סקר בארה"ב: ירידה בתמיכה באובמה בקרב יהודים

עם זאת, הנשיא המכהן עדיין מועדף בקהילה על פני המועמדים הרפובליקנים. רק כמחצית מהנשאלים מרוצים מיחסיו של נתניהו עם הממשל

שלמה שמיר
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
ניו יורק

לראשונה מאז התחיל לכהן כנשיא ארצות הברית, שיעור שביעות הרצון מתפקודו של ברק אובמה בקרב יהודים במדינה קטן מהיקף הבלתי מרוצים, כך עולה מסקר דעת קהל שפורסם היום (שני) על ידי הועד היהודי האמריקאי.

לטענת עורכי הסקר, הסיבה לכך היא "אכזבה מאופן טיפולו של הנשיא אובמה במשבר הכלכלי והיחסים בין ישראל לארה"ב". עם זאת מהנתונים בסקר עולה כי אם הבחירות לנשיאות היו מתקיימות היום, הנשיא אובמה היה מוביל מול מועמד יריב רפובליקני ברוב משמעותי בקרב מצביעים יהודים.

אם אובמה יתמודד מול ריק פרי, 25% מקרב יהודים יתמכו בפרי ו-55% באובמה. 16% אמרו כי לא היו מצביעים כלל. אם המועמד הרפובליקני היה מיט רומני הוא היה מקבל 32% מקולות היהודים מול 55% לאובמה.

הפער בין המרוצים לבלתי מרוצים מהנשיא בקרב יהודים הוא קטן - 45% הביעו את שביעות רצונם מהנשיא לעומת 48% שאינם מרוצים. לדברי עורכי הסקר, הנתון מוכיח כי מסתמנת נשירה בתמיכת יהודים בממשל הנשיא אובמה. בתקופה זאת בשנה שעברה שיעור המרוצים מהנשיא בקרב יהודים עמד על 51% מול 44% בלתי מרוצים.

בתחום היחסים עם ישראל, 53% מהנשאלים הביעו אי שביעות רצון מתפקודו של אובמה לעומת 40% שהיו מרוצים. שיעור המרוצים בקרב יהודים באמריקה מהאופן בו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מטפל ביחסים עם ארה"ב הצטמצם ל-54% מ-62% בשנה שעברה. בסקר הנוכחי הביעו 32% את אי שביעות רצונם מטיפולו של נתניהו ביחסים עם ארה"ב. ל-13% לא היתה דעה בנושא.

בנוסף, רק 3% ממשחתפי הסקר אמרו כי הם היום "יותר אופטימיים" לסיכויי השלום. גם שיעור התומכים בקרב יהודים במדינה פלסטינית ירד בהשוואה לסקרים קודמים. 38% הביעו תמיכה בהקמת מדינה פלשתינית ו-55% התנגדו. הסקר נערך בין ה-6 ל-21 בספטמבר והקיף 800 יהודים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ