נטשה מוזגוביה
וושינגטון

כניסתו של מושל יוטה לשעבר ג'ון הנטסמן (51) למרוץ הבחירות עוררה עניין מיוחד בגלל שבשנת 2009 מינה אותו הנשיא אובמה לתפקיד שגריר ארה"ב בסין. הציניקנים אף טענו כי בדרך זו אובמה ניסה לנטרל יריב פוטנציאלי.

בניגוד לשאר המתמודדים הרפובליקאים, הנטסמן נמנע בתחילת המירוץ לתקוף את אובמה ישירות, אך בתחילת אוקטובר - בנאום מדיניות החוץ שלו במנצ'סטר שבניו-המפשייר - הנטסמן הכריז ש"מדיניות הנשיא החלישה את אמריקה ופגעה בנוכחות האמריקאית בזירה העולמית. עלינו לתקן את הכיוון".

הנטסמן, יליד פאלו אלטו שבקליפורניה, בילה לא מעט שנים מחוץ לאמריקה כולל שנתיים בתור מיסיונר בטיוואן. מאז כהונת הנשיא רונלד רייגן הוא שירת בארבעה ממשלים והספיק לכהן גם כשגריר בסינגפור. בעבר היה סגן עוזר שר המסחר האחראי על אזור אסיה והאוקיינוס השקט. בין לבין, הוא גם שימש בתור מנכ"ל תאגיד הכימיקלים המשפחתי, "הנטסמן קורפוריישן".

הנטסמןצילום: אי–פי

עמדותיו המתונות יחסית בלטו על רקע חיזורי שאר המתמודדים הרפובליקאים אחר שמרני תנועת "מסיבת התה": הנטסמן דוגל בתפיסות כלכליות שמרניות, אך הוא לא יצא למסע דמוניזציה נגד הממשלה כשורש כל הרוע, הוא תמך בהעלאת תקרת החוב הלאומי וסיום המלחמה באפגניסטאן, ובניגוד לשאר המתמודדים הרפובליקאים, הוא גם מאמין בהתחממות הגלובאלית ובתורת האבולוציה.

בראשית הדרך עורר בקרב אמריקאים רבים ציפייה ל"פוליטיקה אחרת", כאשר סרב להכנס להתקוטטות אישית עם יריביו לפריימריז ואמר כי "לא חייבים להרוס מוניטין של מישהו בשביל להפוך לנשיא". מקורבי הנשיא אובמה החמיאו לו כל כך, עד שחש כי הם "מחבקים אותו למוות".

הנטסמן ואשתוצילום: אי–פי

משפחה

נשוי למארי קיי הנטסמן, אב לשבעה, כולל שתי בנות מאומצות - מסין ומהודו. למרות שהוא מורמוני, ילדיו נשלחו לבית ספר קתולי.

יתרונות

נסיון במדיניות חוץ, דובר סינית מנדרינית שוטפת.

במהלך כהונתו בתור מושל יוטה, היה אחראי לקיצוץ מסים בסכום של מעל 400 מיליון דולר והצליח לשמור על תקציב מאוזן. יוטה זכתה בתואר "המדינה המנוהלת הכי טוב באמריקה" מטעם מרכז המחקר "פיו".

בבחירות 2004 לתפקיד המושל הוא זכה ב-57% מהקולות, וב-2008 הוא גרף 77% מהקולות.

נקודות תורפה

האמונה המורמונית. (על הגיבנת המורמונית של מיט רומני)

נתפס על ידי השמרנים כמתון מדי, וזכה לביקורת על שיתוף הפעולה עם הנשיא אובמה.

סיכויים לזכות

לפני כניסתו למרוץ, הנטסמן נחשב לאחד המועמדים הכי מאיימים על הנשיא אובמה, ובגלל עמדותיו המתונות אף היה לו סיכוי בבחירות הכלליות. ואולם במרוץ שבו המפלגה הרפובליקאית נגררת אחר הלך הרוח של תנועת מסיבת התה, סיכוייו לזכות בפריימריז נמוכים. כרגע, בקרב שמונת המתמודדים הרפובליקאים המככבים בתקשורת ובסקרים הארציים, הוא זוכה ל-1-2% תמיכה בלבד

הידעת

בצעירותו ניגן קלידים בלהקת רוק-נ-רול.

ציטוטים נבחרים

על עצמו: "אנשים נורמליים בדרך כלל לא קמים בבוקר ואומרים, אני חושב שזה רעיון טוב להתמודד לנשיאות ארה"ב (במפגש עם בוחרים בפלורידה, מאי 2011).

על איראן: "אני לא יכול לחיות עם איראן שבידיה נשק גרעיני. אם אתם רוצים דוגמא של מתי אשקול להשתמש בכוח (הצבאי) של ארה"ב, זה יהיה המקרה" (אוניברסיטת דרום ניו-המפשייר, אוקטובר 2011).

על הכלכלה: "מתחו עלי ביקורת במפלגה הרפובליקאית - אלה שטוענים שלממשלה לא צריכה להיות תוכנית לפיתוח המגזר העסקי. אני אומר שהמדינה היחידה שאין לה תוכנית לפיתוח כלכלי זה פפואה גיניאה החדשה".

על הדת המורמונית: "הדיון על מורמוניזם לא יוצר מקומות עבודה, לא מרחיב את התשתית הכלכלית שלנו, לא מבטיח את עמדתנו בעולם. אין לי מושג מדוע אנשים מבזבזים כל כך הרבה הון פוליטי על הנושא. זו שטות" (ניו-המפשייר, אוקטובר 2011).

על כהונתו כשגריר לסין במינוי אובמה: "אני יודע שיש אנשים במפלגתי שיגידו: 'אין מצב שנצביע בשביל הנטסמן כי הוא עבד בשביל דמוקרט'. אני מי שאני, אני לא הולך להתחנף, לא אתן הבטחות מטופשות ולא אעשה מסע לניו-יורק בשביל להפגש עם דון טראמפ" (ניו-המפשייר, ספטמבר 2011).

על תורת האבולוציה: "אני מאמין באבולוציה. אני חושב שזה חלק מהתוכנית האלוהית" (פוקסניוז, אוגוסט 2011).

על ישראל: "זה תמיד היה אחד העקרונות הבסיסיים של מדיניות החוץ שלנו. ידידים ובעלי ברית, אנו מאפשרים להם לנהל את האסטרטגיה שלהם בעצמם. ישראל היא בעלת ברית וידידה שלנו" (ראיון ל"אסקוואיר", אוגוסט 2011).

על אובמה: "אתה מנהיג יוצא דופן, וזה היה כבוד גדול להכיר אותך" (במכתב תודה לנשיא, אוגוסט 2009).

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ