".

תמונה של המחסן שנפגע בשריפה במתקן בנתאנז ביולי שהופצה על ידי הארגון לאנרגיה אטומית של איראןצילום: AFP

נשיא איראן חסן רוחאני הודיע אתמול כי איראן החלה בהזרמת גז אורניום שש-פלואורי – המשמש להעשרת אורניום – לעשרות רבות של צנטריפוגות חדשות באתר בנתאנז. רוחאני אמר כי יכולת הייצור של 30 הצנטריפוגות החדשות בנתאנז, מדור IR-5, היא פי עשרה מהצנטריפוגות הישנות. כמו כן החלה הזרמת גז אורניום ל-164 צנטריפוגות מסוג IR-6 וכן התחילו ניסויים בצנטריפוגות מסוג IR-9 שיכולת הייצור שלהן גבוהה פי 50 מהדור הראשון של הצנטריפוגות האיראניות. רוחאני אמר גם כי איראן החלה בהפעלת השלב השני של ייצור מים כבדים עבור אנרגיה גרעינית במתקן באראק.

ביולי פרצה שריפה במתקן בנתאנז, כשלפי הארגון לאנרגיה אטומית של איראן השריפה גרמה ל"נזק משמעותי". דובר הארגון הוסיף אז כי התקרית עלולה להאט את פיתוח הצנטריפוגות במקום. באוגוסט הודיע הארגון כי השריפה היתה תוצאה של פעולת חבלה.

לאחר הפגיעה באתר ביולי אמר איש מודיעין במזרח התיכון לעיתון "ניו יורק טיימס", כי התקרית נגרמה כתוצאה מפיצוץ של מטען שהושתל בתוך המתקן שנפגע. מומחים אמריקאים טענו אז כי המבנה שנפגע היה מפעל חדש לייצור צנטריפוגות. לטענת איש המודיעין, הפיצוץ השמיד את רוב חלקיו של המתקן שנמצאים מעל הקרקע - שבו מאזנים את הצנטריפוגות לפני שהן נכנסות לשימוש.

התקלה היום במתקן בנתאנז והודעת רוחאני על העשרת האורניום בצנטריפוגות המתקדמות אתמול הן ברקע שיחות החזרה להסכם הגרעין בין טהראן למעצמות שמתקיימות בווינה. אתמול אמר בכיר במשרד החוץ של ארה"ב בתדריך לכתבים כי ניתן היה לראות סימנים של רצינות מצד איראן בשיחות החזרה להסכם, אך הוסיף כי "אם איראן תעמוד על כך שצריך להסיר את כל הסנקציות, אנחנו נגיע למבוי סתום".

ביום חמישי אמר משרד החוץ של ארה"ב כי וושינגטון מוכנה להסיר מאיראן סנקציות מסוימות, כדי שזו תשוב לציית לתנאי הסכם הגרעין שנחתם בינה לבין המעצמות. עמדתה הרשמית של איראן היא שעל ארה"ב להסיר את כל הסנקציות שהוטלו עליה מחדש לאחר פרישתו מההסכם של נשיא ארה"ב לשעבר, דונלד טראמפ, לפני כשלוש שנים. בטהראן הבהירו כי הם לא יסכימו להסרה הדרגתית של הסנקציות. מנגד, ארה"ב דרשה מאיראן לחזור לציית להסכם ולהפסיק את העשרת האורניום אל מעבר לרמה המותרת, כדי שזו תסיר את הסנקציות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ