הרפובליקאים חוששים: המועמדים שלנו הזויים

מישל בקמן רוצה לסלק הומואים מהצבא וריק פרי מאשים את נגיד הבנק הפדרלי בבגידה. בצמרת המפלגה מחפשים מועמד מתון

שלמה שמיר
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
ניו יורק

הממסד הרפובליקאי בארה"ב חושש כי כל המועמדים המובילים כיום בפריימריז של המפלגה הם קיצוניים מדי וירתיעו קולות ממרכז המפה הפוליטית, שלאופן הצבעתם בבחירות לנשיאות משמעות רבה. צמרת המפלגה צפויה לנסות לגייס אישיות פוליטית מתונה ולהריצה כמועמד לנשיאות שיזוהה כמייצג את הממסד של המפלגה.

אין זה מקרה שאתמול (שלישי) עלה שוב שמו של מושל ניו ג'רזי, כריס כריסטי, כמי שעשוי להצטרף לפריימריז הרפובליקאי. כריסטי הוא פוליטיקאי מוערך, שבשנתיים של כהונתו כמושל ניו ג'רזי התגלה כאיש ביצוע בעל יכולת לגשר בין מגזרי אוכלוסייה ולקדם הסכמים ופשרות בין קבוצות שלהן אינטרסים מנוגדים. כריסטי הצהיר לא כבר כי אין בתוכניתו להתמודד כמועמד לנשיאות. עם זאת להערכת פרשנים, כריסטי יקבל את "דין התנועה" אם מנהיגים רפובליקאים יעמדו על כך.

לאחר ששככו הדי בחירות הדמה שהתקיימו במדינת איווה התחוור למגינת לבם של מנהיגי המפלגה הרפובליקאית כי ההמולה הגדולה מסביב למרוץ הרפובליקאי הניבה שלושה מועמדים מועדפים שהם נוצרים דתיים אדוקים - ריק פרי ומישל בקמן אוונגליסטים אדוקים ומיט רומני מורמוני - ובעלי דעות חברתיות שמרניות קיצוניות. אתמול פרסם אתר ה"דיילי ביסט" כי פרי ובקמן מזוהים עם זרם בפונדמנטליזם הנוצרי הנקרא "דומיניוניזם", שביסודו של דבר, סבור כי האל רוצה שהנוצרים ישלטו בכל המוסדות החשובים בעולם.

בכמן, רומני ופריצילום: רויטרס

בעוד שמישל בקמן מבהירה כי אם תיבחר כנשיאה, היא תחזיר לתוקפו את האיסור על הומוסקסואלים מוצהרים לשרת בצבא - מעד אתמול ריק פרי כאשר התבטא באופן מעליב ובוטה על נגיד הבנק הפדרלי בן ברננקי וטען כי אם "הברנש הזה ידפיס עוד כסף עד לבחירות תהיה זו כמעט בגידה בארה"ב".

לפי דיווחים שלא אושרו, יועציו של הנשיא ברק אובמה כבר קבעו כי היריב הרפובליקאי שיתייצב מול הנשיא בבחירות 2012 יהיה מיט רומני. ואולם פרשנים מאמינים כי בשבועות הקרובים צפויים שינויים בהרכב המוביל בפריימריז הרפובליקאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ