המשימה: להציל את אובמה והדמוקרטים

דבי וסרמן-שולץ, חברת קונגרס יהודיה מפלורידה ויו"ר המפלגה, מנצחת על מסע הבחירות בצל הירידה החדה בתמיכה בנשיא. ריאיון מיוחד

נטשה מוזגוביה
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
וושינגטון

השיחה עם דבי וסרמן-שולץ, יושבת הראש של המפלגה הדמוקרטית, שנכנסה לתפקידה במאי השנה, נמשכת לאורך היום, לפרקים. בהליכה במסדרונות הקפיטול בין פגישות, בריצה בין בניין הקפיטול לבניין המטה של הוועדה הדמוקרטית הארצית, בנסיעה למעונו של סגן הנשיא ג'ו ביידן, שם מתקיימת קבלת הפנים למנהיגים היהודים לכבוד החגים. בערב, היא עוד צריכה לחזור לקונגרס להצביע, ומשם לצאת לווירג'יניה לנאום באירוע של הדמוקרטים. "זה עוד לו"ז סביר", היא אומרת. "בדרך כלל זה הרבה יותר לחוץ".

וסרמן-שולץ, בת 45, היא יהודייה ילידת רובע קווינס בניו יורק. היא אלופת גיוס התרומות לקמפיינים הדמוקרטים ומנצחת על מסע הבחירות של המפלגה לקראת הבחירות ב-2012. למרות הירידה החדה בתמיכה בנשיא ברק אובמה, היא שומרת על קור רוח ובטוחה ביכולתה לשכנע את הבוחרים בצדקת דרכו. היא תומכת בעמדתו בנושא ישראל ומבהירה שהעמדה אינה שונה מזו של נשיאים קודמים, וכן שהיהודים עדיין עומדים מאחורי אובמה.

על החלטתה להתמסר לחלוטין למסע למען בחירתו מחדש של אובמה היא אומרת: "לא התלבטתי. היו לי הרבה דרכים לעזור לנשיא, בגלל היכולת שלי לפנות להרבה קבוצות בוחרים - אני אשה, צעירה, ליברלית, יהודייה, אני מפלורידה (מדינה מתנדנדת), אני טובה בגיוס תרומות ולא רעה בהעברת מסרים, כך אומרים". לדבריה, "זה מחמיא כשהנשיא מבקש עזרה, אבל כשהוא מבקש לעזור לו לחצות את קו הגמר בבחירות החוזרות, כדי שלילדים שלנו יהיה עתיד טוב יותר, זאת לא החלטה קשה. יש לנו עכשיו שתי ברירות: גישה ימנית קיצונית של הרפובליקאים וחזרה לפוליטיקה כושלת, או הגישה הדמוקרטית, שמנסה להפוך את הכיוון של הידרדרות הכלכלה".

לפני כמה שנים, יזמה וסרמן-שולץ את חוק חודש המורשת היהודית-אמריקאית, שבו מציינים את תרומת הקהילה היהודית לחברה בארה"ב בתחומים שונים.

אין להרבה קהילות מיעוטים חודש משלהן. למה זה היה חשוב לך?

"כי בשנה שלפני שהעברנו את החוק, חלה עליה באנטישמיות בעולם ובארה"ב בפרט. היהודים בארה"ב הם מיעוט, ורוב האמריקאים לא פוגשים יהודים כלל. אין מודעות לתרומת הקהילה לחברה האמריקאית. בעזרת החוק הזה אפשר לקדם תוכניות חינוכיות, וככל שתהיה יותר מודעות, תהיה גם יותר סובלנות".

הסקרים מצביעים על שחיקה בתמיכת היהודים באובמה, הרפובליקאים זועקים שהוא משליך את ישראל מתחת לגלגלי האוטובוס, וגם הפסדתם לרפובליקאים במחוז "היהודי" בבחירות המיוחדות בניו יורק. האם יש לאובמה "בעיה יהודית"?

"אני לא חושבת שיש לו בעיה יהודית. הוא עדיין נהנה מתמיכה גורפת של הקהילה היהודית, המפלגה הדמוקרטית היא בית פוליטי טבעי בשביל המצביעים היהודים, לא רק בגלל תמיכתו של הנשיא אובמה בישראל, אלא בכל סוגיה עקרונית לקהילה: מערכת חינוך איכותית, הגנה על החלשים, קידום זכויות האדם והאזרח. הרפובליקאים מתנגדים לדברים האלה או מחבלים בהם".

וסרמן-שולץ מתעקשת שאובמה אינו נשיא אנטי-ישראלי ושהוא מקדיש מאמץ רב לפתרון המשבר הפלסטיני-ישראלי. "לגבי עמדתו של אובמה כלפי ישראל, לא יכולה להיות פה התלבטות", היא אומרת. "באו"ם הוא עמד לפני כל העולם והבהיר איפה הוא וארה"ב עומדים ביחס למדינה היהודית והדמוקרטית. שיתוף הפעולה הצבאי נרחב מאי פעם, לא רק עם סיוע לכיפת ברזל, הרי אובמה אישר גם פצצות חודרות בונקרים, שזה משהו שהנשיא ג'ורג' בוש דחה. הטלת הווטו במועצת הביטחון על גינוי ההתנחלויות היא דוגמה נוספת. הרפובליקאים מנסים לשקר ולסלף את המסר, וזה פוגע בישראל".

בקונגרס נתניהו התקבל בתשואות, אך הממשל נוזף בו על ההתנחלויות.

"אני הייתי בין אלה שמחאו כפיים בקונגרס. אבל אני לא רואה פערים בין עמדת הממשל לבין הקונגרס. באשר להתנחלויות, עמדת ממשל אובמה לא שונה מזו של הנשיא קלינטון או בוש.

מה את חושבת על היוזמה בקונגרס לבטל את הסיוע לפלסטינים?

"למיטב הבנתי ישראל מתנגדת לגישה זו, כי אם לפלסטינים אין מימון ביטחוני, זה יוצר בעיה לישראל. המדיניות שלנו במזרח התיכון לא יכולה להסתכם רק באיומים וצעקות, אנחנו חייבים להיות קונסטרוקטיביים. הפלסטינים פשוט צריכים להבין שמשא ומתן זה כביש דו-סטרי, ושגם הם צריכים לתת משהו. אנחנו גם עוקבים בזהירות אחר האביב הערבי, ורוצים לוודא שהמעבר לדמוקרטיה לא יפגע ביחסי המדינות הערביות עם ישראל".

הדרך עוד ארוכה

אחד המשפטים החביבים על וסרמן-שולץ הוא: "אתה יכול לנצח, אבל זה לא יהיה כי עבדת קשה ממני". עובדי לשכתה מעריצים אותה על מוסר העבודה שלה, ואומרים שהיא תמיד תעבוד קשה מהם.

הסרטן שהתגלה אצלה ב-2007 לא גרם לה להאט את הקצב. באותה השנה היא עברה שבעה ניתוחים לכריתת השדיים והשחלות, וניתוחי שיקום. אך היא לא נעדרה מהצבעות בקונגרס - ולא סיפרה על מחלתה לעמיתיה או אפילו לילדים שלה.

"לא הייתי חולה יום אחד בחיי, ואז פתאום יום אחד אני מוצאת גוש באחד השדיים, ובתוך כמה שבועות מתברר שזה סרטן", היא אומרת. "זה הכניס אותי למחשבות כמה ימי נישואים עוד אחגוג עם בעלי, האם אצליח להגיע לבר המצווה של הילדים. סדר העדיפויות שלי, עם משפחה במקום הראשון, היה עוד יותר ברור".

היא מסבירה כי "עם סרטן גם ככה יש לך מעט מאוד שליטה, וידעתי שאם אני אגלה את זה לאנשים, אהפוך להיות 'דבי וסרמן-שולץ הנלחמת בסרטן' בכל ידיעה בחדשות. לא רציתי את זה במיוחד בשנת הבחירות לנשיאות, כדי שאנשים לא יגידו: 'לא, אי אפשר לבקש מדבי לעשות את זה, יש לה סרטן'. רציתי לשלוט במה שאני מסוגלת לעשות".

כאשר החליטה לחשוף את דבר מחלתה לתקשורת, זה היה כדי לקדם את החקיקה שיזמה, לקידום המודעות לסרטן השד בקרב נשים צעירות וקבוצות מיעוט בסיכון גבוה. "בארה"ב יש 25 אלף נשים מתחת לגיל 45 שלוקות בסרטן השד מדי שנה. הייתי מעורבת במאבק נגד הסרטן עוד לפני שחליתי בעצמי, אבל רציתי לבדוק איך אני יכולה לעזור לשנות את המצב בצורה הכי יעילה".

פוליטיקה לא היתה הבחירה המובנת מאליה בשביל וסרמן-שולץ. היא בכלל רצתה להיות וטרינרית, וכבר בתיכון החלה לעבוד בבית חולים וטרינרי ולקחה קורסים בקולג' המקומי לחקלאות.

אבל בשנתה הראשונה באוניברסיטה, זה השתנה. "על רקע כל השיחות על תיקון העולם שניהלנו סביב השולחן בארוחות הערב. רוב חבריי ללימודים רצו להרוויח כמה שיותר כסף, זה היה 'דור האני' האולטימטיבי. אני רציתי למצוא סיבה לקום בבוקר ולשנות את העולם, אז בחרתי בשירות הציבורי. התחלתי להיות מעורבת בקמפיינים, עבדתי שלוש שנים כעוזרת לענייני חקיקה של איש הקונגרס המקומי פיטר דויטש, וכשהוא רץ לבית הנבחרים הארצי, הוא עודד אותי להתמודד למושב שהוא הותיר מאחוריו. רצתי וזכיתי במושב בגיל 25".

מחכה לך קמפיין לא קל. 55% מהאמריקאים חושבים שהנשיא אובמה לא ייבחר לכהונה שנייה, ורק 58% מהדמוקרטים חושבים שהוא ייבחר שוב.

"אם היינו מדברות באוקטובר 2012, הייתי מודאגת", היא אומרת. "אבל אנחנו באוקטובר 2011, 13 חודשים לפני הבחירות. אז אנחנו לא מתמקדים בסקרים, אלא בהעברת החקיקה ליצירת מקומות העבודה של אובמה, כדי לשפר את מצב הכלכלה. כיו"ר המפלגה, אני מתמקדת בלגרום לאנשים להבין מה הצלחנו להשיג, איפה היינו לפני שאובמה נכנס לתפקיד. מה את אומרת על הרכב המתמודדים במחנה הרפובליקאי, האם זה עוזר לקמפיין שלכם?

"העובדה שרובם מנסים להתחבב על תנועת 'מסיבת התה' ומתחרים בהתבטאויות קיצוניות מבהירה שהם כולם מאמצים את אותה המדיניות הנוראית, שהאמריקאים לא מסכימים איתה. אני חושבת שאנשי 'מסיבת התה' הם רפובליקאים ימנים-קיצונים שמנותקים לגמרי מהשאיפות של האמריקאים ממעמד הביניים".

בעלך אמר שיום אחד את בטח תרצי להיות נשיאה.

"אם הוא אמר את זה, הוא לא ידע על מה הוא מדבר. אין לי שאיפה כזאת. אני אוהבת לייצג את הציבור שלי, אני אוהבת להיות מחוקקת".

את חושבת שיום אחד יהיה בארה"ב נשיא יהודי?

"אני חושבת שכן. אני לא יודעת מתי בדיוק, אבל ארה"ב כבר הוכיחה, כשהיא בחרה את ברק אובמה, שהכל אפשרי".

שרה פיילין לא תתמודד לנשיאות

יום לאחר שמושל ניו ג'רזי כריס כריסטי שם קץ לשמועות, לפיהן הוא יתמודד לנשיאות ארה"ב מטעם המפלגה הרפובליקאית, גם מושלת אלסקה שרה פיילין הודיעה שלשום כי לא תרוץ ב-2012.

במכתב שנשלח בדואר האלקטרוני לרשימת התפוצה של תומכיה, כתבה פיילין כי "אחרי תפילות רבות ומחשבה רצינית, החלטתי שלא אתמודד לנשיאות 2012. כמו תמיד, משפחתי קודמת לכל, וטוד ואני מתחשבים בחיי המשפחה לפני קבלת ההחלטה הזאת".

פיילין, שהיתה מועמדת לסגנית נשיא לצד ג'ון מקיין בבחירות 2008, הוסיפה שהיא מאמינה שהפעם היא תהיה "מועילה יותר" כפוליטיקאית המסייעת לרפובליקאים אחרים להיבחר. ההחלטה לא היתה הפתעה גדולה לרפובליקאים, ששני שלישים מהם - לפי סקרים - אינם מעוניינים לראות אותה כמועמדת לנשיאות.

הודעת פיילין קבעה למעשה את הרכב המתמודדים הסופי בפריימריז של הרפובליקאים, אך יחסי הכוחות נתונים לשינוי. איש העסקים האפריקאי-אמריקאי הרמן קיין זינק בסקרים, והוא זכה במשאל הרפובליקאים בפלורידה, כשגבר על המועמדים שנתפסו כבעלי הסיכוי הגבוה ביותר: מושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני ומושל טקסס ריק פרי.

נטשה מוזגוביה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ