אובמה ממשיך להידרדר: 55% סבורים שלא ייבחר מחדש

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

כתבת "הארץ"בארה"ב

מצבו של נשיא ארה"ב בסקרי דעת הקהל הולך ומידרדר. לפי סקר שפרסם וושינגטון פוסט עולה כי 55% מהציבור האמריקאי סבורים שאובמה לא ייבחר שוב בבחירות 2012. גם ביטחון הבוחרים הרפובליקאים עולה. 83% מהם בטוחים שמועמד מטעמם יכבוש את הבית הלבן בבחירות. לעומת זאת, הנשיא נתקל בבעיה גם במחנה הדמוקרטי, שעה שרק 58% מהמצביעים הדמוקרטים סבורים שהוא יזכה בכהונה שנייה.

אובמה עצמו, בהתבטאות נדירה של פוליטיקאי המודה בפגיעותו, אמר בריאיון לרשת אי-בי-סי כי הוא נמצא בעמדה נחותה במרוץ. "אני אנדרדוג, ורגיל להיות במצב זה", אמר. לדבריו, "האזרחים היום לא נמצאים במצב טוב יותר ממה שהיו לפני ארבע שנים ולפני המשבר הכלכלי". יש מאמצים רבים לייצב את הכלכלה, אולם שיעור האבטלה עדיין גבוה מדי".

במפלגה הדמוקרטית חוששים מ"תסמונת אובמה", לפיה הירידה בתמיכה בנשיא תפגע במועמדים דמוקרטים המתחרים על מושב בקונגרס ועל תפקידים בכירים במדינות השונות. לכן, ספק אם הבחירות המיוחדות לתפקיד מושל מדינת מערב וירג'יניה, מדינה של פחות משני מיליון תושבים, היו מעוררות עניין רב אילולא התמיכה בנשיא היתה בשפל המדרגה.

לאחר שהמושל, ג'ו מנצ'ין, עזב לסנאט ב-2010, התקיימו אמש בחירות מיוחדות בין ממלא מקום המושל, הדמוקרט, ארל ריי טומבלין, לאיש העסקים הרפובליקאי, ביל מלוני. המרוץ ביניהם היה צמוד, ולפי הסקרים, הפער לטובת טומבלין, שהיה עד לפני כמה שבועות יותר משישה אחוזים, הצטמצם לאחוז אחד בלבד, 47% לעומת 46%.

תוצאות הסקרים היו אות אזהרה לממסד הדמוקרטי. במרוץ לנשיאות הצביעו בשנים האחרונות תושבי המדינה למועמד הרפובליקאי, אולם ברמה המקומית העדיפו את המועמדים הדמוקרטים.

בגלל חוסר הפופולריות של אובמה, התרחק ממנו המועמד הדמוקרטי והעדיף לפרסם את עצמו לצד קודמו בתפקיד ולא בחברת הנשיא. ואולם, אובמה לא נזנח לחלוטין במרוץ. הוא אומץ דווקא בידי הרפובליקאים וכיכב בתשדירי הבחירות שלהם. "טומבלין מיישם את מדיניות אובמה במערב וירג'יניה. תעצרו את אובמה. תעצרו את טומבלין", נאמר באחד התשדירים. קבוצות רבות נרתמו למען מסע הבחירות. התאגדות המושלים הרפובליקאים השקיעה בו יותר משלושה מיליון דולרים בתשדירים. התאחדות המושלים הדמוקרטים השקיעו יותר משני מיליון דולרים.

בתוך כך, מושל ניו ג'רזי שם קץ לשמועות, לפיהן בכוונתו להתמודד לראשות המפלגה הרפובליקאית ב-2012. במסיבת עיתונאים הודיע כריסטי ש"אין זה הזמן שלי". לפי סקרי דעת קהל, אם כריסטי היה מצטרף עתה למרוץ, הוא לא היה משתלב בין המועמדים המובילים. כריסטי, שביקר את מדיניותו "הכושלת" של אובמה, הוסיף: "ניו-ג'רזי, בין אם את אוהבת את זה או לא, את תקועה אתי". בשלב זה מוביל מושל מסצ'וסטס לשעבר, מיט רומני, על פני שאר המועמדים. היחידה שלא הבהירה עד כה את תוכניותיה לגבי הבחירות הקרובות היא מושלת אלסקה לשעבר, שרה פיילין, אולם הסקרים בשלב זה לא מנבאים לה דירוג גבוה ברשימת המתמודדים.

תגובות