ביידן: מתנגד לשחרור פולארד, אך לא אמרתי "על גופתי המתה"

סגן נשיא ארה"ב הבטיח לשוב ולדון עם מנהיגים יהודים בסוגיית שחרורו של המרגל הישראלי. עם זאת הבהיר ביידן כי הוא מתנגד לקציבת עונשו

נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, טוען כי דבריו לפיהם "ג'ונתן פולארד ישוחרר על גופתי המתה", הוצאו מהקשרם. עם זאת הובהר למנהיגים היהודים שהשתתפו הלילה (חמישי) בקבלת הפנים לכבוד ראש השנה במעונו של ביידן בוושינגטון כי רוח הדברים עומדת בעינה.

הדברים שיוחסו לסגן הנשיא עוררו דיון סוער בקהילה היהודית ותגובות שליליות בישראל. במשרדו של ביידן לא הגיבו לציטוט מעורר המחלוקת מתוך עיקרון הגורס שאין להגיב על הדלפות מפגישות סגורות, אך למנהיגים היהודים הובהר שביידן לא השתמש בניסוח "על גופתי המתה".

"הוא אמר שהדברים הוצאו מהקשרם, והוא יהיה מוכן להמשיך לדון בזה", אמר ל"הארץ" מלקולם הונליין, סגן יו"ר ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים המרכזיים. "אמרנו לו כי זו סוגיה חשובה לקהילה, והוא הסכים להיפגש". במהלך האירוע ניגשו לביידן מספר מנהיגים יהודים וביקשו ממנו לשוחח על פולארד.

ג'ו ביידן. אחד נהמשתתפים הגדיר את שדבריו כנאום בחירותצילום: אי–פי

נאומו של ביידן בקבלת הפנים הוגדר על ידי אחד המשתתפים באירוע כ"נאום בחירות". אברהם פוקסמן, ראש הליגה נגד השמצה הוסיף ואמר כי "ביידן דיבר בערך עשר דקות, וזה היה שיר אהבה לעם היהודי ומדינת ישראל". לדבריו, "הוא אמר כמה הוא מעריץ את העם היהודי ומעריך אותו, דיבר על תיקון עולם, היחסים הקרובים בין ארה"ב וישראל, ועל כך שכל עוד הוא בסביבה, הוא ידאג שזה ימשיך להיות המצב".

פוקסמן אמר עוד שעם סיום נאומו של סגן הנשיא, "ניגשנו אליו לדבר על פולארד, והוא הבטיח שנעשה את זה בקרוב וביקש מעוזריו לקבוע פגישה בנושא".

נשיא איחוד היהדות הרפורמית בארה"ב, אריק יופה, שנכח גם הוא באירוע אמר שביידן "דיבר על דה לגיטימציה של ישראל ו-40 שנה של קשרים הדוקים עם ישראל והקהילה היהודית". לדבריו, "לביידן יש אמינות גבוהה בקהילה היהודית בארה"ב. אנו מודאגים לגבי פולארד - אבל אני אופטימי שזה יטופל. זה נושא שהפך לקונצנזווס בקהילה היהודית בשלב הזה. אנו לא רואים בו גיבור, כי הוא הפר את החוק, אבל מאמינים שהוא ישב מספיק בכלא ויש לשחררו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ