מישל בכמן: מלכת מסיבת התה

דמוקרטית שהפכה עורה, חברת הקונגרס ממינסוטה מחזיקה בדעות שנויות במחלוקת שיקשו עליה לזכות בתמיכה רחבה. פליטות הפה והשגיאות המביכות שלה לא תורמות

נטשה מוזגוביה
וושינגטון
נטשה מוזגוביה
וושינגטון

מישל בכמן (55), חברת הקונגרס מטעם מינסוטה שהוכתרה כמלכה הבלתי רשמית של תנועת המחאה השמרנית "מסיבת התה", פתחה את הקמפיין שלה בהופעה מרשימה בעימות הטלוויזיוני הראשון של המתמודדים הרפובליקאים. עורכת דין במקצועה, מגייסת תרומות בחסד ופוליטיקאית שלא הפסידה עד כה באף קמפיין, בכמן נתפסה כגרסה מלוטשת יותר של מושלת אלסקה שרה פיילין שגם אהבה לפנות אל הציבור בשם ההגיון הבריא.

באופן טבעי, היא משכה תשומת לב גם בהיותה האשה היחידה במרוץ. אך התחרות עמוסת הגברים, פליטות הפה שלה, הטעויות ההיסטוריות והעמדות הקיצוניות שלה דחקו אותה לשוליים.

בכמן נולדה בתור מישל אמבל במשפחה דמוקרטית בווטרלו, איווה, וגדלה בבית צנוע עם שלושה אחים. משפחתה נדדה למינסוטה, הוריה התגרשו והיא עברה תקופת מצוקה שבה חיו היא ואחיה משכר הדחק של אמה. כאוונגליסטית אדוקה, בכמן באה לישראל בגיל 17 לאחר שסיימה את התיכון ובילתה קיץ כמתנדבת בקיבוץ בארי מטעם ארגון נוצרי. מאז ביקרה כמה פעמים בישראל. בסרטון הבחירות שלה אמרה שכבר בימי הקיבוץ הבינה שישראל היא הנכס האסטרטגי הגדול ביותר של ארצות הברית במזרח התיכון.

כשהחלה ללמוד משפטים נאלצה לעבוד בכמה עבודות כדי לממן את שכר הלימוד. באוניברסיטה הכירה את בעלה וב-1976 עבדה לצדו כמתנדבת במסע הבחירות של ג'ימי קרטר. מדיניות קרטר לאחר שנבחר לנשיא הסבה לה אכזבה עמוקה. לא עבר זמן רב ובכמן הבינה שהיא בעצם רפובליקאית. עם הזמן עמדותיה נעשו שמרניות יותר, היא הפכה לפעילה בתנועת ההתנגדות להפלות, ובעלה מרכוס הפעיל מרפאת ייעוץ נוצרית להומואים שנועדה להחזיר אותם ל"זהות המינית הנכונה".

בכמן, באירוע בחירות בפלורידהצילום: אי–פי

כמה דוגמאות לעמדותיה השנויות במחלוקת: היא תקפה מימין את מדיניותו של ג'ורג' בוש הבן; פיקפקה בתיאוריית האבולוציה ואמרה שהדיבורים על התחממות גלובלית הם "הונאה ושטות"; היא טענה ששיעור ההתאבדות הגבוה בקרב נערים הומואים אינו נובע מאפליה ומהשמצות, אלא מ"מה שהם עושים"; קראה לחקור את אנשי הקונגרס כדי לבדוק אם הם "בעד אמריקה או נגדה"; ב-2009 ציינה שזה "צירוף מקרים מעניין" ששפעת החזירים התפרצה בתקופת נשיאותו של ברק אובמה, אף שהיא "לא תולה את האשמה בו"; במקרה אחר הגדירה את ממשל אובמה "ממשל של גנגסטרים". למרות תמיכתה האיתנה בישראל וסרטון בחירות שהקדישה במיוחד לנושא, בכמן הצליחה לקומם עליה יהודים לאחר שהשוותה בין הכלכלה האמריקאית המקרטעת לבין תחושת האובדן בשואה. ארגון יהודי-דמוקרטי מיהר לגנותה ובאותה הזדמנות ביקר את ניסיונה להפוך את ישראל לסוגיה שנויה במחלוקת בין הדמוקרטים לרפובליקאים.

אם תצליח להגיע לבית הלבן, אמרה, משימתה הראשונה תהיה לבטל את "אובמקייר" - רפורמת הבריאות של אובמה.

משפחה

אם לחמישה ילדים, כשלאורך השנים משפחתה שימשה כמשפחת אומנה ל-23 בנות נוספות.

יתרונות

יש לה חיבור טבעי לרפובליקאים השמרנים ו"קבלות" בנושא, מה שמעניק לה יתרון במדינות הפריימריז הראשונות כמו איווה, מעוז האוונגליסטים.

נקודות תורפה

יש לה דימוי קיצוני מדי, שיקשה עליה לזכות בתמיכת הזרם המרכזי בציבור. כלל בסיסי בארה"ב קובע, שבבחירות המוקדמות כדאי למועמד רפובליקאי לשבור ימינה, בשביל לגייס את בסיס התמיכה השמרני. בבחירות הכלליות, לעומת זאת, עליו לחזור למרכז כדי לחזר אחר המצביעים הבלתי תלויים. בכמן, שכבר נמצאת בקצה הימני, תצטרך לחתור למרכז כבר בבחירות המוקדמות.

בעיה נוספת היא פליטות הפה הכוללות גם שגיאות היסטוריות מביכות, כמו בלבול בין נשיאים, אתרים היסטוריים, וכן הלאה.

סיכויים לזכות

לא גבוהים, במיוחד בזירה הארצית. מספר אנשי מפתח בקמפיין שלה עזבו לאחרונה את תפקידם, היא סגרה מספר משרדים, וגם התרומות הזורמות אליה הצטמצמו משמעותית. כשהתמיכה בה הידרדרה בתחילת סתיו ל-3%-7% בסקרים הארציים לקראת בחירות 2012, הכתבים החלו לתחקר אותה האם היא לפחות תתמודד בבחירות החוזרות למושב שלה בקונגרס. "אני מתמודדת לנשיאות ארה"ב", ענתה כמה פעמים ברציפות, "הכל עוד יכול להשתנות". כדוגמא הביאה את מושל טקסס ריק פרי, שנכנס למרוץ על גבי סוס לבן אך די מהר נאלץ לוותר על הבכורה למושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני.

ציטוטים נבחרים

על עצמה: "אני לא חלק מהממסד הפוליטי. אני באה לפה בתור אאוטסיידרית. נשארתי אאוטסיידרית. במשך חמש שנים נלחמתי נגד הממשלה הגדולה ונגד האינסיידרים הפוליטיים" (אפריל 2011).

על אובמה: "הוא אסון לא רק בסקרים, הוא אסון לאלה שצופים בנו הלילה. האנשים בכל רחבי אמריקה מאבדים בתים ומקומות עבודה, ולו אין פתרונות" (העימות הרפובליקאי, 11 באוקטובר 2011(.

על איתני הטבע ופוליטיקה: "אני לא יודעת מה עוד אלוהים צריך לעשות בשביל למשוך תשומת לב של הפוליטיקאים. היתה לנו רעידת אדמה, היה הוריקן. הוא אמר: 'אתם תתחילו להקשיב לי כעת?'" (עצרת בחירות בסרסוטה, פלורידה, אוגוסט 2011(

על ישראל: "במאי השנה, כשהנשיא קרא לישראל לסגת לגבולות 1967 שאינם בני הגנה, הוא שלח אות של חולשה בכל העולם" (הניקר, ניו המפשייר, אוקטובר 2011(

על איראן: "איראן כרגע בנקודה שאמריקה חייבת להיות מאוד תקיפה בתגובתנו. איננו יכולים להסיר אף אופציה מהשולחן, ואנו לא צריכים להסיר תגובה גרעינית" (ראיון לרדיו של מינסוטה, מאי 2006(.

על הומוסקסואליות: "אנו חיים בעידן מוזר, כששופט יכול לומר לילדים קטנים שהם לא יכולים לדקלם את שבועת הנאמנות, אבל צריכים ללמוד שהומוסקסואליות זה נורמלי ושכדאי להם לנסות" (ראיון לג'ן מרקל, 2004).

על הכלכלה: "אם היינו מבטלים את שכר המינימום, יכולנו באופן פוטנציאלי לחסל את האבטלה לגמרי, כי היינו יכולים להציע עבודה בכל רמה" (2005).

על שינוי האקלים: "הדבר הגדול שבו אנו עוסקים כעת זו הונאת ההתחממות הגלובלית. זה וודו, שטות, הבל, מתיחה" (מפגש עם רפובליקאים במינסוטה, מרץ 2008).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ