נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

מושל ניו ג'רזי, כריס כריסטי, עוד לא הכריז רשמית על מועמדותו לנשיאות ארה"ב מטעם המפלגה הרפובליקאית, אך כבר הצליח לעורר דיון ציבורי סוער בתחום אחר, שזוהה עד כה בפוליטיקה האמריקאית ככישלון של הגברת הראשונה, מישל אובמה: בעיית ההשמנה.

אולם במקום לדון בבעיית ההשמנה בארה"ב, שהוגדרה כ"מגפה לאומית" היות ושני שליש מהאמריקאים שוקלים יותר מהמומלץ, ושליש מהם סובלים מעודף משקל משמעותי, פתחו הפרשנים בדיונים סוערים בשאלת עודף המשקל של המושל והפריחו לאוויר כותרות מעליבות כמו: "האם כריסטי שמן מדי להידחס אל תוך החדר הסגלגל?"

בימים האחרונים, אמריקה זנחה באחת את התקינות הפוליטית המפורסמת שלה, משעלתה האפשרות שהנשיא המכהן, ברק אובמה, שצולם ללא חולצה עם ריבועים מרשימים בבטנו, יוחלף בנשיא אחר, שמעדיף לאחוז מיקרופון ביד כדי לא להידחס עם כרסו הגדולה מאחורי דוכני הנואמים.

אובמה וכריסטי. עודף המשקל בולט במיוחד מול גזרתו החטובה של הנשיאצילום: אי–פי

במסגרת הויכוח הסוער, היו שטענו ששמן לא יכול להיות נשיא כי מדובר בדוגמה רעה לאומה וכן שעודף המשקל הקיצוני מעיד על היעדר משמעת עצמית. גם הבעיות הבריאותיות שעשויות לפגוע בתפקוד הנשיא עלו לדיון. במקביל, היו מומחים שטענו כי עצם העלאת הנושא לדיון היא אפליה, מכיוון שמדובר בעיקר בגנטיקה. זרם נוסף הוא של אמריקאים אמרו כי לנוכחותו הגדולה של כריסטי בבית הלבן יכולה להיות השפעה חיובית על האמריקאים,  שיצטרכו סוף סוף להתמודד עם בעיית עודף המשקל פנים אל פנים.

עד לפני כמה ימים, לכריסטי, לו היה מחליט להצטרף למרוץ, היתה בעיה מרכזית אחת: מספר הפעמים הרב בהן הצהיר כי לא יתמודד על המינוי הרפובליקאי, מכיוון שהוא "לא מרגיש מוכן". אולם באומה ששיגעון האוכל הבריא הגיע בה עד "מקדונלדס", מעדיפים להתמקד כרגע בהיקף מותניו של מושל ניו ג'רזי, ולא בנסיון שכריסטי עשוי להביא לתפקיד בתור מושל, תובע כללי ושדולן לשעבר.

להבדיל מברק אובמה, הנשיא השחור הראשון, כריסטי לא יוכל להתגאות שהוא עשה היסטוריה - הנשיא וויליאם הווארד טאפט, הנשיא ה-27 של ארה"ב, שקל מעל 150 קילוגרמים. המגיש דיוויד לטרמן צחק שאם כריסטי יהפוך לנשיא, ארה"ב תפלוש לרשת מזון במקום לעיראק, ושהוא ירחיב את הקבינט עם תפקידים כמו "מזכיר העוגה".

אולם לחלק מהפרשנים הבדיחות על חשבונו של כריסטי נראו מוגזמות ובטעם רע. לטענתם, יש להתייחס לזה באותה הדרך כפי שהיו מתייחסים לבדיחות על מוצא או מין של המועמד.

כריסטי. הצליח בעל כורחו במקום בו נכשלה רעיית הנשיאצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ